LandDonui en liemeell. Omwende doeneren Verpachten Woonhuis Plaatselijk Nieuws. Van alles wat. Gemengd Nieuws Rechtszaken. Visscherijberichten Afloop Verkoopingen. Advertentiën. Bestuur der Domeinen IJsselstein OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOOPING. Notaris C. H. W. MEIJER gelegen te LEKKERKERK: ZES WOONHUIZEN en Erven TWEE WOONHUIZEN Verhuring WEILAND Loplk. Notaris H. C. Kooi verkoopen* Woonhuis* Grond 6"io mm 6"/o n v. Hoiianosme oeposiio- en Mie.DarK Rente 6 6% TWEEDE BLAU NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovimch. Courant VRIJDAG 13 JUNI 1930 gea heeft. Wanneer "is er bij u een diefstal gepleegd?" „Er is hier niets gestolen".,stamel de Madame Tulipe. Er flitste haar plotseling iets door het hoofd „Zoudt U mij uw naam willen zeggen? vroeg ze beleefd. „Mijn naam? Zekerlik ben Lady Emery. Ik woon in Blessington". „O! O!" „Kindlief, je bent ziek. Laat ik je een glas water halen". „Neen, dank u. Ik ben direct weer in orde. Maar o, die schrik!" Arm kind. Natuurlijk is het een vreesëlijke schrik. Jenkins zal u de doozen brengen en ik zal doen wat ik kan om den dief op te sporen. U bent ook veel te jong om alleen een zaak te drijven. Somt u eens bij me theedrinken, dan kunt u mij er alles eens van vertellen. En ik hoop. dat u gelooven wilt, dat ik er niets van begrijp hoe die doozen op onze vliering gekomen zijn." „Daarvan ben ik overtuigd", fluis terde Madame Tulipe met een ver trokken gezicht en ze vroeg zich af wat ze tegen Peter moest zeggen als hij weer kwam. „Wel", vroeg Peter Emery na een lange pauze. Madame Tulipe, die nu niets op de zielsgelukkige Mary van een paar uur geleden leek, gaf geen antwoord. „Ik wou je zoo graag helpen. Mary kijk niet zoo hops. Ik houd zooveel van je. Ik had begrepen, dat je het moeilijk had. Ik stuur de japonnen heusch naar mijn zuster Ethel in Indië, maar ik moest eerst een heele collectie hebben". Haar schouders schokten. „Mary, huil niet. Ik kan het niet verdragen, Mary", hij nam haar in zijn armen. „Mary; Zeg, kleine rak ker, lach je me uit?" „Ik kan er niets aan doen" proest te zij. „Het was toch zoo ontzettend leveling!" Alblasserdam. Een onbpkend geble ven persoon heeft Dinsdag heel vroeg in aen morgen een steen door de spiegelruit van een winkel geworpen, waardoor ook aan de artikelen, die lagen uitgestald voor het raam, scha de werd veroorzaakt Arkel. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" (dir. de heer J. J. Gerritse le Gorinchem), heeft 2den Pinkster dag op Het Fed. Concours te Zetten (Gld.) een 2en prijs in de afdeeling uitmuntendheid behaald. Door kokende stroop gebraqd. Gorinchem. Woensdagmiddag sprong op de stroopfabnek van d« fa. Dumtjer Wilkens Meihuizen en Co. een met kokende stroop gevulde kuip. De arbeider A. de Bie kreeg een gedeelte van den Jnhoud over het lichaam. Hij bekwam ernstige brandwonden aan armen en beenen. Per brancard is de man naar het ziekenhuis gebracht; zijn toestand was zeer ernstig. Het kinderkoor van „Zang en Vriendschap", dir. A. L. de Bie. be haalde te Papendrecht, een eersten prijs meté301 punten in de tweede afdeeliing. Op het concours te Schiedam, behaalde het fanfarecorps „De Vries Robbé en Co." met 323 punten een eersten prijs in de Eere-afdeeling. De kinderverlamming. Gouda. Sinds Woensdag zijn weer twee nieuwe gevallen van kinderver lamming geconstateerd. In het laatste etmaal zijn geen nieuwe gevallen gemeld. Congres. Gouda. De Alg. Ver. voor Vreem delingenverkeer besloot op hare ver gadering te Baarn het congres in '31 le Gouda te houden. Hst uur der vergelding heeft gesla gen! AI de bedienden had hij weggezonden. Hij moest dus zelf openen. Gedurende eenige oogenblikken zat hij in elkaar gekrompen in zijn stoel .zonder dat bij kracht kon vinden zich op te richten, zonder de kracht te kunnen vinden de deur voor haar te openen. Plots rees in hem een denkbeeld op: Als zij eens wegging! Als zij eens wegging! Neen, zij wachtte; hij moest openen. En zij trad binnen, waarna de deur achter haar dichtviel. Hij zag aan haar vertrokken gelaats trekken, aan haar oogen met de blauwe kringen ,aan haar loodzwaren gang, dat zij sedert den vorigen dag niet had gesla pen. Zij bleef in de wachtkamer, een weinig verbaasd, dat zij hem er vond, dat hij zelf had geopend, dat hij zoozeer veranderd waa. iéti Dat was niet meer dezelfde man. Deze twee dagen hadden hem wel twin tig jaar ouder gemaakt Zijn oogen hadden hun glans verloren, zijn schouders waren gekromdzijn bewegingen onzeker. Hij ging naar de deur van zijn spreek kamer, duwde de portière weg en vroeg: Wil je naar binnen gaan Zij schudde het hoofd. Neen..1".. Als ik hier binnen moet gaan, zou 't weer 'n discussie worden en daar heb ik de kracht niet meer toe. „Tenslotte zou geen enkele discussie een verandering in mijn besluit kunnen bren gen. „Geef mij dus den brief. Stamelend antwoordde hij: Weet je wel, dat het vreeselijk is, wat je doet! „Weet j« wsl, dat je de rol van beul yerfult,... Te water. Gouda. Terwijl de landbouwer P. P. mei een grasmachine, bespannen met twee paarden, over den Karne- melksloot reed, schrokken de paar den door het leven van een heima chine. Zjj liepen achteruit, waardoor de grasmachine in het water van de Karnemelksloot terecht kwam. Geholpen door omstanders, bracht men de machine weer op den wal kant. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. Kamer van Koophandel. Gouda. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Om streken vergadert Woensdagavond 18 Juni 1930 ten stadhuize. De agenda vermeldt o.m.: Verzoek om subsidie van het Ge nootschap voor Reclame. (Het bureau adviseert afwijzend). Verzoek om subsidie aan het Be drijf sregister voor Nederland. (Het bureau adviseert afwijzend.) Verzoek om deelname in het waar borgfonds van, en het schenken van een prijs of medaille aan de Alge- meene Tentoonstelling Lopikerwaard en Omstreken (2—4 September a.s.) (Het bureau stelt voor eep subsidie vam f 50 toe te staan.) Mishandeling. Gouda. C. K. K., wonende te Nieu- werkerk aan den IJssel en M. S. te Reeuwijk, hebben hangifte gedaan, dat zij zijn mishandeld door D. J. van D.. wonende alhier, die hen met een rijwielpomp op het hoofd heeft geslagen, zoodat zij in de Wijkverple ging moesten worden verbonden. De politie stelt eed onderzoek in. Anterikaansch. Gouda. De klassen der in aan bouw zijnde R.-K bewaarschool, die op de tweede verdieping zijn gele- Ben krijgen een speeltuin op net dak. !r moest zoodanig met ae ruimte gewoekerd worden, dat slechts deze oplossing mogelijk bleek. Het dak speelterrein zal een oppervlakte van 200 vierk. meter krijgen. ilardinxveld B. en W. hebben op 12 Jun; afgekondigd de achtste wijzi ging der Algemeene Politieverorde ning waarbij het den bewoners ver boden is, waterleidingkranen onnoo- dig te laten openstaan of op eenige andere wijze water uit de waterlei ding onnoodig te verspillen. Op den veertienden dag na den dag harer afkondiging treedt deze verordening in werl Het subsidie, dat op grond van 't Werkloosheidsbesluit 1917 over het vierde kwartaal 1929 ten laste van deze gemeente komt, is vastgesteld op f 735.92. Over de eerste drie kwartalen 1929 bedroeg dit subsidie respectievelijk f 423.644,. f 449 56 en f 694.51. Ter gemeentesecretarie 'ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de N.V. Petroleum Company te 's Gra venhage, om vergunning tot het op richten van een ondergrondsche ben zinebewaarplaats met bovengrond- sche aftapinrichting te Neder-Har- dinxveld bij de woning B 559. Deze week werd bouwvergun«* ningen verleend aan de N.V. H. Ver steeg en Zonen's Ijzergieterij, tot uitbreiding van de kantoorgebouwen en aan de Wed. T. Deventer—De Rui ter, tot het bouwen van "een dubbel woonhuis aan den Nieuweweg. Dinsdagmorgen omstreeks twaalf uur ontstond bij H. C. Edney aan de Buidersteeg een begin van schoor steenbrand. Hoewel het geval zich aanvankelijk wat ernstig het aanzien daar in de onmiddellijke nabijheid hooi was opgestapeld, is het eenige buren gelukt het vuur spoedig le blusschen. Woensdag 18 en Donderdag 19 Juni, zal een collecte worden getiou- den voor den gewapenden dienst in de Nederlanden. „Dat je als een wild beest op je prooi loert Zij bracht baar hand naar haar oogen, een gebaar van ellendigheid Met een gebroken stem ceide lij: Ik weet beter dan wie ook, wat mij het volbrengen van deze taak kost. Waarom dan? 0, neenneenl Ik smeek je, be gin niet meer opnieuw! „Die brief moet den onschuldige red den! Zijn vuisten balden zich, zijn nagels drongen in het vleesch. Knarsetandend sprak hij: Best, kom binnen! „Ik zal den brief schrijven. Wat, is hij nog niet klaar? „Je hebt me om den tuin geleid „Ik zal niet langer wachten. Als ik je had willen bedriegen, zou de brief reeds klaar zijn geweest, maar ik gaf er de voorkeur aan hem in jouw aan wezigheid te schrijven. Dan zal ik wachten. Ben je dan bang? Zij haalde licht haar schouders op. Op gelaten toon antwoordde zij: Neen, bang ben ik niet „Vrees voor den dood gevoel ik niet. „Bovendien weet ik, dat je me niet zal dooden!. „Mijn dood zou je niet meer kunnen redden „Als ik straks niet zou thuiskomen, zou er naar mij gezocht wordenEn mor gen werd je gearresteerd „Neen, bang ben ik niet; het bewijs hiervan heb je, dat ik alleen ben geko men Zij deed eenige schreden het kantoor binnen, maar keerde zich plotseling om en bleef staan. Achter haar stond Demar, met van woede verwrongen gelaat Maar kalm richtte zij haar arm op en beval; Sehrijf! Het bestuur van den polder Hardinxveld zal Dinsdag 1 Juli schouw voeren over het schoonhou den der watergangen en over de ban en bermslooten der weilanden. Ter secretarie is als verloren voorwerp aangegeven een rijwiel- plaatje. Pinkster-Maandag had even voor bij de Buurt, nabij café Jansen, .een aanrijding plaats. Bij het uitwijken voor een rijwiel botsten een tweetal auto's tegen elkander. De fiets, die beiden wilden ontwijken, kwam juist in de knel, met het gevolg, dat hier van zoo goed als niets heel bleef. Na eenige herstelling konden de auto's hun weg vervolgen. De meerderheid van B. en W. stellen den raad voor, over te gaan tot de aanstelling van een vast ge meentewerkman, aan wien behalve 't bedienen van den motorsproeiwagen, diverse andere werkzaamheden kun nen worden opgedragen, als het on derhoud der wegen, onderhoud brand kranen, uitvoeren van graafwerk bij den aanleg van dienstleidingen der waterleiding enz. De bedoeling is, dat den werkman een volledige dagtaak krijgt. De minderheid van het college wenscht liever een contract voor de bediening van den sproeiwagen met een der garagehouders aan te gaan en voor bovengenoemde werkzaam heden, zooals tot heden, gebruik te maken van los personeel. Glasfabriek „Leerdam". Leerdam. Op de agenda der a.s. buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Glas fabriek „Leerdam" vh. Jeekel-Mijns- sen en Co. komt voor 'n voorstel van den r^ad van commissarissen om aan den heer P. M. Cochius ontslag te verleenen als directeur der ven nootschap. Lopikerkapel.. De muziekvereenl- ging „Cresoendo" behaalde op het te Nieuwkoop, gehouden concours een lsten prijs in de eerste afdeeling en een 2en met den marschwedstrijd. Man «i vrouw te water op één dag. Nieuw-Lekkerland. De echtgenoote van A. G. de B„ viel Dinsdagmor gen, terwijl zij aan de wasch bezig was, in de diepe wetering. Een sla gersknecht, die juist passeerde, bracht haar op den vasten wal. 's' Middags tuimelde den. B., 'zelf. terwijl hij aan het hooi varen was. uit de schouw en ging kopje onder. Door de dienstbode D. de L„ werd hij op het droge geholpen. Man en vrouw konden nu elkander weder- keerig geluk wenschen met den goe den afloop van dit onvrijwillige bad. De winkelier A. P., had voor zijn winkelraam een pot met peper muntjes geplaatst. Ieder, die minstens een guiden bij hem besteedde, mocht naar het aantal raden. Fraaie prijzen waren aan den wedstrijd verbonden. Na telling bleek het aantal te zijn 3421. Van het groot aantal mededin gers was A. Boer de eenige, die het juiste getal had geraden. Aan hem viel de hoofdprijs ten deel. De ove rige drie prijzen kregen M. v. d. Vel den, A. A. Ceton en D. Ceton, die respectievelijk 3420, 3420 en 3422 had den geraden. Ten huize van A. de Ridder aan den Middelweg, is de besmettelijke ziekte roodvonk, geconstateerd. Twee kinderen zijn er door aange tast De zangver'een. „Oefening baart Kunst" te Kinderdijk, directeur de heer H. Brouwer, behaalde op het nationaal concours te Hekelingen in de eerste afdeeling een eersten prijs met 307 punten. Oudewater. Een commies en een veldwachter hebben op den 2den Pinksterdag tegen een groot aantaj personen proces-verbaal opgemaakt wegens het berijden van een fiets zonder belastingmerk.. Meermalen kwam het voor, dat een plaatje 1928 dienst deed. Hij ntun een vel papier en schreef: „Aan den heer Procureur der Repu bliek. „Het uur van boetedoening is geko men en dit uur, hetwelk ik nog zou kunnen verschuiven, koos ik vrywiU g. Het is mijn eigen wil, dat ik u op dit ocgenblik schrijf en dat ik u deze hiiccn- t-nissen toevertrouw llij schreef snel dn las hard op, wat ».g op papier bracht. „Een zekere Galuche is gearresteerd onder beschuldiging, dat hij juffrouw Thérése Blanche heeft vermoord. Maar de man is onschuldig." Hij wendde zich naar Josiane, die $1 s een doode in den zetel weggezonken zat. Zij hoorde niet meer, wat hij zei. Je ziet, dat ik openhartig ben. Wees gerust, want ik zal alles zeggen, alles wat je zult willen en nog meer. Ik ga voort: „U, mijnheer de Procureur, die mij kent, zou onder net lezen van dezen brie! misschien denken, dat ik gek was gewor den. Als u dit denkt, zet dan die gedach te op zij. Want ik handel in volle bewust zijn. Straks zal ik uitleggen, waarom ik juffrouw Blanche heb gedood, maar ik moet eerst verder in bet verleden terug gaan: ik moet u eorst vertellen van mijn eerste misdaad. Het is een twintigtal ja ren geleden, dat een andere vrouw, Loui se Solhier, werd vermoord, die in de Ra- ci rues teeg woonde Haai" voormalige ver loofde, Francois Doran, werd van dezen moord beschuldigd en tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Maar de moor denaar was ik!" Nogmaals wendde hij zich tot Josiane, nu op spottenden toon: Is dit voldoende? Je zult me niet kunnen verwijten, dat ik je niet gespaard heb, dat ik mezelf heb gespaard, maar ik moet er eenige dingen aan toevoegen, dit je zullen verwonderen. Luister: „Ik heb Louis# Solhier hjj Duval ft- De boerenknecht Th. van D., had zich erg opgewonden bij een ruzie met zijn meisje. Hij nam een stuk gjlas i uit een zijner zakken eta sneed zichzelf daarmede verscheide ne keereni over het aangezicht. Hij verwondde zich zoodanig, dat hij onder heelkundige behandeling moest worden gesteld van Dr. van Praag. De c(ir zangvereeniging Geeft Gode Lof",, behaalde op het concours te Nieuwkoop, een derden prijs in de vierde Afdeeling. Papekop. In het spoorwegstation is <Jes nachts weder mgebroken, de brandkast is open gescheurd en een bedhag van f 640 daaruit ontvreemd. Van de daders is tot nog toe geen spod rgevonden. Vermoedelijk neb ben de inbrekers met handschoenen gewerkt waardoor geen vingeraf drukken te verkrijgen zijn. Polsbroek. Toen de landbouwer J. V„ Dinsdag bezig was per auto zijn hooi I naar huis te halen, bleek een der bruggen, die men passeeren moest, met legen den druk van het geladen voertuig bestand en zakte in. Hei ongeval bracht heel wat op- onthdud en extra werk met zich; per soonlijke ongelukken kwamen geluk kig nket voor. t Reeuwijk. De muziekvereeniging „Dooi) Hulp tot Stand Gebracht" zal Zaterdagavond haar efcrste zomer- avondponcert geven op het dorp. SHedrecht. Onder zeer groote be langstelling is het groote zwembad in gebruik genomen. Er waren bij die gelegenheid wedstrijden uitge schreven, waarvoor vele prijzen wa ren beschikbaar gesteld. Het o ude zwembad is verkocht aan eenige jheeren te Papendrecht inbraak. SnelrWwaard. Bjj den veehouder Kasüergen, drong een ongenooue gast ües a«»euu> de woning uninen. up iiei gegu van de OiensLnoue, üie waKKei- was geworden, nam hij ae viucui, mei acnieriaung van zijn hoed. Hjerüoor kwam ue pontje hein op hei s|poor en kou men tot arresta tie ,vau een zekeren O., uit i^jtsei- siein overgaan. De mau Heelt be kend. addihxveeu. Op iaat van het ge- meemeoeaiuur is na ingewonnen uie- uiscn aujvics, net zwemuasi voor in woners van uouda gesxoien, m ver onal met de ui uie gemeente voor- KOinenuc gevaiien van amuêi veiiam- Hudd'itxveeu. Aan ue iaaist gehou den emuiveiung waren aangevoeld uz/y kipt en een paruj eeuu- eieren. i rijzen Waren reopectievelyk i 4./o uit a.40 an t o per uonüeru SlUkS. I Een rund van den landbouwer van dhi njuenue was aan mond en klauwzeer, is aan deze ziekte ge storven. i Het cadkver wordt onder toezicht vermengd, i Zevtunuizrn. Met bekwamen spoed is de aannemer van de nieuwe uorp- siraat Woensdagmorgen by de Open bare Schooi aan net- werk begpnnen. Vele riuien zuilen een veroetermg ondergaan. De huiseigenaren werken den opzichter zeer m den hand, tol vergemakkejing van zyn taak. benige ingezetenen laten van de oude keien üun werven opknappen. Reeds zijn er duizenden keien ver kocht. Esn ta0inva.ll sr. Karei, vroeg oom, snoep jij wel eens? Neen, oom, eed Kar al, die een goade beurt wildé maken, want bij 'had gehoord dat groote menschen niet erg graag zien dat kinderen veel snoepen. Wel, wel, due je koopt nooit eens een ijswafel, of een reep? kend, mijn schoonvader, wiens secretaris ik toen was. Zij werd mijn minnares, die een kind van mij had, een dochter, So- lange geheeten." Hij lachte, een zonderlinge lach was het, de lach van een krankzinnige. Een rilling doortrilde het lichaam van Josiane. Zij was niet in staat een woord le spreken. Hij boog zich weer over den brief: Ik zal u de feiten vertellen in al hun wreedheid. „Laat ik u nu meedeelen, hoe ik, Pierre Demar, tot het plegen van deze misdaad ben gekomen. Ik tracht me niet te verontschuldigen; ik zal niet trach ten de verantwoordelijkheid van me af te schuiven. Maar u moet de waarheid we ten, de geheele waarheid, treuriger, vree- selijl^er nog dan u het vermoedt, u moet weten onder welken dwang ik heb gehan deld.... Josiane trachtte op te staan, maar het lukte haar niet; zij stak slechts den arm uit en voegde hem toe: Ellendeling, wees vervloekt! Hij scheen niets te hooren, vervolgde den zin: onder den invloed van De zin werd echter niet voltooid. De mar sprong op. Uit een naburig vertrek werd een gekraak, een slag vernomen. Hij liep met opgeheven vuist op haar toe en zei fluisterend: Wie is daar?Wie is daar? 0, als het een van de jouwen is. 0, als je iemand bij me binnen liet, om mij te verrassen, om mij te bespionneeren. Ik zweer, dat je dan niet levend van mijn kantoor komt. Een zelfde slag als den eersten keer drong weer tot hem door. Snel liep hij op de deur toe en opende die met een enke len ruk Neen. oom, hield Karei vol. Nu, zei ooqjji toen, dat is jammer. Ik had je anders een dubbeltje willen geven om er iets voor te koopen, zie je.... Het werd tijd. Wat zei je zuster, toten je haar vertelde, dat ik mijn zes eni fc wintigaten verjaardag vierde? Ze zei <lat het tijd werdL Alle reden. Waarom neemt u den hoed ei1 <m- lijk voor me .af? Ukent me in 't r eheel niet. Neen. Maar mijn broer kent u en dit is zijn hoed. en Zorgeloos, Maai je je nooit zorgen over je oude schulden Neen. Ik vergeet oude schulden. En je nieuwe dan? Die laat ik oud worden. FABRIEKS-ONGEVAL TE ZAANDAM. Een arbeider gedood. In de cacaofabriek „Het Zwarte Kalf" van de N.V. .Maatschappij voor Handel en Industrie, v.h. J. Schoe- maker, staande op Het Kalf te Zaan dam, is Woensdag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Door het springen van een peilglas van het benzinere servoir, geraakten 2 arbeiders door de uitstroomende dampen bedwelmd. De gehuwde J. van Putten had het ongeluk bii zjjn vlucht met een been tusschen de stijlen van een trap te geraken, zoodat hij in bewusteloo- zen toestand werd weggehaald en ondanks alle pogingen' vap den ge neeskundigen dienst, die terstond ge waarschuwd was. niet weer tot het leven terug te brengen was De an dere, P; Mantel genaamd, had de tegenwoordigheid van geest een paar ruiten in te slaan, otn zich zoo van lucht te voorzien. Ook hij geraakte buiten kennis, maar kon later weer bijgebracht worden. Het ongeluk moet te wijlen zijn aan het feit. dat de dienstdoende arbeiders een held haftige poging waagden om de daar voor bestemde kranen te sluiten, hetgeen zulk een noodlottig gevolg had voor van Pulten. P. Mantel, die kort bedwelmd is geweest, was later la staat bij Jiet reddingswerk behulpzaam te zijn. Ook de heer B. Schoemaker en de arbeider Heynis hebben zich bij de reddingspogingen onderscheiden. Kind geworgd? In het Meppelër- diep is drijvende gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. Om den hals van het Tijk bevond zich 'n witte i linnen lap, waaruit de gevolgtrekking wordt gemaa.kt, dat het kind geworgd is. De politie doet onderzoek. Inbrskers aanflehoudsn. De Haag- ue beide gebroeders M uit de Oliënborg aangehouden, die, toen zij in een. schuit aan het Groene- wegje inbraken, op iheetardaad betrapt waren docnr den op de schuit aanwezi gen kneclït Zij hadden reeds verachil- lendf goederen klaar gelegd om mee le nemen. Toen zij bemerkten, dat zij be trapt waren, gingen zij er vandoor, doch op aanwijzing van den knecht werden zij sporedig aangehouden. Het blijkt, dat de twee aangehoude nen in den nacht van Zaterdag op Zon dag zich ook aan inbraak (hadden schul dig gemaakt. Dien avond hadden zij zich toegang verschaft tot ©en eohuit aan do Lijnbaan, waar zij hetjdegoed en kleedingstukkon hadden gestolen. Het gestolene ie in hun woning terugge vonden Doodgereden. —Te Varseeveld ia de 15-jarige B. Beekhof, die achter een stiilétaanden wagen kwam aanloopen, door een vrachtauto, dien hij niet be merkte, aangereden en op slag gedood. III. Ds Bestraffing. Intusschen wachtte Quart-de-Brie, die niet het minste vermoeden had vam den uiterst pijnlijken stap, die ondernomen werd om hem te redden, met angst op den dag van zijn rechtzaak. Middelerwijl wanhoopte Doran. Gedurende dien tijd hernam Mauje neerslachtig en zoo goed als zonder ver trouwen zijn onderzoek. Toen hij van Doran weer thuis kwam, sloot hij zich in zijn kamer opHij wilde niemand ontvangen. Hij was woedend. Niet alleen geërgerd was hij, maar in deze ontstemming was ook gemengd een oprechte droefheid. Hij had weliswaar Doran niets beloofd, maar bij hun eerste onderhoud had hij al leen gezegd: „Binnen enkele dagen zal ik u zeggen, of er nog hoop is." En nul Nu kon hij hem niets anders zeggerW3La.n dat er geen hoop meer was. Het|B| gedaan met zijn taakHij moest er niet meer aan denken Neen, er niet meer aan denken.Dat was gemakkelijk gezegd ,maar bij ieder dossier, dat hij opnam, kwam het droevi ge gelaat van Francois voor zijn geest, het sarcastische gezicht van Quart-de- Brie en suisde hem de ironische zin in de ooren als een nachtmerrie: Die is gek! Hoe kan hij nu meenen, dat ik schuldig benl Hij sloeg met zijn ijzersterke vuist op de tafel, ijsbeerde woedend door de kamer en raasde: Die vagebond heeft gelijk Ik ben gek. „Ouë szell Je bent nergens goed voor. (Wordt, v«rrolfd.) TWEEDE blaq NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 13 J4JNI 1930 Mishandeling «n beroovlng. De 27- jarige hotelknecbt A. O. was op bezoek bij de 23-jarige mej. M. M., in (haar wc- aan de Van Oldenbameveltstraa-t te Rotterdam. Volgens de verklaring van M zou 0. haar plotseling hebben aangegrepen, om haar een handtasoh met f 86, welke zij in de band lha.d, te ^rukken. Toen hem dit niet direct plukte, had (hij zelfs gepoogd, naar te tfuxgen, doch de vrouw had zieb weten [©a te rukken en was. met achterlating van haar tasch. de trap aifgeloopen, om op straat hulp te zoeken. O. was even eens de straat opreloopen en in de richting van de Mauritskade verdwe nen. Juist op dit oogehblik passeerde een agent van de motorbrigade in zijn auto en samen met de vrouw werd de rluchteding achtervolgd. Men reed de MaurKsstraat in. waar O. op hetzelfde moment uit een doodSoopend (hofje kwam loopen en spoedig kon worden trecrepen. De tasch met geld had hij nog in zijn bezit. Hij is in bewaring gesteld. Ontploffing. In de petroleumraPfi- uadorij der Texas Company te Port Ar thur, in Te<xas, heeft een ontploffing nlsats gehad, waardoor twaalf personen zwaar gewond werden. Er ontstond een enorme brand, waardoor een schade van bijna een millioen dollar is veroorzaakt Sovjet-beambten ter dood veroordeeld. Woensdag is te Moskou het proces voor het hooggerechtshof der Sovjet-Unie schenkomst van Uwe Excellentie in, op dat alsnog aan zijn verzoek zal worden voldaan in verband ook met de rentie tegenover de Belgische aardappel- exporteurs en wijl de prijs nu al bene den den normalen is. Ook de Belgische regeering komt de daar gevestigde porteurs tegemoet door verlaagde vri vracht prijzen. Aardbeien-uitvoer per vliegtuig, Dit jaar hoeft hot vervoer van aardbeien bij- :htimig te boven. De Ko ninklijke luchtv&am Maatschappij ver voerde tot op heden ca. 75.000 KG. aandbaien. naar Landen en de Engelsche Provincie, terwijl «veneens voor de ver zending naar Berlijn en Danzig van de luchtlijnen gdbruik werd gemaakt. Hoe zeer de exporteurs bij 'zorgvuldige en snelle overkomst en aflevering van dit kwetsbare product zijn gdbaat, hlijkt well uit het feit, dat voor de verscheping naar Ivonden geregeld extra materiaal op hun kosten werd ingezet Indien nog meer vliegtuigen ter beschikking waren geweest, zou tzeker een 'kwantum van 100.000 K G. vervoerd zijn geworden. De K.L.M. hoopt hot volgend jaar een nieuw groot vrachttoestel in de vaart te kunnen Wde biggen in een klein hokje op sluit, kan wel vette biggen van 160 pond maken, maar geen goede zouters. Voor vleeschvorminig is óók een matige li chaamsbeweging moedig. DWJIUU'B" "6"" .7 Ruseisahe hamdeisvereeniging te Parijs, die ervan beschuldigd werden zonder opdracht te Parijs zaken te hidhhen ge daan en daardoor de Sovjet-Unie be langrijke schade te hebben berokkend Daar de beambten geweigerd hadden naar Moskou terug te koeren, zijn zij bii verstek ter dOod veroordeeld. H00IBR0EI. Het gevaar voor hardnekkige en dus gevaarlijke hooibroei word: vergroot door: 1 veel legen, die op het gemaaide gras viel, vooi bet" in oppertjos of in oppers 8'oud. 2. groote malschheid van 't gras, ten gevolge van een overbemesting met gier en (of) veel stikstofmest; 3. een groote hoeveelheid ondergras en klaverstoorten, in verhouding tot het gro vere en dus meer luchthoudende boven- gras, 4. een zeer dichten stand van het gras, met als gevolg een zwaar gewas, dat slechts met moeite op den grond, waar het op groeide, drogen kan; 5. het te spoedig uit het zwad slaan van het gras, zoodat het nog weinig „bestor ven" is vóór het gehooid wordt; 6. het eventueel groote oppervlak van de hooibergplaats, waardoor de afkoeling aan de zijkanten slechts van geringe be- teekenis is. Het doorstrooien van het hooi met drie vijf kilogram zout per duizend kilogram hooi gaat het broeien iets tegen en ver mindert het brandgevaar bovendien, doordat het vochtgehalte van het broeden de hooi hooger blijft, zoodat ontbranding niet zoo licht zal optreden. Bovendien zal hierdoor het hooi, bij sterken broei, niet zoo gaan verbrokkelen: het blijft wat taaier. "Verder wordt aangenomen, dat slecht gewonnen hooi door het zout duurzamer en ook iets smakelijker wordt. HET VERVOER VAN AARDAPPELEN PER SPOOR. In verband met de correspondentie, gevoerd met de Directie der Nederland- sche Spoorwegen, verzond de Bond van Exporteurs van Aardappelen en Groen ten in Noord-Holland, Zaterdag het vol gende telegram aan den Minister van Waterstaat: De Koninklijk erkende Bond van Ex porteurs van Aardappelen en Groenten in Noord-Holland, wendde zich tot de Nederlandsche Spoorwegen met een ver zoek den termijn, waarvoor reductie wordt verleend voor het vervoer van aardappelen, met drie maanden te ver lengen. Dit verzoek is tot groote teleur stelling van den Bond afgewezen, omdat de campagne juist omstreeks 15 Juni aanvangt. De Bond roept in deze de tua- Schurftziekte In vruch' Met betrekking U>t de bespuiting van appel- en pereboamen ter bestrijding van de echurftziekte (de gevlekt fruit) vestigt de Pli kundig» Dienst te Wag dacht van fruitkweekera er op, dart. het tear verkrijging van met-gevlekt fruit noodig is. deze bespuitingen eenige ma len te herhalen. Twee bespuitingen, n.l. een voor en «en kort na. den bloei, moeten nu reeds zijn uitgevoerd. Wie dit nog niet gedaan heeft, doe dit nu ten spoe digste. Een derde bespuiting moet dan nog volgen als de vruchten ongeveer de grootte van een okkernoot bereikt hebben In verschillende kweekerijen van fijn fruit wordt daarna zelfs .nog een af tweemaal een bespuiting uitgevoerd. M.en bespuit de boomen thans met Cali- fomische pap 1 deel op 40 deelen .water, voor gevoelige soorten neane men 1 op 60 a 80 deden water Met behulp van een pulvensateur wordt de vlloeistof zeer fijn verdeeld over bladeren en vruchten gespoten Overdadige bevochtiging is niet noo dig, noch ge wenscht By gebruikmaking van motorspuiten lette men erop. dat de sproeidop niet diaht bij de bladeren ijehouden wordt, daar deze door de met groote kracht uitgeworpen vloeistof be schadigd kunnen warden. Inplaats van GaJifornisohe pap, die men voor gebruik gereed kan koopen of zelf kan bereiden (zie vlugschrift Plan- tenziektenkomdiien Dienst No 7) kan men ook gebruik maken vin het praeparaat Solbar dat eveneens direct voor gebruik gereed is. Wil men de bespui ting tevens ge bruiken om bepaalde insecten te bestrij den (rupsen en de rups der wormsteki ge vruchten) kan. aan de Caüfor- nisohe pap loodarsenaat worden toege voegd >(\Vi pCt* als men pasta ge bruikt 1/4 pOt van den poeder vorm) of men kan dan gebruik maken van het praeparaat Nosprasit. Verdere inlichtingen worden .gaarne verstrekt door den Flantenizieiktenikimidi- gen Dienst te Wagen in ren en door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren. KORTE WENKEN. In de Boerderij vinden we de volgen de korte wenken: „Eerst zien of 't hooi wil worden Lukt dat met, dan maak ik er persvoer van." Zoo redeneert nog al eens iemand. Maar dat is mis. Gras, waffibvan men geprobeerd heeft om hood te maken, en dat dua allicht zoowat halfweg is, vormt geen goed materiaal meer voor pers- voer. Wie kuilt als noodmaatregel, krijgt zelden goed persvoer. Reken het rantsoen van nw kalfjes na! Bij memgeen. bevat dit te veel eiwit En dan blijven de kalfjes mager. Naast eiwitrijk 'gras ea wat melk of melkproducten mag het meelmengsel vooral niet the eiwitrijk zijn. -FLESSCHENTREKKER. „Als js duiven houdt, moet je ze te eten geven." Voor de Amsterdameche rechtbank heeft toreoh^taan de 43-jarig« han delaar fn oiwmeelde goederen A. H„ zonder raste woon- ot verblijfplaats, thana gedetineerd in hel Hnis van Be waring aldaar. Verdachte was ten laste gelegd, dat hp een beroep of een gewoonte maaWe van het koopen van goederen mei het oog merk om zonder volledige betaling zich of een ander de beschikking over die goe deren te verzekeren. Verd. had m No vember en Deoember van het vorige jaar en in Januari 1930 bij verschillende firma's een groot aantal voorwerpen ge- kodht, zooals lepel», vorken, messen, si- garotten-etui. 10 dekens, twee dozijn da meskousen en 3 poilovere Vend bekende slechts voor een ge deelte, hij had niet geweten, dat hij niet zou kunnen betalen. Dr D Wiertsma. gehoord als getoige- deakradige. kwam tot de canclusia dat verd verminderd toerekeningsvatbaar is Bij het getuigenverhoor vroeg de pre sident aan verd of ihet juist was. dat hij al de genoemde voorwerpen had ge- kocht. VerftHet zal wel zoo rim. t al zoo lang geleden. Pres Dus u hebt niet betaald? Verd iDan kon ik immers overal te- rechl? Vraagt u maar niet te veel het is verloren tijd, ik ga toch „de schuui" in Verft ihiald hierop zeM een uitvoerige rede toen hij over zijn voorarrest sprak merkte verd. o m. op. over de voeding aldaar sprekend ..M'n vader zei altijd. Bram. als je duiven houdt, moet je ook te eten g«ven De Officier van Justitie achtte het bewijs inzake het ten laste freletrhe be wezen In ruim 1Y» maand wist dacht© een hoeveelheid poederen machtig te worden voor een waarde van onge veer f 300 Spr eisohte tenslotte een tre- "antrem'.^tTnif van óén jaar en daarna ter beaehikkiwr stellen van verdachte aan de rejroerin#. De verdediger meende dat verdachte niet wist, dat hij betalen "kon Ook had verdachte nog porineen credaan door hef verkocmen van zijn meubelen, om te be talen Het i« verdachte door de winke liers «eer gemakkelijk -gemaakt om de goederen machtig te worden Pleiter drong aan op vrijspraak, suhs. een straf, ongeveer gelijk aan dfe voorloopige hech- KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van Woensdag 11 Juni. W. B. te Waddinxveen, fietsen zonder licht, bij verstek veroordeeld tot een geld boete van f 3 subs. 1 d. h.; W. R. v. d. T. te Moercapelle en S. P. te Gorinchem, beiden bij verstek, tot een geldboete van f 4 subs. 1 d. h. Overtreding art. 460 W. van S.: P. S. te Waddinxveen f 2 subs. 1 d. h. G. S. en M. S., beiden wonende te Gou da, visschen zonder vergunning, ieder tot een geldboete van f 1 subs. 1 d. h., met verbeurd verklaring van de in beslag ge nomen hengels. G. W. F. H. te Gouda, autorijden zon der rijbewijs, bij verstek, tot een geldboe te van f 4 suba. 1 d. h. ingezet op f 2O0, -werd in com binatie gemijnd op f 20. totaal f 220 Perceel 4 werd ingezet op f 4300 en niet In combinatie geveild werden de perceelen 3 en 4 gemijnd op f 125 Kooper werd P den Haxtog te Goudriaan voor f 4645, IJsselstein. Dinsdag had in het ver- kooplokaal van „De Strik" te IJsselstein door notaris A. G. Gooi de openbare ver knoping plaats van de kersen uit de f 2800. f 100, I. den heer J. A. de Gier aan de Poort- dijk. Inzet f 3000, afgemijnd door J. L. v d. Berg te Usselsteda op f 1575 2 de familie Bos, genaamd „De Heinbut" aan den IJsseldijk. Inzet f 9000 afgemijnd door T. Boer te IJssel stein op f 1125; 3. den heer W. Berg. Inzet f 2000, aügemijnd' door J. D. tan Roert te Ben- sa hop, ap f 760; 4 den heer W van Dijk., nabij Rij- piekerwaard. Inzet f 1000, afgemijnd door C. van Doom te IJsselstein op f 320; 5 den heer W J de Haan „De Hooge Waard". Inzet f 2000, afgemijnd door A. van Vliet te Benschop op f 1025; 6. den heer G. van Amerongen te Utrecht. Inzet f 1500, afgemijnd door E. jnschop te Lppik op f 1150; 7 die heeren De Landhuizen, Mr. A M. de Roon en J Stehouwer Inzet i 2000. afgemijnd door J, Tersteeg, op f -1125; 8 den 'heer C. van Amerongen, inizet f 2000, afgemijnd door J. D. van Roest te Bensohop op f 900; 9. den heer A W Kromwijk. Inzet f 700, afgemijnd door G Klomp op f 320; tegenover H\ van Vliet. Inzet f 1000, af gemijnd door D. Brouwer te Bensohop op f 310; 10. den heer R G. Vendrig. niet ge gund; II. mej. de wed. A. van der Loren, in de Waard te Snebwaaxd. Inzet f 300. niet afgemijnd; 12 den heer C de Var, in de Waard te Snejrewaard. Inzet f 200, niet ge- 13 den heer W. H LekWberker, on der de gemeente Willeskop. Inzet f 800, afgemijnd door R. (Knoer te Montfooort op f 250' op Heeswijk, onder de ge meente Linschoten Inzet f 300. afge mijnd door G. Klomp te Ussetetein op f 100; 14. de bessen uit den tuin voor de NV. B. Schilteen Zonen te IJsselstein, Inzet f 4000, afgemijnd door H. W. van Doorn op f 260: 15 de kersen uit dien boomgaard van den (heer A r, d. Engel te .Mastwijk on der de gemeente Linschoten, Inzet f 100 niet afgemijnd Ammerstol Gedurende de vorige tveek was de vangst met de aalfuiken op de rivier nog goed, ook jn den polder werd goed gevangen meest dunne aal. Doordat met 1 Juni we der geoorloofd was r^eerdere visch- soorten te vangen werden in den pol der alle vischfuiken te water gezet ter zeeltvangst, het zachte weer was daarvpor zeer bevorderlijk en met de zeelt werden goede vangsten ge maakt .Deze vischsoort wordt levend vervoerd en gaat per vischmotorboot naar Duitschland. De prijzen der visch waren: dikke paling f 0.85 tot 60 tot 75 f 1.10, middelsoort I i cent, aal 25 tot 40 cent, zeelt 30 tot 35 cent per half K.G. Ook werd in de fuiken veel voorn gevangen, doch deze is niet geschikt VOor vervoer en wordt weder vrijgelaten. Zalm werd er niet ter markt aangevoerd, de opkomst der zalm blijft voortdurend gering, i Dé zalmvisscherij „de Koekoek heeft hare werkzaamheden nog niet hervat. Met de zalmdrijfnetten werd nfel gevischt, de visschers zijn alle bezig met de fuiken te visschen, waarmede thans zeker een dagloon is te 'ver dienen. GrootAmmers. Bij de Woensdag j.l. ge houden openbare vrijwillige verknoping TOE wed- biooi- en rietland met water, ondier de gemeenten OtWand, Goudriaan en Groab-Ammers, door notaris H. G. Boks te Molenaarsgraaf, werd perceel 1 onder de gemeente Ottaland ingezet op DE REGENMAKER. Na verschillende teleurstellingen, faeeft de regenmaker, de heer Veraart, een wolkenvorming aangetroffen, die hem gunstig was. Hij is, zooals we Woehsdag gemeld hebben, er in geslaagd om door het uitwerpen van een hoeveelheid ijs in kleine stukjes uit een vliegmachine, de waterdamp in de wolken zoodanig te verdichten, dat er zich druppels vormden en regen neerviel. Hierboven sien wt den reg#nm»ktr na den volbrachten tocht op h#t oogenblik, dat d# andere vlieger# hem op Schip hol g#luhw#n#oh#n. DF ONTVANGER DER REGI STRATIE EN DOMEINEN TE zal op. Vriidag 20 Juni 1930 des namiddags te 2 uur (Zomer tijd) te zi)nen kantore in het open baar bij inschrijving voor den tijd van TWAALF 1AREN, ingegaan 1 Januari 1930: Aanwassen in de rivier de Lek onder de gemeenten Slreetkerk, Nieuw-Lekker land en Lekkerkerk in 4 Perceelen. De inschrijvingsbiljetten (ongeze geld) moeten worden ingeleverd vöèr het uur der verpachting ten kantore van voornoemden Ontvan ger, waar de voorwaarden en per ceelsbeschrijving ter inzage liggen en pachtboekjes ten bedrage van f 0 25 verkrijgbaar zijn. te Lekkerkerk zal op Woensdagen 25 Juni en 2 Juli 1930, 's morgens 10.30 uur, in het Café „DE GR00IE BOER" aldaar, ten verzoeke van de N.V. BOUWMATERIALEN, voorh. M. 1UYTEN, in liquidatie, in het openbaar verkoopen de nayolgende 1—8: aan en nabij den Korten Achter weg, nommers 10, 12, 14, 16, 18 en 20, Kad. Sectie D, nommers 4962, 4961, 4960, 4959, 4958» 4957 en 4906, samen groot 7 Aren, 95 Centiaren. Te veilen in zes perceelen en ge combineerd. Bij de week verhuurd als volgt: No. 10 voor 2.75, Nrs. 12, 14, 16, 18 en 20, ieder voor 2.50 per week. 7—8: met ERF en GROND, aan de Ach- tersteeg, Nrs. 15 en 17, Kad. Sectie C nrs. 5192 en 4274, samen groot 2 Aren, 27 Centiaren. Te veilen in 2 perceelen en ge combineerd. Bij de week verhuurd No. 15 voor 2.25 en No. 17 voor 2.50. Bezichtiging iederen werkdag. Aanvaarding en betaling koop penningen 4 Augustus 1930. Naders inlichtingen ten kantor# van g#no«md#n Notarii, bij inschrijving voor eon half jaar van diverse perceelen uitstekend zeer gunstig gelegen te - Hillegersberg aan den Capelschen weg samen groot 10.24.00 H.A. voor het geheel of in gedeelten om te HpOIEN, met of zonder het recht van NAWEIDE. Aanvaarding terstond na gunning. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van Noiaris W. F. H. van Schouwen Straatweg 2, alwaar de voorwaarden ter inzage liggen en de Inschrij vingsbiljetten meten worden in geleverd ultirlljk 20 Juni 1930. te Lopik, zal op Donderdag 19 Juni 1930* v.m. 11 uur, Zomertijd, te Lopik, in het Koffiehuis van A. DE WITH, in ééne zitting publiek ten verzoeken van Mej. de Wed. WILLEM HOUWELINQ e.a.: A. Een goed onderhouden waarin sedert jaren de kruideniers affaire wordt uitgeoefend, met Schuren, waarin stalling voor vee, Hooiberg, Erf en Orond te Lopik, benedenemd, nabij ,.Het Zwaantje", groot 12.85 Are. B. Een perceel zijnde smiep, met Water te Lopik. nabil hit'vorige, «root 10 90 Are. Aanvaaiden en b> talen 28 juli 1930. Nidtre informaties ten kantore v.m den Notaris geeft uit SCHULDBRIEVEN Aanvragen te richten aan H VAN DF-R GP4AFF, Blauwstraat 19, G^UDA C. DE RF-QT, Zwarteweg, RfEUWlJK. J. A. TUKKEP Lopikerkapel.

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4