s Burgerlijke Stand. No. 5362 GEMEENTERAADS VERGADERINGEN. Dit nunime VIER I Rechtszaken. EER SI Gezin e Loop der Bevolking. Aangehouden. Ale verdacht van het NI zal opleggén of schuldverklaring zal uit- Rnrp.liAn maor vrilanonab den iriiMi 1,,= (Woedt vervoM) Deze Courant wi gegeven. Prijs voor Nederland 1.60. Os Men kan zich houden. Uit dat de Dat atraf- Inderdaad, het li. is t toch niet. Want de straat c den terugslag, van wijst uit, hoe het een bepaalde stad gedeelte gesteld is. Uit het gezin Jcon en die kinderen 1< straat en naar de leven geschiedt, zal zijn. Wij lazen dezer uitspraak en wel jeugd op straat w tuchtelooze gezin”. Is hiermee niet band tusschen gez wezen c Het pleidooi van dea ver dediger. De verdediger, Mr. P. J. Mackenbach te Schoonhoven, begon met te zeggen, dat hij eigenlijk verwacht had, dat de Amb tenaar na de verklaringen der twaalf ge tuigen gehoord te hébben, daarin aan leiding zou hebben gevonden om vrij spraak te vragen. Vorengenoemde tilt beelden uit de prac den. Kinderen "uit eei en tucht heerscher straat welopgevoed Neen, het behoe zijn of sufferds. H< tele kinderen zijn, straatschennis plegt baldadigheid een bl< soen vernielen of d taarnpaal stuk smij Daarentegen zulk wanordelijk en tuc op straat zijn, lei grijpen om hun v< lust bot te vieren, wijzer, die aangeret Zij zullen vogels rm ten een bus aan i ■allerhande andere halen. En zij' zijn politie en de burgei de gemeente omdat dat eigendom der gf Na aanvankelijk te hebben ontkent, be kende hen ten slotte aan wie hij aanwij zingen had gegeven. Vervolgens zijn door de Rotterdamsche recherche gearresteerd de recidivist J. en als medeplichtige een zekere V. Op telefonisch verzoek van den burgemees ter zijn door de centrale recherche te Rotterdam terstond vingerafdrukken ge nomen van de aangeraakte voorwerpen De verdachten zijn daar de Rotterdam sche politie overgebracht. Het onderzoek nog met kracht voortgezet. De Wij weten het we is van al deze ding het gezin. Ouders op de eerste plaat ■kinderen of de aai trouwde minderjari dat zij een afschur baldadige en van En is eenmaal die valt daarop voort Uit het gezin kar de uitgaan Vaders zorgers hebben di woordelijke taak o deren menschen n schen in den goe< die een eerlijk, a leven willen leiden Maar naast het zeer veel ten goed hhpen wij, dat hel neel der scholen te vinden om eeni/ sparen, waarin zij de netheid op de s Een vreemde coi eerste gezicht gezi Het gezin in de der woning, saam; houden door den kinderliefde, door huiselijk verkeer. En de straat m drukte, haar gejat haar sleeperswagens verkeer en opstop Twee heel oude die dan met elkaa Het lijkt wel v: Ernstige aanrijding door eon autobus ta Krimpen a.d. Lek. (Vervolg van no. 5360) Hef requfs’folr. Hierop nam de Ambtenaar van het O.M. requisitoir. Hij verklaarde dat hoe verschillend de getuigenverklaringen ook mogen zijn geweest en hoe tegenstrijdige inzichten zij ook hebben mogen weer gegeven, toch vaat is komen te staan, dat er dien dag een ongeval heeft plaats gehad, waarbij een oude man verwond werd en wel door inwendige kneuzingen veroorzaakt door de aanrijding van den autobus van De W>. De oude man is het slachtoffer geworden van utterly k geweld, veroorzaakt door een flinken duw van den autobus van De W. de autobus van Slingeland kan dit niet ge daan hebben als gevolg van de con stellatie van den weg daar ter plaatse. Slingeland stond met zijn autobus stil en De W. heeft toen gedacht: ik kan er wel voorbij, maar toen De W. reeds Voorbij den autobus van Slingeland was of althans halfweg, heeft de autobus van Slingeland zich ook in beweging ge zet. Het staat voor mij vast aldus de ambt. dat Singeland niet precies de rechtsche richting gehouden heeft, maar dat zijn wagen iets ópgetrokken heeft naar links, dus naar het midden van den weg. Daardoor werd De W. naar links opgedrongen en daardoor is de oude man door den autobus van De W, geraakt. Had Slingeland voordat hij ver trok even gekeken, dan had dit ongeluk waarschijnlijk niet plaatsgegrepen. De W. heeft signalen gegeven eh Slingeland had verschillende redenen om attent te zijn en om te wachten-tot De W. hem zou zijn voorbijgereden. Door dit alles wordt de schuld van De W. aan dit on geval zeer verkleind, geweldig verkleind. Wanneer ik in de plaats van mijn col lega dez^ zaak had moeten vervolgen, dan zou ’t de vraag snij geweest voor mij of niet De W. maar een ander eigenlijk vervolgd had moeten worden. De mate van schuld voor De W. is zeer gering. Hij heeft zijn aandacht moeten verdeelen rechts en links van den weg. Als chauf feur werd hij zeer in beslag genomen door indrukken van beide zijden. Maar welke manoeuvres er ook door hem ge maakt mogen zijn, er is iets gebeurd en wel dat een oude man gekwetst werd. In verband met het in hooge mate roe keloos rijden van Slingeland, wil ik ech ter een geringe boete vorderen en vraag f 10 boete, met verzoek van schriftelijk vonnis. Deze week zijn er die in verband m aandacht waard zij Het eerste is gew den heer Brandon i klaagde, dat een AN.WB moedwilli hij door aanrijding En het tweede den burgemeester v; den der scholen in hij verzocht de jeiy ze niet baldadig op de straat. Wat de heer Bra vroeg, wordt evenz gemeester bepleit, gens en meisjes ei dat de straat er ni< en straatschennerije zich op straat ordi En het zou zeei op alle scholen d< er geregeld zoo oogenblikje op de straat veilig mo dat geen baldadig! moeten voorkomen der gemeenschap i NOORDELOOg. Nov. Geboren: Adriana Pieternella, d. van J. Knapen en AL J. Schenau. GOUDA. December Geboren: Jacoba, d. van G. Aantjes én M. J. Verbrugge. Parkstraat 12. Ma rie Geertruida, d. van M. J. van Vliet en H. A. de Weger, Groenendaal 32. Pieter Polijdor, z. van P. de Busschere en E. Marijs, Raam 248. Tennis, 1. van J. W. Vermeulen en H. Valkenburg, Mr. van Heusdestraat 27. Frederik Willed!, z. van W. Bruijniks en T. Ver heul, Boelekade 142. Johanna, d. van G. Bruijnje en H. A. van der Neut, 4de Kade 91. Overleden.- E. van Rhjjn, oud 81 1., we duwe van Th. Spruit. KRIMPEN a.d. USSEL. Van 16—30 November. Geboren: Adriaantje, d. van P. de Groot en IJ. Benard. Adrianus, z. van H. Heukoop en L. Stougie. Reginus Franciscos, z. van N. de Breejen en N. J. Milort. Elizabeth, d. van C. de Wil de en S. van Leeuwen. Cornelia, d. van G. Schenk en T. Jongeneel. Getrouwd: C. van der Graaf, oud 24 j-, en J. H. Zondervan, oud 22 J. A. Neven, oud 27 j., en J. Vuijk, oud 23 J. Overleden: B. A. Ooudriaan, oud 61 echtgenoot® van J. Jansen. Aangenouaen. ais verdacht van diefstal van f 40 in gouden tientjes ten nadeele van een bewoner van den Geest- brugweg te Rijswijk is aangehouden Mej. I G. J. M. K. uit ’s Gravenhage, die daar in betrekking was. SCHIETPARTIJ TUSSCHEN VADER EN ZOON. Niemand ernsfig gewond. Te Rotterdam heeft des flachts de 53- jarige caféhouder A. J. S. van de Vliet- kade bij een twist met zijn 29-jarigen zoon, een revolverschot op hem gelost. De zoon is Licht aan den hals gewond geraakt en in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld. De vader is op gesloten. Toen de caféhouder thuis kwam en den zoon te kennen gaf, dat hij het huis verlaten moest, riep de moeder „Jij moet er uit, haal je kloe ten maar”. De caféhouder werd hierdoor zoo opgewonden, dat hij een revolver trok en in de kamer twee schoten loste. Het eerste trof den zoon achter .het oor, gelukkig was het een schampschot, het tweede schot miste. De vader rende de trap af, gevolgd door den zoon, die inmiddels ook een revolver had getrokken Het wapen weigerde echter De vader schoot nog eens, de zoon trapte daarop ,de deur dicht, waarna de caféhouder buiten nog een schot loste, dwars door de deur, dat niemand trof. De man heeft zich daarua zelf bij de po litie gemeld De zoon, die niet ernstig verwond?vas, is door den geneesheer behandeld Tusschen vader en zoon moet reeds langen tijd een gespannen toestand ge- heerscht hebben. De 29-jarige zoon is al heel lang werkloos en wil toch thuis den baas spelen. Dat verbitterde den vader en hevige (wisten waren telkens het gevolg, tot de uitbarsting welke thans plaats had. Brandkast opengebroken. In een perceel aan den 02. Achterburgwal js in een aldaar gevestigd kantoor een bedrag van f 30 vermist De daders zijn vermoedelijk via een dakraam het per ceel binnengedrongen. Een burgemeester veroordeeld. Dr. Luppe, de burgemeester van Neurenberg is veroordeeld tot betaling van een boete van duizend jnark wegens beleediging van Streicher, nationaal-soclalislisch lid van den Beierschen landdag. Streicher is zijnerzijds reeds vaak veroordeeld we gens beleediging van Dr. Luppe. Deze had in October van verleden jaar in een openbare vergadering, sprekende over Streicher gezegd; Nu zit deze lasteraar eindelijk achter slot en gren del. Deze woorden werden door Streicher als een beleediging opgevat, hij diende een klacht tegen Dr. Luppe in en deze is thans op zijn beurt veroordeeld. NIEUWE OPLICHTERSTRÜC. Verzsktrlng tegsn „Pof- klanten”. Een heer en dame vervoegden zich wordt nog met kracht voortgezet. dZ gedurende de laatste weken bij deVlaarJ vermiste juweelen en gouden voorwer- dingsche winkeliers en boden hun aan -J- - - Zich te verzekeren legen „pof klanten”, schrijft de „RotL” De verzekeringspre mie kostte f 10. Daarvoor zorgden zij dan dat het geld van de slechte betalers zou worden geind. Deze nieuwe verzekering stond natuur lek enkelen wel gan. Men gaf een lijstje van de oninbare posten en betaalde de premie van f 10. Den volgenden dag kwam de verzekeraar weer terug en dischte een verhaal' op dat „die en die bereid was gevonden de schuld met een rjjksdaalder per week af te betalen. En als overtuigend bewijs werd dan de eer ste rijksdaalder aan den winkelier afge dragen. De andere week wachtte men echter tevergeefs op den verzekeraar Men toog op onderzoek uit en al spoedig bleek, dat men in oplichtershanden was ge vallen. De „pofklant”, die den rijksdaal der, volgens den verzekeraar, moest af betaald hebben, had niemand by zich aan huis gehad. Bloeddorstigs honden. In de Haar lemmermeer hebben bloeddorstige lionden I wederom huisgehouden onder de schapen van een tweetal landbouwers alhier. Ver- I scheidene schapen werden verscheurd of verdronken In de slooten. Een der hon den is afgemaakt. IN DE GESLOTEN KAMER. Geheimzinnigs zaak. Zelfmoord of misdrijf? Een geheimzinnige zaak houdt de Ber- lyneche recherche bezig. In een perceel in de Lindenstrasse zyn de lijken van twee mannen gevonden, die daar ver- moedeiyk al drie a vier weken gelegen hebben. De mannen hadden drie maan den geleden van twee oude dames, de eigenaressen van liet pand, die er zelf ook wonen, een kamer gehuurd, die zij zelf meubelden. Het waren stille menschen die stipt op tijd betaalde^. Toen zij op 1 December de huur niet kwamen afdra gen, verwonderde dat de dames, die den volgenden dag de politie waarschuwden, omdat andere bewoners van het huis verklaarden de huurders al geruimen tijd niet meer te hebben gezien Toen de deur van de kamer geopend was, vond de politie de twee mannen dood in hun bed liggen. De lijken waren zwart en vertoonden verschijuiselen van mummificatie. Wat de oorzaak van den dood is ge weest, hebben de dadelijk ontboden me dici niet kunnen uitmaken. Er zij.» echter geen spoor van misdrijf gevonden en zoo is men tot het vermoeden gekomen, dat de twee mannen zelfmoord hebben gepleegd. Dit vermoeden zal nog 'door sectie worden getoetst. arm bruidje. Na het huwelijk, werd haar man Ingarekend. Te Den Haag was een bruidspaar door den ambtenaar van den burgerlijken stand in den efht verbonden Men vertrok weer maar nauwelijks had het jonge paar en de getuigen het stadhuis verlaten of ee# tweetal personen, die zich als recher cheurs mankten, aelaidden de vcraieu wviuuuuer, Wouden. Secretaris is Riemsdijk. Alle leden van den raad zijn tegen woordig, terwijl op de tribune zich vrij Teel hoorders bevinden. De voorzitter opent, na teekening der presentielijst, de openbare raadszitting en zegt, dat de burgemeester hem heeft verzocht aanvankelijk de leiding op zich te wilen nemen, daar hij, wanneer de boot aankomt, als voorzitter zal fungee- ren. Hierna heeft lezing der notulen plaats. Zij worden zonder op -of aanmerkingen goedgekeurd. I. Ingekomen stukken en mededelin gen. De voorzitter deelt mede.- 1. dat Gedeputeerde Staten het raads besluit van 17 Juni j.l. hebben goedge keurd; 2. dat van den heer W. Verhoog een voorstel is ingekomen, waarin B. en W. verzocht worden met een ontwerp-veror- dening te willen komen aangaande win kelsluiting. De voorzitter deelt mede, dat het da- gelijksch bestuur geen advies inzake deze kwestie heeft. Volgens de persoon lijke meening van den voorzitter is deze aangelegenheid voor twee uitleggingen vatbaar. Hij is er niet tegen, dat de neringdoenden om acht uur klaar zijn, doch het adres, dat hier nu behandeld wordt, is echter niet van de Midden- standsvereeniging afkomstig. Deze Mid- denstandvereeniging «bestaat wel, doch veel leven zit er niet in, want zij heeft in geen zes jaar een vergadering ge had. Gezien echter, dat deze Midden- staiidsvereeniging een dergelijk verzoek niet heeft ingediend, acht de voorzitter het wenschelijk, om op dit adres niet ver der in te gaan. De heer G. Broere deelt mede, dat hij lid van deze Middenstandsvereeniging is geweest. Deze vereeniging heeft een aantal leden gehad van 32, terwijl er te vens geregeld vergaderingen werden ge houden. Het ontstaan dezer vereeniging dateert uit den zoogenaamden crisistijd. Ook toen heeft men getracht een winkel sluiting te krijgen, doch, ondanks de lichtschaarschte, heeft men hiertoe niet kunnen komen. Er kon geen overeenstem ming worden verkregen. Spreker meent, dat men met het invoeren van een ver plichte winkelsluiting zeer voorzichtig moet zijn. Door winkelsluiting in te voe ren. ontneemt men den menschen hun vrijheid. Men kan wel een verordening maken, die voorschrijft, dat men op dien of dien tijd zijn winkel moet sluiten, i D«m Mak heeft al veel MJd in beslag genomen en pleiter zal niet veel tijd» meer vragen. Maar hij heeft toch enkele bezwaren tegen de dagvaarding. Een dagvaarding als deze, betrekking heb bende op de oude Motor- en Rijwielwet, behoort te geven een opsomming der feiten, waaruit volgt, dat de verdachte gereden zou hebben op zobdanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer er door in gevaar gebracht werd. Deze dagvaar ding voldoet daaraan echter niet. bet vrij eentonig relaas blijkt niet zulke feiten gepleegd zijn, welke schuld van verdachte aantoonen. i verdachte wilde passeeren is niet baar. Wat is er nu eigenlijk gebeurd? Waarvan is met reden verd. een verwijt i te maken? Waar begint zijn schuld? Waarmee heeft hij de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht? Daarvan leest men niets in de dagvaarding. Deze dagvaarding laat den verdachte dermate in onzekerheid van de feiten waarvoor liÜ wordt gedagvaard, dat ik zou moeten verzoeken deze dagvaarding nietig te verklaren. Do moeilijkheid waarin deze dagvaar- zich in deze zaak. Want daarop moet het verweer gecontrenteerd worden? Waar ligt het zwaartepunt dezer zaak? Die moeilijkheid is ook niet opgeloat in het requisitoir. De vraag zou boven- I dien zy.n of deze zaak eigenlijk niet be hoorde te zijn aangebracht bij de Recht- pen, alsmede een bedrag van plm J 230, worden geschat op een waarde van f 12,000 a f 15,000. NOORDELOOS. Over November. Ingekomen: Teuntje Vink, van Hoog- Blokland; Zwaantje van Meeteren, wed. B. Kok, van Meerkerk; Cornelia Dekker, van Vlist; ijlizabeth de Jong, van Pols broek. Vertrokken: M. Wolfensberger, naar Hilversum; J. v. Berg, wed. W. Kruis, naar Rotterdam; J. Klomp, naar Ameide, A. W. van Houwelingen, naar Hoog- Blokiand; M. de Haas, naar Rotterdam; W. van Genderen en gezin, naar Hoog- Blokland; M. van Hoorne, naar* Gorin- chem. HOOG-BLOKLAND. Over November. Ingekomen: A. M. van Éouwelingen, van Noordeloos; G. v. Lint, van Heuke- lum, J. G. den Besten en gezin, van Gies- sen-Nieuwkerk; W. v, Gendaran en ge zin, van Noordeloos. Vertrokken: G. v. Weenen, naar Hoor naar; W. v. Genderen en gezin, naar Hoornaar; H. Kwakernaak, naar Haas trecht, Wed. G. Oskam en gezin, naar Deil. jonggehuwden naar het bevólkingsbureau aan jie overzijde van bet stadhuis. Nadat «enige formaliteiten vervuld wa ren, werd de schijnbaar niets kwaads vermoedende echtgenoot op transport ge steld naar het politiebureau aan Alexanderveld. Hij bleek te zijn een ze kere A. D., van Duitsche nationaliteit, die in het politieblad gesignaleerd stond, in verband met het feit, dat hij in .1923 een fiets geleend en sindsdien niet 'te ruggegeven had Gedurende een drietal jaren werkt A. D als carrosseriemaker bij eenzelfden patroon te Geldennalsen, die izoo tevre den over zijn knecht is, dat hij hem een week*' verlof toestond om met zijn jeugdige echtgenoote haar familieleden te Essen te bezoeken. Volgens mededeeling der politie was haar eerst daags tevoren de naam A. D. als zynde in 1923 ge signaleerd opgevallen. De politie haalde de beide koffertjes, waarin zich het hu welijksuitzet van het jeugdige echtpaar bevond, af van de woning waar de jonge vrouw van D. gedurende’anderhalf jaar tot volle tevredenheid van haar pa troon gediend had en stelde A. D. op transport naar /Vrnliem. Het jonge vrouw- je ging toen alleen naar haar heimatI UIT DE DIERENWERELD. Een trouwt hond. Sedert de laatste week zwerft of) en bij het station te Groningen een lichtgeld herdershond rond. Het erg zenuwachtige dier holt ongedurig heen en weer, snuf felend tusschen do komende en gaande reizigers. Als er een trein is aangeko men, vliegk het tusschen de rij van wachtenden door, om daarna, als hij niet heèft gevonden wat hij zocht het Stati onsplein op tc hollen om bet publiek daar nog eens aan zijn neus te laten voorbij gaan. Men vermoedt, dat de baas van de zen beklagenswaarden bond met den trein is vertrokken eu het dier zijn mees ter wacht, tot hij terug zal komen. Nie mand weet wien de hond toebehoort. De inbraak te Nieuw-Helvoet. Om trent de gepleegde inbraak in de juwe- lierszaak van den héér F. G. Tieman te Nieuw-Helvoet, wordt nader bericht: .Bij het onderzoek bleek ai spoedig, dat de te Nieuw-Helvoet wonendie 19-jarige W. V. met den inbraak en verband stond en mogelijk aanwijzingen had gegeven $an beroepsinbrekers. W. V. die inmid dels naar Rotterdam was vertrokken, is door de politie aldaar achterhaald en in de school, die hy bezoekt, gearresteerd. LEKKERKERK. Daar de burgemeester niet present is, wordt de vergadering geleid door eersten wethouder, den beer C. van der de heer Van maar de manschw houden er zich toch niet aan. Komen er klanten na bezetten tijd, dan weten ze, altijd nog wel »en ach terdeur te vinden. Wil men werkelijk de verordening handhaven, dan is men ge noodzaakt om bij elke deur een politie man te zetten. Verder is de invoering van verplichte winkelsluiting de vrijheid aan banden leggen en daar is hij tegen. Wil men de verplichte winkelsluiting in voeren, dan moet de aandrang daar voor van de menschen zelf komen. Dan is het w^t anders. Doch niet, zooals het nu zal gebeuren. Wethouder De Jager is van meening, dat, wanneer men verplichte winkelslui ting invoert, het publiek zich naar dien regel zal laten leiden. Is de winkel tot tien uur open, dan blijven de klanten ook tot dien tijd loopen. Wil men de win keliers vrijen tijd bezorgen, dan zal de winkelsluiting van boven af opgelegd moeten worden Beter ware het, wanneer de winkeliers zelf zoo’n adres hadden ingezonden. Hij kan het voorstel van den heer W. Verhoog wel steunen, hoewel hij ook gelooft, dat, al wordt de verplichte winkelsluiting ingevoerd, men er niét in zal slagen, ze te handhaven. De beer W. Verhoog verdedigt zijn in zicht en zegt, dat, wanneer men gaat spreken over het ontnemen van vrijheid, men dan alle wetten kan aanmerken, dat zij de vrijheid ontnemen. Wordt de verplichte winkelsluiting ingevoerd, dan wordt aan de winkeliers vrijheid gege ven en bestrijdt men de oneerlijke con currentie. De invoering der winkelslui ting is een bescherming van de goeden Verder zegt spreker, wordt over een ach terdeur gesproken, doch men weet, dat, wanneer men niet aan de bepalingen vau een verordening voldoet, men de wet ont duikt. De heer G. Broere voerde aan, dat er tien jaar geleden ongeveer geen animo onder de leden van de Middenstandsver- eeniging was om tot winkelsluiting over te gaan, doch de heer Verhoog voert hier tegen aan, dat de tijden veranderd zijn. Hij zou willen, dat de raad B. en W. op droeg een onderzoek betreffende deze kwestie in te stellen bij de winkeliers, dan kan men tot een eindconclusie ko men De voorzitter zegt, dat hij reeds ’n tien tal winkeliers heeft afgeloopen en dat hij met hen over de winkelsluiting heeft gesproken. Hij heeft geconstateerd, da» de meeningen nog al verschillen. Er zijn b.v. winkeliers, die zeggen: ik sluit om acht uur, doch komt er een klant om ne gen uur, dan help ik zoo iemand. Weer andere winkeliers, die in den avond nog een dubbeltje willen verdienen, die zijn natuurlijk tegen verplichte winkelsluiting. Als die nu niet willen sluiten, dan moe ten ze dat zelf weten Bovendien zijn er sigarenhandelaars en vischhandelaars en dergelijke, daar moet ook rekening mee worden gehouden. Zelf is spreker ook 25 jaar neringdoende geweest en heeft ten allen tijde gereed gestaan, doch hij deed dat ter wille van zij'i huisgezin. De heer Littel wil slechts twee punten aangaande deze kwestie bespreken. Als men de winkelstand bekijkt, dan zijn er drio vierden, die geen 'erplichte winkel sluiting weuschen, terwijl een klein deel dat wel verkiest. Verder is er nog een deel winkeliers, wier klantenbezoek zoo weinig beteekent, dal zij toch al om acht uur sluiten. Door den heer Verhoog wordt aangevoerd, dat men door de in voering van verplichte winkelsluiting de oneerlijke concurrentie zou bestrijden Spreker is echter een andere meening toegedaan. Hij gelooft, dat men dan zeer zeker de oneerlijke concurrentie zou be strijden. Als voorbeeld haalt hij de ver schillende naburige gemeenten aan, waar verplichte winkelsluiting is en waar het der politie onmogelijk is, alles te bekeu ren, wat in strijd handelt met de veror dening. Doch behalve dit, zijn er nog an dere motieven. Men moet er ook reke ning mede houden, dat de barbiers ook sigaren verkoopen. '"’•‘f toch niet aan om te zeggen, dat deze menschen om 8 uur moeten sluiten, omdat b.v. de siga renwinkelier het ook doen moet. Het doet den beer G. van Es genoe gen, dat de heer W. Verhoog met een dergelijk voorstel is gekomen. Hij heeft hieraan ook al gedacht, doch daar hij zelf winkelier is, zou men, indien hij een der gelijk voorstel deed, al spoedig denken, dat hij er voordeel- uit zou willen halen. Hier wordt gesproken, dat men, door in voering van de verplichte winkelsluiting de vrijheid aan banden zou leggen, doch dat is toch met alle wetten zoo. Het is jammer, dat de Vrijheidsbond niet alles kan regeeren, want dan zou het er nog ongelukkiger gaan uitzien en de werk loosheid nog grooter zijn. De heer G. Broe re heeft gezegd, dat er destijds ook po gingen in het werk zijn gesteld om tot winkelsluiting te komen, ’doch dat het toen niet ging, omdat er geen eenstem migheid kon worden verkregen. Dat wil dus toch niet zeggen, dat ze er allemaal legen waren. Behalve enkele economische belangen, die een verplichte winkel sluiting met zich voortbrengt, moet men ook eens rekening houden met de dienst meisjes, die na den winkeltijd den winkel nog moeten schoonmaken. Doch behalve dit is het een geestelijk belang, dat de verplichte winkelsluiting wordt in gevoerd.1 Hij ondersteunt dan ook het voorstel van W. Verhoog. De heer Streefland is er tegen om al les zoo aan banden te leggen. Ieder moet vrij zijn. De heer Mudde wenscht niet alleen des Zaterdags en de andere werkdagen om acht uur te sluiten, doch ooï des Zon dags. De heer G. Broer beweert hier, dat de vrijheid aan banden wordt gelegd, doch spreker heeft verschillende winke liers gesproken, die bijvoorbeeld des Zondags wel eens uit zouden willen gaan,, doch niet kunnen .vanwege den winkel. Dergelijke menschen zouden bij een verplichte winkelsluiting dan vrij uit kunnen gaan. De heer Littel ziet verschil tusschen het voorstel van den heer W. Verhoog bank te Rotterdam? Er ia niet één element van schuld van den verdachte gebleken. Hij is volkomen en régie geweest. De W. had ruimte in overvloed om te passeeren, zelfs wan neer de autobus van Slingeland 40 c.M. van den cementen band zou hebben a'f- gestaan. De weg is 5.41 breed, berekend naar de breedte der bussen, zou er dus nog 81 c.M. zijn over geweest. De W. heeft herhaaldelijk signalen gegeven. Afgezien nog van het feit, dat het daar toch wel een gevaarlijke plaats mag worden genoemd om te gaan staan keu velen zooals beide menschen deden, heeft De W. in ieder geval niet kun nen denken, dat Slingeland met zijn bus zou gaan rijden. Hij was al den autobus van Slingeland gepasseerd. Ik geloof niet, dat men van één element van den verd. zou kunnen zeggen, dat daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Met ’t oog op de reputatie van den v®rd. al was ’t requisitoir dan ook zeer mild spreek ik dan ook de verwach ting uit, dat de kantonrechter geen straf WW -- VN— spreken, maar vrijspraak zal doen volgen. Replik dupliek. De Ambtenaar van ihet O.M. repli- i ceerde en bestreed de opvatting van den verdediger, dat de dagvaarding geen aanwijzingen zou bevatten. Het causaal verband is er volgen* den Ambtenaar zeer wel in aanwezig. De verdediger dupliceerde en zeide, dat uit de opmerkingen van den Ambtenaar hem nu pas eenigszins duidelijk ia ge worden welke bedoeling men met deze dagvaarding schijnt gehad te hebben. Maar dan kon de verdachte het toch zeer zeker niet weten. De Kantonrechter bepaalde de uit spraak en schriftelijk vonnis op 16 Dec. aanstaande. i en dat van don heer Mudde. De heer Mudde maakt er *n principieel voorstel van. Hij gelooft dat een dergelijk voor stel nog bezwaarlijke! is. Wat ds Zon- dagsaluiting betreft, daarover wil klj thans niet vesl seggiKL De heer Van Es meent, dat ds heer Mudde de zaak vooruitloopt. De heer Verhoog bedoelt alleen, dat B. en W. een ontwerp-voorstel zullen maken. Men kan nu nog niet met voorstellen komen. De heer Mudde zegt, dat wanneer het voorstel-Verhoog eventueel in stemming kpmt, het zijne dan van verdere strek king is. (Inmiddels is de burgemeester met de boot gekomen en neemt de voorzitters- zetel in). De voorzitter zegt, dat het voorstel- Verhoog ondersteund wordt en gaarne de opinie van den raad daaromtrent zou willen weten. De heer Korevaar wenscht, dat het adres eerst terug gaat naar B. en W. voor advies, Ook hij is in principe voor de Zondagssluiting. Dat kan gemakkelijk, meent hij. De voorzitter vraagt, of de raad éérst onderzoek wenscht. De heer Verhoog wil eerst den heer Littel nog beantwoorden en zegt, dat B. en W. hun onderzoek moeten beginnen bij de kleine winkeliers. Over de kwestie van oneerlijke concurrentie wenscht hij *iiet te spreken. Wethouder De Jager is voor winkelslui ting, mits het verzoek van de winkeliers zelf komt. De heer Oskam meent, dat, wanneer de winkeliers sluiting wenschen zij dan eerst zelf moeten komen. Men moet de vrijheid niet aan banden leggen. Nadat de heer De Jager gezegd heeft, dat hij tegen zal stemmen als er van de winkeliers geen organisatie is, wordt het verzoek van den heer Verhoog ver worpen met vijf voor en zes tegen. c. dat er een schrijven van den heer v. d. W. is ingekomen, waarin om een half jaat hondenbelasting wordt ge vraagd. Wordt toegestaan. d. dat er van het bestuur van „Het Groene Kruis” een verzoek Is Ingekomen om een verwarmd en verlicht lokaal, teneinde in staat te zijn een cursus te geven in kraamvrouwen- en zuigelingen verzorging. De voorzitter deelt mede, dat het dage- lijksch bestuur adviseert gunstig op dit verzoek te beschikken. De heer G. Broere brengt in het mid den, dat er veel over geklaagd wordt, dal de schoollokalen steeds in gebruik worden gegeven. Vroeger hadden der ge lijke cursussen gewoonlijk bij Van der Wouden plaats. De school is bijna niet 1 meer vrij voor het doel, waarvoor hij eigenlijk gebouwd is. Spreker wenscht met het afstaan van schoollokalen voor dergelijke gelegenheden te stoppen. Men moet naar een andere plaats zoeken, zoeken.

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 4