LandDfluui en Ml. I Gemengd Nieuws Varia. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. rmmm mti tm Predikbeurten. Gemengd Nieuws. own* blad N(tPW«m.AP VOOR XUID-HOLL'AND KN UTBtBHT, »t hoon Ira,«nrelw Couwnl VBIJOM MEI 1830. Het hoofd heeft vier klassen voor lün rekening, dus het kan ■•en Botd onderwijs lijn. De Voorzitter zegt, dat in de hoogere klassen de kinderen m«er aelfstandifi werken en dit komt b.v. in Rotterdam ook veel voor. De heer Brouwer acht het voor de grooten wel van groot belang en op de U.L.O. school zijn de klassen ook kleiner, hetgeen door den Voor zitter wordt toegegeven, doch is 't nut niet evenredig .te achten aan de daaraan verbonden kosten. De heer Brouwer zegt. dat het te ge deelt onmogelijk is aldaar goed onderwijs "even en het hoofd dier school ook mede, dat er niets van te recht komt. .De heer Maaskant deelt mede. het eensdeels met Brouwer eens te zijn en een klas van 40 of 50 leer lingen is al te veel, terwijl het nu ook hl vieren verdeeld moet worden. Er is dan ook wat voor noodig om allen toed onderwijs te doen geven. Het an wel maar hoe gaat het dan en daarom zijn naar sprekers meening de klassen te groot. De heer Vermeulen vindt het noodig, dat Burg. en Weth. eerst eens een grondig onderzoek instel len en wil daarom liever niet direct over dit voorstel doen stemmen. De heer De Haard is het hier mede niet eens en de gegevens zijn toch bekend met in totaal 154 leer lingen vanaf 1 Mei a.s. De heer Verstoep vindt ook een grondig onderzoek gewenschtv vooral ook uit een financieel oogpunt, daar de vijfde leerkracht dan voor ge meenterekening komt. Daarom vraagt spreker eerst een prae-advies van Burg. en Weth. en blijkt net dan noodig te zijn, dan zal spreker er mee accoord geen. De Voorzitter vindt het ook brier, dat Burg. en Weth. met een voorstel komen. De heer Maaskant vraagt hoe lang dat zal aanloopen, waarop de V o o r z i 11 e r antwoordt, dat dit wel niet zoo lang zal duren. De heer D e H a a r d vindt het edh- ter een dringende kwestie en hand haaft zijn voorstel. De heer Brouwer vindt het ook niet noodig uit te stellen en als het leerlingental het volgend jaar zou dalen, dan kunnen er altijd nog maat regelen getroffen worden, om den toestand niet te bestendigen. Het be lang van het onderwijs eischt echter nu te beslissen, waartegen de Voor zitter aanvoert, dat het gaat om een bedrag van ongeveer f 2000 per jaar. Spr. acht 't daarom beter deze zaak eerst door Burg. en Weth. te doen behandelen, waarmede de heer Maaskant accoord kan gaan als het voorstel vl\ig komt, daar het toch ook moeilijk kan zijn direct iemand te krijgen. De heer Brouwer wil met het oog op de komende vacantie's de zaak maar liever afwerken. De heer Verstoep vraagt een verzekering om binnen vier weken opnieuw te kunnen vergadereh, waar op de Voorzitter antwoordt, dat binnenkort toch wel vergaderd zal moeten worden voor de benoeming van een hoofd der O L. school II. waaromtrent het overleg met den ïn- rcteur reeds is geopend en doet Voorzitter daarom thans het voorstel deze zaak te verdagen, welk voorstel met 4 ^egen 7 stemmen wordt verworpen. Tegen de heeren Mes, Brouwer, De Haard, Van der Neut, Maaskant, Van der Linden en Huisman. Hierna komt in stemming het voor stel—De Haard, hetwelk wordt aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Verstoep, Boon, Romeijn en Vermeulen. Yeraer vraagt de heer Brouwer nog naar de regeling inzake de fi- nancieele verhouding tusschen rijk en gemeenten en zegt de Voorzitter toe. dat de noodige voorstellen tijdig zullen komen. Hierna sluiting. Ongeluk met gestolen auto. Woensdagavond bemerkte de 27-ja rige koopman F. L. uit de Snellinck- straat Le Rotterdam, dat de auto, wel ken hij omstreeks half tien in de Ammanslraat onbeheerd had laten staan en welke auto een gesloten 'Chevrolet van het model 1929 het eigendom is van den Helds autohan del was verdwenen, hoepel hij de deuren op slot had gedaan. Hij haastte zich van den diefstal aangii- te te doen op het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg. Daar hopr- de hij evenwel, dat men juist den beheerder zocht van een vermoede lijk gestolen Chevrolet-auto. By on derzoek bleek, dat deze auto dezelf de was. welke in de Ammanslraat was gestolen. De politie had als volgt kennis van de zaak gekregen. Omstreeks kwart over tien zag een agent van politie op den Nieuwen Terbregschenweg een auto zonder licht rjjden. Toen hy wenkte om te stoppen, ging de bestuurder, die al vrij vlug reed, nog sneller rijden. Maar even verder raakte hij het stuur kwyt, de auto kwam op den berm van den weg terecht en sloeg over den kop. Uit den wagen kwam een jonge man te voorschijn, die hard wegliep. Een tweede jonge man, die ook in den auto had gezeten, was bij de tuimeling in de sloot langs den weg terecht gekomen. De agent hielp hem op het droge en bij ondervra ging bekende de jonge man, die de- 18-Jarige fietijongen M. P, bleek te ztyn, dat hij met zfjn vriend samen, den auto kort tevoren in de Am- manstraat had gestolen. P. Is daarop naar het politiebureau aan de Groote Paauwenates^ overgebracht, waar hij is opgesloten. Nog den zelfden nacht is ook de vriendL de 18-jarige las- scher J. V. aangehouden en qpge- sloten. De auto is zwaar beschadigd. Een pleziervaartje. De redding boot Brandaris heeft te Terschelling de uit twee personen beslaande be manning van een klein vaartuigje, dat voor de kust dreef aan yfjfS ge bracht. Men verzocht, ook 't scheep- je zeil', dat slecnts 4.80 bij 1.20 M. groot is en door trapbeweging werd voortbewogen te bergen, doch op sleeptouw van de Brandaris raakte het vol water en zonk. De twee waaghalzen, die met dit scheepje op weg waren van Ham burg naar tmgexand. voor hun ple zier, hadden bet zwaar te verant woorden, voordat zij door de Branda ris werden opgepikt. DE ZAANSCHE SCHATTEN. De heer Langhirt, de schatgraver van Zaandam, neeft aan de „N.Rott. Crt het volgende geschreven: „Om de verschuieude onjuiste, dwa- ,ze, deels ook boosaardige berichten, welke met betrekking lot de door mij geleide uitgraving le Zaandam m de laatste dagen in de Nederiandsclie en de bunenlandsche pers versche nen zijn eens voor al den kop in te drukken, acht ik het wensckelyk u het voigende mede te deeien: 1. De uitgraving te Zaandam is door het gemeen lebestuur goedgekeurd en geschiedt onder de bescherming der Zaandamsche politie. Dientengevolge moet de bewering van den correspon dent van het Berliner Tageblatt, dat de Nederiandsche politie zich reeds met de Duitsche autoriteiten in ver binding heelt gesteld, eiken grond ont beren. 2. Het werk te Zaandam wordt uit sluitend met Duitsch geld, 'dat mijn Duitsche vrienden ter beschikking hebben gesteid, betaald. In deze on derneming waarbij de gemeente Zaan dam voor vijnjg percent belang heelt werd tot nog toe geen cent Neder- landsch geld belegd. 3. Het onderzoek van den heer in genieur Eriedesdorff, die zich alleen op de aanwijzingen van zijn weten- schappelijken instrumenten verlaat, heelt de door Mme. bylvia verstrek te gegevens geheel bevestigd. 4. Daar de beer ingenieur Friedes- dorif meer onontbeerlijke instrumen ten noodig heelt, welke hem hier met ter beschikking staan, moet de ar beid in Zaandam gedurende eenige dagen onderbroken worden". PRETTIGE TOESTANDEN. Voor den magistraat te Sukkur staal de Pir Pagaro een Muzelmansch hoold te Karachi terecht, pie volgens de aanklacht, een jongen, Ibramm geheeien, mishandeld en geknecht heen en diens moeder Mart am. toen zy zien van het lot van baar zooü op Kte hoogte wilde stellen, Jieeft la ten vermoorden. Ibrahim verklaarde' voor den ma gistraat, dat hij aan een. machine ge werkt had en toen bij ongeluk iets aan de smeer inrichting kapot had ge maakt. De Pir was merover in woe de ontstoken, schoor Ibrahim s oog haren al, maakte zijn gezicht zwart en zette hem geketend m een kooi. Later had ibramm kunneh ontsnap pen, maar hij werd door de volgelin gen van den Pir weer gegrepen en met geweid naar de citadel van den Fir teruggevoerd. Weer werd üjj in ketens geklonken en in de kooi geplaatst en daarin had hy vier jaar gezeten, tot hij door een pohüe-ambienaar bevryd werd. wieu hy tersluiks al twee verzoek- schrilteu had doen toekomen. Een uerue verzoekscnnlt was den Pir w handen gevaneu, die toen een .wacht hy ibraium gepxaaist en hein en zyn moeder Mariam met den dood be dreigd had. Later is de moeder op weg naar de citadel gegaan, maar daar niet vandaan teruggekeerd. Men vond haai* lyk. met sporen van ge weid. ip de buurt Een vrouw, genaamd Emna, deel de by het getuigenverhoor mede. dat de Pir haar naakt uitgekleed en met een bamnoe-stok met een yzeren punt had atgerost tot zy in zwym was ge vallen. Den volgenden dag gelastte de Pir haar, om mango-boomen te vel len en toen zij hiertegen protesteer de jpmdat zij zoo zwak was dreigde de Pir haar levend te zuilen ver branden. Dezellde getuige verklaar de, dat de Pir er tegenover haar voor was uitgekomen, dat hij de vrouw Mariam en twee andere menschen Mohmed en Nawazali vermoord had en dat zy .gevaar liep. in hun lot te deelen. - Tribune Ingestort Bij de opening van bet nieuwe vliegterrein van Gua dalajara is een auto tegen een steun balk opgereden. De tribune, waarop ruim 2UUU personen zalen, stortte in. Zes personen zyn gedood, terwijl er 36 min of meer ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen zijn. Noodweer in Duilschland. Bo ven 't Euida-dal in Duitschl. tusschen Knuell en Rhon heelt Woensdag een hevig onweer gewoed, dat met hagel slag gepaard ging. Te Hersfeld wer den de velden en tuinen op de berg hellingen op sommige plaatsen ge heel vernield. Enorme watermassa's stroomden neer op de laag gelegen stadswijken De gewassen en ooft- boomen hebben groote schade gele den. De 15-jarige dochter en de 20-ja rige zoon van een hotelhouder, die In tm uUrichUoren op den toren waren geklommen om naar het rif- trekken van het onweer te zien, wer den door den bliksem getroffen. Het meisje was op slag dood, Maar broe der werd verlamd. Uit Augsburg wordt gemeld, dat de bliksem is ingeslagen te Öber-Mar- bach in twee boerderijen en een maal derij, die geheel werden vernield. Drie wielrijders, die den brand za gen en te hulp snelden werden even eens door den bliksem getroffen; twee van hen werden gedood en de derde zwaar gewond Dok een mo torrijder is door den bliksem gedood. Erfgenamen gezocht. Te Eureka in den staat Californié overleed Lo- dewijk Boerekool. alias Louis Boer- kool. Het bruto-saldo zijner nalaten schap bedraagt omstreeks 5000 dollar Personen, die meenen,. volgens Ne- derlandsch recht tot de nalatenschap van den overledene te zijn geroepen, kunnen zich, onder overlegging van een acte van erfrecht, waaruit hun familieverhouding tot den overlede ne blijkt, terzake wenden tot het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. BLOEDIGE DAAD. De krantenverkoopster Ethel Yel- den te Columbus (Ohio) heeft met een gteweer van haar negen slapende kinderen er zeven doodgeschoten en vervolgens zichzelf zwaar gewond De politie heeft de motieven voor haar daad niet kunnen vaststellen. Instinct van blinden. Twee,blin de vrouwen, die. te Steglitz in Duitsch land uit de tram waren gestapt, voel den plotseling een stoot in den rug en op hetzelfde oogenblik werden haar taschjes weggerukt. Daar nie- mannd in de nabijheid was. konden de vrouwen haar wedervaren eerst aan de directrice van het blinden instituut vertellen, die zich met "de bestolenen naar het politiebureau be gaf. Op weg daarheen werden de vrouwen aangesproken door een meis je. dat zeide den overval te hebben gezien. Met het fijne instinct van blinden gevoelden de vrouwen ech ter, .dat de dievegge voor haar stond, hetgeen zij de politie mededeelden. Het meisje bekende, na ondervra- Ë'ng, zich aan den diefstal te heb- 91 schuldig gemaakt. Wolkbreuk. Woensdagmiddag heeft boven Berlijn een onweer ge woed, dat een der hevigste van de laatste jaren was. Niet alleen in de stad zelf ,doch ook in de voorsteden heeft de bliksem aanzienlijke scha de aangericht. De hagel heeft de bloeiende boomen rondom Berlijn zwaar gehavend. In enkele straten was het verkeer een uur lang ge stremd. öp sommige plaatsen stond het water anderhalven meter hoog. De brandweer had het zeer druk. In twee uur werd zij 200 maal geal armeerd. Toen het onweer op zijn hevigst was, landden op het vliegveld Tempelhof drie vliegtuigen. Twee kwamen uit Londen, één uit Mun- chen. Pcactisch wapen. De BerJijnsche politie heeft de beschikking gekregen over jeen „wwter-werper", ongeveer in den vorm van een gep&nteerdien auto, die moet dienen om samenscholingen uiteen te jagen. De gunstige ervaringen die men had met ihet bespuiten van 'e hoop geloopen menigten door de brand weer, hebben het aanzijn, aan dezen tank gegeven, die er vervaarlijke uitziet, dan hij ie, maar tooh zijn taak voortreffelijk moet vervullen. De water-houder kan 5000 liter bevatten en een motorpomp zorgt, dat in alle richtingen krachtige stralen van' niet minder dan 50 c M. on rustige burgers kan treffen en naar huis ja'gen. De bediening is zeer eenvoudig en te vergelijken met die van gewone sproeiwagens. Het nieuwe wapen kan door de groote snelheid, waarmee het verplaatsbaar is (de tank is op een snel- loopemde vrachtauto gemonteerd) zeer spoedig ter plaatse zijn HET LIJK IN DEN KOFFER. Y Ofschoon het al verscheiden» maan den geledien is, dat Frankrijk werd op geschrikt door de vondst in het station Ldlle van een rieten koffer, waarin het lijk van een zekeren Riigaudin werd aan getroffen, aal men zich deze zaak 'nog wel herinneren. Door de poüitie werd als verdacht van dezen moord aange houden een kleermaker Almaarian, of wel Ahnazoff, die goede vrienden met Rigaudin was geweest en die 'het laatst in zijn gezelschap was geweest. In de kleermakerij werden roode vlekken ge vonden, die door den politiedeskundige Amy als menschenbloed werden gedeter mineerd. En daarop vingen tallooze ver hoeren aan van Aimozoff. die niet al tijd erven zachtzinnig blijken te zijn ge weest Ten slotte ie 'het aan de verdedi ging gelukt om een, con tra-expert 1Ö9 te laten houden, die tot resultaat had, dat de mededeeLingen van den politiedes kundige door drie neer bekwame profes soren, die geheel t» goedertrouw waren, volkomen werden gedesavoueerd. En Almazoff werd vrijgelaten. De kleermaker heeft nu tegen den des kundig», die zich zoo heeft vergist, en die daarom door hem verantwoordelijk wordt gesteld voor zijn arrestatie, die zijn tooh al kwijnende zaak volkomen heeft vernietigd, een klacht ingediend en een sohadelooestelline van f alOO.OOOl geëisöbt, zich daarbij beroepend op de' stelling, dat een poli tiedeskundhig», met wiens oordeel een zaak staat of valt, voor een verdachte, in igeen geval1 een dergelijke blunder mag maken. Ongewenschle lateueering. Een dame te Parijs liet onlangs een zijden ia pon zwart verven, nadat ze haar iad terugontvangen en slechts even gedragen voelde zij een zóó hevige pijn. aat zij zich te bed moest be geven. Een in allerijl ontboden dok ter constateerde een huidaandoening Na enkele dagen verdween de pijn maer de jeugdige sclioone constateer de met schrik, dat overal, waar het kleed haar huid had geraakt, een we re tatouage wes achtergebleven. Zij diende een aanklacht in tegen de ververij, die beschuldigd werd van het veroorzaken van verwondingen door onvoorzichtigheid. Deze ver weerde zich door aan te voeren, dat dezelfde verf reeds gebezigd was voor duizenden japonnen, zonder ooit eenig ongemak te veroorzaken. Dr. Kling, directeur van iiet ge meentelijk laboratorium van Parijs, werd als deskundige in de zaak ge kend. Hij nam proeven met stukkeu van de geverfde japon op zichzelf en anderen, die zich daarvoor be schikbaar stelden, maar er gebeurde niets.. Hij nam een proef met eischeres. die opnieuw hevige pijn kreeg en een paar nieuwe tatouages oogstte. De heer Kling kwam tol de con clusie. dat men hier te doen heeft met een geval van anaphylaxie. Per sonen ,biywie zich dit voordoet, on dervinden hinder en letsel van din gen, die voor anderen onschadelijk zyn. Maar pleit dit de ververij vry? Haar advocaat verlangt, dat zij zal worden ontslagen van rechtsvervol ging. „Het is een bekend feit" zoo zegt hij, ,,dat sommigen ten gevolge van een speciale physiologjsche ge steldheid letterlijk vergiftigd worden door eieren, ook wanneer deze vol komen versch zijn. Niettemin kan een eierenhandelaar niet vervolgd wor den, wanneer zich bij één zyner klan ten een dergelijk geval heeft voorge daan". De uitspraak der rechtbank wordt met belangstelling afgewacht. Lichte straf. Iu Frankrijk heeft het hof van aMiesen d«r Seine een man, die zijn minnares heeft gedood, en zien slechts wiiBt t» vorontaohuldiigen met de verzekering, dat hy uot hoofd had ver loren, veroordeeld tot vyf juar gevan genisstraf en lot betaling van 35 OOJ frank aan de doe*.ter van het 9iachtof fer. 'Toen dit vonnis was uitgesproken hebben de gezworenen, die Je siraf ge ringer hadden gewonson!, een verzoek om gratie voor don veroordeelde ge'ee- kend. Zij zijn van oordeel, dat de moor denaar met twee jaar voldoende zou zijn gestraft. De geaawonsnen hebben tot het parle ment het verzoek gericht een wet te wil len aannemen, ingevolge welke voortaan de gezworenen gelegenheid zuilen «heb ben met het Hof over de toe te kennen straf van gedacfhte te wisselen. SchiiderUenvervalecliiog. Te Pa rijs is een sciiiider ontdekt, die hon derden schilderijen heelt geschilderd wüke vaiscnelyk met namen yan be roemde mouerne schüders als Degas. Uezanne, Claude Monet, 'iheoüore nousseau, CoroL Sisley enz. zijn ge merkt Een aantai dier scuilderyen zijn aan particuliere verzamelaars verkocht, andere aan buileniandscbe musea, waarbi: zeer hooge prijzen zyn betaald. De alzet werd verge makkelijkt door een medeplichtige, die in artistieke kringen goed geïn troduceerd was en oertilicaten van „echtheid" verschafte. Bij het com plot waren bovendien een 10-tal kunst liandelaars betrokken. Bij een huiszoeking, in het atelier van den scndüer ingesteld, tijn tal rijke copieêü in beslag genomen. Behalve de schilder zijn reeds negen personen in staat van beschul diging gesteld. Hei bedrag der oplichteryen loopt in de miilioenen francs. Onaangename ontdekking. In het pakhuis van een importeur te Lon den waren 150 bossen Braziliaansclie bananen opgehangen, die uit de koei- kamers van een schip kwamen en op temperatuur moesten gebracht wor den. Toen een beambte van de fir ma een bos met de hand aanraakte kwam er een slang uit te voorschijn. De hooidoppasser uit het reptie lenhuis in den Dierentuin werd te hulp geroepen en deze herkende in het dier de zeer vergiftige soort die ler de lance genoemd wordt. Het is de slang die met Crotaius verwant is en zijn wetenschappelijke naam is Trigonocephaly laucealalus. De hoótdoppasser schrok, toen hij het dier. dat een meter lang was,, te zien kreeg, want hij wist dal een beet binnen een kwartier noodlottig kon zyn. Hij had een „slangeslok' bij zich wuaraan een kleine ieeren lasso be vestigd zat en hiermee kon hij de slang bemachtigen. Het dier is nu in de verzameling van de dierentuin opgenomen. Men schatte, dat de bos door de" handen van wel twaalf menschen was gegaan, vóór hy in het pakhuis was opgehangen. AVONTUREN VAN EEN SCHILDERSTUK. De Amsterdamsche kunsthandel Goud stikker heeft in zijn tentoonstelling opgenomen een schilderij van Adolf von Menzel, afkomstig uit het Kron- prinzenpalais te Berliin, voorstellende de begroeting van Wellington door Blucher op het slagveld van „Belle Alliance''. In de Duitsche pers werd daartegen dezer dagen geprotesteerd. Het schilderij, dat een kostbaar stuk is, werd tijdens het verblijf van den §x-kroönprins op Wieringen in het iaar 1920 voor f 4000 verkocht aan Dr. Sdhieffer le Amsterdam. Deze som werd in twee termijnen voldaan. Dr. Schieffer heeft het schilderij geruimen rijd bewaard en wel ten huize» van den advocaat Mr. S. van Menk te Amster dam. In de maand Mei van het vorige Jur heeft de heer Ven Menk ge- tracht het schilderij naar Berlijn te verkoopen. Hij heelt het aangeboden aan de Kunstier Gilde in de Wiihelm- sirasse te Berlijn en vroeg een be drag van f 40UU0. Het schilderij is toen in verband met dit aanbod naar Berlijn vervoerd en is daar vier dagen' geweest. De koop is evenwel aigesprongen, waar na hel doek terug is gezonden naar Amsterdam. Hel schilderij kwam weer ten huize van Mr. S. van Menk. Laatstgenoemde heeft toen getracht het doek le verkoopen aan den kunst handel Buffa in ae Kalverstraat te Amsterdam en als voorschot op den koopprys werd den heer Van Menk toen Juli 1929, f 5100 uitbetaald. I11 September van het vorige jaar was de heer Mr. 9> Van Menk, zooals destijds gemejd, voortvluchtig en werd een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd. Korten tijd later werd hij te Amsterdam gearres teerd. De heer Van Menk werd er o.a. van beschuldigd het doek van Adolf von Menzel te hebben verduis terd. Na zijn arrestatie kon de heer Van M. evenwel een voldoende vol macht van Dr. Schieffer vertoonen, om het doek voor hem te verkoopen en andere zaken voor hem te doen. Van verduistering was dan ook geen sprake en het doek werd weer vrij gegeven door opheffing van het be slag door den officier \|^i juslitie. Het stuk ging toen terug naar de firma Buffa, die het evenwel tegen betaling van f 5000 door Dr Schieffer aan laatstgenoemde teruggaf. Het doek was door. de firma Buffa nog niet gekocht. Nadat Dr. Schiefferhet schilderij opnieuw eenigen tijd had bewaard, is het fhans door bemiddejing van een anderen kunsthandel aan de fir ma Goudstikker verkocht Zooals hier boven gemeld, is het schilderij, dat wel op zeer bijzondere wijze naar Nederland is gekomen, thans in de tentoonstelling der firma Goudstikker opgenomen. Ne d« overs troomlngen in Fr®nkri]K. De hulpverleenim# ir» het over stroomde gebied ran Zund-FranJcrijk schijnt nog steeds niet naar dien ain der bevolking te «ijn -geregeld. Er is echter ook hi»r alweer politiek in het apel Tel van burgemeesters Van. geteis terd» dorpen hebben zich tot de regee- rmg gewend met de klacht, dat de tijde lijk» barakken ,walke zouden worden op gericht, oif nog steeds niet zijn aangeko men of een onvoldoende beschutting bie den. De daklooaen moeten er echter wel in, daar zij anders £een schadeloosstel ling en voorschotten kunnen krijgen. En onderwijl maken de communisten gebruik van de heerechende ontevreden heid om propaganda te maken Tal van communistische affiches zijn te Moiseac op de ^nuren geplakt, waarin tot verzet tegen 'de regeeringsmaatregelBn wordt aangespoord. RMke bedelares. Een oude bede lares. die te Valencia op een zolder- kamer woonde had men sedert ver scheidene dagen met weer gezien. De buren waarschuwden de politie, die t woonvertrek binnendrong en zag. dat de vrouw overleden was. In het vertrek vond men papieren, die een waarde van Iwee miliioen peseta's vertegenwoordigden. ZU durfl het niet aan. Een 22-ja rige bruid zou verleden week op een bureau van den burgerlijken stand te Londen met een 72-jarig bruigom in het jjuwelijk treden, maar op het laatste oogenblik bedacht zij zich. Dit is nu al \ier maai achter elkaar het geval geweest en nu heet zij in de buurt de schuwste bruid van de wereld. De bruigom schijnt nochtans de hoop niet op te geven. DE VOEDINGSWAARDE VAN de Vijg. In de voeding van verscheidene vol ken (Arabieren, Grieken. Algerianen. Marokkanen, Zuid-Franschen. Ita lianen en Chilenen) neemt de vijg een groote plaats in. Reeds de bijbel spreekt dikwerf van haar, zooals van oen olijfboom en den wijnstok en de koran wijdt aan haar zelfs een ge- heele sure (hoofdstuk): surat al tin. De vijgeboom (ficus caria) heeft zijn vaderland in de centrale en Zuide lijke landen van de Middellandsche Zee, van Syrië tot de Kanarische eilan den. Maar ook aan de Noordelijke kusten van de Middellandsche zee is hij verspreid (Zuid-Frankrijk). Ja'hij gaat betrekkelijk ver naar het Noor den. Nog in Zuid-Tyrol en in het Zuiden van Zwitserland (Tessin) groeien de vruchten. Men oogstte twee maal in het jaar. In Griekenland was de vijgeboom reeds in de oudheid zeer verbreid. Hij werd door den Staat beschermd. Wie een mensch aangaf, die vijgen had gestolen of had uitgevoerd, kreeg een belooning. De aanklager noemde men „sycophanten" of vijgentooner. De oude Grieken geloofden, dat de godin Ceres den vijgeboom aan Phy- talos ten geschenke gegeven had voor betoonde gastvrijheid. In Homer's Odysseus werd hii dikwerf genoemd. Plato hield zooveel van de vijg. dat hij den bijnaam van „vijgenliefheb- ber'' kreeg. De Grieksche athleten hadden de overtuiging, dat vijgen het beste voedsel was, om een stevig lichaam en de noodige spierkracht te krijgen De dichter Hipnactes stel de deze vrucht boven het goud. Hij meende, dat slaven eerder vijgen dan goud zouden stelen. Reeds iri den tijd van Plinius waren reeds 20 soorten bekend Tegenwoordig kent men er nog veel meer. Ze zijn te onderschei den door kleur en yorm. VTERI5E BLAD Uiting van een oodsdliiwtlg socialist De Lesuw ln vrijheid. Troebel» In Spanje, I nd II cn China. De Zwltaerache relijtieue-socialiat Ra- gaz heeft oen boekje geschreven over de Russische 1 kerkvervodging. Ragajz h overtuigd, dat het bolsjewis me zich 'niet aal handhaven. Maar de ineenstorting van dezen toren van Ba- bel zaJi geweldige gevolgen hebben: Het gevaar bestaat, schrijft .hij, dat hij het geheole socialisme bedelft, dat hij in zijn val .het heele sioiaJisme meetrekt. Het socialisme moetmet dit gevaar re kenen Het iheeft nu nauwelijks detg van gewichtiger en dringender aard te doen. En wanneer het dat doet, kan het al leen daarin bestaan, dat het zich zelf van .de heele geesteshouding, die het bolsjewisme belichaamt, grondig en be slist afwendt. In dezen ontzette oden vergrootenden hollen spiegel kan het als het oogen heeft om te zien, het beeld van zijn eigen dwalingen en het daar over gehouden gericht aanschouwen. Want Wen slotte is het communisme slechts »en reusachtig» vergrootinsr van elementen, die in alle socialisme aanwe zig zijn. Slechts, «en socialisme, dat zdoh vastbesloten van deze dwalingen af wendt, zal opgewassen rijn tegen de van Rusland kamende ramp. Maar mis schien is het al ts laat om zoo te spre ken; misschien moeten wij al zeggen: een heel anders geaard op een totaal ando ren grond gebouwd, uit absoluut andere wortels, groeiend socialisme moet dit vervangen, dat de komende ramp van oen verkeerd socialisme zal doen on der gaan.. En verder, onze geheel e Westersoho beschaving ziet in dezen spiegel zoo als ook op een eenigsrins andere ma nier in den Amerikaanse hen waar heen zekere richtingen, die in haar le ven, voeren. Zij ziet het eind van den weg dor vengoding van do wetenschap en techniek, van den afval van God en de aiol. De godlooze mensch, die uit Rusland opstaat, is e»n geweldige waar schuwing voor onze heele beschaving, die snel naar den afgrond drijft een geweldige, tragische waarschuwing tot omkeer. Want ook in ons midden staat de godlooze mensch op! T)e Russische toren van Babel zal in eenstorten Dat i© zoo zeker als de grondwaarheid van alle leven zeker is. Maar tevpren en daarna zullen hog zwa re dingen gezien worden JTet geslacht flat in Rusland opgroeit, de godlooze mensch hij zal zijn tijd krijgen en het zal een kwade tiid zijn Allee moet zijn gevolgen dragen als zijn vruchten Want het doet den godsdienst .goed als God hem rioht. De vervolgde Christus Fn toch is daar ook een belofte in, is voorloopig jreer de ware Christus. De godloosheid moet zich openbaren, op dat God wear geweldig» werkelijkheid kan worden. De groeiende Godshaat van onze dagen getuigt van den stijgenden ernst en de waarachtigheid van de vraag naar God. En volgens de oude profetie, gaat de anti-Christ san den Christus vooraf. Een ontzettende waarschuwing, maar ook een geweldige belofte een gewel dige belofte maar odk een. geweldige waarschuwing: Dat j», wat nu in Rusland gebeurt en eigenlijk im de heele wereld gebeurt, alleen door RusTamd bijzonder scherp be licht en geweldig belichaamd wordt. De Vlamingen hebben met hun inter pellaties in de Kamer ail thans dat succes bereikt, dat de loteling De Leeuw die gevangen gezet was, omdat hij niet naar commando's in het Framsch wenschte te luisteren is vrijgelaten. Een motie van afkeuring over de behandeling De I>eeuw aangedaan, werd echter met 05 tegen GQ stemmen verworpen. In Spanje blijft het er slecht uitzien. Nu da voor eens een staatsgreep be proefd. Twee generaals waren van plan de regeering van Beren guer omver te werpen met bohulp vam eenige huzaren- regimenten. De generaals zijn gevangen genomen en de koning zou van plan zijn om een liberale regeering te vormen. irrcuWRRttRo ftwr nmfrmiLLwni en utrebwd. «hwbhhuumwi» nmn Het schijnt, dat de Engelsohen in In- difi den toestand baas kunnen blijven. Wel sija er op verschillende plaatsen opstootjes geweest, waarhij nogal vit dooden en gewonden zijn gevallen, maar gwaar schijnt er voor d» En- goLschen niet meer te bestaan. Van veel belang ls, dat de Mohsmedanen weigeren deel te nemen aan het verzet. In een vergadering to Bombay van Mobamedaansohe notabelen en priesters is een motie aangenomen, waarin de campagne van burgerongehoorzaamheid wordt afgekeurd als schadelijk voor In- dië dn het algemoen en de belangen van den Islam in het bijzonder en waarin dus alle Mohamedanen wordt aangeraden er niet aan mee te doen wegens dp chaoti sche toestanden, die op het slagen dier beweging onvermijdelijk zouden moeten volgen. v Ergens in China is weer eens een slag geleverd, waarbij de regeerimgstroepen niet minder dan 7000 man zouden ver loren hebben. Er zijn zooveel gewonden dat zij mdet verbonden kunnen worden. Fokveedajg. Alphen a.d. RRu. Tegen 25 Septem ber a.s. wordt weer een fokveedag georganiseerd, evenals een paar jaar geleden. Men zal dit jaar ook stamboek varkens en schapen kunnen inzenden Ten overstaan van notaris R. v. d Berg had in hotel ,Üe vergulde Wagen de verkooping plaats v^u 't burgerwoonhuis met aanhoorigheden aan de Hooftstraat. Het perceel, dat in bod stond op f 5100 werd niet afgemijnd en niet gegund. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente heelt besloten binnenkort in het wijkgebouw aande Emrna- laan kinderkerkdienstan te gaan hou den. Benschop. De voorzitter van het hooidstembureau heeft tot raadslid benoemd verklaard de heer J. M. P. de Haas, zulks in de plaats van Johs Klever Rzn., die de gemeente verlaat. Daar de heer Klever tevens wethou der is, zal ook in deze vacature moe ten worden voorzien. Uit betrouwbare bron vernemen we. dat de heer Verbeek, onderwij zer le Austerlitz„ zijne benoeming tot hoofd der O.L. school I heeft aan genomen. In de tweede helft dezer maand hoopt het nieuwe hoofd in functie te treden. Groot-Amraers. Van den landbou wer J. W. Spek, stierf dezer dagen een beste koe en van den landbou wer C. Verdugt een zwaar varken. Beide dieren werden voor de con sumptie afgekeurd en onder toezicht begraven. - De melkprijs is verlaagd v^n 12 cent op 11 cent per liter. P. den Ouden werd door de Rechtbank te Dordrecht wegens mis handeling veroordeeld tot f 25 boete of 20 dagen hechtenis. Haastrecht. Van de groote boomen. welke aan den ingang van het dorp. langs den weg naar Gouda, worden gerooid, wil er een in verkeerde rich ting, waardoor de telefoondraden werden verbroken. Van twee passee- rende motorrijders geraakte er een met z'n stuur in ^oo'n draad verward. Hy viel en de ander viel over hem heen. Op een der duo's zat nog een dame, die eveneens kwam te vallen. Allen kwamen er echter met wat schade aan hun kleeding af. De inbraak te Langeraflk Langerak. Het Gerechtshof te 's Gra venhagc heeft bevestigd het vonnis van de Arr. Rechtbank te Dordrecht waarbij de kooplieden P. L. B. te Groot-Ammers en B. J. V. te Nieuw- poort, wegens den alhier gepleegden inbraak op 3 Nov. j.l., ziln veroor deeld tot 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis, zoodat zij nu nog ongeveer negen maanden in de ge vangenis moeten verblijven. Moordrecht. Woensdagmorgen te ongeveer half negen had een ernstige aanrijding plaats tusschen een vracht auto van den heer Vingerling uit Gou da, bestuurd door J. K. uit Gouda en een luxe auto, bestuurd door den heer F. I.. van Botterdam. By deze aanrijding werden verwond de inzit tenden uit de luxe auto, n.l. de heer J. V., uit Rotterdam, die een ernstige hoofdwonde bekwam en mej A. de L., eveneens uit Rotterdam, die lich te verwondingen opliep. Dr. De Boer van Gouda verleende hulp, waarna de gewonden per trein naar huis kon den. De auto's waren beide zwaar gehavend en werden naar Gouda ge sleept. De gemeente-veldwachter De Lange regelde ter plaatse het vast- geloopen verkeer, waarna een onder zoek naar bet gebeurde werd inge steld. Het eere-comité voor het op Hemelvaartsdag te houden concours voor muziek- en zangvereenigingen. üitgeschreven door de muziek vereen „Kunst na den Arbeid", is als volgt samengesteld: Voorzitter de heer .1. L. de Jong; leden de heeren N. Dirkzwager Dr., W. L. Stevens. H. W. J. Hellebrekers en C. A de Hooge De drie laatstgenoemde heeren zijn te Rotterdam woonachtig. De heer D. Exalto is benoemd tot tijdelijk opzichter bij den aan te leggen niéuwen rijksweg in den Zuld- plaspolder. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, die aan het hulppost kantoor kunnen worden afgehaald. J. A. van der Klis, Boelekade 167. Gouda; W. Slob, in de Minkelen Blokland; T. van der Velden, van Mieenstraat 167; een brief zonder adres. Het vee van den veehouder H.. waaronder zich mond- en klauwzeer voordoet en dat in verband daarmede op stal gehouden werd om uitbrei ding te voorkomen, is thans in de weide gedaan. Men is druk bezig met de voor bereidende werkzaamheden voor den nieuwen verkeersweg in den Zuid- plaspolder. Daar de weg een breedte moet krijgen van veertig meter, is men aangevangen het weiland, dat onteigend ls, van de vilt te ontdoen. De spoorweg voor het spoor, dat 't materiaal moet vervoeren loopt reeds vanaf den IJsseldijk door de Oost polder tot nabij den Bovensteeg. Ver schillende boomen worden omgekapt terwijl de boerenwoning van den heer v.* D.. die ook moet wijken wordt afgebroken om verderop weer te worden opgebouwd. Oudewaler. De stadsklok speelt met heel uur „Boerenvrijage" van Loosjens, kwartier over het uur „Bruidslied" uit Lohengrin, met het half uur „Hou Zee" van Brands Buijs en met het kwartier vóór het uur een motief uit „Faust". Polsbroek. Tot leider dei werk zaamheden. verbonden aan de a.s. volkstelling is door B. en W. aan gewezen de heer H. van der VlisL ambtenaar ter secretarie, terwijl tot teller is benoemd L. Mourik, gemeen te-veld wadi ter. Door B. en "W. is vergunning verleend aan Joh. Schinkel tot het bouwen van een woonhuis met tim mermanswerkplaats en aan P. H. van Rinsum tot het bouwen van een rentenierswoning BESTRIJDING VAN ONKRUID. Over het algemeen staan de gras landen er op het oogenblik goed voor de kleur is nu reeds fnscli groen en hier en daar staan reeds aardige top pen gras. Verleden jaar om dezen tijd was alles nog kaal en dor; trou wens in de laagveen graslanden zat overal de vorst nog dik in den grond en van groeien kon dus geen sprake zijn. zelfs indien er meer regen was gevaMen. Er is ln den winter .1928— 1929 heel veel schade gedaan aan onze graslanden, vooral waar de ont watering niet in orde was; men zag groote kale plekken, waar niets meer SLECHT BEGIN. p-oelde en waar zich eerst weken ater weer een plantenkleed vormde, dat helaas niet alleen uit grassen be stond, maar waar allerlri onkruid- planten een welkome gelegenheid vonden, om zich te ontwikkelen. Hoe verder men van de boerderij af is, hoe minder goed de kwa liteit van het grasland dikwijls wordt en hoe minder zoete grassen daarin voorkomen en hoe nfeer onkruiden, als stekels, biezen en bent, 'weegbree, zeggen, zuring, soms heele uitgestrekt heden brandnetels, nog al eens op plaatsen, waar een mesthoop heeft gelegen, waar de bodem is verzadigd niet stikstof en het gras eenvoudig geen kans krijgt. "Wat is de oorzaak van dit ver schijnsel. Ze ligt voor de hand en geeft met een aanwijzingen in de richting van wat ons daartegen te doen staaL 't ls een kwestie van bemesting. Het beste middel, om het onkruid to bestrijden ,of liever, den groei daar van te voorkomen, is: een goede, al zijdige voldoende bemesting. Door vol doende stikstof, kalk. kali en phos- phorzuur in den grond te brengen maakt men het de goede, zoete gras sen mogelijk, zich te ontwikkelen, waarüöor de onkruiden verdrongen worden. Er .moet hier op een belangrijke omstandigheid worden gewezen. De meeste onzer laagveengraslanden waarschijnlijk vrjjwel alle zijn in meer of minder hevige mate zuur. Met de kieigraslanden, schijnt het niet anders te zijn. En men weet, dat zure graslanden een speciale flora hebben, de z.g.n. blauwgrasflora. De goede, zoete weidegrassen kunnen op zure en dus kalk arme gronden nim mer de overhand krijgen. Men ziet daar een weelderige ontwikkeling van bente, biezen, zeggen, zuring, rate laar dikwijls (een woekerplant) en allerlei hoogst ongewenschte onkrui den. Zulke gronden te saneeren, dat is wei in ae eerste plaats noodig. Men kan kalk geven, maar het resul taat daarvan, dat is reeds gebleken, is dubieus. Beter kan men basische meststoffen bezigen en dan komen vooral in aanmerking het kalksal- peter voor slikstoibemesting en het l'homasslakkenmeel als phospjior- zuur en kalkbemesting. Vooral het laatste, dat in vrij groote hoeveel- den aaingewend, heeft door zijn hoog heden jtoft 5 a 6(30 K.G. kaïn wor- kalkgehalte een gunsligen invloed op kalkarme graslanden. Is er voldoen de ier, dan kan men de stikstofkunsl- mest natuurlijk achterwege laten en de ier aanvullen met Thomasslak- kenmeel, wat een volledige bemesting geeft. Alleen moet niet de laatste mest stof tegelijk met de ier worden uitge strooid, dat zou uitdrijving van am moniak en dus stikstof tengevolge hebben. Een alzijdige bemesting, met als nevendoel: herstel van den kalktoe- stand. ziedaar dus de middelfen, om de onkruiden te voorkomen, door aan de goede grassen de beste kansen te geven. Maar deze middelen werken eerst na één of een aantal jaren. En dezen zomer zal $r weer veel,, heel veel onkruid zijn, pok in onze graslanden waar de bestrijding moeilijker is dan op bouwland. Welnu, ook voor direct gebruik is er een goed middel, nl. fijn gemalen kaïniet. Ook op grasland kan dat met goed gevolg worden aangewend, ter wijl het tevens de onmisbare kali in den grond brengt. Tegen distels,, bie zen. bent en brandnetels is .het een zeer actief middel. Men handele ais volgt. De distels worden in Mei en Juni, waar ze zich vertoonen, met een handvol fijnge malen kaïniet bestrooid, als ze nog nat van dauw zyn. Na één A twee Ja ren kan men ze op deze wijze doen verdwijnen. Biezen- en bentepollen worden af gemaaid; waarna men op idie plaatsen flink wat fijngemalen kaïniet strooit, liefst 's morgens, als de grond nog nat is. Brandnetels kan men 's morgens, als ze vochtig zijn van den dauw. in hun geheel bestrooien, of ze eerst afmaaien en dan de afgemaaide plaat sen bestrooien. In het laatste geval kan men ook gewone kaïniet of kali- zout 20 pCt. gebruiken. Laat men vooral zorgen, niet te laat te zijn met op de lijst voor. onder Wie: dr. Christiaan Miremet, politie-dok- ter te Groningen, .prof. dr. E. D. Wierama, oud-hoogleeraar te Gro ningen, dr. S. van Mesdag, arts te Groningen ,prof dr. A. A. GrunbaucL hoogleeraar te Utrecht en prof. dr. F. M. J. A. Rods, eveneens hoogleer- aar te Utrecht. Dr. Mirement verklaarde, .op de lyken van de slachtoffers sectie te hebben gericht,, teneinde de doods oorzaak vast te stellen. Hy zette in den breedc den aard der geconsta teerde verwondingen uiteen. De slacht offers zyn allen aan verbloeding over leden. Verder legden eenigen der getui- gen-deskundigen verklaringen af no pens den geestestoestand van Wijk- stra. DE MOORD TE ABCOUDE. De oproep van den burgemeester van Abcoude, om zekeren J. B. Bos aan te houden, heeft tot gevolg ge had,. dat de man zich gisteravond bij de politie alhier heeft aangemeld. Hij had niet geweten, dat men hem zocht anders zou hij zeker eerder zyn ge komen ,zei hij. Hy verklaarde, piet den moord niets te maken te hebben en toen elders te zyn geweest. Door den burgemeester van Abcoude is hem een verhoor afgenomen, waarna Bos nog gisteravond op vrye voeten werd gesteld. DE WANHOOPSDAAD TE STEENDEREN. Omtrent het drama van den mo lenaar B., te Steenderen wordt ge meld. dat de vrouw van B.. die in het ziekenhuis te Zutphen is opge nomen, zich nog steeds buiten ken nis bevindt. Haar toestand is achter uitgaande. Dwaze woorden. Dinsdagavond waren te Tilburg, op het speelterrein tusschen Heemskerkstraat en de Ruy- terstraat. kinderen, onder wie het elf jarig dochtertje van R., aan het spo ten. De 26-jarige W. v. G.. eveneens uit Tilburg passeerde daar en over handigde den 6-jarigen F. H. uit die straat een mes met de aansporing- „Sny ze den hals maar al", op de U-jarige»R. wijzende De 6-jarige jon gen bracht daarop het meisje een snede van 7 a 8 c.M. toe in de hals- streek. Geluklüg werden geen edele deelen geraaloT anders had de krank zinnige aansporing ernstiger gevol gen kunnen hebben. Massamoord. Uit Moskou wordt gemeld, dat op het station Sjoegoen in de nabijheid van Moermansk zes tien personen, van wie acht vrouwen en vier kinderen vermoord zijn. De daders konden ontkomen. Do lastige mode. Draagt u uw bril niet meer. tegen woordig? Neen, mijn vrouw zegt, 't staat niet bij «do tegenwoordige dameemode. bestellen, zoodat het onkruid te groot is om Je worden vernietigd. Zo o- ziet men, dat tegen het onkruid kwaad in grasland veel is te doen; in de eerste plaats door het land vruchtbaar en gezond te maten, in de tweede plaats, door een effectieve bestrijding. J Prachtig» en groote niauwe eohip van de „Nederland", de „Johan van Oldenbaraevolit", dat bij de opening 19 Uinuiden zoo'n gewiohtige rol heeft vervuld, Iheeft op zijn eerste reis naar Indië een ongelukkig begin ge- "rr r°°fwe *€meld hebben, werd het aangevaren en moeit met een groot gat dn de boeg terugkeeren. (Het ie nu hereteld en aou hedenlddag rijn rei# hervatten. Hierboven riet men de her*t*llingi-w*rJua«mih*den. DE VIERVOUDIGE MOORD TE GHOOTEGAST. In hoogcr beroep. Voor het gerechtshof te Leeuwar den is Donderdag de behandeling in hoogcr beroep'^aangevangen van de zaak tegen den 42-jarigen koopman en muzikant Yje Wykstra, die den 18en Januari van het vorige jaar te Grootggast eêfi viertal politieagenten neerschoot, toen dezen ae vrouwjnet wie hij samenleefde, wilden arrestee ren, omdat zii^ haar kinderen onver zorgd had achtergelaten en met ver- dacnte was gaan wonen. Door dc Groningsche Rechtbank was Wijkstra destijds veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, van welk vonnis zoowel verdachte als de of ficier van juslitie in beroep waren gekomen Niet minder dan 41 getuigen komen NED. HERV. KERK. ALBLA&SERDAMV.m. 0.30 uur en 's avonds 6 uuir, Dr. G. P. van Jtterean. AMFIBIE. V.m. 10 uur (te Tienhoven), de heer J. Kara, Godadrienri-Onderwijaer te Brandwijk; 'e ovoada 6 uuir, De. Schimmel. AMMERSTOL. V.m. 10 uur, De. Hu~ gvnholtz. BENSQHGP. V.m. 0.30 uur, Leee- dienst; n.m. 2 uur, Ds. Moorraes. ran Usseletein. BERGAMBACHT. V.m. Q.30 uur, Ds. Dekking, Afscheidsrede. BERGAMBACHT. Voor de Uiftgetra- denen uit de Ned. Hew. Kerk alhier hoopt Zondag voor te gaan Ds. Grisnigt, van Waddinxveen. BERKENWOUDE. V.m. 10 uur, Ds. ten Bruggenkate. BLESKENSGRAAF. V.m. 930 uur, F roeklozen; n.m. 1.30 uur Zondags school; 's avonds 6 30 uur, Ds M. Otte- ranger, van Papendracht. Bediening van het Avondmaal. BOSKOOP. V.m. 10.16 uur, Ds. J. Ph. Makking. van Leiden. BOSKOOP. Evangelisatie V.m. 9.30 uur en 's avond 6 uur, Ds. Van Hof; van Oud-Bei ierland. BRANDWIJK. V.m. 9.30 uur. Ds. Torenbeek, van Dordrecht; 'a avonds 6 30 uur, de heer J. Kara GIESSENDAM. V.m. 0.30 dienst; 'a avonds 6 uur, Ds. ren., van Gieesen-Nieuwkerk GIESSEN-N rEUWKERK. uur, Ds. Nugteren. GIESSEN-OUDEKERK. uur, Ds. A. J. van Rennes. GOUDERAK. V m. 9 30 uur. Ds. C. J. Teemmana, Doopsbediiening'a avonds 630 11 ut. Ds, C. J. Leenman». HOORNAAR. V.m. 9.30 uur en *e enr. 6 30 uur, Ds. Woelderink. GOUDRIAAN. 's Avonds 6 uur, de heer J A. Schalekamp, Godsdienst-On derwijzer te Oversohiie, GROOT-AMMERS. Vm. 0.30 uur, Leeskerk; 's avonds 6.30 uur Ds. Lek- kerkerker, van Molenaarsgraaf, HAASTRECHT. V.m, 10 uur. De, A. F— uur, Lees- L. Nugte- Vm. 9.30 V.m. 9.30

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 7