Opruiming? „EMZA" II m luit nr Groote Halfiaarliiksche Balans-Opruiming Petten en Hoeden Kledingmagazijn v. d. VEER GROOTE...II Kaapt Uw Kleeding in Gnuda bij A. L J. v. d. VEER SPOTKOOPJES!! TEGEIIABD09IAAL LAGE PRIJZEN IMfSBLU) YOOB MD-HOLLA! EB UTRECHT SCHOENMAGAZIJN WECK 1 |1 0RIGINEELE WECKGLAZEN D. BOON L. BOER, Hoek Tiendeweg, GOUDA Colbert-Costumes Jongens-Cosfuum Pracht zwart kamgaren Costuum thans f 29. Zeldzaam mooi blauw kamgaren Costuum f 31. Regenjassen Uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer in onze streek. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken Onze Groote Opruiming begint Zaterdag 29 Juni P I iiPflFIMFN 8CH00NB0*" Hoogstraat 299 Binnenweg 66 ROTTERDAM SCHOONHOVEN Zie onze pracht sorteering tegen zeer scherpe prijzen Groenendaal 75 Gouda Telefoon 850 vanaf f 8.50 tot f 55.- f 4.00 f 28.- vanaf f 7.50 Nergens beter Nergens goedkooper S0H00NH0VENS0ÏÏE OOÏÏMHT van Vrijdag 5 Juli 1920 Ho.' 5602 VIERDE BLAD. Buitenland. Van modelboer tot Kamerlid. Florlt Vos de Tolbestormer. MIJNHARDT's Plaatselijk Nieuws. gj Ammeratol Rorandtan vu een voute aaanfeüiag ni«t good, omdat eetrert moeat worden gozion of do montonr-nieiorop- n«n«r de juiste maai op de rechte plaats ■ooi Jtijn. Hel ie B en W. thans aan ge naam voor te hunnen stellen Bakker een vaste aanstelling te geven; hij verdient dit. Ingang 1 Januari 1920. Wordt foedgeikurd. Be vooraitter stelt vervolgens de sa- larieverhoogin# aan de orde. Bij een ▼aete aanstelling behoort een salaris- verhooging, omdat IBakker \tlhans ook promie voor pensioen tal moeten stor ten. Ook aal de momteur^meteropnoiner ten opzichte van zijn pensdoen, inge kocht moeten worden. B. on W. weten momenteel niet hoe groot die inkoop zal zijn In afwijking mn het voorstel van de liohtoommiesie stellen B. en W. voor het salaris tot 1300 por jaar te ver- hoogen. Ingang 1 Jan. 1929. De rede nen waarom B. en W. done verhooging op genoemden da^um willen laten in gaan, ligt opgesloten in het feil, dat door den montenir-metoropnemer thans ook de meters worden gedikt, wat veel tijd koert. Hierdoor is aan Bakker niet meer mogelijk geweest kt een andere richting werk te zoeken en te verrichten. Bat is de reden waarom het dagelijfcsch bes! uur de salarisverhooging van terug werkende kracht willen bepalen. De heer Van Loon vindt dit voorstel een goed voorstel. Hij vraagt zicih echter af hoe het met de saJLarieering moert, in- dien de gemeente Bergambacht den Hoo- vondijk zelf gaart exploi toeren. Dan zal Bakker mi ader werk hebben dan thans het geval is. De voorzitter antwoordt, dat in de ge meente Bergambacht een uitbredding»- Dlan van het electriaoh net wordt sa mengesteld. Wanneer de gemeente Berg ambacht een uitbreidingsplan, van het net te Ammeratol overnoemt, dan wordt daarmede wel het bedrijf van Ammera tol on Wast, doch Bergambacht zal een tweede kracht aan moeten stellen. Wel licht is men in Bergambacht er wel voor te vindon om Bakker met een gedeelte net van Bergambacht te belasten. De heer Hoeijenboe vraagt hoe hoog het percentage arbeid is, wiaanmedo de heer Bakker zal worden ontlast, indien Bergambacht haar eigen grondgebied raat exploiteeren. Do voorzitter meent, dart hert een on vruchtbaar werk is hierover nu al te traan disoussieeren, omdat het zoover nog niet is. Wethouder Itojtoroxn is het met den heer Van lx?od^ens. Wanneer de Hoo- gendijk door Bergambacht wordt geêi- niodteerd, zal er veel minder werk zijn. De voorzitter meent, dhrt dart eventueel door Bergambacht, bij een exploitatie van haax bedrijf door haar zettf, kan worden gecompenseerd in den vorm van het beta,Ten van een gedeelte loom van den monteurnmeteropmemer Wethouder Be Jong merkt op, dat de raad altijd het recht heeft het salaris van den monteurwneteropnetner te ver minderen, Indien de werkzaamheden ge ringer warden. Wethouder Dogterom meent, dat de ambtenaar bij zijn bedrijf behoort en hij niet naar ander werk moet omzien, Daar lijdt het bedrijf onder. Het voorstel B. en W. wordt goedge keurd. Vin. Wijziging rekening 1007 en be- I grooving 1908, Deze worden, na toelichting door den voorzitter, door den raad goedgekeurd. Bij de thans plaats hebbende rond vraag vestigt de heer W. Ooms de aan dacht van B. en W. op den toestand van hot korichof. Spreker deelt mede, dat er bij het delven van graven aan de Noord zijde van het Kerkhof vrü veel water in de kuilen komt te staan. Na een rudme onderlinge bespreking verzoekt de voorzitter den heer Ooms of deze wil opmeten hoeveel grond er zich op het kerkhof boven het Z. P bevindt. De heer W. Ooms zal dit onderzoeken, Sludting. DE KRACHTSONTWIKKELING VAN EEN PAARD. Het is wel eigenaardig, dart bij hot keuren der paarden voor het stamboek, steeds nog alleen op het uiterlijk wordt geilet, terwijl bij koeien de productie aan melk en botervet een ernstig woordje möe gaat spreken. Beide soorten dieren zijn toch productie- dieren, alleen wat ze prodneeeren, is verschillend Het paard levert kracht, de koe nuedk. Dart men bij H paard de kracht, tffie het dier kan ontwikkelen, nog niet Iaat mee spreken, bij 't beoordeellen van hert dier, zal wel moeten worden toegeschreven aan de groote moeilijkheid, die hert op juiste wijze bepalen van de kradhrtsont- wifckeïing met zich brengt Eet gaat er niet alleen om, of een paard een zware vracht in beweging kan brengen, of dat het een behoorlijke zware vracht langdu rig voort kan trekken, of hert zich na een groote krachtsinspanning spoedig h»r- rttedt. maar om al deze zaken te Eumoo In Amerika en ook in Duitsohland neeft men getracht mot behulp van wa gens, voorzien van' dynamometer» de kracht der paaiden te meten. Men heeft ze er laten trekken op een gladde, on even en muilen weg. Maar steeds weer, voelde men, dat de juiste methode nog niet gevonden was, dat er steeds vragen over bleven te beantwoorden, dot men geen afdoende wijze had, de krach tsuit- j oefening vast te stellen. I Deze schijnt thans gevonden te zijn in I de remrosmolen van Prof. Visser te Wa- gendngen. Prof. Visser is uitgegaan van de gewone rosmolen, waarop hij een I dynamometer bevestigdo, om de trek- kracht na te gaan. Be boom der ros molen is 8 Meter lang. In een bijgebouw tje is het mogelijk de rosmolen te rem men, door verschillende belasting. De demonstratie remroemolen is bovendien voorzien van lange glazen cylinders, waarin gekleurd water. Hoe grootor die krachtsontwikkeling van het paard is, hoe hooger het water in de buizen stijgt. Het is dan mogelijk voor de omstonden», om de uitgeoefen de kracht direct af te lezen. Prof. Vis ser heeft op verschillende tentoonstellin gen in ons land met dit werktuig gede monstreerd, o.a. te Deventer, Enschede en Den Haag. Dit jaar is hij er ook mee in Keulen en Hamburg geweest. In de Veld bode geeft hij een verslag ran zijn be vindingen. De remrosmolen is eenigazins veran derd. De 8 Meter lange boom, die anders ten deels door het paard moest worden gedragen, loopt nu met een paar katrol letjes over een rail, die om de trekplaats in opgesteld. Dit heeft tegelijk tot voor deel, dat bij langdurige verriohitkigs- proeven de menner mee kan rijden, door dart er een zitplaats op is bevestigd'. Het is nu mogelijk geworden, met dit werk tuig een onderzoek in te stellen: le naar de maximum-trekkracht uit den rusttoestand. Dit zou drie maal achtereen kunnen plaats vinden over de afstanden van 8 Meter, met een rusttijd van 5 manuien. Dit is niet alleen ran belang met hot oog op de te halen trekkracht, maar ook om de willigheid tot trekken te toornen. In de 2e plaats kan een ondetraook ingesteld worden naar de maxdmunutmk- krachrt gedurende b.r. 4 ronden van 50 Meter. De bedoeling daarvan is, de na bootsing van hert trokken van zware las ten over korten afstand, bv. het trekken van een zwaar beladen vpagen bieten uit i het Land of over een steile brug. In de 8e plaats kan een onderzoek blaart® vinden naar tongen- en hart wer king door hert paard met oen trekkracht van 100 K G. 30 ronden ran 50 Meter I binnen den tijd van 15 minuten te la ten afleggen. Daarbij wordt don geno teerd, hartslag en ademhaling voor hot trekken, onmiddellijk er na en 16 en 80 minuten later Wanneer dit onderzoek wordt inge steld (in Hamburg on Keulen heeft men het gedemonstreerd1) dan komt men raak voor verrassende resultaten te staan. Bij de genomen proeven wn» b v. een tweespan, Treu en Kastor, dat oeh maximum trekkracht van 625 K.G. elk leverde. Ze leverden over oen afstand van 160 Meter ruim 16 P.K. arbeid, ruim voldoende dus om een steile brug met een flinike vracht te passeeren De moeede paarden leverden meer dan 5 P.K. of meer dan 10 P.K. per span, ter wijl bij do langdurige proef (1600 Meter zonder rust) oen trekkracht van 100 K.G. gemaikelijk werd aangehouden, wat zeker wil zeggen, dat op stadhpilavedspl 5000 K.G. door een spon paarden zonder bezwaar kan worden verplaatst. De aflevering van ons fruit. De Nederlandsche landbouwconsu- lent te Londen Ir. Gerritsen heeft er herhaaldelijk op gewezen, dat de af levering van onze appels en peren nog nergens naar lijkt en er geen verhouding staat met wat Amerika, Zuid-Afrika en Australië speciaal in dezen presteeren. Ir. v. d. Plassche wijst daar ook op in een .artikel in het jaarboek van de Algemeene Bond van Oud-lèerlingen van middelbaar land- en tuinbouwonderwijs. Hij stelt 'daar de vraag, hoe we( zoo spoedig mogelijk onze fruitoogsten op zoo danige wijze in den handel kunnen brengen, dat we er in binnen- en buitenland mee kunnen concurree- ren. Bij de beantwoording dier vraag wendt hij zich tot Amerika en En geland, waar men op eenvoudige' en weinig kostbare wijze ait probleem heeft opgelost. Men heeft daar n.L in verschillende dorpen loodsen gebouwd, waar al 't fruit uit den omtrek wordt gesorteerd en verpakt, 't Gevolg van een en ander is. ctyt de sorteering en verpakking niform is. dat dus groo ve partijen van hetzelfde product in den handel gebracht kunnen wor den ,dat de kweeker zelf geen zor gen daarvoor heeft en dus zijn tijd aau zijn bedrili kan geven, dat het tenslotte doordat 't in 't groot ge beurt, veel goedkooper is. Deze centrale verpakkingsstations zijn mie voorzien van een groote Luttler sorteeruiachine, die wel eenigszins werkt als een tomaten- sorteeruiuchine Het zal ieder wel eens opgevallen zijn, dat de appels in een kist uit Amerika ufkomslig alle dezelfde grootte en dezelfde vorm hadden. De Cuttlersorteerma- chine is dauraan grootendeels debet De appels komen te liggen op eeu schnullje, dat bij oen bepaald ge wicht doorslaat. Is de appel te licht, dan wordt ze opgenomen door een onderliggende stang en op een volgend schaaltje gelegd enz. De appels worden dan gesorteerd op gewicht. Daardoor Rrügt men appels van dezelfde zwaar te Dij elkaar, maar ook appels van dezelfde grootte. Daardoor is het ook mogelijk precies te bepalen, hoeveel stuks in do standaardkisten ver pakt kunnen worden en is het niet noodig deze eerst te wegen, 't Net to gewicht is er altijd in. Het springt in 't oog, dat een der gelijke machine nooit door een kwee ker aangekocht zal kunnen worden en 't kan niet anders, of men zal tenslotte ook in ons land tol col lectief verpakken moeten overgaan. lol die conclusie komt dan ook lr. v. d. Plassche, die daarin tegelijk een beantwoording vtfn zijn vraag ziel. Gaan de-kweekers daartoe over, en ons fruit is het waard I dan zal ons fruit een geweldige concurrent kunnen worden van t Buitenland- sche, doordat het vooral veel sma kelijker is dan dat. Twaalf jaar oevansinlwtraf.De Rechtbank te Breda deed tiitapreak ln de naak tegen a de V., rardaaht Tan diefstal met geweldpleging, en tegen J. F. M., verdacht van doodntag, verbon den met oen ander misdrijf en daar naast brandstichting geploegd op den 8». jarigen Petras van der Brugt te DVven- hout, daa aan de bekomen verwondingen ie overleden. Zij veroordeelde leder tot een jaar ge- 'vangenieetraf voor den tijd van twaalf jaren. De eieoh was legen Da V. 18 en tegen M. 20 jaar gevangenisstraf. DAMES MANTELS BEEBEN COSTUUM! JAPONNEN REGENJASSEN HOEDEN PANTALONS REGENJASSEN OVERHEMDEN SCHORTEN SOKKEN Lingerieën Geweldige partij Lappen, Stoffen Mouseline's, Kunstzijde, enz. enz. Oek in restanten van MATTEN, ZEIL nn VITRAGE, zéir goedkoops oaobitdingen De Vloerklecden, benevens onze groote ■orteerlngen Coco* en Vitrage, moeten weg en wij hebben daar een zeer lagen prlje voor genoteerd Deiookt onzen Uitverkoop en II verdient geldII UttULllLn Dam I, Daven 33 37 Complete Meubileering VOOR SCHOONHOVEN EN OMSTREKEN DIJ TEL. 31 Ot. it- Jongenspetten 75 Cent -si Heerenpetten 95 Cent* Aanbevelend, uitverkoop!! V QR00TE 8CHADE DOOR BOM ONTPLOFFING. ln het gebouw van de graanbeura te ltoe Angeles (Amerika), dat ln het oen- trum van de handelswijk ligt, ie een bom ontploft, die het geheele gebouw op rijn grondvesten deed trillen. Groote schade werd aangericht, doch in de vernielde lokalen bevonden zdoh gelukkig geen mensohen, zoodat rich geen persoonlij ke omgevallen voordedtn. Twee andere hammen, die wel aangestoken waren, doch niet ontploft zijn, werden op ande re plaateen in het gebouw ontdekt. Leve da ontwapening. Naar adt New York wordt gemeld, heeft het de partement ram marine opdracht gegeven voor den bouw ram twee Mohrte kruisers, die binnen drie jaar gereed rollen rijn. Voorts Bullen binnenkort opdrachten worden gegeven voor den bouw ven nog drie kruiser», elk van 10.000 tan. EEN DUUR BRANDJE. Voor f M mUlioea verwoest De geweldige brand te Millvalley, het aan de golf van San Frandsco feleaen zomerverblijf van vele Gall- ormsche millionnairi, was ne 24 uur nog steeds niet gebluscht, maar dreig do zich integendeel nog uit te brei den tot de woonhuizen van het aan grenzende stadsgedeelte. Op de nabu rige heuvelkelen ontstonden nieuwe brunden. De brand brak uit op de Mount Tamalpais, breidde zicb snel uit langs de helling van de Blythed Ganyon en bedreigde zelfs een deel der op meer dan drie mijlen afstand gelegen zakenwijk. De bestrijding van aen brand werd door het watergebrek buitengewoon bemoeilijkt. De banken en zakenhuizen in de nabijheid wer den derhalve ontruimd, gold en goe deren ln veiligheid gebracht. Onder de talrijke vrijwillige helpers der brandweer zag men millionnairs en bedienden schouder aan schouder berken. Volgens de jongste schatting be draagt de door 'den brand veroor zaakte schade meer dan een millioen dollar. Bijna 200 woonhuizen zijn ver nield of beschadigd, onder welke vele metkostbare bibliotheken en verzamelingen kunstvoorwerpen en tapijten. i KOSTBARE OUDE VONDSTEN Uit Nasbae, ten Noorden van Je ruzalem gelegen, wordt melding ge maakt van interessante opgravingen, die aldaar onder leiding van profes sor Bades worden verricht. In het uit de geschiedenis van Sa- muël bekende Mispah is een groot aantal overblijfselen uit het bron zen tijdperk ontdekt. De belangrijk- sto vondst wordt gevormd door drie graven; het eerste dateert van om streeks 1000 v. G. en bevat een rijke verzameling kruiken, die van Cyprus afkomstig zijn en den vorm van Dijen en zwanen nebben. Het tweede graf dateert van ongeveer 600 v. C. Het werd in den Hellenistisclien tijd leeg geplunderd, later werd het echter weer ln oroe gebracht. Het bevat een groot aantal kostbare sieraden. Het derde graf bevatte een aantal mun ten met den beeldenaar van Arche- laus, den zoon van Herodes. ?E REDDERS IN HET NAUW. Gister zijn majoor Franco en zijn gezellen de Spaansche vliegers in ge zelschap van Lawrence, den kapitein van de Eagle en vier zijner officie ren, onde rwelke de beide vliegers, te Madrid aangekomen. Reeds op het Stationsplein Drak het opgewonden volk de keten der poiitie-agenten en een oogenblik ontstond een angst wek Akend gedrang. Soldaten en agenten reikten alkaar de hand en vormden een cordon ora de vliegers en hun redders en ten slotte wisten deze hun auto's t« bereiken en naar het stadhuis te rijden. In antwoord op de toespraak van den burgemeester zeide Lawrence onder luid gelaoh: „Wij zijn meer dan quitte heerenl uw soldaten en politieagenten heb ben ons, een uur geleden, uit grooter gevaar gered, dan wij ooit op den Oceaan doorstaan hebhen. „ZOO MOET JE VUUR BLUSSCHEN". Koning George als thee-zetter. Koning George van Engeland is een hartstochtelijk liefhebber van thee. en hij bereidt steeds zelf zijn geliefd brouwsel. Langen tijd heeft zijn ziek te hem in het toegeven aan deze on schuldige gewoonte gehinderd. Slechts noode liet hij zich door edel knaap bedienen (de koning wordt nooit bediend door lakeien of door een kellner en van de eerste de beste gelegenheid maakte hl) gebruik, om zijn ontbytthee zelf weer gereed te maken. Het water in den electrischen thee ketel rookte reeds en de koning wil de Juist het water opgieten, toen op eens kortsluiting ontstond en eeu vlam hoog opsloeg. Koning George sprong verschrikt van zijn tafel op en riep ztyn page toe: „Vlugl Schakel den stroom uiti" Maar de pages waren door het ge beurde zo oodtdaan, dat er eenige seconden verliepen, alvorens zij zich vérroerden. Den koning duurde dit wachten te lang. Hij greep een kan netje met room en goot aen inhoud over de reeds half gedofoe vlam uit. Daarop wendde hij zich tot de ko ningin en zijn pages en verklaarde trotsch: „Zóó moet-je vuur blus- schenl" Kroegslulttng ln Mexico. Presi dent Portes Gil, van Mexico heefteen bevel uitgevaardigd waarbij het slui tingsuur voor drankgelegenheden in Mexico (stad) waar aan ae bezoekers sterke arank wordt verstrekt over de toonbank, zeer wordt vervroegd, n.l. tot als regel, negen uur 's avonds Restaurants, café's en cabarets val len niet onder de regeling, wel de bar's. Het Zigeunerproces. EEN TROEP SCHURKEN. Na vijf weken is thans de behan deling van het beruchte Zigeuner proces te Kaschau afgeloopen. Aan de jury zijn niet minder dan 632 vragen ter beantwoording voorge legd. De kwestie van het kanniba lisme het heette naar men weet, dat de Zigeuners een deel hunner slachtoffers hadden opgegeten is in den loop van het prooes steeds meer op aen achtergrond geraakt. Zoo nu en dan werd zij door de verdedigers Ier sprake gebracht, doch noch het O.M., noch de voorzitter wilden hierop verder Ingaan, volgens de correspondenten der Duitsche bla den blijkbaar op last van hooger- hand. De leider der Zigeuners, Filke, er kende, dat zij allen groote schurken geweest waren, die gestolen, geroofd en gemoord hadden, waar dit maar mogelijk was, dit was echter geen berouwvolle bekentenis, maar alleen een verklaring van hun levensge woonten ,al wisten zij dan, dat z{j hiermede tegen de wet zondigden. Zij zullen ongetwijfeld streng ge straft worden. Reeds de gevangen schap is hard voor hen, want ge durende de preventieve hechtenis zijn er reeds drie aan tering ge storven en tijdens het proces werd een hunner stervende de zaal uitge dragen. De voorzitter had een vaèk hope loos werk met het ontwarren hun ner verklaringen. Wat zij den vori- fen dag verklaard hadden, loochen en zij den volgenden dag. Zij be tichtten en bedreigden elkaar en geen hunner weet misschien precies wat waarheid is. Zij wisten nauwelijks te zeggen wanneer iets gebeurd was, want datum en kalender zijn voor hen onbekende begrippen. GEHEIMZINNIGE MOORD. In New York is deze week een man Marlow genaamd, vermoord. Hij was een ongunstig type bandieten leider-smokkelaar. Hij werd getrof fen door een aantal kogels stervend uit een auto gegooid. De auto reed snel door. 1 De politie heeft een inval gedaan in een gebouw op "Long Island bij New York. waar zij drie mannen in hechtenis nam, die gezien waren in de buurt van de plek, waar Mar low in de auto was geslapt en on geveer op dienzelfden tijd. Een der mannen, Grosso, had een meisje, dat aan de politie bekend was. Men ging haar gangen na en ontdekte zoo het verblijf van den man, die om verscheidene kleinigheden door de politie gezocht werd. Met Grosso werden nog twee anderen gegrepen. De bandieten boden geen tegenweer, de politie was hun te vlug af ge weest. Dar was Duiten de verwach ting, want het verbluf der drie man nen was vol wapentuig en schiet voorraad. Zelfs hadden zij een paar verrekijkers op draaispillen beves tigd om er, zonder zelf van buiten te worden gezien, den omtrek mee te kunnen afzoeken. Men denkt nu dat (je politie wel middelen zal vinden om het drietal tot spreken aan te zetten Indien zij tenminste werkelijk wat weten van den moord op Marlow. INGEZONDEN MEDEDEELIN0. Hoofdpijn-Tabletten 60 c<- Laxaer-Tabletten 60 d- Zenuw-Tabletten75cl- Staal-Tabletten .90 c'. Maag-Tabletten 75 cl- Bij Apoth. en Drogisten Capelle a.d. IJsscl. Door Burge meester en Wethouders dezer gemeen te is vergunning verleend aan; J. van Langeveid te Rotterdam, tot het bou wen van vijftien woonhuizen onder één kap op een perceel grond gelegen aan de Da Costastraat, H. Verkade te Capelle a.3. IJssel, tot het bouwen van 2 arbeiderswo ningen onder één kap, aan den 's Gravenweg en aan A. Lagerwaard te Ouderkerk a.d.. IJssel ,tot het bou wen van een winkel-woonhuis aan den Kanaal weg. Naar we vernemen heeft de heer C. Gonlag .lid van den Raad dezer gemeente als zoodanig ontslag genomen. Als zijn opvolger icomt op ae lijst van candidaten voor de heer B. Blokland. Gedurende het tweede kwartaal van 1929 ziln in deze gemeente zes tien huwelijken voltrokken. Van 1 tot en met 14 Juli 1929 ligt ter secretarie dezer gemeente ter inzage een lijst van personen, die over het tijdvak 1 October 1929 tot 1 October 1930 gerechtigd zijn om hun stem uit te brengen bij verkie zing van een of meer leden van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam. Ter secretarie dezer gemeente zffn aan 1 mannelijke en 3 vrouwe lijke arbeiders arbeidskaarden afge geven. Op Zaterdagmiddag en -avond is in deze gemeente een groot turn- feest geliouaen. Dit feest werd geor ganiseerd door de Capelsche Gym- nastiekvereeniging „C.6.V.". terwijl medewerking werd verleend door ae Damestumvereeniging „Athalantha" De Kamerverkiezingen hebben geen groote verrassingen gebracht, maar eén verrassing is er dan toch: Floris de Groote, de overwinnaar van den Muidertol, is lid van de Tweede Ka mer geworden. In Nederland Is op politiek gebied alles mogelijk. Wie nooit van een politieke rol in zijn leven droomde, ziet zich plotseling tot opperst or eenig candldaat van een kersversclie Spiksplinter nieuwe partij gebombar- eera en wandelt in triomf de Kamer binnen, zonder de vaak zware car rière van jarenlang candidaatschap achter zich te hebben Floris is op de golven van een aantrekkelijk, on-politiek enthousias me de Kamer binnengedragen, min der tot genoegen van den Vrijheids bond, van wien hii een zetel snoepte. Het zijn natuurlijk in hoofdzaak de automobilisten, ene hun stem uit brachten op hun tolheld en vooral in zijn woonplaats Bussum schijnt hij de getapte baas te zijn. Men lean in de werela toch nooit weten waar men terecht komt Zelfs de heer Vos zelf zal er wel geen flauw vermoeden van gehad hebben, toen hij op een zonuigen morgen met een legertje van meer dan honderd automobilisten met hun wagens ach ter zich den eersten stormloop on dernam op den zeer gehaten Muider tol, dat dit meieen ae eerste storm loop was op het hooge college der Tweede Kamer voor een eigen plaats voor vier jaar minstens op het groe ne kussen, het hoogste ideaal voor zoo menig ambitieus politicus. Niet om de 4 maal f 5000 plus 4 maal uit Rotterdam en de Capelsche Mu ziek ver een iglng „Eendracht maakt .Macht' uit deze gemeente. Omstreeks vijf uur werd van het gymnastieklo kaal aan den Groenedijk vertrokken. Er werd gemarcheerd langs de Dorps straat naar het terrein acnter de ga rage van de „M.E.G.G.A." aan de Alexanderstraat waar onmiddellijk werd aangevangen met de verschil lende oefeningen. Verschillende heel mooie standen werden vertoond en met belangstelling door het aanwe zige publiek bezicnligd. Er wasvoor- al later in den avond een flink pu bliek aanwezig. Door „Eendracht maakt Macht" werden voorts ter af wisseling heel mooie stukjes muziek ten gehoore gebracht Het feest is heel goed geslaagd. In het café van S. de Wit aan de Dorpsstraat alhier, is j.l. Donder dag, 27 Juni j.l. een vergadering ge houden van ae Ziekenkas „Hulp in nood". Als spreker trad op de neer J. F. Kuijer, secretaris van het Ned. Verbond van Ziekenkassen, met het onderwerp: „De komende Ziektewet" 7 ol deze samenkomst waren zoo goed als alle werkgevers in onze gemeen te uitgenoodigd, doch de opkomst was niet zoo heel groot. Deze ver gadering hield verband met de a.s. uivoering van de Ziektewet. De heer C. Gonlag (s.-d.) heeft ontslag genomen ale lid van den ge meenteraad, Gouderak. De vrachtrijder A. van der K., uit Moordrecht, geraakte alhier met zijn auto van den dijk en bracht hier door nog al eenige scnade aan het hek en het woonhuis van den schipper D. von D. teweeg. De 10-jarige J. W. B., werkzaam bij de Firma Van der Kui en Kssbergen had het ongeluk van een dak te rallen en bekwam hierdoor een ernstige hoofd wond. Na ter plaatse verbonden te rijn, te hij later naar de Wijbverplegting te Gouda vervoerd. Haastrecht. Op de gehouden ederen- veiling waren aangevoerd: Kippeneieren 4316, prije f 6.20—f 0.10; eendederen 148, prijs f 5.10—f 6.65, beiden per 100 stuks. Krimpen a.d. Lek. Het concert ram de muriektvereenigdng „Greecemdo" aal Za- f 150 pensioen natuurljjk, doch om 's lands belangen, recht en onbaat zuchtig te behartigen. Tol dien tijd was Floris Vos slechts in zijn kringen bekend als do modelboer bty uitnemendheid, de eigenaar van de prachtige model boerderij Oud-Bussum ,waar de crè me du Crème van het Nederlandsche vee gefokt wordt en de zuiverste en heerlijkste voortbrengselen van de veeteelt ter wereld komen. Als stich ter en leider van dit bedrijf, dat zelfs ln het buitenland als voorbeeld genomen wordt, vervult de heer Flo ris Vos een uiterst nuttige functie in het leven en het zou waarlijk een verlies zijn voor de Nederlandsche maatschappij als hij zich thans met denzelfden ijver op de politiek zou werpen en zijn kracht niet zou zoeken in ae modelstallen van Oud-Bussum, doch in het deftige en plechtige ge zelschap der honderd heeren in Den Haag. En dat verlies zou zelfs niet goed gemaakt worden als de heer Floris er in zou slagen alle tollen van Ne derland weg Te werken. Dat zal ook heusch niet zoo gemakkelijk gaan. Hij zal spoedig genoeg ondervinden, dat het vaak gemakkelijker Is door de sterke daad buiten de Kamer iets te bereiken dan door een woorden vloed in de Kamer. Intusschen blijft het een interes sante vraag of ae heer Vos, die als tolkampioen en als tollenbezweerder gekozen is, in elke ritting over tollen zal praten. Zoo Ja, dan komt er mis schien een nieuw Nederlandsch woord: toldolheid. D». terdag a». wegena over lijdien van J. r. d. Hasoohe niet doorgtoatn.. De uitelog ran de gehouden dui venwedstrijd vanaf Noyon. waaraan "De Reisduif' deelnam, te «te vodgt: 1. K. Koaijman, 2, 3, i, 10 en 10 J. Veralute; 5, 0 en 11 A. Nobel, 7 M. C. da Jaag, 8 W. van Hamaburg; 9 P. Neef. Eerete duif kwam aan om 1.80 uur en de laat ste t>m 2.25 uiur. Meerkerk. De handel in kaas waa de ze week matig. Men besteedde voor ex tra zware f 50—f 50, voor le kwal ex port f 44f 46 en mindere soorten f 40 f 43 de 50 K:G. Papendrecht. Een dezer dagen brach ten vanwege de sectie der Hygiëne van den Volkenbond uit gezonden artsen en hygiënisten, een bezoek aan het Groene Kruiagebouw alhier. Onder leiding ran den voorzitter der Zuid-Holl. Vereeni- gdng het Groene Kruis, den heer Dr. ELias, met enkele hoofdbestuursleden on Dr. J. A. Puitte, bezichtigde het Inter nationaal gezeleohap het goed ingerich te gebouw, waarin ook het consultatie bureau gevestigd te en namen met be langstelling kennis van hetgeen ten plat tel an de verricht wordt voor de bevor dering der volksgezondheid an de riekan- verzorgdng De voorzitter der afdeeüng Papen drecht, Dr. J. A. RoQoos, werd met de aanwezige bestuursleden en de heeren wethouders C. Besemer en J. C. de Borat aan de hooge bezoekers voorgesteld en leidde hen door de aideelingen ram het gebouw. Inrichting en voorraad vwrple- gingsar tl kelen werden met groote belang stelling bezichtigd. Namens de af deeling werd thee aangeboden, woarna.de art sen onze plaats weer verlieten. Gevaarlijk werk. RsauwIJk. Hoe gevaarlijk het te ach ter een wagen te loopen, ondervond een zoontje van Den Uijl alhier op Kaagjee- Lan.d Achter den wagen vandaan ko mende, werd hij door den auto van KI. van Dam alhier aangereden, met het go- volg, dat hij een beenfractuur kreeg. Stolwijk. Alhier te opgericht een Gym- nae tiekv ereenigdng onder den naam „8. 8. S.", met aanvankelijk bijna 40 leden Als leider te benoemd de heer 8. Ken ning, hoofd-onderwljzar in het buurt schap Beijeraohe. PAETU OF GROEP Volkspartij Comm. PartH Holland Internationale Party Staatk. Geref. Partij Anti-Revolutionn. Partn Soo. Econom. Volksparty Chr.-Historische Unie. R.-K. Staatsparty. Middenp. v. Stad en Land Plattelandersbond. Part. v. Kleinhandel en Industrieelen Middenst. Oommunistisohe Party Ohr. Dem. Unie Vrjje Ohrlsteiyke Party Vrijs.-Dem. Bond Nationale Boerenbond Herv. Geref. Staatsparty Alg. Welvaart Party Bond v. Nationalisten Soo. Dera. Arb. Party Soo. Dera. Party Rev. Soo. Partjj Plattelanders (Speelman) Demooratische Party Liberale Party Vryheldsb. Federatief Verbond R.-K. Volksparty Geldige stemmen Ongeldige stemmen Thuis gebleven 8183178 8M '2D 1204 1488 91 Hy.'i'! m 140 264 442 1697 14 8 61 •20TO 182 169 8 44 6 18 106 2 4 2 116 2 9 8 168

Schoonhovensche Courant | 1929 | | pagina 6