Hofstede en Landerijen. Hofstede Landerijen BOELHUIS 11 KOEIEN Plaatselijk Nieuws. jn^Kde Gemeenteraden. Nerveus Ui Overspannen Onrustig en Slapeloos Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand. Loop der Bevolking. Advertentiën. Notaris H. C. Kooi publiek verkoopen: Bouwmanswoning UI8I- en Boomgaardland Uiieriuaardiand m. Buiienberm fan perceel best weiland Notaris H. C. Kooi DE HOFSTEDE uitmuntend Wei-, Hooi- en Bouwland, Benschop. Lopik-Kapel. Bij inschrijving te huur b. 4,92.10 H.A. Uiei- en Hioliand, 8.38.79 H.A. Ulel- en Hooliani. BlelewIJk. Notaris R. Gallas TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, 8«htwnhov«na0ha Courant VRIJDAG 28 FEBRUARI 1980. door het met een touw aan den muur vaat te binden en in de Theems te laten drijven. Toen heb je het de kleeren van Romme aangetrokken, maar 't onder goed van je zelf. Een zekere kiesch- heid belette Romme's ondergoed te nemen. Je hebt er niet aan gedacht dat je eigen goed anders gemerkt was dan dat van Romme, alleen heb if de B'a gedeeltelijk uitgekrabd. Ver der heb je een briefje geschrevenen in den zak van Homine s jas gestopt. Overigens heb je zijn hand slecht na gemaakt, dat was onvoorzichtig. De vergelijking met je briefje aan mij heeft me veel geleerd. Nu blijft al leen de vraag: waar is Romme. Barnes was verpletterd in een stoel achterover gevallen en scheen een vaag denkbeeld te hebben, dat Hol mes de duivel was of (ten minste daar mee verwant. Hy mompelde, dat Romme op zijn slaapkamer op, bed Iafi- Dat dacht ik wel. Nu Watson ik geloof, dat ik verder dezaak 't best aan jou kan toevertrouwen. Het zal wel het aangenaamste deel van onze taak zijn, mevrouw Romme voor te bereiden op het wederzien van haar echtgenoot. Ik heb geen tijd meer. Bfeskensgraaf. Do A.-R. Kiesvereeni- gin® Meid onder voarmtearBohap van don heer F, van Dam haar jaarvergade ring. Da optkomst wae bevredigend en het verloop zeer geanimeerd. Na een kort welkomstwoord, waarbij de voorzitter memoreerde, wat in het aigeloopen jaar door de vereermginig werd gedaan, las de secretarie, de heer Aantjes, de notulen en bracht hij rijn jaarverslag uit, daarbij met weemoed ge- kond, hoe door het sterven van M. G. de Minijver de vereenigin® een getrouw lid ontviel, een lid!, dat vanaf de oprich ting tot 1926 haar secretaris was en tot oafa zijn dood de A-R. beginselen als raadsiliid en wethouder op publiek terrein uitdroeg. Het versla® van den penningmeester, den heer Jongeneel, stoot met een nar deeli® saldo. De aftredende bestuursleden G. P. Jongeneel, K. Aantjes en A. Plantringa, werden met nagenoeg algameene stem men herkozen. In plaats van den heer D. de Jon®, die wegens vertrek bedankte, we^d ge kozen de heer H. de Ffan-n Tot afgevaardigde naar de in den loop vian het jaar te houden vergaderingen werd aangewezen K. Aantjes. Met blijde- schap kon het meerdere medeleven der jongeren worden opgemerkt. Besloten werd aan de plaatselijke A.-R. Jongeren Studieclub alle mogelijke steun te verflee- nen. De bijeenkomst werd door den voorzat ter op de gebruikelijke wijze gesloten. Een speeltuin te Boskoop. Boskoop. Door den heer "W. Oskam te Alphen zijn aangekocht de perceelen en 65 aan het einde van den Zijde weg, met bedoeling deze perceelen af te bro ken (waarmede reeds een aanvang is gemaakt) en het daar ter plaatse stich ten van een lunchroom. Het is de bedoeling om daar ter plaat se een speeltuin aan te leggen, welke luxe in Boskoop nog onbekend da. De zeer oude en lommerrijke boomen welke op het terrein aanwezig zijn, wor den niet gerooid, waardoor, vooral bij warm weer, ddt een gezellig zitje belooft te worden, temeer waar het geheel op het kruispunt N oordedmde-Z ijdeweg is Onder leading ran den directeur, den heer Markx uit Alphen, gal ds R.-JL Harmonie „St. Qaecdlea" dn het R.-K. moest hebben opgesloten en (haar dear hebben laten verhongeren. Geen bediende zou bij avond voorbij drie deur gaan. Maar de vreeseüjkste legende was die welke genoemd werd de „Terrsswind", een vreemd en geheimzinnig geluid, dat som» op het westelijke terras werd ver nomen en altijd de harten van hen, die het (hoorden, vervulde, met een onbe- schrijtelajken smgaf. Wee over het edele huis van Arden, wee over de deftige oude Towere, wan neer het geluid van den terraewdnd werd gehoord! Het was onheilspellend en grie- rolig; voor hen, dde het voor het eerat hoorden, leek het in het begin een zacht windje, dat geen blad in beweging zou brengen; dan verhief het zich lang zamerhand, hoe, dat was niet te zeggen, tot bet geloei van den geweldigsten storm, een wind, die soheen in te houden het angstgeschreeuw en de noodkreten van een gevangen ziel. En wie dmtwnjiaT luisterde, voelde zich verstijven van angst De wind klaagde, huilde, gierde, woed de, smeekte, zuchtte, en dan evenals hij langzamerhand luider wa« geworden verminderde hij weer en stierf weg. Het vreemdste van alles was, dat, terwijl de terraawind woed, alles onbewegelijk in plechtige stilte daar stond. Geen tak, gdbn blad verroerde zich; als al de bloe men in bloei stonden, wanneer de wind opkwam, was er nd et één van die het fiere kopje boog. En dat maakte de heele zaak zoo griezelig. Er waren mensohen, die niet bijgeloo- vflg waren en die geen waarde hechtten aan de legenden, die trachtten dit te ver klaren uit natuurlijke oorzaken. MaW het grootste deel van het landvolk, geloofde in de legende, die aldus luidde: Leoldne, graaf van Arden, was al een man op leeftijd toen hij trouwde met Ma- dota», 4» Joojrti MMm ru m u- haar laatste vastenavondudtvoering in dSt seizoen. De uitgevoerde nummers mu ziek stonden wederom op hoog pedl en gezegd moet worden, dat onder de zeer deskundige leading van den heer Markx de voreenagdo® goed vooruitgaat. Na de eerste vijf nummers muziek trad op het duo Boeenaoh, dat ook het slot gaf. Het is weder een onvergetelijke avond geworden, die menigeen nog lang in ihet geheugen zal blijven. Boskoop. De Raad vergaderde on der voorzitterschap van burgemees ter Colijn. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter o.m. mede, dat ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, houdende bericht der goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting "29 (tegemoetkoming aan de neeren D. Scheer en S. Karman.) De missive van den heer W. J. Bastiaanse, len stenograaf bij de Sta ten Generaal, betreffende de levering van een stenografisch verslag van 't verhandelde m de vergadering van den Raad dezer gemeente, was voor den heer Kleef (V.B.) aanleiding Qm aan te dringen op een analytisch ver slag. De hooge kosten waren echter de oorzaak, dat het voorstel schipbreuk leea. welke hoofdzakelijk de verschillende De mededeelingen van B. en "W. benoemingen betroffen, welke gedu rende de laatste weken hebben plaats gevonden, lokten vooral van de zijde van de R.-K. Raadsfractie critiek iiit. Besloten werd tot verkoop van een perceel bouwgrond aan het v.m. To renpad aan Mevr. de Wed. C. Schaum Het antwoord van B. en W. op door den heer W. de Rui)ter gestel de vragen, betreffende dè handels avondschool, was voor laatstgenoem den aanleiding om de vraag te stel len of het met gewenscht is twee gedelegeerden in net bestuur van deze schodl te benoemen. Het voorstel van B. en W. om te besluiten tol vaststelling van de voorschotten over het jaar 1930 toe te kennen aan de besturen van bij zondere scholen voor gewoon .lager én uitgebreid onderwijs, wordt zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Enkele andere aanvragen van be sturen van bijzondere scholen om toekenning van de gemeentelijke ver goeding, werden gesteld in handen van B en W. om advies. Aan B. en W werd machtiging ver leend tot het afbreken van het brand spuithuisje aan de Biezentocht. Het advies van B. en W. om niet tot het instellen van een Esperanto- cursus over te gaan, werd na eebige discussie aangenomen. De heer Mesman (A.R.) ontpopte zich daarbij als een warm voorstan der van het Esperapfo. Besloten werd voorts tot den bouw van zes arbeiderswoningen, ten be hoeve van het personeel der gemeen te-bedrijven. Het voorstel van B. en W„ betref fende de oprichting en 'de exploitatie van een radio-distributie, werd ver worpen met 8 tegen 4 stemmen. Voorloopig komt er van een radio distributie-centrale in Boskoop 'dus niets. Tenslotte werd besloten tot onder- handsche gunning van den aanleg van een 2e persleiding voor 'de waterlei ding en tot waterlevering aan de ge- cemeenten Alkemade, Leimuiden en Rijnzaterwoude. Hardlnxveld. Tot onderwijzers» «on d« bijzoudaro lagere school in Wijk B, hoofd d« hear A. Bonman, is met ingang mn 1 April 1930 benoemd mej. G. P. L. Steen/winkel te Spijkeniuwe De door Burg. en Wetih. dezer ge meente op 22 Februari j.l. vastgestelde Kiezerslijst bevat 3249 namen. De Spaarbank Hardinxveldr—Gdee- INQEZONDEN MEDEDEEL ING. - rttw-W JgiSjfctfWTfV*? o/v/zv burigen baron. Zij had zich lang -tegen het huwelijk verzet, doch werd er ten «lotte toe gedwongen. Een' portret van haar hangt ln de groote galerij. „Modoline, gravin van Ar den, vrouw van Leoline, den vijfden graaf." Het ls het portret van een lief, geestvol medsje met de schaduw van een vroegen dood ln haar oogen. Er wiaa geen geschiedenis aan verbon den van een trouwelooze eohtgenoote, «tocht» van wreedheid. De oude graai Leoline bemerkte spoedig, dat zijn vrouw hem niet liefhad. In het begin deed hij al zijn best om haar afkeer van hem te overwinnen en toen hij meende, dat ddt onmogelijk was, begon hij haar slecht te behandelen. Hij schold haar uit en ver vloekte haar. Meer don eens had hij zijn sterke rechterhand opgeheven en had haar geslagen, totdat zij bang voor hem werd en reed» beefde bij het geluid van zijn stem Dat ergerde hem nog meer. Op zekeren avond hadden zij weer een horigen twist; zij verklaarde, dat zij zich in de rivier zou werpen; ihij spotte er mee en lachte haar uit. „Ik zal het doen!" riep zij dn uiterste wanhoop en radeloosheid. „Ik ga naar een andere wereld en zal bidden om wraak over jou. En ik zal terugkomen, telkens wanneer er schande, oneer, ziekte en dood boven dit huis hangt I Ik zal tot je komen op de Vleugels van den wind en je zult genoodzaakt zijn mijn stam te booren!" Zij snelde naar de rivier en verdronk zich. De eerste keer, dat de vreeseÜjke wind die later bekend werd als de ter- raswind werd gehoord, was juist vóór de oudste zoon van dsn graaf stierf. Toen werd hij dagen lang van te voren gehoord ofschoon als hij op 't luidst was, de Ma den van de boomen op het terras niet bewogen. En toen het nieuws van den dood no lijn gom <hm bereikte, rw- sendam heeft aan de bedde bewaarscho len in deze gemeente elk f 100 geschon ken en aan de beide nutèbriiblioth eken elk f 50. DE OUDE KRUISKERK VAN HOORNAAR. Er moet veel verbeterd worden. Hoornaar. Weer is aan de reeks van verbeteringen van ons kerkgebouw eens toegevoegd. Nu heeft men het buiten- terrein eens onder handen „genomen en een kiezelpad rondom het kerkje aange bracht. En wel zeidien zal met zoo ge ringe koeten 'm zoo in het oog vallende verfraaiing zijn verkregen. In den loop der tijden is al te veei teloor gegaan van de oorspronkelijke kruiskerk, waar van in de Raadszaal no® een afbeelding hangt Het moet ivoor vejen een prettige ge dachte zijn te weten, dat zij straks het pand, dat aan hun zorg werd toever trouwt, verrijkt aan inhoud en in zeer verbeterden staat aan het volgende ge slacht kunnen overdragen. Heel jammer ie het, dat aan onzen toren nog steeds niets werd gedaan, terwijl dit toch zoo dringend mooddg is. Vooral de westmuur ziet er zeer bouwvallig uit. Groote don kere gaten zijn er in te zien, zoodat zelfs kinderen het groot gevaar van vallend puin opmerken, dat hun steeds bedreigt. Als er soms in hun, achteloosheid, tij dens het luiden der klok op de kerke- stoep komen, hoeft Kees, de klokkenist, ir een enkel woord te spreken en naar de gevaarlijke hooge plaatsen te wijzen, of dlireot trekt angstig de een den ander weg naar veiliger speelplaats. Vaak ook toornen voorbijgangers elkaar de zieke, uitbuigende plekken in de op gaande loodlijnen. Reeds bijna een eeuw geleden werd op sen blijdan feestdag een meisje door een losgeraakten steen doodelijk getroffen. En zelfs na dat on geluk ia de toestand er helaas biet be ter op geworden. Wel is te zien, dat er af en toe kleine herstellingen hebben plaats gehad, maar deze hebben het bo vengenoemd bezwaar niet kunnen be zweren en den toren er niet mooier op gemaakt. Door al dat lapwerk doet de toren nu soms denken aan een oude, wite verschoten werkbroek, waar een zuinige huisvrouw weer een nieuw donker zit vlak en dito knieën heeft ingezet GClukkig heeft ons gemeentebestuur reeds eenige jaren terug ingezien, dat slechts een aAgeheele restauratie uit komst kan brengen en tevens besloten zoo mogelijk den toren door dat middel voor het nageslacht te bewaren. En dat is zeer te prijzen 1 Moge de toren met de kerk nog eeuwenlang het onveranderlijke middelpunt van ons dorp vormen. Het is ook al weer eenige jaren geleden dat ons gemeentebestuur de hulp van het Rijk heeft ingeroepen voor £e ffinancde- oor de ffinanc ring der restauratie. Eenige Hiaagsohe 'hoeren hebben toen spoedig daarna Hoornaar* met een bezoek vereerd en den toéstamd hier nauwkeurig opgenomen. Ben ik wel ingelicht, dan is er nadien noodt meer iets van „Monumentenzorg" gehoord. Maar laten we hopen, dot het wachten nu spoedig ten einde aal zijn en onze burgemeester weldra de blijde tijding ontvangt, dat er afdoende zal worden geholpen om het oude torentje weer te maken tot de trots van onze ge meente. Krimpen a.d. Lek. W. van d«T H. kwam met een hand tussöhen een bieten- machine, waardoor hem eenige vingers bijna afgesneden werden. Krimpen a.d. IJseel. Aan L van Duij- vendijk, van de lichting 1930, dezer ge meente, is uitstel van opkomst voor eer ste oefening verleend voor dan tijd van één jaar. Wegens vertrek ls aan den heer J Vlaaboom ontslag verleend als leeraar van den Avondcursus en ia daarvoor als opvolger benoemd de heer P. G. Kil- jan. Ottotand. De kiezerslijst dezer gemeen te, zooals zij op 22 dezer door B. en W is vastgesteld, bevat de namen van 334 kiezeTs(eoeen) voor de Tweede Kamer, 334 voor de Provinciale Staten en 331 voor den Gemeenteraad. Door de Ned. Herv. Medsjesvereeni- ging „Martiha" werden aan een 15-tal behoeftige gezinnen ruim 60 in het afge- loopen jaar vervaardigde kleedingstuk ken uitgedeeld. - In deze gemeente i® ln den dienst der posterijen heel wat veranderd. De ochtendbestellring komt ruim een uur lan ter, terwijl de middagbesteliMng ie opge heven. In plaats daarvan is een avond - bestelling ingevoerd van A 1 tot B 5, even over de St Jocobsbrug. Werden vroeger de bussen tweemaal gelicht, thans gebeurt diirt driemaal en wel v m. 7.10>11 en des nam. 16 40 uur Ook Zondags heeft om 7 10 des voormiddag» een busliohting plaats Ouderkerk a.d. IJssel. Woensdag avond werd in de Ohr. School I, hoofd de heer H. W. van Dfeum, een Ouderavond gehouden. Vele belangstellende audi waren opgekomen. Nadat de voorzitter de heer G. J, Hoogendijk de samenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend, vertelde het hoofd der school van „Klei ne vossen in 't schoolleven". Daarna heri nnerde meester Van de Merwe aan het verband tusechen „Opvoeding en Doops belofte". Na de pauze sprak tot slot meester De Rek over „Hst onderwijs in de kennis der natuur". Ter afwisseling wend door de dames-onderwijzen een stukje zang of muziek ten gehoore gebracht, terwijl door verschillende leer lingen proeven werden gegeven van wa' werd geleerd. Minlek en zang. RaauwIJk. Ziehier twee dingen, waar naar in den tegenrwoordigien tijd veel ge luisterd wordt door middel van de radio. Het hlijkt echter wel eens, dat men daar om voor openbare uitvoeringen niet veel meer gevoelt. Dat leek ook zoo op de uit voering van de Ohr. Zangvereenigiing „Halleluja" te Sluipwijk j 1. Dinsdagavond in de SJiudpwijksahe kerk. Nu kan het zijn dat men er geen groote verwachting van had. Maar zij die kwamen zagen hun verwachting ver overtroffen. Het was een avond van muzikaal genot Over het algemeen is het programma goed afgewerkt. Zoo ooi het stuk voor orgel en viool, gespeeld door den heer J. van Bodegraven Jr. orgel en den heer Ro- mijn (directeur) viool, werd uitstekend uitgevoerd eij het bleek dat de heer Romijn evengoed met viool en strijk stok kon omgaan als met den dirigeer stok. Een woord van lof is ook hier op zijn plaats aan de goheele vereeni ging, die in aanmerking genomen den# korten tijd van voorbereiding, van enkele nummers en het klein getal, wer kelijk iets goeds gepresteerd heeft. Wij hopen, dat er zich maar velen bij zullen aansluiten. DEN MEDEDEELING. Oebruik hiertegen de Zenuwstlllende en Zenuwsterkende Ml|nhardt's Zenuwtabletten Olsien Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. vloekte de oude graaf LeoUoe, den rusto- loozen geest vut rijn vrouw. De tweede maal woel de terrarortaid, toen graaf Pomfrel regeerde en lijn jonge vrouw ieder uur haar eerste kindje verwachtte. De terroswind stal weer op en woed de met een vroesedijk gieren. Niemand wilde aan de arme gravin zeggen, wat het beteekende, maar dat hielp ihaar niets. Het eerste geluid werd te middernacht gehoord en op den mid dag stierven zoowel moeder al» kind. Toen begonnen de mensohen bang te rden. De derde maal gebeurde het, toen graaf Leofrio w&e gaan jagen. Plot seling begon de terraswind te waaien tot schrik en angst van de geheele huishou ding en des avonds werd graaf Leofric dood thuds gebracht. Tallooze malen daarna was de terras- wind nog de voorbode van vreeeelijk verderf voor ihet huis Arden, tot de inwo ners van het groote, oude kasteel er even vast in geloofden als in de sterren Wat ook andere mochten zeggen over den terraswind en hoe zij dien ook moch ten pogen te verMorea, do bedienden van het kasteel beschouwden dien steeds als slecht voorteeken. Leed en smart, ziekte of dood, moesten volgens hen altijd volgen. En nu, tot groote ontsteltenis van de trouwe dienaren, van het huis Arden, was de terraswind weer gehoord. Niet luid of sterk, of woest ditmaal, maar met een Hagend gehuil, dat akelig was om te boom. Toen de verschrikte beddenden een voor een bij de huishoud ster kwamen om het haar te zeggen, wei gerde zij naar ben te luisteren. Zij be rispte hen, dreigde hen, verklaarde, dot zij hen zou ontelaan; maar zij kon de wind niet doen ophouden, nodh hun angst Het bijgeloof lat er bij de bedienden M «tp ia, M ING nM* wt*a»b»p- pelijk# verklartug, ram hst y»raohtto»l bij hen ingang gavomden .had. Men begrijpt, dat het niets ander# wae den de «ging ven den wind in een onderaandeohe gang naar de jee bij opkomende storm, Dat ie immens al ven te voren aan de nee te merken? Vandaar dat de wind gehoord werd ronder dait de boomen rich bewo gen. En dat die terraswind altijd gehoord werd, weneer er onheil dreigde, was louter overdrijving. Er waren wal ram pen gebeurd ronder dat de wind gewaaid had. Maar dan werd het niet opge merkt. Zoo gaat het met eiken vorm van bijgeloof. De enkele koeren, dat rersohijn, eelen en gebeurtenissen samenvielen, Met men er verband tueeohen. In de meeste gevallen hehben de gebeurtenissen Pleet# ronder veoratgeande veractoijnae- len. Maar dan wordt er niet op gelet. Dat had ooi het personeel van den graaf nooit gedaan. Ze hieven due angstig naar den terraewdnd luisteren. En dat wee de eenige schaduw op den eohoonen dag, die de graaf en gravin Arden naar buie De graaf en de gravin waren naar Italië gewroet voor hun huwelijkereie, waarvan beiden roer hadden genoten. Hij had haan gebracht in alle eteden van Italië: naar het tadrarlijke Rome, het oude Verona, het heerlijke Napels, het scihnlderaclMige Venet# en Dady Ar den had er van genoten met heel haar poëtische Met. Nil keerden Mj naar huis. De vlaggen wapperden vroolijk, de miiMakkorpeen epeeldem hier en daar waren triomfbogen opgeriohi Aan alle kanten nag toen het woond „welkom" be- schenen deer de heldere Auigueiue-non. De nonen bloedden nog, de groote lejie- kelken «tonden stralend wit in bet ron- fchti het koren rijpte in de relden; die gloeiend» Meuren van rijp fruit fonkelden I» hmafwdM; de lutftt wu heldee GROOT-AMMERS. De heer A. de Waard is met kennis geving afwezig. De vergadering wordt door den voorzitter mei gebed geopend Het lezen der notulen wqrdt aangehou den. De Voorzitter herinnert er aan dat op hoogen leeftijd is overleden het oud-raadslid de heer J. Schep. Spreker zal niet verder stilstaan bij de verdiensten van den heer Schep gedurende zijn ruim 40-jarig raads lidmaatschap. want hij heeft dit kort geleden nog gedaan bij diens afscheid als raadslid en bij de aanbieding van een geschenk vanwege de gemeente. Zijn asch ruste in vrede 1 Deze woorden worden door de leden staande aangehoord. Mededeeling wordt gedaan V&n de volgende Ingekomen stukken, die allen voor kennisgeving worden aangenomen: bericht van Ged. Staf- ten, dat de goedkeuring der begroo- ting 1930 is verdaagd, gevolgd'door toezending van de goedgekeurde be- grooting over dat jaar; bericht van goedkeuring van de volgende beslui ten; geldleening haven; wijziging in structie van den keurings-veearts en verschillende comptabiliteitsbesluiten; bericht, dat de bijdrpge aan den keu ringsdienst van waren Over 1928 geen wijziging behoeft en het rapport van dien dienst over het 4de kwartaal 1929; dankbetuiging van het bestuur der Chr H.B.S. te Dordrecht voor het verleende subsidie en van den heer W. A. van Hof voor de ver hooging zijner jaarwedde als amb tenaar ter secretarie; het verslag der commissie lot wering van schoolver zuim' over 1929; berichten van L. Eiikelenboom ,dat hij zijn herbenoe ming tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur en van A Brussaard". dat hij zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aan neemt; voorts processen-verbaal van de op 29 Nov. en 24 Jan. jl. plaats gehad hebbende opnemingent van kas en boeken van den gemeente-ontvan ger. waarbij deze in orde werden be vonden. Op voorstel van .Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen be sloten. lo. om aan de plaatselijke land- storm-afdeeling voor 1930'uit de ge meentekas een subsidie van f 25 te verleenen met bepaling dat als de kosten der afdeeling lager zijn, het restant zal worden afgedragen aan en blauw, de rivier stroomde snel met zachtt giOTuiqoh naar de zee. Iedereen was vroolijk en opgewekt hij wa» zoo welkom op zijn oude kas teel, deze graaf, dde zoo geliefd was door zijn volk. En de sdheooe dame, drie hij 1 als zijn vrouw mee naar buis braöht, was eveneens meer dam welkom. Er was maar één dring, dat een scha duw wierp op deze vroolijke feestelijkheid. De terraswrimtd woei zachtjes, dat is waar, maar met een klagend geluid, dat allen drie Het hoorden, angst aanjoeg. De huishoudster wa« bijna in wanhoep. Zij raadpleegde den huisbewaarder, die grijs geworden was in dienst van de Arden», maar wat kom hij zeggen? De morgen van den dog, die hen thuis zou brengen, brak aan met blijden zon neschijn, maar de bedienden haastten zich haar te vertellen, dat de wind woei. Zij legde hen met boaze woorden het zwijgen op, maar daarna zond zij om den ouden huisbewaarder en zij beiden gin gen tezamen op het terras. „Natuurlijk kunnen wij er niets aam doen, Ortom", zei zij. „Ik ben niet zoo dwaas om te denken dat wij de winden hemels kunnen stillen, maar ik zou alles hebben willen geven, als dit niet was gebeurd juist nu." „Ik ook", zuabte de oude man, „want dart geluid komt nooit zonder onheil te brengen over het huis van Arden." Wat kan het beteekemen?" vroeg juf frouw Streworth, die, ofschoon zij ande ren er op -een gezonde mamier over be straite, zelf een mi. de meest bijgedoovige vrouwen omder hen was. „Beteekient het leed, schande, riekte of doodiP" (WwdX vervolgd). TWEEDE HLAP NIEUWSBLAD VOOR ZUTB-HOLLANP EN UTRECHT; GWiMWhoraraPh» Courant VRIJDAG 28 FEBRUARI 1990. de gewestelijk® landstorm-commissie; 2o. voor kennisgeving aan te nemen een verzoek van »Burg. en Weth. van Gorincham om een bijdrage van f 10 per school beschikbaar te stel len voor een paedagogische electri- citeitB-campagne; 3o voor kennisgeving aan te nemen een verzoek van de afdeeling Zuid- Rolland der Vereeniging. van Ned. Gemeen len om een bijdrage van één- vierde cent per inwoner beschikbaar te willen stellen voor een eenvou dige aankleeding van de bestuurs kamer dier vereeniging; 4o voor kennisgeving aan te nemen een schrijven van den „secretaris der raads-commissie in zake een kring archief te Schoonhoven, waarbij aan diverse gemeenten gejégenheid wordt gegeven in een door ae gemeente Schoonhoven te bouwen archiefplaats ruimte te huren voor het opbergen van archieven vooir f 4 per strekken de meter en per jaar; 5o. aan het Burgerlijk Armbe stuur alhier over 1929 uit de ge meentekas een extra subsidie van f 500 te verleenen; Oo. aan de Bijzondere School al hier, ingevolge art 101 der L O. wet voor 1930 een voorschot te verleenen Man f 700; 7o. de afrekening met de betrok ken gemeenten ingevolge art 205 der L O. wel over 1929 aldus vast te stel len dat zullen betalen Streefkerk 1 179 38; Langerak f'64.06 en Nieuw- poort f 139 34; 8o de begrooting 1929 te wijzigen tot een bedrag van f 517.50 en 9o. op die begraoting af en over te schrijven eên bedrag van f 1242. Van het dagelijksch bestuur Van 't SchoolartsendJstrict Lek en IJssel, is wederom een verzoek ingekomen om tot dit district toe te treden. De Voorzitter herinnert aan de uitvoerige bespreking, welke bij een gelijkluidend verzoek in de vergade ring van 15 ïebr. 1929 werd gehou- déh; Burg en Weth. stellen ook thans, by meerderheid van stemmen voor om toe te treden, welk voorstel na eenige bespreking met 4 tegen 2 stem men wethouder Voorspuij en de heer Zwart Voorspuij wordt ver worpen. Benoemd wordt in de vacature— Hoogenkamp, tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer A. Brussaard, terwijl de heer E. van As, als zoodanig wordt herbenoemd. Waterleiding voor Grool-Antmers. Na uitvoerige bespreking en na voorlezing der verschillende artike len, welke door den adviseur der ge meente, Mr La Gro, werden toege licht, worden met algemeene stem men -vastgesteld de voorwaarden, waaronder door den gemeenteraad concessie wordt verleend aan de N V. Alblasserdamsche waterleiding te Alblasserdara voor de exploitatie van een drinkwaterleiding in deze ge meente. (Op den inhoud dezer con- cessie-voorwaardep komen we nader terug). De Voorzitter herinnert, dat hiermede het werk van Mr. La Gro als adviseur is afgeloopen; aan Mr. La Gro hebben we te danken, dat we op zulke voordeelige voorwaarden waterleiding in onze gemeente zul len krijgen en dit valt vooral op als we dit plan leggen naast 'de vroegere pogingen tot watervoorziening, spr. betuigt hem dan ook namens den gerafenteraad zijn hartelijken dank voor het vele werk, dat hij in het be lang der gemeente op zien heeft wil len nemen. De heer La Gro wijst op de prettige wijze, waarop het College van Burg. er. Weth. met den adviseur heeft wil len samenwerken, daaraan is het te danken, dat alles op zoo gunstige voorwaarden voor de gemeente is tot stand gekomen. Hierna, sluiting. EEN- KIND VAN DEN DOOD GERED. Vader en moeder waren jveg- Buren van de familie Lagerman, die op de eerste verdieping van pand 26 aan de Lange Torenstraat te Rot terdam woont, hoorden hulpge schreeuw uit de woonkamer komen. Men trachtte de woning binnen te komen, maar de deur was gesloten. Aangezien men ook een brandlucht en rook waarnam, werd de politie gewaarschuwd. De agent Brons, de bekende man uit het proces-Lans, begaf zich naar de woningsen vond de deur nog ge sloten Inmiddels was de „rook, die door de kieren en naden naar bui ten kwam, dichter geworden en om dat de buren meedeelden, dat zij kin deren hadden hooren huilen, for ceerde de politieman de deur. Door den verstikkenden rook be gaf hij zich naar de achterkamer, waar hij eën driejarig knaapje bijna bewusteloos aantrof Hij droeg het kind naar builen, waar het spoedig bijgebracht kon worden. Inmiddels was ook de brandweer verschenen en het gelukte deze, het begin van brand te sluiten. De beide ouders waren naar hun werk en hadden, om te voorkomen dat het kind bij de kachel zou ko men, de deur afgesloten. Het ventje heeft waarschijnlijk kans gezien, lu cifers in handen te krijgen. 'Het bed was reeds in brand geraakt. Door "het kranig optreden van om wonenden en politie M een ernstig ongeluk voorkomen. EEN VECHTPARTIJ IN DE SCHOOL. Omdat broertje geslagen zou ztfn le Montfoort heeft zich op een jongensschool een ernstig geval van misnandeling voorgedaan. De onder wijzer J. K B. V had een zoontje van Üh. v. d. H. strafwerk opgegeven dat na afloop van de scnooluren moest klaar gemaakt worden. De jon gen ging om twaalf uur naar huis en deed daar de mededeeling, dat de meester hem geslagen had. Dit werd direct voor waar aangenomen en een oudere broer van den jongen, A. v. d H., vervoegde zich om half twee aan het lokaal, waar genoemde on derwijzer les gaf. Zonder iets te zeggen, gaf hij hem direct met een scherp voorwerp een slag in het gelaat en wel zoodanig, dat het glas van zijn bril in de oogen drong Een hevige vechtpartij ont stond hierop, waarbij de onderwijzer het onderspit moest delven. Door het geschreeuw^ der leerlingen gealar meerd kwam uit het andere lokaal de onderwijzer J. die de vechten den trachtte te scheiden De woede van den belager trof echter toen den tweeden onderwijzer, diens geheele jas werd in' flarden gescheurd. De kinderen moesten allen de school ver laten Er werd geneeskundige hulp ingeroepen, die ongeveer anderhalf uur met het slachtoffer bezig was en een noodverband aanbracht. De politie is van het feit in kern gesteld. MASSA's GAS ONTSNAPT. Maandag ontdekte men op het ter rein der gasfabriek te Deventer, dat de groote gashouder opeens nagenoeg ledig was, hoewel kort te voren nog geheel gpvuld. Lr had een massaont- snapping van gas plaats gehad, waar bij hel een wonder mag neeten, dat tegelijk geen ontploffing was voor gekomen. Bij onderzoek bleek, dat aoor een mechanisch gebrek in den gastoevoer naar den gashouder de groote ketel scheef was gezakt, waar door het gas met geweldige kracht naar buiten was geperst. Naar schat ting heeft zich een hoeveelheid van niet minder dan 8000 kub. meter een weg naar buiten gebaand. Om toch nog in de behoefte aan gas voor de stad te kunnen voorzien, is in aller ijl de watergasfabriek in werking ge steld. ACHT MENSCHEN VERGIFTIGD. Omdat hy zoo graag Iemand zag sterven. De Amerikaansche politie heeft de hand gelegd op een man, die acht vergiftigingen op zijn geweien heeft, zooals wy reeds kort meldden. De gearresteerde heel James Baker en werd in de wandeling „Texas Jim'' genoemd. Hij verklaarde bij het ver hoor voor de politie, dal hij nooit de bedoeling heeft gehad, iemand in het bijzonder te dooden, doch dat hij werd geboeid wanneer hij menschen zag lijden en sterven. Hy had veel detective-romans gelezen en een bij zondere belangstelling gehad voor raadselachtige misdaden. Sedert Zijn ieugd droeg hij verflif in zijn zakken. Hij beweert apotheker te zijn, doch verscheidene jaren als matroos te hebben gevaren. Den eersten keer dat de lust bij hem opkwam iemand te doodqn was toen hij in 1 een matrozenherberg in lexaa zat, „Naast mij", verklaarde hij „zat een man een 'kop koffie le drinken. Plotseling bekroop mij de lust, dien man te zien sterven. Toen hij het hoofd omwendde wierp ik eenig vergif in zijn koffie Hij dronk ze op en viel bijna onmiddellijk dood neer". „Texas Jim" heeft erkend, dat hij een paar jaar geleden een zekeren Henry Gaw, den nachtwaker van de laboratoria van Guggenheim te New Vork heeft gedoocl door cyaankali in zijn koffie te strooien. Hij had een f»aar weken voor Gaws' dobd in de aboratoria gewerkt, doch was plot seling verdwenen. Hij heeft op dezelfde wijze matro zen aan boord van een schip op weg naar Venezuela gedood en drie „leden van een bemanning, die in haar ge heel ziek werd tengevolge van het gebruik van vergiftigde koffie. DE GEVOLGEN VAN HOOI- BROEI. Uil Bolzano wordt gemeld, dat te Glofenza in de Val \enosta tengevol ge van hooibroei een brand ontstond die zich zeer snel uitbreidde en bin nen korten tijd twintig huizen had aangetast. De dorpsbrandweer stond machteloos en assistentie werd inge roepen van vrijwilligers, militairenen van de brandweer van de naburige steden. Ruim 400 menschen namen aan het blusschingswerk deel. Een oude vrouw en een aantal kinderen konden mei moeite uit eenige bran dende huizen worden gered. Na on geveer vijftien uur was men den brand meester. De huizen, waarin het vuur heeft gewoed, zijn geheel afge brand. Twintig gezinnen zijn dakloos en de schade wordt geschat op een millioen lire. Drama door een jaloersch echtge noot. Te Parijs heeft een hotel houder getracht zijn beeldschoone vrouw door revolverschoten le dooden. Daarna loste hij eenige scho ten op zich zelf. Beiden werden zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De aanleiding van dit drama was, dat de jonge vrouw haar echtgenoot had verlaten om zich naar Italië te begeven, waar haar een betrekking als filra-aclrice was aangeboden. Toen zü na eenige maanden in Pa- rjjft terugkeerde, zocht haar man haar op in een hotel waar zh logeerde en eischte van haar, dat zij met hem mee naar huis zou gaan. 'Toen de vrouw hit weidde, ontstak de ho telhouder in blinde woede, waarna hij de bovenvermelde gruwelijke daad pleegde. De toestand van den man is hope loos. Moeder en kind door wolven ver scheurd. Dezer dagen reisde een Arabische vrouw met haar drie kin deren van een klein dorpje in de buurt van Beiroet naar de stad toe. Zij huurde daarvoor een auto, .om dat treinverbindingen in die buurt niet bestaan. Onderweg viel de chauf feur ,een Mohammedaan, haar zoo lastig, dat zij zich ernstig tegen hem moest verzetten. De man heeft haar toen buiten den wagen gezet. Daarop is hij doorgereden. De vrouw heeft eenigeu tijd lat^r een twedden automobilist aangeroe pen, die verklaarde alleen maar twee van haar kinderen mee te kunnen nemen. Zij zelf en het derde kind moesten maar Ioopen. Toen hij in Beiroet aankwam heeft hij mededee ling gedaan vflti de komst van de vrouw, die echter zeer lang weg bleef Een hulp-expeditie werd uitge zonden, die echter niets dan de been deren van de vrouw en het kind vond Zij waren onderweg door wolven verscheurd De beide chauffeurs zijn door de politie aangehouden. VERSCHRIKKELIJKE WRAAK VAN EEN AFGEWEZEN MINNAAR. Uit Tunis wordt melding gemaakt van de verschrikkelijke wraak van een afgewezen minnaar, die een be kend iniandsch kunstenares ver moordde door haar bed in brand té steken De naam van het slachtoffer is Habita Messika, een der grootste kunstenaressen, die Tunis heeft ge kend. Zij had zich in" het bijzonder toegelegd op oude Apabische liede ren. Zij was kortgeleden van een suc cesvolle reis in Europa te Tunis te ruggekomen. Toen zij door een vreemd geluid wakker werd, ontdekte zij, dat haar bed in brand stond en dat in haar nabyheid de afgewezen minnaar, Jaou Memoun geheeten, stond. Het meisje kreeg brandwonden, waaraan zij den volgenden ochtend overleed. Jaou Memoun die op het hulpge roep van het meisje de vlucht nam. werd later in zijn hotel gevonden. Hij had de deur van zijn kamer gesloten en toen de politie ze openbrak, be merkte zij, dat hij zijn meubels in brand had gestoken en een poring had gedaan, om zich met zijn turban te worgen. Hij werd naar het zieken huis gebracht,waar hij in doodsgevaar verkeert. GOUDA Februari;. Geboanen: MaHhaMa dhristim Petronefl- lo, d. van A J Krebaum en G. M. de Wit. Louise Regima Maria, d. mn A. J. A. Vos en W. S. Srtookmamn, Turf markt 122. Samuel, z. van D. Spek snijder en G. Vamk., Keizerstraat 106. Cornelia, z. van, H. J. Veerkade en H G. Hoek, R. van Gatsweg 216. Johannes, z. van D. Romeijn en A. Kamsteeg, P. C. Botinatraat 90. Jacob Johannes Cor nells, a. van J. P. Oskam en A. Pan», GronjestraaJt 18. Getrouwd: W G. J. v. d. Linden en C. Boot. W. Verweulea en W. M. de Jong. Overleden: P. Sterk, oud 72 j. J van Leeuwen, oud 83 j. G. J. A. G. van Volzen, oud 58 jeohtgenoote van N. F. van Duijn. C. PortuLt, oud 67 j„ weduwe van. J. P. van dec Pool. GIESSENDAM. Febr. Ge/boren: Pietje, d. van K. Deventer en T. de Bruiu Rozina Bieternella, d. van J. den Breejen en K. Vermeulen Jan Willem, z. van T. Sluimer en A van Wijngaarden. Ondertrouwd: H. Rowmdaal, oud IS J en A. 0. van Noordennen, oud 17 j. Gebrouwd: Blokland, oud 95 j., we duwnaar van A. de Groat en H. Smat, oud 28 j. KARDINXVELD. Februari. Geboren; Maria, d von G. G. de Rnd- ter en J. W. van den Hil. Teuntje, d. van G. P. Kraaijeveld en A. Maas. Amtje Gomiefllia, d. van D Zondervan en J. van der Kooij. Getrouwd1: G Ooetrom en J. Tromp. A. Boon en J. van Gent. H. van der Weiden en H. van Iperen. Overleden: A. van der Linden, oud 85 j., weduwnaar van H. den Breejen. OTTOLAND. Februari. Getrouwd: M. .van den Berg en A. Stuij. T. dien Hartog en G. Hooikaas. Overleden: J Bos, oud 78 j., weduwe ■van A. de Jang. A. Kooijman, oud 78 j. IJSSELSTEIN. Februari. Geboren: HendrtQoua, z. von J. Ari- aans en M. van der Gun. Getrouwd: G. 0. le NobiLe en C. M. Jonger den. Hoe vindt u m'n nieuwe schoenen? Dat zail ik wel een» vertellen als i'k de rekening heb gecien. LOPIK. Loop der bevolking van 1 tot en met 15 Februari Ingekomen: G. den Oudsten, van Jaars veld; J. von Elteren, van Jaarsveld;- A van Vliet, van Benschop; O. J. van Kat», van Benschop. Vertrokken: M. J. de With, naar Streef kerk; H. G. Hoogendoorn, naar Jaars veld; J. J. ram Kat», naar Valkenburg; Johannes van Kots, en gezin, naar Wriil- lige-Dongerak; A J. van Beek, naar Jaarsveld; H. van Jaarsveld, naar LTs- J AARS VELD. Loop der bevolking van 1 tot en met 1 öFdbruari. Ingekomen: P. van der Vtiist, van Juit- phaaa; H. Pot en gezin, van Gouda.; H- G. Hoogendoorn, van Lopik; A J. den Hartog, van IJeselstein; A J. van Beek, van Lopik; M. J. van Oort, van Bergam bacht Vertrokken: T. Poortvliet, naar Delft; J M. Kool, naar Vreeswijk; G. den Oud- aten, naar Lopdk; A. van Elteren, naar Williige-Laugerak; J. van Elteren., naar Lopik; B. Lakerveld en .gezin naar Den Haag; P. Damsteeg, naar Wiillige-Lange- rak; H. Eikelenboom, naar Utrecht; N. van Beusekom en gezin, naar Haa»- tredhit; G. Fluit en gezin, naar Gapelle a.d. Dissel. WILLIGE-LANGERAK. Loop der be volking van 1 tot en met 15 Februari. Ingekomen: J. Kuil, van Noordeloos; G. Kooiman, van Benschop; H. Verveer, van Bergambacht; J. Verveer, van Berg ambacht; A. van Elteren, van Jaarsveld; J. van Katis, en gezin; van Lopdk; H. M. I. Bax, van Schoonhoven; P Damsteeg, van Jaarsveld; A. J. Schep en gezin, van Bergambacht. Vertrokken: J. C. SJuis, naar Benschop; A. M. van Baoren, naar Waddinxveen; A. P. Timmer, naar Leeuwarden; L. van den Berg, naar Schoonhoven; A. van den Berg, naar Bergambacht; A. A Verslui», naar Streefkerk; T, Vdwer «n pwrin, naar Schoonhoven, Lopik-Kapel, 1 Jsselstein en Jaarsveld. te Lopik, zal bij inzet op Dinadag 4 IHaart en bij afslag op Dinsdag II Maart 1030, telken# de» v.m. 11 uur te Lopik in Kapel, in het Koffiehui# van den heer Th. HEYMAN, (Wegens beëindiging bedrijf) Eene keurig onderhouden bijna nieuwe get. A No. 21, met 3 Schuren, Wagenloods, Hooiberg, Mestput en verdere Betimmeringen, voor zien van electrisch licht, benevens Erf, Tuin, Weg en Water te Lopik in Kapel, in de onmiddellijke nabij heid der Herv. Kerk en openbar# school, groot 0.28.97 H.A. Eenige perceelen prima met Bermen, genaamd „De Looye" onder IJsselstein, nabij de Breede Steeg, groot 10.22.56 H.A., in 2 perc. en comb. Een perceel uitstekend onder JaafSveld in Kapel, groot 1.96.40 H.A. genaamd „De Geer", aan den Biezendijk op Over-Oudland, onder IJsselstein, groot 4.17.10 H.A. Aanvaarding: de gebouwen met 1 Mei a s. en de landerijen dadelijk bij de betaling. Betaling' der kooppenningen 22 April 1930. De gebouwen te bezichtigen alleen Dinsdags en Donderdags van 10 tot 4 uur. Breeder bij biljetten. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. te Lopik, zal bij Inzet op Dinsdag 18 Maarl en bij Afslag op Dinsdag 25 Maarl 1930, telkens des v.m. 11 uur, te LOPIK in het Koffiehuis van den Heer J. HOEFNAGEL, „De Kolfbaan", ten verzoeke van de Erven den Heer JAN BOERE, publiek verkoopen: bestaande ln BOUWMANS WONING. get. B 11, 3 SCHU REN, LOODS, nieuwe HOOI- BERO en verdere BETIMME- R1NQEN, benevens div. perceelen ERF, TUIN, WEO en WATER te CABAUW, nabij de R.-K Kerk en de R.-K. School, prachtig aaneengelegen, groot 11.54.50 Hectaren, in 5 perceelen en combinaties. Aanvaarding en betaling 1 Mei 1930. Eiken werkdag te bezichtigen. Breeder bij biljetten. Nadert inlichtingen ten kantore van den Notaris, Hypotheek beschikbaar tot elk bedrag op Huizen en Landerijen. Rente en condities billijk Brieven, no. 600, Bureau van dit Blad «oor 6 jaar, I. EENE HOFSTEDE ■nel 5.73.40 H.A. Wei-, Hooi" «n Boomgaardland tc Benschop, Zuidzijde, No. 5, nabij „'t Hemeltje". te Lopik Kapel, strekkende van den Achterdijk tot de gem. Ben schop, afk. van de Wed. Tukker. aldaar, strekkende alsvoor, afk» van T. L. de Bruin. Aanvaarding direct. Nadere inlichtingen ten kantore van ondergeteekende, alwaar uiter lijk 8 Maart 1930 de inschrijvings biljetten moeten worden ingeleverd. H. C. KOOI, Notaris, Lopik, <tc Zevenhuizen (Z.-H.) zal op Woensdag S Maart 1938, voorm. tien uur te Bleiswijk aan de Rouwmanswoning „Klapeinde", Kruisweg no. 221, ten verzoeke van Mejuffrouw de Wed. A. MONSTER, om contant geld openbaar verkoopen: (kalfdragend of gekalfd hebbend), 2 Vaarkoeien, 3 Quisle Vaarzen, Drachtige Vaars, 3 Pinken, Bruin Blespaard en Zwart Witvoetpaard (zeer mak bij den weg) 2 Drachtige Zeugen; Brik met hekken, driewielige Kar, Dorschmachine (Biefang), Deutz— motor, Cormick Oraanmaaier, dito Qrasmaaier, dito Karweimaaier, Stroosnijder, W indmolen met zeven, Bietenmolen, Zaadkaros (groote maat), ijzeren Landrol met boomen, Schoffelmachine, Spanegge, Elf- balks-egge, Zigzag Egge, 2 Twee- schaarploegen, Sacksploeg, Staart- ploeg, Katrestel, Bascule fnet Oewichten, Dommekracht, Zakken- heffer, 2 Ladders (14 en 26 sports), 2 Slijpsteenen, Birgheeft met spil, 2 Voerkisten en kuip, 3 Kruiwagens, circa 200 Erwtenruiters, ijzeren Waterketel, 3 Varkensbakken, Rat tenwoning, Qareelen en Tuigen, Haam met Borsttuig, 2-en 3-Paard- swingen, Kleine Zwingen^ Hooizaag Stekeltrekkers.Inhakkeren Krooszeis Oraszeis, Handschoffels en Hakken, Zichten en Haargereedschap Stier ketting, 3 Zagen,Wagenwip, Bieten en Aardappelrieken, Mestrieken, Schoppen en Hooivorken, Kalver- drinkbak, Lederen Halsters, staande Karn (Holsteijn), Melkemmers, Theems en Pint, Kaasplanken, Roter- vloten, verdere Landbouw- en Melkgoreedaohappon, en hetgeen voorts ten verkoop zal worden aangeboden. Te zien 's morgens vóór den verkoop. Qetegenheid tot berging van rijwielen, niet tot uitipinning.

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4