Si Purol bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 et No. 5364 EERSTE BINNEN FtUILL Dit nummer TWEE B Het gehei Moet I NW eens, rodfcls die staat aangegeven. ruvt niunraak doen en de dat op, de een een ik INGEZONDEN MEDEDEELING. Deze Courant word gegeven. Prijs voor 8< Nederland 1.50. Oyer Men kan zich abc houden. De zevenjarige leerpl bestuur van het Net nootschap besloot in houden vergadering 01 Kamer met aandrang wetsontwerp-Albarda l zevenjarigen leerplich 31 Jan. 1928. aan te bericht). Autobussen en tril Kroon zajn meer dan gesteld tegen beshssu lende Colleges van het verleenen van vei exploiteeren van autol De verschillende org en tramwegpersoneel rig adres aan de Krc verschillende gronden de colleges van Gedej worden ontnomen he voor autobuslijnen ei recht in handen der gelegd. Voorts dringen zij verkeersraad zul woi het geven van advies stukken, samengesteld digers van spoor- en van autobushouders, spoor-, tram- en autol de Ipindelsreizigers en diger van de Vereenig sche gemeenten; Tenslotte verzoeken leenen vergunningen sten de voorwaarde de minister de arbeic het personeel zal hebt Bezoldiging rljksper D. Stoffels .redacteur den Centralen bond post-, telegraaf- en heeft een open brief missie voor bezuinlgi schappij voor Nijverht aanleiding van het f dezer dagen opnieuw i gewend tot de Twee< het vraagstuk van d het rijkspersoneel. Hij wijst daarin o.m tigheid in verhouding het dienstvak der P.' volgende voorbeeld: Een besteller bij de sterdam,•Rotterdam er vangt een maxiinum-vt en een werkman bij d f 28,80 ,van welke bei half procent pensioen] worden, terwijl de be uren per week en i telegrafie practisch 5 diensturen verrichten, zij ook de dienstkleed loon betalen. En zijn de verhoud wanneer bij hetzelfde en T. een hoofdc< mum-weekloon geniet De grootte van de f hoofdcommiezen is 1 11 Denk eens, ik lieveling te be den kleine gebracht, maar toch gen. De droom van h verwezenlijkt, ’t Zal te verklaren, dat de k werd. De eerste dagen wai vreesd, ongerust want de jongen had harde woorden gehoo handelingen gekend. 1 de het lieve schaapje voor de zachtheid, w gend en de liefkozinj overladen werd. Zijn vol liefde, en na drie men \niet met hetzelf te hebben; het was o zaam, vlug als een lustig als een vinkje Bij kinderen, zoo we brengt het geluk dergi weeg. Wij zei ven wa: stervelingen der schei gens tot *s avonds, werkte, zong hij uit 1 nachtegaal. Ik was vreugde, dat ik er dre weet niet wat moede: geloof niet, dat een x taan en een dag voor dat spr. ag, is de heer Korevaar bij mij ceweest en heeft toen gezegd; dat willen Den net wei meer guuuum ua. --- -- -- Smit de consequentie^ van zijn voorstel k wwgd dat als ze aanvaardt, maar dat beteekent dat de ge- no meento er voor opjlraait, want als die niet kunnen worden verwoond, ’’en moot de gemeente maar bijpassen, ro^ar tot welk een bedrag zou dat wel Komen?- De cijfers die B. en W. gegeven zijn niet gewild zwartgallig geteekend. 'Daar is een vergissing in en datjs f 3 belasting, dat wordt een bedrag van f 96, maar dat heeft geen invloed op 'de berekening kun polder voor heeft «n daarom is het op ’t oogenblik ook zeer moeilijk het voor- ol nadeel/hiervan te bespreken. Spreker stelt dan ook voor dit schrijven thdns voor kennisgeving aan te nemen, opdat de heeren Raadsleden er nog eens gqed over kunnen denken. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. 3. Van Bestuur der Groene Kruisafdee- ling een schrijven del 9 Nov. jl waarin het den Raad dank zegt voor de geno men beslissing tot eventueel verkoop van een perceeltje grond in de Schoolstraat, doch van het vriendelijk aanbod afziet, daar het thans heeft besloten de te stich ten woning voor de wijkverpleegster met kamer voor hpogt^zonbehan deling te bou ■wen aan den Buitenweg. 4. Van de'afd. Krimpen a.d, Lek der Ned. Vereen, tot afschaffing van alcohol houdende dranken en van de Vereen. Zieken huis verpleging. Onderafd. van „Het Groene Kruis’ alhier, el^ een verzoek om voor het jaar 1928 een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Deze beide verzoeken zullen bij de be groeting worden behandeld. Nu is aan de orde wijziging van pen raadsbesluit voor het jaar 1927. Deze wijziging heeft betrekking op de geldleening groot f 4000 aangegaan ten behoeve der waterleiding, die alsnog op de begroeting moet worden gebracht. Wordt met algemeene stemmen goed ge-, keurd. Intrekking raadsbesluit van 16 Augus tus j l. betreffende het’» vervolgonderwijs xDe ’voorzitter deelt mede, dat H.H. .Wfcd. Staten zich met de yereenvoudiging van de verordening op het vervolgon derwijs niet kunnen vereenigen pn stelt voor, ook op advies van den heer In specteur van het Lager Onderwijs, de verordening te houden zooals die voor heen was. Het vak kennis der natuur zal er dan alzoo weer opgebracht moeten worden. Wordt met algemeene stemman daartoe besloten. Wijziging van het tarief der Water leiding. De voorzitter deelt mede, dat op voor stel van den Directeur de Cpmmisisie van beheer besloten heeft, dm Raden Ider gemeenten nog eenige wijzigingen voor te stellen in het tarief. Het doel hiervan i is, eenige onbillijkheden weg te nemen, j die bij de toepassing van tarief B. en C. I aan het licht gekomen zijn. Er wordt dan voorgesteld om zoowel in hpt al gemeen belang als in het belang van de verbruikers in tarief B. de prijs van het oververbruik van het water zop laag Imogelijk te stellen en dit evenals in ta rief C. te bepalen op kostprijs plm. 5 procent. Door de verbruikers van tarief C. (uit sluitend industrieel verbruik en gebou wen voor den openbaren dienst be stemd) zijn reeds Verschillende klachteSj. )geuit, dat het minimum contract van' 125 kub. M. per jaar hen zeer onbillijk voorkomt, omdat door hen dit vastge stelde minimum nimmer bereikt wordt, vooral in kerken en kleine bedrijven, die iuit den aard zeer weinig water ver bruiken. Teneinde ook de categorie ,van verbruikers tegemoet te komen, stelt de Commissie voor art. 15 uit te breiden 5met een nieuwe alinea, waarbij kan worden gecontracteerd voor een mini* mumverbruik van 50 kub. M, per jaar De prijs per kub. M. voor deze eerste 50 k.M. zou dan gesteld worden op kostprijs plm1. 35 procent en liet over verbruik op kostprijs plm. 5 procent). Met algemeene stemmen worden deze wijzigingen in het tarief goedgekeurd. Van het bestuur van den bond legen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam te ’s Gravenhage een ver zoek regelingen te treffen, waarbij het vloeken en ijdel gebruik van Gods hei ligen Naam in woord en geschrift wordt verboden op alle terreinen, waar de plaatselijke Overheid bevoegd is haar ge zag te doen gelden. De voorzitter zegt dat al meermalen een dergelijk verzoek is ingekomen. De politieverordening voorziet hier reeds in en vindt het niet noodig daarvoor een aparte verordening in ’t leven te roepen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna deelt de heer L.rvan Duijiven- dijk mede, dat in het Raadsverslag van de Schoonhovensche Courant weder eeni ge ‘onjuistheden voorkomen. Volgens dat verslag zou de voorzitter gezegd moeten hebben, dat hij op het gehouden Oranje feest het meeste last heeft gehad van de Socialisten. ZEd. kan zich niet herinneren, dat dit door den voorzitter is gezegd en vraagt, daar zulke onjuistheden gerégeld voor komen ,of het verslag niet door den se cretaris kan worden opgegeven, daar de notulen het juiste weergeven. De voorzitter zegt, dat het hem1 ook is opgevallen, doch zulks niet gezegd heeft. Spreker zal den verslaggever erop wijzen Vervolgens is aan de orde het behan delen van de gemeentebegrooting, dienst 1928. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden' De begrooting wordt ajtlkels- gewijze behandeld. Uit ga verf.'' Volgnummer 102. Toelage aan ”de ge- zqn dheidscommissle Domheer L.-van Duijvendijk vraagt hoe dezdjBomirrfssie toch eigenlijk werkt J Het is fcEd. gebleken, dak er wel eens dingen waren, die niet bevredigend wérden uit gevoerd. Sprfeker is van meenlng, dat deze Commissie zich van wantoestanden, de volksgezondheid betreffende; op de hoogte moet stellen en daar verslag van moet uitbrengen Zoo’n verslag heeft ZEd. nimmer gezien. Opdat er een beetje aan dacht aan geschonken kan worden, daar om wordt Me$e opmerking gemaakt. Volgnummer 107. Schoolartsen. De heer L. vaq Duij veto dij k vraagt of de kinderen van de bewaarschool oa al door de schoolartsen worden onderzocht Spreker heeft deze vraag al ééns nxecr in ’t midden gebracht De voorzitter zou Zulks toen onderzoeken en zou nu gaarne vernemen of er al werk van gemaakt ia. De voorzitter antwoordt er met de dok toren pver gesproken te bebben pn is van meening ,dat het onderzoek er reeds éénmaal heeft plaats gehad. Verder vraagt de heer L. van Duijrvendijk of er nu al een adres betreffende de Dlstricts- schoolartscn is ingekomen. De voorzitter zegt pog nimmer een der gelijk adres «ontvangen te hebben. Wel heeft spreker in de couranten gelezen, dat het in de bedoeling ligt schoolart sen voor een bepaald district aan. te wijzen. Als spreker zich goed herinnert zou zoo’n schoolarts dan plm. 6500 kla ren per jaar moeten onderzoeken. Ook herinnert de voorzitter zich, dat er wel eens een staat van kosten van de bestaande schoolartsen ter invulling ia ontvangen, doch dit ia al geruimen tijd geleden. Van een schrijven van Ged. Sta ten betrëffe -de schoolartsen ia hem ech ter niets bekend. Volgnummer 121. Onderhoud van stra ten en pleinen. De heer .G. van der Linden merkt <op, dat er al maanden achtereen, in de Schoolstraat, bij het Schoolplein, grooten put is en vraagt of zulks niet verholpen kan worden. De voorzitter zegt, dat dit hem niet bekend is, doch den gemeente-opzichter zal opdragen dit in orde te laten brengen. Volgnummer 124. Pompen au riolen. De heer T. van der Weiden zegt, dat het urinoir achter de kerk des zomers een onaangenamen geur verspreidt en vraagt of dit niet ia te verhelpen - door wat drukker sproeien. De voorzitter zegt van meenlng te zijn, dat de waterspoeling voldoende wordt toegepast, doch de jeugd schijnt er veel behagen in te hebben de urinoir te ver ontreinigen. Het is voorgekomen, dat Nobel het 's morgens netjes had schoon gemaakt en middags zat alles weer verstopt, doordat de jeugd er allelei vuil, graszoden enz. had ingeworpen. De heer L. van Duyvendijk zegt nog, dat er in het urinoir wel verbetering ia gebracht, wat betreft het afvoer va^a water,, voordien bleef er altijd een groote plas staan, doch die verbetering is nog niet geheel geslaagd. De voorzitter zegt toe hier nog eens aandacht aan te zullen schenken. Volgnummer 126. Kosten van de Al- gemeeno Begraafplaats. De heer G. van der Linden zegt, dat aan den doodgraver (A. Sterrenburg f 200 salaris wordt gegeven. Dit vindt spreker, gezien het zware werk wat er gedaan wordt, veel te weinig. Daar de inkomsten van de'begraafplaats de uit gaven overtreffen, zou hij willen voor stellen het salaris van den doodgraver te verhoogen met f 60. De heer P. .van der Linde vraagt welk werk hij hiervoor m'oet verribliten. Als dit alleen lyofdt gegeven voor het maken van graven, dan zou hij (och, gerekena 60 graven per jaar, i 4 per graf ont vangen. De voorzitter antwoordt, aat hij voor dit bedrag alleen maar de graven moet maken; met het schoonhouden van de begraafplaats heeft hij niets te maken. Per jaar moeten ongeveer 35 graven ge maakt worden. Nog merkt spreker op, dat de doodgraver zijn werk niet uit- voert, zooals het behoorde te zijn. Her haaldelijk is hem erop gewezen om na het begraven zijn materieel in het haar buisje op te bergen, doch hij stoort zich er niet aan, maar laat het gewoonweg op de begraafplaats slingeren. De heer G. van der Linden zegt, wan neer hij zijn werk niet goed doet, moet hij er op gewezen worden. Men moet het werk ook in oogenschouw1 nemen en maakt er dan ook een voorstel van de jaarwedde met f 50 te verhoogen. Daar dit voorstel geen onrfersteuning vindt, wordt het niet in stemming ge bracht. Volgnummer 132. Voormalige Bewaar school. De heer G. van der Linden vindt, dat de kosten voor onderhoud van de oude bewaarschool bespaard kunnen worden. Die school is thans overbodig, laten we ze afbreken en de ruimte voor speel terrein gebruiken. Het thans'bestaande speelterrein ‘Voor de kinderen van de be-, waarschool, laat, wat de grootte betreft, veel te wenschen over. De voorzitter zegt1, dat de oude be waarschool door verschillende vereeni- gingen voor repetitielokaal gebruikt wordt en voorziet thans in een groote behoefte. Als we die school nu gaan afbreken, ko men we beslist in moeilijkheden. Wat betreft de bestaande speelplaats, deze is al die jaran al zoo geweest en ia volgen# z.i. groot genoeg, zoodat we daar dan toch direct niet voor behoeven af te bre ken. Als we echter het geheele complex (/scholen en gemeentehuis) eens in oogen schouw nemen, dan moeten we zeggen: alles is slecht en bouwvallig, uitgezonderd het achterste lokaal, dat later nieuw is bijgebouwd. Als we nu de oude bewaar school gaan afbreken, loopen we da kans dat de andere gebouwen gedeeltelijk mee komen, en doen we toch nog iets tijde lijks. Als we met de finanoiSn eens in beter stadium komen, laten we dan alles afbraken en op die plaats een nieuw gemeentehuis, desnoods met vereeni- gingslokaal .stichten. Bij den koop van den grond in de Schoolstraat heeft het bij B. en W. altijd voorgezeten om een. ge deelte daarvan te bestemmen voor stich ting van esp nieuwe bewaarschool. De heer G. van der Linden zegt do speelplaats van de bewaarschool Is altijd wel zoo geweest, maar is van meaning, dat die kinderen toch ook wel wat andere mógen hebben. Gezien echter do toe-- lichting van den voorzitter om i A den toekomst alles tegen den* grond te gooien, trekt spreker lijn voorstel in. (Wosdl woning geboren is en daar 25 jaar ge- i dan kan de woningbouwvereeniging met wooed heeft «u kan het daarom juister -J— v- beoordeelen wat dit te beteekenen heeft dan iematnd die in een groote woning is geboren en daar nog in woont. De ge winnen moeten in zoo’n hiris alles doen, daar wordt in geslapen, anderhande na righeid beleef je daarin en naast de ar moe die er is, is er nog gebrek aan een goede woning Hoe daarin een werkman leeft, 'weet men soms niet,» maar men- schelijker wijze gesproken kan spr. erop wijzen, dat een leven gespaard is gebleven door uit die krotwoning te gaan in een betere en goede woning. Dat heeft de dokter zélf geconstateerd. En ik zeg daar om spoor ze aah om uit zulk een ellen dig huis te gaan. Maar voor een f 1 meer huur blijft men in de krotten, omdat men het niet missen kan, maar ik zeg het is wel f 2 waard; een goede woning is even goed als eten en drinken. Men gaat ala vanzelf in welstand vooruit, het werkt in op den geest en gesteldheid van den mensch. Nu moet er in onze ge meente voor elk een goede -woning zijn, niet dat we allen gelijk moeten zijn, dat ideaal stel ik me niet voor en spr. weet ook wel dat er in een klein huisje met een kanarievogel gezelligheid kan huizen^ Maar er zijn hier 56 -rocent beneden de minimum eischen die de woningwet stelt en daarbij komt dan nog de ligging van de huizen in sloppen en stegen. Het is de gemeenschapstaak om daaraan te wer ken. Eigenlijk mag een woning geen, winstobject zijn, het ia het verderfelijke stelsel dat daarop winst moet worden gemaakt. Nu de samenstelling eenmaal zoo is; is het te billijken. Er zijn hier twee uitbreidingsplannen aangenomen en daarmee is toen een beeld geschapen hoe we uit de ellende moeten komen. Het Rijk heeft 1 millioen disponibel gesteld voor den woningbouw hier. Nu is hier buitendijks niets, binnendijks, .staan de» huizen kris en kras door elkaar en uit lokkende aan de T. B. G. Daar is geen ruimtei. ja, een bleekje daar de kinderen niet op mogen komen, met een sloot daarachter. Dan is het plan Kinderdijk een ideale toestand, daar is toen wat ver anderd, toen kwamen daar destijds-90 Woningen en enkele particulieren bouw den daar, maar daarmee is het probleem niet opgelost. Nu is het toch niet pmge- lijk om arbeiderswoningen te bouwen. De Wit zei dat zelf en die kan het weten, want vpor hem is het nog een winst- object en spr. neemt hem dit niet kwa lijk, maar goed is het niet en als daar niet meer aan mag worden verdiend,- dan moet het weer uit andere dingen komen. Nu zal er wat moeten gebeuren. Als de Gezondheidscommissie hier komt en ze een voorsteen naziet, dan worden er honderden woningen afgekeurd. Maar nu draait het hier maar in een cirkel rond en er gebeurt niets. Nu is er de woning wet nog en is er een .tweeledige taak: eerst woningen bouwen, dan gaat men vanzelf woningen verbeteren en dau volgt dat men de slechte woningen on bewoonbaar kan verklaren. Nu is het de vraag, kan een werkman de huur be talen, dun moet men aanvaarden ook als het niet ken. Volledig aanvaardt spr. dit, dat de huurprijs niet verdiend kan 'worden, hij kan de vrouw geen thuis geven en velen hebben oen muf hok met een natte bedstee. Daar tnoot dus wat gebeuren, dan moet er meer geld bij, nu worden do meest voor de hand liggende plichten verzaakt. En hier zijn ook krot ten. En nu vindt de heer Korevaar het onzin van Weth. Heikoop met die 9IM r woningen, maar hij heeft -het toch ge daan en in Amsterdam staan er ook leeg en toch liggen er plannen om 1000 woningen te bouwen, maar elke 40 jaar verdubbelt Ook de bevolking. Die tijd kan ook hier aanbroken. Daar is b.v. de ge meente Sliedrecbt, die durfde het plan aan en dat lokt de menschen om daar te gaan Wonen en daar zijn hoegenaamd geen fabrieken, die eer hebben daar de burgerlijken en de christelijken. De grond prijs hier is ook niet in orde; men moet hier betalen f 8. Men moet er kapitaal durmven steken en het behoef geen 56 procent rento op te brengen. Het plan ligt daar qm te worden bebouwd, zoo als het er nu mee gaat geeft het ecu rente verlies van 3 procent. Spr. zou dit nu niet eens onder deft hamer door willen laten gaan, laten we eerst eens een vergadering hebben met het grond- I bedrijf. Wanneer men, een woning kan bouwen voor f f400, dan krijgt men geld van het Rijk Wfcth. Kórevaar: Loop nu niet zoo hard van stapel. De heer L. Smit: Dat doe ik niet, ik ben bijna van stapel af, ik ben al aan het glijden. De 12 millioen door den. Mi nister beschikbaar gesteld worden bijna alle door Soc. Dem. Wethouders inge pikt, spr. zou er ook wat aan willeu hebben, dat zou toch geen achteruitgang zijn. Weth.. Ross zegt, dat hier vanavond het sociaal wenschelijke naar voren is gebrdcht, maar de gemeenteraad hééft, ten slotte te maben met het economisch mogettjke. Nu denkt de heer Smit zich I een goedkoopere exploitatie, maar wij hebben wel eenige ervaring van bet op timism^ van den heer Smit. En we ht9w ben het wol meer gehoord dat de hoU? een adres komen, daar heeft ze ten alle tijde het volle recht toe. Wat we hier hebben zijn de juiste gegevens en mocht dit nader worden bekeken, dan zal daar een debat over kunnen worden gehouden. Nu wil spr. één ding zeggen en dat is, dat spr. het niet aardig vindt van den heer Hardam, nu hij weth. Korevaar niet meer kan gebruiken als locomotief, om hem nu uit te maken voor conser vatief. Weth. Korevaar; Hier is ook Slie- drecht genoemd, daar was weinig in dustrie en velen zaten in het buitenland, maar Smit, daar waren ze zeer gelukkig met hun grond, het schors aan den bui tenkant was daar buitengewoon voor geschikt en daar betaalt men f 1 of f 2 voor de vierk. M. en hier moet het f 8 blijven, dat is het minste. En destijds zei men in Den Haag, er moet gebouwd worden en toen heeft men hier dit plan gemaakt. Eh nu trekt het Rijk er zich niets van aan. Nu moet de Raad eerst uitmaken of het noodig is, dat er huizen zomen en spr. vindt dat goed en nu-kan men het wenschelijk en behoorlijk vin den, och, dat is met een hoop dingen zoo en zeker, daar kan nog veel ver beterd worden, spr. geeft dat gaanu toe. Om een ■■toeslag op de huur te krij gen moet een gelijk aantal woningen on bewoonbaar worden verklaard als dat er gebouwd wordt, maar dat valt niet mee, Smit. O zeker, het ia o zoo gemakkelijk om het te doen nu u daar zit, maar u moet niet vergeten, dan moeten we men- schen gaan treffen, diq niet getroffen kunnen worden. B. en W. hadden den moed niet om voor te stellen dit adres in te willigen. De heer Hardam stelt voor tot aan houden van het adres en het advies van B. en W. Met algemeene stemmen wordt dit aangenomen Aan de orde kwam nu punt II: Ver huring woning, genummerd E 198. De voorzitter zegt, dat deze woning is aangekocht door de gemeente en er bij ouenbare inschrijving 2 gegadigden wa ren, waarvan er een de huurprijs van f 550 wilde verwonen, welke was de heer Golverdingen, hoofd der M.U.L.O.- school. De minimum huurprijs was des tijds bepaald op f 600, doch voor deze huur waren er geen liefhebbers, waarom wij nu voorstellen de woning te ver huren aan den héér Golverdingen, voor den huurprijs van f 550. De voorzitter zegt verder, dat deze wo ning niet was aangekocht als ambts woning, maar de bedoeling was deze wo ning bij inschrijving aan den burge meester te verhuren. Toen de heer Kore vaar destijds bij mij kwam, aldus spr., en hij het er over had deze woning voor dat doel te koopen, fceb ik dat toen toe- aejuicht, hoewel ik gezegd heb, dat het niet voor mij behoefde, maar als men het deed, kon ik dit’ niet anders dan toe- iuichen. In dien tijd was er geen andere woning beschikbaar dan alleen die. Ik had mij reeds verzekerd, dat ik uitwoning zou krijgen en toen dus deze woning open kwam, juichte ik dit to® Sinds dat oogenblik dat die wUning gekocht is, is de toestand veranderd. Door het overlijden van den heer Van der Lee kwam er een andere woning disponibel, een woning die gunstiger was gelegen voor het hoofd der gemeente. Ik had reeds plannen gemaakt de gekochte wo ning te betrekken (Een’stem: Had het maar gedaan...) De voorzitter vervolgt; Toen kwam deze woning beschikbaar en ik heb toen ge meend in het belang der gemeente te handelen, niet de aangekochte woning maar deze woning te betrekken. Ik heb nog overwogdh wat ik doen zou, maar ben tenslotte besloten deze woning te nemen. Ik had nog een week bedenktijk Bevraagd en toen ben ik besloten, omdat ik het in het belang der gemeente vond, dezo woning te nemen. Spr. heeft respect gehad voor het voorstel tot aankoop destijds en het genomen besluit, maar meende beter te doen, al is het ook met finoncieele opoffering, niet naar die Wo ning te moeten inschrijven, maar de thans bedoelde woning te moeten huren. De heer Joh. Jonker zegt, dat het hem bevreemd heeft den burgemeester niet cezien te hebben onder de huurders, daar I het huis toch gekocht is, met de uitge- 1 sproken bedoeling als te zijn voor, den burgemeester. Spr, zou graag willen weten, hoe de koop tot stand is gekomen, of er overleg is gepleegd met den bur gemeester en de wethouders. De voorzitter vraagt, wat de bedoeling van deze vraag ia. Do heer Joh. Jonker: Dat kan afgan gen met te bepalen hoe ik stemmen zal. De voorzitter zegt, dat deze zaag ge heel zakelijk Is behandeld en dat er niets persoonlijks in zit.... De heer Joh. Jonker: Is dit aan mijn adres; Ik heb geen insunuatis bedoeld,.. De voorzitter: Neen, dat zeg ik ook niet, alleen het is een eerlijke zaak en het is geschiedt door de wethouders on derling. Spr. stond op het punt om met verlóf te ga^.n en een dag voor dat spr. op reis ging, is de heer Korevaar bij mij doen, wat denkt u daarvan. Toen heb -1- -■» dat durfden te doen, ik het toejuichen zou, doch ik heb te volkomen vrijgelaten wat mij persoon lijk aangaat. Ik moest do woning die ik thans heb, verlaten doordat dé predikant komen zon. Maar ik zeg nogmaals, ik heb gezegd ik laat u vrij, daar het mij persoonlijk aanging. En toen ik op reis was, heb ik de beslissing vernomen. De heer De Wit zegt, dat het dan niet Mat is, wat ons toen is voorgelegd en verzoekt daarom de voorlezing der no tulen van die vergtd*rinfwzw dit b«- soroken is, want hei 1b anders gegaan wat ,de gemeente Rotterdam met dien dan u hier zegt polder voor heeft en daarom is het op De voorzitter; Hoe is dan nw meaning, dat het gezegd is. De heer De Wit: Neen, ik verzp^: notulen daarover, dan kunnen we 1 hooren De notulen worden gehaald en de se cretaris geniet het voorrecht voolr de tweede maal deze notulen te kunnen lezen Als de secretaris voorleest dat de bur gemeester gezegd had, als antwoord op de vraag van Weth. Korevaar, hoe de burgemeester dacht over het koopen van dat huis, de burgemeester gezegd heeft, daar graag in te willen. De heer De Wit: Ho nu maar, nu is het al genoeg, nu weet ik het al, daar was het mij juist om te doen De secretaris leest evenwel de geheele notulen voor. Na de lezing zegt de heer De Wit, dat het dus bleek, dat de burgemeester gezegd heeft er .graag in te willen, uit de notulen blijkt dit duidelijk genoeg; er is dus uitvoerig met den burgemeester over «esproken De voorzitter: Zeker, dat heb ik toch ook gezegd. De heer De Wit: Maar niet zooals hel staat in de notulen en daar gaat het om en nu blijft de gemeente met den strop zitten en het komt precies uit zooals ik eedacht heb. De handelwijze van den burgemeester acht ik in strijd met de eemeentewet en met het gemeentebelang en alles is gegaan onder de bedreiging van uitwoning en nu zit de gemeente met een financieelen strop van duizenden euldens. Wanneer een ondergeschikt amb tenaar zooiets deed na overleg, dan kreeg die ontslag en dat zou terecht we zen De burgemeester heeft het gemeente belang ondergeschikt gemaakt aan zijn eipen belang, dat is ontoelaatbaar en spr. stelt voor de woning maar zoo flpoe- ditr mogelijk te verkoopen en laat in de toekomst elk maar een woning kiezen voor zichzelf, want nu* draagt fle ge meente de risico. En een burgemeester die zoo solt met de belangen der gemeente, moest niet mogen staan aan het hoofd der gemeente. 6pr. dient een motie van afkeuring in, waarin betreurd wordt de houding van den burgemeester, die niet deze woning betrekt daardoor de ge meente financieel narfeel Ij^iorgt. De voorzitter zegt verbaasd te zijn. (Interruptie van tien heer De Wit: Ja, dat kan wel, maar had maar in die wo ning gegaan, die voor u gekocht is, dat was beter geweest,) De voorzitter: Ik verzoek me te laten uitsprekeh. De heer De Wit: Ga Je gang maar het zal wel niet waar wezen, wat ik zeg. De voorzitter hamert en fegt, dat alles door elkaar gehaspeld wordt, persoon lijke en zakelijke dingen, daar is gespro ken over een strop. De heer L. Smit: Daar moet je een touwtje voor hebben. De voorzitter vervolgt en zegt, de hel derziendheid van den heer De Wit te be wonderen. De heer Dye Wit; En ik bewonder uw moed. (Wordt vervolgd) KRIMPEN a.d. LEK. Vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag, des namiddags ten zeven ure. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer L. Schutter. De voorzitter opent de vergadering. De notulen, welke ter visie hebben gelegen, worden onveranderd goedgekeurde De heer B. Boog^erdt herinnert aan het feit, dat Maandag, 7 November laatst leden twintig jaren geleden is, dat de Burgemeester alhier benoemd werd. Hoe wel geen feestelijkheden hebben plaats gehad, is deze dag voor onzen burge meester toch niet geheel ongemerkt voor bijgegaan. Spreker meent te spreken na mens den geheelen raad wanneer hij den burgemeester hartelijk gelukgewenscht en de hoop uitspreekt, dat het hem nog vele 'jaren gegeven moge^ijn om met lust en opgewektheid ea m goede ge zondheid de belangen van de gemeente te behartigen. De voorzitter bedpnkt voor de tot hem gesproken woorden. Spreker hoopt, dat zijn gezondheid het toelaat, dat hij nog vele jaren als hoofd dezqr gemeente mag staan. In gekomen zijn: 1. Van Directeur der Waterleiding „Lek en IJssel” het rapport van het gehouden wateronderzoek op 24 October J.l. Oor deel: „Het water is goed”. 2. Van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam een missive dd. 13 Sept j 1. betreffende grenswijziging dier ge meente. B. en W.. van Rotterdam hepben pen voorstel bij den Raad dier gemeente ingediend om aan Gedeputeerde Staten te verzoeken, het qppdige te doen ter voorbereiding van een grenswijziging dier gemeente, waardoor onder meer de Zaag- polder bij Rotterdam zou gevoegd wor den. De voorzitter deelt mede, dat dit voor stel in den Raad der gemeente 'Krimpen ‘aan den IJssel, waarvan de Stormpolder zou geannexeerd worden, reeds Is be handeld. Door dezen Raad zijn de noo- dige bezwaren geopperd. Een afschrift van het prae-advies waarin <fe bezwaren zijn uiteengezet, werd door den Burge meester van Krimpen aan den JJssel ter kennisneming aan onzen Raad, ge£onde.n. Dit prae-advies heeft ook pij dp stukken ter inzage gelegen. (1 De voorzitter merkt echter op, dat het annexatieplan voor onze gemeente een verschil Is met Krimpen aan den IJssel. De gemeente Krimpen aan den IJssel ver liest fabrieksterrrelnen, doch wij een pol der met wel is waar de motoircnfabriek van Van Capellea. Wij weten echter niet

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 4