Meisje gevraagd. Een mooie loaning Hei'Mwje. IJzeren schuil 22 ton Hel perceel Mand Boerenarbeider Landb. knecht Aanbesteding Dienstbode, 2-wielige Kar Huishoudster. Dienstmeisje, Tegelmaker. Dienstbode» Weiland. JAGER Piano f 175.- Gemeenteraads vergaderingen. Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Kerknieuws Telegrammen Ontzaglijke brand te Rotterdam. Marktberichten. Afloop Verkoopingen. Advertentiën. Jannetje Alvine Eleonora 25-jarige Echtvei een ging s|lsS§]EB3(sSaSS3E Adrianu» Bijvonk, Gevraagd, Broodbakkers- Halfwas D. van den Berg, Dankbetuiging. C. Anker Jl. Dirkje Jacoba Benschop Wed I Baron, gevraagd Te koop mei rahtiuls. Baraoe en mime zomer uiatBrieming „Lek en ussei" Krimpen a.d. Lek, zal tp 3 Nd 1929. Gevraagd Gevraagd: e» huur: e. imrianflar - nnroamDacm leder nesteen bedrag v. 11.50 Burgerwoonhuis een gondRunduieescn cadeeu Terstond gevraagd: Vraagt hul.houd.t.r BeriChl Yail UlZCt Een DROGISTERIJ Terstond gevraagd: le koop of te huur: 6600.—. Notaris Meijer. Kleiweg 37 - Gouda Nieuwsblad voor Zuid-Holland on Utrecht F. BIJLSMA, Schoonmaak- Artikelen Droolstiril Hel Broene Kruis muirieniiiR en «eonneaemen £«n 6-j*n# meieje wal van een door de Gouwe varend vaartuig. Van het vaar tuig en van den wal werden dadelijk po gingen gedaan het kind te redden. Het gehikte den fiahipperskneah t die kleine met een bootshaak aan board te halen. De heer M. J werd, terwijl hij met rijn bond aan het stoeien wan, jboo ernstig door het dier gebeten in rijn rechter hand, dat weldra bloedvergiftiging ont stond Hij moest rich onmiddellijk an der dokters handen stellen. De verkoop van het Eimtmabloempje teil bate van de vereenignmg tot beert ij- ding der T B.C. heeft opgebracht de som van f 282,09. Tot voorriitter van de E.H.B.O. ia gekozen A. Wagensveld en tot beetuiurs- leden de dames Van der Zwaard en Van den Berg Boa. Jammer van di melk. Peursum, 29 April. Dezer diagen kwam een chauffeur van de zuivetfaibriek „de Gieseen" alhier met een met melkbussen geladen vrachtauto vanaf richting Pinke- veer gereden. Gekomen bij de boerderij van de wed. S., had de chauffeur blijk baar niet tijdig genoeg een anderen auto zien naderen, waardoor eerstgenoemde van den weg afgeraakte en in de sloot terecht kwam, waardoor naar schatting een 600 Liter melk verloren ging; boven dien nog al enkele materieel© schade. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. Proevan mal varkens. Glessen-Nleuwkerk, 29 April. Door de Coop. Landbouwvereen. „Samenwerking" alhier zijn ruim 80 jonge varkens aan gekocht, met de bedoeling hiermede ver schillende xnestproeven te nemen. De proef aal genomen worden in overleg met het Veevoederbureau voor Zuid- Holland, waarvan deskundigen telkens toezicht zuilen houden of de methode goed aal worden toegepast. Naar we ver nemen zal de droogvoedermethode wor den toegepast. Krimpen a.d. Lak, 29 April Zaterdag heeft proef gevaren de stoomsleepboot Ideaal van den heer J. de Jager te En gelen, Welke voorzien is van een stoom machine installatie van 180 I.P.K., welke ia vervaardigd door de Bolnesmachine fabriek v.h. J. H. van Gapellen alhier. iJUs proefnemingen voldeden uitstekend. Lakkarkerfc, 29 April. Het voornemen bestaat in deze gemeente een mandoline club oj> te richten. In den loop dezer week zal een oprichtingsvergadering go- houden en getracht worden leden en be gunstigers te werven. De afdeeling Lekkerkerk: van de Vereeniging „Volksonderwij" zal Woens dag vóór Hemelvaartsdag voor de leden en Zaterdag na dien dag voor belang stellenden met de kinderen, opvoeren de operette „Kleermaker en Kabouters". Er wordt veel publiek gewacht en na de ernstige voorbereiding wacht den be zoekers voorzeker een zeer gemotvollen avond. 114!* Dinsdagavond j.l. werd in een goea bezette vergadering in „Het Bonte Paard' 'van de afdeeling Lekkerkerk van den Bond van Vrijwilligen Landstorm afscheid genomen van haren leader, den heer G. Verwaal, die de gemeente gaat verlaten. De hear Van Riemsdijk sprak den ver- trekkenden leider in hartelijke woorden toe en wees op ail hetgeen de heer Ver waal gedaan heeft in het belang van het instituut en in 't bijzonder voor zijn afdeeling. Spreker' overhandigde den heer Verwaal namens de afdeeling een mooi cadeau en sprak den wensch uit, dat het Verwaal in rin nieuwe woon plaats wed moge gaan en hij zich daar met evenveel ambitie zal intereeseeren voor den B. V. L. Daarna werd nog het woord gevoerd door Mr. van Meohalen, secretaris van het gewest Gouda; den heer Pot, lid van hetGewestelijk Bestuue en de heer Hubregtse, oud-voorzitter on zer afdeeling. Ook namens het Gewes telijk Bestuur ontving de heer Verwaal uit handen van Mr. van Meoheden een fraai cadeau, een bewijs, dat zijn werken voor den B. V. L. ook door het Gewest Gouda op prijs werden gesteld. De heer Verwaal dankte dn hartelijke bewoordingen voor dezen voor hem on- vergetelijken avond. Daarna werd tot nieuw plaatselijk leider geïnstalleerd de heer Johs. van Limborgh Pz. en tot diens plaatsvervanger de heer C. Klerk. Bedde heeren verklaarden bun functies naar hun beste weten te zuiden vervullen en dankten voor het dn hen gestelde ver trouwen. Aan het eind der vergadering werd medegedeeld, dat op Woensdag 15 Mei achter het café ,/Ket Bonte Paard" de zomer schietoefeningen zullen aanvangen, terwijl half Juni een schiet wedstrijd zal worden gehouden. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Neven On, thans te Medan op Sumatra's Oostkust, is bevorderd tot procuratiehouder bij het groote admi nistratiekantoor van de firma Kam er- Ïingh-Onnes te Medan. Voorwaar een mooie bevordering. Blsskensgraaf, 29 April. Alhier is op gericht een vereeniging van oud-gemobi- liseerden met aanvankelijk 14 leden. Het bestuur bestaat uit de h n J ten Brink, voorzitter; G. Muilwijk, secretaris en A. de Groot, penningmeester. De dienstbode van den veehouder M. den Hartog, gleed van de stoep te water en ging kopje onder. De arbeider van genoemden veehouder, drie toevallig daar aan het werk was, wist haar w«wr behouden op het droge te brengen. l«n, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Alanu doet de voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken: 1. een missive van God. Staten, gelei dende machtiging aan B. en W. inzake het opnemen van een bedrag, groot i 20.000, als kasgeld bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Dame machti ging loopt tot 30 Juni as. 2. dat de bijdrage, welke de gemeente over 1929 in den keuringsdienst van war ren te Rotterdam zal moeten betalen, de som van f 98.14 beloopt. 3 .van Ged. Staten de goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij de verordening op de keuring van waren werd gewij zigd. 4. van den heer T. Brand de mededee ling, dat deze zijn benoemnig tot klok luid ecr-kiokken ist heeft aanvaard. Alle mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. Het jaarverslag 1928 woningwet zal, op voorstel van den voorzitter, bij de raadsleden ter circulatie gaan, In verband met het bovenstaande, deelt de voorzitter mede, dat op 11 April 1928 voor de laatste onbewoonbaar ver klaarde woning 6 maanden uitstel van ontruiming werd gegeven; na dien tijd is bedoelde woning afgebroken en wordt zij inmiddels vernieuwd. Hierna stelt de voorzatter aan de orde een voorstel van de gemeente Schoonho ven inzake het aanbrengen van een wij ziging in de overeenkomst, welke tus- achen Ammerstal en Sohoonhoven be staat, inzake de toelating van leerlingen op de Openbare Scholen in Schoonho ven. w De wijziging, vrelke da gemeen ie Sohoonhoven voorstelt, heeft betrekking op de vergoeding, die door de gemeente wier ingezetenen Openbare Scholen in Schoonhoven bezoeken en van het gym nastieklokaal aldaar gebruik maken, aan de gemeente Schoonhoven zal moeten worden betaald. De te betalen vergoeding heeft betrek kring op de stichtings- en verbouwings- kosten, die de gemeente Sohoonhoven heeft moeten maken ter verkrijging van een gymnastieklokaal. De gemeente Schoonhoven stelt voor de gewijzigde overeenkomst op 1 Janu ari 1928 van kracht te verklaren; dus met terugwerkende kracht. Wethouder C. Dogterom vraagt, of de gemeente Schoonhoven, indien de raad de gewijzigde overeenkomst niet goed keurt, de oude overeenkomst kan opzeg gen. De voorzitter antwoordt, dat de ge meente Schoonhoven wellicht de oude overeenkomst zal opzeggen, wat ten ge volge heeft, dat uit deze gemeente geen leerlingen meer naar de Openh. Scholen te Schoonhoven zullen kunnen gaan. De heer W. Ooms informeert of de gemeente Schoonhoven de stichtings- en verbouwingskoaten in eens aan de bui tengemeenten in rekening brengt of dat dat over een aantal jaren 'gaat. De voorzitter antwoordt, dat de ge meente Schoonhoven voor de stichting van het gymnastieklokaal een leening heeft moeten sluiten; doch dat het niet de bedoeling is dit bedrag in eens van de buitengemeenten teruig te ontvangen. De heer P. de Leeuw dan Bouter meent dat de gemeente Schoonhoven door leng te van tijd de buitengemeenten alle kos ten van dit ^nastieklokaal zal laten betalen. De voorzitter is het hiermede niet eens Hij zegt, dat, wanneer op de Openbare Scholen te Schoonhoven b.v. 1000 leer lingen gaan, waarvan er 25 uit Am- merstol afkomstig zijn en van deze 1000 leerlingen er 600 van het gymnastieklo kaal gebruik maken, dan zal Ammerstol mits al deze 25 leerlingen van het gym nastieklokaal gebruik maken, 25/600 per jaar van de lasten, die op het gym nastieklokaal drukken, aan de gemeente Sohoonhoven hebben te betelen. Ieder betaalt dns zijn deel. De Raad besluit de wijzigingen, die de gemeente Schoonhoveti voorstelt, in da overeenkomst aan te brengen. Aüsn/u stelt de voorzitter aan de orde de vaststelling van het hefifingapercenta- ge betreffende de plaatselijke inkomsten belasting, dienst 19291930. Door B. en W. wordt voorgesteld, -dit op 6 pQt. te stellen. De cijfers, die de inspecteur der directe belastingen aan B. en W. heeft opgegeven, geven aan het dagelijkaoh be stuur geen aanleiding om een ander per centage vast te stellen. Met een hef- fingspercentage van 5 is de Ibegrooting niet sluitend te maken, doöh het is niot gewensoht, om het cijfer tot 6 Op te voeren. B. en W. hebben geen advies om lager dan 5 te gaan, omdat zij mee- nen, dat Ged. Staten dat niet zullen goed keuren. (Slot volgt). De rooilijn hiervan zou zijn- oirea 25 meter beoosten de thans be staande brug, waardoor de open bare weg aldaar aanzienlijk verbreed zou worden en een breede verkeersweg zou ontstaan, die rijn logische voort zetting naar de Lek en den veareteriger zou vinden door een doorbreking van den Wal, hetzij ten Westen of «ten Oos ten van de Voorstraat, daar thans het verkeer door die nauwe poort, ook met het oog op de grooto wegenplannen met de verbinding GoudaGorkuan, steen* banaur .er dreigt te worden. Het is de bedoeling dat vóór de fa briek tot aan de nieuw te bouwen kade muur een plein aangelegd zai worden. Mede in verband met het feit, dat de firma Sohreuder voornemens is de lood-, witfabriek aan de Havenstraat uit te breiden door den bouw van een nieuw fabriekspand naast het bestaande, waar van de kosten geschat zijn op f 20.000, vraagt zij aan de gemeente vergunning lot het inrichten van een eigen eiectrisohe kracht- en lichtinstallatie en tot het leg gen van den daarvoor benoodigden on- dergrondsohen kabel om de fabrieken aan Soheepmakerahaven en Havenstraat te verbinden. Voorts zou ook een ondep- grandsohe persleiding tussohen die fa brieken aangebracht worden voor reke ning van adressant©. De firma wensoht voorts eigen ver bindingen van haar nieuw te bouwen fa briek aan de Scheepmakershaven en wel met de fabriek aan de Havenstraat en de verschillende verzendplaatsen en vraagt daartoe aan de gemeente vergun ning voor eigen rekening smalspoor te mogen aanleggen, dat leiden zou naar de loodwitfabriak, het Spoorwegstation den Veersteiger en de Kat. Dit is wel de voornaamste inhoud van het adres, dat door den Baad in handen gesteld is van een commissie, waarin zit ting hebben de raadsleden C. Peerbal te, J. Kortland en A. C. A. Deerenberg, waaraan als juridisch adviseur toege voegd is burgemeester Rambonnet, in verband met kwesties van gemeentel ijk- juridischen aard, zooals het verzoek om concessies voor onbeperkten tijd. Als se cretaris der commissie treedt de ambte naar der secretarie, de neer Vermeulen op. Deze commissie, die Dinsdag voor de eerste maal bijeenkomt, en die '•Zich nog door een technisch adviseur zal laten bijstaan, heeft opdracht de draag wijdte en de beteekenis van het adres met betrekking tot de gevraagde con cessies te onderzoeken en daarover zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen aan den Raad. NOG EEN ADRES AAN DEN RAAD. Een aantal ingezetenen dezer gemeen te, leiders van verschillende bedrijven hebben heden een adres aan den raad gerioht, aldus luidende: Ondergeteekenden, firma's alhier ge vestigd, verzoeken U aan hen dezelfde faciliteiten te willen verleanen als even tueel aan de firma Hermann Sohreuder Go. worden toegestaan". Dit adres is onderteekend o m. door de Handebóaatschappij „Amiloo", Plateel bakkerij „Schoonhoven", Tabakafabriak- Kotffiabranderij H. J. Schrijver, .Fabriek van Zilverwerken Gebr. Niekerk, Graan handel Van Straten, Drogisterij A. N. van Zessen, Garl Wewer, N.V. voorheen Hoogenboeizem, firma S. W. N. van Nooten, Sohooruh. Zilverfahriek H. Hooij- kaas en anderen DE VIERING VAN JULIANADAG. Morgenochtend om circa half tien zal de viering'van den verjaardag onzer prinses beginnen met het geven van een muzikale demonstratie op de openbare straat. Waaruit deze demonstratie zal be staan en waar zij zal beginnen, mogen wij niet verklappen, opdat het een ver rassing blijve. Het is alleen te wensohan, dat het weer een beetje welwillender zal zijn dan hedenmorgen en dat ook de in gezetenen bun welwillendheid zullen toon en door ruimschoots te geven aan de colleotrices, ter bestrijding der koeten van het kinderfeest. Bij de optocht der schoolkinderen mor- genmiddag, welke half twee rich opstelt op het Doelenplein, zal de R.-K. muziek- vereeniging T.O.AB.E.N.O. spelen, ter wijl T.A.V.E.N.U. voor het avondconcert zorgt. Het bestuur van Oranje Boven ver zoekt de stadgenooten zooveel mogelijk de vlag uit te stoken. Watereland: Keulen, 37.69 M om 7 uur 'e morgens of 9 c.M. lager dan vorigen dag. den, wat was gebeurd en nadat de zwa ger, de heer Baumonv. zich overtuigd had van den moord, heeft hij de" politie er mede in kennis gesteld. K. had rich nog voorgenomen, rich door verdrinking van het leven te bv- rooven. doch kon daartoe niet besluiten. De man ia in arrest gesteld. Het lijk van de vrouw is naar het Si Elisabethagasthuris overgebracht. De buren hadden van den moord niets gemerkt. De familie K. Stond aJa zeer gunstig bekend. Lekkerkerk, 29 April. Door het win nen mn den wedstrijd door „L.F.C. I" te Gouda tegen „Gouda Dl" met 3—<1, is onze vereeniging kampioen geworden. Schoonhoven, 29 April. Uitslag van tde gisteren gehouden voetbalwedstrij den zijn als volgt: D H. S. I—Schoonhoven I 2—1. Schoonhoven II Waddinxveen I 1—0 Schoonhoven IIIL. F. C. Ill 3-3. Schoonhoven, 29 April 1929 AMMERSTOL. Voorzitter-oecretans de burgemeester, de edelachtbare heer J. A. A. Uilkens. Alle leden zijn tegenwoordig, behalve de heer Nic. de Vries. De voorzitter opent de openbare raads vergadering en leeet vervolgen» de notu- DE PLANNEN DER FIRMA SCHREUDER. In de Vrijdagavond gehouden gehei me Raadszitting is, zooals wij reeds meldden, in behandeling gekomen het adres van den Firma Sohreuder alhier, inzake eventueelen herbouw der onlangs verbrande fabriek met de voorgenomen plannen tot uitbreiding dezer fabriek. In dit adres roept de Firma de mede werking van den Raad in om de uitvoe ring harer plannen mogelijk te maken. Zoo worden gevraagd demping .van de Sciheepmakershaven tot en met de hrug in de Veerst raat op kosten der gemeente, van welken vrijkomenden grond adressante dan 1500 vierk. Meter zou willen koopen voor uitbreiding ha rer gebouwen. Het is de bedoeiling hierop een nieuw fabrieksgebouw te doen verrijzen, geheel uit gewapend beton in modernen stijl, ter hoogte van drie verdiepingen, waar van de 'kosten begroot worden op circa f 150.000. Deze nieuwe fabriek zou met de voorrijde kamen aan de Veeretraa*, met het front gerioht naar het Wmtm, Telegrafisch Weerbericht Na&r waarneming in den morgen van 29 April. Verwachting tol Dinsdagavond: Matige wellicht krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Betrokken tot zwaar bewolkt. Tijdelijk regen. La ter iets kouder. NED. HERV. KERK. Beroepen te Wanswerd c.a. Da. Woelderink te Hoornaar. (Eigen Radio-dlenet). ZIJN VROUW DEN HALSSLAGADER DOORGESNEDEN. In een vlaag van overspanning. HAARLEM, 29 April. In den eigeloo- pen nacht heeft de 38-jarige schilder K., wonende aan de Zomerkade 223, die gedurende IX jaar onder doktersbehan deling was, aJs zenuwpatiënt in een vlaag van overspanning zijn vrouw den halsslagader doorgesneden. Na den moord heeft hij zijn beide kinderen mee- genomen naar een in de buurt wonend familielid. Hij vertaldt daar in verwarde woor- R00F0VERVAL TE AMSTERDAM. Zaterdagavond om half acht etond in de groseierderij van den heer Jacques de Wit op de Bloemgracht te Amsterdam de chef met een kennis te praten. Plot seling kwamen vijf gemaskerde mannen binnen, die den chef en cijn vriend mot revolvers dreigden en hen dwongen in een hoek te gaan staan met het gezic.it naar don muur. Zij namen den chef en zijn vriend een geldkistje ai en vervol gens him portefeuille, tezamen bedragen- bevattende van ongeveer f 800, alsmede een gouden horloge. Daarna hebben de bandieten hen gebonden. Zij moestan eau kwartier blijven staan. Zij hebben daar na de politie kunnen opbellen, die thans een onderzoek instelt. Naar gemeld wordt, hadden twee ban dieten revolvers in de hand. Eén der mannen riep: „Handen op!" De heer Jac. de Wit, die blijkbaar even als zijn vriend van den ernst van het geval door drongen was, sprong op en hield de han den omhoog. Een der mannen beval het tweetal met het gericht naar den ihu t te gaan staan. Ook hieraan werd voldaan Het geldkistje met het wisselgeld weid medegenomen. Uit het ingestelde onderzoek bleek nog dat niemand der omwonenden iets vo dachts op deze stille gracht had be speurd. De heer De Wit verklaarde, dat hij geen der daders heeft herken 1 De maskers waren van zwavie stof vvair- digd. Niet onmogelijk is, dat nog iu.'P* per sonen bij deze roofoverval betroh'-eu i Aangenomen mag wordan, dat e.'.o.k nog een uitkijk voor de doa* 1 oft p-- «taan. HEVIGE ONTPLOFFING TE VEENDAM Zaterdag had in de dextrinefabriek van de firma O. J. 'Meyer te Veen dam een hevige ontploffing plaats in het ma gazijn van de droogapparaten. De om geving werd geheel uit elkaar geslagen en drie arbeiders werden een meter of 50 ver neergeworpen; zij kregen enkele brandwonden in het gezicht en op de handen Spoedig bleek de heele inrich ting in volle vlam te staan. De brand weer verscheen met tvvee autospuiten op het terrein en weldra werd met zeven stralen een enorme massa water in het brandende gedeelte der fabriek gewor pen. Er had zich echter in de Wgeving van de fabriek een vreeeelijke gas- en rooklucht gevormd, een soort zwavel damp, waar niemand door kon komen en waarmede de brandweer grooten last had. Men moeet het water dus maar op goed geluk in het gebouw werpen. Na eon uur spuiten bleek men het vuur on geveer meister te zon F«n groot© hoe veelheid aardappelmeel en dextrine is door het Mnschwater bedorven Het ove rig© gedeelte van de fabriek is gespaard gedeven. Verzekering dek' de schade Een slachtoffer van de omgeslagen reddingsboot. Het vissdhersvaartuig Od 15 heeft nabij Ouddonp het lijk op gehaald van P. A. Verwey, van de Btoomreddingboot Prins der (Nederlan den Het zou naar Hoek van Hallam d worden vervoerd. DE RATTEN VRATEN DE KATTEN. Heerltyke toestanden In Milaan. Een commissie uit den Milanee- schen gemeenteraad is bezig meteen onderzoek naar den staat van de kelders te Milaan. Zij heeft er tot dusver een 150-tal bezocht en daar bij ontdekt, dat men te, Milaan ge rust van een ratten- en muizenplaag mag spreken. Een drukkersfirma be waart in een kelder nummers van dagbladen en tijdschriften en had al lerlei middelen te baat genomen om de ratten en muizen le weren.' Niets hielp, geen rattekruid, geen giftige gassen, geen vloeibare bestrijdings middelen, steeds keerden de ratten terug. Toen kocht de firma eenige katten die als goede muizen jagers bekend stonden. Een paar dagen later vond men de totaal schoongeknaagde ske letten van de katten. De ralten had den ze opgegeten. In de kelders, 'ewerkt had, Droovlg «Indo. Iten 8Hanpe vrouw in de St. Janstraat te Breda is van de trap harer woning gevallen. Zij was on middellijk dood. ZWARE HOTELBRAND. Drie slachtoffers. Het drie verdiepingen hoog© hotel „Gcrmania" te Heydekrug (DuatochJ is geheel afgebrand, evenais de bij het hotel behoorende bijgebouwen. Een 19- jariig kantoorbediende, die op de derde étage woonde, kwam om het leven, ter wijl twee meisjes ernstige verwondingen De vergif tigde dieren war en m allerlei onvind bare hoeken en gaten weggekropen om te sterven. Vanwege het gevaar, dat deze rat ten- en muizenplaag voor 'de volks gezondheid oplevert, beraamt men middelen ter bestrijding. Om te be ginnen zal men den alhaaldienst van net huisvuil verbeteren en heeft men een speciaal type vuilnisbak voorge schreven opdat de knaagdieren zich niet aan etensresten te goed kunnen doen. Toch een kunstenaar. Een Roemein- aohe beeldhouwer Alceo Doesena, ves- kreeg eenogen tijd geleden een eigenaar- doge vermaardheid door zijn voortreffe lijk geslaagde vervalschingen van beeld houwwerken uit oudheid en middel eeuwen. Deze Dussena heeft thans ge toond, dot hij méér kan dan alleen maar vervaisohen. Bij een wedstrijd, uitge schreven voor het ontwerpen van een oorlogsgedenk toeken voor de stad Cre mona, behaalde hij uit meer dan 100 deelnemers den eereten prijs. Merkwaardig iwel, dat het gedenk- jken niet alleen gewijd moest zijn aan de inwoners van Cremona, die in den oorlog zijn gevallen, maar ook aan de Oostenrijkers en Hongaren, die in des© stad als krijgsgevangenen stierven. Dossena's ontwerp stelt een urn voor, gedragen door drie moeders, een Ita- liaansche, een Ooetenrijksche en een Hongaarsohe, die door den gemeenechap- pelijken rouw worden verbonden. Op twee zijstukken van dit monument zal steeds een herinneringateeken branden. VIJFTIEN PANDEN VERNIETIGD Vrouw en kinderen met moeite gered. Te Rotterdam heeit Zaterdagavond en nacht een geweldige brand ge woed zooals in tientallen van jaren niet voorgekomen en wel aan de Kip straal dus het hartje der stad. Nog des middags was dé brand weer opgeroepen voor een vrij ern- stigen brand in de binnenstad en den zelfden avond nog is zij gealar meerd voor een strijd legen een vuur zee, zooals er na den groolen brand bij de firma v. d. Lugt aan de Prins Hendrikkade mogelijk niet meer is geweest. Spoedig stond hel groote blok pan den, dat begrensd is door den Goud- schen Wagenstraat en de Korte Vrankenstraat een groep van vijftien gebouwen in lichte laaie en werkte ae brandweer met plm. 40 slralen. Een rosse gloed verlichtte spookach tig en fantastisch de huizen in de nabijheid en een dichte vurige von kenregen dwarrelde ver op den wind weg. Tot ver in den omtrek was de gloed van den brand te zien en een dikke, zware rookkolom dreef lang zaam over de stad. Te omstreeks 10 minuten over half elf zag een voorbijganger, de heer Philipsen ,toen hij door de Kipstraat liep, dat brand was uitgebroken in een Van de panden, welke beliooren tot het complex, dat in gebruik is bij de firma P. van Reeuwijk. Hij zag een paar vlammetjes spelen op de benedenverdieping, dicht bij een kassa, welke bij de monsterkamer ligt en op het oogenblik, dat hij ?ich realiseerde, dat er brand was uitge broken, zag hij hel vuur in verbazen de vaarl voortvliegen, door de geheele parterre ruimte. In de vele geëta leerde meubelen vonden de vlammen zulk een gemakkelijkenj prooi, dat in een zeer korte spanne tijas de geheele benedenruimte één laaiende vuurzee was. De spiegelruiten sprongen met een luiden knal aan scherven. Op hetzelfde oogenblik kwam van een van de trappen een meneer met een kind op den arm naar buiten ren nen. Dit bleek later de heer Van Reeuwijk te zijn, die met zijn gezin de iderde en vierde verdieping van het complex voor een gedeelte be woonde. De heer Van Reeuwijk riep den heer Philipsen toe, dat er nog een kind boven was, maar vanwege den dichten rook moest ■hij halverwege zijn reddings pogingen opgeven en noodgedwongen moest hij teruggaan. Gelukkig bleek, dat een ander riem voor was ge weest en al eerder naar boven was geloopen. Deze kwam vrij spoedig nadat de heer Ph weer op slraat was gekomen, naar buiten, met het twee de kind op den arm. Inmiddels was er groot alarm ge maakt en was de brandweer met veel materiaal ter plaatse gekomen Plotseling werd ontdekt, dat voor een van de ramen een vrouw stond. De vlammen hadden, doordat de zol deringen al spoedig doorgebrand waren, ook de hooger gelegen ver diepingen aangetast. De vlammen sloegen zoo fel naar buiten, dat het niet mogelijk was, ineens een ladder tegen den gevel te plaatsen. Men heeft toen met enkele stralen de vrouw nat gespolen om te voorkomen, dat haar kleeren zouden vlam vatten, terwijl men voorts alle krachten concen treerde, om het vuur aan de voor zijde, onder het raam, waarbij d Vrouw was met geweld terug te drir gen. Met heel veel moeite en geva is het tenslotte gelukt de vrouw een ladder in veiligheid te brengt Het was op het nippertje, wa kort daarna stond ook het woonhi in vuur en weer even later sloegi de vlammen hoog boven het dak uit De brand breidde zich aldus 'd N.R. Crt. niet alleen naar bov maar ook naar links en rechts naar achteren uit. Een dikke vod regen dwarrelde rond de daken van de belendende pcrceelen, daalde neer en stak de andere panden een vo^r een aan. Met dof geraas stortten ver diepingen en daken in en met een angstwekkend dof gerommel viel wat door het vuur met geheel verteerd en verzengn was mee. Omstreeks kwart over elf stortte plotseling met luid gekraak een groot gedeelte van den voorgevel van een van de panden in en hij viel in puin op straat vlak voor de voelen van de brandweerlieden. Dat niemand werd geraakt is werkelijk een wonder, de zijdraden van de tram waren in den val meegesleurd en bengelden over den weg. De stroom was evenwel reeds uitgeschakeld z,oodat deze dra den geen ongelukken meer konden veroorzaken.' Omdat het gevaar groot was, dat nog meer gevels voorover zouden komen, moest de brandweer wel wijken. Met rond 16 stralen werd van de Kipstraat af in de laaiende vuurzee gespoten. De helft van de spuitende brandweerlieden is naar rechts en de andere helft naar links uitgeweken. Vóór den brand kon men niet meer komen en men moest vol staan met schuin van opzij water in den hellen gloed te spuiten. Maar tot tweemaal toe moesten de brand weerlieden nog weer achteruitwijken, omdat de brand weer belendende perceelen had aangetast. Aan de zijde van de Kipstraat stonden op een oogenblik zeven perceelen naast el kaar in brand. Daken stortten in, stukken van gevels kwamen omlaag en telkens weer klonk het onheil spellende gerommel van vallende bin ten en balken en brokstukken van muren. Aan de ziide van de Breedestraat was het dadelijk na het uitbreken van den brand een redde wie zich redden kan geworden. Men heeft zoo dra men begreep, dat de brand tot daar zou doordringen, in allerijl een begin gemaakt met hel ontruimen van de woningen, welke achter het magazijn van de firufo Van Reeuwijk liggen. Het grootste deel is boven woningen, beneden liggen pakhuizen Bij dit ontruimen is een aantal per sonen bewusteloos geraakt, ten ge volge van den verstikkenden rook. Weldra moest men het in veiligheid brengen van have en goed staken, omdat het verblijf in ae woningen te gevaarlijk werd. Nog geen twintig minuten na het ontdekken van den brand, had deze ook de eerste panden aan de Breede straat bereikt en weldr» stonden ook deze in lichte laaie. In een van de pakhuizen lagen vaten met spiritus en blikken met benzine. Herhaalde lijk weerklonken de doffe knallen, waarmee deze blikken sprongen. De wegvloeiende spiritus raakte in brand en deed het vuur nog sneller om zich heen grijpen. Van het blok gebouwen tusschen Kipstraat en Breedestraat stonden om kwart over elf naar schatting vjjftien panden in brand. Op dat oogenblik werd de vuurzee aan de zijde van de Kipstraat een weinig minder hevig, doordat er niets meer te branden overbleef. De hoekpan den heeft de brandweer met zeer veel moeite welen te behouden, maar daar is uiteraard enorm veel water schade veroorzaakt. Aan den kant van de Breedestraat werd eveneens met circa 16 stralen gewerkt. Daar werden bovendien enkele panden aan de overzijde van de straat gelegen, regelmatig nat gespoten, om over slaan van den brand te voorkomen. Van deze panden zijn vele ruiten ge sprongen. Natuurlijk was de belangstelling op den Zaterdagavond buitengewoon groot. Aan alle kanten, het meest natuurlijk op de Kipstraat en de Breedestraat had de politie moeite de nieuwsgierigen telkens en telkens meer achteruit te drijven, een taak, die niet vergemakkelijkt werd door het groote aantal bedieningsman- trek ran den heer Van Reeuwtjk een sigaret achteloos op het kleed is ge worpen. Een goede vangst. De recher che te Amsterdam neeft in een perceel in de Van Lennepbuurt aldaar een belangrijke aanhouding gedaan. De politie had aanwijzingen, dat zich in een perceel een voorraad sigaretten moest bevinden, afkomstig van de dezer dagen gepleegde inbraak in De geneeskundige dienst werd on middellijk gewaarschuwd en heeft de vier slachtoffers ter observatie naar het gemeentelijk ziekenhuis overge- schappen der handspuiten, dat van zijn voorrechten gebruik maakte om de verwarring, die er zoo nu en dan heerschte te vergrooten. Ook op de Hoogstraat, aan de in gangen der vele stegen op de Kip straat en Breedestraat jiitkomenae en zelfs aan de Nieuwe Haven stoud het zwart van de kijkers, die niet anders dan den rossen gloed en den vonkenregen zich boven de huizen zagen verheffen. Burgemeester Droogleever Fortuyn heeft geruimen tijd het blusschings- werk gadegeslagen. Bij de afzetting van Tiet terrein is druk gebruik gemaakt van bereden politie. Van de 15 panden is niets behou den gebleven. Alles was verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand wordt nog vernomen, dat het niet is uitgesloten, dat in het woonver- een sigaretteniabriek in de Spuistraat Dit vermoeden bleek waarheid, er werden in het bewuste perceel niet minder dan 18000 sigaretten, van deze inbraak afkomstig, In beslag genomen maar bovendien vond de recherèhe nog een partij goederen, bestaande uit zijden dameskousen en zijden da- mesonderkleeding, alsmede een aan tal bontvelletjes, welke goederen van drie of vier inbraken afkomstig zijn. Reeds kon worden vastgesteld, waar de zijden kousen en zijden on dergoederen waren ontvreemd. Wel ke de herkomst van de bontvellen is, weet de recherche op het oogen blik nog niet. In verband mei deze vondsten heeft de recherche drie personen aangehouden, verdacht van heling van al deze gestolen goederen. Twee hunner zijn oude bekenden der po litie, de ander heeft nog een blanco strafregister. De drie arrestanten zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht, eveneens de in beslag genom'en goederen. Merkwaardig luchtverschijnsel. Kapitein Timmer, van de stoomboot „Daventria', die in den nacht van Amsterdam naar Deventer voer, rap porteerde, dat hij tijdens een storm met zware buien omstreeks half twaalf tusschen Marken en Urk een merkwaardig verschijnsel waarnam. Er kwam plotseling een gefluit of gesis, gevolgd door net zichtbaar wor den van een vuurbal, die een dikke, lichtende streep achterliet. Het ver schijnsel hield wel twee minuten aan. Daarna trok de lichtstreep tezamen in den vorm van een parachute, die viel. Het duurde nog wel vier minu ten, voor alles, wegzakkend, was verdwenen. Gasvergiftiging. Te 's Graven- hage is in een woning aan de Hoofts- kaae een afsluitdop van een gaslei ding gesprongen, waardoor het gas de vertrekken instroomde. De 35- jarige vrouw A. F. B. en haar dri® kinderen waren in huis en werden allen min of meer bedwelmd. bracht, de kinderen konden even wel, na te zijn bijgebracht, naar huis terugkeer en. De toestand van de moeder was van dien aard, dat zij in het ziekenhuis moest worden op genomen. DE DEFTIGE STROOPERS. Per auto er op uit, maar toch gesnapt. Het had de aandacht van jachtop zieners en rijksveldwacht getrokken, dat een auto, die al eenige nachten in de Treeker bosschen onder Leus den gesignaleerd was, daar iets kwam doen, dat het daglicht niet mocht zien. Tenslotte is men er ach ter gekomen, wat het doel van deze nachtelijke ritten was. Enkele jacht opzieners hadden zich met een rijks veldwachter in hinderlaag gelegd en het toeval wilde, dat de aulo, een fonkelende Chrysler, juist stopte bij de plaats, waar de hinderlaag was. Het gezelschap bestond uit drie da mes en drie heeren. Een van de heeren nam een sierlijk wandelstokje mee het bosch in, doch dit onschul dige wandelstokje bleek bii nader on derzoek niets anders te zijn. dan een zgn. stokgeweer, een gemaskeerde buks. De auto was zoo geplaatst, dat de sterke koplichten het bosch in- schenen. Het was dus al spoedig dui delijk, wat dit nachtelijk bezoek te beteek enen had. Een fantastische strooptocht, waarbij de auto-lan taarns fungeerden als lichtbakken. Natuurlijk werd er proces-verbaal opgemaakt tegen het verraste en ont- hutste jachtgezelschap enide Chrysler wagen wera in beslag genomen. De burgemeester van Leusden, die met het geval in kennis was gesteld, had de welwillendheid, het gezel schap met zijn eigen auto naar het station Amersfoort te brengen, van waar zij de terugreis naar hun woon plaats Hilversum konden voortzetten In hst 8ocilteit««l>ofuw had Vrijdag de verkoopdng plaats van een stuk wei land voor den heer M. de Jong Aa, door notaris Meijer, uit lekkerkerk. Hoogste bieder werd de heer P. van der Linde voor f 6000. Krlmpan a.d. Lek, 29 April. In het Sociëteitsgebouw had Vrijdag de v«r- kooping plaats van twee peroeelen wei- 1 land door notaris Van der Leeden, voor den heer P. van Brandwijk. Perceel I werd opgehouden en peroeel 2 werd ge- i kocht voor f 3000 door den heer W. I Bonsje. OÜDEWATER, 29 April Telefonieoh. Kaasmarkt van heden. Aanvoer 120 par tijen, tezaimen 5400 stuks, wegende 27000 K G Prijzen met rijksmerk le «n. f 41—44, 2e soort f 37—40, zander R.M. f 36—38. Handel matig. ROTTERDAM, 29 April. (Draadloos). Aardappelprijzen. Briebdie mens f 1.00-225, 2e kwal. UO-A-ÖO, Zeeuwwahe blauwen f J—OSO' Zeeuw- 9ohe eigenheimers f 1.10--1.3Ö, Zeeuw- «ahe bonten f 3—330; Bravo a f2— 2.80, Poters f 0 9J-1'^);1 f 2—2,70; Bevelanders f l^ü—l,öu. ROTTERDAM, 20 April (Draadloos). Veemarkt van heden. Aangevoerd 573 vette runderen, 233 vette kalveren, 183 sotapen of lammoren, 891 Prijzen: Koeien le kwal. 5CF-52H, 2e k-rol. 49Wi 3e kwal 90-36; kw&l. 4061, 2e kwal *3 10 kah'eren le kwal. 80—86, 2e kwak 85—70, 8e kwal. 50-67H; echapen f80 -36; lammeren f 22-32; varkena le kw. 432e kwal. 42/i, 3e kwal. 42. Overaicht; Koeien en ossen gewone handel, prijaen van vorige week; vette kalveren iets betere handel, d8DOHralcHT, ht2Tr'Aïlü Veemarkt Aanvoer 603 etuka ves, waaronder 163 runderen, 47 nuchtere kalveren, 20 eohapen, 122 varkens, 242 tangen en paarden. Prijzen: voor komen 45-64 et. per pond; vette varkens 41—42 ot, en zouters 40—43 ot. per pond; melk- en kalfkoeien f 300—375, varekoeien i 250 f 300, pinken f 100125 per Btuk, vette kalveren 8090 ot. per kg.; gras kalveren f 100-110, nuohtertkslverm f 10—13, vette schapen f 40, weadeeoha- pen met lammeren f 4060, schrammen 90—60, biggen f 1585, paarden f 100—300 per stuk. Van vette koeaen le kw. minder aanvoer. Handel minder willig door Israëlitiaohe feestdagen. Veel aanvraag voor vet vee. GROOT-AMMERS, 27 Apnl. Aan de maTkt alhier waren heden aangevoerd: 49 partijen mot te zemen 1862 kazen, we gende 12015 K.Q. Prijs met Bijkamsrk le soort f 40—43, 2e soort f 30—89. Handel traag. Geboren Pieter Gerard, Zoon van C P. VERMEIJ «n N M. VERMEIJ—v. D. Vlist. Schoonhoven, 28 April 1929. Koestraat 146. De Heer en Mevrouw BLANKEST1JN-DE ZWART geven met blijdschap kennis van de geboorte vaa hun Dochter op 28 April 1929. Lopik, 29 April 1929. r[SK5}[SR5K&&HISalE Zoo de Heere wil en zij jSJ leven hopen mijn Zwager [W en Zuster M N. C. SIMONS C SIM0NS-SL00F I hun t« herdenken op l den 11 Mei a.s. Hun dankbare Zuster, j j Schoonhoven, 29 Aprii 1929 i Heden behaagde het den Heere, na een langdurig en smartelijk lijden van onze zijde weg te nemen,onze ge liefds Man en Vader, in den ouderdom van 74 jaar en 10 maanden. Dank aan Dr. L. A. Donheh en aan de Wijkverpleegster, voor hun trouwe hulp «n plichten aan hem bewezen. Uit aller naam, Wed. BIJVONK— v. d. Linden, en Kinderen. Ameide, 29 April 1929 In een dorp in Z.-H.I R.K. 17—19 jtar, v.g.g. voorzien. Brieven onder no. 5060, bureau v. d. blad. goed kunnende melken en met alle boerenwerk bekend. Huif en tuin beschikbaar, door C. van VLIET, Krimpen ad. IJssel, No. A 215. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durig, doch geduldig lijden, onze innig geliefde eentgc- noote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Adrian Hooganboizim, giB. Mist. in den leeftijd, van ruim 56 jaar Uit aller naam: W. HOOOENBOEZEM. Lekkerkerk, 26 April 29. Wij ondergeteekenden. Commissarissen van de Onderlinge Brandwaaiborg Maatschappij, gevestigd te AMSTERDAM, onder Directie der firma DE JONQ CO., hebben het ge noegen aan alle daarbij belanghebbenden te berichten, dat heden aan ons la gedaan Rekening en Verantwoording van de gehouden Administratie over het jaar 1928, welke door ons in orde bevonden zijnde, met onze goedkeuring is bekrachtigd. Wij ontvingen daarbij, in tegenwoordigheid van onderscheidene Heeren Correspondenten en Deelgenooten, een nauwkeurig overzicht van den atand der Maatschappij en mochten ona opnieuw van hiren toenemenden bloei en welstand overtuigen. Amsterdam, 26 April'29t Mr ujden Jhr. Mr. W. C. QU ARLES van UFFORD Jhr. S. van CITTERS F. M. L. Baron van OEEN Mr. H. Th 'a JACOB Heden overleed, na een kortstondige ziekte, zacht en kalm, onze innig geliefde en zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Weduwnaar van CORNELIA JAC0BA DE WITH, In den ouderdom van ruim 74 jaren. H J. VAN DEN BERO. E. VAN DEN BERO- ViRHoer. C. DE BRUIN- VAN DEN BERO. D. DE BRUIN. H. VAN DEN BERO. A. J. VAN DEN BERO— Kroon. D. I. VAN DEN BERO. E. C. VAN DEN BERO- Rozendaal. F. M. DE RIDDER- van DEN BERO. W. DE RIDDER. Jaarsveld, 28 April 1929. De teraardestelling zal plaats hebben op Donderdag 2 Mei, tusschen 12 en 1 uur. o— De ondergeteekendt betuigt zijnen welgameenden dank aan allen, die hun atem uitgebracht hebben op hem op 17 April j.l., als Hoofdingeland- Plaatsvervanger der Krimpenerwaard. Stolwijk April 1929. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, omvangen bij hel overlijden van onze geliefde Moeder Behuwd- en Orootmoeder betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. BARON. Nleuwpoort, 29 April 1929. Voor terstond gevraagd: Ccn jonge O. O. of P. O., g. kunn. melken en met paarden kunn. omgaan. I Adres: J. OROENENBOOM Jr., Koedood, Barandrecht (Z.-H.). Mevr. SCHALIJ, Eendrachiaweg 15, Rotterdam, vraagt half Mei of later een eenvoudig Aan da STOOMWASSCHER1J, Oude Haven, Schoonhoven, wordt een j circa 15 jaar, hoog loon. Ia klein doktersgezin in de kom Oem. Vreeawl|k: 't Pand ia voor enkele jaren nieuw gebouwd, 't Is zeer geschikt voor Aardappel-, Melk- of Kolenhandel. Te bevragen bij: O. VAN PEET, Wagenmakerij, Vianen. De Commissie van beheer der te trachten aan te besteden t Hd makta van eco Betjak- vijver mei inh. van 500# M*| twee Betonpaden pp Paal" Inndeariag enz. Bestek en teekenlngen te ver- kriigen ad. f 10.— per stel, (restitutie op den dag der besteding f 5.—) ten kantore van het bedrijf. per 1 Juni of eerder een bekwaam P O., niet beneden 25 jaar, zelf standig kunn. koken, in klein gezin. Overige hulp aanwezig. Loon f45. Zonder goede (et. onnoodig zich aan te melden. 's Avonds na 8 uur aanmelden (behalve Dinsdag en Vrijd.)Prins Mauritalaan 82, Den Haag. v©or direct of later. Hoog loon. Adres: Mevrouw VRYLANDT Leusden bij Amerafoort Een nette boven 18 janr. uilflullnnd voor de huishouding. Flink loon. Adres; L. DE ORuOT, Markt 22> Oouda. Ta koop: Een beste op Collings Patentasaen, zeer geJ schikt voor bakker of kruidenier Bij: J. VELDHUIZEN, bakker, Lekkerkerk. Ean flink Wegens OPENING der nieuw verbouwde Winkel geven wij deze week bl| een ons Zultworst, of Kook-, Rook- Tong- of Leverworst, of een ons Ontbijtspek cadeau, Verder ontvangt •lk« 25»«e kooper voor veet werk, 2 of 3 bekwnme Bekend met wit werk. Q. VAN ZELST, IJeellleln. Bevraagd tagan half Juni: Een flink netjes zelfstandig kunnende werken «enigszins op de hoogte met koken. Loon naar bekwaamheid. Mevr. KOOI, Lopik. Bevraagd begin Mei in kl. gez. R.K. DIENSTBODE v.g.g.v. Aanm. 's av. na 7 uur of bt leven, Witte d« Wlthstr. 12 b, Rotterdam met SCHUURTJE, staande te Bergambacht, nabij dorp. Te bevragen bij O IJ S MIK, Bergambacht. - Weduwnaar, vakman, l.t. 60 jaar, P.O. Brieven, frtnco, onder no. 5080 bureau van dit blad. TE KOOPl la Krimpen a.d. Lek. Brieven; onder letter J, aan P. VAN NAMEN, Krimpen a.d. Lek. Een bekwaam Adrei: E. BAKKER, Beton- fabrikant tl Nleuw Lekkerland. Gevraagd door netle, burger- zakenmentchen, zonder kinderen, eenvoudig, net MEISJE, 25—35 j,, goed en zelfatandig kunnende werken. Oeheel Intern, met huleel. verk. Ooed loon plue eenlg verval. Br. fr. aan H, KOOME, Bonda Café .Delfland", Dtu Hoorn bt) Delft. Door omstandigheden Ongavaar It H.A. Te bevragen bij A. OOMI te Bcrkenwoudc. Te koop s Een goed onderhouden Te bevr, bij P. RAMPEN te Kocktngcn. mei SCHUUR It Krimpen nsn de Lek, groot 1.84.75 H.A., van den Heer M. DE JONO Az., den 26 April 1929 geveild, staat in bod op: Alnlng: Vrijdag 3 Nel 1929, v. m. 11 uur, te KRIMPEN AAN DE LEK In het sociEteitsozbouw. Dondardag openingsdag Enn prachtige gebruikte Stemmen Schoenmaken Inruilen Da bazopgar van bat toheonhevensaha Courant voor Souda Lange Tiendeweg te Gouda belast zich gaarne met het aannemen bat baste In Klalwag II, Qouda. voor dit blad.

Schoonhovensche Courant | 1929 | | pagina 2