iste Hirpoitiehen Lampehapiien tn Fournituren TROUWEN Broeken Tijd is geld Fn. J. s. hihke. markt 70, Gouda Voorjaar 1928 Luiermanduitzeften CHR. VAN DAN IMMiD TOOR IH HOLLti El UTRECHT Anti-Apthée. „DE KLEINE WINST' mond- en KlauuizeergBnezino in 24 uur. F\ J. C. SIBBES - GOUDA Amsterdamsche Kooplieden Muziekhuis „Luxor" bij Jan Vanderland Kanarievogels f 5.50 mam is. isi. 734, aoudi Goedkooper kan men nergens koopen Specialiteit Hospitaallinnen Wollen, Motf r en Zijden Wieg edekens Witte Wollen Doeken Dames? v. Casts Warenhuis Kort» Tiendeweg 13 Gouda Voor Heeren. en Jongeheerenkleeding JE ADRES voor ééndaagskuikens Bevertien Manchester Blauw Keper Moleskin Drill EEN GOED -UURWERK- KOOPT U BIJ Gramophoons, Bijoux enz. Anton Coops - Drogist - Wijdstraat Een klank dreunt door het land Tigro Waterverf voor muur en wand Markt 2 - Gouda SCHOOBHOVEHSCBE COURANT van Vrijdag 8 April 1028, - No. 5412. VIJFDE BLAD. Plaatselijk Nieuws Gemeenteraads- Vergaderingen. Van alles wat. Gemengd Nieuws. Visscherijberichten. Rijtuigen - - Rijtuigen TE KOOP: 0 Onnibuabrlkken, k. z o. k. 6 Utr Wagentjes met glas. 4 Kaasbrikken, w o. met 'Kraam 3 Tilbury's, 2 Buggy's. 3 Doqkirren, w.o. luxe model. 2 Bakkerswagens, Yrachtbrlk. OROCNEVELD, Schoonhoven. Broedpopjes, Sijsjes, Robljn- tJss.Rijstvogels, Beudvlnken, Vinken, Koekeroedulvsn, enz Vogelkooien voor alle soorten vogels, in koper, wltlak, vertind en beukenhout. Standaards - Tafels •0UDVI88CHEN 6 sent. Zllvervoorn, Boudvoorn, Hondsvlsoh 10 oent Broote prijsvermindering Aquariums en Vlsehkommen. LOEFi Vogel- sa Aquarlumhandel, Kleiweg 60 flouda. op HUIZEN en LANDERIJEN tegen zeer billijke voorwaarden Inlichtingen bij O. v. d. Horst, Korte Dijk 6 en P. Schakel, Schoolstraat II, Schoonhoven De meest uitgebreids Stoffenkeuze', zich aanpas send bij de laatste mode en rekening houdende met elke beurs vindt U bij onderstaand adres ZIET ETALMES Verkrijgbaar in Drogisterij „Het Groene Kruis" Kleiweg 91, Tel. 317, Gouda en J>ij vele goede Drogisten. dai bi| C. BIJ NE VELD Bttgilrul 22 «OUDA Prima waachechte effen Overhemden m. boord f 1.08 f2.25, met 2 boorden f 2.50, enz. - Zware Overhemden, mooie strepen f 1.50 f 1.75—f 1.98, met 2 boorden f 2 50 Zelfbindera, geheel zijde 30 ct.,,40 ct., 45 ct., §8 ct. - Oummi Boorden - Blauwe Pronts. Enorme keuze in de nieuwste effen Schorten, Pompsdour en Bonte Schoiten, ook voor corpulente figuren. - Zwsre grijze Jsssen f 1.80. Sdrnn Pmmmchdag eten geheelen dag geopend Btogtirtai 7 TelcUsi 423 Nauwelijks zijn in het buitenland da nieuwste modellen gelanceerd, wij brengen U deze legen aantrekkele prijzen. Hat wordt Ml werkelijk hoog tijd, dat U onze collectie komt bekijken. Dan kunt ge nog op Uw gemak keus makan uit de vele model- dia wij tn tal oan modieuse kleuren moderne sloffen in voorraad hebben. Een japon of mantel moogt U niet In haast koopen. Stel daarom niet langer uit, maar bezoek onze magazijnen, waar men U alles zonder verplichting zal laten zien en waar ge op Uw gemak kunt beslissen WH zijn tot 8 uur geopend, Zaterdags tot 10 uur. AMSTERDAM Nkuweodgk 22*29 ROTTERDAM UTRECHT LEEUWARDEN Hoogstraat 347 Oude Gracht 1S1 O/d Kaldar»208* DEN HAAG Alléén Modehuis Hofweg 6. 4 Bezie onze Speciale Etalage van en bezoekt ons Boven-Magazljn zonder eenige verplichting. Nergens koopt U tegen de door ons genoteerde prijzen. Kleiweg, Heek Klelwegstrsat, GOUDA. Transvalia. Gouda II Hoeden Voor hen, die in dit voorjaar voornemens zijn te hebben we een mooie sorteering artikelen, en zeer goedkoop. Men vergelijke de.prijzen slechts: Tafels, 100 v 85vanaf f II- Stoelen, per 6 stuks18.— Geschilderde Linnenkasten- 28. Eiken Linnenkasten- 48. Eiken Dressoirs- 32.80 Eiken Buffetten- 48. Eiken Ledikanten, gebeitst22.— Beuken Ledikanten, gebeitst - 18»— Vuren Ledikanten, geschilderd - 5.80 Schilderden met Eiken lijst, per paar II»— Spiegels met Eiken lijst, per stuk - 3.28 Kapstokken, Eikenhout 2.25 Kapstokkleedjes- Tafelkleedjes5.50 Tafel /.eiltjes- 2.25 Voetenbankjes, gestoffeerd1.20 Schilderwerk in alle maten en prijzen. Purtrellyaten in 8 verschil ende pryzen ea maten. Alles gegarandeerd. naar da Korte Tiendeweg 3, bij de Markt, Gouda. i Zaterdag v.m. 9 tot 's avonds 11 uur. len Paaichdag v.m. 10 tot 12 uur. 2en Paaachdag v.m. 9 tot n.m 4 uur. W. L. en P. L. 40 cent per stuk, per 100 f 35. Barneveldera 45 cent per stuk, per 100 f 40.— Kloek met 15 Kuikens f 10. Elke hoeveelheid leverbaar. Ochtendvoer, Opfokvoer, Hoenderbeachult, Kuikensvoeder en Drinkbakken, enz. A. DE WAARD, firoit-Ammert (Schtonhoventche Veer) Korte Tiendeweg 22, Gouda Wclwtgelreal 28 Oogde Rnlme keuze •p gemak kei U*** betalingsvoorwaar den. Ook platen In hnnrkaop. Verzending naar alle plaatsen. Verkrijgbaar te Gouda bij: Ouderkerka.d. IJssel, 6 April. Door hdl oornité tot het houden van winter- avondoursuasen, bestaande uit de heeren W. Brouwer (hoofd öer Chr. School II), A. Beversluis (onderwijzer Chr. Schooi I), en N. Holdermans, werden in den af roepen winter 3 cursussen georgani seerd, n.l. voor boekhouden, Engelsch en een knipcursus voor meisjee boven 15 jaar. Donderdagavond werden aan de deel nemers der eerste 2 cursussen de eind- leseen gegeven. Bij monde van den heer H. W. van Dam, hoofd van school I en directeur dier cursussen, werden een 10- tal boeken als prijzen uitgereikt. Deze eerste cursus mag goed geslaagd heeten. De knipcursus, gegeven door mej. Blan- jaar, gediplomeerd coupeuse te Krimpen a.d. Lek, eindigde Zaterdag met een ten toonstelling van het gemaakte werk in school I. Het groot aantal bezoeksters bewees, dat de cursus zich in de belang stelling der ingezetenen mag verheugen en in oen behoefte voorziet. Na een proefwerk te hebben geleverd werd aan alle 10 deelneemsters een eind diploma uitgereikt. 1 Namens de leerlingen overhandigde de heer H. W. van Dam aan mej. Blanjaar een prachtige bloemenmand, welke in dank werd aanvaard. Bij voldoende deelname hoopt het oo- mitó a.s. winter de ursussen voort te zet ten en zoo mogelijk uit te breiden. Nisuwerkerk a.d. IJssel, 6 April. Door de vereeniging Ziekenhuisverpleging is een commissie ingesteld om te onderzoe ken in hoeverre het mogelijk is bij meér- voudige contributieheffing ook een meer dere uitkeering toe- te staan. De sommis sie bestaat uit de heeren P. van Erkel, voorzitter, H. Swots, secretaris, iL. 8tolk, L. Verhoef en B. Dul. In verband met het feit, dat het dit jaar 50 jaar geleden zal zijn, dat H. M. Koningin-Moeder Neerlands bodem betrad, hoeft zich een comité gevormd met het doel gelden in te zamelen voor het aanbieden van een nationaal hulde blijk. Het comité bestaat uit de dames Jas—De Quartel, wed. Pinkse, J. Bier, Jurgens, M. den Hollander en Hage. Zevenhuizen, 6 April. Woensdagmid dag 12 uur geraakte de arbeider Stolk in dienst van den landbouwer H. de Ko ning, het stuur over de twee paarden, die voor een driewieligen kar gespannen wa ren, kwijt. Vanaf de Kraton holden de paarden de Dorpstraat in. Ieder, die de - dieren aan zag komen, maakte ruim baan en men probeerde de kinderen, die uit de scholen kwamen, in veiligheid te brengen. Door de heeren Jac. van Erk en H. Paul, werden de paarden bij de Rem. Kerk tot staan gebracht, doordat zij een langen ladder over de Dorpstraat hielden De jonge dames De Koning hadden even te voren een emmer wateT tegen de die ren gegooid, waardoor zij vaart vermin derden. Wonder, dat het zonder ongelukken is afgeloopen. De bestuurder bleef onge deerd. Zooals de lepers bekend zal zijn, brak onlangs op een Zondagavond brand uit bij de wed. Schmidt te Nieuwerkerk a.d. IJssel .De handbrandspuit van den Groeneweg was zeer spoedig aanwezig en het was te 'danken aan het personeel en de bekwame leiding van de brand meesters, de heeren G. van der Wilt en W. Reijm, dat de brand niet verder door ging. waardoor voor duizenden guldens gespaard bleef. Woensdag ontving een der brandmees ters f 50 van de Brandverzekeringmaat- sohappij Holland te Dordrecht. Hiervoor wordt dan ook per Advertentie in dit blad door het personeel dank betuigd. De 15-jarige jongedame Balgooij, ging meel bestellen in de graanmaaldery van Gebr. Van Erk, waarvoor zij naar de eerste verdieping ging, welke nog al hoog is. Toenzij naar beneden wilde gaan, wilde het ongeluk, dat zij boven van de trap viel, waardoor zij in een om mezien op den grond lag. GöluMte is zij er goed afgekomen, met kleine ontvel lingen aan haar beenen. 4 ZEVENHUIZEN. Voojroittm is Bttrgemsoater, d« hear KhnUmmar. .Secretarie Mr. Helmstrijd. Aanwezig alle leden. Na d» openijig „ord(m da noW(m teen, die «mder op- of oanmarkmgen worden goedgekeurd. Een aantal ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Imzake de keuringewet van waren was bericht ingekomen, dat door Zevenhuizen to veel betaald was f 26.05, wat verrekend zal worden. Geneeskundig schooltoezicht. Voorgelezen wordt het verslag van het Geneeskundig schooltoezicht. In Mei 1927 is het onderzoek begohnen hetwelk zich qooveel mogelijk beperkt heeft tot onderzoek van neus, gezicht, ge hoor. Het ligt in de bedoeling in 1928 een meer volledig onderzoek in te stellen, met name naar het voorkomen van ortho^ paedisohe afwijkingen en open tuber- niote. Over het algemeen kan de voedingo- toeetand der kinderen goed genoemd worden. Het kwam den medicus voor, dat hot percentage der eenigszins achterlij ken niet bepaald gering ie. Enkele aanwijzingen werden gegeven aan ouders van kinderen met een on zindelijk hoofd. Vier kinderen werden voor hoofdèczeem behandeld. Naar den neusarts werden in 't geheel verwezen 32 kinderen, naar den oogarts zee kinderen, naar den orthopaedist één, naar den neus- en oogarts vier, naar den kinderarts vier. Scrophulose (klierach tigheid) komt vrij veelvuldig voort' Een verzoek van Gód. Staten om een wijziging te bréngen in de verordening op de plaatselijke inkomstenbelasting, wordt z.h.s. aangenomen. Subsidie voor wegverbetsrlng. Behandeld werd een verzoek van de Eendracht»- en Tweemanspolder om sub sidie voor wegverbetering in het Zuid en Noor deinde. Deze wegen vallen onder het plan van wegenverbetering der pro vincie. De polders zullen dan jaarlijks f 600 per K.M. aan .de provincie moeten bij dragen in de koeten. Vandaar het ver zoek aan de Gemeente, daar het voor de Gemeente van groot belang is ais de wegen in goede conditie zijn. De heer Braat is er op tegen en zegt, dat toen de gemeente het edndije weg aan den Groeneweg ging verbeteren, de polder ook niet wilde geven. Hoewel de oom missie van voorbereiding, waarvan fys hear Braat voorzitter is, voor goede we gen is. Spreker stelde dan ook uit haar naam voor niets te geven. De voorzitter stelde namens B. en W. voor f 26 suhsidie aan beide polders te geven. Verder zegt de voorzitter, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat het een zaak van groot belang is. De heer Braat: Daar ben üc ook voor. De heer Van Reeuwijk vindt het niet steekhoudend van de commissie om uit wraak geen subsidie te geven, terwijl men er toch wel van overtuigd is, dat het noodig ia. De heer Braat meent, dat de polder ontlast wordt als do provincie de wegen overneemt, daar het nu meer dan f 600 per K M. kost. De heer Van Reeuwijk meent, dat het nu den polder geen f 600 por K M. kost v De heer iL. G. Paul zegt, dat de kosten nu geen f 600 per K.M. zijn. De heer Van Dorp is voor subsidie, in dien de gemeente er dan af is. De heer Meijer is tegen subsidie en spdeekt nog zijn groote verontwaardiging over het polderbestuur uit, daar men nu de gemeente een eind weg heeft laten verbeteren en verbroeden De heer Braat vraagt, of nu hot on derhoud voor de gemeente komt; dit op houdt, als de provincie den weg over neemt. De voorzitter meent van ja. De heer Van Rijs komt op tegen de woorden van den heer Van Reeuwijk, daar hij gezegd heeft, dat de commissie uit wraak handelt. Dit is niet zoo. Toen zat spr niet eens in den raad. De heer Van Reeuwijk: De heer Braat zegt het toch; anders drukt hij zich niet duidelijk uit. De heer Braat: Heb ik niet gezegd. De heer Van Reeuwijk: Hebt u wel gezegd. De voorzitter deelt nu mede, dat er een schrijven is ingekomen van den Raad van State, afgevaardigden te zenden naar den Raad van State, om besprekingen te J?ouden over de al- of niet verbouwing v%n de Ghr. Sohool op het dorp. Be noemd worden de heeren L. G. Paul en A? H. van Reeuwijk en als plaatsvervan ger de heer J. van Dorp. Belastingverhooglng. Dan wordt behandeld het voorstel om den factor van 1.5 op 1.6 te brengen. Dit is noodig geworden, doordat de kin deraftrek van de gemeentelijke inkom stenbelasting is gebracht van 50 op 100 gulden. De heer Van Reeuwijk vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn eerst punt 6 van de agenda te behandelen, n.l. tot school- geldverhooging. Valt dit vooretal, dan komen wij met den factor van 1j6 ook. niet toe, dan moet de factor hooger wor den. De heer Meijer vindt dit niet noodig, daar do verhooging van het schoolgeld niet véél invloed zal hebben, t De heer Van Reeuwijk: Als Ateijer zich daarvan bewust is, trek ii mijn voorstel in. De heer Van Dorp zou ook dit liever behandeld zien, zooals do heer Van Reeu wijk het wilde, doch vindt ook, dat het schoolgeld er niet door zal gaan. Daarna wordt de factor van 1.6 op 1»6 gebracht. Verbouwing van de Openbare School. Aan de orde komt nu de verbouwing van de Openbare SchooL De voorzittoi verzoekt om den gemeente-opzichter, den heer Dekker, binnen te laten komen om inlichtingen te geven. De heer Dekker geeft een uiteenzetting van zijn plan, dat tar tafel ie, en bij de leden van den raad is -thuisbezorgd* Het plan van de Staatscommissie uit Den Haag ca den Insparfeter mn het lager Onderwijs was. heel de Openbare School te slaopen en een nieuwe te bauwen. .Het plan mn den heer Dekte, dat wel- I licht oen dertig duijend «"Idon I gondkooper is, en neer afdoende voor liet onderwijs, i» goedgekeurd geworden De heer Van Reeuwijk zou gaarne zien, dot een of twee mum op een hoog- t* rta 8 mater uitaatmbtar wam. met het oog op het houden van Ouderavon den met leerlingen. De vpomtter zegt, dat dit door den Inspecteur zeker niet -toegestaan zal wor den, daar er met hem reeds gesproken te over een dergelijk iets. De heer Braaf meent, als het den in specteur duidelijk gemaakt wordt, voor welke doeleinden het gebruikt zal wor den, aal hij dit beet goedivinnden. Laat dan de opzichter eens met hem gaan praten. Do voorzitter kan zich daarmede ver eent^ Besloten wordt dat de voorzitter en de opzichter het voorstelVan Reeuwijk uit zullen werken met den inspecteur. De heer Meijer zegt, dat de overkap ping zeer slecht is. Wordt de school ver bouwd, dan staat de overkapping op zdch zelf en dan zal zij omvallen. Spr. wil tegelijk dit laten verbeteren. Don» is dit goedkooper. Dit wordlt goedgevonden. De heer Braat zou willen, dat de pan nen. «fe van den gang komen, op het schoolhuis gelegd worden, daar deze pannen mooier zijn. Aldus besloten. De heer Van Rijs zou er voor zijn, om de aanbesteding, indien het kan, onder de inwoners te doen, daar de opzioh- ter de kosten berekend heeft De heer L. C- Paul is het daar nog niet mede eens, daar de publieke besteding in Nieuwerkerk een voordeel opgeleverd heeft van enkele duizenden. De heer Braat heeft geen bezwaar te gen het voorstel. Er is concurrentie ge noeg hier. De opzichter meent, dat het voorbeeld, dat Paul neemt, geen juiste basis zijn kan, daar de laagste inschrijver zich ver gist had. Toen te ar een herbesteddng ge weest. En juist de laagste inschrijver» (behalve die eene, wat niet veel scheelde) waren juist menechen uit Zevenhuizen Waaruit men kan opmaken, dat zij hier niet duur werken. De heer Van Dorp is voor publieke aanbesteding, dan zijn wij heelemaal ver. antwoord. Men ziet, wat er vroeger ge beurd is met den gang, het is nooit goed werk geweest. De heer Van Reeuwijk verklaart zich voor de inwoners. .Wij mogen niet spe- culeeren op den ondergang van onze am- baohtsmenschen. Wij mogen geen gele genheid scheppen om de menschen voor wat of niets te laten werken. Wij heb ben een begrooting van 12.000 gulden Deze is zoo gemaakt, dat de menschen als het voor dien prijs gemaakt wordt, een boterham verdienen en diit ie mooi. Daar staat dit (tegenover, dat de vak- menschen niet speouleeren mogen op de kas van de gemeenten door afspraken te maken, waardoor b.v. de minste inschrij ver f 1000 boven de begrooting zou kun nen zijn. De opzichter antwoordt van ja. De heer Van Rij» is het met den heer Van Reeuwijk eens, ook wat de over kapping betreft. Het is jammer, dat de tegenstanders met Van Reeuwijk zich laten dwingen door hooger hand. Wij krijgen tooh de verbouwing. Dit ia i erge vriendelijke behandeling, die ons voorstanders van bijzonder onderwijs aangedaan wordt, zegt spreker. De heer Van Reeuwijk: Zou de heer Van Rij» meenen, als wij niet van hoo- gerhamd genoodzaakt, ja zelfs gedwon gen werden, wij zoo'n onkosten zouden maken van den verbouw der O. S. De heer Braai meent, dat, als op tijd aan de school begonnen was, op het ver zoek van hoogerhand het dan niet zoo duur was geweest. De voorzitter zegt een schrijven goh an te hebben van Ged. Staten, dat de school verbouwd moeet worden, daar zij niet meer aan de eischen voldoet. Ged. Sta ten schreven niet, wat er moest gebeu ren. Wij hoorden in langen tijd nieus meer, totdat wij tijding kregen, dat do inspecteur uit Den Haag zou komen met den inspecteur van het lag. omderw. Dit is gebeurd en de inspectie keurde geheel de school af. Alles onderste borven en op een andere plaats de school bouwen en de ramen aan den zuidkant, enz. Een werk, dat duizenden meer zou gekost hebben, als dat nu door den opzichter is voorgesteld. B. en W. hebben de zaak niet meer kunnen bespoedigen.. De heer Braat zegt zich er bij neer te leggen. De heer Van Dorp zegt, dat het nu gaat over het plan zooals het voor ons ligt. De heer Van Rijs spreekt met wee moed, omdat wij tegen de verbouwing van de bijzondere school waren. Spr. zou willen, dat de heer Van Rijs ook maar tegen dit voorstel stemde. De heer Van Dorp zou meenen, dat er nog niet zoo ver gegaan behoeft te worden, als de opzich ter voorstelt en geelt daarvan enkele voorbeelden. De voorzitter meent, dat men mot gedachten \yin den heer Van Dorp op den verkeerden weg zou komen. Het school toezicht zal daar nooit aan toegeven. In Oudewater pruttelde de raad ook tegen heeft het schooltoazioht gewoonweg de met do verbouwing van- een sohool. Toen school voor onbruikbaar verklaard Als wij nu nog meer tegen gaan spartelen, zou het hier ook zoo kunnen gaan. En 'dan waren wij duurder uit. De hoor Braat verklaart zich voor het plan Dekker. Besproken wordt om de overkapping bij het plan te doen. Dit wordt aange nomen. Ook de fichoolverbouw wordt met algemeene stemmen aangenomen Klachten ovar het gebruik der schóól. De heer Meijer zou willen (lat, als do school vernieuwd is. zij uitsluiten gdbruikt wordt voor hot onderwijs en naot meer voor een kookcursus Het is ©ohande zegt hij, zoo daar huisgehouden wordt. Van de week heb1 ik gezien, dat de damee aardappelen hadden gekookt en, deze gekookt in de ging bij dt pomp logw. ii in dit lokaal een groote roman al; allee te eren vet Ook de zangvereenigingen maken een groote janboel. Als de schoolschoon- ma ikster dee Zaterdags de sohool aah xmgwmaakt heeft, te het de» Maan- dagpmorgens weer een rommel. Overal liggen eindjes sigaar enz. Niets wordt, er opgeruimd. De vrouw kan tooh qiet dub bel werk verrichten. Pe heer Braat vindt, dat de Zaterdiag- |av< ad is om te repetearen laten zij, eve.iate de Chr. zangvereenigóng, in de week oefenen en de sohool in orde laten ma en. Bij oma te altijd allee in orde. Vei Ier zegt de heer Braat, dat hij ala voo -zitter van den Landbouw Dinsdag een kijkje zal gaan nemen op de kookschool. De hoer Van Dorp verklaart zich er tegen om de oefening op den Zaterdag avond af te schaffen. De mensched moo- ten de avond nemen, zoo het hun het beste eohikt. Spr. herinnert er aan, toen hij lid der vereeniging was. Toen werd do school ook vuil. Maar do vereenaging liet, altijd des Maandagsmorgens, voor de sohool begon, het lokaal en de gang schoonmaken. Van Dorp wensaht, dat do vommi gingen aangeschreven worden, dat zij daar voor zorgen moeten. De voorzitter zegt, dat deze verplich tingen aan de vereenigingen bekend zijn maar zegt toe. hun no- eens te doen aan schrijven." De heer Meijer komt er tegen op, dat bij den kookcursus de fietsen maar in de gang gegooid worden, overal tegen aan, enz. De voorzitter zegt toe, alles onder de aandacht van de betrokkenen te bren gen. De heer J. L. Paul zon voortaan niets willen laten giebruiken als de leegstaan de lokalen. De heer Van Reeuwijk: Dit gelbeurt nu wel. Het tweede en zeede dokaal staat le dig. (Slot volgt) meer noodig heeft. Men moet echter met de citroenen niet zuinig zjjn. Vier menschen door brand gedood. In het Egyptische dorp Kavirelamr te een hevige brand uitgebroken, waarbij 4 menschen gedood werden en 7 gewond. I Een groot aantal huizen werd vernield. INGEZONDEN MEDEDEELING. LEVER! UIT VOORRAAD: Gegolfd, «n vlakk. Asbest cement Platen - Leien Voor prima kwaliteit wordt Ingestaan. Lage prijzen. Noemt bij Uw. aanvraag benoodtgd aantal M'. EEN ONDEUGENDE MEID. Als man vermomd op stap. Zaterdag j.l. kreeg een 16-jarige jon ge dame te Deventer het in haar roman tiek hoofdje het ouderlijk huis te verla ten en op avontuur uit te gaan. Vader naar de politie met verzoek om opspo ring. Zonder resultaat voorloopig, Hen- drika bleef zoek. Tot den anderen avond. Een agent zag op zijn ronde twee mannen staan, een huzaar en een „burger", die het erg goa. met elkaar schonen te kunnen vinden, want de .burger" had heel vertrouwelijk irm oan „het" militair geslagen. De agent vertrouwde het zaakje niet, doch hij behoefde niet in te grijpen, want op 't zelfde oogenblik green een derde man eerstbedoelden „bijrger" in den kraag en riep „Nou heb ik je, en je gaat direct mee naar huis, ondeugende meddl" Hendriks had n.l. zich als man ver momd: donker costuum. bruine ovarjas, jockeypet. Haar vader had haar echter dadelijk herkend. Ze is nu weer thuis in haar gewone doen. NEGENTIEN-JARIGE INBREKER GE PAKT. Door de poli tie.te Venlo is aangehouden de 19-jarige fabrieksarbeider H. L. uit Elberfeld-Barmen, die zich voor enkele maanden heeft schuldig gemaakt aan meerdere nachtelijke inbraken bij de pa- rapluienfabriek van den beer Cohen te Venlo, alwaar hij werkzaam was. Toen hij vermoedde, dat "men hem op het spoor was, vluchtte hij naar Duitsoh- lajrid. Aan geld, parapluies en andere goe deren werd voor een waarde van onge veer f 1000 ontvreemd. De goederen zijn in Duitschland ver kocht. De man heeft een volledige beken tenis afgelegd. CHRISTENVERVOLGING IN MEXICO. Twee priesters vermoord. Uit New York wordt gemeld, dat we derom twee priesters vermoord zijn in Mexico. Het zijn pater Mendez, paetoor van Armadillo in het diocees San Lute, de Potosi, en pater Menee, van Qe Augustijnen, die in den staat Guanjajota als zielzorger werkzaam was. Naar nog gemeld wordt heeft de poli tie in de stad Mexico in verband met de plechtigheden der Goede Week haar waakzaamheid verdubbeld, om n\ogcdijke overtredingen #van de anti-godsdienstige wetten te ontdokken. Reeds Zondag zijn te Coyoacan, een voorstad van Mexico, 68 katholieken, on der wie drie priesters, gearresteerd, onder beschuldiging, dat ze in een par ticulier huis de Mis laadden opgedragen of gehoord. In de stad Mexico zijn de kerkïh da gelijks vol menschen, 'die van God het einde van de vervolging aismeeken. Wnt te doen tegen muggenbeten. Er wordt melding gemaakt van een nieuw en eenvoudig middel tegen muggenbeten door iemand uit Madras a.Vn -de hand ge daan. Na het pad wrijft mfcn de huid in met gewoon citroensap en laat dit in de huid ludrogón Men kan dan zelfs zwarte kousen drajen zonder gestoken te wor den .terwijl men ook geen muskietennet DE TYPISTE. Een verstoorde huwelijksdroom. Zij was oen aardig meisje met blauwe oogen en polkahaar. Blauwe oogen en polkahaar loggen bij sommige mannen veel gewicht in de aohaal. Dat wist hei bewuste, aardige, kleine ding ook en zij speculeerde er op. Dat had zij onge twijfeld van de film. Als zij voor haar sohrijfmachins zat, eindelooza bneven tikkend, zweefden haar gedachten In bi oscoop-aderen, ver van stoffige kantoren en ratelende typewriters. Dit was niet bevorderlijk aan haar werk, want haar gedachten gingen veel vlugger dan haar vingers, wat voor eon secretaresse ook niet aanbevelenswaardig is. Som» betrapte zij zich er op, dat zij op de maat van het. getik der schrijfma chine halfluid fluisterde: „Waarom zou ik geen rijken man trouwen? Waarom zou ik geen rijken man trouwen? Ja waarom niet? De films zijn niet meer te tellen, waarin een nederige ty piste haar fortuin en een man vindt, op kantoor. Waarom zij niet? Bovendien was zij méér dan een typis te; zij was secretaresse. Alleen aardige, kleine dingen met blauwe oogen en pol kahaar werden tot secretaressen uitver koren; dat wist zij heel goed. Andere meisjes, die des» attractie» misten, bleven gewoon typiste, en maak ten geen indruk op den patroon. Nu zijn patroons op de film in den regel wel knappe, aardige, galante, jonge mannen, ij terwijl haar patroon zijn eerste jeugd al geruimen tijd achter den rug had en er oen uiterlijk op nahield, die niet precies j| aan haar ideaal beantwoordde, Maar hij j was ongetrouwd en rijk en ze zou van hem kunnen krijgen, wat haar hart be- geerde Zij besloot, dat hij haax moeet vragen, i Zij xwu hem wel zoo ver krijgen. HJJ was tenslotte toch een goede partij..,. 4 Toen zij geroepen word om in het pri- f vó-karnt oor brieven op te nemen, had zij over het lot van den directeur beslist Haar potlood en stenogrammenschrift op nemende, zag zij zichzelf weerkaatst in den spiegel boven den schoorsteen Zij zag er goed uit, dat kon niemand ontken- nen. Zij had haar dag. Het zou het bes- te zijn, om daar maar dadelijk gebruik i van te maken Met dit voornemen stapte zij het privé-kantoor binnen. Zij merkte heel goed, dat de patroon een langen, onderzoekenden blik op haar wierp, <toen zij plaats nam op den stoel naast zijn bureau. Zij meende de beteek»- j, nis daarvan maar al tegoed te begrij- pen. Zij had haar eigen beeltenis tooh j* zooeven in den spiegel gezien! En er wa- ren wel meer mannen geweest, die haar zoo onderzoekend hadden aangekeken., jl Do» blik van den patroon kon slechte één beteeken is hebben Haar hart klopte even sneller. Hij be- gon brieven te dicteeren. Plotseling brak hij af, midden in een zin, zijn blik zweefde ver wegHet was duidelijk, dat hij mot zijn gedachten in het geheel niet bij do brieven was. Doch met oen ruk koerde hij tot de werkelijkheid te- rug. Juffrouw, sprak hij zichtbaar verlegen, juffrouw Toen brak hij plotseling af, zenuwaoh- tig op zijn bureau trommelend met zijn welvertzorgde nagels. De secretaresse dec - - haar beat om zoo passend mogelijk bij deze gelegenheid te blozen en legd» al de zoete overredingskracht, waarover zy be- i schikte, in haar stam, toen zij zacht-vra gend asemde: Ja, mijnheer Hij kuchte even, nog steeds lichtelijk verward, voordat hij hernam: Juf frouw, er is iets, dai ik u.zeggen moot. Ik moot het u zeggen, al weet nauwelijks, hoe ikhet zal inkieoden. De vrees, dat. Weer volgde een kleine pauze, toen hij afbrak zonder den zin, te voleinden. De secretaresse begreep, dat zij hem wat op dreef moeet helpen, nu de zaak eenmaal zoo ver was. Haar stem daalde bijna tot een fluistering, toen zij antwoordde: Ikik weet misschien al, wat u te zeggen hebt, mijnheer! Verrast, verlicht zelfs zag de oatroon j op. Weet u heb? vroeg hij sneL Hebt I u el begrepen....? Da» maakt het mij zooveel lichterEn is u hetmet mij eens Zij had kunnen juichen; maar ztj knikte alleen, terwijl zij nog* dieper traohtte te blozqp. Haar „ja" was juist even hoorbaar. Gelukkig, sprak de patroon, met een zucht van verlichting. Gelukkig! Ik zag er wel wat tegenop, o® heb u te zeggen, maar ala u het met xuij eens islaten wij het er dan maar op houden, dot u naar oen andere be trekking uitziet en over een maand ver trekt. juffrouw. Ik vond hoT werkelijk zeer pijnlijk om erover te beginnen, maar uw werk is den laatsten tijd "van dien aard, dat ik zoo niet kan voortgaan. Ik ontsla niet graag iemand, maar daar u h^t zelf ook wol hebt voelen aanko men v De'typiste, np niet meer blozend, maar bleek, ging AMMERSTOL, 6 April. Van Maandag 2 tot en met Woensdag 4 dezer werd al hier slecht» één winterzalm 'Aangevoerd, waarvoor f 3 tot f 3,25 per pond werd bs- aald. Dese seJm vertegenwoordigde een gewicht v»a 81 pond.

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 8