Gemeenteraads vergaderingen. Formulier ter verkrijging van een Berichl van Inschrijving voor onze Ongevallenverzekering 'In, waarbij btatk, dn di b«- ruohto in- en uitbreker Fmni Kirsch, van <ie tralies van iijn oal had door- ftvrild. Hij hing al half buitan hat raam toen de wachters rijn oei binnrnkwa- man. De man ie thans in ketenen ges&a- S*n, totdat rijn zaak voor da rechtbank te Potsdam zal zijn afgehandeld. Daar na kan men hem-een bewaarplaats ge ven, waar minder gevaar voor uitbreken bestaat. Doodgevallen. Per autb van den Go- neeekundigen Dienst ia naar hot Wilhol- minagastihuis ke Amsterdam: 'vervoerd en aldaar overleden een 17-jarige jon gen, die tijdens werkzaamheden op het dak van de eeretribune van hot nieuwe Stadion daar afviel en terecht kwam op een 16 M. lager liggende betonnen trap. Hot ongeval ia aan eigen onvoorzichtig heid te wijten. Arms kltins. Een driejarig jonge tje is spelenderwijs* in het Westerkanaal te Amsterdam gevallen en eenige uren la/ter daaruit levenloos opgehaald. Hot lijkje is per ziekenauto naar het Binnen gaathuis vervoord. Brandkast gratoltri. In den nacht is ingebroken in de woning \an den koonmaji F. D. aan de Vijverhofstraat te Rotterdam. Gestolen is een ijzeren brandkast, welke een bed rap van f 59 bevatte, benevens 150 Belgische francs, 2000 Oostenrijksohe kronen, 1 chèque ter waarde van f 200, 2 spaarbankboekjes en enkele oontraoten en polissen Een monster of een krankzinnige? ZIJN VADER EN ZIJN MOEDER VERMOORD. Esn ongewons rechtszaak. In de Franficdie pers wordt mot groote belangstelling geschreven over een rechtszaak, die heden zou aanvangen voor het Hof van Assizen in het Fran- sohe departement der Dordagne. Het is een rechtszaak, w aarin wel ter sprake zal komen de ai of niet toereko- mngavaitibaanhoid van menschen, die in den voorbijen oorlog verwond worden. De zaak, waarom het gaat, va de voi- Een man, die in den oorlog verwon i werd, heeft eenigon tijd geloden zijn va der en zijn mooder vermoord. Hij heeft eorst zijn moedsr in huis dood geschoten en daarop kadm zqn vader afgewacht Bij hot lijk van zijn slachtoffer wachtte de koelbloedige moordenaar tot zun grijze vader van een wandeling thuis kwam. Nauwelijks was de bejaarde man binnengetreden, of zijn zoon sprong op hem af en sloeg hem met een knuppel dood. De tweevoudige moordenaar deed van zijn misdaad niets blijken. Hij hield de twee lijken verborgen en deed zijn werk aks gewoonlijk. Toen de moord echter aan het licht dreigde to komen, omdat de bedde oude róensehen zoolang afwezig bleven en de dorpelingen naar hen tgingen vragen, heeft de moordenaar een Inbraak verzonnen, om zoodoende te doen gelooven, dat ban dieten het huis waren binnengedrongen en toen de bejaarde menschen tegen weer boden dézen hebben afgemaakt Uit het juatetieeJe onderzoek kwamen andere feiten vast te staan en spoedig moest de zoon door de mand vallen en bekennen, dot hij zijn ouders vermoord bad. Thans zegt de man, dat hij in een vlaag van geeetesverbijBtering heeft ge handeld. De akte -van beschuldiging zegt evenwel, dat de zoon de gruweldaad be dreef s om hol kleine fortuintje, dat de oude menschen bezaten, in handen te kriiran. Men ziet met belangstelling dit proces tetren den moordenaar zijner ouders te gemoet. Gevallen. De 30-jarige koopman J. W. V. J. uit de Easenburgotraat ia op het Kruisplein te Rotterdam bij het in stappen van een tram gevallen. Met een gebroken koker onderbeen is hij in he* ziekenhuis aan den Coolaingel ter ver pleging opgenomen. Luchtballon gedaald. In de Ees- veensohe hooilanden, nabij Steenwijk, is des avonds een luchtballon met drie Duitse he hoeren gedaald. Men was des moreens te Gobenkirohen craetegen- DE GEVAREN IN DE LUCHT. Doodelijks vliegongelukken. Uit Melbourne, in den Amerikaanecbcn staat Florida, komt bericht van een vliegramp. Brookg, de voornaamste pzo- beorder van nieuwe vliegtuigen bii de fa briek. van Fordvliegtu'gen, zou een tocht zonder tuaachenlandin"' van Detroit naar Miami in een Ford-vliegtuig nuJcen Hij was eerst gedwongen geweest een tusschwatijdsche landing te maken. Toen hij nu zijn tooht voortratts, rial hij tegen het bogin van den avond, toen het al don ker was geworden, in zee, en was bijna dadelijk zoek. Den volgenden dag werd hot vliegtuig esn halve mijl uit de kust gevonden; maar van Brpoka word niets "eden. Man vreest, dat hij verdronken is. Op het vliegveld te Augsburg (Duitschland) is de vlieger Hackmaok mem een njeuw groot passagiersvliegtuig van de Bayeriecho Flugzeugwsrke, dat bestemd was voor de Deutsche Lufhansa, neergestort. Nadat hot ongeveer 20 minu ten in de lucht was geweest, viel het toe stel nlotseling van een hoogte van onge veer 8ü Moter op den grond, waarbij üo "abeel vernield werd, terwijl Hackmaok op slag word gedood. Men vermoedt, dot er een schroef gebroken ie. Hans Hackmack stond bekend als een van de boste Duitsche vliegers. Hij was technisch adviseur van de directie van de Deutsche Lufthansa. Hij werd in 1898 in Mexico geboren en had na den oorlog gestudeerd aan de Teahnische Hoogo- sohool te Darmstadt. Lijk opgehaald. Nabij de vlotbrug te Koedijk is het lijk opgehaald van een bejaard man, zekere H., die -sinds on geveer half December vermist werd. Diefstallen. Uit een perceel aan de Prinsengracht te Amsterdam zijn ont vreemd een bedrag van pl m. f 700, twee gouden heerenhorlogekettmgen, een gouden heerenhorloge, een gouden dam**- broche, een zilveren heorenhorloge en een ring mett sleutela Uit een kast in een huis in de C&s- tesiusstraat in Den Haag ia f 500 gesto len. Storm op dt Kaspische Zn. Van wege een storm op de Kaspische Zee moest de scheepvaart in de Perzische en Russische havens stilgelegd -worden. O.a ia een jacht omgeslagen, waadbij twaalf Itersonen verdronken zijn; een van hen was een hooggeplaatst Perzisch rinraambtenaar. boa onthoudt zich van stemming. Volgt vaststelling van het vermonlgvul- dlgingsgetal der inkomstenbelasting over 19281929. B. en W. stellen voor, dit te brengen op 1.1 tegenover 0.9 In 't vorige Jaar. De heer Hoe(Jenbos wjjst er op, dat volgens zijn oordeel de begrooting voor z(jn neus is weggekaapt Hjj Is tegen verhooging, daar de arbeiders er woer de dupe van zullen zijn. Hij zegt nog ter zijner tijd met oen belasting-ontwerp te zullen komen. Daarna komt het voorstel in stemming en wordt met 0 stemmen aangenomen. Tegen 1 stem n.l. van Hoeijenboa Benoeming Gemeente-ontvanger De hear Van Ba informeert of dat wat er in hot aohrijvan slast, in overeenstem ming met da waarheid ia, waarop de hoor Van dor Wouden antwoordt, dit het hier een familieruzie la. Bij aanbestedingen, die i|i het vervolg plaats hebben onder ingezetenen, zullen de uitnood!gingen tot inschrijving van de secretarie worden verzonden. De hoer Verhoog vindt, dat de gemeen- te-opzichter zich boven dergolijko kwes ties moest verheffen en achf het go- wenscht hem te bevelen, dat hij onpartij dig léoot optreden. Wethéuder De Jager merkt op, dat B. en W. er niets aan konden verande- De voorzitter doolt mede, dat er 24 ren" ?ok b" b?1 vwvelend voor B. sollicitanten zijn en dat door B. en W op de voordracht zijn geplaatst; No. 1 W. van Beekum, No. 2 V Bra kol Bij eerste stemming is de uitslag: A Brakel 2 st...if. Booms, IJ van Ipercn, J van der Meulen, W. R. Teeuwm en W. van Beekum elk 1 stem. 2e stemming: H Booms, A. Brake.! en J van der Meulen elk 2 stemmen 0n 1 stom op W van Beekum. 3e «temming tussehea H Beams, A. "rakel en 3 van dnv Meuten. 8 op J. van der Meulen, 2 op H Beems <n 2 op A Brake!. Tussehen stemming tussehen H Booms en A Brake!. 4 stemmen op H. Bcetm f«n 3 op A Brake!. 4e stemming tussehen J. van der Meu len en H. Beems. De uitslag is H Beems 4 stemmen m J. van der Meulen 3 stomme*. Alzoo is gekozen de hoer H BmmiJJa Rondvraag. De heer Van IJzeren informrert wan neer de brandspuit, welk» m Mwrtmrtv*- broek ia geplaatst, zal worden beproefd De voorz. doelt mede. dat jiit binnen korten tijd zal gebeuren Hierna sluiting der openbare raadszitting. MEERKERK. Vergadering van den Baad dezer ge meente op Vrijdag 24 Februari 1928. Aanwezig alle leden Voorzitter de Bur gemeester, Secretaris de lie.-r H. A. Bax. Na opening door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering ge Le zen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat een dank betuiging is ingekomen van den hoer Vis, werkzaam ter secretarie alhier, voor de hem over 1927 toegekende gratifi catie. Van de Gezondheidscommissie te Gor- cum een verslag over 1927 en een over de afgeloopen 25 jaren. De heer Hoeijenbos verzoekt den Bur gemeester ieder der raadsleden qan ver slag over 1927 te doen toekomen om na te gaan, wat er in deze gemeente op dit gebied te doen is. De voorzitter: Dat zal niet gaan, daar er maar twee exemplaren zijn toegetón- d«n, waarvan de heer H. er één gedu rende 8 dagen ter inzage kan krjjgen. De heer Hoeijenbos dankt den yoor- zit ter voor de toezegging. Bekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur. Genoemde reke ning wordt nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren Kuijpers en Van IJzeren. Opgemerkt wordt, dat er oen achteruitgang is te bespeuren van f 630.18. De heer Hoeijenbos brengt in, 't midden dat die achteruitgang blijkbaar een go- volg is van de uitkeering aan werkloozen» Hij zon dus willen voorstellen, de sub sidie van f 1500 dpi f 2000 te brengen. De voorzitter: De leden van het B,. Armbestuur zullen zoo noodig, zelf wei erhooging van subsidie vragen en wijst <er op, dat aan de arme menschen niéts wordt onthouden De leiding is in goede handen^ Hij! geeft Hoeijenbos in overweging voorzich tig te zijp. met critiek op 't BurgerijjU Armbestuur. De heer Hoeijenbos zegt, dat het niet zijn bedoeling is critiek uit te oefenen op de leden van dat bestuur. Verzoek van het Bestuur der Bijz. School om een voorschot van f 300. B. en W. stellen voor dit te verleenen, wat zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Verzoek van het Bestuur der Bijz. School om een jaarlijksche vergoeding van f 500 voor een assistent aan tdie school. B. en W. stellen voor dit toe te staan. De heer Hoeijenbos wjjst er op, dat vele kinderen uit andere gemeenten de Bijz. School alhier bezoeken. £>p de Gpenb, 8chool alhier kunnen ze niet toegelaten worden, omdat tussehen die gemeenten en Meerkerk geen regeling is gfltroffen. Nadat op deze onbillijkheid is gewezen, wordt het voorstel van B. en W. met 6 stemmen aangenomen. De hoer Hoeijen- haam: Voornaam Leeftijd: Beroep: Woonplaats: haam u.d. bezorger der Courant: BV Let wel, deze uerzekering is UITSLUITEhD uoor OhZE flBOMME'S lekkerkerk, vooratteF de burgeneeeier, de heer Jïr. L. de Geer van Jutphaaa, secrete, na de (teer Van Riemedift. Alle «ede- loden zijn tegenwoordig. De voorzitter opent de openbare raads zitting, die door publiek op de tribune wordt bijgewoond. Door den secretaris worden do notulen der voorgaande bij eenkomst gelezen. Op de vraag van den voorzitter, of de raad de «eleaen notulen kan goedkeuren merkt de heer Van Eb op, dat in de no tulen ataat vermeld, dat hij zou hebben voorgesteld om elke drankbeatrijdersver- eeniging f 100 subsidie to geven. Dit ia niet juist. Hij heeft voorgesteld om de Ned. Vereeniging tot afschaffing van al- ooholhoudende dranken de f 100 subsidie te laftn behouden en do andere vereeni ging f 50 te geren. Verder heeft hij ver zocht in verband met het verkeer aan de Korte Stoep, dat B en W. zich in ver binding zouden stellen mot Ged. Staten. Een en ander naar aanleiding van de ver betering van den Lekdijk Ammerstol— Krimpen ad. IJseel. De heer G. Broere zegt, dat besloten is de oude steunregeling voorloopig van toe passing te verklaren op de uitkeering van de werkloozen en dat de regeling daarna in den raad zou worden gebracht. Er staat genotuleerd „tijdelijk", wat de heer Broer© liever ziet omgezet in „voorloo pt g". In dit verband merkt de heer Verhoog op, dat de oude steunregeling wel goed was, doch practisch niet uitvoeibaar. De notulen zullen aldus aangevuld worden. Hierna worden zij goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De vborzitter deelt mede; a. dat Ged. Staten de rekening over 1925 hebben goedgekeurd; b. dat bij Kon. besluit aan den heer Jbr. L de Geer van Jytphaaa met ingang van 1 Juli 1928 eervol ont slag is gegeven als burgemeester der ge meente; c. dat prooeeverbaal U 0**0- maakt van de kaa van den gemeente-ont vanger en dat in kaa bleek te zijn f 3444,61, wolk bedrag conform de boe ken en bescheiden was; d. dat Ged. Sta ten heben bericht, dat zij de beslissing inzake de begrooting *28 hebben verdaagd waarbij tevens wordt medegedeeld, dat uitgaven mogen gedaan worden tot de helft der geraamde bedragen en tot het ontvangen van alle geraamde inkomsten.- e. dat dit college do af- en overschrijvin gen in do begrootfng *27, waartoe de raad in zijn vergadering van 2 Deoember j.l. besloot, hebben goedgekeurd; f. dat de Raad van State he< besluit van Ged. Sta ten, waarbij laatstgenoemden beslisten, dat de autobusdienst van De Roos moest worden opgeheven, hebben vernietigd, zoo dat de ondernemer De Roos zijn diefis t kan voortzetten. In verband met dit be sluit wordt aan B en W. opgedragen te trachten de diensten zoo te regelen, dat het algemeen belang er mede gediend wordt. Er wordt in den raad aangedron gen om er uur-diensten en geen tien- mi nutendiensten van te maken; g. dat er een schrijven van het bestuur der bijzon dere school (Kerkweg) is ingekomen, waarin om een voorschot aan de gemeen te wordt gevraagd van f 500, welk ver zoek door den rand wordt Ingewilligd; h dat een adres is binnengekomen van A Borsje, waarin deze er over klaagt, dat voor het plaateen van een hek bij de hui zen van de neeren Luijten nlleen de heer Slijk in aanmerking kwam om dit werk te maken, doch adressant niet. Hij vraagt in tfit verzoek aan wien dit nu ligt Adreesant gelooft, dat dit de schuld van den gemeente-opzichter is. Hij hoopt, dat de nieuwe raad naar deze handelwijze van den gemeente-opzichter zal kijken. Naai* aanleiding VILD dit adres merkt de heer Van der Wouden op, dat het hier eigenlijk een familiekwestie be treft en dat de «raad. goed doet op dit adres niet in te gaan. B. en W. zullen in het vervolg toezien, dat de udtnoodlgingen tot inschrijving naar gemeentewerken van al dg secretarie wordtn verzonden. en Vf., dat zoodot» plaats hoeft De heer G. Broere wil de aanbestedin gen, die onder do 'ingezetenen geschieden, van de secretarie af regelen en do kleine karweitjes onder toozicht van den ge meente-opzichter doen plaata hebben. De heer Van Es meent, dat de gemeen te-oprichter onpartijdig moet zijn, terwijl de heer Mudde zegt dat hij bot met den heer Verhoog eens is, te moer daar dhr Borsje niet gunstig onder do ambachts lieden staat aangeschreven, daar hu' partijdig is B en W moeten met den gemeente-opriohter hierover eens spro ken Wethouder IV Jager zegt, dait aan den gem cent e-oprich ter order ts gegeven, hen voor dit werk in aanmerking komen, uit te noodifsn. Toen 't werk was aanbesteed bleek, dat de gemeen teoprioh ter zijn broer had gepasseerd IV gein oen to-op- uchter is daarov er - onderhouden, doch B. en W, konden aan do zaak niets moor veranderen IV heer C. Broers acht de regeling van dergelijks werkjes hot bost thuis op do secretaris. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen i. dat van rereehillsnde bewoners ren den Kerkweg een schrijven is ingeko men. waarin verzocht wordt het raads besluit inzake aankoon van grond aan den Kerkweg tot het in orde maken van een woonwagenkamp, te willen vernieti gen, opdat aan den Kerkweg geen woon wagenkamp kome. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit adres voor kennisgeving wenschen aan te nemen, omdat het nog niet zoo ver, is, dat dit terrein tot bovengenoemd doel einde in gereedheid zal worden gebracht. Aldus besloten j, dat een verzoek van den heer Adr. van Dam handelt over een aanvrave om een voorschot aan de gemeente van f 3000 voor den bouw van een landar beiderswoning Esn en ander in verband met art 13 van de Landarbeiderewert. Dit adres wordt in een geheime raadszitting behandeld Het verzoek wordt af geweren, omdat adressant aan de allereerste eischen, die mot een inwili- ging van een dergelijk verzoek gepaard vaan, niet voldoet. Deze moet minstens één jaar als land-, bosch- of tuinarbai- der in loondienst zijn geweesst, met dien verstande, dat bovengenoemd beroep ge durende dien tijd rijn hoofdberoep is ge weest. Als hij na één jaar als zoodanig arbeidzaam is geweest, zal een nieuw verzoek door den raad in overweging worden genomen. Tevens zal aan den heer Van Dam bericht worden, dat hij vóór 27 Februari 1928 zijn huis moet hebben verlaten, daar hij er anders bij deurwaardersexploit uitgezet zal worden k. dat een verzoek van de Ned. Politie- hondvereeniging is ingekomen, waarin de gemeente verzocht wordt als lid van die vereeniging toe te treden tegen «een jaar- contributie van f 10. On voorstel van B. en W. wordt hier op afwijzend beschikt. L dat van den heer G. van der Wer ken e a. een schrijven is ontvangen, waar in adressanten verzoeken de opgenomen bepaling in de politieverordening, waarin onder meer bepaald wordt, dat het schoonmaken van auto's op de openbare wegen is verboden, in te trekken, daar dii verbod veeUongerief aan adressanten veroorzaakt. D© heer Van der Wouden zegt, dat de ze bepaling de vorige vergadering in de pclitieverodening is gebracht, omdat de raa.l 'an oordeel was, dat de toestand van de wegen onhoudbaar was. Hij wil geen verordetjfhg maken om later weer toe te geven De heer Korevaar zegt, dat hij gedacht heeft, dat die bepaling in de politiever ordening alleen maar van toepassing was op den Korten Achterweg èn niet op den Lekdijk. Spr zegt, dat, wanneer hij twin tig of dertig emmers water op dien dijk uitstort, daar niets aan gedaan kan wor den, dooh zoodra een ingezetene of wie ook zijn auto met een gieter schoonmaakt, deze strafbaar is. Dat kan hij niet met elkaar vereenigen. De heer C. Broer merkt op, dat het niet aangaat om oen verordening voor één weg of één persoon te maken. De heer Korevaar acht deze bepaling toch onbillijk. De heer Mudde zegt, dat de verordening voor den één goed, doch voor den ander weer niet goed is. De heer Van der Wouden haalt vervol gens het schoonmaken van auto's op bruggen aan. De personen zijn dan, vol gens de verordening, niet strafbaar, doch het water loopt toch over of op den weg De heer Verhoog voert hiertegen aan, dat dan de verordening in dien zin aan gevuld kan worden, dat ook dit verboden wordt. De heer Littel acht dit niet wenscho- lio- daar dam juist die menschen wor den getroffen, die nu niet klagen. Op die wijze zouden de a uto's niet meer schoon gemaakt kunnen worden voor de gara ges. De heer Verhoog zeirt, dat de bedoeling van het opnemen van die bepaling in de politieverordening voorzit om de wegen goed te hemden. Op welke manier se be vuild worden, doet er zijns inztsna min der toe. Spr. zou dé verordening uit wil len breiden, waardoor het vorengenoem de wordt tegengegaan, opdat de politie geen moeilijkheden met 4e uitvoering van de bepaling krijgt. De raad acht het beter, dit vooralsnog niet te doen er besluit de verordening tm handhaven, zoodat de verzoeken van adressanten worden afgewezen. II. Wijziging reglement van het bui^ gerlijk armbestuur. De voorzitter zegt, dat van Ged. Staten oen circulaire is ingekomen, waarin den raad verzocht wordt, het reglement ren het' burgerlijk armbestuur zoodanig aan te vullen, dat in het vervolg niet eerder tot it besteding van oen bestedeling wordt overgegaan, dan nadat door een genees kundige is verklaard, dat zoowel de gees telijke als liohamolijke gezondheidstoe stand van don boetedoiing geen gevaar oplevert- voor die personen, waar hij is besteed. Wordt goedgekeurd. UT. Benoeming leden in de commissie van toezicht op het lager ondanvps. Door hot dagelijksoh bestuur worden aanbevolen de heeren H. I. Okker, P. C. van der Moer, R. Broere Az. en P Vos. De heer Verhoog zegt, dat hij liever had gezien, dat een vrouwelijk lid op de aanbeveling ware geplaatst. Het is niet zijn bedoeling om aan de aanbevolen per sonen iets tekort te doen, doch in verband met hot handwerkonderwijs ware het te overwegen een dame in de commissie le benoemen. De heer De Jager «antwoordt hierop, dat er al naar een vrouwelijk lid is omgezien dooh dat men er nog niet in is geslaagd er een te vinden, die zdob de benoeming zou laten welgevallen. Hij vraagt aan den heer Verhoog, of die misschien iemand weet. Na eenige onderlinge discussie wordt besloten dit punt der agenda tot de vol gende vergadering aan te houden en me vrouw Van der Heijden te verzoeken, of die zich een benoeming tot lid van deze commissie zal laten welgevallen. IV. Benoeming van een commissie van toezicht op de schoohuintjee. Tot loden van deze commissie worden aangewezen mevr. C. E. A. Rietveld— Kruger, de heeren W. Verhoog, B. H. Nijland en R. Broere Jr. De heer Verhoog deelt nog mede, dat d© commissie zich reeds in belangstelling mag verheugen, daar reeds verschillende schenkingen in zaden en dergelijke aan de commissie zijn aangeboden. V. Aanvulling instructies onderwijzers. Het dagelijksch bestuur stelt voor om artikel 11 aan te vullen met de woorden „en aan den burgemeester der gemeen te", terwijl tevens voorgesteld wordt hot volgende artikel 11a jn te lasschen: „Dt hoofden, onderwijzers en onderwijzeres sen aan de openbare scholen voor lager en uitgebreid onderwijs, die .voor vast aan die scholen zijn verbonden, zijn verplicht binnen de gemeente te wonen." De heer Van Ee zegt, dat men dat wel doen kan, doch dat men dan ook voor een woning moet zorgen. De heer Van der Wouden merkt op, dat dit in hoofdzaak gedaan wordt voor het voorkomen van moeilijkheden bij even tueel ziek-zijn van een leerkracht. Het is voorgekomen, dat de heer Hoek bericht had gezonden, dat een leerkracht ziek was en voordat dan was voorzien, wa ren de kinderen van de bewuste klas al weg gestuurd. Dit is niet bevorderlijk voor het onderwijs. Vandaar, dat deze maat regel aanbeveling verdient. Wordt goedgekeurd. VI. Voorstel tot sluiting der speelplaats van school I voor het voetballen. De voorzitter deelt mede, dat behalve het sluiten der speelplaats van school I ook nog voorgesteld wordt, te besluiten tot het bestraten "van het gedeelte School weg vanaf de Achterstraat tot de noord grens van het postkantoor, waarvoor, volgens den gemeente-opzichter, een be drag noodig is van f 420. Verder zegt spreker, dat het tegengaan van voetbal len vooral op grooteren slaat. Do heer Verhoog wil een bordje bij de speelplaats aanbrengen, waarop vermeld staat, „speelplaats voor kinderen'', ter- wiil de heer Streefland zegt, dat hij zich dikwijls geërgerd heeft aan het voetbal len. Aan de Arbeidswet wordt de hand gehouden, doch onder kerktijd wordt het voetballen maar toegestaan. De heer Verhoog vraagt zich af, welk bezwaar er moet zijn als de kinderen zich in de zon vermaken met voetbal len of hoepelen en dergelijke. Hfi ziet er geen bezwaar in, al doen dé'zinderen dat ook op Zondagmorgen. Na nog eenige onderlinge discussie wordt besloten de speelplaats ten allen tijde voor de kinderen der lagere scho len open te stellen. De heeren Mudden en Korevw* w®n" schen geacht te wprden te hebben, tegen gestemd. Vervolgens brengt de voorzittsr de be strating van het hiergenoemde %edeelt« van den Schoolweg naar voren. De heer Van Eb kan zich niet inden ken, waarom men dit gedeelte wel wü bestraten en andere gedeelten, die toch ook slecht zijn. niet Wethouder De Jager zegt, dat in den tijd, dat de heer Hogerdijk nog raadslid was. er gezegd Is, dat de straat van het postkantoor onderiiep. Naar aanleiding daarvan is den gemeente-architect opge dragen een begrooting van de bestrating te maken. De heer Van Es vraagt sioh af, welk doel het heeft dezen weg te bestraten als het straatje van het poetkantoor eventueel opgehoogd wordt. De heer Verhoog meent, dat de ge meente de wegen goed moet onderhou den. Het is toch te hopen, aldus spr., dat f«n de toekomst allo wegen bestraat zul len worden. En vooral de weg naar het poetkantoor dient tooh goed te zijn. Het voorstel ran B. en W. wordt goed gekeurd. VTI. Vaststelling nieuwe bouwverorde ning. Daar de meeste raadsleden nog geen kennis hebben genomen van den inhoud der nieuwe bouwverordening, wordt be> sloten dees eerst door den gtheelen raad te laten onderzoeken, Daarna ral zij in een openbare zitting worden vast gesteld. VUL Wijzigingen gemeente-begrooting 1927. Deze worden, na toegelicht te zijn, door den raad goedgekeurd. IX. Reclamos hóndenbelosting. Voor den heer De Ridder wordt een half jaar belasting gehandhaafd, terwijl de aanslag van den heer G. Zwijnenburg geen wijziging ondergaat. Ook den heer Holdennana wordt geen ontheffing ver leend. Aan de heeren T. den Ouden en G. Boa wordt ontheffing toegestaan. X. Reclames schoolgeld 1927—1928. Deze worden in een geheime vergade ring behandeld. Voordal de raad in comité overgaat, komt nog een adres van den heer De Hoo-1 aan de orde. Dit handelt over ver harding van de Breekade. Ook wordt ge vraagd dezen weg te willen verlichten Verder wordt nog medegedeeld, dat een zelfde verzoek tot de gemeente Krimpen a.d. Lek is gericht. De voorzitter vraagt, of de raad het adrea nu of in een volgende vergadering wenscht te behandelen. Wethouder De Jager acht het wensche- lijk het adres nu onder den hamer te laten komen, daar hij de kwestie, die in het schrijven behandeld wordt, als ur gent beschouwt Bij de onderlinge bespreking over deze kwestie blijkt, dat deze weg onder toe zicht van drie lichamen staat, namelijk de gemeenten Lekkerkerk en Krimpen aan de Lek en den polder. Besloten wordt aan B. en W op te dragen een onderzoek inzake deze kwes tie te laten doen. Hierna gaat de raad in geheime zit ting over. Na heropening worden door den voor zitter de twee laatste punten der agen da aan de orde "eeteld. Het eerste voor stel betreft den verkoop van land voot bouw van een burgemeestershuis. Be slaten wordt 20 strekkende meter land aan den Kerkweg te koopen voor f 140 per strekkende Meter, met dien verstan de, dat de gemeente recht van voorkeur heeft voor eventueelen aankoop van de volgende twintig «trekkende Meter. Ala architect voor den bouw der burge meesterswoning wordt aangewezen de heer B. Hellema te Vlaardingen. Het laatste jroorstel betreft het aan gaan van een leening groot f 80.000, on derverdeeld als volgt: f 4000 voor uit breiding waterleiding, f 4000 verbouw school III, f 0000 aanleg nieuwe riolee- ring (hiervoor werd reeds f 82.000 ge leend) en f 13.000 voor aankoop van grond voor en bouw van een burge- meesterswonmg. Deze leening wordt te gen 4.75 pCt. a pari aangegaan. Vervolgens wordt het genomen raads besluit inzake de heffing van riooibe- lastang ingetrokken, terwijl er nieuwe voorstellen tot heffing van rioolbelasting gedaan zullen worden, welke verorde ning eventueel met 1 Januari 1929 in zal kunnen gaan. Na de hierna plaats hebbende rond vraag, waarvan enkele leden gebruik ma ken, wordt de vergadering gesloten. wtmlntm met volop licht cn lucht, maar die slecht bewoond werden. Laat men eens trachten de menschen wat dit be treft op een hooger peil te brengen Voorts moet in aanmerking genomen worden, dat het zielenaantal aan het da- len is en hier is op het oogenhlik geen woning tekort. Ook heeft de heer Har dam gesproken over het loon hier, dat dit te weinig la. Ex wordt in de bedrijven hier niet ver diend, er wordt een hoop verloren en wanneer men zou willen verdienen, dan moest men de menschen naar huis stu ren. Spr. wil diegenen die de menschen in hun bedrijf houden een woord van dank brengen. Wat de doortrekking van den nieuwen weg aangaat in het plan Kinderdijk, dit laat onze gemeente nu niet toe. Spr. zou het ook wel anders willen en spr. hoopt dat de tijd nog eens aan mag breken, dat Alblasserdam weer een ander aanzien zal krijgen. Spr. houdt nog vol, dat hier geen krotwoningen zijn als in de groote steden, als Rotterdam en ook Amsterdam. Dat er stoepen pn trappen zouden zijn, waar men de nek breekt, daar behoeft men hier niet mee te komen, men weet de weg, men kan hierover spreken met mij of de gemeente opzichter Men kan toch niet verlangen, dat we gaan zoeken naar stoepen ot trappen of een privaat hier of daar, dal niet in orde is Eens per jaar wordt er schouw gehouden en ^pr wil wel zeg gen wat het schoonhouden en dt zinde lijkheid aangaat dit al veel beter is als drie jaar terug. Daarmee zijn we op het goede pad. Wat het Zuiderstek aangaat, spr. heeft daar zijn volle medewerking aan gegeven. Het Is zeer moeilijk ais er geen medewer king is Dat is daar getstrand'-op geen medewerking, juist van die menschen die er het grootste belang bij hadden. De meest belanghebbenden voelden er niets voor. Het is nu hopeloos verloren, daar komt niets van of in Den Haag moet men de dingen aangrijpen, van onze zijde is er niets meer aan te doen. Spr. hezft den heer P. G. Jonker met genoegen gehoord. Een ding betreurt spr. dat deze nooit zijn steun zal geven om in plan Dam iets te doen Men weet den opzet van het plan en nu, is het niet onmogelijk dat we met de uitbreiding der wegen met het plan Dam een heele mooie ruim te hebben. Spr. hoopt dat het wegen plan doorgetrokken zal worden en dan zal het er anders uitzien als nu mm onbegeerlijk werk. Maar dat hff steh hier nu uitdrukt ln woorden die hij voor het oor ven zijn vrouw niet gaarne her halm sal, Is Iets wat toch niet uit die positie behoeft voort te vloeien. Hij moge zeggen elke vogel zingt zooals hjj ge bekt is maar aan iemand die in d«| schaduw van een kerktoren is opgegroeid behoeft toch niet gezegd te worden, dat niet elke vogel zingt Hij bedenke dat in de toekomst I Dat het Burgerlek Arm bestuur zijn taak goed opvat bljjke oa uit het feit dat iemand voor wieu hfcer vroeger wel gepleit is jthans mede door het feit dat hij In den handel is kunnen gaan, voor zichzelf en anderen kan zor- (Wordt vervolgd). ALBLASSERDAM. (Vervolg van nummer 5390) „W©th. Korevaar heeft iets gemist, n.L over de begrooting zelve is weinig ge sproken. Spr. wil aan een politiek debat voeren niet meedoen, immers we kennen hier tedere fractie en men weet de bedoe ling Spr. wil alleen wat de 'begrooting raakt, beantwoorden. Spr. neemt het de Soc. Dom. niet kwalijk dat ze allee niet goed kunnen keuren en wat nu de wrak ke plekken aangaat is dan ook volop ge legenheid voor om over te praten door de heeren. Dat het college van B. en W. Christelijk getint is, is de wil van de kie zers, die zicïi hehben uitgesproken, en daarom vindt u ons hier zittend En u, mijne heeren, hebt dit eenvoudig te ac cept eeren en er genoegen mee te nemen. Wanneör het anders was, zouden ook wij daar genoden mee moeten nemen. Wat het 'Burgerl. Armbestuur aangaat, wat het stokpaardje is van de heeren, ia men begonnen de schuld te gooien op de ker kelijke partijen. Maar heeft men wel eens goed gedaoht over die kerk, want van die steenen klomp gaal niets uit, maar wel van.de levende wezens daarin. Die hebben te zorgen voor hun pliohten en nu is het teekeneud dat er bij de Ned. Herv. Kerk 5000 behooren en dat er 1000 zijn die er gebruik van maken. De andere doen daar heel weinig aan en ook Har- dam behoort daaraan.'En nu zou men tooh willen dat men de lasten van die 4OD0 ook zou dragen; men gevoelt dat gaat toch niet. Eer dat men wat zegt. laat men dan eens bij zijn eigen vandaan gaan, het doophdmaateoshap legt de ver plichting op de lasten voor de armen mee te dragen. En juist uit die toestand is noodwendig geboren het Burg. Armbe stuur. Zij hehben de Kerk vaarwel ge- *«gd en daarom moet de gemeenschap rich nu voor hen interesseeren. De G.-H. rijn de meest conservatieve en dan be rijdt men daarvoor het stokpaardje de woningbouw. Elk ingezetene moet een goede woning hebben. Ach, wie wil dit n et. Spr. wil ook wel dat alle een woning naer den zin bobben. Maar nu Is spr. kort geloden ln 3 woningen, geweest die voor afbraak in aanmerking kwamen on toen ik binnenliep vroeg men direct, moet ik uit mijn huis, aoh doe dat niet, maar laat me hier wonen. Die mensohen'zaten daar gezellig en die willen piet andera 't waa daar schoon en netjee en dat ichnlt ook TtM, Spr, te ook |»w**t ia De heer P. G. Jonker, ik heb gespro ken van momenteel nu niet. Weth. Korevaar: Neem me niet kwa lijk ,ik heb dat niet verstaan, dan z^jn wijl het eens. Wat nu het innemen aan gaat van de verantwoordelijke plaatsen waarover de heer Smit sprak, dat zie dit ook durven en kunnen, is niets tegen als de gemeente dit wil. En als het zoo ver komt zullen we dit moeten acoep- teeren. Wat de commissie van het grond bedrijf aangaat, de heer Smit draagt dit een warm hart toe xdit is juist, daar zoekt spr. ook het heil van Alblasserdam. Over de open schutsluis is weinig ge sproken en dit had zijn redenen, er had heel wat kunnen worden bereikt als we alleen tiaar zeggenschap over hadden. Daar is ook nog een ander college en een oplossing zal er wel niet komen. Ook brengt het toekomstige wegenplan een andere situatie. Alles is aangelegd dan op het snelvervoer en dan heeft e>e(n open schutsluis weinig zin meer. Spr. ziet in een open schutsluis die enkjele millloenen kost geen nut meer. Wat die stinksloot aangaat, ln de Oranjestraat, die toestand mag niet bestendigd blijven, maar hoe de oplopsjing, men stuit op moeieHjkheden en het is onmogelijk om daar een goede verandering te krijgen. De plaats van de woningen die daar staan deugt niet. Het is nu eenmaal een uitwas in de gemeente die er niet moest zijn. We zullen alles in het werk stellen en doen wat we kunnen met medewer king van de eigenaars zelf. Wat die sloot aangaat is de schuld van de bewoners zelf, men mikt daar alles in en daar be hoeft niets in, want men kan het den vuilistnan meegeven. Wat die 8 huizon daar bij Penning onderaf aangaat het is jammer, dat die huizen daar staan, de maar met goeden wil is er nog veel te verbeteren. Zulke uitwassen moesten er niet zyn. Daarom juicht spr. het toe, dat de gemeente grond heeft en spr. hoopt ook, dat dit nog eens gxrdkooper kan worden uitgegeven. We houden, wa' de gebreken in de gemeente aangaat, ©or wakend oog. Aah de rede van wethouder Roos ont- leenen in het volgende. Als da h,ier Har dam zich het recht toeeigent om all verbetenngen die in dt laatste 20 jaar zijn tot stand gebracht, te beschouwen ala vrucht van de soc. dem actie, dan kan hem een nog beter recapt aan d hand. worden gedaan, waarmede hij ziel verzekert van het vaderschap van allr verbeteringen tol in een. verre toakomsl Hij heffe eenvoudig de leus aan: „wij soc. dem. willen allesbehalve beta len''. 2 De heer Hardam heeft nog eens weer spreker aangewezen als de man die in 1919 de drijfveer is geweest, dat er g.pn soc. dem. in het dagelijksch bestuur der gemeente gekomen zijn. Spr. heeft daai nog geen spijt van en heeft de taak die. hem1 in 1919 Werd opgedragen naar zijn beate kunnen vervuld,' al vertelt de heer Hardam nu dat spr. eigenlijk maar op moest staan en voor een der heeren van de linker zijde plaats maken De verwjj; zing naar de groote steden gaat vok>i1 een kleine gemeente ook in dit geval §let op. Wat men zich veroorloven kan in een groote plaats met 4, 5 of 0 wet houders, dat kan ©en gemeente met 2 wet houders zich niet veroorloven. De armverzorging is zeker niet wat de heer Hardam daar van maakte. Er wordt hier in Alblasserdam aan niemand een korst brood toegeworpen, het bedrag (fat jaariyksch besteed wordt aan de verzorging der armen en dat elk jaar omi de 30000 gulden draait, weerspreekt dat Do heer Hardam gevoelt zich hier altijd ta de gevechtspositie. Altdjd moet hij van zich afslaan. Dat is op den duur TIENHOVEN. Voorzitter-secretaris de burgemeester, de heer G. W. Luijendijk. Alle leden rijn tegenwoordig. De voorzitter opent de openbare raads zitting en wenscht de leden, hunne ge zinnen en de gemeente, in verband met de eerste raadszitting in het nieuwe jaar een gelukkig jaar toe en hoopt, dat alien onder Gods zegen werkzaam zullen mo gen zijn. Hierna worden de notulen -gelezen en onveranderdvastgesteld. Vervolgen» doelt de voorzitter mede dat Ged. Staten een drietal raadsbesluiten inzake verhuur van woningen en schuur hehben goedgekeurd en dat de rekening van het jaar 1926 een voordeeli* slot laat zien van f 2751,49, en verder, dat Ged. Staten hebben bericht, dat zij de be- ■liasing inzake de goedkeuring van de begrooting 1928 hebben verdaagd. De uitgaven kunnen gedaan worden tot de helft der vorschillende geraamde bedra gen. Eveneens is wan Ged. Staten een verzoek binnengekomen om het reglemem van het burgerlijk armbestuur zoodanig aan te vullen, dat niet eerder tot uitbe steding van een armlastige zal worden overgedaan dan nadat door het onderzoek van een geneesheer geconsta teerd is, dat de geestelijke en lichame lijke toestand van den bestedeling geen gevaar voor zijn omgeving oplevert Wordt goedgekeurd. Hierna brengt de voorzitter de ver lichting van de Hooge Waard ter spra ke en zegt: In den raad van Ameide is geeproken over de verlichting van de Hooge Waard. Wanneer daar drie lam pen worden aangobracht, dan zal dot per jaar koeten ongeveer f 30, due f 10 per lamp per jaar. Ala de beide gemeen ten nu daaraan bijdragen, dan zal Amei de f 20 en Tienhoven f 10 per jaar moe ten betalen. In Ameide heb ik gezegd, dat Tienhoven wellicht aan deze verlich ting niet ®ou medewerken, omdat men in Tienhoven op het standpunt etaat, dat, wanneer men de Hooge "Waard gaat ver lichten, men ook het veer en den Lekdijk van lioht zal moeten voorzien. In Ameide heeft men mij verzocht in Tienhoven te willen vragen of men daar bereid zou zijn een derde gedeelte van de kosten voor hare rekening te nemen. In acht het wensohelijk om hieraan mede te wer ken, waardoor men verlichting de Hooge Waard verkrijgt. De heer Versluis: Er is daar geen be hoefte aan lioht op de Hooge Waard, want er bestaat geen gevaar voor onge lukken. Ik geloof, dat wij er meer ge not van zouden hebben, dan de Hooge Waard. Ik ben dan ook tegon het voor stel. De heer Van der Leeden: En het ia bo vendien ook geen verkeersweg. Op den Lekdijk zou het heel wat meer noodig zijn dan op de Hooge Waard, want daar zal men niet in slooten loopen. De voorzitter; Laten we dan een lamp bij het veer, twee bij de kerk en vijf langs den Lekdijk plaatsen. Dat zijn w acht bij elkaar. De heer Versluis: Die het niet zien kan, laat die dan maar een lantaarn medenamen (Gelach). Ik ben er tegen Op hot veer is het wel nuttig, maar toch ook weer met goed. De jongens komen er dan bijeen, om kwaad te doen. De voorzitter: Het kwaad wordt an ders meer in het donker gedaan. Ik stel voor. om de Hooge Waard en den Lek- ï'jk te verlichten. Het voorstel wordt met algemeene stemmen verwprpen. Vervolgens komt de vaststelling ran het vvrmenigvuldigingscijfer voor hqt be lastingjaar 1928—1929 aan de orde De voorzitter: Het vermenig- uldigings cijfer staat thans op 1.9 Nu kan hel erlaagd worden tot 1.8 of 1.5. Verlagen wij het tot 1.5, dén gaan we 0.4 vooruit Wordt het op 1.5 gesteld dan zal he •oordfeelig slot van ruim f 2700, dat de rekening 1920 laat zien, niet veel ver- ninderen. Wellicht kan het nog iets neer omlaag, doch dat is niet we Ach e lijk, men zou het dan gaan forceeren aten wij het cijfer van 1.9 op 15 stel len, dan gaan wij toch in ieder geval 0 4 naar beneden. In verband met de verbe 'orde gemeente-finéncien wordt dan ook oorgesteld om het cijfer op 1.5 te bren ren. De heer Iakerveld- U zegt daar, M. de V., dat het cijfer nog wel iets lager zon kunnen, maar is daar gevaar aan ver bonden? De voorzitter: De inspecteur der be lastingen heeft gezegd, dat wij met het vaststellen van het vermenigvuldigings- cijfer voorzichtig moeten zijn. Er wordt veel over d© belastingen geklaagd. Wan neer wij het cijfer te veol verlagen, dan loopen wij gevaar, dat het het volgende jaar weer verhoogd moet worden. Wij moeten rekening houden met tegenval lers. De heer Lakerreld: Hoe groot te de post onvoorzien op de begrooting 1928. De voorzitter: De post onvoorzien te groot f 895.35. De heer Lakerveld: Het te voor Tien hoven nog al wat. Het is natuurlijk mo~ ralijk, dat wij een ongeluk hebben of krijgen, b.r. dat tr iemand it, dit krank- «tanig wordt, waarna dt lasten root re- kenimtr van de gemeente komen. Dt heer L. Spek: De voorritter spreekt daar over het batig slot van f 2700, maar ate het belaslingoijfer op i.5 wordt gesteld, is er don nog kans, dot ar bul ten die f 2700 nog een batig «lot aal rijn? Dt voorritterDat geloof ik niet. De beer L. Spek: Ia het don mogelijk dat het batig slot van f 2700 wordt aan gesproken bij ©en heffing van 1.5. De voorritter: De kans is er. Maar wij moeten er met het vermenigvuldigings- cüfer zien te komen. De heer L. Spek: Toch zou ik er ndet voor zijn oan een groot batig slot te vor men. De voorzitter: f 2700 is ndet zoo veel. Als er veel tegen de belasting gerecla- meèrd wordt, dam zijn wij al gauw wat kwijt. Als wij eens naar Ameide kijken, daar gaan ook tdrie belastingbetalers weg. die te samen f 1200 opbrengen. Do heer T. de Jong: Die f 2700, M. d© V., die zijn toch in de begrooting ver werkt? Er is bovendien nog een poet on voorzien van ongeveer f 700, die kan toch ook aangesproken worden. De voorzitter: Wij hopen, dat, als de rekenine opgemaakt wordt dat wij dan nog een voordeelig slot hebben van on- \oer f 2000. Verlagen wij het vermenig- vuldigingscijfer, d«an loopen wij db kans dat die f 2700 overschot we^ zullen val len en dat er een nadeelig «slot te voor schijn zal komen. Het is aan te bevelen om het cijfer op 1.5 te nlaatsen, dan heb ben wij tooh al een verlaging van 0.4 De heer L. Spek: f 700 onvoorzien on de begrooting 1928 is wel mooi, doch ik geloof, dat, wanneer er kwade posten ko men, dat geld spoedig weg valt. En wet de inkomstenbelasting betreft, dan geloof ik dat dat zal tegenvallen. De heer T. de Jong: Als ik het goed begrijp, dan te het overschot van f 2700 in de begrooting verwerkt. Dus dan spe len we quitte. Het is wel beter, dat er oen overschot is, maar de gemeente be hoeft het tooh ook niet op kapitaalvor ming aan te leggen. De heer L. Spek; Als de begrooting quitte speelt, dian zijn wij d<j f |2700 kwijt, die nu als voordeelig slot op de rekening 1928 stsaan. Die zijn dan weg. De heer T. de Jong: Ja, dat te zoo. Maar de menschen van heden behoeven niet voor een volgend jaar te betalen De heer Lakerveld: Ik ga met den heer T. de Jong accoord. De menschen van nu behoeven niet voor een volgend jaar te betalen. Alg het mogelijk ia, dan zou ik het cijfer op 1.4 brengen, want ook ik ben tegen kapitaalvorming. De voorzatter: Toen ik hier kwam, stond het oijfer op 1.4 met een schulden last voor de gemeente van f 3000. Nu is er een voordeelig saldo, waarbij dan nog komt, dat de schulden allemaal zijn in gehaald. Wij moeten voorzichtig zijn. Ik adviseer sleohts en voor de reet niets. Als er later een nadeelig saldo mocht blijken te komen, dan is dot niet aan mij te wijten, want ik héb u gewaarschuwd. De heer L. Spek: Wij zijn hier can do dingen onder het oog te zien. De voorzitter; Als u mijn rin doet, breng het cijfer dan op 1.5, want als wij het op 1.4 vaststellen, dan loopen wij het risico, dat er een tekort zal zijn. De heer T. de Jong: De vooratter spreekt er over, dat hij bij een belasting- cijfer van 1.5 hoopt, op een voordeelig slot van ongeveer f 200), dooh ik geloof, dat dat een te groot ontimisme van den voorritter ia. Ik betwijfel het althans. De voorzitter: Maar dan reken ik op een cijfer van 1.5. De heer Lakerveld: Het is anders voor een burgemeester wensohelijk een laag cijfer te hebben. De voorzitter: Dat spreekt van zelf Met veel geld kan men ook veel doen. Kijk eens naar Ameide, daar hebben ze verschillende punten der agenda aange houden. Dat heb je er van als er geen raid is. Ik moet u nu waarschuwen geen \1 te laag cijfer vast te stellen en voor de rest moet u het zelf weten. De heer Lakerveld Van alle moderne 'lingen ben ik niet afkeerig. Maar de tiid s er niet rijp voor. Bezuinigen en geld uitga en. dat gaat niet. De inkomens de- landbouwers zullen lager zijn, dan het oritre jaar, wat wel een bezwaar kan zijn om een lager cijfer vast te st llen. De voorzitter: Wij hebben steeds *er- 'aagd dus het gaat toch goed. Ik ben •eods blij, dat we nu weer met een ver- 'aagd cijfer kunnen komen Ik stel voor het ciifer op 1.5 te plaatsen. Wordt goedgekeurd. Hierna zegt de voorzitter: De begroo- ing '28 is door Ged. Staten teruggezon 'en met eenige-opmerkingen. En een van iie opmerkingen ia, dat ©r gsen post v oor le motorbrandspuit op staat. Ik heb er op aangedrongen om een post daarvoor on de begrooting te plaatsen, doch de raad wenscht© dit niet te doen. Ged. Staten geven in overweging, met de ge meente Ameide een regeling te treffen Er heeft een gecombineerde vergadering van B. en W. van Ameide en Tienhoven plaats gehad en het resultaat hiervan was, dat B. en W. van Ameide voorstel den een motorspuit aan te koopen. De wethouders van Tienhoven wenschten dit niet te doen. Nu moei ik deze kwestit weer in den raad brengen. In Ameide is deze zaak ook weer besproken en Jk dacht eerst, dat dit goed af zou loopen, dooh de heer Kruit ©telde daar voor om de gemeente Tienhoven een derde er van te laten betalen. Even later kwam de oost nachtwaker er tussehen en toen bleek, dat die poet bestemd moest zijn voor het aansohaffen van een motor- brandspuit. Na de beslissing inzake den vost nachtwaker zal de motorspuit weer aan de orde worden gesteld. Doch de gemeente Tienhoven zal hierin tooh ook moeten voorzien. De wethouders zijn er evenwel tegen, Aan dt Bikker-fabrieken ia mb prijsaanvrage gedaan en dit t een aanbieding van vijf en twintig hon derd gulden voor een motorspuit. Dit te evenwel niet do spuit die gewenaoht wardft, want hoe duurder de spuit, des te beter deae lijn ral. Doch wij moeten ook rekening met de financiën der ge meente houden. Zeg dat de spuit f 2500 koet en er komt nog een bewaarplaats bij van zegge een duizend gulden, dan wordt dat tezamen ongeveer f 3500. Maar dan hebben wij ook eeni spuit. De heer Lakerveld: U spreekt daar over een voorstel Kruit in den raad van Ameide. Zooals u zegt, heeft Kruit voor gesteld Tienhoven er een derde gedeelte van te laten betalen. Dat ko(n de heer Kruit gemakkelijk genoeg doeh, want de heer Kruit kent den raad van Tienhoven goed. Zeg, dat Amcdde zoo'n voorstel aanneemt en bij Tienhoven wpdt het af- TLen- Kruit te wordt dat in die een ovar- wil Tien den, maar mot wij de zaak at eens uit den geketst, dan is Ameide er a| hoven krijgt de schuld. De voorzitter: Er is in hetj geheel niet moer over gesproken. De heer Lakerveld De hi in principe tegen de aanschaffing van een spuit. En de heer Kruijt dacht, als Tienho-ven er op ingaat, din komt de snuit er en dat wil de heerl Kruit juist niet. De heer L. Spek: ïn Amoijde wordt er razegd, dat Tienhoven geen! reden van bestaan heeft. Wij moeten rekening hou den met onze eigen financiën. Als wij een spuit aanschaffen, waarbij dan nog een bewaarplaats komt, di veel te duur. Ale Ameide ii richting doet, dan kunnen eenkomst met Ameide sluit De heer Lakerveld: Amei| hoven een derde laten bi Ameide moet voorzichtig zi eischen. Wij zijn niet verplicht om met Ameide samen te werken.Langer ai is er ook nog, hoewel een (overeenkomst met Ameide beter zou zijn/ Wat varhin- dert ons om met Lange rak taede te gaan? Ameide heeft 1800 inwoners en Tien- hoven slechts ongevéer 400. Dus dat is zeer zeker nog geen derdé gedeelte van Amide. Bovendien behoef^ Ameide winst van Tienhaven te De heer Versluis: Lati laten zitten en eerst de boom kijken. Het is nietjgOed om schul den over schulden te maken. De hear T. de Jong: In de eerste da gen van het burgemeesterschap van den voorzitter is er met de wethouders ran Ameide en Tienhoven geconfereerd. Toen is er ook over het brandbluschmateriaal geeproken. En de wijze, waarop dat ge schiedde was er een waarop dq voorzitter als het ware deed uitkomen, dat de brand spuiten dingen waren, waarmee men ai- leen maar glazen kon wasschen. De wet houders van Ameide verklaarden rioh voor de aanschaffing van een spuit. Door mij werd een gereserveerde hou ding aangenomen om eerst in Tienhorven de zaai te bespreken. En dat geschiedde. De heer Lakerveld zei toen, dat hij zijn stem niet kon geven aan een voorstel tot aanschaffing van een motorbrand spuit. De tijd brak evenwel aan, dat zou blijken, dat de oude spuiten van Ameide niet zoo slecht zijn, als gezegd was. In de maand Augustus van het jaar '26 brak er te Langerai brand uit. Ameide heeft toen flink geholpen en de brand spuit was vlug ter plaatse van den brand. Heel spoedig werd het water in de vuurzee gespoten. En wat bleek toen? dat de spuit van Ameide den brand al meester was, voordat de motorspuit van Groot-Ammers er was. Vandaar dat iemand mij de vraag deed; ziin dat nu die slechte spuiten van Ameide? Ik ge loof, M. de V., dat Ged. Staten daarover eens moesten worden ingelicht. Ik ben niet tegen een motorbrandspuit, maar het gaat over de centen. Ameide is niet zoo arm als wij denken. Want naast de snuiten bestaat er ook nog een brand- raad. b staande uit 12 leien Zevon le den van dien brandraad hebben zacli voor de wensohelijkhcdd uitg. sproken ean motorbrandspuit aan te schaffen. Een ander lid van dien brandraad wenscht© dit ook wel, dooh noodig vond dat lid hef niet Wensohelijk ware, dat alle men schen van het beste, dat de maat schappij heeft, gebruik konden maken Dooh als dat niet kan dan n.men wij alken het goede Verder heeft ïemani in Ameide gezegd: Als ze in Amcdde van een schuld af zijn, dan kijken ze weer gauw of er niet een nieuwe schuld is te maken. Dan komen er weer nieuwe zware lasten. En die man heeft gelijk. De voorzitter zegt: wij hebben veel geld. Dat vind ik raar, want er zijn altijd klachten dat er geen geld is. Hieruit blijkt dus, dat de schijn het wezen niet is. Ook wordt er gezegd, dat de belasting min der wordt, dooh ala we naar een nabu rige gemeente kijken, dan betalen wij nog meer. Wij zijn wol op den goeden weg, maar wij moeten nog een p&ar jaar wachten. Ameide zegt, laten we een spuit koopen en Tienhoven een derde laten ]>e- talen. Als Ameide er een koopt en met Tienhoven een regeling treft, dan kunnen, wij in een paar jaar zooveel betalen, dat wij er 'n spuit voor kunnen krijgen. We kunnen gerust een poet op de begrooting plaatsen en daar zullen Ged. Staten wel genoegen mede nemen. Ze zeggen wel, dat het f 2500 moet zijn, doch als wij dat niet doen, dan zal dat wel geen be zwaar zijn, anders moeten ze aan Ged. Staten maar eens een staatje van de be lasting laten zien, die hier betaald wordt Als het kon om f 2500 op de begrootèmg te plaatsen, dan was het wat anders, doch nu gaat het niet. Eerst moeten de financiën sterker zijn en de schulden moeten weg zijn. Dan staan wij vrijer. Als Ged. Staton dat duidelük wordt ga- maakt ,dan zullen ze niet verder aan- drinran oon een spuit aan te schaffen. De voorzitter: Wethouder De Jong steekt den heer Lakerveld een pluim op dm hoed, dat hij nitt met heeft gfwerkt

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 4