c. f. BUSCH Runderhorzelzall LIJNKAMP'8 KLEDINGMAGAZIJN Belangrijk Bericht Frans van Camp R. SMITS' Stremsel- en HMlem Bodegrave' 32 Koeien KOBtea'pHUGA Horloge je Gom Gaoer" Colbert-Costumes Anton Coops s ERRE5 RADIO waaros NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 1 UTRECHT. „VELO" ELECTRISCHE W ASCHM ACHINES BOELHUIS. HYPOTHEEK Markt 12-13 - Gouda Zomermantels Kindermantels Pelterijen Wollen Stoffen Mousseline Zijden Stoffen 9w Zie onze speciale étalages J. A. HINKE MARKT GOUDA Heeren-, Jongeheeren- en Ainderkleedlng SCHOONHOVEN en Omgeving Onze nieuwe Derby Petten Vanaf f OrtDe *oInwM»l«te, goedkoopste en erkend beste f Ark no^ heden tot ons Verkoopdepót-. Schoonhoven, Lopikerstraat 52 Notaris C H. W. Meijer te Lekkerkerk, Dlurse Kapitalen besctilKöaar Wij brengen 'n schitterende collectie alsook, een enorme keuze J.v. DAM dl Qoed fiodoge Koopt daarom een enstifltheid Markt 70 - Gouda Opgericht 1765 Worme rveer Murwe Lijnkoeken WL Ster Lijnmeel „Ster" Grondnotenkoeken ;,Wessanen" Hierdoor deelen wij U mede, dat onze collectie voor het a.s. seizoen gereed is 16'.—18.-, 20.-, f 22.-, f 24.- f 26.-, f 28.-, f 30.-, f 32.-, f 36.- f 40.-, f 44.-, f 48.-, f 52.-, f 56.- Jongens Sport-Costumes 5 50, 6.- f 6.50, 7-, f 8.— Matrozen-Pakjes 4.50, f 5.-, f 5.50. Ï6.f650, 17.— f 8 f 9.-, f 10-412 -, 14.—J16.- Door stoomen vernieuwd IDDERc OEWIJK Sponsen Zeemleder Borstelwerk Drogist - Gouda BËWÖNDËRTfl DEN NIEUWEN K.Y G. u. Leeuwen, Tuinsiraai 85, Gouda ieebps.vd.vlist CROOT-AimmsJ Omdat deze prima en billijk in prijs zijn 1 Vraagt Uw leverancier S0H00M0VENS0HE COÜfiAKT van Vrijdag 22 Maart 1929. - Ho. 6559. VIERDE BLAD. Brieven uit de streek Gemeenteraads vergaderingen. Gemengd Nieuws. Demonstraties ter overtuiging op aanvraag «EsS V3il9T 1 7V« te Lekkerkerk, ral op Woensdag 10 April 1929, 's morgens 9 30 uur, aan de bouwmanswomug in Opperduit, No. 29, bewoond door den Heer S. BOS, h contant, publiek verkcopen: gekalfd hebbende of nog moetende kalven, Kaasbrik, Tentwagen, Dresseerkar, nieuw Tilburyrijtuig, Hooischudder, Hooirijf, Maaimachine, 4 Schouwen, Kruiwagens, Weikuipen, 2 Wring- tobben, 350 en 150 L., Drankkuipen, Kaasplanken, Schrlgen, Vaten, Bas cule tot 250 K.O., Kannen, Room- blikken,' Hevel mettoebehooren, verdere Bouw- en Melkgereed- tchappen, benevens 50 Ijzeren Koestaken met kettingen, 'partij Kippen, dubbel Mesfkalverenhok. Qelegenheid tot rijwielstalling. Morgens voor den verkoop genummerd te bezichtigen. als le HYPOTHEEK, op Landerijen vanaf 4 J op Huizen vanaf 5%. Inlicht enz.; O. v. d. Horst, Korte Dijk 6, en P. Schakel, Schoolstr. 11, Schoonhoven. GENEESKUNDIGE INRICHTING voor H0M0E0PATHIE en UR0S00PIE. Scheikundig urine onderzoek f 2. Maandkaarten f ó.*-- m.et gratis urine^ onder zoekingenr Nauwkeurige beschrijving van aard en plaats der ziekte met gratis verstrekking van Homoco- patische en Indische genees middelen. Vele chronische zieken welke jarenlang tevergeefs bij anderen hun heil beproefd hadden vonden bij ons hun genezing /volgens talrijke dankbetuigingen) Behandeling van alle in- en uit wendige ziekten. Spreekuren: Dinsdags, Woensdags en Zaterdags van 10.30-5 u. Minvermogenden Zaterdagmiddag 2—5 Half tarief. H. VAN GELDER Hc moeopéath Scheikundige Mathenes8erweg 84, Rotterdam. Te bereiken met lijn 8 en 15 tot aan Mathenesserweg. Urine kan ookp. postgezond.worden Kuirrt gesortetrd in bruin bO QOUÜA Ttli oon 338 Verkrijgbaar bij Drogisterij Markt 6 üouda. Vraagt Uwen leverancier naar de le klasse fabrikaten Garantie 12% vet en 30% eiwit Garantie 37—39% eiwit en vet Extra blanke kwaliteit. Garantie 55 56% eiwit en vet in enorme verscheidenheid, moderne dessins 1- en 2-rij modellen Speciale maten voor corpulente en -*■ extra slanke Heeren en hooger Ook in blauw en zwart in diagonaal en vischgraat-dessins geheel gevoerd, uitsluitend solide stoffen en voerings, groote keuze in alle maten en prijzen,' vanaf leeftijd 5 jaar en H o o g*e r in Engelsch model - schitterende pasvorm en hooger Het chemische reiniging* proces, dat wij toepassen, doet wonderen. Alle Iclee- ding ook het teerste Ïoed Is na de behando- Ing van nieuw bijna niet te onderschelden. Zeer laag tarief, ook voor verven. ROTTERDAM-SCHIEDAM Vert. L. STPKELENBURO Loplkeritr 10,Schoon hoven bij: Het mooiste, het eenvoudigste toestel dat U «ich denk.es kunt. Een prachüge eiken kast. Schakelaars voor korte, en lange golf. Inge bouwde spoelen, een sterkte-regelbar, te veel om op te noemen. K.Y. werkt geheel op wissel stroom, direct van 't üchtntt. Onze agent kan dit wondertoeatel alt voorraad leveren, hij zal U gaarne demonstreeren- KY.KOST SLECHTSƒ225: GEHEEL COMPLEET IN EIKEN KAST IN METALEN UIT VOERING/215." N. V. Handelmlj. R. S. Stokvh 6 Zonen Rotterdam - Amsterdam - Groningen Naadlooze II Zuivelgereedschappen het beste adres hiervoor Is, als altijd Donderdags markt t.o. Kantongerecht GEGOLFDE EN VLAKKE ASBESTCEMENTPLATEN LEVERING UIT VOORRAAD zijn alléén in onze zaken vepknijgbaap GOUDA—SCHOONHOVEN ELKE ADVERTENTIE OPENT KANSEN OP NIEUWE KLANTEN SMITS Stremsel en Kleursel? Acht wtyzen en twee dommen. liet was in deu winter van '29 het vroor, dat hel kraakte, -de ka lender wees Vrijdag 1 Maart aan. De rivier de Lek was met een ijs- I vloer bedekt. Juist op dezen kouden I winter-dag kwamen de vroede va deren van een gemeente, gelegen langs deze rivier; de naam der plaats doet niets ter zaken; bijeen om ver schillende aangelegenheden de 'ge meente betreffende te bespreken. Het was zeer koud buiten, doch de raadszaal was heerlijk verwarmd. Tien lange slagen liet de dorps klok hooren en de „voorstelling', 'k bedoel de groote besprekingen zou den aanvangen. Het was ae earstö vergadering in het nieuw begonnen jaar. 't Was immers pas Maart? Vol spanning wachtten de raadsleden, de heeren "van de pers en het publiek, de dingen af. die komen zouden. Vol verwachting staarde allen den voorzitter aan, ieders hart popelde van ongeduld, de voorzitter zou Im mers zijn nieuwjaarswensch uitspre ken ,wat hij dan ook op zeer voor treffelijke wijze deed, men was dit ook van hem gewoon, doch dezen morgen kweet hij zich bijzonder van Z'n taak, een daverend applaus was da dank van de „wijzen' en „dom- man' raadaüaden. ik schrijf hiar „dommen'', hat ia Qaan vargissing. Men moet wetan. ast ar dien mor gan, acht „wil zen an twea „dom men'- raadslieden bijeen waren. Wie waren die „dommen?' Dit doet toch niets ter zaken, laten wy hen Gerrit en Piet noemen. Waarom waren dezen dom? Oindat deze twee to taal geen kijk hadden op hét ge meen te beheer. Eén der „dommen' laten wij zeggen, dat het Gerrit was. wilde met aue geweld aansluiten by een Vertificaliebureau opdat dan voortdurend het beheer der gemeen te aan een accountants-onderzoek onderhevig zou zijn. Dit vond in stemming bij de tweede „domme' dus bij Piet Doch de acht wijzen waren niet le overtuigen en zagen de noodzakelijkheid er met van in. Eén der „wijzen" zei zelfs, dat hij zoo'n accountantscontrole Uit den „booze' vond. De wnze wethouder Bastiaan zei toen: „het geeft achterdocht voor onze ambtenaren". Toen zei de domme Gerrit: „De ontvanger vertrouw ik volkomen, doch dit kan ik niet zeggen van de andere ambtenaren. Nadat alle „wijze" raadsleden het hunne er van hadden gezegd, zei de domme Gerrit: „Weest ver trouwd en vertrouwt niemand". Dat 'was nog eens „wijze' taal van zoon „domme', zei m'n Aai, toen hij bovenstaande had vernomen. Hoe gelukkig voor die gemeente, dat dat er van de tien aanwezige raads leden slechts twee „dommenwaren, vervolgde m'n echtvriend. Veronder stel, dat het eens net andersom had geweest inplaats van twee „dommen' en acht „whzen", acht „dommen" en twqe „wijzen'dan had de in schrijving voor „schoolbehoeften' nooit in het geheim plaats kunnen hebben. Wat klets jij nou van „schoolbe- hoelten in het geheim", vroeg ik. Dat zal ik je nou eens vertellen sprak m-n Aai zich in z'n volle leng te (pl.m. 2 Meter) oprichtende. In die zelfde gemeente waarover jij de schels maakte van de „dom- mèh en de wijzen' gebeurde in het zelfde jaar en in die zelfde maand weer zoo'n idioole, gekke, krankzin nige geschiedenis, viel Aai uit. Je moet weten, dat er leermidde len moesten worden aangeschaft, nu was er een boekhandelaar, wien men liever niet bij de inschrijving had, die niets van de inschrijving mocht weten, deze moest dus worden uit geschakeld en de inschrijving ge schiedde dus in het „geheim'. Vind je dat ook geen gekke ge schiedenis, Maaike, een openbare in schrijving in het geheim, vroeg Aai. Dit is net zoo'n gekke geschiede nis als van die f 72000, welke voor den bouw van 24 arbeidswoningen is uitgetrokken, zei ik. Dit is toch zoon gekke geschiede nis niet, vroeg m'n Aai. Op zich zelf niet, antwoordde ik, maar het gekste van het geval is, dat onze Gerrit aan den voorzitter vroeg toen heL besluit op een open bare vergadering was genomen of het niet beter was, dat liet niet ge publiceerd zou worden en dit vond natuurlijk bij den voorzitter direct instemming, zoodat hij aan een ver- slaggever verzocht, het niet In de courant te plaatsen. Dus, zei m'n echtvriend, nu willen ze nog f 72000 in het geheim yit- «even, dat is heelemaal een mooie oei, de belastingbetaler behoeft dus niet te weten waar z'n centen blij ven. Ik zei toen: Och, In een brand kast zoo vol geladen; mist men 72000 gulden niet. MAAIKE. Ook een vraag! Mijnheer! Hoe laat U Uw auto overeind staan, als er geen hoornen in de buurt zijn? GROOT-AMMERS. Voorzitter de burgemeester? de edelachtbare heer G. B. Fortuijn, se cretaris de heer H. Kieijheeg. Alle leden zijn tegenwoordig, be halve de heer Bieshaar. Nadat de presentielijst is geteekend opent de voorzitter de openbare bij eenkomst met gebed, waarna hij het overlüden van wijlen den heer D. i Verlek memoreert. De heer D. Ver lek heeft den ouderdom van bijna 82 jaren bereikt en hij heeft de ge meente gedurende een 45-tal jaren als gemeente-ontvanger gediend. Waa de heer D. Verlek. geen onbekende ln de ge- ineente, dit waa hij zeer zeker ook niet ln de gemeente-administratie. Hij la er nu niet meer, doch zijn nagedachte nis zal lang in harinnaring blijven. Op voorstal van spraker besluit de raad aan da familia van wijlen den heer D. Verlek een bericht van deel neming te zenden. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat het lid Bieshaar, wegens sterfgeval, de raadszitting niet zal bijwonen. De notulen worden nu gelezen tn onveranderd v&stgesteld. Bij ballotage wordt uitgemaakt, dat de mondelinge stemmingen by wet houder H. Voorspuij een aanvang zullen nemen. Alsnu doet de voorzitter mede- deeling van de volgende ingekomen stukken: 1. het verslag van de werkzaam heden over 1928 van de commissie tot toezicht op het lager onderwijs, welk rapport wordt gelezen en voor kennisgeving aangenomen. 2. een schrijven van de commissie van voorbereiding en onderzoek in de opheffing der tollen op den weg Utrecht-Vreeswijk. De commissie betreurt het, dat een ver zoek om een bijdrage in de kosten van onderzoek en voorbereiding be treffende de opheffing der tollen op den weg Utrecnt-Vrees wijk door den raad werd afgewezen. Zy verzoekt thans alsnog een subsidie, al is zy niet zoo groot als oorspronkeiyk werd gevraagd, n.1. f 25 te verleenen. De voorzitter deelt mede, dat het dageiyksch bestuur dit verzoek heeft besproken, doch dat het geen vry- heid heeft den raad te adviseeren een subsidie te verleenen, omdat de ingezetenen dezer gemeente weinig belang by het voort bestaan der tol len op genoemden weg hebben. De heer De Vos Is het hiermede niets eens; hy meent, dat de ingeze tenen er wel eenig belang by neb ben, dat de tollen op genoemden weg weggaan. Hij stelt aan ook voor om een nedrag van f 10 als subsidie aan genoemde commissie te verleenen. De heer Zwart Voorspuy wil dit niet doen, Door het ryk wordt we genbelasting geheven en spreker meent, datyhet rijk thans op den goeden weg is met het opruimen der tollen. Deze tolienopruiming moet door het ryk geschieden en niet door de gemeente. Keeds zyn er een 6 of 7-tai tollen uit den weg genomen en het ryk moet door afkoop de tollen die nog bestaan, laten verdwijnen. Spreker ziet dan ook geen redenen, dat de gemeente te dezen opzichte hare medewerking verleent. De voorzitter merkt op, dat het hier geen rijkstol betreft, omdat op den weg Utrecht-Vreeswijk door de gemeente Utrecht tol wordt geheven. De heer Zwart Voorspuij vraagt waar de nieuwe weg, die tusschen Utrecht en Vreeswijk wordt aange legd geprojecteerd wordt. De voorzitter antwoordt, dat ten westen van den bestaanden weg een nieuwe weg wordt aangelegd. Wan neer deze nieuwe weg er 'eenmaal is, dan zal van den bestaanden weg alleen voor het locaalverkeer wor den gebruikgemaakt en anders niet meer. De ingezetenen dezer gemeente zullen dus straks, indien noodig, ook van den nieuwen weg gebruik maken Dit is dan ook een motief van het dagelijksch bestuur om geen subsi die te verleenen. De heer De Vos merkt op, dat de commissie toch was opgericht om de tollenkwestie te bespreken en om alzoo den boel aan liet rollen te brengen. Men kan nleb doen zonder geld en dat is hier met de commissie ook het geval. De voorzitter zegt, dgt de inge stelde commissie geen rykscommis- sie is. De commissie is aoor de ge meenten. die tan den weg Utrecht- Vretswyk liggen, gevormd, omdat het voor (De gemeenten va» belang wa», dat de tollen werden opgehe ven. De heer De Voa «telt voor om f 10 subsidie te geven. Wordt met 5 stemmen tegen één stem voor verworpen. 8. een schryven van het gemeen tebestuur van Schoonhoven, waarin wordt medegedeeld, dat de overeenkomst ingevolge art. 19 der L. 0. Wet 1920, die tusschen de gemeente Groot-Am- mera en Schoonhoven bestaat, niet de kosten inzake de inrichting van een .gymnastieklokaal regelt. Daarom meent het gemeentebestuur van Schoonhoven, dat deze overeenkomst zoodanig moet worden gewijzigd, 4at oo kdieae koeten worden geregeld. In verband met het bovenstaande, deelt de voorzitter mede, dat de gemeen te, wier kinderen ln een andere gemeente ter school gaan, in de kosten, die de gemeente voor het onderwijs moet ma ken, moet bijdragen. In de overeenkomst staat niet, dat de gemeente Groot-Am- mere in de kosten van de inrichting van een gymnastieklokaal moet bijdragen en deze kosten zullen toch ook door deze gemeente moeten worden betaald, omdat ook het gymnastieklokaal door Openba re Scholen te Schoonhoven in gebruik wordt genomen. De heer Den Besten informeert, door hoeveel leerlingen uit de gemeente Groot* Ammers afkomstig, van de Openbare Scholen te Schoonhoven gebruik wordt gemaakt. De voorzitter meent van door twee leerlingen. De heer De Vos vraagt, of de gemeen te verplicht is in deze kosten by te of dat het hier meer •en bijzaak betreft. De voorzitter antwoordt, dat de ge meente dit moet betalen. Het betreft hier geen bijzaak, omdat de kinderen den gehe&Ien learooater .ran de school hebben te volgen, en wanneer dit niet wordt gedaan, dan kan het gemeente bestuur van Schoonhoven de toelating dezer kinderen op haar scholen weige ren. De raad besluit met algemeene stem men de overeenkomst zoodanig te wijzi gen, als door het gemeentebestuur van Schoonhoven wordt voorgesteld. Het kohier der hondenbelasting 1929 wordt vastgesteld met een bedrag groot f 872,50. Alsnu deelt de voorzitter mede, dat van den Commissaris der Koningin een sohrijven is ingekomen,met verzoek de verordening op de keuring van waren te wijzigen. Door deze aanvulling wordt bewerkstelligd, dat mesr controls op ds veehouders zal kunnen worden uitgeoefend inzake het verkoopen, het ter aflevering hebben of het in voorraad hebben van valschte melk e.tL Wordt goedgekeurd. Vervolgens wordt het vermenigvuldi gingecijfer der plaatselijke inkomstenbe lasting, - evenals het voorgaande jaar, op 0.9 vastgesteld. Blijkt het bedrag van het geraamde belastbare inkomen juist te zijn, dan ia' de gemeente met een vermenigvuldigiLn"H cijfer van 0.9 nog iets vooruitgaan. Alsnu wordt een adres van de wed. J Frederikae te GrootiAmnners gelezen, waarin adressante mededeelt, een stuk grond van het uitbreidingsteTrein, groot 786.25 vierk. Meter, van de gemeente te willen koopen. Door adressante wordt evenwel de bepaling gesteld, dat het reserve marktterrein niet bebouwd zal worden. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen dezen grond te verkoopen voor een bedrag groot f 8734,69. Mot den gemachtigde van adressante is door B. en W. een bespreking gehouden en daarin werd hem medegedeeld, dat noch bij den raad ,noch bij B. en W., voorzit om het reserve marktterrein ts bebouwen. Besloten wordt onder gehoornde voor waarde den grond aan adressante te verkoopen. Hierna wordt de rekening van het burgerlijk armbestuur over -het diens'jaar 1928 vastgesteld. In komsten, inclusief een batig slot' van 1927, zijn f 2653,61; uitgaven f 2095,22; zoodat er eon batig slot is van f 558,39. Alsnu deelt de voorzitter mede, dat de meerderheid van B. en W. den raad voorstelt, op grond van art. 7der Drank wet, een verordening vast te stellen, waarin wijken, buurten en straten wor den aangewezen, waarin door B. en W. geen vergunningen of vergunningen be houdens voorwaarden verleend mogen worden. Daar B en W. thans geen beT voegdheid hebben om een aanvrage om vergunning in het Achterland of Graafland te weigeren, wenscht de meer derheid ran B. en W. een vordening vast te stellen, waarbij aan B. en W. de ze bevoegdheid zal worden verleend. De meerderheid van B. en W. wensoht in het Achterland en in Graafland geen vergunningen te ver leenen, omdat de localiteiten, waarin eventueel vergunning zou worden toegestaan, te ver uit den gezichtskring verwijderd liggen. Voor de bespreking van dit onderwerp sluit de voorzitter de openbare raadszit ting ;na heropening wordt de door B. en W. voorgestelde verordening met alge meene stemmen aangenomen. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat B. en W. met het bestuur van de bij zondere school overleg hebben gepleegd inzake het in gebruik nemen van een lokaal der openbare lagere school door het bestuur van de bijzondere sohoolvoor het geven van bijzonder onderwijs. Het bestuur der bijzondere sahool acht het gewensoht het lokaal, thans in gebruik door den onderwijzer Zwanenburg, in gebruik te nemen. B, en W. stellen den raad tooi bet door 'het beet uur Aar bijzondere echoed gewenschte lokaal ai te etaan. De heer Zwart Voorepuij weet niet, in hoeverre het noodig is, dat er een lokaal bijkomt. Niet alleen worden er in Nieuw- poort pogingen in het werk gesteld tot de stichting van een bijzondere school, doch ook in de gemeente Streefkerk heeft spreker stemmen in die richting hooren opgaan. Spr, vraagt, of het ondoenbaar is de kinderen op de bija. school te ber gen en hoeveel leerlingen er met 1 April op de bijzondere school verwacht worden. De voorzitter antwoordt, dat er met 1 April as. 150 leerlingen het bijz. onder wijs zullen volgen. Er kunnen «f even- al 144 geborgen woTden. De heer Zwart Voorspuij vraagt, of 't mogelijk is, dat het bestuur der bijzon dere school de zaken zoolang schikt, tot dat er zekerheid is, dat er bijz. scholen in de naburige gemeenten komen ja of neen. Hij wil dit punt der agenda aan houden. Het onderbrengen van kinderen die tweeerlei onderwijs genieten, in één school, gaat niet. Het is niet «ijn bedoe ling om dn expansie der bijz. school te gen te gaan, doch daar^het hier slechts om het ber gen van een zestal leerlingen gaat, wil hij de kwestie nog eens aanhouden, am een en ander eens nader te bezien. De voorzitter zegt, dat uit de cijfers is gebleken, dat op 1 April as. in de le en 2e klas samen 50, in de 3e en 4e klas samen ÖJ. en in de 5e, 6e en 7e klas sa men 49 leerlingen zullen komen; dus in totaal 150 leerlingen. Spr. zegt verder, dat het niet gaat om twee leerkrachten in één lokaal onderwijs te laten geven. Het voorstel van B. en W. om aan het bestuur der bijz. school een lokaal af te staan, voor het geven van bijz. onder wijs, is slechts een tijdelijk» maatregel. Mochten er in ds naburige gemeenten bijzondere scheden worden gebouwd,# dan zal de bijzondere school in deze gemeente wsl ontledigd worden, doch het aantal leerkrachten blijft en het gaat niet aan om twee leerkrachten in één lokaal werkzaam te laten zijn. Do heer Zwart Voorspuij wil do be handeling van dit punt der agenda uit stellen, om de kwestie nog eens wat na der te bezien- De heer De Vos merkt op, dat de Openbare Lagere School thans zonder hoofd zit; hij wil deze kwestie ook niet zoo spoedig behandelen. Bovendien, zegt hij, wordt er gezegd, dat er 150 leer lingen zuilen komen, maar ze zijn er nu nog niet. De voorzitter antwoordt, dat het ie na te gaan, of er 150 leerlingen zullen ko men en dat het vorige hoofd der Open bare Lagere School in deze aangelegen heid is gekend. De heer De Vos zegt, dat het oordeel van het oude hoofd der Openbare Lagere Sahool vervalt, omdat deze is wegge gaan. Wethouder Voorspuij zegt, dat het af staan van een lokaal der Openbare La gere School slechts san tijdelijks maatregsl Is. De heer Zwart Voorspuij is nog niet geheel overtuigd, hij wil eerst weten, hoe het in de naburige gemeenten met het bouwen van bijzondere scholen zal gaan. Als ar 144 leerlingen in de bijz. echool geborgen kunnen worden en er komen met April a.s. 150 leerlingen, dan is het allicht te plooien, dat die kinderen wor den geborgen. Spr. pleit niet voor de een of andere school; hij gelooft, dat het be stuur der bijzondere school liever niet ziet, dat de leerlingen door elkander vloeien. Wethouder Brosr zegt, dat bij B. en W. en bij het bestuur der bijz. school heeft voorgezeten, dat het afstaan van een lokaal aan het bestuur der bijzondere school aleohts een tijdelijke maatregel zou zijn. Spr. vraagt zich af, welk hoofdbe zwaar er bij den raad kan voorzitten, als het hoofd der Openbare School de ingebruikgave van het lokaal goed heeft gevonden. De heer Zwart Voorspuij zegt, dat het een bezwaar ia, dat kinderen, die tweeër lei onderwijs genieten, in één echool worden ondergebracht. In veel plaatsen heeft spr. gezien, dat dit onaangsnams pevolgsn had. Als het eel leerlingen scheelde, dan zou spr. er voor zijn om een lokaal by de bijz. school te bouwen; doch, gezien het slechts de berging van enkele leer lingen betreft, en de gebeurtenissen in de naburige gemeenten in oogenschouw genomen, wil spr. dit punt der agenda tot een volgende vergadering aanhouden. Ten overvloede deelt spr. nog mede, dat zijn voorstel niet uit antipathie tegen over de bijzondere echool voortkomt, Als het moet is hij er voor om een lo kaal bij du bij», school te bouwen of een lokaal der Openbare Lagere School aan het bestuur der bijz. school af te staan. Wethouder H. Voorspuij merkt op, dat het door B. en W. voorgestelde een tij delijke maatregel is, waardoor men wel licht den bouw van een lokaal bij de bijz. school kan voorkomen. De heer Zwart Voorspuij beziet de za ken bever nauwkeuriger en daarvoor moot hij den tijd hebben. De voorzitter merkt op, dat de zaak met weinig kosten voor de gemeente in orde te maken is Het dag. bestuur heeft ook de vraag onder de oogen gezien, of het verkeerd zou werken. dat twee soorten leerlingen in één school werden ondergebracht. B. en W zien hier geen bezwaar in en gelooven ook niet, dat er onaangenaamheden onder de kinderen zullen ontstaan. De heer Den Besten vindt het moeilijk om met de behandeling van dit punt te wachten; een en ander met het oog op 1 April a s. Ook op de beslissing of er een bijzondere school in Nieuwpoort zal komen, kan niet worden gewacht, in terbemd met san beroep op Ged. Staten. Het ia niet prettig voor het bestuur der bijz. school om tn een andere school aan de kinderen onderwijs te moeten geven; doch gezien de pogingen, die in de na burige gemeenten gedaan worden om tot de stichting van een bijz. school te ko men. wenscht genoemd bestuur bij de bijt. school in deze gemeente geen lo kaal bij te bouwen. Het meende even wel, dat de raad bereid zou zijn voor tij delijk een lokaal van de Openbare La gere School af te staan. Dal er onaan genaamheden tusschen de kinderen zul len ontstaan, gelooft (hij niet, omdat de kinderen bijz. school onder geleide van een leerkracht naar en van de Open bare School zullen gaan. Bet afstaan van een lokaal der Openbare School ia sledbts een tijdelijke maatregel. Ala alle kinderen eventueel op de bijz. #(chool bleven, dan zou het bestuur der bijz. school er geen genoegen mede kun nen nemen, om aldus te handelen. Het 'bestuur der bijzondere school wil zich in de omstan digheden, waarin men verkeert, schik ken. Spr. weet niet, of de inspecteur v§n bet lager onderwijs er genoegen mede zal nemen, dat er meer kinderen in de school woTden toegelaten, dan bij de wet wordt toegestaan. Voor den goe den gang van het onderwijs is 'het ge- wenschL, een gelegenheid te hebben, waarin de kinderen, goed kunnen worden geherbergd. De heer Zwart Voorspuij is niet tegen expansie van de bijz. aohool. Hu wil voorkomen, dat twee soorten leerlingen in één-school worden ondergebracht. Als het «lechts een 6-tal leerlingen scheelt, dan wil hij deze kwestie opschorten en zien, of het getal leerlingen zal blijven. Spr. wil ook de evemtueele bezwaren van het hoofd der Openbare School be spreken. De heer Do Vos vraagt of met 't plaat sen van een schot in de bijz: school de kwestie kan worden opgelost; daar het slechts een tijdelijk# maatregel is. Spr. ■ou deae kwestie gaarne eerst mat het nieuwe hoofd der Openbare Lagere School bespreken: doch dit kan nu niet. Hij meent, dat het geen bezwaar kan op leveren, dat de behandeling -van dit punt nog eenige maanden wordt opge schort. De heer Den Besten kan de meening van den heer Vos niet deelen. De heer De Waard komt deze kwestie te belangrijk voor om haar nu direct af te handelen, te meer, daar hij er geheel onbekend tegenover staat. Hij wil de behandeling van dit onder werp uitstellen omdat ze hem te ruw op zijn dak valt. De heer Den Besten acht het ge- wenscht, dat er in' ieder geval voor 1 April a.s. een beslissing door den raad wordt genomen. De heer Zwart Voorspuij wil de be handeling van dit punt uitstellen om de zaak nog eens nader te bezien in verband met de moeilijkheden voor de Openbare Lagere School, Wanneer blijkt, dait de afgifte van een lokaal aan het bestuur der bijz. school niet noodig is, moet i dit niet doen; is het wel noodig, dan is hij er ook voor om het wel af te staan. De wethouder Broer begrijpt de be zwaren, die hier opgeworpen worden, niet, daar elk raadslid toch m«f de in richting van de Openbare Lagere School bekend is. Hij wil, dat de voorzitter de vergadering schorst, dan kan de raad eerst de Openbare La gere Sohool bezichtigen, waarna een be slissing kan worden genomen. Het is in het belang van het onderwijs, dat de za ken voor 1 April voor elkander staan. Bovendien brengen de veranderingen dtie voor het geven van het bijz. onder wijs in de Openbare Sohool moet wor den aangebracht, niet veel kosten met zich. De heer Zwart Voorspuy praat niet over de kosten. Twee soorten kinderen in één school geeft aanleiding tot -onaan genaamheden. Als het niet anders' kan, dan zal spr er in mede toe stemmen, dat aan het bestuur der bijz. school een lo kaal van de Openbare Lagere School wordt afgestaan, doch spr. wil eeTst de zaak nog eens nader bezien. Wethouder Broer merkt op, dat de kinderen der bijz. school onder geleide van een leerkracht van en naar ds Openbare Lagere School zullen gaan en dat hij niet gelooft, dat er tusschen de kinderen onaangenaamheden zullen ont staan. De heer De Vos wil, voordat dez# kwestie wordt afgehandeld, eerst* een hoofd aan de Openbare Lagere School benoemen. De heer Zwart Voorspuij zegt, dat hij wel overleg wil plegen, doch dat hij zich niet door het hoofd der Openbare Lagere School zal laten beinfluenoeeren. Wethouder H Voorspuij deelt mede, dat hij er eerst wel voor was om mede te werken, dat het bestuur der bijzonde re school een lokaal van de Openbare School zou krijgen, om daarin het on derwijs te kunnen laten geven; doch gezien de verschillende opmerkingen van den heer Zwart Voorspuij, gaat hij met diens inzicht mede- Het voorstel van B en W. wordt nu in stemming gebracht en met 4 stam men tegen en 2 voor verworpen. Bij de thans plaats hebbende rond vraag informeert de heer Zwart Voor spuij naar de weegbrug, waar de voorzitter op antwoordt, dat hij daarover later wel nadere inlichtingen zal geven. Sluiting. KINDERLIJKE DWAASHEDEN De Weensche politie heeft dezer dagen twee schoolmeisjes gearres teerd, die'van plan waren haar ouder Ijjk hui» te verlaten en op avontuur

Schoonhovensche Courant | 1929 | | pagina 7