SCHOONHOVENSCHE COURANT. kt 59* Jaargang No. 5360 EERSTE BLAD. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws la FEUILLETON. Maandag 5 December 1927 Het geheim eener Moeder. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. n NIEUWSBLAD VOORZUIDHOLIANDEN UTRECHT I an Loes- Kantoor- Teïefoon 20. onda av. en en den ourreatla L Iedereen beminde baar, omdat zij de deur (WonU woW). hs S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. Uitgevers. Postc’i. en Girodienst 13763. n.m. ezan. ers, ?en, Hes, wstef45 15 gld. de markt ia gebracht, welke voor zal zijn onder prijs zal zeer l I DAM. lilen. zich in de 9.80 icher. I LAN- J uur 9.18 Sluis, r en >re. I ur neer «au uer ömsi m vu.— derom een lijstje van gasfabrieken bliceerde, waarvan de directeuren schuldig houden hebben gemaakt naar de Rijsselstraat om bij Leontine de het ,Jk zal antwoordde INGEZONDEN MEDEDEELING Uw waschtafel en vooral Uw huisapotheek zijn niet compleet als er een doos of tube PU ROL ontbreekt openend, „hier is Leontine; kunt u haar ontvangen.” „Ja, liefste; laat het goede kind bin nenkomen.” Zij nam het vriéndelijk meisje bij de hand en verzocht haar plaats te nemen. De gravin ging tegenover Leontine zitten, op wier gelaat een bijzondere ver wondering stond te lezen. Zy wenschte dat niemand deze samenspraak zou bij wonen en nu haar dochter verwittigd was, meende zij zeker te kunnen zijn, dat niemand het .gesprek zou afluisteren. Achter een portière stond achter de deur van een zijkamertje op een kier en juist in dit kamertje was op dit oogenbhk Louise Ver dier aan haar werk. „Mijn lief kind”, sprak de gravin, ik gevoel een warme belangstelling voor je mijn dochter en ik beminnen je zeer”. „Dat weet ik, mevrouw de gravin, doch wees overtuigd, dat u ook met geen on dankbare te doen hebt”. „In een hart als het jouwe kan geen ondankbaarheid schuilen. Op mijn ver zoek heeft mijn dochter je hier ontboden; misschien heeft zij het je reeds gezegd”. ..Ja. juffrouw Ernestine heeft mij mede gedeeld, dat mevrouw de gravin mij wenscht te spreken.” „Werkelijk, ik zou u graag enkele vra gen dtellen. Misschien zal je mij een wei nig nieuwsgierig achten, doch ik hoop tevens, dat je spoedig den aard dezer belangstelling zult ontdekt hebben, een bewijs te meer, dat ik innig belang stel in al hetgeen je aangaat.” „Mevrouw de gravin, ik ben gereed u te antwoorden en zal mijn beet doen u vólkomen te bevredigen.” missie Raad. Na eenige discussie werd besloten de ingestelde commissie om te zetten in een Raadscommissie met dezelfde leden. Te Harlingen. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting heeft de Raad der gemeente Harlingen na langdurige discussie be sloten het subsidie aan de vereeniging van gasfabrikanten te schrappen. Te Wormerveer. Naar aanleiding van de publicaties van den heer Van der Stel, waarin weN gezegd, dat Wormerveer onder den vo- rigen directeur bij de gascorruptie is be trokken geweest, hebben B en W. dier gemeente een schrijven gericht aan den heer Labrijn te Borculo en aan de fir ma’s, die destijds leverden De resulta ten van het onderzoek zullen aan den Raad en aan de Gascommissie worden kenbaar gemaakt. Ts Oosterhout was den directeur een halve ton geboden. Daar ook de gemeente Oosterhout werd genoemd als betrokken te zijn bij de corruptie bij de gasbedrijven, heeft de gasdirecteur dier gemeente zich in den gemeenteraad verantwoord en medege deeld, dat hij zich niet aan dergelijke praktijken hee/t schuldig gemaakt. Wel had men hem in verband met den nieuw bouw een bedrag van f 30.000 geboden doch op dit aanbod was hij niet inge gaan. De zaak is nog in onderzoek. Ts Bergen op Zoom sen onder zoek. In de raadsvergadering te Bergen op Zoom werd met algemeens stemmen besloten tot instelling van een commissie welke zal worden belast met een onder zoek naar eventueel gepleegde onregel matigheden in de gemeentebedrijven. werden twee tooneelstukjes opi t.w. „De militaire Willemsorde tische schets in één bedrijf door Rosier Faassen en het kluchtspel „Ik ben Vader” Beide stukken werden goed vertolkt en vonden veel bijval. De zaal was goed bezet. Er heerschte een opgewekte geest, welke echter aan het eind van den avond, wel wat al te luidruchtig werd, wat jammer was Ten bewijze, dat sommige landbou wers alhier best vee bezitten, moge die nen, dat de landbouwer D de J. een drachtige koe verkocht aan den veehan delaar H. Voorspuij te Groot-Ammers vooir f 550. Het beest zal worden uitge voerd naar Spanje. Door het bestuur van de vereeniging E.H.B.O. te Kinderdijk is besloten een verbandkist Je plaatsen ten huize van den heer P. de Jong alhier, Middelweg, wijk C 143, welk besluit voorzeker toe juiching verdient EEN REIS MET HINDERNISSEN. Van baldadigs jongsns an ten kot. Goudriaan, 5 Dec. Toon P. B. uit Noor- deloos onze gemeente door kwam rijden, met den veewagen, waar in een koe stond, ging dat met zoo voorspoedig, als hij wel gedacht had. Want, toen hy bij G. T. was en eenige schooljongens voorbij reed, wilden de ze jongens meerijden, door achter op den wagen te klimmen. Daardoor schrok de koe, waardoor deze uit den wagen sprong en aan de haal ging Het paard, hevig geschrokken door deze stagnatie, wilde ook aan den haal gaan, maar het werd tot stand gebracht door den bestuurder. De koe werd met be hulp van eenige personen achtervolgd. Hot dier werd echter pas gegrepen, toen het bij den heer S. B. in een modder sloot gesprongen was. Met man en macht werd de vluchtelin ge uit haar netelige positie getrokken, en weer op den wagen geladen en nadat het dier stevig vast gebonden was, kon P. B. zijn reis weer vervolgen. Dat men gauw eenige- schade te boeken kan hebben, ondervond G. Voor spui, schipper alhier Vrijdag. Want toen hij met zijn schuit in Giessendam ffcolen lag te laden, hadden de laders de schuit te diep geladen, waardoor deze zonk. Toen A. van K., uit Hoornaar, al hier aan het jagen was bij eenige land bouwers, van wie hij vergunning had, schoot hij ook een haas op het land van zijn concurrent P„ waardoor A. van K. de Jachtwet overtrad. Zijn concurrent P., die dit gezien had, haalde er eenige getuigen bij en ging het aangeven bij den rijksveldwachter. Dus nu is de vraag: den afgetrokken, dat hem regelrecht ten verderve moest leiden. Zoo stonden de zaken ,toen mevrouw de Lucerolle in het Bols de Boulogne de ontmoeting had, die zoo'n diepen indruk op haar uitoefende. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren, dat de gravin verlangde met Leontine Blanchard te spreken en zij daarom haar dochter ver zocht had het meisje te gaan opzoeken Ernestine vergat de belofte niet, aan haar moeder gedaan. Zoodra zij des morgens gekleed wis, zond zy een knecht boodschap te brengen, dat zij in hotel de Lucerolle verwacht werd. Een uur later was Leontine daar. Ernestine snelda het meisje bij haai binnentreden tegenoet. „Neem mij niet kwalijk”, zeide zij, „dat ik je van je werk heb doen roepen- Ik hoop, dat je na een goed uurtje vooi ons over hebt.” van avond later werken,” het meisje glimlachend. „Wanneer gij mi, ontbieden laat, ben D* steeds gereed om onmiddellijk te komen 't Is voor mij een geluk de familie de Lucerolle aangeniam te kunnen zijn. Wat is er vandaag van uw dienst, mejuf frouw?” „Mama wenscht je te spreken,” ant woordde Ernestine op geheimzinnigen toon „Zoo!” „Ja. kom met mij mede. Mama wacht n haar kamer” Beide meisjes begaven zich naar de ertrekken der gravin. „Mama,” zeide Imeetine, Pr ij» der Advertentie Bij 8 maal plaatsing woi ad verten tién tusschen di voudige prys berekenu vrage men tarief. baar en kreeg een verbeelding, die haast geen perken kende, Hij droeg een hoogen naam en in ’t verschiet zag hij zien reeds aan het hoofd van een onmetelijz fortuin; de wereld werd te klein voor hem. „Nu heb ik genoeg gewerkt,” dacht hij De jongeman meende thans het reen, te hebben de armen op de borst te krui sen en deed niets meer. Wij vergissen ons; hij deed wat onge lukkig genoeg maar al te veel jongeui van goede familie doen, die vaak maar al te gemakkelijk vergeten, dat zij hun verstand, hun werkzaamheid en hun ar beid aan het vaderland verschuldigd zijn Met een soort van razernij wierp hij zich in den maalstroom der vermaken en on gebondenheden van het leven in ae groott en bedorven boofdstad. Aan de speelta fel, bij schandelijke slemperijen bracht hi zijn tijd door. Al zijn vroegere gebreken groeiden nog met den dag aan en schan delijke driften won hij er nog bij; toen dacht de graaf de Lucerolle er aan hem dezelfde loopbaan teJppenen, die hem de gelegenheid had geschonken op bijzondere wijze uit te blinken; hij had daarvoor maar één woord te zeggen, en toch aar zelde hij. „Ik vrees,” zeide de graaf, wien dat tevens innig leed deed, „dat hij maar al te snel de diensten zal doen vergeten die ik het geluk had aan mijn vader land te kunnen bewijzen.” Hij werd meer en meer ongerust voor de toekomst van den jongeman, en toch gevoelde hij maar al te goed, hoe noodi het was, dat hij een gezonde bezigheid verkreeg om zoo van een leven te wor- die in zeker opzicht een kleine Lincoln genoemd kan worden. Het front toch gelijkt zeer veel op de Lincoln, wat voor al uifkomt omdat de radiateur een ver- klfflnd rpodel van de Lincoln is. Mè wielen zijn zoogenaamde draad- spaakwielen, waarvan de spaken met de wielen aan één stuk zijn gelascht. De Official Ford Dealers zullen onge twijfeld bereid zijn den nieuwen wagen te demonstreeren, waarbij adspirantkoopers zullen bemerken, dat Ford’s nieuwe wa gens talrijke voordeelen voor de berijders bieden. zij de hooge sommen voor aflossing en rente slechts met de grootste moejlfc kunnen betalen en in sommige gevallen nieuwe leeningen hiervoor moesten af sluiten; 3e. dat het maximum der salarisscha len sedert 1925 f 100 tot f 300 lager is vastgesteld en de verhouding met in 1920 gelykwaardig-geachte P. T. T.-groepen geheel is te niet gedaan; besluit, mede in verband met het uit blijven eener betere classificatie-regeling der hulpkantoren, om al deze redenen aan te dringen op een af doende verbete ring van de positie der kantoorhouders en deze motie ter kennis te brengen, reep van de vertegenwoordigers van den G. B. P. T. T. en de G. N. O. P. in de pos tale commissie van overleg en de cen trale commissie van georganiseerd over leg. De nieuws Ford. Van nu af aan kunnen de automobilisten weer rustig zijn. Want het geheim van Ford is geen geheim meer.... de nieuwe Ford is er Zes verschillende modellen van den nieuwen Fima zijn op den Brusselschen Salon geëjp^oseerd. Hel p/ een sierlijke kleine wagen ge worden. De stalen carosserie heeft een lijn gekregen, welke zich volkomen aan vast bij den tegenwoordigen smaak. De auto heeft oen normalen motor met drie- versnellingsbak, ’t versnellingshandle is gemakkelijk vlak bij het stuur in 't mid den van den wagen naast den bestuur der geplaatst .terwijl de handrem even pens goed bereikbaar voor den bestuur der zich ter linkerzijde bevindt. De vooras is verzwaard, het chassis is wat lager en wat langer geworden en het ge heel maakt daardoor thans een veel sier lijker en smakelijker indruk. Ook de inwendige afwerking dwinen bewondering af. De wagen heeft een voorruit van triplex glas. Men zit zeei gemakkelijk achter het stuur en de wa gen heeft ruime, flinke zitplaatsen. Het dashboard ziet er uiterst eenvoudig maar zeer sierlijk uit; het bevat een dksbhoard lampje, benzine-, ampère- en snelheidsmeter. De verlichting wórdt ddo een manette op het stuur geregeld; of schoon een voetpedaal den gastoevoer re geit, bevinden zich bij ’t stuur ook nog een gas- en een ontstek ingshandle. De voorruit is yan Triplexglas vervaardigd. De Ford is voorzien van zeer goed ge construeerde binnenwerksche voor- er achterwielremmen, Zenith-carburateur nieuwe zware vooras, voor- en achtei breedere dwarsveeren, drie versnellin gen met plaatkoppeling, dynamo, starter en accu-ontsteking. De vier cylinder-motor is met den gangwissel aaneengebouwd en heeft allu minium ondercarter, waterpomp-circula tie, ondergedompelde oliepomp en ver der alle constructie-details, die men aan een geperfectionneerde modernen automo biel aantreft. Olie- en benzineverbruik moeten uitere laag zijn. Het benzineverbruik rekent men op ongeveer 1 liter voor de 12.6 K M Ford heeft dus wel een zeer zuinigen wafeen weten te vervaardigen. In elk opzicht kan gezegd worden, da hier ’n nieuwe wagen in goedkoope serie OP - loopig wel weer favorf automobilisten. Van dl zeker afhangen, in welke fnate Ford sue- ces zal hebben met z’n nieuwen wagen Prov. Staten van Zuid-Holland. Daar de commissie uti de Prov. Staten van Zuid-Holland, in welker handen is gesteld de subsidie-aanyrage van de ver eeniging tot /behoud van natuurmonu menten in Nederland, eenstemmig aan dringt op het geven van een jaarlijksch subsidie van f 100, meenen Ged. Sta ten zich niet langer tegen dit subsidie te moeten verzetten. ONZE POPULAIRE MINISTER. HIJ wil door algen oogen zien. Bij de behandeling van de begroeting van binnenlandsche zaken en landbouw in de Tweede Kamer, hebben de heeren J. Bakker en Mr. Sannes de aandacht van de Regeering gevestigd op den min der gunstigen toestand van de bevolking in den Z.-O.-hoek van Friesland, meer in het bijzonder in de gemeente Schoter- land. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Mr. J. B. Kan, bracht nu heden aan deze streek een bezoek, teneinde ziel? persoonlijk van toestand op de hoogte te stellen. Ministerieel bezoek aan Den Bosch. De Minister van Waterstaat heeft een bezoek gebracht aan Den Bosch. Hij is met den directeur-hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat, den heer De Gel der, de proefvakken van den weg Den Bosch—^Boxtel, Etten—Roosendaal gaan bezichtigen. Jhr. Dr. C. G. W. F. van Vreden- burch. t JhrADr. G. W. F. van Vredenburch, Hr. Ms. gezant te Brus sel, is Zaterdagavond om 8 uur 15 over leden in de kliniek van Dr. Mayer, waar hij in het begin van de week wegens blin dedarmontsteking was geopereerd.. Over de benoeming van een gemeente secretaris. Een der wethouders en \er- schillende raadsleden der gemeente Voe- rendaal, (Drente), hebben een schrijven tot Ged. Staten gericht, waarin zij te ken nen geven, dat bij de gedane benoeming van een gemeente-secretfaris, naar hun meening fraude gepleegd zou zijn, en dat het bij deze benoeming niet op eer lijke en correcte wijze is toegegaan. Ge deputeerden hebben dienaangaande een onderzoek ingesteld. Kantoorhouders bij den Post- en Tele graafdienst. De Vakgroep Kantoor houders „Drenthe” van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.) ver gaderde dezer dagen te Assen en nam een volgende motie aan, waarin zij uit spreekt: le. dat voor de kantoorhouders met in gang van 1 Januari 1925 de salarisscha len ten zeerste worden uitgerekt” en eerst na 12 dienstjaren het maximum kan worden bereikt; 2e. dat de kantoorhouders, die na 1 Januari 1923 zijn aangesteld in buiten gewoon moeilijke omstandigheden ver- keeren, omdat voordien het maximum na 6 jaar werd bereikt en vele panden heb ben moeten koopen of bouwen, waardoor „.Verleden Zondag,” hernam de dame, „was het prachtig weer; Ernestine en ik hebben je met een waar genoegen in het Jbosch ontmoet. Die wanuelmg zal je groot «auer ook veel goed geuaan heb ben, en jezelf ook, myn UeX undl Je gaat zoo weinig uitl” „Ja, dat is waar mevrouw.” „Ja waart zoo levendig, zoo vroolijk, dat je wel een innige voldoening ge smaakt moet hebben.” ,Jk was nog nooit in het Bosch ge weest. Welke prachtige lanenI Wat een heerlijk groen I De algemeens vroolijk- heid, dat alles vormde een ware too ver- wereld voor mij, waarin ik het grootst behagen schepte. Mijn oogen waren haast niet voldoende, om dat allee te bewonderen.” „Steeds brengt het bosch gedurende den zomer dergelijke indrukken te weeg op hen, die het nog niet gezien hebben. Maar weet je wel, mijn kind, wat ik verleden Zondag het schoonste in het bosch gevonden heb?” „Neen, mevrouw?’ „Het schoonst en aandoenlijkst wat Ik ontmoette, was een jong meisje en een jongeman, die oen blinden grijsaard be geleidden.” „Mevrouw!” ultte Leontine, de oogen neerslaande. „Ja, dat was schoon,” hernam de gra vin, en nog langen tijd zal ik wellicht dat aandoénlijk groepje voor oogen heb benZeg, Leontine, wie waa de jonge man, die je vergezelde?” „Een vriend van mijn grootvader, me vrouw.” Gouda, 5 Dec. De commissie van onderzoek Ier bestrijding van Uc geble ken, die zidh bleken voor te doen in de volvette Goudsche kaas, heeft onder lei ding van het personeel van het rijkszui- elconsulentschap te Gouda een demon stratie doen geven van een nieuwe me thode van kaasmaken, die uitstekende resultaten blijkt op te leveren, wat be treft het voorkomen yan „vroeg los’ De methode komt in het kort hierop neer, dat de bewerking wordt uitgevoerd bij een betrekkelijk lage temperatuur, de wrongel wordt rijp gemaakt door het z g.n „schudden Het zuursel of de rein cultuur wordt bij deze methode gekweekt door een eenvoudig broedstoofje, waar door de kaas-bereidster, ook bij lage temperatuur van de lucht, het zuursel gemakkelijk dik kan maken. Het toestel letje behoeft daartoe slechts te worden aangesloten op een electrisch stop-con tact. De demonstratie, die onder leiding stond van den rijkszuivelcomsulent voor Zuid-Holland te Gouda, den heer Ir. W. Huisman, had een vlot verloop en genoot de belangstelling van zeer vele kaas pro ducenten. De heer Huisman drong nog aan op gebruik van goed gereed schap bij de kaasbereiding en van lei dingwater, of behoorlijk gekookt water, in verband met de bestrijding van het Wfêr later optredende los. DE GASCORRUPTIE. Ts Ede. In de vergadering van den raad der gemeente Ede werd behandeld het ver zoek van den heer H Noorman om eer vol ontslag als directeur van de gemeen- te-gasfabriek. Alvorens dit voorstel aan de orde kwam, werd een langdurige geheime zitting gehouden. In openbare zitting overgaande stelden B. en W. voor het gevraagde ontslag te verleenen, dat na der formuleerende: „De Raad der gemeente Ede, betreu rende de laakbare handelingen van den directeur van de gemeente gasfabriek door het aannemen van geheime com missies. in aanmerking nemende echter zijn groote verdiensten ten opzichte van de gemeente, besluit het gevraagde ontslag te ver leenen.” Eenige leden mepnen, dat hier het woord „eervol” gecamouflèerd wordt en willen alleen spreken van „ontslag ver- leenen”, zonder meer, hoewel zij het met B. en W. eens zijn, dat de heer Noorman gedurende 27 jaren. eerst als gemeente architect en later als directeur van de gemeente-gaafabriek zeer veel in het be lang van de gemeente gedaan heeft. Nadat een voorstel van de 8. D. A P frractie om eerst een commissie van on ierzoek in te stellen en gedurende dien tijd den directeur te schorsen, verworpen was werd het voon4van B. en W met 11 tegen 8 stemmen aangenomen. Te Hulzum (Fr.). In de buitengewone vergadering van den raad van Leeuwarderacjeel, deelde d. oorzitter o.m. mede, dat hem Maanda" 14 Nov. j.l., derhalve 12 dagen voordat de heer Van der Stel in „Het Volk” we pu- zieb aai. corruptie, werd mededeeling gedaan, da< ook te Huizum de directeur provisie had aangenomen. Aan de waarheid van die mededeeling kon niet getwijfeld worden. In een n heime raadsvergadering van 23 No'em ber werd aan een commissie, bestaande uit B. en W. en de Commissie voor de Lichtbedrijven, opdracht gegeven een onderzoek in te stellen; den leden werd voorloopig geheimhouding opgelegd. Nu de heer Van der Stel in het op Zaterdag Z6 Nov. in „Het Volk” geplaatste schrij ven Huizum heeft genoemd bij de fabrie ken, waar corruptie zou hebben zijn ge nleegd en de zaak daardoor publiciteit heeft gekregen, hebben B. en W. het noodig geacht eene raadsvergadering te beleggen, teneinde in het openbaar te kunnen verklaren, dat de zaak de volle aandacht heeft van B. en W., de Com- Deze Courant wordt de» Maandag»-, des Woentdaqi- en de» Vrijdaffimiddagi uit gegeven. Pry» voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25, hranco per post in Nederland 1.50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt Men kan rich abonneeren by ohm Agenten, Boekhandelaren on houden. Nieuw-Lekker land, 5 Dec. De Gemeng de Zangvereeniging „Oefening baart Kunst” en het Mannenkoor „Kunst na Arbeid”, beide te Kinderdijk en beide staande onder leiding van den heer H. Brouwer aldaar, hebben Donderdag j,I. een gecombinee de uitvoering gegeven in het Sociëteitsgebouw. Iedere vereeniging zong zes nummers op zeer verdienstelijke wijze Ter afwisseling ’gevoerd, drama- n: Van 1 tot 6 regels f 1.80; elks regel meer 0.20 •vordt de 8e plaatsing tegen f 0.10 per regel berekend. Voor i den tekst, waarbij de kolommen breeder zyn, wordt de dria- id. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities 17 Tegenover iedereen wist zij zeer inschikkelijk te toonen nooit had zij tegen iemand geringste opwelling van ongeduld gevoeld Iedereen beminde baar, omdat zij ook iedereen haar genegenheid schonk; zelfs het hart van Louise Verdier had zij ge wonnen. Meer nog; Zoo er iemand, be halve Louise, eenige verkleefheid voor den valschen graaf de Lucerolle in het hart droeg, dan was het Ernestine al leen De genegenheid, welke het jonge meisje dengene toedroeg, dien zij haar broeder noemde, rustte op vaste grond slagen. Zij oefende een zeker gezag op den jongeman uit, en zij alleen kon hem nu en dan wel eens streng aanspreken, zonder dat hij tegenstribbelde. Zijns on danks onderging hij den invloed der goed heid van het meisje; ongelukkig was een- ter haar gezag beperkt en het kind had de macht niet blijvend een heilzamen in vloed op het karakter van den bedorven jongeling uit te oefenen. Na het doktoraat in de wetenschap pen en de letteren verworven te hebben, legde de burggraaf zich ijverig op de stu die der rechten toe, en werd daarbij, even als altijd, door eigenliefde voortgedreven en een onmetel ijken hoogmoed aangewak- kerd. Toen hij dokter in de rechten ge worden was, werd hij haast ongenaak- voor de Lichtbedrijven en den

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 1