PUROL SROOR's MOSTERD Zonnebrand STER-TABAK Buitenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. EXTRA AANBIEDING. BIJBELSOH DAGBOEK J. Hollander Plaatselijk Nieuws. Kerk en School. maai» m jom wso INGEZONDEN MEDEDEELINQ. Gemengd Nieuws PEBOt BLAD INGEZONDEN MEDEDEELING. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SclmnnnovanWhi Courant Niet mopperen-op Uw pijp, maar ze stoppen met Want het rooken van Ster^ tabak geeft U het hoogste rookgenot en is daaraoor het recept voor een ge zonden geest en een opga. wekte stemming. De Oostenrijkse he Ontwape ning De toestand In RoamenM Het Engel se he Lagerhuis is Ijverig. Oostenrijk heeft de ontwapeningBwei aangenomen. Bondskanselier Sohotoar hooft een zwanen strijd moeten voeren ter verdediging van zijn weteourtwerp, maar aangezien hij het een nadrukke lijke voorwaarde Weef noemen om de Oosterarijksche leening in West Europa geplaatst te krijgen, bleef er voor den nationalen raad eigenlijk geen keus over. Toohi zou het bijna op een regeerings- crisris zijn uitgelodpen door de houding der christen-socialisten, die echter ten slotte zijn bijgedraaid. Alleen dr. Hai- notsoh, de minister van hirmenlanjdöche zaken, heeft ontslag gevraagd en ge kregen. Een tweede belangrijke stap, welke Oostenrijk doet in ihet belang van de binnemlandsahe rust en arde, ia de be slissing der regieering, om majoor Pabsit te arresteeren en uit te wijzen. Pabst is een Duitscher, diie echter in 1020 om politieke redenen naar Oostenrijk is uit geweken. Hij wend daar eien der stich ters en later de militaire leider vian de „Heimwehren'*, de burgerwachten. De regeenimjg besloot tot de uitwijzing op grond dat Palbst zich op voor een buitenlander ongeoorloofd» wijze met de binnemlandisohe politiek had ingelaten. Zij sch:ijnt gewichtige papieren in han den te hebben gekregen, waaruit bleek, dot de Oostenrijkscho burgerwachten be trekkingen onderhouden met de fascis ten in Italië, welke betrekkingen van zeer gevaarlijken aard' zijn voor de orde in Oostenrijk. Het bestaan van die verhouding wordt bevestigd door bet feit, dat Pabst dade lijk per vliegmachine naar Italië ver trok. De iHeimwebren, die het in Oostenrijk te benauwd krijgen, hebben hun hoofd kwartier overgeplaatst naar Leoben in Stiermarken. Het schijnt dat zij majoor Pabst, ondanks den afstand die dezen van hen scheidt, als commandant willen handhaven. Hieruit blijkt, hoe sterk de band is tussohen de burgerwachten en hun commandant. De rergeering-Scho- bor heeft zich nu meer dan ooit hun haat op den hals gehaald Ze zal zich dan ook terdege in acht moeten nemen tegen de staatsgevaarlijke organisatie. In Roemenië is men nog niet heele- maal gerustgesteld omtrent de verzoe ning tusschen Karei en Helena. De vraag, of er van een werkelijke verzoening wei sprake is, heeft zich opnieuw opgedrongen door het aftasten van een diner, dat koningin Maria en Karel's zuster zouden aanbieden, blijk baar met bet oogmerk, een volledige verzoening tussohen den koning en zijn gade te bewerkstelligen. Het schijnt dia,t koningin Helena ge weigerd heeft aan dat diner te verschij nen, Wel geldt een Jicht» ongesteldheid als reden voor die weigering, maar ze wordt dn het algemeen meer aüs een uit vlucht beschouwd. Karei heeft een aanvang gemaakt met den wetgevenden arbeid Hij is maar bi1' zichzelf begonnen: zijn eerste wets- .itwerrp regelt namelijk de salarissen der leden van bet koninklijk huis. De koning «self zal, als het parlement zich met het voorstel kan vereenigen, 40 milMoen lei, krijgen, de koningin- weduwe 20 tmiilaoen, koningin Helena en kroonprins Michoël ieder 7 mülioen lei per jaar. Voorts is door de afschaffing van het ministerie van het koninklijk huis een besparing bereikt van 24 mlllioen lei. Ook dit bedrag zal volgens het voorstel ter beschikking van den koning komen Het EngelaChe lagerhuis heeft Woens dag een bijzonder staaltje van werklust aan den dag gelegd, door niet minder dan 21 uur aan één ttuk te vergaderen. Kindster Smowden wist van geen op houden Hij wilde wik toen nog begin men met de behandeling van het derde hoofdstuk der begroeting. - Misschien sou de kleine wijzer van de klok weer zijn rond gegaan, «1* de oppositie «r geen stokje voor gestoken had. Ze had er genoeg van. Een door de minderheid ingediende motie om de zitting te verdagen, lokte een kort, maar vinnig debat uit tus schen Snowden en Churchill, maar ten slotte gaf Snowden toe, waarop d» zit ting werd opgeheven. Gisteren scheen het weer denzelfden kant uit te gaan. Terwijl het Hooger- huis slechts 'drie minuten samen was, bereidden de leden van het 'Lagerhuis zich voor op «en nieuwe zitting voor den gansehen nacht. INGEZONDEN MEDEDEELING. WAT DE KEURINGSDIENST VERRICHTTE. Verslag over 1929. De Keuringsdienst voor 'Waren voor het gebied Utrecht, waaronder ook ressorteeren de gemeentenBen schop, Hoenkoop, Jaarsveld, Jut faas, Lopik, Montfoort, 'Polsbroek, Vleuten, Vreeswijk, Willige-Langerak en IJsselstein. heeft zijn verslag over de werkzaamheden in 1929 het licht doen zien. Naast de mededeelingen van algemeene aard, waarin bijzon derheden gegeven worden over stal- inspecties, omtrent resultaten met aanwijzingen inzake melkhygiëne en toezicht op eet- en drinkwaren, geeft het verslag ook bijzonderheden om trent de bemoeiingen van dezen dienst in de bovengenoemde ge meenten. Wij ontleenen aan het verslag de hieronder volgende gegevens: I Aantal monsters gekeurd: Ben schop in het laboratorium, 2260 ter plaatse, Hoenkoop 7 (108) Jaarsveld 59 (1459) Jutfaas 127 (3105) Lopik 63 (1861) Montfoort 187 (2749) Polsbroek 38 (956) Vleuten 91 (2058) Vreeswijk 213 (2749) Willige-Langerak 18 (521) IJsselstein 305 (3091). Aantal inspecties: Benschop 141. Hoenkoop 247, Jaarsveld 110, Jut faas 204, Lopik 130, Montfoort 237. Polsbroek 78, Vleuten 145. Vreeswijk 223, iWillige-Langerak 36, IJsselstein 280. Aantal waarschuwingen: Benschop 10, Jaarsveld 12, Jutfaas 21, Lopik 7, Montfoort 19, -Polsbroek 5, .Vleu ten 7, Vreeswijk 29, Willige-Langerak 1. IJsselstein 45. Aantal partijen buiten consumptie gebracht: Benschop 1, Hoenkoop teen, Jaarsveld 1, Jutfaas 4, Lopik Montfoort 2, Polsbroek geen, Vleu ten 4, Vreeswijk 3V Willige-Langerak 1, IJsselstein 10. Aantal processen-verbaal: Ben schop 1, Hoenkoop geen, Jaarsveld geen, Jutfaas 3, Lopik geen, Mont foort 3, Polsbroek 1, Vleuten 2, Vrees wijk 2, Willige-Langerak geen, IJs selstein 7. Uit den staat van onderzochte melkmonsters blijkt, dat het aantal genomen monsters bedroeg voor Ben de Nat. schop 31, Hoenkoop geen, Jaarsveld 28, Jutfaas 73, Lopik 29, Montfoort 122, Polsbroek 12, Vleuten 53, Vrees wijk 127, Willige-Langerak 4,. IJssel stein 220. Het aantal waarschuwin gen naar aanleiding van het onder zoek Jder monsters bedroeg voor Benschop 2, Jaarsveld 8, Lopik 6. Montfoort 8. Polsbroek 1, Vleuten 4, Vreeswijk 18, IJsselstein 22. Het verslag deelt mee. dat de ge middelde samenstelling der melk niet verschilt van die in vorige jaren. Het gemiddelde gehalte aan vet beweegt zich in de verschillende gemeenten om 3.2 pCt., dat aan vetvrije droog- rest om 8.4 pCt., welke .gehalten luist de gemiddelden zijn voor de 2250 monsters melk In de gemeente Utrecht genomen. Een verbetering in samenstelling is de laatste vijf 'jaar niet merkbaar en kan ook niet wor den verwacht, aangezien opzettelijke vervalschingen nog slechts weinig voorkomen en voorzoover watertoe- voegingen worden opgemerkt, de vervalsching tot de toevoeging van eenige percenten water beperkt blijft. De ooor watertoevoeging vervalschle melkmonsters maakten 43 pCt. uit van het onderzochte aantal. Daarbij vAlt in het oog te houden, dat er 'n aantal dezer vervalschte monsters kon genomen worden bij leveranciers van de groote zuivelbedrijven melkinrichlinge werking van Utrecht. Het aantal stallen, dat het wmter-halfj aar door de keur meesters werd bezocht, bedroeg 848. Het blijkt, dat hel aantal malen, dat aanmerking moet worden gemaakt op de onreinheid van stallen en vee. belangrijk minder wordt. Ook kan worden geconstateerd, dat in talrijke gevallen verbetering, waartoe van de zijde van den dienst was geadviseerd was aangebracht in de stalinrichting Meer en meer gaan de veehouders ertoe over hun melkvee aan de ach terstellen en in de omgeving van de uiers kaal te scheren na het opstal len, waardoor het melkvee veel ge makkelijker schoon gehouden en het vee op zindelijker wijze gemolken kan worden. Concerten Stedeï. Muziekkorps. Gouda. Naar aanleiding van het verzoek van de caféhouders om voortaan de concerten van het Stede lijk Muziekkorps o de Markt te doen plaats hebben .eeft het Goud- sche Draakweerpoin bestaande uit plaatselijke afdeelingen Van de Chr. Geheelonthoudersvereni ging, de Ned. vereeniging „Het Kruis verbond", „De Schakel en de Int. Orde van Goede Tempelieren, aan den gemeenteraad een adres gezon den waarin er op gewezen wordt, dat de meening, als zou de kwali teit der muziek op de Markt beter tot haar recht komen dan in het Houtmansplantsoen, bijna door nie mand wordt gedeeld; dat het verzoek een zuiver egoïs tisch karakter draagt, want „de gele genheid voor het publiek om dan zittende op de terrassen der pafé's van de concerten te genieten" heeft niets anders ten doel dan het alco holgebruik op te voeren, ten voor- deele van de caféhouders, cLw.z. en kele burgers; dat niets gevaarlijker is voor de openbare orde dan alcoholgebruik, dus zal deze <3p de Markt zeker niel beter zijn te handhaven; dat het snelverkeer op de Markt van dien aard is, dat de muziekuit voeringen daardoor gestoord zullen worden en het verkeer moeilijkheden »za1 ondervinden van de bezoekers. Het Drankweercomité verzoekt den raad den bes taanden, toestand te handhaven. De heer Mr. H. P. C. -M. de Witt Wijnen is bij Koninkl. besluit herbenoemd tot kantonrechter-piaats vervanger in het kantoor Gouda Woensdagavond ontstond brand in de wasscherij en ververij der .fa J. P. Mul, aan den Korte Tiendeweg. Bij het reinigen van eenige kleeding- stukken met aether, vormden zien dampen, die in aanraking kwamen met een brandend fornuis. Een hooge vlam tastte de in de in richting aanwezige kleeren aan. Ge lukkig wist men het vuur met behulp van emmers water en een tuinslang op de waterleiding spoedig te blus- schen. Een aantal kleedingstukken verbrandde, doch de schade wordt door verzekering gedekt De brandspuit rukte uit, maar heeft geen dienst gedaan. lingen, dank zij 'de mede- tn het Melkconlrolestation De kinderverlamming. Gouda. Sinds Maandag zijn hier geen nieuwe gevallen van kinderver lamming geconstateerd. Geweteosgeld. Gouda. Bij den inspecteur der di recte belastingen alhier, is een be drag va|a f 58.15 gestort, wegens vroe ger te weinig betaalde belas ling. Een verlies. Zevenhuizen. De heer W. Visser, hoofd van de bijz. school op ,hel dorp, heelt zijn benoeming alsüooid van een bijz. school te Voorburg aangenomen. De heer Visser heelt tien jaren als hoofd het bijzonder onderwijs alhier gediend, zeer tot genoegen van het schoolbestuur en de ouders. Twee groote en goede eigenschap pen traden bij den heer Visser al tijd op den voorgrond n.m. vriende lijkheid en hulpvaardigheid, waar door hij niet alleen de harten der kinderen, maar ook die. der ouders veroverde. Met hart en ziel heeft hij het onderwijs behartigd, zoodat de heer Visser hoog bij het school bestuur aangeschreven staat Men ziet hem dan ook noode vertrekken. Buiten het onderwijs diende de heer Visser met ijver de gemeenschap, zoo is hij secretaris van .de vereeni ging ziekenhuisverpleging, van de. op^- richting in 1923 af. Deze heeft hij met onverdroten ijver en onbaatzuch tig waargenomen. Ook als bestuurs lid van ae Oranjevereeniging toonde de heer Visser zich op zijn plaats. Kortgeleden werd den heer Visser nog gekozen als Notabel van 'de Herv. Gemeente. Onze oud-dorpsgenoot de heer Abr. van den Haak, gepensionrieerd van politie te 'Zoeterineer— aard, is Woensdag overleden, jaren is hij als agent te Kampen werkzaam geweest. Een 20-tal ja ren diende hij als gemeente-veld wachter de gemeenten Zoetermeer en Zegwaard. Een jaar geleden verliet hij met pensioen den dienst. Zevenhuizen. De (Raad van Zeven huizen zal Dinsdag 24 Juni, des na middags acht -uur (Zomertijd) vergade ren. ter behandeling van de volgende punten; 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot -het treffen van een gemeenschappelijke regeling met de ge meente Hillegiersbemg, terzake van we- denzijdlsche hulpverleening in geval van bnand. 3. Voorstel tot het aangaan van een gold leening. 4 Voorstel in verhand met da verbete ring van de Dorpsstraat. 5. Voorstel tot het dastellen van be roep tegien hel besluit van Gedeputeerde Staten, houdend» vaststelling van het bedrag, in art. 9 van het Kon besluit van 4 November 1929, StbL No. 470, door de letter u voorgesteld. 6 Voorstel met betrekking tot de aan sluiting aan het eleotriciteitsnet van de n'euiwe fabriek van den heer Adr. van 7. Voorstel tot het nemen voor reke ning der gemeente van de kosten, ver bonden aan het maken van een electrL sche luidiiimrichtihg in de Hervormde Kerk. 8. Wijziging van de begrootingen voor 1929 »n 1980. 9 Vaststelling van het kohier der hondenbelasting 1900, GROOTE FABRIEKSBRAND. Woensdag is te Valkenswaard de groote sigarenfabriek der lirma Jas pers en Snellens totaal afgebrand. Tweehonderd arbeiders zijn daar door werkloos. De groote voorraad goederen ging geheel verloren. 'Ook net belendend pand van de firma C. Luybregts ging in vlammen op. De schade wordt op f 150.000 ge schat Vier gewolnden, twee dames en twee heeren zijn naar het St. Eliza- bethsgesticht gebracht. Een der da mes had zeer ernstige brandwonden aan hoofd, borst, armen en handen opgeloopen. Iu twee dagen elf bekeuringen. Een chauffeur te Princenhage, de 19-jarige v. d. L., die zeer merkbaar onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd door een veldwach ter aangeroepen, om halt te houden. Hij reed door of er niets gebeurd was, maar werd door de politie ach terhaald en tot stilstand gebracht, meldt de „Maasb." Hij kreeg toen een proces-verbaal wegens: le. niet voldoen aan een vojxieriug tot stilstaan; 2e. het niet werken der remmen; 3e het niet be zitten van een rij be wij sj 4e. id. v|n een nummerbewijs; 5e ld. wegenbe- lasüngkaart; 6e. het niet behoorlijk aanwezig zijn van letter en nummer op de auto; 7e. dronkenschap. Daags daarna kwam hij per mo torrijwiel, om zijn Fordje bij de po litie terug te vragen. Bij de zeven be keuringen van den vorigen avond kreeg nij er toen nog vier bij: ook voor dit motorrijwiel had bij: le. geen rijbewijs; 2e. geen nummerbe wijs; 3e. geen wegenbelastingkaart en ten 4e. werkten de remmen er niet van. Door een trein gedood. Nabij het station Hattem geraakte Woens dagmiddag de groenteventer C. P. bij den onbewaakten overweg met zijn hondewagen onder den motor- trein uit Zwolle. De heer P. was doof en heeft den naderenden trein vermoedelijk niet hooren aankomen. Hij werd op slag gedood; de hond werd deerlijk verwond, terwijl de wagen versplinterd werd HET AUTO-ONGELUK TE ARNHEM. Een der du mes overleden. De 31-jarige mejuffrouw Bantié,. een der slachtoffers van het auto- otngeluk bij het viaduct op den Apel- doornsche weg te Arnhem, die met een ernstige beenwond in het ge meentelijk ziekenhuis was opgeno men, is Woensdagavond overleden. Haar jongere zustér, die ook met zware verwondingen in het zieken huis ligt, gaat de laatste dagen iets vooruit. ONWEER BOVEN ENGELAND. FRANKRIJK EN ITALIË. Woensdag heeft een buitengewoon hevig onweder gewoed boven Enge land, voornamelijk boven Londen. Sinds jaren had men het daar zoo erg niet meegemaakt. Laaggelegen terreinen liepen on der water, de straten werden {in wilde stroomen herschapen en fcr werd groote schade aangericht. Twee mannen werden door den bliksem gedood en verscheiden wer den gewond. De wedrennen te Ascot, welke door de Britsche koninklijke familie wer den bijgewoond, moesten worden af- gebroken. Dames, die, zooals te As cot gebruikelijk, naar de laatste mode waren gekleed, moesten door de plas sen waden. Bjj Manchester zijn door het plot- seling wassen van een rivier drfo personen verdronken. Het verkeer werd ernstig ontwricht Ook boven Frankrijk hebben hevi- ge onweders gewoed, die groote ma- terieele schade hebben aangericht Te Chaumentel werd door de Aan houdende regens de groote verkeers weg naar Chantilly volkomen .pnder water gezel, zoodat hij voor alle ver keer moest worden afgesloten. Groo te oppervlakten bouwland werden overstroomd en de te velde staande gewassen werden vernield. Vele wo ningen moesten wegens gevaar voor ins Lor ting worden ontruimd. Het ergst weid in den afgeloopen nacht de streek vim Broude geteisterd, waar het waler hier en daar eenige meters hoog stond. De spoorlijn'Parijs—Ni- mes werd op verschillende plaatsen onderspoeld, zoodat het verkeer moest worden omgelegd. "Overal tfjn troepen bezig met het verrichten van opruimingswerk. Te Bome heeft na een on weer een hevige slagregen in korten tijd de straten onder water gezet. Ook uit Toscane worden regens gemeld. De omtrek van het Lago Maggioré werd door een wolkbreuk geteisterd. Ten Oosten van het Como-meer werden door een aardstorting op het Vtraject "Giovanna-Colica de landwe gen en spoorlijnen over een afstand van 200 M. bedolven. Telefoon-, tele graaf- en electrische-geleidingen zijn onbruikbaar. Van eenige afkoeling na het onweder is nog niets te be speuren. Verduistering door marine officier pe Zeekrijgsraad te Willemsoord heeft Woensdag den officier van ad ministratie 2de klasse der Kon. Ma rine, A. A. W., wegens verduiste ring van gelden, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en .tevens lot ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzetting van de bevoegd heid .bij de militaire macht te mo gen dienen. De eisch was drie jaar met aftrek van twe^ maanden pre ventief, ontslag en ontzetting van de bevoegdheid om bij de militaire macht te mogen dienen. Verdachte had een volledige bekentenis afgelegd Ontploffingen. Woensdag zijn in èen fabriek te Luik 180 cylinders met samengeperste lucht ontploft. De angstige bewoners der stad telden in dat half uur tijds meer dan honderd zware knallen. In heel de stad 'is de schade aanzienlijk. Tal van ruiten zijn gebroken. De bevolking sloeg be vangen door een paniek op de vlucht wat inderhaast bijeengeraapte klee ren meenemend. De groote hal der fabriek werd totaal verwoest en twee arbeiders werden daarbij licht ge wond. Er ontstond een begin vanTjrand. die echter spoedig werd gebluschL Krachtig optreden legen commu nisten. De kamer voor strafzaken van het rijksgerechtshof te Leipzig heeft den redacteur van de „Roode Vaan", Altmann wegens voorberei ding tot hoogverraad tot 9 maanden vestingstraf veroordeeld. In de laatste maanden zijn niet minder dan 42 re dacteuren van communistische bla den door het rijksgerechtshof wegens hoogverraad veroordeeld. GEMEENTE-PARK. P,ark VaI1jKiite Utrecht is door, den Burgemeester officieel als gemeentelijk park geopend^ Mevrouw 'i Jacob, echtgenoote van den CommUearie der Koningin, fci} de herten in het Park. VIERDE BLAD NIEUWSBl-KD VOOR TUIO-HOLtAND EN UTRECHT, Stlmawlrorawult» BonraiH d o o* »-« m«t «in Voorwoord van Dr. 8. 0. LOS. Tijdelijk kunnen wij dit Bijbelsch Dagboek, fraai ingebonden, waar van de prijs in don handel Vier Gulden is, aanbieden voor sleohta DRIE GULDEN De schrijver ia Redacteur van „De Stan daard" on van de „Gereform. Kerkbode" Hot „Zondingsblad" van de Gereform. Kerkbode schreef over dat Dagboek: „Er zijn heel wat Dagboeken, en ook goede. Maar dit Dagboek moet tot de allerbeste, gerekend wor den." Na inzending van 3.-, plus 0.15 voor verzending, aan de Firma S W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, wordt het Dagboek U toegezonden. Een praatje op het kruis te Moercapelle, Joop: Goedenavond Peet, lekker weer vanavond, niet beet en toch warm genoeg om even een beursje te pikken. Zeg, Peet, wat een verschrikkelijk mo torongeluk is «r gebeurd op de Zijde. Je zou »r het kippenvel van krijgen en dat alleen door die beroerde weg. In heel de omgeving is er niet aoo'n gevaarlij ken weg als de Zijdeweg. Daar hebben ze een laag koolasoh op den weg ge gooid' met wat puin en 'grind. Nu wordt al dat fijn» goedje naar den kant ge reden en daardoor is het ongeluk ont staan. De weg is niets anders don klin- kersteenen en putten, waar een leder, wie dan ook, bang is om dden gevaarlij ken Zijdeweg, met welk middel van ver voer ook. te berijden. Het is niet de eerst» keer dat een motor- of rijwiel- bestuurder slipt en over den weg valt. Zoo is het nu ook gegaan: De autobus reed in d» richting Moercapelle, de mo torrijder reed de bus achterop en bij bet passeeren slipte de bestuurder van het motorrijwiel en -viel pal voor de autobus, zoodat de berijder ongeveer onmiddellijk werd gedood. De bestuurder van de bus remde krachtig, maar bet was te 1? Ik vind bet vreeselijk, als een vrouw thuis zit te wachtten op haar man het bericht komt binnen, dat de man is doodgereden. Dat allemaal terwdlle van een niet voldoende onderhouden v welke weg in onderhoud as bij het pol derbestuur van Zevenhuizen. Waarom zoo'n drukken verkeersweg't(w«mt het is de verkeersweg Den HaagUtreoht) niet goed onderhanden igenomen? Of dat het rijk zich er mee bemoeit. Dat is hoog, zeer hoog noodig. Peet: Ja, Joop, ik ben op de plaats va^ het ongeluk wezen kijken, 't Was: vreeselijk! En weet je wat het ergst» isP Dat de onbegaanbare weg de oorzaak is van dit treurige ongeluk. Ik noem het een wegenmoord! Waarvoor betaalt een bestuurder van een rijwiel belasting en wat beteekeüt de wegenbelasting? Ik meen voor goed begaanbare fcveg maar geen wegen, die men niet anders kan noemen dan een begraafplaats of kerkhof. De begrijp niet, Joop. dat van ihoogerban'd geen betere maatregelen worden getroffen, om aan dergelijke we gen een einde te maken; zulke wegen moest men hier niet kennen. Wil ik je eens wat zeggen. Joop, als het een zoon of- dochter was van een groote voor name huize uit Den Haag, ja, ja, dan kwam de zaak dik in orde. Wait zou die zoggen, noen, niet zeggen, maar luid keels och reeuwen: de Zijdeweg moet in orde komenl Onberijdbaar! Onberijd baar! 1 Maar wat zal er nu gedaan wor den aan den zeer gevaarlijken Zijde weg? Maar nu nog wat, Joop. Wat Is de oorzaak dat inplaata van de dokter utt Zevenhuizen, een dokter uit Waddinx- veen werd opgebeld om spoedig ter plaats» te komen? Zevenhuizen is maar een dik half uur van de plaats des on heil», terwijl Waddinxveen vijf kwartier afstand wist Ik zou zeggen, ik moet den dokter opbellen, die het eerst ter plaat se kan zijn van het ongeval, dat is -in het bellang van de «gewonden, Joop. Joop: Zeg, Peet, jij hebt gelijk, een dokter moet spoedig op plaats des onheil® zijn. Maar wil ik jou eens wat zeggen: Hier op het kruis zal ook nog wel eens een doodelijk ongeluk gebeuren Let maar eens op, of is het maar alleen door die diep» putten, die in het kruis liggen. Ook zeer gevaarlijk als ik je zeg dat bij mooi weer de® Zondags gemid deld 70 a 80 auto's het kruis passeeren dat ds nog al wat! Behalve dan de be stuurders van motorrijwielen en rijwie len. Zeg Peet, daar komt mij iets voor den geest. Als die dikke laag fijn ge reden zand' en grind, die langs de kan ten van Jen Zijdeweg liggfen, over dën weg -id geschept, en dan een paar d* an den weg nat gieten, zooals onder iswijlc em Bergechenhoek gebeurt, reu dat niet zeer nuttig zijn? Ik meen te mogen zeggen: ja. Peet: Dat h«b jij goed bekeken, Joop, maar....of het beuren zal? Tot ziens, Joop, rust wel. Goudcrak. De Raad van Arbeid te Utrecht heeft den heer P. Kok be noemd tot controleur voor de ziekte wet. De nieuwe brandweer-uitrusting. Gouda. Gouda is d» gevolgen te boven Tan dien ramp in den nacht van 11 op .12 Februari van het vorige jaar, waarbij de geheele inrichting der brandweer door den hevi gen brand werd verwoes t Aan de Nieuwe Haven is thans een •oMtterendl nieuw brwdweor gebouw verrezen, met materiaal, dat non alia re delijko «ischenvoldoet. Twe# autamobiekpuiten met de oude motorspuit als reserve, benevens een flinke auto-ladderwagen, etaan in het nieuwe gebouw gereed om uil te ruk ken, aoodra de vijand Gouda'» veiligheid bedreigt. Gistermiddag heeft op -het Stadeer! de officieels in gebruikneming van de Brandiweerkajzerno en andore gebouwen van Gemeentewerken plaat» gehad. Daarna werd' te half vier een groote bmndwoer-demonifltratie gegeven op do markt. Ondersteld werd. dat een herige brand was uitgebroken op het stadhuis, waar op de zolders de kostbare arabieren zijn geborgen. Door middel van vangzeilen worden deze gered'. Al het nieuwe materiaal werd bij de ze demonstratie in werking gebracht. Hekendorp. Het mond- en klauwzeer breidt zich steeds uit. Reeds vele geval len werden ter secretarie aangegeven. Bij den veehouder v. J. is een rund aan miltvuur gestorven. Het is ter ver nietiging overgebracht naar Rotterdam. Meerkerk. De Wilhelminavereeniging hield een vergadering in de bovenzaal van de Lunchroom van den heer M Schakel. Het bestuur is thans samenge steld uit de heeren G Slob, eere-voorz., H. Beeims, J. van Iperen, H. A. Bax, A. B. Kok, D. Oskam en H. de Ruijtor Na eenige besprekingen werd beslo ten den öOsten geboortedag van d» Ko ningin op een der eerste diagen van Sep tember as. feestelijk te herdenken. Er zal bij den Gemeenteraad oen subsidie aangevraagd worden van f 150 voor tractati» van alle schoolkinderen. Eer lang zal wederom een vergadering wor den belegd en een regelings-commissie worden benoemd. Al» de bevolking me dia werkt, zal er luisterrijk Oranjefeest warden gevierd. De heer H. van Hof, onderwijzer aan de openbare school, is wegens onge steldheid een ziekteverlof verleend voor den tijd van zes weken. De handel in kaas was ook deze week traag. Men besteedde voor le kw f 8587,50, 2e kw. f 81--84 en zonder R.M. f 2&—33 de 50 K G, Vette varkens gelden 30—32 X cent per half K.G., naar gelang gewicht bestemming. Handel matig. Bekroond. Nieuw-Lekkerland. De heer L. Smit, Mr. Bakker te Kinderdijk gemeente Nw, Lekkerland, heeft op den vakwedstrijd, uitgaande van den R.-K. Bakkersbond te Tilburg, een 3en prijs met beschuit, een 3en prijs met fijn krentenbrood, en een eervolle vermelding met wittebrood be haald. - Het Mannenkoor „Zangïust" heeft besloten om deel te nemen aan het Fes tival te Groot-Ammers op 16 Augustus. Oudewater. De 15-jarige Van E. werd bewusteloos gevonden achter een motor in de wagenmakerij van den. heer Van der Br. Van een drijfriem had hij een slag gekregen, waardoor hij aan het hoofd bloedend werd verwond. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Papekop. Het mond- en küouwweer neemt alhier in hevige ma,te toe. Reeds vele gevallen werden tea: secretarie aan gegeven. De collecte voor het fond» van den gewapenden dienst 'heeft alhier opge bracht de som van f 4,87 H. Streefkerk. De collecte voor den Ge- wapenden Dienst heeft opgebracht f 88,16 (vorig jaar f 30,48) Bij de veehouder» A. de Bruin en G. Rijkaart is mond- en klauwzeer on der het vee geconstateerd. Bij de verhuring van het gneusge- wa» van het Burgerlijk Armbestuur, was de opbrengst f 186J50, tegen f 1180 het vorig jaar. Reeuwjfk. Maandagavond had ten gemeentehuize, onder voorzitterschap van den heer Vente, wethouder, een vergadering plaats van de leden van den branaweerraad te stellen tot electrificatie van den Zukiplaspolder in zijn geheel (met enkele uitzonderingen) te besluiten. De daarvoor noodige gegevens heb ben ons op heden nog niet bereikt, zoodat deze kwestie niet aan de orde kan worden gesteld in Uw vergade- ing van Dinsdag as.. Onze voorzitter is voornemens" in een speciaal voor 'dit doel te beleg- jeïi vergadering dit punt op .korten ermijn aaji Uw oordeel te onder werpen." Am mors tol. In de Ned, Harr. Kerk zal op 29 Jund a.s. oen gemeentedag worden gehouden. Verschillende veneeni- gingen zu-lien medewerken, o.m. d. Vrijz Chr. Jongeren-Bond te Gouda; het „Rij zende Koor" te Stolwijk en „Aurora" te Ammerstol. Ook zal een orgelbespeling plaats hebben. Door bekende sprekers zal het woord worden gevoerd. Gouderak. Da O. J. Leenman» alhier, die tegen 1 Oct. a.s. emeritaat heeft aangevraagd, hoopt 28 Sept. afscheid te nemen van zijn gemeente, na 40 jaren de Ned. Herv. Kerk te hebben gediend. sche Vrijwillige Behanaeld werd der Roeuwijk- Brandweer. het rapport in zake het deskundig onderzoek der brandbluschmiddelen. Het werd met eenige aanvulling goedgekeurd. Voorts werden het reglement van orde voor de vergaderingen en een instructie voor de wekkers samenge steld. Ze zullen aan B. en W. ter keuring worden voorgelegd. Ook werden nog enkele voorstellen ge daan tot aanvulling en wijziging van de verordening op de brandweer. Donderdagavond brak, juist midden op de Reeuwijksche brug, de achteras van een vrachtwagen toe- behoorende aan den heer Lafeber te Gouda. De auto was geladen met vier zware varkens. Gelukkig wist men verder kantelen van het voertuig te voorkomen. De varkens werden ont laden. Het voorval bracht etenlge stremming in het verkeer. VHst. In de op Zaterdag 14 Juni 1930 gehouden vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den polder Vlist e.a. is de omslag voor Het jaar 1030 vastgesteld: Voor Vlist Westzijde op f 11.50 rr H A., voor Vlist 'Oostzijde op 7 per H.A., voor Bonrepas op f 5.50 per H.A., en voor Vlist c.a. op f 1 per H.A. In dezelfde vergadering werden de rekeningen over net jaar 1929 vast gesteld. Zevenhuizen. B. en W deelen den gemeenteraad het volgende mede: „De besprekingen met onzen ad viseur over het rapport van de com missie, belast met het onderzoek in zake electrificatie van den Breedeweg en dat van den monteur, nebben er toe geleid, dat wij overwt. en U voor ONDERWIJS. Een dreigend tekort aan onderwijzers Vooral het platteland het kind van de rekening. (Vóór ©enigen tijd lazen we .telkens in de groote dagbladen, dat er zich voor een onderwijzersbetrekking zelfs in kleine gemeenten een groot aantal sollicitanten aapmeldde. Deze berich ten geplaatst onder het hoofdje „Te veel onderwijzers" hadden vooral de bedoeling te wijzen op een noodza kelijke beperking van het aantal op geleiden, dus beoogden een inkrim ping van het aantal opleidingsinrich tingen. Dat deze bladen absoluut niet des kundig waren, inzake het belangrijke probleem der onderwijzersopleiding wist reeds de Kweekschoolbond en zal nu ieder belangstellende wel duide lijk worden. Nu ontbreken dan ook geruimen tijd die berichten van een te veel. Zij hebben plaats gemaakt voor juist tegengestelde als: „Voor de vacante betrekking van hoofd eener school hebben na herhaalde oproeping zich geen sollicitanten aangemeld". Het tekort aan geschikte sollicitanten voor hoofd.der school is vooral nij pend op het platteland. Voor de hoofdacte-examens slaagden de laatste jaren weinig candidaten. Dat het tekort aan onderwijzers zoo spoedig nijpend zou wórden zal menigeen verrassen. Terwijl een vijftal jaren geleden te Zuilen niet minder dan 200 solli citanten elkaar een benoeming be twistten, meldden zich voor eenige weken slechts twee sollicitanten aan. En dat voor Zuilen, vlak bij het dul tuur centrum Utrecnt! De examens zijn nu in vollen gang Er komt dus weer een toevloed van jonge krachten. Maar met zekerheid wordt aangenomen, dat binnen een half jaar weer een tekort zal zijn. En dit tekort zal zich de volgende jaren steeds vroeger doen gevoelen. Hoe is deze toestand te verklaren? 'Het verplichte zevende 'leerja'af eischte veel leerkrachten. Op een tijd van overvloed is in de geschiedenis van het onderwijs steeds sprake vaji een reactie, want ouders, .die jonge onderwijzers jaren lang zonder be trekking zagen, waren huiverig hun kind in die richting te laten oplei den. Het instituut der Normaalscholen Is geheel verdwenen. Wel zijn Rijks kweekscholen gesticht, maar jin lut tel aantal. Zuid-Holland b.v. met zijn nage noeg 2000 000 inwoners telt er vier. Wel zijn er eenige gemeentelijke kweekscholen, maar deze zijn brood- noodig voor de plaats van vestiging. En wellicht spreekt de salarisre geling ook wel een woordje mee. Voor het openbaar onderwijs komt zeker een noodtoestand.. De regee- ring zal dus moeten ingrijpen. We wachten af op welke wijze, maar dit staat vast, dat er voor de jongelui, die hun toekomst bij het onderwijs met zijn vele vertakkingen zoeken, een tijd aanbreekt, waarin mooie perspectieven worden geopend. ZENDINGSFEEST. Te I Uilegers berg. Woensdag is onder groote belang stelling op Plaats Lommerrijk te Hil- legersberg het 14de Zendingsfeest van de Classicale Zendingscommissie der Ned .Herv. Kerk gehouden. Ds. Tonsbeek van Schiedam open de de samenkomst met het doen zingen van den lOOsten Psalm, bege leid door de Chr. Harmonie:vereeni- ging „Crescendo" van Charlois. Daar na ging Ds. Tonsbeek voor in ge bed. Na het lezen van Handelingen 2 riep de spreker den aanwezigen een hartelijk welkom toe en wees vervol gens op de goede hand Gods, die ae saamgekomenen zulk een heerlij ken feestdag schonk. Spr. hoopte, dat de warmte der natuur allen bij Indië zou brengen, waar het al tijd zoo warm is. Zoo ja, dan zal zéker de dag niet ongezegend zijn. Dok werd nog dr aandacht gevestigd op de mooie zendingstent, waar zen- dmgslectuur, dames handwerken enz. zouden worden verloot. Spr. zeide dat bijna alle loten waren verkocht. Gezongen werd Psalm 97 vers 1 en 7, waarna Ds. G. Grootjans, van Vlaar- dinflèn «en openingsrede hield, waar in hij getuigde hoe het zondaarshart dat aangegrepen wordt door de lief de van Jezus niet kan zwegen van hetgeen hem vervult. Zoo was het ook op den Pinksterdag, zei apr., waar velen ontroerd uitriepen: Man nenbroeders wat moeten wij doen? Voor den heiden geldt dezelfde vraag als voor ons, wat betreft "het deel hebben aan de verlossing van Jezus. Zal er blijdschap zijn in het werk der Zending, zei spr., dan is het noodig., dat ook wij bezitten wat wij aan de heidenen verkondigen. Dan komt er vuur in ons hart en zal er zegen van uitgaan. Spr. ein digde met op te wekken tot Zendings ijver, waarbij de vraag gedaan moet worden: Wal heb ik gedaan voor de Zending? Opdat de vrucht moge zijn: om zelf een prediker te mogen wor den van het Evangelie der genade onder de heidenen. Na het gemeenschappelijk zingen van een Zendingslied sprhk Ds. D. J. Vossers, van Rozenburg over „Ge hoorzaamheid". Spr. herinnerde aan het woord van den Apostel Paulus, jesproken voor Koning .Agrippa: Ik ben dit gezicht niet ongehoorzaam geweest. Er was bij Paulus een hei ig moeten. Hij werd gero'epen om op den uitgestrekten akker der we reld het zaad des Evengelies le zaaien en in verband daarmede dacht spr. ook aan de zendelingen, die hier alles moesten achterlaten om uit te gaan naar de verre heidenlan- den om evenals Paulus het Evan gelie te gaan verkondigen. Zij weten zich geroepen door hun grooten Meester. Daarom is de Gemeente een Zendingsgemeente, die eensgezind moet zijn voor haar taak. Gods be vel luidt: Gaat uit in de geheele wereld en predikt het Evangelie,! maar daarbij is ook de belofte: Ik ben met u al de dagen tot aan de «oleinding der wereld. Daarom zei spr. tot degenen, die zich aan den arbeid willen onttrek ken: Gehoorzaamheid is beter dan offerande. Het moeten moet worden: wij mogen en daar om wekte spre ker tenslotte allen op tot dien ar beid om te doen in gehoorzaamheid wat God geboden heeft Als laatste spreker voor de mor gensamenkomst trad op Ds. A. Lu- fceyn, van Vlaardingen met het on derwerp: „Een wonderdaad *Gods" Spr. bedoelde eigenlijk te spreken over eetn Wonderdoend God, want, vervolgde hij, wij zien overal Gods wonderen in het rijk der natuur en in dat der genade. Ér wordt door de heidenen geroepen: Komt over en helpt ons en na hebben wij, zegt spr. met een wonderdoend God te doen, daar Hij Zijn Zoon gezonden heeft uit liefde tot zondaren. Dit is het Evangelie, aldus spr., dat wij aan de wereld hebben te verkondi gen. De zending behoort van de kerk uit te gaan, want de kerk heeft de roeping Gods te betrachten. Het gaat om de vruchten, die in de schuur moeten worden verzameld. De volheid der heidenen zal ingaan en daarbij moeten wjj den zegen van boven verwachten. Spr. eindigde met allen op te wek ken tot liefde voor den arbeid der zending. De morgensamenkomst werd daar na besloten met het zingen van Ge zang 229 vers 1 en 7. Voor de middagsamenkomst ston den op het programma als sprekers aangegeven: zendeling M. J. Gouwe-* loos met onderwerp „Mijn arbeid op Savona, Ds. J. C. Koningsberger.van Amsterdam (voor de jeugd) onder werp: „Gods Wereldplan", Ds. W. C. Posthumtis Meyes, van Rotterdam zou de slotrede houden. Stukloop»» van Huid »n Vo»tan •n Doonltttn bl) WltlrljdaO variacht »n g»n»»»t Dooi J0. T»b« 10 «t. ft Dr^mm Schlldorljendlef. De Fransche poli tie arresteerde een elegant gekloeden jon geman, in wiens handkoffer zich de bel de onlangs uit een Fransch museum ge stolen schilderijen van Van Dijck bleken te bevinden. De persoon van den gearres teerde kon nog niet worden vastgesteld, doch de autoriteiten nemen aan, dat hij deel uitmaakt van een internationale die venbende. 2000 KINDEREN FLAUW GEVALLEN. In Barcelona zijn bij «en godsdien stig» plechtigheid, die in de openllucht plaat» had en waarbij 30.000 kinderen aanwezig waren, tweeduizend hunner in onmacht gevallen De meeste kinderen konden, nadat de eerste 'hulp verleend was, naar hun» worden 'gebracht. Bij verscheiden andere echter, garen de ver schijnselen aanleiding tot vrees voor zonnesteek. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Een oud woordenboek. In de Uni- versiteits-bibliotheek te Helsrimgifor» werd een exemplaar van een Poolsoh-Latijnsch il.itiiusdh woordenboek gevonden, dat in de jaren 164D door dien Jaznitisohen pa ter Szyawisa te "Wilna uitgegeven, werd Het ia het eenige exemplaar dat van dit boek bestaat. MEISJE DOOR EEN TRAM GEDOOD. Op de Sportiaan in Den Haag is gis termiddag een 16-jarig meisje, W v. d Z., door een tram gegrepen en 12 M meegesleurd. Bewusteloos en vreeselijk aan het hoofd verwond, werd zij opge nomen en in een nialbijzijnd huis binnen gedragen. Vandaar is 'zij naar het Roode Kruisziökenbuis vervoerd, waar zij na eenige oogenlblikken overleed. Waarschijnlijk is het ongeval aan on- voorzichtgiiei'd van het slachtoffer te wijten. Vergiftigd. Te Gwelo, in Zuid- Rhod<*sie, wordt Netrobelle Williams, een 34-jarige vrouw van Hollandsche afkomst, er van beschuldigd haar echtgenoot te Felinfoel bij Lianelly Jtigd te hebben. De man over- plotseling op 31 Mei jl., zijn vrouw werd twee dagen later ge arresteerd. Volgens getuigenverklarin jen kwam het tusschen hen her- laaldelijk tot huiselijke twisten, als jevolg van het feit^ dat de man ja- oersch was op een jongen farmer, die vaak op bezoek kwam. De be schuldigde wordt in hechtenis ge houden in afwachting van het rap port van den chemisch en deskun dige. Zijn vrouw vermoord. Het O.M. bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft overeenkomstig het vonnis van de rechtbank achttien jaar gevange nisstraf geëischt tegen H. N., 46 jaar, koopman te Leeuwarden, die 28 No vember van het vorige jaar zijn vrouw met eenige revolverschoten van het leven heeft beroofd. NOODWEER BOVEN ARNHEM. Gistermiddag heeft zich omstreeks half zes boven Arnhem een hevig onweer ontlast, gepaard met zwaren regen- en hagelbuien. De bui duur de bijna een half uur. Geweldige windvlagen, die soms de kracht van een orkaan bereikten, scheurden tak ken van boo men en struiken^ terwijl ook vele zonneschermen vernield werden. Tal van laag gelegen straten ston den dra blank. -Het Velperplein was geRjk een meer en In verscheidene straten liepen de kelders vol water. De traimdienst 'Oosterwijk—Velp was geruimen tijd gestremd doordat het slib op vele plaatsen de rails bedekte. Te Velp sloeg de bliksem in een boerderij, toebehoorende aan v. B. waardoor brand ontstond en het huis geheel uitbrandde. Slechts enke le meubelstukken konden worden ge red. Te R heden werd de 35-jarige "W. B. in het achterhuis van zijn woning door het hemelvuur getroffen en ge dood. De scheeve toren van Plsa Een commissie, die drie jaar geleden is be noemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van den beroemden scheeven toren van Pisa, heeft haar rapport bij dien minister van onderwijs ingediend. Het rapport stelt vaat, dat, hoewel er geen dringend gevaar dreigt, het noodzakelijk ia, dat zoowel de fun damenten van het bouwwerk als de om ringende bodem door een cementeerings- procea wooden versterkt. BURGEMEESTER PLEEGT ZELFMOORD. Ook zijn bediende gedood. De burgemeester van Quaberen (Frank rijk) heeft zich van het leven beroofd door middel van een geweerschot. Do ongelukkige, die iin den laatsten tijd ver schillende ernstige tegenslagen had ge kregen, had 3 dagen te voren reed» go- tracht zich in zee te verdrinken. Toen hij echter in het water log, had bij luide om hulp geroepen, waarop 2 vasschers waren toegeschoten, die hem udt het water haalden. Na het bijwonen «van «en feestmaal tijd in oen naburige gemeente, kwam do burgemeester in zeer opgewonden toe stand' thuis. Op het oogenhdik van aan tafel gaan, groep de man een geweer, mot de bedoeling een achot op zichzelf te lossen. Zijn bediende, drie onmiddellijk toestormde om zijn meester te ontwape nen, werd doodelijk getroffen. Daarna richtte 3» burgemeester het geweer op zichzelf en schoot zich even eens dood. Massa-moordenaar te New-York? De aandlaoht van de New-Yorksoh» po litie is op het oogenblik gevestigd op oen raadselachtige moordzaak. Een on- brief meegedeeld, dat hij van plan was, te vermoorden en dat hij bij het verzen den d«r brieven reeds, twee van deze moorden had uitgevoerd. Tegelijkertijd worden 'in de brieven aan de politie nog onbekende faiten, betrekking hebbend op twee moorden, die in den afgeloopen week gepleegd zijn, meegedeeld:, die bij onderzoek juist bleken te zijn. De politie is dan ook van meening, dat de brief schrijver de werkelijke dader is. Hij sluipt naar parkeerende auto's, die in Amerika dikwijls als verblijf voor verliefde paartjes dienen en schiet zijn slachtoffer® met een revolver neer. De moordenaar onderteetkent zijn brieven met: „De wreker van de moraal4'. Hij gaat zelf» zoo ver, dag en uur van den volgenden moord te noemen. De groot» razzia, drie door de politie werd ondernomen om den moordenaar op te sporen, werd op zeer ongewone en zonderlinge wijze gehouden. Men vormde uit agenten in burger en vrou welijke politiebeambten paartje», die in de betrokken wijk in honderden auto'» plaats namen. De moordenaar liep ech ter niet in den val. Daarentegen was de zaak bekend geworden en duizenden nieuwsgierigen stroomden door de «tra- ten van de andere zoo still» wijk. Het eenige resultaat van de groot» razzia, die overigens niet geheel met den ernst van do zaak overeenkwam, was, dat twee verdaoht» wandelaar» geaxretiewd rijn.

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 6