SI FRISO i WEBWSBLAD VOBB ZD1D-BDLLOD EN UTRECHT a No. 5396 TWEEDE BLAD. Buitenland. EERSTE Binnenl Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws. FEUILL F.RO8W Het Gehei Moed Dit Nummer TWEE BI GOEDKC DOO 80H00NH0VEN8CHE COURANT van Maandag 27 Februari 1928 - No. 5395. Pluimveeteelt Formulier ter verkrijging van een Bericht yan Inschrijving voor onze Ongevallenverzekering INGEZONDEN Ml De moderne jougd. Voornaam: Leeftijd: 1—-t Beroep: Woonplaats: - Naam u.d. bezorger der Courant: Nil |f Let u>el, deze verzekering is UITSLUITEND voor ONZE «BONNE'S ■X>35^OJ5C N.V.DOUWE I TABAKS-FA Onderwijzeres; „En wat deed Trina Maurits, toen hij in 1600 den slag bij Nieuwpoort gewonnen had." Leerling: „Hij telefoneerde direct naar huis, d&t-ia er heelhuid* afgekomen wm, juffrouw." Verschijnt Maandag, 1.25, franco per post f den. Over het abonnenit ABONSÉ’S v«n dit Mat onnn Gulden bij le 4vVv ongeschikthe gevormde kleTne en de groote worden naar de keuken ver wezen. Eieren welke een lichte dooier ver tonnen voor de schouwlanrp of barsties of waarvan de schaal zich gevlekt voor doen, welke de luchtkamer niet aan het stompe eind hebben of er een wandelende luchtkamer op nahouden, die zich d<K>r het geheeïe ei verplaatst ,aïs we het el omdraaien, gaan onherroepelijk hun be stemming als voedings- en genotmiddel vervullen Proefondervindelijk is bewe zen dat hieruit geen kuikens zijn te broeden Dit artikel wordt over veertien dagep vervolgd. Vragen kunnen door onze abonné’s worden gezonden aan ona bureau en wor den dan kosteloos beantwoord. Postzegel van 7X cent voor antwoord insluiten. 53 „De graaf wil tot *oo® zijn leve® zal 1 „De graaf heeft gr er ook zeker van, da Lucerolle hem in het ste voldoening zal ven „Daar twijfel ik aa oude dienaar, het hoo „Wacht maar eenig je zult het zien.” „Moge dit waar zi, dat het ijdele hoop j „Jozef,” hernam Lo ik slechts enkele woon den persoon, die bene Daarna wenschte ik v te spreken. Wil je he klein onderhoud toe t< Jozef ging heen en „Ik verwachtte u,” spoedig hier. Laat on Men mag ons niet h< „Thibaut en ik hebb reu. en wij zijn beter hadden durven hopen, naar de Rigoleostraat, waar wij zeer gemak! herberg vonden oen t ’t Was reeds tien uur aantraden. Te midden - Zevenjarige leerpllc schaal. Op een vra de Kamerlid Albarda van onderwijs geantwc Voor het beanlwoon met welk bedrag ’s H len stijgen, indien de v de leerverplichting voo jaar jfpaard zou gaat van de leerlingenschaal vastgesteld bij de wet 1923 is in de eerste eenige zekerheid te w leerlingen de bevolkinf afzonderlijk zal toenez derinvoering vcc den plicht. Hiervoor bestaan ni< gevens maar ontbreekt staf voor globale bec reden is de ondergetet tot zijn groot Jeedweze op bovenbedoelde vra te geven. De telefoonverbinding De telefoonverbinding thans ongeveer een ma in dien tijd bewezen, eischen te voldoen. Het verkeer is, om ti tot nu toe aan Nederl perkt tot de kantoren terdam en ’s-Gravenh rechtstreeksche kabelve geland hebben^ de resv wel verwachte® dat oo luchtlijnen een goede gewaarborgd is. In verband hiermee tracht binnenkort alb derland toe te laten verkeer met alle plaats de Staten. Ammerstol, 27 Febr. Voor een geheel gevulde zaal gaf de Gemengde Zangver eniging .Aurora” j.l. Zaterdagavond in het café van den heer A. Stuurman haar jaarlijk scha uitvoering.. Na een korf openingswoord van den voorzitter werd met de afwikkeling vAn het programma een aanvang gemaakt. Behalve, dat het gemeengde koor verschillende liederen zong, werden ook enkele nummertjes ge- gegeven door een uit het gemengde koor g&vormd dames- en mannenkoortje. Over de uitvoering der zangnummers kunnen we heel kort zijn: ook thans bleek weer, dat! de vereeniging haar ouden naam heeft hoog gehouden. Na de pauze werden twee tooneelstukjes opgevoerd, n.l.: „Pietje” en „Flins en Flaps”. Beide stuk jes werden keurig weergegeven en brach ten de lachspieren der aanwezigen nog al eens in beweging. Aan de spelers een woord van lof voor hun prestatie. Tef alrisseling van een en ander gaven de Cebs Visser en de heer Joh. K. Brand, al’en a’l ier. enkele voordrachten., die zeer in den smaak van het publiek vielen. Al le» tezamen nemende, kunnen we dan ook gerust zeggen, dat de vereeniging den aanwezigen een zeer genoeglijken avond heeft bezorgd. Voordat wij eindigen komt zeker aan den directeur der ver eeniging, den heer Janssen te Gouda, een woord van lof toe voor de bekwame en aangename Jeiding, waaronder „Aurora" staat en die'de zangkunst der vereeniging tot zoo’n hoog peil heeft weten op te voe ren De avond werd door een gezellig bal besloten. Zaterdag- en Zondagavond zijn door de afdoeling Ammerstol van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcohol- houdende dranken feestavonden georga niseerd. Bij deze gelegenhoid werd on een weer* hieruit Waddinxvesn, 27 Febr. Een 5-jarig dochtertje van den heer H. van H. viel spelenderwijze aan de Esee te water. Moj B., welke inmiddels op het hulpgeroep van andere kinderen was komen toeloo- nen, mocht het genoepen smaken het kind, dat reeds zinkende was, op het droge te brengen. Het bleek, dat het reeds bewusteloos was, doch toepas sing van kunstmatige ademhaling, wer den de levensgeesten weder opgewekt. Een woord van dank is hier (zeker niet misplaatst aan de moedige redster. Naar wij vernemen, is thans na veel strijd definitief besloten de nieuw te bou wen R -K. School te bouwen op het ter rein aan het Kanaal pad alhier. Tn verband met door hoeren Gede puteerde Staten gemaakte opmerkingen betreffende de dekking van verschillende buitengewone uitgaven met kas gold leu ningen heeft de raad dezer gemeente be sloten hiervoor een vaste leaning aan te gaan. op het vuur. In ongeveer een half uur was men den brand meester. Het geheele gebouw werd evenwel een prooi der vlammen. Bij het blusschings- werk kreeg de eigenaar C. van der Zou- won een steen op het hoofd, waardoor een gapende wonde ontstond. Deze moest zich onder dokters behandeling sstellen. Verzekering dekt de schade. Het zal evenwel voor de eigenaar zeker een schadepost zijn, daar al de benoodigd- heden voor den appelpluk, als zakken, manden, kisten enz. een prooi der vlam men werden Ook gingen verscheidene mud den aardappels van de winterprovisie verloren. De brand is ontstaan naar men zegt door spelen met vuur van kinderen Vrijdagavond vergaderde in de zaal Diepenhorst de Vrijwillige Landstorm met belangstellenden. Aanwezig waren mede luitenant Groenendijk, Burgemeester De Gaaij Fortman van Dordrecht en de heer Jansen Maneschijn, commandant der Ge westelijkt1 Vrjjw. lumdstorm. De vergade ring werd toegesproken door Burgemees ter De Gaaij Fortman en luitenant Groe nendijk en den hoer Jansen, die hun blijdschap uitspraken over het groot aan tal aanwezigen, die hun belangstelling toonden in het werk der B. V. landstorm Vooral werd ongewekt tot deelname aan de groote toogdag, die in 1928 door de B. V. L* in Den Haag gehouden zal wor den. De vergadering droeg een gezellig karakter. De arbeider P. C. Veen, in dienst bij dhr.G. H. Spek kwam Vrijdag bij het mestkarren, toen de kar gelost was en hij rijdende on den wagen zou sprin gen, te vallen Een been werd nogal ern stig benadeeld. Ook het aangezicht werd nogal ontveld. Een en ander zal een tijdje rust vorderen. Het paard ging met de kar in gewonen draf huistoe, maar wend tooh onderweg gegrepen. De monteur G. Hamoen, die Zater dagmorgen een auto op gang zou brengen, was zoo ongelukkig een klap van den kruk tegen zijn arm te krijgen. Aanvanke lijk wend vermoed dat de arm gebroken was. Bij onderzoek in het Ziekenhuis te Gorinchem bleek dit toch niet «oo te zijn. De arm was alleen ter hoogte van den elleboog gekneusd. Haastrecht, 27 Febr. Loop der bevol king. Het aantal inwoners dezer gemeen te bedroeg 1 Jan. 1927 y 11 mannen en 1000 vrouwen, totaal 2131 zielen. In 1927 werden geboren 29 mannen en 31 vrou wen. Gevestigd 119 m. en 133 vr. Vermin derd door overlijden 6 mannen en 6 vrou wen. Door vertrek 112 mannen en 108 vrouwen, zoodat op 1 Jan. 1928 de bevol king bestond uit 1118 mannen en 1038 vrouwen, samen 2157 zielen. Een vooruit gang dus van 26 zielen. DE VERLOREN PORTEFEUILLE. D« reiziger, die dacht be- «tol«« te zijn. Oudewater, 27 Febr Door perso neel der spoorwegen werd voor «enigen tijd langs de spoorlijn onder deze ge meente een eigenaardige vondst gedaan. Tusschen de rails lag namelijk oen por tefeuille, die het aanzienlijke bedrag van 25.0GJ francs bevatte en eenige Franschi? naamkaartjes inhield. De politie werd met deze vondst in kennis gesteld en door haar bemiddeling werd per radio het vinden van de por tefeuille met gold rondgeseind. Aan een grensstation werd dit radio bericht opgevangen. Juist even tevoren had een heer, die per trein op weg was naar Berlijn, aangifte gedaan van ver missing dezer portefeuille. De reiziger had gedacht bestolen te zijn doof internatio nale treindieven of zakkenrollers. Van het grenstation uit was reeds een onderzoek aangevangen, toen het draad- looze bericht binnenkwam. De eigenaar werd weer in het bezit der portefeuille gesteld. Het is gebleken, dat hii gebruik had gemaakt van de retirade en daarbij de portefeuille had verloren, die door de opening heen op de spoor baan was terecht gekomen. Dat de radio nuttig is, bleek dus al- Werkloosheid&praagstuk in Amerika- Ondanks den bloei en voorspoed welke in de Vereenigde State® van AMERIKA heerscheu, lieelt ook de werkloosheid er groeten omvang aangenomen. Te onver- klaarbaarder ut dit verschijnsel daar om dat Amerika een tijd van gr ooien voor spoed beieelt. Door de tegenstanders der huidige Amerikaansche regeering wordt gezegd, dal de regiering het aantal werk- loozen steeds verdoezelt teneinde haar kansen om herkozen te worden, niet te bederven Door de Democraten daaren tegen wordt getracht zooveel mogelijk munt uit dit cijfer te slaan. Er moeten namelijk vier nnllioen lucrkloozen, in Ame rika zijn. Een zeer hoog aantal, zooals, men begrijpt. Van regeeringswege tracht men daartegenover het ernstige karakter van het verschijnsel weg te redeneeren. De Democraten hebben er bij de re geering op aangedrongen, dat van over heidswege voor zooveel mugelijk werk verschaffing zou worden gezorgd. Op zeer handige wijze heeft uu de nnliister van ariieid van de aanvallen der oppositie gebruik gemaakt om nog eens stemming te maken voor het groote vlootplan van zijn collega-ininister Wilbur. Aan een te Chicago gehouden feestmaal het woord voerend, zeide minister Davis; dat door het zetten van meer spoed achter den vlootbouw volgens het plan der regeeruig door de werkzaamheden die noodig zullen zijn bij de verbetering van den waterstaat kundigen toestand in het Missisippi-gt> bied en verder door werken aan gebou wen en wegen een aanzienlijke verminde ring van de werkloosheid zal intreden. Tegen dat het voorjaar,er is zouden meent minister Davis er nog maar .1.000.000 werkloozen zij®,. En zeide hij nog „een millioen werkloozen zijn er gewoonlijk ten alle tijde in de Ver. Staten. Dit lijkt voor een land dat prat gaat op zijn voorbeeldeloozen voorspoed en zijn schitterende economische® bloei nog een hoog aantal Davis is voor het overige een voorstander van hooge Iconen en van hooge beschermende rechten. Afgezien daarvan nog mag toch met reden de vraag gesteld worden of het verstandig zou zijn om ter bestrijding van de werkloosheid oorlogstuig te doen aanmaken, dat later dienst zal moeten doen om de volkswelvaart te vernietigen of achteruit te helpen Die methode van Davis is dus meer „handig’’ dan 'juist en dat zal hem door zij ft tegenstanders dan) ook wel aan het verstand worden gebracht. Want de uitgebreide vlootplannen der Amerikaansche regeering ondervinden zeer veel bestrijding, zoodat deze regee ring ook daarin piet gelukkig geweest is. Onder een zandkar. Te Rotterdam is de 12-jarige J. P. uit de Gerrit Jan Mulderstraat, bij het spelen bij een bord werk aan de Willem Buitenwechstraa'. onder een zandkar geraakt. Met eer go- broken been en een ernstige acheurwond apn dart, been, is hij in het ziekenhuis aan den Cool singel ter verpleging opge nomen. Doodgekneld. Bij de in aanbouw zijnde cementfabriek te St. Pieter bij Maastricht is de arbeider Huigen, uit Maastricht, bekneld geraakt tusschen een kipkar en een pilaar Hij is aan de beko men inwendige kneuzingen overleden. Een ontrouwe cipier. Een hulpcipier van het Berlijnsche huis van bewaring, had zich voor de rechtbank te verant woorden, daar hij brieven van gevange nen naar buiten heeft gesmokkeld en zich hiervoor zeer goed liet betalen Voor de bezorging van een enkelen brief zou hij 50 mark hebben ontvangen. De man werd tot 1 jaar en 3 maanden hechtenis ver oordeeld. Heel wat op z’n kerfstok. De poli tie te Leiden heeft gearresteerd den 66- jarigen werkman B J., die zich heeft schuldig gemaakt aan een groot aantal diefstallen ten nadeele van de N V. Hol- landsche constructiewerkplaatsen te I-ei- den. Toen dezer dagen weer verschillen heer Renenum moest de schildering- laten verwijderen. Hij ging echter in appèl. Bij de nu voorgestelde dading etant de ge meente Gouda aan Van den Hondel haar rechten op den muur af. Van den Hondel betaalt aan de gemeente f 1000 en wordt gesubrogeerd in de rechten uit de huur overeenkomst tusschen de gemeente en den' heer Reneman, Verder bevat de da ding nog een regeling omtrent de proces koeten. I Jssilsteln, 27 Febr. Een vaandel, toe ken van durf en symbool van moed. De banier, waaronder een vereeniging op trekt, om naar concoursen te gaan, waar aan de verworven eereprijzen kunnen prijken De R.-K. Muziekvereeniging ,Amici- tia” heeft thans gelukkig haar vaandel* En dat symbool van vereenigingetrouw err sympathie der burgerij, is op een feeste lijke bijeenkomst aan „Amioitia” aange boden. De feestavond werd geopend door eeu vroolvke marsch der muziekvereeniging, waarmede de voorzitter van het Vaandel comité de vele verdiensten van „Amici- tia” schetste en wees op de groote belang stelling, welke het corps steeds van de ingezetenen heeft mogen ondervinden. Ook deze avond gaf hiervan wederom een duidelijk bewijs, daar het comité door de milde bijdragen der ingezetenen en de welwillende medewerking van verschil lende verenigingen in .staat is gesteld, dit vaandel te kunnen aanbieden. Nu werd het scherm weggenomen en prijkte het keurige vaandel van wuivende palmen. Spreker sprak den wensch uit, dat het vaandel getuige moge zijn van ve le en groote overwinningen op muzikaal gebied. Vervolgens had de plechtige wijding plaats, welke verricht werd door Pastoor J. P. G. van Rooyen. Hierna dankte de voorzitter van „Ami- citia" de heer Vink, allen, die hadden bijgedragen voor dit vaandel en bracht ook een woord van dank aan den -heer B. Voorendt als ontwerper van het vaan del. Hierna was het officieele gedeelte ten einde en was het de beurt aan „Ami- citia” om de aanwezigen op eenige schit terende muzieknummers te vergasten. Reeuwljk, 24 Febr. De vorige week heeft in het café van den heer B. A. van Riet schoten een uitvoering plaats gehad van de damesafdeeling der Gymnastiekver eeniging ,Door Oefening Kracht" (D.O.K.) met medewerking van de Heerenafdee- ling onder leiding van den heer S. J. Soek. Wederom .bleek, dat ook dames op uitstekende wijze de verschillende gymnastische oefeningen kunnen uitvoe ren. Vrije en ordeoefeningen, het werken aan brug en paard bewezen dit voldoende maar het möest frapneerde de rythmische oefeningen, die werkelijk een schoon ge heel vormden. Ook het komisch rekwer- ken, uitgevoerd door de heeren, verwierf veel applaus. Met standen, sluiting en afmarsch werd de uitvoering gesloten. Waarna een gezellig dansje volgde. Dat het gevaarlijk is en zelfs straf baar, als een fietsrijder een in beweging zijnden automobiel vasthoudt, is weder om gebleken door het ongeval onzen ’’laatsgenoot J. v. d. S. dezer daren over komen. Door zich op bovengenoemde wijze te laten trekken door een vracht auto, is hij tegen een boom aangereden en bewusteloos op den straatweg geval len, waar de chauffeur van den auto- dienst GoudaBodegraven hem vond. Hij is ter verpleging in de Wijkverpleging te Gouda opgenomen. Gorinchem, 27 Febr. In de Vrijdag avond gehouden raadsvergadering zijn langdurige besprekingen, gevoerd over het voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement voor het Burg. Arm bestuur en het vaststellen van een in structie voor den secretaris-boekhouder, tevens armbezoeker. B. en W. verdedigden hun voorstel o.a. door te wijzen op het buitengewoon hooge bedrag, n.l. f 60.00U, dat in 1927 voor armenzorg was uitge geven. Zij achtten hun voorstel ook voor de bedeelden beter dan de tegenwoordige regeling, omdat de secretaris-boekhouder, tevens armbezoeker, in de gelegenheid zal zijn, alle aanvragen om steun zelfstandig te onderzoeken. Bij de tegenwoordige re geling is hun inziens bgljqorlijk onder zoek uitgesloten. Van soc-dem. zijde werd het voorstel bestreden, omdat men meen de, dat de secretaris-boekhouder, tevens armbezoeker, te veel zeggenschap zou krij -ren. Ook zag men in het voorstel een streven, de uitgaven voor armenzorg te drukken. Tegen deze voorstelling kwam de voorzitter met nadruk op; tegen ongemo- tiveerden steun de voorzitter noemde een paar sprekende voorbeelden - moest echter beslist stelling genomen worden. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen. A.S regent van het burgerkinderwees- Lui i werd benoemd de heer D. A. Vervat BRAND TE AMEIDE. Schuur door brand ver nield. Iemand ver- woiid. Amelde, 27 Febr. Zaterdagmiddag on geveer 3 uur klonk in de Nieuwstraat de Kreet brand. Een schuur van den heer Van der Zouwen was in brand geraakt. Door toegeschoten hulp uit de om geving kon, daar er nogal brandbaar ma teriaal aanwezig was, de brand niet ge- bluscht worden. Govolg was, dat de brandklokken ge- 'uid werden en een ieder naar de plaats dos onheils spoedde. Ook de spuiten waren spoedig gearri veerd. Het gebouw stond toen al in lichtelaaie Het liet zich aanvankelijk bedenkolijk vanzien. daar de belendende woonhuizen *r maar een meter vandaan staan. Als altijd was de Ameidensche burgerij haar post. Met kracht werd het blus- ichingswerk aangevat. Ook beide epuiten richtten hun etraal der avonden door den heer Waltman, uit Den Haag, een rede gehouden, terwijl naast het opgevoerde tooneelstukje, nog 1 eer film afgedraaid werd, welke het op schrift droeg „Satan’s Offer”. Het too- neelstukje werd keurig afgewerkt terwijl de film zeer veel leerzaams in «ich droog Clessendam, 27 Febr. Bij Kon. is benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Dordrecht ter standplaats de p-emeente Dordrecht do heer Er. van Buul cHindidaat -notaris alhier Gouda, 27 Febr. Bij herhaling is zoo wel wan de zijde der regenten van het I Van Iterson-ziekenhuas als door de ge zondheidscommissie aangedronken op wr plaatsing van het woonwagenkamp aan het einde der Krugerlaan, in verband met de' hinder, welken den riekenhnie- dienst van de aanwezigheid van dat kamp ondervindt. B en W. hebben naar een ander terrein uitgezien en stellen den ge meenteraad nu voor, een kamp in te rich ten op een perceel grond, gelegen aan de Noordelijke punt van de landerijen der voormalige hofstede Burgvliet, nabij de eerste bocht van den Bodegraafschen straatweg. Het terrein is ongeveer 2200 vierk. Meter groot en biedt plaats voor 50 wagens. Voor het verharden en ophoo- gen van den grond, het maken van een vaste houten toegangsbrug, een afschei ding aan de Zuidzijle, van twee prima ten, een pomp, een waterstoep en een paardenstal, zal rond f 4700 noodig zijn. Er zal met de Goudsche waterleiding maatschappij een overeenkomst worden getroffen, om het kamp van leidingwa ter te voorzien. In een huishoudelijke vergadering van de afdeeling Gouda van de S. D. A. P. is besloten, den beer W. Sanders can- didaat te stellen voor de vacature m hei college van B. en W., die door het bedan ken van den eoc.-dem. wethouder Lafe- ber, is ontstaan. Door den Bond van Kaasproducen- ten werd het volgende adres aan de Twee de Kamer gezonden: „De Bond van Kaasproducenten te Gouda, met belangstelling kennis geno men hebbende van het wetsontwerp tot bescherming der keramische industrie en de toelichtingen daarop; gevolgd hebben de de besprekingen vóór en tegen inzake deze voorstellen in vergaderingen en pere; overwegende de groote belangen, die on ze export-industrie en land- en tuinbouw heeft bij een onbelemmerden uitvoer, wel ke belangen zich demonstreeren door het milloenencijfer onzer export, alleen voor land- en tuinbouwvoortbrengeelen meer dan 7 a 800 millioen gulden per jaar be dragende; gezien daartegenover de in ver houding zeer kleine belangen, dip- met dit wetsontwerp worden gediend en waar bij de noodzaak tot bescherming nog aan gerecht vaardigden twijfel onderhevig ie; gezien de mogelijkheid van ernstige scha de aan deze groote nationale belangen voornoemd door instellen van dezen be schermenden maatregel, gehoord de stem men, die reeds vanuit groote importlan- den onzer land- en tuinbouwproducten tof one komen; meent, dat groote nationale belangen' vèr moeten voorgaan boven plaateelijke, individueele en wijd onder geschikte verlangens; en verzoekt met grooten ernst dit wetsontwerp niet aan te nemen.” Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Rotter dam, ter standplaats Gouda, de heer G W. Nagtglaa Boot, candidaat notaris, wo nende alhier. B en W. stellen den gemeenteraad voor op een terrein aan de Achter Willens tien controlewoningen te laten bouwen Zij vragen den raad machtiging, voor schotten uit ’s Rijks kas aan te vragen 'oor den aankoop eh let in gereedheid brengen van bouwterrein en voor den bouw van woningen tot bedragen, res pectievelijk groot f 4941, en f 26.919, of zooveel meer als, zal bl'jkon noodig ft zijn, alsmede een bijdrage uit ’s Rijks kas in het jaarlijksch vast te stellen tekort op de exploitatie van die woningen. B en W. «tellen verder den gemeente raad voor, hen te machtigen, een acte van dading aan te gaan met de heeren Van den Hondel en J. Reneman te Gouda, ter beëindiging van de aanhangige pro cedure in voortgezet kort geding voor het gerechtshof in Den Haag betreffende hel als reclamevlakto verhuren van den muur van het perceel St Anthoinastraart no. 6 alhier, vroeger de gemeente scheidings muur tusschen genoemd j>erceel, toebe- hoorende aan den heer Van den Hondel en de sindsdien afgebroken Korenbeurs, die aan de gemeente in eigendom toebo hoorde. Nadat de door afbraak van di' perceel ontstane vrij gekomen ruimte bij de Nieuwe Markt was getrokken, ver huurde de gemeente de buitenvlakte van den muur aan den heer J. Reneman vooj reclamo-doeleinden. Deze liet er een recta- meechildering aanbrengen, maar nauwe lijks was dit geschied, of de heer Van den Hondel dagvaardde den heer Rene man in kort geding voor den presiden van de rechtbank te Rotterdam, om die schildering te laten verwijderen, stellend dat door afbraak van de Korenbeurs dc muur het karakter van gemoenen huu had verloren en de gemeente dus geer recht had op de buitenzijde van den muur die nu in vollen eigendom aan Van den Hondel zou toebehooren D - gemcenh word in vrijwaring geroepen en steld harerzijds, dat het karakter 'an gemeene muur door de afbraak niet was verlorei gegaan en dat zij dus recht had op haai zijde, nu buitenzijde geworden. De heei Van den Hondel werd door d«n presiden der rechtbank in het gelijk gesteld en de broedneigingen, dan kunnen ’s avonds de eieren onder de kip worden gébracht. i Alvorens dit plaats heeft, wordt de i broedster eerst duchtig onder handen genomen tegen ongedierte Wij hebben dit in een onzer voorgaande artikelen reeds uitvoerig behandeld De eieren warden eerst geschouwd. Hoe verscher de eieren ^ijn, hoe beter Broedeieren kunnen wel enigen tijd op een koele, donkere, niet te vochtige plaats liggend als in het nest worden bewaard, doch het verdient aanbeveling geen oudere eieren te gebruiken dan drie weken Dagelijks moeten ze worden gekeerd om de kiem los te houden en het doorzakken van de dooier te voor komen De eieren worden aan ec® der zijden gemerkt met een streepje en aan de andere zijde met een kruisje. Door geregeld dagelijks deze teckens voorzich tig naar boven te draaien is men verze kerd, dat deze keerlng heeft plaatsgehad Bij het schouwen van de eieren (lat het beste door een schouwlanrp kan ge schieden, worden onregelmatjg eieren terzijde gelegd Ook d<* (Vervolg en slot van No. 5394). Ook het gesdükte aanbod van een vriendelijken buunnain, welke voor eeiüge jareu, eens een toompje raskippen heelt gekocht, zouden we liever niet acceptee- ren. Willen we er weinig voor mlgeven, dan, verdient dit natuurlijk de voorkeur, boven het nemen van een aantal eieren uit een willekeurig eiermandje. Neem iu elk geval van twee kwaden de beste. Zet dan evenwel gelijktijdig alle verwachtin gen op zij, om voor teleurstellingen te worden behoed In het gunstigste geval zal er een stelletje donzige kuikentjes wor. den geboren, welke1 beter geschikt zyn om de kinderen te vermaken, dan om ar nog goede kippen van te maken. Bij het broeden onder de hen berekent men maximum een 15 eieren per kip, De moeilijkheid is echter om op het juiste moment aan een broedsche kip te komen. Het stomme beest wordt maar niet op commando broeds. Bij de lichte rassen is de broedschheid bijna geheel weggefokt, zoodat wij in de meeste ge vallen gedwongen zijn, onze toevlucht te nemen tot de zwaardere rassen. In den regel zullen wij de broedneigingen moe ten aanwakkeren, om in den aanvang van het broedseizoen over voldoende broed- sche kippen te kunnen beschikken. DaAr- 1 toe worden eenige kippen yan het twee de legjaar afgezonderd in een warm hok en gevoerd met uitsluitend graan, waarin veel mais en wat hennep. Tegen den tijd, dat wij broedsche kippen noodig hebben plaatsen we in het hok eenige nesten met kunsteieren en vertoonen ze voldoende Naam: --

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 4