PÜROL SPOOR's MOSTERD Wetenschap en Techniek. Gemeenteraden. Afloop Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Buitenland. Plaatselijk Nieuws lüfete» j Gemengd Nieuws. Stukgetoopen DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUtD-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Oourant VRIJ DAB 13 JUNI 1830 pen—Luik naderde en werden door de locomotief gegrepen.. De machi nist wist zijn trein op korten afstand tot staan te brengen, doch de slacht offertjes waren reeds geheel vermor zeld. Een 21-jarige vrouw, die het ongeluk zag gebeuren, geraakte be wusteloos en verkeert in zorgwekken- den toestand. Boter en Tabak, Een goede Dela-taJbaiksooig»t brengt evenveel oip ale die geheole Hollaradische beteruitvoör. Hand 80 mUlioen gulden.! Nieuw reddingswerktuig. Dinsdag is aan boord van het s.s. „Koningin der Nederlanden." mn de Stoomvaar lm ij „Nederland" een nieuw reddingspistool voor het overschieten van een lijn be proefd, welke berust op het raket- stelsel. Dat wil dus zeggen, dat de pa troon, welke de lijn, welke de gewemsdhte verbinding moet tot stand brengen, over brengt, verder draagt dan een gewone patroon, doordat zij tijdens ihet afleggen van haar baan door de lucht door ex plosies van chemische gassen, wordt voortgedreven. Op deze wijze kan men lijnen overschieten over afstanden tot 150 M., 350 en zalft» 500 M De uitvinder, de heer Sander, ver* wacht van dat raketlijnpistool dat het het moren van schepen, ihet redden van drenkelingen in volte zee en vooral het verbinding krijgen met in de branding gestrande schepen, belangrijk vergemak kelijken zal. Van de „Koningin der Ne derlanden" iheetflt hij gisteren drie lijnen den kabel, die de in op 50 M. afstands liggend ander schip met elkander ver bindt. De belangstellenden konden zich ervan overtuigen, <#t de lijnen onge veer midden in Ihot. breede vaarwater neerkwamen; de lijnen waren echter niet geheel gevierd, doordat zoo hoog geschoten moest worden. De inspecteur van de scheepvaart en verschillende ambtenaren der Stoom vaartmij. „Nederland" toonden veel belangstelling voor de proefneming. Romeinsch graf gevonden. Te Nijmegen waren dezer dagen ar beiders bezig met het verrichten van verbouwingswerkzaamheden aan oen pand, bewoond door de familie Rutgers van der Loeff aan de Barbarossastraat Plotseling stiet men op een oud-Ro-. meinsoh graf, dat als zoodanig ook door dr. Evelijn, directeur van het Museum Kam te Nijmegen, erkend is. Het graf bevatte een kalksteenen lijkkist met gevuld. Voorts werd in het graf nog een aantal vazen, urnen en potjes aange troffen. De lijkkist is van oen zeer bij zonder modél, daar dé inbrengopening vrij sterk afwijkt van die, welke worden aangetroffen bij de tot nu toe gevonden kisten. De heer Rutgers van der Loeff is voornemens vooreerst de vondst in eigen bezit te houden. ALBLASSERDAM. (Vervolg van No. 5744.) De Voorzitter stelt aan de orde het rapport ingezonden door de commissie, gekozen uit den Raad, tot onderzoek van het beleid van B. en W. inzake den aangelegden weg, naar de Uitbreiding. De Voorzitter dezer commissie, de heer Visser .brengt in verband met het inge diende rapport naar voren, dat het is uitgebracht met algeheele instemming der personen, die in deze commissie zitting hebben gehad. Spr. acht verdere uiteen zetting niet noodig. De heer Hard am zegt, dat degene, om wien het rapport draait, ziek is; spr. vindt dit jammer, want nu kan hij zich niet uitspreken en kan geen nadere toe lichting geven. Spr. zou de zaak willen uitstellen. De Voorzitter zegt, de goede be doeling van den heer Hftrdam te kunnen begrijpen, doch het geldt hier niet het leid van den heer Korevaar, maar dat van B. en W. Spr. wil deze zaak maar liefst zoo spoedig mogelijk tot een oplossing brengen. De heer De Jager zegt, dat het rap port zelf er geen reden geeft voor uitstel len, alle noodige inlichtingen kunnen de heeren, die het rapport steld, geven. De heer D e W i t deelt de meening van den heer Hardam, want het loopt toch over wethouder Korevaar. Wanneer er nu woorden gebruikt worden, die niet aange naam zijn voor hem en hij hoort dat, kan hij zich dat aantrekken; dat wil spreker niet voor zijn verantwoording hebben. De heer Visser noemt het voorstel van den heer Hardam sympathiek, maar men moot niet vergeten, dat het geen rap port is over de handelingen van den heer Korevaar, maar dat de commissie de kwestie zuiver zakelijk heeft bekeken. Spr, wil de zaak voortgang doen hebben. Wet houder Korevaar kan altijd, indien'hij't noodig vindt, er vragen over stellen. Het voorstel—Hardam komt in ming en wordt verworpen. Vóór de heeren Hardam, Smit en De Wi|j te gen de heeren Van der Rhee, Van der Koogh, Van der Merwe, Vogelesang, Stout, Veen, Jonker, De Jager en Visser. De heer -Smit zegt, niet te kunnen be grijpen, dat men hot rapport nu wil be handelen, het heeft voor spr. een eigen aardig cachet. Spr. zegt altijd met plezier te hebben gewerkt in de commissie voor het grondbedrijf, maar het schijnt den laatsten tijd, dat de heer Korevaar het beschouwt als 'n soort particulier zaak je. Bij een belangrijk werk wordt de com missie totaal uitgeschakeld, men ziet geen rapporten meer; spr. wenscht zich niet op zij te laten drukken. Wat de nota van spr. aangaat, die wil de men niet, wel was men voor het voor stel van den heer Van der Koogh om een commissie saam te stellen, maar dat was van den heer Van der Koogh en dat scheelt nog. Spr .heeft destijds gevraagd om een be stek en kon het niet krijgen; de gemeen te-opzichter mocht n3et mee om te gaan kijken, Korevaar kon niet en toch gelooft spr., er de gemeente een dienst mede te hebben gedaan, dat de nota in den Raad is gebracht. Al wat wij in de nota hebben gezet ,zegt spr., is van A tot Z waar. De nota was niet op tijd, nu ja, het rapport is wel op tijd. En wat heeft de commis sie gevonden? Precies wat wij hebben ge vonden. Nu is het behoorlijk werk en in het rapport staat, dat, uitgeschakeld pun ten 1 tot 3, maar juist daar ging het over. De vorige vergadering, zegt spr., tot den voorzitter, wist u van niets .Spr. meent, dan ook, dat nadien door B. en ,W. die punten zijn goedgekeurd. Dat hebben ze toen voor hun rekening genomen. Nu draait het ineens andersom. Maar spr., wij houden aan de feiten vast, hebben de nota uitgebracht met de gedachte: het werk is klaar. En nu zegt de commissie, dat de toestand niet ongun stig is te noemen, gezien de 0 punten, die door B. en W. gewijzigd zijn. Wat gun stig was, hebben wij ook zoo gelaten. Spr. vraagt, wie zulk een bestek maakt, dat niet kan worden uitgevoerd. De betuining is ér niet. Er is niet zoo veel grond opgebracht als het bestek aan geeft, en dat kan men toch zeker eiscben. Volgens de commissie voldoen de taluuds aan redelijke eischen, de afdekking van den toegangsweg acht men voldoende; de steenen voldoen aan redelijke eischen; dat de loswal niet aangegeven stond in 't bestek, noemt de commissie een fout; daardoor moeqt weth. Korevaar zijn ter rein geven .Maar hoe komt men aan zoo'n fout? De gemeente heeft geen loswal. Ko revaar geeft het terrein en doet de ge- de een grooten dienst. Maar, zegt de tijd komt, dat zal worden uitge- zegt i wij b spr., maakt, dat de heer Korevaar dien los- STANDBEELD FOCH. In Londen is een standbeeld opgerioht voor den Franschen Maarschalk Foch, Het plaatje hierboven doen zien den Hertog van Connaught, op het oogenblik, dat hij de weduwe van den" Maarschalk met een handkue begroet. wal niet voor niets heeft gegeven Nu staat er in #at rapport, dat, als Korevaar dien loswal niet had gegeven, de gem. dan voor groote moeilijkheden zou zijn gekomen. Dat rapport is een heel di plomatiek stuk. Och, men moet ze alle maal zoo'n beetje bevredigen, dan kun nen allen hun handteekening er onder zetten. Waarom zijn er geen bepalingen gemaakt in het bestek, in het belang van de gemeenteP Voorts staat er in het rapport, dat er wel mooier werk zou gedaan zijn, als er de 6 punten niet waren uitgehaald, maar het ziet er nu ook mooi uit. Spr. zegt, ik verlang geen mooi werk, maar sterk werk. Voorts staat er in, dat niet in het be lang der gemeente die weg is omgelegd, maar in het belang van de huizen van den hoer De Wit. Die weg had een rechte lijn moeten zijn en nu zit er een heele bocht in. De doorzending van de nota, door ons aan Ged. Staten, is ook al niet geweest in het belang der gemeente. Op het leveren van de steen wenscht' men niet in te gaan. Welnu, zegt spr., er is ons gezegd, wend je tot Ged. Staten. Nu hebben wij dat gedaan en nu is het ook niet goed. Spr. hoopt, dat door Ged. Staten een onderzoek zal worden ingesteld. Maar de conclusie is, dat de nota van A tot Z bevestigd is. De vraag is: wat nu? De commissie trof een anderen toestand aan, dan wij hebben gevonden, 't Is nu ta melijk opgeknapt en de afheining geeft ook een ander cachet, maar spr. wil nu de posten eens zien aangewezen, waaruit Inen de kosten zal moeten dekken, die ex tra zijn gemaakt. Spr., die kan ze niet vinden, noch op de begrooting van het dbedrijf, noch op die van de gemeen te. Dit beleid acht spr. niet in het belang gemeente. Hij wil, dat de Raad zich over die dingen uitspreekt. De heer Visser zegt, dat de commis- 3 rekening moest houden met die zes punten en de nota van de heeren was t de werkelijke oplevering ten apoed te h zet. De loswal, dat is een fout, maar goodie raad was duur, wat moest men doen, nu het sr niet instond. irbarig, 8 na den want i De heer D e W i t zegt, dat hij de ge- eente een dienst heeft gedaan door om dat stukje grond te vragen, want er is geen oppad om op dat land te komen. Nu kan men daar den steeg oprijden met 'n voer hooi. Dat de nota gegaan is naar Ged. Staten, was op zijn aandringen. Dat zou niet geschied zijn, zegt spr., als ons in de vorige vergadering niet zul ke scherpe wogrden waren toegevoegd. Spr. gelooft voorts, dat over die 0 pun- n, die genoemd worden, niet gesproken onder B. en W., maar dat die maar gauw zijn overgenomen. Spr. zegt, dat Korevaar bereid was met de commissie van het grondbedrijf te gaan kijken, maar, zei hij, je moet niet te krap kijken. Dat is toen uitgesteld, omdat Ko revaar niet kon en op den bewusten dag kon hij weer niet. Spr. is toen naar Smit gegaan en toen besloten, om samen te gaan, Stans zou ook meegaan, maar die kwam om 2 uur aanvliegen op de fiets en zei, dat hij van den burgemeester niet edemocht. Zich richtend tot den Voorzitter, zegt *r: Dat hot schrijven naar Ged. Staten is gegaan, is uw schuld. De heer P. G. Jonker zegt, dat de nota van de heeren voorbarig was. Het onderhoud liep nog en feiten waren toen nog niet te constateeren. Wat nu de weg van den heer De Wit aangaat, die heeft gesproken over Burggraaf, maar De Wit heeft veel meer grond van de gemeente. 30 jaar ongestoord bezit heeft men recht op dien grond. Dan verliest de ge meente grond daardoor. Nu dat uitpad er gekomen is, kan men er toch met geen hooi uitkomen, dus de gemeente zal een uitpad voor het land moeten koeken. Voorts vernam de heer Jonk-er van den heer Smit, dat (hij nog nooit zoo'n diplomatiek stuk Spr. is den heer Smit dani- <dit pluimpje. van de nota heeft getroffen. Immers, van de nota is er geko men een commissie. Daar stemden allen voor. Hangende die geschiedenis gaat men die nota doorzenden naar Gedi. Sta ten. Wij dachten het vertrouwen te héb ben van den Raad: zegt spr,. Van dat doorzenden der nota wist geen commis sielid aif. Spr. had het plicht geacht dat hiervan was kennis gegeven aan de com missie, dan had die kunnen uitmaken of ze zou doorwerken, of het over laten aan Ged. Staten. Deze handelwijze acht spr niet fair. en De Voorzitter zegt te kunnen be grijpen dat de hoer Smit de uitspraak ran d:© commissie liever apders had ge zien. Sipr. heeft ook de -vorige vergade ring aangetoond, waarom do nota ontij dig was De commissie heeft nu haar werk gedaan en heoft van B en W. alle gevraagde inlichtingen ontvangen. Het rapport, zegt spr., zit goed in elkan der Dat er door B en W wijzigingen zouden zijn aangebracht in het bestek na de nota, is onwaar Daar is niets gedaan "bui ten B en W. en den opzichter om; de notulen van B. en W. zijn er om dit te bewijzen. Voorts zegt spr dat elk bestek zijn fouten heeft, ook dit. Zeker, er kunnen verschillen over bestaan en dat de hear Smit klaagt niet erkend te zijn als lid van de commissie op het grondbe drijf. maar men kan toch voor élke te nomen afwijking geen vergadering be lgegen van het grondbedrijf en ook niet ran B. en W Dat de heer Korevaar op den bestemden dag niet is medeoe- raa/n met de heeren heeft de heer Ko revaar niet gedaan om er zich af te maken Door zijn eigen werkzaamheden was hij verhinderd. Spr. achtte het niet billijk den opzichter mee te laten gaan zonder den wethouder. Nu spreekt de commissie geen groote afkeuring uit en dat ara had die heer Smit liever anders gezien. Zeker, er zijn fouten ge weest, maar men moet niet vergeten, dat «r hawt aobter hft inrit a*t. Mot groo- moeten wachten en de ge- op groote kosten gekomen. Toen zei de heer Kanovaar: de eenige weg te over mijn terrein. We wisten, dat dit boa waren mot zich bracht, maar het was de beate oplossing. Voed te gesproken over het geven van een prieeltje aan den heer Burggraaf. We zijn daarheen geweest en niet Ko rovaar heeft dit gedaan, maar B. en W. Ook wat de weg bij den heer De Wit betreft hebben B. en W. hun goedkeu- rimtg gegeven. Wat bet uitpad dor landerijen aan gaat, waaover de heer Jonker sprak, zijn we reeds aan ihet onderhandelen. Het meerdere werk is f 575 en het mindere f 554. Grdtaek, zegt de Voorzitter, te o zoo gemakkelijk, maar dat het werk voorspoedig is gegaan, dioar spreekt men miet over, hier duurde het niet langer, maar was men op tijd klaar. Dat de heer Smit geen post heeft zien staan op de begrooting, komt, door dat het Rijk voorschot verleent. Om den heer De Wit te bewijzen dat de besluiten ndet door B. en W. geno men zijn na die nota, zijn er de notulen Verder zegt de Voorzitter, dat Ged. Staten meer vertrouwen in de commis sie stellen dan de heer De Wit, die de nota doorzond naar Ged. Staten. Do heer Hardam zal niet te veel zeggen: De conclusie heeft de raad in uar van inlichtingen aan de te dén heer Hardam niets gebleken. Hadden dan ook de notulen niet moeten worden gegeven aan de oommissie? De kwestie loswal vindt de commissie een grove fout. Wat het meer en minder werk aangaat, had de oom- miaeie op de hoogte moeten zijn, dan had ze kunnen berekenen hoeveel minder t was. Toen spr. op het terrein kwam, was het heel anders' dan toe» hij er met Smit en De Wit geweest is. Het was lang niet in orde. de gras- t, er is hooizaad gestrooid en de natuur maakt het nu wel in orde, maar de zoden-kwestie blijft bestaan en daar heeft de aannemer een hoop ar beidsloon door bespaard. Nu te er grint op gekomen, maar dat talud te niet goed, want het grint valt er af en het komt ito het gras. Als ze nu straks met een zeis komen om het gras te maaien, dan moeten ze geregeld die zeis scherp Daar zijn fouten gemaakt, zegt de Voorzitter, maar spr. zegt het zijn te kortkomingen. De Voorzitter zegt, dat de heer Hardam spr. weer dingen heeft kterr zeggen, die hdj niet gezegd heeft Bpr. heeft jutet gezegd dat de commissie of fers gebracht .heeft en dat ook te be grijpen. Ais de heer Hardam spr 's verder betoog gevolgd had, had hij een andere conclusie getrokken. De commis sie heeft alle inlichtingen gehad, dóe zo gevraagd heeft en overigens hadden B. en W. slechts neutraal te blijven. B. en W kunnen toch moeilijk meege vraagde inlichtingen verschaffen. De heer P. G. Jonker zegt, dat aan de commissie alle gevraagde inlichtingen zijn verstrekt door B. en W. en dat geen enkel oommissie-lid de notulen beeft noodig gehad. Er is niet de min ste tegenwerking van de zijde van B. De heer Visser zegt, dat er geen meederrheid of minderheid in de com- missiie .geweest ia, wel te er gedachten- wisseling geweest, maar over het geheel Voorts heeft spr. nog een extra me- dedeeling omtrent de levering van steen De conclusie was, dat het totaal uitge sloten is, dat er eendg voordeed kan ge noten zijn. Ten slotte worden Eén van den heer Smit, drie hier op neer kamt, dat de uitvoering van het werk beter was geweest tnxumi schied' overeenkomstig het bestek en dat door B en W., met name weth. Kore vaar. in strijd met het gemeente belang is gehandeld. Van een motie van den heer v. <L Koogh is de inhoud, dat voortaan de voorschriften van het bestek zullen wor den gehandhaafd. Een motie van den heer De Jager wil, gehoord het rapport, dit voor ken nisgeving aannemen. De hoer Visser wil de motie Smit bij is Hiervoor blijkt geen meerderheid te zijn De heer Sondt noemt de motie-v. d Koogh een „water-en-melk-motie". De heer v. d Koogh meent dat zijn motie in overeenstemming is met den inhoud van het rapport, door de com missie samengesteld. Spr. zegt verder, dat uit de besprekingen gebleken is, dat vrijwel allen fouten hebben gemaakt Smit heeft fouten gemaakt, De Wit heeft fouten gemaakt, B. en fouten gemaakt en ook fouten gemaakt. De heer P. G. Jonker had geen be- noefte aan een motie. Spr. vraagt: waar zijn nu de urgente punten, die een motie noodig maken? Hij begrijpt niet, wat de heeren willen. Het rapport is uitgebracht, het is dbor allen onderteekend, nu krij gen Ged. Staten het in handon, laten die het verder maar uitmaken, zegt spr. De heer v. d. Koogh meent, dat de Raad een antwoordt moet geven op het rapport. De heer P. G. Jonker zegt, dat dan het eenige antwoord, dat de Raad kan geven is: hst rapport voor kenniigeving aannemen. De heer Visser brengt weer een nieuw idee in het debat, n.l., dat de leden der commissie zich onthouden van stem ming. De heer Hardam te daar niet voor. De motieDe Jager kwam het eerst in stemming. De stemmen staakten, doch de heer Veen verklaarde, dat hij bedoeld had, voor te stemmen, waarop de V o o r- z i 11 e r Ue motie—De Jager opnieuw in stemming bracht. Ze werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Rondvraag. De hoer Hardam zegt, dat destijds bepaald is ,dat leden van het Burgerlijk Armbestuur geen leverantie's mochten doen aan de gemeente. Den Ouden hoeft oen leverantie gedaan, daar hij iemand begraven heeft op kosten der gemeente. Do Vóorzitter zegt een onderzoek toe, doch hij heeft al vernomen, dat dit niet voor de gemeente gedaan is, maar Den Ouden is opgedragen door M. Rijkee. De heer Veen vraagt om het achter ste gedeelte van don polder te besproeien, temeer, daar in die omgeving waarschijn lijk een tent met 'n zieke zal komen te De Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna sluiting. Aanbesteding uitbreiding der fabriek van de N.V. van Melkproducten „Nieuw-Holland" te Gouda: G. den Korte te Vianen f 89.903, A. Hoogendoorn en Verweij te Nieuwerbrug f 88.000, L. Blink te Oudewater f 86.600, G. Burg graaf te Gouda f 85.000, Bur eau van Bouwkunde J. H. de Wilde te Gouda f 83.845, P. A. Riede te Gouda f 83.085, Firma Griffioen en Hadelkamp te Gou da f 82.250, B. Scholten te Gouda f 79.390, A. J. van der Heijden te Gouda f 78.800, B. Middelkoop te Vleuten f 77.777; B. Hoogendoorn en Brongersma te Gouda f 72.509, Firma J. Kriepenburg te Harlingen f 72.210, S .8. Schoppe te Akkrum f 71.870, G. Eppinga te Lippen huizen f 70.800, A. Guperis te Bilbaard f 69.500, Gebrs. Eppinga te Lippenhuizen f 09.394, Gebr. Van Hamereü te Beil f 60.850. De gunning werd aangehouden, Lex mond. Uitslag der publieke aanbe steding van een landbouwschuur voor don heer J .van Dieren Tz. te Lexmond op 11 Juni 1930, architect de heer F. de Jong: Massa: Van der Grijn te Lexmond f 2020, De Koning te Lexmond f 2192, Gehr. v. d. Heuvel te Viaoen f 2625. Metselwerk: J. de Jong te Lexmond f 1155; Bavestein te Lexmond f 95O, H. Speijer te Leerdam f 975. Timmerwerk: Van der Grijn te Lex mond f 940, De Koning te Lexmond f 820, De With te Hei- en Boeicop f 775. Verfwerk: M .J. Graveland te Lexmond f 45. Loodgieterswerk: De With te Hei- en Boeicop f 73. Het werk is gegund aan de laagste in schrijvers. a.d. IJssel. De architect D. Burger heeft bij onderhandsche aanbeste ding aan de aannemers Reus en Bouter- se te Rotterdam en L. Ponsen te Krimpen a.d. IJssel omgedragen het bouwon van 20 woningen aan de Kortlandstraat te Krimpen a.d. IJssel, voor rekening van Maatschappij Grootstad V te Rotterdam. Door denzelfden architect is aanbesteed het bouwen van 2 woonhuizen aan den Kerkweg voor rekening van den heer J. de Rek I.Cz., waarvoor het laagst inge- scheven werd voor timmerwerk door Gebrs. Goudriaan, voor metselwerk door G. Spek; voor verfwerk door A. J. van Vliet; voor lood- en zinkwerk door Joh. Holdermans, voor smidswerk door De Rek en Horsman, en voor electr. licht door A. Duijm, allen alhier. ALBLASSEDdlAM. Juni Gabaren: Hendrik Gewit, a. van W. G. Dijk en N. K. de Jong Janna, d. van K. Bakker en G. Donkera. Ondertrouwd: J D. Veirtieij, oud 25 j. en J. J. Gaal, oud 24 j. Getrouwd: P. den Boef, oud 28 j. en M. van. Veen, oud 21 j. H. van dén Heuvel, oud 26 j. en W. van, Veen, oud 22 j. BENSCHOP. Juni. Geboren: Adriana Johanna, d. van J. ran Dijk en H van Hattem. Ondertrouwd: J. J.Verixree, oud 00 j. en S J Zuidam, oud 21 j. (te Utrecht). GAPELLE a.d. IJSSEL. Juni. Geboren: Gornelis Johannes Jaap, z. van A. van der Meer en J. A. de Rooij. Marie on Wouter, d. en z. van A. J. van den Adel en M. Hoogendijk. Angenieta, van P. Hoogerwaard en T. H. Ginjeï. Theodoras, z. van J. Verhoef en G. Zwtariburg Janniigje,d. van J. Kwa- kernaak en P. van Gog. Pieter, z. van A. de Kreij en C. M. van der Zouwen. Trijntje, d. van A. Hansum en M. de Wit. Ondertrouwd: P. van der Kooij, oud 28 j., on J. P. Mijnsberge, oud 31 j. Getrouwd: F. de Boer, oud 22 j., en J. E. Stam, oud 25 j. W. Terlouw, oud 23 j., en G. Hoogvliet, oud 21 j. A .J. van der Heiden, oud 23 j., en L. van der Schenk, oud 23 j. Overleden: M. Wink, oud 01 j., echtge noot van J. de Groot. HARDINXVELp. Jural Géboren- Jan, vara B. Bezomor en M W Zomers —i Frans, Z van W. G. Benders en E. ,rara der Linden Geer tje, d vara A. yam Dommelen en A. de Boon. t Getrouwd: C. HoJleman eni A. Romijn, Overleden: D, vara Garderen, oud 71 j., weduwnaar vara D. E. Koster A rara dier Aa, oud 88 j., weduwnaar vara N, Koraingt. VIERDE BtAD Karei II van RoemenlB. De taalkwestie In het Belglftbe leger. Een iwenktng van tfe Communistische leiders. Karei II regeert in Roemenië. Voor zoover er tenminste reeds van re- geeren sprako kan zijn, want het ministerie ontbreekt nog. De koning heeft den vorigen minister-president Munioc, met de vorming van oen ka binet belast, doch deze heeft de op dracht dudelijk van de hand gewezen Nu is generaal Presuii ermede be last, die spoedig met de vorming van een ministerie noopt te slagen. intusschen do$t de nieuwe vorSt zijn best om zich in zijn land vrien den te vormen. Hij heeft de vertegen- den te veroveren Hij heeft de vertegen woordigers der builenlandsche pers ontvangen en hen een onderhoud toegestaan. Daarbij heeft hij hen ver zocht, vim nu af aan te streven naar een nauwer -contact met Roemenië, opdat het publiek naar waarheid over dat land onderricht zal worden Wat de buitenlandsche politiek be treft, liet koning Karei zich van .een vredelievende zijde kennen. Met Joegoslavië, Italië, Jlongarije en Frankrijk wilde hij de meest vriend schappelijke verbindingen nastreven. Omtrent de binnenlandsche poli tiek liet de koning zich in denzelfden geest uit. Hij verklaarde voor deJRoe- mcensche minderheidspartijen de grootste sympathie te hebben. Zij kunnen steeds op zijn steun rekenen. Het klinkt alles nogal vriendelijk en als gewoonlijk: vol beloften. Blijkens de laatste berichten heeft koning Karei prinses Helena, zijn gewezen gemalin met wie hij zich weder heeft verzoend, tot koningin van Roemenië geproclameerd. Met de invoering van 'de Neder- landsche taal In het Britsche leger, wil het nog niet erg vlotten. In som mige regimenten zijn de re cru ten reeds opgeroepen, maar worden toch nog steeds Fransche bevelen gegeven. Bij het zesde regiment infanterie te Antwerpen deca zich weer een incident voor. De luitenant-kapel meester wilde zjjn muzikanten al len Vlamingen in het Fransch toespreken. Zij bleken daarvoor ech ter doof te zijn, niemand was in be weging te krijgen. Eerst toen men er een onder-officier bijhaalde, die de bevelen in 't Nederlandsch ver taalde, werden ze onmiddellijk op gevolgd. Nieuwe reglementen, gedrukt inde Nederiandsche taal, zijn in het leger verschenen. De taal in deze stukken was ech ter zoo slecht, dat ze Dij na niet te lezen waren. Velen haalden den Gezien den grooten Invloed, dien het bovengenoemde comité in Rus land heeft, kan veilig worden aange nomen. dat met deze zwenking de overijlde plannen weer even spoedig van de baan eijn, alt se waren ge smeed. •Wele ontwerpen voor tien bouw van nieuwe industriesteden met mo derne woningwijken zullen nu wor den herzien, want ze waren geheel In overeenstemming met de ,meuwe plannen gemaakt. En de huisvrouw zal haar eigen keuken mogen houden I N1EUW8BLAO VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SehponftovtMCftt Courant F~j*ar»veld. 'Mejuffrouw D. M. Wijer», onderwijte-rot aan de Ghr. School op het VRIJDAG 13 JUNI 1930 INGEZONDEN MEDEDEELING. Franschen tekst er bij, om het ge brekkig Nederlandsch te kunnen be- k De Vlaamsche bladen bevatten ern stige klachten over die taal-bederve- rij. Ze vragen of het de bedoeling is. opzettelijk den spot te drijijen met het Vlaamsch. Nog slechts enkele maanden ge leden was de Russische pers vol geest drift over de plannen om de com munistische beginselen zelfs tot in den familiekring door te voeren. De kinderen moesten uit het ouder lijk huis verwijderd worden. Huiselijke maaltijden moesten wor den belet, door afschaffing van de keukens aan de wopingen. Centrale keukens zouden er voor in de plaats komen. Kortom, het gezinsleven moest gesloopt worden, geofferd aap de communistische samenleving. Nu heeft echter het uitvoerend comité der Communistische Interna tionale een waarschuwing laten hooren tegen een te krachtig ingrij pen in het gezinsleven. Het vreest, dat de verwezenlijking dier gevaar lijke denkbeelden net begrip der So cialistische hervorming van de le vensomstandigheden in een slecht*, licht zal stellen en dat ook de gelde lijke gevolgen onderschat zijn. Waar is mijn hoed? Daar heib ik mta hoed verloren! Nou gaat m'n vrouw ook nog «eggien, dat ik iets gedronken hebl Een praatje op het kruis te Moercapelle Joop: Goedenavond Peet, je hebt zeker wei vreemd op gekeken, dat ik de vorige week. niet op de beuirs was. Ja, ik ben uit geweest en had geen tijd om je te ibencraten. Je bent tooh rauet kwaad om suike kleinigheden? Ik zal je eens wat vertellen. In onze gemeente zijn eenige landbouwers, die altijd zitten te tobben met vreemde werkmenschen. Het zijn menschen uit een andere provincie, die tegen oen hoog loon, men kan ook zoggen tegen een hoogen prija, het wie den tran veldgewassen aannemen. Het werk wordt niet ai te goed afgeleverd. Het loon wordit ontvangen en zulke vreemde menschen vertrekken dan naar een' andere landbouwer, waar hetzelfde gebeurt. Zoo zun veraahullend» werk gevers daarvan, de dupe, omdat het af geleverde werk met is gedaan zooais het hod moeten gebeuren. Jet, Peet, er zijn hier landbouwer*, die er leehjk in zijn gevlogen en weet je wat nu het be roerdste van de zaak te, de ingezetenen kunnen nooit het werk voor den prijs aannemen' van de vreemde werklui en dan krijg je een oimangenamen toe stand onder de landbouwers en arbeiders en dat moet niet, want wait is nu het geval? AJa het dirui. te met de werk zaamheden, dan kimmen dergelijke werk gevers goen volk krijgen, ze zeggen: neen man, wij houden <jou voor het laatst Maar ik hoop, dat onze landbouwers het zoodanig inzien, dat zulke gevallen ndet voorkomen in een ander voorjaar. Zeg Peet, je weet wel, dat 't vorige jaar in en om ouzo gemeente veel kippen wer den geteemd, die tot hodien nog niet terug gebracht zijn', de politie heeft nu twee van die «naken te pakken. Het zijn vreemden, ze zitten in een reuze hotel dra Rotterdam. Peet; Wel Joop, hoe heb je het go- maak t in Arnhem en Nijmegen, zeik mood hé, en 'gezond? "Heb je daar ook nog die ruilen stank van modderslooten varkenshokken boo ate hier? De schippers kumraen daar zeker wel beter vanen dan hier, ik denk, dat het vaar water beter in orde gehouden vrordt, want ik ihéb daar geen «loeten of vaar- waterjes gezien, vraar de bagger "ot de schuit opgestuwd wordt, zooals tier, en die ondragelijke atank heb ik niet op gemerkt, zooais hier bij de steenon brug. Ja Joop, diat loopt daar schandelijk ra de gaten Zeg Joop, wat heb ik ze noord, krijgen we hier een OranjevMst in "'er- band met den 50-jarigen verjaardag van de Koningin? Ik heb uet voor v«.pi hooren vertellen Nou, ails dat waar is, dan kan het wel eens een prettige dag worden, de mensahen zijn nogal Oranje gezind, het dorp is wel kJean, maar als er goed wordt aangepakt dan komt dat wel voor elkaar Joop: Vandaag /xf morgen hoor je er wel van, het plan is. een aardig feest te organiaeeren, niet veel rompslomp zooals wel eens gezegd wordt, maar zoo gezellig mogelijk, dat wil zeggen, als de noodige medewerking wordt verleend. De heb gehoord, dat ©erwt eenige perso nen worden aangezocht om een begin te maken, zooals de burgemeester en hoof den vara soholen. want de kinderen wil len graag een feestje, en trouwens het komt hun toe. Nou Peet, ik ga op huis aan. tot ziens. Gouda. In de Woensdag gehouden ver gadering van hoofdingelanden en hoofd ingelanden-plaatsvervangers van den Krimpenerwaiard werden, onderstaande drie aanbevelingslijsten opgemaakt voor de beproeving van drie Hoogheemraden ter voorziening ira de met i Augustus ontstaande vacaturen. Vajcature L. da Jong (niet herkiesbaar wegens 't here, ken van dien 70-jarigen leeftijd-: H. J Hailing te Stolwijk, D. Blanken Johz te Bergambacht en A. G. van der Graaf te Stolwijk. Vacature door periodieke af treding van den. heer Ps. rara Schie- veen: Ps van Schieveen te Gouderak (aftredend); K. Vonk NoordegrAaf te Ouderkerk ad. IJssel en D Hoogenboe- zem te Bergambacht. Vacature (alsvoren) van den heer C Blonk: C Blorak Bergambacht (aftredend), W Oskam te Lekkerkerk en B. Slingerland te Vliet, Haastrecht. We vernemen dat het be zoek aan het Museum van de stichting Bisdom rara Vliet in dit mooie jaarge tijde weer zeer druik is. Op Hemelvaarts dag en Pinksteren bedroeg het aantal bezoeker» per dag telkens meer diara 100. Hoornaar. De uitslag van de door B, en W. gehouden aanbesteding tot het maken van een los- en laadwaS aan het Hoeksohe brugje te als volgt G. van Noordonme f 1875, J. de "Ridder f 1850, L, Baron 1845; T. de Bruijn f 1748 en P. WaUaard 1709. Het werk te aan den laagsten .inschrijver gegund. In deze gemeente hebben 2 land bouwers aangifte gedaan, dat onder hun vee mond. en klauwzeer keenebt. dorp, te in gelijke betrekking aan de 9. Talmaeohooi te Rotterdam be noemd. Krlmmn L*. D» Brnln hebben een zéér aardige waterfiets ver vaardigd. Op de rivier zijn er proeven mee genomen, die uitstekend voldeden. Een tocht van, hieruit naar Bergstoep werd volbracht in 1 Vi uur, dus tamelijk vluig. Het voertuig wordt makkelijk voortbewogen «n is zeer goed bestuur baar. Dat dit zonderlinge vaartuig zeer veel bekijks beeft, laat zich wed begrijpen. Tot bestuurslid van het Mannen koor „Inter Nos" is baao&md de heer de Jong Az. - Bij den landbouwer W. Huijzer doet zich onder he tvee mond- en klauw zeer voor. De heer B. Boresje heeft met gun stig igevol'g examen, afgelegd voor het diploma Middenstands-politiek. De landbouwer T. Kortleve viel van een wag enmet hooi en kwam onder pen wiel. Zoer ernstig aan ®Ün borat ge kneusd, werd hdj naar zijn woning ver voerd. Het zoontje van K. viél onder het hooi ira een sloot. De knecht Rijsdijk wist hem van onder het hooi te haten en van een wissen dood te redden. Krimpen a.d. IJssel. De mararaenzang vereend ging heeft op 2en Pinksterdag te Zeist een 2en prijs behaald in de 3e af- deelimg. Het personeel der scheepswerf van de heeren Van der Gieesen heeft deao gaheele week vacaratie, met behoud van vol loon. Lekkerkerk. Onrae rijksveldwachter, de heer Heij, te door den minister van jus titie benoemd tot brigadier der rijks- veldwacht te 's-Graranzarade. De Lok- kerkarkers zullen hem noode van hier zen vertrekken. Hij was wel eens streng, maar wist op uitstekende wijze zijn taak te doen Hij genoot het volste vertrouwen was, voor veten een raadsman en vraagbaak. veer. K. Schep. Pieter Prins. Tot brigade-commandant der rijkaveldwacht, standplaat» Nieuw- Eoort, te met Ingang van 26 Juni, enoemd de heer H. Weertman te Middelburg. De benoemde ii in dere streek geen vreemdeling, daar hij circa twaalf jaar geleden genieente-veld wachter was te Nieuwpoort endaar- voor eenige jaren agent van politie te Schoonhoven. Op 16 Aug., zal alhier een groot Festival plaats vinden, van zang- en muziekkorpsen, uitgaande van de zangvereenigiug „Volharding" Bleskemgranf. De Brandwijksche watermolen zal weldra door sloopers- handen vallen. Dit is de vijfde onder deze gemeente, die in enkele jaren tijds voor afbraak verdwijnt. Het typische van het polderland gaat intusschen mede verloren. Meerkerk. Wegens aanstaand ver trek heelt de heer W. van Ringelen- stein, Maandagavond j.l., voor do laatste keer dienst gedaan als orga nist bij de Ghr. Ger. Gemeente. De iredikap.1 bracht hem namens het ;erkbestuur dank voor 'de correcte wijze, waarop hij zijn betrekking heeft waargenomen. In zijn plaats is tot organist benoemd zijn broeder, de heer M. van Ringelenstein. Vpor het onderwijzers-examen is mej. T. van Arkel, leerlinge geraspte vi 3p00r Szwitsersche Kaas Meerkerk. De handed in kaaa was ook deao weck .traag. Men besteedde voor le kw. f 3436 en voor 2e kw. f 3J-33 de 50 K.G. Vette varkens gelden 30 tot 32 V* cent per half K.G., naar gelang gewicht en bestemming. Handel matig. Kippen-diefstal. Moercapelle. Verleden jaair werden hier verachitende diefstallen rara kippen gepleegd. Het was de politie niet mo gelijk hoe scherp zij ook toezag den dief te ontdekken. Blijkbaar zou hetzelfde spelletje weer begonnen zijn, als niet het actieve optreden rara den rijksveldwachter Tobi en den gemeente veldwachter Ijongen dam rara Blei&wijk, dat verhinderd had. Deze behben een zekeren B. R. van Hillegereberg naar het huis van bewaring «Wgebracht, ver dacht van diefstal van kippen. De iRijks- en gem.-politie bemerkte dat dn een in de Centrale slachtplaats te BJeiswijk geslacht rund mond- en klauwzeer had gehad. Bij nader onder zoek bleek, dat de koe van een besmet terrein ver buiten de gemeente Bleiswijk was ontvoerd. In beslagneming volgde en natuurlijk proces-verbaal. Noordeloos. Dinsdag en Woensdag maakte de Provinciale Bond van Oud- leerlingen bij 't Landbouwbuishoudon- derwijs en tweedaagsche excursie naar de wereldtentoonstelling te Antwerpen Door een 13-tal dames uit de aid. Noor deloos werd er aan deelgenomen, ter wijl er 85 uit de heele provincie waren De eerste dag werd besteed voor het be zoek aan de tentoonstelling-, terwijl dwS avonds de belichting -ira oogeruschouw werd genomen De tweede dag werd weer de tentoonstelling bezocht, daar deze zeer uitgebreid is, terwijl men 's middags een autotocht maakte door de stad. Ook de kathedraal jwerd bezocht. Zeer vol daan over dezj» excursie kwam men laat te Dordrecht a^n. Oud-Alblas. De Ghr. Gymraostiékver- eeniging behaalde op een te 'a-Gravenhage gehouden wedstrijd een Sen prijs met 17VA punt in den heerenrijfkamp 3e gr. De ohr. zaragvereeniging „Harmo nie" behaalde te Hekelingen een 2en pr. Willige-Langerak. Dat de grasprijzen veel lager zijn dan vorig jaar. blijkt wel uit de verpachting van den uiterwaard van 'het hoogheemraadschap, die vorig jaar opbracht f 540 en thans is gepacht door den heer D. Kooiman alhier voor den prijs van f 230. Giessen-Oudekerfe. In de plaats van den heer A. Pierhaken is tot voor zitter van den polder Giessen-Oude- bovenkerk, gekozen de heer G. Tuk ker. -De gehouden collecte, voor de zending in de Ned. Herv. Kerk, beeft opgebracht de som van f 32.31. Woensdagavond kwam de auto van den Boelc uit Goudriaan in bot sing met een dPr auto's van de graan-# malerij te Giessen Nieuwkerk. Door dat de auto van Boele tegen een paal der electrische leiding reed, werd voorkomen, dat hij in het water te recht kwam. Evenwel was de voor-as gebogen en beide voorbanden wa ren gesprongen. De andere auto had geen schade. Overigens liep het on geluk goed af. Groot-Ammer*. Het mond- en klauwzeer breidt zich nog steeds uit Reeds is door acht veehouders aan gifte gedaan. De navolgende dienstplichtigen, van de lichting 1930 zijn opgeroepen om op Maandag 21 Juli te Breda te worden ingelijfd: Chriïtiaan vul Bruehem. 2. H. Ver- er Rijkskweekschool te Gorinchem. Streefkerk. De collecte voor den gewapenden dienst zal in deze ge meente gehouden worden op "Woens dag 18 Juni a.s. Het fanfarecorps „O.K.K.", zal Zaterdag a.s. aan het boveneinde van de gemeente, aan den grens van de gemeente Groot-Ammers, een .con cert geven. Papendrecht. Vermoedelijk door 't spelen van jongens met lucifers, brak clezer dagen brand uit in een riet- schelDe, staande op de rietwerf van Jan Wapperom aan het Oosteinde dezer gemeente. Onder leiding van den commandant der brandweer, wérd het vuur met de motorspuit spoedig gebluscht, waardoor erger werd voorkomen. Stolwijk. Bij de verloting van een groote koek door den heer Verdoorn, viel deze op nummer 118, waarvan de gelukkige bezitter was de heer D. Buijense. De opbrengst hiervan komt ten bate van net Groene Kruis Het mond- en klauwzeer be gint zich hier uit te breiden. Een rund van den veehouder A._ T.^ wo nende in Koolwijk, is aan die ziekte bezweken. Het cadaver is op gebruikelijke wijze begraven. Dnderwyzers-examen. Gorinchem. Voor het eind-examen der Rijkskweekschool zijn geslaagd de dames M. J. van Arkel, Meer kerk, H. M. Kemperman, Heukelum en G. A. Visser alhier en de heeren P. A. Klop, Haaften en C. P. van Genderen, Arkel. studentenstreken. T« Deraitar zijn ernstige bajdaxtigliedeE geleegd door personen van old«rs, die daar de kermis bezochten. Oa. zijn groote zrn- l«n van die Vere«tag voor Vreamde- lingenvwikew en dienende als vereuwmg bij de Schipbrug aan de Wvrpkijdo, om vergeworpen en vernield. In particuliere tuinen asijn eveneens door een tierende bende verwoestingen aangericht. Bij een j staande atooien en tafel» zijn vsr- aield. Blijken» raoder onderzoek moest on de dodere worden gezocht onder Muden ten vara de Theologlaohe School te Kam pen, die op den Zondag gingen zeilen dn daarna te Wapenveld® «en auto huur den, waarmede zij naar Deventer trok ken, oan raa daar de kermis te hebben bezocht, bij hun terugkeer dee morgen» te vier uur de bedoelde wandaden te plegen. Kind door stoomtram gedood. Woensdagavond speelden «enige kinderen tusachen de tramrails aan de Brielsche- laan te Rotterdam. Toen een stoomtram naderde, namen zij bij het hooren van het signaal de vlucht. Een vara ihen ech ter, de vder-jarige P. H. vara M„ liep terug, tengevolge waarvato bij onder de tram terecht kwam. Zijn hoofd werd van de romp gescheiden. Het lijk van het kind j® raaar het ziékenlhud» aan dén Coolaimgel overgébraichit INGEZONDEN MEDEDEELING. \/oe{en,verzacfi{en geneestmen mé' .Poo* 3060. Tub« 60 ct. Ety Apoth. ra DrogltUn Vrouw verbrand. Nadat gister middag de heer Braatbaard. wonende aan den Noordendijk te Dordrecht even zijn huis had verlaten, vond hij bij zijn terugkomst zijn 74-jarige vrouw in vlammen gehuld op den grond liggen. Buren, op het gerucht gewaarschuwd, konden geen hulp meèr bieden en ook de brandweer kon niet tijdig behulpzaam zijn. Met zware brandwonden' is de vrouw naar het gemeenteziekenhuis over gebracht, waar zij aan haar verwon dingen is overleden. Men denkt, dat de vrouw met een brandend gascóm- foor in aanraking is geweest. Onweer. Boven Lissabon heeft zich gisteravond een hevig* onweder ontlast, dat met een wolkbreuk ge paard ging. De omtrek van de stad werd geteisterd, in de stad zelf staan de straten blank en het verkeer is ontwricht. Tal van winkels slaan onder water. Een kind werd door den bliksem gedood en twee soldaten verlamd. Hevige brand. Te Winnipeg ont stond tegelijkertijd op drie plaatsen brand waarschijnlijk door brand stichting waardoor het heele noord westen van de stad met vernieling bedreigd werd, totdat een heftige regen het de brandweerlieden, solda ten en burgers mogelijk maakte de uitbreiding van vde vlammen te be perken. De schade wordt op, een half millioen dollar geschat De ramp van de Fairfax. Een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld naar de ramp met 't stoom schip „Fairfax" en de petroleumtank boot. De kapitein wordt openlijk van nalatigheid beschuldigd. Hij zou geen noodsignalen hebben uitgezon den en niet gepoogd hebben de men schen te redden, die over boord wa ren gesprongen. Ontploffing. Tengevolge van een ontplof fing is in de stoom tegelbak kerij van Katzenstein te Quedlinburg een groote brand uitgebroken die de geheeie fabriek binnen drie uren in de asch heeft gelegd. Een uur na het uitbreken van den brand stortte een zijmuur in, waar door negen brandweerlieden bedol ven weixien. Drie hunner konden slechts als lijken geborgen worden. Iwee werden zwaar gewond, drie licht, terwijl ook nog een 'burger lichte verwondingen opliep. Het vuur verspreidde een dergelij ke hitte, dat een auto, die op een afstand van 15Ü M. van den brand verwijderd stond, vlam vatte. Weer een steker. Koningsbergen wordt de laatste dagen onveilig ge maakt door een man, wiens optreden Het jonge menachje en het jonge leewtje rijn elkaar blijkbaar niet slecht gerind. De temmer hoeft den jongen koning der dieren als een schoothondje op zijn knieën en de kleine bezoeker toont er *ioh niet bevreesd yoox.

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 6