ZEEPPOEDER ROODBAND NIEUWS over NIEUWSBLAD TOOB ZMOLLA! EN UTRECHT Dienstbode, Voor elke beurs wat wils R.-K. Dienstbode Woningen, HEtRtNHUIS Verroen's Zuiver Tarwebrood 10 Cts. PER PAK gevraagd, Een nette Dienstbode Te koop ot Ie hoor: 7 nieuw gebouwde Huishoudster of Dienstbode. KOOPT UUI EEÜOAAOSKUIKEflS Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Utrecht A. de Jong A.Pz. te Lekkerkerk, laiirtiitim in itonnimtniii alle soorten Drukwerk koop VERREKT 0E OO VERSTUIKT TT Hl GROENE OLIE l.R. van ziissa, scaoonhovsi Gazelle, Burgers en P. K. Rijwielen Eot nu LC. Verroen, Koestr.94, Schoonhoven IN DIT HOOGE GEBOUW, In eik pak een plaatje voor het I album: «Holland zooals wij het zagen" I WASCHOLINE FABRIEK AMERSFOORT SCHOONHOVENSCHE COURANT van Woensdag 28 Maart 1928. - Ho. 5408. TWEEDE BLAD. Buitenland. DE GASSCHANDALEN. Plaatselijk Nieuws Gevraagd legen half April een behoeft niet te melken, leeftijd boven 17 Jaar Adret QEBR. DE jONQ, Land- bouwers, K impen a.d. IJssel. voor dag en nacht, bij kinderen, huiselijk verkeer, voor direct in dienst te komen tegen hoog loon. Adres: KÖHLER, De Ruijter- ■traat 50, Den Haag. Wegens hoogen leeftijd ter •vernam» aangebeden t Een sedert 25 jaar bestaande MANUFACTURENZAAK In het Oosten van Rotterdam, met pracht Woning;zoo noodig directie betrekken. Overnemingssom f4000. Br., ond. lett. W T T, aan Nuoh ft v. Dttmar'b Adv.-Bureau, Rbtterdam, Gevraagd een nette voor dag en nacht. Adres: R VAN BLOKLAND, Koestn t 123, Schoonhoven. Bevraagd: v. g. g. v. Adres: Mevr. DE VINK, Oraaf Florisstraat 19b, Rotterdam. naar de elschen des tijds ingericht HuuAkrija f 5.75 Te bevragen bij B. v. d. Herat en P. Schakel, Schoonhoven. Terstond geyraagd een nette Bij A. DE KREIJ Sr., Melkboer, Ottoland. bij A. VAN STRAATEN, Hoenderpark „Zeldenrust" Willige-Langerak. Alles van prima 1 «gat a na men. Molk Ie keep gevraagd, omtrek Stolwijk. Oouderak, Ouderkerk a.d Ijsael. Door N ROi ZEBOOM te Oouderak. D« bezorger van het ftohoonhoveaaeha Courant voor Lekkerkork belaat zich gaarne met het aannemen van voor dit blad en de levering ven te Schoonhoven, een goedonderh* met TUIN, op eersten stand, tegen elk aannemelijk bod, direct te aan vaarden. Te bevragen Alb. Beijling- gracht 38, Schoonhoven. VeHloht de pgn, genaast het geval aronderbaaplljk anal In flicona I 03 da., bij: en bij de bekende W ederverkooperi. Nog aanlga DAMESR IJ WIELEN f 30.-. KAIJSER an GRITZNER NAAIMACHINES. Aenbevelend, f*» Korevaar, Schoonhoven het voedsel bij uitstek, nu de kwaliteit en voedingswaarde der Aardappelen steeds minder wordt. Nergens wordt het zoo hygiënisch gebakken als bij mij, in de Eerste Schoon- hovenache Machinale Bakkerij en gebakken in de nieuwste gasoven. Mijn KLEINGOED ia fijn van smaak en, wat ieder aanstaat, niet duur. Orootesorteering BONBONS, fijn en niet duur. Aanbevelend, domineecend over zijn geheele omgeving, wordt Roodband (dubbeltjes) reeppoeder bereid Dag en nacht werkt hierin het modernste mecha nisme. alsof het een levend wezen was. Talrijke toegewijde medewerkers van den eenvoudigsten arbeider tot den bekwamen chemicus dragen het hunne er toe bij om het wonder der zeep industrie te voorschijn te roepen, het GE SPROEIDE ROODBAND (Dubbeltles) ZEEPPOEDER. Dit ongeëvenaarde zeeppoeder opent voor de huisvrouw geheel nieuwe gezichtspunten door de vluggere oplosbaarheid, grootere wasch- kracht, het zuiniger gebruik en de grootere arbeidsbesparing. Al deze eigenschappen zijn opgevoerd tot de uiterste mogelijkheidsgrenzen in de fabricatie van zeeppoeder en vinden hun oorsprong In de zuiverste oliën en vetten, welke daarbij worden gebruikt, de zorgvuldige behandeling en het geperfectionneerd sproeisysteem. waar aan Rood banc' (Dubbeltjes) Zeeppoeder zijn poreusheid heeft te danken. De zeepsubstande. bewerkt volgens vernuftige methodes en onder strenge chemische controle, wordt In kostbaar gepatenteerde machines vloeibaar gemaakt en onder hoogen druk door een stelsel van fijne openingen in een groote ruimte gespoten, waar het kristalliseert en nederdaalt als een zachte, blanke sneeuw. Door dit moderne, geperfectlonneerde sproei systeem verkrijgt het poeder een oplosbaar- beid en waschkracbt. welke al het bestaande verre overtreffen. De afzonderlijke, microscopisch fijne korrels van dit gesproeide zeeppoeder zijn poreus en lossen onmiddellijk op, dringen geheel door in het weefsel en verwijderen overal het vuiL Het GESPROEIDE ROODBAND (Dub- beitjes) ZEEPPOEDER zal een ommekeer brengen In de waschmethoden. Tot nog toe had U bij Uwe wasch de keuze uit 3 dingen. &L zeeppoeder, harde zeep en zachte zeep. Roodband (Dubbeltjes) zeeppoeder maakt het gebruik van de beide laatste geheel overbodig. Niet alleen, dat Roodband (Dubbeltjes) zeep poeder al het werk beter doet. maar het is ook veel voordeehger en gemakkelijker. IEDERE HUISVROUW HOUDE DIT VOOR OOGENvoortaan één zeepsoort gebruiken voor alle waschdoeleindenGe sproeide Roodband (dubbeltjes) zeeppoeder I ROODBANDËfiHi i Het lokkende water uan den Oceaan. Overwinnen of tterven. De golven van den Atlantischen Ooeaan schijnen een magische, een too verachtige aantrekkingskracht te hebben, voor avon tuurlijke vliegers. Wederom hebben oeni- ge jonge mannen, thans een paar Duit- Bchera, hert ondernomen, om den ge\ aar lijken tocht over den „Grooten Plas" dopr de luoht te wagen. Zonder dart er iets van uitgelekt was. zijn zij plotseling van het Tempelhofer vliegveld bij Berlijn opgestegen en op het vliegveld bij Dublin in Ierland geland Het vliegtuig heet de „Bremen" en de be manning bestaat uit drie jonge Duit- schers, den vlieger-kapitein Koehl. baron von Huhnefeld. die den tocht betaald, en den mecanioien Spindler. De afstand, die zij van Berlijn naar Baldonnel (Dublin) in 9X uur zonder tusschenlanding hebben afgelegd, be draagt rond 1600 K M. Koehl heelt den tocht zoo stil mogelijk gehouden en zalls de luchtpolitie er niet van verwittigd. Tegen zijn vrouw beeft Koehl alleen gezegd, dart hij een proef vlucht ging doen en zoo mogaliik naar Baldonnel zou doorgaan. Daar wilde hij de weerberichten raadplegen en op grond daarvan zijn verdere besluiten nemen. Als de weerberichten gunstig waren, was hij vaart voornemens den tocht te on dernemen. Mocht echter de wind aj bij hert begin van den tocht draaien, dan zou hij naar Baldonnel terugkeeren en later zoo mogelijk de poging, om den Oceaan over te staken, herhalen. Later word gemeld, dal de Duiteche vliegers wachten op gunstige weerberich ten. Indien de weerstoestanden boven den Oceaan hert naar hun meening toelaten zullen zij den tocht naar New York aan vaarden. „Overwinnen of sterven" moet de leu ze van de kapitein Koehl zijn, hoewel hij uiteraard als man van groote ervaring overtuigd is te zullen slagen. Aan boord van de „Bremen" echter is geen enkele voorzorgsmaatregel voor het geval van een gedwongen daling genomen. Er be vindt zich geen rubberboot aan boord, zelfs niet één enkele zwemgordel. Nood rantsoenen worden niet meegenomen, een dr&adlooze zender ia er niet Hert plan beetond. dat de vliegers he-* denmorgen vanuit Ierland den vreese- liikfln tocht over den Oceaan zouden wa gen Indien de weersomstandigheden on gunstig zijn of wanneer de benzinevoor raad niet voldoende is, zal met naar New York worden doorgevlogen, doch een tus schenlanding op Newfoundland worden gedaan. Men hoopt ts New York, dat deze vlucht gelukt en reeds worden voorbe reidingen getroffen. Wanneer de vliegers bij daglicht aankomen, zullen zij door een aantal vliegtufeen begeleid worden. De weerberichten melden voor Dinsdag en Woensdag ongunstig weer. Er heerschen sterke Westelijke winden met dalende temperatuur en nu en dan zelfs vorst HET AANNAMEN VAN FOOIEN DOOR AMBTENAREN. Ontslag of Salarlsvermlndsrlng. Men vestigt onze aandacht op het hier volgende stuk, opgenomen in de Leeu warder Courant, geschreven door een Friesch advocaat, welk stuk de strekking heeft om de veelbesproken corruptie (omkooperij) in de gasbedrijven eens in een ander licht te bezien als in den regel gedaan wordt. Voor de billijkheid van het hoor en wederhoor kan hert zijn nut heb ben de zaak ook eens van een anderen kant te bekijken. „Het doel, waarmede dit stuk wordt ge schreven, is niet om een systeem,dat in derdaad als een volstrekt ontoelaatbaar moet worden aangemerkt, te verdedigen, maar wèl om te trachten de publieke opinie zooveel mogelijk in objectieve, on bevooroordeelde richting te leiden. Als adviseur van enkele der betrokke nen, heb ik eenig inzicht in de kwestie gekregen en dit inzicht heeft bij mij de vraag doen rijzen of inderdaad, zooals veelal geschiedt, van „oorruptie" gespro ken kam worden. Aannamen van geschenken. Hert staat toch aan 'n ambtenaar, even als aan ieder ander vrij, tenzij het h«m bij instructie verboden is, om geschenken aan te netfnen; het is nog slechts weinig jaren geleden, dat de werklieden der ge- moentereiniigdnjg hier ter stede met Nieuw jaar een fooi kregen als blijk van waar deering voor hum prestaties en om die fooi vroegen. Zoo mag ook een directeur van- of een andier geëmployeerde bij een gasbedrijf geschenken aannemen. Het Wetboek van Strafrecht stelt dan ook niet strafbaar het aannemen van geschenken door een amb tenaar, behalve in twee gevallen, wanneer hij giften aanneemt, die bestemd zijn om hem te bewegen iets te doen of te laten in strijd met zijn ambtsbediening (hierop is maximaal 4 jaar gevangenisstraf ge steld) en wanneer hij giften aanneemt met de wetenschap, dat zij hem gedaan worden om hem tot iota te bewegen 'rat niet in strijd is met zijn ambtsbediening (hierop is maximaal 3 maanden gevange nisstraf of f 300 boete gesteld). Wanneer du», om een paar bepaalde voorbeelden te nemen, een gasdirecteur oen gift aanneemt, opdat hij geleverde goederen niet streng zal keuren, maakt h .j zich schuldig aan het zware-, neemt hij een gift aan van een le\erancier, die deze aanbiedt met de bedoeling ook in de toe komst belast te worden met leveringen, dan is hij schuldig aan hat lichter, in art 362 Wetboek van Strafrecht strafbaar gestold, mdedrijf. Hieruit volgt, dat het aannemen van giften door een ambtenaar, corruptie kan wezen, maar dit niet steeds noodzakelijk is4Het is voorts een misverstand om te verondenstellen. dat in het feit. dat cen<- instrucstie tegen een aantal directeuren geopend is. gelegen ia, dat deze zich heb ben schuldig gemaakt aan oorruptie. De instructie dient alleen om ophelde ring te verkrijgen over de vraag of in de aanneming van fooien in de, ter kennis der Justitie gekomen, gevallen, eene over treding van artikel 362 Wetboek van Strafrecht gezien moet worden. Hos de giften verstrekt worden. I-aat mij in de tweede plaats mogen mededeelen hoe de gif ten verstrekt werden Een der directeuren, die bepaaldelijk een absoluut onvoldoend salaris genoot (zijn aanvangssalaris bedroeg f 1600, «onder emolumenten (bijkomstige verdiensten) en zelfs zander vrije woning) had in 1020 voor het eerst voor een aanmerkelijk be drag aangekoaht bij een der, bij de onder- werpelijke aangelegenheid betrokken, leve ranciers, en toen de reiziger hem in 1921 bezocht, werd hem een bedrag van f 60 ter hand gesteld „omdat in het afge- Ioopen jaar op zoo aangename wijze zaken gedaan waren", terwijl eene aanbeveling voor het voortduren dar relaties geheel achterwege bleef. Een ander, die een zoon had. lijdende aan tuberculose en die in die verpleegkoeten enz. zelf moest bij dragen. kreeg een fooi van een leveraitcier ten behoeve van dien zoon, ook zonder eenige verdere bemerking. Nu kan iets dergelijks tot oorruotie leiden, maar niemand zal durven be weren, dart het oorruptie ie. Boven memoreerde ik reeds, dat de maximumstraf in het eerste geval twaalf maal zwaarder is dan in het tweede ge val. .M isschien zal de strafrechter deze vraag te beantwoorden krijgen zeker zal deze vraag beantwoord moeten worden door de gemeenteraden in wier dienst de betrokkenen zijn. Vooral voor de laatste colleges is het van groot belang om ten dezen goed te onderscheiden of er sprake is van een overtreding der instructie, waarbij het aannemen van fooien van derden is ver boden:, dan wol van oen wettelijk misdrijf en in het laatste geval van het zware dan wel het liohte. De juiste onderscheiding is daarom van zoo groot belang, omdat, ook al moet het aannemen van geschenken door ambte naren afgekeurd worden, daar van het aanvaarden corruptie het ge vod g kan we zen, de tuchtmaatregel, die toe te passen is, een geheel verschillend karakter dient te hebben, wanneer de fooien te goeder-, dan wel te kwader trouw aanvaard zijn. De bestraffing der schuldigen. Nu is het er voor de gemeenteraden met gemakkelijker op geworden om ob jectief (zuiver) te oordooien sedert Gede puteerde Staten van hunne zienswijze hebben doen blijken en wel in dier voege dat zij aan eenige raden, waarin de gas kwestie behandeld is en door welke tuchtmaatregelen zijn toegepast (terug stelling in rang en (of) salarisverminde- ring), hebben doen weten, dat naar hun inzien de eenige maatregel dadelijk ont slag ia. Het standpunt van Gedeputeerde Sta ten is daarom zoo merkwaardig, omdat zij over deze kwestie niets te zeggen hebben daar de gemeenteraden op dit stuk van zaken, zelf autonoom zijn en omdat zii hun zin trachten dpor te drijven door de goedkeuring aan de betreffende ge- meentebegrootingen te onthouden, omdiat daarop uitgetrokken is het salaris voor den gusdirecteur. Een recht, dat Gedeputeerden niet toekomt. Gedeputeerde Staten matigen zich dus een recht aan, wat hun niet toekomt en trachten dat rooht te handhaven door te zondigen tegen den fundamenteelen regel, dat goedkeuring aan een begrooting niet onthouden mag worden op grond van re den buiten de begrootring gelegen. Gedeputeerde Staten hebben nu wel hun beslissing zóó gemotiveerd, dat «ij den schijn trachten te redden als zoude hunne beslissing binnen de grenzen hunner be- voegdheid vallen, maar die mortiveering schijnt mij buitengewoon zwak. De raden, die nu nog een beslissing omtrent bun gasdirecteur te nemen heb ben, zullen wél doen met zich niet te lak ten beïnvloeden door de opinie van een ooilege, dat zijn opinie niet geldend mag maken, maar zelfstandig te oordcelen. Nu wal dk aannemen, dat de betref fende vroedschappen, ook zij, die nog over deze kwestie zullen moeten oordee- len. samengesteld «Ün uit werkelijk vroe de 'vaderen, die op volkomen eerlijke wij ze hun geld verdiend hebben; dieldrn- mer in oorlogstijd hun medeburgers heb ben afgezet (oorlogswinst was tooh meer malen schandelijke afzetterij!); nimmer giften met eenige verkeerde bedoeling hebben aanvaard; aan alle verleiding om op eene, niet geheel onberispelijke, wijze iets te verdienen, weerstand hebben ge boden; in de uren. dat zij voor hun pa troons werkten, steeds ijverig in de weer zijn geweest, zoodat zij waard zijn om als rechter op te treden Van een rechter over «n iwaaddonner n»« tooh worden, dat hij *eU niet schuldig staat aan een overtreding, waarvoor hij een ander te straffen heeft De straf van oneervol ontslag. Wat heeft nu een rechter te doen? Hij heeft zich eerst op de hoogte te stellen van wat er geschied ia; in de gaakwestie dus, of de beschuldigde giften heeft aan genomen in strijd met zijn instructie of in strijd met zijn ambtsplicht en, in het laatste 'geval, aan welk van beide voor noemde misdrijven hij schuldig staat. Wanneer vaart etaat, dat oen directeur griften aannam om iets te doen of te laten in strijd met zijn plicht, is slechts één» straf mogelijk, n 1 oneervol ontsla--'. Een ambtenaar heeft een verantwoordelijke positie misbruikt hij drie positie door zich te verrijken door het aannemen van griften, hem ter hand gesteld om voor zijn werkgever nadeelige handelingen te ver richten, dan verdient hij niet anders dan op bovenvermélde wijze gestraft te wor den. Anders staat het echter, wanneer gif ten zijn aangenomen, zonder dat de amb tenaar zich heeft laten verleden om in strijd met zijn plicht te handelen en zon der dat dit in de bedoeling lag In dart geval ie een waarschuwing of berisping voldoend», omdat, hoewel hij afkeurens waardig heeft gehandeld, hij in zijn po sitie als ambtenaar toch gehandhaafd kan blijven. Men vergete niet, dat een oneervol ont slagen ambtenaar feitelijk gedoemd ia om met zijn gezin ten onder te gaan en een dergelijk vonnie mag slechts in het uiter ste geval uitgesproken worden. Gsm salarisvermindering. Ondoelmatig lijkt mij salaris verminde ring als strafmaatregel. Immers en dit mag bij de beoordeeling der kwestie niet uit het oog verloren worden menig directeur verdiende in verhouding tot zijn verantwoordelijke betrekking bizonder weinig. Aan een directeur, die f 1600 verdien de en die op den rand van armoede en gebrek leefde, weid f B00 door een leve rancier «ongeboden, doch hij weiger de en vertelde zijn burgemeester zijn we dervaren, onder bijvoeging dat hij, als er geen verandering in xijn po sitie kwam, vreeede, dat hij giften, hem in de toekomst aangeboden, niet zou kun nen weigeren. De raad weigerde de trac- tementsverhooging, maar gaf voor één maal een «ratificatie. EU zoo zijn er zonder twijfel meer Tractementsverlaging zou de meeat ge reed» aanleiding zijn voor een hernieuwd vallen. Een ambtenaar met een verant woordelijke positie en leider van een be langrijk bedrijf, dat door het meerendeel (waarschijnlijk allen) van de betrokke nen op een uitstekende wijze is geleid moet een zoodanig tractement hebben, dat hij niet met geldelijke zorgen te tobben heeft en wordt hem dit onthouden dan lokt men verkeerde handelingen ml. En wil men voor de toekomst een rem aan leggen, laat men dan, behalve de beris ping, voorwaardelijk ontslag verleenen. d. w z. een ontslag:, dat ingaat wann er de betrokkene weer een gift mocht acoe»*- teeren. Handelde de betrokkene alleen tegen zijn inatruótie, dan is een zeer lichte straf zeker op haar plaats. Bangs nachten voor schuldi gen Wat hebben de betrokkenen ook al niei geledenl Iemand, zelf wegens ver duist» ring veroordeeld, heeft de taktiek ge volgd om telkens eenige directeuren als schuldigen aan te wijzen en iedereen, die zichzelf schuldig wist, heeft weken, soms maanden gevreesd, dart ook zijn naam zou genoemd worden. Hoe menige bange naoht is doorgeworsteld, waarin de spo ken: onderzoek, minachting, ontslag rondwaarden. Nieuws schandalsn ts wach- taaf Door tamelijk betrouwbare gegevens is het mij bekend, dat, wanneer de campag ne tegen de gasdirecteuren beëindigd is. een soortgelijke campagne aangevangen zal worden tegen de bij het electriciteits- bedrijf in ons land betrokkenen en daar na tegen de gemeente-architecten. Ongetwijfeld is het aannemen van steekpenningen hoogst afkeurenswaard en dient dórt, als stelsel ingevreten kwaad bestreden te worden, maar men houd» in het pog, dat de verleiding groot is en hel 1 van lage salarieering van ver- scheiHenen, die in overheidsbedrijven een leidende rol hebben, dergelijke misstanden de band werkt. Het directeurschap van een Overheidsbedrijf is een positie, die maatschappelijke eischen stelt wat betrefi woning, kleeding. enz., en wanneer der gelijke ambtenaren op de grens van ar moede leven is het zoo begrijpelijk, dat zij vallen. Ik ben niet in staat in eenig openbaar college over deze kwestie mijn stem te doen hooien het is daarom, dat ik mij genoopt gevoelde dit stuk ter onname aan te bieden. Ik houd mij overtuigd, dat niei elke lezer onverdeeld instemming met deze beschouwing zal betuigen. Ds verleiding. Laart de lezer, drie het niet met mij eeus ia, zich dan, alvorens zich een definitief oordeed te vormen, afvragen of al het geld dat hij bezit, op een absoluut eerlijke wijze in zijn bezirt is gekomen, of elk zij ner handelingen den toets der critiek kan doorstaan en hoe hij zelf ln verleiding gebracht, gereageerd zou hebben. Ook deze onverkwikkelijke kwestie kan haar goede zijde hébben. Aller aandacht is gervestifd op een maatschappelijk euvel, dat in broeden kring is ingevre ten. Vele leveranciers hehben (in de gaa kwestie is het gebleken) de prijzen in hun prijscouranten zoodanig gesteld dat er een provisie voor den geëmployeerde, met wien zij te doen hadden, was ver disconteerd en hier is inderdaad een fata le wisselwerking. De leverancier verleidt den ambtenaar; da ambtenaar treedt soms zoodanig op dat de leverancier, uit zelfbehoud, met steekpenningen gaat wer ken. Ook buiten ambtenaarskringen komt het euvel voor en het ware te hopen, dat door hetgeen thans aan het licht geko men ia, gebroken wordi me. een stelsel, dart. zoo het als niet corruptie! is, tot cor ruptie kan leiden. Mr J. W. TIJSMA. INGEZONDEN MEDEDEELING. Giesssndam, 28 Maart. In het lokaal Rehoboüh werd dezer dagen de 17e jaar vercodering gehouden der Geref. Knapen- vereeniging alhier. De leider, de heer Bouwman, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en hert lezen gedeelte uit Prediker Jaarverslagen worden geleverd door W. van Houwelin- gen en A. van der Meijden. als secreta ris en penningmeester. Verder werd de avond heel gezellig doorgebracht door het leveren van opstellen en voordrachten •welke allen bij het publiek zeer goed in den smaak vielen. Ten ongeveer 11 uur werd deze gezellige samenkomst geslo ten. Nlauwerksrk a.d. IJssel, 28 Maart De veehouder A. Ooms alhier miste roede enkele weken uit zijn melkbussen gere geld melk. Om te weten te komen, wie de melk er uithaalde, stelde hij zich 's avonds verdekt op. Zaterdagavond is het hem geiukt den dader, iemand uit Rot terdam, op heeterdaad te betrappen. Hij wiet hem in zijn mocht te krijgen en met behulp van zijn knecht is hij ramy de po litie gébracht. De verdachte is in verze kerde bewaring gesteld en Maandagmor gen overgebracht naar Rotterdam. MERKWAARDIGE MISGEBOORTE. Een kuiken met den kop onderstboven. Brandwijk, 28 Maart. Een kuiken met den kop onderstboven, dat ie toch wel een heel zeldzame miegeboorte, waarvan wij tenminste nog nooit eerder hoorden. Tooh heeft rich dit deze week voorge daan bij een broedsel van L. J. Mole naar alhier. Het zonderlinge van het 8te- val is nu, dat het diertje op den rug moot ligen om te kunnen eten. Met een aan haling op hert bekende spreekwoord, dat altijd van menschen wordt gebruikt, kon men zeggen, dat dit beest altijd den kop verkeerd heeft staan. Twee knechts van schipper K. wil den een vrachtauto, geladen met lijn koeken, top die plaats van bes temming brengen, doch konden geen van beiden autorijden. Toch probeeren. Zij waren nauwelijks 100 Meter gereden of de auto ging te water, 2 wielen in de sloot en 2 op den wal. De koeken gingen to waiter; de menschen konden er tijdig uitsprin gen. Met vereende krachten *verd de auto uit het water gehaald. BEGRAFENIS VAN WILLEM STORMBROEK. Een ijverig werker voor dit blad ging heen. Zevenhulzen, 28 Maart. Onze gemeen te wordt dit jaar zeer getroffen door zware ziekten. Niet alleen de ziekten ver oorzaakten veel leed, maar voornamelijk ook, dat er vele sterven. Kostbare levens worden ten grave gebracht. Zoo dan ook weer Dinsdagmiddag twee 'uur, *den 22- jarigen W„ Stormbroek. Wij verliezen in hem een krachtig prop&gandamaker voor ons blad. In den korten tijd, dat zijn vader als agent aangesteld is. heeft de overledene geijverd voor ons blad, om dit, bij wien het nog ombekend was, ingang te doen vinden en als abonne te winnen. Door zijn vriendelijk en goed Karakter stond hij bij velen zeer goed aangeschre ven. Ook bij de Zangverceniging „Eupho- nia", waarvan hij lid was. Als bewijs, dat de leden Willem mochten, hebben zij hern de laatste eer bewezen, door hem graf waarts te dragen. Toen deze droeve stoet de begraafplaats genaderd was, stond er een groote me nigte menschen, die getuigen wilde zijn van de teraardebestelling. Het woord werd gevoerd door Ds. Tak, en den heer W. Visser, hoofd van de Chr. School als vertegenwoordiger van de Chr. Zangvereeniging. Wij eindigen met dank te brengen aan den afgestorvene voor alle medewerking, die wij van hem mochten ontvangen Dat hij in vrede moge rusten. Vergadering van. de Coop. Boeren leenbank Zevenhuizen, gehouden j.l. Maandag, ten huize van den heer J. A. Vos. Voorzitter was de heer H. G. van Dool; 35 leden waren aanwezig. De no tulen werden goedgekeurd. Een voorstel van het bestuur om enkele namen te schrappen in de ledenlijst, werd aange nomen. De aftredende voorzitter werd herko zen, evenals de heer Adr. Venite, als lid van den raad van toezioht. Bij onder staand verslag hield de kassier, de heer Miedama, een toelichting. leden: Nieuw toegetreden 8. Afge schreven geen. Aantal op uit. Deo. 201.. Spaarbank: Uitgegeven boekjes 82. In getrokken 20. In omloop 453. Ineelegd f 235.793. Terugbetaald f 181.546. Saldo per 31 Dec. 1927 f 383.443 De spaar ders aan rente gekweekt f 12.768. Voorschottenrekening: Aantal rekenin gen 55. Saldo vorig jaar f 85.587 Aan de bank terugbetaald f 8.290. Nieuw uit gegeven f 16.890. Saldo uit. December f 93 987. Loopende rekening; Aantal rekenrin- <ren 173. Ontvangen door de Bank f 666 182 Uitgegeven door de Bank kunnen ge ezen worden metDr. ALlMONDA's Toestel. Inlichtingen PI. BRAND, Lekdijk 183 tegenover Duivendijk Lekkerkerk - Opperduit. lederen werkdag 2-4 behalve 's Maandag» Capelle a.d. IJssel, 2$ Maart. Door den kantonrechter te Rotterdam is ver oordeeld M. D., sjouwerman alhier, om dat hij onder den invloed van sterken drank verkoerende. op den Oostzeedijk te Rotterdam op het trottoir o\er een afstand van 200 meter slingerend en zig- zagsgewijze heeft gereden, tot een geld boete van f 40 subs. 10 dagen hechte nis. Onder de nagel jongens van Werf II van de Firma A. Vuyk en Zoon alhier is om een loongeechil een staking uitge broken. Ze eischen een onmiddellijke ver hooging van het uurloon met 2 cent. Moercapells, 28 Maart Een vereisoht aantal leden van d» vereenigring Zieken- huisverpleging heeft een buitengewone ledenvergadering aan het bestuur aange vraagd Aan de leden is kennis gegeren dat deze vergadering as Vrijdagavond rd plaats hebben. Reden der bijeenkomst i<, dat naar het oordeel der aanvragers dbode te veel loon heeft voor het con- briburtieophalen. (Dit bedrag bedraagi veertig gulden per jaar). Glessen-Nieuwkerk, 28 Maart Maan dagmorgen kwam de hit, gespannen voor een kar en toébehoorende aan den heer De H.p uit Gieesendam, vlak bi; de Giossenbmg op onverklaarbare wijze te vallen. Het dier was eenigsrins ontveld, terwijl een dar boomen van de kar was stukgebroken. De voerman bekwam geen letsel. Zoodoende liep het ongeval met eenige materieele schade nog ai tamelijk goed af. Onze dorpsgenoot, de heer G Cle mente, is met ingang van 1 April as. benoemd als werkman bij de Nederland- sche Staatsspoorwegen. Meerkerk, 28 Maart.. De heer J. Copier Wz., van Vronen, is benoemd tot ge meente-veldwachter alhier. Benschop, 28 Maart. Eenigen tijd ge leden had zekere J. v. d. G. alhier zijn schoonmoeder tegen den grond geduwd. Deze zaak diende voor den politierechter te Rotterdam Het oude mensch een beetje erg doof stond onder knikken en géboren voor den politierechter te bewaren, dat ze een beetje licht op 'r boe nen staat. Een duw van haar schoonzoon den 35-jarigen J. v. d. G. was voldoend» om haar te doen vallen. Maar nu was alles vergeven ven vergeten. De beschaamde schoonzoon werd ver oordeeld tot f 10 boote of 5 dagen hech tenis, conform den eisch. Moordrecht, 28 Maart. De heer J Snel, burgemeester van deze gemeente, die 16 dezer bij het auto-ongevaj onder Wasse naar ernstig werd verwond en sedert in het Diaoonessenhuis te Leiden wordt ver pleegd, zal nog deze week die inrichting kunnen verlaten. Bergambacht, 28 Maart. Voor den nieu wen cursus aan de Bijzondere School al hier, hebben zich 30 leerlingen aange meld. De heer C. Mak alhier, heeft hot bouwen van een woonhuis aan den Dijk- laan opgedragen aan den timmerman S. van den Oever alhier. De heer M. van den Broek alhiei, heeft wegens vertrek uit de gemeente, bedankt als lid van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim alhier. Uit erkentelijkheid hebben de leerlin gen van het Kinderkoor „De Jeugdige Zangens" alhier aan hun direoteur den heer G. Romeijn alhier een muriekboek- etagère aangeboden, en aan de mede helpers bij de opgevoerde operette, de héér P. van Zwiemen een aschbak en mej. T. Oskam een plateelen vaas. Ingevolge de Hinderwet is door G. C de Kovel alhier bij B. en W. een verzoek ingediend tot het bouwen van een heet- wa ter oven in zijn bestaande broodbakkerij alhier. Bezwaren tegen de inwilliging daarvan kunnen op 4 April as. ter secre tarie worden ingediend. Tijdens de Godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier, zakte de dienst bode van Ds. Dekking in elkander en werd bewusteloos het kerkgebouw uitge dragen. Geneeskundige hulp werd onmid dellijk ingeroepen. Waddlnxveen, 28 Maart. De meubelma kersleerling A. had hert ongeluk met een zijner vingers in de schaafmachine terech1 te komen. Dit lichaamsdeel werd zoo ernstig verwond, dat hij rioh, nadat een noodverband was aangelegd, onder genees kundige behandeling moest stellen en voorloopig rijn werkzaamheden moet staken. In de zaal van den heer Kwaak gaf de vereeniging „Volksonderwijs" al hier een propagamda-avondDe voor zitter, de beer Van den Berg, opende de zen avond met een hartelijk welkom aan de talrijke aanwezigen en gaf het woord aan Ds. Glas uit Boskoop, die in een gloedvolle rede de belangen der openbare sojhool bepleitte en de aanwezigen op wekte de school trouw te blijven en anderen daarvoor te winnen. Sprekers rede werd mst een dankbaar applaus be loond. iHöt dubbel gemengd kwartet gaf eenige zangnummers, die zeer in den f 700.093. Saldo schuld van do Bank I amaAk vielen. Bovendien werd nog f 158.447. Vorderingen f 427 602 Aan rente gekweekt door de Bank f 18 606,07 Uitgegeven f 4.740. Totaal ontvangsten volgens kasboek f 1.439.936. Uitgaven f 1.416.176. Zuivere vrtiüt f 3458 operette opgevoerd. Een gezellig dansje besloot den feestavond. Vianen, 28 Maart. De toestand van den Burgemeester alhier is de laatste dagen sterk achteruit gegaan, soodat het ergst# gevreesd wordt,

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 3