Scider-Beliaier Verzorg uw Handen met Purol MisMsiar r VOOR DE FEESTDAGEN "fc Boerenknecht Dienstbode Consultatiebureau voor Zuigelingen te Lopik UITVOERING Uitvoering Schouw Huwelijk. Boerenknecht S. SWAAP Op Dinsdag ls(en Kerstdag wordt GEEN dienst gereden. Coöperatieve Boerenleenbank Coöp. Boerenleenbank Gouderak Coöp. Boerenleenbank Nufsspaarbank - Schoonhoven Gemeenteraads vergaderingen. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Afloop Aanbestedingen Belastingvragen. Afloop Verkoopingen Sportnieuws. Burgerlijke Stand Marktberichten. Adriana Blanken, Adriana Blanken, voor Kerstkranten Saucijzen Letterbanket en Welnachtstollen Aanbevelend, in verschillende prijzen zanpreenlo. ie Qrool-iiniiners iMimrBen. ..UolhardiRD" Noordeloos Woensdag 27 Dec. as. Terstond gevraagd: Gevraagd: Schippersknecht, Bekendmaking. Polder Stolwijk Ouderkerk a/d IJssel Gevraagd een Boerenarbeider, Terstond gevraagd: Gevraagd met Kerstmis gevraagd vraagt zoo sooodlg mogeülk Tandheelkundige beide Kerstdagen Spreekuur van: JONGENEEL, Oud-Alblas. gevestigd te Ouderkerk a.d. IJssel. Gevraagd, Ameide-Tlenhoven De laagste prijzen- De groolste keuze Rijwielen en Onderdeelen K. SNOEI llidbulsslraat 7—9 s<*ottkt"i Het succes op de drculaire ran het „Groene Kruis" in verband met gelde lijke bijdragen benoodigd om tot stich ting van een w^jkgebouw te komen is in dew dagen gestagen tot bijna f 3000 eegge twee-derde van het benoodigde bedrag. De aanbesteding van het Wijk gebouw kan dan ook al gauw verwacht worden. Bij de verkiezing op 21 December J.l voor een notabele in de plaats van Dr. F J. Hakkenberg, die tot Kerkvoogd Is benoemd, werd geen meerderheid ver kregen, zoodat een nieuwe verkiezing Is uitgeschreven tegen 11 Januari ai Stolwijk, 34 Deo. Bij da alhier gebon den winkelweek werden de navolgende prijzen aan de winkeliers toegekend: le pr. D. Zuidervliet, 2e pr. C G. v. d Berg, 3e pr. Gebr van -Dam, 4e pr, H Broed veld, 5e pr. H. Bode en 6e pr. G. v d. Heuvel De le prijs be stond uit een vette gans met een me daille. Door sommige winkeliers was heel wat werk aan hun etalage besteed, zoodat het voor de Commissie goen ge makkelijke taak was om van de 18 deel nemers de etalage's op de juiste waar de te schatten. De alhier gehouden Bazaar, tor ge legenheid van het 25-jarig bestaan van het Groene Kruis, af deeling Stolwijk, heeft netto winst opgebracht van f 1780.75 Do gehouden Pluimveetemtoonstel- ling is gedurende die twee dagen door bflna 500 betalende bezoekers bezocht Ongeveer net zooveel als op de het vo rige jaar gehouden tentoonstelling. Hoog-Blokland, 31 Deo. In de gehou den kerkara&dsvengndening zijn herko zen als diaken D. de Jager, als kerkvoogd M. de Leeuw en ala notabelen W. Borre- kerk en J. de Greetf. De voorzitter meent dit even onder de aandacht te moeten brengen, opdat niet de schijn gewekt zou worden, als zouden B. en W hierin gedaald hebben. De heer Tom wgt, dat hot geen fan- taisio was, maar dat alleen een weg is Alblassardam, 24 Deo. Alhier werd Zn- terdagmiddag een demonstratie gahou- aannemer den met een hmndbluschapparaat van de f 1358. Berate Ned. Brand Bhisah-onderneming o* heer gevestigd te Amsterdam. Deze demon stratie werd gehouden op het terrein van de Nederwaard alhier Hel was werke lijk interessant deze demonstratie bij te wonen, die in alle oprichten goed slaagde. De naam enelbluesohor is niet onver diend. Aan het Burgert. Armbestuur de zer gemeente is voor 1029 een subsidie verleend van f 2000, voor de buiavlijt- eohool f 250. De voorzitter doet mededeling Tan eet) sehryven van Ged. Staten, waarbij1 goed gekeurd wordt teruggezonden eten raads besluit tot het aanbrengen van verbet- teringen aan de el Openb. Lag. School. Dit besluit moest alsnog worden inge zonden. De heer Tom vraagt welke rechts- Eond er bestond, dat van deze ver teringen f 1500 op den post onder houd ie gebracht Dit heeft spreker be vreemd. De heer Maaskant geeft de noodige inlichtingen. De heer Tom vindt de manier, waarop het gebeurd is, niet juist en zegt, dat het bijzonder gewoon lager onderwijs van do gedegenheid heeft geprofiteerd. De voorzitter en verschillende heeren spreker het togen. Ook de heer Van der Wees geeft de noodige inlichtingen, ofschoon het hem niet lust, deze zaak nog eens op te halen. Ged. Staten berichten de ontvangst van de wedging van artikel 83 der algem. politieverordening Volgens deze wijziging mag men voortaan benzine in voorraad hebben in buiten overeenkomstig de wet toegestane be waarplaatsen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten berichten de goedkeuring van dm onderhandsche aanbesteding ran een uitbreiding van het buizennet der waterleiding by de nieuwbouw van de Woningbouwvereeniging „Ons Huis" al hier. Het werk is opgedragen san den J. Boeren te Sliedrecht voor Oud-Alblas, 24 Deo. Alhier had in een lokaal van de Oh£. School de onthulling plaats van de geschonken vlag aan den Vrijwilligen Landstorm. Na opening door de heer MAibelis kwam aan het woord de propagandist de heer Groenendijk. Nadien werd aan den Burgemeester al hier verzocht de vlag te onthullen en hem over te reiken. Spontaan werd aangeheven de eerste twee coupletten van het Wilhelmus. Na het gebruik van eenige versnape ringen had door den heer Groenendijk plaats de uitreiking der prijzen bij de ge houden schietwedstrijd gewonnen. Qoudrlaan, 24 Dea Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk sillhier is herkozen de heer R. D. C. M. van Slijpe «n tot diaken de heer F. Pier hagen. Krimpen a.d. Lak, 24 Deo. De heer M. Stout heeft ontslag genomen als voor zitter van de toonelvereeniging O. K. K. Ammerstol, 24 Deo. De heer C. Kok la tot kerkvoogd herkozen, welke herbenoe ming door genoemden persoon is aan vaard. Hesendorp, 24 Dec. In den loop der er week sal alhier de uitreiking van het Mobillsatiekruis plaats hebben aan allen, die in de mobilisatie gediend hebben en woonachtig zijn in deze gemeente, Goe- janverwelleslui Oukoop en Hoogebrug. Men kan zich daarvoor opgeven bij den secretaris der Plaatael. Oommissie van den Landstorm. Nieuwpooit, 24 Dec. Gistermiddag kwa men twee wielrijders met elkaar in botsing m»t het gevolg dat de fietsen nogal wer den beschadigd, De personen bekwamen geen letsel en daar de aanrijding nogal hevig was liep dit ongeval goed af, en kwamen de neereu mei de schrik vrij. Laat men toen vooral bedenken dat reebts en niet te hard rjjdnn geboden ls, vooral by de soheipe hoeken dte wfj ln Nieuw- poort bezitten. Ook voor autorijders is deze waarschuwing wel gewensoht. N1EUWERKEBK a.d. IJSSEL. Tegenwoordig de heeren: A van der Duitóen, W. van Waasbergan, J, J, Maas kant, S. J. de Jong, A. G. van der Wees, A den Hollander, J. Reójm, M, Vent», M. Molenaar, J. Tom euj L. Verhoef. Voorzitter de heer F. Jas, burgemees ter. Secretaris de heer Wi. van Gappellen. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen van de vorige vergadering. De heer Maaskant maakt een kleine bemerking. De voorzitter antwoordt den heer Ver- li oei naar aanleiding van diens algemeene beschouwingen waarin opmerkingen taja gemaakt over het converteer en van geld leen in gen. De heer Verhoef hefeft daarin abuis gehad ,hy was toen nog geen raadt lid. De voorzitter loost de gevoerde cor respondentie voor, inzake het [eventueél vervroegd aflossen van do geldleening oorspronkelijk groot f 150.000 aangegaan Verhoef merkt op, dat er twee woningen klaar zijn, doch dat er nu nog geen electrisch licht en water leiding ii is. De titter Sterk hoeft ge zegd, dat de aannemer eerst na Nieuw jaar aan het werk zal beginnen. De voorzitter zegt, dat do woningbouw vereeniging eerst op 15 September Jl. beeft gevraagd om aansluiting aan de waterleiding voor de nieuw gebouwde woningen. f De heer Verhoef meent, dat vroeger werk had moeten worden gemaakt van het leggen der buis vanaf 's Gravenweg op het bouwterrein. Dit had moeien gebeuren voor het verzoek van de boruw- vereeniging inkwam. Nu heeft de vereejii- ging nadeel door huurderving. De heer Tom vraagt of de flchtkabels al vast niet gelegd kunnen worden, op dat de sleuven dichtgemaakt kunnen wor den en of de watermeters geplaatst kun nen worden. De voorzitter zal een onderzoek in stellen. Ged. Staten berichten de goedkeuring van de gemeenterekening dienst 1926. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer J. C. de Wit bericht, dat hjj acooord gaat met den prijs van f 3.50 jSer vierk. meter voor het voorste ge deelte van den gemeentegrond aan 's Gravenweg. Besloten wordt den grond te verkoo- pen. De heer Molenaar vraagt inlichtingen over het uitpad. Of er een afzonderlijk uitpad komt, of dat alles over de be staande brug gaat De heer Van Waasbergen zegt, dat het voorste huis een afzonderlijke brug krijgt De heep Molenaar meent, dat voor de huizen, die daar achter gebouwd zullen worden, moet worden betaald aan de gemeente voor uitpad over het toegangs pad. Verschillende heeren zijn het er niet mee eens. Bij het opmaken der akte zal met den notaris besproken worden, of al pf niet bijdragen voor uitpad zullen worden ver leend. Wordt besloten tot verkoop aan de Woningbouwvereeniging „Ons Huls" van den grond, waarop de tien woningen ge bouwd zijn tegen een prijs van t 1.25 per vlerk, meter. Veder ls lngekkomen een gchrflven vgjn verschillende ingezetenen van den Zuid- plaspolder waarbij lij verzoeken om straatverlichting. De chef-monteur van het Electric!— brits bedrijf heeft van deze werkzaam heden twee begrootingen gemaakt: één van f 659.40 en één van f 694.40, al naar gelang welk systeem toegepast wordt De verlichting langs het kanaal zou circa f 7.70 kosten. Dit ls reeds baj voor baat aangevraagd. fWarttt nm%9.) LEKKEBKEBK. Voorzitter de burgemeester, de edel achtbare heer G. G. Roos; secretaris de heer J. van Riemsdijk. Alle leden rijn aanwezig. Nadat de presentielijst te geteekend, onent de voorzitter de openbare raads zitting en zegt dat hij, voordat hij mot de behandeling der agenda een aanvang maakt, eerst een der meest geëerde in gezetenen wensoht te herdenken en wel wljlon dsn hoor H. Okkor, die lange jaren in deze gemeente te werk zaam geweest. De overledene heeft veel in het belang van de jeugd dezer ge meente gedaan. Spreker meent dan ook uit naam van alle leden te kunnen epre- hy ken als hij wijlen den heer Okker dank het Mynwerkersfonds van de Steen- zegt voor hetgeen hij in het belang van kolenmijnen in Limburg te Heerlen, voor het stichten van een waterleidingbedrijf Gebleken is, dat het niet mogelijk is deze 6 pCt. leening om te zetten 111 een lager rente-type. De heer Verhoef gaat niet accoord met het antwoord van het Mynwerkers fonds en motiveert dit Voorts zegt spr. niet gefantaseerd of overdreven te heb ben. Hij heeft alleen een weg aangewe zen, om tegen lagere rente te Leenen, niet wetende of het mogelijk was. De voorzitter had toAn mos ten antwoord*». d« gemeente heeft gedaan, waarna spre ker verder zegt, dat de nagedachtenis aan den overledene een aangename en prettige zal zijn en dat hij in hreede kringen geëerd zal blijven. Bij de hierna plaats hebbende ballo tage wordt uitgemaakt, dat de monde linge stemmingen bij het lid Streefland een aanvang zullen nemen. Vervolgens leest de secretaris de notu len. van het verhandelde ia de voor gaande vergadering. Di heer 0- «&i«* PS* merblngwn omtrent hetgeen door den voorritter in de voorgaande zitting is ge sproken over het solaria van de wethou ders. De voorritter aagt. dat hij heeft mede gedeeld dat een eventueel verlaging! van het salaris van dl wstheudsrs van Gedeputeerde Staten moet uitgaan en dat hij het gewensoht achtte, dat tie heer C. Van Es geen voorstel deed in zake verlaging van het wethouden*oio- rii. De beer W. Verhoog maakt eenige op merkingen omtrent het genotuleerde be treffende de voorwaarden, waarop de gemeentelijke subsidie aan Het Groene Krais is verleend. De voorritter meent, dat wethouder De Jager voorstelde alleen op die voorwaar de subsidie aan Hej Groene Kruia te verleenen, *dat er een lid van den Raad zitting in het bestuur van Het Groene Kruis zou nemen. De bedoeling is ge weest, dat de Baad wensohte, dat uit den Baad iemand al gedelegeerde aan het be stuur van Het Groene Kruis zou worden toegevoegd. Onder goedvinden van hot bestuur van Hert Groene Kruis heeft spreker als gedelogerde udt den Raad zitting in genoemd bestuur genomen. De notulen worden goedgekeurd. Vervolgens zegt de voorritter, dat van de subsidie, die den waarnemend ge meente-ontvanger over 1929 door den Raad is toogewpran, wellicht geen ge bruik zal behoeven te worden gemaakt, omdat de gemeente-ontvanger kort na nieuwjaar weer in functie hoopt te traden. P I. Ingekomen stukken. De voorritter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken. a. een missive van Ged. Staten ge lei den de goedkeuring van het raadsbe sluit tot wijziging der begrooting 1920. Voor kennisgeving. tb. een missive van hetzelfde college, geleidende de goedkeuring van het raAds- beshiii tot wijziging van de begroeting 1928. Voor kennisgeving. o. een verzoek van de gewestelijke landstormooroznissie Gouda om, ln ver band met een dit jaar te houden var- bandswedstrijd voor het landstormever- hamd Gouda van den bijzonderen vrijwil ligen landstorm, een bedrage uit de ge meentekas. Waar het instituut van den bije. vrijw. landstorm rich ten doel stelt bescher ming en handhaving van het wettig ge zag en rich mag verheugen ln de volle sympathie van de regeering, stellen J3 en W. voor, voor het gevraagde doel een bijdrage van f 10 te verleenen. Wethouder De Jager deell mede, dat in het ooilege van B. en W. over» dit onderwerp geen eenstemmigheid heersch- te. Wethouder Van der Wouden was er wel voor, doch spr. niet. Na het schrif telijk advies van B. en W. riet hij nog minder de noodzakelijkheid voor het ge- i ven van deze subsidie in. Ook gelooft spreker, dat de tiftaomder vrijwilligs landstorm niet meer die sympathie van de regee ring heeft als wel eens het geval is ge weest, omdat do regeering haar subsi die met twee ton heeft verminderd. Die sympathie is enkele graden gedaald. Door de meerderheid van het College van B. en W. wordt het verleenen van deze subsidie eemotireerd met te zeg gen, dat het voor de handhaving van het wettig gezag ia. Dat men dit zegt of wil, neemt spr. aan; doch dat er wat anders van terecht komt, gelooft spr. ook. De landstorm, zegt spr., te samenge steld uit reohts georiënteerde mensohen, die een haat tegenover de linkerpartijen koesteren. Daarom is de bijzonder vrij willige landstorm in het leven gebleven en anders nérgens toe; dus ook ndet tot de handhaving van het wettig gezag. Verleden jaar is eenzelfde verzoek door den raad met 8 stemmen tegen en 3 voor verwarpen. Spr. meent dat wan- neer deze subsidie wordt verleend, men 1 een precedent zal gaan scheppen. Wan neer de muziek-, zang- of turnvexeeni- ging later om subsidie van de gemeente komt, dan is men moreel verplicht, ook f dme subsidie te verleenen. Spreker is er dan ook tegen, dat deze subsidie wordt verleend. De gemeente Schoonho ven sn nog meerdere in deze buurt log gende gemeenten hehben ook geen sub sidie aan dit instituut verleend. De heer Q. van Es is h^t in groote lij nen met wethouder De Jager eens. Ook hij riet geen nut in het geven van sub sidie aan den bijzonder vrijw. landstorm. Ziet spr. dit instituut niet direct aie een instelling, waarbij uitsluitend rechtadh georiënteerde menschen rijn aangesloten, wel riet hij personen, die •Héén aan kapitaal denken. Spreker hoopt dat de raad eenzelfde houding ten opzichte van dit verzoek zal innemen als het voorgaande jaar.. Hij gelooft niet, dat, wanneer het wettig gezag werkelijk werd ondermijnd, een groep van 00.000 mensohen dit gezag zuiden kunnen handhaven. Spreker zou wel eens willen, dat die mensohen, die bij dit instituut zijn aangesloten, ook eens voor enkele centen per dag in den militairen dienst moesten. Misschien zou den zij dan wel eens andere meening krijgen. Hij eindigt met te zeggen, dat de i.d.a.p.-fractie tegen het voorstel van B. en W. te. De beer W. Verhoog stelt aan elk raadslid persoonlijk de volgende vraag: wat denkt de raad van een toestand, waarbij alle partijen haar poritie alleen zouden kunnen handhaven ten over staan van revolvers en bajonetten? De heer Mudde bstrijdt de meening van wethouder De Jager, dat de bij zonder vrijwillige landstorm uit .haat te genover andersdenkenden is ingesteld. Spreker zegt, dat deze instelling uit nood te gebaren en wel in het jaar 1918. toen een zekere persoon rich er op toebe reidde; de Koningin van den troon en hij er op. De bijzonder vrijwillige land- Atom te géboren om te tenohten ooi INGEZONDEN MEDEDEELINQ. Znnuwaohtig, Overspannen •n Slapeloos Mijnhardt's Zenuvrtrblotten sullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 c(. Bij Apoth. en Drogisten. dierbaar Vorstenhuis zoolang ate dit mogelijk is te bewaren. Alle oetegoriën rijn ln dit instituut vereenigd behalve de i.d.a.p. Deze in stelling is er om de rust en ante. te hand haven, indien er rich soms weer dingen, sooais die in 1918 hebben plaats gehad, voordoen. Spreker gelooft, dat de lei ders van zekere partij rioh eerst wel eens goed zullen bedenken, aleer de ge beurtenis van 1918 te herhalen, omdat zij thans rekening Ihehben te houden met d* 80.000 menschen, die de Koningin zullen bewaren. De heer C. Broere vraagt of dit een subsidie is die ieder jaar terugkomt. De vtoonritter antwoordt ontkennend. De heer Korevaar bestrijdt do meening ,mn den heer G. van Es, dat de bijzon der vrijw. landstorm udt een kapitalis tische groep 1b samengesteld. Deze in stelling is opgericht omdat men in tijden van nood op haar zal kunnen rekenen. De voorritter zegt, dat het hier om het beginsel gaat. Er is geen regeering in de wereld of zij moet mocht hebben. Mnn kan w»l hoog» ideeën toegedaan zijn, dooh wie de madhit uitoefent, moet ook macht hebben. Dat is niet alleen haar bet geval, dooh in alle landen der we reld. En dit zal wel zoo blijven zooalng er menschen ziin. Het gezpg moet een reserve hebben en als zoodanig kan de bijzonder vrijwil lig landstorm besohouwd worden. De leden van deze instelling zullen alleen dan optreden ala de regeering ze noodig heeft. Spreker meent, dat het hier op zijn plaats is aan dit instituut een Jtlein be drag uit sympathie af te staan, en dat geen enkele partij rioh hiertegen moest verzetten. In landen ala Duitschland en andere, heeft men ook burgerwachten en den bijzonder vrijwilligen landstorm, die ook daar in stand worden gehouden en worden gesubsidieerd. Spreker zegt verder, dat men in landen, waar de 8.d.a.p. het heft in handen heeft, zelfs veel verder gaat dan dn Nederland. Omtrent de vraag, gesteld door den heer W. Verhoog, merkt de voorritter op, dat dit een prinedpieede vraag te. Spreker zoo htf treurig vinden als alle partijen ten overstaan van revol ver en bajonet stand moesten houden. Gezag, gesteund op geweld, kan nóóit een blijvend gezag zijn, omdat het ge weld voor het goede, dat in den mensoh is, afstootend is. Evenwel dienst men reke ning met de zonde te houden. Ten slotte beveelt «preker het voorstal van B. en W. aan. Wethouder De Jager merkt op, dat de heer Mudde het door spreker naar voren gebrachte in twijfel trekt. Als bewijs, dat spreker juist te, haalt hij redevoeringen van den her Duymaer van Twist e.a. aan. Op de vraag door den heer G. •Broere gesteld, beeft de voorritter ge antwoord, dat deze subsidie voor één jaar zal worden gegeven; dooh, aldus spr., bij mij gaat het om het spel en niet om de knikkers. De z.g.n. revolutioonaire partij te er wel; dooh niet om revolutie te maken. De heer W. Verhoog merkt op, dat de voorritter het wel verschrikkelijk zou vinden als alle partijen rich ten over staan van revolvers en bajonetten zou den moeten handhaven en dat gezag, steunende op geweld, noodt van blijven- den aard kan zijn, maar aan den ando ren kant verdedigt de voorritter de wa penen weer door rich op de zonde te hl- j roepen. Spreker vraagt rioh af of een gemeente die bewapening moet steunen ja of neen. Wanneer zij dat doet, dan acht hij dat in strijd met de beschaving. De hear C. van Es merkt op, dat, wanneer de gemeente aan dit instituut subsidie gaat verleenen, zij rich op gevaarlijk terrein gaat begeven. Er te een strijd tussohen kapitaal en arbeid. Spreker meent, dat, wanneer men aan de eene categorie sub si die gaat verteenen, ook de andere daartoe het redht heeft. De instelling van het instituut van den bijzondaren vrij willigen landstorm te voor hem aan de eene zijde een verblijdend toeken, om dat dit de zwakheid van het kapitalisme toont, daar het niet meer op het volk kan vertrouwen. Spr. merkt tenslotte op, dat de voor zitter zelf erkent, dat het geweld zich zelf begraaft, andere zou bij niet hebben gezegd, dat een gezag steunende op re volvers en bajonetten, noodt een blijvend gezag kan zijn. Weök De Jager heeft gezegd, dat de leden van den bijz. vrijw. landstorm al leen reohtsoh georiënteerde personen rijn doch hier te wethouder De Jager abuis, omdat er bij dit instituut wel degelijk personen rijn, die tot de linkerpartijen bahooren. En wat het ondermijnen van het wettig gezag betreft, dit heeft 'aver al plaate,* in verband waarmede spreker het zondigen tegen de arbeidswet aan haal. Hij wil het woord wettig gezag maar laten rusten. De heer Mudde zegt, dat wethouder De Jager gesproken heeft over het niet- verleenen van subsidie door verschillende hier in de buurt liggende gemeenten. Dat ia niet waar. De gemeente Bergambacht en andere hier in de buurt, liggende plaatsen, hehben wed susddie verleend. (Wordt vervolgd.) Schoonhoven, 24 Dec. 1928 Bespeling van hat Carillon. Op den Eersten en Tweeden Kerstdag, 's mid dag 12 uur, zullen door den heer A. G Lensen op het Carillon ten gehoon wor den gebracht de volgende Kerstlied eren Eersten Kerstdag: 1 Eere zij Goc. 2. O, Kerstnacht, sohooner dan de da- gun; 3. In den hemel te het sohoon. 4 C hoe heerlijk, hoe begeerlijk. 6. In Betbie- herne stal. 0. Bij de Kribbe. Tweeden Kerstdag: 1. Heerlijk Honk het lied der Engelen. 2. Stille Naoht, Heilige Nacht. 8. De Herderkens lagen bij nachte. 4. Vol van pracht. 5. 0 Tan- neabaum. 6. Lofzang van, Zooharias. Bedankt voor Wapinvrid. Ds. W. Deur alhier heeft bedankt voor 't beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Wapenveld. Sohoonhovinscho Kleuterschool. De Koninklijke goedkeuring te verleend en opgenomen in de Staatscourant op de Statuten van de Schoonihovensohe Kleu terschool. Zij heeft ten doel fat oprich ten en in stand houden van een bewaar school, om kinderen tusschen 3 en 7 jaar aahgenaam bezig te houden en hun voor bereidend onderwijs te geven. Zij tracht dit doel te bereiken mede door af met steun mn de regeering, de provincie en de gemeente en andere wet tige middelen, die aan het doel bevor derlijk kunnen rijn. De school moet toe gankelijk rijn voor kinderen van ouders van alle gezindten. Dril maanden voorwaardelijk. De R otter damaohe Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen L. van T. alhier, die we gens verzet tegen de politie in den avond van 22 September bij het sluiten der Winkelweek, terecht moest staan. Hij werd veroordeeld tot drie maanden voor waardelijke hechtenis, met een proeftijd van drie jaren. f 20 of 10 dagen. Hedenmorgen leg de de Kantonrechter alhier aan Van D. te Bergambacht, die eenigen tijd geleden een bakkerskar van Z. aan den Opweg aanreed met rijn auto, waardoor deze groote schade opliep, f 20 boete of 10 da gen hechtenis op. De toegebrachte scha de te geheel door Van D. vergoed. POPULAIRE VOORDRACHT-AVOND. Op den derden Populairen Voordracht- Avond georganiseerd door de Commis sie van het Nut en bet Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft Mevr. Zwier- sina in een aantal voordrachten een in zicht gegeven in oen wereld die door dé meeste burgers uit onze samenleving wei nig begrepen en daardoor dikwijls hard en onbillijk veroordeeld wordt, n.l het innerlijke leven van gevangenen. De voordracht-kunstenares heeft zopwet voorvallen ten gehojwe gebracht van Oscar Wilde als in de verhalen van Mr. Frontjote Pauwste aangrijpende voorvallen ten gehoore gebracht Na de pauze gaf Mevr. Zwiersina eerst een schets van een vrouwtje, dat een handige streek van een Verzekerings maatschappij onhandig en (hoewel op dezelfde wjjze uitgevoerd; strafbaar be antwoordt, waardoor zij preventieve cel straf moet ondergaan, hetgeen haar vrij wel ten gronde richt En tenslotte het trieste verhaal hoe een gevangene, een voudig manneke, voor een in drift be gaan misdrijf veroordeeld, na dertig jaren eenzame opsluiting weer in de maatschap pij komt. Het was alles treffend, doch de voor dracht bracht dat tf effen de niet voldoen de tot uiting. De voordracht was wat vlak en droog voor deze onderwerpen en hield daardoor de ontroering tegen. En wij kunnen oms dan ook het be sluit der commissie begrepen om voor deze avonden dergelijke onderwerpen niet meer aan de orde te stellen, al is er een kleine categorie toehoorders, die zich tot het dramatische getrokken voelt Waterstand: Keulen, 37.83 om 7 uur voormiddag» of 2 o.M. boog»r dan vort gen dag. Telegrafisch Weerbericht Naar waarneming in den morgen van 24 December. Verwachting tot Dinsdagavond: Krachtige tot stormachtige, tijdelijk af nemende Z. tot W. wind Betrokken met eenige regen Later tijdelijk op klarend Aanvankelijk veel zachter. Door oon drljfrtem gsgrepen. To Bredenbroek, gemeente Gendingen, li Vrijdag de landbouwer J. Kolenbrander door een drijfriem van een dorschmachine gegrepen. Een deel van een arm werd afgekneld. In bedenkelijken toestand werd de man naar het ziekenhuis te Terborg overge bracht. VADER DOODT ZIJN BEIDE KINI- DEREN. Te Wiesdorf bij Keulen heeft een 40- jarige etectrdcien Protzek goheeten, zijn beide kinderen, eën meisje van negen jaar en een knaap van twaalf jaar, ver moord. De vrouw van Protzek waa Maandag opgesloten in een krank zinnigengesticht. Sindsdien hadden de buren Protzek en zijn kinderen niet meer gezien. Zaterdagochtend werd nu de polite gewaarschuwd. Deze drong de woning binnen en vond beide kilnderen met verbijzelden sdhfedel in hun bed; Prot zek had zich met een scheermes de slag ader doorgesneden. Een gevaarlke stad. i— Uit Chicago wordt gemeld, dat daar wederom een bomaanslag heeft plaats gehad, waar door een intieme vriend van den burge meestér van Chicago, Killing, werd ge dood. Hierdoor is het aantal slachtoffers van bomaanslagen te Chicago in den loop van dit jaar tot 479 gestegen. 50 mijnwerkers gedood. Door een mijngaaontploffing in een steenkoolmijn in het district Hohikaida (Duitschland) zijn vijftig mijnwerkers om 'het leven ge komen. Sleohts 12 man van de pïoeg kon den worden gered:. Een mooie gemeenteraad. De Ja- ponsohe regeering heeft den gemeente raad van Tokio ontbonden, omdat het vereisdhte aantal niet meer aanwezig te Vele leden vin den zaad rijn namdift veroordeeld, omdat rij betrokken zijn bij schandalen, die in het gemeentebestuur siw voorgevallen. duizend meisjes en duizend JONGE MANNEN. Een Fransoh blad doet het voégende verhaal, dat te mooi is, om niet na te vertellen. Te Aüeeeandia. (Italië) beet aan twee fabrieken, die elk een duizendtal menschen in dienst hebben. De eene fa briek werkt uitsluitend met jonge meie- fa, de andere met jonge mannen. Nu lijn de directeuren, in het belang van de bevolkingsaanwas, waarvoor het fascis me zoo kraohtig strijdt, en natuurlijk ook wel een beetje, omdat zij er bun perso neel door honen te binden, naar Museo- lind gegaan om hem te vragen of hij het trouwen tuasóhen de meisjes van de eene en de jongens van de andere fabriek wilde helpen bevorderen. De directeuren hadden vooraf netjes aan bun personeel om zijn instemming verzocht en deze van ganeoher harte verkregen. Mussolini heeft het verzoek ingewil ligd en beloofd duizend woningen te zul len laten bouwen voor de jonge paartjes. GROOTE BRAND TE NEW YORK. Voor 6 mllllocn gulden tchade. In een kantoorgebouw van zes verdie pingen in het drukste deel van de Bd« Avenue, baj de 20e straat, te New York, beeft een groote brand gewoed. De vlam men sloegen over op de beide betefadende nerceeien huizen van elf en twaalf ver diepingen. Tengevolge van den geweldi gen rook werden elf brandweerlieden on- gesteld. De rook was ook oorzaak, Jkt het straatverkeer ongeveer vijf uur lang gestaakt moest worden. Door de hdtte van den brand kwamen INGEZONDEN MEDEDEELING. er dan 500 automatische brandkrUr nen in werking, wat in de belendende ge bouwen groote waterschade veroorzaakte. De totale aahode wordt op een half mil- lioen dollar geschat. Slachtoffer van Jongensstreken. In de Vakteekensohool te Goevorden is vóór den aanvang van de leeeen, de 16-jarige Jan van Almelo aldaar van een bank gevallen, die een paar jongens boven op tw^o. andere banken hadden geplaatst. Hij kreeg eep schedelbreuk en is een paar uur later overleden. Vragen intake belastingkimstiea mon den kosteloos voor abonne's beantwoord door den heer Br A. Wijsmuller, as- countanl. Men lende vragen in aan sns bureau met insluiting van postsegel m 7 j oenl voor doorzending Vraag van A. S. tl Reeuwljk: Gaarne zou ik onderstaande vraag in uw veel gelezen blad beantwoord riezt Ik heb een inkomen van f 20 per week, plus vrije woning. Ik ben aangeslagen voor f 50.71, terwijl er maar f 600 afgetrokken wordt voor noodzakelijk levensonderhoud. Var loden jaar, ate vrijgezel, verdiende ik f 12 pea- week plu» vrije koet en inwo ning en word aangeslagen op f 15.82 in de gemeente Stolwijk. Héb ik recht «en berwaarechrift in te dienen? Antwoord: Of n al dan niet judat te aangeslagen, kon door mij ndet worden beoordeeld. In het door u genoemde be drag van den aansalg te toch begrepen Rijksinkomstenhoiaeting, pius opcenten en Gemeentelijke Belasting. Alleen door in zage van het biljet, kan door mij wor den bepaald, naar welk inkomen den aanslag is opgelegd. Om verder te kunnen beoordeelen of uw inkomen juiet becijferd is, zou ik gaarne vernemen, of u per 1 Mei van dit jaar nog dezelfde betrekking be kleedde als door u in 1927 werd be kleed, alsmede hoe uw inkomen waa ge durende 1927 en de eerste 4 maanden van 1928. Indien n mij het betreffende belasting biljet wilt toesturen en de gevraagde ge gevens verstrekt, dan zal ik u nauwkeu rig kunnen inlichten, alsook of het reden beeft een beccvraarecbrift in te dienen. Ouderkerk a.d. Uttel, 24 Deo. Door den architect D. Burger alhier is aan de «aannemer» De Heus en Bouterse te Botterdam opgedragen bet bouwen van 12 woningen in den Starmpolder te Krimpen a.d. Useel, voor rekening der N.V. Maatsdbappy tot Exploitatie van Gronden in den Stonnpoider, gevestigd Rotterdam. Door den architect D. Burger al hier is namens den walod. heer M. Gohn te R'dam, opgedragen aan Joh. Gouwenls te Krimpen ad. IJ., 't melaelwerk aan L. de Jong en Spruijtenhurg en Duijvendijk al hier, het timmerwerk enz., van 20 wo ningen aan de Kortlandstraat ie Krim pen o.d. UeaeL bonna, 'd. van J. O. Kaltner en fl. van der Kraan Friedriah Jacob, a van U. Mol on aar en F. J. Flensburg Arie, a. van G. do Jong en A. H. de Rnijter. Getrouwd: G. Hofland, oud 22 J. ril M. Hoe, oud 18 j. J Overleden: G. Noordergioaf, oud BO BERGAMBACHT. December. Geboren: «ijsbert, van H. den Har- tog en A. Middelkoop. IJsbrand, a van C. van de Graaf en E. Noorlandsr. Getrouwd: J. de Jong, oad 20 j. «n A. de Vreugf, oud 22 j. Overleden: M. Mak. oud 34 j. Nieuw-Lekkerland, 24 Deo. Dü on- derhandechen verkoop is het woonhuis, gemerkt B no. 100 met schuur, stalling on grond, en de daarbij behoorende melk- slijterij, alles eigendom van den heer P. Verkerk, overgegaan aan den heer R. Molenaar alhier, voor de som van f 8500. Goudtrak, 24 Deo. Gouderak I speelde Zondag j.L een voetbalwedstrijd voox de 2e klasse von den G. V. B. tegen Moor drecht II te Moordrecht «n won dezen met 61. LEKKERKE3RK. December. Gebaren; Maria Neeltje, d. van W. den Boer en N. van Herk Moortje Jo- AMSTERDAM, 24 Deo. (Draodioo»). Veemarkt van heden. Aanvoer 312 vette koéien, le kw. f 1—1,10, fie kw. f 0,90—1 3e kw. f 0,70—0,90; 120 melk en kal&- koeien f 275—376; 49 vette kalveren le kw. f 1—1,12, 2e kw. f 0,86—1, 3e kw. f 0,70—0,86; 42 nuchtere kalveren, f 11— f 19 per stuk; 52 paarden i 100—225; 20 schapen f 2985 per stuk; 270 var kens, 'Holl. Overrz. en Geld. f 0,850,86, enkele hooger f 0,84-0,80; vette varkens f 0,82—0,84. OUDEWATER, 24 Dea (Telefonteah). Kaasmarkt van heden. Aangevoerd 57 partijen, tezamen 2565 stuk», wegende 12825 KG. Prijzen: met Rijkamerk li soort f 53—56, idem 2e Boort f 60—ÖB. Ongestempelde f 50. Handed matig. GROOT-AMMERS, 22 Deo. Aan d» markt alhier waren bieden aangevoerd 23 partijen, met te zamen 874 stuks ka zen, wegende 5635 K.G. Prijs met rijks- merk le soort f 6265, 2e soort f 50 52. Handel matig. Heden overleed, tot onze diépe droefheid, onze Inpig gelitfde Vrouw en Moeder In den ouderdom van 42 jaren- D. A. OSKAM en Kinderen. Lekkerkerk^ 21 December'28. Heden overleed te Lekkerkerk onze Innig geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster Eohtgsnoote van D- A, Oskam, in den ouderdom van 42 jaren Bergambacht, Wed. Ant. BLANKEN. 's-Oravenhage, C. ZIJDtRLAAN— Blanken. J. ZIJDERLAAN. Bergambacht, 21 Dec. 1928. In hat lokaal yan A. DE WITH te Lopik' (Dorp) zal te beginnen met 4 Januari 1929, des Vrijdagmorgens om de 14 dagen van kwart over 9 tot kwart over 10 een KOSTELOOS Consultatiebureau voor Zuigelingen gehouden worden door de Districts-Kinderarts van de Prov. Utrechtsche Vereen, voor Moeder en Kind Mej. Dr. A. H. KRIJGER. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde broeder, Zwager en Oom, de Heer P. van Rijswijk, inleven rustend Onderwijzer, in den ouderdom van 64 jaar en 8 maanden. Uft aller naam, Krimpen a.d IJssel, B. VAN RIJSWIJK. Langerak, J. HAKEMULDER. Langerak, 23 Dec. 1928. li- Is KOESTRAAT 9H hot adres C. Verroen, Sohoonhoven Directeur J. P. OS KA M, Ooud, op Woaasdag 26 Dec. a.i„ (2e Kerstdag) des avonds 7.30 uur, in de Bovenzaal van dhr. O. VAN AS. Behalve enkele zangnummers zal worden opgevoerd: I Blijspel ln 3 bedriivea. 1 Klacht in 1 bedrijf. Plaatsbespreking op 2en Kerstdag van 4—5 uur. Entrée f 0.75. NA AFLOOP BAL. HET BESTUUR. Directeur den Heer A. v. d. Heijden te geven op (2de Kerstdag) IN DE O. L. SCHOOL. Aanvang 7 uur. Entrée f I.— HET BESTUUR Door omstandigheden en overhaast vertrek, zie ik mij genoodzaakt op deze wijze afscheid te nemen van »1 mijn Vrienden en Kennissen. A. H. M. Print— B"« Turing von Ferrlor. Utrecht, December 1928. VERLOREN rijdende van Den Haag naar Berg ambacht Een Autovoorband. Tegen bel. te bezorgen bij J. DE EL EN, Veehandelaar, Bergambacht. Een Halfwas P.O.. bl| D. SPEKSNIJDER, A 277, le Ouderkerk a.d. ljseel. Een liefst net persoon van 14—16 jaar. Adres D. DE JONQ Wz, Motor „Buiten Verwachting", liggende Oouderak bij Dorp. Ingevolge art. 22 der keur. HET BESTUUR van den maakt bekend, dat op Zaterdag 29 December a.i. SCHOUW itl word» gedreven over de Sporen en Slenken en de tonrondheid der Wegen. Het Bestuur voornoemd t M. VERDOOLD Cln.,Voorz. H. A. SCHIPPER Hin.,Seer. Bezoekt den Bezar voor de Vbp. „Het Groene Kruis" te welke wordt gehouden op 84, 27, 28 «n 29 D«o. In de lokalen van de School op het Dorp. D« Bazar is geopend van 2.30 tot 10 uur n.m. Voor kinderen Vrijdag 28 dezer van 2—6 uur. HET BAZAR COMITÉ. Net Meisje, R.-K 40 jaar, niet in gelegenheid met Heeren In aan raking te komen, wenscht kennism. met net pers of wedn. m. vast galaria. 1 of 2 kinderen geen bezwaar. Brieven onder no. 3440, Bureau Schoonhovensche Courant. 44 Waarschuwing Als uw organisms zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stoornissea waarschuwt, dat de nieren het urinezuur ea andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gi) u In aeht te nemen. Oij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken: Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuw achtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of is licht gekleurd water. Brandend «n pijnlijk bij de loozlng. Zanderig, gruisachtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan be- teekenen, dat uw nieren hulp be hoeven. Oebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het midücl, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen vsn nieraandoening. Verkrijgbaar (In glasverpakking met geel etiket Iet hier vooral op) bij apotheken en drogisten 1 f 1.75 per flacon. goed kunnende melken en varen en met alle boerenwerk bekend. Huls en tuin beschikbaar bij M. I. DE JONO, Stolwijk, Benedenkerk. Zondags niet melden. intern in Chr. gezin. Opgave ver langd loon. Adres: J. MABEL1S, Barendrecht, Voordijk. half Maart of eerder i Een flinke goed kunnende melken. L. BOER Mzn., Rotterd.dijh 12, Oouda. Wegenshuwelijk der tegenwoordige Een goed kunnende melken en met alle oerenwerk bekend. L.v.d. BASJOHz., Bergambacht, Zuidbroek. Oevraagd BOERENDIENSTBODE goed kunnende melken of genegen het te letren. Adres J. L. KOOL B 55, Oouderak. Aan hetzelfde adres nog vermist 4 Zwanen (br. '27) get. m. K. op den bek. Tegen beloonterug te bezorgen Mevr. Ds. LUURINO, Herv. Pastorie, Hazerswoude (Dorp) een nette SCHOONHOVEN 10-18, 8—4 en 7-8 uuis vnor Ouderkerk u.d. IJssel en Krimpen a.d. IJssel HET BESTUUR geeft hiermede kennis, dat alle Spaar- an Rekening-Cnurantboekjes ter bijschrijving van renta en controleering j met de boekhouding ten kantore der Bank moeten worden {ingeleverd op 84 en 87 Daoambar en 8, 3 en 4 Januari a.a., op welke dagen ook rente en aflossing der voorschotten moet plaats hebben. HET BESTUUR. (Bet Ksntonr Ik Maandag 31 Dectmbsr a.s. BESLOTEN,) Inlevering van alle Spaarbank-, Voorschot- en Loo- pende Rekeningboekjea bj) de Beatnursleden 'of den Kassier. Rentebetaling van Voorschotten vóór 1 Janpri a.s. HET BESTUUR per Januari, ln klein E«n nette gezin: voor noodhulp of vaat, P.O. Zich aan te melden 'a avonds 8—9 uur Mevr. COSTER, Beukelsdijk 143b, tegenover Adr. Milderstr Rotterdam Mondelinge getuigen. Houder» ven REKENIN8-C0URANT-, VOORSCHOT- SPAARBOEKJES moeten deze Inleveren voor de jaarlijksche contrftle e^ bijschrijving van rente ten kantore der Bank en wel: le. Tooreehotboekje» met de verschuldigde rente en aflonlagen op Donderdag 97 Dee. van 9 tot 10 n.m>, op Vrijdag 98 Dee. van O tot 10 n.m. of op Zaterdag 90 Dee. van O tot II voorin. 9e. Rekening-Courant- en Spaarboekje») Donderdag 8 Jan. van 7 tot 10 n.m., Yrjjdag 4 Jan. van O tot 10 n m., Zaterdag 5 Jan. van 10 tot 11 v.m., Dinsdag S Jan. van O tot 10 n.m., Woensdag O Jan. van 7 tot 10 n.m. Vanaf I JANUARI tot I MAART EXTRA-ZITTING des ZATERDAGS van 10 tot II v.m. De Kassier, Het Bestuur, L. DE JONO. T. DE JONOH, Dfr. L, SPEK, Ster. (Aangesloten bij kei Nederlandsch Spasrbankburesu) HET SPAARBANKBESTUUR maakt bekend: lo. dat op de zitting van Zaterdagavond 29 December 1028 van 7'M tot 9 uur ook hypotheekrenten en -afloailngtn werden in ontvangst genomen; 2o. dat op Maandagmiddag 31 December 1928 van 2% tot 4'/> uur, uitsluitend wordt zitting gehouden voor de In ontvangst neming vin hypotheekrenten en -aflossingen 3o. dat hypotheekrenten en -aflossingen kunnen worden Ibetaald per post-giro op No. B498 Nutsspaarbank Schoonhoveu uiterlijk op 27 December 1928; 4o. dat de eerste zittingen In 1929 zullen worden gehouden op Zaterdagen 19 en SB Januari, aanvangend* om half zewen uur. So. dat uitsluitend ten gerieve van de Inleggers bultan Schoonhoven woonachtig een extra-zitting zal wordin gehouden oJj Woensdag IB Januari 1888, van 2Vi— 4<:i; en voor alia inlaggara op Donderdagavond 17 Januari IB89, van 71.-9 uur, mede tot het bij schrijven van rente. N.B. De rente ad 3.6% 'sjaars blijft voor 1929 gehandhaafd, evenals de half-maandelijksche rente-berekening. BET BESTUUR. Schoonhoven, L5 December 1928. ill Rij J.

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 2