HET NIEUWE MERK 4 {■hb| wgm n meuweJ Japon_ r~i MARGARINE sA X .4 Wt van SOIOOJflOVEUSOHE OOUEAST Woensdag 19 September 1928 Eo. 5481 TWEEDE BLAD. Buitenland. FEUILLETON. Het geheim der Visschershut. Plaatselijk Nieuws. Twee hofsteden in vlammen opgegaan. r. (P m A Over de onirulmlng van het Rijnland. De ontwikke ling van Duitschland. Het voornaamste onderwerp in de in-' ternntionaje politiek is nog steeds de kwestie der ontruiming <van het RIJN LAND. De Duits oho bladen zijn slechtte spreken over de resultaten dem bespre king te Geneve en zeggen dat men daar niet veel mee opschiet Ook ENGEL.SCHE bladen zien in de getroffen overeenkomst niets dan een af keurenswaardige manoeuvre om Duitsch land een ontruiming, waarop het vol gens het tractaat van Versailles en den geest van Looanio recht heeft, duur te doen koopen. Worden schadeloosstelling gen en ontruiming aan elkander gekop peld, dan zal een regeling waarschijnlijk beleekenen, dat DuitSchland den gealli eerden een te hoogen prijs betaalt. Ter wijl de Times zegt, dat onmiddellijke ontruiming maar zoo gemakkelijk niet gaat, meent de Manchester Guardian, dat de Franschen enkel hun troepen terug te trekken hebben. Beter is men in Duitschland te spreken over het feit, dat een voornaam Fransch- man ,de directeur van het internationaal arbeidsbureau Albert Thomas een r de hield met een algemeen de aandacht trek kende toespeling op de woorden van Briand de vorige week in de Volken bondsvergadering, toen Briand als het ware verwijten tot de Duitsche delegatie sprak over de reusachtige ontwikkeling van de Duitsche industrie, die in een toe- komstigen oorlog de Duitsche oorlogs kracht bijzonder kon versterken. Thomas verklaarde echter, na een er varing van negen jaren overtuigd te zijn, dat een groote indus^trieele vooruitgang, zooals in Duitschland, ook een prachti- gen vredesjactor beteekent. Wanneer men vaststelt den vooruitgang van de groote rejjublikeinsclxe jjti vrede lievends Duitsche arbeidersorganisaties, wanneer men dankt aan de soliditeit waarmede de Duitsche verzekeringskassen Hjn opgebouwd, die aan het geheele Duit Sche arbeidersvolk een geruste veilig heid van den ouden dag verschaft, wan neer men het oog gericht houdt op het prachtige en algemeen© streven der Duit fiche arbeiders naar een hoogeqe en zede lijke, menschelijke beschaving, dan moet men de zekerheid hebben, dat in Duitsch land ook een vredesfactor jlch ontwik- loeit, waarvan de geheele wereld het ge noegen zal hebben die in het geheele Volkenbondswerk tot uiting te zien komen DE GEVAARLIJKE TOESTAND VAN TROTSKI. De Russische hearechers willen Trotski, die voorheen zoo machtig was, en waar voor zij bang zijn, zeker kwijt. Uit Moe- kooi wordt gemeld, dat het Trotzki, die INQEZONOKN MEDEDEEL ING. ROTTERDAM DEM HAAG Hoogstraat hook Spul Alléén „Modthuls, Hofweg 6" M door H. KLAASSEN. Een driftige stap deed zioh hooren, het volgende oogenblik werd er aan de deur getókt en trad op het „binnen" de jon ker in de kamer. Hij .ging direct op zijn moe der toe, kuste baar §n zei de: Hoe gaat het moeder? Goed? Ja, en onmiddellijk Üet hij er op volgen: „Waar is Lien?" Hij deed die vraag op een wijze, als of het van zelf sprak, dat Lien er zou fijn. Zijn moeder had het immers be loofd! Neen, Adolf, Lien ia niet hier. Va der zal je vertellen, wat er gebeurd is, antwoordde de jonkvrouw. Wat er gebeurd is. "Wat kan er ge beurd zijn? klonk het. Wat is dat vader, *eg het toch! Blijf kalm, jongen en wind je niet op. Moedor heeft me juist verteld, dat Lion Strandwijk verlaten hoeft. Dat is onmogelijkl Waarom zou zij Strandwijk verlaten. Dat kan ze niet. Waarom en waarheen? Bedaar. Dat weten -wij ook niet. Je moeder heeft lang met haar gespro ken hier op het kasteel. Daarna ia zij weggegaan, heeft haar .huis verlaten en eerder weten wij er niets van Wat hefct u dan togen haar gezegd? Wa*u niet vriendelijk tegen haar? aldus "radde do Jonker «joh op 'heftige wij» tot zijn moeder. Zate. ik bon vriendelijk tam bur in ihet bergdorp Wjamyl tusachen Toer- kastan en Mongolië 200 K-M. van den dichtstbijzijnden spoorweg verwijderd, vertoeft, voor korten tijd is gelukt, be richten te doen toekomen aan zijn vrien den. Trotski vroeg zijn vrienden om hulp en verklaarde, dat de politieke politie zijn dood wenschte Men heeft hem verschei dene dagen niet van levensmiddelen voorzien en voor eenigen tijd hebben roode gardisten hem van uit een hin derlaag beschoten. Hij en zijn zoon be antwoordden het vuur met ham jacht geweren. Toen deze gebeurtenissen te Moekou bekend werden, hebben de autoriteiten ze niet ontkend, maar voorgesteld als de daad van enkelingen en aangekondigd, dat een onderzoek zou worden ingesteld- 33 vijanden van Trotski hoeten teerd. Bergambacht, 19 Sept. Als een zeer groote bijzonderheid kan worden ge meld, dat de landbouwer G. M. alhier, dezer dagen nog een prachtige witte bloemkool van zijn akker haalde, welke een omvang had van 86 c.M. en het ko lossale gewicht had van 5 pond en 3 ons Door het bestuur van Het Groene Kruis alhier is besloten om in de vol-1 genide maand alhier een cursus te doen houden in kraamvrouwenverzorging en zuigelingenbescherming. De juiste datum zal per advertentie in dit blad worden bekend gemaakt. Door het gemeentebestuur alhier, is bot 15 November as. vergunning ver leend aan de rijvereeniging alhier, can hun oefeningen te houden op het ge meente terrein aan den Kerksingel alhier Het 6-jarig dochtertje van den bouwman J. K T. alhier, geraakte bij het spelen geblinddoekt te water Ge lukkig werd het ongeluk spoedig opge merkt door een cgoou van Geldenblom, die de kleine behouden op het droge bracht. Krimpen a.d. Uttel, 19 Sept. Alhier heeft een ernstige aanrijding plaats ge had. De timmerman A Boers, die een lijkkist per wagen van den heer A Vliet vervoerde, is door een luxe auto, die hem achterop reed, met groote snelheid aangereden, met het noodlottig gevolg, dat de heer Boers door den schok van den wagen viel en een hersenschud ding bekwam. De luxe auto was onge vraagd uit de garage van den heer Stam gehaald en na het ongeval weer even on- aangeaegd teruggebracht. Toen dé eige naar den auto haalde en wegreed, bleek deze onbruikbaar te zijn, waardoor bijna weder een ongeluk gebeurde. Zaterdagmiddag stond de gemeente in dén omtrek van die Tuinstraat alhier in rep en roer. De oorzaak was, dat een aangekondigd concert, te geven door de plaatselijke muziek- en aangvereeniging met een vooraf te houden optocht met muziek, door dén burgemeester was ver boden. Niettegenstaande het veribod en een waarschuwing, werd toch met muziek en optocht doorgegaan, met als gevolg, dat er procesverbaal werd opgemaakt. De zoon van dén heer R. had het ongeluk, dat, terwijl hij achterop een mo torfiets zat, deze werd aangeraden, met het gevolg, dat hij er af werd geslingerd. Van aohrik kreeg hij een zenuwtoeval Zevenhuizen, 19 Sept. De heer P. Hor- <*jk Jzn. was op een avond bij dan land bouwer J. Reym, aan het Blauwe Reigers schieten. Een der reigers had een ring van metaal aan een zijner pooten, waarop Mond- Museum, Nat; HJst; Leiden, Hol- Mnd 51241. Maandagmorgen vroeg zou een zoon van Verboom, bij de Groeneweg gaan melken. Daar 'het wat Iaat was, ging hy op de fiets van zijn vader. Op de fiets was geen Lantaarn en licht was daar het nog donker was noodzékeiyk. Byna by geweest. Maar ik heb haar gezegd, tfat ik ook tegen jou gezegd heb, dat een huwelijk tusachen jou en haar nooit ge lukkig zou worden naar mijn meening, omdat er een te groote klove is. Ik heb haar gezegd, wat wij van jou hopen en verwachten en wa/t wij in jou vrouw zouden zoeken, en ik heb haar' voor de vraag gesteld, of zij. dat alles wetende, nog je vrouw wilde zijn. Zij heeft geko zen en is heengegaan. Dat is allee, wat ik te zeggen heb. Zij heeft het zelf ge wild. Zelf gewild, stoof de jonker op. Neen, u hebt het gewild. Ik begrijp het wel U hebt haar fijngevoelig gemoed zoo beleedigd, dat zij niet anders kon doen dan heengaan. 0, dwaas die ik ben, ik had niet weg moeten gaan. De jonkheer legde zijn hand op den schouder van zijn zoon en zeide: „Kom mee, Adolf, laat ons beneden verder pra ten. Dit gesprek is hinderlijk voor je moeder. Je bent in staat om haar ver wijten te doen en je zelf te vergeten, en dat past hier allerminst. Kom mee." Neen, ik ga niet, voor dat ik meer weet. riep de jonker heftig, terwijl hij zijn voder's hand van zich afschudde. Wan neer ia zij weggegaap. uit Strandwijk? al dus wendde bij zioh weder tot zijn moe der. Hoe lang was zij hier? Ik wil we ten, wat u tot haar gezegd hebt Doze woorden wekten bij de jonkvrouw een gevoel van gekrenkte waardigheid. „Ik wil niet aldus toegesproken worden, Adolf," sprak zij koel. Je vergeet, dat ik reedis genoeg en to veel voor je gedaan héb in deze- zaak. Hoe kan ik weten, wanneer en waarheen zij gegaan ia. Moet ik voor haar wrgen?" Neen, u hoeft niet voor haar te 90XVUL dat aal ik wel doen," antwoord den Wollefopperweg gekomen, kwam op dien weg een auto met lichten qp A"n, Deze moest juist den weg op, waar Ver boom reed en die dacht, die juto gaat wel recht door. Maar, mhgedacht, die auto nam een zwenking, den weg op waarop Verboom bijna vlak voor den auto stond. De bestuurder zag bfytyds het dreigend gevaar en doorliet kracht dadige remmen bleef V. gespaard. "De kracht van het remmen was zoo sterk geweest, dat het wiel krom was. Een timmerman, die aan den bouw werkt van de Geref. Kerk, zou op een Stelling stappen. Hy vergewiste zich niet of de stelling goed lag. Dit was juist niet het geval. Want toen hy op jle stolling stapto. viel do stolling met de timmerman naar de laagte. Hy. kwam ér goed af. Alleen de schrik had hem wat bevangen. De stelling was gelukkig maar 3 a 4 meter hoog. Moordrecht, 19 Sept. Dé ambtenaar van het Openbaar Müniaterie bij het Kantongerecht te Gouda heeft, naar ge meld wondt, besloten niet over te gaan tot behandeling der opgemaakte proces- seniverbaal wegens overtreding van de verordening op de verplichte Zoudagsfilui- tdng van winkel in deze gemeente, daar deze verordening door hem in strijd wordt gebracht met de Zondagswet. SPELEN MET LUCIFERS. Lekker kerk. 19 Sept. Gistermiddag, da delijk na twaalf uur, heeft een folie brand twee behuizingen aan den Lekdijk bij de Hoeksche Sluis verwoest en daar mee in een korte spanne tijdas have en goed van twee families, B. de Bn jn Pz. en B. de Bruin Az., voor een groot deel vernietigd- Toen wij circa 2 uur bericht kregen van den brand, spoedden wij ons onmid dellijk. per auto naar de Hoekscha Sluis. Reeds van verre gaven ddkke rookwolken die naar de Lek dreven, de plaats van den brand aan en een sterken brand lucht verspreidde zich wijd en zijd in den omtrek. Op dat moment was er totaal niets meer te redden. Wij troffen slechts een groote rockende puinhoop aan, d&ai, waar eens de twee hofsteden van defa- miliee De Bruin hadden gestaan. Tientallen mannen waren bezig de smeulende en walmende massa's hooi uit elkaar te halen en water ar op te spuiten, en daaromheen standen overal groepjes mensohen, buren en omwonen den, vrouwen, kinderen en mannen, de bijzonderheden van. de tamp te bespro ken. Datzelfde hboi, dat een toeken is van welvaart, dat zoo menigen zweetdroppel heeft gekost, en dat daar kort geleden nog hoog opgetast lag, als een waarborg voor den winter, dde komende is, was nu een stinkende, vieze, rooiende inassa. En in dat hooi was ook dl brand begon nen. Wat deze ramp zoo reel te droeviger maakt is het feit, dat deze brand te wij-' ten is aan het spelen door een kind met lucifers. In zijn cmnoozelheid en in zijn onwe tendheid heeft een knaapje van we jaar dezen brand gesticht. Het waa omsiJreekB 12 iiur, dat dit zee-jarig jongetje, een zoontje van B. de Bruin Az., naar buiten waa gegaan, naar dé moeder meende c*m te spelen. Nau welijks waa het ventje even weg, of de moeder hoorde een angstig geroep van: moeder, moeder. De vrouw ijlde verschrikt naar buiten, niets andere meenende, of het jongetje was te water geraakt. Zij riep nog: daar is wat. Bijna tegelijkertijd was het roe-' pen ook gehoord door een der huurlieden, die eveneens snel kwam toeloopen. Tot hun ontzetting zagen moeder en buurman de vlammen opslaan uit den hooiberg achter de hoeve van De Bruijn Az. die zelf verder op het land berig was. Het jongetje, niet bewust wélk on heil het had aangericht, wees naar den hooiberg, de lucofers nog in de hand hou dende. In een oogenblik, schier sneller dan het is te vertellen, was de hooimijt ©au groote vlammenzee. Totaal verhouw*» reand werden nog pogingen gedaan om de de jonker, die nu al zijn zelfbeheer- sching verloren had- Ik (weet wel, dat gij te°"on baai zijt en dat gij haar niet als schoondochter begeert. Zij ia u te gering en gij zult haar zooveel gezegd hebben, dat zij het wel als een misdaad moet be schouwen om mijn vrouw te worden. - Maar iik ga heen, om haar te zoe ken, al moest het ook zijn tot de einden der wereld. Zij zal mijn vrouw worden, al moest ik haar ook uit het slijk ophalen, aJ was zij ook minder dan de minste. Zij, en andere geen." Na deze woorden opp hartstochtelijken toon uitgesproken te hébben tegen de protesten van zijn vader in, draaide hij zich om en liep weg. Een paar minuten later was hij met groote «tappan op weg naar Strandwijk, naar het huis van schipper Luca. HOOFDSTUK XIX. Een schokkends ontdekking. Er was oen droeve schaduw gevallen over hot huisgezin van Bram Luca, niét alleen door Lien's heengaan, maar ook door de verwijdering, die er ontstaan was tusachen de twee eobtelieden. Hét was de eerste breuk sinds hun bij na 30-jarig huwelijk De schipper was diep teleurgesteld in zijn vrouw. Hij was in alle opzichten een goed echtgenoot, wel eens te goed. zoodat zij 'zich met de jaren de baas in huis was gaan voelen, waar voor do schipper zioh soms had gebogen Doch •ditmaal boog hij ndet. Hij was streng rechtvaardig en hoezeer hij ook zijn vroüw liefhad, was hij overtuigd, dat zij tegenover Lien schuld had en dit liet hij haar duidelijk voelen. Toen hij teruggekeerd was van het kzetéél, tud bij mn woord, goéd nooh anet emmers water den brand te biua- schen, maar dat was natuurlijk geheel onbegonnen werk. Het door wekenlange droogte in-waim» hood was een uitge kozen prooi der vlammen en «elf» de best uitgeruste brandweer «ou hier machteloos gestaan hébben. De brandweer stond don ook voor een hopelooze faak, maar met alle kracht waarover de mannen beschikken konden werd het vuur aangetast en' zij smaakten tenminste de voldoening dat een groote nieuwe schuur van De Brum Pm., die vlak» achter zijn hooiberg gelegen is, be houden bleef. Beide hofsteden zijn nagenoeg geheet verbrand. Alleen brokstukken van mu ren staan nog overeind Van den inboe del der beide huizen kon ook heel wei nig gered worden, daar de brand zoo razend vlug om zioh heen greep, dat aan redden bijna niet te denken viel. Men kan zioh indenken hoe snel allee in zijn werk ging, als men weet dat de j vrouw van De Bruin Azn., die naar boven geloopon was om nog het een en ander in veiligheid te brengen, niet meer lang» denzelfden weg terug kon gaan, daar ©en verstikkende rook en vlam- men haar den terugweg afsneden. Een buurman kwam haar te hulp door sen ladder aan de voorzijde van het huis te plaatsen, waardoor zij zicth redden kon. Zij kreeg een balk op den arm, waar door zij aan den pols verwond werd. In de hoeve daarnaast moest een circa 30-jarige dochter, die ziek te bed lag, half gekleed vluchten. Behalve de beide woningen zijn naar schatting een 84.000 kilo hooi een prooi der vLammen geworden. Toen wij de plaats van den brand verlieten, waren I tientallen mannen bezig, de smeulende maasa's hooi, waaruit nog telkens de vlammen sloegen, met water te bespuiten en uit elkaar te halen. Dat wat eenige uren te voren nog niets als welvaart en vrede ademde, waar twee gelukkige gezinnen in volle gerust heid de vruchten genoten van hun arbeid en vlijt, was nu niéts dan een rookende woes tern ij. En rondom de puinhoopen van hun bezittingen en 'hun welvaart, dooiden de beklagenswaardige menschen rond die met één slag, door de roeke loosheid van een kind, een groot deel van de resultaten van hun zwoegen door de vlammen verteerd zagen. Naar wy hoorden zijn beide families vrij laag ver zekerd. In deze ramp steekt wel weer een ernstige waarschuwing voor anderen. TENTOONSTELLING VAN GEKWEEKTE PLANTEN. Nltuwirklffc a.d. IJital, 19 Sopt. D« tentoonstelling van de door de kinder»* der openbare lagere scholen gekweekte planten, heeft zich niet in veel belang stelling mogen verheugeqi. Zoo weinig belangstelling van de ooiders, die gratis toegang hadden en van anderen, is met bemoedigend voor do kinderen en ook niet voor de 'commissie. De vrouwelijke leden der commissie, mevr. Jurgens'Lodder en mej. De Ruiter, hobben uren bcöteed om de plan ten te groepeeren. Een eerste prijs (een boek in prachtband) hebben verkregen. Koos Honkoop, Jo Ames Ghr.cL, Carrie Doorniheim, Gorn. Hoogerwaard en Jan Edeling; een tweede prijs (een colliertje voor de meisjes, een figuurzaag voor de jongens: Bertha Honkoop, Hennie van 'Leeuwen, Jopie Lokkerkerker, Adriaan de Koning, Gors. Jongeueelen en Rika Puik; een dorde prijs (déjeuneetje voor de meisjes, een schrijfboek met ;liniaal en potloodhouder voor de jongens): Ras de Bruin, Jan Goor, Hennie Vis, Hen drik Boerop, Neeltje Luijtjee en Jéhan Lekkerkerker. Aan de salvia van Jansje Rietveld, Grietje Lekkerkerker en Neeltje Luijtjee en aan de geranium van Jo Ames Qhr.d., i» een eervolle vermelding toegekend. De gemeente-rekening 1926 is voorloopig vastgesteld, met de navolgende cijfers. Gewone ontvangsten f 117.369.74; gewone uitgaven f 109.747,84 >4. Batig saldo van den gewonen dienst f 7621,891. Ontvangsten van den 'kapi taaldienst f 77364,10; uitgaven van den kapdtaal dienst f 62.279.59 Batig saldo van den kapitaal dienst f 15.084,51. De commissie voor de gemeente bedrijven is in haar geheel weder her benoemd. De commissie bestaat uit de hoeren W. van YVaas her gen, voorzitter; A. den Hollander en L. Verhoef, leden. De burgemeester heeft ter openbare kennis gebracht, dat in November en December as de herkeuringsraad zal zitting houden. Van de gelegenheid, om in die zitting een geneeskundig onder zoek te ondergaan, kan warden gebruik gemaakt door ingeschrevenen voor den dienstplicht, die nog niet bij de lana- of de zeemacht zijn ingelijfd, alsmede door gewone en buitengewone dienst plichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest. Het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur heeft over 1928 een subsidié ont vangen van f 3200. Voor 1929 is volgens de aangeboden begrooting een subsidie aangevraagd van f 4110. Gistérervmiddag had in de luala van. de universiteit te Amsterdam de ©ore- promotie plaats van den heer F. M. W1 buu* Linke prof. mr. dr Fryda (pro moter), midden de pasgopromovoerde dr. F. M. Wibaut en prof. Burger. kwaad tegen haar gesproken en haar niet het minst verteld van hetgeen hij ge hoord had.. De houding van haar man deed Hanna heel veel pijn en kwetste doch zij was te troteoh om iets te vragen. Missohien was zij ook een geinig be- •oesd, want tij had haar echtgenoot nooit in zulk een stemming gezien. Wat Willem betreft, hij bewoog zich als een zwijgende leeuw door het huis Want de dat de „fijne, deftige jonker" Lien ontroofd had en zij, els'hij met zijn mooie gezicht en zijn praatjes niet tusscherubeijde tgekoraen was, tooh wellicht zijn vrouw zou zijn geworden, wekte haatgevoel in hem. Kort nadat de schipper teruggekeerd was van het kasteel, was hij met Willem naar het schip gegaan en beide mannen hadden den geheelen dag hard gewerkt om de schade te herstellen, die de Btorm aangebracht had. Zij waren slechts thuisgekomen om te eten en om te «wijgen Ondanks de verslagenheid oeer de ram" die enkele huisgezinnen getroffen had door den storm, was het verdwijnen van Lien niet onopgemerkt gebleven en leverde geschikte stof tot drukke gesprok ken in het dorp. Men wist plotseling dat Lien op het punt had gestaan met Willem Luca te trouwen, en anderen vertelden er nog bij, dat zij door den jonker ont voerd was. 's Avonds van de haven tenigkeerend, waren kauitein Bram en Willem een groepje pratende visschers voorbijgegaan en ven der jonge visschersmaats had de onbeschaamdheid gehad oan te zeggen: „Nou Willem, dat valt je ook niet mee", daarmee doelende op Lien. De jonge Luca keek den onvoorriohtige •en oogenblik aan als een getergde beer, trad zwijgend op hom toe on velde hom dan mot één slag van zijn ontzettende vuist tegen den grond, terwijl hij hem kalm toevoegde: „Daar schreeuwbek, dat valt zeker ook niet mee." De geslagene krabbelde verbijsterd op en bleef op een afstand, zonder en woord te zeggen, terwijl de visschers Willem verstomd aanzagen. Zoo iets wa ren zij niet van den goedigen, vreedza- men zoon van Luca gewend. Niemand zei een woord, want allen hadden res pect voor de ruisten en het grimmige gelaat van den jongen vissoher, die uit dagend bleef staan, als scheen hij be reid om elkeen, die er naar verlangde, zulk een tuchtiging toe te dienen. Doch zijn vader troonde hem mee en vermaande hem zijn driften te tougelen, met de opmerking, dat hij niet zulke sterke armen had gekregen om iederen man neer te slaan, die wat van hem en Lien zeide, want dat hij andera wel dagwerk zou hebben Een aoniero stemming heerechte er in het huisgezin van den schipper, waar anders altijd, lioht, Trede en gelat had den gewoond. Achter het manker Taai haar onbewogen gelaat droeg Hanna een gevoelig hart en rij leed neer, otacheon zij niets liet blijken. Ba koele mgenaaklmanheid Tan haar man en jongen was bitter ais gal toot haar. En van alles gaf rij Lien de sohuld. Here had haar hun liefde ontroofd. Felle jaloerachheid sloop haar hart binnen en zij maakte zich zelf wijs, dat als zij stierf. Zij nog niet zoo betreurd zou wor den, als nn over Lien getreurd werd fWtail

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 3