Si No. 5353 EERSTE Onze KI Dit nummer VIER BI NW cmcourren- Als hadden Boven- vwr- Den Courant word «geven. Prtfs voor S< Nederland 1A0. Over Men kan rich six hond era. gemeente Zwijndrecht alleen neemt twee maal zooveel al als Dordrecht zelf en dat zit in het kracht verbruik. Wanneer we dus om verlaging vragen, laten we dit Hot ia bekend, dat in vcwiriasen soms pit dingen kunnen zegg«n, ben ook buiten de gre wear ze werden uitgefl b.v. awi een vmnia, Sprotaan door den re Londen. Het liep ore winkelier «m betaling «am Tiftkwniiinigi, doe de workman had gemaal betoogde rechter Cra’ „Ik vind het aohanda rit dsn wenkenden s drie gulden draagt, •choeiuen over de twi en Imuiï hoed f 8,35, i een mandril van f 63 i ben ocatsrteld, dat de meisje, dal ttnut werl moot komen, zooveel maar dit sieoh'te moreeite opvattingen 1 het moderne meisje.” a 11 Treffend «n raak 1 spraak Biet valt hela nen, durf. er tegenwooix een menging Ix'etaat o aan mooie bloeien en schrijnende tegenateffiin zenden workloozen. di ook kn on® eigen degenen, die arbee d i dienste rinden. Maar i geniwoondiig vergeten, spaarzaamheid een d« den van het menschel woest on nog ia. Zij rullen jn ziekt» en j hébben, waaruit zij t alvorens aan de opei te wwrden prijsgegieve Zij zullen ook geen dorst” hebben zoori zoo kc machtig uitdrul op hum, ouden dag ric weg kunnen als andei En gaat met alleen Heel do levenswijze vi gebaseerd op groote Het valt niet te ontker zin bij *n zeer groot dec dwepen is, evenals ov redd to.-ouwena. want rechter heeft er over Vannvaar dit komt, noeken Ite oorlog me ervan, die een ontrei bracht hoeft in het nancieole leven, ia de 4 een kentering gekomei in de denkrichting 'de staat txt beaten of ood: lidüiteiit en de stoere het voorgeslacht zullen al teveel ia het een na- Heeft de vriendin een moet ook het meteje gaan. 'Koopt een ta meubels, dan kan m zich laten om het ev nog duurder, te doen. En het gevolg te, da vliegt dan de anders, afbetaling. waartoe d genwoordig jammerlik te zeer open te en aai de algemeene toestand niet. Een land ia er nis zijn, bevolking niet wanneer vlijt en spaar hand aan hand gaan van zoo’n land op de ker. Doch bij de teg wijze en de moderne c kleeding en behoeften, van» dat. spaarzin en gekweekt. Het tegen o geval. Men denke nu niet, les over één kam wil! ernog', die zorgvuldi hum. gelid,, moeten bes wij niet graag aanpr die wel oens gold, dat moest hebben en daa slacht ia daarvoor te weet, dat het met golft geld maken kan en o sen genoeg, waarin gelden tam beleggen, de mogelijkheid om koopen of zijn geld t thriken. klaar al die men zelf wel, zoo wij in den loop van den Maar in het algemie moet gewaarschuwd Or Maas tech een c teren w(almen vcrdii atedm m>u terensoodn of u, ze 11 af 12 bo- dan doen op licht en krachttarief. De heer Leis zegt, dat het contract is, dat wy twee en een halve cent meer moeten betalen als Dordrecht, dat is nu eenmaal contract en als er verlaging zou komen ,moet eerst Dordrecht beginnen, voor zichzelf haar tarief te verlagen en dat zullen ze wel niet doen. Wat nu dat kabeltje in het Kortland aangaat, dat is daar voor enkele menschen, zeker, maar het kabeltje dat noodig was voor een stoomgemaal in de blok weer waar dui zenden me? noodig hadden is ook afge stuit op den onwil van Dordrecht. Heel dat bedrijf maken ze tot een goed melk koetje voor de stad Dordrecht en hier is.- ri ontkent de heer Smit, dat zeer zeker *n monopolistisch bedrijf. Wat nu de firma Kloos aangaat, zooals de heer Smu dait zegt, is het niet, dat staat heusoh riet gelijk, dat wordt wed gezegd, maar gaat er eens om, dan geven ze het riet Wat de firma Kloos en alle anderen voor zichzelf hebben, staat nog wel zoo laag ate zij in Dordrecht kunnen pro duceer en. Alle fabrieken hier zijn in staat voor de helft te leveren van wat we aan Dordrecht moeten betalen. Er is bier nog zulk een kantoor, dat ie bij Piet Broeksmit. daar moet men ook be talen Dordrecht kon gemakkelijk kapi taal er in steken. want concurrentie wa« uiige' ’oten; immers Rotterdam werd uii- geacha' eld, dus he. was niet zon erg voor hen. Ze konten dtt gerust doen. CWordt vervolgd) KRIMPEN a.d. IJSSEL. (Vervolg van No. 5340). De groep Maaskant heeft niets bekend gemaakt en is dus niet verantwoord tegenover de kiezers. Die twee binden zich aan de grootste fractie van rechts en geven hun individueel standpunt van vroeger geheel prijs aan rechts. Derhalve is niet bekend, hoe zij zullen handelen en weten we alleen, dat zij bij de Wethou- dersverkiezing eenparig «met rechts mee gestemd hebben. In het verspreide strooibiljet van rechts wordt er op gewezen, dat zij het venten op Zondag verboden hebben. Spreker ziet hierin echter niet liet belang van de gemeente en houdt het alleen in, dat den Ouden verboden wordt, op Zondag met zijn ijscowagen te rijden. Afschaffen yan de postbestelling op Zondag. Ook al niet belangrijk en kan het soms wel van be lang zijn, op Zondag wel een brief te ontvangen. Wie dij riet wil, kon hiertoe zelf maatregelen treffen. De voetbal en sport is altijd dwars gezeten, wat tot'ge volg gel^ad heeft, dat de Sportconunissie voor een strop zit van. drie of vier dui zend gulden en vraagt spreker of daarin het christelijke zit. Als vierde punt werd vermeld het geven van ontslag aan ge huwde onderwijzeressen. Of daarmee het onderwijs gediend is, betwijfelt spreker. Dat rit manifest oven besnroken wordt, komt alleen, omdat tevoren ge zegd was ,dat er geen zou komen en nu vxïrschoen dit daags voor de verkiezing, zoodat het riet meer weerlegd kon wor den. Over die bezrinigi'ag sprekende, geeft rechts zelfi toe, dat ze gelukkig geweest zijn, en in 1910. toen spr. tot wethou der gekozen werd, moesten er ook kos ten van het voorgaand college gedekt worden, zooala electririteita- en criais- sehiuliden, terwijl toen ook nog gezorgd nioeat worden voor wenkJoozen rechte du« eerlijk geweest was, ze daar ook op moeten wijzen. dien is in 1923 de belasting expres hoogd. wat later bleek riet noodig ge weest te zijn en had men beter gedaan het percentage regelmatig op hetzelfde bedrag te houden. Gewezen wordt op het stopzetten Van de dure wloriingrpolitiek, en hebben ze uitgevonden, dat particulie re bouw niets kost, doch wordt in dit veriband gewezen op de opgedreven wo- ninghuren, terwijl het riet aan de S. D. A. P. ligt, dat dé kapitalisten zoo’n hoo- ge rente berekenen. Daarom hadden be ter in den lijd, dat het bouwen vau woningen niet zoo duur was, woningen gebouwd kunnen worden en wat nu be vordering van den {particulieren bouv Iwjtreft, moeten de bouwers daaraan na tuurlijk verdienen terwijl de gemeente zonder winst, dus goodkooper kan bou wen De huurder» zullen dan ook min der huur te betalen hebben. Toen spr van 1919—1923 mee cle meerderheid vormde, heeft hij in dat opzicht dan ook zijn kans waargenomen, ai noemde de Burgemeester in zijn openingsrede op 6 Septerber j l. het college van dien tijd zeer jong of met andere wóórden, rie< bezadigd genoeg. Toen is het echter ge lullet. nu zouden wij het riet gedaan krij gen. daar gezegd wordt, de arbeiders zijn nu kalm., dus hoeven we er nipts voor te doen, zie b.v. naar het onderwijs. Zoo doende zakt men weer af, gaat alles wew slechter maken en ala ze kans hebben zouden zo in het ui tb reddingsplan straten '.filllen maken van 4 Meter breedte. Daarom echter is de S. D. A. P. teeerr met tal vaji voorstellen gekomen, die noodzakelijk, zijn en wijst spreker met -en korte toelichting op enkele v»«\ de reed» genoemde 14 punten en zijn dit '■<1 't algemeen de dingen, die naar vo ren moeten komen en waar het in de naaste toekomst om zal gaan. Daaruit kunnen wij zoodoende ook de meening van do moorderheid van den Raad Loe ren kennen. Van de richting van den Vrijheidahond is weinig bekend en is or oen nieuwe voor de twee voorgangers in dia plaat» ge komen. Zijn voorgangers waren echter ■overal tegen omdat zo er tegen, waren. In de afgeloopen periode is van rechte ook gebleken, dat bij hanioemingien mnn- schen van hun eigen, richting daarvoor in aanmerking kwamen. En daWfide natuurlijk dat alleen bun ideön de goede zijn. Spreker had echter alleen gewild, dat in een industriegemeente als deze, ook een industrieel .in den Raad zou zitten. Het uitbreidingsplan rond de Waal aanhalende deelt «preker mede, dat het niet de bedoeling geweest is de Sport- commissje tegen te werken, maar is het advies van den Inspecteur van de Volks gezondheid gevolgd en was dat advies goed gezien, daar anders te veel verbrok keling gekomen zou zijn en zou het van de Sportconunissie verstandig geweest zijn, als ze aan den wensch van den Inspecteur hadden voldaan. Het bevorde ren van den particulieren woningbouw is niet om de bewoners te begunstigen doch daarvan gaat een opvoedende kracht uit, zijn het steeds de beste bewoners en zeer spaarzaam. Bouwt de Stichting Gemeentebelang” weer, dan staat de particuliere bouw in eens stop en is dit niet bevorderlijk Dat spreker in zjjn openingsrede op 6 September j.I. het col lege van B. en W. van 1919 aangehaald heeft, is niet als een hatelijkheid be doeld tegenover Brouwer, daar deze ook heel goed weet, .dat spreker in dien tijd zelf ook steeds in die richting heeft mede gewerkt. Spreker wil den invloed der No vemberdagen van 1918 niet onderschat- len, doch in dien tijd werd alles moge- lijk geacht. Toen is ook veel uitgebrejd, waar men later spijt van had, let b v. op de kaarsenfabriek te Gouda. Er zijn daarvan wel meer voorbeelden te noe men doch spr voert dit alleen aan als ar gument om te laten zien, hoe ook particu lieren van meening waren, dat alles mo gelijk was Wat de benoemingen betreft zegt spreker, dat men die riet moet doen om eigen menschen -te bevoordeelden, doch moet men het om die richting ook niet laten. De nieuwbenoemde Ontvanger was, doordat hij zooveel jaren procuratiehou der van den Ontvanger geweest Is, dt meest aangewezeiie en al gaf dit geen ‘recht, toch wel eenig moreel recht. Bij de benoeming van een Secretaris is de clou geweest, het aanmerkelijke bedrag, dat de gemeente bespaarde en «pu dit teloor gegaan zijn, als een ander tot Secretaris benoemd was en den commies op wachtgeld gesteld. Ten opzichte van de WWhoudersverkiezing heeft Brouwer gelijk en is daar wel van partij benoeming sprake. Wat spreker zelf daaromtrent op 6 September gezegd heeft, doet weinig ter zake en heeft hij dit alleen gedaan, omdat, hij er van houdt open kaart te spelen en blijft spreker bij zijn meering, dat 2 rechtsche wethouders met nog een rechtschen burgemeester niet goed ij, maar dat wijziging gemakkelijker gegaan had, als niet beide wethouders in den Raad waren teruggekeerd. Men laat de zittenden vaak zoolang, mogelijk zitten, zio b.v. naar Gedeputeerde Staten, waar nu de heer Schaper verkozen is. De heer Brouwer: Eindelijk. De voorzitter: Terecht eindelijk, maar ook mag niet vergeten worden,- dat bij de Raadsverkiezing van dit jaar, 90 stem men meer op rechts zijn uitgebracht, dan kort tevoren bij de Statenverkiezing. Wat betreft den opzichter over de huizen, js dit een zaak, die in de Woningstich ting thuis behoort, doch meent spreker, dat de schuld meer zat bij den aanne mer. Wethouder Maaskant wil Brouwer graag van antwoord dienen op het ge zegde dat’ rechts in tweeën, verdeeld zou zijn en wijst daarom op zijn grondslag dat hij hier zit uit beginsel. Spreke? be-* schouwt heel de wereld als 2 soorten menschen, een tweeërlei volk, waaraan het eene het eeuwig wee en het ander het eeuwig wel te wachten zal staan. Om nu behagen te scheppen in hen die het eeuwig wee nastreven is niet goed en ten opzichte van die, is sprekers ge dachte: Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat Zij doen. Daarom bestaat bij hem ook geen haat, zelfs niet tegen over den grootsten socialist. Vervolgens komt spreker’s redeneering hierop neer, dat ook in het vergankelijke alles afhan kelijk is van God’s zegen en dan mogen de bouwlieden planten en natmaken, doch God is het, die den wasdom geeft. Enke len hebben spreker aangereden, zich weer voor den Raad beschikbaar te stel len en heeft hij hieraan voldaan, doch zich nergens aan verbonden, zelfs niet aan zijn kiezers Misschien zal Brouwer dan zeggen, dan kun je met ons toch ook wel meedoen, doch met de beginsel- politiek van de S.D.A P. kdn spreker niet accoord gaan, vooral niet ten opzichte van hun handelingen Qp den Zondag. In dat opzicht betreurt Spreker het vaak, dat hij ouders naar het voetbalveld ziet gaan met de kinderen aan. de hand, die het doopzegel op het voorhoofd hebben en waarvoor die ouders ook de doopbe lofte hebben afgelegd Spreker heeft per soonlijk ook moeilijke dagen gehad en is de uitkomst, als God s werk, zeer gunstig geweest, doch ten opzichte der gemeentezaken heeft spreker geen be loften aan de kiezers durven doen, om dat men hiet weet, of die volbracht zul len kunnen worden. Ook als wethouder zit spreker hier’vrij, doch had zoowel in 1923 als dit jaar, een zekerheid, dat rechts het winnen zou. Tot een week vóór de verkiezing heeft spreker er niets aan gedaan en zit hij er ook niet als wethoudeb) om de centen. Anderen had den, voop/hem willen werken, zelfs do- miné’s voor hem willen laten, spreken, doch spreker heeft het niet gewild En had hij voor den een of ander nog voor een aanstoot gezeten ,dan had hij deze wethouderszetel nog niet willen aanvaar den. Op de belangen der gemeente ziende en op de punten der S.D.A.P merkt spreker op, dat de menschen nog te veel onder de lasten zitten en werden alle wenschen ingewilligd, dan zou dat zeker een kapitaaltje vormen van f 200.000.— minstens en hoe moet dat terecht komen, We gaan nu vooruit en laten de toestan den het toe, dan is spreker wel bereid mede te werken, om een en ander op te knappen, doch aan den anderen kant roept de afgelegde eed en belofte net zoo hard. Vervolgens wijst spreker op de groote kapitalen, die deze gemeente als schuld heeft en is het een groote roeping de lasten te verminderen en hoopt spreker, dat in de binnenkamer om nemen slechts 2 procent van het totaal verbruik af. Zoodoende* hebban we ook weinig in de melk te brokkelen. De hebben wv nu ook waar garian mai de Wefthoudeawverkiettriig, zoadat met één hajriomdrarien de grootste fractie bui ten dat college gehouden da «a aeflfa nergens over gesproken ia. Bij de ver kiezing wordt dan wel geoagd, dat het om christelijke belamgen gaat, maar het gaat oan den gulden en daarnaast zou men kunnen zoggen, om de funotie’s door eigen menschen te doen bezetten. Dn waar ook gezegd ia ten opzichte van de zittende wethouders: laat zitten wat zit, aohi eareker dit geen mam ar en is het 't belang der gemeente, dan moet dat voor gaan en niet de wethouders houden, omdat ze het al zoo lang gedaan hebben. Bij vorige porfodo’a heeft de S.D.A.P wel een program opgesteld, omdat ge zegd ward, dat geen veramitwoordlng aanvaard durfde warden, doch het te gendeel is wel gebleken. Wat de wo- ningbo'uw betreft, wijst sp®. erop, dut de oprichter» in het belang van de aan nemers 'geridd zijn,11 terwijl menschen van sprekers riahiting gepasseerd wer den Dit apzichit komt nu nog tot rit- druik king en mag daarom niet allee op de SD.AP. 'geschoven worden, want die is er.riet voor de woningen te laten mishandelen. Vervolgens de verlangens der S.D.A.P. besprekende, wijst spreker op de nood zakelijkheid woningen onbewoonbaar te verklaren, vooral in Storanpoldor, moet daarmee gewacht worden, tot omvallen.? Er i» behoefte aan 1* woningen voor ouden van dagen, vendien komen bij opschuiving grootere woningen teeg Het bouwen van arbei derswoningen is noodig voor hen, die uit de onbewoonbaar verklaarde wonin gen komen en voor de ritbuxnding der gemeente. Het aankoopen van de zelling achter het Gemeentehuis ie noodig voor verbetering laad- en losplaats en voor standplaat» voor autobussen en is dus riet de bedoeling, deze nu te koopen. en later wiow tp gaan verkoopen. Over schooi I te vernieuwen is ri vaak genoeg gesproken en i» een school met 4 lokalen voldoende en hoeft het daarom riet duurder gemaakt te worden door er 6 lokalen van te maken «n ia spreker hiermede dus ook aan de zijde van de bezuinigingspartij. Het doen geven van voorbereidend onderwijs hooft ten doel, omdat de kinderen nu op straat moeten spelen en er veel ondeugd tearen. Met de UJj O.-edhool gaan we achteruit, daar nu het heole college van B. en W. er tegen ia, daar een derde leerkracht aan te stellen. Hun doel is du» blijk baar dia school omlaag te halen en laaigzameriiand af te breken, wat zeer jammer zou zijn. Hot treffen van maat regelen voor meer ruimte aan school II is dringend noodig, daar men in 1928 mat de invoering van het 7e leerjaar geheel vastloopt en helpt het riet school I naar dozen kant te zetten, ook riet om enkele kinderen naar school I te zenden. Nu is het nog tijd voor behoorlijke voor bereiding en bijbouw of nieuwbouw in deze uitbreidende omgeving, ia zeer ze ker noodig. Het dempen van oc stoot langs Onderzijde willen B. en W. liever doen vervangen door bemaling van die sloot, doch dat is riet afdoende en is het belang der gemeente beter gediend door demping. Wijziging v&n het uitbrei- (ünigsplan schijnen B. en W. verkeerd te willen toeipassen en wil spr daarom wa ken voorvers!echtering daarvan. Boven dien zou het jammer zijn, ris de’ tuin van mej. Mijnlioff verdwijnt en wil spi. dike in de toekomst voor de gemeende behouden voor plantsoen, hetzij groot of klein. Omtrent de vooariering in zri- gelingenverwrgiing en schooltoezicht hoopt spr. dat de inlichtingen door B. en W. hieromtrent uit te brengen gun stig zullen zijn Opheffing Burgerlijk Armbestuur wordt voorgasteld, omdat op uitkeering van dat college geen recht bestaat en het slechts een gunst is, zoo dat velen afhankelijk zijn van een gunst van de leden van het Burgerl. Armbe- atuur. Spr. is echter van moering, dat ook de misdeelden recht heben te leven, ‘te eten enz. en daarom is het voor de menschen gemakkelijker naar een maat schappelijk hulpbetoon te gaan en is het vernederend, een ritkeerdng als gun&f ti beschouwen en meent spr. dat daarop recht bestaat, totdat de kapitalistische maatschappij weer goed genoeg is om ben te werk te nemen. Het ontslag bij „Holiandia" iis oorzaak van het voorstel tot in stelling van een werklooehridscomm’taste, om de menschen een reis naar het Arm bestuur te besparen, terwijl een Werft looaheidisoommiesie (beter naar produc tief wenk kan omzien dan het Armibw- stiiur. dde dit niet doet en riet kan doerf. Ten slotte doelt spr. nog mede, dat de ze eischen ook aan hun kiezers mede gedeeld zijn, zoo dat deze achter hen staan doch de igrooüste fractie van rechts ziet alleen op de bezuiniging en let riet op de noodzakelijke dingen. Spr. hoopt dat op deze voorstellen in den loop van deze zittingsperiode een meerderheid in den Raad te krijgen zal zijn. De voorzitter deelt mede, dat do alge- meene beschouwingen veel van politieken aard zijn en acht spreker zich daar boven verheven, zoo dat hij daarop niet zal ingaan. Wel echter op een gedeelte voor zoover dat zijn persoon betreft. In de eerste plaats doelende op "de homoge niteit in het college van B. en W. deelt spreker mede, dat deze vaker bestaat dan Brouwer meent. Wat den open brief vóór de Raadsverkiezing betreft, is het zenden daarvan spreker kwalijk geno men van rechts, van S.D.A.P, on ook van Vrijheidsbond. Aan den anderen kant deed het spreker genoegen, een tiental bewijzen van instemming te ontvangen, zoowel mondeling als schriftelijk. Spre ker handhaaft echter zijn meening, dat de politieke scheidingslijn goed moge zijn voor de staatkunde, echter niet voor de gemeentepolitiek. Vurige partijmenschen heeft men bij alle partijen en füe jneenen worden gekapitaliseerd; rite dit zoo doorgaat, is dit geen bewijs .van reëels zaken polittek en dan gaat het daar heen, dat de gemeente .Dordrecht geen naad weet met de winst. Spr. hoopt, dat B. en W. de belangen van het Albtaaaer- demsche publiek zullen behartigen en trachten zal wat gedaan te krijgen. Zelfs op de metetrhuur is een winst gemaakt van 513/10 pQt., nadat eerst nog lu pQt. is ingeschreven. Wat de openbare verlichting aangaat» kost voor de ge meente Dordrecht elke lantaarn f 10,57 en do gemeente Alblassordaan betaalt f 20 per lantaarn en per jaar en dan komt daarbij, dat hier bij lichte maan do lantaarns niet branden en des avonds al om 11 uur ritgaan, terwijl Dordrecht een heden nacht de lampen brandt en er nog lampen bij heeft van 1000 kaar sen en nu heeft spr. hot zoo niet beke ken om kracht bij te zetten over uitlatin gen^ aangaande dit bedrijf hier in den raad meermalen gedaan; neem, spr. wil zeggen, dat het blijkt, dat een gemeente bedrijf gioed kan werken. De heer Dels: Als men do tie maar uitschakelt. De heer L. Smit: Biet is geen mono polistisch bedrijf. De heej P. G. Jonker: Maar wat noemt u dan een inonopOlistiBch bedrijf? De hoor L. Smit: Dit is er geen, een monopolistisch bedrijf is gehoed anders, dan ig er geen mogelijkheid om hetzelf te doen, dat ia dan buiten gesloten en dat is hier riet, aoo. Maar het is mogelijk, dat de tarieven worden ver laagd, gezien de Winst, die gemaakt •wordt; wat het bedrijf aangaat, kan men niets als lof toezwaaien. Wanneer men critiek uitoefent, dan moet men dit doen op den Dordtschen Raad, maar een ding fccht spr. gelukkig, dat de winst niet vloeit in de zakken van particulieren. .Laten B. en W. met dit verslag in de hand aantoonen, dat de tarieven kunnen worden verlaagd en laten de fabrieken hier haar eigen kracht stop zetten en, ''laten .B en W. aantoonen dat het noodig is, dat er een huishoudtarief bijkomt.1 b.v. voor stofzuigers, strijkijzers e^z. Sommige leden„Dat is er allang De heer L. Smit zegt dat riet te weten Een lid; Dat is een tarief van cen/t. De heer Joh. Jonker: Maar, daar is een maar bij. De heer L. Smit geeft in overweging dat B. en W. trachten gedaan te krijgen, dat er een cent of 4 per K W. afgaat. De heer v. d. Koogh zegt zoo ongeveer hetzelfde te hebben willen zeggen als de heer Smit ,doch zou een stap verder wil len, gaan. Spreker zou willen, dat de raad zich positief uitsprak. Hierna leest spr. .voor een motie welke hier op neer komt: ?„Dat gezien de gunstige uitkomst over 1926 en de te verwachten gunstige uit komst over 1927. B. en W. hier trachten gedaan te krijgen een tarief-verlaging van vijf cent per K.W.U. Deze verlaging wordt dan bedoeld over de geheele linie. Er te &en winstsaldio van twee en een tiende cent per KW.U. De winst in het geheel 1st ruim f 827D00, dat is anders dan de heer Smit berekende, maar de rest if weggewerkt in de winst- en verliesreke ning en zoodoende staat als winst ge boekt ruim f 635j000, daarbij komt nog een win-ft uit do kabel-distributie van f 70.000. Was het afschrijvingspercentage aangaat, acht spr. 10 pCt. wel wat ruim berekend, wanneer gemiddeld 7 pGt. wordt afigieechreven is meer alls voldoen do, dan komt men tot een afischrijvings- bedirag van f 230.000 ruim en men. kan dian leenen tegen 5 pGt. daarbij in acht genomen de meerdere uitgaven voor uit breiding. dan zou men tot een mindere winst komen, gezien de baste van nu van f 600.000 en er zit altijd dan nog een marge in van f 100.000. terwijl de winst voortdurend stijgende te. Zoo ge- rien kan men gemakkeluk /taxmen tot een verlaging van 5 cent, dat zou voor de klein» tichtvorbr inkers hier besparen een. bedirag van f 6000 En mocht men. te Darxhteaht hier met op in willen gaan, zou men in tweede instantie kim nen •ahrijven aan Ged. Staten De voorzitter zegt, dat het hem riet verbaast, dat hier alidu» over hett ver slag wiardt geoordeeld. Ieder jaar heeft dan ook al na het verschijnen van het verslag een onderhoud plaats gelian, doch men is gebonden aan iiet contract en dat te nu altijd riet even voordeehg voor de gemeente. Steeds hebben we er over gesproken, maar hébben geen suc ces kunnen krijgen. Spr. meent, dat geen der raadsleden tegen het voorstel van den heer Van der Koogh <zal zijn. Wat nu uitbreiding yan het bedrijf aangaat in de Alblaaserwaard. dat ia nu direct nog geen voordeel, da tmoet nog komen. En rie men nu het verslag least, is Al- blasserdam riet een van de groolste ver bruikers, de gemeente Nieuw-Ixdvkerlanu gebruikt meer en dat komt, dat men hier ‘in’ de bedrijven met eigen installatie’^ werkt. Het contract loopt af 1937 en voor dien tijd zal men er weinig aan kunnen doen. Wat nu de bezwaren voor Kooiwijk aangaat, daar te al meermalen over geconfereerd, doch geen resultaat; den laatsten koer was men tets soepe ler. De kabel is te duur en daarom kon men den raad riet voorstellen om het op eigen kosten te doen. Weth. Ross zegt -,dat wat hier is voor- Igesteld door den heer Van der Koogh en ■wat hier is gesproken aangaande dit- ver slag wol zal zijn naar het hart van rite raadsleden. Wat nu het voorstel-Van der Koogh aangaat zou spr. wat uit willen brt-iden. Immers het percentage wat aan licht wordt verbruikt is 8 procent, de test wat Dordrecht’s electrische centrale levért te voor industrie en daarom zou spr. ook willen, dat ten gunste voor het klein bedrijf ook verlaging werd verzocht. Nu is het ontegenzeggelijk een mooi be drijf wat Dordrecht heeft. Doch wat be; rekening aangaat nemen zij aan dat het kapitaal een rendement moet hebben van .8 procent. En wanneer we daar nu over spreken njm. over verlaging van het tarief zeggen zij het winstcijfer is nog niet eens .ten volle 8 procent van het kapitaal, dat er voor gestort is. En daar komt bij, dat we hier een geringe afname hebben, we verlichting van druk gevraagd mag wor den. De heer H. Verstoep wijst op de presta tie’s van de meerderheid van den Raad in de afgeloopen 4 jaren en is de meer derheid thans weer gekozen op een pro gram vöor bezuiniging en het in stand houden van, de christelijke belangen, al heeft Brouwer daarbij alleen maar gezien op het verbieden van den ijscowagen en den voetbal, doch wij zijn ook menschen en- kleven er wel eens fouten aan ons werk. Bovendien zijn er wel eens plannen die niet uitgevoerd kunnen worden door het bestaan van Rijkawetten, b.v’. het verbieden van autobusrijden op Zondag. In dat opzicht is er echter wel wat te verbieden en betuigt spreker zijn spyt er over, dat dit niet gedaan is en zou het spreker genoegen- gedaan hebben, als niet anderen de diensten van door de week waren gaan rijden. Aan Brouwer moet worden toegegeven, dat er niet veel bezuinigd Is doch is wel veel tegen- gehouden en dat hebben de kiezers op de juiste wijze geschat en heeft het be zuinigingsplan dus wel degelijk vruchten gedragen b v. het tegenhouden om een ziekenhuis te bouwen en andere plannen. Overigens kan spreker zich met veel pun ten van* de Begrooting vereenigen, doch b v, met het verven van den toren niet. De bronnen van inkomsten zullen ook naet meer zoo hard vleien als voorheen, - nu het voor de boeren minder gunstig is en de boeren dragen in dé opbrengst toch zeker voor e‘én vierde en mogelijk wel voor een derde* bij. Wel zullen van de arbeiders meer inkomsten komen, doch dat zal het niet inhalen. Het premievrij pensioen acht sprekeK ook niet verkieselijk. De meesten zijn pa» benoemd en wisten dat er geen premievrij pensioen bestond en hebben daarop toch gesolliciteerd Door hun be noeming zijn zij gespaard en wel is er gezegd er kan er een weg, maar er had ook gezegd kunnen worden: er moet er een weg, doch er was eenmaal een be sluit genomen de ambtenaren te ontzien en is dit ook gebeurd, terwijl de bezui niging toch ook verkregen is De burge meester heeft hiermede lang rondgeloo- pen, maar het is dan toch voor elkaar gekomen en mag deze daarvoor van deze plaats wel een woord van dank gebracht worden. Ook de heer Van der Heiden is daardoor in Luilekkerland terecht geko men en heeft Van Leeuwen zekerheid gekregen, dat hij niet weg hoefde, al verbeterde het dan niet voel in salaris. Zijn betrekking is er door verhoogd en dit is beter voor z’n toekomst. Ook de ont vanger heeft er op gesolliciteerd, dat pensioensbijdragen betaald moesten wor den en heeft voor die benoeming ook netjes dank betuigd. Daarom spt t spr. feitelijk, dat van hen gezegd moet wor den: dankbaar, maar niet voldaan. Dit kost de gemeente f 1000, terwijl de fi nanciën het niet toelaten en zal, spreker bij dat artikel ook tegenstemmen. De kwestie ten aanzien van aankoop cler perceelen van M de Zanger is spreker niet.erg duidelijk, daar indertijd geld ge leend is voor aankoop van den grond, die nu aan De Zanger zal worden aange boden, doch dan schiet de gemeente do leening voor aankoop van dien grond er bij in. Bovendien zijn de kosten voor de telefoon uitbreiding in de Begrooting niet verwerkt. Van de laad en losplaats wordt veel gebruik gemaakt en kost dit aan de gemeente veel geld, wat niet noo- dig is. De kosten voor de gemeente rao gen zeker wel gedekt worden en des noods nog iets voor stichting van. een reservefonds voor reparaties enz Om voor het gebruik daarvan meer te gaan heffen is niet overdreven. Tepslotte brengt spreker dank aan de kiezers, die hun weer in den Raad hebben terug gebracht en hoopt, dat God kracht geeft om de gemeente in goede banen te besturen en in goede harmonie samen te werken. Be voorzitter merkt op. dat beide wet houders meernialen gevraagd hebben te beletten, dat de autobussen t,op Zotndfig rijden, doch streda heeft spreker ge antwoord, dat dit, gezien de Wet op de - Openbare Middelen van Vervoer met kan, daar deze alleen bepalingen, beval hvoor de veiliglieid van de reizigers. Al leen zou geweigerd kimmen worden een standplaats in te nemen, doch dan rijden ze zonder standplaats of zoeken er ren op particulier terrein en oan nog eemge zeggenschap te hebben ten opzichte van vertrekuren enz, ia het meer êowenscht, wel standplaatsvergumring. te verteenen. De andere punten zullen bij de begroo- tdng zelf bseproken worden, doch de aan sluiting op het Ratterdameohe telefoon net behoeft niet op de begrooting 1928 verwerkt t» zijn, daar de kosten daar voor geheel warden bestreden uit den dienst 1927 .tengevolge van een meevaJiber van belastingopbrengst De heer J. Brouwer deelt nog mede, van meening geweestt te zijn, dat de Burgemeester met zijn open brief be doelde de S.D.A-P, er uit te willen héb ben. omdat die voor de belangen der arixnidlors opkomen, doéh nu te gebleken, dat hij er andere» in wilde hebben, om weer evenals vroeger knusjes bij elkaai te kamen, dooh lettende op wat Verstoep gezegd heeft, dat zij voldoende de rem overal op zetten, i» dat riet noodig en kunnen dlie anderen due gerust thuis blijven, daar er voor hun toch dienst gedaan wordt, al bedoetan zij dat dan niet. 9 Over den wfeg om ^e Waal sprekende, wijst de heer Brouwer er op, dat Van Boven alleen op den dijk is niezen kij ken en ate de Sportxxxmmissie diens zin gedaan had. dan was nu alios ai taiuj aan de planken geweest. Dat het daar verkeerd loopt, is ook riert de schuld van de Sportcommiasio. daar die den weg midden over het blók hadden willen bren gen en. dan aan weerszijden huizen te bauwen en met het overtnomen van de straten te het al precies eender en wordt er nu gezegd: houden juEie de straten nog maar een poosje, dan hebben wij er nog geen onderhoud aan, maar dat komt ook steeds bij den schadepost, die de Sportoommiaaie daar ri hooft. (Wordt vorvoigdj

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 5