I ster-tabak U/aarde voor 'f gele! I BAHLMANN - GOUDA Hef Stoïfenhuis GEBR. SPAAS Plaatselijk Nieuws. November-Aanbiedingen De eerste steenlegging der Chris telijke Lagere Landbouwschool te Ottoland. 1000 Verzljl KorUK.ewetl' Oneerlijke handel. 'ïs.ïiiiv Zo° gauw hebt 81e JAARGANG VRIJDAG 1 NOVEMBER 1929 OCTOBER 1929. Postrekening 8. W. N. VAN NOOTEN, i: Vannooten, INGEZONDEN MEDEDEELING. Wij bieden U een prachtcollectie Mantels, japonnen ene, ver- INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. Kootrra DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Elegante Dames en Kinderkleeding Hoeden Stollen Pelterijen IXHTtótuniGt ROOKTABAK Geruite Stoffen 29 ct., 39 ct., 49 et. Ribfluweel 70 ct., 80 ct, 90 ct, f L- Effen Velvet f 1.55, f 1.85, f2.10 Prima Crêpe de Chine f2.25 Gebloemd Veloutéf 1.75 Gebl. Crêpe Satin f 1.65, f2.60 MARKT 10 - GOUDA Rechte op de foto met den ambteiketen om burgemeester van Slijpe van Ottoland, in het midden de voorzitter van het Schoolbestuur, de heer Aantjee en link» de architect, de heer Stuurman te Waddmxveen Woensdagmiddag had in tegenwoor digheid van den burgemeester onzer ge meente, van het bestuur der school, den heer Ir. Droogendijk, Rijkalandbouwoon- sulent te Dordrecht en het benoemde hoofd der school, den heer G. Vink van Westmaas, de eerste steenlegging plaats van de alhier door de afdeeldng „Alblas- serwaard” van den Ohristelijken Boeren en Tuindersbond in Nederland, te stich ten Ghr. Lagere Landbouwschool. Tegen twee uur hadden alle genoodigden zich op het terrein verzameld en sprak de heer J. A&ntjes, voorzitter der afdeellng, vóór tot de eerste steenlegging werd over gegaan, een rede uit, waarin hij zeide, dat hij liever gezien had dat zulks door den heer Trapman zou gedaan worden, dien we den vader zouden kunnen noe men èn van onze organisatie en van de ze landb«n»vs<phool. Het was spr.'s Inni ge overtuiging dat de eerste steenlegging van een Christelijke Lagere Landbouw school, de eerste in de Alblasserwaard, een hoogst gewichtig moment is. Deze school beoogt het uitdragen van de Ghr. beginselen ook op Landbouwgebied Zulk onderwijj'èal niet gebaseerd zijn op na tuur-én nog eens natuur, zooals het ma terialisme dat leert, maar is het land- bouwtmderwijs gegeven in principieelen zin. Onze harten moeten met dankbaar heid vervuld zijn, gezien ihoe God! kenne lijk Zijn zegen heeft willen schenken op het werk van onze organisatie. Wanneer we zien dat de strijd om het bestaan steeds zwaarder wordt door de toenemende bevolking en door de steeds hooger wordende tariefmureni rondom ons en nog zooveel andere factoren, spreekt het vanzelf dat de intensivee- ring der bedrijven, dus het zoo veel mo gelijk uit den bodem halen, noodig is. De landbouwschool moge er toe bij dragen dat onze jongens, die we ook weer zien als toekomstige boeren, toege- rust mogen worden met de noodlge ken- dit bied, in het bezit van one Bericht de o van te zijn. Zij gin- en nog heel wat ABONNÉ’B van OAAA dulden bij levenslange 4Uvv ongeschiktheid. Alblasserdam. Voor de Pluimveever- eeniging trad in openbare vergadering op de heer M. Ponsen, mAt een onder werp over. ..Voeding en huisvesting on zer hoenders”. Na een rede van ruim uur, maakten de aanwezigen gebruik van het «tellen van vragen. Door den voorzitter, den heer Bakker, wérd spreker dank gebracht. Gouderak. Woensdag as. «al de ver kiezing plaate hebben van drie notabelen in de Ned. Herv Kerk alhier. Aan de beurt van aftreding zijn de hoeren 8. Tom, A. Zwijnenburg en P. Hailing, De heer P. C. de Jong heeft zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur niet aangenomen. Haastrecht In dé Ned. Herv. Kerik werd by de Godsdienstoefening op 31 October door J)«.,landstra met dank aan de gevers, medegedeeld, dat Zondag j.l waren gecollecteerd drie bankbiljetten van f 10. Na afloop der Godsdienstoefening werd een Gemeente-avond gehouden, welke door vele aanwezigen werd bijgewoond. Door den pceeident-kerkvoogd Dr. F J. Hakkenberg, werd een uiteenzetting gegeven van het werk der kerkvoogdijen dé stand yan zaken bevredigend ge noemd. Door De. A. Landstra werd een slot woord gesproken over het Kerkelijk van Inichryving, lijn volgen» de daailn vo»tge»telde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij QAA Gulden by verlie» 9AA Gulden ▼•Hte» 1AA Gulden by verlies 4A Gulden btf verlies van overiyden. JUV van hand of voet. ZvV van een oog. IVV van een duim. UV een anderen vinger. Door den voorzitter werd aan den ar chitect, den heer Stuurmaal, een enve loppe met inhoud overhandigd voor ver- deefling onder de werklieden. Er was tamelijke belangstelling. Door twee fotografen werden opnamen ge daan van het moment der eerste steen legging, terwijl daarna hot bestuur even eens op de /gevoelige plaat werd ge bracht. Hoornaar. B. en W. hebben met goed vinden van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan A. de Jong, hoofd der Openbare Lagere School, een ziekteverlof van één jaar verleend, met behoud van de volle jaarwedde. INGEZONDEN MEDEDEELING. Voor si. nicolaas-CadeauH naar Grootste Sorteering nis om uit onzen bodem te halen wat God erin gelegd heeft en dat het onder wijs daardoor ook mag bijdragen tot groeten bloei van onze Alblasserwaard. Het bestuur heeft voor den bouw der school aangezocht den heer Stuurman, architect te Waddinxveen, welke ontwer pen en teekeningen heeft gemaakt, ene Landbouwonderwijs, Dr. Wintermans on in overleg met den Inspecteur van urn onzen landbouwconsulent ir. Droogendijk zoo zijn vajstgesteld als we nu vbor onze oogen de situatie reeds kunnen zien. De heer Aantjes sprak ook waardee- rend tot den aannemer van school en woning, den heer Ouwerkerk uit Bles- kensgraaf, wiens naam reedh een goede klank heeft in deze omgeving, tot den opzichter, den heer Dijkhuizen en met^ selears, timmerlieden en opperlui, door wiens handenarbeid het wenk moet ge beuren. Maar bovenal was het spr.’s fn- nigen wefvsch dat Gods onmisbaren ze gen mag rusten op den bouw van de school. Tenslotte dankte spy. ir. Droo- geridüjk en den burgemeester voor hun medewerking Spreker hopote dat het den heer Vink, het benoemde hoofd, gegeven mocht zijn de nieuwe school tot groote bloei te brengen. Daarna werd door den heer J. Antjes de eerste steen van de school gelegd. Het woord werd daarna nog gevoerd door den heer R. D. C. M van Slijpe, burgemeester van Ottoland. Deze memo reerde, dat hij aan de voorbereidende maatregelen tot bouwen dezer school heeft, medegewerkt en het hem zeer ver heugde de plannen verwezenlijkt te zien en ook vooral dat de school in zijn ge meente zal verrijzen. Z Htfelachtb hoopte dat het onderwijs met Gods onmisbaren zegen rijkelijk zal mogen worden ge zégend. Hiermede wai de plechtigheid tfge- loepen, w Hooff-Blokland. In de Dinsdag gehou den Raadsvergadering werd het voorstel tot bouw van een nieuw Raadhuis met vier tegen drie stemmen verworpen. Op het verzoek van den heer Van der Lin den, om f 50 subsidie voor de avond school, die door 17 jongens wordt be zocht, werd met 5 tegen 2 stemmen af wijzend beschikt. De heeren voelen er schijnbaar niete voor, om voor dit nut tige onderwijs een cent uit te geven Vreemd doet het echter aan, dat de ver tegenwoordiger der S.D.A.P., welke par tij toch steeds ijvert voor goed onderwijs, ook aan de rijpere jeugd, tegen deze sub sidie stemde! De heer W. v. d. Linden alhier, is benoemd tot directeur dér Gemengde Zangvereeniging „Eendracht maakt” te Arkel, zulks in de plaate van den heer K. Boon te Gorinchem, die ontelag heeft genomen. maken geven landen langrijke voorsprong Denen en iigen stellen alles in het werk ojn Duitsche eierenmarkt, waar wij vasten voet hebben, te veroveren en die gewetenlooze handelaars maken het deze concurrenten gemakkelijk om terrein te winnen door het zen den van inferieure eieren. Nog ver- keeren onze eierenhandelaars in een bevoorrechte positie omdat het Ne- derlandsch ei in het buitenland zeer goed staal aangeschreven, maar het behoeft slechts eenigè malen voor te komen, dal fouten worden gemaakt als hierboven zyn aangegeven en dan daalt die goede naam snel. Daarvoor zorgen de concurrenten wel. In Engeland is een zeer oud versie bekend over ons, dat vertaald al dus luidt: „De fout van den Hollan der in handelszaken is, dat hij te weinig geeft en te veel vraagt”. "We moeten op onze hoede zijn, dat dit wantrouwen niet versterkt wordt. Verechynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prils bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden ƒ1.25; p. post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. Godsdienstig leven en over de taak der Kerk en van haar leden. Deze avond werd opgeluisterd door eeni'ge zangnummers vun de Dameszang- vereeniiging „Nieuw Leven”. -—Eieren veiling. Aangeveerd 1000 kip peneieren, prijzen f 0 40f 10.95; 100 eentfeieren, prijzen f 620—4 6.50. Hardlnxveld. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente stellen den Raad voor, om aan dien heer A. Hijmans, ge- meente-arte voor wijk A, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Nov. a.s., en in deze vacature te benoemen de heer C. Kleijn te Giessen-Nieuwkerk. De heer L. Klop Gz. zal op f Ja nuari as. periodiek aftreden als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Ingevolge art. 1 van het reglement dier ins telling bevelen Burgemeester en Wethouders voor een benoeming aan 1. L. Klop, af tredend; 2. T. van Bergeijk (Nieuweweg B 268). Krimpen a.d. Lek. De heer G. J. van Oordt, burgemeester dezer gemeente, te ofgetreden ala bestuurslid van het Groe ne Kruis. De Gerei. Jongedwhterevereeniging vierde Woensdag in de School met den Bijbel haa r jaarfeest. Door Da. Brunslk werd in gebed voorgegaan, waarna door de dames voordrachten en samenspraken werden gegeven De school was goed be zet en het was een recht gen o egel ijk e/- avond. pectieve eigenaars opgeviacht, wat ieder najaar gebeurt. De vangst was ditmaal niet zoo groot als vorige jaren. Er werd 650 pond visch bemachtigd, w.o. 47 pond snoek. Door de Ijsclub „Heemskerk” zijn tot afgevaardigden naar de vergadering van den Ijsbond „Alblasserwaard”, wel ke dit jaar te Streefkerk wordt gehou den, aangewezen de heeren G. G. van Dijke en J. P. van Vliet. De nieuwe hofstede, welke dezen zomer is gbouwd in de plaate van de oude hofstede, genaamd „Hier in den tijd nooit volmaakt”, ia thans voltooid. Van het oude gebouw blijft niets over dan bovengenoemde zinspreuk. Deze is n.l. in sierlijke letters op den voorgevel van het nieuwe gebouw aangebracht. De heer K. den Braven, van hier, thans kommies 2e klasse bij ’s Rijks be lastingen te Putte (N.-B.), ia als zooda nig overgeplaatet naar Breda. Noordeloos. Tot veldwachter dezer ge meente te door den Gomm. der Konin gin benoemd de heer Ritmeester, agent van politie te Gorinchem. Het heultje bij D. Kooijman zal med® ten opzichte van (het verkeer ver beterd worden. De hoek, even voorbij dat brugje, wordt breeder. Voor het verkeer is dit een groote vooruitgang, daar tot heden op dit punt nog al eens ongeluk ken voorkomen. Herhaaldelijk worden klachten ver nomen, dat personen door losloopende honden worden gebeten. Strenger toe zicht ware wel wenschelijk. Ouderkerk a.d. IJssel. Onze dorps genoot, de heer P. C. Jongefcreur, slaagde te Groningen voor ’t docto- raal-ex amen geneeskunde. De collecte in de Ned. Herv. Kerk, ten bate der Evangelisatie te Idlbert gehouden, bracht op f 98. Papendrecht. Een dezer dagen werd van de Scheepswerf- van den heer PI. de Koning met een hijschblofc te water ge laten de nieuw gebouwde stalen stoom- sleepboot voor rekening van den heer T Muller Sleepdienst „En Avant” te Dor drecht. De afmetingen der boot waren 20.50 X 4.60 X 2.30 Meter. De mach:- ne en ketel zullen worden geplaatst aan N.V. Machinefabriek „Bolnes”, v.h. J. H. van Gapellen te Bolnes Op de vrijge komen helling werd direct de kiel gelegd eveneens voor een stoomsleepboot voor binneniandsche rekening en wel den heer Naaktgeboren te Dordrecht. Keeuwtyk. De heer A. J van Ren nes ,candidaat tot den H D. te Zeist, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Reeuwijk bedankt Stolwijk. Gisterenmiddag reed een vrachtauto van de V.V.H uit Bergam bacht, een overstek van de woning van v. B aan den Tentweg. Het geheele overstek werd vernield AdvertentiênVan 1 tot 6 re gel» f 1.80elke regel meer ƒ0.20. Bij 8 maal plaataing 8e maal f 0.10 per regel. Tu»»chen den tek»t drievoudige pry». De Nederlanders hebben eeuwen door den naam gehad uitstekende kooplui t“ 7ii gen ,toen het zeevaren nog anders was, dan nu, naar vreemde, onbekende zeëen, door ijs en door tropische streken en van dien tijd dagteekent ook de verklaring van een Hollander „Als ik zaken kan dioelï, wil ik er voor door de hel gaan”. Maar ook is het uit die jaren bekend, dat terwijl een deel van ons volk ver beten streed tegen de Spanjaarden er anderen waren, die aan den vijand wapens en kruit leverden, omdat zij op die wijze „zaken konden doen”. De tyd van onbekende zeëen en van strijd tegen een onderdrukker is voorbij, maar gebleven is de geest van zaken doen, hoe dan ook. Er zijn in ons land nog altijd personen, die voor een oogenblikkelijk voordeel er niet voor terugdeinzen den han del zelf groote schade te doen. Men zal zich herinneren hoe. nog niet lang geleden, onze boter in het bui tenland in oiscrediet dreigde te ge raken omdat er exporteurs waren, die minderwaardige boter als goede naar het buitenland uitvoerden. Hel zelfde is meenen we gebeurd met kaas ,met vleesch met bloembollen en nu weer met eieren. De uilvoer van eieren naar Enge land en naar Duitschland begon vrij plotseling sterk te verminderen, er werd een onderzoek ingesteld en toen bleek dat: (Volgens de klachtenlijst van onzen landbouwconsulent te Ber lijn): de eieren worden in Nederland niet of niet voldoende geschouwd; na Juli wordt met eieren gespecu leerd, zendingen als „versch” verkocht, bevatten vrij veel oude éieren; een hooi- en stroolucht kenmerkt soms, de zendingen, de afwükingen van het gemiddeld gewicht oer eieren zijn te talrijk; de "Nederlandsche leverancier laat zich te weinig zien, maakt nergens reclame en is moeilyk te bewegen zich van de gegrondheid van klach ten te overtuigen; kleine exporteurs gebruiken kisten en houtwol verschillende malen, woor door de verpakking er onsmakelijk gaat uilzien; de eieren worden vaak te los ver pakt, met breuk als gevolg. In Barneveld, een der grootste eier-export-plaatsen van de wereld, heeft de kantonrechter deze week een zware straf opgelegd aan een eierenhandelaar, die gepoogd had on- frissche eieren uit te zenden en aldus onzen naam nog meer schade te doen. Dat is verdiend. Zij, die aldus han delen begaan een misdaad tegen al hun vakgenooten, tegen de samen leving en tegen onze natie. Voor een gering, een onbeduidend voordeel doen zij den handel een onbereken bare schade, een schade die vele dui zenden en duizenden malen grooter is dan het voordeeltje, dat in hun eigen beurs komt. Niet alleen toch dat zij het buiten land wantrouwend en afkeerig i van onze producten, maar ook zij andere concurreerende een bel; Bel de Promotie. Lek kerk er k. Onze vroegere dorpsge noot, de heer J. H. Ronhaar, destijds hoofd der le openbare lagere school, is gisteren te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte met het proefschrift: Woman in primi tive Motherrigh/t Sociëties (De vrouw in de vroegere samenlevingen met bijzonde re vrouwenrechten). Voorwaar een kra nige prestatie om het zonder academische opleiding zoover te brengen. Het bestuur van de afd. Lekkerkerk en Omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw neemt haar taak ernstig op. De volgende week is tenminste een ver gadering uitgeschreven met het oog op de T.B.G-bestrijding bij het rundvee. Lopik. Tol Kerkvoogd der Ned Herv. Kerk alhier, is gekozen de heer 1. ’Kersbergen, zulks in de plaats van den heer C. de Gier, die niet meer in aanmerking wenschte te ko men. Molenaarsgraaf. Gisteravond kwam de heer P. ST, van Brandwijk toen hij bij den kapper v. V. alhier, vandaan kwam, tot de onaangename ontdek king, dat zijn rijwiel was verdwenen. De fiets stond onbeheerd in het donker vlak langs den weg. Waar schijnlijk heeft de een of andere voorbijganger dit niet langer aan kunnen zien en zich toen over het rijwiel ontfermd. Tot op heden is evenwel nog geen fiets teruggekomen en geen spoor van de dader gevon den. Nleuw-Lekkerland. De alhier bestaan-1 de Wiel te Wowwteg j.l 1 T/mIIMvV kou gevat, lastig zijn de 8evo,8en- Neem C steeds een paar wyberMabletten. No. M88 NIEUWSBLADVD0RZUIDHDLL4N0ENUTRECHT I SCHDDNHOVENSCHE COURANT I Telef. 20. M.^drea: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 29 Poatrekenlng 18768

Schoonhovensche Courant | 1929 | | pagina 1