DEZE PAGINA UITKNIPPEN EW BEWAREN No. 4. Ravenswaay's Leffers-Arfikelen Dan moet U RAVENSWAAY'S LETTERS-ARTIKELEN gaan gebruiken HUISBLAD TOOR MU EN BIECHT N.V. v.h. M. RAVENSWAAY ZONEN 00K BUITEN EIGEN SCHULD Een prachtig Dames- of Heerenrijwiel Een schitterende Waschmachihe Een prima Handnaaimachine Een eerste klas Gouden Dames- of Heerenhorloge of een ander mooi Cadeau bekomen Lelters-Koffie, Letters-Margarine, Letters-Thee, Letters-Tabak, Letters-Koek, Letters-Zeep en Letters-Cigaretten f.tu II] Ixtra-Oadeaux: won Toelichting Spaarbonnen P.S. Met deze. advertentie zijn alle vroegere circulaires, betreffende de Letters-Artikelen, vervallen S0ÏÏ00NH0VEKS0HE OOUEABT van Vrijdag 19 Ootober 1928 Bo. 5494 VIERDE BLAD. Buitenland. De naa die te jen Zeppelin was. Gemeenteraads vergaderingen. Weer een jroot jebouw ingestort. Gesprongen Handen Gemengd Nieuws. Wacht niet tot het te laat is, maar geeft U nog heden op als abonné met Ongevallen-Verzekering. wilt u Dit stelt U daartoe in de gelegenheid. De volgende LETTERS-ARTIKELEN worden door ons In den handel gebracht: De Koffie en Margarine zijn verpakt in half ponden, de Thee en Tabak in ons-pakjes, de Zeep in doozen van 2 stangen en de Cigaretten in doosjes van 20 stuks. Op de verpakking van de Letters-Artikelen bevindt zich een Letter. De zijde, waarop deze Letter voorkomt, moet U uitknippen en 30 van deze zijden met Letter opsparen. Hierbij dient er rekening mede gehouden te worden, dat de wikkels van de koek, de wikkels van de zeep en de doosjes van de cigaretten elk voor een halve letter gelden. Hiervan moet U dus het dubbele aantal hebben. De Letters der verschillende artikelen mogen door elkaar worden geleverd. Heeft U het vereischte aantal letters compleet, dan zendt U deze aan ons kantoor op. U geeft daarbij op, welk cadeau uit de tweede lijst (zie hieronder) U wenscht te ontvangen. Tevens geeft U op, welk EXTRA-CADEAU (uit de eerste lijst hier onder), U zoudt wenschen te ontvangen, indien U daarvoor In aanmerking mooht komen. Wij verzoeken vooral Uw naam en volledig adres (met woonplaats, straatnaam en huisnummer), duidelijk op te geven. Het is tevens noodzakeiykv dat U opgeeft, bij welken winkelier U de Letters-Artikelen heeft gekocht. Het verdient aanbeveling, bij de inzending gebruik te maken van de formulieren, die wij hiervoor beschikbaar stellen. Na inlevering van 30 zakken of wikkels ontvangt U steeds één cadeau, hetzij een gewoon cadeau of een EXTRA-CADEAU, Indian U daarvoor In aanmerking mooht komen. Hieronder treft U oen lij»t aan van do EXTRA-CADEAUX. Dame.- of HearenpQwiel H.ndna.im.ohine W..ohmachina - Keukanfornuia - 6 Stoelen met leepen zitting an png Tafelaepwie. voop 18 pep.onen Een Caasetta Sola Tafalzllwep (30 stuks) Gpoote .taande Sohemeplamp Pendule met Coupe. Qouden Dames- of Heepenhoploge (pols of gewoon) 8-pepsoone Eikenhouten Ledikant Prima Linnenkast Mooie Hangklok Kachel Emaille keukengapnituup (25-deelig) 8-pepsoons Kapokken Bedstel frlm. Pathóphoon (massief eiken) - Heopenoostuum naap maat Wlntepjaa naar maat Regenjas neap maat (hierover verstrekken wij gaarne inlichtingen). Ook kunt U hiervoor een ongeveer gelijkwaardig cadeau aanvragen. Wij behouden ons echter het recht voor, Ingeval U voop een Extra-Cadeau In aanmepking mooht komen, toch een cadeau uit bovenstaande lijst te lenden. ade lijst No. 1. 0 blauwe of roode Japansche kop en schotels. 2. Een blauwe of roode Japansche theepot. 3. Autoped. 4. Blauwe of roode Japansche melkkan en suikerpot (samen). 5. Prima houten pijp. 6. Emaille emmer (wit of grijs). 7. Boodschapiasch. 8. Broodplank. 9. Chlnamat. 10. Fluitketel voor 1'/, L. XI. Emaille melkkoker 18 c.M. 12. Emaille pan 22 c.M. 13. Emaille theepot 14 c.M. 14. Emaille vergiet 28 c.M. 15. Emaiile waschteiltje. Ll|sf der g No. 16. Oegaivaniseerd waschteiltje. 17. Koekpan. 18. Thermosflesch. 19. Bonbondoos. 20. Slijppiank. 21. Cocosdeurmat.. 22. Pluche vloerkleedje. 23. Afgepast kachelzeil. 24. Waschecht machinekleedje. 25. Emaille drinkkruik m. beugelsluiting. 26. Fantasie bloemtafelkleedje. 27. Padvindersmes. 28. Wit bloemtafelkleedje. 29. Badhanddoek. 30. Sigarenaansteker. 31. Doosje met 3 dames-zakdoekjes. 32. Bagagedrager. Oadéaux: 34. 35. 36. 37. u hunt hiervoor ook een ongeveer gelijkwaardig cadeau aanvragen. We behouden ons No. 33. Complete zaklantaarn. Dozijn alpacca theelepeltjes. 12 lepels of vorken. Déjeuner (kop en schotel met bordje). Tabakspot. 38. Kinder-waschkom. 39. Alpacca-beursje. 40. Melkkan 1 L. 41. Stoffer (zuiver haar). 42. Zeilzwabber. 43. Olazen suikerpot (geslepen). 44. Keukenbijl. 45. Hakmes. 46. Waschbord. 47. Kinderstoeltje (ronde leuning). 48. Ssheermessteen in houten doos. 49. Sportriem (breed), echter het recht voor, U een cadeau uit bovenstaande No. 50. Fleschje odeur. 51. Doos zeep met fleschje odeur. 52. Hand-fietspomp. 53. Irisé-vaas. 54. Dames-portemonnaie. 55. Heeren-portemonnafe. 56. School-étui. 57. Strijkijzer. 58. 6 kop en schotels (modern décor). 59. Melkkan en suikerpot idem. 60. Theepot idem. 61. Lampakap, imitatie plaa In lood. 62. SPAARBON. (Zie toelichting hieronder) lijst te zenden. Er zijn verbruikers van onze LETTERS-ARTIKELEN, die, wanneer zij niet voor een Extra-Cadeau in aanmerking zijn gekomen, geen klein cadeau wenschen te ontvangen, doch liever doorsparen voor een grooter cadeau. Voor deze verbruikers stellen wij Spaarbonnen beschikbaar. Voor deze Spaarbonnen kunnen zij een cadeau uitzoeken uit onze blauwe Cadeau-iijst, die bij Uw wihkelier verkrijgbaar is. Nu is aan deze Spaarbonnen nog deze bijzondere attractie verbonden, dat, hoe meer Spaarbonnen men tegelijk inlevert, hoe grooter in ver houding de waarde van deze Spaarbonnen wordi. 1 Spaarbon heeft een waarde van 2 Spaarbonnen hebben een waarde van 3 4 5 w 8 0 M 10 20 bonnen van onze blauwe Cadeau-lijst. 41 03 80 HO 135 161 188 216 245 II Spaarbonnen hebben een waarde van 275 bonnen van onze blauwe Cadeau-lijst. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 306 338 371 405 440 476 513 551 590 Wanneer U bovenstaand staatje goed heeft nagelezen, zult U zien, dat da voordeeien voor de geregelde verbruikers zeer groot zijn. Met een voorbeeld zullen wij dit toelichten. Wanneer Iemand 5 Spaarbonnen inzendt, ontvangt hij een cadeau ter waarde van 110 bonnen. Iedere Spaarbon heeft dan dus een waarde van 22 bonnen. Zendt hij evenwel 20 Spaar bonnen tegelijk in, dan ontvangt hij een cadeau ter waarde van 590 bonnen. Iedere Spaarbon is dan gemiddeld bijna 30 bonnen waard. U krijgt dus een rente van 50%. De Spaarbonnen rijn strikt persoontijk en moeten door de verbruikers rechtstreeks een ons ksntoor worden opgezonden. De Spaarbonnen kunt U, ier verkrijging van een cadeau, Inzenden wanneer U dil zelf wenscht. Inplaats van een cadeau uit onze blauwe Cadeau-lijst, stellen wij voor 20 Spaarbonnen ook nog, naar keuze, een der volgende cadeaux beschikbaar Een prima waschmachine I Een 2-persoons ledikant. I Een mooie elecfrische hanglamp. I Een kachel. Een 2-persoons kapokken bedstel: Een mooi vloerkleed. I Een pendule met coupes. I of een gelijkwaardig cadeau. 6 stoelen met tafel. Een mooie electrische schemerlamp. Een keukenfornuis. Het kan vookomen, dat U op de Spaarbonnen een cadeau heeft uitgezocht, waarvan het daarvoor vereischte aantal bonnen niet precies overeenstemt met de waarde van de ingezonden Spaarbonnen. U heeft bijvoorbeeld een cadeau uitgezocht, ter waarde van 125 bonnen. U heeft 6 Spaarbonnen, waarvan de waarde, volgens voorgaand staatje, 135 bonnen is. In dat geval zendt deze 6 Spaarbonnen In. Voor de 10 bonnen, die U teveel heeft gezonden, doen wij U een bewijs toekomen, dat U later weer kunt inzenden tegelijk met andere bonnen. U moet bij elke Inzending dus altijd opgeven een keus uit de EXTRA-CADEAUX en een keus uit de gewone cadeaux. Eén van beide ontvangt U altijd. Velen zullen er echter zoo gelukkig zijn, het aangevraagde EXTRA-CADEAU te ontvangen. Het Is ons gebleken, dat sommige verbruikers meenen, dat, wanneer in hun woonplaats of bij hun winkelier reeds een Extra-Cadeau is uitgereikt, er in die plaais of bij dien winkelier den eersten tijd geen Extra-Cadeaux zullen worden uitgereikt. Wij kunnen mededeelen, dat dit beslist niet het geval Ie. Het doet er niet toe: of U reeds vroeger een Extra-Cadeau heeft ontvangen; of er in Uw woonplaats reeds eerder een Extra-Cadeau is uitgereikt; of er onder de klanten van Uw winkelier reeds een Extra-Cadeau ia uitgereikt. Uw geluk blyft steeds hetzelfde. Hieronder volgen de prijzen der Letters-Artikelen, die allen uitmuntend van kwaiitfeit zijn: Letters-Koffie (Deel) 55 cent pen half pond. Lettere-Koffie (Rood) 85 cent per half pond. Letfenn-Margarlne 85 cent per half pond. Lettera-Koek 80 cent per atuk. Letters-Thee 40 cent per ons. Letters-Tabak (rook- en pruim-j 85 eent per one. Letters-Zeep 80 oent pér stang. Letters-Cigaretten 80 oent per doosje van 80 stuks. Reeds honderden Extra-Cadeaux zijn uitgereikt. Hieronder volgt een voorbeeld, hoe het briefje, dat bij de letters moet VOORBEELD- worden ingezonden, behoort te worden ingevuld Inzending van Ravenvraay's Letters-Artikelen. INZENDER: J. Jansen. WOONPLAATS: Arnhem. ADRES: Heselstraat No. 26. KEUZE late LIJST: HEERENRIJWIEL. KEUZE 2de LUST: BOODSCHAPTA8CH. WINKELIER: B. Willemsen. WOONPLAATS: irnbt. ADRES: Burchtstraat No. 6. DATUM VAN INZENDING: S October 1928. QORIHCHEM, October 1888. In aan klein vliegtuigje ovar dan Ooaean Esp ros- kalooze ond ar naming Huldiging dar Zepgelln- btmannlng. De welgeslaagde tocht via dan Zeppe lin schrijn ar een waaghals toe gebracht 1» hebben hit oog mos mali Ma vlieg tuig te pmbeereo. Geheel onverwacht la gistermorgen, ka pitein-luitenant ter aae H. Maodonald, een officier van de Faigaleqho marine om 16 u 51, tyh van Greenwich opgestegen met rijn Ha villend Gipsy Moth, met een spanwijdte van slechts 7.96 meter om van New Found-Land In Noord-Amcri- ka naar Europa te vliegaa Maodonald, die 28 jaar oud ia, had goed weer afgewacht en zjjn opa tij gen waa sensationeel door het onverwachte. Hij vliegt alleen, heeft gqejn, draadlooze installatie en geen drijvers. Hij hetft brandstof voor 3600 mijl aan boord en kan 35 uur In de lucht blijven. Voor rijn vertrok verklaarde hij, dat ctyn bestemming Londen, .waa, dat hty vertrouwde te sullen slagen en dat bjj vandaag hoopte te zuilen aankomen. Dinsdagavond kreeg hij bericht, dat de woonomstandigheden voor een vliegtocht over den Oceaan gunstig waren en daar op nam hij het besluit om te vertrekken. Ne 100 M. over bet vliegveld gereden te rijm i^twam zijn toestel bevallig van den grond vrij en steeg tot 170 M* hoog te. Toen zette hij koers naar het Oosten. HU heeft een tbennoaflesch met koffie en twee dozijn, boterhamjmen meegenoe- men. Maodonald heeft bltykbaar buitengewo ne» aanleg voor vlieger, want eeniga maanden geleden ondernam b4j, na nog slechta acht uur )«rvaring als „all een" - vlieger In rijn eentje «ta. vliegtocht naar Frankrijk, Italië, Egypte, Arabiê, Mesopo tamia, Palestina en Syrië en zijn eigen lichte Motb-vliegtuig. In verge lij king met het toestel van Lindbergh is rijn vliegtuig een dwergje. Het weegt in zijn geheel 400 K.G. Berichten, die hedenmorgen binnenko men, maken het waarschijnlijk, dat de roekedooze er reeds heft leven b(J in heeft geschoten. Indien alles goed ging, had hij gister middag de Westkust van Ierland moetan bereiken. Het Engelsche ministerie van lucht vaart heeft verklaard, dat de weersom standigheden buitengewoon goed waren. Maodonald moet op rijn heelen tocht een wind met een sterkte van ongeveer 45 KM. per uur in den rug gehad heb ben. Met een snelheid van 130 KM, had haj den afstand van Newfoundland tot Ierland in ruim 19 uur kunnen af leggen. Gedurende den nacht is hef lichte maan geweest en het uitzicht was voor treffelijk. Het slechte weeqr aan de Ier- sche kust is verbeterd, voor bdl daar nog had kunnen aankomen. Nu wordt gemeld, dat het Hollandsche stoomschip Harden berg het vliegtuig heeft waargenomen, doch zoo ver weg van Ier land, dat dit bericht geen houvast geeft De volgende week zal de Zeppelin, weer terugvliegen naar Europa. De Duitsch-Amerikaaasche Kamer van Koophandel te New-York heeft ter eere van de bemanning van de.Zeppelin een receptie gehouden. Aan den officieelen maal1(i}d zaten ongeveer duizend perso nen aan. Aan tafel werd gesproken door den Voorzitter van de K. v. K Ir. Bran denburg, Walker dm burgemeester van New York en vele .anderen. Ten slotte naq^Dr. Eckener zelf het woord. Hem ei-." .e bemanning was meende hij veel te vefel lof toegezwaaid Het luchtschip is nog niet volmaakt, bet houdt echter de vaste belofte in, dat het In de toekomst in grooter afmetingen en met grootere motoren volkomen aan rijn doel zal beantwoorden. Deze vol maaktheid zal eerst dan bereikt kunnen worden, wanneer het luchtschip In flnan- deele kringen vertrouwen heeft gewekt, zoodat het bouwen van grootere lucht schepen mogelijk wordt Deze luchtschepen zullen den tocht over den Oceaan bij slechte weersom standigheden op rijn hoogst in drie en hij gunstige omstandigheden zelfs in twee dagen kunnen doen. De voorzitter van de Kamer vort Koop handel heeft Dr. Eckener e«n gouden horloge aangeboden. Dr. Eckener zal trachten van Ameri- kaanche kapitalisten 14.000000 dollar (35 millLoen gulden) los te krijgen voor den bouw van vier Zeppelins, die den dienst tusschen Europa en ie Ver. Staten zouden moeten onderhouden. ook da eigenaar, die raedi ia de kelder verdieping was gaan wonen, om het laven zal rijn gekomen. Tot duiver ztfn vier gewonden en twee Ltyken uit het puin te voorschijn gehaald. BU het opruiming!werk is nog een lijk gevonden. Alle drie tot dusver geven dein lijken zjjn van Italianen, die de meerdejr- hedd vormden van de daar werkzame ar bel ders. Men gelooft dat nog 15 of 16 arbei ders onder het puin liggen. Twee kon den zich redden door uit een raam te springen, een ander la met lichte ver wondingen gevlucht De architect-eigen aar bevond sioh niet, zooals aangenomen werd, In de kelder verdieping, wel rijn vrouw, die zich ech ter ln veiligheid neeft weten te brengen. De oorzaak van het gebeurde la nog on bekend. EN THANS DE BESTUURDER. Dr. Eckener de oommandant van den Zeppelin,, die naar Amerika vloog, ia een heftige tegenstander van de Zeppelin geweest. Het was ln de eerste Jaren der proef nemingen met Zeppelin's „starre systeem" te Frledrichthafen, dat in een naburig provinciaal blad regelmatig corresponden ties uit Friedrichahafen verschenen, welks met een schuilnaam waren onderteekend en die op Zeppelin en rijn plannen een bijtende critiek uitoefenden. „Onzin, geld wegsmijten. Dwaze hersenschimmen van een ca valerist, die van techniek geen flauw begrip heeft Zoo ongeveer, wdrd over de uitvinding van Zeppelin geschreven. En dat in een tijd, toen inderdaad ook de aller-a lier hoogste Duitschers met ko ninklijke titels, alsmede koningen en ko ninginnen uit het Rijk der Techniek als Bertha Krupp, in bewaard gebleven brie ven beleefd maar duidelijk elk» onder steuning van de hersenschimmen" ge weigerd hadden. De oude graaf Zeppelin was woedend! Wie kon de schrijver zijn? Men speurde maanden lang tot men er achter kwam, dat een zekere literator, Dr. Hugo Eckener genaamd, de schul dige was, die op deze wijze het werk van Zeppelin in de oogen der wereld belachelijk trachtte te maken. Op «tv pon nlgen ochtend trok de oude graaf er pp uit, ontdekte Eckmer, bezig rijn tuintje om te spitten en riep hem over dd heg toe: f c Goelen morgen, ik ben Zeppelin. Morgen. Ik heet Eckener,. Ja, dat weet ik, zoo begon nu, Zep pelin. En ook weet ik, dat u de schrijver van die venijnige stukjes tegen mijn lucht schip is. t Zoo, zooi Jawed: zoo too. Maar waar schrijft u over mensch Heeft u ooit in een lucht schip meegevlogen Neen. Nou ,dan vliegt u morgen maar eens mee. En dan kunt u na afloop voor mijn part nog tienmaal gemeener stukjes schrijven dan Vroeger. Afgesproken! En Eckener vloog met Zeppelin. Hri werd andersdenkende, een der vurigste Zeppélin-geestdriftelingen. Schrijven deed hij niet meer. Geen letter. Hij kwam bij den ouden graaf ln de leer, werd dlelns opvolger en geldt thans als de grootst» man ter wereld op het gebied van Zep pelin-luchtschepen. RAMP TE VINCENNES. Gistermiddag is te Vlncennea ln Frank rijk een in aanbouw zijnd huis, dat zeven verdiepingen groot zou worden, ingestort Het Ingestorte huis was reeds tot de zesde verdieping opgetrokken toen liet plotseling met een donderend gelraas in eenstortte. De ramp kwam zoo onver wachts, dat van de ongeveer 25 werk steden (het juiste aantal is niet met ze kerheid bekend) niemand zich door de vlucht kon redden. De straat en de om liggende terreinen werd met steenklom pen els besteld. Alleen de eerste verdie pte# stoet oog overeind. Men denkt, dat BERGAMBACHT. Voorzitter de burgemeester, de Edel achtbare heer J. A. A. Uilkans, secretaris de heer W. Schipper». Alle leden van den raad zfja tegen woordig, behalve de heer J. van den Berg, met kennisgeving. Al» de voorzitter de openbare raads zitting heeft geopend, zegt hj| het weri- scheiijk te achten, voordat met het lezen dear notulen een aanvang wordt gemaakt, het nieuwe raadslid den heer G. Kok, te beëedigen. Voordat deze beëediging plaats heeft, deelt de voorzitter mede, dat by den raad een schrijven van het hoofdstembureau is in gekomen, waarbij wordt bericht, dat de heer t. Kok tot lid van den raad is be noemd. B. ten W. hebben de stukken en de be treffende geloofsbrieven nagezien an heb ben ze in orde bevonden. Zij stellen dan ook voor om den heer C. Kok als fcd van den raad toe te laten. Spreker vraagt pf Iemand naar aanleiding van een en onder nog het woord wenscht Daar nie mand iets te zeggen of te vragen heeft, wordt aangenomen, dat de heer C. Kok als lid van den raad is toegelaten. Hierna verZoekt de voorzitter de hoeren T. Boer en Joh. Boer den heer C. Kok de raadszaal binnen te willen leiden. Ale de heer G. Kok de raadszaal is binnengekomen, zegt de voorzitter tot hem, dat de raad besloten heeft de ge loofsbrieven goed te keuren en hem als lid van den raad toe te laten. Vervolgens vraagt spreker of hij de eeden of wel de beloften wenscht af te leggen. De heer G. Kok deelt mede de eeden te willen afleggen. De voorzitter neemt den heejr C. Kok hierna de zuivjerings- en ambtseed af, waarna de voorzitter memoreert, dat bet nu ongeveer een jaar geleiden is, dat de héér C. Kok voor het laatst zitting in den raad had. Door het overlijden van wjjlen den heer K. Hofland keert de heerC. Kok du weer al» ttdrrta den raad terug. hoogt, dat de haar Brik. door de ervaringan, die hij tljdena rijn vorige sitting keest opgedaan, met moed de toe komst tegemoet cel aim. Verder hoopt hij dat) htt mede aal willen werken tot de behartiging van de belangen der gemeen te Bergambacht en tot de goede toekomst die 'deze gemeente tegemoet gaat Dat het den heer C. Kok gegeven moge riju daar aan mede te werken. De heer C. Kok dankt den voorzitter voor diens woorden en verklaart vervol gens, voor zoover zijn kennis hem reikt, de belangen ><an de gemaejnte Bergam bacht te zullen behartigen. Alsnu worden de notulen gelezen en onveranderd door den raad vastgesteld. Vervolgens stelt de voorzitter de wethoudersbenoemlno aan de orde. Na de stemming blijken te sjjn uitge bracht tien geldige stemman, waarvan 6 op den heer P. van, den Dool en 4 op den heer A Oskam Dz. Op de vraag van den voorzitter of de nieuw benoemde wethouder zijn benoe ming wenscht aan te nemen, antwoordt laatstgenoemde bevestigend, waarop de voorzitter hem met zjjn benoeming en met het vertrouwen, dat in hem gesteld wordt gelukwenscbt Spreker hoopt, dat dd heer Van dm Dool veel ln het belang van de gemeente zal kunnen doen. De heer P. van den Dool antwoordt, dat hij niet uitfluitend het partijbelang sal bahartiwen, doch ook een open oog voor het algemeen belang heeft. Met de gaven en krachten, dien hij van God ontvangen heeft, hoopt hij het algemeen belang der gemeente Bergambacht te behartigen. Vervolgens deelt de voorzitter mede: a. dat Gedeputeerde Staten helt raads besluit, waarbij tot wijziging van de begrooting 1928 werd overgegaan in ver band mat de terugbetaling der keurloo- nen der trekhonden, hebben goedge keurd. b. dat van den heer J- Terpetra een schrijven ia ingekomen, waarbij deze be richt, dat hij zijn benoeming tot lid van de plaatselijke commissie van toezicht o*. het lager onderwijs, heeft aangenomen. c. dat den 17 den öeptpember j.l, kas, boeken en bescheiden van den gemeen te-ontvanger zijn nagezien. Eet oedrag, dat in kas werd bevonden, waa oonfotrm de boeken en beeohedden. b. dat eveneens procesverbaal van kas opname van de woningbouwvereenigin^ „Volksbelang" is opgemaakt. Ook hun wna allee in orde. De achterstallige pos ten hebben de aandacht van het bestuur der vereeteging. e. dat op 6 Augustus j.L de kaa van het eteotrieah bedrijf ie gecontroleerd. Ook hier bleek allee in orde te zijn. f. dat een schrijven is ingekomen van de buurtcommiesie van den Burgemees ter Uilkensstraat, waarin wordt berioht dat veel1 laat en hinder van hel vuil wordt ondervonden omdat de bewonen van deze straat geen bergplaats hebben om het vuil daarop te deponeer en. Zij meenen, dat dit geen gewenschte toe stand ia, redenen waarom rij aanstelling van een vuilnisophaler in de kom van de gemeente verzoeken. In verband hiermee wordt door den voorzatter nog medegedeeld, dat de heer A. Tfeure bereid is het vuilnis op te slaan op een plaats door hem aan te wijzen. Spreker zegt verder, dat B. en W. bezig zijn een onderzoek in te stellen hoe dit in andere gemeenten werkt. Te rimer tijd nullen B. en W. met voorstel len dien aangaande komen. g. dat er een schrijven is Ingekomen, dat een zeer onduidelijke handteekening draagt en afkomstig is uit de gemeente Utrecht. In dit schrijven wordt aange drongen, dat de gemeente zich, inzake de uitvoering van den vleesch keuringsdienst zal aansluiten bij de gemeente Gouda. Na eenige onderlinge bespreking wordt beelotan dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde een voorstel van B. en W. inzake gedeeltelijk adhaesie te betuigen aan een adree van de gemeente Amemuiden. Uit de mededeelingen, die de voorzitter doet blijkt, dat de gemeente Amemuiden bezwaren heeft te een artikel 104 der L. O.-wet, welk artikel betrekking heeft op die navordering van schoolgelden van de bijzondere school. In het adres, dat de gemeente Arnemudden aan den Minister heeft gezonden, wordt wijziging van art. 104 der L. 0. wet gevraagd, ter wijl tevens werd verzocht te willen be vorderen, dat navordering der school gelden der jaren 1922 tot 1925 niet meer plaats zal kunnen hebben. Daar de Minister reeds een voorstel tot wijziging van artikel 104 der L O. wet heeft ingediend, wenschen B. en W. alleen adhaesie te betuigen op het tweede verzoek, dat de gemeente Amemuiden aan den Minister doet. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Alsnu komt een voorstel van B. en W. ter tafel, dat inhoudt «en «ereprijs beschikbaar te stellen voor de clubten toonstelling van de pluimveevereeniging, tar waarde van ongeveer f 12,50. De voorzitter leest een adres van de Pluimveevereeniging voor, waaruit blijkt, dat door deze vereeniging 2en Kerstdag en den dag daarna een plpuimveetentoon stelling zal worden gehouden. De heer T. Boer verklaart een afkeer te hebben, dat er op Christelijke feest dagen tentoonstellingen worden gehouden en is er tegen, dat deze eereprijs wordt toegestaan. De voorzitter zegt, dat het niet om de datums gaat, doch wel of men voor of tegen het toestaan van een eereprijs ia. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen mot 8 stemmen voor en 2 te gen. Tegen de heeren Joh. Boer en T. Boer. Hierna stelt de vobn&tter aan de orde Sen voorstel van B. en W. inzake ont heffing te verzoeken van het geven van ondsrwlji In HchtmsHJk* osfs- nlng ml& de Openbare Scholen. Dt voorzitter dHi( mede, dat met in vang van 1 Januari 1980 dit vak noot worden Ingevoerd, doch dak toen «t«eda voor «cd tijdvak van twee jaren onthef fing van Ged. Staten kan krijgen. Dil vak komt dan in da plaats van da vrije en orde-oefeningen. Nu moet ontheffing van de invoering van dit onderwijs aan gevraagd worden voor dan tijd van twee jaren, namelijk voor de jaren 1929 en 1980. Het is wel mogelijk, nu in dit vak onderwijs te laten geven, dooh dat komt de «■emeente op veel geld te staan, daar om ie spr. er voor af te vrachten, daar er voor het Jaar 1930 nog veel verande ren ken. De heer A. Oskam informeert of, wan neer dit onderwijs moet worden inge voerd, een eventueel gymnastieklokaal door de bedde scholen, namelijk de bij zondere en oneribare kan worden ge bruikt. De voorzitter meent, dat, waar men tot de aanschaffing van een gymnastiek lokaal is overgegaan, dat wel gebeurt. Spr. haalt de gemeente Schoonhoven aan, waar zoover als spr. weet. de ver- i schillende scholen ook van een en een zelfde lokaal gebruik maken. Wordt goedgekeurd. Als nu komt ter tafel de vaatsteUing der penatoenagrondalagen van gemeente ambtenaren. Deze worden, nadat rij door dan voorzitter rijn toegriioht, door dan raad vastgsteld. Vervolgens wordt tot de benoeming van leden der electridtritaqommiasie .overge gaan. i Dei heer A Oskam Dz., wordt, zijnde aftredend, met 9 stemmen en 1 blanco, herbenoemd. De herbenoemde neemt zjjn benoeming aan. In de plaats van den heer P. van den Dool, die niet herbenoemd kan worden, omdat hij nu zitting in het dageljjksch bestuur heeft, wordt na drie stemmingen benoemd de heejr T. Boer, die deze benoeming aanvaardt Nadat de raad tot de benoeming van leden voor de drie stembureau* is over gegaan, worden enkel» comptabiliteitsbe- 8 lui ten, nadat zij door den voorzitter rijn toegelicht, door den raad goedge keurd. i De goedkeuring der begrooting van het H. G. of algemeene armbestuur wordt nu aan de orde gesteld. De geraamde inkomsten en uitgaven beloopen een bedrag groot f 9 693,39 X, terwijl «r een post voor onvoorzien ia f «S/7054. De begrooting is door het burgerlijk armbestuur opgemaakt, zonder aan de gemeente subsidie te vragejn. Wordt goedgekeurd. Het laatste punt der agenda geeft aan de aanbieding der gemeentet-begrooting voor het gemeentelijk electrisch bedrijf, beide voor het jaar 1929. De voorzitter deelt mede, dat de be grooting ter visie zal worden gelegd en in de volgende openbare raadszitting zal worden behandeld. De gewone dienst heeft een geraamd bedrag ,aaa inkom sten en uitgaven groot f 123.110.70, ter- Vfll de kapitaaldienst aan inkomsten heeft f 5.294,40 en aan uitgaven f 12.802,7154, zoodat hier eon nadeelig slot valt op te merken groot f 7.528,0154. Uit de mededeelingen, die de voor zitter omtrent de begrooting van het ge meentelijk electrisch bedrijf doeft, blijkt, dat het geraamd verlies groot zal zjjn f 2800, terwijl dit verlies in het jaar 1928 werd geraamd op f 4850. Tenslotte deelt de voorzitter nog mede dat er van het Nederlandsch Olympisch Comité een circulaire is ingekomen, waar in een auto-sproeiwagen wordt te koop aangeboden voor een bedrag groot f 1400 Naar aanleiding vap deze circulaire vraagt de voorzitter of de raad hierop wenscht in te gaan ja of neen. Na eenige bespreking besluit dei raad hierop niet in te gaan, omdat de afstan den voor het besproeien der wegen te groot zijn svil men doelmatig werk ver richten en als men hiervoor een vast arbeider moet aanstellen; de kosten te hoog worden. Bij de hierna plaats hebbende rond vraag vraagt de heer A Oskam Dz. hoe het komt, dat hij nog geen antwoord heeft op de vraag, die hij in vorige ver gaderingen al heeft gedaan en weftke vraag ln verband staat met het geven van vergunningen, die van de bouw verordening afwijken. De voorzitter deelt mede, dat een wij ziging van het betrokken artikel bij de gezondheidscommissie Is voorgesteld, doch dat er nog geen rapport is. B. en Wl zuilen evenwel met voorstellen komen. De heer A. Oskam vraagt of men wel recht heeft om van de verordening af te wijken. De voorzitter antwoordt, dat het de vraag is of de vergunningen, die gegeven rijn, wel in strijd met de verordening zijn. De heer A. Oskam voert hiertegen aan dat bij de verbouwing en bij den nieuwbouw bij den heer Van Zoest ver gunningen zijn gegeven, die van de ver ordening afwijken. De voorzitter zal dit laten onderzoeken. De raad zal in een volgende vergadering een en ander uit hebben te maken. De heer T. Bóer wil bij de sloot, die zich ter hoogte Van de woning, bewoond I door den heer T. Verhoog bevindt erin leuning plaatsen, omdat hij het daar een I gevaarlijke plaats vindt De voorzitter zal dit in de vergadering van B. en W. ter sprake brengen- De heer C. van der Hee vestigt de aandacht van B. en W» op het riool. INGK10ND1H ■EPlPliLIMa. ils gevolg van Wterslnvloidtn of Arbeid maakt men spoedig weder gaaf en zacht door Inwrijving mot Doos 30, Tube 80 ct PUROL dat zich bij de woning van den heer Van Zwienen bevindt. Bij een grooten regenval staat de straat daar blank. Spr. meent, dat hier naar gekeken moeit wor den. D« voorzitter zegt, dat het niet door stralen van het riool in den regel te wij ten is aan de mensch en, die het vuil van de straat ia het riool vegen. Er zdl naar gekeken worden. Nadat de voorzitter den heer C. Kok Inzake diens opmerking, betreffende straat verzakkingen heeft geantwoord, dat daar mede bij de samenstelling van de be grooting al o>p is gerekend, sluit hij de vergadering. Verzuim niet In one nummer van heden het begin te lezen van onz« nieuwe alles overtreffende Feuilleton „ONSCHULD EN MISDAAD- MUSSOLINI EN DE BOEREN. Premies voor hun werk. Mussolini bemoeit zich letterlijk met alles. Er is reeds veel te veel geld uit- gegeven aan het verfraaien dt|r steden aldus sprak hjj in een rede tot de boeren van Italië en de Italiaausche kolonie in Afrika de tijd is gekomen om mil- lioenen te wijden aan den landbouw ten einde Italië onafhankelijk te maken van andere landen voor zijn tarwe en andere landbouwproducten. In den Loop van zjjn rede zeide Mus solini nog „100 K.G. productie meer per H.A zal Italië in s'taat maken alles voort te brengen wat noodig is voor het voeden van heel zjjn bevolking. Een dergelijk re sultaat kan verkregen worden door het gebruiken van goed zaaizaad, goede kunst mest Ik ben er zeker van dat de boeren hun plicht zullen doen". Mussolini deelde vervolgens mede, dat hjj prijzen instelde van 20, 10 en 5 duizend lire voor de boeren, die in de groofte middel- en kleine bedrijven de grootste vergroo ting van den oogst zouden weten te ver krijgen. In zijn rede zei Mussolini nog o.a. dat da boeren meer bloed geofferd hadden in den grooten oorlog dan. iedere andere klasse en dat zij de overwinning van Italië mogelijk hadden gemaakt door de welvaart van het land te verzekeren. EEN HEEL GEZIN UITGEMOORD. Ln het gehucht Laugeroiles bty Roche d' Augoux in Frankrijk is een geheel gezin, bestaande uit een grijsaard van 76 jaar rijn schoondochter van 44 jaar en de dochter van deze laatste, den meis je van 21 jaar, vermoord. De vrouwen werden gevonden met afgesneden keel, de oude man kreeg twaalf steken in de borst met een vork. Van. de misdaad wordt een jong familielid uit de Arden nen verdacht, die eenige dagqn te Lau- gerolle gelogeerd heeift en verdwenen is. EEN FAMILIEDRAMA. Te Chaxlottenburg (Duitachiand) heeft rioh een erne tip familiedrama afge speeld tuaeohen een 62-jarigen eigaret- tenfabrikant en zijs. 28-jarigen noon, die hoorioopende ruzie kregen. Plotseling ging de noon den vader te lijf en vela*» hem met vuistslagen neer, waarop dfc vader een revolver trok en op rijn zoon schoot. Zwaar "ewond is het slachtoffer naar een ziekenhuis gebracht. De genees- hoeren hopen hem te kunnen redden. De vader Is in voorlooplge hechtenis geno men. Uit het onderzoeik ie reeds geble ken, dat hij in zelfverdediging heeft ge handeld. De eerste spoorwegcantins. Zater dag zal op het spoorwegstation Rietlan den te Amsterdam de eerste spooarweg- cantine geopend worden. Ddt is een proef neming. De inrichting van het houten gebouw tje zal geschieden geheel voor rekening van de Nederlandache Spoorwegen, die ook de kosten van verlichting en verwar ming op zich neemt. De vereeniging van geheelonthouders onder Nederiandsoh Spoor- en Tramwegpersoneel aal zorgen voor de exploitatie. AUTOBUS TEGEN BOOM GEREDEN. Een autobus, bestuurd door J. J. Ca*»- teiliin, uit Roelof Arendeveen, is, toen de- se uit de Bakikereteeg kwam en de Kei zerstraat te Leiden wilde ingaan, tegen een boom gereden. Het voorste gedeelte van de bus werd zwaar beschadigd. Door de glasscherven werd een der inzittenden, het 10-jarig meisje L. Kraaij uit Bodegraven, vrij ernstig in het gelaat verwond. Na door Dr. De Vries van den eersten hulpdienst voor- ioopig ter plaatse te zijn verbonden, ie zij naar het academisch ziekenhuis over gebracht. De andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. gebeuren er eiken dag ongelukken. Met het tegenwoordig drukke verkeer van autobussen, auto's, enz. enz., is onze VERZEKERING voor onze abonné's EEN WARE UITKOMST. OngnalUn- Vtrulurlng uitsluitend voor onto abonnfe ZU vorder het hoofd vun dit Had. -

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 7