Nieuwsblad uoor Zuid-Holland en Utrecht SCHOONHOVEN GEMEENTERAADS VERGADERINGEN. Gemengd Nieuws. Ernstig Auto-ongeluk. Gemeantsraad uan Scnooohoveo Lagers School I alhier, ia benoemd de heer E. EL van Waardanberg te Rotter- dam. \oor het Doot. examen Plantkunde akagde bmj U J. Blom altaar. Waddinxvssa, 28 Dec. Men deelt one mede, dat bet m het voornemen van de plaatselijke laadatonncommiaais ligt in de tweede helit van Januari &.i. een ver gadering te beleggen voor de aangeslo ten leden. In due vergadering aal dan de pryauitdeebng plaats hebben betreffende den laatstgehouden schietwedstrijd, als mede den süveren wisselbaker van den verbaodwedstrijd in het district Gouda, welke onlangs door den landstormer A. Wagens veld alhier werd gewonnen. De bekende spreker en gevierde redenaar Dr. M. H. A van der Valk uit Hille- gereberg is uitgenoodigd dien avond op te treden met een passend onderwerp. Deza heeft die uitnoodiging aanvaard, dus het belooft een prachtavond te wor den. Waar Dr. Van der Valk spreekt xyn de s&len vol en zijn gehoor hangt aan xijn lippen. Het moet in de bedoeling liggen ook alle leden van de Burge wacht dien avond gratis toegang te verleenen, ook de vele ingexe- tenen die het Instituut van den Vrijwil- ligen Landstorm ieder jaar financieel steunen. Ook xij kunnen dan eens hooren voor zoover xij het nog niet voldoende weten, waarvoor xij hun bijdrage offeren. In het R.-K. bondsgebouw werd een biljart- en kaart concours gehouden voor de leden der jongelingavereeniging. De uitslagen xijn als volgt Biljarten: le prijs D. van der Starre; 2e prijs F. Jacobi, 3e prijs C Okkerse, 4e prijs C. van Os, 5e prijs A. Nienhuia. Kaarten: le prijs A. Janmaat, 2e prijs Jac. Mulder, 8e prijs J. van Dijk, 4e -prijs B. Lichten berg, 6e prijs A. van Dijk. Moercapslla, 26 Dso. Op voorstel van bet bestuurslid, den heer A. H. van Reeuwyk, heeft het Groene Kruis-bestuur, aid. Zevenhuizen—Moereapelle, besloten, om bij voldoende deelname (minstens 20 deelneemsters) in hét volgend seizoen al hier een Moedercursus te houden. De be stuursleden, de heeren Rengers en Mas tenbroek alhier, xijn met de leiding be last. De 13-jarige zoon van dén gemeen te-opzichter L. Dekker alhier, had een dag of drie geleden het ongeluk xijn hand te klemmen, Nkdat er eerst niet over iets ergs gedacht werd, werd de hulp van een dokter niet ingeroepen. Zaterdag zet te de hand zoo op, dat men zich onge rust begon te maken en naar Dr. De Jongh te Zevenhuizen ging. Deze onder zocht de hand en aqhtte een operatie noodzakelijk. Wat dan ook terstond door den dokter gedaan werd. Groot-Ammers, 28 Deo. Door het plot- seling^dofect worden van het stuur, reed een autobus van Gebr. Broers alhier, be- stuur^Ldoor den chauffeur Ghr. Mourik in de buurtschap Gelkenes van den dijk Mourik, die het gevaar zag aanko men, had de tegenwoordigheid van geest op zijn plaats te blijven en direct alle remmen aan te zetten, waardoor de bus zachtjes naar beneden gleed en overeind bleef Van de vier inzittenden bekwam niemand eenig letsel. Door de Zangvereniging „Volhar ding" alhier, werd J.l. Donderdagavond en Tweeden Kerstdag een uitvoering gege ven in Hotel De Stigter. Verschillende mooie zangnummers werden gegeven en daarna werden een paar tooneelstukjes opgevoerd en eenige tableau's vertoond, welke zeer in den smaak dor aanwezigep vielen. Beide avonden was de zaal goed bezet Aan de gebroeders M. en A. de Rid der alhier, is door den Commissaris der Koningin in dezs provincie een vergun ning uitgereikt tot het vangen, koopen, «n vsrkoopsn van mollen Zevenhuizen, 28 Deo. Het bestuur van het Groene Kruis heeft als wijkverpleeg ster, tevens T.B.C.-huisbezoekstsr, be noemd mej. De Vries te Huizum. Er wa ren 14 sollicitanten. De gemeenteraad heeft in zijn Laat ste vergadering nog besloten, wat verge ten was te vermelden, in de vaca ture mej. Kok alhier, die wegens huwt- lijk ds gemeente gaat verlaten, geen vroed vrouw meer aan te stellen. In verband hiermede, heeft Dr. De Jongh zich ver bonden, om alle verlossingen alhier te doen, voor degenen, die hem wenschen aan ts nemen. Een zeker tarief heeft Dr. Dr Jongh ontworpen, wat door den ge meenteraad is geaccepteerd. De cursus voor eerste hulp bij on gelukken, die door Dr. De Jongh alhier zal worden gegeven, zal in Maart 1928 aanvangen De plaats en uur, waar de cursus zal'worden gehouden, zal nader bekend gemaakt worden. Uitslag van den tweeden legwed- «trijd van kippen, gehouden alhier sei zoen 19261927. Aan den wedstrijd na men 35 toornen deel De gezamenlijke eieren-worp was 88 526 stuks. Deze zijn verkocht geworden op de eierenveiling alhier voor f 2551,43. Aan voeder werd uitgegeven, aan graan f 547,90, aan eier- meel i 744,23, aan land huur werd be taald I 200. De totale ontvangsten waren f 8713,30, uitg&vec f 3660,uü, batig sal do i 153,33. De prijsen werden gewon nen door D. Kooken te Bergschenhoek gouden medaille en f 15 voor de grootste waarde aan eieren; Idem zilveren me daille voor het grootst aantal eieren; id. bronzen medaille en f 7.50 voor het groot ste aantal eieren in klasse A voor lichte rassen; Jhr. J. T. Hora Siccama te Was senaar gouden medaille en f 15 en zilveren medaille en f 10 voor midden-rassen, A. Fluut Jz. te Schoonhoven bronzen medail le en f 7.50 midden-rassen; K. T. Schar- wachten, Hoenderpark „De Hulp" te Veur .zilveren medaille en f 5 voor op één na de grootste waarde aan eieren in klasse A; J. van den Berg te Bergschen hoek bronzen medaille en f 5 voor op één na de grootste waarde in klasse B. Er waren 44 kippen, die meer dan 200 eiren geworpen hebben tijdens dezen wed strijd. 1 Lekkerkerk, 28 Dec. Trots ijsregen, gladheid en mist ,haddsn zich velen naar „De Groole Boer" begeven ..Lekkerkerks Vrouwenkoor" gaf haar uitvoering, dus weer an weg moesten getrotseerd worden, want de avond beloofde veel. Opgevoerd werd de Opera-comlque „Marion, de Marketentster", een episode uit de con ventie in 1792, en het moet gezegd, de verwachtingen zijn nog verre overtroffen Het koor staat bekend voor goeden zang en het heeft ook dezen keer zijn naam hoog gehouden, nocht op zang, noch op spel viel iets af te wijzen. Ook de schit terende coetumes verhoogden zeer de be koorlijkheid van het geheel. Moeiten noch koeten zijn gespaard om allee tot het vol ste recht te doen komen. Het is dan ook in alle opzichten een schitterende avond geweest. Be hulde, die na Afloop aan den directeur, den heer Piet 't Hert uit Rot terdam en den medewerkenden werd ge bracht, was dan ook ten volle verdiend, Reeds zijn uit het publiek etetmmen op gegaan voor ren tweede opvoering. Mocht de vereenig'ng besluiten ons voor de twee de maal te vergasten op „Marion, de Mar ketentater', dan twijfelen we er niet aan, of de velen, ook van buiten de gemeente, die door de zeer ongunstige weersgesteld heid verhinderd waren, zullen dankbaar van de geboden gelegenheid gébruik ma ken. „L. V K." is er dan ook mee ge baat, want geen buitenstaander weet, wat de opvoering van zulk een tooneelwerk kost en het zou te betreuren zijn, als we ln de toekomst de uitvoeringen en con certen van „L. V. K." moesten missen Een zeer geanimeerd bal was een waar dig slot aan dezen mooien avond. Het is zeer eigenaardig weer Nij pende koude, strenge vorst en plotseling invallende dooi en wel in die mate, dat waar Donderdagmorgen men nog dacht te gaan schaatsenrijden, Zaterdag den geheelen dag door diezelfde sloot mest^ naar het land werd gevaren. Nog nooit is zoo iets door de oudste mensch belee-fcL Wat de inzendingen en de inriep ting van de tweede Nationale Pluimvjfe- tentoonstelling te Lekkerkerk betreft,/dit kon niet beter. Er waren prachtdi/ren ingezonden. Hot weer echter was bitter slecht. Om niet te veel van de ruunte van het blad in beslag te nemen, zullen alleen de eerste prijzen worden vermeld. Waarbij geen plaatsnaam is opgegeven, is de woonplaats Lekkerkerk. Af deeling Hoenders. Hamburger Zil verlaken, haan, oud: Jac. (Roest K.Hz.; Barnevelders: Haan, oud: L. van Zoest te Nieuw-Iekkerland; BarneveldersHaan, jong: A. Mourik Js. te Ouderkerk ad IJ seel; id. Hen, jong: Ant. van Wijk te 'Ouderkerk ad. IJsael; id. Hen, oud: J. Rotsteeg; Ancona's: Haan en Hen, jong L. Stam te Ouderkerk ad. Ussel; Witte Leghorn: Haan, jong: C. van der Werken, Jlen, jong: Ant. van Wijk te Ouderkerk a d. IJseel; Haan, oud: A. Mourik Js. te Ouderkerk ad. IJssel; Patrijs Leghorn J. H. Schouten te Schoonhoven; Zilveren Duckwin Leghorn: Hen, oud; J. J. Kore- vaar; Buff Leghorn: Hen, jong: A. Pols; Witte Wyandotte: Haan, jong:'J. Rot steeg; idem Hen, jong; J. P van Zoest; Zwart Wyandotten: Hen, jong J. Rot steeg; Columbia Wyandotten. Haan, jong J. Rotsteeg; Goud Wyandotte: Haan, jong H, Uttel; Zilver Wyandotte: Hen, jong: A Broere Adrx.; Plymouth RocksHaan. jong: J. Rotsteeg; idem Hen, jong: M. van der Graaf Dz Rhode Island Red: Haan, jong: J. Rotsteeg; idem Hen, jong: J. Rotsteeg; Hermelijn Succes: Hen, oud A. van Wijk te Ouderkerk ad. Ussel; Orpingthon Buff: Haan, oud: A. Mourik Jz. te Ouderkerk &.d. IJssel; Brahma's licht: Haan, oud: P. M. Muijlwijk te Go- rinchem; F&verolles; H«®, Jong; A. Broe re Adr.z.; Barnevelders, trio. oud: J. Rotsteeg; Welsummers, trio, jong: L. Stam te Ouderkerk a.d IJssel; Ancona's trio, ond: L. Stam te Ouderkerk a.d. Us- sel; Witte Leghorn, trio, Jong: M. de Jong; Patrijs Leghorn, trio, oud: A. A. Blonk te Ridderkerk; Buff* Leg- UITKNIPPEN! Aan de Administratie uan het Schoonhouenschp Courant horn ,trio, jong: C Broere Js., Witte Wyandotte, tno, oud: J. Rotsteeg; Co lumbia Wyandotte, trio, jong: Jas. Roes» K.Hjl, Goud Wyandottos, trio, oud: C. Broers Ja; Plymouth Rocks, trio, jong M. van der Graal Da; Rhode Island Reds, trio, jong; G. van der Werken; Hor- meiijn Succes, trio, jong: Ant. van Wijk te Ouderkerk a.d IJssel; Orpingthon Buff, trio, oud,,: A l^ourik Js. te Ouder kerk a.d. IJssel, Brahma's licht, trio: oud: P. M. Muijlwijk te Gorinchem, Fa- ver oll.ee, trio, jong: A. Broere Adr.a; Zil ver Duckwin Leghorn, toom, jong: Joh. Zoest; Zwarte Leghorn, toom, jong: A- Mourik Jz. te Ouderkerk a.d. IJssel; Zil ver Br&eckel, toom, oud: A. Mourik Ja te Ouderkerk a.d. Ussel; Andalusiers, toom, oud: C.. van den Heuvel te Ouder kerk' ad. IJssel; Witte Wyandottes, toom, oud: C. van der Wouden Dz.; Rhode Island Reds: toom, oud: J. Rotsteeg; Col- leotieprijs mooiste inzending hoenders Bokaal in étui: J. Rotsteeg. Af deeling Dwerghoenders: Holland- sche krielen, Witkuif, hen, jong: N. Saltzkerr te Culemborg; Holl. Krielen Patrijs, haan, otid: J. C. de Groot; Holl. Krielen, zwart, hen, jong: J. C. de Groot; Ned. Sabelpootkrielen Blauwbont, haan, jong: J. C. de Groot; en idem hen, jong: J. C. de Groot; Sebright Kriel, goud, hen, jong: H. Littel; Patrijs Wyandotts, haan. oud: R. de Hoop te Schoonhoven; Ply mouth Kriel, hen, jong: Adr. Kasteleijn te Bergambacht; Zwart Java Kriel: 11 oud P. de Jong Ax.; Zwarte Holl. Kriel, 12 jong: J. C. de Groot; Ned. Sabel- po.otkriel, roodbont, 12 oud: H. Littel; Wyandottes, trio, oud: J. Rotsteeg, Zwart# Colleotieprijs hoogst aantal punten J. C. de Groot, een club-dientafel. Am. Bronskleurige Kalkoen. 11 oud: K. M. Halling te Berkenwoude, Parel- hoenders Blauw, 1—1 oud; A Broere en Bol. Af deeling Eenden Chaki Cambel, woerd jong: P. Both'te Kralingsche Veer; Buff Orpington, eend, oud: A. A. Blonk te Rid derkerk; Witte kwakers, eend, jong: J. M. van Erk te Berkenwoude; Indische Loopeenden, wit, trio, jong; C. Verboom te Haastrecht; IncL Loopeend Pekalongan trio, jcxng: L. Stam te Ouderkerk a d. Us sel; Chaki GamheL trio, jong: P. Both te Kralingsche Veer; Witte kwakers, 1 3 oud; A. Broere Pz. Gollectieprijs water vogels; verguld zilveren krans; L. Stam te Ouderkerk &.d. Ussel. Afdeeliyg Konijnen. Witte Vlaamache reuzen, ram, oud: Gebr. Herlaar te Kin derdijk; id. voedster, jqng: G. van Heus- den te Rotterdam; Gele Vlaamsche Reu zen, ram, jong, en voedster, oud: H. J. van Haaren te Culemborg; l.otharingere zwartbont, ram, jong: Tb- Erberfeld te Gouda; voedster, oud: J. Veer te IJssel- monde; Blauwe Werners, ram, jong: L. Hoogenboezem; Rijnlanders, ram, oud: J. Veer te Usselmonde; Havanna's, ram, jong. en voedster, jong: L. M. Bouten te Rotterdam, Madagascar, ram, jong. Ed. Jenné te Gouda; Papillona, voedster, oud: Ed. Jenné te Gouda; Chinchilla's, voedster, jong: G. van Heusden te Rotter dam; Russische Brandneus, voedster, jong: O. van Heusden te Rotterdam; Fonisch kou. voedster, jong: L. van Zoest te NieuwiLekkwrland, Belgian haris. ram toner: H. J van Haaren te Rotterdam; Chinchilla's, liest: J. Veer te Usselmon de: Cavia's, roodbont: 11: A. Broers Rol. Gollectieprijs: groots beker: H. J. r. Haaren te Rotterdam. Afdeellng Duiven. Sierduiven. Snipdui ven, 1—1, oud, Zwaluw en De Bruin. a«n wien ook de oollectieprijs ten deel viel. Postduiven Schoonheidsklasse duif, oud- A. de Graaf te Bergambacht; Ool lectieprijs: Boudesteijn en Verkaik. Vliegklasse: doffer, oud: P. Singerlanjd; Gollectieprijs- A. P. Jansen te Rotterdam. Ammsritol, 28 Deo. J.L Zaterdagavond gaf de Muziekvereen „Oefening kweakt Kunst" in het café van den heer "gt Brand een uitvoering ten overstaan van een volle zaal Door de veneeniging wer den enkele muzieknummers gegeven, ter wijl de avond verder werd aangevuld door den humorist Sirre van Gouda. Een en ander viel zeer in den smaak van het publiek. Amslds, 28 Dec. Vanwegs de Vereenig- de Polders Middelbroek te Meerkerk, Ameide an Tienhoven, had Vrijdag in de zaal Diepenhorst de verkiezing plaats van oen penningmeester-bestuurslid. Drie o&n- didaten. waren ar voor deze functie. Uitge bracht werden 541 stemmen. Hiervan verkregen de heeren G. H. Spek te Tien hoven 262 stemmen: H. van leperen te Moerkerksbroek 248 stemmen en P. Scha kel te Meerkerksbroek 31 stemmen. Aangezien deze verkiezing bij volstrek te meerderheid* gaat,, en alzoo niemand gekozen is, zal een herstemming plaats hebben op Vrijdag 6 Januari 1928. MOLENAARSGRAAF. Tegenwoordig zijn de voorzitter en zes leden, afwezig de heer B. Terlouw. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna hij eenige waar dee- rende woorden wijdt aan den onlangs overleden oud-burgemeester dezer ge meente, de heer P, Pruis. Hij deelt mede, dat een brief van rouwbeklag aan mevr. wed. Pruis door het gemeentebestuur ia ingezonden, waarop een dankbetuiging i? ontvangen. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen. Besloten wordt wegens overschrijving van enkele posten de begrootigg, dienst 1927, dienovereenkomstig ts wijzigen. Aan ds orde van behandeling is thans de door Gedeputeerde Staten teruggezon den Begrooting, dienst 1928, die met al gemeen* stemmen overeenkomstig de ge maakte opmerkingen wordt gewijzigd. Daarna leert de voorzitter voor een in gekomen adres van de Vereeniging voor Middelbaar en Hooger Onderwijs te Dor drecht, houdende verzoek om subsidie per aldaar uit. deze gemeente school gaande leerling en zegt dat Burgemeester en Wet houders voorstellen, gelet op de billijk heid, die naar hunne meening een sub sidie wettigt, om tot wederopzegging fox en met ingang van 1 Januari 1928 een gemeentelijke bijdrage te verleenen vau f 40 per ui-t deze gemeente aldaar school gaande leerling. De heer Boks vraagi stemming over dit onderwerp, waarna worden uitgebracht 8 stemmen voor en 3- stemmen togen het voorstel; zoodat in de volgend# vergadering daarover op nieuw zal worden gestemd. Ten slotte wordt de1- heer T. van Gils met algemeene stemmen herbenoemd ais lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Overigens niets te behandelen zijnde, wordt de vergadering door den vooi>. zitter gesloten. BRANDWIJK. Tegenwoordig zijn de voorzitter sn zes leden, afwezig de heerW. Oskam. De voorzitter opent de vergadering en wijdt eenige waardeerende woorden aan zijn overleden ambtgenoot van Vlaardin- gen, den heer P. Pruis,oud-burgemees- ter dezer gemeente en deelt mede, dat na mens het Gemeentebestuur een brief van rouwbeklag is verzonden aan mevr. wed. Pruis, waarop een dankbetuiging is in gekomen. Daarna worden de notulen gelezen en vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van eenige ingekomen stukken, die voor kennisge ving worden aangenomen. Vervolgens wordt de door God. Staten teruggezonden begrooting dienst 192b overeenkomstig de gemaakte opmerking gewijzigd en opnieuw vastgesteld in ont vang, en uitgaaf op f 23.432,40 X. Ter vervulling van de vacature in de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1928, van den heer W. Ver meer. wordt de heef W. Vermeer met alp°mf*ne stemmen herbenoemd. Bij de rondvraag wijst de heer Suiker op het uitslijten van den weg bij de school De voorzitter zegt. dat hij meent, dat de aandacht van het bestuur van de^Ne- derwaard daarop dient te worden geves tigd. waarna de héér Korporaal op zich neemt dat ter kennis van de beheerders te zullen brengen. Daarna sluit de voorzitter de vergade ring. LEERBROEK. Voorzitter de heer G. Slot, burgemees ter. Secr. de heer H A. Bax. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige verga dering worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde komen de volgende inge komen stukken; Van B. en W. een proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijktMiat op 28 September 1927 in kas was f 2827,70* Van Gedeputeerde Staten een schrijven waarbij wordt teruggezonden een exem plaar \an de vastgestelde rekening dezer gemeente voor het dienstjaar 1925, waar bij goedgekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit van 6 September tot wijzi ging der begrooting, dienst 1927; schrij ven waarbij goedgekeurd wordt terug gezonden de gemeentebegrooting, dienst 1928; schrijven, waarbij wordt medege deeld, dat over 1926 door deze gemeente als bijdrage in de kosten van den Keu ringsdienst van Waren, kring Dordrecht, te veel is betaald f 11,60, wat in minde ring kan worden gebracht van de eerst volgende jaarlijkse he storting. Van de Gezondheidscommissie te Go rinchem een kennisgeving, waarbij wordt medegedeeld, dat tegen de voorgestelde wijziging van het Reglement van het Burgerlijk Armbestuur geen bezwaar be staat. Van den Keuringsdienst van Waren, kring Dordrecht, het rapport betreffende de werkzaamheden in het 3e kwartaal 1927. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van den Commissaris der Koningin een schrijven, waarbij wordt toegezonden een aan den raad gericht adres van de Koninklijke Nederlandsche Politiehond- Vereeniging, waaruit blijkt, dat gemeenten en andere lichamen ala begunstiger kun- n entoetreden met een minimumcontri butie van f 10 per jaar. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt z. h. s besloten om niet als begunstiger toe te tredep. Van het Bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam een adres, houdende hei verzoek, regelingen te 'treffen, waarbij het vloeken en ijdel gebruik maken van Gods heiligen naam In woord en ge schrift wordt verboden op alle terrei nen, waar de plaatselijke overheid be voegd is haar gezag te doen gelden Op voorstel van B. en W. wordt be sloten dit verbod nader ónder de oogen te zien bij de herziening der algemeene politieverordening. Van W. Sterk en echtgenoote een schrijven, houdende het verzoek om een lichtpunt aan te brengen in den door hen bewoonden weg. Na eenige besprekingen wordt besloten aldaar een lichtpunt ahn te brengen. Van P. Eikelenstam een verzoek om hem eervol ontslag te verleenen ala ge meente-opzichter dezer gemeente, met ingang van 1 Jaunari 1928. Hem wordt het gevraagde ohtalag eervoL verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten Van J. H. Visch om schrijven, houden de het verzoek hein san te stellen op een jaarwedde van f 150 of bij niet aanstel ling hem een dergelijke gratificatie toe te kennen. Op voorstel van B en W. 2. h. s. aangenomen hem een gratificatie toe te kennen van f 100. Een adres van Het Groene Kruis, met verzoek haar bij eventueele aanstelling van een wijkverpleegster een subsidie toe te kennen. Door B. en W. wordt voorge steld bij eventueele aanstelling van een Wijkverpleegster een subsidie te ver leenen voor de eerste drie jaren, van f 100 per jaar. Na breedvoerige discus sies wordit het voorstel van B en W. met 6 tegen 1 stem aangenomen. Voor stem men de heeren Kloek, Heijkoop, .Verrips, Buijserd, Slob en Schep. Tegen stemt de heer Van Itersoo. Vaststelling vergoeding ingevolge ar tikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de bijzondere school alhier, over het jaar 1928. Door B. en W. wordt voorgesteld het bedrag der begrooting, -na aftrek der verschuldigde schoolgelden, vaat te stellen op f 581*32. Wordt z. h. s. aangenomen. Hierna worden de volgende Pensioens grondslagen vastgesteldVan J Baas als gemeente-ontvanger, met ingang van 13 Augustus 1927 op f 578; van A. van Iperen als gemeente-veldwachter met in gang van 1 Januari 1921 op f 1395. In structie opzichter gemeentewerken wordt goedgekeurd. Verkiezing lid van het Burgerlijk Arm bestuur. aftredend de heer J. de Bruin. Op de aanbeveling zijn geplaatst G. Bik ker Wz .en C. van Dieren. Wordt be noemd de heer G B.ikker. Een lid van het plaatselijk schooltoezicht, periodiek af tredend de heer B. M. G. J. van Iterson, die herkozen wordt. Tot gemeente-op zichter wordt voor de jaren 1928/1929 benoemd de heer J. Baas alhier. Aan A. van Iperen, .gemeentebode, wordt wegens tegemoetkoming in de on derhoudskosten van zijn rijwiel f 25 gra tificatie verleend. Aan A. Tavenier en G. Romijn, bedden rijksveldwachters, ieder f 5. Wijziging begrooting dienst 1927 wordt goedgekeurd. Hierna sluiting. AUTO MET VIER INZITTENDEN TE WATER GEREDEN. Drie personen verdronken. In de Haarlemmermeer heeft een tra gisch auto-ongeluk plaats gehad, waarbij het leven van drie menschen is te be treuren. Het gebeurde ap een eenzame plek langs de Ringvaart tusschen de Liede en Halfweg, ongeveer ter hoogte van de tim merfabriek Kennemerland. De 21-jarige Bertus Eggermond zag daar om dien tjjd een auto in snelle vaart passeeren. Toen hij van de boodschap die hij in de buurt moest doen terugkwam, zag hij iets zwarts in de Ringvaart liggen. Tot zijn schrik bemerkte de jongeman naderbij gekomen dat een auto ondersteboven In de vaart lag en een arm boven water stak. Hij begaf zich onmiddellijk te water en slaagde er in een meisje, dat in be- wusteloozén toestand verkeerde, uit het water te trekken. Door middel van .toe passing van kunstmatige ademhaling slaagde hij er in, de levensgeesten wéder op te wekken. De toestand van het meisje was van dien aard dat zij niet in staat was eenige nadere inlichtingen te verstrekken. Dadelijk daarna begaf de jongeman zich wederom naar da plak des onhalls waar hij met de hulp van eenige inmid;- dels toegesnelde menschen den wagqn recht in het water wist te zetten. Het bleek, dat een der portieren ge opend was. In den auto ontwaarde men de lijken van drie personen, die blijk baar op het ongelukkige oogenblik nog getracht hebben zich te bevrijden, maar daarin niet zijn geslaagd Nadat men de drie lijken op het droge had getrokken, constateerde Dr Melchior uit Halfweg, die inmiddels op het terrein van de ramp was verschenen, dat hulp hier niet meer zooi kunnen baten, De lijken zijn evenals het geredde meisje naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam overgebracht. Een familie uiteengerukt. De politie uit Haarlemmermeer stelde een onderzoek in, waarbij volgens de „Tel." bleek, dat het ongeluk de fa milie A. S. van Nierop, Van Eeghenstraat 175 te Amsterdam getroffen had. De namen der slachtoffers luiden: Dr. A. S. van Nierop directeur van Bens dorp Cacaofabrieken, mevrouw Van Nierop en Mej. Van Nierop, oud 21 jaar, terwijl de 19-jarige dbchter van den heer Van Nierop gered is. Vermoedelijk is het ongeluk een gevolg van het rijden over een zwakke plek van den weg, waardoor de wagen geslipt en over den kop geslagen is, waarop de auto in de vaart is terecht gekomen De toestand van het geredde meisje is nog steeds zorgwekkend. Ds hand bovsa watsr! De „Crt." heeft met den 21-jarigen Bertus Eggermond, den eenigjs, die iets omtrent dit tragische auto-ongeluk wist mede te deelen, e<D onderhoud gehad, waarbij hij het volgende wist tp vertellen: „Toen ik Zondagmiddag om even voor 2 uur een boodsclxap in de richting van Halfweg had gedaan en daarvan terug keerde, werd ik, terwijl ik met mijn fiets op ongeveer 100 meter van onze woning was gekomen, rakelings gepasseerd door een grijzen auto. waarin ik voorin ftvee dames kon zien zitten, van wie één den wagen chauffeerde. ik ''-dit toen nog bij mijzelf: „wat doet die wagen maar schonk verder geen aandacht aan het voorbijrijden van den auto. Inmiddels was ik bij ons huis geko men, waar ik het gehaalde pakje afgpf, een sigaar opetak en mij gereed maakte om naar het pka. 4 K.M. verder aan den weg gelegen huis van mijo le fietsen. Ter hoogte van de fabriek van Kaub gekomen, zag ik op phn 25 meter af- «land de vier wielen van een op den kop in het water Uggenden auto uitsteken. De wagen lag heel drcht bij den kant en het voorstuk wees in de richting Halfweg. Ik dacht toen: „Zou die nu vannacht er in gereden, of zou dat nu pas gebeurd xijnT" en zoo moest ik onwillekeurig weer denken aan den auto, die mij enkele minuten geleden gepassberd had. U kunt zich mijn gewaarwording; mis schien voorstellen, toen mijn vermoeden bevestigd werd en ik dicht bij den wal uit een der voorportieren ds vrngsrtoppsn van ssn hand boven het water uit zag steken. De hand hand hield niets vast en werd waar schijnlijk in de hoogte gehouden door den steun van net micascherm, waar de arm doorgestoken was. Ik begon te trekken, maar de hand gleed weer weg en door de veroorzaakte deining kon ik het hoofdhaar van een meisje onderscheiden. Eerst greep ik het haar, toen het hoofd en de schoudert en zoo gelukte het mij, na veel inspan ning, het bewustelooze meisje ssn wal te trekken Hoewel ik weinig weet van kunstmatige ademhaling, heb ik deze toch toegepast en met succes; een halve minuut later ongeveer begon het meisje te kreunen en over te geven en op datzeLfde mo ment ik was nog steeds alleen en wist eigenlijk geen raad zag Ik in de verte eenige mannen op fietsen aankomen. Door gebaren en door gillen heb ik hep tot spoed aangemaand en hun, t9en ze op de plaats van het ongeluk waren aange komen toegevoegd: „Vlug ar zitten nog msnschsn In!" Ik wilde daarna Dr. Melchior gaan ha len, maar kon van zenuwachtigheid niet meer dan 40 M. fietsen* Een anderen jongen heb ik toen mijn fiets gegeven, en ik ben thuis schoone kousen gaan aantrekken. Daarna ben ik naar de fa briek teruggegaan, waar we toed met zijn vijftienen geweest zuilen zijn. Na veel moeite kregen we den wagen weer recht overeind in het water en hebben wij politie was nog niet aan wezig de overige passagiers, twee da mes en een heer, uit den auto gehaald. De voorruit was gebroken en de kap van den auto aan flarden. Ik schat, dal het meisje, dat ik op den weg trok, wol 4 of 5 minuten onder water heeft gezeten. Een paar uur later was ik nog zóó van streek, dat ik nog niets van het gebeurde wist te vertellen Ik behoef u dan ook niet te zeggen, dat ik het geen tweeden keer meer zou wil len meemaken". Overstrooming in Overijssel. HONDERDEN H.A. WEILAND ONDER WATER. Ds vtjfds ovsrstroomlng In één Jaar tijd». Men meldt ons uit Deventer: Door den geweldigen wateraanvoer is in den nacht van Maandag op Dinsdag in de buurtschap Gelselaar de Noorde lijke dijk van de Bolks beek doorgebro ken op dezelfde plaats als in Juli ji. Gistel-middag baande het water zich met kracht een weg door de reeds ongeveer vijftien meter breede opening. Onder Gelselaar en Markelosch» Broek staan honderden HA. weiland onder water. Ook de wegen staan blank en een aan tal boerderijen liggen geheel geisoleord. Veel ingekuilde aardappelen en vee voeder kunnen als verloren worden be schouwd. Dit is reeds de vijfde doorbraak van beteekenis in één jaar tijds. t)e ingevallen vorst verergert den toe stand nog aanmerkelijk. Overstroom Ingan In Bslgil. Man meldt ons uit Brussel: Tengevolge van den zeer zwaren sneeuwval stijgt weder om het water van Maas en Sambre. Langs beide overs breiden de overstroomingen zich uit Gistermorgen was het station van Antwerpen geruimen tijd over één spoor voor het verkeer afgesneden. EEN TRAGISCH ONGEVAL Verdronken, terwijl hij voor andaror veiligheid bezig wee. Men meldt ons uit Roermond: Op den Eersten Kerstdag begaf de schipper W. Nieskeus uit Roosteren zich met zijn zoon naar een in de Maas ge zonken schip om er ter waarschuwing van de scheepvaart een vlag op te plaatsen. Ter plaatse van het gezonken schip sloeg het bootje om en de vader werd door den stroom meegesleurd en doodt opgehaald. De zoon kon zich zwemmende redden. Tragisch,-dat deze schipper omkwam, terwijl hjj' juist uitging om anderen voor gevaar te waarschuwen. OOK EEN JUBILEUM. Vearilg Jaarlandlooper. In dezen tijd van jubilea en bewieroo king, van festiviteiten en huldigingen, bekruipt bij iedereen wsl eens do lustom ook een jubileum te vieren. En zooébehoeft het geen verwondering te baren. dat ook Gijs Knolraap een ju bileum wil herdenken. Wie Gijs Knolraap is? Een vroegere be woner £er gemeente Barneveld en oude re inwoners, dier gemeente zuilen zich hem^kog wel herinneren. Gijl Knolraap ter verduidelijking diene, dat dit niet de naam Is, waarop hij in den Burgerlijken Stand werd in geschreven, maar fijn bijnaam hoopt 1 Januari as. zyn veertigjarig jubileum te vieren sis... zwerver, Dazsr dagen heeft hij as langt om zwervingen zijn geboorteplaats weer be zocht en een opzienbarends mededeeling gedaan. Want Gijs vertelde aan het sparen ja zyn voor den aankoop van papusr en po%> lood, met het doel een beschrijving vua zijn veelbewogen leven te geven. Stof heeft hij, volgens zijn zeggen, wel om tien dikke boeken vol te schrijven. Wij voor ons gelooven, dat ü^js Knol raap als schrijver ongetwijfeld succes zal hebben. Want er worden in dezen tijd wel raarder boeken geschreven dan de ervaringen uit een zwerversleven En een uitgever zal onze jubilaris on- twijfeld wel vinden. Ontrouws ksllnsrs. Een caféhouder van den Overtoom te Amsterdam heeft aangifte gedaan van diefstal van f 840, vermoedelijk in pl.m. IX jaar tijds ge pleegd door vier bij hem in betrekking lijnde kellnera. Een dezer heeft reeds be kend, pl.m. f 400 te hebben ontvreemd. Vergadering van Vrijdag 23 Dec. mm. twee uur. Voorz. Mr. F. L. J E Rambonnet, Bur gemeester, secretaris de heer A. F. Boo gaart. Afwezig de heer Bouwmeester (de plaats van den heer Nienhuis is onver vuld). Aan dr orde is ds gemeentebegrooting voor 1928. Gelegenheid wordt gegeven tot het houden van algemeene beschouwingen. De heer Kortland spreekt o.m. als volgt; De verkiezing voor den gemeente raad is een hoogst belangrijke zaak, om dat daarby tot uiting komt, de geest, die leeft in de burgery. In het stemhokje voelt men sioh vrij en brengt men tot uiting hoe men op het opgenbhk denkt Meermalen in meer of mindere mate onder den invloed van wat men de laat ste dagen hoort of gehoord heeft. Met dien volksgeest moet rekening worden gehouden, dat geeft vertrouwen. Wordt daarmee geen rekening gehouden, dan ontstaat ontevredenheid en onrust. Daar uit volgt, dat de kiezers moeten weten, welk standpunt in verschillende zaken, het gemeentebeheer betreffende, door de candidaten wordt* ingenomen, waarvoor dan ook meestal de politieks partijen sorg dragen om er voldoende bekendheid aan te geven. Het is dan ook plioht van de candidaten, eenmaal gekozen zijnde, in de door hun partij aangegeven richting,, en waardoor in hen vertrouwen wordt gesteld, werkzaam te zijn. Wordt die richting na den uitslag der stemming een andere, terwijl de burgerij nog het zelfde standpunt inneemt, dan voelen de kiezers zich bedrogen. Uit dit oogpunt gezien, is het van het allergrootste be lang. dat zoo*h verkiezingsstrijd eerlijk en zuiver is, opdat de uitspraak ran de kiezers en dus de samenstelling van den Raad, geheel in overeenstemming is met den geest, die leeft in de burgerij en dus niet door onjuiste voorspiegeling en v&lsche, leuze onzuiver Js gemaakt. W&nfteer dat laatste het geval is, dan ia dat volgens mijn opvatting misdadig en heeft ér volksbedrog plaats gehad. Van» dit standpunt uitgaande, dan kan de vraag gesteld worden of heden onze gemeenteraad en ik kan daar aan toe- \oegen het college van B. en W., wel ls samengesteld in overeenstemming met den geest der burgerij. Wanneer dit niev het geval is, dan volgt ds vraag, aan wien de schuld en wie is de oorzaak, dat tus schen burgerij en hun vertegenwoordigers niet dat vertrouwen bestaat, wat zoo ge- wenscht is voor een goeden gang van zaken. Om dit tè kunnen beoordeelen is het noodig de gevoerde propaganda na der te bezien en te vragen, wat hebben de verschillende partijen in da door hen verspreide strooibiljetten aan de kiezers beloofd. Waat op grond dier beloften geven verschillende kiezers hun stem aan zoo'n aanbevolen lijst. Het is dan geworden hun program, waarin zij, ver trouwende op de eerlijkheid en oprecht heid van de voormannen van die partij de belangen van de gemeente gedienu zien, natuurlijk in het vaste vertrouwen, dat de beloften sullen worden nageko men. En nu betwijfel ik in hooge mate of met die beloften wel voldoende rekening is gehouden. ln de eerste plaats dan de strijd in de A.-R. Kieevereeniging. Er heerschte een „anti-Schmider" stemming, welke dui delijk unt de verkiezingsbiljetten bleek. Vele Ned. Herv Geref. kiezers verzoch ten vooral op no. 2 van de A.-R. lijst te stemmen. In een biljet namens 40 A.-R. voor den beer Bouwmeester, die met een aparte lijst was uitgekomen, werd ge sproken over een proteet tegen de han delwijze, hem als A.-R. raadslid aange daan. Het is niet aan mij te oordeelen, welke groepen bet recht sn de billijkheid aan hun zijde hadden, ik constateer al leen de feiteh- Het bleek dan ook, dat van de 650 stemmen op A.-R. lijsten uitge bracht, no. l| van de, volgens weer een ander biljet, /op wettige wijze tot stand gekomen lijst maar 165 Btemmen ver kreeg. Duidelijk is hiermee de anti- Schreuder geest aangetoond. Dat nu bei de heeren onder* dezen uitslag van de -erkiezing hun stem geven aan den heer Schreuder als wethouder, zal zeker ndet fn overeenstemming met den wil der kiezers zijn, die hun mannen, joist met een tegenovergestelde bedoeling in den Raad brachten. Ook de mededeeling yan no 2 van de A R lijst, die royaal verklaarde in geen geval op* Niekerk als wethouder te zullen stemmen, leek mij niet ernstig .gemeend Indirect heeft hij den heer Niekerk geholpen door de 2e maal te stemmen op een der leden we tende dat dèft zou uitvallen. Ook de Vrijheidsbond heeft getracht van den «nti-Schréuder geest te pro- fiteeren dooi* in een biljet te vragen, niet op den Vr jt. Democraat te stemmen omdat hij in de afgeloooen zittingsperio de in roerende'eensgezindheid de voor- •telllen van den wethouder van ds ba- drijven broederlijk steunde. Propaganda zóo Laag buj den. grond heb ik uog nim mer ontmoet Niet één voorbeeld 4s te noemen waar het Vrijzinnig Democra tisch raadslid zijn beginsel of principe heeft losgelaten okn den wethouder van de bedrijven te steunen. BUjft dua over het zakelijke gedeelte. Dat men over het nemen Van gewone maatregelen, geheel buiten politiek of beginsel soms dezelfde zakelijke kjjk heeft is toch heel gewoon. Alle voorstellen aan den Raad komen trouwens van B. en Men weet niet wie het voorstel in het college aan de orde stelde. Met zekerheid echter weet men dat voorstellen over de bedrijven door den wethouder van de bedryvien via B. en W. bij den raad worden ge bracht en dus zuiver afkomstig zijn van den wethouder van de Bedrijven Ed welke ondervinding heeft men nu? Dat zonder uitzondering aan al die voorstel len de Vrijheidsbondsche raadsleden in roerende overeenstemming met den wet houder van Bedrijven hun stem hebben gegeven. Ik herhaal zonder uitzondering Waar men dus den Vrijzinnig Democraat mee heeft bestreden,-moest bestemd ge weest zijn voor eigen partij. Wat te zeggen van een party of par tijleden die een propaganda voeren een paar dagen voor de gehouden stemming van den Raad waarin duidelijk wordt verklaard, dat het niet in het belang der gemeente is als de zitting hebbende wethouders als zoodanig worden herko zen en dan twee dagen voordat de be noeming van wethouders zal plaats heb ben bij een der af tredenden een bezoek brengt en hem toezegt te willen steunen en de bedoeling uitspreekt om met hen te marchandeeren en daardoor hem een* betere kans te geven? Was men toen opeens vergeten, dat men de kiezers had gevraagd op de Vrijheidsbondsche lijst te stemmen omdat de aftredende wethou ders moesten verdwijnen? terwijl de ge kozene eenige malen verklaarde toen de wethouders-verkiezing weid besproken, zich niet te willen binden, op een der aftredenden te stemmen, dat de onder handelingen zeer bemoeilijkte. Wat te zeggen van een partij, die wanneer de lijst aanvoerder is gekozen, na een paar weken bedankt op grond volgens een bericht in de Schoonh. Courant, van te drukke werkzaamheden, was die drukte juist in die paar weken gekomen of was 't de bedoeling met dien persoon overigens een achtenswaardig burger stemmen te trekken? Men vergeve mij als ik onjuist denk, maar op kiezersbe drog lijkt het toch. Wat te zeggen van een partij waarvan de candidaten vier jaar geleden werden aanbevolen onder het motief „het zijn de jjlechtste vruchten tfiet waaraan de wespen knagen' en omdat, vodgens dat zelfde biljet, het oog gericht werd op de belangen van de gemeente, terwijl die leden de belangen van de gemeente dien den, door de laatste raadszittingen niet meer bij te wonen, almaar met de bedoe ling om te voldoen aan de in dat biljet gegeven belofte, de belangen van de ge meente te dienen en dus te sturen in Vrijheidsbondsche richting, waaruit dan misschien valt op te maken, dat met zoo te handelen in Vrijheidsbondsche lijn. ls. Wat te zeggen van een partij, waarvan een der candidaten bij de verkiezing voor zich zelf propaganda maakte en aan de werklieden van de gemeente verzocht „aan hem te denken, omdat hij dajn ook aan hen zal denken' Dit met de bedoeling tegen den wensch van de or ganisatie in, met voorkeurstemmen geko zen te zullen worden. Terwijl Juist die partij het is. die voor de gemeente-werk lieden het tegenovergestelde wenscht van wat toen vrij zeker werd bedoeld. Wat te zeggen van een partij ln welks belang een biljet verspreid werd onder teekend door ,.een kiiezer" waarvan de inhoud minder frisch was, zoodat men het waarschijnlijk beter vond het piet van de partij uit te laten gaan De ver- dachtmakende inhoud was van dien aard, dat de partij ln w^er voordeel zoo n bil jet wordt verspreid moreel verplicht was geweest, openbaar te maken, dat zij op dergelijke steun en hulp niet gesteld is en niet de minste verantwoordelijkheid daarvan wenscht te dragen Zoo'n ver klaring bleef achterwege, immers stem men winnen is hoofdzaak op welke wijze blijkt daar bijzaak te zijn. Wat te zeggen van een partij die in een biljet de kiezers uilnoodigt hun can didaten te stemmen omdat zij hebben getoond te zijn o m- voor vermindering van het politiekorps. Natuurlijk met de bedoeling om aan te toonen, dat het dus vanzelf spreekt, zij ook in de toekomst voor vermindering van het politiekorps zullen opkomen. En daarmee waren stem mén te vangen, men weet de algemeene opvatting over de politie, men wist ook dat het Vrijzinnig Democratisch raadshd altijd heeft gezegd, wanneer over dat punt werd gesproken, dat eerst de vraag moet worden gedaan of de burgerij steeds zoowel bij nacht als dag een politieman op straat weyscht en ook of bij dag het politLe-bureau geopend moet zijn en als dat met „ja" wordt beantwoord, een schooljongen uit de 3e klas wel kan uit rekenen, het dan niet met minder kan. Men 'gaat de mannen op de uren deelen en men ziet de uitkomst Wenydit men niet geregeld toezicht op straat, dan yalt er te praten Hier was dus met zop'n leus een prachtig middel om kiezers te winnen en ongetwijfeld zijn er verschei dene kiezers op die leus ingegaan Eer wij echter een half jaar verder zijn, ter wijl er niets ln de gemeente is veranderd, ligt er een rapport over het politie- vraagstuk. mede onderteekend door den afgevaardigde van den Vrijheidsbond in den raad, waarin voorkomt „dat van vermindering van politieper soneel geen sprake kan zijn en dat lieten de financien het toe .uitbreiding ge- wenscht is" En uit de notulen van. die commissie vergadering blijkt dat het Vrijheidsbondsche raadslid met deze uit spraak ten volle instemt Dat no 2 van die lijst zitting heeft genomen is op dit geval van geen in vloed Alle candidaten van een lijst zijn Vrijheidsbondtr» en bovsndien bij hst voeren van de propaganda rekende men op 2 en hoopte op 3 zeiels Men dacht dus zeker dat no 2 raadslid zou worden lk neem deze houding aan de vroegere of het tegenwoordige Raadslid niet kwa lijk, ik neem aan drit zij hebben gehan deld volgens eer en geweten, maar in hooge mate neem ik kwalijk dat een partij met het tegenovergestelde van de waarheid en onware dus valsche "belofte aan de kiezers steun vraagt. Dit is po litiek bedrog in booge mate. Wat betreft den financieelen toestand van onze gemeente lijkt mij deze, nu ik de begroating met toelichting voor mij zie minder donker als eenige weken geleden een artikel in de Schoonhovensche Cou rant mij deed vermoeden 25000 gulden was niet te vinden en nu een begrooting zonder dat belastingverhoogmg noodig zal zijn, integendeel zelfs bij do i'erso- neelobelasting eenige vermindering. Ik vraag mij af waarom dit onrustbarend bericht. Het spreekt Vanzelf dat elk jaar verschillende posten nieuw zijn of ver hoogd moeten toorden, waar tegenover staat, er vanzelf ook posten zijn, die soms lager geraamd kunnen worden. Juiste beschouwingen kunnen dan ook alleen gegeven worden, als de begroo ting geheel gereed is. Voor een goeden gang van zaken zijn dergelijke berich ten te betreuren. Nu doen B. en Wk een voorsteL om de begrooting sluitend te maken zonder belastingverhc»ging maar dan van het reservefonds van de bedrij ven tijdelijk te leenen Ik zal mij hier tegen niet verzetten omdat B en W. hier van de verantwoordelijkheid moeten dra gen, maar wanneer een gemeenteraad be sluiten neemt zooels het vaerplan wat op de begrooting van 1928 drukt met ongeveer f 9D00 dan begrijpt elkeen toch dat het geld daarvoor gevonden moet worden. Zouden wij echter zoo'n bedrag gemakkelijk en zonder bezwaar kunnen vinden, dan zou toch zeker de financieele toestand gunstig genoemd kunnen wor den Nu dit, zeer verklaarbaar, niet het geval is, zou het wellicht niemand ver wonderd hebben, wanneer \«rhooging zou moeten plaats hebben Alleen het veer- pt&n en de verbouwing van school 2 drukken op 1928 met ongeveer f 12000 Deze 2 posten zouden al reeds 1 pCt verhooging van plaatselijke belasting be- teekenen B. en W,. stellen voor te leenen van de bedrijven f 13P0Qais dus onge veer dit bedrug Ik wil niet trachten aan te toonen dat het met onze finan ciën zoo buitengewoon gunstig is, de manier waarop het geld gevonden moet worden ,laat een dergelijke uit spraak niet toe, maar ik wil er op wijzen dat in dit geval een verhooging te ver klaren en le verdedigen zou zyn en de geheele burgerij de oorzaak, die in geen geval aan tegenwoordig wanbeleid zou zijn toe te schrijven, duidekjk kan zijn. Spr gaat vervolgens na dat z.L de ver keerd toegepaste zuinigheid van voorheen oorzaak is van den tegenwoordigen. toe stand ,als school no 2, kePk en toren, stadhuis Dat b eekt op. Wij moeten voor zichtig zijn met het uitstellen van \yerken Spr zou het verkeerd vinden een slui tende begrooting te willen verkrijgen door vermindering op 6e salarissen of pen sioensaftrek en nog minder door het ac cepteeren van fooitjes van burgemeester, secretaris en ontvanger. Dit laatste zou gaan lijken op een nieuwen vorm van corruptie omdat ambtenaren, die aan de gemeente fooitjes geven, zouden moeten worden ontzien. Men is niet klaar door op de begroo ting maar botweg te schrappen en dan te doen of men o zoo zuinig 1st, Het voorbeeld van school, kerk en stadhuis zijn daar als het bewijs Meerdere voor beelden .misschien minder duidelijk zijn te noemen. Meer toezicht, meer voorbe reiding en meer plannen bij eh voor het uitvoeren van'werken, ook al kost dat een ambtenaar, kunnen soms meer voordeel geven, dan het uitsparen van een salaris Hierin zit vanzelf niet op gesloten ,dat ik maar botweg ambtenaren in dienst wil' nemen Zeer ernstige over weging zal daarbij' noodig zijn en elk geval zal apart moeten worden bekeken. Maar het tegenovergestelde standpunt, zooals dat bij veten het geval is en waar mee dan politieke partijen propaganda maken door te vragen„Stem op ons. Wij zijn tegen vermeerdering van ambtenaren lijkt mij absoluut onjuist en gevaarlijk. Gevaarlijk vooral omdat een post op de begrooting voor salaris zoo eenvoudig te bewijzen is, terwijl de voordeeten daaraan verbonden, door 'n beteren gang van zaken niet in xijfers kunnen worden uitgedrukt Maar toch kan het yoordeel bestaan, om dit te zien is meer in werken in de zaken noodig. dan de oppervlakkige beoordeeling van de schrijvers van een of ander verkiezingsbiljet of artikelen in de courant. Dat wij de laatje jaren achteruitgang zien in ons bevolkingscijfer is zeker te betreuren Wie zal de oor zaak daarvan aantoonen in een gemeente als de onze, waar men tusschen nauwe grenzen zit opgesloten. Nieuwe bedrijven wenschen voor vestiging ruime keus en zoeken bij voorkeur geen gemeente waar die ruime keus niet bestaat. Zoo gezien zou uitbreding van grenzen gewenscht kunnen zijn, hoewel de bezwaren daaraan verbonden niet gering zijn en ik op heden den moed mis een uitspraak te doen of uitbreiding van grenzen wel absoluut in ons en in de allereerste plaats een al gemeen belang is Meerdere gegevens zou den eerst voor ons moeten liggen, waar in de gevolgen, vooral de verplichtingen kunnen worden overzien Elk oordeel lijkt mij op dit oogenblik nog wat voor barig. De vraag wat moet gedaan worden om den achteruitgang van het bevolkings cijfer te doen Jteeren in vooruitgang is niet eenvoudig te beantwoorden Er zijn er die zeggen het ware middel is vermin dering van belasting, maar als die ver mindering van belasting tot gevolg zou hebben niet met pnzen tijd meegaan en dus door de zuinigheid een toestand zou worden geschapen die Schoonhoven on aangenaam tn achte-lijk zou maken, dan lijkt mij t middel niet goed. omdat dan juist die groep van menschen die wij nog het best en met ds moeste luns van sla gen tot ons kunnen trekken, ons den rug zullen toekeeren Op peil blijven lijkt mij daarom het eerst noodige voor elke gemeente, maar zeker voor de onze, gezien de omstandig heden, daar anders de teruggang niet ge makkelijk te keeren zal zijn De heer Van Harmeien spreekt ongeveer als volgt: De uitslag der verkiezing heeft niet veel verandering aangebracht in de samenstel ling van dezen Raad, ook niet in dte van het College. Mochten wij over de samenstelling opmerken, dat enkele frac ties niet onbelangrijk in stemmen aantal teruggingen en daardoor terugslonken tot kleinere vertegenwoordiging; ten aanzien van de samenstelling van het College is meer op te merken. Wie toch nagaat hoe de verkiezingen voor den raad ge voerd zijn en onder welke motiveeruigew kan niet het gevoel van zich afzetten dat het huidige college niet is gevormd vol- dens de uitspraak der kiezers en rekening houdend met democratie en evenredige verlegenwoording I Ook dezen keer hebben wij voor de be noeming der wethouders betoogd, dat de Linkerpartijen recht hadden op één wet houderszetel en deze zetel rechtens toe- kwaifa aan onze partij Als resultaat van deze gevoerde besprekingen kregen wij vLak voor de wethoudersverkiezing het lakonieke briefje, dat de reclitsche par tijen ons gevoelen niet deelen konden. Hieruit blijkt, dat de partijen van reentz zich nog niet tot de hoogte der eenvoudige democratie kon den opwerken om in te zien dat ook de linkerpartijen in dezen volkomen recht hadden. Hieruit blijkt ook dat voor recht geen der rechtsche partijen iets gevoelde, maar dat bij stemmen tellen gebruik moest worden gemaakt van de macht Meer nog kwam dat uit in den brief dato 5 Sept. 1927 waarin namens de rechtsche par tijen werd kennis gegeven, dat genoemde fracties ,.op grond van den uitslag der laatste stemming, n l. een verschuiving van links naar rechts van oordeel waren, dat er twee rechtsche wethouders dien den te zijn". Wie echter de stemmen cijfers nagaat, ziet nu gebeuren dat de uitslag der stem ming niet tot basis wordt genomen. Want wie zicli strikt aan de cijfert zou willen houden, kan opmerken, dat de beyia thans gekozen wethouders niet de ver tegenwoordigers zijn waarop de meeste stemmen zijn uitgebracht. Immers is de wethouder der C. H.-partij (de kleinste partij van rechts) niet de aanvoerder van rechts omdat hij als no. 1 der lijst ver reweg de minste stemmen kreeg en yan verschuiving gesproken de C H.-partij wel van een lawine mag gewagen De wethoude der A R.-partij is nog min der de vertegenwoordigd van rechts te noemen, want hij kreeg to-ch van eigei kiezers van de 380 stemmen op de eerste plaats slechts 105 stemmen of nog geen 50 pCtwat voor elkeen insluit dat men dezen als kiezer van eigen kader niet als de rechte man op de re-hte plaats be schouwt. Daarnaast slaat, dat de kiezers die hun stem op de lijst Bouwmeester uitbrachten dit deden op hem als tegen candidaat van den heer Schreuder En slechts de bekeerde revolutkmare anti revolutionair kon den doorslag geven tot benoeming van zijn tegencandidaat Ont lijkt deze wijze van doen kiezersbedrogI De kiezers van den heer Bouwmeester hadden zeker niet verwacht dat hij zou medewerken tot de verkiezing van den huidigen A. R.-wethouder. Zbo ook heeft de R K. fractie zich bij deze wethou dersverkiezing niet boven- de alleruiter ste noodzaak kunnen uitwerken en heeft volle'medewerking gegeven aan de niet- democratische wijze van het benoemen der wethouders. Dit tezamen vattend kun nen wij de verkiezing van het college voor de kiezers niet gelukkig achten en noemen de huidige samenstelling op zijn zachtst ondemocratisch Ten aanzien der Woningpolitiek is door onze fractie het vorig jaar bij de algemeene beschouwingen gezegd, dat de Woningpofatiek der gemeente, wil zij wer kelijk ten goede komen aan onze inwo ners en de uitbreiding der stad. een an dere moet zijn Toen hebben we o.a. be toogd, dat er woningen zouden moeten komen met lage huurwaarde en beschik baar naar draagkracht van het gezin. Thans M de V. is de toestand nog zoo, misschien nog erger. In vele op zichten is het toch zeer gewenscht en zelfs dringend, gewenscht. dat daarin vcr- andej-ing kome Sommige alge vaardigden van ons achtbaar elftal maken er zich af met te zeggen: die of die zullen af zouden kennen met plannen voor arbei derswoningbouw, dat is zwammen in de ruimte zonder dat de slachtotffers der slechte huisvesting daarmee worden ge holpen Verleden jaar zong men ook op die wijze over het particulier initiatief maar het is gebleken dat tót op heden het particulier initiaUHï oris ln die richting deed En het zal dat ook nooit doen M. de V tenzij er winst te maken valt En liet feit, dat nog vele gezinnen en ouden van dagen ln krotten wonen, bewijst, dat het gemeentebestuur niet genoeg deed Dan is er nog em onbepaald percentage woningen die of schoon nog niet onbewoonbaar verklaard, t daarvoor in aanmerking komen. Ook daarvoor moet woonruimte zijn Dus M. de V er zijn geen woningen voor de genen die in onbewoonbaar verklaarde woningen zitten geen woningen voor de genen die in woningen zitten welke zeer zeker dienen te worden afgekeurd en geen woningen voor menschen die zich hier willen vestigen Dat bewijzen de feiten en de cijfers En de opmerking Uwerzijds M de V in de vorige verga dering gedaan, dat w^j geen beroep kpn- nen doen op een berooide gemeente- schatkist. mag geen aanleiding zijn dat het vraagstuk der volkshuisvesting zou moeten blijven rusten. Naast beloften tot verbetering van dezen toestand vragen **ij daden Gemoreerd dient oi. te worden dat het georganiseerd óverleg er gekomen is ten gevolge van onzen aandrang. Hoe het GO. zal werken in de toekomst is nog onzeker, maar nu reeds bestaat tengé-

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 4