SCH00NHDVENSCHE COURANT Wcicht 1 Loop der Bevolking. Burgerlijke Stand. 200 100 60 De troonrede. FEUILLETON. Een leven vol strijd. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoon hortntchs Courant VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1929 De instructie voor den gemeente ontvanger wordt zoodanig gewijzigd dat een waarn.-ontvanger door den Raad zal worden aangenomen onder verantwoording van den waarnemer en met borgstelling. Een verzoek van den heer C. Pan- nevis om bijdrage in de kosten van het schoolgeld voor het bezoeken van de Nieuwe Middelbare Handels school te Rotterdam, wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. ingewilligd. Ook enkele verzoeken om ontheffing van hondenbelasting en schoolgeld worden ingewilligd. Een schrijven van H. Muilwijk, om in aanmerking te komen voor vuil nisman der gemeente, wordt voor kennisgeving aangenomen, daar nog geen vuilnisman noodig is. Verder wordt nog mededeeling ge daan van de inschrijvingen naar de 3e O.L. School en wordt medege deeld, dat het werk aan J. Boer alhier is gegund voor f 49800. De vaststelling van de balans, ver lies- en winstrekening 1928 der Wa terleiding „Lek en IJssel", heeft on gewijzigd plaats. Instelling van een Handelsavond cursus. De Voorzitter wijst op dewen- schelijkheid, 'om naast den cursus voor Voorbereidend Vakonderwijs een Handelsavondcursus in 't leven te roepen, welke 3 leerjaren zal om vatten Om volledig te doen werken, zijn hiervoor dus drie winters noo dig. De desbetreffende verordening wordt voorgelezen Zonder toelatings examen kunnen aangenomen worden zij, die met succes de afdeeling B van het Voorbereidend Vakonderwijs gevolgd hebben en verder zij, die krachtens een examen kunnen wor den toegelaten. B. en W- stellen derhalve vóór vaststelling dezer verordening en te vens een verordening op de heffing van schoolgeld voor dien cursus. De heer Brouwer vraagt, hoe B. en W. denken over de benoeming van personeel .daar er vorig jaar ontevredenheid gewekt is bij de be noeming van personeel voor "het Voorbereidend Vakonderwijs. De Voorzitter antwoordt, dat het vorige jaar de bedoeling heeft voorgezeten, de schoolhoofden voor dien cursus aan te wijzen. Dat on derwijs is goed geweest. De benoe ming voor dezen cursus moet nog nader besproken worden. De heer Van der Ent vraagt nog of het mogelijk is, dat er thans al twee klassen komen, waarop de Voorzitter antwoordt,- dat dit mo gelijk is, als er voldoende deel name is. Hierna wordt met algemeen©stem men besloten tot instelling van den cursus en worden de desbetreffende, verordeningen vastgesteld. Het school geld zal voor een winterhalfjaar f 5 voor één kind bedragen, voor het tweede kind de helft, voor het derde kind één-derde enz. Bij" het voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot instelling van een ophaaldienst voor asch en vuilnis, wijst de Voorzitter op de wen- schelijkheid van de instelling van dien dienst. Daarvoor zijn verschil lende berekeningen gemaakt. De beste oplossing lijkt thans een proef te nemen met een uil besteding voor éóm jaar en dan tweemaal per week te laten ophalen, terwijl de gemeente zelf het opgehaalde heel goed kan gebruiken voor slootdempmg enz. De heer Verstoep erkent ook de noodzakelijkheid en gaat met het voorstel accoord. De heer Brouwer voelt meer voor een gemeentedienst en vreest, dat uitbesteding niet afdoende zal zijn. De Voorzitter vindt beter met een jaar proef te beginnen en wan neer dat zal aanvangen, zal nog na der besloten worden. De heer Roraeijn wil met de proet zoo spoedig mogelijk aanvan gen b.v. 1 November, doch de heer v e r s t o ep acht 1 October nog meer gewenscht. Spoed wordt toegezegd, doch B. en W. worden hierin vrij gelaten. Met algemeene stemmen wordt tot instel ling besloten. B en W bieden den Baad aan de rekening der gemeente over 1928'en de desbetreffende cijfers worden mede gedeeld. zooals deze reeds in dit blad zijn opgenomen. Voor het nazien dezer rekening wordt een commissie aangewezen bestaande uit de heeren C. de Haard, D Huisman en P. Boon. Mededeeling wordt gedaan van het vroeger besprokene Uitbreidingsplan „Kortland-West" en van het daar omtrent ingekomen advies der Ge zondheidscommissie. Hierbij wordt echter nog een kleine wijziging voor gesteld ,nl om geen brug te maken voor rijverkeer in de Kortlandstraal en om het gedeelte bestemd voor openbare gebouwen enz. een vgkje te verschuiven. Met algemeene stemmen wordt het plan voorloopig vastgesteld. In verband met hel nieuwe Uitbreidingsplan, is hét ook gewenscht de bouwveror dening te wijzigen en wel zoodanig dal daarin geregeld worden de A-be bouwing B-bebouwing en C-bebou- wing Onder A-bebouwing worden verstaan enkele woningen op onder linge afstanden van 8 Meter, B-be- bouwing inke.e woningen of blokken van hoogstens 2 met onderlinge af standen van 6 Meter en C-bebouwing met enkele woningen of blokken van hoogstens 2 met onderlinge afstan den van tertminste 4 Meter. Het ad- viei der Gezondheidscommissie luidt gunstig en het desbetreffende voor stel van B. en ÏW. wordt met alge meene stemmen aangenomen. De heer Van der En.t vraagt of al de wijzigingen in de bouwveror dening niet verwerkt kunnen wor den in een geheel exemplaar en toe gezegd wordt, dit in overweging te zullen nemen. In verband met den aankoop van gronden der familie Hoogendiik en den bouw der 3e O.L. School is het gewenscht daarvoor een tijdelijke kasgeldleening aan te gaan en later deze te vervangen door een definitie ve leening, zoodra bekend is, wat de juiste cijfers zijn. Met algemeene stemmen wordt het desbetreffende voorstel van B. en W. aanvaard. De voorgestelde wijzigingen der be grooting 1929 worden zonder hoof delijke stemming aangebracht. Bij de rondvraag noemt de heer Verstoep de stoep naar de Kort landstraat een onding. Zelfs auto's kunnen daar haast niet tegenop. Spr. acht het noodzakelijk, dat die stoep verlegd wordt en zoodanig, dat deze recht voor de Kortlandstraat komt te liggen, zelfs al zou de in den weg staande woning daarvoor opgeruimd moeten worden. De heer Cohn is van dien vyeg de grootste exploitant en spreker zou B. en W. willen opdra gen dit den heer Cohn onder het oog te brengen of daaromtrent des noods een andere regeling zien te treffen, anders voorziet spreker nog ongelukken. De Voorzitter merkt op, dat de toestand daar te meer zoo be nauwd ls, nu de Steenbakkersstraat er is, doch zegt toe er bij den heer Cohn op te willen aandringen. De heer Verstoep wijst er op, dat de heer Cohn nier wat vóór heeft bij den heer Mijnlieff, die wel een goede stoep maken moest. De Voorzitter zegt nadere be spreking toe. Hierna sluiting der vergadering. ZEVENHUIZEN. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Klinkhamer, burgemeester. De se cretaris Mr Helmstrijd leest de notu len, die zonder opmerkingen warden vastgesteld. De Voorzitter biedt de gomeente- begrooting over 1930 en de gemeentere kening 1928 aan. Tot nazien van dose rekeningen wor den aangewezen de heeren A. van Rijs, J. B. Meijer en A. H, van Reeuwijk.' Aan de orde zijn een aantal ingekomen stukken, o.a. een, waarin verzocht wordt in de bouwverordening op te nemen, dat da koppeling van do koeien die op stal staan, zoo gemaakt wordt, dat bij brand de dieren direct loe gemaakt kunnen worden. De Voorzitter zegt, dat de wet houder* hem verzekerd hebben, dat dït bijna, bij alle boeren hier al zoo ia. Hij stelt daarom voor, dit voor kennisgeving .n te nemen. De heer Meijer zou wel wilton, et in de bouwverordening opgenomen end, dat alle staldeuren naar buiten ten draaien; dit is veiL««r bij brand am koeien to redden. Aldus besloten. Bij de doortrekking van het electriacke net op den Woltofopperweg, luidt het ad vies van den adviseur, dat de heer Van Vliet garantie moet stellen voor oen ver bruik van 80 K.W. a 45 cent en 150 K TV. van 30 cent per jaar. B. en W. stellen voor het advies te volgen De heer Van Rijs zegt, als voorzi- ler mn het bedrijf, dat de hoer Van Reeuwijk voor 50 K.W. is- de hoer Maij»r voer 80 en 150, en hij zeil ook daar hu Tan meening is, da- e* anders onreo' t geploegd wordt tegenover anderen, die de 'koeten moeten betalen van aanleg, wat honger is dan 25 gulden De heer Van Reeuwijk zegt, dat de zaak niet juist voorgesteld is, daar hij er voor is', om het net door te trekken waar de woning van Ven Vliet staat, zonder v*mige kosten of garantie. Nie mand geeft garantie. Het is een gerwone doortrekking en daar er in do toekomst gebouwd ml wanton, mag één persoon dat niet betalen. Wanneer de heeren be slist garantie witon, dan is spreker ei voor om maar 60 K.W. te gamndoeren. De heer Br&at is van dezelfde mee ning als vorige spreker en zet uiteen, (jat de bouwondernemers niet bemoei lijkt moeten worden. Het doet spr. verder genoegen, dat Van Reeuwijk nu In hetzelfde schuitje vaart. Na nog eenige opmerkingen mn de heeren Van Rijsen Meijer, om zich aan het advies te houden, wordt met 6 tegien 2 stemmen besloten zioh daaraan te houden. Tegen stemden do heeren Braat en Van Reeuwijk. Een voorstel van den heer Van Reeu wijk, gesteund door den heer Braat, om het net door te trekken en gratis aan sluiting, werd verworpen. Tegen stem den de heeren Van Dorp, L. CL Paul, J. L. Paul, Van Rijs en Meijer. De heer Meijer merkt op; "Wij héb ben toch al strop genoeg aan de Rotte. De heer Braat verklaardé, dat over zijn verzoek om krachtbemaling van een molen niet meer gepraat behoeft te wor den, daar hij reeds op een andere manier geholpen to. De heer M e ij e r wensohte, met het oog op het krach tverbruik voor een molen een berekening voor verlichting van den Knibbelweg, dan kon de heer Braat goedkooper geholpen worden. Dit is op de vergadering van de oommtosie ter sprake gekomen. De heer Van Reeuwijk Maarook de Breedenweg, die ml rendabeler zijn a's de Knibbelweg, daar Van der Torre wel g&randeeren wil een overeenkomst vta 10.000 KW. Besloten wordt, dat de adviseur nog eens een berekening zal geven. Een voorschot van f 700 wordt verleend aan het schoolbestuur op het dorp. Aan de orde komt een aanvraag van de Oran jefeestoommias ie om f 200 subsidie voor hst feest, daar er veel geld noodig ls voor een kin derfeest. Dit aal uitsluitend besteed war den voor de kinderen. B. en W. stellen vaar dit toe te staap. De heer Meijer vindt de aanvraag bespottelijk, daar er f 800 opgehaald is. De commissie heeft de menschen wijs gemaakt, dat er een kinderfeest zal ko men. Hierop hebben de mensahen meer gegeven dan anders, hierdoor wist men het geld uit de zak der mensohen te krij gen. Het is diep treurig, dat zij nu om subsidie komen vragen, het is schande. De 'heer Braat is tegen de subsidie om dezelfde reden als de vorige spreker, 't Verwondert spr. Idiat de eerste toekenaars op de lijst niet meer geteekend hebben, dan 'hadden de andere mensohen ook be slist meer gegeven, dan was er veelmeer geld gekomen, en had de commissie niet bij den raad aan behoeven te kloppen. Dit teekenen to niet royaal, de som is veel te laag. Zij hebben geen royaal standpunt ingenomen. Zij ihadden rui mer moeten teekenen. Daarom zijn Meijer en ik er tegen. De heer Van Dorp zegt, dat hij er dezen keer nog voor zal zijn, omdat ook het pro-advies van B. en W. zoo luidt. 11 zou niet graag zeggen, zooals de heer Braat, dat men meer had moeten teeke nen. Ieder moet weten, wat hij geven wil. En daar toch bijna ieder kinderen op een der scholen heeft, to er reden, om ar voor te stemmen. Maar dan geen blauwe moppen over een droog witte- of krentobroodje, daar kan een commissie of de raad niets aan doen. De heer Van R ij s zegt, de feest oom missie gevraagd te hebben, of zij zorg wil dragen, dat het feest tor oere van het Oranjehuis op een waardige wijze ge vierd zal worden. De oommissie heeft mij dit beloofd. De arme kinderen ge nieten dan het dubbele er van. Wij moe ten beseven, .dat wij aan het huis van Oranje veel to danken hebben. Als dit feest vieren dan in eere geschiedt, geef ik vrijmoedig mijn stem aan het ver zoek. De heer Braat Mijft bij zijn eerste besluit. De heer Meijer zegt nog: Als Ik vooratelde, om schoolreisjes te houden, dan was het altijd: daar moeten parti culieren voor zorgen, of men moet spa ren er voor, anders hangen arme kinde ren van het gegeef ai. Dan is er geen geld. Maar nu er geld gevraagd wordt en reeds f 800 bij elkaar is, wordt maar weer gegeven. Ik bedank daar hartelijk voor. De heer Van Reeuwijk wil de hee ren Meijer en Braat even opmerken, dat de commissie de ingezetenen niet misleid heeft bij haar zeggen, dat er kinderfeest gehouden wordt. De gemeentenaren we ten zeer goed, dat er een ander feest bij is. Maar de heeren weten niet, wat een kinderfeest koet, dit is veel meer als f 200. De heeren vinden dit diep treurig Maar, M. de V., wat ik diep treurig vind ia: dat de heer Braat hier 'die portemon- naie zit te wegen van hen, die op de lijst gegeven hebben. Dit is in Braafs oog veel te weinig. Nu weet ik niet, hoe Braat gesitueerd is, maar ik zou niet graag zeggen: hij geeft te weinig. Dit te zeggen is treurig# Men kan wel zoggen: ik zal goed geven, maar dit kan niet iedereen. M. de V., ik wil er geen woord meer over opreken. Ik «al voor de sub sidie stemmen. De jongste wethouder J. L. Paul zegt tegen den heer Braat, dat het min to, om zulke uitdrukkingen te doen te genover de eerste inteekenaaro.. Nu kan je het weer eens gaan bazuinen. De Voorzitter merkt op, dat het jammer is, dat de heer Braat met derge lijke argumenten in (ton Raad komt. Dit geldt particuliere aangelegenheden en daarover mag men zoo maar niet oor doelen. Spr. spijt het ten «eerste, dat Braat pareonen aangewezen heeft. De f 200 zijn een tegemoetkoming in de kosten van het Kinderfeest. zeg er niets meer van en breng het verzoek in stemming. Het werd hierop aangenomen met vijf stemmen voor en twee tegen, die van ide heeren Meijer en Braat. De heer Meijer vraagt of de voor zitter, als er feest is, wil toezien of er niet gezongen wordt, zooals in Papen- drecht een Christelijke onderwijzer de kinderen liet zingen: weg met de socia len, leve de Wilhelmien. Die is daarvoor geverbaliseerd. Dit gebeurt hier door het publiek en dit is voor mij beleedigend. U kunt «e laten verbaliseeren. De Voorzi ter: Ik zal de poliie order geven dat ze daarop toe moet zien. De heer Van Reeuwijk: Nu nog mooier. Als ik, M. de V., dit versje zing, (ik zal het niet doen) dan moet u eens probeeren mij te verbaliseeren, dat kunt u en ook de politie niet. Er is geen ver ordening, die dit verbiedt. De heer Meijer beklaagt zich nu er over. ik had' me van de zomer wel kunnemnbeklagen, toen epkele sociaal-democraten, toen ik rustig aan het plakken was van onze bil jetten voor den Vrijheidsbond, mij uit jouwden en zioh zelfs niet ontzagen stie- kum biljetten er af te scheuren en. biljet ten er over te plakken. Dit wist jij, Meijer, en toen heb je niets gezegd. De héér Braat vraagt of de Voor zitter goed toe wil zien op vreemde ker misreizigers, met het oog op de besmet telijke ziekten die in Rotterdam heer- sohen De Voorzitter doet toezegging in dien feest. Dan wordt OTWftyn benoeming van een hoofd van «de school no. 2. Be noemd wordt de heer Nijenhuis, No. 1 van de voordracht. Aan de orde is dan de benoeming van leden van de voorbereidende financieel# commissie. Aftredend rijn G. Braat, voorzitter, A. v. Rijs en J. B. Meijer. Gekozen worden de heeren J. van Dorp, A. v. RijB en A. H. van Reeuwijk. De heer Meijer had bedankt. In de oom- missie voor electriciteit worden herkozen de heeren Rijs en Van Reeuwijk en go- kozen de heer Van Dorp, Bij de rondvraag vraagt de heer Braat of het niet mogelijk ls, Indien er een onderwijzer absent is, die kin deren ondergebracht worden bij een an deren onderwijzer en niet direct naar huis gezonden worden. Dit is in de afge- loopen week meer gebeurd. Ate een kind thuis blijft voor werkzaamheden bij een boer, dan heb je zoo de politie bij je. De Voorzitter zegt met don heer Miedema hierover te zullen spreken. Verder vraagt de heer Braat of er eens oen beetje betsr politle-toezicht kan zijn op het dorp, daar er des avonds voetzoekers en andere dingen ontstoken worden, dat geweldig laiwaai maakt, wat andere mensohen hindert. De Voorzitter zegt, dat dit niet bekend ia maar hij zal hierop streng toe laten zien. Voorts vraagt de heer Braat of het wel in orde is en als er op een verga dering van B. en W. en armmeesters een besluit genomen wordt en den anderen idag de administrateur-armmeester dit verkracht, of dan zoo'n armmeester ge handhaafd moet worden. De Voorzitter zegt, diat dit geval hem bekend is en dat deze armmeester volgens rijn instructie gehandeld heeft, daar hij direct er kennis van heeft ge geven aan den voorzitter. De heer Braat vindt, dat het dan tijd wordt dat d« Instructies veranderd worden. De Voorzitter meent, dat het dan voor de armen er slechter uit zal gaan zien, daar een armmeester wel eens di rect moet ingrijpen en dan niet kan wachten op een vergadering. Daarom ontraadt spr. om de instructies te ver- arceren. De heer Van Reeuwijk wensoht nadere opheldering; het bedoelde geval moet tot klaarheid komen. Heeft u, toen de armmeester kennis gaf, dat hij het besluit niet ten uitvoer bracht, direct een vergadering uitgeschreven, waarin alle leden weer over het geval konden oondeelen en stemmen. De Voorzitter antwoordt met ja en het besluit is herroepen. De heer Van Reeuwijk: Dan heeft da heer Been mij verkeerd voorgelicht. De .reden van zijn bedanken als arm meester zat juist hier in, dat u niet spoe dig een vergadering gehouden hebt. De Voorzitter zegt nogmaals, dat alles rijn goeden gang van zaken gehad heeft. De heer Van Rijs heeft ook van het geval gehoord en ia nu bevredigd idoor de toelichting van den Voorzitter. De heer Braiat vestigt de aandacht op het te veel drinken van een zeker persoon. Spr. zou een verordening in het leven wilton roepen dat een caféhouder die iemand tapt welke reeds de hoogte heeft, bekeurd kan worden. Dit zou in het belang zijn van mensohen, die zich zelve niet kunnen beheersohen, De Voorzitter. Het zal een moei lijk iets zijn voor een oafóouder om te constateeren nu heb je net genoeg. De heer M e ij e r voelt er ook wel iets voor om het eenigezins te doen beteuge len, dat te veel gedronken wordt. De Voorzitter: Wij zouden po gingen in het werk kunnen stellen, b.v. door een zwarte lijst. De heer Meijer: Die hebben ze in Gouderak. De heer Van Reeuwijk: Gekheid. En, M. de V., er bestaat reeds een ver ordening, de drankwet zorgt daar voor. Loten wij toch die menschen niet meer gaan bezwaren. Het is moeilijk uit te maken wie wel en wie niet nog wat mag hébben. De Voorzitter zegt dat is zoo. De drankwet voorziet reeds in het geval, dat een caféhouder bekeurd kan woorden, als hij iemand tapt die te veel gedronken heeft. De heer Braat: Maar dan zou ik toch wiUen dat iü met de kasteleins ging praten en hun verboodt, dat zij derge lijke mensohen nog tappen als zij te ophebben. De Voorzitter: Dit zal ik doen, hiervoor zal ik zorgen. De heer Vai Reeu#ijk: Wat heb ik- nu aan de hand, M. d V. Het lijkt wel of Braat hier de koning is, als hij iets «egt, dan geeft u direct maar toe. Do heer Braat mompelt: Ik ben geen koning. De hoer Van R e e u w ij k: 't Lijkt anders wel op. M. d. V., ik ben er tegen dat U dat zal doen. U kan doen, wat u wilt, maar niet volgens de raad, want dan maak ik een voorstel, dat Tl dat niet moet doen. De menschen hebben toch een moeilijke boterham. De Voorzitter: Dan zal ik het zoo doen: als ik de caféhouders eens ter zijde spreek, dan zal ik hen vriendelijk ver- roeken of zij een beetje toe willen rien. De heer Van Reeuwijk: Dit is wiU anders. Besloten wordt om -twee lichtpunten te plaatsen, een op de afval van den Middelweg en een bijna op het einde van Langendan rijn huizen op den On derweg. De heer Meijer vraagt of er nog bordjes komon voor de straatnamen. De Voorzitter antwoordt, dat dit gebeuren zal na de volkstelling in 1930. Sluiting. ammerstol. Ingekomen: H. Verheij, uit Hillegers- berg; E. Versluis, uit Langeruigeweide; Janna Bode, uit Bergambacht; Oomelia Oskam, uit Stolwijk. Vertrokken: Lena van der Werken naar Schoonhoven. Gldftsntaal. Dit is het gat, waardoor de juwee- len uit het graf van den Koning der Got hen gestolen werden. De politie heeft de dieven nog niet te pakken. WanneeT to het gebeurd? In htt j«r 80. ALBLASSERDAM. Geboren: Jannigje, 4. van G. Boert en M. den Butter. AM BEDE. Geboren: Leendert Aart Hendrik, z. van A. H Streefkerk en I? den Boer. Willem, z. van H. van Kekem en 0. G. ven Harten. Trijntje, d. van A. B. Labee en H. van Doeland. Getrouwd: J. de Jong, oud 24 j., en G den Hartog, oud 21 j. Overleden- R. Blokland, oud 7 1 AMMERSTOL. Geboren: Willem, z. van W. den Hoed en A. den Hoed. Getrouwd: C Brand, oud 32 j., en A. de Jong, oud 82 j. A. Broere, oud 31 j., en E. de Jong, oud 28 j. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van A. M. Brand en J. G. Brand. M. van der Kuil, oud 77 j., weduw naar van A. Kooiman. BENSGHOP. Geboren: Dirk Gerard, z. van T. Schinkel en G. Versïhia. Johanna Henrica, d. van H. Grift en J. van Dijk. Ondertrouwd: M. van Rooijen, oud 25 j., en A. G. van den Berg, oud 28 J. G. Visser, oud 34 j., en A. Rosenhoom, oud 28 j. A. Wiltenburg, oud 43 j-, «a G. G. Baars, oud 89 j. Getrouwd: J. Mearveld en M. T. Roo- denburg. GAPELLE a d. USSEL. Geboren: Gerrit en Elizabeth Aartje, z. en d. van S. van Buren en L. A. Schou ten. Johannes Gornelis, van A. van der Schenk en GJ. van der Veeke. - Jannetje, d. van G. A. van der Velden en A. Damsteeg. Gornelis, z. van A Terlouw en W. Milort. Ondertrouwd: G. Schippers, oud 28 J., en A. van der Velden, oud V27 J. P. Heseter, oud 27 j., en J. A. Bol, oud 27 j. Getrouwd: G. Wijland, oud 25 J., en P den Boer, oud 22 J. GOUDA. Geboren: Pieter Emlel, z. v. P. C. Schouten en L. de Jong, L. Tiende- weg 6 Hendrika Cornelia, d. v. J. Hotensius en E. Gerhards, Raam 312 Arie Maarten Johan, z. V. A. den Ouden en J. C. de Jong, Peperstr. 66 Schilleman, z. v. W. Donk en J. van Driel, R. van Gatsweg 178. Cornelia ,d. v. A. Prevoo en C. de Lange, Bockenbergstraat 41 Catha- rina Theresia Maria, d. v. F. M. Mimpen en J. C. Ouden, Vest 27 Getrouwd: S. A. Elshout en J. M. Hooftman W. M. J. Brenkman en J. Borst R. den Haag en C. de Wit J. de Groot en Th. M. Dijk man S. Koemans en J. A. Meijer C. J. A. Botterop en D. J. van Rossum J. P. Ferwerda en X G. Broer L. Binnendijk en W. E. S. Verbruggen T. N. Hooimeijer en C. M. aen Haag C. Huijsman en R. van der Bijl. Overleden: Martina Noordegraaf, 8 w., Wijdstr. 22 - Maria Wilhelmina Bout, Wed. J. C. Janknegt, 88 1., Kleiweg 22 Maria van Scnaik, Wed E. van Buiten ,77 j. Coornhertstr. 24 Willemijntje Hunik, 38 j., Iloutm. Gr 18 Jannetje Slobbe, geh..met L. van Groningen, 34 j., 4e Kade 32. KRIMPEN ad. USSEL. Geboren: Cornelia, d. ven H. den Ot ter en A. C. de Waard. Elisabeth, d. van P Horsmeijer en H. Kastelein. Adriana, d. van A. Heijkoop en M. E. Jansse. Pieter, z. van.A. van Vlieten Schoonhoven. POLSBROER. Gebaren: Petrus Johannes, z. van W. i Sluija en A. H. Wiggen. Trijntje Jaa- I nigje, 3 van A. van der Vlist en T. J Droog. Overleden: H. van Dijk, oud 2 j. TIFNHOVEN. Geboren: Merrigje, d. van B. W. Jan sen en J Schep. Getrouwd: A de Jong, oud 23 j-, eti 0 Lakervel'd. oud 24 j. Overleden: M G. van Lomwei, oud 1 j WADDINXVEEN. Géboren: Willem, z. van W. van Dijk en G. de Jong. Cornelia, d van J van Vliet en H. C. van Iterscm Cor nelia Adriana, d. van A. van Ringe- lenstein en E. K de Kreek. Getrouwd: R C de Bruin en K Ver mwlen- No. MS4 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1029 81e JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR HOLLAND EN UTRECHT Verschijnt Maandag, Woensdag j en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden ƒ1.25; p. post 1.50. I Met verzekering 15 cents meer, Tetef. 20. Tel.-adres. Varmooten. S. 4 W. N. VAN N00TEN, SCHOONHOVEN HAVEN 25 Postrekening 18763 AdvertentiënVan 1 tot 6 re- I gels 1.80; elke rSgel meer ƒ0.20. j Bij 8 maal plaatsing 8e maal ƒ010 per regel. Tusschen den I tekst drievoudjge prjjs. I ABONNÉ'8 van dit blad, in het bezit van ons Bericht van Inschrijving, ijjn volgens de daa in «stgesteld# bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VRANK te Schiedam, van 2000 ^U^eDi .^j^e.^enslan8e 1000 300 ^U^eD ver^es OAfl bukten bjj verlies «Gulden by verlies AA dulden b\j verlies van overljjden. van hand of voet. van een duim. een anderen vinger. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Een nieuw kabinet geeft in de eerste troonrede niet alleen zijn werkplan aan voor het nieuwe par lementaire jaar, inaar legt daarin ook zijn beginsel-program voor al de ja ren, dat het aan het bewind zal zijn. Voor een extra parlementair ministe rie als het huidige is dat lastiger dan voor een pohtiek-kabinet, maar toch heeft dit ministerie in de troon rede al direct bij den aanvahg van dit staatsstuk doen uitkomen, dat 't rechts georiënteerd ,dat het chris telijk is door „uiting te geven aan ootmoedige erkentelijkheid voor den zegen, dien de Almachtige" over het volk heeft verspreid. Gewoonlijk'volgt er op elke troon rede in de bladen veel entiek en het is bijna een gewoonte geworden om te zeggen, dat er zoo weinig in die rede staat. Men zal dit nu bezwaar lijk kunnen herhalen. De troonrede is niet alleen naar den vorm groot, maar ook de inhoud toont, dat het ministerie ernstige plannen heeft om veel te doen en hard te werken. Het is een belangrijk stuk met schoone beloften, een program, waar op het kabinet fier kan zijn. We zul len enkele der belangrijke punten in 't kort bespreken. len eerste de wil om krachtig mede'te werken aan het hechter en invloedrijker maken van den Volken bond met onmiddellijk daarop de ver klaring, dat deze regeering bereid is deel te nemen aan het plan van den ranschen minister Briand voor de \ereenigde Staten van Europa (wegneming van de belemmeringen in hef handelsverkeer). Dan de ge zindheid om met België tot overeen stemming te komen, de verbetering van de rechten tusschen echtgenoo- ten in zake beider bezit, de bestrij ding der werkloosheid, herziening onderwijswet, bezuiniging in het be heer en in de uitgaven van leger en vloot, eindelijk zin het ook het lang verwachte en dringend noodige wets ontwerp verschijnen voor het kanaal van Amsterdam naar den Rijn, de ver betering van wegen en rivierovergan gen belooft het ministerie krachtig voort te zullen zetten; de arbeids overeenkomsten tusschen werkgevers en werknemers zullen publiek rech telijk geregeld worden, hetgeen zeg gen wil, dat die overkomsten welke nu reeds bestaan als particuliere in- dcelingen. kracht van wet zullen krij gen, bedrijfsraden, waarbij de werk nemers invloed kunnen hebben op het bedrijf, krijgen wettelijke sanctie; het uiterst moeilijke vraagstuk der werkloosheidverzekering zal wette lijk geregeld worden. Dit alleen nemen we uit den mid delmoot. Men Vindt de geheele rede in ons blad. Wie kan tegenspreken dat dit yerk-programma van het mi nisterie veel en velerlei biedt en dat men goede verwachtingen mag heb ben van een kabinet, aat zulke groo- të en gewichtige zaken «aanpakt? n 't Was "een droevig gericht en John Tristram Was er ten zeerste van ont roerd. Hij zwoer, dat Mike Gross voor zijn misdaden zou boeten, toen hij rijn hand op den schouder van den man leg de en hem zeide op te staan. „Ge ault gewroken worden," zei John, „dat beloof ik u, maaj gij moet mij wij zen, waar hem te vinden." Een listige blik kwam er op 's mans gelaat en hij zei;, „Ik weet 't, ik weet 't. Ja, wij zullen hem vinden. Gij rijt sterk en groot en gij zult hem vasthouden, terwijl ik hem dood." Hij kwam vlak bij John en zei, geheel kalm: „Ik zal rijn hart uitsnijden, zijn ihart uitsnijden!" Hij werd -weer stil en liep naast John Tristram vóórt, totdat'zij het verblijf van de ruiters bereikt hadden. HOOFDSTUK XI. Toen de eerstvolgende mail. aankwam, kroeg John Tristram een brief van zijn vader, die vol hoop aan hem schreef, maar hem zeide, dat tot nu toe zijn on- achulid nog niet was bewezen. vrees, dat wij alleen op Sir Wil liam zullen moeten vertrouwen, als hij bekent, dat ge onschuldig rijt, er to hoop voor je, anders niet." Hij schreef ook aan Kate en sloot er een wissel In van duizend gulden voor haar en haar zoon. De brief scheen lang onderweg geweest te zijn en had waarschijnlijk de mail ge- mtot, waarmee hij had moeten gaan. Dit De Staatsbegrooting. MEEVALLERS EN TEGENVALLERS. Bijna 160 mlllloin voor onderwijs. De Staatsbegrooting 1930 en millioenen- nota, dié bij de opening der Staten-Ge- neraal ingediend zijn, maken in vele op- ripbten een optimistischen indruk. Het is b.v. de moeite waard, dat de gewone dienst over de jaren 1925—1929, dus de laatste vijf jaren het aardige overschot van 200 millioen gulden opleverde. In 1926 was begroot een overschot van 62 millioen, het werd 75, dus viel bet 23 mil lioen mee. Voor 1930 is een overschot van ruim 9 mjllioen geraamd, dat echter niet voldoende zal zijn om de kosten in 1931 van de Inwerkingtreding der wet op de financieele betrekkingen tusschen het Rijk en de Gemeenten, begroot op 28 mil lioen - te dekken. Verschillende Rijksdiensten «uilen in het loopende jaar meer kosten, dan be groot was, psychopatenzorg (verzorging van zielszieken) f 88.000, herziening strafstelsel f 282.558, boschbouw t 100.000 landbouwteelt f 75.000. Voor onderwijs wordt 9 millioen meer gevraagd Het totals bedrag, dat voor het Vie Hoofdstuk (onderwijs) gevraagd wordt, is thans bijna 160 millioen. De vermeerdering vindt in hoofdzaak haar oorzaak in financieele veriplichtingen, voortvloeiende ujt wetten en algemeene maatregeton van bestuur. Van de 9 mil lioen zijn 8H millioen bestemd voor het lager onderwijs, H milioen voor het nijverheidsonderwijs. Op de begrooting voor leger en vloot is ruim 9 millioen voor nieuwen aanbouw voor de zeemacht uitgetrokken. Voorts weer 4 millioen voor aanvulling en ver betering van de bewapening van het le ger. Voor de herhalingeoefeningen in 1930 is bijna 12 ton uitgetrokken. De verhooging van 1 millioen moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan de nieuwe bezoldigingeregeling. Spoor-.en tramwegen krijgen f 567.976 meer dan in 1920 hun deel was. Voorts vindt men op da begroeting van Water staat voor het Zuiderzeefonds nog f 4.070.000, gevolg van de veranderde wijze van financieering dezer werken, waardoor voorshands tot en met het jaar 1934 een bedrag van 8.8 millioen op den gerwonen dienst wordt uitgetrok ken voor den afsluitdijk. Voor de Zuiderzeewerken wordt in 1930 ruim twaalf milioen voor sluizen bij Wieringen en op het Konrwerderzand gevraagd. De kosten van dien afsluitdijk worden op 128 millioen geraamd; waar mede de aanvankelijke raming reeds met meer dan 100 pCt. overschreden is. Het Zuiderzeewerk wordt een ontzet tend duur karwei. Ook Ouracao gaat vee! meer koeten, de regeering acht voor Curaoao f 189.018 meer noodig dan een jaar ge leden en wel ten gevolge van wijziging van de troepenformatie en andero maat regelen terzake van de militaire bezetting In totaal zullen de militaire uitgaven voor Curasao f 660.788 bedragen, voor Suriname f 1.177.041, of f 20.821 min der dan over 1929. bleek zoo te zijn en in den loop der week werd hij bij den Gouverneur geroepen, die hem zwi.de. „Ik heb goed nieuws voor je uit Engeland!" Hij nam een officieel document tus schen zijn, papieren uit en gaf 't aan John, die 't verwonderd bekeek en het daarna opende. Terwijl hij las, begon nen zijn oogen te schitteren vaJi blijd schap en zijn handen trilden van vreug de. 't Scheen te mooi om waar te zijn, dit nieuws uit zijn dierbaar vaderland. 't Was een bevel tot invrijheidstelling van John Tristram, veroordeeld wegens moordaanslag, Jot levenslange «erban- ning; dit begreep hij uit het lange do cument, dat in .niet te begrijpen stad- buisstijl geschreven was. De Gouverneur sloeg hem met een glimlach op 't gezicht gade en zei, toen John klaar was met lezen: „Dat is wel 't beste nieuws, dat je kon verwachten Ik wensoh je van harte geluk. Ge zijt een vrij man én uw onschuld is bewezen." John was zoo overstelpt door lit on-. verwachte geluk, dat hij geen woorden kon vinden om te antw^dra 00 d0 Gouverneur zét: l „Sir William Hazard is dood en voor hij stierf, bekende hij, dat ge onschul dig waart aan de miedaad, waarvoor je werd veroordeeld, maar 'hij gaf geen aanwijzingen omtrent de ware schuldi gen Sir William werd dood in bed ge vonden door zijn bottelier, Jake Adam* en de bekentenis was door hem geschre ven en onderteekend. De bijzonderheden die ik er over heb ontvangen, rijn niet veel, maar 't voornaamste to, dat go vrij zijt, Wat zijt ge van plan te doenP" Deze vraag deed John tot rich «elf ko men en «onder aarzelen antwoordde hij: „Ik ben van plan het werk te voltooien, dat ge me hebt opgedragen en 't da tijd genoeg om over andere dingen te den- UITBREIDING DER ALASTRIM. Steeds nog worden nieuwe gevallen van alastrim uit diverse plaatsen ge meld, Te Pernis is het eerste geval van alastrim vastgesteld bij een 4-jarig jon getje. Te Maassluis is hot eerste geval van alastrim geconstateerd bij een werk man, dio in Delft werkzaam was. Te IJmuiden is het eerste geval van alas trim waargenomen bij een 2-jarig meis je. Het kind was in aanraking geweest met drie kinderen uit Rotterdam, die te IJmuiden hebben gelogeerd. Ook uit Schiedam, \njersfoort en Hel- levoetsluit wordt alastrim gemeld. Te Delft zijn 10 nieuwe gevallen geconsta teerd. GEHEIME POLITIE-RAPPORTEN/ In de Glessen-Nleuwkerksche moordzaak. Mr. M. Mendels heeft de volgende vra gen gericht tot den Minister van Justi tie: Is het ter kennis van den Minister ge komen, dat bij de openbare behandeling van de strafzaak tegen de verdachten Klunder en Teunissen voor het Gereohte- hof te Amsterdam door den desbetref- fenden getuige onder eede is verklaard, dat onderscheiden aan hem uitge brachte politie-rapporten' betreffende plaats gehad hebbende onderzoekingen en verhooren, niet bij het dossier dier straf zaak in eersten aanleg gevoegd zijn, zoo dat de verdachten en hun verdedigers van het bestaan, althans van den in- •fcoud daarvan, onkundig rijn gebleven, fcch dat niettemin de rechtbank, die in deze zaak te oordeelen had,- in de gele genheid is gesteld van die stukken kennis te nemen? Is de Minister van oordeel, dat zulk een handelwijze wettelijk of moreel toe laatbaar was, of is hij niet veeleer van meening, dat zoo iets in Nederland on bestaanbaar moest worden geacht? In dit tweede geval, acht de Minister het dan noodig, ten*aanzien van het ge beurde, maatregelen te treffen van re press ie ven of/en preventieven aard? Zoo ja, welke? TE VEEL STIRVENTEN? Bij de rectoraatsoverdracht aan de Universiteit te Utrecht heeft de aftreden de rector-magnifious, prof. Obbink, ook gesproken over de buitengewone toene ming van studenten. Iü den afgeloopen cursus waren 2604 studenten ingeschre ven, waaronder 455 vrouwelijke. Tien jaar geleden vermeldde de toeq aftre dende rector een get&l van 1463 studen ten. Verleden jaar was het gestegen tot 2460; thans zijn we de 2600 gepas seerd. Een in Nederland nog nimmer bereikt getal. Rekent men daarbij met bet feit, dat speciaal in de faculteit der rechtsge leerdheid een vrij groot aantal studenten circa 150, rich niet laten inschrijven op de lijst der studeerenden, dan blijkt dat de Utrechtscho Universiteit niet minder dan 2750 studenten telt Dat cijfer wordt bijna onrustbarend, zeide de professor. Het wordt gaande weg onmogelijk om de ruimte in onze onderwijsinrichtingen (universiteitsge bouw, laboratoria en klinieken) gelijken tred te doen houden met den stijgenden ken als Mike Cross en rijn mannon ge vangen zijn-" „Goed gesproken," «ei kolonel Ar thur. „H zal zorg dragen, dat uw ge drag door de regeering op juisten prijs gesteld wordt. Ik zal in de „Gazette" een proclamatie laten zetten, dat ge ©en vrij man zijt en alle omstandigheden zullen er bij verteld worden. Dat zijn we aan u verplicht." John Tristram bedankte hem en veï- liet de kamer. Hij steeg te paard en reed in galop naar huis met het goede nieuws. Hij sprong van zijn paard en vloog het huis binnen, „Kate, Katol" riep hij, «„goed nieuws! Waar ben je?" Zij kwam vlug aangeioopen en hem zoo opgewonden ziende, zei zij: „Wat is er John? Vertel 't me toch da delijk." ,Jk ben een vrij man, lieveling, mijn onschuld to bewezen. Gouverneur Arthur bfceft mijn bevel tot invrijheidstelling v<&r me verkregen. Vrij, Katel vrij! Wat een heerlijk woord is dat, vrijheid! En ik ben onschuldig verklaardl" Hij hield plotseling op, hij moest haar nog vertellen, dat Sir Willam dood was. „Er to nog iets," «ei rij, „houd niets voor me geheim." „Je vader schreef een bekentenis, dat ik onschuldig was, maar hij beschuldig de geen ander van de misdaad." Kate schaamde zich over haar vader, dat hit zoo slecht was geweest, iemand onschuldig te laten veroordeelen en dat nog wel haar man. ,,'t Is Jou schuld niet, Kate!" zei hij zacht. „Jij hebt alles gedaan, wat in Je maoht was om den last voor mij te ver lichten. Je heldhaftig gedrag heeft ruimschoots 't kwaad van je vader ver goed en we moeten vergeven en verge ten, want 't is niet goed van de dooden kwaad te spreken." toeloop van hen die universitair onder wijs begeeren. Maar bet is niet alleen gebrek aan ruimte, dat ons met vrees vervult, aldus prof. Obbink. Ook de andere universi teiten groeien geleidelijk, zij het in iet wat .gematigder tempo, maar waar moet de maatschappij heen met al «dio ge leerdheid? Met de leuze: ruimto voor alle bekwamen, was spr. het wel eens, ar hij kon den indruk moeilijk van i afzetten, dat het getal niet-bekwa- i aan de universiteiten 'te groot gaat De nieuwe Amstcrdamsche wethou ders. De wethouderscrisis te Am sterdam is opgelost. Het nieuwe col lege zal bestaan uit drie S.D A.P., een Katholiek, een Vrijz. Democraat en een Anti-RevolutioBair. Naast de drie S.D.A.P. ex-wethou ders ^Vibaut, De Miranda en Polak worden genoemd de heeren Von Frij- tag Drabbe (R.-K.) Abrahams (V.D.) en Baas (A -R.) Het postvliegtuig naar Indlë. Het postvliegtuig op weg naar Ned. lndlé is gistermorgen om 6.08 uit üsjask Vertrokken en om 14.25 te Karachi Aangekomen. Alles is wel aan boord. De Zeppelin nnnr Nederland. Nederland krligt bezoek van de Zeppelin. De Winterswijksche Cou rant heeft bij het bezoek van het luchtschip „Graf Zeppelin" aan Bochum, niet ver van ae Ned. grens een telefonisch onderhoud met den commandant van de Zeppelin gehad. Het blad verzocht den luchtschip commandant, nu hij zoo dicht bij ae Nederlandsche grens was, ook over Winterswijk te vliegen. Deze ant woordde echter, dat zulks ditmaal niet mogelijk was, doch dat het schip binnenkort een specialen tocht over Holland zal maken. „Wij zullen Holland niet vergeten; U krijgt nog een apart bezoek'luidden zijn woor den. Loonsverhooglng voor de manden makers. Ameide. Een grooten stap in de goede richting heeft de mandenma- kerij dezer dagen gemaakt. Met 4 en 5 cent per stuk is net loon dervisch- mandenmakers gerezen Dit betee- kent voor een. mandenmaker een loonsverhooging - van f 2 per week in doorsnee genomen. Deze verhoo- gingen zijn resultaten van een loon- actie der Moderne en Christelijke Iloutbewerkersvereeniging In over leg met de patroons, is dit tot stand gekomen. De verhooging is voor een jaar aangegaan en zal bij landelijk col lectief contract vastgelegd worden, waarin tevens opgenomen zal wor den, gedeeltelijke doorbetaling bij Christelijke feestdagen. Dit is het eerste collectief contract in deze gemeente en voor de manden- makersgezinnen en voor d% gemeen te in haar geheel een groote ver betering. Ook -voor dè mandenmake rij Is het goed (jaar zeer vele jonge Zij keek hem onteteld aan en hij nam boor dn zijn armen. „Je vader werd -dood in bod gevon den door Jake Adams, maar hij Liet me recht wedervaren, voordat hij stierf en liet de geschreven verklaring van mijn onschuld achter." .Arme vader," zei Kate. „Hij was een vreemd man, John, en soms denk ik wel eens, dat bij niet verantwoordelijk ge steld kan worden voor zijn daden. Hij gedroeg zioh soms zoo «onderling en ik heb hem dikwijls vreemde en ontoere kenbare dingen zien doen." ,,'t Kan wel zijn, zooals jij denkt," zei John en liet haar gaarne in haar ge loof; maar voor zichzelf wist hij, dat dat Sir \yilliam een slecht man was en de wereld dacht er ook zoo over. „Kolonel Arthur vroeg me, wat ik dacht te doen," zei John. ,En wat antwoordde je hem?" „Raad eens," zei John glimlachend. „Je beloofde 't werk te volbrengen, dat hij je te doen gaf en het land te be vrijden van Mike Cross en zijn roovers- bende." ,Je hebt goed geraden," antwoordde hij, „ik kon niet anders doen en ik had ook geen lust mijn taak op te geven." „Zou je graag naar Engeland terug kieren?" vroeg zij. „Neen, tenminste niet «dadelijk. Ik houa vau dit leven; maar 't is hier wel e zaam voor jou." „Ik kan niet eenzaam meer rijn, nu we oen kdndje hebben en mijn plaats is naast jou. Ik heb niets «geen verlangen naar huls," zei zij. De volgende fflall kwam aan en bracht een lanren brief van John's vader Hij gaf een volledig verslag over Sir Willi am's dood en bevestigde de algemeene opinie, dat hij zelfmoord had gepleegd. Hij liet een middelmatig fortuin na, maar wat van meer belang to, een be trachten elders, tegen hoogeA 1 n werk gingen zoeken en het bedrijf daardoor hard terug liep. Donderdagmiddag le twee zal do Commissaris der Koningin Jlir. Mr. van Karnebeek ons dorp bezoe ken. Ammerstol. Bij de inschrijving te Zeg waard voor straat en rioleering was de heer P. Stigter alhier de laagste inschrih ver, voor f 10.888. Het werk ia hem ge gund. Het laatste concert van dezèn zo- er door de mtiziekvereeniging 0. K. K; is goed geslaagd, wat do muziek betreft, maar niot wat publiek aanging. De mu ziektent zal nu worden afgebroken on voor de komende winterdagen binnenge bracht worden. De heer A. de Vaal, die zich met rijn motorrijwiel te Stolwijkeraluis bwvond, werd aangereden door een auto. De V. werd van zijh motor geslingerd en zijn sje, dat op de duo zat, kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij het bewust- zijn verloor, terwijl De V zijn pols ge broken had. Omtrent de schuldige tast men In het duister. Bergambacht. De inlevering van Rijks- goederen van dienstplichtigen der lich ting 1914 in deze gemeente, zal moeten geschieden te Schoonhoven op 25 Octo ber a.e., des n.m. te 1.30 uur. ■n Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat dn den tuin van den. heer C. B. oen zonnebloem staat, wjons sten gel een hoogte heeft van 3.25 Motor. - De Gemengde Zangveroeniging INGEZONDEN MEDEDEELING. Met koortsachtige haast bereiden V)1j de openilig van het seizoen voor. Een meer dan schitteren- de collectie is dezer dagen volledig. Wacht met ^Uw inkoopen tot roij annonceeren l Het ls Uw belang. Hoogstraat hoek Spui DEN HAAG Alléén „Modehuis" Hofweg e kentenia, dat ge onschuldig zijt," schreef zijn vader. benoemdo hij' mij tot executeur en gaf als roden daarvoor op, dat, ofschoon hij me erg haatte, hij toch yrtot, dat.ik een eerlijk nmn was en zijn wenschen stipt zou volbrengen. Hij heelt zijn geheele vermogen aan Kate nagela ten en gaf bevel Willow Hall te verkoopen De naam van zijn zoon wordt niet ge noemd en hij betuigt geen spijt over hei onrecht u aangedaan. Ik zal zijn wil vol brengen en Kate zal een aardig fortuin tje bezitten. En nu ge vrij zijt, mijn in, hoop ik, dat ge thuis zult kamen. ofschoon ik moet bekennen, dat 't mij niet voel moeite zou kosten, de plaats te verlaten, waar ik zooveel verdriet heb gehad. Re ben nog niet oud, eerst 55, en als je niet zoo ver weg woonde, zou ik lust hebben naar u toe te komen." „Deed hij 't maar," zei Kate. „De denk, dat dit een zachts wenk voor ons is, dat hij graag zou komen," zei John glimlachend. „Ik ben er zeker van, dat dit land zal bloeien en 't is nu de tijd om grond te koopen om er groen ten en vruchten op te kweek'en. 't Is ren rijk land, rie eens wat oen worvlood van hout boven don grond, 't Zal een mooi, welvarend land zijn als ik mijns vaders leeftijd zal hébben." Hij sprak opgewonden en Kate keek hem vol ihstemming aan. „Schijf dadelijk terug en vraag hom hier te komen," zei zij. -Hij zal hier ge lukkiger zijn dan in zijn eenzaam thuds op ManoT House." „Dat zal ik doen," zói John. „en ik weet zeker, dat hij komen zal; maar hij zal nog veel te regelen hebben, voor hij vertrekken k*n." (Wordt vervolgd),

Schoonhovensche Courant | 1929 | | pagina 1