S( 1H. 3417 EERSTE Visscherijberichten. Beroep: Gemeenteraads vergaderingen. Dit Nummer b VIER BLA1 Formulier Ier verkrijging van een Bericht van Inschrijving voor onze Ongevallenverzekering De dorst naa Pluimveeteelt Voornaam: Leeftijd: Woonplaats: Naam u.d bezorger der Courant: heer wil NB MF* Let wel, deze uerzekering is UITSLUITEND uoor ONZE ABONNE'S ge- wor- Wur de wanhoop toe drijft. Dat er in de Oo*>teurijksch« hoofdstad nog diepe ellende geleden wordt, blykt af ca toe oa. door wanhoopsdaden van hen, die door kommer en ontbering tot razernij gedreven worden. En afschuwe lijk geval heeft zich nu weer voorgedaan in een van de Weenscche voorsteden, waar een machinist zijn vrouw en zijn twee kindertjes vermoord heeft en ver volgens zelfmoord gepleegd, omdat hij de ellende, die ziekte en nooddruft over zijn gezin gebracht hadden niet langer kon aanzien. In een brief, dien de man had achter gelaten, verzocht hij geen bekendheid aan zijn naam te geven hij het vermelden van het geval in de bladen. Een tweede brief was gericht aan den burgemeester en behelsde het verzoek om de vier dooden een kostelooze begrafenis te be zorgen. ik heb te staan, 5 AMMERSTOL, 18 April. Van Maan dag 16 tot en met Dinsdag 17 dezer werden alhier ter markt aangevoerd 21 winter zalm en, waarvoor een prijs be taald werd, varieerende tuaschen f 2 en f 2,60 per pond Haam: KRIMPEN a.d. LEK. (Vervolg en slot van No. 5415). Inzake vaststelling van het vermemig- vuldigingscijfer der Pl. Ink. Belasting 1928-’29 stallen B en W. voor het cijfer vaat te stellen op 1.25, welk voorstel de heer Boogaerdt toelicht. Indien de kinder aftrek niet was verhoogd van f 50 op f 100, zou het cijfer 1.2 kunnen zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening ad f 10.000 tegen 5 pQt. rente, voor den duur van 3 maanden. jDe voorzitter licht dit voorstel toe. deelt de voorzitter mede, dat door I Verschijnt Maandag, W 1.25, franco per post f 1. den. Over het abonnement AMMERSTOL. (Vervolg en Slot van No. 5415.) De voorzitter zegt, dat beslagleggen op het loon de billijkste wijze van doen is. De hedr P. de Leeuw den Bouter, Vraagt hierna of, wanneer door beslag- leggen op den inboedel, vijftig procent van *de achterstallige belasting wordt voldaan, de rest aan den betrokken per soon wordt kwijtgescholden. De heer P. de Leeuw den Bouter zegt, dat hij toch wel eens gehoord heeft, dat na inning van vijftig procent door be slaglegging op den inboedel de betrok kenen de rest niet behoeft te betalen. Nadat de voorzitter geantwoord heeft, dat dat niet kan, wordt besloten om het adres tot een volgende vergadoring aan te houden. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde een adres van het gemeentebestuur van Ooststellingswerf inzake wetsont werp financieele verhouding rijk en ge meente. Uit de voorlezing van dit schrijven blijkt, dat genoemde gemeente een betere financieele verhouding tusschen rijk en gemeente wenscht. B. en W,. stellen voor geen adhaesie aan dit adres te betuigen, daar in dit adres voor deze gemeente geen termen aanwezig zijn om het wel te doen. Een en ander wordt door den voorzitter toegelicht. Naar aanleiding van dit adres be spreekt de heer P. de Leeuw den Bouter het bezoeken van ambachtscholen door Leerlingen In verband hiermede merkt spreker op. dat, wanneer de kinderen uit deze gemeente een ambachtschool wen- schen te volgen rij aangewezen zijn op treinvervoer. Dat vindt hij een dure ge schiedenis. Spreker m ent verder, dat de gemeente nooit iets gedaan heeft in het geven van vergoeding van treingelden. De voorzitter antwoordt hierop, dat de gemeente elk jaar f 75 aan de gen meen te Gouda betaalt. De heer P de Leeuw den Bouter voert hiertegen aan, dat hij wel weet, dat de eene gemeente we] en de andere niet betaalt en dat de jongere ingezetenen uit deze gemeente zich, hier niet kunnen ont wikkelen. Die menschen, die niet finan cieel krachtig genoeg rijn, tou de ge meente b.v. bij kunnen steunen door do den post onderwijs een bedrag voor ver- goeding van treingelden, bestemd voor die kinderen, de de ambachtschool be zoeken, tc plaatsen. De voorzitter merkt op, dat dit adres 'alleen handelt over het onderwerp te trachten een betere financieele regeling ABONNÉ’8 aan dit blad, i 0AAA Gulden hij leve 4uUV ongeschiktheid. Menschen, die veel 1 ben, zijn het er over geluk veel te hoog en Het geluk is vaak die ■wij zijn meestal te d grijpen. Bij al de schilderden ters, die wij in binnen musea mochten bewon die een onuilwischbare heeft achtergelaten. Het was maar een stelling van den beroei schilder Gustave Doré. zag men een jongen besef van zijn kracht reld in trok om het gel Het beeld daarnaast grijsaard, gebogen door ren, in wiens oogen c leven verduisterd was moeide, schreden huisw; Als hij zijn oogen hij een blinkende ged. huis, omstraald door licht. Wie zij t gjj? vraagt d aard. En het antwoon geluk, dat gij overal t heb. Ik was hier al voc hteaglBft. voorgrond dan bij het bestrijden dar ziekte onder de kuikens. Het zou mij veel te ver voeren uit te leggen, waarop de nieuwe bestrijdingswijze berust, doch in het kort komt zij hierop neer, dat men het bloed der foktoom dieren door be paalde laboratoriumproeven kan onder zoeken op de al of niet aanwezigheid der smetstof. Deze methode is ter onderken ning van typhus bij den mensch al lang in gebruik en zij berust er op dat men een cultuur der smetstof vermengt met een druppeltje bloedserum van liet ver dachte individu. Als het verdachte indi vidu de bepaalde smetstof bevat, dan, doet zijn bloedserum de bacillen in de cultuur direct aan elkaar kleven tot klompjes 'en deze klompjes zinken in de bacillencultuur naar beneden, met andere woorden, de eerst troebele cultuur wordt helder met een bodembezinksel. Een vreemd woord voor aaneenkleven Is ag- glutineeren van daar dat deze methode heet de „agglutinatie-methode*’. Welnu op de agglutinatie-methode Is thans over de geheele wereld de voor naamste bestrijdingswijze tegen de kul- kensterfte gegrond vest. De gang van zaken is nu als volgt Zoodra de foktoom is uitgezocht laat men den dierenarts komen, die uit de Vleugelader van iedere kip een .paar drup peltjes L" buisje nummer worden de buisjes met spoed naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam zonden tfaar zij gratis onderiocht den Na enkele dagen ontvangt men be richt welke kip of haan gereageerd heeft en deze wordt dus van de fokkerij uitge sloten Men kan de eieren van geageerd- hebbende dienen wel voor andere doel einden gebruiken, doch In geen geval ▼oor de fokkerij. Is aldus de smetstofdragende kip of haan uitgesloten dan is de noodlottige cirkel die liep van kuiken over fokdier naar broed ei verbroken dan kan men dut de riekte mee«t«r worden. van Slangenweg D. f 25 per jaar. De voorzitter i gaat om formeele voor om een gratificatie te verleenen van f 26 voor het jaar 1928, wat op hetzelfde neerkomt en het volgende jaar het salaris te verhoogen met f 25. Hierna wordt de vergadering geslo ten. de verbetering of wel verbreeding van van Oordt 6 stemmen, zoodat de laatste de Capellelaan met grond kon J worden gewerkt, omdat dit voordeeliger Za.1 tiju, aiuii uc medegedeeld heeft te zullen onderzoe ken, de openbare raadszitting. In elk menschelijk har ten naar geluk. Ons heele leven is e geluk in duizenderlei voi Dat hart, dat daar 1 borst altijd maar klopt falende nauwgezetheid nacht van seconde t< tallen jaren achtereen, door ons lichaam stuwt dagen van ons leven een dorst naar geluk. Het woord gelukzoeke gunstige beteekenis. Doe beteekenis van het wooi gelukzoekers. In dat groote leven m< jmemelenc^e en worste lijke wezens is de hoof begeerte om gelukkig te Maar wat is toch eig dat de meesten onzer zc zoeken? Is het de diepe den jongeman, die de heeft van de vrouw wiei alle schatten der werelc Isz het ’t zegepralend staatsman, die alles w overwon en tot de hoo macht gestegen is? Is het de trots van df die alle mededingers acl een .pieuw wereldrecor Of is het misschien d van den sterken man, d van armoede en onbel boven klom en zich eer vermogen verwierf? Of wellicht de stille den hoogstaander ment berrgenheid mooie dade lajkheid verrichtte? Nooit heeft iemand e bepaling kunnen geven luk eigenlijk is. Het is juist het wond niet verbonden is aan bezit van veel geld, ja j bezit van gezondheid. Want in het paleis kan minder geluk woi hutje van den armen Een wijs en ervaren gezegd, dat rij het gedut minste behoeften hebbe tevreden zijn Treffend is in dit ver denis van Alexander dei Griekschen wijsgeer Dio ton leefde. De machtige Alexanc van een wereldrijk, ove rijn vijanden en onrnete gehoord van den zond zijn rijk, en besloot 1 zoeken. Toen Alexand( gevolgd door een stoet grooten, sprak hij Dioi in rijn ton gezeten, a slotte: Diogenes, wensch toe wilt en als het in mi het je gegeven worden. Toen antwoordde de genes- Ik verlang niets wat ik wenschen kan. een genoegen wilt doei dan een beetje op rij, in de zon. En voor het eerst i de groote Alexander terwijl hij zeide: die r ik, want hij is tevreden bloed aftapt in een steriel glazen Op het buisje komt het der kip te staan en vervolgens kwn en vwaoekt daarom of de Schutter aittmg in de oammiasde nomen. De voorzitter venwekrti dan den G. Vermeer. De heer 0. Vermeer bedankt Kever ook, daar eprekere partijgenoot v. d. Weide er reeds zitting in heeft en de oomntiaai® dan si. te veel eenzijdig wordt De voorzitter: De heer v. d. Linden stelt een oammiaaie voor, doch wil er geen zitting in nemen. De heer d. Linden: Moeee deed er 40 jaar over om de woestijn door te trekken, dart, duurt mij te lang. De heer Van Duijvendijk: U kunt mij wel schrappen. De voorzitter wil opmerken dal als raadslid men zich disponibel behoort te stellen. later zou u er wel mee kunnen komen, dat de commissie te eenzijdig W De heer Buitelaar: Wij kunnen in zoo’n commissie geen voorstel doen en waren tegen die commissie, wij wilden de menschen direct helpen, door 6 nood woningen te bouwen. De heer Boogaerdt merkt op dat Ons Belang een gezin niet wilde hebben als lid. De heer Van Duijvendijk: Waar het particulier initiatief tekort schiet, moet de gemeente helpen De toestand, zooals die in die woonarken is, ia gewoonweg treurig. Raadsbesluit tot het verrichten van burgerrechtelijke handeling. J)e heer Van Duijvendijk veraoekt dan voorzitter dit besluit voor te leaan. De voorzitter leest aulka voor. De heer Van Duijvendijk zegt, als dit alleen was voor den grond aan de ijs baan, hij hiervoor wel machtiging zou wallen geven, om dat te doen. Spreker zou dit punt uitstellen tot volgende ver gadering en B. en W. machtigen over de ijsbaan te handelen. Voorstel aangehouden; wel wordt machtiging verleend voor handelingen over den grond bij de ijsbaan. Raadsbesluit, waarbij de Burgemeeeter of waarnemend Burgemeester bij verkie zingen van Polder en Krimpenarwaard als gemachtigde van de gemeente kan optreden. Wordt zander discussie aangenomen. Wijziging begrooting 1927, wordt zon der discussie goedgekeurd. Vaststelling kohier hondenbelasting wordt goedgekeurd. Adressen tot verbetering van de Bree- kade. De voorzitter leest twee requesten hierover voor en deelt mede een onder houd te hebben aangevraagd met den Polder Krimpen a.d. Lek, Lekkerkerk en Gemeentebestuur van Lekkerkerk. Wordt goedgekeurd hierover eerst met deze colleges te onderhandelen. Rondvraag. De heer Buitelaar zegt, dat De Bruin bij heit B. A. is geweest voor uitzending naar een sanatorium. De voorzitter verzoekt den heer Bui telaar in een openbare raadsvergadering geen namen te noemen. De heer Buitelaar deelt verder mede, dat genoemde persoon, wanneer hij een paar maanden naar een sanatorium gaat, weer aan zijn ouders kan worden teruggegeven en stelt voor gen. persoon voor rekening van de gemeente naar een sanatorium te zenden. Den heer Schutter is dit geval ook bekend en wanneer hij geholpen wordt is gen. persoon weer geschikt voor de samenleving en kan weer als valide ar beider optreden. Spreker zou den Raad in overweging willen geven hieraan te voldoen. De voorzitter wil rekening houden met de financiën en zou particuliere hulp gaarne zien; zou echter dit geval eerst m de vergadering van B. en W. willen bespreken. De* heer Van Duijvendijk zou het be ter vinden .wanneer de Raad direct een beslissing nam, daar de doktoren heb ben verklaard, dat hij met 2 a 8 maan den geheel genezen is. De voorzitter stelt dan voor om uit post ziekenhuis-verplegring f 300 uit te trekken voor sanatoriumverpleging. Aldus wordt besloten. De heer Buitelaar verzoekt om in lichtingen hoe het komt, dat de borden voor maximum-snelheid nog niet zijn geplaatst op de Noord. De heer Boogaerdt antwoordt hierop, dat dit besluit nog niet door Ged. Stalen is goedgekeurd. De vergadering wordt 'gesloten. Vragen kunnen door onze abonné’s worden gezonden aan one bureau en wor den dan kosteloos door Dr. Te Hennep® beantwoord. Postzegel van 7% cent voor antwoord insluiten. DE KUIKEN-GEESEL. Het bloed-onderzoek der foktoomen. Zooals ik reeds gezegd heb kunnem sommige kuikens genezen en verder groeien,. Dit nu blijven gevaarlijke dieren en rij zijn oorzaak van alle latere leed. Hoewel de kuikens schijnbaar genezen rijm, blijft de bacil in het Lichaam en wel meestal in den eierstok of in de ontstoken plekken van de hartspier. Als men de harten van dergelijke kip pen Later ziet dan blijkt daaruit al direct .dat zoo’n hen elf haan nooit geheel ge zond kan zym geweest en het is mij vaalt totaal onbegrijpelijk, hoe een dier met een dergelyk hart nog verder kan leven. Het spreekt van zelf, dat waar het hart zoo slecht functioneert, ook andere or ganen Lijden. Vandaar dus dat dergelijke dieren veel gevoeliger zijn voor allerlei ziekten (longontsteking, diphtheric, tu berculose enz.) en dat zij veel minder leggen. Op grond van hun hartkwaal zijn dus dergelijke dieren al waardeloos voor een bedrjjt dat rendabel wil zijn Maar op grond van het feit, dat zij de smetstof der kuikenziekte in haar lichaam her bergen. zijn ze levensgevaarlijk voor de rentabiliteit van het bedrijf,. De sterfte in koppels met besmette hennen is veel hooger dan die jn koppels met gezonde hennen. Niet alleen dat de smetstof op de broedei eren overgaat, doch zy kan ook op andere kippen over gaan Men heeft n.l nagegaan dat de lichaamstemperatuur van dergelijke smet stof draagsters soms plotseling met drie graden stijgt, wat er op wijst dat de smetstof dan tijdelijk in het bloed komt en vandaar met de mest naar buiten kan komen. Zooals gezegd, de besmette hennen leggen minder dan gezonde hennen, maar op haar manier kunnen zij ook nog be driegster zijn, want zij gaan wel vaker dan normale hennen naar de legnesten. De oppervlakkige pluimveehouder zal dus juist door zulke hennen gefopt wor den en denken dat ze best zyn. Nu moet men niet denken dat van de smetstofdraagsters alle eieren besmet zijn Meestal is het slechts een zeker percen tage bijv., van 5—10 procent der ge legde eieren is besmet. Waar echter één besmet ei voldoende is een heele partij kuikens te besmetten, daar is dus ook als de besmette hen ‘maar erfkele be smette eieren legt, het gevaar al groot genoeg. Verder heeft men hierin een ver klaring'te zoeken voor het feit, dat van een toom kippen sOms het eene broedsel best gelukt en het andere niet. Als wij nu dus de gevaren goed be grijpen die de schijnbaar gezonde smet stofdraagsters opleverén ,dan begrijpen we meteen dat een der voornaamste be strijdingswijzen dezer ziekten bij den foktoom gezocht moet worden Hier treedt nu gelukkig onze weten schappelijke kennis voordeeliger op den 1928-1929, dat voorgesteld wordt op 1.1. Het vorig jaar, sect de voontitter, wm het minder, n.l. 0.5 dodh toen waren er meevallers in den vorm van vergoeding der tekorten van te weinig betaalde op centen. De heer Stuurman betreurt het, dat het cijfer het vorige jaar niet hooger us gwweeet, want het ia nooit aangenaam met een verhooging te moeten kanen. Hij heeft het vorige jaar er nog op ge wezen. De voontitter antwoordt, dat Ged Star ten niet goedgevonden zouden hebben om het vermenigvuldigingscijfer hooger te stellen, dan voor het betrokken jaar noodig ware geweest in verband met de behoeften van de gemeente. Bovendien moet men bij deze verhooging van het cijfer er op bedacht wezen, dat de rijks- inkoanfitenbelaeting minder wordt. Het voorstel wordt goedgekeurd. In bespreking komi een brief van de gemeente Bergambacht, die bezwaar maakt tegen betaling van de kosten van het laagspanningsnet. Na eenige bespreking wordt besloten deze zaak in handen te stellen van B. en W. die een onderhoud zullen aanvra gen met het gemeen tebeetuui van Berg ambacht. waarna de zaak weer in den raad komt. Bealoten wordt een subeidie van f 250 te verleenen aan hert Burg. Armbestuur ter dekking van het tekort, dart f 250 bedraagt. De heer J. W. de Jong stelt voor het salaris van den wegwerker aan den Boom, te verhoogen met zegt, dat dit moedlijk redenen, doch stelt tusschen rflk en gemeente te krijgen. Het plaatsen van een bedrag onder den naam vergoeding van treingelden aan ambacht- schoolbezoekers op den post onderwas, moet als een vrijwillige daad worden aangonerkt. Dat de kinderen in deze ge meente zich niet kunnen ontwikkelen, zooals door den heer P de Leeuw den Bouter is aangeveerd, dal staat geheel buiten dit adres. De heer P. de Leeuw den Bouter spreekt vervolgens over het stichten van een school en in verband daarmede haalt hij als voorbeeld den bouw van een Christelijke school aan. Hij meent, dat, wanneer er genoeg handteekeningen en een voldoend aantal leerlingen voor een dergelijke school zijn, dan tot de stich ting daarvan kan worden overgegaan^ Nu zou hij willen weten of dit met het bouwen van een ambachtschool ook zoo het geval is. De voorzitter zegt Van neen. In dit geval gaat het over de financieele lasten, die volgens de wet, op de gemeenten rusten De raad beoordeelt de klacht niet doch beziet alleen maar of rij te verdedi gen is. Hierna wordt het adres voor kennis geving aangenomen. Vervolgens stelt de voorzitter een adres aan de orde van het gemeentebestuur van Kolmerland, dat handelt over de maximum opcenten der grondbelasting. Ook aan dit adres Wordt adhaesiebetui- ging gevraagd. De voorzitter zegt, dat B. en W. ook inzake dit schrijven een afwijzende houding wenschen aan te nemen. In bovengenoemde gemeente zijn o a veel gronden, waarvan de eigenaren elders wonen. Dit komt in deze gemeente hoegenaamd niet voor. Een en ander heeft vorengenoemd gemeentebestuur aanleiding gegeven te trachten een ver hooging van opcenten der grondbelasting te verkrijgen, met doel er zoo mogelijk van te plukken. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Als het vijfde punt der agenda komt ter tafel een voorstel van B. en W.. in zake verlenging van den ontruimingster- mijn van de woning toebehoorende aan de Wed. Verkerk. Het voorstel houdt in om de verlenging weer met zes maan den aan te vullen. Het rapport der ge zondheidscommissie is ingekomen en deze commissie heeft geen bezwaren hiertegen aangevoerd. Toch wordt de wenschelykheid uitgesproken aan de Wed. Verkerk te verzoeken naar een andere woning om te zien. Wordt goedgekeurd. De vaststelling der plaatselijke inkom stenbelasting komt als laatste punt op de agenda voor. Voorgesteld wordt dit weer evenals het voorgaande jaar op vijf te plaatsen Wordt na ^eenige onder linge discussie goedgekeurd Bij de hierna plaats hebbende rond vraag devii ue vuvrmwr iiicav, aai uuur den' heer IJsbouts te Asten het uurwerk van den toren is nagezien en deze heieft verklaard ,dat het totaal versleten is. De aanschaffing van een nieuw uurwerk brengt een kosten met zich van onge veer duizend gulden Het is van belang te weten hoe de raad over deze aange legenheid denkt en tevens zal dan on der de oogen moeten worden gezion waar eventueel een leening zal kunnen worden gesloten Na eenige onderlinge bespreking acht de raad het wenschelijk, dat tot aanschaffing van een nieuw uur werk wordt Overgegaan en dat B en W. verdere stappen in die richting doen. Mocht eventueel tot de aanschaffing van een uurwerk van circa duizend gulden worden overgegaan, dan zullen er 4^® wijzerborden aart den toren warden be vestigd, terwijl hierop behalve de uren ook de minuten door de wijzers zullen worden aangegeven. Nadat de heer Ooms nog heeft te ken nen gegeven .dat hij liever zag, dat er aan VLIST. Vergadering van Dinsdag 17 April Voorzitter G. V. W. Baron van De ment tot Dingehof; eecretaris de heer A. de Groot. Aanwezig alle leden. De voorzatter brengrt ter tafel een schrijven van hert Ministerie van On derwijs inzake de uitkeeringen op het lager onderwijs, welk bedrag voor de ge meente is vastgeeteld op f 1889,67. Het te weinig genotane was f 9,67. Ingekomen is een schrijven van de N.V. De Thermogeniache Fabriek inzake verbrandi ng van af gekeurd vee. De voorzitter wijst op het gemak, dat de gemeente en de boeren hiervan kun nen hebben. Als men een aan een mek te gestorven beest heeft, behoeft men en kel maar te telefoneeren en het cadaver wordt zonder eenige kosten weggehaald, terwijl men de huid rterugkrijgit. De heer Stuurman maakt bewaar te gen den langen duur van het contract, dat pien verplicht is aan te gaan, n.l. 30 jaar. Gesteld b.v., dat die fabriek te korten heeft, wat spr. geenszins on waarschijnlijk lijkt, kan (de gemeente dam niet voor de risico gesteld worden, dat zij moet meebetalen? De voorzitter zegt, dat het wel nlert mogelijk zal zijn, wijziging te brengen in den duur van het contract, dart zoo aangenomen is door de Vereeniging van Nedcriandsche Gemeenten. De heer De Jong zegrt, dat als er even tueel tekorten mochten zijn, de gemeen te daar niets mee te maken heeft, dan verbreken wij hert contract. De voorzitter heeft gehoord, dat de fabriek in Friesland goed werkt Besloten wordt het contact met de Thermogenische Fabriek aan te gaan, waardoor de boeren hun gestorven vee \zonder eenige moeiten of kosten kunnen l\,ten weghalen en de huid terugkrijgon. ifet cadaver wordt in dlie fabriek ver brand. Aan d® orde komt vaststelling van ’t verm«nirvuldiging®cijfer voor h®t jw i Nu mo®t imen wel begrijpen dat ziekte bestrijding op papier veel gemakkelijker I is dan in de practjjk, waar men steeds weer voor allerlei anbegrijpel<jke feiten slaat. Zoo ia aa. gebleken dat er hen nen zijn die soms reageeren en soms niet zoodat het aanbeveling verdient als i men secuur wil zfln, om niet op één agglutinatieproef te vertrouwen Hoe het echter zjj, de algemeene, groote lyn ligt thans vast en het is alleen maar een vraag van toepassing in het groot in de practjjk om de ziekte te overwinnen. In ons' land heeft de A.N.P«V. (Alge meen Nederlandsche Pluim veefokkers Vereeniging) het initiatief genomen tot een bestudeering en georganiseerde be strijding dezer ziekte Zij heeft een com missie benoemd bestaande uit deskundi gen, pluimveefokkers, bestuurders van organisaties cn kamerleden, welke com missie eerstdaags met haar rapport zal komen. Op den inhoud van dit rapport mag ik thans niet vooruitloopen, doch kom er op terug, zoodra het gepubli ceerd is. Dat men inmiddels in andere landen ook niet stil zit kan blijken uit het volgende feit. In Amerika hebben eenige groote broed machinefabrikanten een som gelds van f 40..000 bijeen gebracht om hiermede een bestudeering van deze ziekte te be werken De meest bekende specialisten zijn bijeen gekomen en hebben ieder een onderafdceling der ziekte ter bestudee ring op zich genomen. Men zal vragen, waarom? Als men nu toch eenmaal in groote lijnen de bestrijding kent? Er blijft echter nog zoo verbazend veel ter- bestudeering over, bijv, het volgende. Men heeft gemerkt dat sommige kui kens veel beter tegen de ziekte bestand zijn dan andere en nu wil men nagaan of men van dergelijke meer weerstand bie dende kuikens geen stammen op kan bou wen, die geheel ongevoelig zijn voor de ziekte. In Illinois heeft men gedurende 1924 en 1925 4000 kuikens met smet stof gevoerd. Van de kuikens die de besmetting weerstonden heeft men later foktoomen gevormd en hiervan weer de kuikens be smet tegelijk met gewone kuikens. Wat bleek toen’ Van de proefkuikens weer stonden 55 pCt de besmetting en van de andere controle kuikens slechts 10 pCt zoodat dus bewezen was, dat proefkui kens veel sterker waren dan de gewone kuikens Wal bovendien stelselmatige goede zorgen kunnen bereiken blijkt uit het volgende. Toen ik vorig jaar in Canada wsa had men daar op de wereldtentoonstelling te Ottawa een 500 tal kuikens geëxpo seerd in verschillende kunstmoeders Deze 500 kuikens waren op een Zaterdag ge boren in Vancouver een havenstad aan I de Stille Zuidzee, gelegen in d« bekende pluimvee-provincie Britsch Columbia Zi| waren on den trein gezet en bereik ten na een reis van 6 dagen (dag en nacht in d°n trein) Vrijdagsmorgens Ot tawa (de afstanden in Canada rijn reus achtig groot). Welnu van deze.500 kui kens. die dus een week in hun doozen opgesloten waren geweest zonder ?ten of drinken was er geen enkele bezweken en de diertjes ontwikkelden zich ver der ook zeer voorspoedig. We zullen nu de volgende, keer eens iets over het kuikens-opfokken vermel den Voorioonig rij men dus voorzichtig met het koonen van broed°ieren of kui kens van niet gecontroleerde kippen. Wordt aangenomen. Bonoenting ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. De aanbeveling luidt; 1. G. J. van Oordt, 2. T. d. Weiden. Op den heer Van Oordt (Burgemeester) worden uitgebracht 9 stemmen enl blan co, zoodat de heer Van Oordt is be noemd. Wijziging Verordening regelende de verdeeling der werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den Burgerlijken Stand, benevens de be zoldiging. Wordt zonder discussie aan gen ome i* Benoeming voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur. Aanbeveling: 1. G.J. van Oordt; 2. A. van der Meer. De here Buitelaar vraagt of dit een’ vrije stemming is of dat men verplicht is zich aan de aanbeveling te houden. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Buitelaar vraagt, of dit een heer A. de Jong Azn. Bij stemming krijgt de heer A. de Jong Az. 4 stemmen en de heer G. J. is benoemd. aAanwijzing 5e lid in de commissie tot zal rijn, sluit de voorzitter, nadat hij onderzoek woningtoestanden (Art 29 reglement van orde). De oammiesies worden door den voorzitter benoemd, tenzij de Raad de benoeming aan zich wenscht te houden. In diit geval wordt overgegaan tot stemming van 5 leden. De heer v. d. .Linden merkt op, dat de commissie op zijn voorstel is inve- steld. Spreker heeft echter nog net van werkzaamheden van haar gehoord. De commissie zou moeten dienen om de woningtoestanden te onderzoeken, hier is een commissie van onderzoek over bodig. Spreker zou willen voorstellen, op te dragen op de grond welke aan de Schoolstraat nog open is, een zevental arbeiderswoningen te bouwen. Uit de commissie trekt spreker ach terug. De heer Van Duijvendijk trekt zich ook terug. De heer Boogaerdt weet niet of hij zich vergist, doch dat v. d. Linden de commissie anders had voorgesteld en verzocht voorlezing van de notulen van de spoedvergadering, waarin dit be sproken. De voorzitter: Indden de heer Van der Linden een voorstel heeft, verzoek ik dirt sdhriftelijk in te dienen. Hert staat de hoeren geheel vrij zich terug te trek-

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 4