c STER Wk S3M Rechtszaken. EERST Huis en Hof Gemeenteraads* Vergaderingen. Dit Numfio VIER Erketu Formulier Ier verkrijging van een Bericht van Inschrijving voor onze Ongevallenverzekering Naam: Ll Des men (Wordt vervolgd.) van „Dat aal de i» roer weinig ook wel volledig en Voornaam: Uit den kindermond. dat ze zoo’ll valaohe tong had? I Leeftijd: Beroep: Woonplaats: Haam u.d. bezorger der Courant: Laat Uw licht sthijaen. WAARAAN AUTOMOBILISTEN W Let wel, deze verzekering is UITSLUITEND voor ONZE flBONNE'S NIEI Men hooft hier de Gereformeerden een pluimpje willen geven om onderen oen hak to zetten, maar eerst Indien men al bovengenoemde zaken zelf betaalt, heeft men recht, over anderen hot vonnis to vei len. Klachten hdbiben we beluisterd, maar spr. gelooft, dat dit er ook nog te beluis teren zullen zijn in den socialistischen heilstaat. Wij hadden hier de twijfelach tige eer te verzuipen op het Stek, te stik ken in -de Oranjestraat en voorts poot en nek te breken op andere plaatse». Als dit zoo is, moeten we dit betreuren, en trach ten hierin eon vorixstering te brengen, maar wat kan da raad, het gemeentebe stuur htor meer aan doen, dan een par ticulier. Heit is particulier terrein, waar over de gemeente zeer weinig te «eggen heeft en speciaal wat aangaat het Stek, is het een en ander nog al eens gepro beerd. autoriteiten lieten reeds hun afweermaat- regelon, vooral bestaande in hot schieten van brandende kransen mot pok, in wer king treden, toon de wind plotseling naar het Noord-Weeten draaide on do ontzag lijke .zwerm naar hot Zuid-Oosten godlo ven werd in de richting van het meest rotoachtige deel der woestijn. Die plaag wordt hiermee als afgewend beschouwd, daar de dieren hier door gebrek aan voed sel bij millioenon dan dood moeten vin den De brand te Lelden. De toestand van de twee kinderen en de vrouw, die bij den brand van Zondagochtend te Leiden ern stig werden gewond, is iets vooruitgaan de De kinderen zijn echter nog niet bui ten gevaar. Kleine Kereltje: „Mammie,‘is dat nu juffrouw Snip, waarvan u gisteren zei, Arme, oude zw Schrijf hem oi zen, waar ge lanj zerken van de ke weof heup in de l die voorbij u gaai ver in het zand, winden komen m< vreesden naam U Arme, oude zw Weet ge dien i Hebt ge hem no ren uitgillen, wei in het lied der altijd keert en ni Mijn naam, mij vreesde naam is met cirkelronde groene btadmn ah goud gele bloemen. Door ren paar stukjes stengels af te snijden en deze in een pot met awarte aarde vermengd mat bladaarde te plaat sen, beschikt men fpoedig over cenlgo mooie, flinke ontwikkelde exemplaren- Zd kunnen ook door uitzaaien van de rijpe vruchtjes worden verkregen en dat het werkelijk de moeite loont, moge blijken uit het feit, dat de stengels een kpgte halen van ruim een meter en dat ze soms over de tweehonderd bloemen voort brengen. We zouden natuurlijk nog wel meerdere hangplanten kunnen pesprekon, doch zullen voorloopig van dit onder werp afstappen. Hoevele maler elke nationaliteit uitgesponnen. Oj heeft men hem neele gevoerd. Maar z*n fig onder de mensch hij in levende l hem voorbijtrel ding op zoovi zen Ach, hebben v naar de beteeken Is niet de mem die immer vo< kwellingen en zeeën van leed over heuvels va van spijt Arme, arme voort zonder op En die mensch aan de Ahasvei rusteloos drijven, ten, in hun voo onder alle oo voort. Hoeveel malt Ahasverus, den eeuwen weggesti ten. Hoe weinig van elkander lie! verzuimden wij l wreed waren we ondanks zijn gel dat ge niet geo< nigwerf weigerd schenken als zijn vrede en rust. Niet beter dan lukkiger zijn we tenzij we leerd stappen van He INQEZONDE Gouda’s osmasntabastuur da schuld. Tja, dat was een beroerde boel voor verdachte G. G. van de H. te Gouda. Hij had gereden op een motorrijwiel, maar zonder achterlicht. En ate verweer voerde hij aan, dat Gouda’s gemeente bestuur een artikel in een Goiytech blad had laten plaatsen, waarin een uit treksel gegeven werd uit hot nieuwe motor- en rijwielreglement; En daarin stond, dat voor een motorrijwiel kon worden volstaan met een reflector van achteren. Deze motorist had dienovereenkom stig een reflector aan s’n motorrijwiel y aan gebracht en tufte er lustig op los. Maar in Haastrecht werd hij „gegre pen”, moest hij zich verantwoorden. Want wel behoeft volgens het motor en rijwielreglement een motorrijwiel slechts een deflector van achteden te heb ben, maar volgens de motor- en rijwiel- beschikking ook voorzien zijn van een achterlicht. Verdachte vertelde, dat hij, pa door de rijksveldwacht te zijn opgehouden, op hei Stadhuis te Gouda z’n beklag gedaan had. De burgemeester zegde toen een onder zoek toe en belde later verdachte op. zeg gende dat het verdachtee eigen schuil was, want le. wordt elk Nederlander ge acht de wet te kennen en ten tweede heeft het gemeentebestuur slechts verant woordelijkheid voor het uittreksel der wetten uat het doet pubficeeren en is het niet verplicht alles te publiceeren wat de rijksregeering uitvaardigt. Verdaohtes antwoord aan den Edel achtbare was o. i. zeer terecht dat hij dan toch liever zag, dat er voortaan niets gepubliceerd werd of dat als er iets gepubliceerd wordt, het dan ook vol ledig geschiedt. Hij was afgegaan op de voomoemde publicatie, omdat hij meende dat, wat een gemeentebestuur van een stad als Gouda, publiceenie, ook wel volledig en juist zou zijn. De ambtenaar voelde iets voor het be zwaar van dezen motorrijder, maar zedde, dat vend, toch strafbaar was eisoht f 2 of 1 dag hechtenis. De rechter veroordeelde conform. In gedachten verzonken. Het kan soms zijn, dat men in gedach ten verzonken voortpeddelt over hoe ren wegen. En dan denkt men aan niets anders dan aan het groote doel, dat men i voor oogen heeft en.vergeet de nieti- ge dingen van de gewone existentie. Zoo was het gegaan G. J. 8. te Schoon hoven, die op 24 Januari over de Haven O.Z. aldaar fietste om half zeven ’s avonds zonder dat de lantaarn van zijn fiets een helder licht voorwaarts uitstraalde. Verdachte zeide, dat hij zoo in gedach- i ten was geweeal, dat hij vergeten had den electrischen lantaarn van s’n fiets aan te i zetten. De rechter kon zich dat niet goed voor stellen. Van zoo’n groote beduidenis is dat - toch niet, dat men daarvoor zoo zwaar moet denken. Altijd dat verweer van er niet aan te hebben gedacht. Verd.: Maar als ik eraan gedacht had, dat ik in overtreding was, had ik de lan- 1 taarn wel aangezet. Van opzet was geen J sprake. 1 Rechter: Dat is ook niet noodig om in overtreding te zijn. De ambtenaar vroeg f 8 subs. 1 dag, de Esslgs hangplanten sn hun verzorging. Het aantal fraaie en geschikte hang planten is wel niet zeer groot, doch niet temin is er voldoende keuze. Onder deze soorten komen enkele voor, welke zich bijzonder gemakkelijk laten kweeken en daarom dan ook veelvuldig in de kamers worden aangetroffen. Tot deze soorten behoort in de eerste plaats het geslacht der Tradescan tia, waarvan er verschillende variëteiten in deu handel zijn. Deze tradescantia kan met een minimum van verzorging vol staan en is bovendien zeer gemakkelijk door stekken te vermenigvuldigen. Men snijdt eenvoudig een stukje van een der neerhangende stengels af, steekt dit in een potje met vochtige aarde en lult plan tje zorgt voor de rest. Het is dus al zeer eenvoudig, zoo dat men steeds over vol doende mooie planten kan beschikken. De stengels van de oude planten worden boven de pot spoedig kaal en verdroogd, waardoor bet gevulde uiterltfk der plant Verloren gaat. Deze worden dan Qpge- ruimd en vervangen door de zelf ge kweekte jongere planten. Hoewel de tradescantia zeer weinig eischen stelt wat de verzorging betreft, wil dit nog volstrekt niet zeggen, dat ze zich onder alle omstandigheden volkomen ontwikkelen. Een goede verzorging wordt altijd beloond en dat is ook hier hét geval. Als grondsoort is bladaarde met een weinig zand aan te bevelen efa ver- 1der moeten we zorgen ^oor een goede drainage, daar het zuur worden /der ,'iaarde, de Verdere ontwikkeling der plan ten belemmert. Vooral bij hangplanten laat de drainage in den regel veel te wenscheen over. Er zijn in den handel verkrijgbaar allerlei min of meer mooi gevormde ampels, om de planten hierin te plaatsen en op te hangen. Deze ampels zijn wal heel mooi, doch in den regel zijn ze zeer schadelijk voor de planten. Vooral verglaasde am pels, welke ondoordringbaar zyn voor water en lucht, zijn ten zeerste'' af te raden. Men behoeft niet eens ampdls te koopen daar ze evengoed in gewone bloempotten kunnen worden opgei tangen. Boor drie gaatjes onder den rand van den bloempot en bevestig hieronder een lek- bakje en men heeft een zeer geschikte ampel, welke zeer bruikbaar is en welke weinig koet. Desnoods kan het leUbakje achterwege blijven, door bij het gieten een teiltje worden der vloer te voorkomen. Het verdient aanbeveling de planten zoodanig op te hangen, dat ze gemakko- lijk zijn te bereiken. Anders bestaat er groote kans, dat de verzorging wel eens wordt nagelaten en het geheel op .den mislukking uitdraait. Goed ontwikkelde hangplanten bedekken de ampel geheel, zoodat een eenvoudige bloempot geheel aan het oog wojrdt onttrokken. De tra- .descantia houdt van vocht en licht en vooral het veelvuldig afspuitan is be vorderlijk voor een goede ontwikkeling. Te vóel water geven heejft tot gevolg, dat de bladeren afvallen en dat de sten gels gemakkelijk breken. Een bijzonder mooie hangplant is de klimopbladige geranium. Door zijn fraaie bladeren en talrijke bloemschermen is dit een der meest geliefkoosde kamer planten. Ook van deze soort is er groote vereoheidenheld, welke zoowel voor den tui» als voor de kamer geschikt zijn. Ze moeten een goed verlicht plaatsje hébben trisache lucht en zooveel mogelijk voor stof worden behoed. In den winter heb ben ze hun rustperiode. Ze vragen dan weinig water en een niet te warm plaats je. H’et beste zou zijn ze in ’n niet gestook te doch vorstvrije kamer te laten overwinteren. In het voorjaar begint de plant uit te loopen en moéten we wat bijsnoeien. Oude planten worden steeds zwakker en geven op het laatst hoofd zakelijk blad. Dit euvel is gedeeltelijk tó ondervangen, door de planten jaarlijks te verpotten. Wiilen we over zeep- mooie planten beschikken, dan moeten we in Augustus stekken en deze stekken in het voorjaar pbtten. Een zeer gemakkelijkd en goedkoape hangplaot is het penningkruid. Deze al gemeen voorkomende wilde plant, groeit gewoonlijk in groot aantal lai^gs sloot kanten en op vochtige plaatsen ,in hout rijke streken. Ze heeft Lange stepgete Wie kenl niet Ahasverus, die a de aarde, omdat der menschheid, rust wou gunner Barsch klonk z gelaat, toen hij mand kwaad dee de, ruw van ziet geen rust voor u delooze Duider. a ander woord dai ten, totdat ik ko ALBLASSERD AM. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Dinsdag 17 Januari. Voor®>‘ter de heer J. van Scheers. Secretaris ie heer M. Verkalk. Afwezig de heeren v. d. Merwe, Leis en v. d. Rnee. opening door den voorzitter verkrijgt de heer F. G. Jonker het woord. Spr. zert Na oen rollenden donder des heeren Hardam’s woorden over ons te hebben hoeren heen trekken, waarin we beluisteren mochlen de stem van uiterst' links, kan het mis schien rijn nut hebben dat ook rechte, al is het dan niet uiterst rechte, zijn mee- ning kenbaar maakt. Wanneer we den uitslag der raadsverkiezing nagaan, dan blijkt het dat de 8oc. Dean, nu niet op winpt kunnen bogen. In 1^23 kreeg Rood ruim 22 procent van het aantal en in 1927, 20 procent. Rechts kon ricK hand haven met 60.17 procent, terwijl de A.-R. 'een winst kunnen boeken van 1H- pro cent. Wanneer we nu komen tot de ver- doeling van zetels, dan blijkt, dat de can- didaten van Gemeentebelang 156 stemmen achter ziah hebben, de Soc. Dem. 173 per zetel, de S. G. 190, de C. H. 217 en de A.-R. 224 per zetel. Wanneer we nu de totaal aantal stemmen bezien, heeft rechts er 1506 en links 996. Gezien deze cijfers, is er niet do minste reden om een Soo. Dam. in het college van B. en W. te hebben. Dat de leden van den Raad er hier zoo over dachten is gebleken uit de gehouden stemming voor de wet houders. Van de 12 stammen kregen Ko- revaar er 8, 3 blanc oen 1 op den heer Joh. Jonker en in de vaéature Roes wer den op den heer Ross 10 stemmen uit gebracht en 2 blanco. De heeren die blan co stemden hadden blijkbaar geen keus. Spr. brengt hulde aan het college van P en W. voor het saamstellen van deze begroeting. Soberheid is betracht. Over het algemeen blijkt dat zuinig beheer bij de®e begrooting op den vóórgrond staat. Immers uit het verleden wordt het he den en het heden baart de toekomst. Het verleden heeft de schuldenlast opgevoerd, het heden wordt gesteld voor de aflossing en rente, de toekomst zal leeren of dek king van rente en aflossing mogelijk blijkt Spr. ziet de finanoieele toekomst der ge meente nu niet zoo roskleurig, nu teren we nog pp de overschotten van de vette jaren, is dit potje op, dan rit Alblaseer- dam in last, wat een reden is om zoo zui nig mogelijk te zijn, en alleen gelden te voteeren voor noodzakelijke dingen. Al- blasserdam heeft in het verleden geleefd boven zijn stand, gezien de uitbreiding plan Dam. En gezien aankoop woning van de familie Groenendijk voor dien weg Spr betreurt het nog altijd, dat men zich alleen niet bepaald heeft tot plan Kinder dijk. Daar kunnen npg wel een paar hon derd woningen komen en gezien de te ruggang der bevolking, circa 300, geeft dit nog voor tientallen jaren gelegenheid te bouwen daar. Pogingen om te bouwen op plan Dam, zal ook spr.’s steun niet hebben. Indien plan Kinderdijk totaal vol is gebouwd, dan eerst kunnen we gaan denken aan plan Dam on wanneer Har- dam dan zegt, huizen zullen daar komen, zegt spr., huizen zullen daar niet komen. Aan den Kinderdijk liggen straten en rio- leering en is er daar een bemalingsplan, *t is bouwklaar, ga aan niet beginnen de kosten zoo hoog mogelijk op te voeren, de belastingbetaler merkt al terdege, dat er hier gdbouwd is en zal dit blijven be merken. Wat de belastingen aangaat blijkt het, dat van een zuiver inkomen van f 2000 voor gehuwden met twee kinderen in het belastingjaar 1926—<1927 van de 183 gemeenten in Zuid-Holland QQ 1 ge meenten minder haffen dan Alblasser- dam. Bij, een inkomen van f 3000 van de 188 gemeenten 116, van f 4000 141, van f 5000 155 gemeenten, die minder hetffeh dan ASdassendam. Mogelijkheid om te ko men tot belastingverlaging is er niet, wei nu, laten we dan gezamenlijk trachten te voorkomen belastingverhooging. AJblas- serdam moet bewoonbaar blijven voor werknemer, maar ook voot den werkge ver. Daarom, alle mogelijke dingen, als: speelplaatsen, sportterrein, badinrichting, schoolvoeding, schoolkleeding, niet laten betalen door rijk, provincie of gemeente, maar indien men dit alles zoo nuttig vindt betaal het dan zelf, en wat de schoolvoe- ding, schoolkleed!ng en schoolbaden be treft, de ouders zijn verplicht voopr de kin deren te zorgen en niet de gemeenschap. De heer Verhoef: De prijs van f 3,60, dien ik daareven noemde, is alles inbe- j grepen, behalve waterleiding. De heer Vente: Als afgelost wordt, dan i wördt nog geen rente afgelost. De heer Molenaar: Bij den woning- i bouw, die nu bestaat, wordt ook elk jaar f 270 op toegelegd. Dat is tekort op dek king huur en rente. De heer Verhoef: Daar is uzelf mee de schuldige aan. De voorzitter: Ja meneer, maar laten we dat dat nu niet weer naar voren brengen. De heer Verhoef: Ja, maar dat ie zou. Als de raad het toen gedaan had, wat ge vraagd werd, dan was dit niet gebeurd. Moordrecht converteerde en heeft geen tekort. Wij ritten ermee, doordat wij ge dwongen zijn van bovenaf. De heer Van der Wees: Ik ben van oor deel, dat dé gemeente er in ieder geval niet op toe moet leggen. Wanneer de ge meente dus den grond weer aan de wo- ningbouwvereeniging verkoopt, dan moet zij deze f 0,10 of f Ü.20 ner vlerk. M. meer laten betalen. Dan komt er tenminste uit wat aan rente moet worden betaald. De heer Verhoef: Dat komt later wel. i De heer Van; der Wees: Ik verzoek u mH niet in de rede te vallen als ik spreek. De voorzitter: De kosten die de ge4 meente moet maken wegen wel op tegen hot algemeen belang van Nieuwerkerk dat met deze zaak gediend wordt. De heer Van der Wees: Algemeen be lang? Dat kan men niet afschuiven van de belastingbetalers. Ik heb ook een huis houden en dat is duur en zoo ia het met vele belastingbetalers en ik ben er een voorstander van, dat elke zaak zichzelf bedruipt. Wanneer hiertoe wordt over gegaan, dan moeten we de grondexploi tatie in goede banen leiden. De voorzitter: Als de Raad het niet doet, dan wordt het van’hooger hand op gelegd. Wij moeten wel met den zoo^e- naamden democratischen stroom mee. Kijk naar Capelle a.d. IJs^el. Kijk naar Moordrecht en Berkel en Rodenrijs. In Berkel heeft men veertig eensgerina wo ningen laten bauwen. Moet Nieuwerkerk dan weer achteraan komen? De heer Van der Wees: Het gaat niet over aohteraankon^n. Alleen zeg ik dat ik de grondexploitatie miet goed vind wanneer de gTond ook voor f 1 per rierk. M. weer wordt verkocht. Het voorstabwsordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met de stemmen van de heeren Maalkant, Molenaar, Van der Wees en Den Hollander tegen. Bij de rondvraag zegt de heer Tom, dat hij een karweitje gedaan heeft bij de wo ningen in den Poldej. Daarbij heeft hij eens rondgekekra en toen hoorde spr. Moeizaam, mo zwerver. Zijn v< zwaar den last vi marteld lijf wordt der ellendigheid, peinst vergeefs o^ hoe van het level Hij wil rusten, voort, voort, moet geen verpoozing. sneeuwjachten^ or schijn en feilen d Nooit verpoorii de wereld. Rus gaande over de ai totdat Verschijnt Maai f 1.26, franco per den. Óver het abor ABONNt'8 van di 2000 ongeech dat de mmachen om oen dakraam ge vraagd hadden aan den opzichter, maar dat er nog geen gevolg aan was gege ven. Het Jokt or bovendien knap. Repa ratie is dringend noodig, ook aan de schuurtjes. De voorzitter: De gemeenteopriohter gaat in het voorjaar de gemeente rond, dus zal ik hem zeggen daar eens speciaal op te letten. Wethouder Van Waasbergen: Ik ben de schuurtjes zelf met den opzichter op wezen nemen. Nieuwe Schuurtjes zouden er noodig zijn. Een dakraam achten wij niet noodig. De bewoners hebben een flink raam van voren. De heer Tom: Het kan niet dóórtrekken als er achter geen raam is. Do heer Van Waasbergen: Dat zouden onnoodige koeten zijn. De heer Van der Weee: Daarin geef ik meneer Van Waasbergen gelijk, het i» overbodig. De heer Maaskant: Hoe staat het' mrt het contract met Hillegersberg? De voorzitter! Ik weet niet wat er aan schort, maar er zit niet de nood i ge gang in. Ik denk dat het zit aan de zijde vin Hillegersberg. De heer De Jong: £ou het niet go-i.i zijn als we de schuur die nu op het land staat, dat aangekocht wordt voor 3en zacht prijsje, konden krijgen, dat we dat dan deden, omdat dan De Heer erin kan blijven wonen? De voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna sluiting der openbare verga le ring. De Raad gaat in oomité-generaal ter behandeling van do gunning der aau- besteding van hot Raadhuis. NIEUWERKERK a.d. IJ SS EL (Vervolg en slot van Nq.'5386). De heer Tom: Als we de konsekwentie van meneer Maaskant doorvoeren, dan zou de gemeente grondpolitiek moeten gaan voeren. En door Amee is hier wel de idee van grondpolitiek naar voren I&-' bracht. Het voorste stukje van het ter rein is heel goed te verkoonen. En wat het overblijvende betreft van den grond, die overschiet van de tien woningen, wel-» nu, de gemeente heeft hoognoodig be hoefte aan bergruimte. Daar zou dan dus plaats voor wezen. De heer Maaskant: Dot is zwak. De heeren Tom en Verhoef: Neen, dat is niet zwak. Want de gemeente kan nu niets opbergen. Wethouder Van Waasbergen: Ik be grijp nu niet, dat de heer Maaskant het terrein ongeschikt acht. Men moet een klein wegje uitloopen en dan is man bij de woningen. Weth. Van de Dussen: In Kortenoord moet men nog wed. veel verder loopen en dan nog tegen den dijk opklauteren. De overige grond zal heel goed aan anderen verkoopbaar rijn. De heer Den Hollander: Ik ben het er niet mee eens dat het terrein zoo geschikt zal zijn om te bouwen. Het terrein van den heer Van Tol aoht ik veel geschikter omdat het korter aan den weg is De heer Verhoef: Dat is veel duurder in koop en de woningen zouden daardoor ook duurder worden. Hert, moeten goed koops woningen zijn en daarom moet ook de grond zoo goedkoop mogelijk zijn. De grond von den heer Van Tol moet ook f 6503 kosten. De heer Den Hollander: Maar heit is toch korter bij den weg. Op het terrein dat nu wordt voorgesteld, wil een fat soenlijk mensch niet zitten. De heer Verhoef: Maar het voorste stukje van het terrein dat wij bedoelen heeft ook meer waarde De heer Tom: Ze willen niet bij de ar beiders zitten. De heer Verhoef: Ze willen er niet eens voorbijloopen wordt er gezegd, dus daar uit mogen we afleiden, dat arbeiders niet fatsoenlijk zijn. De heer Reym: Ik kan me wel ver- eenigen met het voorstel van B. en W. De heer Vente: Maar voorop moet staan dat de huren der woningen niet duurder worden dan f 4 per week reehtar vwocmteeMe tot f 1 subs, em dbg. •au tUd on lantaarn aan te tteksn. I Wat wou je me nou? Is hst lev«n niet druk genoeg? Altijd jachten en haasten, nooit eens rust. En geen tijd hiervoor, geen tijd daarvoor, nelfo geen tijd om lantaarn van een fiets aan te steken. Zoo geweldig was hot geweest mot Joh. de V., wonende te Schoonhoven, die ge reden had op een rijwiel zonder licht, terwijl het in den vroegen morgen en dug nog dnjster was. De rechter las het varhaal voor, dat verdachte tot den verbalisant gezégd had, dat hij geen tijd had gehad, om de lan taarn aan te steken. Wat is dat nou,, vond do rechter, geen tijd om een vlammetje te maken. Het was 's morgens vroeg, je bent zeker nog niet gbed bij je positieven geweeet Voroordeeling tot i 1.subs een dag. Uok deze kwam licht te kort Bertua B. te Haastrecht had gereden met een motorrijtuig, waarvan de letter en nummerplaat niet behoorlijk veriioht Verdachte zeide, dat hij met groote verwondering van do» zaak gehoord had, want letter en nummer waren wel zicht baar. VerdJa auto werd opgehouden eu twee kerels liepen dinqct naar achter den wagen. Rechter: kerels, die uitdrukking mag u niet bezigen. Als u niet fatsoentijki praat, dan gaat u de zaal uit. Die men- schen doen hun plicht. Verd.: Ik werd opgehouden door den gemeenteveldwachter van Haastrecht on den rijksveldwachter van Stolwijk en toen ik vroeg waarvoor zelden ze: „Dat sal de brigadier je wel zeggen Majoor Monna verklaarde ter verduide lijking dat er a o o v o e 1 klachten over slechte achtorlieh-ten binnenkwamen en er al aoovoe 1 go- w&arscbuwd was, maar re storen er rich niet aan. Daarom heb ik gelast dat de veldwachters direct moeten ver ba liseeren. I Verd.: Mijn eerste waarschuwing asoet ik nog krijgen. De rechter veroordeelde hem tot f 3 of eet» dag. Hot achterlicht vaa ooa jong brocfclc. Eigenlijk had er boven moeten staan: „het achterlicht van den auto bestuurd door ee,n jong broekie” maar dat sullen de lezers wel begrepen hebben, In ieder geval het jonge niensch dat nu voorkwam had den aanvalügen leeftijd van achttien jaar bereikt en heette J. B. chauffeur te Reeuw ijk. Ook zijn achter licht (van zijn auto) was niet voldoende. Verdachte: Het was juist duidelijk. Rechter: En door de politie was ge constateerd dat hot niet voldoendo zicht baar was. Verdachte: Nu ja, erg duidelijk was het niet, maar als je ook eiken dag op .den weg zit Ambtenaar: Ik rrraag f 5 of een dag. Verdachte: Ik vind het wol wat veel. Het is de eerste maal geweest da,t iïj bekeurd wordt. Rechter: Daar hoef je niet grootsch op te wezen ,want je bent pas achttien jaar en dan ai een bekeuring... Verd.: Ik was er niet mee bekend. Rechter: Wat ,wist je het niet. Dan ben jij gevaarlijk op den weg. Dan mag je eerst wel eens goed de voorschriften bestudeeren. Ik zal je veroordeelon tot f 3 aubs. een dag- Er zatosi maar wat spatjes op. Laatste slachtoffer van het verscherp- i te politietoezicht in deze serie was WÜ- lem B. te Haastrecht Deze voerde aan, dat nummer en let- terbord erg duidelijk verlicht waren. Maar van ’s morgens zes tot avonds reven rijdt hij! met den wagen en dan komen er w'el eens spatjes op. Dat was ook nu het geval, maar het was toch goed lees baar. Rechter (voorlezend uit het verbaal): Hier staat dat het bedekt was met een korst opgedroogde modder. Verdachte: Maar ik had ook zeven vrachten meel weggebracht 's Middags had ik het nog af zitten vegen, maar ik kan niet helpen, dat er dan spatten op komen. Rechter: Ik heb moer vertrouwen in het proces-verbaal en zal Je veroordeelon tot f 2 aubs. een dag. Ze zullen het wel leeren. Tot troost van allen die in aanmerking zouden willen komen om voor soortge lijke feiten terecht te staan kwam txri slotte de rijksveldwachter verklaren, dat „teh et wel rullen leeren*. We zijn nu nog geen week aan -den gang «n. gister- «mm avond waren we op den Opweg en daar had u eens bij moeten rfjn. Allemaal auto's met prachtig verlichte on echoon- *1 gemaakte letter- en nummerborden. £e zullen het wol leeren. En deze filosofische opmerking ont lokte relfs aan den Ambtenaar van het O.M. een glimlach. Wij overpeinsden, dat een Kan tongen recht toch een waardevol paedagoglsch instituut is. Waarbij men dan de booten i beschouwe als leergeld. DENKEN .MOETEN. Ook do wielrijders moe ten oplettenl Hot valt niet Moht om in dezen ver lichten tijd aan de ‘verlichting van een ..motorrijtuig od vier wielen”, zooals in staxüiuifitaal een auto heet, te denken. Evenmin is licht te aohten de lichting van een motorrijwiel of een doodgewone fiete. Want lichter is het om render licht de wetten "op te lichten (te ontduiken) dan fitn na te gaan of alle licht in orde is. En zoo was ’-rt geen wonder dat voor het Kantongerecht te Schoonho ven Vrijdag j.l. een geheele serie ver- liohtinp®zaaH"< werd afgedraaid, welke bewezen, dat een lichtend licht hoe tnoodig ook lang niet altijd aan wezig te.

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 4