s No. 5368 EERSTE FEUIL SCHOONHOVEN Het geh Mo Nieuwsblad uoor Zuid-Holland en Utrecht Dit nummer VIER B Hart én Nieuwjaa Burgerlijke Stand. Beri «a lw D» Tm cl «Ma dm th van Nil dii gersberg - het bestuur UITKNIPPEN! flan de Administratie van het Schoonhouensche Courant een het voor wa ved heeft i het vraag den Gevouwen hande WIJ. houden tege vouwen handen, m Wij zien niet gi der mediteerende ons liever in het om daar den har beluisteren en ons 25 Toen zij haar 1 te zij in den gang van de familie de den graaf wat I was. De oude dienaa den morgen en i ,Ik heb u giste: fei gezien; waart „Ja," antwoord hoofdpijn en daat slapen. Heeft mij] teren hier gedinw „Ja." ’ja hij laat thi „Hij is na taf< Hij begaf zich n naar zijn kamer i veMaten.” „Zoo,” zeide haar vreugde te „Dat gebeurt h nam Jozef. „Mijnl te veel van de i bang voor, dat 1 hem afloopt.” „Hij ia Mg zo „Gy kun* ma-i zijn v«rzor|fst«’r i .?a, bwat alt uit 's gwoest, di goeJ Deze Courant wort gegeven. Prys voor 8 Nederland 1A0. Ovar Men kan tioh ab houden. «ragt, uat <u cuacic pra- sonen getracht hebben met varkens op de kaasmarkt te komen. Enkele personen hebben gevraagd, om voor het aanvoe ren van varkens de gelegenheid open te stellen. Hierna wordt het voorstel goedgekeurd. IX. Heffing marktgelden. Het college stelt voor de volgende markt gelden te heffen: wagen met kaas 25 cent per stuk; schapen 10 cent per stuk; varkens 10 cenï per stuk; lammeren 5 cent por stuk; biggen 5 cent per stuk; gei ten of bokken 5 cent per stuk; terwijl voor het innemen van plaats door kramen enz. 5 cent per viek. Meter wordt gere- keftd. Nadat de voorzitter op de vraag van In der eeuwen loc naars reeds gezien der gevouwen hand De bouwmeesters brachten in hun g< hun spitsboogramen tot uitdrukking. Ze vertolkten da der menschheid om de en troost. Zij legden ook in symbool van het h Want in het har stelden ze het sch naamste. Dfe centrische ge< bij de bouwmeestei middelpunt alles be hun plan ontwierp En zoo gaven wondere harmonie welke door de eeu' Vanuit het hart de gewelven en c hart als op gevouro hoog. Symbool van het mer vrageloos is, blijft Zooals vorige jare lezèrs ook nu in de plaatsen van een Opdat de kosten vt zwaar behoeven te z dezer annonce verre gewone tarief. De prijs daarvan regels 70 Ctmeer berekend tegen 10 Ieder zal van de» willen maken om I geluk je wenschen. Tot uiterlijk Dond cember 10 uur kin nonces worden opge dringend vroegere t Men kan annonct Bureau, bij Heeren Agenten van ona houders. bet berlMftiBmirimr». Het dag. bestuur stelt voor, om art 1 van deze verordening zoodanig ta wijzi gen, da» ten minste tien leerlingen het herhalingsonderwys moeten volgen, wil hiertoe de gelegenheid open gesteld wor den. Er zal niet eerder tot splitsing der cursisten worden overgegaan, of er moe ten tien jongens en tien meisjes syn. Wordt goedgekeurd. groot-ammers. Voorzitter de burgemeester, de heer G. B. Fortuijn, secretaris de heer K. H. Kleijheeg Aanwezig alle leden, behalve de heer Schep, die door ziekte verhin derd is. De voorzitter opent de verga dering met gebed. Hierna worden de notulen der voorgaande zitting gelezen en ‘onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede: a. .dat door Ged. Staten de begrooting 1928 goedgekeurd is; b. dat «Ged. Staten het raadsbesluit Inzake aankoop van grond van den heer Prins, te Groot-Ammers, noodig voor de Te bouwen noodslachtplaats, hebben gr uf gekeurd; dat van Ged. Staten bericht is inga- Lomen, dat de gemeente over het jaar 1926 aan den keuringsdieif^ ren een bedrag van f 21,59 betaald Dit zal bij de eerstvolgende ge legenheid worden verrekend, d. dat door het dagelijksch beuur op 28 September en 9 November de j-, echtgenoote van H. Blaauw. WOERDEN. December. Geboren; Adriana Maria, d. van J. M. Bodewes. Overleden: M. Buijense, oud 84 j., weduwnaar van E. Teeuw. VREESWIJK. December. Geboren: Jan Cornells, z. van C. H. van Doorn en E. Aanen. MONTFOORT. December. Overleden: J. G. van Kooten, oud 78 SCHOONHOVEN. December. Geboren: Johannes, s. van G. J. Ver kerk en P. C. M. Klijmjj. Margaretha Maria, d. van C. M. Malingré en E. Wethouder Vbmpotfj zegt, dat hst wd juist is, dat de meerderheid van B. en W. dat voorstek, doch wethouder Broer heeft dan toch ook medegedeeld, dat er momenteel geen gevaar van het besjuui der bijzondere school dreigt, doch het eou kunnen gebeuren, van later wel. Wat de kwestie van Hillegersberg betreft, daarom trent deelt hij mede, dat het gemeen tebestuur bij de Kroon in beroep is ge gaan tegen het besluit van Ged. Staten. Ofschoon hij erkent, dat er, wanneer de gemeente de lokalen ombouwt tot gym nastieklokaal, gevaar voor de gemeente aan verbonden is, wil hij toch dit besluit niet zoo direct intrekken, doch een af wachtende houding aannemen. De heer Zwart Voorspujj deelt mede, dat hij in de Openbare Lagere School een kijkje heeft genomen. Hij gelooft, dat men met heel weinig kosten een goed gymna stieklokaal zou kunnen krijgen. Daarvoor behoeft men dan ook nog niet eens tot samenvoeging der beide lokalen over te gaan. De lokalen kunnen blijven, zoo ze zijn. Hij heeft met het hoofd der school over deze kwestie gesproken en deze meende ook, dat men door reparatie de lokalen geschikf zou kunnen maken voor een gymnastieklokaal, al zijn er voor het geven Van dit onderwijs geen leermiddelen aanwezig. De gelegenheid tot het geven van gymnastiekonderwijs is er ondanks het feit, dat er geen leermiddelen zijn. Ook hij is voor intrekking van het besluit, want het hoofd der school kan zich dan toch redden, zonder dat de gemeente ge vaar loopt door de Chr. School te wor den gedwongen tot ,dto bouw van een gym nastieklokaal De voorzitter wil dan ook het besluit tot verbouwing van de lokalen der school tot gymnastieklokaal intrekken en de reparatie van den vloer der school op den post onderhoud plaatsen. De heer N. de Vos acht het beter het besluit te houden en met de uitvoe ring van bet raadsbesluit nog een jaar te wachten De voorzitter merkt hiertegen op, dat, wanneer de raad eenmaal een besluit heeft genomen, het dag. bestuur dat dan ook moet uitvoeren. De bijzondere school kan zeggen, ondanks het feit, dat raadsbesluit nog niet is uitgevoerd, besluit is er, en wij wenschen ook een gymnastieklokaal te bezitten. Al is het raadsbesluit nu nog niet uitgevoerd, dan moet het toch in elk geval gebeuren. De heer De Vos vraagt, waar het gym nastiekonderwijs nu wordt gegeven; waar op de voorzitter antwoordt, dat bij goed weer buiten en bij slecht weer bin nen plaats heeft. De heer Dé Vos blijft er tegen het raadsbesluit in te trekken, omdat men be sloten heeft een gymnastieklokaal te bou. wen, in verband met het gevaar, dat de kinderen buiten bij de school ongelukken kunnen krijgen met het oog op het ver keer. De heer Zwart Voorspujj voelt toch nog wel bezwaren, al wordt de vloer der school gerepareerd, omdat de Minister d$n zeggen kan, dat de gelegenheid tot het geven van gymnastiekonderwijs wordt geschapen, wat bij de Chr. School niet kan plaats hebben. De voorzitter weet niet, wat de Minis ter hieromtrent zeggen zal. Men moet er evenwel rekening mede houden, dat er geen gelegenheid geschapen wordt om dit onderwijs te geven, daar het schoollo kaal gewoon gerepareerd wordt en meer niet. Al wordt er nu bij slecht weer gym nastiekonderwijs in de school gegeven, dat geeft niets, omdat de lokalen toch bij de school behooren. De school wordt toch niet speciaal ingericht om gymnastiek onderwijs te kunnen geven. Wanneer de lokalen noodig zijn voor hot geven van gewoon onderwijs, dan worden ze hier voor wel terdege gebruikt. Er wordt dus geen gelegenheid geschapen tot het geven van gymnastiekonderwijs. Alleen hfe hoofd der school neemt de gelegenheid te baat om, in dien het slecht weer is, in de school gymnastiekonderwijs te geven. Als straks deze lokalen gevuld worden, dan is de gelegenheid ook meteen weg. De school wordt thans gewoon gerepa reerd. De heer Zwart Voorspuij hoopt maar, dat deze reparatie niet beschouwd wordt als het scheppen van de gelegenheid tot het geven van gymnastiekonderwijs. De voorzitter gelooft dat niet. Wethouder Broer meent, dat de kinde ren buiten al zooveel aan gymnastiek doen, dy.t eigenlijk geen kosten behoeven gemaakt te worden voor het inrichten van een lokaal daarvoor. Al is de samen werking tusschen bestuur en hoofd der Chr. School goed, toch kunnen er toe standen geschapen worden, die de situa tie doen veranderen. En wat de kwestie van een gymnastieklokaal betreft, het kan zijn, dat de afstand tusschen het door de gemeente aan te wijzen gymnastieklo kaal en de Chr. School bezwaarlijk kan worden geacht. Het hoofd der Chr. School heeft dan ook gezegd, dat de lo kalen achter elkander staan. De heer Den Besten zegt, dat hij wel voor het voorstel om de twee lokalen der Openbare Lagere School in een gymna stieklokaal om te bouwen heeft gestemd, doch dit vond zijn oorzaak hierin, dat het met weinig kosten gepaard ging. Spr. ziet evenwel niet veel heil in het gym nastiekonderwijs ten plattelands, Wan neer er in deze ombouwing der school veel nsioo voor de gemeente zit, dan is hij voor intrekking van het raadsbesluit. De heer Zwart Voorspuij zal ook veor het voorstel van de meerderheid van B. en W. stemmen, omdat er zooveel risico aan de uitvoering vanhet genonien raadsbesluit zit. De voorzitter zegt, dat het alleen maar gaat om het raadsbesluit in te trekken en verder niet. Na nog eenige onderlinge discussie wordt besloten het raadsbesluit In te trek ken. Alleen de heer De Vos stemt te gen VU. Wijziging in de verordening ep echtgenoote van W. J. van Dam. H. van Wijk, oud 82 j., weduwe van P. Kluy- ver. VIANEN. December. Geboren; Jacoba, d. van A. van Stra ten en B. de Beer. Getrouwd: A. G Bruynes en G. Ver schoor. Overleden: M. de Vor, oud 72 J., echt- gen. van P. van Bezooijen. MONTFOORT. December. Overleden; A. Scherpenzeel, oud 82 J. C. van den Poll, oud 77 j., weduw naar van A. Markenhof. CAPELLE a.d. IJSSËL. December. Geboren: Pieter, z. van J F. Kok en C. Verkalk. - Geertruida Francina, d. van A. M. Hoogendijk en C. de Vries Cornelia Johannes, z. van G. Terlouw en M. Kapteijn. Cornelia, z. van M. C. de Bruijn en G. de Jager. Getrouwd: J. P. Korzeliua, oud 25 en P. Bloth, oud 22 j. P. Trouwborst, oud 21 j., en G. Benard, oud 23 J. Overleden: W. F. Swam, oud 71 j., echtgenoot van A. C. W. Consemulder. C de Ruiter, oud 1 j. KRIMPEN a.d. IJ$SEL. Van 1—16 December. Geboren: Arie, z. van T Heijkoop en A Rook. pleun, z. van T. H. Kalkman en N. van der Graaf. Jannie Johan na, d. van A. Hoogendijk en J. A. de Jong. Maarten Koenraad. z. van C. de Mik en J. Verwaal. Maarten, s. van j. Mes en M. de Kogel. Aaltje, d. van A. Prins en A. Baas. Izaak, z. van P. van Buuren en I. Westbroek. Anthonla, d. van J. M. Meijer en K. Rolloos. Getrouwd: G. A. Milort, oud 24 j., en M. Vrijenhoek, oud 21 j. Overleden; A. Visser ,oud 71 J., we duwnaar van C. van Kooten. M. Kalk man, oud 79 j., weduwe van P. G. de Haan. In verband met I schijnt het eerstvol ons Blad op Woensdi hi tn di bonhefthn van den gumn*»* ontvanger zijn nagezien. In kas bevo*il«a zich op de genoemde data respective lijk f 2226,19 en f 2188,54. Alles wvd in orde bevonden. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Aan den secretaris, den heer Kleij- heeg, werd een ziekteverlof toegeit tan en gedurende dien tijd heeft als waarne mend-secretaris gefungeerd de u ir en ’t Hof. Het dag. bestuur stelt voor dezen daarvoor een gratificatie van iderd gulden te verleenen. Wordt goedgekeurd Van de houders van politiehond an een adres om lid te worden; contributie bedraagt f*10 per jaar. De voorzitter zeg:, dat het dag. be stuur het nut dezer vereen, niet ontkent, doch dit bestuur adhet toch niet van zooveel waarde, dat als lid toegetreden zou moeten worden Daarom wenscht het een afwijzende houding inzake dit adres aan te nemen. .Z.h.s. aldus besloten. In de commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd de heeren M. Hakkesteegt, J. van Vliet, G. Hoo- genkamp, J. de Kouwer. Daar de heer J. C. Spek heeft medegedeeld, dat hij pen herbenoeming niet wenscht te aan vaarden, wordt 'in diens plaats, aange wezen de heer C. de Vos. Tot lid der plaatselijke commissie tot toezicht op het lager onderwijs wordt be noemd de heer G. Hoogenkamp. Als lid van het burgerlijk armbestuur wordt benoemd de heer A. G. de Kovel Het reglement van het burgerlijk arm bestuur wordt aldus aangevuld, dat be paald wordt, dat tot uitbesteding van oen armlastige niet eerder wordt overgegaan, dan nadat door een geneeskundige is ver klaard, dat hem na een door hem in gesteld. onderzoek van alle leden van het gezin, waaraan de armlastige wordt toevertrouwd, gebleken is, dat de ge zondheidstoestand van geen hunner een gevaar voor hunne huisgenooten oplevert. Voorstel B. en W. intregging raadsbe sluit tot ombouw van de twee ledig staande lokalen der openbare lagere school tot gymnastieklokaal. De voorzitter zegt, dat eenigen tijd ge leden besloten is de twee ledig staande lokalen der openbare lagere school om te bouwen tot gymnastieklokaal. Dit besluit is toen genomen naar aanleiding van een verzoek van de oudercommissie, ge stuurd door het hoofd der school, den heer J. van Vliet. De kosten worden ge raamd op f 300. Tevens is aan dit raadsbesluit tocflfbvoegd, dat, wanneer de I Bijzondere School ook gymnastiekonder wijs aan de kinderen wenschte te geven, zij dan geen eens dit gymnastieklokaal zou mogen gebruiken. Inzake deze laatste kwestie heeft het dagelijksch be stuur zich tot den inspecteur van lager onderwijs gewend met de i of de gemeente, wanneer zij tot ombouw van de twee lokalen der openbare lagere school tot gymnastiek lokaal over ging, daarmede zich het risico op den hals zou halen, dat het bestuur yan de Bijzondere School, bij eventueele weige ring dit lokaal als zoodanig te gebruiken, het recht zou hebben van de gemeente de gelden te vragen voor den bouw van een gymnastieklokaal. De inspecteur heeft hierop als zójn meening te kennen ge geven, dat de gemeente daartoe niet door het bestuur der Bijzondere School zou kunnen worden gedwongen. Na deze mededeeling is er in een provinciaal blad een berich|a gekomen inzake eenzelfde kwestie te ’Hillegersberg. Daar had de gemeente een gymnastieklokaal gebouwd, waarvan behalve de onderwijzers van de oproeping te doen* openbare lagere school, ook die van het von riPTA Bijzonder Onderwijs hun leerlingen gym nastiekonderwijs konden geven.' Het bestuur der Bijzondere -school te Hille gersberg heeft echter dit voorstel afge slagen op gropd, dat de gemeente Hille- der Christelijke school niet in den bouw heeft ge kend. Er is toen aan Ged. Staten ver zocht het raadsbesluit inzake het geven van gymnastiekonderwijs door de bij zondere school in het daarvoor speciaal ingerichte gymnastieklokaal te vernie tigen en dat is gebeurd, waarbij nog komt, dat do gemeente Hillegersberg nog een bedrag op de begrooting moest plaatsen voor den bouw van een gymnastieklokaal voor de Christelijke School. Naar aan leiding van dat courantenbericht heeft het dagelijksch bestuur zich weer tot' den inspecteur van het lager onderwijs gewend en hem op het feit te Hillegers berg gewezen. Tevens werd hem bericht, dat hier nog niet tot den bouw van een gymnastieklokaal was overgegaan in ver band met de gevaren, die men hier meent, dat er aan verbonden zijn. Op dit schrijven heeft de inspecteur toen bericht, aan het dagelijksch bestuur, dat hij de situatie te Hillegersberg niet kende, doch hij meende, dat er in Groot-Ammers geen gevaren voor de gemeente zouden zijn al bouwde zij een gymnastieklokaal. Hij verzocht dan ook tot den bouw te wil len overgaan. Vervolgens heeft het da gelijksch bestuur zich in verbinding ge steld met den secretaris der gemeente Hil legersberg, in welk schrijven inlichtin gen werden gevraagd omtrent de gronden, waarop het bestuur der Chr. School al daar ter plaatse in het gelijk werd ge steld. De secretaris van Hillegeraberg heeft hierop geantwoord, dat de be doeling van het gemeentebestuur van Hil legersberg is geweest om door centra- liseering veel onkosten te besparen. Het' zal natuurlijk de vraag zijn of het be stuur der Chr. School te Groot-Ammers bereid is een overeenkomst aan te gaan De voorzitter zegt dan verder,, dat het er eigenlijk over gaat of de gemeente gedwon gen kan worden voor de Chr. School een gymnastieklokaal te bouwen. Het dage lijksch bestuur stek daarom bij meerder heid van stemmen voor om het besluit in zake de verbouwing der Openbare La gere School tot gymnastieklokaal in te trekken. heer Bensehop wil aan Ged. Sta ten verzoeken het salaris van den bur gemeester, den gem(«nle-secretaris en den ontvanger met 12 procent te ver laden. De voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op, dat B. en W. al voorstellen om deze salarissen met tien procent te verminderen. De heer Berrevoets zegt, dat, wanneer men deze salarisverlagingen kon verkrij gen ,er- dan wat over zou kunnen schie ten voor de werkloozen. De voorzitter deelt mede, dal de arbei ders het eigenlijk voor zich zelf hebben verknoeid. Spreker heeft tijdens de werk verschaffing tegen den heer D. Ben schop al eens gezegd, dat er door het luieren al genoeg is gestolen.. r De heer Benschop meent, dat dan de zaak niet goed is aangepakt of behandeld. De voorzitter verklaart hierna, dat er in het laatst wat gewerkt is. Inplaats echter van medewerking van de arbei ders te ondervinden, kreeg men tegen werking De heer Verweij merkt hierbij nog op, dat, wanneer dat werk goed behartigd was geworden, het nog een bron van in komsten voor de gemeente had kunnen worden. De heer Berrevoets komt hierna op voor de goede arbeidskrachten Hierna komt de kwestie van de salaris verlaging van den burgemeester, secre taris en gemeente-ontvanger weer ter sprake, bij welke gelegenheid de heer I Benschop zegt geen voorstel te zullen doen in die richting, omdat B. en W. daarheen reeds werkzaam zijn. Door den voorzitter wordt nog aan gevuld. dat eveneens salaris-verlaging van de wethouders wordt voorgesteld. Op voorstel van den heer Berrevoets wordt besloten aan Ged. Staten 'Voor te stellen alle kindertoeslagen, te doen vervallen, terwijl de raad eveneens be sluit den kindertoeslag voor den veld wachter voor vervallen te verklaren, doch als tegemoetkoming den veldwachter diens salaris te. verhoogen met ongeveer f 30 Al is het aanvankelijk voor den veld wachter een verlies, later wordt dit voor hem een voordeel. Hierna komt het voorstel Berrevoets aan de ordej dat inhoudt aan den arts den heer Olivier, een subsidie te geven v^n. f 300 Een en ander in verband om hem hier te houden. Dit voorstel wordt verworpen, waarna de heer Benschop voorstelt den dokter een subsidie van f 200 toe te staai}. Wordt aangenomen met vijf stemmen voor en twee tegen. De heer Van Soolingen vraagt of nu de post van f 170 die voor Dr< De Weert te Lopik/is uitgetrokken, hiermede vervallen is. De voorzitter zegt, dat dat niet gaat, omdat Dr De Weert al ongeveer 35 jaar in dienst van de gemeente is geweest en dat het niet aangaat hem thans, nu hij wellicht binnen afzienbare*! tijd ver trekt als zoodanig te ontstaan. De post blijft gehandhaafd. Hierna komt de post bemiddeling ar beidsbeurs ter sprake. Wethouder Zaal wil dezen post op de begrooting handhaven .terwijl de heer Verweij zich afvraagt waarom de waar neming dezer functie niet op de secre tarie kan plaats vipden. De voorzitter licht dit top en'ïegt, dat ook B. en W. deze kwestie hebben be sproken, doch dat zij van oordeel waren om alles niet te centraliseeren, Als men dat doet, dan komt alles in één hand en dat is niet wenschelijk De heer De Gier wenscht den post te halveeren, doch hiervoor voelen de an dere raadsleden niet veel. Besloten wordt een naar sollicitanten ter vervulling van. .deze betrekking Een drietal sollicitanten had zich reeds Aangemeld, doch de raad oor deelde het beter een ieder in de ge legenheid te $tellen naar deze betrekking te kunnen solliciteeren). Verder zegt de voorzitter, op voorstel van den heer Berrevoets den raad toe de nieuwe yprdeeling der administratiekosten te zullen onderzoeken op de secretarie om dan later deze aangelegenheid in. den raad te brengen. Hierna wordt de begrooting goedge keurd met een bedrag aan inkomsten en •uitgaven van f 28,055 97. De inkomsten belasting wordt geraamd op een bedrag van f 9331 Bij de hierna plaats hebbende rond vraag vestigt de heer *Van JJoolingen de aandacht op den slechten toestand} der leuningen, de zich aan den w$<waaraan hij woont, bevinden. Hij zou gaarne zien, dat hier eens naar gekeken werd, want het is daar een gevaarlijke toestand Nadat de voorzitter toezegging heeft gedaan er persoonlijk te zullen gaan kij ken. wordt de onenbare vergadering ge sloten om aan den heer Van Soolingen antwoord te kunnen geven op diens vraag hne het toch eigenlijk met het bwgeriyk armbestuur zit. VIII. Invoering varkana- «n »chap«n- markt. De voorzitter «egt, dat men ongeveer twee jaar geleden tot de invoering van een kaasmarkt heeft besloten. Toen i« ook de gedachte gerezen, om, waneer de kaai- markt gelukte, daarnaast een varkens- en schapenmarkt op te richten. Daar nu gebleken is, dat de kaasmarkt levensvat baarheid bezit, wenscht het dag. bestuur ook tot de invoering van een varkens- en schapenmarkt over te gaan. Dit is voor de ingezetenen van belang. De heer Zwart Voorspuij vraagt zich af, waar deze markt gehouden zal moe ten worden, te meer al, daar de gemeen te hoegenaamd in de kom van de gemeen te geen grond bezit. De voorzitter antwoordt, #t het dag. bestuur nog een plaats heeft bedacht Men wilde eerst de meening van den raad weten Wanneer de raad dit voorstel goed keurt en Ged. Staten bekrachtigen het, dan kan de gemeente naar terrein ^m zien Het is thans nog maar een beglp- sel-kwéstie. Wethouder Broer gelooft, dat, wanneer» de markt toeneemt, men met weinig ruimte zal kunnen volstaan. Met het zoe ken van een terrein zou hij nog wat wil len wachten, terwijl hij opmerkt, dat de’ varkensmarkt aanvankelijk buiten bij Stigter gehouden zou kunnen worden. De heer De Vos is niet tegen uitbrei ding van markten, doch hij wenscht met het zoeken naar terrein ook wat te wach ten. Hij wil eerst zien hoe het verloopt, want hij meent, dat het niet aangaat om maar markten of zoo op te richten en daarbij van den grondslag uit te gaan: wij willen zien, waf het wordt De voorzitter antwoordt, dat er al ter rein voor uitbreiding van de gemeente moet worden gezocht. Het vorige uitbrei dingsplan is wel verworpen, doch de mo gelijkheid tot het indienen van nieuwe uitbreidingsplannen is zeer seker niet uitgesloten. Momen^el is er geen voet grond meer in de kom van de gemeente. Als het voorstel tot uitbreiding der mark ten wordt goedgekeurd, dan kan er voor- loopig wel een terrein aangewezen wor den. Men behoeft dan ook nu geen bezwa ren te hebben om in beginsel voor uiU breiding van markten te stemmen. Weth. Voorspuij meent, dat het voor loopig aanwijzen van een terrein geen bezwaar behoeft te geven, want blijkt hei, dat de markt niet opneemt, dat is er nog niets verloren. Aaanvankelijk kan men wel met enkele vierkante meters grond volstaan. Wethouder Broer deelt als lijn mee ning mede, dat het eigenlijk om he< scheppen van de gelegenheid tot het hou den van een varkens- en schapenmarkt gaat. De kaasmarkt is in opkomst en als die grooter wordt, dan zal er terrein moeten komen. Vindt hij het beschik baarstellen van een terrein voor jte kaas markt niet zoo gevaarlijk, voor het bou wen van huizen acht hij dat te gevaar lijk voor de gemeente. Spreker vraagt zich af, waarom de Lekdijk niet goed is voor het bouwen van huizen,'als de wa terleiding komt. Verder deelt hij nog me de, dat een der eerste burgers uit de ‘ge meente toch ook grond aan den Lekdijk heeft gekocht om een huis te bouwen. Spr. wil geen groote kosten maken voor het verkrijgen van terrein. De heer Zwart Voorspuij zegt, dat het ook bij hem niet voorzit, om voor de ze markten een groot terrein te zoeken. Het gaat er bij spr. alleen maar om te weten waar de markt moet worden ge houden. Wat den huizenbouw betreft, men kan wel in het Achterland gaan bou wen De laatste jaren hebben echter bewe zen, dat er in de kom der gemeente geen grond meer is voor huizenbouw.' Hierna vraagt spreker of men denkt, dat de varkens- en schapenmarkt levensvat baarheid heeft. De voorzitter zegt, dat al enkele per- marktgsldsn gedekt kunnen worden, be vestigend heeft geantwoord, wordt dit voorstel van het dag. bestuur goedge keurd. Door de Geitenfokvereeniging ie een adres ingediend, waarin om f 50 sub sidie wordt gevraagd. Ofschoon de raad besloten heeft geen subsidie aan deze vereeniging meer te* verleenen, stellen B. en W. den raad voor, gehoord den voor zitter dezer vereeniging, welke voordee- len deze vereeniging aan haar leden be- zorgt, de subsidie alsnog te verleenen. Wordt goedgekeurd. i Aanschaffing nieuwe weegbrug. De voorzitter deelt mede, dat de wseg- brug niet meer deugt en dat er bezwa ren aankleven. Er zouden wel meer men- schen gebruik van de weegbrug maken, als ze maar zuiver was. Gerepareerd kan zij niet worden, dus als de raad verbe tering wenscht, dan zal er een nieuwe weegbrug moeten komen. Na eenige discussie wordt beslotpn een nieuwe wef’tbrftg aan te schaffen voor een bedrag, dat tusschen f 1100 en f 1500 loopt. Vervolgens wordt het suppletoir ko hier hondenbelasting vastgesteld. Een wijziging begrooting 1927 wordt na de toelichting goedgekeurd. •Bij de hierna plaats hebbende rond vraag, vestigt de heer De Vos de aandacht van B. en W. op maximumsnelhedd voor rijwielen enz. Hij zou ook een ma ximumsnelheid op de binnenwegen wil len zien toegeput. De voorzitter zegt, dat dat niet gaat. Dat is alleen maar op de kom der ge meente van toepassing. Wethouder Voorspuij merkt op, dat de in Gelkenes staande paal, die de maxi mumsnelheid aangeeft 15 K.M. per uur; dit moet 20 KM. zijn. De heer Zwart Voorspuij vraagt of de voorzitter iets omtrent de waterleiding kan mededeelen; waarop de voorzitter antwoordt, dat hem bericht is dat er waarschijnlijk dit jaar nog nieuwe voor stellen onder, het bereik van het dage lijksch bestuur zullen komen. Hierna sluiting. Hoogendoorn en B. Rietveld. Getrouwd: H. Standaar en J. S. Mul ler. Overleden: P. J. Stolwijk, oud 63 j.»

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 6