Een en ander uit de geschiedenis van: Benschop. Varia. Afloop Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Brieven uit de streek Buitenland. Plaatselijk Nieuws. smaakt als room Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. i Courant WOENSDAG 26 AUGUSTUS 10» Hat voorstel -wordt aangebannen Dm «oor tetteren ieorling een subsidie van I 10 te schenken. De hear Da Boor vraagt vraajrwn H nu jurist een „Chnsteflijbei" school moot rijn. Straks wordt hier een baaaar ge-1 houden en dan spreekt men toch ook niet van een „Ohrdetelijker" baaaar? De VoocreaUeT antwoordt, daJt het imriitriatief voor den bouw -van een Ghiriate- lijken bood ml iijn uitgegaan*. Doch in bet schrijven ie gemeld, dat met den godsdienst op de school rekening1 ml worden gehouden en dat dit punt vocht de teerlingen «een bezwaar behoeft te rijn. De heer De Boer blijft verklaren (het nriet te begrijpen, waarom 't een „Chris telijke" school genoemd wordt. Aan de orde komt een schrijven van het Gem. Eleo. Bedrijf uit Dordrecht, waarin wordt gemeld, dat een der be woners van den Zouwendijk, ml. de heer Van Iperen bewilligd heeft in den edsohs van de Eleo. Centrale, dat hij bij den komenden aanleg -fan het eleetrasoh net minstens «60 K-W. per jaar ml afnemen. Daarom wil de Eleo. Centrale, dat de raad zijn fbeelurit zal herzien en het toe gestane badïrag van f 1800 tot op f 1900 cal verhoogen. De heer Kruit: Maar de heer Van Iperen woont bij een ander in, dus is de eLoh, dait ook hij 60 K\V. per (jaar ml Verbruiken, onbillijk. De heer Van Gent meent, dat er bij de Eleo. Centrale een vergissing in het spel is omtrent den bewoner Van Iperen. Hij wil, dat de Voorzitter daar nader over ml schrijven. De heer De Boer is daar tegen, om dat de bewoners dan nog langer van 't éleotrisch licht zullen verstoken blijven De Voorzitter wil het gevraagde bedrag geven, want de menschen willen beslist vóór den winter hun aanleg heb ben. Na eenige discussie wordt besloten, dat de Voorzitter correspondentie met de Eleo. Centrale zal voeren, om zoo spoe dig mogelijk tot een goede oplossing te komen. Voor den aanleg ma het electrise h net zal een leaning van f 1900 worden aangegaan a 6 pOt. en met een jaarlijk- eche aflossing van f 100. De heer Van der Hek heeft een adres ingeaonten, waarin hij aandringt op opruiming van siacht-afval van gemeentewege. De Voorzitter zegt, dial de heer Van der Hek deze gemeente verwart met groot» gemeenten, waar een abattoir is geplaatst en het siacht-afval van ge meentewege wordt weggehaald, waar voor de slagers dan een bepaald bedrag moeten betalen. In deze gemeente is geen abattoir, dus de slagers zullen hier zelf voor het wegbrengen van hot slacht afval moeten zorgen. De gemeentewerk man behoeft drirt niet te doen, daar deze volgen» de gemeenteverordening1 aleohta bet vuil bij de inwoners moet weghalen. Dt nu bestaat volgens de verordening uit asoh en naar de meening van den Voor zitter kan elacht-afval hier niet onder gerekend worden. Het zal dus neerkomen op het bavoordeelen van een particulier bedrijf, zoo men slachtafval van gemeen tewege Met weghalen. Nu moet er een oplossing gezocht wor den. De toeetan d van het oogenblik is onhoudbaar. Vooreerst mag het slacht afval niet bij het gemeehite-vuil geworpen worden, omdat het niet genoeg bedekt wordt en de onwonende bewoners er over geklaagd hebben. Ih vuilnisbakken mag het ook niet gedaan worden. Ook mag- het niet in ds Lek geworpen worden, zooals de slagers on langs gedaan hebben, omdat het (water daardoor verontreinigd wordt. De heer Kruit: Maar hoe geschiedde vroeger dan het wegbrengen van slacht afval? Da Voorzitter: Vroeger kon men dit voor geBd kwijt aan de bezitters van trekhonden Maar nu deze minder in aan tal worden, moet men het afval ergens weggaoden. Toen wierp (men dit bij H ge- meeatevull, doch daarover kreeg men klachten ven de menschen. De opzet van de slagera is, -om van gemeentewege het afval te laten weg halen. De Voorzitter is hiertegen, omdat de gemeente hiertoe ndet verplicht is. Doch zou de raad het toe willen staan, dan blijft ide Voorzitter er verder buiten, hij ia dan niet meer verantwoordelijk. De beer Streefkerk zegt, dat 't geen bezwaar aal opleveren als de ge meente-arbeider Dinsdags en Donder dag» 't afval komt weghalen. De slagers betalen veel geld voor hun bedrijf aan de gemeente. De heer Van Gent zegt t eens te zijn met wat de Voorzitter gezegd heeft. Doch waar blijft men met hot afval? Er komt ook genoeg vuil dn de bakken, dat er volgens gemeente-verordening niet in hoort. De Voorzdtter antwoordt, dat hij den menschen geen hak wil zetten, doch ook wil hij den Igemeente-arbeider op eöigen 'gezag geen lasten geven ten be hoeve van een particulier bedrijf. De heer De ©oer heeft van de «la gere dón indruk gekregen, dat ze het af val niet door den gameente-arbeddor wil len zien weggehaald, 't Is veel moer hun bedoeling dat zij een éfcuk grond krijgen, waarheen zij hun afval kunnen brengen Vroeger hadden zij een dergelijk lorre n, doch nu niet meer. Het laatste is juist, aagt de Voor zatter. Maar hij heeft meegemaakt, dat men het afviel daar neerwierp, zon der het te bedekken. Spreker is echter bereid weer een dergelijke verordening te maken. Tenslotte komt de heer Streefkerk n-ri het voorstel cm H afval door den ««metnte-wbeider te laten weghalen en wel op Dinsdag en Donderdag. Bene kan het afval dan diep genoeg begraven, dioor naderhand het opgehaalde gemeantemil er overheen te werpen. De Voorzitter merkt nog op, dat de slagers zelf terrein voor hun afval zijn gaan zoeken. Hadden zij dit eerder gedaan, dan was veel herrie voorkomen. Besloten wordt, dat de Voorzitter over een regeling, als door den heer Streef kerk voorgesteld, met den gemeente-ar beider zal spreken. Vaststelling heeft plaat» van de ge meente-rekening, dienst 1928. Het vöor- deelig saldo gewone dienst bedraagt 10490,50. Batig slot kapitaal-dienst f 4736,59. Ingediend wordt de gemeente-begtroo- ting 1930. Deze zal onder de leden wor den rondgestuurd. De bewoners van de Prinsengracht hebben ingediend een verzoek om een pomp door de gemeente te plaateen in de nabij heid ran den heer A. G- van Gent. De prijsopgaaf is f 180. De Voorzitter leest een schrijven voor van den burgemeester van Leer dam, waarin deze hem uitnoodrigt tot het deelnemen aan de besprekingen, die bin nenkort over het aanleggen van een wa terleiding in deze streken gevoerd zullen worden. Er bestaan dus wateriedddingplannen, en er is een verzoek om een pomp. De Voorzitter vraagt den Raad boe in deze te handden. De heer Van Gent merkt op, dat hij als raadslid niet tot het indienen van dit verzoek heeft meegewerkt. Nu het adres in den Raad gekomen is. is hij er abso luut voor, dat er een «temp geplaatst wordt, daar de vroegergeplaatste pomp te vèr van de bewoners der Prinsengracht afstaat. De heer De Boer is er voor, dat de bewoners van zuiver water worden voor men. Daarom zou hij den (burgemeester willen aanraden, om aan de besprekin gen over de waterleiding deel te nemen. Dat zullen slechts beginsd-beeprekangen zijn en meer niet Hij is er voor, am een pomp te plaat sen, maar niet alleen op de Prinse-gracht doch ook op den Achterweg, waar de be woners als stiefkinderen behamdield rijn. Ofschoon de bewoners geen adnau aan den raad hébben gericht, weet spr. ze ker, dat dit hun wensch is. De Voorzitter zegt, dat een adres aan den Raad niet moedig was, daar de bewoners een goede pleitbezorger dn den heer De Boer hebben gevortdien. Hij wil daarom voorstellen twee pompen te doen plaatsen. De Raad vereanogt zich met dit voorstel. De Voorzitter deelt mede, dtaJt de kosten voor een duiker met schuif door den gameenteopriohfcar geschat zijn op f 800 of f 850. B. en "W. zullen voor dit werk laten inschrijven met een maximum aan on kosten van I 350. Aan de orde komrt bestrating der Nleuwstraat. Ieder jaar woddlt een gedeelte van het dorp bestraat Nu is aan-. beurt een gedeelte der Nleuwstraat en wel van het huis van den heer De Boutar ai tot aan den hear Den Oudste. B. en W. stellen voor dit werk met een maximum van f 1200 aan te besteden. Bij de trondvraag zegt de hear De Bouter: Eris in de gemeente-verorde ning vastgesteld, dat geen varkens in het dorp meer mogen gehouden worden. dat verbod wordt weer overtreden. De Voorzatter antwoordt, dot hij heeft laten afkondigen, dat tegen .1 De cember de geheel» varkens-naak uit de gemeente weg moet zijn. Daarna zal «traag aan «Dozen maatregel de hand worden ge houden. De vergadering wondt vervolgens ge sloten. Bij den post koeten ter voorkoming en bestrijding wan epidemische ziekten" deelt de Voorzitter mede, dat deze po»,, moet worden verhoogd in verband met de onteigening van goederen van den heer M. Terlouw, daar de declaratie ten laste van het Rijk niet is goedgekeurd niettegenstaande daartoe alle pogingen zijn gedaan. Alleen betaalt het Rijk een bedrag van f 17,12, zijnde de helft van de koeten die ontsmetting son hebben GOUDRIAAN. Tegenwoordig zijn de voorzitter, tevens secretaris, de heer R. D. 0. M. van Slijpe, de wethouders P. Pier hagen en F. Ter- louw en de leden G. J. de Vos, A. de Hoop, J. Vonk Tzn., D, van Genderen en P. Vonk. De Voorzitter opent de vergade ring met de voorlezing van het gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding dezer notulen deelt de Voorzitter mede, dat van den Direc teur van het Gemeente-Electricitedtshe- drijf te Dordrecht een schrijven is inge komen, houdende mededeeling, dat ar geen aanleiding bestaat bet voorstel van Goudriaan tot vermindering van hst tarief van dra «lactrl- arhan afroom te steunen, daar bij inwilliging van het voorstel van Goudriaan eerst na 8 jaar vermindering van tarief kan plaats heb ben, terwijl Dordrecht een nadeel zal lijden. Na. korte bespreking wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen Verder deelt de Voorzitter nog mede. dat het herstel der wagenheul reeds heeft plaats gehad en opdracht is gegeven om da openbare lagere school te verven. Daarna wordt den Raad, aangeboden die begtrooting 1930, bedragende in ge wone dienst dn ontvang en uitgaaf f 23178,87*, kapdtaaldienst i n ontvang f 44,14*. in uitgaaf nihil, batig saldo f 44.14J. Op verzoek van den heer De Hoop geeft de Voorzitter gelegenheid bij eflken poet beschouwingen te houden De begroeting zal ter secretarie ter in zage worden gelegd. Vervolgens is aan de orde de wijzi ging der begrooting 1929, met betrekking tot enkele potten in ontvang en uitgaaf. Aangezien de Voorzitter over de ze zaak enkele mededeeldngen wenscht te doen niet voor de pens bestemd, schorst hij de openbare vergadering en gaat de Raad in comité over. Na heropening der vergadering wordt met algemeene stemmen besloten: le. de wijziging der begrooting goed te keuren, 2e. aan de gemeente Giessen-Nieuwikerk te vragen, het geld dat uitbetaald is voor de goederen die daar zijn onteigend, aan deze gemeente terug to betalen; 8e. een oommissie te benoemen, die met den Arts, den heer A. A. Weenink, over deze aangelegenheid in overleg zal treden. In deze commissie worden benoen de voorzitter, en de leden P. Pierhagen en J. Vonk Tzn., die allen hunne benoe ming aannemen. Een verzoek van mej. wed. D. Pelli- kaan, om een half jaar ontheffing der hondenbelasting, wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Daar verder niets te behandelen is en geen der leden het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. MOORDRECHT. Voorzitter, tevens secretaris, burge meester J. J. Snel A&nwecsLg alle leden. De vergadering wordt door den Voor zitter met gebed geopend, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Van het gemeentebestuur te Waddinx- veen is een verzoek voor concessie tot het aanbrengen van een waterleiding in den Znidplaspoldar binnengekomen. Het verzoet wordt voor een nader onderzoek gesteld in handen van B. en W. Door een twintigtal bewoners van den Zmidplaapolder is een adres aan den raad gezonden om aansluiting bij het éleotrisch net. Dit verzoek wordt om advies in handen gesteld van de Lioht- oomanififiie. Door den hear J. J. van Gennep wordt een voorstel ingediend om de straat voor de Weeshuis-Stichting „Drost Yzerman" Drost Yzenaanstraat te noe men. B. en W. zullen dit voorstel eerst nader onder de oogen zien. De heer Frederiks beeft schrifte lijke vragen gesteld aan B. en W. betref fende het niet doorzenden van een door den gemeente-veldwachter opgemaakt proces-verbaal, door den loco-burgemees ter. B. en W. zullen deze vragen op een nader tijdstip beantwoorden. Thans is aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School Aan de voordracht, opgemaakt Dloor den inspecteur van het L. O. in samenwer king met het hoofd der school en welke voordracht bestaat uit drie personen, is door B. en W. een vierde persoon bijge voegd. Hierover ontstaat een felle diftous- sie tusechen het raadslid DirkawA- ger en wethouder Van der Bas. Na- dat aan deze discussies door de verschil lende leden is deelgenomen, wordt be noemd no. 1 van de voordracht, mej. N. van Manen alhier. Nu worden de verschillende gemeente-rekeningen aangeboden en op advies van de com missie van onderzoek goedgekeurd. Deze rekeningen vermelden achtereenvolgens de volgende cijfers. Burgerlijk Armbe stuur: ontvangsten f 7727/12, uitgaven f 8731, nadeelig saldo f 1003,69. Tonnen stelsel: ontvangst en uitgaaf f 4400,51%. EJeatrisaho Bedrijf I: ontvangsten f 18098,64; uitgaven f 11.466,75, batig saldo f 1641,89; Afd. H: ontvangsten f 22 240,48, uiitg. f 20.811,19, batig saldo f 1428,29. Waterl. bedrijf Afd. I: outv f 9540,79, uitgaven f 8209,51, batig sal do f 1331,28; Afd. U: ontvangsten f 640.965, uitgaven f 3798,04, batig saldo f 2610,71. Gemeenterekening gewone dienst: ontvangsten f 96000,24*, uitga ven f 88572,84*. batig slot f 7517,44. Kapi taaldienst outv. f 124.086,35, uitga ven f 124709,78, nadeelig saldo f 82843. Besprekingen werden gevoerd over de rioieering van het Buurdtpad, naar aan leiding van een ingekomen adres van die Er werd besloten dit vraag stuk in een volgende vergadering verder te behandelen, na eerst van den gemeen te-opzichter een kostenberekening te heb ben ontvangen. Nog werd besproken de waterverver- aching van de Wetering. Ook dit punt zal eerst nog nader onder de oogen wor den gezien Hierna wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze door den Vooral t- ter gesloten. DE TABAKSDOOS ALS REVOLVER. Een dubbel spel van opsnijden, dat door den laatsten speler werd ge wonnen, heeft zich afgespeeld in een trein, rijdende tusschen Parijs en een plaatsje, dat druk door henge laars bezocht wordt Vier hengelaars lagen rustig in een coupé te slapen, toen een conduc teur binnenkwam, die hen wakker maakte voor het controlceren der kaartjes. Woedend, dat zij in hun rusl waren gestoord, dreigden zij den conducteur uit den trein te S0,0/®?1' als hij de coupé niet onmid- ellijk verliet. De conducteur liet zich niet van de wijs brengen en eischte vertoon van de biljetten. Toen pakten drie der mannen hem beet, terwijl de vierde de deur open de blijkbaar met de bedoeling den beambte er uit te gooien. Deze greep snel naar zijn zak en haalde er Iets blinkends uit, dat zijn aanvallers voor een revolver hielden Deze lieten hem verschrikt los. De conducteur trok aan de noodrem en aan het volgende station werden de vier heeren aan de politie uitgeleverd De z.g. revolver wasniet an ders dan een blinkende tabaksdoos geweest. VROUWEN DROOMEN MEER DAN MANNEN. Een Amerikaansche geneesheer, die een speciale studie gemaakt heeft omtrent de verschijnselen bij men- pchen die droomen heeft ook een antwoord gegeven op de vraag of vrouwen meer droomen dan man nen Het resultaat van zijn onder zoekingen heeft hjj reeds medege deeld in een lange serie statistische gegevens. Volgens deze cijfers zijn er bij de honderd mannen slechts tien die droomen, terwijl het per centage van droomende vrouwen 30 bedraagt. Deze cijfers hebben alleen betrekking op de gewone droomver schijnselen. Bij sommige speciale ge legenheden bedroeg het percentage bij mannen &ïp en bij vrouwen 45. Over het algemeen kan men dus zeggen, dat een vrouw veel meer droomt dan een man... Tenslotte blijkt uit de statistieken dat er onder de 100 personen slechts negen zijn die nooit ergens over droomen. DE WONDEREN VAN EEN WOESTIJN. Het dorp zonder mannen. De Kalahari woestijn in Zuid-Afri ka is een interessante woestijn, die niet alleen uit zandheuvels en rot sen bestaat maar bovendien aller lei eigenaardigheden herbergt. Er loopen struisvogels rond, wier magen de mooiste diamanten bevat ten en tevens leven er menschen, die al even bijzonder zijn. Een Engel sche expeditie is dit won derland onlangs met een paar mo tortractors doorgetrokken. Ze legden twee duizend kilometers af over een doof de zon geschroeide, kale vlakte Hier en daar deed ze echter merk waardige ontdekkingen. Zoo kwam ze in een dorp, waar de zwarte in boorlingen er hlanke slaven op na hielden. Het bleek, dat deze slaven de afstammelingen waren van een groep trekkende Boeren, die, in de Kalaihariwoestijn van dorst versmach tend, bij de inboorlingen een toe vlucht hadden gezocht Men hoorde hoe een geslacht terug de overleven den van de Boerenkaravaan uitge teerd het dorp Molopolole kwamen binnengestrompeld. De zon had elke geestkracht uit hen verdreven. Ze leven in bet dorp en hun kinderen leven thans als de inboorlingen, bij wie ze in dienst staan. Desondanks hebben ze zich niet met de zwartjes vermengd. De expëdidie boo^ aan, hen weder naar de beschaafde we reld terug te brengen, doch de blanke slaven weigerden... Het is natuur lijk mogelijk, dat ze het een .en an der over die beschaafde wereld ge hoord hebben. In een ander dorp werden alleen vrouwen aangetroffen. Op de vraag, waar de mannen waren, kreeg men ten antwoord, dat niemand het wist. De 1 vrouwen toonden zich niet geneigd met mannen over mannen te spreken. Men kwam er naderhand achter, dat er in het dorp absoluut een mannen woonden. Deze Afri- aansche amazonen bewezen "overi gens, zich zonder mannen best door net leven te kunnen slaan. Voor wie iets naders weten wil over dit egen- aardige dorp: het ligt in de buurt van ae Vicloria-watervallen. De leukste ontmoeting was tenslot te, die met een groep jagers, die dagenlang achter het spoor van de automobielen aangetrokken waren, daar ze in de stellige overtuiging verkeerden, dat ze met de sporen van twee reusachtige slangen te doen hadden Alblasserdam. Alhier had plaats de aanbesteding van 24 woningen voor de 'Woningbouwvereen. „Ons Belang" Inschrijvers waren: J. J. v. d. Plaat, Alblasserdam f 68980; W. Stam, Kin derdijk f 68972; J. C. v. Engelen— Heijblom, Dordrecht f 66850; T. Groeneweg, Rotterdam f 64400; H. M. Bodegom, Bolnes f 64250; B. J. Vermeulen, Beesd f 63900; H. de Jong, Ouderkerk a.d. IJssel I 63800; M. In ^t Veld, Dubbeldam f 63000; N V. Boele en Van Eesteren, 's Gra- vanhage f 62690; E. Bakker en Perk, Nieuw-Lekkerland f 62500; J. Kins- ma, Holwerd f 62343; A. v. Gijp en Zn., Ridderkerk f 60650; Adr. en P. A. Rovers f 57717; W. Hardam, Al blasserdam f 57605 en A. J. Hei dens, Oosterbeek f 56990. De gunning is aangehouden. Bergambacht Bii de door h£t bestuur van den polder Bergambacht gehouden aan besteding voor het sloopen der oude en het Douwen van een betonbrug op paalfundeering voor tie Molen vliet in Benedenberg, werd inge schreven door C. JT Boon, voor f 3860; T. de Man voor f 3499; S. van den Oever voor f 3195; A. Mae- •daruëi voor t 3079; T. Kok voor t 2934 en G. Macdanicl voor f 2697 allen alhier en door K. v. d. Heuvel te Berkenwoude voor f 20ÜQ, Aan den laagsten inschrijver 1| het werk gegund. Gouda. Uitslag der door architect Dirk Stuurman te Gouda gehouden aanbesteding tot het bouwen van een veestallling voor rekening van den heer C. E. van Vliet te Gouda. Chr. J. van der Linden, Gouda f 10414; G. Verwey Boskoqn f 10343; N.V Aann. Bedrijf v.h. iwT Bokho ven, Gouda f 10260; A. HermeneL Gouda f 10220, P G. van Willigen, Gouda f 9750; C. van Leeuwen, Nieu- werkerk a.d. IJssel f 9498; Gebr. van Bodegraven, Reeuwijk f 9250; Fft P, de Jong, Gouda f 9250; A. G. Kraan, Haastrecht 9059, Chr. de Jong, Gou da f 8985; H. van Deest, Gouda f 8927; J. Amensz en Zo, Gouda i 8888; Gebr. Kasbergen, Gouderak f 8585. Het werk is aan de laagste in schrijf ster Fa. Gebr. Kasbergen te Gouderak gfegund. Lekkerkerk. De uitslag van de aan besteding voor het bouwen van een magazijn voor de gemeente op het terrein bij de Nooaslagplaats Is als Molgt:" 'limmerwerk: Mac Daniel, Befg- Ambacht f 515.50, A. Zwijnenburg, Lekkerkerk f 520, Firma J. Noor- degraaf, Lekkerkerk f 561; A. Bors- ie, Lekkerkerk f 584; D. Slijk en Zonen, Lekkerkerk f 592; P. S. Ver waal, Lekkerkerk t 664. Metselwerk: B. Verwaal, Lekker kerk f 1188; G. v. d. Voet en Zonen, Lekkerkerk f 1288; B. H. Halewijn en Zonen, Lekkerkerk f 1393. Lood- en LeidekkerSwerk.: J. H. Oskam, Lekkerkerk f 535. Smidswerk: T. v. d. Graaf, Lekker kerk f 125. Glas- en Verfwerk: Gebr. Brand, Ammerstol f 72; Jac. Sturm, Lekkerkerk f 67. De uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van een burger woonhuis met schuurtje, voor reke ning van den heer R. Broere Adrsz., door den bouwkundige G. v. d.Voet Jzn., alhier, is als volgt: Metselwerk: G. v. d. Voet en Zn., Lekkerkerk f 2178; R. H. van Hale wijn en Zn.. Lekkerkerk f 2200; B. Verwaal, Lekkerkerk f 2367.77; Jobs. Blom, Ammerstol f 2867. Timmerwerk: A. Zwijnenburg,Lek kerkerk f 1526.50, D. Slijk en Zonen, Lekkerkerk f 1598: Fa. J. Noorde- f-aaf, Lekkerkerk r 1654; Mac Daniel erg-Ambacht f 1817.50; A. Borsje Lekkerkerk f 1875; J. de Vries, Lek kerkerk f 2097. Glas-, Verf- en Behangwerk: Gebr. Brand, Ammerstol f 298.50; M. No bel, Lekkerkerk f 322.50; Jac. Sturm, Lekkerkerk 323; L. A. v. d. Vel den, Lekkerkerk f 332. Loodgieters werk: J. H. Oskam Lekkerkerk f 234.50; T. v. d. Graal, Lekkerkerk f 196. Smidswerk: T. v. d. Graaf, Lek kerkerk f 28. In massa- A. Zwijnenburg, Lekker kerk f 4970.80. BERGAiMBAOHT. Geboren: Lamina, d. mm A. de Jaag en K. BaJokar. Getrouwd: G. de Vos, and 24 j. en F. Ligthart, oud 21 i Overleden: G. M. Vetrlaalik, oud 36 J., worn, te Aüblnsaardaan. BENSCHOP. Geboren: Jan Gerrit, z. ran H. van der Vliet en G Ooms Manrigje Cornelia, d. von B. de H^aaij en A. van Vliet. j. (te Zeist) en A. M. Strien, oud 23 j GOUDA. Geboren: Eva Rozina ,d. v. J. J. Mul en A. v. Vliet. R. van Catsweg7 —Cornelia, d. v. G. Zanen en C. van den Heuvel, B. Martenssingel 68 Hermanus Franciscus Maria, z. v. J. C. A. Busch en A. M. van Spanje, Markt 12 Aart Johannes, z. van G. de Knikker en Tl. Tuiloo, No- belstr. 83 Johanna Sophia, d. v. P. E. van der Laan en G. Nieuwen- huisen, Tuinstraat 50. Ondertrouwd: Th. v. d. Kaa en M. v. Dam J. Broer en A. v. bnen M. iW. de Geul en E. v. Dam iW. P. v. Hoorn en J. Brenk- man W. M. J. Brenkman en J. Borst G. D. v. d. Berg en M. 3. Meijer J. v. d. Speld en S. Kem- pers W. Lafeber en H. v. Leeu wen. Overleden: Geen aangifte. HOENKOOP. Geboren: Wilhelmus Johannes Maria, e. von G. Rietveld en G J. Kwint Ondertrouwd!M. J. de Ruijter, oud 27 POLSBROEK. Ondertrouwd: Amth. Oskam, oud 23 J. en M. N. Oskam, oud 19 j., te Bergam bacht. Getrouwd: M. L. Moons, oud 23 J. (te Gouda) en A H. Sluiji, oüd 22 J. f Ztyn eerste gedachte. Pardon, maar ik heb u beslist ooit eerder gezien. En hoeveel scnuid heb ik aan u? pERPg BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhoven«cftt Courant VRIJDAG 30 AUGUSTUS 19» EEN OUDE OF EEN NIEUWE „EL". Art. 61 van d* politieverordening te Benaohop luidt, dat het ver boden la om ean dier langa de wegen raat te aetten dan alleen op een afatand van twee ellen (minatena) uit het midden van den weg. „Maaike,'' sprak Aai, „denkt er zm, je moét nog leta sohrijvan voor de oou- rant, dat zou je nou gisteren al gedaan hebben en nu moet je er nog aan begin nen. Je moet dait ndet uitstellen. Je weet, van uitstel komt afstel „Gelijk héb-te, mannin," rei ik, „maar geloof je wel, dat lk nou toch heufloh ndet weet, wat ik moet schrijven. Er gebeuren tegenwoordige niet veel bijzonderheden. Je kan zoo eohit merken, 'dat het de kom kommertijd is." „Schrijf dan over den komkommertijd," zed Aai. „Wat moot lk dan over dan komkom mertijd. schrijven?" „Je begdnt," hernam Aai, ewoar den kend en rookend, „je begint met te aohrijven „Nou, wat moet dk aohrijven?" vroeg ik- ,Jk weet het ook niet, Maaike," eed Aai, „Lk zou maar schrijven, dot Zater dag onze Koningin jarig is. „Ben je nou heelemaai hemos bard," oei dk, „dat behoef ik niet te schrijven, dat weten aUe lezers en leaareesen wel." „Weet je wat ik doen zal, Aal," ver volgde ik, „dk zal aan den redacteur Bedrijven, dat lk deze week niets kan zenden, aangezien ik het te druk heb met het inmaken van m'n boontjes." Dit laatste hoorde m'n vriendin Trijn, die juist binnenkwam. „WatP" zei ze, weet jij niet wat je moet schrijven... Schrijf don over die „oude of nieuwe el" „Wat zeg je daar?" vroeg m'n echt vriend, „de oude of nieuwe el?" „Dat zal ik je vertellen," antwoordde Trijn, terwijl ze oip mijn «Jivan neerviel. „Te Benschop hébben ze een verorde ning, dat geen dier mag worden vastgezet langs den weg dan op een afstand van minstens twee ©Men udt het midden van den weg, en nu weten de burgemeester en de dienaren der wet ndet, of hier wordt bedoeld oen „oud» el" of een „nieuwe d." „Dat ia fraai," zei m'n Aai, „een ver ordening te hebben en niet te weten, hoe ver dezer strekt. Er zullen dus ndet veel verbalen gemaakt worden op het niet nakomen van deze wet." „Ja, toch wel," antwoordde Trijn. „mijn neef z'n buurman heeft een oom en daar een kennis van, die woont te Ben schop en die is ook venbaliaeerd, omdat z'n sikje geen twee ellen van den weg stand. Nou mot je begrijpen, dat de man voor dat hij z'n geitje aan den weg zet, altijd meet of z'n touwtje wel twee ellen lang ia en toch 1» hij nog bekeurd, om dat het geen twee ellen waren, volgens den veldwachter, en nou heeft de burge meester gezegd: „ik weet het ook niet, laat de kantonrechter dat nou maar uit maken, of het twee '„oude", dan wed twee „nieuwe" ellen mogen zijn, dat je sikje van den weg af mag staan." „Bot te goochem ran dien burgemees ter," zed m'n Aai toen, „om dat de kan tonrechter uit te laten maken. Is zoo'n kantonrechter een ouderweteoh mensch, dan zegt hij: hier worden twee oude el len bedoeld en is hij een rechter van den meer modernen tijd, dan zegt hij: na tuurlijk, het moeten nieuwe ellen of me ters zijn." „De verbaliseerde hangt dus van de wiftekeux van den kantonrechter af. Wat zeg jij er van, Maaike?" „Ik zeg niks," antwoordde ik, ,»dat weet© ik wel, dat het mij niet zou over komen, „dat lk bekeurd werd." „Waarom niet?" vroeg Trijn, „op de manier als te Benschop zou het jou ook bast kunnen overkomen." ,,'t Zal niet gaan," zei ik toen, /trant ik zou m'n sikje vier éllen van den weg afzetten." MAATK-.F. Correspondentie. M, te Berkenwoude: U heeft gelijk, ik ben in gebreke gebleven het vervolg van mijn bezoek aan Lekkerkerk te schrijven, doch de reden hiervan is, dat het on derwerp te teergevoelig werd. Gaarne wil ik eens ten uwent komen, idoah het zal nog wel een tijdje aaaloopen voor ik Uw landelijk dorpje kam bezoeken. Ik héb bet op 't oogenbHk te druk. Wilt u mij het een en ander omtrent verschil lende toestonden per brief medcdeelen, heel graag, maar alles moet natoiurfijk op waarheid berusten en liefst namen met de voornamen van personen voluit vermelden. Hot adres weet u: „Maaike, Schoonhovensahe Courant. M. 's Nachts hebben er herhaaldelijk plunderingen plaats gehad van Jood- sche winkels. De groote kelders van een bekende Palestijnsche y(jnver- koopersfirma zijn door de Arabie ren vernield, wat een groote «chade beteeken t. Vreeselijk ls het bloedbad geweest te Heibron. De Arabieren begonnen door de straten te hollen en steenen ta werpen naar de door Joden be woonde hulzen. Do Joden verlieten onmiddellijk de orthodoxe theolo gische school van Jeshiva en ande re plaatsen van samenkomst en keer den naar hun huizen terug, waarin zij zich opsloten. Den heelen nacht duurden de wanordelijkheden voort, maar men drong de huizen niet bin nen. Den volgenden morgen begon nen de Arabieren uit het heuvelge- bied, die in de slad gekomen waren het gepeupel verder op te ruien. De Arabieren waren met sabels, messen en knuppels gewapend. De Joden in de huizen haaden alleen hun meubi lair om als wapen te gebruiken. De Arabieren moordden, verminkten, brandden, plunderden en vernielden zooveel zij wilden. Joodsche kinde ren van slechts vier of vijf jaar oud werden ernstig gewond door de Ara bieren. Het bloedbad duurde meer dan twee uur. toen verscheen een de tachement van de Britsche (lucht macht, dat de orde herstelde en de overlevenden redde. Het was onmo gelijk alle huizen dadelijk te door zoeken en zoo lagen vele gewonden urenlang tusschen de dooden. Het was volgens de Engelsche opgave zeker, dat er te Hebron meer dan 60 dooden en ongeveer 100 gewon den vielen. Volgens de laatste berichten keert de orde er langzaam terug. Deï bloedbaden in Palestina. Vreeseiyke tooneelen le He bron. in Palestina Is het op verschillen de plaatsen opnieuw tot bloedige gebeurtenissen gekomen. In Haifa deden de Arabieren een aanval op de Joodsche wijk Haret Eliahud, plunderden de winkels en staken huizen in brand. Een afdeeling me* trozen van den kruiser „Barham" werd aan land gebracht en doodde ten aantal uanvallers. Enke«e Arabische plunderaars wer den door de Engelsche soldaten dood geschoten. liet regiment van de South-Staf fordshire is thans in Haifa aangeko men. In totaal zijn thans in Palesti na 5000 a 6000 man Britsche troe pen. Groot-Ammers. De heer G. Vla* tuin, Hoofd der Openbare Lagere School alhier, in de vacature J. van Vliet, benoemd lot lid der commissie tot wering van schoolverzuim en lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs heeft deze benoe mingen aangenomen. De door Burg. en Weth. opge maakte begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1930 beloopt in ontvang en uitgaaf f 42481.63. Voor onvoorziene uitgaven is beschikbaar f 2764.08, terwijl de post inkomsten belasting wordt geraamd op f16500 (vorig jaar f 17000.) Door Burg. en Weth. dezer ge meente is verlof verleend voor den verkoop van alcoholhoudende, an dere dan sterke dranken. lo aan F. Maat voor het pand, plaatselijk gemerkt C no. 75 en ge legen aan dien Nieuwpoortschen weg nabij Goudriaan; 2o aan G. Hakkesteegt, voor het pand plaatselijk gemerkt B no. 82 en gelegen aan het Burgemeester Fortuijnplein alhier. Krimpen a.d. IJssel. De heer A. d|e Vos heeft wegens drukke werk zaamheden ontslag gevraagd als se cretaris der Or an j evereen. „Trouw aan Oranje' alhier en is in diens plaats gekozen de heer F. Demmenie Zaterdag zal door de Oranje- vereeniging „Trouw aan Oranje" een kinderfeest worden gegeven op het terrein achter de Kortlandstraat. De beide scholen aan het Boveneind zullen gezamenlijk een optocht hou den en ook de beide scholen uit de luinstraat met samenkomst voor de woning van den burgemeester. Daar na zal gezamenlijk naar het feest terrein worden getrokken waar trac- tatie's verstrekt worden. Hierna zul len kinderfeesten plaats hebben. Des avonds wordt een lampionoptocht ge houden op te stellen op het terrein en zal de muziekvereeniging „Con cordia" daarbij medewerking ver- leenen. Het is gewenscht, dat ter eere van van den verjaardag van H.M. de Koningin, zooveel mogelijk wordt ge vlagd. Maandagavond heeft een be proeving en oefening met de motor- brandspuit plaats gehad in de Tuin straat alhier. Daarbij deden ook dienst de slangenwagens III en IV en kwam daardoor de werking der motorbrandspuit des te beter uit. Te gelijk werd daarbij de nieuwe brand spuitbergplaats in de Tuinstraat in gebruik genomen. Voor de betrekking van onder wijzeres aan de O.L. School II (va cature Mej. A C. Rozeboom) hebben zich '49 sollicitanten aangemeld. Langerak. Bij Koninklijk besluit van 30 Juli 1929, No. 31 is aan H. den Har tog alhier, vergunning ver leend tot net oprichten van een slachtplaats in deze gemeente; bii dit besluit zijn eenigszins gewijzigd de voorwaarden, waarop door Burg. en ^eth. van Langerak op 8 Mei 1928 eveneens vergunning aan be langhebbende werd verleend en tegen welke vergunning door eenige ingezetenen hooger beroep was aan- geteekend. Uit het rapport van den keu ringsdienst van waren in het keu- rimgsgebied Dordrecht bliikt, dat over het 2e kwartaal 1929 in dez» gemeente zijn gehouden 9 inspectiën van winkels, bakkeryen, enz.: er werden genomen 4 monsters melk en 5 monsters van andere waren; waar schuwingen behoefden niet te wor den uitgereikt, terwyl geen proces verbaal behoefde te worden opge maakt De door het Burgerl. Armbe stuur alhier opgemaakte begrooting voor het dienstjaar J930 beloopt in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 2857,88*; voor dat dienstjaar wordt uit de gemeentekas een subsidie ge vraagd van f 1500 (vorig jaar f1800) Door Burg. en Weth. wordt be kend gemaakt, dat in verband met het voorkomen van de nieuwe be smettelijke ziekie alastrim op Maan- daa 2 September a.s. in het Raad huis alhier tusschen 3 en 4 uur, ge legenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en Herinenting. NIeuwpoort. Burg. en Weth. dezer gemeente maken Bekend, dat op Maandag 2 September a.s. tusschen 2 en 3 uur, in het Raadhuis alhier, gelegenheid zal zijn tot kostelosze meming en herinenting. Berooving van een bullen-slaper. Oudewater. Dinsdagavond had een zekere B. v. M., tabaksbewerker waarschijnlijk te veel aan Bacchus geofferd. Zijn rustplaats verkoos hij m de Patronaatstceg. Bij het kraaien der hanen ontwaakte mijnheer, tast te in den zak naar zijn portemonnaic en kwam tot de ontdekking, dat deze verdwenen was met den inhoud van onjgeveer f J25 tot f 35. De gemeente politie bij geruchte de geschiedenis vernemend toog direct op onderzoek uit en mocht net genoegen smaken den beroover te pakken. Het bleek te zijn de 18-jarige M. Engelenbert, wel ke npg een gedeelte van het geld in zijn bezit had. Hy legde een vol ledige bekentenis af. Het wad een aardig staaltje van activiteit der po litie. Mei tanden geboren. Deze week werd een kind van een verpleegde in de St. Jacobs Stich ting geboren, welke het zware ge wicht van 16 pond had. Het kind had ook reeds eenige tandjes. Een knecjit van de Carrosserie- fabriek J. Clarijs had het ongeluk een voorstuk van een driewielige wagen op zijn been te krijgen. Hij verwonde zich zoo ernstig, dat van loopen geen sprake meer kon zijn. Dr. \an Praag verleende de eerste hulp. - Vrijdag a.s. zal er een Kaasdag te Oudewater zijn in de Doelenzaal van v.m. 10—1 uur (Z.T.) De heer J. Huisman, van Gouda, Rijks-Zuivel- consulent zal een en ander, toelich ten. Streefkerk. In verband met de uitbrei ding van «31e besmettelijke riekte Alastrim zal in deze gemeente gelegenheid wor den gegeven tot kostelooze vaccinatieen rewaocanatie der koepokken op 5 Septem ber a.s. in de Raadkamer, en op 4 Sep tember a.a in de Openbare Lagere School H (Bergstoep-, bedde koeren van 4 tot 5 uur. Van de laohting 1930 rijn als gewoon dienstplichtigen aangeweoen de lotehngen 12 C. Slotboom, 13 J. Stam, 15 A. Ter louw en 8 G. van Houwelingen. Als bui tengewoon dienstplichtigen: 11 M. Noor- land, 16 G. Voorapuij, 17 A. van der Wal, 20 L. Zwijnenburg, 1 A. Alblas, 2 K. A. de Baat, 8 J. ran den Berg, 4 A. de Bondt, 6 L. Brand, 7 A. den Hartog en 9 M. de Jong. Op Zaterdag a.s. ml ter gelegenheid van den verjaardag van EL M. de Ko ningin door het Fanfarekorps „O. K. K." een muzikale omwandeling dlöor de ge meente worden gehouden. Waddinxveen. Tep nadeele van den warmoezier O. werden van zijn warenhuis door een paar baldadige jongens eenige ruiten met steenen ingeworpen. Door de politie zijn deze jongens opgespoord. De schade zal door hen worden hertaald. Door de politie is tegen A. V. proces verbaal opgemaakt wegen» het rijden met een ambo dn den Bloemenidlaalschenweg, zonder vergunning van Ged. Staten van Zuad-HoHand, en tegen K. S. te Rotter dams wegens overtreding ran de maxi mum snelheid'. Aan de laatst gehouden eaererwei- ling waren aangevoerd 6461 kippen- en een partij eend en een kleine partij kaL koeneieren. Prijzen waren respectieve lijk t 6.50 tot f 7.50, f 6.10 en f 8 tot f 8.10, allen per 100 stuks. De landbouwer H. kwam met een zijner vingers in een in werking zijnde grasmachine. Een gedeelte van den vin- gier werd afgesneden. Onze geachte geneesheer Br. Bruins Slot sal op 15 September a.s. onze ge meente gaan verlaten wegens zijn benoe ming tot geneesheer aan het Ziekenhuis te Leiden. Thans zai rich hier vestigen de heer Satmpkxnius, arts aan het Zie kenhuis te Utrecht. der tijd voelde 'de heer M. een hevige pijn boven rijn enkel. Een der kogels had rijn been getroffen. Jffiet schieten is toen gestaakt, Het bleek neer noodzakelijk den heer M. 8. te ver binden. Hij had zelf nog den moed vla een andere boot op het eiland, te gaan. Er werd een aoodvedbaadi gelegd door een der kampbewoners. Daarop is het ge zelschap teruggegaan. De schoten zijn gelost door den 20-ja rigen G., uit Bussum. Een advocaat steelt f 178.000. De „Tel." meldt, dat bij de politie aangifte is gedaan van oplichting voor een be drag van f 145.000 en van een schlldenj een waarde hebbende van f 30.000, Als verdacht van deze oplichting heeft men bij dé politie den naam genoemd van 'n ad vocaat, en procureur, kantoorhoudandé in de Kal verstraat te Amsterdam. Uit het voorloopig onderzoek is geble ken, dat bedoelde advocaat zich niet te Amsterdam bevindt. Hij zou in Duitsoh- land vertoeven. Zijn opsporing is aan de politie gevraagd. DE WERELDREIS DER ZEPPELIN. De Zeppelin heeft haar wereldreis op schitterende wijze volbracht. Gis termiddag 1.28 Amsterdamsche tijd is het luchtschip te Lakehurst ge land. Het luchtschip heeft voor de reis om de wereld 21 dagen. 5 uur en 31 minuten noodig gehad, gerekend van het oogenblik af. dat het op de reis naar Friedrichsnafen het Vrij heidsbeeld aan den ingang van de haven van New York passeerde tot op het oogenblik, dat hel zich weer daarboven bevond. De afstand van Los Angeles naar New York is in den tijd van 51 uur afgelegd. Aan gezien dit traject 4840 K.M. lang is, wera een gemiddelde snelheid be reikt van 95 K.M. per uur. De vlucht van de „Graf Zeppelin" over de Vereenigde Staten leek één groote zegetocht. Overal herhaalde zich hetzelfde: groote menigten enthousiaste menschen, die he won- De bekende schrijver Herman de Man heeft eens geklaagd over de methoden van de Hollandsche reis- bureaux, die aan vreemdelingen Hol lands natuurschoon en bouwkunst, karakteristieke oudheid en typische landelijkheid moeten laten zien, doch daarbij geheel verkeerd te werk gaan of minstens heel eenzijdig blijven in hun voorlichting. Immers in groote autocars voeren deze reisbureaux him gasten in vliegende vaart over de groote verkeerswegen en brengen hen veelal naar plaatsen, die wel om ge- schiedenisfeiien bekend zijn, doch dikwijls vaiWhun typische oudheid zijn ontdaan of vanwaar die fijne Hollandsche geest biina geheel ver dwenen is. Men hoort veel vertellen, Van Ridderhofstad tol boerenhoeve. door een later opvolgend geslacht „Snellenburg" genoemd, bestaande uit vele boerenhoeven, schuren en stallingen. Deze havezate heeft nog long bestaan, doch is langzamerhand verdwenen. Een 45 jaar geleden heeft men de laatste overblijfselen ervan tot boerenhoeve ingericht: tragisch voorbeeld van een trotsch menschen- werk, dat van 'n grootsche ridder hofstad tot een eenvoudige boeren hoeve moest worden gedegradeerd. De laatste adel ij ke bewoner van het geslacht Benskoop, was Arend van Benskoop, in de ^geschiedenis bekend gebleven om zijn moord op graaf Floris V, om welke reden deze goederen aan Arend van Benskoop werden ontnomen en gegeven aan INGEZONDEN MEDEDEELING. EEN KRANKZINNIGE? Een groep leden ran de Wateraport- vereeniging Loosdreoht zou een nachtelijk bezoek brengen aan kampeerdere op een der edandtee van de Looadrechtoclie Plaiaen Op het eiland vertoefden kamp- gasten, onder wlo verscheidene jongelui uit Buflsum. Toen de schouw het eiland ap onge veer core meter wa» genocLertd|, liep hij rast. De kampbewoners stonden toen al aan den wal. Plotseteng werd er toen geschoten en kogels van vrij zwaar ka liber vlogen over de schouw en versplin terden hout van de boot. Een der inzit tenden heeft daarop geroepen; Houdt toch oip met schieten. Hét antwoord was vier schoten achtereen, Ongeveer tenwlf- maar ziet niets van wat Holland juist tot Holland stempelt. Vele plaat sen zijn als 't ware „geneutraliseerd" en de vreemdeling, me komt om te zien, ziel niets meer dan wat hem reeds voldoende bekend is. Doch wat merkt men van Hollands binnenlan den, Holland met zijn wijduitgestrek- te weilanden, met zijn slooten en bruggen, Hollands landelijke plaats jes met hun afzijdige ligging van het drukke verkeer? En dan zou Herman de Man als gids voor zoo'n gezelschap willen iungeeren. Hij zou de autocar laten staan en met zijn menschen gaan wandelen door het wijde land, zoo als hij vroeger deed ,toen hij als koopman de boeren afliep en de pracht van het landschap in zich opnam, waardoor hij zijn schrijvers- drang voelde ontwaken. Hij zou ver tellen van de mensphen, de boer derijen, van oude dorpen, water en bosschen gelijk hij 't nu in zijn boeken doet. Voor zoo'n bezoek zouden zeker de streken om Benschop in aan merking komen, het landelijke plaats je, dat met zijn karakteristieke hou ten en steenen bruggen, zijn hooge iepen-, willigen- en esschenboomen langs het water, met zijn afwisselend uitzicht op uitgestrekte weilandenen bosschen een eigen schoonheid weet ie bieden. 't Eigenlijke plaatsje Benschop zelf ligt als zonder reden midden in 't land neergeworpen, 't Is reeds heel oud en men zoekt waaraan 't zijn ontstaan kan te danken hebben. Vele plaatsen in ons land zijn geologisch bepaald, d.w.z.. dat de landvorming zelf den menscnen de geschikte plaats aanwees, waai' zij een nederzetting konden beginnen. Heel duidelijk b.v. is dit waar te nemen bij 't oude slot Loevestein. Zoo bestaat ook voor Benschop de mogelijkheid, dat daar een nederzetting begonnen is bij den samenloop van enkele stroomen, waarvan de eene stroom, de wetering nog bestaat, maar de andere nu ge heel verzand en verdwenen is. Aard- onderzoekingen in deze streken ge daan, geven aanduidingen voor de mo gelijkheid ervan. liet plaatsje Benschop was een oude heerlijkheid, toebehoorend aan de heeren Benskoop, waaraan 't zijn naam ontleent. Aan den samenloop diei stroomen hebben waarschijn lijk de heeren van Benskoop in 1300 ongeveer een ridderhofstad gebouwd De kom van de gemeente Beneehop. de gunstelingen van den opvolger van Floris V. Uit dezen ouden tijd bestaat nog een groote kruiskerk, danig ver weerd door zijn hooge ouderdom. De hooge gotliische boogvensters geven nog een stoeren indruk van T fraaie Bouwwerk, wat deze kerk moet geweest zijn. Spits omhog- r ij zend reikt de toren boven de klei ne groep van de haar omringende huisjes uit. Nu juist 100 jaar ge leden in 1829 werd achter deze kerk een behoorlijke bepraafplaats aange legd, met op de twee uitgangen het opschrift: „Gedenk te sterven." Op de secretarie van het raadhuis hangt nog een gravure waarop de oude kruiskerk met omringende trap gevel-huisjes te zien ziin. Eveneens ziet men d^ar een oude brug met tolboom, voorzien van zitbanken langs de balies. Dit was de plaats van bijeenkomst in de openlucht, ter bespreking van 't plaatselijke en ge mengde nieuws. Het tegenwoordige geslacht is een trapje hooger gegaan en zit 's avonds op de leuningen van de in 1880 nieuw herbouwde ijzeren brug. De vroegere nijverheid van het plaatsje bestond voor een groot deel uit hennepteelt. Deze is geheel ver dwenen. Naast eenigen landbouw, vormen veeteelt en zuivelbereiding de hoofdbronnen van bestaan. Behalve het hier bovengenoemde vertelt niets in het plaatsje ons meer van zijn oudheid. De trapgevel-huis jes zijn verdwenen en vele oude hui zen zijn door nieuwe vervangen. Vele boerderijen evenwel houden nog vast aan de oude indeeling van het bin nenhuis. In fraaie nieuwe huizen met op schriften als „Mon desir" (Mijn verlangen) en „Mon repos" (Mijn rust) schijnen de bewoners hun verlangen naar rust te hebben ge vonden blijkens hun uitdrukkelijk getuigen op den voorgevel, schoon deze rust wel anders dan de gewoon gangbare zal moeien worden opge-> vat, daar de drukke bedrijvigheid* op het erf wel1 anders leert. Het plaatsje telt bijna 2000 in woners. Ook Benschop komt los uit zijn isolement, door de enkele autobus- verbindingen. Vroegere plannen voor een tram- wegverbinding tusschen Schoonhoven en Utrecht schijnen geheel te zijn opgegeven.

Schoonhovensche Courant | 1929 | | pagina 4