Jacht op Rotterdamsche inbrekers. Een diehchtife huishoudster Gemeenteraad Schoonhoven weder drie 1 evens verloren gegaan Esn man is met (vree jongens door het ijs gwlt, *U warden lavanlooa opgshsold. Bicht hi) Londen ie nog een jongen kei slaoh toffer ven het («worden FAMILIEDRAMA TE BERLIJN. Te Lichtenberg (Berlijn) heeft xich een vreeselhk fnuiiUo-drntna afge speeld. De 56-jarige koopman Schneider kreeg om tot dusver niet opgehel derde reden twist met zijn stiefzoon een jongen van 20 jaren. De twist liep zoo hoog, dat de man den jon gen bij de keel greep en hem wilde wurgen. De echtgenoote van deu koopman, die haar zoon wiide bevrijden, greep een groote schaar en bracht naar man daarmede niet minder dan 15 diepe steken over het geheele lichaam toe. De zwaar g wonde man bezweek kort daarna De vrouw heeft zichzelf bh de po litie aangemeld, aan wie zij ver klaarde dat zij uit noodweer gehan deld heeft, daar haar man erg dron ken was en tot alles in slaat bleek. Zoowel moeder als zoon zijn in voortoopige hechtenis genomen. EEN MOOIE KOSTGANGER De mijnwerker C., te Kerkrade, kreeg een nieuwen kostganger, in den persoon van S. Denzeilden avond werd S. reeds vermist, bij onuer- zoek bleek, dat hij met de Noor derzon was vertrokken, met mede neming van een bedrag van f 50, dat hij ontvreemd had uit een door hem opengebroken kist van een medekostganger en met diens gehee le garderobe. NAUWELIJKS HET LEVEN GERED. vyi buizen verbrand. Ie Haaksbergen is brand uitge broken in een woonhuis aan deu Aieeweg onder de gemeente Lonne- ker, bewoond door de beide .fami lies, Lammerink en Scholten. De be woners lagen reeds te bed toen de brand uilbrak, zij konden met moei te hun leven redden Alles is totaal verbrand bcholten sprong door een raam op straal en bezeerde zich zoodanig aan een been, dat hij naar jeen ziekenhuis moest worden over gebracht. Een zoon van Lammerink sprong van hel dak en werd even eens gewond, doch kon ter plaatse verbonden worden. Het huis is totaal uitgebrand. Niets kon gered worden. Eerstgenoemde familie had den inboedel wel, laatst genoemde niet verzekerd. De naast gelegen woonhuizen vatten ook reeds vuur ,doch door de motorspuit van de Lonneker brandweer kon daar erger voorkomen worden. In deze woningen werd veel waterschade aangericht GOEDE VANGST VOOH DE POLITIE. In de laatste weken werdon in het Noordelijk stadsdeel van Rotterdam herhaaldelijk brutale inslu.pmgeu ge pleegd ,waarbii er waren, welae op klaarlichten dag werden gedaan, lhans is het de politie mogen ge lukken, om de vermoedelijke daders van deze insluipingen te arresleeren Het waren ae JL range betonwer ker A. de M. en de 2/-jarige fa brieksarbeider J. P., beiden goede bekorden der politie, die zich, met behulp van vaLche sieutels toegang hadden weten te verschaffen toi de woning van den teekenaar J W. H. aan de I eiiingerstraal. Met toepas sing van den gewonen truc eerst aanbellen om ie zran, of er iemand thuis is hadden zij zich van de afwezigheid der bewoners overtuigd waarna zij het huis waren binneu gts.open. Doch dit was opgemerkt door een bewoonster van een pand aan de overzijde van de straat en deze maakie onmiddellijk alarm. H.erdoor kwamen van alle zijden burgers aan snellen, terwnt ook de pdliüe werd gewaarschuwd. Niet zoodra bemerkten de twee inbrekers, die reeds kasten en la den hadaen doorzocht en overal In hUiSde bedden overhoop hadden ge haald om te zien, of daaronder soms geld was verstopt, dal zij ontdekt waren, of zij poogden langs de ach terzijde van het nuis te ontkomen. Over schutt ngen en door tuinen be reikten zij den tuin achter de wo ning van de familie Br. aan de Vij- vtrncfs'.raat waar zij de keukendeur openden. Aan de duodel(|k verschrikte dienstbode vroegen zy wei een bewys, dat zij van de situatie in de omgeving goed op de hoogte wareq „Is meneer Br. thuis?'' voor h-t meisje evenwel iets had kunnen an.woorden, drong het twee tal langs haar heen en wist door de buitendeur de Vijverhofstraat te be reiken Daar werd P. evenwel on middellijk door toegeschoten burgers overmand en aan een juist aanko menden agent van politie overgele verd. De tweede inbreker had van de aanvankelijke verwarring bij de aan houding van P gebruik weten te niaken om te vluchten, maar had niet gerekend op het 'doorzicht van een aer omstanders, die een pas- seerenden automob 1 st wist te bewe gen, hem in zijn wagen op te nemen om qoo de vervolging aan te vangen. De vluchteling rende door verschil lende straten en wist op den Noord singel op een tramwagen van lijn eli te springen. Doch zijn achter volger zat hem dicht op de hielen en spoedig was de tramwagen tot stilstand gebracht Do M. werd er uitgehaald en overgeleverd aan de politie. HOE ZIJ TEGEN DE LAMP UEP. Ie Rotterdam heeft een 35-jarige huishoudster bij een alleenwonend heer z.ch aan grove die/stallen gchul dia gemaakt. In den loop van de vorige weck merkte de heer S. van den 's Gravcn- dijkwai, dat hij in zijn woning her haaldelijk geld vermiste. Dc heer S. droeg gewoonlijk veel geld bij zich, zoodat hij niet zeker was over dc bedragen, welke hij in zijn zak had. Op esft dag had hij echter zijn vest en zijn colbertjasje uitgetrokken en hij wist, dat zich in zijn vest één of twee briefjes van f 100 moesten bevinden Toen hij later zijn vest weer wilde aantrekken, miste hij het geld en hij vond de portefeuille, waarin het geld geborgen was ge weest in zijn colbert terug. De verdenking viel op de huishoud ster, de 35-jarige A. v T. en daar om heeft de heer S. in tegenwoor digheid van getuigen twee briefjes van f 25 en een briefje van f 10 in zijn'jas g stoken, waarna hij, de jas achterlatende, is uitgegaan. Bij zijn thuiskomst vona nij in de laats van een briefje van f 25 een riefje van f 10 in zijn jas. Hierua heeft hij aangifte gedaan bij de po litie en bij de huiszoeking werden er bij de huishoudster onder haar matras twee briefjes van f 103 en een briefje van f 60 gevonden Bo vendien vond men in een geldkistje nog een groot bedrag aan geld, ter wijl ook op het spaarbankboekje van dc huishoudster een aanzienlek bedrag geboekt stond. De huishoudster had zich voorts verschillende nieuwe kleedingstukaeii aangeschaft en daar haar familie niet in al te goede om standigheden verkeert, werd de ver denking. welke op haar was geval len verscherpt. De huishoudster ontkent evenwel lets met de diefstal len uitstaande te hebben. INGEZONDEN MEDEDEELING. De Raad kwam Maandagmiddag 28 Jan. bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Mr. F. L. J. E. Rambonnet. Secretarie de heer A. C. Boogaart. Aan wezig alle leden, behalve de heer H. J. Adriaens, die, naar de voorzitter mede deelt, door ongesteldheid verhinderd ie. Na opening der vergadering houdt de Voorzitter zijn Nieuw jaarerede, waarin Z.E.A. een overzicht geeft van de voornaamste gemeentelijke gebeurte nissen van het afgeloopen jaar en een blik vooruit werpt Bij het overdenken der woorden, welke ik heden tot u richt, kwam het mij in de gedachten, hoe het ditmaal de 10e maal ia, dat ik mij bij den aanvang van het nieuwe jaar op een overeenkomstige wijze tot den gemeenteraad richt, eerst in mijn vorige gemeente en nu hier, en wanneer ik dan op die tien jaren terug zie, dan ziet mijn geestesoog een bonte rij van feiten, illusies, besluiten, toe komstplannen en idealen, waarvan som mige tot werkelijkheid zijn geworden, andere zijn blijven bebooren tot 't gebied der misschien wel altijd onvervulde wenschen. Wanneer men over boo een langere periode terugziet, dan ziet men meer dan ooit de waarheid in waarvan de ge- zantfdichter schreef dat „al 't heden verleden wordt", dat wat nu als belang rijke af dringende arbeid ra onze han den is, zoodra 't is voltooid, betrekkelijk snel wordt vergeten, omdat 't plaats moet maken voor jongere wenschen en eischen. die op hun beurt weer de voll» aandacht vragen, dat wat heden van 't hoogste belang schiint, misschien over een jaar reed» bijna niet meer in de hggbmering ligt. Zoo gaan wij steed» door. nazagen de elk onzer zijn idealen, hier en daar met sucoes slagende, el ders weder hopeloos teleurgesteld, zelf wetende dat wij 't vol'«dig» en volmaakte nooit zullen bereiken. "Wij weten hoe wij allen op onze rlaats en op onze beurt zullen verdwijnen en plaats moeten maken voor anderen en nieuwe geslachten, wier meeningen niet meer de onze zullen zijn. die ged eltelijk weer zullen afbreken hetgeen wij bouw den. Bit beeld schijnt troosteloos en toch wil ik daarbij met u, M. H., een oogen- blik verwijlen, omdat ik in de jaren, dat ik nu met u samenwerk, wel zeer veel vuldige indrukken ontving dat, m«t al uw verschil in beginsel en standpunt, uw aller sfrsvsn in Ideaal was de bevordering van de welvaart, in den ruimsten zin van 't woord, van on ze goede stad Schoonhoven en van de voorspoed van baar burgerij; langs ver schillende wegen streven wij tooh naar 't zelfde einddoel en dit maakt tenslotte de bestuurstaak, welke aan u en mij ia opgedragen, tot een achoooe en ook een lichte, omdat onze rijke en interessante tijd zoo ontzettend veel ziiden en kanten biedt, waar wij de helpende hand kunnen bieden en ons einddoel kunnen tTachten te benaderen. Ik temeer acht 't persoon lijk een groot voorrecht op deze wijze tot üwen Baad te kunnen spreken, eon voorrecht dat, helaas, aan lang niet al mim ambtgenooten ia gegeven. Romende tot het meer zakelijke go- deelte van zijn rede, heeft de voorzitter herinnerd aan het feit van de indienet- ittlHng der nieuwe ptmt au het heuge lijke feit, dat de Rijkskweekschool voor Sohoonhoven behouden ia gebleven, voort» aan de rotauratiee van stadhui» en kerk, waardoor 4a gssansats twee prachtig» sieraden wan bouwwerken krijgt. Spr meende de verwachting te moe en uitspreken, dat het jaar 1929 de prinoipieele oplossing mi brengen van de ennexatiohweetie, waardoor de ge meente levenskrachtiger en grooter aal worden. In de goud- en niivermduakrie gaat het goed en het bedrijf bloeit op Een schaduw op den weg van Schoon hoven's voorui (streven, aldus opr., vormde de ongemotiveerde beslissing van het bestuur van den Krimpener- waard, om niet mede te werken aan aanleg van den nieuwen weg van Berg ambacht naar Schoonhoven. B. en W. laten daarom deze onjuiste zaak niet los en hopen "op een uiteindelijk goede op lossing, die ook zal kunnen strekken om het oordeel van bet nageslacht over deze onbegrijpelijke daad van 's Krim- penerwaard's bestuur te verzachten In zijn dankwoord aan den he«r Schreuder wegens zijn 25-jairig raads lidmaatschap zeide de voorzatter nog 't volgende: Meneer Schreuder Be gelederen der oude garde, waartoe u behoort, worden ijler en Hraner, de open plaatsen vele, wii v aardeeren het, wanneer nog één van dat oude en stoere geslacht in ons midden blijft strijden en als eens Na poleons jonge soldaten «laan wij met eerbied gade de daden van hen, die in 't laatste c^orré standhielden, omdat hun eer als strijder hen boven alle» ging. De burgemeester eindigde tenslotte met de beste wenschen voor de leden en hun gezinnen en voor den groei en den bloei van Schoonhoven. Al» oudste aanwezige raadfl'd sprak de hoer G- Bouwmeester een dank woord aan den Voorzitter, voor diens goede wenschen en drukte de hoop uit, dat de uitgesproken wenschen en idealen ra vervulling moge gaan en dat God daarop Zijn zegen moge ochenken. Een reeks van ingekomen «tukken passeerde daarna de revue. Lang werd gediscussieerd over het heffen van riool- be'aating van de bewoners aan de Bo- berehot, het schoonhouden van dat wa ter en de eigendomsrechten er op. Een commissie werd benoemd, die een en ander zal hebben te onderzoeken, waar- In op uitnoodiging van den voorzitter zitting namen de heeren P. J. van Harmeien. H. Scheer en A. Olree. Uitvoerig heeft de raad zich daarna bezig gehouden met het afwijzend prae- advies van B. en W., inzake bet houden van Bioscoopvoorstellingen op Zondag, naar aanleiding van de door den heer Be Wilde ingediende motie. De voor steller heeft de motie, die ten gunste van de bioscoop op Zondag luidde, ver dedigd en daarbij opgemerkt, dat de uitvoeringen hier een goede strekking hadden en velen van de straat »n van erger dingen terrug hielden. Bovendien worden velen, die nu Zondag» naar bui ten trekken, er door in de gemeente ge houden. Spr. gelooft, dat B. en W. met hun ad vies de principes van 'n minderheid aan een meerderheid willen opdringen. Zij hadden de zaak breeder moeten zien en ook moeten beseffen, dat degeen die niet naar de bioaooop wil, geenszins behoeft te gaan. De heer Deerenberg meent, dat het niet vaststaat, dat hier een minder heid de meerderheid wil dwingen en hot spijt hem voorts dat de heer De Wilde met zijn motie niet den aangewezen weg heeft bewandeld dooa overleg te plegen en hij hoopt, dat hij in het vervolg met dergelijke zaken een andere gedragslijn zal volgen. Sprener gelooft niet zoozeer in den verhetffenden invloed *an de bioscoop doen niettemin verschilt hij van meening met B. en W. ten aanzien van het ver bieden der bioscoop op Zondag. Hij wil •en sprookje vertellen uit het jaar 1929. Er was een» een kantonrechter genaamd Mr. Ram- bonnet, die vonnis velde met betrekking tot de houding van den burgemeester van Krimpen a.d. IJssel, inzake de toepassing van de Zondagswet en daar bij te kennen gaf, dat het niet goed ia, dat een burgemeester door zijn princi pes aan de heele bevolking op te leg gen. andersdenkenden treft. Spr. zegt onder gelach van den Raad, dat het goed zou zijn, al» Burgemeester Rambonnet eens kennis nam van dit vonnis van kantonrechter Rambonnet en dat op zichzelf toepaste. Want het is goed, dat een burgemeester zich niet teveel laat leiden door eigen principes bij het bestuur eener gemeente. Al» men het heeft over het kwaad 1iun de bios coop, laat men dan eens denken aan de onbehoorlijke tooneelen, die men kan aanschouwen als men Zondagsavonds met den laataten trein van Gouda naar Schoonhoven terugkeert. Dan is de bioe- ooop toch nog heel wat beter. Spr beroept zich ook op een bestuurs daad der landregeering inzake de ac cijnzen, die een opzettelijke stap terug was om erger kwaad te voorkomen en hij betreurt het, dat B. en W niet meer rekening hebben gehouden met de op vattingen van den raad. De heer Dee renberg zou gaarne zien, dat B. en W. alsno» ten opzichte van deze kweetie een andere gedragslijn zouden gaan vol- -gen. De Voorzitter «egt, dat hij ge noten heeft van het debat Deerenberg, dat was echt Deerenbergsch, zooals wij dat van hem. gewoon zijn. Maar diens vergelijking was niet juist, omdat het in Krimpen over den Zaterdag ging en niet over den Zondag. Voorts «et de Voorzitter uiteen, dat voor hem niet slechts richtsnoer is. wat een deel der bevolking wenscht, doch ook de factor, dat een bepaald gedeelte der bevolking ergens aanstoot aan neemt. Hij haalt als voorbeeld iets aan uit de vorige ge meente waar hij burgemeester was en waar hij «en veel omstreden tooneelituk toegelaten heeft, omdat «r geen Katho lieken in die gemeente waren, die er aanstoot aan hadden kunnen nemen. W*i dat wel boo geweest, dan had opr. waarschijnlijk andere gehandeld. De heer Kortland wijst er op, dat de Zondagswet van 1816, waar het hier over gaat, neer verouderd is, nel!» de wetgever heeft gezien, dat het on mogelijk is, deze geheel te handhaven en vandaar dat uitsonderingen toegelaten zijn. Dat kan men ook in Schoonhoven doen. Een groot gedeelte der bevolking is het niet met hot standpunt van B. en W. eens. Het is niet goed, dat persoon lijke gevoelens aan andersdenkenden op gedrongen worden. De bioscoop geeft geen aanstoot, wie niet wil, hoeft ei niet heen te gaan. Men moet de bevol king vrij laten in het besteden van den Zondag zooals zij dat «elf wil, met in achtneming van zekere grenzen na tuurlijk. Waar gaan we met dit verbod naar toe, zegt spr. Nog een stapje verder en men zal er toe komen om ook voetballen t» verbieden op Zondag, want er zijn ook genoeg menschen, die daar aanstoot aan nemen. De heer Peerholte kan zich ook al niet vereenigen met het prae-advies van B. en W. Zij hebben volgens het standpunt van onze fractie gefaald, zij hebben geen rekening gehouden met het gevoelen in de gemeente. Een zeer groot gedeelte is voor bioecoop op Zondag, het grootste gedeelte, gezien de verdee ling der zetels in den raad- Daarom doet »pr. nog eens een ernstig beroep op B. en W., om hun standpunt In deze zaak te herzien. De heer Van Harmeien wenscht hetzelfde, mede omdat hij in de bioa ooop een element ziet van moreel» en opvoedkundige waarde. Als geheelont houder ziet hij de menschen liever daar dan in de kroeg. De film» die hier ge geven worden zijn goede en onschuldige romantiek. Spr. vreest dat als de bioe- ooop verboden wordt, de menschen naar gelegenheden zullen gaan, dia veel min der gewenscht voor hen zijn. De heer Deerenberg zegt, dat het sprookjesvoorbeeld, dat hij aangehaald heeft, niet sloeg op de gevallen zelf, doch op het uitgangspunt het principe, waar door zoowel B. en W. hier als der bur gemeester van Krimpen zich liet leiden. Voorts doet deze spreker een be roep op de tegenstanders van de bioscoop om consequent te zijn. Als zij voetbal toelaten, dan moeten zij ook de bioscoop toelaten. Waarom het eene wel en het andere niet. Laten zij daarom ook Ce bioscoop toelaten. Wethouder Schreuder meent, dat 6t een groote groep van menschen is in onaë gemeente, die er aanstoot aan neemt, dat de Zondag gebruikt wordt voor de bioecoop. Spr. zou wel eens graag uitgemaakt willen zien of er voor de bioscoop een meerderheid is in den raad. Men heeft hier gesproken over tooneelen, die men Zondagsavonds aan schouwen kan bij den terugkeer van den laataten terin uit Gouda Maar de bios coop trekt eveneens ongewenschte ele menten naar Schoonhoven, die hier het kabaal brengen. De politie heeft de Iaat van de dronken plattelander». Men moet zich toch ook wel degelijk de bezwaren van andersdenkenden voor stellen. Laat de Raad uitspraak doen. De heer Deerenberg stelt den heer Schreuder de vraag. AJs de Raad nu in meerderheid uitmaakt, dat de bioscoop er wezen mag, verandert don daardoor uw gedachte. Wethouder Schreuder: Mijn over tuiging blijft precies dezelfde. De heer Scheer vindt deze kwestie zoo principieel, dat alle geredeneer daarover niets helpt, al blijft men nog zoo lang praten. Spr. is het volkomen met bet prae-advies eens. Hij zou zelfs nog verder willen gaan en ook den eer sten Kerstdag de bioecoop willen verbie den. Men heeft gezegd, dat het goed is te voorkomen dat de jongelui naar buiten gaan om hun Zondag op minder goede wijze door te brengen, maar, zegt epr., als zij naar buiten de stad willen gaan dan is dat geheel voor hun eigen verant woording. B. en W. hebben hun plicht credaan. Alles hangt er in deze kwestie van af hoe men over den Zondag denkt. Tusschen voet/bal en bioaooop is volgens snr. wel degelijk verschil. Voetbal is een sport die goede eigenschappen aan kan kweekon. Dat is met de bioaooop geenazmè het geval. Al» B. en W. hun standpunt mochten wijzigen, dan zou een groot deel der bevolking daar aanstoot aan nemen. De heer Olree wijêt er op, dat er voortdurend over gesproken is: nog een stapje verder en men verbiedt het voet bal. Maar spr. wij de zaak nu eens net andersom bekijken, al» men nu een» een atapje naar den anderen kant gaat, wat blijft er dan nog over van principieele Zondagsheiliging, dan gaat men op het laatst heeieznaal geen rekening meer houden met anders denkenden, waarbij spr. nu de Christelijke menschen op het oog heeft. In voetbalspel op Zondag 1» Vsr daehtl Meisje: Is er heusch niets tusschen jou en dat meisje naast ons? Zij is sul- tijd bezig met haar blouses te wasschen. man gaan berusten, maar alttB. an W, «in ook nog de bioaooop toelaten, dan la da var antwoording voor da gevolgen voos urn. De heer Dsèrsnbarg aam mar te leur gestold 4e rijn door da motieven d tegenstander» va» da bioecoop Hij had verwacht dat «ij nu oen» principieel voor den dag «ouden gekomen zijn Maar hij heeft niet» anders gehoord als ge legenheidsargumenten. Doch men moet met principes komen, als men zich hier tegen wil verklaren. Maar dat kon men niet, want men laat wel voetbal toe. I» hun principe dan zoo rekbaar? Men is, zegt opr., voor of tsgan Zondagsheiliging. TevergeefS heeft spr. geluisterd of bij ook principieels zou hooren. Men ge bruikt echter de weegschaal Het sterkste argument der tegenstanders is dat pen deel der bevolking tor aanstoot aan neemt; doch daar gaat het hier niet om. Want dan zou men vee] meer móe ten verbieden, ook voethal. Men moet de principes niet als maskerade gebruiken, waar achter men zich verbergt. Spr; zou er voor zijn om de bespreking dezer zaak te schorsen tol ook zijn fractie genoot, de heer Adriaans aanwezig kan zijn. De heer Schreuder verklaart het zeer vreemd te vinden, dat men ver baasd is, dat hij uitgemaakt zou willen zien of er een meerderheid in den raad te voor Zqndagsontheiliging De heer Van Harmeien protes teert er tegen, dat de heer Schreuder het debat verlaagd, door te spreken van Zondagsontheiliging Daar gaat het niet om. Geen oogenblik is het bij «preker opgekomen de gevoelens van vooratanders van Zondagsheiliging te krenken. Door zulke opmerkingen brengt men het peil van het débat naar beneden. Spr. voert verder een warm pleidooi voor het behoud dar bioscoop en verwijft de tegenstanders naar andere plaatsen, waar hun geestverwanten een heel ander standpunt innemen, b.v. Amsterdam, waar de anti-rev. burgemeester De Vlugt andersdenkenden de gelegenheid geeft, den Zondag te besteden, zooais men zelf wil. De heer Peerbolte zegt, dat de heer Schreuder een handigheid heeft ge bruikt door te zeggen, laat de mad uit spraak doen. Natuurlijk, had de hear Schreuder de kopnen geteld en gezien, dat het vijf tegen vijf zou zijn. Daarom zou spr. willen voorstellen te wachten met stemmen, tot ook de heer Adri&ens er is. De heer Kortland merkt op, dat aelfs, al» er een minderheid voor de bi oscoop zou zijn, de meerderheid dan nog geen recht heeft en niet de kans moet hebben om te doen, wat zij graag wiL Wethouder Schreuder verklaart, dat het toch wel heel moeilijk is hier een debat te voeren. De heer Deerenberg heeft gezegd, dat spr. niet principieel ge noeg was en de heer Van Harmeien meent daarentegen, dat hij te prinoipi- eel was. Maar hoe moet het dan? De heer Deerenberg: Dat is ook een handigheidje. De heer Schreuder: Mijnheer de voorzitter, als anderen handigheden ge lieven te gebruiken, waarom ik dan niet. Ik eisch hetzelfde recht op voor mij. Ik héb er heelemaal geen erg in gehad, dat de heer Adriaans er niet was. De heer PeeTbolle: Dan neem ik m\jn woorden terug, ik heb mij vergist. De heer Scheer wil verklaren, dat Mfr allee er bij deze zaak van afhangt hoe men denkt over den Zondag of men die beschouwt als een dag, die God heeft af gezonderd am te ruisten van al onzen arbeid en dien te heiligen door onze rust De heer Deerenberg: Don ook niet voetballen. De heer Scheer: Ook voetbal is wel degelijk voor velen een aanstoot.. Niet zoozeer het vriendschappelijke «pel, doch de drukte, die wedstrijden meebrengen, als autobuqpen vol lawaaimakers door onze gemeente komen en den boel op stelten zetten. Nog eens zeg ik het. 't bes te is, dat de raad uitspraak doet. De verantwoordelijkheid is dan voor de voorstemmers. Dat geldt ook voor den heer Deerenberg, die er rich óp beroept een Christen te zijn. De heer Olree begint nu te spreken, doch wordt telkens geinterumpeerd. (De Voorzitter brengt rust door te hameren Er is geen kwestie van rekbaarheid van geweten of principe, zegt de heer 01- r e a De kwestie van voetbal ia niet te vergelijken met bioscoop. Men kan niet alles verbieden. Het besturen van een gemengde bevolking, zooals onze gemeen te, eischt, dat men dingen toe'aat, waar men zelf tegen is, doch nu eischt de lin kerzijde alles. Waar is dan het «inde? Er zijn zes dagén in de week, waarop men doen kan, wat men wil. Laat ons niet vergeten, zegt spr., dat wij een taak hébben als gemeentebe stuurders. Even goed als de vader» en moeders in het gezin, hebben wij te wa ken voor het heil van de bevolking, wij moeten daartoe gebruik maken van het gezag, dat ons gegeven i» bij de gratia Gods. De heer Deerenberg zegt. aal de tegenstandera niet het reoht hebben zich hier op hun principes te beroepen, want èn *t college èn die raadsleden, hébben die principes al losgelaten, toen rij zonder spreken voetbal op Zondag toegelaten hebben. Toen geen principe», au ook niet. "V Er ontstaat groote vroolijkheid, als de spreker even daarna zegt. dat het goed is om naar de kerk te gaan, als het maar niet te gek wordt, want dan leidt het tot Godsdienstwaanzin. De heer Schreuder merkt op, dat het voetballen op Zondag niet geschiedt met zijn goedkeuring. De toestemming daartoe is door den vorlgen burge meester gegeven, omdat deze meende, daartoe gerechtigd te rijn. Maar, zegt spr-, door voetballen wordt de Zondag nog meer ontheiligd, dan door de bioscoop. H«t ie een hevige ergernis voor velen, de voetballer» de» Zondags langs de etmten te hooren brul len en bolken. De V ooriltter meent, dat de mak voldoende belicht is. De heer Deerenberg: Nou, bet 1» mooi genoeg geweest. De motie—De Wilde komt dan in hiervan wordt f 8400 betaald door de menschen «elf. In totaal hoeft de ge meente eau schuld van f 118.170, dit is f 1M7 per Inwoner. Spr. oeht dit voor ons» gemeente niet ongunstig, gooien de hcriUingon dis Bterominr Voor stammen de hoeren De stt&n. De belasting moet Wilde, Van Hameien, Peerbolte, Kort- opbrengen f 142.107,28 land en Deerenberg. Togen stemmen do heide wethouders Sohreuder «n Niokerk, en de heeren Bouwmeester, Olree en Scheer. De stemmen staken dus en in een volgende vergadering moet weder om over de motie gestemd worden. (Wordt vervolgd Spr. had gedocht een overzicht te krij gen van B en W. over de nieuwe rege ling van Rijk en gemeente. Spr. goal hierna na of de lasten per inwoner gezien billijk verdeeld zijn. van f 20 000 moet nog worden betaald Zonder het spaarpotje wat we hebben het bedrag ruim f 120.000, is f 20,06 per inwoner. Een arbeider met 3 kinderen en een inkomen van f 30 per week betaalt f 22 per jaar. Een alleenstaand persoon met een inkomen van f 1100 betaalt bijna zijn portie al, is f 19,77 K. Na nog een verdere becijfering zegt sprdat het systeem in belasting billijk is, d.w.z. naar mate dat inkomen grooter is. wordt de belasting meer, doch er blijven slechts strijdpunten over, of de progressie meer moet zijn enz. enz. Ge zien de draagkracht der arbeiders, moe- sterkste, het is ook ten deze een strijd om de macht. Het gaat er over, moeten we «toppen of vliegen; of teruggaan; of bedachtzaam vooruitgaan. En nu is het net als met alles, het moet vooruit. Doch er is een aftakeling te zien overal en dit ging onder den drang van de gulden, gaaf houden waar alles moest geofferd worden en Colijn was het, die het vader land zou moeten redden. Weth. Ross V&n wie heb je dat. De heer Joh. Jonker; Van Wibaut. De heer Smit: Neen, dat rijn eigen woorden. Weth. Ross: Dan nesm Ik mijn hoed voor J» «f. De heer Smit. Wat is daar niet al door vernietigd, met 4at we moeten stoppen, het was aftakeling en Colijn bracht ons ALRLASSERDAM. (Vervolg van Ne. 5636). Hierna komt aan de orde de gemeente- begrooting, dienst 1929. De voorzitter leidt deze begrooting in en vestigt de aandacht er op, dat het venneniévuldigcijfer verlaagd kan wor den tot f 0,86. Dus 15 pet. minder. Met de opstelling der begrooting is hiermede ook rfkening gehouden. Het grondbedrijf dat we hier in onze gemeente hebben levert veel verlies op, doch de belastin gen hebben meer opgebracht als de raming was en de posten teruggave be lasting is minder. Daardoor zien B. en W. voor de gemeente een beter ver schiet. Mocht het evenwel blijken in het voorjaar, dat het tooh nog tegenvalt, dan kunnen we toch het vermenigvuldig cijfer nog hooger «tellen. Hierna komt de gelegenheid open tot het houden van algemeen» beschouwingen. Voor ditmaal willen we ons hier mede bekorten en het voorbeeld volgen van den Raad, die aanmerkelijk veel korter deed over de behandeling van de begrooting. De heer L. Smit begon met te zeggen een beter systeem te willen wat de voorbereiding aangaat ook van de be grooting en klaagt over het weinige overleg dat er gepleegd wordt. Spr. maakt meermalen kennis met raadsleden van andere gemeenten, waar men op andere wijze de begrooting behandelt. Verschillende «tukken kan men be kijken en men beschikt wel over ver schillende gegevens, doch beter was een soort toelichting of algemeene gedachte, die B. en W. er over hebben, dan groeide er misschien iets door die samenwerking, dat vereeniging sou brengen over eenige punten. Dit geldt ook van andere dingen. Wanneer men 24 uur voor de vergadering de agenda krijgt, kan er nooit van een goede voor bereiding worden gesproken. Spr. acht de. gemeente huishouding zooais die is gegroeid en er ia, meer levendig moet worden gemaakt. Dit nu is een groot Administratief stuk waar geen pers pectief in zit. Er wordt al maar gekeken naar de belasting, maar niet gekeken wat er gebeuren moet. Wat nu de ge- ifeente kan doen is niet de wil van B. en W. en misschien oek niet van de raad^meerderheid. Als iets noodwendig een //gemeentotaak moet wot den dan past men »oh daarbij aan en 't is B. en W. niet gelukt om een stuk van de ge- meentetaak van zich ai te gooien, dat is dus voor apr. een bewijs, dat het niet anders kan en dat zal in de toekomst nog wel meer aangroeien. Spr. zegt dat 1 Januari 1928 de gemeente telde 5949 zielen. Dit jaar zal het wel vooruit gaande zijn, over het juiste cijfer be schikt epr. niet, maar hij wil aannemen van 6000 zielen. Naar aanleiding van dezen nonn noemt spr. eenige cijfers en eenige zaken waar op de begrooting gelden voor uitgetrok ken zijn. Enkele willen we hiervan noe men- Algemeen behéer f 2,46 per in woner. Openb. veiligheid f 2 per inwoner. Openb. veiligheid f 2 per inwoner. Volke- 1X5 Volkshuisvesting f 087 per inw. Openb. werken f 1,40, Openb. onderwijs, buiten het Ghr. onderwijs due f 0,55 en dan is het onderwijs nog lang niet wat het wezen moet, 't is nog net als 30 jaar teruig. De lesrooster mag wat veranderd wezen. Doch iets aanwijsbaars dat ver anderd en verbeterd is, daarvan is niets te bespeuren. Per Ieeriing kqpt het openb. onderwijs f 10.56 en het Ghr. onderwijs f 24. Dat kost dus aan de gemeente veel meer. Gelijkstelling is er dus wel gekomen, daar behoeft men niet over te klagen en spT. is daar ook voor. Sinds 1912 disn «enlgwdns mogelijk, dit Jaar met de begrooting voor Kerstmie klaar te ko men. Spr wil daaraan gaarne mede werken, door rich te bekorten en aal daarom op alle dingen, dia gwegd rijn, niet ingaan. Verder uit spr. rijn dank aan den heer Smit, die deze begrootingsdebatten op waardige wijze gevoerd heeft. Pereoon- liike zaken liet hij buiten beschouwing. Spr. zal trachten dit na te volgen. Er is gezegd, doze begrooting geeft weinig perspectieven, zij is zuinig en zoo goedkoop mogelijk; van uithouw geen sprake, alleen het absoluut noodige wordt voorgesteld. De®o zienswijze nu juist geeft apr. aanleiding B. en W. te com- plimenteerren. Een zuinig beheer is juist gewenscht. Iedere uitgave in dit licht be zien, is gewenscht en is mijn inziens de juiste, aldus spr. Spr. kan zich dan ook met den opzet van de begrooting vereenigen. Over en kele onderdeelen kan verschil zijn, over het al of niet absoluut noodzakelijke, wat bij de artike'enbehandeling dan ook ter sprake kan komen. Op de steun van spr. kan des gewenscht al gerekend wor den. Tot spr. zijn groot genoegen ia ge- ten die meer betalen dan de beter geei- merkt, dat voorgesteld wordt belasting- tueerden. De belasting moet rechtvaar- verlaging, daarmee gaan we den goeden dig zijn, maar het is het recht van de kant uit. Gezien de cijfers v&n voorgaande jaren is deze verlaging gewettigd Belasting verlaging wil tevens behoud van kapi taal, kapitaalvorming. -Kapitaalvorming acht spr. van primair belang, de verdee ling van secundair belang Ona laad gaat per jaar vooruit 100 a 125 duizend inwoners Die «roei «telt eischen aan het voortbrengend vermogen van bet volk. Die dit begrijpt, begrijpt ook, dat eT kapitaal moet zijn voor die meerdere menschen arbeid te vewohaffen. Deze stelling wordt ook gedeeld, ook door minder reactionaire, b.v. Wibaut noemt knH taalvorming eei denkbare productie, productiestelsel. Of men vooruitstrevend, of meer vooruitstrevend is, reactionair of meer conservatief, of democraat, ka pitalist of geheel van kapitaal versto- in den afgrond terug en zoo is dtm de ken, A.-R. of S.D.A.P., ieder moet stel gulden gered geworden. Later is ge- jen den eisch eener voortdurende toe- bleken dat er heelamaaJ geen gevaar name van kastaal, ja zelfs de commu- w&s. Vlak daarop kwam men met de ni8t moet dit beamen; verpacht zelf om Vlootwet, waar men bakzeil mee haalde kapitaal te- verkrijgen zijn grond enin- en daarna bleek er een groot overschot, houd daarin denk aan de petroleum. Daar heb je nu al weer de macht, maar Van zekere zijde wil men zooveel mo- als wij daar zaten, deden we het anders, ^lijk hebben, van staat, provincie of ge- als zoo het nu gebeurt, daar beeft spr. meente. Maar daarover kan men ook voorbeelden voor van vele gemeentebe- andere denken. Eerst b.v. zelf doen schiet het particulier initiatief tekort, dan pas in laatste instantie hulp vra gen bij rijk. provincie of gemeente. Spr. zijn standpunt ie niet allee te ha len van de "«wneente; het is zoo gemak kelijk riemen te snijden van een ander mans leer en dan nog speciaal, ada men niet met de uitvoering ie belast en geen verantwoordelijkheid draagt en derhal ve ook niet voor de gevolgen behoeft in te stam, of liever rondweg gezegd, ale men het niet behoeft te betalen, als het vastloopt. Wat nu is het met AlNaeserdam, deze heeft bijna geen andere inkomens dan van den vroegeron hoofdelijken omslag Wij hebben hier geen gemeentebedrijven waar groote winsten rijn uit te halen. Waar deze winsten nu wel zijn, betalen de inwoners te duur ges, licht, water, enz. enz. en zoo kamt er een groot deel sturen, waar de Soc.-Dem. veel invloed hebben. De heer P. G. Jonker: Winst op de bedrijven. De heer Smit wil dit laten zwommen en er desnoods wel een avond appart over debatteeren. Doch ook, de Soc.- Dem. wenschen in de vrije maatschappij alle reoht te doen. Hierna komt spr. tot de t.b.c.-bestrij- ding en zegt, dat men nu tracht lange den weg van een bazaar lighallen te ver krijgen. Het moet er zonder de geeneen- te komen. Hierdoor komt het stelsel, zoo veel komt er bimïRn en zooveel doen we. Maar dit is geen probleem om dit zoo te doen. Op het gebied der volkshuis vesting moet er iets gaan gebeuren. Spr. ziet in het stijgende woningpijl sen algemeen» vooruitgang, door een goede woning gaat men meer eischen stellen aan het leven. Hier in de belasting, al zien ze dit met, op hun gemeente is een waningtekoW. In dit biljet. Belastingverlaging is voor Alblaa- verband merkt epr. op, waarom men serdam zeer gewenscht, 85 pCt. der ge- stelselmatig het planDam ontwijkt om meenten in Zuid-Holland beffen minder te bouwen. Wat is er tegen, dat daar belasting dan wij heffen, wanneer men gebouwd wordt. Wanneer een patroon de hooge inkomens in aanmerking neemt arbeiders in hun woningen hebben, rit terwijl daartegenover staat, bij de zeer die er anders voor als iemand, die een lAge inkomens, man, vrouw en twee kin- vrije woning heeft. Komen er nu vro- doren, een gezin van vier per sou on met ningen, dan is er die klem af een zuiver inkomen van f 1000, dat Al- De heer Leis: Wanneer dit dan enkel blasseTdam met Delft en Den Haag en zakelijke bedoelingen rijn, dan moeiten Rotterdam en Schiedam den 1 angsten bouwen. De heer Smit houdt vol, dat degenen, die in een woning van een baas wonen er anders voorzitten dan die, die in een vrije woning zitten. Eén woning, zegt! spr., mag geen winstabject zijn. Als voorbeeld, dat er gebouwd moet worden, zegt spr., toen in de Oranjestraat woningen gebouwd wer den, ging ook het zielenaantal vooruit, bouwi men niei, gaai het achteruit, want dan is er geen plaats om te wo nen, dus we moeten bouwen. Er kan ook igebouwd worden zoo, dat het de gemeente geen geld kost en het grondbedrijf er beter door wordt, laat einden te bereik», aal er rich ook wei nig om bekommeren, dat lends finan ciën hopeloos in de war worden ge stuurd. Én in hot buitenland beeft men dan ook. gaden, dat degenen, welke door revalufe aan hst bewind kwamen, da en gamesntsuitgenren sohisr hebben opgedreven, wee t g om de arbeidende klassen te helpen, maar het ganeohe volk kwam juist daardoor tn de ellende. En moeet dit in ons land ook als in België, Frankrijk, Duitscbland of Rusland? Moest de gulden de weg op van de franc, de lira of mark of roebel. Het eenige middel dit He voorkomen was uitgaven en inkomsten brengen op gelijk peil. Dit nu is de verdienste v&n Colijn Toen niemand middelen en wegen wist om inflatie te voorkomen is hel Colijn geweest die redding bracht. Wat schreef mr. Treub, n.l. dit: Ia eenmaal het vertrouwen in de gulden geschokt, dan gaat het er mee als met een lawine, die bij het voortrollen al sterker en gevaarlijker wordt. Een men heeft gezegd er is geen gevaar geweest voor de gulden, doch staatshuishoudkun digen van naam hehben zich juist an ders uitgesproken en die de werkelijk heid wil zien, weet dan ook beter en hier wil spr. een interruptie van den heer LeLs overnemen, dat we God mogen dan ken, dat Hij in dien tijd ons mannen gaf als Colijn, die niet voor haat, nijd en verdachtmaking uit den weg ging, maar deed wat 's lands belang vorderde zonder aanziens des persoons en met persoonlijke offers en hooge koeten. De heer Smit, aldus spr., ie aan hst groepoeren van cijfers begonnen. Spr. neemi aan dat zijn cijfers juist zijn, al leen zijn groepeering die deugt niet. Wanneer hij spreekt over de koeten v&n openbaar lager onderwijs en bija lager onderwijs, vergeel hij bij hei openbaar ouderwijs bij te tellen de kosten van l eisch van iedere gebouwen intrest van kapitaal en on- Dus ook het S -D. derhoud. Dit er bij, dan kwam hij tot andere cijfers. Ook heeft de heer Smit gesproken over het loon van een baander, maar is het loon uitbetaald door de Soc Dam. organisatie's zoo schitterend voorbeeld voor anderen. Valt daar er eene niets te verbeteren. Voorts aagt spr. dankbaar nota ge nomen te hebben van zijn waordeerende woorden van de stichting RuigenhiL zwembad, schooltuinen, sportterrein» en voor zijn toegezegden steun. Spr. brengt dank aan allen, die deze stich ting mede mogelijk hebben gemaakt. Deze stichting is mogelijk, dank zij het ■ticulier initiatief en kost de gemeente particulier initu teen geld. ^Ma&r ia zij i heeft de S.D.A.P. zich gesteld op het standpunt v&n de gelijkstelling. Al wat aan de hand der wet recht is, wordt hun gegeven. Het U.L.O. onderwijs koet f 2Ê.35 per leerling. Spr. nu wil wel klagen over het onderwijs in het alge meen, spr. wil vooruitgang in het on derwijs en daar wordt weinig voor ge daan. Wat het middelbaar onderwijs aan (raat, kost de gemeente f )ÖOO voor 10 leerlingen, dat is anders als f 10.50 per leerling. Kinderen van beter gesitueer den geeft de gemeenschap dit nog mee. De V&kteekenschool kost de gemeente f 1200 en is 20 cent per inwoner, ook hieraan mankeert nég veel. Hoofdstuk 9 geeft aan het bedrag der behoeftiev®, die zijn er nog en princi pieele beschouwingen zijn er, dat deze maatschappelijke verhoudingen er rijn door de zonde en men zegt het is van de schepping af zoo geweest. Er is een Bijbelwoord, de armen hebt gij altijd met u. Maar, zegt spr., wij nemen een consequent standpunt in en meenen, dal er geen behoeftigen behoeven te zijn en niet mogen zijn. Maar als men het Bijbelwoord aan neemt, blijkt, dat er hier nogal wat te doen is; er staat een post voor op de begrooting van f 39.184,54, is f 6,53 per inwoner. Dat het geneeskundig schooltoezicht hier ook onder begrepen is, is venschil van inzicht over, maar dan Bchiet er toch nog over f 26-CWpO voor het A., is f 4,33 per inwoner. Het grondbedrijf kost de gemeente f 1,65 per inwoner. Het wachtgeld waar de gemeente het leeuwenaandeel aan betaalt 6000, liet dus pass eer en en doet het. De heer Joh. Jonker: Nou, ais dat zoo ia, dan zijn we daar voor. De heer Smit noteert dit in donk en zal dan destijds wel aanwijzen, dat het kan gebeuren. De heer Leis tot den heer Jonker: Spreekt u voor den heelen raad. De heer Joh. Jonker: Neen, absoluut ni Hierna komt de heer Smit tot het medisch schooltoezicht en wil hiervoor een aparten dienst. Spr. wil eaomspre- king houden met andere gemeentebestu ren Verder dringt spr. aan stappen te doen ter betere verbinding met Rofcter- d0y©rder vraagt spT. naar het prea-ad- vies van B en W. aangaande de schóól- baden; voorts hoe het staat met gasle- verantie. En hoe staat het met de ge schiedenis Zuiderstek. A&h het slot van apr. a beioog, wil hij niet nalaten B. en W. een compli ment te brengen, dat zij deze begrooting naar hun opvatting zoo hebben kunnen 8aamstellen. Minder kan evenwel niet worden ge daan, maar wel moet er bij. Spr. %egt bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting enkele voorstellen te nullen doen, waarna hij dankt voor het ver kregen woord. De voorzitter schorst hierna de ver gadering tot den volgenden avond half acht. De heer P. G. Jonker krijgt nu gele genheid tot het houden van algemeene beschouwingen op de begrooting 1929. Spr. begint te wijzen er op, dat door dsn Toorritttr hst verlangen i» gtuit, ia- aanslag heffen. Don betaalt men hier f 1,27 of 2K cent per week, daartegenover staat Giessen in Noord-Brabant voor het zelfde gezin per f 1000 zuiver inkomen f 49,31 of bijna f 1 per week. Dat is dus bijna 40 maal zooveel. Alblasserdam behoort poet 4 andere gemeenten tot de laagste belastinghef- fende gemeenten, bij een inkomen van zuiver f 1000. Et is van zekere rijde gezegd, het geld is er, men moet het halen waar het zit, het moet worden gebruikt. Spr. is wel een weinig bang voor deoe rede- noering. 'Men koant dan met verschillen de eiachen en men slacht dan de kip, die de eieren leert. Die eisch rijn: Wo ningbouw, huizen verhuren beneden kostprijs, gemeentelijk ziekenhuis, lig hallen voor t.b.c., zwem- en badgelegen- heden en echoolb&den, voldoende sport- crolegenheid, schoolartsen, ruime vrijstel ling van schoolgelden, schoolvoeding en schoolkleeding, verbetering van armen zorg, gemeentelijke exploitatie voor te bouwen gemeentegrond en wat nog al niet meer. Spr. is van ai die eischen een weinig hang. Ter toelichting geeft spr. een overzicht van de Prov. Staten van Noord-Holland, die in meerderheid links is, en van de Prov. Staten van ZuidnHolland, die In meerderheid reahts is. In Noord-Holland steeg de provinciale belasting van 1914 tot 1922 met 5 1/4 millioen, in Zuid-Holland daar entegen met 1 millioen. In Jföord-Jlol- land steeg de schuldenlast in die 5«<wn van 4.6 op 65 millioen en ka Zuid-Hol land van 6K tot 9* De huis houding scheelt d"o dit, dat het in Noord-Holland 20 »eo iuur U als in Zuid-Holland. Het «roof# verschil komt hier vandaan, dat in Zuid-Hol land het goede A.-R beginsel wordt toegepast, n.l. veel overlaten aan porti culier initiatief. Hierna treeft epr. een ruim overzicht der staatsuitgaven vanaf de jaren 1916 tot en met 1922, wat een onderscheid gaf van 242 tot in 1922 638 millioen. En nu waren het de revolutionairen, die de uitgaven nog aanmerkelijk ver- hoogen wilden. Dit nu is geen wonder. Wie. als het er op aankomt, een revó- nu juist wat dit laatste aangaat minder goed? Minder aange naam achtte spr. de heer Smit zijn woof- den over de T.B.G. en de te houden ba zaar voor lighallen. Spr. had juist een woord van waardeer mg verwacht. Het werk van het dames-comité wordt ge heel belangeloos verricht. Spr. huldigt de steliLin gd&t zulke zaken beter jui»- ter en voordeeliger door een particuliere vereeniging kan geschieden dan wel door de gemeente. Hier heeft elk inge zetenen individueel een taak. Et is gevraagd wat is er nu op tegen te gaan bouwen in plan Dam, moor wat is er toch op tegen eerst plan Kinderdijk te bebouwen, daar liggen str&ton, riolee- ring, is een bemaling, daar is de plaats om te gaan bouwen. Daar ligt bouw rijpe grond. Voorts moet aangetoond worden dat bouwen noodig is en wan neer de heer Smit zegt te kunnen a&n- toonen dat bouwen, zonder dat het de gemeente geld kost, mogelijk is, ja zelfs dat er voor het grondbedrijf winst in zit, laat dan de heer Smit met gegeven» komen, er is over te praten. Omdes tijde wille heeft spr. enkele punten aangestipt. Spr. is dankbaar dat B. en W. komen met belasting verlaging en met een begrooting die sober is ge steld. Spr. zal gaarne zijn steun geven. De heer v. d. Koogh wil een woord van hulde brengen aan het Dag. Be stuur. Dit wat nu voorgesteld kon wor den is het gevolg van een beleid van jaren terug en nu blijkt het, dat zoodra de tijd daartoe gunstig was, dat men kon komen tot een belastingverlaging. Doch ook heeft spr. een zekere onte vredenheid. Spr. ziet wat weinig voortvarendheid van wat de gaskwestie betreft en spr. meent, dat verder talmen niet langer meer gaat. Spr. hoopt dan ook, op een voorstel, dat aan dit talmen een einde zal brengen. Wat betreft een schrijven van vorig jaar aan het electrisch bedrijf te Dor drecht, om verlaging van tarieven voor het electrisch licht, wat we van hen be trokkenen, werd voor kennisgeving aan genomen, want zoo vertelde men spr. te Dordrecht, toen dit schrijven»* t in kwam, stond de begrooting \an dit be drijf voor 1928 reeds vast en hetzelfde ie nu weer het geval We hebben gezien dat Dordrecht met dit bedrijf abnorma le winsten maakt en men legde stille re serve's in de balans, om de winst lager te doen zijn. Nu heeft spr. vernomen, dat dan toch -de tarieven verlaagd zul len worden. Spr. vraagt of B. en W hiervan eenige mededeolingen kunnen doen. Spr. is van meening, indien alle bui tengemeenten een moer gezamenlijke ac tie gevoerd hadden, dit reed» meer in vloed gehad zou hebben. Wat nu het misnoegen van den heer Smit aangaat over de af deeling van Het Groene Kruis betreffende de zaak van het medisch schooltoezicht, om daar aan niet mee te werken als vereeniging. wil spr. opmerken, dat er alleen een mo tie van wenschelijkheid is en het beetuur van hot Groene Kruis heeft die wensche lijkheid ook bekeken en gevoelt en de uitkomst was, dat men oordeelde, dat I het voor onze gemeente niet goed fzou I zijn en de omstandigheden voor Alblaa- j serdam hiertoe niet gunstig waren om i daar wat aan te doen, n.l. aan dit me- I disch echoolartsendienet. Spr haalt hierna aan hoe het gegaan is de dMW en werd de prcMneto in districten verdeeld en ook daar hebben m er geen kans toe gezien. In de geboete provincie Overijsel weren er maar 7 gemeenten bereid tot aansluiting De meerderheid wilde or niets van weten. De reden wa ren financieel® beswaren. Ia de Prov. Staten van Zuid-Holland te dik toen ook tor sprak* gekomen m ook door kwam men niet verder. Toen is ge meend, dot de Zuid-Hoii. Vereeniging het Groene Kruis hier misschien een took had. De bedoeling is de provincie in dis tricten te verdoelen en elk district zou dan omvatten ongeveer 45.000 zielen. Het traject hier is gelijk aan het traject van de Gezondheidecommissie van Slie- drecht. De bedoeling is de geheele Waard één schoolarts en dan als dit zoo moet, komt er zoo <*oed als niets van terecht. Hoogstens eenmaal per jaar kan msa dan de kinderen nagaan en zoo gezien is, wat we nu hier in de gemeente hebben, beter eis »de bedoelde »choo£- artsenjjienst. Spr. heeft er ook over gesproken met den Commissaris tijden» het bezoek in deze gemeente en het antwoord was, dat voorloopig niet aan beslissing ten deze gedacht wo^' ook al om de principieele bezwaren er aan verbonden. Spr. meent dan ook, dat het dag. be stuur aan de geuite wenschen van den heer Smit geen gehoor moet geven, ten eerste, Alat het onderzoek maar eens per jaar kan plaats vinden en ten tweede, dat met al die gemeenten zeer moeilijk een goede overeenstemming kan worden bereikt. Hierna komt de heer Veen aan het woord en begint met te zeggen: dat elk vogeltje zingt, zooala bet gebekt te. Spr. zet eerst uiteeen zijn standpunt ten aanzien van het zien der verhouding hoe de Overheid staat en don stolt epr. zich op Bijbelech standpunt, dat de Overheid regeert bij de gratie Gods. Zij, die de volkssoevereiniteit prediken, hechten zich aan de uitspraak van het volk en dit gaat lijnrecht tegen God en Zijn woord in. Die aan de rijd» van de revolutie staan, geven ieder een plaato, doch die genen, die Gods ordihantiën eerbiedigen, kunnen met hen niet samengaan. Ook die Staatkundig Gereformeerd te, kan en mag rich niet in die revolutionaire lijn bewegen, daarom heeft apr. zijn steun willen geven aan hen, die het blij vend Woord van God erkennen. Nu te er nog weinig blijk gegeven van «en Christelijk regeer en Spr. denkt hier aan de féésten; de kroegen zijn des Zondags nog open; voorts muziek en «pel en don het vloeken en die zuiper ij in onze gemeente. Denk, aldus epr., san het concours «n dan nog wel een Chx. concours. Hoe kan iemand, die waarlijk Christelijk is, daaraan meedoen. Verder zegt «pr., denk aan het fort, dat we in onze gemeente hebben, waar nog 5 of 6 menschen inritten, die men 4an hun lot overgeeft, die, we weten het, het te gebeurt, dat er een dronken in de wetering terecht kwam, maar weer aan rijn lot overgelaten werd. Hebben dan deze menschen geen riel te verliezen voor de eeuwigheid en heeft da Over heid dan hier geen roeping. Denk, aldus spr., san de bussen, die rijden maar raak op Zondag; ia er niets aan te doen, dat de Sabbat too veront- hoiligd wordt. Spr. zou op Zondag de stopplaatsen willen verboden rien. Wat betreft post art. 92, zal spr. te genstemmen daar, waar geld uitgetrok ken wordt voor het plakken van zegels voor de Invaliditeitswet en Ongevallen- ikering. Is dat wel op zijn plaats, dat die menschen verzekerd worden. Gods woord verbiedt dit om te veroekaren Alle behoedsmiddelen, ze rijn tegen Gods woord. Wat de post schoolbibliotheken betreft, daar zijn hoeken, die in strijd zijn met Gods woord en men houdt daar door de kinderen van de zuivere boe ken af. het te een bederf voor hun tij- delijk en geestelijk leven Wat de uitgaven volksfeesten aan gaat, is «pr. tegen, voor zoo'n janboel wil spr. het geld uit de gemeentekas niet geven. Ook niet het geld wat uitgetrok ken is voor de muziekkorpsen. Al die dingen veronteeren God, die zegt in Zijn woord, waarom weegt gij Heden geld uit voor hetgeen geen brood geeft. Wat nu de werkloozenkae aangaat, waaraan ffeiti K-ege-eo wordt, wordt er aldus epr. aandaoht aan gwohonkan aan wie dit uitgekeerd wordt, b.w, dat het niet gwchiedt aan hen, die de boe] Ter- drinken. Ten slotte «egt apr. ook een wooni van dank lo moeten brengen aam het college, die dm» begrooting beeft saam gesteld. (Wordt Terrolgd.) lutie niet vreeet, maar bet beschouwt al» provincie OveTiJ»el, daar hebben Ged. een welkom middel om bepaald» deal- Statan ia W» T«ti moeit» aan ge- KRIMPEN a.d. LEK. (Vervolg en slot van No. 5633). De heer C. v. d. Linden negt. dat hij het jammer vindt, dat de industrie tien te dezer plaatse niet zoover ontwikke»! heeft, reodat nu verschillende menaohen elders hun brood moeten verdienen. Hij regt, dat dit niet de schuld is dor ar- beidens. De.heer Van Duijvendijk zegt, al» do gemeente hier hiuizen bouwt, dit geen aanwinst van woningen zal rijn, doch dat hier minstens 50 woningen zijn, die niet meer geoohikt rijn om te wonen. De- woningen voldoen aan geen enkele redelijke eisch. De gedachtegang van den len wethou der kan ik niet volgen, wanneer de ge- meente werklieden niet meer r«peo- toert. Een boer henft voor mm daglooner nog een woning, de indnatrieete arbei der niet. Wij stellen een redelijken «ach B. en W. kunnen «ioh de ellendige woon- (owtanden nog niet indenken. De voortitter stelt voor dat men hni- een ging bouwen en de andore afbrak, dan «ouden de meneohen in duurdere woningen moeien gaan wonen, Er agn hl9r 334 gezinshoofden, die elders hun brood verdienen^ Als men nu daar voor die menschen saal bouwen, «allo» «nmtwel hitr woniaim

Schoonhovensche Courant | 1929 | | pagina 4