ZENDINGS-AVOND Haarden Kachels Fornuizen P. j. Groenen Kachels BLUE BAND Reclame Muziek-Avond Donderdag 22 Sept. SCHOONHOVEKSCHE COURANT. BAHLMANN Co-GOUDA VOORGROND Rijwielen - Onderdeden Electrische- en Carbidlampen CAFÉ Burgerwoonhuis Naaimachines. KORT NA HAAR PLOTSELING Speenenzalf Anton Coops, H. A. S. HILDEBRAND onze die wij geven op a.s. n.m. 8 uur in de Zaal Kunstmin Boelekade, ter gelegenheid der Opening onzer Afdeeling Veerstraat I - Schoonhoven Te koop, met Vergunning. Te koop aangeboden GrooteTuin Komt U eens kijken naar onze prachtige keuze Het Meubel magazijn Haven Schoonhoven Uit de hand te ko«p: Elegante Dames- en Kinderkleeding HoedenStoffenPelterijen ONTVANGEN Dames- en Kindermantels Japonnen en Jurken Fantasie-Mantels Bontmantels en Hoeden Regenmantels en Hoeden Peignoirs, prima kwaliteit 2.75 345 3.75 enz. enz. Agaath Sibbes Gouda W- v- cf. BERG Meubels, Tapijten, BeddeR, Ledikanten enz. Schitterende collectie Dekens Kapitaal De grootste keuze vindt U bij SCH00HH0UÈU. goede Drankkuip C. v. leem Tuinstraat 85, Gouda voor het vee. Prima kwaliteit bij PLAATST ZICH OP DEM Arts NIEUWPOORT Spreekuur houden van 8-9 uur v.m. behalve 's Zondags Toegangskaarten verstrekken wij vanaf heden aan iederen klant van Vrijdag 16 September 1927 - No. 5326. TWEEDE BLAD BINNENLAND. M ENGE LVV EKK Hoe mijnheer Görres genezen werd. De mooie Agniete van Ouwerkerck Der menschen gunste is niet blijvend. WOENSDAG 21 SEPTEMBER, avondt 8 uur, In da Noodkerk der Ned Herv. Gemeente te SCHOONHOVEN Spreker: Ds. A. VAN KOOTEN, van Rotterdam. OnderwerpKLEINE KRACHT MUZIKALE MEDEWERKING VAN i Mevrouw M. M. RAMBONNET-Speet, Zang en den Heer M. VAN BONZEL, Orgel. PROGRAMMA'S 25 CENT (teven» bewijs van toegang) zullen door jongedames te koop aangeboden worden en zijn ook verkrijgbaar bij de Heeren ITIESHORST VAN OS VAN ABEELEN en bij den Heer W. TIMMER, alhier. Aan de Kerk worden geen programma's verkocht. "90 Ruime keuze ACHTERLICHTEN, CARBID, OLIE, VASELINE, e»a. ALLH WINTER-RIJ WIEL ARTIKELEN VOORRADIQ. Aanbevelend, A. Hoogendoorn wegens (til gaan leven Flink burgerbestaan. 1ste hypotheek beschikbaar. E. VONK, Noordeloos. een met Boomgaard waarin circa 80 VRUCHTBOOMEN, staande en gelegen naast de Open bare School aan den Oude Havenweg En zij die sen eigen Huis willtn koopen, ook voor hen is gelegen heid daartoe, zoo zij zich hiervoor ook vervoegen bij H. BROERE, Timmerman te Strijen, daar deze Woningen bezit, verschilltnd van prijs, vorm en grootte en welke zich allen bevinden In goed onder houden toestand en staande in verechillende deeltn der gemeente Strijen. Te bevragen bij H. BROERE, Strijen. en Alle mogelijke modellen zijn bij mij in voorraad. Alle Kachels worden door ons gratis geplaatst. voorheen C. v. d. Hek Een met TUIN, zeer geschikt voor Rentenierswoning, gelegen t« Stol wijk, in Schoonauwen. Ta bevragen bij 1NOE DE JONG te Stolwijk. RIJTUIOEN. - RIJTUiQEN. TE KOOP: 4 Utr. Wagentjes mot Portieren; 5 Utr. Wagentjes met Raampjes; 8 Omnibusbrikken, k. z. o. k.; 4 Tilbury's; 2 Buggy's; Brikje met Achitenpórttar, voor Bakker of Kruidenier; 2 Kaasbrikken; 3 Melkkarretjes. GROENEVELD, Schoonhoven. Een schitterende sorteering voor het a s. Herfst- en Winterseizoen Heden speciale aanbieding met en zonder pelskraag zeer fraaie collectie Enorme keuze Lage, doch vaste prijzen In moderne kleur en ook zwert I Qedipl. Kraamverzorgster Regentesaeplantsoen 15. Alle merken als Pfaff, Singer, Naumann enz.,benedenconcurrentie VERMEULENt Naaimachinehandel, Kipstraat 42Rotterdam Repareeren. Inruilen Oelegenheidekoopjee. KOESTRAAT 101 SCHOONHOVEN Alhier is uw adres voor Te veel om alles op te noemen vanaf f 1.25 ZIE DE ETALAQEI Vergelijkt de prijzen en kwaliteiten Aanneming Verhuizingen beschikbaar voor le Hypotheek op Huizen en Landerijen. Landerijen van af 4J pCt. (Particulier Kapit.). Inlichtingen te bekomen bij O. v. d. Horst, Korte Dijk 6 en P. Schakel. Schoolstraat II, Schoonhoven. verschijnen^ wist Blue Band zlph door hare uitstekende kwaliteit op den voorgrond te plaatsen er» zij Wist deze plaats te handhaver». O Ijn feiten, die boekdeelen sprekeit /AT BLUE BAND IS en welk© welk© are goede eigenschappen zijn IEDEREEN U VERTELLEM Hat beste adres voer eea is al sedert 40 jaren KUIPERIJ Donderdags Markt t/o Kantongerecht Drogist Gouda zal, met Ingang van Maandag 19 Sept. a.s, In plaats van 12'/i-1'/s uur BEZOEKT REGEN JASSEN Prinses Juliana. Gisteren maakt*» H. K. H. Pnuiaea Juliana den gebruike- 1 ijken boottocht over de JKagor Plassen, met andere leden van de veraemgung voor vrouwelijke studenten mede. Te tien uur kwam izij met haar vriendmmen per auto op de hoven aan, wear de versier de boot .Paulina" van de Stoomboot Mij. JXb Volharding" gereed lag en waarheen die andere vrouwelijke studenten zich hadden begeven. Hoewel er omtrent den tocht niets voor uit bekend wee gemaakt, was er buiten gewoon groote belangstelling. Er waren honderden menschen bij de afvaart aan wezig H K. H. werd bij liet uitstappen uit den auto en bij heit begeven naar de boot hartelijk toegejuicht Onder de tonen der muziek voer de groote boot te half elf af Ondank» hot w^jnig gunstige weer hearaohite er hij het gezelschap blijkbaar een opgewekte stemming. Prov. Staten van Utrecht De Com~ nüias&na der Koningin in de provincie Utreabt, heeft de Prov Staten in buiten gewone zitting bijeengeroepen op Woens dag 28 Sept. as In deze zitting komt om aan de arde: 1. de benoeming van een hoof dingo- mout van den prov. waterstaat in de provincie Utrecht; 2 de herziening van de jaarwedde- regeling van den griffier dar Staten on de wijziging van het reglement op den dienst van den provincialen waterstaat in Utrecht; 8. de vaststelling van het provinciaal wegenplan, 4 de vaststelling van een verordening als bedoeld In artikel 38 le lid der we- gembelastóngwet. Ds gewonde militairen te Amersfoort. In antwoord op de schriftelijke mo gen mn het Tweede Kamerlid Surlng betreffende het nomen van maatregelen door officieren van gezondheid, waardoor steeds zoo spoedig mogalijj; aan militaire patiënten de noodige genees, en heel kundige hulp wordt verzekerd zulks naar aanleiding van hei bekende voor val l» Amersfoort heeft de minisUu van oorlog thans het volgende mede gedeeld: Op Zaterdag 20 Augustus JJ, is het mdiütair hospitaal te Amersfoort tegen twaalf uur 'a nachts opgebeld door het politiebureau ter plaatse met de mede- doeling, dat aldaar twee bij een vecht partij gewande militairen aanwezig wa ren. De in het militair hospitaal wacht hebbende sergeant-verpleger heeft onver wijld den waohthebbenden reserve-officier van gezondheid gewaarschuwd, die te ruim twaalf uur ten pohttebureele aan- weear was, terwijl inmiddels tevens een rijwieïbrancaird met verpleger en het naodoge verband gezonden werden. Bedoelde officier van gezondheid ont bood den ziekenauto en deed de pa/tiënten na voorloopig varbonden te zijn, overbren gen naar het militair hospitaal te Utrecht ten einde hen voor observatie en vordoro behandeling onder direct toezicht van den militairen chirurg te stellen Togen het vervoer bestond bij hem geen medisch bezwaar. Het transport gesohdeSde om streeks één uur, na het aanleggen van het verband. Het werd vertraagd omdat de betrok ken officier van gezondheid zich op een dwaalspoor liet brengen, dot. hij het ver voer niet mocht doen geschieden zonder speciale machtiging van den chef van den muliitairsn geneeskundigen dienst tor jEenag schadelijk gevolg voor de po- tienten heeft deze vertraging niet gehad Volgens de bestaande bepalingen kan in gevallen, waar elk uitstel moet worden vermeden en waar ter plaatse niet over een officier van gezondheid-specialist wordt beschikt, de hulp van een burger- gemeesheer-specialiat her plaatse of in de nabijheid worden ingeroepen. Deze be paling wordt in ruimen zin toegepast. In het onderhavige geval vond de' of ficier van gezondheid het udt een röedbch oogpunt niet noodzakelijk, om, ter plaatse chirurgische hulp in te roepen I Op grond van de bestaande bepalingen hebben de chefs van den militairen ge neeskundigen dliensit dus reeds vrijheid om maatregelen, als door den steller der "wragen bedoeld, te treffen Uitbreiding van deze bepalingen kamt niet moodig voor, omdat het vanzelfsprekend is, al dus de minister, dat tedere officier van gezondheid in spoedeieohende gevallen, wanneer gelegenheid of tijd ontbreekt, tot het raadplegen van zijn chefs, ge rechtigd en zelfs verplicht is zelfstandig te handelen. NA DE AANVARING IN DEN NIEUWEN WATERWEG. De „IJssefmondc" kan niet geborgen worden. Zal het schip moeten worden opgeblazen? Nadat Zaterdagmorgen het stoomschip jJJsselmonde" door het Eugelsche stoom schip „EUerdore" was aangevaren en daarna gekapseisd, werd aan Van der Stadt's Bergingsmaatschappij in vereeni- ging met L- Smits en Co's Sleepdienst de berging van het schip omgedragen. Het schip zakte echter ieder oogenblik van den dag dieper weg en Woensdag was het reeds 8,50 meter weggezakt. De twee firma's hebben nu besloten het werk te beëindigen. De firma Gebr. Van Uden aan wie het schip toebehoort, is thans met een be r gingsma,atschappij te Hamburg in onderhandeling getreden. Lukt het ook de Duitsche firma niet oan de „IJsseünondete bergen, dan zal waarschijnlijk de Waterstaatsdienst ge noodzaakt zijn om liet schip door opbla- zing uit de rivier op te ruimen. Met een lichte halspijm en met een ge voel, slecht geslapen te hebben, stond Gorres, een welgesteld rentenier in het handelsstadje X. op en zag angstig naar buiten. Dat moest er nog bij komen, dat hij een aanval moest kriiven van die pas ge- nazene halaomtotekimg Wat deed üy ook zoolang met dien armendokter in de ongezonde avondlucht te blijven praten over die arme arbekterefamilte, in plaats van met hem naar zijn huis to gaan. Gelukkig, koorts had hij nog niet; de koortaühermometor Hoonde zelfs een zeer kalme temperatuur en ook in zijn hals kon hij geen rood plekje bemerken. En de pijn die hij had meenen te voelen, ging ook over- na het gorgelen met lauw zoutwater Maar de verontrusting was op zijn zenuwen geslagen. De pols grtng weder gejaagd. Gonros telde de slagen, een en veertig, twee en veertig, dirie en veertigwarempel weer acht en tach tig in de minruutl Met zorg voor het dagelijksch brood hoefde Gorree zich niet lastig te vallen; des te meer onnoodige zorgen haalde hij zich in 't hoofd over zijn gezondheids toestand. De angst voor kou-vatten was een manie bij hem gewerden; een plot selinge verandering van weer was de zwaarste slag die hem troffen kon. Booze tangen noemden hem den ingebeelden zieke. Vorder is de vrees voor een hartver lamming een voortdurende bran van on rust in Gorree rustige lever goede vader was aan een hartverlamming ge storven; wel pas op acht en zestig jarigen leeftijd en zijn zoon was. nu pas drie en dertig. Maar al de verschijnselen ver toonden zich roods bij hem, die hij in vak- schriften had bdachreven gevonden vooral het lastige en beangstigende hart kloppen. En dokter Wollenhooft neemt de zaak te licht, veel te licht. In teder geval moet hij vandaag zijn hart eens onder zoeken. Voorkomen is beter dan genezen Dr Wollenhooft is een voortreffelijke ge neesheer, maar te zeer geneigd, de ze nuwen ookzaak te maken van al de kwel lingen van zijn patiënt, hij moe', het ge val ernstiger, grondiger opnemen. De poet dïo op zijn ontbijttafel ligt, brengt rijke afleiding, dagbladen, weten- soliappelijke geschriften, reisberichten, verzoekschriften' enz. Görree ie bekenu als iemand, die gaarne wa<t voor den be hoef tigen evenmensch over heeft. Mot smaak verorbert hij het nauwkeu rig volgens geneeskundige aanwijzingen toebereide ontbijt. Maar de eieren zijn weer te hard geworden en Mina, zijta huishoudster, weet toch, dot harde eieren slecht fcijn voor do spijsvertering. Heeft hij niet gelaat, dat ze niet eer in het ko kende water mogen gelegd worden, voor dat hij zijn kamer verlaat}' Dq huishoudster verontschuldigde zion; maar dat maakt 'het feit niet ongedaan. Zijn ontbijt is verlaat, omdat hij wachten moet, tot er nieuwe eieren klaar zijn, zijn stemming is bedorven en bovendien kon hij nu zijn gewone morgenrwandeü ng met voldoende uitstrekken. En juist de bestij ging van dien heuvel is voor hem, van- "wege zijn zwaarlijvigheid, zoo noodig. Hoe klopt zijn pols weer. Gorrea ziet op de minuten wijzer van zijn kostbaar horloge zijn pols slaat als waanzin nig Waanempel, hij zet op. Dr. Wollenhooft is om dezen tijd reea» uitgegaan. Hij mioet dus geduld hebben, tot tien uur; dan kamt die dokter evenals iederen dag zijn patiënt bezoeken. Want om half elf moet deze op het raadhuis zijn. Gorrea maakt oen korte wandeling door den tuin, zonder stil te blijven staan, want bij dit nat-koude weer kan iemand een reuzen-verkoudheid opdoen met zijn hand zijn hoofddeksel vast klemmend want vb ij dit winderige weer vreest hij voor zijn reeds tamelijk kalen schedel. Wat? Reeds vijf minuten over tienen en de dokter is er nog niet? Opgewonden loopt de waardtLghoidsibe- klieeder in zijn kamer op en neer. Tien minuten over tien. Er wordt gebeld. Ein delijk I Ongeduldig gaat hij den arts tege moet Wat is dat? vreemde stemmen? De huishoudster opent de deur van het sa lon. Bezoek. Hij zal zitih niet thuis laten melden. De huishonds fier brengt do kaartje* binnen. Wethouder Filster en liet gemeen teraadslid Grootman. Die moet hij ont vangen. En nu hoort hij juist den stap van den dotter beneden in de gang en hoort hem zeggen met diepe stem: -Ik zal straks wel eiven terugkomen De hoeren afgevaardigden dar gemeente heeten hem hartelijk welkom. Zij komen hem spreken over een eerbewijs, dat men Gorrea vader wil schenken. Marcus Gör res was een der notabelen der stad ge weest en had veel bijgedragen tot £en bloei der stad door rijke schenkingen en stichtingen. Het door hem gestichte wees hui» zou den naam van Maroua-uonres- buis dragen en een medaillon zou ge slagen worden om voor de nakomeiingen- soliap het krachtig gelaat van den edelen stichter te bewaren. Nu wilde men den kumstltevenden jongen Gorree de keuze aten van den gsschiiK. en d ouwer. Gorrea is in zijn mopjes Hij veraiepi zich met hen in '4e wijdloopende bespre kingen, totdat de klokslag er aan her innert, dat het tijd is voor de raadszitting Miöt hun drieën stappen de heeren er heen, om zich ook daar weer warm te maken voor de belangen van stad en dorp. Een baanbrekende nieuwigheid moet ingevoerd worden. Gorree is in den raad en ijverig voorstander van den voor uitgang. Hij vervuilt ar volstrekt geen zwijnende rol: een groot deel van den zakelijken geest en het scherpe doorzicht des vaders is op den zoon ove>gegaan De zitting heeft lang geduurd; veel lan ger dan gewoonlijk. Haastig gaat Görres naar buis om daar te vernemen, dat dokter Wollenhooft voor de tweede maal voor niets is geweest. Wat ellendig treft dat nu. Of hij hem in zijn spreekkamer zou willen komen opzoeken? Dat was 't bes te Maar 't wachten werkt zoo op zijn zenuwen; en dan heeft de dokter in den middag zijn spreekuur voor onbemiddel- den. Gorree heeft groote sommen over voor weldadige doeleinden en spoort ooz steeds anderen tot allerlei lief de werken aan; hij stort tranen over den nood der armoe maar al Le leden: wie kan daar al aan gezeten hebben, welke ziekt efcto- men en bacillen kunnen daaraan kleven? Haastig werpt hij zich achterover ln zijn stoel. Achteloos laat hij zijn blik glij den over de andere patiënten. Een moeder met haar kindf Een arm zalige gestalte met vroeg oud geworden trekken en diepe 'kringen om de matte oogen. Een bleök kind op haar schoot, met ingevallen gezichtje. Dan een oude man, zonder twijfel een longlijder. Een oude vrouw met een blauwe bril. in haar optreden en kledihg duidelijk de sporen van vroegere betere dagen fioonend. Gomes' verschijnen in de spreekkamer heeft klaarblijkelijk een gesprek tussohen de drie afgebroken. Fen zware hoestbui van den ouden man brengt de jonge vrouw de opmerking: Dat zijn slechte maanden voor u is 't niet? Als 't eenmaal lente is geworden en als de zomer kamt, dan gaat 't wel beter! Of het loopt op een eind. Dat zou mij nog liever zijn, als dit jammerloven Als ik van het ziekenfonds nog eens naar buiten gaan kan, dan heb jk nog wei hoop. Den laataten keer heeft dat verblijf aan zee wonderen bij mij gedaan. Maar zoo rond te bedelen; zich zelf en zijn fa milie tot last; het is verschikkeljjkl Hoe kunt u zoo spreken, meester? Alsof u den menschen tot last benit? Ik verzorg nu ook al mijn zieken man vijf jaar lang en hij is nog geen dag tot last geweest. En ik wil hem blijven verplegen, God weet, hoe gaarne en hoe lang, als ik maar niet zooveel smarten had over dit kind. Maar hebt u dan geen schadever goeding gehad! Het was toch een on geluk. Neen. Ze waren daar niet toe ver plicht omdat het ongeluk na den werk tijd geschiedde, toen mijn man eigenlijk niets meer in de fabriek te doen had. We krijgen wel een kleine uitkeering uit een fonds, maar dat is veel te weinig om van te Kunnen Leven. Maar u kunt toch alleen niet zoo veel verdienen? O, dat gaat heel goed. Men moet wel een beetje hard werken, vroeg kunnen opstaan. Van de stadsreinigimgsdienst heb ik een goed postje gekregen, veertig lun zen 's morgens om vier uur. Om zes uur ben ik klaar en daarmede verdien ik zestien gulden per maand. - Als ik thuis komt, zet ik koffiewater op. Voordat dat kookt, hebt ik de kinde ren gewasschen en gekamd. Daarna zorg ik voor mijn man zet het eten op en ga dan in een paar huishoudens een paar uur werken. Dat maakt weer zeven gulden in de maand en 's middags neem ik nog verstelwerk aart huis. Hoe kunt u dat uithouden? bracht de andere vrouw in 't midden. U moet wel een ijzeren gezondheid hebben. Ach. Als dat eens waar was. Als ik die hoofdpijn heb, dat ik haast niet uit mijn oogen kan zien, dan ben ik zoo ellendig .dat ik niet eten of drinken kan. Dat komt meestal 's middags al, als ik |het eten voor anderen klaar maak. En rust, maar die kan idc mij nc© zoo nvn gunnen als ik dat arme schaapje hier de voorgeschreven versterkingsmiddelen kan geven. Gorres sidderde. Dat was dezelfde hoofdpijn, waara.an hij enkele jaren te rug zoo geleden had en waarvoor hij afwisselend aan zee en itn het gebergte gewoond had. En die vrouw moest daar mee werken, hard werken. En dat ellen dige kind met die oude trekkenl Maar dat laat zich nog met geld verhelpen. Hij zal aan dokter Wollenhooft het adres vragen en een gift sturen. Zenuwachtig hoort hij het verdere ge sprek aan. Pas negen en, twintig jaar is de vrouw met dat afgetobde, verouderde gezicht/ Vijf kinderen heeft ze met die geringe verdienste te voeden en dit hier is' het jongste. Hij ziet, hoe zij vol moe dertrots het rugje van het kind toont. Gelukkig, dat is in orde. De dokter zegt, als ik langer gewacht had, dan had het haar gegaan als haar jongste broer tje. Die arme jongen heeft een rugge- graatsverkromming, waardoor hij zijn leven lang ongelukkig is. Dat is mijn liefste kin dl Dan Mimlit hot belletje uR Se spreek kamer. De oude man blijft niet lang bij den dokter Na zijD terugkeer neemt hij ai- scheid van de arbeidersvrouw met het kind Het is, zooals ik gedacht had. Zij willen me diet meer opnemen, omdat mijn ziekte al te ver gevorderd is. Het ziekenfonds geeft het geld liever in ge- f vallen, waar nog genezing mogelijk is De dokter zocht mij te troosten Maar ik ken datIk kan 't ook niet kwalijk nemen zulk een ongelukkige, als ik. Gorres blijft alleen met de jonge vrouw Deze ziet treurig de vrouw met den blau wen bril na, die achter de schuifdeuren verdwijnt en wendt zich dan tot Gorres. Wat een treurig geval met die oude dame! Dat was vroeger een rijke dame, zij woonde in een prachtig huis Een nichtje van me heeft er gediend en zij kon er niet van uitgepraat komen, hoe 'n goede mevrouw het was en hoe ver schrikkelijk het afliep ,toen haar man uit vrees voor een bankroet zich dood schoot. En daar zij aan haar oogen leed, moest haar dochter haar onderhouden met stikken en borduren. Wat heeft zulk dametje anders geleerd? Doch nu be ginnen de oogen van de dochter ook al zwakker te worden en de dokter zegt, er is niets aan te doen. het is erfelijk. Luid klinken zware voetstappen op uit de gang en de deur wordt woest open gegooid. Twee spoorwegarbeiders bren gen tusschen hen in een derden kame raad. bleek en met bloed bedekt, die als in een onmacht zich op een stoei langs den wand laat nedervallen. Géén wonder, dat de arme kerel zwak wordt Zijn hand en zfjn arm zijn bij 't rangeeren bekneld geraaktDoet t pijn, Weber? Deze knikt met het hoofd en brengt moeizaam uit: De pijn kan Ik wel uithouden, maar als straks mijn arm afgezet moet worden, zeven kinderen heb ik thuis! Gorres grijpt in, zijn zak en drukt den na astsl aan den spoorman alle goud- en zilverstukken in de hand, die zich daarin bevinden. Dan ijlt bij heen, weg uit de benauwing in de openlucht, met ongewone, haastige schreden Hij heeft geheel vergeten, wat hem scheelt .wat hij den dokter wilde zeggen. Hij vergeet nu ook zijn pols te voelen. EEN HEKSENPROCES IN DE VIJFTIENDE EEUW. Omstreeks het jaar 1475 was er in heel de Cnmpenerwaard geen mooier meisjb dan Agruiete Boute van. - Ouwerkerck. Ze was 't oen i ge kind van den welgestolden Diederiik Boute an 't geluk en de vreugde barer ouders. Ze woonde daar, waar de iJssel zijn groote bocht maakt, niet ver van de schans, die Graaf Ftori» ar jaren gele dén. nog had gelegd De sproke van baar schoonheid was doorgedrongen tot diep in de wilde ve nen en de jonge boar,.dde alleen met z'n makker in ',t land was, bracht vooraioh- tig het gesprek op Aguiete. Todiereen hield van haar en daarom hield zij van iedereen. Als 't te Gouda kerokmiisae was, wiLde ze met ieder dan sen. Maar meer ook niet en menigeen, die vertrouwend op z'n knappe uiterlijk of z'n goede eigenschappen, z'n vele geld of zn scherpe verstand Agniete gevraagd had, als hij haar schijnbaar toevallig op 'n stillen zomeravond tegenkwam, was zocht maar beslist afgewezen. Teleurgestelde liefde. De jaren gingen voorbij. Agniete ouders stierven. Op de boerderij trad zij nu op als meesteres. Kaasrechit liep ze over 't erf. met vaste hamd hield ze de teugels en aJüe aanzoeken wees ze of. Door 't dorp ging 't gerucht, dat re niet wilde trouwen vóór haar geliefde te rugkwam. Deze zou een officier zijn een kloeke jongeling, die eenige jaren geleden ais hopman mot zijn troep soldeniers in de schans gelegen had. Hij «au haar loofde en trouw gezworen hebben en be loofd, met haar te trouwen, aJ» hij terug kwam. Van hem hield Agniete met al de bracht harar zriel en om zijnentwil wilde ze van geen anderen man weten. Jaar na jaar vergang. De hopman kwam niet ureer. Agniete bleef eenzaam. Nog altijd cold ze voor 'n Bchoone vrouw, se hield nauw lettend toezicht op haar boerderij, zorgde goed voor land en vee, hielp iederen bedelaar, die aan ihaar deur kwam en iederen armen sol daat dubbel Voor de menschen was zij altijd wrootijk, maar amen fluisterde, dat zo alleen, dikwijls urenlang stil voor ZToh zat /te efiartm, tmeumg was, bitterlijk weende. Sommigen aaiden, dat ze omstreeks midder nacht lang» de Lansch- inige Agniete hadden hooren weeklagen Steeds gingen de tij den met hun zegen en hun vloek over 't land Eenxelmg en ver grijsd ging xif haar pad De goede buren en vrienden uit Agniete's jeugd waren gestorven, de jongenen wagen ver geten, dat Agniete eens jong en schoon en de vreugd en die lust van ieder ggweest was. Agniiete'fl haren wer den vroeg grijs, haar vroeger zoo slanke ge stofte kramde zich en schrompelde meer, de lieve trekken in haar gezicht werden hard en scherp, de menschen voelden, zich niet op hun gemak ander haar groo te grijze oogen. Men meed haar boerderij en niemand ging meer met haar om. Do groote ka ter, die altijd bij haar was, scheen den lieden verdacht. Hij was driekleurig en niemand wist, wanneer en hoe ze aan hem gekomen was. Sommigen zouden gezien hefcben, dot 'n grootie vuurklamr als 'n gloeiende draak door haar schoorsteen naar bunnen ge vlogen was Langzamerhand meed men haar ook op aten wieg, daarom gang zij niet dan avonds uit. 3ri de kerk schoven haar buurvrouwen wat verder van haar af, daarom ging se niet meer naar 't Godihuds De bedelaars wierp«n haar gaven weg en sloegen een kruis, daarom gaf zij voor taan niemand meer tot©, en geen „Onze Vader" verklonk meer voor haar deur. Doch 't werd nog ergerI De goede dienstboden en knechts wa ren bang voor haar. Sdiechta 't mindere kwam nu. en 't gevolg was, dat hieel haar boerderij daaronder leed en achter uitging Ze kwam tot armoe, wat een ha gelbui overliet, verteerde een brand, waarbij niemand der huren de ongeluk kige oude te hulp kwam. Hof en akker werden verkocht, Agnie te was doodarm geworden. „Agniete is een» hekse" Nu spraken de menschen 't open uit, wat ze reeds long iu stilte gemompeld hadden: Agniete is een heks". In haar ongeluk door allen schuw ge meden en met verachting bejegend, gaf Agniete zich nu werkelijk aan den dui vel over. Van een oude vrouw, diep in 't bosch, leerde ze de kracht en de macht ran vele kruiden, die tot schade der men- «ohen zijn Zoo werd Agmete Bouts een dienares van Satan, en wondde en kwelde en ver giftigde in zijn naam, totdat de maat ho- rer misdrijven vol was. Het heksenproces. Zevenvoudig gebonden wordt ze op 't Stadhui» ran Ter Gouw verhoord. De oudste schepen staat op en aagt: •Ag-niete Boute geeft uw God de eero en beken vrijwillig, dot ge met den Satan verbonden en 'n vervloekte heks zijt, be ken vrijwillig al uw euveldaden en mis drijven voor dit gerecht. Dan lacht ze schril en zegt: „Nee, ik wil niet!" met vroolijka stem. Nu wordt ze gepijnigd en gemarteld, ze schreeuwt, ze gilt en brijsdht, ze lastert God, maar woenen kan ze niet. Daarom spreekt de oudste rechter met vrocmdblinkende «tam: „Ze is schuldig, anders zoude zij weenen! Wie zich aan den duivel overgeeft, moot eeanat alle men schel ijk gevoel wegdoen, uiitsohrooiien en alle mmsolidijk woenen verloeren!" daar waar de IJuel sijn groote booht maakt Door pijniging tot bekentenis. In de grootste pijnen roept ze eindelijk: „Ik zaj bekennen" en valt in onmacht. De böwuisfielooze wordt bijgebracht en verkwikt, nu legt ze, zondfer tets terug te houden, een omstandige bekentenis af Vier jaar geleden, zoo bekende Agnioto, had ze te miidderamcht, aan de Lansohin- ge, tussohen Ouwerkerck en Berokenwou- de den duivel %an geroepen. Hij wa» haar verschenen en zij had rich met lijf on zdiel. voor tijd en eeuwigheid, aan hem verbonden. Nog dikwijls had hij haar tot bevestiging van 't vreeselijke verbond be zocht, geroepen en omgeroepen. lederen koer was hij ijskoud en zonder een spnan- keltje warmte gwweeet. In 't begin woa hij zeven nachten achter elkaar tot haar gekomen. Den zevenden nacht had hij ateh veranderd in «en koolzwarten hemrat op wiens rog *lj naar dsn Blockshwrg go- reden was. Daar hadden velg heksen gedanst, er

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 3