S( „Force” It* M20 EERSTE Rechtszaken Dit Nummer I VIER BLA Ons nieuwe I De eeuw van t den heer Boon (Wordt wawolgd) (Stot volgt.) drank- het om hen NIM De heer Smit ia verbaasd over adres, maar nu heeft spr. een ingezon den stuk gezien in de Alhlaaaerdammer van een barbier. Heeft spr. van anderen ook al ieta gehoord. Men kan een bar- biorszaak weer anders bekijken als een winkel, dat ia meer een zaak waar ge werkt wordt. Spr. zou wel eena willen weten hoe dat gegaan ia met dien bar bier. Is die klacht al nagegaan en is die man niet al te eenzijdig behandeld door de politie. Hij gevoelt zich meer alleen het slachtoffer. Is het waar dat hij ook een beroep gedaan heeft op den burgemeester. De voorzitter zegt, dat stukje niet ge lezen te hebben, maar die barbier, die do heer Smit bedoelt, ia niet bij spr. geweest. Spr. wil wel zeggen, dat hij het geduld van de politie roemen moet, de man heeft het werkelijk veel erger voor zich gemaakt; de man is gewaar- I Behuwd, maar heeft dit in den wind ge slagen en noemde de goh oei o verordening een dwaasheid. Wat die man in de krant schrijft, daar is spr. niet verant- i woordolijk voor. Werth. Korevaar zegt, dat de Raad het advies van B. en W. kent; men weet hoe wij er over denken. Dit adres even wel bevreemdt spr. niet. Men achtte de winkelverordoning doeltreffend en daar naast wilden we de winkeliers zoo min mogélijk treffen, doch do raad haalde de verordening wat strakker aan. Maar nu is er nadien ’n vereeniging gevormd, en nu komt men voor de tweede maal vragen om des Zaterdags een uur lan ger open te blijven. De situatie is nu anders dan voorheen, toen er geen win- kehweeniging was. Dit request is door de meerderheid saamgesteld. Met dit adres hebben we nu met een vereeniging to doen en spr. slaat op het standpunt, dat wo do win- kelders niet mogen benadeel en ten koste de beste zegeningen toe. De heer van den kleritnan clandestine drank- i r --- KANTONGERECHT VAN UTRECHT. Hot Kantongerecht veroordeelde: Het rijden op een rijwiel zonder licht: C. J. M. te IJsselstein tot f *5 subs. 5 dagen. Het met motorijtuig te snel rijden: B. J. T. te Benschop tot f lö subs. 15 da gen. C Het te Vreeswijk boter met te laag vetgehalte voorhanden hebben: A. A P. te Vreeswijk tot f 20 subs. 20 dagen. Het bij werkzaamheden op den open baren weg geen waarschuwing vooi voorbijgangers geplaatst hebben: P. M. te Jutfaas tot f 15 subs. 15 dagen. langer open blijven, want na 10 uur behoudens een kleine opmerking door den heer Schakel worden goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens vraagt de voorzitter, of de hoeren geen bezwaar zullen hebben om de agenda met één punt aan te vullen, namelijk vaststelling kohier honden-be- laeting. Niemand heeft hiertoe eenige opmerking. Aan de orde is Ingekomen stukken. De voorzitter leest de navolgende mis sive’s voor: 1. Een schrijven, tot stichting van een gebouw tot in verzekering stellen van verdachten, welken een misdaad hebben begaan. De voorzitter geeft hierover eenige toelichtingen, namelijk hoe zoo’n ge bouw zou moeten zijn ingericht enzoo- voorts, doch heeft zich in verbinding gestold met den Commissaris van Politie te Gorinchem, en een regeling getroffen, weJnneer zoo iets in deze gemeente mocht voorkomen, deze alsdan te transportoeren naar die plaats, tegen vergoeding van kosten. Verder is hierover nog met en kele autoriteiten gesproken, welke hier voor eveneens hunne medewerking heb ben toegezegd. De voorzitter gelooft dan ook wel, dat do gemeente van doze vorpliohiting ml bothoven worden. 2. Voorgelezen wordt het prooes-vor- bnal van kasonneming; aanwezig mocud zijn en was er ook de som van f 1171,204 3. Van Ged. Staten bericht, houdende goedkeuring gemeente^rekening over het dienstjaar 1926. 4. Van hetzelfde College, goedkeuring raadsbesluiten inake if- «n ovtrvohrij- Gebruikt voor Uw H slecht groeiende Big- H gen, «engen, Achter* H blUvers, Varkens met EngvUche ziekte, uit- H sluitend F Schuierende resullalenl uemri|gi).lnpakKenvan85ci til: A. N. van Zessen, Schoonhoven. Drog. 't Groene KruiGouda. A. v. Heijden, Waddinxveen. B. Natzijl, Stolwijk C van Beek, Meerkerk H.van Buren,Groot-Ammers. Tn dit nummer begn nieuwe Feuilleton, geti Om de Rood een historische roman Oorlog, een roerende .schiedenis met een grond van werkelijkhed* heeft afgespeeld in Jan wereldoorlog hebben d Wij raden onze lezer dit hooiende verhaal, d gen hóe langer hoe S vooral van hel begin ai AMEIDE. Voorzitter de burgemeester, de heer G. W. Luijendijk, tevens secretaris. Alle leden aanwezig. De voorzitter opent de openbare bij eenkomst met gebed, waarna de notulen gelezen worden. Op de vraag van den voorzitter of de raad nog op^ of aanmerkingen heeft, zegt de heer N. Streefkerk, dat hij nog wel eens zou willen hooren uit de no tulen, wat hij orer de noodslachtplaats hoeft gezegd. Als de voorzitter aan den wonachvan den heer N. Streefkerk heeft voldaan, dan zegt laatstgenoemde, dat hij niet heeft gezegd, dat de noodslachtplaats er niet renteloos staat, doch dat in Amei de al eenen noodslachtplaats was ge bauwd, voordat in andere gemeenten er over gesproken was. Spr. verzoekt- het geschrevene „het gebouwtje staat er ren teloos” te schrappen, wart wordt gedaan. De heer De Boer merkt op, dat hij niet gauw op- of aanmerkingen maakt, doch thans wil hij er de aandacht op vestigen, dat hij volgens die notulen zou hebben gezegd, dat, indien de nachtwa ker blijft, het brandgevaar in de gemeen te zou verergeren. Dit is niet juist. Hij verzoekt schrapping van dat gedeelte. Wordt goedgekeurd. Hierna deelt de voorzitter mede: 1. dat prooes-verbaal van de kasop neming bij den gemeente-ontvanger heeft plaats gehad en dat alles in ofde bevon den werd; 2. dat het jaarverslag van de commissie van toezicht op het lager on derwijs ie gekomen, welk rapport wordt gelezen; dat door Ged. Staten de wij- zging van het reglement van hot bur gerlijk armbestuur is goedgekeurd; 4. dat Ged. Staten de verschillende wijzi gingen in de begroeting hebben goedge vonden; 5. dat van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen be richt is ingekomen Inzake bijdrage van hot rijk aan de gemeente volgens art. 56 der Lager Onderwijswet; 6. dat God. Sta ten hebben medegedeeld, dat de gelden on bescheiden van den gemeente-ontvan ger in een brandkast moeten worden op geborgen, waarbij zij tevens opmerken, dat togen brand en diefstal verzekerd dient te worden. B. en W. adviseeren, een brandkast aan te koopen, waarvoor zij een crodiet van f 200 wordt gevraagd en wenschen de bedragen, die zioh bij den gemeente-ontvanger bevinden, te ver zekeren tegen de som van f 5000. Dit bedrag kan. tegen f 2 per duizend wor den verzekerd, dus dit eisoht een bedrag vau f 10 por jaar. Aanschaffing van sen brandkast. De heer N. Streefkerk vraagt, of het oen tweede handsch brandkast moot zijn en welke afmetingen zij moet heb; ben. De voorzitter antwoordt, dat de re gisters, die do ontvanger heeft, er in moeten kunnen en dart er b.v. een siga renkistje met geld er in moet kunnen worden opgeborgen. Als de raad hètkau goedkeuren, zal wethouder Nugteren in Rotterdam een» naar een brandkast om- den. GIESSEN-NIEUWKERK. Tegenwoordig alle leden, behalve met I kennisgeving afwezig de heer L. van Harten. Voorzitter tevens secretaris de burgemeester. Na opening der vergade ring door den voorzatter, die het for mulier gébed voorleest, wordt er door hom op gewezen, dat de hoer Van Harten, titans jammerlijk wegens ernstige on gesteldheid, voor wiens beterschap we dan ook ten zeerste vreezen, niet kan tegenwoordig zijn. We zullen echter hopen, dat hij gesterkt mag worden op zijn ziekbed door Hem, op Wisn alleen onze verwachting feitelijk wezen moet. Zijn tegenwoordigheid werd altijd op zeer hoogen prijs gesteld. Ook begroet de voorzitter den heer Van Houwelin- gen, die tlians de eerste vergadering van dirt jaar meemaakt en ook nu weer her steld te. Hij wenscht ook hem vervolgens 1. 1,w_ r Van Houwelingen dankt den voorzitter voor deze woorden. Hierna leest op verzoek van (ten voorzitter de heer Benders, ambtenaar ter secretarie, de notulen geen beter middel te, om 7. tot zijn plicht te brengen. De voorzitter zegt, dat dit misschien mogelijk te, door de vrouw streng aan te pakken. De heer Kruijt merkt op, dat, wan neer de hoer Boon weet, dat zijn vrouw op straat zit, deze heelemaal niet meer naar de vrouw zal omzien Gaat men evenwel over tot het doen gijzelen van den heer Boon, dan te men nog duurder uit De voorzitter zegt, dat er twee wegen openslaan, De eerste is op straat zetten en de tweede, dat de heer Boon, als deze goed verdient, de schuld betaalt. De familie van Boon heeft de schuld ovei 1027 gemaakt, aangezuiverd. Spr. vindt het mooi, dat de familie dat doel. In zake deze schuldkwestie aan de gemeen te zou hij willen wachten tot de heer Boon een goede betrekking heeft. De heer Kruijt gelooft, dat dit niet de weg is, want dan zal men wel eeuwig kunnen wachten Op straat zetten be helst veel en het niet op straart zotten, is ook heel wat. Men kan den toestand niet door laten gaan. De heer De Boer merkt op, dat het burgerlijk armbestuur een woning zou kunnen huren, waardoor de vrouw een and^ huis krijgt. Daarmede ondervangt men, dat de goede huurders ook geen slechte worden. Verder is hij het eens met den heer Kruijt. De hoer Boon heeft niet getoond, dat, als hij een goede be trekking heeft, hij bij zijn vrouw komt. Nu hij werkloos is, gaat hij zeker niet -naar zijn vrouw. Verder betwijfelt spr. het, of de gemeente Lexmond wel g^. heer Boon toch de huurder dér gemeen- towoning te. De voorzitter wil deze kwestie tot de volgende vergadering uitstellen. Wehouder Nugteren komf terug op het idee van den heer De Boer, wat be treft het doen huren van een woning met een kleine huur. Hij gelooft niet, dat w iemand zal zijn, die een woning aan de vrouw van Boon zal willen verhuren, zonder dart er een borg achter staat. De heer De Boer merkt op, dat do ge meente de woning voor de vrouw zou kunnen huren. De vrouw zal toch te I eeniger tijd gesteund moeten worden. Wordt er nu f 7 aan haar uitgereikt, dan zou men er b.v. f 2 af kunnen hou den tot dekking der woninghuur, terwijl de andere f 5 de vrouw ter hand worden gesteld. Dan kan de gemeente de huur betalen. Dat blijkt zijn inziens toch het zelfde. De wethouder Nugteren vindt dit niet hetzelfde, terwijl de heer Boer hiertegen rt, dat hei toch hetzelfde blijft, omdat het -burgerlijk armbestuur zonder den raad niet veel kan uitrichten. De heer Kruijt zegt, dat, als de ge meente niet scherp optreedt, zij een zwakke verhuurster wordt. Wethouder Nugteren zegt, dat de huurster totaal niets doet van haar kant. Wanneer zij met uitzetting bedreigd wordt, zal bij haar de belangstelling wel wakker worden. De heer De Boer wijst er op, dat de achterstallige huur f 55,25 is en vraagt zich af, wat de heer Boon al dien tijd al niet heeft laten gaan en waar de vrouw en kinderen al dien tijd van heb ben gegeten. Spr. constateert, dat de heer Boon zich van de geheele zaak niets aantrekt. De voorzitter deelt mede, dat in een andere gemeente eens een gezin is op straat gezet en dat deze menschen door anderen in do school werden onderge bracht. Voordat de vrouw er uitgaat, moot ze eerst een woning hebben. Spr. gelooft, dat het voorstel van den heer De Boer niet kwaad is. Na nog eenige onderlinge discussie verzocht de heer Kruijt de openbare vergadering in een geheime te doen over gaan, teneinde de kwestie nog wart nader onder de oogen te zien. De voorzitter sluit de openbare bijeen komst en na heropening der openbare zitting, deelt de voorzitter mede, dat deze kwestie voor nadere behandeling wordt uirtgesteld. De heer Van Gent merkt op, dat de brandkast vooral niet te klein moet wor den genomen. Als de boeken dicht bij den wand van de brandkast komen, dan zullen de boeken bij eventueelen brand toch gevaar loopen. Daar moet men re- i kening mede houden. Ook moet naar het aan te koopen merk gekeken worden. Hij raadt den raad aan, een Laps’ brand kast te nemen, daar men anders moei lijkheden met de verzekering sou onder vinden. üirt de onderlinge bespreking blijkt, dat men gelooft wei voor een klein be drag een dergelijke brandkast te kunnen koopen, waarom een crediet vanf 150 wordt toegestaan. Vervolgens worden de halfjaarlijksche pensioengrondslagen der gemeente-amb- tenaren vastgesteld. Alsnu komt een verzoek van het be stuur der bijzondere school aan de oj- de. Hierin wordt een voorschot van f 1250 gevraagd. Na toelichting door den voorzitter, wordt dit verzoek inge- willdgd. Womnghuur van C. Boon. Het volgende punt der agenda handelt over de woninghuur van den heer G. Boon. Deze is reeds een bedrag van f 55,25 achterstallig. De voorzitter deelt in verband hier mee mede, dat deze zaak in handen van den Gorinchemschen deurwaarder is ge geven, teneinde de achterstallige huur te innen. De deurwaarder heeft echter be richt, dat door dhr. Boon niet betaald is geworden. Een wentueele ontruiming der woning zal een kosten van f 60 a f 70 met zich medebrengen. Spr. zegt, 0,1 Uö gwiuwaïw izumvuu wvi dat B. en W. dat mededeelen en dat dit heel buiten deze kwestie staat, omdat college nu wenscht te vernemen, wart er gedaan moet worden. Voorloopig zou twee maanden uitstel tot ontrui ming gegeven kunnen worden, teneinde den heer Boon in de gelegenheid te stel len het achterstallige in te halen. De»heer De Boer vraagt, of B. en W. geen andere mededeelingen te doen heb ben of zij ontruiming van de woning adviseeren. Wethouder Nugteren weet er niet veel aan te doen. Aan de gemeente Lexmond kon de bewoonster van de gemeentewo- ning niet overgedragen worden, omdart ze in Ameide woont. De heer De Boer merkt op, dat de heer Boon als huurder van de gemeente aza woont in Lex- benoort ze daar Even veibazingwek venstajamde is de triomf van den Engel sinds jaren met ijzere naar die kunst dér te zien. Het is reeds mogelij derden kilometers afs alle beletselen van wat dan ook Het schier ongeloo dart een marconist mid niet alleen met zijn sproken te Londen, n gelijkertijd op haar i waar zij als typiste w Wfj zijn nu reeds w zame boer, in de verl fomische vlakten, ’s hoeve gezeten, kan gei ziek, die .aan hert an» reld, in een Hollandse geven wordt. Ja, met zulk een snelheid wordt de mu; overgebracht, dat de i die hier in onze on luidspreker der radio muziek, die op een L geven wordt, een onA eerder hoort, dan de n in Londen achter in Maar nog grooter w We leven in de eeuv Het wonder der b kunst, het wonder der der televisie of vérzien Maar het wonderbar tuurlijk uit Amerika, onbegrensde mogelijkl machtigen dollar. In een van Amerika' schutterende wertensc) plaatsen, waaraan An lionnaire met voratelijl koenen schenken en re proefnemingen mog< sinds maanden geweri waardige uitvinding. Een i011» An>OT nwnt ontworpen, dï schijnt te maken, mensi die nooit uitgesproken vormen over te bre woorden: de geheime mensch uit te vorschei Rubini en andere dachtenlezers hebben d door de macht van 1 of hun geweldig h vermogen, waardoor J verborgen gedachten kennen, Doch die bui slechte aan enkelen ge Door de geniale Ai ding zal het mogelijk v«n slagen, de ged menschen op het g®1 over te brengen. Er ifl slechte één vo bonden. De gedachten moei aandoeningen ingei grooten angst, door onmenachelijkheid, dx en». Zoo zal het mogel gedachte te weten vs •ivorens het viel on hand, in de momente ontzetting, waardoor d wijls gevonden zal k gedachten van den dachten van den mi gort te bekennen. Daar in hert Ame: tarium wordt gewerk van het menschelijk groote omkeering in menleving kan teweeg ÉH, daar htMxa da wintaüan hal nog kmdar ala Mar. Zij kunnan niat aan- toonan dat het aohade ia as apr. acht dit adrai niets aJa aan een standje van onkelen, die dit draatiaohe maatregelen noemen. Man moet niet vergeten, het iaat tegen de drankkrotten en nu kan spr. zitih indenken dat de winkeliers het onaangenaam vinden, maar spr. is een geval bekend, dat men tot half een aohter de toonbank stond en nu is men er -beter aan toe, dat het om 10 uur ia Nu te Zaterdag voor Paschen een winkelier dispensatie verleend, maar die was er niets mee ingenomen, want nu moest men ook tot 11 uur achter de toonbank staan en dat is een winkel met een flink aantal klanten; geldt die ook niet? Toen spr. van die verruiming hoorde dacht hij, kunnen we beter de heele zaak maar niet laten waaien, een verruiming in de week van 8t. Nico- laas en voor Kerstmis kan spr. zich indenken, maar Zaterdags voor Paschen en Pinkateren te het niet drukker, dan wordt er nooit aan gedacht dat het dan een drukkeren avond zou zijn. Zoo wordt de verordening, een paskwil en spr. zegt dart men daar geen t^ruim gebruik van moet gaan maken,want dan komt het principe in gevaai\ waar om het begonnen te. Want het ging im mens over bierkrotten. En nu gaan straks automatisch met den zomertijd de cafó’s Zaterdagsavonds een uur langer open en dan geld dirt voor de winkels toch ook. Maar eerst moet men eens aantoonen dat er schade te; ten tweede het middel aanwijzen den kleritnen clandestine vorboop. De heer De Wit zegt, dat die leden wnkeliers maar enkelen zijn. En spr. ambtenaar ter secretarie, de zegt als het moet, dan ook de café's een der vorige raadsvergadering voor, welke uur 1a— - - gaat men naar die lui toe. En daar zijn er meer dan winkeliers die bier ver- koopen, Daar te gesproken van een bariner, maar spr. weet een barbier, die er een bestaan In had met zijn bar- bierszaak saam en spr. heeft indertijd een knecht gehad, die had daar f 6t. biorechuld. De voorzitter hoopt, dat de heer De Wit eens zal zeggen, wie die barbier te. De heer Joh. Jonker begrijpt het be toog van den heer Koorevaar niet. De bedoeling te om het tegen te gaan en nn zegt Korevaar, geeft ze de gelegenheid maar, laat ze maar zuipen. De hoer Hardaan zegt, dat de een niet meer .recht heeft als de ander, maar .de kwestie loopt tenslotte over de clan- destinen drankverkoop en nu kent spr. er een, die zegt: ik verkoop ongeacht de verordening, dan moeten ze mij maar te vreten geven en spr. zegt, dat veror deningen maar zat ovortreden worden, Spr. te daar ook niet blind voor, daar wordt maar weinig dé hand aan ge houden. Daar te b.v. oen verordening, wanneer het verboden te alcoholhoudende dran ken te verkoopen in de cafó’s op zekere uren, maar die verordening bestaat fei te! ijk voor niemand, daar wordt geen notitie van genomen. Daar hab ik al wat over moeten hooren en als bet nu ook zoo gaat met dezo verordening, dat men net doet alsof hij niet bestaat, wan neer te, winkelier zoo bruut te, nu dan gaat men zeggen die kan er maar beter niet wem. Spr. te niet geroepen om spton te wnzen, daar te de politie voor. Maar als da verordening goed nageleefd wondt, dan heeft Aai de Kluiver er do grootste strop aan, want bij één staan er net zooveel ledige kteten te wachten, als bij drié oafé’s, met elkan der, dat moert daar toch udrtgezopen wonden. De voorzitter zegt: Waar wordt nu eigenlijk de hand miet aan gehouden, aan de politi.everorden.ing niet of aan de winkelverordening? En spr. zegt dat ieder burger de plicht heeft en een raadslid toch zekér, de overtreding bij de politie bekend te maken. Daar doet men de politie den grooteten dienst moe; wanneer men die feiten bekend maakt, >dat te dan ook pas medewerking van een Raadslid en van een burger. Hoe kan de politie alles weten. Over tplonnaga De heer Hardam zegt geen spionage diensten te willen verrichten, daar doet spr. niet aan. De drankbestrijding maakt ook geen wetten, zij gaat uit van het be ginsel eerst propaganda maken en wan neer men er rijp voor is, dan wetten maken, maar verklikkersdiensten ver richten is het paard achter den wagen spannen. .De uitvoerende macht is bij den burgemeester. De voorzitter zegt, dat de politie toch ook geen spdon te. En immers, wat de arbeidswetgeving aangaait, worden toch ook de overtredingen wel -gemeld. De heer Hardam: De arbeidswet en de drankwet is een groot verschil. De heer De Wit zegt, dart wanneer men den clandeetinen bierverkoop had willen keeren, men in 1919 het tap- verbod niet had moeten maken, nadien zijn ze verrezen als paddestoelen uit den grond. Het zit in het tapverbod, had er dart niet geweest dan had men voor dit geval niet hoeven te strijden. Hat adres kamt hierna in stemming. Alleen de beide wethouders stemden er voor. Hierna wordt een bedrag van f 50 uit- gertrokken, noodig om een scheidingslijn te bepalen tussöhen de gronden van den heer De Wit en de gemeente. De vragen door den heer Smit Inge diend zullen worden behandeld bij de rondvraag. De heer Smit zegt dat zulk» vragen beschouwd moeten worden als een in terpellatie en een (interpellatie moet de voorzitter op de agenda aan do orde stellen. Deze vragen zijn nu per brief gesteld, juitet om een andere volgorde te krijgen. Wanneer het nu nog eens voor zal val len, hoopt spr. Ze bij de ingekomen stukken te vinden De voorzitter zegt, dat deze stukken Zaterdagavond ingekomen zijn bij den heer Korevaar en Vrijdag zijn de brief jes uitgaan, Wat moest nu spr. an ders doen ah zo bij de rondvraag rang schikken en waarom worden de vragen sahriftelijk gesteld niet zijns inziens om de vragen een andere plaats te doen krijgen als bij de rondvraag, maar op dat B. en W. er kennis van zullen heb ben en zoo noodig overleg kunnen ple gen en zoodoende dan hun houding kun nen bepalen. Verechjjnt Maandag, 1 f 1.25, franco per post f den. Over het abonnemei ABONNÉ’S van dit blad. nOAfl Gulden by lei fcUvv ongeechikthei Nog een mededeeling van het Goi- van Ged. Staten, dat voor het te veel betaalde van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht, geen wijziging in de begroeting behoeft plaats te heb ben. 6. Een schrijven van het gemeente bestuur van Kollumerland, met verzoek om adbaeeie-betuiging, aan een door hen gezonden adres aan den kroon tot herziening der opcenten van het belast bare inkomen van gebouwen en omge bouwde eigendommen, wofdit op voor stel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. 7. Eveneens een schrijven var» gemeentebestuur van Oosterwoldo, adhaeate-bertuiging van een door aan de Kroon gezonden adres, om een betere financieel» verhouding tusschen Rijk en gemeente, wordt ook op voor stel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. 8. Mededeeling van den Keuringsdienst van Waren, dat v-oor het dienstjaar 1928 door deze gemeente een bedrag verschuldigd is van f 151,22. 9. Een schrijven van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, dat de rijksvergooding over het jaar 1928 volgens de L. 0. wet bedragen zal f 4940, na aftrek van f 410 voor pen sioenen. Vervolgens wordt vastgesteld het ko hier der Hondenbelasting voor het dienst jaar 1928, mat een bedrag van f 136. Volgens opgave door den voorzitter, zijn er in deze gemeente 21 losloopende en 31 kettinghonden. Het vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting, dienst jaar 1928/29, wordt op voorstel van B. en W. vastgesteld op 1.3 (vorig jaar 1.5). Door den heer Schakel warden nog enkele inlichtingen gevraagd, welken door den voorzitter naar zijne tevreden heid! worden beantwoord. Over dit vastgestelde cijfer zal mededeeling ge schieden aan het College van Ged. Staten. De heer Buit vraagt bij de rondvraag of die borden voor maximum-anelheid wel aan de gestelde eischen voldoen? De voorzitter antwoordt hierop, dat bij een volgende raadszitting de verorde ning zal gewijzigd worden, en daarna zullen nieuwe borden geplaatst worden. Nadat de heer Van Beuzekom ook nog iets in het algemeen belang gevraagd heeft én dit hem voldoende beantwoord weid door den voorzitter, werd de open bare zitting door den voorzitter gesloten. vingen, wijziging reglement Burgerlijk Armbestuur, goedkeuring venhoo^ing van borgtocht van den gemeenle-ont - vanger en voldoening aan de pensioen wet. - 5. lege maar dan - om hert euvel te bestrijden en zoolang men dat niet kan. wil spr. het maar zoo houden. De voorzitter zagrt, dat aan B. en W. het recht gegeven is, om dispensatie te verleenen; het is dus conform de ver ordening. En nu is alle ovorgang moei lijk en daarom is het gedaan, doch de bedoeling is niet om er gewoonte van te maken, De heer Veen wil weer komen met dien Zondag en spr. kent er, die blij zijn, dat er 10 uur gesloten wordt, want nu is er nog tijd om de boeken na te zien en anders werd het Zondag, wilde men des Maandags klaar zijn. Barblarszaak «n winkel. dit woning te boek staat. De: mond, dus daarom 1 thuis. De voorzitter zegt, dat als niemand zich over de vrouw van G. Boon ont fermt, dart dan de gemeenschap dart be hoort te doen. Als de vrouw des mor- - - - gena uit hert huis wordt gezet, kan de ge- oamvoert, dat het toch hetzelfde blijft, meente er haar des avonds weer onder- ™J,-‘ 1 J— dak geven. Wethouder Nugteren meent, dat het best wordt raad geschaft, wanneer er handelend wordt opgetreden. De heer Boon wacht natuurlijk. Wanneer de vrouw hoort, dat ze uit de woning moert en merkt, dat het ernst wordt,- zal zij er meer aan deze kwestie 'gaan denken. Voor B. en W. is het een lastige zaak, vooral daar men hier het gevaar loopt een precedent te gaan scheppen. Van goede huurders! zou men sleahrte gaan maken. De heer De Boer zegt, dat deze kwes tie al in een geheime vergadering is be sproken en dat hij bij doe gelegenheid al op de kinderen heeft gewezen. Wan neer men een harden maatregel gaat toe passen, dan rtreft men behalve de vrouw, ook de kinderen, welke toch onschuldig zijn, Spr. wil B. en W. naar een andere woning laten omzien en wanneer dit col lege geslaagd te, die te vinden, dan is het tijd om te veranderen. Op deze wij ze is er van uitzetten geen sprake. Krijgt de gemeente een woning van b.v. f 1.50 per week voor dit gezin, dan be spaart dit de gemeente, indien de ge meente deze f 1.50 betaalt, toch een be drag van f 2,50 per week Dan ont gaat men het gevaar, dart men van de goede huurders slechte maakt. Uit de woijing zetten, dart mag de gemeenschap niet doen. Dan zou men een politiek schandaal krijgen, zooals in Lekkerkerz dart hot geval te, waar men iemand in een brandapurtfhuisje heeft gezet Wethouder Nugteren vindt deze kwes tie een zeer belangrijk punt. De heer Van Gent is er nog niet van overtuigd, dat het zoo moeilijk te de vrouw in Lexmond te krijgen. Spr. haalrt een geschiedenis aan uit Nieuwland. Daar werd er steeds op gewerkt om do armen uit de gemeente te houden. Het is evenwel al eens gebeurd, dat er een armlastige over de grens op Nieuw- land’s grondgebied word gezet en de ge meente Nieuwland had ze voor haar re kening. Spr. wil trachten de vrouw van den heer G. Boon over de grens te krij gen en dan moet de gemeente Lexmond er voor zorgen. Hij zou er desnooos f 100 voor willen wagen om de vrouw over de grens te krijgen. Hij voelt ech ter niets voor het pitzeüten uit de wo ning. Wethouder Nugteren zegt, dat, wat do heeren De Boer en Van Gent zeggen, dm wel wegen zijn doch hij gelooft niet dat men door deze wegen te bewandelen tot een oplossing zal komen. Hij gelooft niet, dat er een huiseigenaar zal zijn, die een woning aan iemand verhuurt, die er bij een ander uitgezet te. Mis schien zou dat wel mogelijk zijn aJs de gemeepte de huur betaalt. De wettige echtgenoot moet echter ook voor de ver antwoordelijkheid wakker gemaakt worden. De weg, die de heer Van Gent aangeeft, is wel een middel, doch nie mand is bevoegd om de vrouw over de grens te zertten. Zoo iets, dat te Nieuw land is gebeurd, kan alleen met de hulp van de bewoonster "•eschieden. De heer Van Gent merkt op, dat als ze maar eenmaal over de grens is. dat dan de gemeente Lexmond voor haar heeft te zorgen. De hm B. Stretfkérk nugt, o< tr

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 4