„DE PELIKAAN" SCHOONHOVENSCHE COURANT. ■■GOEDERENHH Hallo!! Door een koelie afgemaakt. Drama op zee. Burgerlijke Stand. Attejnt I e I Hooi- en Tuinharken Puike Bravo's f 5.00 Driel. gr. Bravo's f 3.25 Roode Ster f4.50 Ills soorien vroege en late goiers Als Gij ROOD 13 CT. PER V» ONS - verven wij prachtig zwart binnen 2 3 dagen, zoo noodig binnen 24 uur. Zonder extra prijsverhooging! GOUDA Stoöm-Ververij vanaf 1907 No. 5564 Vrijdag 5 April 1929 61e Jaargang 2000 ®u'^en lev,ens'RnK« Dit Nummer bestaat uit VIER BLADEN EERSTE BLAD. Spaar de vogels. Plaatselijk Nieuws. Jongen: BAHLMANN Aparte Dames- en Kinderkleeding Hoeden en Stoffen Stadsnieuws. Asbest cement Platen - Leien VOOR DC VERMOORDE VELDWACHTERS In bet raadhuis te Grootogast had de plechtige onthulling plaats van den ge denksteen voor de vier vermoorde veld wachter*. Aanwezig waren o m. de we duwen van de veMwaohtere Meijer, Ho ving, "Werkman en de dochter van den veldwachter Van der Molen. Voort* de geheele gemeenteraad ven Grootegaet, het plaatselijk comité, vele veldwachter» en belangstellenden. Notaris Bruins opende de bijeenkomst en hielld een rede. Daarna werd de ge denksteen in de haJ van het stadhuis onthuld. Heit ie een platte, Ibrudne steen ven Noorsoh graniet, waarop om .de namen van de daohtoffer», alsmede de datum van overlijden voorkomen. De burge meester nam den gedenksteen in ont vangst en dankte het oomité voor zijn huldiging. Inbraak In ean gpudsmldswlnkal. Te Breslaiu ia ingebroken in een goud- amidarwinkel, waarbij de dieven het 40 o.M. dikke keldergewelf wisten te door boren. Zij maakten voor f 15000 aan gouden voorwerpen, waaronder ongeveer 600 hor logee, buit. De winkel wae gedurende den geheelen nacht door drie lampen verlicht, aoodat voorbijgangers konden binnenzien. Van de daders ontbreekt elk spoor. Toch aan bruid. Uit Sofia wordt ge meld, dat koning Boris plan tot een hu welijk met een Italiaansche prinses, mis lukt is. Koning Boris zal echter niet on- verrichterzake van zijn langdurige bui- tanlandsche reis terugkeeren Als bruid wordt thans genoemd de dochter van den te Parijs wonenden Russdschen groot- vorwt Cyrill of een Duiteohe prinses. Bo ris zal voor het orthodoxe Paaschfeesi in het begin van Mei terugkeeren. HET ONVEILIGE PLATTELAND. Esn inbreker gevat. In de B. K. pastorie van Boven- karspel ie een poging tot inbraak, ge daan. Door het uitsnijden van een ruit verschafte de dader zioh 'e nachts toe gang, doch vond de deur gesloten, zoo dat hij zijn plan niet kon volvoeren. Gemeentelijke en Rijksveldwachters uit Hoog-Karcpel zijn er in geslaagd hem aan te houden. Hij gaf op te zijn M. J. van der H. uit Amsterdam. Op hem werden bevonden eenige inbrekerswerk- tuigen en een paar kousen, waarvan een gemerkt was T. G. De ongelukkige! Een gezonde en sterke man als jij moest ach schamen om te bedelen. Wei mijnheer, ik heb een ongeluk kige middelmaat. Te zwaar gebouwd voor liaht werk en te licht voor zwaar werk. Door de politie ondervraagd, zei hij nergens van te weten, doch het tfnur werd hom moo na aan de schenen kgd, dait hij tenslotte niet alleen de in braak te Bovon-Kairspel bekende, maar ook een diefstal in de R.-K. paetor.e e Lutjebroek. Men 'hoopt hiermede een van de daders te hebben gepakt, die hel platteland van Noord-Holland in den laatsten tijd onveilig maakten. •-Jarig knaapje verdronken. Te Deventer is het 6-jarig knaapje H. B., udt de Zondagsschool naar huis te rugkeeren do, spelenderwijs in do Singel- gracht te water geraakt. Hoewel men het kind vrij spoedig op het droge had ge bracht en een drietal doktoren spoedig aanwezig waren, mocht de toepassing van kunstmatige ademhaling niet meer baten. DRAMA OP EEN PLANTAGE. Wederom heeft rich op een tabaks plantage in Indië een drama afgespeeld. Een Kollandech assistent, goed aange schreven staande bij het inlandsöh per soneel, kwam op zijn afdeeling en zag twee koelies rich verwijderen, niettegen staande zij daar tot drie uur bezig moesten zijn. Toen zij den heer Arhman Bergh zagen, keerden zij evenwel terug. Deze maakte hun een standje, vooral den eenen. De assistent wilde rich hierop verwij deren, toen hij, Jongs den man heen loopend, zag dat deze zijn mes trok, waarop hij met den linkerarm een af werende beweging maakte. De koelie rukte den arm naar de laagte, sloec toe en bracht den assistent een vreeselijke verwonding in den hals toe, waardoor de halsslagader werd doorgesneden en tevens de pezen aan den bovenkant van de linkerhand, die de assistent weer naar boven had geheven, doorgesneden werden. Hierop draaide de assistent zioh half om, om over den parit te springen, waarop de koelie hem nasprong en hem eenige verwondingen toebracht bij den rechteroksel en den rechterschouder. De assistent is hierop gevallen of gestruikeld en terwijl de heer Arbman Bergh met het hoofd op den grond lagt diende de koelie hem een tweeden verschrikkelij- ken houw toe. welke de linkerzijde van het gezicht één vreeselijke wonde deed zijn. De moordenaar werd spoedig gevat. Bij het onderzoek gaf de koelie ter verklaring van den aanslag op: Ik had niet gegeten en was zoo dorstig. Wij Westerlingen staan bij een aan slag als hier is gepleegd voor een raad sel, bet raadsel van het Oostersohe ka rakter, welke voor ons niet te doorgron den is. Het leven van een mensdh is in een opwelling van woede door den koelie vernietigd. Hij was een goed menech en kon uitstekend met het werkvolk over weg Het bewijs hiervan is dat de stemming onder de koelies op de onderneming zeer gedrukt is tengevolge van de m s daad, die het leven van den heer Arb man Bergh afsneed De misdadiger is afkomstig van eeu kampong, wuar bet volk als brutaal, weerstrevend en onbetrouwbaar bekend staat. Voor eenige oen ten pleegt men daar eeu moord. De verslag ene laat een vrouw twee kimjereu achter, van 5 en 9 jaar. O'er een half jaar ongeveer zou hij roet ver lof naar Europa gegaan zijn De" deel neming met de weduwe, die radeloos van smart is en de jeugdige weezen, is algemeen. Varkenssmokkel naar Duitschland. Daar men tegenwoordig hooge vankorts- Ptijzen in Duitschland betaalt, neemt de varkenssmokkelarij van uit Groningen onrustbarend toe. Zoowel do Hallandsche als de Duitsche grensbeambten hebben opdracht een zeer scherp toezicht op deze smokkelarij te houden. De Duitsche grenswachters moeten daarenboven hot aantal aanwezige varkens in de grens- boerderijen opnemen, teneinde regelma tig controle op den varkensstapel te kun nen houden. EEN KOOPJE DAT NIET DOORGINk Twee maanden geleden kochten een paiar Amerikanen, de heer en mevrouw Hofheimer uit New Yotfk in een Parij- schen juwelierswinkel een diamanten horlogearmband voor f 200. Zij waren in de veronderstelling, dat de steenen niet echt waren. Bij hun terugkeer fce Now York wisten eöhter weldra deskundige vrienden hun te vertellen, dat ze een kostbaar stuk hadden gjukooht. De stee nen waren echt. Mr. Hofheimer en zijn vrouw koerden later naar Parijs terug en wilden nu nog meer inkoopen doen in een zaak, waar men zoo voordeelig te recht kon. De bediende herkende hen en maakte hen er alttent op, dat de arm band, die zij üwee maanden tevoren (had den gekocht, hun bij vergissing een verkeerd leeen van den prijs voor f 200 was gelaten: het voorwerp moest f 2000 doen. De Amerikanen weigerden bij te beta len en wenschten evenmin het hun ver kochte kleinood, terug te geven. Zij had den contant den verlangden prijs be taald en daarmee uit. Het werd een pro ces, dat begon met de inbeslagneming van den armband op eisah van den ju welier en nu geëindigd is met een von nis, dait den juwelier in het géi ijk stelt. Door hst spelen met lucifers. Het landgoed Hohensee bij Greifswald (Duitschland) ie door een grooten brand geteisterd. Toen de brandweer arriveer de, stonden reeds vier arbeiderswoningen in vlamiften. Dank rij actief optreden Weef de schade beperkt tot vijf woonhui zen, waardoor echter elf gezinnen dak loos geworden zijn. De materieel© schade is zeer groot. De oorzaak wordt gezocht in onvoorzichtig kinderspel met lucifers. Motorbotter met 4 man vermist. De motorbotter van Maassluis, de R.O. 42 van de reederij Roelofsen, is twaalf dogen geleden ter vischvangst uitgevaren Donderdag j.l. werd hot vaartuig aan de markt aldaar verwacht, doch er is tot nu toe niets van hef eohip gehoord. Sleepboot en en vissehersvaartuigen heb ben sinds Donderdag vergeefs naar het vermiste vaartuig gezocht. Daar rich aan boord slechts levensmiddelen voor ten hoogste één week bevonden, acht men het zeer waarschijnlijk, dat het vaartuig als verloren moet worden be schouwd. Aan boord bevonden zich vier man, n.l de schipper T. Pasterkamp, gehuwd, vader, vader van twee kinderen, diens vader D. Pasterkamp, ongeveer 60 jaar oud, de gehuwde matroos J. Morin, eveneens vader van eenige kinderen en de ongehuwde Joh. van Wolf eren. Zijn verloofde vermoorde. De recht bank te Almelo heeft den 28-jarigen bakkersknecht D G-, te Hengelo, die zijn vroegere verloofde, de 26-jarige Jennr Mensink, te Holten door revolverschoten heeft gedood, wegens moord veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, met aftrek ran de voontooptge hechtenis en met terbeschikkingstelling van de regeering na beëindiging vnn den straftijd. Zelfmoorden te Wèenen. Gedurende de Paasch dagen hebben twintifr perso nen te Weenen pogingen tot zelfmoord gedaan. Drie slaagden in hun opzet en werden dood gevonden, de overige ze ventien verwondden rich zwaar. Zes personen vonden gedurende de Paesehdagen door verkeersongevallen den dood. EEN FLINK MACHINIST. In het Poolsche station Novo-Wiilejka Is door de tegenwoordigheid van geest van een machinist, een ernstig spoorweg ongeluk voorkomen. De machinist van den dn het station stiistaanden trein morkte op, dat oen goederentrein, waarvan de machinist klaarblijkelijk het stopsein over het hoofd gezien had, in volle vaart zijn train te gemoet kwam. Terstond g&t hij tegen- stoom on reed zijn trein achteruit het station uit tot hot volgende station Hoe wel ook onder de reizigers, die het ge vaar naderhand opmerkten, een paniek ontstond, werden slechts drie personen licht gekwetst. Aan een Aprilgrap gedacht. Op den tweeden Paaschdag zou een werkloozen- demonstratie worden gehouden In Am sterdam. De deelnemers moesten zich verzamelen op de Weefermarkt Blijkbaar edhter waren de meeste werkloozen van meening geweest met een April-grap te doen te hebben en zij wa ren derhalve niet verschenen. De zes werkloozen, die nog waren opgekomen, hebben rich toen [genoodzaakt gezien van de demonstratie af te zien. Ook de politie, die voor de handhaving der orde gorecpiireerd was, kon onverriohteraake éweer inrukken. OP EEN GR00TE MENIGTE IN GEREDEN. Met een 75 K.M. vaart. Zondagavond te acht uur, terwijl het muziekkorps de Phil. Harmonie te Sit- tarde en serenade bracht aan een inwo ner, reed de taxi-chauffeur W. B. met zijn auto op de menig te in met een snel heid van ongeveer 75 K.M. Tal van per sonen kwamen te vallen, terwijl er twin tig werden verwond, onder wie één ern stig. De chauffeur was met nog drie per sonen uit Hoensbroek naar België ge weest. Hij beweert op het moment van het ongeval juist achterom gekeken te hebben. De politie, die bij do serenade aanwezig was, had de helft van den weg vrijgelaten en alles good verbal.t, zelfs waren er flambouwen bij het mu ziekcorps en de politie had den Chauf feur gewenkt zachter te rijden. De goede afloop van het ongeluk is onbegrijpelijk. De auto werd zwaar bez adigd en een der lampen is stuk, het chass-s ver bogen en de cariosserie op de assen naar vorpn geschoven. De auto, waarvan de remmen niet meer werkten, ia door de politie in beslag genomen en de chauf feur is in arrest gesteld Aan een beroerte gestorven. De Amerikaan, de beroemde Myron T Herriak, de Amerikaanscbe gezant te Parijs, is aldaar aan de gevolgen van een beroerte, op 74-jardgen leeftijd over leden. Bij het afleggen van den 3 K M langen weg achter de lijkstatie van maar schalk Foch, had de gezant kou gevat, zoodat hij reeds eenige dagen rngesteld was. Middags onderhield hij zieh nog met eenige vrienden, toen hij plotseling door een hartzwakte getroffen neerzeeg en stierf. Hij was oen merkwaardig man, die ran arme jongen tot rijn 4 hooge positie was opgeklommen. 24 gedood en 70 gewond. In Frank rijk zijn gedurende de beide Paasahdar gen door auto-ongelukken 24 personen gedood en 70' anderen gewond. Autobus-ongeluk. Volgens berichten uit Buoaramanga in Columbia (Britsch- Indië) zijn bij oen autobus-ongeluk 8 porsonen gedood en 12 zwaar gewond. De autobus was op den gladden straat weg buiten Bucarnimanga geslipt en van een helling gevallen Een dronken autobestuurder. Gis termiddag reed de 18-j&rige G. B. met een auto zigzags ge wijze over don Vlok- hovenache weg be Eindhoven. De 19-ja- rigt» onderwijzer A. van Thuyl te Eind hoven, op een fiiots gezeten, kon niet meer uitwijken en werd ongeveer tien meter meegesleurd^ Hij kreeg ernstige verwondingen aan de borst en is in zorgwekkenden toestand naar zijn wo ning overgebracht. De autobestuurder bleek dronken te zijn en zijn remmen waren niet in orde. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt en de auto is in beslag genomen. SCHOONHOVEN. Maart. Geboren: AHriauus Amtonh», z. va® J. A. Straver en J. M. Murk Gijsbert, van J. G. Brouwer en A. M. v. d. Leden Andries, van A. A. v. d. Berg en C. Verwaal Iomhertus Jan, z. va® B. de Bruin en G. de Groot Martina, d. van J. Sprang en D C. Klerk». Getrouwd: A. Huurman, oud 32 j. en M. J. Murk, oud 29 j. J. Kuijf, oud 35 j. en M. M. Pardoel, oud 21 j. ZEVENHUIZEN. Maart. Geboren: Cornelia Arie, z. van G. Zij derhand en A. A. Stam Pietertje Gla- sina Adrians, d. van A. Kersbergen en Chr. de Langen Johanna Hendrijn- tje, d. van J Rodbergen en A. Heuvel man Jannigjo, d. van W. van Gan geion en C. van der Beek. Getrouwd: A. Strijdhorst, oud 35 j. en H. K. Jansen, oud 24 j. Overleden: G. van den Bogerd, oud 66 j., echtgenoot von M. Metselaar G. Dullemond, oud 79 j., echtgenoot van M. Leyden. GOUDA. Maart. Gebaren: Sophia, d. van W. van der Ende en A. Goudriaan, Heerenstraat 67 Hendrikus, z. van C. J. van dor Maat en E. P. Vergoed, P. C. Both- straot 62. Overleden: J van Oudshoorn, oud 1 mnd., Prins Hendrikstraat 85 J. W. den Hertog, oud 14 j., Gouwe 167 J. J. de Jong, oud 40 j., echt- genoote van S. L. van Werkhooven, Keizerstraat 33 J. Th, M, van Zut- phen, oud 31 j., echtgqnoote van G. Langen, Lemdulsteeg 17. WADDINXVEEN Maart. Geboren: Maria, d. van P. J. Hoogen- doom en A. van der Neut Adrianus, z. van M. A. M. Verzijden en P. N. van der Ban'' Cornelia Frederika Wilhel- mina, d. van J- van Veen en M van der Vlist Corn olie Adrianus, z, van W. Scheurwater en J. Sanner. Getrouwd: P. Mulder en P. A. Gsxn- meraat. Overleden: W. Noord am, oud 64 j. M. v. d. Graaf, oud 73 j. M. Ooetrom, oud 69 j. J. Langenberg, oud 67. j. A. Kooiman, oud 78 j. Pootaardappelaa van de Kleigrond- Zoowel Vroege als Late In 28 ver schillende soorten, prijzen zeer billijk Ook Eerstelingen en Schotsche Muizen 10 ct. p kilo. Vraagt prijscour. en condities bij CORN. DE RIJK, Naarden, Tel. 590. Uw arfres voor en verder alle Houten Speelgoedepen, ia JAN MULDER Ie Waddinxveen, No. F 273, Electrische Speelgoed- en Houtwarenfabriek. Tevens te koop gevraagd: WILGEN STOKKEN. Aanbieding met prijsopgaaf. BESLIST VORSTVBIJ EN NIET ZOET. Aardappelhandel, W. M. VAN ZANTEN, Ussel8teln. lijdt aan trage ontlasting, gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slech te spijsvertcering enz., neem dan Wtrltlbeer's Kruiden ol Wortelboer's Pillen en gl| zijl «poedig weer her- steld. Overal verkrijgbaar i 60 ct. bij Apotheken en Dro- g laten. W////////S/MS//A MUNT UIT DOOR RIJPE KWALI TEIT, GOEDEN BRAND EN AROMA. OE ERVEN DE WED. J. VAN NELLE ROUW WW Verzending der goederen geschiedt per bode SANGUINOSE uit Kruiden bereid Zntver plantaardig versterkingsmiddel Voor allen, die lich iwak en l«9teloos gevoelen; die spoedig vermoeid lijn; lijden aan slepende maagcatarh en slechte spijsvertering; die uitgeput xijn tengevolge van lichamelijke of geestelijke vermoeienis; last hebben van slapeloosheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in rug of lenden, is de SANGUINOSE het aangewezen middel. Sanguinose verrijkt heel spoedig het bloed, en geeft daardoor nieuwe kracht aan de uitgeputte organen; geeft een gezonden eetlust: veroorzaakt een algeheele levensopgewektheid. Prijs per flesch f 2.—, 6 II. f 11. 12 fl. f 21.— WACHT U VOOR NmMAAK De Riemerstraat 2c/4, -«VAN DAM 6i Co - Da.. Haag Verkrijgbaar bij alle Apothekers «n Drogisten. Te■Schoonhoven bij A. N. VAN ZESSEN; te Oouda bijANT. COOPS, W ijdstr lEUffSBLAD VOOR ZÜIUHOLLAND EN fl Verschijnt Mnnndng, Woensdng en Vrjjdng. Prjjs voor Rchnnnhnven perSm -anden f 1.26, franco per post f 1.50 .Met nnKevnllen-verrekering 16 cents meei per 3 mam- tien Over het Hbomiement w<ir<il in «te eerste miumd beschikt. S. W. N. VAN N00TEN. SCHOONHOVEN. Telefoon 20 Postch en Girodienst 13763 Advertentien Vnn 1 tot 6 regels f 1.30: elke regel meer /Ü.20. Bij3nuuil planteing 8e mimr f 010 per regel. Advertentiën tiisscheri den tekst drievoudige prijs. Voor meer plaatsingen, groot nantal regels en condities vrnge men tarief ABONNÉ'8 van dit bind, in hel bezit van ons Bericht van Inschrijving, sijn volgens de daarin viistgeeteliie bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIKUWE HAS'BANK te Schiedam, var ongeschiktheid. 10nn üu'c^!*ln <?nn ®u'(len verlies OHO verlies 100 N verlias Gulden bij verlies van IvUv overlijden Jv" van band of voet. éUU van een oog. Ivfvar. een duim. Uv7 een anderen vinger Onze zangvogels die in de vrije na tuur rundiiaaucreu zijü een kostuaar bezit. Ai mn ze met van ons, al heb ben we ze met iu een kooitje vast zitten, toch zijn zy ons gemeenschap pelijk bezit, waarvan wy nu weer met voile teugen gaan gemeten. Zy zyn om^j graus coucerigevers. Voor memenüal 01 vour een scuamel stukje brooa 01 een pikje zaad, gaan zy saraas uosch en beemd, onze gaar den en veiden, onze turnen en plant soenen, weer vullen met hun necr- lyk geaweei. in den pralen ochtend en m den zoeien zomeravond trilt de lucht van bun zonnige, rorgen- löoze zangen. Lu iu rud voor dit al- ies vragen zy mets anders ais met rust gaaien te worden en hier en daar een graantje mee te mogen pik ken. Maar zy worden met met rust ge laten. br zyn geen wezens ter wereid die aan een zoo hevige en mee- doogenlooze vervolging moot staan ais onze zangvogels. Ai deze soorten van gevederde zan gers, de vinken en groemingen, de leeuwerikken en putters, de sijsjes en geeigorzen, de merels en goudvin ken en kneutjes, enz., worden op zoo gruote schaal gevangen en de grenzen overgevoerd, nat een uit- roemg van die vogelsoorten niet meer tot de onmogelijkheden behoort in het vorige jaar zyn niet minder dan circa 2dU00 van de mannelijke soorten dezer vogels naar het buiten land verzonden, vanuit ons land, lar ger is het lot van de vrouwtjes. Zij ach arme, hebben van den Scnepper met de gave van te kunnen zingen ontvangen en zyii dus in het oog van den vogelvanger niets wa^rd. Zij worden daarom meestal door de vinkers eenvoudig doodgeknepen. Maar erger, veel erger nog is het lot der lokvogels, die de treurige taak hebben hun natuurgenooten in den val te moeten lokken. Zy worden, om het meest aan het doel te kunnen beantwoorden, ten doode toe ge kweld en gemarteld. De arme dier tjes worden vastgebondeu en meermaien aan den Staart. Langzaam worden de staartpennen door het hevige fladderen één voor één uit getrokken. I Om dit te voorkomen waardoor de vogel uitgeput raakt en losslaat, ontzien vele vinkers rich met om de staartpennen dieper het lichaam v4u het weerlooze dier in te wry ven, dat op die manier als het ware hall gespietst wordt. Deze gruwelijke mishandeling heeft tengevolge, dat de vogel door uitput ting en bloedverlies en de hevige pijnen na eenige dagen een smarte- fyken dood sterft Maar de yinker zorgt er voor, dat hij steeds nieuwe exemplaren ter beschikking heeft, want het bedrijf, dal hem geld in het laad je brengt moet doorgaan. hen ander middel, dat deze mo derne piinigers toepassen is het vast binden aer vogels aan dunnen touw tjes, waardoor zij de dieren heter in de hand hebben en kunnen laten fladderen naar hun believen. De on gelukkige slachtoffers worden door aeze touwtjes als het ware gekerfd, hun teere lijfje krijgt zulke diepe sneden, dat de vogels soms binnen een uur sterven. Op die manier wordt jaar in jaar uit een ware slachting onder den Wij zijn er zeker van ook namens onze duizenden lezers te spreken, die de zangers der natuur een goed hart toe dragen, ah wij ons bij dit verzoek aansluiten, opdat aan dezen harbaarschen massamoord en lang zame vernietiging van onschuldige en nultige zangvogels een eind kome. vogelstand van Nederland aangericht pr liefhebbers en dierenbeschermers zyn vog. Alle ié protesten daartegen van dieren- blijkbaar in onzen tijd van zooveel beschaving en menschelijkheid nog vrywef vruchteloos geweest. Het is al bijna Twintig jaar ge leden ,dat Nederland zien aansloot by de internationale organisatie tot bescherming van voor den landbouw nuttige vogels, honderden vangver- gunnmgen werden ingetrokken en toch is het nog mogelijk, dat tien duizenden zangvogels jaarlijks ont roofd worden aan de natuur en aan hun bestemming. De Nederlandsche vlrije vogelstand wordt met uitroeing bedreigd, onze zangvogels, die een der grootste aan trekkelijkheden vormen van het bui tenleven, worden bij massa s afge maakt en verkwanseld. Alle ware vogelvrienden komen hiertegen in verzet. Namens 19 ver schillende vereenigmgen met 20.000 leden achter zich, is er een verzoek aan de regeering gericht om een Ie te maken aan deze slachting, tn de vangst van zangvogels, die nut tig zijn voor den landbouw, eenvou dig te verbieden. Auto van dan dijk. Haastrecht, 5 Afmi In Boven Haas trecht, «bij de landbouwers A. Anker en D de Jong, ia een vrachtwagen van den heer Burger, vellenhandelaar te Gouda, van den dijk geraakt Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor De auto is door den heer Hulleman uit Gouda op den dijk gehaald met een kraanwagen, de auto als een wrak medevoerende naar Gouda. Een in nood geslacht koe van den landbouwer Verzijl alhier, ia voot de oorummptie afgekeurd en begraven. Bij het uithalen voor een andere wagen, geraakte een wagen ran den heer Nieuwenhuizen te Gouda op de* Stoinsche* dijk nabij de Waaiersluis ran den dijk. De wagen, die met de wielsn omhoog in het talud van den dijk la«, alsmede 't paard, werden met behulp van voorbij gangers weer op den dijk gewerkt. Gouderak, 5 April. De heer D. M. de Vries alhier, heeft zijn benoeming tot tijdelijk leeraar aan d« R H B S. te Gouda aangenomen. De brug in den Gouderaksohen dijk, nabij Stolwijkershiis, welke aanmerkelijk lager ligt dan het wegdek, zal, naar we vernemen, hiermede gelijk worden ge bracht. De ambtenaar ter secretarie alhier, de heer A. C. D. Gelijns, werd vorige week te Gouda door 'n vrachtauto aan gereden. Ernstig gekwetst aan een der heupen, werd hij op .adview van Dr. Meefer in de wijkverpleging opgenomen. Noordsloos, 5 April. V^n de wed. D. de Jong zijn huis, boomgaard en eenig bouwland gemijnd door Airs Boe alhier voor f 2015 De inzet waa f 1975. Glessen-Nieuwkerk, 5 April. Hoewel de Vereeniging Ziekenhuiahulp Giessen- NieuwkerkPeursum en Omstreken nog maar korten tijd bestaat, kan zij reeds op haar noodzakelijkheid van beetaa® aanspraak maken, daar dezer da?en reeds een kind van den heer J P alhier naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. WaddlnxvBen, 5 Aprjl. Door de politie is tpgeh een vijftal personen proces-ver baal opgemaakt wegens het voetballen op de Dorpsstraat. Aan de laatst gehouden eierenvei- ling waren aangevoerd IS23I kipeieren en 619 eendeieren. Prijzen waren res pectievelijk f 4,805,95 en f 5,505,75 per 100 stuks. Bleskensgraaf, 5 April. De heer Jac. de Bode alhier is benoemd tot onderwij- xer aan een O. L. School te Leklerkerk. De keuring van dienetplichtigen, liabting 1930, zal voor deze gemeente plaats hebben op Woensdag 1 Mei, n.m. 130 uur te Sliedreoht, in het gebouw bij de begraafplaats (Stationsweg). Oud-Alblas, 5 Maart. Wegens ver meerdering van het aantal schoolkinde ren, ie tot onderwijzer, aan de Bijz. School alhaer benoemd de heer H. A. Cijsouw. Afscheid van de IndiS-vliegers. Papendrecht, 5 April. Een dezer da gen heeft de burgemeester dezer ge meente, de heer Van Rees, mede namens zijn gemeente,, officieel afscheid geno men van_de bemanning der drie naar Ibdië vliegende Dorüier Wal vliegbooten. Hij gaf den vliegers drie wenschen mee, n.l.: het woord van den Leidsohen burge meester Van der Werff: Wij geven ons nooit over; het woord van Jean Paul: evenals de adelaar zweeft hoven de steilste rota, zoo ilaat gij ook de liefde voor uw taak zweven boven den plicht, en Neerland» vlag zult gij het hoogst en veiligst van allo vlaggen door de lucht naar Nederkndsch-Indië dragen. Aan de te openen Chr. School aan het Oosteinde dezer gemeente is benoemd tot hoofd de heer G. Hoogendoorn, thans onderwijzer te Kralmgem. I Bij de op de Paaschdagen gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier ten behoeve van de Studiefond» van den Gereform Bond, heeft deze de som op gebracht van f 105,05. INGEZONDEN MEDEDEELING- stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook bikwijls. Zorg daarom altijd In huis voor een doos Doos 30 ct. PUROL Krimpen a.d. Lekj 3 April. De hengelvi reeniging „Riik naar je dob ber' hield een hengeiwcdslriid. Prij zen werden als volgt belkald: 1. W. Neéf, 2. M. Schmidt, 3. de Rooij, 4. P van Wijnen, 5. T. Hoogendijk, 6. J. Sala, 7 A Schippers,\8. A. Nie- mentsverdriet. De ijzerwerker J. v. d. Velden kreeg op de werf van J. en K. Smit de vullende schoorrieen der Reederij o.d. Lek op een zijner bcenen. Het lichaamsdeel bleek gebroken zijn, waarvoor hij per ziekenhuis auto naar het ziekenhuis te Rotter te zijn, waarvoor hij ;enhuis- INGEZQNDEN MEDEDEELING dag moest worden vervoerd. Polsbroek, 5 April. De kiezerslijst 1929—1930, die op 1 April jl. van kracht geworden is, bevat de namen van 458 kiezers vc r de Tweede Ka mer, 449 kiezers voor de Prov. Sta ten en 443 kiezers voor den gemeen teraad. Hoenkoop. 5 April. De kiezerslijst 1929—1930, die op 1 April jl. van kracht geworden is, beval de namen van 272 kiezers voor de Tweede Ka mer, 254 kiezers voor de Prov< Sta ten en 250 kiezers voor den gemeen teraad. GESTORVEN VEE NAAI DE NOODSLACHTPLAATS. Bergambacht, 5 April. Heden ston den voor hel Kantongerecht te Schoonhoven eenige veehouders al hier De L., J. P. en P. R. terecht, omdat zij op hun hoeven ge storven dieren, twee koeien en een varken, dat aan varkenspest gestor ven was, niet tydig naar de nood- slachtplaats aan de Dijklaan alhier hadden vervoerd, zooals döor de on langs gewijzigde instelling vereischt wordt. Als verweer werd aangevoerd dat de veehouders niet juist inge licht waren door de gemeente-auto riteiten van Bergambacht en dus door verkeerde aanwijzingen onop zettelijk verzuimd hadden de cada vers naar de slachtplaat* te ver voeren. De kantonrechter wilde dit als verzachtende omstandigheid in aan merking nemen en veroordeelde de twee eerstgenoemde bij verstek tot f 2 boete of 1 dag hechtenis en de laatste tot f 1 boete of 1 dag hech tenis. De heer Be (Jen overleden. Benschop, 5 April. Alhier overleed in den ouderdom van ruim 54 jaren de heer .C P. Beijen. De overledene was tal van jaren kantoorhouder der Posterijen en bekleedde daarbij nog verschillende andere functie s o..a. lid van den gemeenteraad, directeur van de N.B.O. ongevallenverzekering, di recteur der ziekteverzekering „do Voorzorg', directeur der Assurantie maatschappij Draagt elkanders las ten' voor Öehschop en omstreken, lid van den raad van toezicht der Boerenleenbank alhier, secretaris van de a/d. „Het Groene Kruis'se cretaris der Vrijwillige Brandweer en bestuurslid der Polsbroekerdam- sche IJsclub. De kiezerslijst 1929-.1930, die op 1 April jl. van kracht geworden is bevat de namen van 977 kiezers voor de Tweede Kamer, 959 kiezers voor de Prov. Staten en 947 voor den gemeentcraac. Verkiezingen van Ingelanden. Lekkerkerk, 5 April. In het café „Het Bonte Paard heeft de stem ming plaats gehad voor Hoofd-Inge- land en hoofd-lngeland Plaatsver vanger. In de vacature Hoofd-lngeland ont staan door de periodieke aftreding van den heer Oskam Gz., werden uit gebracht 161 stemmen, waarvan vijf lanco. Herkozen werd de heer W. Oskam Gz., met 156 stemmen. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer C. E. de Jager, die niet herkiesbaar was wer den ook uitgebracht 161 stemmen. De uitslag was P. Streefland 143, G. van Wynen 9, J. v. d. Graaf Jz. 5, en M. de Jager C.Ez. 4 stemmen, zoodat gekozen was de heer P. Streefland. Door deze benoeming ontstond een vacature voor Hoofd ingeland Plaats vervanger. De uitslag was: M. de Jager L.Ez. 106, J. v. d. Graaf Jz. 21, C. van Wijnen Mz. 15, M. de Vries Jz. te Krimpen a.d. IJssel 10, J. Oskam Jzn. 5 en P. Streefland A.rzn. 4 stemmen. Gekozen was dus M. de Jager C.Ezn. De Rederijkerskamer „Jan Nieu wenhuijzen' heeft 2en Paaschdag in „de Groote Boer" haar tweede uit voering gegeven voor een stampvolle zaal. Opgevoerd werden „De Arm band' tooneelspel in één bedrijf en „Willys Trouwdag", klucht in drie bedrijven. Met grooten aandacht werd deze uitvoering gevolgd. De rollen zaten er goed in en werden zeer goed weergegeven. De Kamer beschikt over uitstekende krachten GOUDA Zie onze advertentie op pag. 4 van het 3e blad. en wat ook veel zegt, de leden leggen zich me* hart en ziel op de hun op gelegde rollen toe, zoodat ze goed tot hun recht komen en 'n keurig samen spel ontstond. Een warm applaus was telkens een /wel verdiend loon. Het bal was zefer geanimeerd, en hield" velen nog Aang gezellig bijeen. De Lekkeykerksche Arbeiders- kiesvereeniginc heeft haar jaarverga dering gehouden. De opkomst der leden was zeer/goed. Algemeen wordt onder de kiezers sympathie betoond met het doei en het streven der ver- eeniging. Voor de verkiezingen in *31 belooft dit heel wat Tot onderwijzers bij het open baar lager onderwijs in deze gemeen te zyn benoemd de heeren: J. de Bode te Bleskensgraaf aan school I, J. Wolfslag te Leiden aan school II, M. Hoogenboezem te Lekkerkerk aan school lil. Gisteren was het voor den heer M. Boogaardt alhier een gewichtige dag. Hij herdacht namelijk het feit, dat hij gedurende, 25 jaar bij de firma J. den Boon en Co, sigaren fabrikanten, in dienst was. Des mor gens werd hij door den oudsten fir mant de heer G. Ligthart Schenk toegesproken en gecomplinientc -rd, deze bood hem een geschenk onder couvert aan. Schoonhoven, 5 April 1929 LID DER EXAMEN-COMMISSIE. De directeur der Rijkakunatnijverheid»- sohool, de heer H. Ellen», werd benoemd in de examencommissie teekenen voor het Middelbaar en Nijverheid» Onder wijs. PLANNEN VOOR EEN JULI AN A- FEEST. "Woensdagavond vergaderde het be stuur van „Oranje Boven" onder leiding van den heer F. A. Tepe, ter bespreking van de wijze, waarop de voornaamste verjaardagen van het Koninklijk huis in onze etad gevierd kunnen worden. Algemeen was men ihet er over eens, dat de verjaardag van Prinses Juliana op 30 April aanstaande niet zonder meer voorbij mooht igaan en dat aKhana aan de schoolkinderen een attractie in een, of anderen vorm moest worden aange boden, zij het dan van bescheiden aard. Plannen hiertoe zijn nog in onderzoek. De medewerking van de schoolbestu ren en van de ingezetenen zal gevraagd worden, terwijl vooral weer een beroep gedaan wordt op onze miuziekgezelsdhaip- pen, zonder wier zeer gewaardeerde hulp een feestviering moeilijk tot haar recht kan komen. In een tweetal vacante bestuuraplaat- sen werd voorzien door de benoeming van de heeren dokter J. A. P. de Bruijn en C. J. W. Fagiginger Auer, directeur van het postkantoor alhier, welke beide heeren hun benoeming hebben aange nomen. EEN PENDULE VOOR HET RAAD HUIS. Door de Rijkakunslnijverheidssohool alhier, zal aan het Gemeentebestuur ter plaatating in de Burgemeesterskamer worden aangeboden een Pendule, in ge dreven kast, met geëmailleerde en gegra veerde wijzerplaat. Zij zal worden uitgevoerd naar een ontwerp van den directeur, den heer H. Ellens, terwijl de leerlingen uit alle af- deelingen onder leiding van de leeraren, haar zullen vervaardigen. HET JUBILEUM VAN DEN HEER BOMHOF. De heer IJ. Bomhof, conducteur bij de Ned. Spoorwegen op de lijn Schoon hoven—Gouda, die heden herdenkt, dat hij 25 jaar in dienst was, heeft vandaag heet wat bewijzen van sympathie en be langstelling ontvangen La den loop van den morgen werden tal van bloemstuk ken bezorgd aan zijn huis en eer het middag was, zaten de jubilaris en zijn cohtgenoote dik in de bloemetjes, waar onder een groote en fraaie mand van een gezelschap Schoonb-ransche heeren, die «•resold reiran tn «en mooi bloemstuk van het geheole personeel op de lijn Schoonhoven—Gouda. Namens datzelfde personeel word den heer Bomhof een sierlijke, electriache huiskamerhanglamp aangeboden, met een album, waarin de namen van alle gevers, terwijl hij van de afdeeling Schoonhoven van de Nederlandsche Verceniging van Spoor- en Tramwogpersonedl, waarvan de heer Bomhof voorzitter is, een in gOu- den band gevatte vulpen ontving. In den morgen kreeg de heev Bomhof te zijnen huize bezoek van een inspecteur der Nederlandsohe Spoorwegen, die hom nomen» de Directie woorden van groote waardeering toesprak en hem prees om zijn schitterenden en onberispelijken staat van dienst en hem nog vele jaren van prettigen arbeid aan de Sporen toe- wenschte Deze toespraak, ging vergezeld van de gebruikelijke enveloppe met in houd. 4 t Deze dag zal de heer Bomhof nog lang heugen als een der moeste uit zijn leven WATER BIJ DE MELK. Voor het Kantongerecht alhier werd heden behandeld de zaak tegen den melkslijter C. v. V. alhier, die volgens getuigenis van een keurmeester ran de Warenwet te Botterdam water gedaan h&d bij do melk, die hij uitventte bij zijn klanten. Dit was den keurmeester ge bleken bij het nemen van monsters udt de bussen, die v. V. op *ijn kar had en bij een verder te Rotterdam ingesteld onderzoek der monsters meylk. De melkslijter ontkende, bij had nog nooit water bij de melk gedaan. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie vond het een ze«r ernstig feit, doch rekening houdend met de omstan digheden, wilde hij niet meer vorderen dan f 100 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter, Mr. Rambonnet, maak-i te er f 50 boete of 25 dagen van. VOOR DE STICHTING ST. LUOWINA. Naar ons van de zijde va® het Bestuur der vereeniging tot bestrijding der TJ3.C. St. Ludwina medegedeeld wordt, zijn de meeste antwoorden op de insohnjvings- bil jetten, waarin bijdragen gevraagd werden, thans binnengekomen. Jlet re sultaat mag bevredigend genoemd wor den. Op ruime schaal is door ingezete nen van alie richtingen en stand bijge dragen voor het goede doel, zoodat hier door de vereeniging een aanmerkelijken ruggesteun heeft gekregen en de kansen op voortzetting van den arbeid vermeer derd zijn. Dit zal een reden te meer zijn voor de subsidiearende 'lichamen, Gemeente, Pro vincie en Rijk om den verderen noodi- gen financieelen steun te verleenen. Behalve bijdragen ineens gegeven, zijn ook tal van stadgenooten als donateur toegetreden, wat dus geregelde i®ko5h- sten zal vormen en waarop St. Lud wina dus mag rekenen. Kantoor van den Rfyks-ontvanger. Wij vestigen de aandacht op een advenlentie In dit nummer, waarin medegedeeld wordt, dat het kantoor van aen Rijksontvanger met ingang van morgen verplaatst is naar het Doelenplein. AUTO TE WATEn. Een vrachtauto van den graan handel Van S., aan de Voorhaven geraakte gisteren bij de Fransche Kade op Bovenberg te wdter, ver moedelijk doordat de draai bij het afrijden der kade op den terugweg naar Schoonhoven te kort genomen werd. De wagen bleef met een der achterwielen haken achter een knot wilg, waardoor alleen het voorste gedeelte in de vliet kwam. De chauffeur kreeg geen letsel en de wagen, die 's middags weer oj> getakeld werd, had alleen wat averij aan de vooras. Waterstand: Kenden, 39.52 of 31 c.Ml lager dan Vorigen I dag. Telegrafisch Weerbericht Naar waaajetming in den morgen van 5 April. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest matige wind uit Westelijke rich tingen; zwaar bewolkt tot betrokken; waarschijnlijk eenige regen; iets zachter. INGEZONDEN MEDEDEELING. LEVERT UIT VOORRAAD: Gegolfde en. vlakke Voor prima kwaliteit wordt ingeataan. Lage prijzen. Noemt bij Uw aanvraag benoodigd aantal M*.

Schoonhovensche Courant | 1929 | | pagina 2