4 No. 5391 EERS Burgerlijke Stand Plaat: Dit Nun jVIl Ze Gemeenteraads vergaderingen. an.- Nil zijn hier zaken aan; drie jaar terug ,&ls Nietwaar, 1 sen en piet] kortziohtigen, Ze zijn ovec in vereeniginj Ze zijn ook i de zaken op teruit. Want het halfje, dat niet in, dat Teel meer ver Zulke mens het been voor len, die een brengen of ee ken. Lijzen zijn hoekje kond« wagen in het leven, waar stoot zullen n Burgemeest en juist deze peeid: zemel! Dat hij het niet kon vin Want voor 1 vooruit wil i! werken! En het is t in raden en uemelaXre go worden, opdai maar integent hun geprevel komen. Bewaar me Zemelaara, dradig en iemand de o< in een vergad ieder geval h< eind van hun niemand wel] wilden. Met zulke de dood in d waarin zemel tot onderganj Ja, wat is melen, dat e doen. Dat onbenullige zs Een vrouw maar weer he een man, die diens maar lief h ober ijtjes. Ge zoudt zt ze eens flink len en eens w eens op met niets verder n Polsbroek, de Chr. Scho Zendingskram jaarvergaderh stellenden wei correspondent opende dit en gebed, wa H. Schrift lae woord vastko] sidente der vc Van den Berj telijk welkom sprak, mede die verhinder wonen, een o vend van bela scretaresse-pe verslag uit vi het afgeloopei genomen en liet zijn haar knippen Daarna verzocht hij, volgens de „Tot”, ren bediende hom ook te scheren, De be diende zeepte den klant naar behoonin in, maar toen hij het scheermes ter hand had genomen, sneed hij hem met Mn Jinal de keel af. De ongelukkige Taker kon nog opspringen en naar buiten loopen, maar op het trottoir zakte hij ineen en hij stierf na enkele seconden. Ik» moordenaar is kort daarop gear resteerd. Hij verklaarde eerst, dat Taier hem bestolen had, daarna, dat de con ducteur schuld was aan den dood van ziin broeder, die In de gevangenis is ge storven, eindelijk zei hij, dat hij hem voor een ideaal had gedood. De dader mopt in een aanval van plotselinge krank zinnigheid hebben gehandeld. Panter In do stad Palembang. Dat Palembang (Ooet-Indié) nog geen wereld stad ia blijkt wel uit het volgende: In den morgop van den 3en werd de secre taris van Palembang opgeschrikt door het aanhoudend angstig blaffen zijner honden. Hij appedde zich naar de bijge bouwen, waar echter niets te merken was van onraad. Daarna liep hij onder het huis door en zag tot zijn niet gerin ge verbazing, dat daar een panter lag, die hem kwaadaardig aanblies. De plaatselijk jnilitair commandant werd telefoneoh gewaarschuwd, die een onder-luitenant zond, welke het beest met één welgemikt schot wist te dooden. Het huis van den secretaris ligt midden in de gemeente op één der drukste pun ten van Palembang Het beest was dus wei dapper, dien tocht door de stad te aanvaarden. In den hul/ pen onuitstaai Maar in ve: baar leven w< dan remmen heid, zien slet •en hebben gee van iemand, En we kunr heengegane a.d. Ussel, d< zim afscheid® ben mijn styn. duid polit z. kelij naa.1 wat Ik deze mijn relal maa GOUDA Februari. Geboren: Willem G&briêl, van W. van Kersbergen en G. M. L. van Oneo- len, Minderbroederateeg 10. Gathan-. na Helena, d. van 6. L. van Werkhöo- ven en J. J. de Jong, Keizerstraat 83. Johanna -Catharina, d. van F. K.' Kie ne en M. Bakker, Slapperdol 10. Overleden: J Grendel, oud 73 j. ALBLAS3ERDAM. Februari. Geboren: Maaike, d. van K. Verhoeff en M. Biesheuvel. Teunis en Hulbert, zoons van T. van den Herik en T. Rood nat. Barend, i van B. Huigen en G de Zwart. Helena, d. van A. Stout en B. Herwlg. Pietertje, d. van G Rijkee en W. A. Rouw. Jan, a van J. Her- wig en J. Roodnat. Cornells, van C. B. Herwlg en A. de Bie. Getrouwd: G. Stout, oud 20 j en A. Zwnrtbol, oud 17 J. 0. Kantor», oud 2S en J. Roodnet, oud M j. en bedt geeft men nu eenmonl niet prU» «onder etriXL Men geeft nloh niet over aan een groep, die dit op gegeven moment eisoht, en wij sullen dan ook de ons toe vertrouwde panden, met hand en tand verdedigen en ons koeren tegen revolu tionaire woelingen. Het ia eisch de ons gegeven goederen zoowel stoffelijke als geestelijke met goed en bloed te verdedi gen en wanneer men dan ook, de geluk kig mislukte poging van 1918 zou willen herhalen, dan geef ik de verzekering, mijnheer Hardam, dat ge one paraat ztd vinden en dan rust de verantwoording op hen, die zulk een omwenteling trachten te bewerkstelligen en er is geen motief te vinden, om die verantwoording van zich te schuiven. Wij A.-R. zullen trachten de ons opgelegde verplichtingen zoo getrouw mogelijk te vervullen al is dit met velei tekortkomingen en gebreken (daarvoor1 zijn we mensohen) wetende van ons doen en laten verantwoording schuldig te zijn Spr. brengt nogmaals hulde aan dit col lege voor de begrooting en spr. zegt zijn volle medewerking toe. De heer L. Smit zegt ten voile te onder st roepen, wat door Zijn vriend Hardam is gezegd. En alle consequentie’s van wat we voorstaan, wil spr. gaarne aanvaar den en we rullen, indien we daarvoor ge roepen worden, ons niet onttrekken aan de verantwoordelijkheid van het bestuur der gemeente. De Soc. Dem. weten van een gemeenteorgaan te maken. wSt er van te maken is voor den arbeider Wat de ge- meentefinanciön aangaat, zegt spr., is het niet bepaald slecht. De schuld was per inwoner op 1 Januari per hoofd f 23,80 Spr gaat na, welke leeningen destijds gedaan zijn, een bewijs, dat ook de oude raad wist te 1 oenen. terwijl de lasten ge legd worden op het nageslacht, wat op zichzelf genomen gezond is Spr gaat na. wat in tijd van den oorlog gebeurd ie. toen hebben vele O. W gemaakt en aan den anderen kant de armoe. Ook toen werd van de overheid Ingegrepen, wat towh zeker in strijd is met het A.-R. prin cipe. Spr. zegt nu, dat de gemeente in 1930 van deze schulden af is, dat de ge meente jaarlijks ontlast een rente van f 8200 Dit geslacht heeft dus de ellende gedragen Dat is van belangrijke betre ken is, zoodat men hier verschillende din gen voor heeft moeten laten. Voorts be cijfert spr., wat het grondbedrijf eisohte met den woningbouw, o m. f 992 000. wat geen schuld is en dat is gebaseerd op de Woningwet en we hebben dan ook 97 woningen met een 10-tal oude woningen, hoop puin en plus minus 86 H.A. grond waar spr. trotsch op is. Dat acht spr. van geweldige beteekenis, alleen men hanteert dit zonder eenig perspectief en vooruit gang. Men weigert het eenvoudig pro ductief te maken en n% heeft het verlies van 3 procent en men wil eenvoudig ner gens van weten. Op initiatief van dien heer Van Eesteren is het grondbedrijf georganiseerd, en spr. heeft naast hem gestaan, en spr. staat nog op het stand punt. En'met de verkiert ngien is er op gewezen, wat Van Eesteren gedaan heeft, doch zijn volgeUngcn schijnen het niet zoo’n schitterend cadeau te vinden. Toch is grondbezit no. 1 in het leven, wat is nog beter te bezitten' dan grond en nu moet men niet alleen op het standpunt staan dit te verdedigen, maar ook om te bou wen. Er behoort gezorgd te worden, voor een behoorlijke flinke woning. Voorts be toogt spr., dat Soc. Dem. en Christelijk geen tegenstelling behoeft te zijn. Zooals de gemeente nu is, beschouwt men dat die zoo gegroeid is. dat dit oen orgaan is geworden en onze tegenstanders be schouwen, zooals nu dat orgaan is, dat maar zoo te houden. Dit is behoudzuch tig en is reactionair. Men heeft het nu zoo gevonden, en nu moet het zoo maar blijven en dan nog zoo zuinig mogelijk beheeren. Maar wij wilen een behoorlijke woning, dat de kinderen behoorlijk ge voed zijn en hier al spoedig bekijkt men of men nog wat heeft en probeert men er zelfs nog wat uit te halen. Maar we moeten trachten onze inkomsten te ver- "rooten en dan kan de groot» sterke broer wei wat missen, die geniet en uit gaat en van het leven zich niets aan trekt, maar wij aldus spr. kijken ook naar de zwakken. Begeeft men zich in de vrije maatschappij, dan heersoht er weer een andere opvatting, als men vooruit wil, dan komt de sterke broer en zegt, het gaat niet, het is onmogelijk om meer loon te geven. Men moet langer gaan werken en geen hooge loonen eischen Ze doen maar, wat hun eigen belang is. M” zegt: je moet werken en bezuinigen, weg met de Arbeidswet, weg met de so ciale veroekerinv. Spr. noemt een blaad je van den Vrijheidsbond, het blaadje, waarin stond: wie sticht onrust tusschen u en uw patroon enz. enz. Dit is terecht, daar is onrust heilige ontevredenheid is er om op te stoken. Spr. denkt nog aan de staanplaats, toen hij 11 j&ar was, o, toen was het zoo knusjes. Spr.’s vader werkte van 6—8, woonde in Noord- en Landzicht, stripte dan nog tabak dos avonds, waa lid vata Patrimonium, ging naar de kerk Ook had men toen een Oranjefeest; als men werkloos was, dan liep men te bedelen en dan kon de kapi talist de goeie man spelen. Maar daar is opgetreden en we hebben te zorgen, dat er een betere maatschappij komt. En bui ten den raad gaat het niet. Wat hebben de arbeiders een slechte woning, men loopt in de bagger, achter de woning een stinksloot, in de woning een natte bed stee, daar is voor den arbeider geen le vensgeluk, men werkt of men staat bij huis en men is al een heele Piet, als men eens in Scheveninren komt. Maar de bourgoissie komt overal in alle bad plaatsen In Zwitserland, maar daar ko men wij niet. Toch is er verandering, dank zij de arbeddersreisvereeniging en wii zullen er eenmaal ook eens komen. De heer Smit treedt verder in detail be schouwingen over de begrotoing en gaat na, wat het onderwijs kostte in 1914, was f 18.000, en nu f 20.000, hiervan is be stemd voor het openbaar onderwijl (Vervolg en Slot van No. 6388.) ALBLASSERDAM. De voorzitter vervolgt: hoer Hardaip wil de Maatschappij onbloedig om vormen en wanneer men zich daartegen verzet met de wapenen der barbare®, is de verantwoordelijkheid niet voor hen. Dit is nu de' taktiek van een struikroover, die uw bezit opeischt, die zegt, doet u dit niet vrijwillig en gaat gij u verweren, dan ben ik genoodzaakt te trachten, u de hersens in te slaan, maar daarvoor ben ik niet verantwoor delijk, ik waeoh mijn handen in onschuld, u kunt het toch afgeven zonder tegen- foeeten, geen baden, geen schoolkleeding, niets van dit alles, daar moeten vader en moeder maar voor zorgen. Dus, doe het zelf, maar het bijzonder onderwijs hoeft allee wat liet behoeft, die hebben het maximum verkregen, met de hulp dor Soc. Dein. Spr zal nu een voorstel doen om f 200 op de begrooting te bren- <T»n voor schoolfeestje®. fipr. wil niet al ls® financieel bezien, maar ook wij ver wachten wel wat van de gemeente We willen vooruit en willen de arbeiders vrouwen en -kinderen een dienet doen. Maar men wil hier geen sociaal werk doen en de patroon in zijn vrij hpdrijf mar niet worden aangetast. De kapita list heeft mooie huizen, een tuin en zijn tennisveld en jacht, maart wij eischen een snortterrein en spr. hoopt, dat dit er ko men zal. Wat de filantropie betreft, spr meent, dat dit meer kwaad als goed slicht, maar nu verwacht men het van Dr. Hooftman, maar spr. meent, dat hot van bovenaf moet komen. Van de T B. C -bestriiding hier deugt geen syllabe, men moet de T B. C. bestrijden bij de kiem. Het Groene Kruis en ziekenverpl(>- ging voldoen aan de minimumverplioh- tin~ het schoolartsen wezen is niet zoo het moet zijn en in een vergadering van het Groène Kruis, toen wij »r over spraken, zei de voorzitter, dat moei de raad doen En welk bezwaar zou er nu wezen bij de ouders, dat hun kinderen onderzocht worden en de kosten zijn misschien min der als nu. Wat onze gemeente aangaat, die is geheel geïsoleerd, om de twee uur een lepel is het, dan kan men naar Dordit, enom de drie uur een boot en met ijs- gftng heelemaal niet. Nu zijn er plannen voor een goede verbinding, daar is geld voor gevoteerd, epr. is benieuwd hoe de veriiinding wordt met Rotterdam en hoe het verkeer naar Dordrecht worden zal, welk aandeel neemt men in het provin ciaal wegenplan. Men moet iets durven doen Hoe denkt men nog over een open schutsluis, denkt men daaraan nog te werken in het belang der klein-industrie. Wat de verhouding van stemcijfar aan gaat, er moet meer waarde aan de stam men gehecht worden, die op de Soc. Dem zijn uitgebracht dan aan de andere. Die stemmen hebben dat element niet, wat zo van ons hebben Die 624 stemmen op de Soc. Dem. hebben een ander karakter, dan het aantal, dat uitgebracht is op de burgerlijken. Wat de wethouders aan gaat, hoe is het in Dordrecht en er >ijn honderden plaatsen meer, waar Soc Dem. wethouders zijn, die wat weten daar te stellen. En wanneer wij! hier een zetel be zetten, durven we ook de voranwoorde lijkheid te dragen. Gij meent van niet, maar wij durven gerust op de plaats van Korevaar en Roes te gaan zitten, dat kunnen we het zoo gojed. We zijn gezakt van 603 op 624, maar dat komt, omdat er vertrokken zijn en die vullen de rijen weer in andere plaatsen. Spr. heeft voor stellen, waar geld voor is, dat zal hij aantoonen. In de Oranjestraat is nog die stinksloot, voort® het riool bij Penning, voort® de Bokkesteeg mot zijn W. C. en stinksloten, alle dingen, die tot den hemel schreien. Spr. hekelt het, dat men wei gert hen in het Burg. Armbestuur te ne men en in commissies voor -hot onder wijs. Spr. hoopt, dat bet nog eens geluk ken mag met de heeren iets te doen in he4 btlang der gemeente. Hierna komt de heer Van der Koogb aan het'woord, welke zich ontslagen acht te beamwoorden, de lange redevoeringen vai de Lieren Hardam en Smit, dit zijn de wethouders gewend en die zullen de suAi-aa cjes der heeren wel weer tot ka chelhout maken. Spr. wil er de heeren op attent maken, n l. de heeren Hardam en Smit, dat hij namens Gemeentebelang in den raad zit en niet namens den Vrij heidsbond, daarover heeft de vereeniging Gemeentebelang zich nog nooit uitge- snroken. De heer De Wit wil twee dingen aan halen. Ten eerste kan apr. het niet ver staan, dat de heer Hardam zich zoo keert tegen wethouder Korevaar. >Spr. begrijpt niet; dat Hardam po veranderd is sinds 8 of 4 maanden en tot aan deze begtooting toe, heeft de heer Hardam aan den heer Korevaar het voile vertrouwen geschonken. En nu is door Hardam ge zegd, dat Korevaar niets doet voor den woningbouw, maar spr. heeft persoonlijk anders ondervonden, en spr. dankt het college voor de bemoeiingen en inzon derheid Korevaar voor den steun, wat be treft de verbouwing van zijn huizen. In dien die steun er niet geweest had, was er niets van gekomen. Wat den boezem aangaat, herinnert spr. aan die commis sie, waarin Soc. Dem. zaten en nooit geen rannort van is verschenen. Eer dat men zooveel zegt, laat men dan eerst zijn ei<ten fouten bekijken. De heer Joh. Jonker vindt de begroo- tir - een knap stuk werk. Door den heer Hardam is aan de C.-H. partij een duw tje gegeven, als zouden dit verkapte li beralen zijn Art 1 van het program zal spr. nu niet voorlezen, waaruit blijkt, dat het is een pertinent Christelijke par- Met genoegen heeft spr. de rede van den heef Van der Koogh gehoord, deze paet rich aan bij de C.-H. en spr. zegt, je hoort bij ons. Met vol vertrouwen heeft spr. mede beide wethouders herko zen en zegt hen vollen steun toe. Hierna komt de heer Veen aan het woord Deze betreurt het aanspreken van jij en jou tot den voorzitter door den hoer Hardam, uitdrukkingen, waar een fat soenlijk mensch van walgt. En Hardam had maar slecht geluisterd naar zijd col lega Smit, die de vorige zitting nog ex cuus aanbood aan den voorzitter. Het is voor spr. een bewijs, dat men geen reke ning houdt met de overheid als door God inresteld en daaruit vloedt voort, dat men ook I niet met eerbied hier de personen aamforeekj. Muziek, sport, zang, alles be taald de gemeente; spr. is daarop tegen. Wal arbeiden aangaat, dit is geen sla- meerkerk. Vergadering van. den Raad der gemeente 10 Febr. 1928. Voorzitter de heer G. Slob. Secretaris de heer H. A. Bax. Aanwezig alle leden. De notulen vnji de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastge- steld. Verschillende Ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen Van P. Lakerveld en Chr. Kon kwam in een verzoek om het grasgewas van den boomgaard achter het gemeentehuis derhands aan hen te verhuren. De heer Van Ijzeren vraagt of B. en W. er bij willen bepalen dat zij er direct afstand van doen indien de gemeente het teM noodig heeft. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. s; goedgekeurd het graegewas aan hen voor 1928 te verhuren voor 15 gulden. Van C. de Groot een verzoek om eervol ontslag als gemeentebode, met ingang van 16 Februari 1928. B en W. stellen voor hem op dien datum eervol ontslag te verleenen. Wordt goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat een schrijven is ingekcgnen van Ged. Staten, om te bevorderen dat de Pensioengrond slag van P. Eikelenstam wordt vastge- steld op f 1700. De heer De Ruijter wil het op f 1600 vaststellen. Na nog eenire discussiên wordt hert voorstel van B. en W., om zijn pensioen grondslag op f 1700 vast te «tellen, met 5 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemt de heer De Ruijter, t^> wijl de heer Van Ijzeren zich buiten stemming houdt. Voor stemmen de heeren: Verhoef, Van Beakum, Brakel, Hoeijenlx» en Knijpers. Adres J. G. Hoeijenbos e.a., huurders van de 6 gemeente-woningen, houdende het verzoek de huur hunner woningen te verminderen. Door B. en W. wordt voorgeeteld de huur der 5 gemeentewoningen met in gang van 1 Mei a s. te verminderen met f 0,25 per woning en de woningen voor het tijdvak 1 Mei 1928 tot 1 Mei 1929 onderhands te verhuren tegen een huur prijs van f 8,75 per week en per woning onder nader door B. en W. te stollen voorwaarden. De heer De Ruijter wil f 0,50 per wo ning verlagen. De heer Hoeijenbos wil f 1 per wo ning verlagen, De heer Van Ijzeren: Wanneer wij de woninghuur gaan verlagen zal het de particuliere woningbouw niet bevorderen. Hij zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. Het voorstol van den heer Hoeijenbos om fl te verlagen wordt niet onder- steund. Het voorstol van den heer De Ruijter wordt ondersteund door den heer Hoeijen bos en wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stommen alleen de heeren De Ruijter en Hoeijenbos. Het voorstel vain B. en W. wondt hier op in stemming gebracht en met 6 tegen 1 stem aangenomen Tegen stemt de heer De Ruijtar Voorstal van B. en W. om de woning, bewoond door den heer J> van Arkel, onderhands te verhuren voor het tijdvak 1 April 1928 tot 1 April 1929, togen oen huurprijs van f 800 per jaar, onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. Wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Adroe H. Hffrdan »-«. alhier, houdende het wraoek mer te Kaan tot het bouwen van arbeiderswoningen. Door B. en W. wordt TOorgerteld den woningbouw aan particulier initiatief over te laten on derhalve adwijaend op het adres te beschikken De voorzitter zegt na te gaan met hel Burgerlijk Armbestuur om bouwgrond beschikbaarstellen, daar do gemeente geen bouwgftSd beschikbaar heeft. De heer Hoeyenhoa zegt, dat B. en W wal een kort besluit hebben genomen en vraagt of in Moerkerk geen woningen te kort komen. Hij wijst op verschillende gebrekkige woningen fn de gemeente. De heer Do Ruijtar zegt, dat or op ’t L< oogenbllk geen behoefte aan woningen --v-, - r. K nownt versoheidene woningen op weer te bieden. Maar verkregen rechten f 4197. Er aljn nog maar genreen 9 loer- i venjuk, en i» hoog» waardij an la ar niet j&ren, geen vervolgonderwijs, geen school alleen als middel voor de dagelijkaho be hoefte. Wanneer men niet werkt, gaat men zedeiijk achteruit «n ledigheid te de® duivels oorkussen. Arbeid is geen vrucht van de zonde, alhoewel het dftor de son de te rerzwaanl en hel gaal door moeite en inspanning, wat de oorzaak ie van tie ■onde. Spr. ie tegen den dwang van hert algemeen kiesrecht, tegen subaidie mimiek en tegen subsidie Oranjefeest. Spr. wil voorstellen het Oranjefeest af te schaf fen en daarvoor in de plaats te nemen*, een dank- en bededag voor de Vorstin We moeten onze vergadering niet «onder gebed beginnen en dank eindigen. Spr. haalt aan de gemeente Dodewaard, daar waren twee socialisten er ook voor. De heer L. Smit: Een goeie naam, daar zijn de partijgenooten gestorven. De heer Veen: In Roomse he kringen te men er ook voor Men vormt hier een gemengd gezelschap en ®pr. meent, dat een gebed kan worden saamgesteld, waar ieder zich mee kan vereenigen De hoer L. Smit: Ja, ate Onae Lieve Heer er maar genoegen mee wil ne men De heer Veen wil ook strafbaar stelten het ontheiligen van Gods dag en zou gaarne zien, dat de herbergen werden ge sloten. Voorts, dat wat gedaan werd te gen het vloeken en ontheiligen van God® Naam Dit kan men besluiten, góden de gemeente Zoutelande. Spr. acht, dart de prediking van het Evangelie dient be schermd te worden. De voorztter zegt, dat hert aangenaam is geweest, ieders meaning t« kunnen hoo- ren en dat dit geschiedt is mert eerbiedi ging van elkanders meening. Het te nu rustig gegaan hoewel het wat lang ge duurd heeft. Aan politiek wil spr. niet doen, die is er eenmaal. Spr. blijft de zelfde. Spr betreurt het, da| men «ome gesproken heeft met het kennelijk doei den voorzitter onaangenaam te zijn. In dit bedrijf wil spr den heer Hardam niet volgen, en daarom heeft deee gemak- kelijk spel. Hij «al van den voorzitter hier geen antwoord op krijgen. Wanneer hier geaegd wordt, dat dit of dat moeilijk is, dan getuigt dit niet van «wakte, maar is een toeken van beaat, van groot» verant woordelijkheid. Door den heer Hardam iraroerd, van twee of R b.v. dat een vergade ring zou zijn geweigerd on den Eersten Kerstdag. Dit is niet wSar. Daarvoor had spr geen recht. Maar daar werd muziek gemaakt,, en tooneeluitvoering. Spreker weet voorts niet, dat door hem cfttochten verboden zijn. Wa< die winkelsluiting aan gaat, begrijpt spr., dat dan Hardam niet met een voorstol te gekomen, dan was het misschien geheel in zijn geest gebeurd Voor de waardeering van den heer P. G. Jonker zegt spr.- dank. Dat de belasting hoog is, is juist, en spr. had het ook Ha ver verlaagd. Maar ieder beseft, wat daar aan vast «it. Wat het uitbreidingsplan aangaat, dat is een erfenis, die spreker kreeg, toen hij hier kwam .En nu kan men zeggen, men had het zoo moeten doen, ma^r men staat er nu achter, nu is het plan daar. Nu te moeilijk nit te voeren, waarvoor het ingeeteld is. .Ook is gezegd, dat in 1930 de schuld afgeloet te, doch een gemeente, die schuld heeft, is daarom nog niet altijd een arme gemeen te. Dat de burgemeester in den raad geen macht heeft, is zoo; als voorzitter van den raad heeft spr. weinig rechten, Het eenige recht is, wanneer het de leiding moeilijk gemaakt wordt, de vergadering te sluiten en dan den anderen avond weer voortzetten. Doch al hebben de raadsleden geen wettelijk omeohreven nüchten, toch hebben ze den plicht de leiding te steunen. Buiten B. en W. en den raad heeft de burgemeester niet di rect zeggenschap, maar wanneer er me dewerking is komt dit ten goede voor de ingezetenen Wat de cijfers van den heer Smit aangaat, deze zou spr. eerst moeten nazien Het zal spr. benieuwen hoe de heer Smit zal komen aan de cijfers uit de belasting voor zijn voorstellen De ich/ut- slute heeft nog de volle aandacht! Dat de Soc. Dem. ook de weth. zetels zou-kun nen bezetten, zal spr. niet ontkennen, doch Jioe te rijmen dan, dat men hot ge zag ondermijnen wil, dit (begrijpt spr. niet, dan is het wethouder .zijn onver antwoordelijkheid. Wat die slooten aan gaat, daar is de Gen Commissie bij ge weest en wanneer u weth. was, zou dit ook zoo zijn; dat het u gelukt zou zijn om alle® in orde te krijgen betwijfelt spr. Wat die sloot bij Penning aangaat, te de heer Smit niet op de hoogte, daar is een betere afvoer gekomen. Wat het In zijn geheel aangaat te het beter de menechen mee op te voeden, daar zijzelf véle malen de slooten gebruiken voor mestput. Vete malen te al gewaarschuwd geen vuil over het muurtje te gooien. Wat het raads- gébed aangaat, men kan daartoe een voorstel doen, doch spr. meerit, dat, waar de raadzaal meer gewórden te een pro- patmndazaal, een gebed misplaatst is. Hierna schorsing der vergadering. die leeg staan of binnen korten tijd teeg komen. Hij wijst op nieuwbouw door jjarticuJieren en noemt n.l. Kamfhorst, B. de Jong, J. Bol en G van Veen. De heer De Ruijter zegt «elf nog bouw grond te koop te hebben tegen billijken prijs. De heer Hoeijenbos «egt, dat de ge meente tart woningbouw moet overgaan en niet op particulieren schuiven. Verder zegt de heer Hoeijenbos dat de heer De Ruijter voor het voorstel van B. en W is, omdat hij «elf woningen verhuurt, een woonkamer voor f 2,50 per week en de bewoners op straat moeten gaan staan wasschen. Hierop onctaat een heftig debat tus- schen de heeren De Ruijter en Hoeijen- boe, waaraan de voorzitter een einde maakt. De heer Hoeijenbos zegt dat hij foto's zal laten nemen en in dagbladen aan toon en, welke nietige woningen men in Meerkerk heeft en stelt voor om 6 arbei derswoningen te bouwen. Dit voorstel wordt niet.ondersteund. Het voorstel van B en W.'wordt daarop met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemt de heer Hoeijbos. Voorstel B. en W.: lo. Aan G. de Groot, gemeente-veld^vachter, met ingang van 1 Januari 1928 voor zijn politiediploma met aanteekening een toelage toe te kennen van f 50 per jaar 2o. bij ont heffing van de door hem bij de gemeente en polder bakleede nevenbetrekkingen geen evenredige weddeverhooging toe te kannen lo. Wordt aangenomen met 6 tegen 2 stemmen Voor Blommen de heeren De Ruijter, Van Beekum, Brakel, Hoeijenbos en Verhoef. Tegen stammen de heeren .Van Uzeren en Kuijpere, 2o. de heer Hoeijenbos zegt dat de veldwachter vol pens zijn Instructie geen nevenbetrekkin gen mag verrichten. De voorzitter leest hierop art. 6 dor instructie voor waaruit blijkt, dat dit met toestemming van den heer Commis- sarie der Koningin wel het geval is. De heer Hoeijenbos zegt, dart de veld wachter te kort is gedaan volgens Prov. Blad. De voorzitter wijst er den heer Hoeijen bos op dat hij dit niet mag zeggen, aan gezien de veldwachter is aangesteld op de jaarwedde waarvoor hij is opgeroepen. Het voorstel van B. en W. wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemt de heer Hoeijenbos. Voorstel van B. en W. om aan den ge- meenteontvanger P. Eikelenstam, op zijn verzoek met ingang van 1 April as. als zoodanig eervol ontslag te ver- leenen, onder dankzegging voor de be wezen diensten Wordt z.h.s. goedgekeurd Voorstel van B. en W. om de borgtocht van den te benoemen gemeenteontvanger vast te stellen op f 5000 wordt na eenige discussies zh.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. om te bepalen, dat de benoemde gem. ontvanger tevens werkzaam zal zijn als ambtenaar ter se cretarie. De voorzitter licht dit voorstel nader toe, wijst op de voordeelen, die hierin voor de gemeente gelegen zijn en noemt verschilLende gemeenten waar deze be trekking reeds gecombineerd zijn. De heer Van Beekuta zegt, dat hij eerst voor het voorstel van B. en W. wa«, maar dat er in de gemeente sterk op positie is gevoerd en hij thans heeft moe ten besluiten tegen het voorstel van B. en W. te moeten stemmen. De heer Hoeijenbos wil iedereen ge legenheid geven te sollicite^ren. Het voorstel van B. en W. wordt hier- verworpen met 5 tegen 2 stemmen. KM «MWM. T-o— heeren Van Uzeren, Van Beekum, Hoeijenbos De Ruijter en Knijpers. Voorstel van B. en W. om voor het tijdvak 1 April tot 1 October a.s. een tijdehjken gemeenteontvanger te benoe men .teneinde Timmer gelegenheid te geven, mede te solliciteeren. Na eenige discussies wordt ook dit voorstel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen verwor pen, alsvoren. De heer Van Beekum vraagt hierop het woord en zegt dat hij den laatsten tijd nogal eens op de secretarie is geweest en maakt zijn compliment aan den se cretaris voor do wijze, waarop de admi nistratie gevoerd wordt. Waar er voel werk is ter secretaris, is hulp voor hem onmisbaar. In Timmer heeft hij een goede werk kracht; die ook behoorlijk bezoldigd dient te worden Diens jaarwedde be draagt thans voor Meerkerk t 450 en stelt voor om dit te brengen op f 700 ingaande 1 Januari 1928. Dit voorstel wordt door de heeren Kuijpers en Van Uzeren ondersteund. Hierover ontspint zich een levendige discussie, waarbij door de heeren Hoeijen bos en De Ruijter de houding van den heer Van Beekum c.a. wordt becritiseerd. Door den heer Hoeijenbos wordt voor gestald om de jaarwedde voor Timmer te bepalen op f 800. Dit voorstel wordt echter niet ondersteund. Na nog eenige discussie wordt hert voorstel Van Beekum met 5 stem men aangenomen. Tegen de heeren De Ruijter en Verhoef. Bij de rondvraag doet de heer Hoeken bos nog enkele yragen, welke door den voorzitter worden beantwoord waarna de vergadering wordt gesloten. Verschijnt I f 1.25, franco p den. Over het i ABONNÉ’8 vai 2000 Voor stemmen de heeren Van Brakel en Verhoef. Tegen stemmen de

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 4