Gsaseenteraa da- Verga deringen. is mo Munmta» om «m Wwtw&mw Gemengd Nieuwe. De geweldige ontplof fing te Londen. Stukken van 180 K.G. door de lucht. Van alles wat Weet U nen daarom, rioh tad verder onderzoek le moeien onthouden. Mochten de werkzaamheden boo war den, dat dene hoot een persoon te mor lijn, dan rijn rij bereid den monteur de huln te geren ran een Jongen kracht, die tewm betrekkelijk gering loon werkzaam door rijn arbeid rich tot monteur wil be kwamen. Voorin doelen B. en W. mode, dat rij den gemeen te-op<riohter opdracht hebben veratrekt tot hel maken ran een bereke ning der kosten ran verbetering ran den waterafvoer bij H. A. Verhoeff. Op debe- gTooting voor 1920 is, gelijk n rich ruit herinneren, een poet aanwezig, waaruit eventueel die uitgave kan worden bestra den. Voor de tweede maal &af het Fan farecorps „de Kleine Trompetter" met medewerking van de „Amusante CJhib" uit Stolwijk een uitvoering, die weer wel geslaagd is. De muziek viel, evenals het toaneeistuk, weer zeer goed in den smsak, zoodal het vrij talrijk opgeiomen publiek een gemotvolien avond, goh ad heeft,' wat ook viel af te leiden uit het langdurig en welgemeend applaus, dat na elk nummer muziek en eik bedrijf, den leden der vereeniging ten deel viel. Het bestuur van de Eendradh te- pol der heeft in het Hof van Holland pu bliek aanbesteed het uitbaggeren van een gedeelte Bofph gracht en Brugeloot. De volgende aannemers hadden een bdljet ingeleverd- G. Sanders f 225 ep f 890, Stormbroek en Heijkoop f 800 en f 490; G. Elswijk f 275 en «84; E. Huijsman f 250 en f 250, respectievelijk voor Bosch- gracht en Brugsloot. De inschrijvers wo nen reap, te Waddinxveen, Zevenhuizen en de laatste te Moercapelle, aan wis het werk is gegund Lekkerkerk, 24 Deo. De heer D. v d Wouden Ozn., sinds 10 Jaar bestuurslid, waarvan 5 jaar voorzitter van de gym nastiekvereniging „Kracht door Oefe ning" alhier, heeft als zoodanig bedankt. Groot-Ammers, 24 Dec. De Gem. Zang- vereeniging „Volharding" alhier gaf Donderdag j.l. voor Kunstlievende leden en genoodigden, een uitvoering in de bovenzaal van den heer Van As. De aangnummers werden vlot en keurig ge zongen. Het blijspel Joop ten Heul werd eerste klas uitgevoerd. De rolverdeeling was uitnemend en de personen in de hoofdrollen hadden hun beste beentje voorgezet en waren volkamen toor hun taak bekwaam. Ook het 2e blijspel oogst te veel bijval. De vereeniging kan dan ook met trots op dezen avond terugzien. A.s. Woensdag geeft rij haar tweede uit voering, maar dan tegen entree. (Zie de advertentie in dit nummer). Gorinchem, 24 Dec. In de raadsverga dering is een voorstel van B. en W. aan genomen om in verband met controle werkzaamheden het personeel van de secretarie uit te breiden met één amb tenaar, zoodat voor den verificateur aan de afdealing financiën meer tijd beschik baar komt om ook controle uit te oefenen op de gemeentebedrijven. Enkele leden hebben de aandacht op don onhoudbaren toestand gevestigd waar in de weg GorinofhemDordreoht ver keert, ten gevolge van ht zeer drukke verkeer. Het waterschap doet bijna niets aan dezen weg, omdat alle grid eraan weggegooid is, zoolang niet be sloten wordt van dezen grindweg een weg met ander dek te maken. De voor zitter heeft daarop megedeeld, daf er binnenkort over deze aangelegenheid een conferentie zou plaats hebben met den betrokken minister, Gouda, 24 Dec. Aanbesteding. Het ge meentebestuur ven 's^Gravenhage heeft aanbesteed het bouwen van een schoot voor lager onderwijs aan de Bezemstraat aldaar. Laagste inschrijver, voor alle ge vallen. was de heer A. den Ouden te Gouda, voor f 110.700. Wlllige-Langsrak, 24 Deo. Alhier werd in de openbare school een lezing gehou den door den heer Kood, met aJe onder werp: „Oordeelkundig» voedering". Na dat spreker breedvoerig had uiteengezet de onderzoekingen van verschillend* meelsoorten betreffende de voedings waarde, werden de mest voedingswaar- di"» soorten met warmte aanbevolen, waarna de aanwezigen gelegenheid had den tot- stellen van vragen, wat door ve len wend gedaan, aoodat «eet leerzame bespreking volgde Aan het slof van de vergadering sprak de heer H. Hakkestesgt een woord van dank namens de aanwezigen in de eerste plaats, san den (heer Kool voor deSeercwme lering en de prettigs wij» waarop de apr. hst onderwerp had uit gelegd, daan» aan den beer Hoogen- boeawn, die de vergadering had belegd en den spr. bad «Hgenoodigd, Hat was op hoog» waarde te schatten, dat ook ds landbouwers in dene gemeente in de ge legenheid waren te hoeren van hoeveel waard® het is de Juiste voedering van het vee. Te ongeveer 10 uur werd de ver gadering gesloten. Gouderak, 24 Deo. Ten bate van de kas van de muriekvereenigimg „Caecilia" alhier zal in de O. iL. School een bazaar worden gehoudenVoor dit doel mocht men reeds verschillende nuttige voor werpen ontvangen. Tot leden van de Idchtcommiesie zijn benoemd de heeran Bergman, Both en De Bruijn. De hesr Abr. Boer ds be noemd tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. HET WERK DER NAAI VEREENIGING Gouderak, 24 Deo. De naai vereeniging „Altruiste" gaf haar 3e jaarvergadering in de bovenzaal van den heer E. Ooms. Te zeven uur opende de presidente de vergadering voor een stampvolle zaal, waarop verslag werd uitgebracht door de 6cretare8se en pennongmeesteresse. De vereeniging mag zich in een steeds stijgende sympathie van de inwoners verheugen, hetgeen de vereeniging in staat stelt steeds meer aan behoeftigen te geven. Ongeveer 130i kieedingetukken mocht de naai vereeniging in de gemeen te iritdoelen aan 30 gezinnen. Door de presidente werden zoowei bij de opening als de sluiting woorden van dank ge bracht aan de beschermvrouwe, me vrouw Dr. Beekenhamp, aan begunsti gers en "enoodigden. Zeer zeker is een woord van dank aan bestuur en leden der vereeniging hier op zij» plaats. Wij hopen, in 't belang der minder bedeel den, dat de naaivereenigdng de waar deering en sympathie, welke de vereeni ging geniet, bij voortduring zal genieten, om steeds milder te kunnen geven. Polsbroek, 24 Deo. De dienstpliohtige Jaoob Teeuw, van de lichting 1929, is door Ged. Staten voorgoed vrijgesteld van den dienst wegens hroederdienst. Hosnkoop, 24 Deo. De koopman W. C. H. van Dam uit WiHeskop is wegens jagen zonder vergunning destijds ver- baliseerd door den rijksveldwachter De Gier op Vrijdag j.l., door het Kanton gerecht te Schoonhoven veroordeeld tot een boet» van f 50. Een waarschuwing dus voor anderen 1 Ouderksrk a.d. IJnal, 24 Deo. Al is een motorrijder nog zoo snelG. G. van Krimpen ad. Ussel werd door 't Kantongerecht veroordeeld tot f 60 boete, omdat hij eenigen tijd geleden alhier met een motorfiets zonder rij- of num- merbewijs had gereden. Daarenboven had hij niet gestopt toen hij door den veldwachter werd aangeroepen, maar was op de vluoht -geslagen. Zijn vreugd was echter van korten duur, want toen hii probeerde onzen veldwachter voorbij te rijden, greep deze hem en G. moest afstappen. Vrijdagavond geraakte de moto» van een vrachtauto van de firma Lumber te Gouda, geladen met pulp, op den Oudriandsohen weg in brand. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor maar de auto moest per kraanauto naar Gouda verroerd worden. In de Zaterdagmorgen j.l. gehou den Kerkeraadsvergadering zijn herbe noemd reep tot ouderling en diaken de hoeren F. Goudriaan en M Pannekoek. KERSTFEESTVREUGDE. Benschop, 24 Deo. Vrijdagavond had alhier in de bijzondere school onder lei ding van den eerwaarden heer De Vries uü Stolwijk, de Kerstfeeetviering plaats met het onlangs opgerichte kinderkoor. Nadat -deze de bijeenkomst met gebed had geopend, heette mevr. Van der Goes (leidster van het Kinderkoor) de aan wezigen hartelijk welkom. Verder koos de heer De Vries als onderwerp m. Kerstgeschiedenis. -Nadat spreker breed had uitgeweid, Bongen de kinderen verschillende Kerst liederen, die, hoewri eenstemmig, toch aardig klonken. Daarna werden de kin deren rijkelijk onthaald op versnaperin gen. Met nog enkele woorden over Lu- kas 2 en het ringen ven een Psalmvers eindigde «preker met dankgebed. De kin deren kregen nog enkele verrassingen en toen ging het voldaan huiswaarts. Het schoollokaal was goed beset. Men kan rioh licht voorstellen, dal de tijding van lady Roke'a aanstaand hu welijk in den omtrek groot opzien, baarde. De drie toeziende voogden van Nina waren er echter alles behalve mee inge nomen, dat Dig gedurende Nina's min derjarigheid feitelijk als meester in Rookhursl heerachen zou, vandaar dal zij zich gemeenschappelijk naar het kas teel begaven, om een onderhoud met tody Roke en Nina te hebben. Mejuffrouw Roke versaheen het eerst in het salon, maar nog eer Nina den tijd gehad had om de heeren te spreken, trad ook reeds lady Roke de kamer bin- .ien en begroette met tamelijk veel drukte hare bezoekers. „Dat is een onverwacht genoegen, mij ne heeren", zeide lady Roke, hare zwarte oogen van den een op den ander latende :den. „Gij zijt zeker gekomen om mij geluk te wenschen. Ik heb in de laatste weken tallooze bezoeken gehad." De drie heeren waren gekomen met 't doel, om met lady Roke en Nina te be spreken, waar de jodg» dame haar ver der verblijf zou nemen, doch de kalme driestheid in toon en houding der schoon» weduwe bracht hen eenigszins in ver legenheid. Sir George Markham nam als oudste eindelijk het woord. „Ik was een vriend van sir Henry, lady Roke!" zeide hij. „Ik was reeds een vol wassen man, toen sir Henry nog een knaap was, maar ik kende hem goed ew had hem lief. Ais de meest vertrouwde vriend van uw overleden echtgenoot, zou ik u willen vragen, of ge wel naga- dacht hebt over den stap, dien g® doen wilt." Lady Roke knikte bevestigend. „Gij kunt slechts een oppervlakkig» kennis ran mr. Berne's karakter heb ben" fint rir George halsstarrig voort „Hij woont eerst eenige maanden in Rookham. Toen ik van uwe verloving hoorde, schreef ik onmiddellijk naar Londen om inlichtingen omtrent den heer Borne in te winnm en ik ontving zulk een antwoord, dat ik de heeren Harpe en lord Stonefield onmiddellijk verzoeken moest om met mij hierheen te gaan en u dien onaangenamen uitslag mede te deelen. Lady Roke, deze Dig Bom», dien ge als verloofde hebt aangenomen, is een schurk, een speler, een man, die uw aandacht geen oogenhidk langer waard is." „Werkelijk", zeide lady Roke met lich ten hoon „Zoo ver ik weet, bewoog de heer Borne zich in de beste kringen. Hij was nog het vorige jaar de gast van dep hertog van Nottingham en men weet, dat de hertog nog al zeer streng is op zijn omgang." De hertog van Nottingham is een verre bloedverwant van den heer Borne en noodigde hem in zijn huis, wijl hij hoopte bem daardoor van zijn lieder lijken levenswandel af te brengen," zeide sir George ernstig. „Maar het zijn niet de heer Borne's voorname verwanten, maar de man zelf, met wien ge uw lot verbin den wilt, lady Roke. Ik bezweer u, nog eens over dezen stap na te denken. Blijf liever uw leven lang sir Henry's ge achte weduwe, dan dat ge de heer Difc Borne's echtgenoote wordt." „Ik denk er zoo niet over," antwoordde lady Rok» vol hoon. „Ik geloof wel, dat ik in staat ben, om zelf te kiezen, air George. Ik zal de heer Borne over veer tien dagen huwen, en wanneer ge met dat huwelijk niet ingenomen zijt, dan kunt ge uw afkeuring daardoor te ken- ngn geven, dat ge van de bruiloft weg blijft. En thans raraoek ik u, niet verder over ds zaak te «preken. De verkeer niet BENSCHOP. Voorzitter Jhr. Mr. van der Goes. Se cretaris de heer Van Beusekom. Aanwezig zijn alle leden. Na opening der vergadering met gebed, worden de notulen gelezen vap de laatste vergade ring, welks onveranderd worden gear resteerd. Alvorens over te gaan tot de behande ling ven de ingekomen stukken, stelt de voorzitter aan de orde de vaststelling van een nieuw ©ontract met de P. E. M., inzake stroomlevering voor de weg- verlichtinr dal aam een veelzijdige be schouwing wordt onderworpen. Het te genwoordige contract, dateerende van 1925, is gebaseerd op een gemiddeld ver bruik van 2000 K. W. U. per jaar, tegen den toen geldenden prijs van 55 ct. per K. W. U., wat dus f 1100 beloopt. Volgens het door de P. U. E. M. nieuw aangeboden contract, «al dit bij een stroomprijs van 36 cent per K. W. de gemeente ongeveer f 400 meer moeten kasten, daar dan behalve bet stroom verbruik ook een zeker bedrag per lan taarn voor onderhoud moet worden be taald. Hiertegenover staat, dat alsdan een stroomprijaverlaging voor de parti culiere gebruiker», in overweging zal worden genomen. Behalve wethouder Klever, die thtna een beslissing wil nemen, kunnen de le den zidh met een voorstel van den voor zitter vereenigen, om den hoofdingeni eur uit te noodigen op de volgende ver gadering persoonlijk den raad inlichtin gen te versohaffen. Hierna wordt ter tafel gebracht het ramort inzake de reorganisatie van dan Vleeschkeuringsdlenst. De voorzitter hrengt een kort verslag uit van het onderhoud met den veteri nair inspecteur, de beide keuringsvee- artsen en de belde verhuurders der slachtplaatsen. Aangezien de instructie van beide keuringsveeartsen van kracht is tot 1 October 1930, wordt, nadat ver schillende leden hun meening hierom trent hebben geuit, op voorstel van wet houder Klever besloten, den bestaan den toestand in elk geval tot 1 October 1930 te handhaven, terwijl uitdrukkelijk wordt bepaald, dat de veehouders vrij zijn in de keuze van de slachtplaats, dus of bij Langerak of bij Sluis. O voorstel van B. en W. wordt des niettemin m. a. st. besloten de jaarwed de van den keuringsreearts Neomagua te brengen van f 250 op f 350, en van den keuringsveearts Van der Veen van f 250 op f 300, zijnde laatstgenoemde met minder keuringen belast. Wordt aan de orde gesteld een voor stel van het lid Beijen inzake loonsver- hooring der beide gemeente-werklieden. Git informatiën is den voorzitter geble ken, dat in verschillende omliggende ge meenten de tractementen der werklieden belangrijk hooger zijn dan hier Iö Miont- foort, bedraagt de belooning f 22 per week, in Nieuwerkeri a.d. Ussel f 23 en hier aJeohta f 16. Voorsteller Beijen heeft nagegaan de loonen van 23 boerenarbeiders in deze gemeenten en is daarbij tot de weten schap gekomen, dat hiervan 1 arbeider f 16, 1 arbeider f 16 met vrij buis en bouwland, 1 arbeider f 17.50, 7 arbeiders f 18, 2 arbeiders f 19, 8 arbeider» f 20, 1 arbeider f 21, 1 arbeider f 22 en nog 1 arbeider zelfs f 25 inkomsten hebben. Spreker komt tot de conclusie, dat het loon der belda werklieden ver beneden het normale is. werklieden van hun vrije tijd gebruik kunnen maken, om er iets bij te verdie nen. De voonrittwr merkt nog op, dat bet armnnent van den vrijen tijd hem ont gaat. De vraag is hier of f 16 voor een gemeente-werkman voldoende ds. Hos- wel het lid Beijen geen bepaalde vareoo- gin^ wensoht te noemen, daar hij dit aan de andere leden wensoht over te laten, sou het lid Middelkoop het loon op f 20 per week willen bepalen. Alleen de heide laatstgenoemde leden verklaren rich voor tractementsverhoo ging, terwijl de ander» leden de bestsan- de bezoldiging voldoende vinden. De vergadering wordt des n.m. 2 uur voortgezet. Gelezen worden enkele ingekomen stok ken, welke voor kennisgeving aangeno men worden. Een concept-besluit tot wij ziging der begroeting, dienst 1928 wordt goedgekeurd. Een verzoek van den heer Lamore, hoofd deer O. L. School II om een bijdrage voor het geven van een ont wikkelingscursus. die bezocht wordt door 12 leerlingen, wordt toegestaan. Een ver zoek van de Burgerwacht om over het loopende jaar een bijdrage ad f 150 te mogen ontvangen, wordt slechte gedeel telijk ingewilligd. Toegestaan wordt f 100. Een verzoek van het hoofd der O. L School I om een derde leerkacht in der vorm van een assistente, zulks in ver band met de uitbreiding van het leer lingenaantal, wordt aangehouden tot het volgende jaar, in afwachting van de tot standkoming van de thans aanhangige wetswijziging voor zooveel betreft de leer- lingenschaai. Bij benoeming van een assistente zouden ook de bijzondere scholen aanspraak kunnen maken op een gelijk» uitkeering uit de gemeentekas. Van het bestuur van de Vrijwillige Brandweer is ingekomen een aanvrage om de noodige gelden tot een bedrag van f 297.10 voor de verdere uitrusting van de brand weerlieden, w.o. f 50 voor huishoudelijke onkosten. De bedde wethouders rijn van oordeel, dat het wenaohelijk is, nog een jaar te wachten met het toestaan van de ge vraagde gelden, daar reeds dit jaar voor gelijk doeleinde f 450 werd gevoteerd. De voorzitter zou het verzoek mtn de vereeniging terug willen zenden met de vraag, of er iets besnoeid kan worden. De secretaris, tevens commandant der Vrijw. Brandweer, zegt, dat de vereeni ging de zuinigheid reeds heeft betracht. Ten slotte wordt met 5 tegen 2 stem men, die van de beide wethouders, be sloten, een ronde som van f 250 toe te slaan. D» voorzitter brengt ter tafel een no ta van den garagehouder Brunt te Hoenkoop, waaruit blijkt, dat aan de ge meente in rekening worden gebracht de reiskosten van den burgemeester van Hoenkoop naar Benschop ad f 2.50. De wethouders, die van oordeel rijn, dat in dit geval de reiskoeten door den burgemeester uit privé middelen moe ten worden betaald, wenschen de reke ning niet te accepteeren. Na toeKrihting door den voorzitter, hecht do meerderheid der leden har» goedkeuring aan de betaling van deze rekening uit de gemeentekas. Naar aanleiding van h»l gerezen geschil fcusschen de gemeente Benschop en mej. N. E. Lakkerkerker heeft laatstgenoemd» zich gewend tot Mr. De Geus, die blijkens ingekomen schrijven van oordeel is, dat een uitvoering van de gesloten overeen komst inzake den koop van bouwgrond ten behoeve van de burgemeestersworung zooals hier is geschied, volkomen in strijd moet worden geacht met de ook door de wet geeüschte goede trouw. Op grond van een en ander is Mr. De Geus van meening, dat cliënte gerechtigd is nakoming der gesloten overeenkomst en derhalve betaling van den koopprijs te verlangen, waarom hij de gemeedta na mens mej. Lekkerkerker sommeert het bedrag van f 2500 zoo spoedig mogelijk te betalen. Naar aanleiding van bovengemeld ont- schrijven, milde Lekkerkerker aam de genomen b© sluiten geen enkel recht vermag te or' 1 nenen en dat de gemeente evenmin als de burgemeester, aan de familie I kerkerker iets verschuldigd is. Er is dus naar de meening van dezen advocaat geen enkele reden, om aan mej. Lekkerkerker een som all «chad* vergoeding san te bieden. Na eenige gedachtenwisselgin tueschen den voorzitter en de leden, is men unaniem van oordeel, dat hier vwloopig niets aan gedaan kan worden dan: af wachten of er uit de quaestie al of niet een proces zal volgen. Naar aanileiddng van een gezegeld adres v an den volontair ter secretarie Boon om een belooning uit de gemeente kas te mogen ontvangen voor verrichte werkzaamheden in den vorm van schrijf loon, gelijkwaardig aan dat van Pols broek en Hoenkoop, ontspint zich een langdurige discussie. De voorzitter bepleit toekenning van schrijfloon, omdat een dergelijke, kracht onmisbaar is geworden. Het lid Beijen is tegen dezen post, mita en van de zijde van den secretaris en van den ontvanger-ambtenaar ter secre tarie de zekerheid kan worden gegeven, dat ook rij iets zullen doen. Spr. is van meening. dat in de eerste plaats die- gene(n) moeten bezoldigen, die van een dergelijke werkkracht profijt hebben. De andere leden sluiten zich bij Hat» meening aan, hoewel wethouder Klever opmerkt, dat B. en "W. voorstellen voor 1929 een post uit te trekken van f 100. Ten slotte wordt dit laatste voorstel met 5 tegen 2 stemmen, die van de leden Beijen en Schep, aangenomen. Voor het onderzoek van de rekening van de Algemeen e Armen over 1927 worden aangewezen wethouder Klever en het lid Beijen. Gekomen bij de rondvraag, zou wet houder Klever een regeling willen voor stellen inzake de huur van de veldwach terswoning, waarin voorloopdg nog de burgemeester woont. De voorzitter licht toe, dat de nieuw» veldwachter f 2 vergoeding per week ont vangt voor het geands van een grootare en betere waning, terwijl tevens door spr. zelf nog de huur ad f 2.50 wordt betaald. Het lid Beijen vraagt inlichtingen aan de betrokken raadscommissie belast met het naaien naar ander -bouwterrein voor de burgemeeeteTsrwoning, hoever tie werkzaamheden nu zijn gevorderd. Medegedeeld wordt, dat de commissie niet alleen wacht met het oog op den winter, doch ook met het oog op de aan hangige kwestie met de fam Lekkerker ker. De meerderheid der leden kan zich met de houding der commissie vereani- gen. De heer Beijen zegt vervolgens, ge ruchten te hebben gehoord over knoeierij inzak» grintl«v»rantl«. Spreker vraagt hierover nadere inlich tingen. De voomfltter verklaart breedvoerig, waarom hij den veldwachter heeft belast met een voorloopig onderzoek naar de hoeveelheid grint, die in eohuiten hier wordt aangevoerd. Gebleken is namelijk, dat er bij aankomst minder kubieke Me ters uit de schuiten worden gelost, dan waarvoor de schuiten in het bijzijn van de wethouders zijn geijkt. De vraag, of vangen schrijven, heeft de voorzütter Een breede discussie volgt hierna tos- zich gewend om rechtskundig advies tot Jhr. Mr. Schorer, die als zijn meening schriftelijk heeft medegedeeld, dat defa^ sohen de leden Beijen en De Gier. Ook ander» leden zijn van meening, dat de van een man van eer rustig aan te hoo- ren, en uw ijver voor het aandenken van sir Henry Roke mag u voor het feit niet blind maken, dat deugd en rechtscha penheid niet met hem uitgestorven zijn!" Sir George keek haar ontsteld en ver legen aan. Nina's gezicht werd bleek en veront waardiging straalde uit hare oogen, maar zij «weeg. „Met alle achting voor uw meening, sir George," zeide thans de heer Harpe, „geloof ik, dat het beter is, wanneer wij overeenkomstig lady Roke'a wenaah niet langer over den heer Borne spreken. Het is in een geval als dït steeds moeilijk, 'n onaangename informatie te geven, zon der te foeleedigen. Wij willen thans tot de aangelegenheid overgaan, die ons eigenlijk hierheen voerde. Sta mij toe u te vragen, lady Roflce, of gij, wanneer ge mevrouw Born® geworden zijt, nog langer in Rookhurst denkt te vertoeven." Een trotsche blik schoot uit de zwarte oogen van lady Roke. „Het is mijn voornemen om met mijn echtgenoot gedurende de minderjarig heid mijner stiefdochter hier te wonen," verklaarde zij. „Ik ben Nina's persoon lijke voogdes, en in die hoedanigheid werd mij het verblijf in Rookhurst aan- „Aan zulk een stand van zaken heeft sir Henry nooit gedacht," zeide de heer Harpe. „De heer Borne tot meester in het slot Rookhurst te maken is iets ge heel onverwachte ongehoords." „Waar ik meestere» ben, zal mijn echl- Renoot meester rijn," bevestigde lady Rok». „Maar g® moest toch inden," hernam mijnheer Harpe, „boe ongepast het zou zijn om de heer Borne tot meester in Rookhurtt te meien. Veiïeef mij mijne opeotmrtithetd, Mr, mur etfealijk n- zegd moest ge uit kiesohheid, bij „«tegen heid van uw derde huwelijk Ruuinurat verlaten en wij zijn thans hier gekomen om u het voorstel te doen, dat Rookhurst voorloopig gesloten wordt, mej Nina zich onder de persoonlijke hoede van sir George Markham en diens gemalin stelle en gij met uwen nieuwen gemaal uw intrek neemt in Roke-house, uw weduwen-verblijf, of op welke andere plaats gij mocht verkiezen." Lady Roke rimpelde het voorhoofd van ergernis en hoogmoed. „Ik zal in Rookhurst blijven" riep zij trots uit. „Wanneer pij mij weg wilt heb ben, moet ge me maar een proces aan doen. Wanneer ge denkt, dat de gewezen gemalin haara vader» geen geschikte voogdes voor mej. Roke is, dan kunt g» rt Henry's testament nietig laten ver- 1 laren en gerechtelijk stappen doen om .-en anderen voogd voor haar te benoe men. Ik zal echter niet van mijn post u ijken, nooh het ambt, mij door mijn overleden echtgenoot opgedragen, afstaan behalve wanneer ik er toe gedwongen word. Lord Stooefield'a gelaat werd vuur rood toen hij deze woorden hoorde en hij wendde zich met rijn heldere, welluiden de stem tot Nina. „Mej. Roke, de zaak betreft u in de eerste plaats en het is billijk, dat ge daarbij eea stem hebt. Het aanstaande huwelijk van lady Roke brengt een adge- heele verandering teweeg in uwe ver houding tot haar. Door mevrouw Borne te worden, schijnt het mij toe. dat Iaay Roke iedere betrekking tot sir Henry af breekt en ophoudt, uwe stiefmoeder te zijn. Aan u staat het te beslissen of ge na haar aanstaand huwelijk nog met haar samen wilt blijven. Ge hebt te be palen, of ft in b«i« plaat» aan anderen £k zag gisteren een houd met rijf pooten. En waar zat die vijfde pootP In rijn bek! TOO"d wilt kiezen." Aller oogen wendden rioh naar het schoone meisje. „Eer Nina een besluit neemt," kwam de lady haastig tusechenbeiden, „zou ik wel eenige woorden tot haar willen rich ten. Heb ik je niet altijd goed en vrien delijk behandeld, Nina, sinds je naar huis kwam? Heb ik niet in alle dingen naar je wensoh gehandeld?" Nina kon deze vraag niet ontkennend beantwoorden. „En wat is thans uw besluit, mijn kind?" vroeg sir George Markham. ,.Ik kan u mijn dankbaarheid niet uit drukken voor al 't geen ge voor mij doet, sir George en ook gij, mijnheer Harpe en lord Stonefield," zeide het meisje op een bevenden toon. „Ten volle beitn k alles, wat ge gezegd hebt. Ik wil guluit bekennen, dat ik mij geenszins vereeni gen kan met lady Roke's huwelijk, ja, ik begrijp me zelfs niet, hoe zij de heer Borne in papa's plaat» kan nemen; doch ik heb mijn best gedaan, om mij in dien alleronaan gen aamsten toestand te schik ken, hoewel het mij echter spijt, dat ik geen voldoende verontschuldiging heb. om een anderen voogd te verlangen. Ik zal met den heer Borne weinig te maken en weinig te spreken hebben en Rookhuret is daarenboven groot genoeg voor ons beiden. Het was papa's wensoh, dat ik een bepaalden tijd onder lady Roke's hoede zou blijven en ik geloof daarom ook, dat ik er verkeerd aan zou handelen door den bes liasenden stap te doen, dien ge me aanraadt." hier opset of mdaveratand in hst spel Is, moet nu worden opgelost De voorzitter stelt daarom voor een commissie van onderzoek te benoemen. Mae. worden hiervoor aangewezen de leden Beijen en De Gier, die later rap port van hunne 'bevinding sullen uit brengen. Een drietal klein» opmerkingen van bet lid Middelkoop worden nog geno teerd. Waarna stuiting. LOPIK. Voorzitter de burgemeester, de Edel achtbare heer K. Vink; secndtaris de heer H. van der Weegt Alle leden zijn tegenwoordig, behalve de wethouder Baron van Hardenbrodck tot Hardenbroeck en het raadslid Stridn. Nadat d» presentielijst is «eteekend, opent de voorzitter de openbare raads zitting met gebed waarna de secretaris de notulen leest, wélke onveranderd wot den vastgesteld. Alsnu doet de voorzitter medetdeeling van de volgende ingekomen stukken: a. een schrijven van de Ndd Vereeni ging ter bevordering van arbeid aan on volwaardige arbeidskrachten, waarin wordt medegedeeld, dat deze vereeniging de aandacht van het Ned. volk op het .werk, dat zij verrieht, wil trekken, wat inede is geschied door het houden van een tentoonstelling op ihet gebied, waarop deze vereeniging zich beweegt en welke tentoonstelling als goed geslaagd mag worden beschouwd. De vereeniging wenscht evenwel haar arbejd voort te getten en om hiertoe te geraken vraagt zij aan de gemeentebesturen als Jid tot deze vereeniging toe te treden tegen be taling van vijftig gulden per jaar. Voor kennisgeving aangenomen. b. een verzoek van die) Kon. Ned, ver eeniging voor de behartiging van de be langen van de luchtvaart, waarin de ge meente wordt verzocht als lid tot deze vereeniging toe te treden tegen betaling yan f 12 per jaar. Voor kennisgeving aangenomen. c. een schrijven van het Haagschei Co mité 1929, waad/in jvardt medegedeeld; dat Op x10 Januari 1929 in de Groot» Kerk te Den Haag. Mn muziekuitvoering zal worden gegeven ter gelegenheid van het feit, dat het op dien dag vijftig jaar geleden zal z^n, dat H.M- Kon, Moeder in Nederland kwam. Deze muziekuitvoe- 1 ring zal door Hilversum per radio wor den doorgezonden. In dit schrijven wordt o.m, verzocht deze uitvoering 1b apen bare gebouwen, zooals kerken, scholen e.d., per radio op te vangen, waardoor zij door veel menschan kan wordetn aan gehoord. De voorzitter merkt op, dat het de moeite wel waard zal zijn deze huldiging per radio aan te hoeren, doch dat in dit sohrijven niet wordt opgegeven, wat de kosten rijn, die bet aanbrengen van een radiotoestel op een openbaar gdbouw met zich brengt. Voor kennisgeving aangenomen. d. een schrijven van het centraal bu reau tot verificatie van Ned. gemeenten, waarin wordt bariaht, dat door genoemd bureaiu in de provincie Utrecht een dis trict is gevormd, waardoor het mogelijk zal zijn in die provincie gelegen ge meenten gemakkelijker te bedienen. Het bureau verzoekt den raad lid van deoe vereeniging te worden, terwijl tevens wordt medegedeeld, dat het bureau be reid is prijs op te geven van de werk zaamheden, die het verricht. Dit schrij ven wordt gesteund door een aanbeveling ran den Minister van Binnenlandsdhe Zaken. De secretarie geeft eenige inlichtingen onrirent den prijs, die het bureau voor zijn arbeid rekent. Wordt voor kennisgeving aangenomen. e. een adres van het gemeentebestuur van Usaelmionde, waarin dit bestuur aan den raad verzoekt adhaeeie te willen betuigen aan een sohrijven, dat genoemd gemeentebestuur aan den Minister heeft gezonden betreffende wijziging van ar tikel 122a der Gemeentewet en wel een zoodanige wijziging, dat dit artikel on belemmerd kan worden toegepast. Voor kennisgeving aangenomen. f. een sohrijven van den Ned. Politie- hondvereeniging te Hilversum, waarin den raad verzocht wordt als lid tot deze vereeniging toe te treden tegen betaling van f 10 per jaar. Gezien de slechte resultaten, die men hier indertijd van het werk van een po litiehond heeft gehad, wordt besloten dil adres voor kennisgeving aan te nemen g. van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond een adres, waarin het betreurd wordt, dat de raad dn een voorgaande zitting besloten heeft niet tot het WBrkloosheldsbaslult 1917 toe te treden. Door toetreding van de gemeente «ouden de georganiseerde ar beiders bij werkloosheid een dubbeto uit keering hebben genoten. Krijgen ze nu bij werkloosheid gedurende zes weken van den genoemden bond een uitkeering van f 4.20 per week, dit zou bij toetre ding van de gemeente gedurende ge noemd tijdivaik f 8.40 rijn geworden. Daar de raad besloten heeft niet tot het Werkloosheidsbesluit 1917 toe te treden, verzoekt het bestuur van genoemden bond thans aan den raad de georgani seerde arbeiders uit de gemeente ïLopik, bij werkloosheid, een toelage uit de kas van het burgerlijk armbestuur toe te staan of een bedrag van den post voor onvoorziene uitgaven voor het toekennen van toelagen aan werkloos® georganiseer de arbeiders beschikbaar te stellen.. De voorzitter deelt mede, dat eenigen tijd geleden door B. en W. met een ver tegenwoordiger van bovengenoemden bond samensprekingen zouden worden gehou den, waarin genoemde persoon een nade re uiteenzetting zou hebben gegeven van de werkwijze van het "Werkloosheidsbe sluit 1917; doch deze samensprekingen hebben niet plaats gehad, omdat op den daarvoor (bepaalden dag de eene wethou der naar een vergadering moest en de andere ongesteld bleek te rijn. Spreker heeft toen met den vertegen woordiger vw genoemden bond na on- 7 derhoud van ongeveer drie kwartier ge had en bij deze gelegenheid heeft spreker het standpunt, dat de raad inzake doe kwestie heeft ingenomen, udtoengeeet. Door genoemden vertegenwoordiger weer den nog pogingen in bet werk gesteld om de werkwijze van het Werkloosheids besluit 1917 in een openbare raadszitting i uiteen ze netten, doch spr. heeft ge®egd, dat dit reed» vroeger heeft plaats ge- had. Genoemden persoon is dan ook in j overweging gegeven, rich naar aanlei ding von dene kwestie, schriftelijk tot den I raad te wenden. Ook heeft spreker nog gezegd, dat het benwaar, dat de raad tegen aansluiting (had, •en beginsel herwaar is. Spreker vraagt, wait de raad van dit sohrijven denkt. De heer De With verklaart een zelfde houding ten opricht» van dit adres te zullen innemen, als reeds vroeger door hern bij een dergelijk soa. rijven is ingeno men. Spreker ds tëgen mwilidging van het verzoek. Wethouder Van Vliet meent, dat uet burgerlijk armbestuur bij voorkomw. d« werkloosheid van arbeiders beter zal kunnen handelen dan dat er een alge- meene regel op de werkloazen wordt toe gepast. De heer Oskam vraagt, of de raad door God. Starten gedwongen kan worden tot het Werkloosheidsbesluit 1917 toe te treden. Nadat de roorritter ontkennend op die vraag heeft geantwoord, «telt hij voor tot het Werkloosheidsbesluit toe te treden. Dit voorstel wordt met 4 tegen 1 stem verworpen. Voor stemt de heer Oskam, die rijn voor-stemmen motiveert met te zeggen: het voorstel komt er toch niet door. Vervolgens sluit de voorzitter dq apen bare raadszitting en gaat de raad in co mité over ten einde epn schrijven van Gedeputeerde jStaten te behandelen in zake de toepassing van de artikelen 72 ar 86 der lager onderwijswet 1920; een en ander in verband met dei betaling der nieuwe schoeiïng e(n het bouwen van het vierde lokaal voor da bijzondqre school. Na heropening der openbar» bijeen komst deelt de voorzitter me^e, dat dit stuk in handen van B.. en W|. is ge steld teneinde hierover ^>rea-advies uit te brengen. T Alsnu stelt de voorzitter aan de orde de benoeming van ee(n ambtenaar van den burgerlijken stand. Op da voordracht staan de heeren Van Haarlem en Veer. Eerstgenoemde pdrsoon wordt met al- gCmeene stemmen benoemd. Ingang 1 Jan 1929. Bezoldiging f 50 per jaar. Het volgende punt der agentia betreft een schrijven van Gedeputeerde Staten, betreffende dan onderhoudsplicht van dan LopIkar-VoordUk. Uit de mededeelingen, die de roorrit ter doet. blijkt, dat de kwestie betrekking heeft op het onderhoud van de weg kanten en bennen van genoemden weg. Gei Staten hebben aan B. en W. inlich tingen gevraagd, wie als onderhouds plichtige van de kanten en bermen van den Lopiier-Voordijk op den Vaariegger voorkomt. Ged. Staten wenschen dit te weten, omdat daarmede rekening met de verdeeling der Wegenbelasting moet warden gehouden. Komt de gemeente alleen als onder houdsplichtige op den Voardegiger voor, dan komt de gemeente voor bet geheele bedrag, dat van de Wegenbelasting voor den onderhoud van yenoemid weggedeel te uitgekeerd wordt, in aanmerking. I» dit niet het geval, dan moet een verdee ling van dit bedrag tuseahen de onder houdsplichtigen en de gemeenten plaats vinden. Indien de gemeente genegen is zoowel I den onderhoud van het rijvlak van den weg als die der kanten en bermen op zich. te nemen, dan «al aan de gemeente het tteheele bedrag worden uitgekeerd, terwijl dan tevens de namen der onder houdsplichtigen van den Vèorlegger moe ten verwijderd worden. Tevens hebben Ged Staten gevraagd, wat de onder houdskosten van den Lapiker-Voordijk gemeten aver 6.5 K.M., in het jaar 1927 zijn geweest. De voorzitter zegt verder, dat aan Ged. Staten is bericht, dat, voordat de gemeen te eventueel ook den onderhoud van de kanten en bermen op zich neemt, daar over eerst de raad dient te worden ge hoord, en dat de koeten van onderhoud van den Lopiker-Voordjjk over 1927 heb ben bedragen f 1331,11, gerekend over 5.5 K.M. Door B. en W. wordt aan den raad voorgesteld, den onderhoud van kanten en bermen van genoemden weg voor re kening van de gemeente te nemen. Wordt goedgekeurd. Ten slotte stelt de voorzitter aan de or de enkele wijzigingen in de gemeente-be- grooting, dienstjaar 1928. Nadat de voorzitter een en andier heeft toegelicht, wordt de begiooting met een bedrag van f 1974,74 aan inkomsten en uitgaven gewijzigd. Bij de hierna plaata hebbende rond vraag, stelt die heer De With voor de boomen in het vervolg niet maar doepan, doch te laten rooien met dfl bepaling er bij, dat het gat, dat door het rooien van den boom ontstaat, direct wordt gedicht en dat de boomen binnen acht dageh na het rooien moeten zijn weggehaald. Wordt goedgekeurd^. De heer Oskam vraagt of het ook mo gelijk is, dat de assistente aan d© open bare lagere school, In verband met het aantal leerlingen, dat een genoemde school is verbonden, kan worden gemist Spreker dringt er op aan, dat indien mo gelijk, aan de assistent» ontslag .wordt gegeven, daar dit voor» de gdmeente voor deel oplevert De heer De With is rt- niet voor om aan de assistente ontslag te geVen. Spr. zou hiermede wat willen wachten met het ootr op de invoeripg van het zevende leerjaar, terwijl hij er niet voor is, dart hot ouderwijs door «au dt aariatante cat alog te geven, wat voor de gemeente dan een voordeel mag zijn, echode lijdt. De voozrittar zegt, dat daw kwestie de aandacht van het dngmltfrnn'h bestuur heeft. Sluiting met WONDERLIJKE REDDING. Een der merkwaardigste dingen bQ een groote ontploffing van gasleidingen in het hartje van Londen is, dat zij bij een zoo uitgebreide verwoesting geen men- schenlevens gekost en betrekkkeiyk zoo weinig slachtoffers gemaakt heeft De schade alleen aan de wegen wordt op 50.000 Eng. pond geschat, vele winkels echter zijn zwaar beschadigd en kunnen in den drukken Kersttijd geen zakeö. meer doen, zoodat de totale schade in clusief schadeloosstelling op niet min der 250.000 Eng pond (f 3 millioen) gesteld wordt Het is dus werkelijk een heel onheLL Over de oorzaak tast men nog vol slagen in het duister. Men weet nog niet of het ontsnappen van groote, onder den grond opgehoopte hoeveelheden gas aan de eerste ontbranding vooraf ge gaan is, dan wel of eerst een betrekke lijk kleine ontploffing zich later voort gezet heeft Juist de laatste mogelijkheid wekt angst voor herhaling en vandaar dat over een vrij grooite uitgestrektheid het aansteken van lampen en zelfs op straat het rooken van sigaretten verbo den is. Daar het hartader van het Londeneche leven getroffen is, bestond in de stad een ontzettende verkeers-chaos, die het wijd in den omtrek haast belachelijk maakte om in een bus of taxi te gaan zitten. De mogelijkheid van zulke ontploffin gen werd, totnutoe niet ernstig opgevat Kort geleden drong een arbeider op Pic cadilly Cursus met zijn drilboor door een gaspjjp en ontstond een brand, er gens anders stikten drie menschen des nachts door ontsnapping van gas uit de ondergrondsche leiding. Men kan zich niet voorstellen op welke wijze het cen trum van Londen door pijpen en buizen doorboord Is. Verschrikkelijke verwoestingen zijn aan gerdoht door de gevaarlijke projectielen die de dèksels en bovenstukken van man gaten en rioolopeningen bdj de gasont ploffing vormden, toen zij door de lucht geslingerd werden. Het deksel van ee* mangaat dat door een huis sloeg en een gewicht van 180 K.G. had, drong na het dak doorboord te hebben, door een bed en den vloer in de verdieping er onder door, waar ook een man en een kind lagen t« slapen. Op de bovenst» verdieping lag zekere Robertson op bed. Hij was juist van den wekker wakker geworden en had zich omgerold om de hand uit te ste ken en de schel vait te zetten. Op hetzelfde oogenblik vloog het projectiel mat aan varvaarllfkan «lag door het bed heen precies op de plaats waar de man gelegen had, voor hij zich omgerold had. De wekker had dus op een seconde af zijn leven gered. In de kamer beneden was de andere man Harris net opgestaan, toen het dek sel door het plafond van rijn slaap kamer drong en zijn ledikant vernielde. In den and wen hoek van de kamer sliep rijn zoontje, ,Jk stond mijn haar voor den spiegel te borstelen", vertelde hij, „toen het putdeksel door het plafond van mijn slaapkamer plofte. Het leek wel of het dak op mij neerviel en ik werd bedolven dfcor stof en overblijfse len. Enkele oogen blikken stond ik daar als verblind. Ik rende naar het raam en gooide het open, maar werd door een tweede ontploffing In de kamer terug- geelingerd en tegen den gevel van het huis sloeg een bundel vlammen op". De kanarie-vogel die in de kamer hing, bleef ongedeerd en zong dadelijk zijn hoogste lied, maar d» pots was zoo gaachrokkan, dat men haar twee uur later terug vond weggekropen achter oude kleeren in het verste hoekje van de keukenkast Haar haren stonden nog overeind en haar oogen hadden een verschrikte, verwil derde uitdrukking. In dezelfde buurt zag men een man met het hoofd uit een mangat steken en om hulp roepen. Hij schreeuwde den menschen toe, dat hij van onderen in brand stond, maar daar de vlammen uit een mangat er naast opschoten, durfde niemand hem naderen. Toen zag men hem door de kracht van een nieuwe ontploffing uit het gat vliegen en viel hij met vreeseljjke kwetsuren op straat neer. Zelfs zijn schoenen schenen te branden. Hij werd dadelijk naar het zie kenhuis gebracht Toen de putdeksels overal door de lucht vlogen, leek het wel, of er een luchtbombardement aan den 'gang was. ONDER ZAND BEDOLVEN EN GEDOOD. Vlak voor den ingang van het provin ciaal ziekenhuis te Santpoort is een on geluk gebeurd, dat aan een arbeider het teven heeft gekost Ter plaatse is men bezig met het leggen van rioleeringsbui- zen. Daartoe worden vlak naast den weg diepe geulen in den grond gegraven. Een 25-jarige werkman, afkomstig uit Assendelft was daar met hert graafwerk bezig, platseling verschoof tom een hoe veelheid zand, waaronder de man be dolven werd. Men begon hem dadelijk uit te graven, doch het duurde wel tien minuten eer men hem had bevrijd. Hij ww bewusteloos. t, o i Onder leiding van aan dokter van het provinciaal ziekenhuis werd kunstmatige ademhaling toegepast en ook werden in spuitingen gedaan. Maar het mocht niet meer baten. Het lijk is overgebracht naar het huis van den heer P., opzichter van het provinciaal ziekenhuis. De vader van den verongelukte was eveneens ter plaatse werkzaam. Et» eneerlijks boekhoud ar. Te Am sterdam is esn 42-jarige boekhouder aangehouden verdacht van verduistering van een bedrag gr»oot f 4708.95 en valsch beid in geschrifte, ten nadeele van zijn patroon, een firma, gevestigd in de Haarl. Houttuinen. De man zou in September 1927 begonnen zijn met het plegen van verduisteringen en toen getracht heb ben, het eene gat met het ander» te stop pen. Van het geld is zoo goed als niets meer over. De boekhouder ia in verze kerde bewaring gesteld. Groots botrdtrlj verbrand. Tijden» afwezigheid van de bewoners is op de deel van de boerderij De Bra kei, aan de Koelaar te Zeist, brand uitgebroken. Het achterste deel van de boerderij, waar veertig stuks vee en vier paarden gestald stonden, is in vlammen opgegaan/waar bij zeven stuks vee zijn omgekomen, ter wijl nog vijf kalf koeien moesten worden, afgemaakt Met twee auto-spuiten heeft men het woonhuis kunnen behouden. Boerderij en vee waren verzekerd. In aan open mat gavallan. De 12- jarige L. V. die te Woensel bij Eindho ven jmet eenige kameraadjes hel ging sneden, ter versiering van een. kerstkrib je. Nabij bet rijkskrankrinnigeuigesticht srpong de jongen uver oen sloot en yiei daarbij ongelukkigerwijs in het open mes dat h^ in de hand droeg. Tot over het handvest drong het mes in het rechteroog van den knaap. Na verbonden te zijn in genoemd gesticht is de ojngen naar heit ziekenhuis overgebracht Zijn toestand is ernstig, waarschijnlijk rijn de geraakt. Ouda Karstgabrulkan. Onder de meer en meer verdwijnende typische Kerstgebruiken bestaat nog in sommige deelen van Engeland op Kerst mie het binnenbrengen van den varkens kop. Er word vroeger algemeen, en nu no~ bij vele families, op Kerstmi» een mannetjesvarken geslacht, ook wel een ever of wild «wijn. en de kop daarvan op statige wijse, onder het ringen van een lied, opgedragen. In Zuid-Duiteohland trekken de kin deren. op potsierlijk» wijze uitgedosoht, door het' dorp; voorop gaan de drie ko ningen met een li oh tje op een stok, het geen een .ster moet verbeelden. Zij klop pen met houten hamers bij de bewonera aan of trekken de opmerkzaamheid door met erwten tegen de ruiten te gooien. Zij zingen herders- en z.g. sterreliederen, waarvoor zij met koak en andere lekker nijen beloond worden. Men geeft in die streken ook geschenken aan den herder van 't dorp, omdat herders het eerst de tijding van Ghriotu»' geboorte hebben ontvangen. In de meeste landen kent men de Kerst malen, waarvan de hoofdschotel in de verschillende landen verschilt, maar hier in komen decoe malen overeen, dat er bijzonder veel en bijzonder goéd gegeten wordt. In Zwitserland heeft men nog in de dorpen de zoogenaamde Poaterli-jacht. In de voorlaatste week van Kerstmis ver zamelen rich de jongelieden uit het dorp en trekken met allerlei geraasmakende instrumenten, ketels, pannen, deksels enz. naar een ander dor" vanwaar zij het vorig jaar bezoek hebben ontvangen. De Posterli gaat voorop als een oude heks, een geit of ezel verkleed. In België, Luxemburg, doch ook in Nederlandsoh Limburg kende men het gebruik van het Kerstbrood. Men ge lieve hieronder niet te verstaan het kren tenbrood, dart nu nog op enkele plaatsen gegeten wordt, want een lekkernij was dit Kerstbrood nu juist niet. De koster van het dorp bakte een broodje, niet één, doch verschillende malen, totdat het keihard geworden was. Op Kerstmorgen versoheen de koster aan de kerkdeur en wierp het broodje onder 't geroep van „Kerstbrood" tussohen de jongelieden. Hij, wien het gelukte zich van het brood meester te maken en het onder den roep „Kerstbrood, mijn brood", in de hoogte te heffen, werd als koning der jongelingschap gekomen. Het geheele Jaar door werd hij met bijzondere onderschei ding behandeld, had een eereplaats In de kerk en was een der autoriteiten van het dorp. Het laagst heeft dit gebruik nog in de Limburgsche gemeente Geieeu bestaan. Een zeer eigenaardig Kerstgebruik bestond (bestaat misschien nog) ook in Zuid-Nederland, waar de verloofde jon gelieden hun meisje» met dennentakken sloegen. Wij wagen de veronderstelling, dat hun dit later, wanneer zij getrouwd waren, wel terugbetaald zal zijn. Elders sloegen de kinderen hun ouders en algemeen de dienstboden hunne mees ter» en meesteressen met dennen takjes. Dit laatste gebruik heeft rioh zeer lan" gehandhaafd, want onder het slaan zongen ide dienstboden het volgende liedje: I Frisches G-rünl iLanges Lebenl Ihr sollt mir 'n blanken Thaler gebsn. (Friach groen en een lang leven, U moet mij 'n blanken daalder geven). Het slaan bracht dus in dit geval nog wat op. STILLE NACHT. HEILIGE NACHT. Dit beroemde Kerstlied ia op de vol gende wijze in de wereld gekomen: In 1818 woonde te Amadorf, een dorpje In Beieren, een onderwijzer, die Gruber heette. Vorig» jaren waren hij en zijn vrouw tegen Kerstmis altijd druk bezig met 't in orde maken van een Kerstboom voor hun kleine lieveling. Maar dit jaar wil bet kinderhoakja leeg *«a op bat be sneeuwde kerkhof w«s sr ma kteto grafje bijgekomen. Op e«n avond voor Kerstmi», Mona den de keratltohtjfee in aUe huizen van Aroedorf. Treurig mim rader m moe der Gruber bij elkaar. Er werd geklopt Joeef Mohr, de hulpprediker, kon* bin nen. Hij laat vader Gruber een rara le ien. Da* ver» heeft hij, Jrnef Mohr, ge maakt in den vooravond, terwijl hij op het eenzame bergpad Mep, «e de fonke lende sterren hem herinnerden aan dn stillen, heiligen nacht, waarin he* Kindek» ran Bethlehem geboren werd. Toen Grriber het vera getown had, ging hij voor de piano ritten.«toeg een paar ooooorden aan, neuriede zacht de woorden ran het ver». Toen klonk voor 't eerst de melodie van Stille Nacht, Heilige Nacht in het huis van dén on derwijzer, dat later door millioenen na gezongen zou worden. In 1908 is een ge- denkteeken geplaatst In het huis van Gruber en bij die gelegenheid hebben de schoolkinderen van het dorp het lied gezongen. KERSTLIEDEREN OP HET SLAG VELD. Onze Nederlandsohe muziekliteratuur Is "'ik aan Kerstliederen, «naar geen volk ter wereld zingt meer op Kerstmis don de Duitsoher». Om den Tannenbaum ^«schaard, worden door oud en jong Weihnachtsliederen aangeheven. In Frankrijk vliegt het Kerstkindje over de steden en dorpen en strooit door de schooreteenen geschenken voor groot en klein, begroet door de gelukakreten van bet jonge volkje, en de vreugdezangen der familieleden. Een aandoenlijke geschiedenis wordt verhaald uirt den groeten oorlog. T« middernacht, op een punt,, waar de Fransche en Duitsohe verschansingen vlak bij eikaar lagen, verliet een soldaat de Fransohe gelederen en begaf rioh naar de plek. die hem ran de Duitsoher» scheidde. Na het militair» saluut ge bracht te hebben, bief hij uit volle borst het Fransche Kerstlied: „Minuit chré- tiena" aan. D» Duitsoher» bewaarden tijdens dra zang het diepste stilswijgen, "maar toen het bed geëindigd was, trad een soldaat naar voren en ook deze begon op zijne beurt het Kerstlied: „Stille Nacht" te zingen. "Weldra klonken aan beid» zij den hoerah's en hooh's. Eén oogenblik slechte waren de tape vijandelijke legers bezield door era ge meenschappelijk gevoel van vrede ra hartelijkheid. De gedachte aan hot Kerstfeest, met rijn aangename familie herinnering en goddelijke rissen, had deze mannen plotseling veranderd ra in hunne harten de gevoelens wakker ge schud van christelijke broederliefdia Ds eerste Kerstboom». Het gebruik om Kerstfeest te vierra om den groenen boom, dateert al van eeuwen her. Oorspronkelijk moet hot Duitsoh zijn. Want Korstmiz I» hot mees* Duitsohe van alle Christelijks feesten. Het is bekend, dat reeds eeuwen ge leden het gebruik, om ter gelegenheid van dit feest d» huizen te sieren met grora, dat niet alleen van naaldboomen afkom stig behoefde te zijn, ingeburgerd was. Geschriften, dateerend uit het einde der vijftiende eeuw, melden het; en in 1640 schimpte een Straatsburger theoloog op de belachelijkheid van den kerstboom, die met speelgoed en lekkers behangen werd en later door de kinderen gestroopt. Tevergeefs trachtten de kerk en enkele particulieren deze gewoonte tegen to gaan; ze werd, ook in andere deelen van het Duitsche rijk, ®elfs hoe langer hoe populairder. DE MISTLETOE EN DE HULST. Wat ia toch de reden, dat met Kont- mis juist deze twee planten zoo popu lair zijn en zoo vereerd worden, de vo gellijm or maretakken, in het Engelaoh mistletoe, en de hulst? Kan 'het rijn door beider fraai groen gebladerte in era tijd, dart bijna alle andere planten kaal staan? Of door de witte bessen ran de eerste, de roode van de laatste? Inderdaad bieden de takken van beide een liefelijken aanblik. Maar er zijn tooh nog heel wart meer planten, die om den zelfden tijd eveneens haar mooi, grora gebladerte hebben bewaard, zooals klim op, laurierkera, jenevers truik, levens boom. De laurierkera draagt bovendien glan zende, zwartachtig» bessen. De jenever- struik bezit zwarte, blauw berijpte oohijn- beesen. De berberis (of Mahonia) oqui- folLum heeft bij haar bruinroode win- terbladeren blauw» berijpte bessen. En de dwergmispel niet te vergeten, die tot in den winter met prachtige, roods vruchten prijkt, om maar niet te gewa gen van den eneeuwbalbes, met aohoo- ne, witte bessen. Er moet dus wel een andere oorzaak zijn voor de eeuwenlang» vereering, waarin vogellijm en hulst zich mogen verheugen. Miseohden is bet daarom, dat de mistel hoog op de takken van boo men wast zonder de minste verbinding met de aarde; dart ze rioh daar baadt in vollen leve naglans, terwijl rondom haar de schijndood heer acht, dit moest haar in de waardeering onzer verre voorouders wel een geur van heiligheid geven en haar omweven met vele sagen en ge heimzinnige gebruiken. Op niet minder dan zes-en-negentig boomen en struiken komt de vogellijm als woekerplant. DAT van 217 vennootschappen in Ne derland de winst in 1920 heeft bedrogen 231 millioen gulden, tegen 101 millioen in 1925, 106 millioen in 1926 en 121 mil lioen in 1927? DAT in Parijs 4000 werklieden en 537.000 arbeidsters Sn de modebedrijten werkzaam zijn? DAT de koudste plek ter aarde is Verkhoyansk in Seberië? DAT er in Canada 9.500.000 menoohen ironrat

Schoonhovensche Courant | 1928 | | pagina 4