ScAoouien AaKen foor ie St Maas! Wij hebben beide Zeken van den Heer Chr. KEET Markt 4 en 5 te Gouda overgenomen gn ruimen vanaf heden den geheelen voorraad op A. LJ. v. d. VEER Anijssuiker Slempsuiker Iferzekirl üw Bezittingen Wattenfbeemsen Voor Jekkers, Jassen en Regenjassen GEMEENTERAADS VERGADERINGEN Gemengd Nieuws. Voor de Huisvrouw. VAN ALLES WAT. Burgerlijke Stand. Advertentiën. ligin siormsciui - Kotian gering Particulier Kapitaal Te koop: Een Electrisohe Piano, „Snob'-Motorrijwielen Parui KOBsiaKan te koop. KOFA slaat alles! Maatschappij DE FAAM, Schoonhoven ESSENCE Drogisterij „Het Groene Kruis" Attentie! Leidsche Sajetten Leidsche Sajet Anton Coops, Drogist Wie thans een goed en goédkoop Tapijt of Karpet wil koopen gaat naar de Markt te Gouda 4 en 5 Spotgoedkoopl - Spotgoedkoop! w wil azijn het voordoollgsto Adres tuut meeöter te jrijn.. De faibriék mus totaal uitg-obmad. Het rei» aardewerk de turf en bet bout, waarmede de oven* gestook4 warden, waren geheel onbruik baar geworden. Een en ander wtae mttet verzekerd. Omtrentt die oorzaak van den brand taat men in het duister. Gouda. 18 Nov. Na een uitgebreid on derzoek ie het de Goudeohe politie ge lukt, die identiteit vaat to stellen van het de vorige week udtt den Useel opgehaalde lijk Het ia aangewezen ais te zijn van zekeren H. H. van. R., een man düe een zwerversleven leidde en veelal in vulik*- logemonten verhlijtf Ihield. Uit het an~ derzoek ie wel komen vaat te staan,, dat niet aan misdrijf moet wóbden gedacht Krimpan a.d. IJssel, 18 Nov. Hert, op- hoogen van hei kerk hoi alh/iex, -la ge gund aan den laagsrten inisohrijver M. Hoeke te Nieuwendijk (N.-B.). In verband met het 30-jarig bestaan van de Muziekveraenigdng „Gomcordia" alhier, zal een concours worden gehou den op 2en Pinksterdag im 1928. Schelluiden, 18 Nov. Een veehandelaai ie Herwijnen, had dezer dagen een koe gekoohit op de veemarkt te Goritoohieaii van een landbouwer uit deze gemeente Hij bradht het beest in die wedde en ging na een paar dagen eens kijken. Het dier was echter verdwenen en bij onderzoek bleek, dat het beest naar de oude weid* te Scboliluanen wats teruggekeerd; een af stand van ruim 3 uur. Daarbij moet de Koe de Linge en 'de Keulsohe Vaart zijn over gezwommen, om zoodoende de oude wedde weer te bereiken. KRIMPEN a.d- IJSSEL. (Vervolg en slot van na. 5352.) Verder heeft de burgemeester gezegd, dat het college van B. en W. van 1919 bestond uit te jeugdige personen, doch toen spreker wethouder was, is er toch weinig inproductief werk gedaan. Als alle particulieren het indertijd zoo goed gezien hadden, dan zouden ze niet zulke stroppen gehad hebben, doch hier blijkt ook uit, dat het particulier initiate! niet altijd het juiste is. Over het beginsel van Maaskant zal spreker niet veel zeg gen, maar moest er alleen op wijzen, dat er geen verschil li tusschen gods dienst en S.D.A.P., daar er in de SJD,A.P, ook zijn, die het nauw nemen met het woord waarover in het Boek geschreven wordt. Er zijn daar dan ook geschriften genoeg over, dat dit samengaan kan. 'Overigens heeft spreker met genoegen ge hoord, dat Maaskant niet altijd met de grootste fractie zal meegaan, al heeft hy dan wel precies één iyn getrokken met de rechtsche menschen bij benoemin gen. Op het geloof door Maaskant aange roerd, zal spreker niet verder ingaan, al zou hij dat wel kunnen, doch dat moet ieder voor zich zelf weten en zal spreker en de zynen trachten zoo goed mogelijk voor de menschen te zijn, zoo lang deze op den aardbodem leven. De voorzitter antwoordt, dat de alge- meene beschouwingen nu wel gesloten kunnen worden, doch moet er Brouwer nog op wijzen, dat als iemand wat aan geboden wordt, dit niet altijd aanvaard behoeft te worden. Zoo ook met de hoe ren Van der Giessen, die de Nijverheid straat aanboden, doch het gemeentebe stuur verlangde eerst, dat er hekjes naast de stoep worden geplaatst. Er staat dan ook in de Verordening, dat de weg zal worden overgenomen, als de bebouwing tot stand gekomen zal zijn, of zooveel eerder als wenschelijk geacht wordt. De Sportcommissie heeft hieraan nog niet voldaan ,maar daarom mag niet gemeend worden, dat het de bedoeling zou zijn, de Sportcommissie in een hoek te duwen. B. en W. doen dus niets meer dan hun plicht. Waren er destijds goede gronden geweest voor de beweringen der Sport commissie omtrent peilen enz. dan zou er best meer rekening mee gehouden zijn. De heer Brouwer merkt op, dat Van Boven het wel eens meer mis gehad heeft. De voorzitter antwoordt, dat Brouwer niet het recht heeft te zeggen, dat de Sportcommissie tegen gewerkt is, juist het omgekeerde is waar, want er had b v. best gezegd kunnen worden, de stoep ■wat langer te maken, doch omdat er wei nig rij verkeer zal zijn, is zulks niet ge daan ter besparing van kosten voor de Sportcom missie Tenslotte moet spreker nog opmerken, dat Brouwer van hem nooit gehoord heeft, dat in de periode 1919—1923 inr productief werk geleverd zou zijn. Hierqa de wenschen der S.D.A.P, be handelende, acht de heer Verstoep den wensch om tot onbewoonbaar verklaring van woningen over te gaan, overbodig, daar B. en W. die belangen toch wel in 't oog zuJlen houden. De heer Van der Ent meent, dat B. en W. niet volkomen op de hoogte zijn er wordt alleen verlangd, dat een on derzoek wordt ingesteld, dan zal blijken, wie gelijk krijgt. De voorzitter wil liever een rapport van de Gezondheidscommissie afwach-1 ten, dotfh de heer Van der Ent ver trouwd daar niet op, aangezien die com missie niets doet en bovendien zou het er van afhangen, wie er voor een ou- dejzoek gezonden wordt. Wethouder Maaskant wil dan de Ge zondheidscommissie daartoe uitooodigen, doch de heer Van der Ent stelt thans vóór. B. en W. op te dragen, een onder zoek in te stellen of te doen instellen naar voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komende woningen. Dit voor stel wordt ondersteund door de Jxeeren Brouwer, Boom en De Haard en wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem (de heer H. Verstoep). Omtrent het bouwen van huizen voor ouden van dagen, deelt de heer Van der Ent, mede, dat er meer liefhebbers voor die woningen zouden zijn, ais de men schen wisten, dat hun aanvrage ingewil ligd zou worden en wijst er op, dat de ouden van dagen daar gegroeid zijn. Wil men nu niet direct 11 woningen er bij zetten, begin dan met het middenbiok van 5, dan kunnen we zien wie er gelijk krijgt. De voórzitter antwoordt, dat lief hebbers zich altijd hebben opgegeven en dat er ook weinig aanvragen 'geweest zijn, toen er twee woningen open wanen. Wethouder Maaskant waarschuwt tot voorzichtigheid, daar het allen menschen van hoogen leeftijd'betreft, doch de heer Van der Ent wijst op de uitbreiding der gemeente van au al bijna 4600 zielen en zijn daar vanzelf ook meer ouden van 'dagen bij. De voorzittèr acht het niet raadzaam hieraan te beginnen en brengt in stem ming het voorstel der ^D.AP. hetwelk met 6 tegen 5 stemmen wordt vgj*wor- pen (tegen de heenen Romeijn, Boon, Van der Neut, Maaskant, Verstoep en Vermeulen). Betreffende nieuwbouw van arbeiders woningen, deelt de heer Van der Ent mede, dat dit verband houdt met het "onderzoek naar de woningtoestanden en moeten er, na onbewoonbaarverklaring, huizen beschikbaar zijn. De voorzitter geeft in overweging dit voorstel terug te nemen en eerst de on bewoonbaarverklaringen af te wachten, doch de heer Van der Ent handhaaft het voorstel en wil B. en W. opdragen voorbereidende maatregelen te treffen tot den bouw van arbeiderswoningen. Het voorstel wordt verworpen met 4 tegen 7 stemmen* (voor alleen de voorstellers Van der Ent ,Mes, Huisman en Brouwer) Bij het punt «ankoop zelling deelt de heer Van der Ent mede, dat de Ge meente steeds grooter wordt en de tegen woordige standplaats der autobussen een gevaar gaat opleveren voor het verkeer. Het voorstel houdt niet in, dat de heele zelling voor standplaats voor autobussen moet dienen', doch in ieder geval is het gewenscht, zoo spoedig mogelijk tot aan koop over te gaan. De heeren Maaskant en Verstoep wijzen er op, dat het wel te duur kan worden, vooral als de vol spuiting nei zooveel moet kosten als indertijd bij Van Waning. De voorzitter vindt het best B en W. opdracht te geven, dat alles nader te bekijken en wordl deze opdracht met al gemeen® stemmen verleend. In verband met het voorstel tot ver nieuwing der O.L. School I wijst de voor zltter er op, dat het donkere lokaal en dat met de natte muren buiten gebruik zijn, terwjjl in 1924 en 1925 nieuwe vloe ren zijn aangebracht en alles veel opge knapt is Bovendien is het niet ge wenscht nu overhaaste maatregelen te treffen; het staat vast, dat als het door blijft gaan zooals nu,, er een school bij gebouwd zal moeten worden, doch is het beter dit later te bekijken, waar de school zou moeten komen, dan nu een besluit daaromtrent <tè nemen, wat over enkele jaren betreurd zou worden. De heer Brouwer* wijst er op, dat grensverlegging ten opzichte van school II niet afdoende 1», daar in die school met alle lokalen vast geloapen. zal wor den wat de ruimte betreft, te meer als volgend jaar het 7e leerjaar ingevoerd wordt. De voorzitter geeft toe, vervolgt spreker dat de andere lokalen van school I niet best zijn, maar mag hij genipt zeggen ,dat die slecht zij a en bij grens verlegging zijn de 4 in gebruik zynde lokalen gauw vol en de andere zijn niet te gebruiken Daarom is het noodig nu reeds maatregelen te treffen om de kin deren in 1928 te kunnen bergen en an ders wordt het onderwijs te slecht. De voorzitter antwoordt, dat in school II één lokaal overbevolkt was, maar daarvoor is nu de paralelklas ingevoerd en die kan bij grensverlegging verdwij nen. De heer Brouwer wijst er op, dat dan de kleine kinderen naar .school I zullen moeten en dus het verst moeten loopen en bovendien is daar weinig ruimte, waarop de voorzitter antwoordt, dat er ruimte genoeg is, daar bij Mej. Maasdam slechts 17 kinderen zitten. De heer De Haard vraagt of geen ver betering van school I is aan te brengen door meer ramen in de tusschenmuren aan te brengen, doch de voorzitter moet dit ontraden, daar het dan te gehoorig is in de aan elkaar grenzende lokalen. De heer Van der Ent wijst op de hooge kosten voor onderhoud, die jaar lijks op de begrooting voorkomen en zou daaruit bijkans de rente voor een nieuwe school kunnen betalen, hetgeen de voor zitter aan de hand van een berekening ontkent, doch de heer Van der Ent wijsi er op, dat f 500 voor onderhoud der O.L. School ook hetzelfde bedrag vor dert voor de Bijz. School Het voorstel wordt hierna met 6 tegen 5 steanmen verworpen (rechts tegen links) Omtrent hel voorstel inzake voorbe reidend onderwijs, wijst de heer Van der Ent er op, dat het vooral in 't centrum van de uitbreiding wel noodig is, .een speelschool te stichten. Spreker kan* er zelf het beste over oordeelen, hoe moei- lijk het voor een moedor is, veel kinderen thuis te hebben Door B. en W~ aange voerde medische gronden zouden wel kunnen gelden voor een bewaarschool, doch niet voor een speelschool. De voorzitter acht het voor kinderen van buiten niet gewenscht en. deelt ook de heer Romeijn mede, dat de onderwij zers er in 't algemeen tegen zijn. De heer Van der Ent vestigt er nog eens de aandacht op, dat hij bedoelt een speel school en niet een bewaarschool, zoo zou spreker zelf b.v. zijn kinderen niet willen zenden naar een, school zooaJs ze in Krimpen een de Lek of Lekkerkerk hebben. Het voorstel wordt hierna met 7 tegen 4 stemmen verworpen (voor alleen de voorstellers A. van der Ent, P. Mes, D. Huisman en J. Brouwer). Omtrent het aanstellen van een derde leerkracht aan de Ui.O. school, wijst de heer Brouwer er op, dat de meerder heid voor de zooveelste maal een slechte daad doet door dit af te stemmen en is het alleen te doen de school te nekken, omdat het een openbare is. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen (rechts tegen linlu). Omtrent het voorstel inzake demping der sloot in Onderzijde wijit de voor zitter nogmaals op de bedoeling daarop een rioolgemaaltje te plaatsen, wat tevens dienst zal moeten doen voor de bemaling der rioleering Spreker zelf voelt wel voor directen bouw, doch de wethouders zijn er niet voor te vinden. De heer Van der Ent wijst op Ridder kerk, waar in een soortgelijk geval, de sloot altyd vuil bleef, wat door den voorzitter echter wordt ontkend De heer De Haard vraagt nog inlich tingen omtrent de loozing, waarop de voorzitter wijst op het brengen naar de Sliksloot, te weten naar het stroomend gedeelte daarvan. Het voorstel tot demping wordt hierna mieit 6 tegen 5 stemmqn verworpen (rechts tegen Unks). De heer Van der Ent stelt thans voor, de bemaling in 1928 spoedig in werking te doen stellen, welk voorstel wordt on dersteund door de heeren J. Brouwer en C. de Haard. Wethouder Vermeulen is het hiermede niet eens. Door den tijd moeten er wel maatregelen genomen worden, doch om zich te binden dit in 1928 te doen, is spreker tegen. 4 De voorzitter verklaart er zich voor en het voorstel en stemming gebracht, wordt dit aangenomen met 9 tegen 2 stemmen (de heeren C. Romeijn en J. Vermeujen). Omtrent het voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan deelt de voorzitter mede, dat het wenschelijk is dit te lier- zien, daar de thans aangegeven bouw blokken te diep ziju en de bouw zoo doende te duur wordt. De tuin van Mej. Mijnlieff valt net buiten het uitbreidings plan en kunnen B en W. niet toezeggen, of het Wenschelijk is, dien in het uitbrei dingsplan te betrekken, daar hij meer bij de woning behoort. 1 De heer Van der Ent zou toch voor elke woning minstens 20 meter diepte willen voorschryven. De voorzitter wil dat nu liever niet doen vastleggen en zijn allen er voor. het uitbreidingsplan nader te herzien Omtrent het voorstel tot aankoop van grond voor woningbouw deelt de voor zitter mede, dat B en W. den particu lieren Bouw willen bevorderen en komt er in de toekomst weer behoefte aan grond, dan zullen B. en W. wel maat regelen treffen, doch thans is de tyd daarvoor nog niet gekomen, waarom aan de S.D.A P. in overweging gegeven wordt het voorstel in te trekken, hetwelk ge schiedt. Het voorstel zuigelingenverzorging en kinderbescherming wordt in handen van B. en W. gesteld ora advies, doch wijst de heer Van der Ent nog op de bedoe ling, dat een dokter uit een stad daar voor hier zitting zal kamen houden. Geneeskundig Schooltoezicht heeft vol gens den voorzitter In kleine plaatsen niet voldaan, doch wijst de heer Van der Ent er op, dat tijdig Ingrijpen voor kin deren gewenscht kan zijn en zal het B. en W. bekend zyh, dat Ged. Staten tot het hoofdbestuur van het Groene Kruis een aanschryving hebben gericht, be treffende het instellen van kringen met speciaal aangewezen doktoren. De be doeling dus in deze medewerking te ver- leenen, geld behoeft het bijkens niet te kosten, zeg bV» f 1 per kind De voorzitter vindt dat dit niet op den weg van de gemeente ligt en meer op dien van het Groene Kruis. Het voorstel in stemming gebracht, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen (de 4 leden der S.D.A.P.) Omtrent het bouwen van een postkan toor wordt er door den voorzitter op gewezen, dat b€t hulppostkantoor ge brekkig is gehuisvest en zal nader kun nen worden bezien 0/ het zonder of met weinig kosten te doen is, van ge meentewege een gebouw daartoe te stichten Met algemeene stemmen wordt dan ook bestoten het voorstel in handen van B. en W. te stellen om advies. Bij het voorstel tot afschaffing van het .Burgerlijk Armbestuur en instelling van een maatschappelijk hulpbetoon, wijst de voorzitter er op, dat Brouwer wel ge zegd heeft, dat de armen necht hebben op onderstand, doch is dit niet juist, recht daarop hebben de armen alleen van eigen familie en desnoods van hun kerkgenootschap. De heer Brouwer blijft er bij, dat de zwakken en minder bedeelden recht heb ben op onderstand van de gemeenschap, zoolang ze op den aardbodem zijn. De voorzitter antwoordt, dat de Ar menwet van geen recht spreekt, waarop de heer Brouwer mededeelt, dat er wel meer in wetten staat, waar zij het niet mee eens zyn. Het voorstel wordt hierna met 7 tegen 4 stemmen verworpen (voor alleen de 4 leden der S.D.A.P.) Betreffende het voorstel tot instelling van een Werkloosheidscommissie deeli de voorzitter mede, dat er bij de Ar beidsbeurs 20 personen staan ingeschre ven, terwijl er daarvan slechts 4 onder steund behoeven te worden door het Burgerlijk Armbestuur De destijds inge trokken- verordening hield een bepaling in, dat er minstens 10 steuntrekkemden moesten zijn om de Werktoosheidscom- mis$e in 'te stellen, doch momenteel wordt het niet noodzakelijk geacht en bovendien zijn het geen crisiswerkloozen die thans zonder werk zijn. De heer Van der Ent wijst er op, dat hier één fabriek stil is gaan liggen, doch bij P. Smit en De Maas wordt ook tamelijk veel ontslag gegeven en juist daarom willen zij deze aangelegenheid van te voren bezien. De voorzitter antwoordt, dat hij by een crisis in de metaalindustrie wel weer een werkloosheidsoonunissie wil doen instel len, doch om dat nu te doen, is te voor barig. Het voorstel in stemming gebracht, wordt verworpen niet 7 tegen 4 stemmen (voor alleen de 4 leden der 4S.D.A.P.) Waar het intusschen reeds 12 uur ge passeerd is, wil de voorzitter de rond vraag aanhouden tot de volgende week en sluit hierna de vergadering. HET GESOL MET EEN KRANK ZINNIGE. Wslkt gemeente zei moeten be talen? Zooals wij hebben gemeld is de vorige week in de gemeente Westervoort op den openbaren weg een krankzinnige aan getroffen, die daar vermoedelijk met een auto uit een andere gemeente was ge bracht. Voorloopig is deze krankzinnige toen in het ziekenhuis te Arnhem opgenomen- De Arnhemsche recherche stelde een onderzoek in naar de identiteit en de herkomst van dezen man en gebleken is, dat de krankzinnige in de gemeente Ede was aangetroffen Een ambtenaar dezer gemeente heeft buiten den burgemeester om last gegeven den patient naar Wjesler- voort te brengen en daar af te zetten. De man heeft jarenlang in Westervoort gewoond, waaruit het vermoeden schijnt gerezen te zijn, dat hij daar ook thuis hoorde en deze gemeente dus de kosten moest betalen. Nader is echter gebleken, dat de man thans zijn domicilie heeft fe Arnhem, zoodat nu zal worden uitgemaakt, welke van de drie gemeenten, Ede, waar de man aanvankelijk werd aangetroffen, Westervoort, waar hij op straat werd gevonden, of Arnhem, waar hij domicilie heeft, voor de kosten aansprakelijk ia Oe minister van binnenlandsche zaken is met het geval in kennis gesteld Ver moedelijk zal van zijnentwege een nader onderzoek worden ingesteld. Weggeloopsn. T® yiièsdngen zijn twee meisjes van 19 en 10 Jaar aange houden, die de ouderlijke woning te Schiedam waren ontloopen Zij zijn naar 'het ouderlijk huis teruggebracht. Door dan trein doodgedrukt. Een Hongaarsche dame, die met een trein met Hongaarsche kinderen te Arnhem was aangekomen, wilde eenige pakjes in den trein brengen, welke op doodspoor op het station stond Zij wilde de rails pversteken en bemerkte niet, dat een trein uit de richting de Vork het station naderde Zij had geen gelegenheid meer uit te wijken en werd doodgedrukt. Zakkenrollers aan het werk. De heer J B., uit de Schiebroekschelaan te Rotterdam heeft aangifte gedaan, dat hem in de binnenstad een bankbiljet van f 1000 is ontrold. Een gauwdief. De recherche te Ber lijn heeft den 36-Jarigen Zigeuner Weschinski, Pers van geboorte, ingere kend. De man leefde van diefstal in bam- ken en winkels ,waartJhy binnenliep, on der voorwendsel bankpapier te willen wisselen, maar meteen .gapte wat hem voor de hand kwam. Uit Kopenhagen, Rome, Brussel en eenige Nederlandsche steden was zyn aanhouding verzacht EIGENAARDIG SPOORWEGONGEVAL. Een waggon door den muur van -oen ketelhuls gedron gen. Woensdagavond heeft op het stations- emplaoemept te Boekelo een spoorweg- ongeval -plaatsgehad, dat buitengewoon goed is afgeloopen. Door verkeerden wis selstand reed een zware kolen trein de verbindingslijn op naar de Boeketosche Stoombleekerij, welke tegen voer het sta tion ligt Op de lijn lag een zwaar voorwerp, waardoor drie waggons ontspoorden. Deze waggons botsten op tegen een ledigen waggon welke in de nabijheid stond. Deze waggon werd met .kracht tegen het ketelhuis der Bleekarij geslin gerd en drong door den muur van het ketelhuis been- Aan het ketelhui 5 werd ernstige schade aangericht. De stoom lei ding knapte af, waardoor stagnatie in het bedrijf ont stond. Ook de electrische geleidingen wer den beschadigd. De drie ontspoorde wag gons kregen zeer ernstige schade. De andere waggons werden minder ernstig beschadigd. Gedurende den nacht heeft het op- ruimingswerk plaats gehad. De spoorweginspectie uit Hengelo stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongevaL Door de tram gedood. Men meddtt ons uit Amsterdam: Gistermiddag is in voormalig Water graafsmeer door een stoomtram komende uit de richting Diemien een ongeveer twin tigjarig meisje overreden en gedood. Het ongeval had plaats nabij de Jen- nerstraat De oorzaak van het ongeluk is nog nief bekend De politie stelt een onderzoek in. SMEULEND PAPIER EN STOPWERK Een vrouw, verdacht van brand stichting, gearresteerd. Men meldt ons uit Eindhoven. Als verdacht van brandstichting in de woning aarf de Hoogstraat 142 alhier, is gearresteerd het /echtpaar Strobbe. De man werd na verhoor vrijgelaten, doch de vrouw, die de woning eerst in den Laten avond, vlak voordat de brand ont dekt werd, had verlaten, blijft in arrest en zal ter beschikking van de justitie te Den Bosch worden gesteld. Zij verklaarde echter van niets te weten. De inboedel was zeer hoog tegen brand verzekerd. De brand werd ontdekt door een buurman, die tevens eigenaar van het perceel is. Deze vond in de woning in de huiskamer een hoop papier en een doos met stopwerk. Dit alles lag daar te smeulen. Nadat de brand door den huiseigenaar met een paar emmers wa ter was gebluscht, stelde hij de recher che met een en ander in kennis. BIJ het stoelen. Te Rottendam ia de 17-jarige J. C. van der H. uit de Jam van Avenruestraait in een winkel aan den SchiedamBchen Dijk, doordat een kame raad hem bij het stoeien een diuw gaf, van een trapje gevallen. Met een her- senjsöritDdidiitng tb hij in het ziekenhuis aan den Gooismgel tear verpleging opge nomen. BLOEDIG DRAMA IN FRANKRIJK. Twee klnderfn door een dlenet- bode vermoord twe« ern stig gewond. Bij een boermgemn te Letrevta (Frank- riik diende nsnda drie jaar epn bejaarde dóensdbode, een vrouw van 61 jaatr. Deze mouw heeft Zondag een ver- aohaikJoalijke misdaad begaan. Toen de boer en de boerin naar de kerk waren, heeft zij de twee oudste kin deren. een jongen mA. zes en oen meis je van vierj de keel afgesneden en de twee jangelen hoog»* ametdg met messte ken gewond. OmtaenH de drijfveer tot deze mon sterachtige daad tast men volkomen in het duister. Verstekeling. Van een Duitsoh stoomschip, op weg naar Mexico, is een Ooetenrijksche verstekeling aan wal ge zet, die in het bezit was van een geladen brownnqg. In het ruim gevallen, Aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam Liggende atoomaohip Nightroy zijn twee matrozen, de 24-jorige F. Moc.L. en de 21-jarige D. MacM., beiden uit Storno- way in een 7 meter diep ruim gevallen. Eerstgenoemde heeft de linker knie ge broken; de ander heeft een hersenschud ding1 gekregen. Beiden zijn in het zie kenhuis aan den Oootomgel ter verple ging opgenomen. iets ovar d« slaapkamer. t Het ia net, of ons bed oma in den win ter veel batemgrijkar toeschijnt Ajtn in den zomer. Zeker, omdat het zoo'n vei lige toevlucht kan zijn, in barre kou. Maar het ledikant moet altijd fnaoh en rein gehouden warden. Qm een eiken ledikant fijn op te fris- sohen en tevens het hout mooi te on derhoudengebruiken we gekookte lijn olie. Het hout wordt erdoor „gevoed". We doen er wat van op een zaabte, fla nellen lap en wrijven het hout er mee in. met den nerf van het hout mee. Daarna uitwrijven met een zeemleerea lap of met een kuaeehtje, dat we vtux een fluweelen Jap vouwen. Een (wit emaill» ledikant behoort afgenomen te worden met een doek, die in heet water is uitgewrongen, waarna er een paar druppels petroleum op gesprenkeld zijn. Daarna afnemen met een lap en eau zacht neep sopje. Om eindelijk voor den Laateien keer met schoon water af te nemen en droog te wrijven. Een gewoon houten ledikant (van wei nig koeitboar hout) waecht men af en toe eens met een êwakke optoesring van azijn in water. Dan zijn er nog de ko peren ledikanten, althans dde met kope ren «tangen en ornamenten. Dde mogen natuurlijk niet met het gewone fcaperpoei goed behandeld worden, daar dat te eoherp ie. Men neemt déze koperen dee- ten alleen af met water en zeep en wrijft te daarna droog met een droge toeren lap. Heeft men noabtkaetjee of waschtafela met marmanen blad. dan komen daar wel eens kringen of vlek ken op van melk, ohocok.de enz. Dde bladen neemt men daaroth af met een lap. met wat terpentijn. Heel onaangenaam kan zijn, aia de metalen matrassen zoo piepen, dat men gfeen vinger kan verroeren, zonder dat het heele huis wakker wondt. Roeeten ia daar dikwijls de oorzaak van. Heit beste te. de roeet van de springmatra» te verwijderen met Schuurpapier en daarna ai hef «taalwerk met petroleum af te nomen. Daarna met zoete olie (of smeerolie) invetten en buitenshuis liefst laten luchten. En bodenkt u ook eens, dat een springmatr&s. dde heelemaaJ met aluminium/verf geschilderd wordt, niet roest. Vlug, geef mi de schaar, opdat Ik die wenken bewaar! Zijn de schoenen van de jongens, na dat ze ar lang mee in den regen liep®», hard geworden bij hot opdrogen? Waach ze dan af mat warm water en wrijf ze goed in met oaetar-olie. Lakschoenen, die voor «enigen tijd weggezet worden, moeten fLiriÊ met vase line ingevet worden. Worden ze geregeld gebruikt, wrijf ze dan eens in de week in. laat te een dag boo staan en wrijf ze vervolgens droog. Dit zal ontijdig barsten en kraken zeker voorkomen. Weet U wel dat zeep, juist door liggen, er beter op wordt? Aarzel dus n°oit. bij een opruiming oogenschijnilljk oude stukken zeep (bij het pond), zooals sommig» groot» zaken weil eens doen) te koopem. Berg noodt thee en koffie bij elkaar op. Elk behoort apart in een stevig ge sloten bus. Anders bederven ze alkaarte gwur. Laat van beslagen vensterruiten? Probeert U dit eens: WTijf de ramen ai met een doek met een weinig petroleum. Dit wil dikwijls helpen. Als er roet gevallen te (uit den schoorsteen of zoo) op het kleed, veeg dat den niet dadelijk op, want dan komt er een leedijke vlek. Strooö een dikke laag zout op h»t roet en veeg het dan samen op. Er zal in dat geval geen vlek achterblijven. Als de zitting van een rieten stoel be gint door te zakken, wil het dikwijls balpen, als men deze met koudwator- stijfeed wtaacht, waarin een klont soda Is opgelost. D» zattimg in de zon of voor het vuur la/ten drogen. Gevulde uien. Op een stuk of 6 groote uien neemt men 1 Yt one varkensgehakt, 1 snee oud brood (zonder korst), peper, zout, noot-, mudkaat, 1% kopje kokend water (tbdjv. uiennat) met 1 maggi-bouilianblokje, 2 eetlepels boter en wat paneermeel. De schoongemaakte uien 'laaf men in ruim kokend water met wat zout gaar war- den. wat ongeveer 8/4 uur duurt. Hal gebakt maak*, men op de gewone wijze aan met kruiden en geweek t brood. Dan yerdeelt men het in 6 partijtje». De uien worden uitgehold, met gebakt ge ruid, in een vuurvast schotelt jee gedaan, waarbij men den bouillon giet. De uien met wat paneermeel bestrooien en op elk een klontje boter leggen. In een vrij warmen oven stoven gedurende 8/4 uur. HUISVROUW. Het had niet veel uitwerkingl Wat lees je man? Hou toch je momdl Je kunt ook nooit eens je snavel dioht hooidenl Zie je niet, dat ik bezig ben t» studeeran in een boek over wellevendheid? Ondervinding. Oom; Weet >e wel, waar kindertjes te recht kamen ,dde hun weekgeld met op sparen? Nicht.je: Jawed oom, in den snoerp- winked. Zoo doen méér vrouwen. Ik begin een boek altijd in bot Waarom doe je dat? Omdat ik dan altijd benieuwd ben, hoe het begint en hoe het edndugt. Zelfkennis. Voordat ik ga slapen, denk ik al tyd aan al de Leelijke dingen, die ik dien dag heb gedaan of gezegd. Nu, maar ik son je danken om ooo lang wakker te liggen. HU woe al bMcochi. Wacht u voor een kneuppe, blonde, valsohe vrouw, zed de kaartlegster. Dat had je eerder moeten zeggen, antwoordde de man. Ik ben er al mee getrouwd. Als 'n boer, die kiespijn heeft lederen keer dat ik naar dien hoed van je kijk, moet ik lachen, zei bij schamper. 0 ja. vroeg zijn vrouw. Goed dat je bet Begt, don zal ik hem haar laten als je de rekendng krijgt. Een balbezoeker in nood. Bij haar eerste bezoek aan Ierland gaf konimgin Victoria van Engeland een groot hal Naar olie doelen ran hst land worden uitmoodigingen gezonden en op de kaarten was in een hoek gedrukt* dat de gasten in een gekleed» jas moes ten verschijnen. Pee ongeluk had men vergeteu een mtntxKHgóng te zenden aan den markies van Kiidor». Op den da* van het feest werd de fout gemerkt en kreeg de markies dus nog hst ioateis oogenbiuk een unventatae. De zeer deftig* edelman kwam hierdoor in groot» ver legenheid. Hij had een prachtig hof- coatuiuui, maar geen gekleed» jas. Niet long bedacht hij zich echter en snelde naar zijn kleermaker: „over vier uur moef ik een gekleed» jas hebben". De kleermaker sprang hoog en laag, werd wanhopig, het hielp mot, de mant»* wilde over vier uur een gekleed» jas Kalm alsof ar nteta aan ds hand was ging bij naar jitzis nadat de kleermaker tenslotte vW»kerd had, dat hij de ge volgen dan moor self moest dragen. Klokslag 8 uur w^s de kleermaker present, met de gekleed» jas. Maar wat schrik, de stokken van de jas waren niet aan elkaar genaaid, (daar was geen tijd meer voor geweest) doch eenvoudig aaneengeregen. De toestand was altorpijiilijkat. Moor Hare Majesteit had hem uitgemoodigd* de markies kan dus niet wegblijven. Met zijn jas, die kraakte in ad zijn voegen, Boodra hij er in was gekropen, begaf de markies zich naar het feest. En steeds krakend maakte hij zijn com plimenten bij d» koningtin; daarna trok hij zich snel terug im een hoek, die an ders alleen door mammen de paartjes werd bezocht en hier gaf de markies zich over aan den jammer van zijn wan kel omhulsel. Maar hoe hij zich verborg, Fortuna scheen behagen te scheppen in de pijni ging van zijn ranke ktoedong. In dién loop van den avond kwam n.i. een lakei nelden, dat H M. met den markies wenscht» te dansen. De markies dacht zijn einde nabij. Als een ten dood» ge wijd» leidde hij zijn vorstin ten dans Nog enger, de koningin wensebte de Dudltsohe polka te dianeen en die kende de markies' niet. De minuten, die volg den. waren uren der heL Elk oagenhliik meende hij zijn gekleed omhulsel tot een wrak te zien worden. Iedere minuut kon. het teer» weefsel zijn lm het verderf Juist begonnen de voegen van Mjn klee- dimg op zijn rug te wdjkan en1 docht hij zich verloren door het angstwekkend re- kraak, reed» zag hij enheto omstander» glimlachen, toen de don« oJgloopen was en hij de konimgiiin naar hear plaats mocht leiden. „U moet dansles nonen," zei de Bij. Hij boog, maar ander zijn schaam/te voelde hij zich toch gelukkig, dat de etiquette voorschreef om achter waarts te verdwijnen, niet om te draaien voor hij uit hei gezicht was. Da bevolking der groote steden In Italil. In September bedroeg* de bevol king van Napels 941.080 zieden, die van Mïlaam ongeveer 916.000, van Roane 850.000, van Genua 612.000 en van Tu rijn 540.000. De toeneming van. de bevolking van Naipels, Milaan en Genua is voor een goed deel te donken aan de annexatie van omliggende gemeenten. Napels an nexeerde 11 gemeenten met tezamen 107.000 inwoners, Milioan 11 gemeenten met 120.000 inwoners en Genua 19 ge meenten met 250.000 inwoners. Zonder deae annexaties zou Rome thafte de volk rijkste stad van Italië zijn .geweeat, Wut DAT h»t gemiddelde aantal haren op Uw hoofd 129.000 a 150.000 bedraagt? DAT leeuwen en tijgers te zwakke longen hebben om langer dan één kilo meter aan één stuk hard te loopen? DAT de GalMSri 2000 jaar geleden al seep maakten uit geitenvet en de asoh *an beukenhout? DAT een normaal msnsch 18 keer per minuut ademt? DAT de grootste klok ter wereld te Moskou gevonden wordt en deze klok 6 Hi Meter hoog ie, een omtrek (om den rand) heeft van 20 Meter en 198.000 K.G. weegt? DAT de draden van het weefsel van een spin zoo dun zijn, dat 10 000 van die draden niet eens voldoende zijn om de dikte van één menschenhaor te krijgen? DAT de geleerden beweren, dat de groote Gobdrwoestijn in midden—Azië, vroeger een zee is geweest en deze woes tijn thans ongeveer 1000 meter boven den zeespiegel ligt? GOUDA. Nov. Geboren: Agnes Wilhelmina There» Bin, d> van A. A. van Setten an "W. A. Janmaat Bockenbergstraat 83. Getrouwd: J. A. F. van der Hulst en J. H. va<n den Handel G. Veldhui zen en T. van Kooij. P. W. Futselaar en G. A. Visser. Overleden: J. C. MooijenMnd, oud 3 m. CAPELLE a.d. IJSSEL. November. Getrouwd: G Baamen, oud 27 j., en G. lagerwaard, oud 22 j. Vr»sgt inlichtingen bi) des Ver tegenwoordiger W. DEN HART0G te Loplk I Divtrte kapitalen besohlkbaar I als le Hypotheek op Lande- I rijen vanaf op Huizen vanaf 5 Tsvana te koop: Een Ltndhula („Tlnl") te Apeldoorn mei 2000 M® Clrond, 32 volslagen Vrucht- boomen enz voor f 5000.—. I geschikt voor Pension of Hoenderpark. Inlichtingen te bekomen bij O. v d. Horst, Korte Dijk 6 en P. Schakil, Schoolstr. 11, Schoonhoven. ook zeer geschikt met de hand te bespelen, prachtig van klank. Te bezichtigen bi| J. BOUTER, Loodgieter, Krimpen a.d. Lek. En bij O. BOUTER, Amelde, voor nog niet den halven prijs: I gebruikt en 2 nieuwe ook een „lndlan"-Zijipan. NA AIM ACHIff F»* Pfsff, Singer, Frister en Rossmann, Vests, Naumsnn, Junker en Ruh en meer merken en modellen, beneden concurrentie. Nieuwe, nieuwste model, voor-achteruit werkend f 39.- Schriftelljke garantie. VERMEULEN'! Naaimachinehandel, Kipstr. 42, R'dam Repareeren Inruilen van prima Eixen, Amerik. Qrenen en Vtiren hout. Firma Wed. T. VOORMOLEN, Nienwpoort. Goedkoop is goed kopen. Goed kopen is kopen met overleg en doorzicht in wèt men koopt Manu- fakturen en aanverwante artikelen laten zich dikwels moeilik goed kopen, omdat de koper geen waren kennis bezit Dan is hij aangewezen op het ver trouwen dat hij in de verkoper stelt Zoekt gij Uw baat in het kopen van manufakturen e.d, dan gaat ge met goed vertrouwen tiaar een Kofa-winkel wetende dat Kofa U maar niet iets in de handen stopt En U betaalt daar Kofa-prijzea Kola magazijnen It FrtMkw Ktrkrid* letiwirtai Lidn Miutricbl Ngm«|ta Ou Retnnoud Roouodial Rottcrdaa SfhoonboTf» Vaal* Vlairdin|t« W«|(iin|ai EDEPOriEERD 0m zeil Uw Berilpleal le meken haalt men zijn met gebruiksaanwijzing en gratis vorm in de Kleiweg SI - Gei da Vele soorten Essences in voorraad ONDANKS de verhoogde prijzen zijn onze PRIMA in 3-, 4- en 5-draads, mooi zacht en glanzend, per pak inhoud 12 groote knotten f 4.80; per knot 42 oent. BESTE Leidsche Koordsajet 3-, 4- en f-drsads, per pak inhoud 12 groote knotten f 4.60, per knot SS oant. PRACHTIGE GEKLEURDE in alle kleuren voor Kousen en Borstrokken, per pak inhoud 12 knotten f 4.60, per knot 89 oent. OOK 6-draads Borsfroktuol in alle kleuren. LET OP 'T JUISTE ADRES C. RIJNEVELD HOOGSTRAAT 22 - 00UDA Lease Bodems en Dengels, Wallen enz. Aanbevelend, C. v. Leeuwen, Tuinstraat 85, Souda. Znivelgereedschappen. Donderdag. Markt t o Kantongorooht. Mnziekhnif „Luxor" Helzarstr. se. eouda Da Gramophoon- bouwer. Recht streeks uit eigen fabr. aan kooper. Concurrentie onpjogelijk. Ook op termijn betaling. Prima. - Prima. Zal Ik ]c eens wat vertellen? Maar mondje dicht, anders la de aardigheid er af. Ik heb je wel eens verteld, dat Ik nogal laat heb, zoo 's avonds van koude voeten. Nou heb ik afgeluiaterd, dat m'n vrouw ms voor m'n St. Nicolaaa een paar wollen Pantoffels zal geven bij VAN DAM vandaan. Je weet wel, die In de Keizerstraat In OOUDA woont. Maar je weet van niks hoof als ze je d'r naar vragen. en bij Wijdstraat 31 Oouda naar da Haak, Langs en Kopte Tlendeereg

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 6