Hofsteden Voorlooplo Berictil. ZEEP BOOlMMIIno P OVER EEN HUIS, EEN HUIS, Drie Woningen, HET PAND, Eruityerkooping. Boomvruchten Boomvruchten Gemengd Nieuws. Van alles wat. Voor de Huisvrouw Weet U Advertentiën. Notaris J. W. v. Bockel w. j. Courrech Staal le IJsselslein De JaaniiKscliB Moping Boomvruchten X. D van Bergeijk Markusse en Minkema publiek verkoopen: pl.m. 160 Hectaren. TUINLANd Notaris R. GALLAS Voorbijgang»! bemsrktra schUr, dot <U- 1 se wielrijder niet geheel nuchter wa®. Hij slingerde eraigfrina ever dm weg. Hij wxnd er blijkbaar pleaier in om aldaar achter de bootnen te gaan rijden, met het gevolg, dat hij het bij dere eerste poging moeut laten, aangezien hij par does het water inreed. "Met vereende krachten werd hij op het droge gebracht Aanvankelijk dacht men, dat hij rich inwendig bezeerd had. dioch de genees heer SI. alhier, kon behalve zijn dronken schap, geen afwijkingen const a toe ren Eenigazina ontnuchterd door het natte pak, vervolgde de drenkeling zijn weg. Alblasserdam, 29 Juni. Voor het diplo ma Ned. Handels Correspondentie is ge slaagd d» heer N. L. van Winkelhoff alhier. De arbeider 8. alhier, die da vorige week kwam te vallen van een wagen ge laden met hooi, ia thans overiedm. Capelle ad. IJisal, 27 Juni. Door Burgemeester en Wethouders ie aan O. van Loon, warmoezier in deae gemeente, vergunning verleend to» den bouw van twee woonhuizen op een aan den Berm- weg-Oost gelegen perceel grond. De uit voering van dit werk ie door den ver gunninghouder opgedragen aan Adx Visser, timmerman alhier. Voor rekening van den Rijkswater staat is door de fipna Zonen Verstoep te Ammer8tol voor eenige weken aange vangen met de reconstructie vanv den Hoofdweg binnen deze gemeente. Het wegdek is over da geheele breedte ver wijderd en opnieuw zijn enkele vlijlagen steen» aangebracht, terwijl met san stoomwals desa vlijlagen worden gewalst I li dit werk gereed, dan sal tot fcsatra- I ting worden overgegaan. I De in deze gemeente op Maandag en Dinsdag j.l. gehouden deurooilecte voor den Gewapenden Dienst heeft opge- bracht de som van f 41,02, Tot lid der Gezondheidscommissie gezeteld te Zoetermeer is benoemd da heer C. van Holste» wonende te Car pole ad. IJ seel. Deze benoeming gaat in op 1 Juli 1928 en geldt voor dan tijd van 5 jaren. Reeds eerder had de hear Van Hulsteijn in deee commissie zitting In deze gemeente is ter openbare kennis gebracht, dat jongelieden, wefffc geboren zijn in het jaar 1910, in de ge legenheid zijn zioh op te geven voor een I n o z o n d an Medede e 11ngen ln Den Heag wedijvert alles met elkander om too scKoon en Kelder mogelijk voor den dag «e komen. De straten, pleinen, gebouwen woonhuizen, alles maakt een zeer gunstigen Indruk. blijven niet achter Lees resultaat bereiken. hulp van Oemy van hot trouwaltaar ge vlucht bra!" antwoordde zij. Dia ontvangst had haar diep gegriefd, en op dit oogenblik verloor zij het geloof «Jin zijn liefde. Gaarne zou zij hot luide uitgeschreeuwd hebben van smart, maar zij was in een harde school geweest u— zij bedwong zich. „Dan wees blij, dat ge gered werd, bromde de graaf. „En gij zult, hoop ik, nu het ergpte bij na gebeurd ie, nu een edelman zijn toe- koipflt, zijn aanzien heeft op het spel ge zetnu zult gij eindelijk aan de wereld bekend maken, dat ik uw eohtgenoote ben!" Stephanus antwoordde niet. Met groote schreden mat hij de kamer, terwijl Jaga stond te wachten, en vol angst het be sluit van zijn lippen wilde lezen. „Mag ik gaan zitten?" vraagde zij ein delijk zachtjes; want van de vermoeienis- Ben der reis dreigde zij te vallen. Bij deze vraag kwam er een lichte blos op zijn gelaat; hij bracht haor bij een fauteuil. Het verwijt, dat in deze woor den lag, trof hem zeer; maar hij bemin de haar onuitsprekelijk, ten minste op zijn wijze. Nu brak hij het zwijgen. „Jaga," hernam hij en bleef vóórhaar staan. „Jaga, hoor mij bedaard aan belooft gij mij dat?" „O ja," zeide zij bitter, „ik ben be daard, heel bedaard, misschien meer dan mij lief is." „Welaan, hoor dan! Zie, gij zult zelve begrijpen, dat mijn plaats aan het hof in het niet zou wegzinken, indien ik u, de vluchtelinge, misschim vervolgd# dasur als mijn echtgenoote voorstelde. Be grijpt ge dat?" „Volkomen verder," hernam Jaga. Maar de toon, waarop rij het zeide, was hartverscheurend. „Verder?" vraagde de graaf. „Nu, ik dacht, dat ik verder niets behoefde te zeggen. Het plan Koeko te bevrijden, sou in duigen vallen; want uw crediet bij de keizerin is voorbij!" „En om Koeko te redden, stoot gu uw vrouw in de wijde, vreemde wereld?" riep rij in wanhoop. irD0 dienst voor het vaderland roept voor hem moet alles wijkent" „Het fanatisme brengt u op slechte wegen. Ik moest een vaderland haten, dat mij zou dwingen, de heiligste gevoelens te verachten. Bet vaderland is te verhe ven om zulke diensten van zijn kinderen te vragen. Heb medelijden, Stephanus! Hoe snel is uw liefde vervlogen!...." „Wie zegt, dat ik u niet lief heb? bruiste hij op. „Wie het zegt, liegt! Voor u werk ik mede aan de bevrijding van Polen, opdat gij eens in glans m groot heid naast mij staat!" Zij schudde treurig het hoofd. „Laten wij niet meer er van spreken,'' zeide zij treurig. „Wijs mij"een plaats aan, waar ik rus ten kan; sedert zee dagen ben ik op de vlucht ik moet nu rusten, opdaj ik minstens de kracht hebben, de grenzen van Rusland te overschrijden!" Hij gaf haar den arm en geleidde haar in een zijvertrek, waar hij haar op een gemakkelijk rustbed legde. Nadat zij een glas versterkenden wijn had genomen, sliep rij in niettsgen staands het leed, dat haar terneder drukte; de natuur deed haar rechten gel den. Zachtjes verliet Opolski de kamer, en sloot de deux. Daarna zette hij rich aan zijn schrijftafel en doorliep nog eens de in cijfer» geschreven beriohtm der Po len. „Orloff," dacht hij. „Wat zou Ik ran Qrloff te vreezen hebben I Om alles te voorkomen, zullen wij deze papieren ver nietigen!" Langzaam stak hij de waskaan aan, en spoedig waren de brieven in een noopje asch veranderd. „Zoo," «eide hij, „nu kan kamen wie wil, bier vindt hij niets belangrijks. De documenten, die ik noodig heb, rusten op mijn borst, ik heb niets meer te vree- zen." y Intusschen reed een iruiter in gestwk- t» draf, vergezeld van twee bedienden, naar Wilna. Hij ateeg af voor het huis dat Opolski bewoonde. De bedienden brachten de paarden in een nabijrijnden stal. Wie beschrijft de verbaring van Opolski, toen mm piotsddaflTOrloff aan meldde. „Hij is op bet spoor tan Jaga," dacht hij, en liet den graaf verzoeken, binnen te komen. Tegenover het huis van graaf Opolajp lag een kleine herberg, waar de trouwe Petroff een kleine hartversterking nam. terwijl hij bij het venster zat. Tom hij graaf Orloff voor de woning van Opolakr zag afstijgen, begTeep hij dadelijk, wat er gebeuren zou. Onverwijld begaf hij rich naar haar, die hij beschermen moeet. Een bediende verschafte hem dadelijk toegang tot ds vsrtrekkm van dm graaf, waar ds gewaands bods nitmttt. Het verWndtenis bij dm Vrijwilligen Land storm. Belangstellenden worden wel ern stig opgewekt tot het sluiten van zulk een verbindtenia over te gaan Op die wijze ie het mogelijk om den tijd die men m werkelijken dienst moet doorbrengen be langrijk te bekorten. Men zie "3e openbare kennisgeving. De in deze gemeente gevestigde Geref. Zangvereeniging heeft op Woens dag 27 Juni j.l., op het groot nationaal concours, georganiseerd door den Chx. Bond van Zangvereenigingen in Neder land en gehouden te 's-Gravenhago, een tweeden prijs in de derde afdeeling be haald. Voor de kleine en nog jonge ver- eeniging een goed begin, temeer daar het voor 'de eerste maal was, dat de vereen aan een wedstrijd deelnam. Door Ged. Staten rijn bij beschik king van 18 Juni j.l. voor goed wegens broederdienst van den dienstplicht vrij gesteld: A. Uitbeijeree, P. Verbaas, G Verhoef, C. Boutesteijn, A. A. van d.er Burg, A. Hansum, C. van der Hes, G. Kok, P. Koolmees, G. van der Kooij. G. L Ottervanger, J. H. de Oude, J. Twigt, J. J. van der Welle, allm behoorende tot de lichting 1929 dezer gemeente. Hoog-Blokland, 29 Juni. De collecte gehouden voor den gewapenden dienst, bracht op f 5. De oollecte, gehouden voor den Gereformeerden Zen dm gebomd bracht f 26,80 op. TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR. Esn persoon ernstig gewond. Op de Nieuwecrijde Voorburgwal te Amsterdam had een ernstig ongeluk plaats. Toen een auto van de Amati- radio plotseling rechts afsloeg, teneinde het pleintje om te rijden, reed een auto van de Hedniken's Bierbrouwerijen tegen den achterkant van den Amati-radio- wagen op, terwij deze zelf tegen de stoep van de bureaux der Courant op reed. Beide wagens werden licht bescha digd. Drie personen, die op dat oogenblik passeerden, werden gegrepen en tegen dm grond geworpen. Een hunner werd ernstig gewond, de beide anderen liepm minder ernstige wonden op. Door esn motorrljwlsl aangsrsdsn. Woensdagavond, omstreeks half acht, te de negenjarige jongen D. D., die met een handkar spelenderwijs over de Haven te Leiden reed, in botsing gekomen met een paeseerend motorrijwiel. De jongen werd daarbij ernstig gewond. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Esn heel dorp verbrand. I n het groote visschersdorp Berlevaag in Fin- marken heeft een hevige brand gewoed. Mm vreest, dat het heele dorp ver brand is. EEN BANKBEDIENDE DOOD- GESCHOTEN. Ds bandieten met f 6000 er vandoor. Twee jongelieden zijn Woensdagoch tend een filiaal van de Weet Holstein- sche bank te Barmfeld in Duitschland binnengedrongen. Zij sloten de deur van binnen af en eischten van den bediende Bienenfeld, die h*t filiaal alleen pleeri to leiden, het aanwezige geld. Tom deze dit weigerde schoten de bandieten hem overhoop. Ze slaagden er in met onge veer tienduizend mark, blindelings om zich heen schietend, per fiets te ont snappen. WEER EEN EXPEDITIE NAAR DE NOORDPOOL. Een reusachtige Zepptlln met 81 personae a*n boord. Ondanks de afschrikwekkende erva ringen der bemanning van de „Italia", beetaan er weer plannen in Rusland voor een Fooi-expeditie met een Zeppelin in het jaar 1929. De koeten zullen circa f 6 millioen bedragen; hoewel de Duit- aohe regeering rioh bereid heeft ver klaard het luchtschip „L. Z. 127" gratis ter beschikking te stellen. kostte hem niet weinig moeite, de slapen de te wekken. „Om Gods wil, gravin, wij moeten ver trekken," fluisterde bij, tom hij haar eindelijk had gewekt. „Graaf Orloff rit ons op de hielmP Slaapdronken stond Jaga op. Maar toen rij de stem van den gevreesd» ver nam, kwam zij spoedig tot bezinning. „Mijn God, Petroff," vraagde zij, „waarheen P" „Vluchten, zoo snel mogelijk, hoe eer der Wilna achter ons ligt, hoe beter!" Zonder verder een woord te verliezen, vlogen zij naar buiten. Een half uur la ter waren zij reeds buiten de muren van Wilna. Met den Polen eigen hoffelijkheid, had Opolski zijn gast ontvangen. „Wat verschaft mij de eer van uw be zoek?" „Verduiveld ernstige zaken," riep Or loff. „Maar laat ik voor alles wat uit rusten, tegen de wind ben ik van Selo hierheen gekomen -— nauwelijks heb ik 's nachts rust genomen. Ik voél mijn boe nen niet meer. Onze wegen rijn in Rus land slecht en zullen het ook wel altijd blijven!" Bij deze woorden liet hij rich In een leuningstoel vallen. Opolski nam tegen over hem plaats. „TT zult wel begrijpen, dat ik in naam der keizerin kom," ging Orloff voort en Opolski knikte toestemmend. Er ie ons als zeker gemeld, dat de Polen een opstand of een demonstratie voorberei den. U is een Pool. graaf, maar ook te gelijk Rus, zooals u bewezen heeft en ik mag u in naam der ktiatrin; weet u iet» 4mm»r I Het plan bestaat om 81 personen aan de expeditie to laten deelnemen. Van dit aantal zullen 35 tot de eigenlijke beman ning behooren, terwijl de overige 16 per- Bonen wetenschappelijke onderzoekers moeten zijn. Bij de debatten over dit plan opperde de beroemde Noordpoolreiziger Fridtjof Naneen bezworen tegen het aantal leden der expeditie, dat hij te groot achtte en hij wees hierbij op de „Italia", die slechte 10 man aan boord had. De „L. Z. 127" is een luchtschip van veel greater type dan de „Italia". De vlucht zou in totaal rijf dagen duren. SPOORWEGONGELUK DOOR TE SNEL RIJDEN. Thans ie het offioieele rapport ver schenen over de ontsporing bij Neuren berg, die 16 slachtoffers heeft geëischt. De oorzaak van de ramp was bij het on geluk niet met zekerheid vast te stellen, doch de deskundigen vermoeden dat de trein, dié over tijd was, te snel heeft ge reden, n.1. met een vaart van 117 K.M. per uur, terwijl .80 KoM. op dit traject de maximum-snelheid is, welke de dienstvoorschriften toestaan. Door de te groote vaart moet de locomotief aan het slingeren rijn geraakt m ontspoord. VREfesELIJK AUTO-ONGELUK. Op een overweg in Tsjeohoekxwakije ia eqn automobilist uit Iglau met rijn auto in volle vaart tegen de gesloten hoo rnen van een overweg opgereden. De auto sloeg over den kop en de automo bilist, zijn vrouw en twee verdere pas sagiers kwamen op de rails terecht m werden door den trein overreden. De vrouw werd het hoofd van dm romp gereden, de man werd doodelijk, de beide andere passagiers zwaar gewond. HET GROOTSTE SCHIP TER WERELD 62.000 ton, 88 milUom guldsn. Het nieuwe vaartuig, dat gelijk reeds kort gemeld is, te Belfast in Engeland, voor de White Stdr Line op stapel ia gezet en dat het grootste schip ter wereld zal worden, zal volgens een offioieele be kendmaking 62.000 bruto register ton meten en dus ongeveer tweemaal zoo groot rijn als de nieuwe Statendam der Holland-Amerika Lijn. Het schip zal meer dan 900 mete» lang en meer dan 30 meter breed moeien zijn en in Engaleche vakkringen wordt beweerd, dat de vier schroeven zullen worden gedreven doar hoogedruk-flfoomturbines, die aan het vaartuig een snelheid zullen geven van 25/26 knoop», of ruim 4b K.M. per uur De bouwkosten zijn op ongeveer 85 millioen gulden geraamd. 700 MENSCHEN OPGELICHT. Te Bneslau (Duitschland) was sedert 30 vApril een prooes gaaude tegen twee zwendelaars, die met valsche voorspie gelingen lUenachen, die gaarne een land huisje wilden hebben, ruim 100.000 Mark afhandig hadden gemaakt Tot dit do«4 hadden een onderneming gesticht die in haar prospectussen beweerde landhuis jes te bouwen, maar inderdaad alleen de gelden, die goedgeloovigen als eersten termen slotriten, in den zak stak. Na een zeer langdurig getuigenverhoor (er wa ren een 7Ó0 benadeelden) is dan Zater dag eindelek het vonnis geveld. De twee beklaagd»; Appelt Lennemann zijn veroordeelt tril 1 jaar en 9 maanden ge vangenisstraf. Met zijn auto to water sn verdronken. De handelsagent Schuiling is mot zijn auto te Hoogozand te water gered». Hij is levenloos opgehaald. Negentien meneehe* gewond. Bij em botsing van trams in hot Zuid» van lenden rijn nogenti» mensoh», mea- rendools werklied», gewond. IN VOLLE VAART TEGEN EEN VlADUCTPULER. Bij de Stfhijnpoort te Antwerpen heeft een ernstig auto-ongeluk jtlaats gehad. De Neder ladder A. van der Raet, direc teur van de grondmaatschappij „Campi- na", ging des avonds een auto-tocht ma ken met «een drietal dames. By de Schijn- poort reed hy in volle vaart tegen een pyier van de spoorwegviaduct. Een Brus- „Hoe zou ik iets weten?" antwoordde Opolski Aij word iote bleaker dm ge woonlijk mij ontbreekt elk bericht uit Polen?" „Zoo vroeg Orloff slee-pend, „m dat wordt juist ontkend." „Door wien, graaf Orloff?" „Misachten door e»ige leegloopere, hernam Orlóff. „En om het gezwets van zulke lui jaagt u naar Wilna?" vroeg Stephanus iro nisch. „In het geheel niet ik maakte slechts van mijn aanwezigheid alhier ge bruik. Ik ben op het «poor van e» edel- wild, dat ons ontsprong» is. Stel u voor gravin OfsinskL de achoone hofdame, is van het altaar gevlucht. Mm vermoedt dat zij dm weg naar Wilna heeft inge slagen daarom ben ik hier. Heeft u misachten de gravin gezien?" De loerende blik, de eigenaardig» glim lach van Ortoff, waar soh uw den Stepha nus hij dacht niet zonder zorg aan de in het zijvertrek slapende Jaga; van haar vlucht met Petroff was hem meis bekrad. „Denkt n, dat dé gravin mij met haar bezoek zou véreer»?" zeide hij volkom» kalm. „Nu, ik dacht, dat de trouwe Poolsche zioh het eerst tot em Poolsoh edelman zou wenden t- voor het overige was het slechts 'een vraag, terwijl ik nu tot mijne zaken moet overgaan." „Tot zaken?" herhaalde Setphanus ver baasd; „wat kan ik met zaken te maken hébben, misschien kan e» zending der keizerin!f' (Wordt verrol»!) »cne danseres word op slag gedood, wee andere Hepen zware verwondingen ip. Van Raet, die slechts lichte kwetsuren bekwam, w«rd anmiddelldjk in hechtenis genomen. EEN GEVAARLIJK MENSCH. In de schomfabriek van de firma Burian te Proeanita in Morarifl (voor malig Oostenrijkheeft een arbeddetr. wien loonsverhooeing geweigerd werd, dm fa brikant een houtblok naar het hoofd ge gooid, waardoor hü ernstig gewond werd. De moeder van den fabrikant, die een jong kindje op den arm droeg, wilde tussc henbei de komen, waarop de arbeider een bijl naar haar toegoodde, die haar trof aan de hand. De vrouw zakte bewus teloos in elkaar. De arbeider trachtte ver volgens het kantoor binnen te kom», waarin zich de broer van den fabrikant verschanst had. Toen vorsche» evenwel de politie, die den woesteling inrekmde. EEN REUSACHTIG VLIEGTUIG. Gister» heeft te Londen het grootste vliegtuig van de wereld lucht gekoeen. Het is de Britsche eendekker Inflexible met een gewicht van 14 ton drie Rolls-Royce-oonder motors, die e» ver mogen van 21.00 P K. te ram» bezitten. Het toestel is 75 voet lang en heeft e» vlucht van den eenen vimgel tot den anderen van 150 voet, d.i. ruim vijfmaal meer dan een eenpersoons-gevechtsvlieg tuig van de gewone soort. De pendekkar is van metaal en de twee wiel», die zijn eenigra steun op d» began» grond vorm», rijn ruim zerv» voet hoog. 280 LITER BENZINE IN BRAND. Ernstigs ongelukken voorkomen Woensdagmiddag was men bezig uit den groot» tankwagen van de Texaoo, benzine over te tappen in een rijdend reservoir met pomp, voor de tabaks fabriek Sumatra te Veenen daal. Daar dit aan den weg plaats had, was or van do jeugd veel bekijks. E» der jongens, ze kere B. uit Veen endaal, gooide plotseling in wat op den weg geloop» benzine een brandende lucifer. In tijd van een oogen blik was het reservoir, inhoudende on geveer 250 liter benzine, aangetast. Era vuurzuil van circa 2 Meter dik spoot met kracht een 30 Motors do lucht in De nabijslaando oharffeur zag onmid dellijk het gevaar in. Hij sprong achter het stuur van do juist bijstaande groote tankwagen on op hot nippertje kon hy deze in veiligheid brengen. Dat er geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd mag wel een wond» heeten, daar door de ge weldige hitte de draden van het elec- trisolie net smolten en over den weg kwam» te liggon De m de nabijheid staande hoog» hoo rn» werden door het vuur vernield en het ijzeren opschrift van de tabaks fabriek boven den ingang naar de fa briek, waa gewoon weggesmolten. Bij mderaonk blaft, dat de Jongamm «maMifte vroohien «e zenuwpatiënt was, uit Amsterdam BLIKSEM IN EEN KERK GESLAGEN. Vele kerkgangers gedood en gewond. Tijdëns een godsdienstoefening met aansluitrado confirmatie in de kerk van het Finsche dorpje Parkano sloeg plotse ling de bliksem in de kerk, waardoor brand uitbrak. Onder de aanwezigen ontstond een wilde paniek. Alten renden naar den uitgang, waarbij velen onder den voet werden geloonen Een man ver brandde geheel; een ander liep zoo ern- sige verwonding» op, dat hij spoedig daarna overleed.. Ongeveer zesig pers»» werd» wond, van wie ti» levensgevaarlijk. E» geweldige bliksemstraal spleet het dak ▼ar, de kerk, zoodat de balk» op de aanwezigen neerstortten. Het houtwerk vatte onmiddellijk vlam, doch het vuur werd door den hevig» regen verstikt, zoodat een nog ernstiger ramp voor komra werd. EEN 14-JARIGE KNAAP DOODGE DRUKT. Door de schuld van oen chauf feur. In de garage van den heer Smit aan de Hooge Nieuw straat in Den Haag L een tragisch ongeluk gebeurd. De 21-ja- rige J. N, G uit Twenstraat, die zou word» aangesteld als chauffeur by de Kodak Ltd., doch nog in opleiding was, 'zou omstreeks 10 Uur d» bestelauto dezer firma schoonmaken en wou daartoe wagen in de garage eenigszins verplaatsen. Hy ging achter het stuurrad zitten en bracht den motor in beweging. E» 14-j. 'knaap ,Joh. v. d. Steur ,uit de Vaillant- laan in Den Haag, die in dienst was van den heer Smit ,zou daarbij aanwijzingen geven. Op e» oogenblik gaf G. echter den motor zooveel gas, dat de wagen met groote kracht den 14-jarig» jong» aan reed en hem tegen den muur drukte. Met ingedrukte borstkas ra schedelbreuk werd de jongen badende fn zijn bloed, bewuste- loos opgenomen en door d» eerste-hulp- dienst naar het ziekenhuis overgebracht, waar hy kort na aankomst den geest gaf. D<* aanstaande chauffeur werd aan het hoofdbureau van politie aan een ernstig verhoor onderworp», ter onderzoek van de schuldvraag. De politte heeft beslag op het iy.k van Joh', v d. S gelegd voor sectie-onder zoek en G. voorloopig opgesloten. BIJNA IN HET DUINZAND GESTIKT. Door «sn zenuwtoeval ge troffen. Aan hot strand te IJmuiden trof men dezer dag» in de duinen een jongeman aan, die met het gezicht op het zand lag. Het scheelde niet veel, of hij was in het zand gestikt en de heer K., die hem. vond, heeft een groote hoeveelheid zand) uit neus mond van 'den reeds bewusteloozen jongeman verwijderd. De hulp van e» dokter werd ings- afkomstig. Hij waa eerst e» paar k» geleden uit het ziekenhuis ontslagen met e» vriend naar Umuiden gegaan Een woordenwisseling waa ontstaan, waarop de vriend waa weggeloop». De jongeman had dit zich zoo aangetrokken dat hy e» zenuwtoeval kreeg met boven genoemd gevolg. "Ware hy niet bijtijds ge vonden, zeer warechijnlyk zou hy in het duinzand gestikt zijn. ONSCHULDIG VEROORDEELD. Deetijde werden v. d. B. V. door Belrteahe justitie veroordeeld eik tot twintig jaar gevangenisstraf wegens een moordaanslag, .gepleegd op den chauf feur Strijbos, wonende te Eindihov» Deze moordaanslag werd' nabij de ge meente Reuzel, even over de Belgische grens, gepleegd. Thans is kom» vast te staan dat V. totaal onschuldig is in deze zaai, waarom hy dan ook vrijgesproken en op vrije voeten gesteld weid. Nisdaad in een trein. 40-JARIGE reizigster bijna GEWORGD. E» 40-jarige kleermaakster is gisteren m een buurttrein naar Berlijn bijna het slachtoffer van een brutalen «-ariai^ ge worden. Haar eenige mede-passagier, een jonge man, viel haar plotseling aan en trachtte haar te worgen. E» arbeider, in do volgende ooupé hoorde haar go- schreeuw wèl, maar kon niet to hulp komen, daar de deur tussoh» die afdee ling» gesloten was. De man trok daarop aan de noodrem en toen de trein vaart minderde, sprong hy op de treeplank, om de deur van de naaste ooupé te ope nen. De aanrander had inmiddels stjn slachtoffer toegelaten was uit d» trein gesprongen. Op den spoordijk werd hij gegrepen door arbeiders die daar aan het werk waren. Het bleek de arbeider Kowalefski uit Oost-Pruis» to zijn, die eenigen tijd in een Berlijnsche machine- faJbriok had gewerkt, doch to» zonder kennisgeving was weggeblev» Bij zijn verhoor beweerde hij niet op diefstal, maar op een „galant avontuur" uit te rijn geweest. De politie houdt hem eohter voor e» treinxoover en heeft hem opgesloten. VIER NEGERS LEVEND VERBRAND. Even buiten Bloemfontein in Zuid- Afrika zijn vier negers in e» hut vol komen tot asch verbrand kregen drie andere zwart» ontzettende brandwond» De brand ontstond doordien e» der kaf fers zich in zijn slaap uitrekte e» petroleumlamp am/vergooide. De ge storvenen zijn een man, een oude vrouw, een tweejarig kind e» gam Doordien de zoldering instortte wist» de onge lukkigen zioh niet meer te rodd» en wer den totaal verkoold onder de puinhoop» gevonden. ONTZETTENDE SCHADE 4AN OOGST EN VRUCHTBOOMEN. Door stn hagelbui msl steen» 'als kippeneieren. De dorp» Ober Mittelfrilau m Mittal- frilau in Silerié zijn door zware hagel bui» geteisterd Hagelsteen» ter grootte van kippeneieren vernield» alJe gewas sen over e» terreinstrook ter breedte van drie K.M. Honderd» (ruiten werden ver brijzeld; mn e» logement werden 57. van een landhuis 32 ruiten vernield. Zelfs door duhbele venstars sloegen de hagelsteen» aan de windrijde heen. De te velde staande oogst moet voor 90 pCt. verlor» worden geacht. De straatweg was met bladeren takken bezaaid. De vruchtboom» hebben zooveel geleden, dat het gewas als geheel mislukt moet worden beschouwd. Eenige person» werd» door de ha gelsteen» gekwetst; één hunner moest in het ziekenhuis warden opgenomen. De bui duurde ongeveer oen kwartier. Botsing fusschen twee vliegtuigen. Op het vliegveld Sohiphol heeft een bot sing plaats gehad' tusschen twee vlieg tuigen. Het toestel H-<N.A.D.O. van de K.L.M. met lading aan boord, bwtuurd door den vlieger Pollras, is, to» het zioh in beweging zette om weg te rijd» gebotst togen het stilstaande 3-motorige vliegtuig D 901 van de Deutsche Luft Hansa, welk laatste vliegtuig leeg op het perron stond". Het Fokker vliegtuig is licht beschadigd, het Junker vliegtuig eveneens. Er ontstond eenige vertraging door dit voorval. MISDADIGE AANSLAG OP EEN TREIN Msxlcosche toestand. Uit Mexico komt weer eens bericht omtrent een aanslag op een trein E» personentrein was bij Vivorilles, in den Mexioaansoh» staat Queretaro, uit de rails geslagen verongelukt. De machi nist en de stoker zijn omgekomen. Van de reizigers zijn er velen gekwetst. Wel wordt het gebeurde toegeschreven aan een bende opstandeling», maar men houdt het er voor, dat de aanwezigheid van bewakingBtroepen de roovera heeft teruggehouden tof diefstal enz. over te gaan. is het steriliseer» der vruchtensappen, die men ion later vóór het gebruik ver- lunt met water er suiker naar smaak bij idoet. Aldus krijg» we don e» heer lijke, friseohe limonade, die niet zoo .mierzoet" behoeft te riin, als gewoonlijk het geval is. Natuurlijk kan men dé aldus geoonser- eerde sausen gebruik»!over pudding», ra ook in pudding» Een geheel voorn ajam ding is, iat de fleeschen, waarin we de sap- ien bewaren, absoluut goed schoon zijn. Daartoe «poelen we re uit met zeepsop, waarin een flinke hoevelheid soda ié op- reloet, waarna ze nagespoeld word» en men re uit laat druipen. Dan houdt men de schoone kurken bij de hand. zwavelt de fleeschen uit met e» brandend ewa- ellint, en voordat de zwaveldamp nog kan wegtrekken uit de fleech doet men er de kurk op. Daarna vult men de flee schen met de vruchtensap, too warm mogelijk. De bereidingsmanier voor het verkrij gen van het sap, is heel eenvoudig Men zet de beesra (of aardbeieü kruisbessen, frambozen of rabarber) met weinig water op ra kookt ze tot re heel zacht zijn, waar na men re door era schoone neteldoek Hche lap wringt. Verschillende zeer sma kelijke combinaties kan men mak» Bij voorbeeld: 4 pond roode bessen en twee nond zwarte bessen, of vier pond aard beden en twee pond frambozen, vier pond bessen twee pond frambozen, vier oond kruisbessen twee pond aard bei», vier pond rabarber en twee pond aardbei», enz. Als de vruchten goed koop zijn, is het heuech niet zoo'n dure liefhebberij. En u zult er heel veel plezier van hebben. Esn handigs wsnk. Is sen welkom geschenk. Gaat het krabben van de nieuwe aard appel» soms lastig? Zet ze vijf minuten van te voren in warm water, waarin e» klontje soda is opgelost. Dat maakt do schil los en maakt ze heel makkelijk om te krabben Maak de stijfsel van uw strijkgoed met een weinig zeepwater aan. Dat maakt, dat het ijzer niet zal blijven kleven, IferI wijl het linnengoed e» nog veel mooier glans zal krijg» Gevernist of geverfd houtwerk, deuren, lambrieeeeringen enz., knappen heel veel op. wanneer men het afneemt met e» schoone lap met e» weinig gekookte lijn olie. Wanneer een gaskachel wat roestig is, wrijft men de roestplekken met een zach te doek met wat lijnolie. Blijven er nog nlekjes over, werk die dan weg met een stukje schuurpapier. Eén theelepeltje glyserine op 1 pond meel in brood of koek verbetert het bak sel aanmerkelijk. Het deeg is niet alleen beter, maar ook zal het bekoel veel laa ger verech blijven. Gsstoofds aardbsltn. Dit is een zeer smakelijk nagerecht Op pond aardbei» nemt men 1/4 liter water, 2 ons suiker en een eetlepel aard appelmeel. Na het plukken wascht men de aardbeien vlug in koud water, opdat ar zoo min mogelijk van de geur ver loren gaat. Vervolgens \kookt men het water met de suiker en bindt dat af met het aangemengde aardappelmeel. Hierin kookt men de aardbei», maar niet te lang, anders verliezen ze hun kleur. Om de smaak te verhoogen k«n m» er nog een paar druppels citroen- sap door do». Wal moge hel O bakomenl HUISVROUW. In dsn vruchtsnlljd In den heerlijk» vruohtentijd, wan neer de aanvoer het overvloedigst is sa de prijzen dus het laagst rijn era be- sogrijk iets voor de huisvrouw! lig het voor de hand, dat we de lust voel» ookomen, iets van dien overvloed te be waren voor later, als de vruchten er niet meer zullen zijn. Vandaar de inmaak op eigen nat, steriliseer», weck» enz. Maar e» prettige manier om nog ge ruim» tijd na dra vruohtentijd van ds Een kleins goochemerd. Mevrouw heeft bij dra kruidenier een groote bestelling gedaan, met het gevolg, dat kleine Wim, die zijn moeder ver gezelt, door den winkelier wordt uitge- noodigd e» handjevol noten uit e» zak ie nemen. Verleg» schudt de kleins baas rijn krullaboi „Hou je niet van noot»?" informeert de kruidenier. „Jawel meneer!" klinkt het beeoheid» „Nou, ga dan je gang." Daar de kleine baas nog steeds blijft aarzelen, steekt de kinkelier zelf de hand uit de mouw» en duwt dra jong» e» behoorlijke portie noten toe. „Waarom durfde je zelf niet nemra?" Informeert moeder, niet gewend aan zooveel bescheidenheid, als re weer met haar spruit op straat staat. „Ik durfde wel, moeder, maar ik wou niet. De kruidenier heeft immers e» veel groot ere hand dan ik." Verschillends studla. Ik hoor, je zoon studeert in Leid». Och kom, hij studeertnera, ih studeer waar ik het geld vandaan «al hal» wat zijn studeer» kost. HIJ wou ook zoo'n zak hebben. De goochelaar gaf e» uitvoering in eon provinciestadje. Terwijl hij bezig was zijn vrouw in e» zak te bind» waar door re spoorloos zou verdwijn» diep eed tenorstem: „Wat lost zoo'n zak, meneer?" Eenmaal Is laat genoeg. w Een patroon zegt tot de winkeljuf frouw: „Hoor es, juffrouw, het valt mij op, dat je 'o morgens het laatste komt, en 's avonds 't eerste weer weg gaat. U zou toch zeker niet willen hebben, dat ik tweemaal op één dog to laat was! Gast sn Gasthssr. Meneer A. is op era feestavond ge vraagd hij mtnsohen, die hij sleohto e» enkel» keer heeft ontmoet. In den loop van d» niet zeer gezellig» avond wendt hij zioh tot iemand, die toevallig naast hem staat sn zegt vertrouwelijk: „Taaie boel hier!" „Ja," regt de ander, „dat lijkt mi) ook zoo. En ik ben er veel erger aan toe dan u, want aangezien ik de gastheer b» moet ik tot het einde biijvra." ZIJ wou wel breken. Moeder: „Liefje, deze vriendelijke dame komt vragen of je ook wat gebroken speelgoed hebt voor de arme kindertjes." Het liefje: „Ja Mammie, wacht maar even, dan zal ik gauw nog wat brekep." Slimme Krelis. Krelis is met zijn mouw bij dra photograaf vraagt: „Meinheer, ik wol oe 's vroege wa bij jou de pries is veur 'n paor heele mooie portrette?" „Ja, beste vriend, dat 's zeer ver schillend. Het eerste dozijn kost f 7, het tweede f 5, het derde f 3." „Nou, dan maakte ge "r één van ml» en één van mi» wiel, van 't darde dozijn." DAT de Mohamedan» het jaar 1928 noem»: 1346, de Israëliet» 5688, de Japanners 2586, terwijl de Byzantynsohe jaartelling 7436 aanwijBt DAT de Amerikaansche arbeider meer goud in rijn tand» heeft, dan de arbei ders in het meerendeel dar Enropeesche landen op de spaarbank hebben? DAT er 100.000.000 mijl telefoondraad over de heele wereld gebruikt wordt? DAT de Ghineez» lelies in melk koken eten, en dat rij jasmijn in suiker oomfytra DAT er by het spreken 44 versohillra- de spieren in beweging kom». DAT de eerste draadloore signal» werden uitgezond» vanaf den Eifeltorra in Parijs in het jaar 1909. DAT er wekelijks in Engeland 75.000.000 kranten verkocht worden dat dit cijfer in 1828 ongeveer 170.000 beliep. te Sliedrecht, is voornemens ora o» Vrijdag 6 Juli 1928 bij Inzet en •p Vrijdag 13 Juli 1928 bij Afslag, beide dagen des avonds 7 uur, ten Koffiehuize van de Familie BLOM VAN DFR VLIES le SLIEDRECHT, ia het openbaar te verkoopen Vojr den Heer T. VINK: Wijk A no. 154, met steepen SCHUUR annex afzonderlijk staande houten SCHUUR op steenen voet, Wijk A no. 156, en daarachter staande steenen Bergplaats en Industrieterrein, le Sliedrecht, aan het Boveneinde, buitendijks, te zamen groot 8 60 Aren, thans dienende tot Smederij, Bankwerker!} en Reparatieinrichling voor Stoom en andere Werktuigen. (SF* Machinerieën, Werktuigen en Oereedschappen worden ge reserveerd. Zeer gunstig gelegen aan diep vaarwater met aanlegsteiger. In huur bij T. Vink Jr. Te veilen in één perceel. Voor den Heer P. J. VAN PROOIJEN: Wijk A nd. 929, met SCHUURTJE, ERF, BLEEKVELD en STEEG t« Sliedrecht, op Nieuw-Orleans, groot 1.13 Aren. Voor Mej. de Wed. J. VAN DtN BERG: Wijk B nos. 143, 144 en 145, met ERVEN en STEEG te Sliedrecht, aan het Boveneinde, binnendijks. Te veilen in 3 perceelen en in combinatiën. Voor de Familie BAARS: Wijk B no. 288, met twes SCHUURTJES, ERF, TUIN en BLEEKVELD la Sliedrecht, aan het Boveneinde, buitendijks. Thans onbewoond. De Huizen zijn te bezichtigen daags voor den Inzet en daags voor den Afslag, van 10 12 en van 2-4 uur. Alles nader bij notities omschreven- Te aanvaarden bij de betaling op 15 Augustus 1928. Nadere inlichtingen verstrekt voor noemde Notaris. Motaria te Oorinchem bericht, dat de ver- kpoping van dit jaar zal plaats hebben op een nader te bepalen ilatum in de maand Augustus, des nam 2 uur (zomertijd) in „De Doelen" te Oorinchem. Voor het gereedmaken der veiling boekjes wordt opgave van de te veilen perc Hen verzocht vóór den 17 Juli 1928, ta Oudewater zal plaats hebben •p Donderdag 2 Augustus a.s., half acht 's avonds (Zomertijd). Opgavsn wordsn Ingewaoht tot 18 Juli. Notaris BOWIER. van zal gehouden worden IJSSELSTEIN •p Vrijdag 10 Aaguafua 1928, 's voormiddags 10 uur in „HET WAPEN van IJSSELSTEIN" De eigenaren worden beleefd ver zocht de uitbedongen boomen rondom met een witte of zwarts streep te merken en het aantal op te geven. De opgaven voor deze verkooping worden voor de te drukken boekjes en biljetten vóór 10 Juli a.s. inge wacht ten kantore van waarnemend Notaris te IJssHstein. De Notarissen te Leiden en Woerden, zullen In de maand September 1928 De kapitale „Vlealerwelde" le Vleaten, „Henlealein" le Linsoholen, „Wierikaoord" le Hekendorp, „De Baan" le Woerden en diverse ander Veldhnizen en Vlenlen nabij de Tuinderijen, ouder Zegveld en Oudkoop bij Hekendorp. Te zamen groot In diverse perceelen en mass». EBlolswIJk. te Zevenhuizen zal ten verzoeke van Mejuffr. de Wed J. C. HOEK— Molenaar, bij inschrijving voor aoht jaren varhuren ongev. 3 Hectaren best Tuinland Ie Blaiswijk, In den Oosthoek- «ind-che polder, bij de Plaats Zeerust, in 3 perc. Inschrijvingsbiljetten waarin opgave van twee borgen en van den huur prijs per Are, in te leveren ten kantore van genoefnden Noteris uiterlijk Woensdag 18 Juli 1928. Inlichtingen worden gegeven door den Heer A. Noordhock te Biels- wijk en door genoemden Notaris, te wiens kantore de voorwaarden en kaart ter inzage liggen.

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 4