Het Voorjaar komt! cöstePs~siremsel en Kleursel I A VAN HOUTENS KENNISGEVING! Gouda en Schoonhoven Geen Grils Haar. jehemed AH" 1 I niet meer te Bergambacht FRANS VAN CAMP Belgische muimam CACAO BtyeJoog. Gouda tls het Regent Bladchfords Kalvermeel flEEId ETERRIT NIEUWSBLAD TOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Kapitaal Doet het nu! a ■B Stemmen van Piano's en Orgels JT VEEHOUDERS ~H De meer verstandigen ,fydah dcm cunda/t& Vanaf heden zijn onze bekende artikelen ALLEEN VERKRIJGBAAR in onze EIGEN WINKELS (e BELASTING ADVIES-BUREAU Oosmauen 29 - TeielooR UB en I - bij de Firma J. VAN VLIET onovertroffen Opïokvoeder voor Kalveren M. Verheurs KrachfvoederhandehonERDAin - numum Rotterdam - ■■■«■■■■■h STER-TABAK O. QUISPEL b— D. BLOK Verkrijgbaar bij H.H. Handelaren in Veevoeder, i Waar niet ver- T» nrnn krijgbaar, wende men zich tol 1 SOHOONHOVENSCHE OOURAKT van Vrijdag 0 April 1028 Ko. 5412 VIERDE BLAD. Binnenland. »e moord te Giessen-Nieuwkerk in 1923. Plaatselijk Nieuws Gemeenteraads vergaderingen. Fabriek «e Gouda Deschikbaar voor le en 2e hypotheek, tegen zeer billijke conditiën. Op landerijen vanaf 4$ pCt. Inlichtingen verstrekt J. C. JUF, Makelaar, Westhaven 17, Gouda. Tel. no. 583. Het komt dagelijks voor, I dat menschen.die jaren een I huurhuis bewoonden, ons I zeggen, hadden wij dat I vroeger maar geweten, dan J hadden we heel wat kunnen I besparen en was ons huis I ons eigendom geworden Doet gij het andere en vraagt nog heden inlichtingen aan het BIJKANTOOR der PH ARl)SBANKt te HAARLEM Verspronckweg 27. ZILVER. Potloodf 1 75 Leeswijzer 0.90 Bloemvaas -1.65 12 Theelepels in etui - 800 Suiker-, Theeschep In' etui - 3.50, ■EETIKIAH Oostplein B Rotterdam WAARSCHUWING I Koopt tlw Menbelen l>t! een vertrouwd adres! en laat U niet misleiden door groote reclames van zoo genaamde verkoopingen of vertrek, enz. Wij zijn nog got dkooper als daar. Overtuigt U in onze negen Etalages. N.V. „HET INEIBELHUIS" 0 Binnenweg 85, Telefoon 586 ROTTERDAM. Modern Buffet f 45,2 Fauteuils en 4 Stoelen met leer f 28, met moquette f 45, Eiken Linnenkast f#43, Eiken Tafel f 12, 2 Crapauds en 4 Stoelen met leer f 53 2 Crapauds en 4 Stoelen met moquette f75, Eiken Slaapkamer compleet f 158, Q. A. Buffet f 95, Schuiftafel f 16, Divan f 17, Eiken Boekenkast f 29, Am. Cylinderbureau met schuif blad f 85, Bureau Mlnistre f 58, Theetafels f 8.50, enz. Ameublementen in alle stijlen voorradig. Alle men beien worden franco geplaatst en onder rhngdurige garantie geleverd. A. M K0BESSEN. en andere soorten KUNST MESTSTOFFEN worden ge leverd onder A.H.V. door H. J. v. DOORN, Rotterdam, Fabrlekstr. 20, Telef. 42728 M. T. HAGEN Drogist - Haastreoht Agent van GANS- Vlekziekteserum f 2.50 p 100 gr. Borstziekteserum f 4.— p. 100 gr. Pestziekteserum f 4 p. 100 gr. Per Liter verlaagde prijzen. KULtUUR Instrumenten en Onderdeelen <s°s asaa» Ovoral verkrijgbaar I m Vanaf de oprichting onzer firma in 1865, bezoeken wegeregeld Schoonhoven en andere plaatsen a.d. Lek, voor het stemmen en onderhoud van Piano's en Orgel». Tarieven der abonnementen worden U gaarne toegezonden. Pianofabrikant Gourfschesingel 3, Rotterdam. Vertegenwoordiger voor B erga m bucht en Omgeving de Heer H. ZANEN, Muziekdirecteur, aldaar. nebruikt voor Uw ziek vee geen kwakzalversmiddelen, doch uitsluitend goede geneesmiddelen met recepten van den Veearts FILLEKES. Beproeft onate Na vuil- en Verstoppingnpoerfern welke zeker werken. Laboratorium „DE ESCULAAP", Hillegersberg. DE snelheid van de veel gesmade trek schuit was niet groot,maar zeker heeft er nooit een rustiger en comfortabe ler vervoermiddel bestaan. Men zat er onder gezelligen kout bijéén, de heeren met hun lange, ateenen pijp, de dama» met een handwerkje. Kreeg men trek, dan werd de meegenomen proviand aan gesproken. Sommigen dronken er een kop je koffie bijdoch de meer verstandigen dronken ook toen reeds een geurigen, voedzamen kop Van Houten's Cacao. In deze serie verschijnen to advertenties, Zij dié de volledige serie uitknippen en zenden aan C. J. van HJuten, 4? Zoon te Waesp, krijgen de volledige serie der illustraties dezer adverten- - ties gedrukt op mooi oudertvetsch papier, omgaand toegezonden. ^,11 A\or«. onder Directie van Accountant, Oud-Deskundige bij de Rijks .Oir. Belastingen Stationsweg 33 ROTTERDAM Telefoon 54 Verbetering der Aangiften van Inkomen en Vermogen Regeling storting gewetensgeld Onderzoek en bijhouden van boeken en opmaken van Balansen Behandeling der Belastingaangiften en Bezwaarschriften Door bel OtXlerich preparaat krijgen haren die grijs geworden zijn hun natuurlijke kleur terug. Succes verzekerd. - Prijs f 5. ELKE ADVERTENTIE OPENT KANSEN OP NIEUWE KLANTENI zijn Uw goederen dan veilig. Het blootstellen van Uwe voorraden aan weer en wind leidt tot onherroepelijk ver lies. De kosten van een ETERNIT-DAK zijn niet zoo groot als het verlies dat U lijdt. dakbedekking. Prijzen en inlichtingen verstrekt: WANHOOPSDAAD VAN ROTTER DAM'S BURGEMEESTER. Hg wil Van Burlnk latsn vsr- volgsa. De waarnemende burgemeester van Rot terdam, wethouder Mr. A. de Jong, heeft een brief tot den officier van justitie gericht, waarin hij zijn' nood klaagt over de voortdurende berries in den Raad Tot mijn leedwezen zie ik mij verplicht mij tot u te wenden, zegt hij. In den raad onzer gemeente vindt meermalen wanordelijkheid plaats door het lid, den heer Van Burink. Zijn optreden belemmert herhaaldelijk de geregelde behandeling en afdoening van zaken. Om wetten en reglementen zegt hij zich weinig te bekommeren. Bij zulk een gezindheid is geen orde verzekerd en geen burger is veilig van niet in een publiek lichaam te moeten ondervinden, dat hem in eer en naam schade wordt gedaan, waartegen hfj zoo der verweer staat, omdat een raadoLid krachtens het bekende artikel 47 der gemeentewet niet gerechtelijk vervolg baar is wegens de stem of meening, door hem in de vergadering geuit. Vele malen komt het iu den raad voor, dat het genoemde lid zich oin den hamer van den voorzitter absoluut niet bekom mert en doorschreeuwt, ais de hamer valt-en de voorzitter zelf of een der leden rustig wil spreken. Ik beklaag mij thans bij u over hetgeen in de laatste zitting is voorgevallen, ter wijl naar mijn overtuiging ,hct gebeurde niet door artikel 47 der Gemeentewei wordt gedekt. Hst dost mij lesd, dat ik tot deze stappen moet overgaan aldus de burgemeester. Veel liever had ik gewenscht, dat de heer Van Burink in de dagen, die sedert de raadszitting zijn voorbijgegaan, over bet gebeurde spijt had betuigd. Maar de eer van den gemeenteraad in onze stad gedoogt niet de tooneeien, die telkens voorvblen. Mij bij u beklagende, verzoek ik u dan ook, dat tegen den heer Burink ter zake van het gepleegde procesverbaal worde opgemaakt. Ik heb uiteraard noch over veroordee ling, noch over de straf ook maar iets te zeggen. Toch hoop ik, dat voor dezen keer den heer Van Burink by schuldigver klaring door de rechtbank op te leggen straf zoo gering mogelijk moge zijn. Opnieuw behandeling der zaak? KLUNDER EN TEUNISSEN VRAGEN HERZIENING. Wat Mr. De Vriezont mededeelde. Gisteren bereikte ons het verbazing wekkende bericht, dat de destijds zooveel opzienbarende moord doe in 'Augustus 1923 Ito Góeesen-Nieu wkerk '/gepleegd werd op den haltechef Jacob de Jong, zeer waarschijnlijk opnieuw voor het ge recht in behandeling zal worden genomen De beide veroordeelden, KI under en Ten nissen, die beiden tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld werden, zouden Mr. J. de Vrieze te Amsterdam hebben opge dragen, het verzoek om revisie voor hen te behandelen. Naar aanleiding van deze eenigszins omgeloofelijke mededeeling hebben wij ons onmiddellijk in persoonlijke verbin ding gesteld met den Amsterdamschen advocaat en wij laten hier volgen, het geen hij on» in een onderhoud mede deelde: Het is inderdaad juist, zoo aaide Mr, De Vrieze, dat pogingen gedaan woerden om de zaak opnieuw in gang te zetten en Ik machtig u in uw blad mede te deelen, dat de veroordeelden Klunder en Teu- niseen mij en mijn Haagsche collega Mr. H. van Meert en verzocht hebben de noo- dige stappen te doen om zoo mogelijk tot revisie van het vonnis eventueel vrij; spraak te komen. De eerste stap daartoe zal zijn, dat een request zal gezonden worden aan den Hoogen Raad met aanvoering van de gronden, waarop revisie verzocht wordt. De vraag ia nu, aldus Mr. De Vrif of de Hooge Raad de redenen, waarom herziening en heropening van het reoh.te- geding aangevraagd wordt, aannemelijk verklaart, of zij voldoen aan de edschen, welke het Wetboek van Strafvordering te dien aanzien stelt. De eischen houden in, dat zich, sedert het veroordeelend vonnis werd geveld, zoogenaamde „nova" hebben voorgedaan, dat wil zeggen, dat omstandigheden nieu we feiten ter kennis zijn gekomen, die een nieuw licht op de zaak werpen. Deze omstandigheden en feiten moeten nieuw zijn in dien zin, dat zij niet be kend zijn geweest aan het rechterlijk col lege, dat indertijd de twee mannen heeft veroordeeld, en zij moeten van zoodani- gen aard zijn, dat, waren zij toentertijd bekend geweest, de rechtbank vermoede- del ijk een andere uitspraak gedaan zou hebben. In het verzoekschrift dat aan het hoog ste rechterlijke lichaam, den Hooge Raad, gezonden wordt, worden al die omstandigheden genoemd en» de ftaad wijst dan uit zijn midden een Raadsheer als rapporteur aan, die de in het re quest genoemde feiten onderzoekt. Op grond van dit onderzoek beslist dan de Hooge Raad of de zaak al of niet vol gens de wet in herziening kaa gebracht worden. Luidt oordeel van den Raad be vestigend, dan wordt het heele rechtsge ding heropend en de zaak verwezen naar een ander rechtscollege dan hetgeen, da indertijd het veroordeelend vonnis velde Aoht u de nieuwe feiten, zoo vroegen wij Mr. De Vrieze, dis aan het licht ziju te. dat ons in deze zaak belangwekkende en merkwaardige onthullingen te wach ten staan. Intusachen ja het gerucht, dat de op zienbarende moordzaak waarschijnlijk o" nieuw voor het gerecht zal komen, reeds doorgedrongen tot de streek, waar hei ge heimzinnige drama zich afspeelde en waarvan de bijzonderheden en tragische details nu weer een voor een naar voren komen. Men zal zich herinneren, dat da afschuwalijka misdaad werd gepleegd in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923 te Giessen-Nieuwkerk. Des morgens ongeveer half 4 werd de vrouw van Jacob de Jong wakker, miste hem, daar hij nog niet te bed was. Overdag deed zij den dagdienst, terwijl haar man steeds den nachtdienst waar nam. Deze dienst was echter reeds lang ai- geloopen. Zij riep hem daarom eenige malen, zonder echter ook maar eenig antwoord te krijgen. Ongerust als zij geworden was, is zij dadelijk opgestaan en naar den heer Kras gegaap, plaatsvervanger van den halte chef, zeggende: Ik zls of hoor mijn man niet, wat zou er toch gebeurd zijn. Inmiddels kwamen twee werklieden, iLeendert den Toom en Hendrik Muis, die reeds vroeg naar hun werk gingen op het geschrei der vrouw aanloopen. Daar men aanvankelijk dacht aan een ongeluk, werd na eenig beraad bseloten, dat de werklieden langs de lijn in de richting Gorinchem zouden loopen en de heer Kras in de richting Harddnxveld. Ongeveer een 500 Meter van de halte heeft deze den haltechef De Jong, badand In zijn bload, levenloos langs de lijn gevonden. On middellijk is hij teruggesneld om hul*» te gaan halen. Intusschen was het reeds dag geworden en de eerste trein spoedig te wachten, daarom moest genoemde plaatsvervanger direct den dienst op zich nemen. De twee werklieden zijn toen teruggegaan. Aanvankelijk dacht men, dat de on gelukkige met het uitdraaien der sein lichten (want deze lichten werden steeds wanneor de laatste trein was seerd, door den chef gedoofd) door een trein was gegrepen. Dokter Ris uit Giessen-Nieuwkerk was weldra aanwezig en deze constateerde den dood, welke was veroorzaakt door het slaan met een hard voor werp. Direct in de nabijheid ia nog gevon den een ijzeren hamer, die naast hem ia v deze was van een bijzonder model ge heel van ijzeT, ook de steel, een soort kkrawhamer, puntig, waar men spijkers mede uittrekt. De vermoorde had ver schrikkelijke wonden in het hoofd, welke hem met dien klouwhamer zijn toege bracht, waardoor het vleesch er met ge weld afgerukt was. Het was een afschu welijke verminking. Bij onderzoek bleek, dat er vijf gulden uit de kas mankeerde-. Vermoed werd, dat de dader na het plegen van zijn af schuwelijke daad nog de sleutels uit den zak van den verslagene had genomen en erin was eveneens uit zijn zak verdwe nen. Een en ander deed wel denken aan roofmoord. De ongelukkige, zoo sohreef ons blad indertijd, liet een vrouw met vier kin deren achter, waarvan d# oudste 14 jaar. is. De droefheid der vrouw laat sioh be ter denken dan beschrijven. De vermoorde is circa 89 jaar en het was nu juist vier weken geleden, dat hij te Giessen-Nieuwkerk was geplaatst. Het onderzoek ia in vollen gang en men is aanstonds met de beste speur honden «m-n het werk gegaan. Na de misdaad volgde een uitgebreid onderzoek, dat eerst leadde tot de arrestatie van een marskramer. De man werd gefouilleerd en het bleek, dat hij een groot mes bij zich' had, dat, volgens de echtgenoote van het slachtof fer. haar man toebehoorde. Deze aanwijzing werd voldoende ge acht om die persoon, zekeren A. S., in arrest te houden. Reeds spoedig werd de vermoedelijke moordenaar, zwaar ge boeid, naar de gevangepas te Dordrecht overgebracht Het bleek echter alras, dat men zich vergist had en de man moest weder wor den losgelaten. Nadien volgde aanhouding van ver schillende andere personen, eveneens zon der blijvend resultaat, doch ten slotte vestigden zich zware verdenkingen tegen Klunder en Teunissen en het slot was, diat na een langdurig rechtsgeding voor de Dordtsohe Rechtbank en het Haagscho Hof beiden werden veroordeeld tot 15 ja ren gevangenisstraf, welke zij in Leeu warden uitzitten. Zullen de gemoederen thans weer in beweging worden gebracht door een her haling van deze dramatische procedure, die destijds niet slechts in Giessen- Nieuwkerk, doch in de geheele streek zooveel opzien heeft verwekt? Hot zou wel een zeer verrassende ont- knooping zijn, als straks mannen, die reeds eenige jaren in den kerker te Leeuwarden zuchten, blijken zouden on schuldig gestraft te zijnl INGEZONDEN MEDEDEELING. Erkend de beste me werkgelegenheid bijgekomen. Momenteel heerpcht hier in de gemeen te op de versohillende fabrieken een le vendige bedrijvigheid, zoodat hier geen enkele werklooze staat ingeschreven. Binnenkort zal alhier een aanvang gemaakt worden met den bouw van een nieuw postkantoor bij den atoep van de Tuinstraat, op het terein, waarnu de melkhandel van den heer Viseer geves tigd is. Een koe van 1104 pond. De slager D. van V alhier heeft de week een zg. Paasehkoe geslacht, welke niet minder woog dan 1104 pond, n.l. 950 pond vleesch en 154 pond vet. De N.V. I. en K. Smits Scheeps werven te Kinderdijk kreeg opdracht tot het bouwen van twee motoren, ten be hoeve van het vuurschap „Noord-Hin der". Het 12-jarig zoontje van J. de G. alhier, dait op het dak was geklommen, hetwelk door een rietdekker .werd gere pareerd, had het ongeluk er af te vallen. Hij werd zoodanig verwond, dat terstond geneeskundige hulp moest warden inge roepen. Nu de besmettelijke veeziekte, hei mond- en klauwzeer, hier ook weer is uitgebroken, is bij publicatie bekend ge* maakt, dat de houder van vee, waarbij zich de verschijnselen der ziekte voor doen, te-ratond daarvan aangifte moot doen bij den burgemeester, zulks volgens art. 18 der Veewet. Tevens worden de ingezetenen gewezen op het gevaar van het drinken van on ge kookte melk en water. Molenaarsgraaf, 6 April. Volgens het jaarverslag van de Coöperatieve Boeren leenbank verminderde het aantal leden met 3 en vermeerderde met 17 en bedroeg 407. Op 31 December 1927 waren in om loop 1203 spaarboekjes. Bij de spaar bank werd gedeponeerd f 511.880,95 te rugbetaald f 619.397,13. De winst be draagt f 3804,36. De balans sluit in ac tief en passief met een eindcijfer van 1 320.120,98. Waddinxvssn, 6 April. In verband met »r ontliet, dat ontstaan is in de Ned. Herv. Gemeente als gevolg van het aan staand vertrek van Ds. De Geus, waar door twee leden van het college van kerk voogden hun ontslag hebben ingediend, hebben vier lidmaten, een aantal medele den tot een vergadering opgeroepen en tevens den proeident-kerkvoogd, den heer J. G. Herfst, verzochrt zijn standpunt uiteen te zetten. Genoemde heer heeft daar aan voldaan en de vergadering heeft zioh ten volle vereen! gd met het stand punt van de beide afgetreden kerkvoog den. Vermoedelijk zal de zaak nu weder bij de notabelen aanhangig worden, ge maakt. gekomen, van dien aard, dat de Hooge daarmede de deuren geopend en de kas Raad de te vragen herziening van het - - vonnis zal toestaan en eventueel een an- u*>re Uitspraak kan volgen? U begrijpt natuurlijk wel, zoo antwoord de ons de Amsterdamsche advocaat, dat ik mij hierover moeilijk kan uitlaten Maar u begrijpt ook wel, zoo vervolgde hij, dat, als er geen gegronde redenen waren, een dergelijke stap, eenige jaren na het vonnis, niet zou worden, gedaan. Hiermede m het onderhoud afgeloo- po, d« bij OU ittrk dm ladmi wtk- gelicht had. De sleutels hingen half uit de zak, zoodat verondersteld werd, dat de moordenaar na de kas geplunderd te hebben, de sleutels weder in haast in den zak had geborgen. Hieruit blijkt wel, dat de dader niet goed op de hoogte was. want al het ont vangen geld moest eiken dag aan het hoofdbureau worden opgezonden, alleen vijf gulden aan wisselgeld was achterge bleven. Dt portmxnnii* wm oztrme I 1.60 Nieuw-Lekkerland, 6 April. De 20-ja rige doohter L. de W. alhier had het on geluk, toen zij een pot met kokend wa ter van de kachel nam, te struikelen, waardoor zij het kokend water over haar beenen en voeten kreeg. Zij bekwam he vige brandwonden. Dbor Dr. Van Waas- bergen is terstond geneeskundige hulp verleend. Gouda, 6 April. In de voortgezette raadsvergadering heeft wethouder Van Staal betoogd, dat aanneming van een door de heeren Verkerk c.s. ingediende motie er toe zou leiden, dat de vermenig vuldigingsfactor het volgende jaar moet worden verhoogd tot 0.7 of met 40 pCt. Hij erkende, dat de belasting hoog is, doch het financieel beleid *etaat, zoo hij zeiide, op solieden grondslag, daarom slagen de leeneningen ook zoo goed. Hij becijferde, dat de schuldenlast der ge meente' f 228 per hoofd der bevolking bedraagt, wat in vergelijking met andere gemeenten laag was. Het aanvankelijk te kort op de begrooting van f 80.000 is ont staan door de belastingverlaging, die het vorige jaar is doorgevoerd. Zelfs met in begrip van de meevallers was de begroo ting niet sluitend te maken. De ontwerp begroting is onderworpen aan het oor deel van den Commissaris der Koningin en diens oordeel was, dat de vooratellen van B. en W. de eenige manier waren, om de toestand soliede te maken. In den verderen loop der zitting deed zich een incident voor. Dr. Hoffman in terrumpeerde heftig en werd meerma len tot de orde geroepen. Dr. Hoffman wilde in derde instantie daarop antwoor den. Na herhaalde aanmaningen bleef hij uitroepen: Het gaat hier om de heilig ste dingen I voelt dat niet, mijnheer de voorzitter, omdat u niet katholiek zijt! Ten slotte kwam Dr. Hoffman tot kalmte en inplaats van de vergadering te verlaten, zooals zijn voornemen was, ging hij weer kalm zitten. De heer Vingerling (a.-r.) betoogde nog, dat de anti-revolutionairen zich al tijd' gekant hebben tegen de uitwassen van het kapitalisme en wees ook op do H. Schrift. Waarop wethouder Van Staal riep: U leeft er niet naar! De heer Vingerling zeide, dat, wanneer hij som mige sociaal-democraten moet beoor delen naar hun leven, dat principe geen arediet waard is. Na middernacht is de Raad uiteenge- agan tot 11 April. Krimpen a.d. IJssel, 6 April. De Oos terstraat alhier is nu geheel voorzien van gaan tot 11 April. kabel, waardoor wederom een mooi ter rein voor bebouwing is beschikbaar ge komen. Door de N.V. Sch oefbouten fabriek „Hollandia", die gevestigd is op het*voor malig terrein van de tegelfabriek in den Storm polder, is vergunning aangevraagd voor het in werking stellen van genoem de fabriek. Hierdoor U er wederom ml- OUDERKERK a.d. IJSSEL. Vergadering van den Gerooepteraad od 30 Maart. Voorzitter burgemeester J. v. Waning, Afwezig zijn de leden A, J. Boogaerdt met kemmmisgeving en L. Stam. De [voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden ge lezen en na een drietal opmerkingen van het lid W. de Jong, die desgewejnacht in de volgende notulen zullen worden verwerkt, met algemeejne stemmen goed gekeurd, uitgezonderd die van gejnoemd lid. Hierna wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken. Ie Bericht van verhindering tot by wo ning dezer vergadering van den heer A. J. Boogaerdt. 2e. "Processen-verbaal van de kasopname van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat diens kas en administratie in orde zijn bevonden. 3e. 'Een schrijven van den heer G. D. Rehorst te Neede, waarin liij dep Raad zijn dank betuigt voor het aan hem ge schonken standaardwerk van prof. Op- penheim," hetwelk hij dezer dagen mocht ontvangen. 4e. Goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit om de veldwachters wo ning in 't dorp te verhuren aan den. tegmwoordigen veldwachter voor dep tijd van ten hoogste 10 jaren, zijner deze termijn vatbaar voor verlenging. 5e. Goedkeuring van Ged. Staten om trent een paar comptabiliteitsbesluiu®. 6e. Een schrijven van het G.E.B. te Dordrecht, waarin zij mededeelt Mr be vordering van het stroomgebruik, beslo ten te zijn eigener beweging om de strooan prijs voor huishoudelijk gebruik, behalve voor licht en voor langdurige etalagever lichting te stellen op 6 cent per K.W.U; Hierdoor wordt dus door het G E.R. vrij willig afstand gedaan van de handhaving der clausule uit het contract, dat do stnoomprijs voor gevallen als hierge- noemd 2 cent per K.WrUU, boven het voor Dordrecht zelve geldend tarief zal zijn. De voorzitter stelt voor aan het G.E.B te Dordrecht vootr .deze prijsverlaging dank te betuigen. De heer Van Zwienen gaat hiermede accoord, maar zal gaarne zien, dat dit bedrijf er op wordt gewezen, dat ook ter bevordering van stroomgebruik de ta rieven voor gebruik door de kleinindus- trie dienen verlaagd te wordefn, hetgeen de voorzitter na eenige beraadslaging toe zegt te zullen doen. Voorts doiet de voorzitter mededepling dat voor rekening der gemeepte ter ver pleging zijn opgenomen een tweetal in gezetenen. resp in „Groot-Ernaus" te Er- melo en in het St Jorisgestjcht te Delft. Dan is ing"komen een verzoek van de plaatseiyke, afd „Het Groene Kruis" om de beschikking te verkrijgen over do lokalen der openbare lagere school I, tot het houden van een bazaar op 21—29 den van een bazaar eeu flinke, tegemoet koming in deze kosten te verkrijgen. Daar echter door de aanschaffing van nieuwe banken, kaarten enz. hei middeu- lokaal der school een fraaier aanzien heeft gekregen en een opeenstapeling van al deze voorwerpen niet mogelijk is zon der ze te beschadigen wordt voorgesteld alleen het voor- en het achter lokaal be schikbaar te stellen. Wethouder Hooigendijk wijst er op dat een vorige maal, toen de beschikking over alle lokalen werd verkregeh, de ruimte te klein bleek, wat zal het dus nu zajm? Echtér gaat lnij met de geopperde* bezwa ren geheel accoord en waar dr ook geen geschikte andere plaats zal zijn aan te wijzen, wordt met algemeene stemmen be sloten tot beschikbaarstelling van de voor- .en ach ter Lokalen. Daarna wordt met algemeene stemmen aan B. en W. machtiging verleend tot den verkoop van plm. 20 oude school banken. Hierna wordt overgegaan tot vaststel ling van het heffingspercentage der ge meentelijke inkomstenhdlasting over 1928- 1929. De voorzitter zegt, dat bdj de begroo ting dit cijfer voorLoopig op 1 is vast gesteld. Daar echter door het Rijk werd besloten de R.I.B. met 20 pCt te verlagen en de gemeente haar opcenten ontvangt van de hoofdsom dezer belastingen, zou den hare inkomsten uit deze bron ook een verlaging van 20 pCt. ondergaan Ged. .Staten zagen dit ook in en hebben toen bij besluit van 15 Maart 1.1 be- ,paald, dat de gemeente hun opcenten mochten verhoogen tot het vtyf-vierde van het vroeger geheviejn bedrag. Waardoor onze gemeente thans 80 op centen werden gehelen, stellen B. en W. voor om thans 100 opcenten te heffen teneinde het bedrag der inkomsten voor de gemeente van dezen post op hetzelfde peil te houden. De heer Van Zwienen vraagt noch en kele inlichtingen te dezer zake, terwijl de heer W. de Jong vraagt of 90 a 95i opcenten niet voldoende zouden zijn Na eenig debat worden beide, voorstel len met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgen* wordt het kohier der hon denbelasting, loopende over 214 in de 2e klas en 3 stuks in de le klas geplaat ste honden aangeslagen totf een bedrag van f 654 ter goedkeuring en vaststel ling aangeboden. Zuks geschiedt met algemeene stam men. Thans komt aan de orde de bespre king omtrent da vernieuwing van de O. L. School I (dorp). De voorzitter zegt, dot deze zaak den leden] bekend is. Nadat op voorstel der schoolinspectie Ged. Staten gewezen hadden op de nood zakelijkheid ran spoedige vernieuwing dozer .school, is door den Raad uitstel verzocht tot 1934. De voorzitter leest nu voor het ont- werp-antwoord aan Ged. Staten waarin genoemd uitstel thans wordt gevraagd tot uiterlijk 1934 en waarin ter motivee ring dezer vraag verschillende zaken uit het door de inspeotie ingediend rapport stuk voor stuk worden besproken. Ook met het oog op de noodzakelijke uitbrei ding of aanleg ©ener nieuwe begraaf plaats, is bedoeld uitstel noodig. De heer Van Zwienen kan met den geest van dit antwoord niet mede gaan, wel zou ook hij uitstel willen, doch niet voor zoo lang, als in het voorgelezen rapport wordt gevraagd. Wethouder Hoogendijk zegt, dot uit het eerste rapport biykt, dat de zaken wel wat heel donker zijn geschilderd en maakt vergelijking met de andere scho len te dezer plaatse, betreffende het ont vangen van zonlicht in de lokalen. Uit deze vergelijking blijkt, dat hierom nieuw bouw nog niet urgent is. Ten slotte wordt het antwoord, zooais is voorgelezen, met op één na algemee ne stemmen, die van den heer Van Zwie nen, goedgekeurd. De vergadering wordt nu verdaagd tot 7 uur n.m. Bij de heropening der vergadering komt allereerst in behandeling: Uitbrei ding oi vernieuwing der algemeene be graafplaats. De voorzitter «egt, dat dn een vorige vergadering hierover is gesproken en toen door B. en W. een degelijk onder zoek hieromtrent toegezegd. De voorzitter wil nu de resultaten van dit onderzoek punt voor punt behandelen, opdat na behoorlijke toelichting en ern stige overweging een beslissing kan wor den genomen, welke het meest in het be lang onzer gemeente zal zijn. Wanneer volgens plan I uitbreiding wordt gezocht aan de Ooetzijde van de bestaande begraafplaats, dan biedt de wed. Van Oooterom hiervoor een strook grond aan ter breedte van 6 meter over de geheele lengte van het kerkhof (olm 90 M.) voor de som vanv f 12.000, onder voorwaarde, dat de stoep vóór haar wo ning vrij blijft, waardoor vooraan langs den dijk dus niet de volle 6 Meter kun nen worden benut. Voorts komt dan een varkensaohuur van genoemde eigenares se ongeveer 1 Meter in den berm van de uitbreiding. Wit de gemeente dit niet, dan kan voor rekening van de gemeente deze schuur worden ingekort, wat Op een bedrag van f 300 is begroot. Voor den aanvoer van materialen ter uitvoering van dit werk kon gebruik ge maakt worden v^n erf en eigendom van den schoep maker G. Snoeij, op voor waarde, dat twee meerooien zullen wor den geslagen, welke na afloop der werk zaamheden in eigendom van Snoeij moe ten overgaan. De kosten hiervan bedra gen f 300. De totaalkoeten van deze uit breiding, welke een nieuwe ruimte zal geven voor 620 graven, worden begroot op f 22.400. De gemeente-opzichter Bur ger ddo ter vergadering is genoodigd, wordt thans verzocht op de desbetreffen de toeken ingen een en ander aan te wij- Dec. a.s Waar het Groene Kruis eqn gropte uitgave heeft gehad, door he,t i t*a\ 1en 7° laten bouwen van een woonhuis voor de wijkzuster, wil zij trachten door het hou- Als dit is geschied, doet de voorzitter mededeeling van plan IL

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 6