SCHOONHOVENSCHE COURANT. NIEUWSBLAD V00RZU1M0LLANDEN UTRECHT FRISO-BAAI 59* Jaargang LEKS I E BLAD. BINNENLAND. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Het geheim eener Moeder. ROOKT U O ’n PIJPL Plaatselijk Nieuws Woensdag 7 December 1927 No. 5361 I Telefoon 20. INGEZONDEN MEDEDEELING motor- voor goed 11,5 id met van j een itorken- lerkerk P. C. van der Benschop c.a., een eland aring. eigen met werd 436 W. lewater, lerijwet: ■sing op r wijzing jaar een bank te ie J. te igen; A. ot 6 Ja- neveror- Stolwijk, igwet: B. dag. lichtwet: dag. -Rijwiel- [ige-Lan- i De Slin- t dat lie je swet: M tub. 1 d jnvaart- Rotter- 5 subs r ant ra van er sig- m. «7. i26 W. J subs. met W. Sliii- inge- i W. De dra atil- eden, Jinks weg. 5 W, Ge roer geen die S. A. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. Uitgevers. Poetch. en Girodienst 13763. W. van J. C. D ir 1 dag; jen. Politie- »k: B, E. Jagen. Reglement Vlotvaart ve Maas: lagen. W.: A L6 Dec. subs. 1 an der S. te H. B. Ier f Ondo der G. J. W. acht, J. J,ange- Politie- 1:8. V. dagen, ret; A. krimpen ilk f 20 J. G. as met nbacht maar pech j daar- i twin- ihzelf. ras J. ie bij Deze elec- heefL De aig- jeland 1 aan. steeds [eland [eland i van kt hij tegen utliep, ongen ie W. W. n ge- Wi t hek. pt. n niet n vol de vergadering door den voorzitter geslo ten. Bergambacht, 7 Dec. De 18-jarige T. de J. alhier, die tegen den stoep- aan Bergstoep wilde oprijden, met een rijwiel, kwam te vallen en kwam met zijn hoofd terecht op de ijzeren balie, waardooi zijn oor midden door werd gesneden en hij nog verdere wonden aan zijn gezicht be kwam. Dr. Zielstra heeft de wond ge hecht en verbonden. Door het bestuur van de N.V. Stoom- timmerfabriek „De Concurrent” alhier, is den bouw van 98 nieuwe woningen te Arnhem aangenomen. Op de op 29 November j.l. gehou den eierenveiling van de pluimveevereeni- ging V.Z.O.D. alhier, waren aangevoerd 400 kippeneieren. Besteed werd voor groote eieren f 12 en voor kleine eieren f 11 per 100 stuks. - In de plaats van wijlen den heer A, Schouten is tot gecommitteerd inge land van den polder Bergambacht geko zen de heer J. Pons Az. Naaf men verneemt is het maken van twee landhoofden van gewapend be ton, ten behoeve van den brug over de Karnemelksloot te Gouda, en het maken van rioleeringswerken, gegund aan den heer W. Bakker, aannemer alhier. Krimpen a.d. IJsssI, 7 Dec. Het Kin derkoor „Door Inspanning Uitspanning** alhier, heeft enkele avonden der vorige week een uitvoering gegeven, waarbij werd opgevoerd „Sneeuwkoningin” Door dat dit meer dan één avond geschiedde, heeft een zeer groot deel van de inwo ners daarvan kunnen genieten en is deze uitvoering dan ook zeer in den smaak gevallen. Gelukkig heeft St. Nicolaas ook dit jaar weer een bezoek aan Krimpen ge bracht. Zagen wij hem reeds enkele avonden vóór den bewusten 5 December, die avond spande speciaal voor de kin deren, de kroon. Hij verscheen immers in „Het Vereenigingsgebouw” voor de kinderen der Openbare Lagere Scholen, aan wie ook door opvoering van»een tou- neelstukje, een genotvolle avond bezorgd werd. van uw Pierre Ts Groenloo. De gemeenteraad te Groenloo heeft in verband met de beweerde corruptie aan de gasfabriek alhier, besloten door be middeling van Gedeputeerde Staten van Gelderland een onderzoek te doen in stellen. behoeve van hoogst belangrijke R.-K. In stellingen, voldoening zal vinden voor zijn werklust en werkkracht (teekenen van instemming). Daarna werden eenige agenda-punten commissoriaal gemaakt of naar de af deelingen verzonden terwijl eenige voor stellen naar Ged. Staten werden gezon den om bericht en raad. Vefvolgens werd Mr H. W. de Vin! (r.-k.) te Utrecht, in plaats van Jhr Bosch van Oud-Amelisweerd, gekozen to lid van Gedeputeerde Staten met 34 van de 40 uitgebrachte stemmen, nadat de heer Lustig (v..-d.) had verklaard, da de v.-d. Statenfractie zich van stemmen zou onthouden, daar de rechtsche frac ties bij deze verkiezing zich van overle met de andere fracties hebben onthouden Spr. was het bovendien aangenamer ge woest, wanneer de r.-k. fractie gecandi dcerd bad een der twee aanvankelijk ge noemde r.-k. Statenleden. De heer De Vink heeft de benoeming aanvaard. DE GASCORRUPTIE. Te Edam. Op 20 dezer zal de heer A. van der Ste. te Edam in een openbare vergadering spreken over „De corruptie in het gas bedrijf en de toestanden te Edam in ver band daarmede”. igveror- Jtolwijk, 3O-55-4O-5Oct.p.>4pond. kl.V.DOUWE EGBERTS TABAKS-FABRIEKEH >p het eeren, )e W. m van Te Den Haag. In den Haagschen gemeenteraad heeft Mr. P. Drooglever Fortuijn gezegd, dai hij inzake de behandeling der gevallen van gascorruptie geheel staat aan de zijde van B. en W. De Raad dient z.i. in deze achter B. en W. te gaan staan en hij keurde af, dat een tweetal sprekers reeds heeft geoordeeld, dat de straffen te streng zijn geweest. De gemeeute-amb- teuaixu hebben allen van te voren ge weten, dat hun oneervol ontslag boven het hoofd hing als zij giften van leve ranciers aannamen. Ook tegen de leve ranciers moeten z.i. strenge maatregelen genomen worden en B. en W. moeten zich niet laten leiden door do ontslagen aan werklieden bij betrokken leveran ciers. Voorts drong spr. aan op toezicht op de kolenleveranties, waarbij het hoogst moeilijk is hoeveelheid en kwaliteit te controleeren. Hij hoopte dat de gemeente n 1 ij.n zou trekken met ande re gemeenten en zou het toe juichen als men ingeval van knoeierij door een Leveran cier bij één gemeente,'alle ge meenten dezen leverancier zouden uitsluiten. Dit zou voldoende afschrikwek- k-e- n- d werken. Benschop, 7 Dec. In de op 29 November j.l. gehoude vergadering van stemge rechtigde ingelanden van het Waterschap Benschop, werd tot secretaris van ge noemd waterschap gekozen no. 1 van de voordracht, Jhr. Mr, W. Goes, burgemeester van a en ..Binnen kort reedsf’ ,,De dag is nog niet bepaald en ik ben iok zoo haastig niet. Ik ben nog zoo ong’-. ,,Ik hoop mijn kind, dat je mij evoren zult waarschuwen. ,,U hebt mij te veel welwillendheid i, om u ooit kunnen ver trad Louise Verder vastberaden de ning binnen van den portier, die in het huis no. 62 der Rijis^elbtraat woonde. vrouw waren thuis. Moeder Chéron. Ill Denzelfd'en dag nog, eenige uren later wo- mevrouw do Lucerolle je bemint hemt” „Ja, mevrouw de gravin, ik bemin iem”. „En hij bemint jou ook?" .Hij heeft mij aan grootvader ten hu elijk gevraagd’’. „Dan zijn jullie verloofd?” „Ja, mevrouw; wij zullen weldra trou- huis Man en „Wat verlangt 4e juffrouw?” vroeg haar de portierster niet zonder eenig ge voel van wantrouwen. „Gelief mij mijn vrijheid niet ten kwa de te duiden”, antwoordde Louise, ik ben hierheen gekomen om u een inlich ting te vragen „En dal is?* vroeg Fabrice. „Woont hier niet de heer Blanchard, een arme blinde grijsaard, met zijn klein dochter, juffrouw Lconiine?” „Zool Kent gij hen?” vroeg madame Fabrice. „Neen, doch ik heb veel hoeren spre ken van de hartroerende genegenheid, die juffrouw Leontine haar grootvader toedraagt”. „Komt gij met werk, misschien?” „Ja, ik weet, dat juffrouw Leontine een uitstekende kantwerkster is, doch daarvoor is het niet..." „Maar wat verlangt u dan?” hernam Fabrice. „Gij moet een jongeman kennen, die den heer Blanchard en zijn kleindochter vaak komt bezoeken”. (Wordt vwreolfd). schip dat voorbij zeilde, nam een zij sprong en kwam tenslotte in den Graaf stroom terecht. Daar de heer 8. T. de strengen spoedig lossneed, liep alles goed af. De schade was niet groot. Voor de Muziekvereniging werden ^anhesteed lessenaars en muziekstanders onder de ingezetenen. Laagste inschrijver de heer M. van Kleef. Zaterdagmorgen werden de school- •kinderen der openbare school verrast door Sint Nicolaas. Alle kinderen kregen mooie cadeautjes en versnaperingen Jammer dat die goede Sint Nicolaas een ongeluk kroeg. Door de groote drukte werd het paard zenuwachtig, ging aan het steigeren en de Sint kwam onder het paard terecht. Gelukkig liep het nogal goed af. Toch durfde de Sint niet meer op zijn paard. Loopende vervolgde hij zijn verderen reis. Capelle a.d. IJsssI, 7 Déc. Maandag morgen ontstond in de boerenwoning van de wed. Van der Dussen, aan den Hoofdweg alhier, een^egin van brand .De bewoners mochten Slechter in slagen om het brandje spoedig te blusschen. De autospuit stond juist gereed om as sistentie te verleenen, toen het bericht in kwam, dat uitrukken van het brandweer- materiaal overbodig was. Het ongeval liep dus nog al goed af. Op Zaterdag 3 December j.l. hield de Bestuurdersbond in de Buurtschap Keten een Feestavond voor de leden en huisgenoten van de aangesloten organi saties. De samenkomst had een heel ge zellig verloop. Maandagavond j.l. werd in het café van 8. de Wil alhier een filmavond voor kinderen gehouden. Deze avond was georganiseerd door de Oudercommissie van de Openbare Lagere School No. 1 en hield verband met het thans allerwege geviefde St. Nicolaas. De film werd ge neven door de Reisbioscoop uit Schoon hoven. Naar we vernemen, zal tegen 1 Je nuari de plaatselijke commissie tot we ring van schoolverzuim in zijn geheel af treden. Dit is een gevolg van de wette- lijke bepaling, dat deze commissie om de drie jaren en bloc’ aftreedt. J.l. Vrijdagavond hield de Capelsche Ijsclub in het café van S. de Wit alhier een jaarlijksche en algemeen# ledenver gadering. Er waren in totaal 41 leden te genwoordig. Als voorzitter fungeerde de heer W Berghege. Na opening der vergadering werden door den secretaris, den heer H de Wit, en den penningmeester, den heer M. Schinkel, de jaarverslagen uitge bracht. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten der club met inbegrip van het batig saldo van het orig jaar bedroegen f 259,75, terwijl de uitgaven waren f 228 26^. Er was alzoo een batig saldo van f 31,48 K. Door den voorzitter werden de heeren H. Herweijer en L. Engelvaart uitgenoo- digd om de rekening van den penning meester te controleeren. De commissH teelde later mede, dat bij onderzoek de ekening was in orde betonden. Bij ac clamatie werden als bestuursleden hr- ozen de heeren W. Berghege, A. van Rappellen. M den Hollander, N. Buijs >n P. Molenaar. Nadat nog een tiental vette eenden wa- en verloot, onder de aanwezigen, werd als een standbeeld staan met de handen tegen het voorhoofd gedrukt. „O dat moet ik weien I murmelde zjj, eensklaps het hoofd oprichtend. Mevrouw de Lucerolle was opgestaan, de goede dame had n ets mear aan l.eon- tine te vragen en hel meisje nam dus afscheid. Hollandschi Maatschappij »an Landbouw. In de jongste vergadering van hel hoofdbestuur der Holl Maatacha.ipü van Landbouw is besloten, den heer A. M van Dorsatn te Hellevoetsluis, voorzitter der Coop. Holl. Telersvereeniging, uit te noodigen om namens de Holl. .Mij. van Landbouw zitting te nemen in de com- missie, door het Kon. Nederl. landbouw- comité ingesteld ter bestudeering van de mogelijkheid om controle uit te oefe nen op den uitvoer van aardappelen, ten einde knoeierijen tegen te gaan. Naar aanleiding van een verzoek van het Kon. Ned. Landbouw Comité om ge gevens over de werkloosheidsbestrijding ten plattelands, en om de meaning der M. v. L. over het voorstel der land- arbeidersbonden om de werkloosheids verzekering uit te breiden tot georgani seerde arbeiders van 16 en 17 jaar, be sloot het hoofdbestuur aan de leden der Prov. Staten, mr. L. Trouw te Brielle en mr. D. A. van Eek te Leiden, die ge gevens over de bedoelde werkloosheid hebben verzameld, te verzoeken hiervan inzage te geven Uitbreiding der ver zekering tot arbeiders van 16 en 17 jaar achtte het hoofdbestuur eenparig niet Verder had het K.N.L.G. de zienswike der H. M. v. L. gevraagd over de vod> ontwerpen van wet tot wijziging der In validiteitswet. Het gaat hier hoofdzake lijk over de verhooging van de loongrens van f 1200 tot f 2000 en over een rege ling, waardoor arbeiders, die aangenomen werk verrichten, steeds onder de wet zullen vallen. Het hoofdbestuur bleek van mcening, dat deze wijzigingen voor de landbouw van zeer groote beteekenis zijn en dat het bedrag van f 1200, in 1913 vastgesteld, in waarde ongeveer over eenkomt met f 2000, tegenwoordig. Uitvoerig werd besproken het denk beeld betreffende een hoorngeldheffing ter verkrijging van gelden voor de be- strijding van het mond- en klauwzeer. Besloten werd deze zaak ter beoordeeling voor te leggen aan de afdeelingen, waar bij zal worden medegedeeld welke argu menten pro en contra hoorngeldheffing in het hoofdbestuur tot uiting zijn ge komen. Provinciale Staten van Utrecht. In de gisteren gehouden eerste bijeen komst van de winterzitting der Provin ciale Staten van Utrecht, werd beëedigd en nam zitting de heer W, v. d. Hengel (r.-k.) te Stoutenburg, als opvolger van Jhr W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd als lid der Staten. Vervolgens herdacht de voorziMer, Dr. H. Th. ’s Jacob, in hartolijke bewoor dingen den heer Bosch van Oud-Amelis weerd, en diens groote verdiensten voor -de provincie. Spr. betreurde diens besluit om als lid van Gedepunteerde en van Prov. Staten te bedanken en sprak de hoop uit, dat de heer Bosch in de vele werkzaamheden, welke hij Verricht ten betoond mevrouw de gravin, n eenige aangelegenheid te 1 geten”. „Maar je hebt mij den naam r verloofde nog niet medegedeeld.’ „Hij heet Pierre, mevrouw, Ricard." „Pierre Ricard”, herhaalde de gravin, haar geheugen raadplegend. En dan murmelde zij, onthutst het hoofd schuddend; „O, ik was waanzinnig f Bij ’t hooren van dien naam was Louise Verdier in de andere kamer plot seling opgesprongen. De vrouw zag er zeer bleek uit. Pierre Ricard l’ zeide zij, „Pierre Ri card l" terwijl zij tevens een zonderlingen blik rondom zich heenwierp. En dan de beide ’handen aan het hoofd brengend, vroeg zij zich zelve af: „Wie mag wel de jongeling zijn, die de zelfde namen draagt als mijn man?” Een oogenblik bleef zij daar roerloos met 891 stemmen. Op den heer G. P. Beijen, kantoorhouder, no. 2 van de \oordracht, werden uitgebrachl 812 si. Uitgebracht werden in totaal 1703 stem men» Mede wei-d in deze vergadering be sloten, behoudens goedkeuring van Ge- leputeerde Staten der Provincie, belang rijke herstellingen te doen verrichten aan de Schutsluie te IJsselstein. Berkenwoude, 7 Dec. De kinderen der openbare school alhier werden Maan- lagmiddag verrast door den komst Aan Sint Nicolaas en zijn knecht Zwarte Piet Dat hij veel blijde gezichten ontmoette, is te begrijpen, vooral toen er pepernooten en suikergoed voor den dag kwamen. Eenige kleinen kregen een vermaning om beter op te letten, maar toch wa» hij nogal tevreden. Tevens werden nog eenige kinderen op het dorp bezocht. De goede Sint zal hier zeker dankbaar herdacht worden. In de Zaterdag j.l. gehouden ver gadering van den gemeenteraad alhier, s vastgeateld voor den kom der gemeente een maximumsnelheid voor motor rijtuigen, van 20 K.M. Wlllige-Langerak, 7 Dec. Toen de land bouwer L. R. zich dezer dagen in het land bevond, zag hij op eenigen afstand oen haas liggen. Vlug werd de twee- looper gehaald en twee jongens, ieder met een stok gewapend zoo noodig om hem verder af te maken. Alles was op gesteld en het schot viell Het slachtoffer erroerde geen vin meerBij nader onderzoek kwam hij tot de ontdekking, dat hij op een verkleurde graszode had geschoten. Gelukkig voor het haasjel Noordeloos, 7 Dec. In deze gemeente is opgenchi een Christelijks Recideerclub, met aanvankelijk 8 leden, welke zich ten doel stelt het leeren voordragen van letterkundige onderwerpen. Alhier circuleert een lijst voor het plaatsen van rentelooze aandeeltjes tot aankoop van ’n piano voor de opgerichte znngverci.-iging „ExcV.’ij ver nemen, dat op die lijst flink geteekend wordt. Het voornemen bestaat om hier vol gend jaar Hemelvaartsdag een festival te houden en daaraan te verbinden een zomerkermis. Vrijdagavond j.l. vergaderde alhier de Ijsclub „Voorwaarts” in het café van den heer Vonk. Aanwezig waren 97 le den. De vergadering werd met eenige har telijke woorden door den voorzitter, den heer D. Kooijman geopend. Vervolgen* werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke werden goedgekeurd. Daarna bracht de penningmeester verslag uit over het af- geloopen boekjaar, waaruit blijkt, dat er in kas is een bedrag van f 162,47. De bescheiden werden door een commissie nagezien en in orde bevonden. Het af tredend bestuurslid, de heer J. Duijm werd herkozen. Besloten werd bij ijs- gelegenheid een gecostumeerd avond feest te organiseeren. Ten slotte werden nog verloot 1 paar schaatsen, 2 hazen 3 kistjes sigaren en 5 halve ponden Sint Nicolaas. Molenaarsgraaf, 7 Dec. De landbouwers knecht S. Tukker alhier, reed met een geladen mestkar met mest langs den weg. Het paard schrok van een zeil --4— werkte, had in den beginne vrij onver schillig eenige woorden van d.t gesprek opgevangen, doch thans, niettegenstaan de zij zeer goed begrejp, hoe onbeschei den zij was, leende de vrouw een aan dachtig oor. „Hij was niets, hij bezat niets,” gin^ het meisje weer voort, „maar vond wel dra in een noesten arbeid zijn middelei van bestaan. Hij is een zeer knap werk man geworden/En dat is nog met alles mevrouw de gravin. Gedurende zijn leerjaren heeft hij steeds de lessen van het heihalingsonderwijs gevolgd en zich met bijzondere ambitie op de studie toe gelegd, terwijl zijn kameraden slechts aan hun vermaken dachten. Daarbij is hij schier altijd zijn eigen leermeester ge weest, mevrouw en nu kent hij verschei dene talen en weet van zaken mee te spreken, waarvan een ander geen ge dachte heeft. „Maar dat is, prachtig l" riep de gra vin uit, die zich door haar bewondering liet medesleepen. „Wal je mij van dezen jongen zegt, Leontine doel mij meer en meer verlangen kennis met hem te ma ken.... Mag ik je nog een vraag stellen, die misschien wat meer onbescheiden is „Waar er hooge belangstelling getoond wordt, mevrouw de gravin, daar kan van geen onbescheidenheid sprake z(jn”. Wanneer ik’ je met bijzondere geest drift van dezen jongeman hoor spreken, komt onwillekeurig bij mij de gedachte op, dat hij al meer voor je geworden is dan een gewoon vriend: mij dunkt dat je hart door een meer teeder gevoel is aangegrepen.” Een vurige blos vertoonde zich op de j wangen van het meisje. I „O, ik heb mij niet vergist f’ hernam Prys dar Advertentiöu: Van 1 tot 6 regels 1.80; elke regel meer 0.80 Bij 8 maal plaauing wordt de 3e plaatsing tegen f 0.10 per regel berekend. Voor advertemién tusachen den tekst, waarbij de kolommen breeder xyn, wordt de drie* voudige prijs berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en oenditiea ▼rage men tarief. De>e Courant wordt dea Maandagt-, dea Woentdagt- en dea Vrijdagmiddagt uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25, franco per poet in Nederland 1.50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt Men kan sioh abonneeren bij onae Agenten, Boekhandelaren en Kantoor houders. 18 „En ook een weinig uw vriend, niet waar?” „Ja, mevrouw.” „Is hij ook van Lotharingen?" „Neen, mevrcRw, van Parijs.” „Ken je hem reeds lang?’ „Sedert wij te Parijs zijn, mevrouw’ „Hoe heb je hem leeren' kennen, kind?'1 „Drie weken voor wij onze geboorte streek verlieten, had mijn grootvader, aan den heer Guérin, een vriend zijner jeugd verzocht, te Parijs een woning voor ons te zoeken. Doch de heer Guérin was toen zeer ziek en verleden week is hij aan de gevolgen dezer ziekte gestorven. Daar hij ons in zijn toestand den dienst niet kon bewijzen, dien mijn grootvader van hem verlangde, had hij den jongeman mét die zorg belast, dien gij verleden Zondag gezien hebt. Aan het Oosterstaliooi is hij ons komen afhalen”. „O, ik begrijp u. Je was over de wo ning zeer voldaan; je hebt den jongeman bedankt en de heer Blanchard heeft hem verzocht u tusschenbcide eens te komen opzoeken. Zoo zeker is hij je vriend ge worden. Ontmoet gij hem dikwijls?” „Ja, zeer dikwijls, mevrouw’’. „Die jongeman ziet er zeer goed uit. Hij heeft innemende manieren en een by zon der goed voorkomen Hij is nog jong, zeker niet ouder dan drie a vier-en- twintig jaar,” „Ja, mevrouw, zoo oud is hy.” „Wat doet die jongeman?” „Hij is een werkman, mevrouw." Eeu werkman! Zoo! „Dat dacht ik niet”. „Maar een haastig, ordelijk en ver standig werkman!’ De gravin vestigde een onderzoekenden blik' op het meisje. „De menschen zijn allèn aan elkander gelijk. De hoogere verdienste van dezen of genen boven een ander, ligt niet in de geboorte noch in de fortuin, maar in net verstand, de eerlijkheid van gemoed, het goede, dat men doet en de diensten die men aan de maatschappij bewijst. In alle klassen zyn er braven en slechten Doch laat ons thans op dien jongeling terugkomen. Hij is zeker van een goede familie Hy heeft geen familie, mevrouw” Geen vader of moeder?*' „Die zijn doodl” „Dopdf „En hij herinnert zich zelfs niet hen ooit gezien te hebben.” „Waar is hij dan groot gebracht?” Arme lieden hadden medelijden met hem en namen den kleine bij zich. De man was (een schoenmaker en de vrouw vroeger een portierster, leeft thans nog. Zij is oud en kan niet meer werken voor haar brood; maar haar aangenomen zoon heeft geen ondankbaar hart; thans leven zij samen en de jongeman schenkt haar in zorgen en genegenheid terug wat zij vroeger voor hem gedaan heeft.” „Dat is zeer nobel. De jongeman heeft een goed hart", zeide de gravin niet zon der aandoening. „Ja, mevrouw, een zeer goed hart”. Louise ,die in ’t aangrenzend vertrek

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 1