Een nati Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Varia. FEl Een N( Loop der Bevolking. 2000“ Wetenschap en Techniek. No 5788 TWEEDE blad MAANDAB 7 JULI 1M> NIEUWSBLAD EOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Sriiwnhowwetw Courant NIE be- UtlT FLOF Rij- Dm silo* nlf. van dat DIT NUh TV N ia; Pukkie: Hij ^11 met me ■pelen; hij Firpelt, met *’n «tartl Ons blad is aai OPL/ waardoor dus o heid kunnen vei teitswaarde. burgemeester bekend is, dat Zondag twee ambtenaren van lastingen zich -* de Reeuwijkscl ring van Verschünt Mc en Vrijdag. Pr ling: voor Sc maanden ƒ1.5 Met verzekert de ««vw—VM -- U Join ’“’‘’Pi* •Krf op t» AMMERSTOL Juni. Ingekomen: H. de Jong, van Schoon hoven; H. Stigter, van Bergambacht; B. van Buren, van Bergambacht; K. M. Hofland, van Alblasserdam. Vertrokken: J. Stuurman, naar Baren- drecht, Oostweg 418; C. de Jong, naar flehoonhovea, Have» W». plagen besluit 6 Zelfs de v Morecambe v wust van, wa meer hij er c tot d» conchi meer overhelc het gebeurde Toen B gedaan, had doodelijke wo hem beschre’ bradht, maar klaar was, Ihu Sir Morec.’ wonden als hi paard zonde: richting van onderweg ver en sloeg de Grange, de w Hij walde over wat iher hij begon ziel gen hoelang zou kunnen Pamela’s o rustige mens< sluitend vem ze héér oude Meneer He rijk fabrikan' ërf d en verme uit de zaken h al aan de g< leven gewijd, ABONNÉ’8 va Met de u grootsche we laatste jaren op zich gevet gekomen boiw van. Umuiden wekt der des ver en daarn tionaai werk: derzee. Met respec deze venrichti Inderdaad land, een heel Maar nu d toodmg begint zich op; wat gewonnen gix taat zijn, van winst? Sedert de p. Zuiderzee zij: de omstandii anderd'. De t: „den bloeienc vóór op de gemaakt vooi en zorg voor Onder die men zich af, van een aai landbouwgron Hoe de toe wikkeld, als gebied zijn vi natuurlijk noj ieder gavial z; lang zijn, op stelling van d De regeerii) gewichtige a lichten door rijke moeilijk diigen, zoowel heeft bestuidei port uitgebra zij de voorkei gronden in maar zoo; voor andere i Het meest oordeel der o wiaarop de f de bewoning gemaakt Da; droogmaking enkele jaren aan de verdei den aanleg w wat dies mei In die comn is men het eo veelomvattend der grondge] schoven. KANTONGERECHT SCHOONHOVEN. Uitspraken van 4 Juli 1930. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht: G. van der K. te Gapelle a.d. IJs- sel f 2 subs. 1 week tuchtschool; A. V. te Lopik f 5 subs. 2 dagen. Wegens loopen over verboden grond: E. V. te Krimpen a.d. IJssel f 2 subs. 1 week tuchtschool; G. van H., M. de K., en H. W. V. de J., allen te Krimpen a.d. IJssel, een berisping. Wegens overtreding van het Rijnvaart Poli tier eglement: M. T. te Avereest, en H. D. te Zwartsluis, ieder f 5 subs, ieder 1 dag. Wegens overtreding der Motor- en Rijwielbeschikking: G. 0. G. G. te Rot terdam f 4 subs. 1 dag; T. de B. te Gou da f 5 subs. 2 dagen; A. J. S. te Willi- ge-Langerak f 1 subs. 1 dag. Wegens overtreding der Vleeschkeu- ringswet: G. T. de S. te Vliet f 10 subs. 2 dagen. Wegens overtreding der Woningwet: A. G. te Schoonhoven, wegens bouwen zonder vergunning, f 1 subs. 1 dag. Wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement: T. 0. te Benschop f 5 subs. 2 dagen. Wegens overtreding der Alg. Politie verordening te Schoonhoven: G. K. te Tienhoven f 2 subs. 1 dag; R. van K. te Schoonhoven f 5 subs. 2 dagen; A. T. te Willige-Langerak en A. E. te Schoonho ven, ieder f 3 subs, ieder 1 dag. Wegens overtreding der Motor- en wiel wet en Motor- en Rijwielbeschikking: J. S. te Gouda 2 geldboeten van elk f 6 subs. 3 dagen voor elke boete Wegens als ouder van een kind, dat nog niet buiten de Leerverplichting valt, niet zorgen, dat het kind geregeld de school bezoekt: W. V. te Stolwijk, na ge daan verzet, f 20 subs. 4 dagen. Wegens niet voldoen aan de gestelde werktijd, overeenkomstig de Arbeidswét: G. J. van den B. te Schoonhoven 7 geld boeten van elk f 0.50 subs. 1 dag voor el ke boete; W. A. Z. G. te Schoonhoven, 2 geldboeten van elk f 1 subs. 1 dag voor elke boete; P. J. de R. te Stolwijk f 2 subs. 1 dag. Wegens overtreding der Alg. Politie verordening te Krimpen a.d. Lek: J. H. te Eckerzee, J. T.> te Rotterdam, ieder f 3 subs, ieder 1 dag. Wegens overtreding der Visscherijwet: P. D. en L. F. D., beiden te Rotterdam, ieder 2 geldboeten van ieder f 5 subs, ieder 1 dag voor elke boete, met verbeurd verklaring der in beslag genomen peur van ieder. Ds bioscoop In Amerika Thans zijn in Amerika 9000 bioscopen met eén ge- luidsfilminstallafie. Naar schatting wor den id» Amerikaamche bioscopen weke- lijksch door 110 millioen menscEten be zocht, terwijl jaarlijks ruim 12S millioen dollar ■wordt uitgegeven voor het produ ceren van films. Ongeveer 85 pCt. van d» films, die in de wereld gemaakt wor den, komen uit .Amerika, Het kapitaal, dat in Amerika in de filmindustrie be legd is, bedraagt circa 2.000 000 000 dol- lair, waardoor deze industrie op de we reldmarkt de derde positie inneemt, ach ter de petroleum- en de staal-industrie Urnenveld Onder leiding van den heer Braat, assistent aan het Rijksmu- seum voor Oudheden te Leiden is te Mafkelo in de buurtschap Stokkum door een zestal arbeiders een gedeelte van een urnenveld afgegraven. Gevonden werden een vijftal urnen en eenige losse beenderen-resten. Op het zelfde terrein waren vroeger bij het bou wen meerdere urnen uitgegraven Echtgenoot. Ziezooi Ik heb schoorsteen geveegd- Allee wat je AMMERSTOL. Juni. Geboren: Arie, Jacob, z. van W, van de Werkeh en Joh. W. Stigter. Neel- tje, Maria, d. van H. Stigter en J. van de Werken. Getrouwd: H. Stigter, oud 21 j., en J. van de Werken, oud 20 j. Overleden: W. Marelisse, oud 47 j-, echtgenoot van L. de Vries. S. den Hoed, oud 71 j. W. Zaanen, oud 56 j. ALBLASSERDAM. Juni. Geboren: Cornelia Pietje, d. van G. Vis ser en M. Sparreboom. Janna, d. van P. A. de Jong en G. de Waard. Maria, d. van J. M. d enBoef en M. G. v.d. Adel. Hendik Cornells, z. van M. Erkelens en J. Ooms. Leendert, z. van K. van Tol en P. de Jong. Willemina, Cor nelia, d. van A. Vogel en J. A. Rade- maker. Willem, z. van A. de Ruiter en B. Ouderkerk. BOSKOOP. Juli Geboren: Antje, d. van J. Heeg en G. Hoen. Ondertrouwd: P. van Houwelingen en J. Stam.— A. Vrijenhoef en J. M. Con tant. H. N. Booij en D. W. van Oos- terom. S. Slappendel en M. Keizer. GIESSENDAM. Juli. Ondertrouwd: T .Huijzer, oud 26 j., en A. J. Heijkoop, oud 22 j. - J. Timmeij oud 29 j., en E. Boxman, oud 28 j. H0ENK00P. Juni. Geboren: Albertus Bastiaan, z. van G. J. van den Hoek en W. Velthuizen. Overleden: L. van Zuijlen, oud 88 j., weduwnaar van A. Schoonderwoerd. 0UDEWATER. Juli. Geboren: Petertje Maria, d. van J. Verboom en G. Nieuwland. Getrouwd: P. Burger en G. W. Boele. STREEFKERK. Juni. Geboren: Nijs, z. van P. Klomp en A. Ansink. Grietje Neeltje, d. van B. Bouter en A. de Vos. Hermanus, z. van H. van Meerkerk en M. Holleman. Bastiaan, z. van M. Slob en W. van der Wal. Overleden: Ziekenhuis en ook over den toegangs- weg naar de plassen. D« heer Van Boon bepleit het houden van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken. De Voorzitter antwoordt den heer Schouten, dat de mesthoop aan de Middelburgsche brug zal verwij derd worden en dat de voorwerpen vaij Het Groene Kruis op uitstekende wijze verzorgd worden door den bode Slinger aan huis. Tot den heer Van Roon zegt spreker, dat er po gingen zijn aangewend een cursus in eerste hulp bij ongelukken te hou den, doch dat het vereischte a^ptal deelnemers, nl. twaalf, niet bereikt kon worden. Er .bestaat geen lief hebberij. Daarna sluiting nen in de herberg waren geweest Zij zelf hadden het geval druk be sproken en aan ieder, die het maar hooren .wilde, verteld, dat zij bij 'den verkoop van den baard aanwezig waren geweest. De geheele raad was opgeroepen En toen de schepeneh alle ter raad kamer aanwezig waren, werden de ontboden getuigen voor de heeren ge leid. De president-burgemeester nam t woord en onderhield hen ernstig over het geval. Zij toch waren mede schuldig aan den baardverkoop. Hij noemde het een „scandaleuse” zaak, die in rechten yerboden waS. De schepenen beraadslaagden over een voor nem passende straf en al len, die van den „wijnkoop” mede- gedrontyen hadden, werden veroor deeld tot betaling van een goudgulden aan de armen. Zij mochten ’t raad huis niet eerder verlaten alvorens de boete betaald was. Zij hadden waarlijk geen vroolijke gezichten, toen zij weer buiten wa« ren gekomen. Intusschen zat onze scheper, zijn lot af te wachten. Toen hij de raadkamer binnen ge leid werd, hadden sommige schepe nen moeite om niet in lachen uit te barsten, nu zij den geplukten man voor zich zagen. Men moest echter ernstig blijven en hij kreeg er flink van langs. De tien daalders, die hij voor den baard had ontvangen, moest hij afdragen ten behoeve van de ar men. Toen kwamen de gerechtsdiena ren, die hem op last van den ma gistraat wegleidden. Naar den kerker gingen zij met hem, waarin hij eenige dagen werd opgesloten en waar hij niets kreeg dan water en brood. Het was voor den armen man wel zielig. Zijn mooie baard was hij kwijt en ook het geld waarvoor hij zooveel had kunnen koopen. had men hem weer afgenomen en bovendien had men hem nog eenigen tijd van zijn vrijheid beroofd. De straf was wel zwaar. De moord in die Faber v. Riems- d^kstraat. Nu de Hooge Raad ’t vonnis van hel Haagsche Gerechtshof waarbij de marktkoopman Mendel Bekker, wegens doodslag op zijn echt genoot» Rachel Swaan in de echte lijke woning in de Faber van Riems- dijkstraat te ’s Gravenhage tot vijf jhar gevangenisstraf werd veroor deeld, heeft vernietigd en de zaak verwezen naar het Gerechtshof van Den Bosch, heeft de Procureur-Gene- raal het bevel tot gevangenneming van den verdachte ingetrokken. Bekker,'die voortvluchtig was, kan dus nu ongehinderd naar de Resi dentie terugkeeren. Zondag te doei aan gegeven i. spreker. De heer Van Rijn zegt, dat deze zitting van den gemeenteraad wel de laatste zal zijn, die hij bijwoont, van wege zijn vertrek naar Boskoop. In aangename bewoordingen dankt hij den burgemeester en zijn mederaads- leden voor de prettige wijze van samenwerken bij al -de zittingen, die hij heeft bijgewoond. De Voorzitter dankt den heer Van Rijn vdbr zijn sympathieke woorden en aangename samenwer king. Spr. wenscht hem. in zijn nieu we woonplaats veel goeds toe. De heer Schouten klaagt over een mesthoop aan de Middelburgsche brug; spreekt nogmaals over de op berging of niet-opberging der artike len van het Groene Kruis in het z.g. gemeente bij den eens vastgestelden prijs olijiL De Voorzitter antwoordt vestigend. De heer Van Roon: Welnu als dan de gemeente niet speculant is. laat dan een ander met dien bouw grond specuieeren. in stemming ge bracht wordt het voorstel jnel alge- xneene stemmen aangenomen. Voorstellen van B. en W. omtrent wijziging van arL 17 der verorde ning op het gein, electr. bedrijf in zake aischrijvingen; lot alschrijving der hondenbelasting van de heeren P. Scheer, M. Hogenelst en K. van Triet enx tot hel maken van een brandvrije bewaarplaats voor het ar chief, worden met algemeene stem men aangenomen. By de STREEFKERK. Juni. Ingekomen: L. N. Koeten en gezin, van Alblaeeerdam naar A 109; W. KooiJ- man en gexin, van Lopik naar C 6; J. Heikoop, wed. van J. de Vriee, tan Hoor naar naar A 88; B. van der Wal, van Lexmond naar B 78; H. van Zoomeren, wed. J. Wink, van Nieuw-Lekkeriand naar B 47. Vertrokken: N. Terlouw en gezin, van A 99 naar Lekkerkerk; A. Stout, van A 98 naar Rotterdam, Weizichtatraat; N. Huisman, van 0 13 naar Nieuw-Lekker iand; L. N. Kusten, van A 109 naar Al blasserdam. STOLWIJK. Juni. Ingekomen personen: A. W. Soet, van Haastrecht naar H 21; M. van Dijk, van Arkel naar D 18; G. Hoogendoorn, van Gouda naar G 83a; M. M. Dekker, van Gouda naar C 83a; M. B. F. Mars, van Ouderkerk a.d. IJpsel naar G 13; A, Lan- gerak, van Waarder; T. Huisman, van Wormerveer naar A 94; C. de Hoop, van Vlist naar F 24; A. Eikelboom naar Ber- kenwoude C 46; E. Fiehn naar Duitsch- land; P. van Houwelingen, van Koude kerk naar C 97; A. Scheer, van Krimpen a.d. Lek naar G 34; J. de Jong, van Lek kerkerk naar F 46; M. van Zanten, van Vlist naar E 51. Vertrokken personen: S..Kooistra naar Amsterdam, Osdorpeweg 286; N. de Bruin, naar Schoonhoven, Olivier van Noortplein; A. Visser naar Bergambacht A 85; G. van Dam naar Schoonhoven, Koestraat 109; F. Rosskamp naar Bos koop, Biezen 18a; C. G. Stoppelenburg naar Gouderak; A. D. Anker naar Wad- dinxVéen; N. J. Mudde naar Lekkerkerk, Kerk weg 177; H. Schievink naar Hoofd dorp; H. Deharde naar Hoofddorp; A. M. Bouthoorn naar Lekkerkerk; G. P. Meerkerk naar Lekkerkerk. »«n h«t rwierwh-fonds t« hoog en voor, voor f 130 deel te nemen. Nadat nog de heeren De Jong en van Hoon het voor en tegen heb- ben bepleit, wordt het voorstel van den heer Hagen met 8 tegen 3 stem men aangenomen. Tegen de heeren Den Ouden, Schouten en Van Boon Het voorstel van den heer C. den Ouden om twee medailles ter be schikking te stellen, le weten de gou den medaille voor de beste stier en de zilveren medaille voor de beste geit, wordt met dlgemeene stemmen aangenomen. Voorstel B en W. tot wijziging der bouwverordening overeenkomstig den wensch van Ged. Staten (aan iedere nieuw te bouwen woning moet een brievenbus worden aange bracht). Na een redactie-wijziging wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Volgen voorstellen van R. en W. tot het vaststellen van den pensioens grondslag van de heeren C. v. Vliet. E. J. Mignon en C. Schalkwijk. Over eenkomslig de voorschriften van Ged. Staten worden de gropdslagen vast- Verkoop bouwgrond. Verder Btelleu B. eii W. voor af wijzend te beschikken op. het ver- zuex van deu lieer F. van "Winger den om Ö4 strekkende meter bouw grond van de gemeente te mogen koopeit De Voorzitter zegt, dat de heer van Wingerden reeds po meter heelt gekocht en nu weer 64 meier er bij wu koopen. De heer van Wingeraca kan geen gevolg geven aan den wensch om binnen een jaar het ge kochte te bebouwen; vandaar, dat iB. en iW, dit voorstel hebben gedaan; De heer Van Hoon vraagt ol de OPOFFERING. Do opvatting van vele vrouwen, dat mannen, „vreeselijk» egodetenf’ zijn, wordt door de volgende gebeurtenis wel zeer afdo^de bestreden. Een Duitsche schipper, zekere Keuler, leefde met. zijn ouders op een aak, welke geregeld op de rivier de Spree voer. Keuler werd verliefd op een jong meisjei, Lilly Stein en deze beweerde, dat zij ’t op hem was geworden. Een veertien dagen mocihl Lilly op de Keulsche aak logeeven en al dien tijd was de jonge Keuler in de weer zijn verloofde dadeaux, kleeren en toen zij hier om vroeg, ook geld te vereohaf- fen. Lilly kreeg woo een aardige collec tie bijeen, docih blijkbaar ging dit haar niet vlug genoeg, want zij nam 'hooi het hebben en houden van haar verloofd» in beslag en ging er mee van door. Acht dagen later kwam 2» weer hij hem terug en verteld», dat ze een be trekking wilde zoeken, maar....ze had geen geld. Keuler was al weer verteederd en verd.ween tenslotte met 100 mark van haar vriend. De arme jongen zocht haar met be hulp van de politie en schreef vlam mende liefdesbrieven. Als antwoord vroeg zij om meer geld. Ze kréég het ook en liet .hem 'weer alleen staan. Keuler smeekt» of hij haar nog een maal mocht «prelkeni, welk verzoek wend ingewilligd. ’a Nadhts om twee uur vemschleen Lilfly op de af gesprok en plaats met een jongen, dien 2dj als haar verloofd» voonstelde. Toen werd Keuler boos. Hij gaf Lilly een aframmeling, waardoor zij vrij ernstig gewond werd', terwijl ook de verloofd© zijn deel kreeg. Er volgde een aanklacht wegens zware mishandeling en *t gevolg hiervan was, dat Keuler 3 majamden 'gevangenisstraf tegen süioh hoorde »ischen In hooger beroep werd het in eerste instantie gewezen vonnis vernietigd en de verdachte tot een Hein© geldboete veroordeeld' Deit was een meevallertje, maar.’t had geen resultaat. Want toen 'Lilly in deze zaak nog even verhoord zou worden, stond Keu ler plotseling op en verklaarde, dat hij zijn a.ppól terugnam en dus in het eerst gewezen vonnis ’3 maanden gevan genisstraf berustte. Met geen mogelijkheid was hij van dit idee terug te brengen en toen men hem naar do reden van deze dwaasheid vroeg, zei de ongelukkig» minnaar, dat hij hing was dat Lilly een meineed zou afleggen, wanneer ze verhoord moest worden. Dan ging hij liever drie maan den d» doos inl Een opoffering, die van war» liefde getuigt. KAN HOUT ONDER WATER ROTTEN? Over het algemeen is men, ook in ons land, van meening, dat hout onder wa ter niet rot. Inmiddels heeft een onder zoek van Prof. Torsten Lagerberg de boschhobgereschool bewezen, um zulks niet het geval is. Bij de afbraak van de oude Forsabrug in Halsingland werd hout aangetroffen, dal niettegen staande het steeds onder water lag rot- tingsverschijnselen vertoonde. Stukken van dit hout werden opgezonden aan Professor Lagerberg, die in zijn rapport o.m. reide, dat water op zichzelf niet een voor zwamvorming ongeschikt medium is, doch dit eerst wordt bij intredend zuurgebrek. Een dergelijke toestand treedt bij stilstaand water allicht op. Stroomend water daarentegen, dat in le vendige aanraking piet de lucht komt, heeft in den regel een betrekkelijk hoog mr|*hAlte kan daarom binnen ieke- T. Groeneveldt, oud 87 j., weduwnaar van H. van Harten. G. W. van Hattem, oud 44 j., echtgenoote van W. de Ruijter. STOLWIJK. Juni. Geboren: Teuna, d. van P. Borsje en H. Breedijk. Johanna Cornelia, d. van P. van der Laan en D. A. Boesberg. Arie Jansse, z. van M. Q. de Jong en E. A. Versluis. Willem, z. van W. Ha- melink en D. N, Paans. Pieter, z. van J. van der Vlist en M. N. van Dam. Gerrit, z. van W. van der Klooht en P. Gelderblom. Getrouwd: J. Bongers, oud 54 j., en A. M. Bouthoorn, oud 44 j. J. de Vos, oud 27 j., en G. H. Maas, oud 29 j. J. Dekker, oud 23 j., en A. D. Anker, oud 23 j. M. Verkaik, oud 22 j., en J. G. Broer, oud 21 j. 0. de Hoop, oud 25 j. en A. G. van den Berg, oud 26 j. Overleden: H. Honkoop, oud 59 j., echtgen. van H. M. Slingerland. B. Zuidbroek, oud 83 j., echtgenoote van A. van Vliet. 1JSSELSTEIN. Juni. Geboren: Hendrik Gornelis, 8. van W, G. Neomagus en A. A. Schoenmaker. Jacob, z. van G. van Doorn en H. de Leeuw. Jan Arie, z. van W. van Zoe- len en W. C. Schimmel. Helena Maria Louisa, d. van G. van der Linden en P. G. van Lexmond. Getrouwd: J. Voorendt, oud 22 en A. Veldhuizen, oud 23 j. E. B. Struijk Boudier, oud 23 j., en G. J. M. van Schaik, oud 25 j. A. van Schaik, oud 24 j., en A. Versteeg, oud 24 j. re grenzen de mogelijkheid tot rotten scheppen. Professor Lagerborg is bij h«t onderzoek tot esn zeer merkwaardig re sultaat gekomen, daar hij de aanwezig heid van een larvensoort heeft geconsta teerd, die in sterk stroomend water leeft en welker rol als houtvernieler van ge ringe bekendheid is, terwijl de biologie ervan nog grootendeele niet is onder zocht. De oude regel, waarnaar bij toe passing van hout voor waterbouwkundi ge werken en paalfundeeringen dit zoo diep gelegd wordt, dat het ook bij den laagsten waterstand niet wordt blootge legd is dus niet meer betrouwbaar voor zoover het gaat om stroomend water. Zelfs een bedekikng van meerdere deci meters is in zulke gevallen niet voldoen de om zij het ook een langzaam verrot tingsproces te keeren. New York. 'Nieniwe statistieken uift New York geven een aanschouwelijke voorstelling van, de geweJdigih&id dezer reuzenstaxt In New York zijn meer telefoons dan in Berlijn, Londen, Rome, Parijs en Le ningrad. tezamen. De stad heeft méér dan 2000 theaters en bioscopen en meer dan 1500 kerken. Dagelijks komen er 300.000 bezoekers aan, alle '52 se- coniden vertrekt ©en trein met reizigers, Alle dertien minuten wordt er een brui loft gevierd, alle zes minuten wordt er een kind geboren. Elke tóten minuten wordt ©r een zaak geopend, alle 51 mi nuten d© eerste steen geleed voor een nieuw gebouw. Voorts wonen er in New- York meer Duitschers dam in Breinen en meer Italianen dan in Rome. Het tiende gedeelte van allo Joden woont in New York. Geen korte mouwen of Hoote hal zen. Korte mouwen en een bloote hals ziin een uiting van zedenbederf althans voklens de Egyptische autoriteiten. Derhalve is in Egypte onlangs een wet uitgevaardigd, krach tens welke zich geen vrouw en geen meisje boven de veertien jaar der mate „ontkleed” in het openbaar mag vertoonen. Trotseert een vrouw het verbod en vertoont zij zich toch in een dergelijke dracht op straat, dan wordt zij voor de eerste maal ge waarschuwd, terwijl haar naam wordt genoteerd. Vöor de tweede maal komt zij er echter minder zacht zinnig af, daar zij dan als recidiviste op staanden voet wordt gearresteerd en een volle week in de gevangenis wordt gestopt. ZIJN BAARD VERKOCHT. Bij Nijmegen woonde in 1636 een schaapherder of scheper, Hendrik Peters genaamd. Hij had een mooieii, langen baard, waarop hij niet weinig trotsch was. En maakte iemand een opmerking over zijn baard, dan was hij zeer verheugd en streelde hij hem met zijn hand. Op zekeren dag zat Hendrik Peters te Nijmegen in een herberg. Er wa ren meer gasten en toen zij jden mooieh. baard van Hendrik zagen werd deze onderwerp van hel ge sprek. De scheper hoorde m,et wel gevallen de opmerkingen die over zijn baard gemaakt werden en hij glimlachte fijntjes. Eensklaps vroeg een der gasten. „Hendrik wil jij je baard verkoo- pen?” Nog steeds lachende antwoordde de aangesprokenen: „Ja, voor tien daalder 73 Doch toen de ander zeide: „Góed, dat doe ik!” schrikte de scheper wel een weinig. Het aanwezige gezelschap was plot seling'vol aandacht en drong er op aan, dat de koop voortgang zoude hebben. Bij voorbaat werd er reeds door alle aanwezige gasten op ge dronken en men lachte en schertste, dat het een lust was. Het werd voor Hendrik Peters een lastige zaak, hij had in scherts in den verkoop van zijn baard toege stemd, maaf nu men op leveririg aandrong, werd het hem wel een beetje benauwd om het hart. Doch men hield vol en hij zoude bij niet- levering het gelag voor alle gasten moeten betalen. Daar zat onze scheper en hij lach te spijtig in zijn baard. Het gelag betalen, daar voelde hij niet veel' voor en de beloofde tien daalder zoude hij gaarne in zijn bezit hebben. Dal vertegenwoordigde voor hem een flink bedrag. Intusschen werden de glazen nog maals gevuld en de rekening van den waard werd nog hooger. De gasten zien hem aan en hem. Plotseling neemt hij een en hij roept: „Je krijgt den baard!" En tot groote verbazing van de aanwezigen, begint hij met zijn han den aan den baard te trekken en plukt hem tot *de laatste haar uit. Dan pakt hij het bos haar in zijn hand en reikt het 'den verbaasden kooper over. Deze betaalde hem de beloofde tien daalder. Daarop verdween de geplukte sche per en liet de gasten met verbaasde gezichten in de herberg achter. Het geval werd druk besproken, niet alleen in de herberg, maar ook daar buiten en spoedig wist heel Nijmegen, dal de scheper zijn baard had verkocht en met zijn eigen han den had uitgetrokken. Sommige menschen lachten er om, andere vonden het een gruwelijke zaak. Ook hel stadsbestuur vond het een zaak, die afkeuring verdiende. Het ging er zich dan ook mede be moeien Een der stadsroededragers werd ontboden en hem werd gelast de zaak te onderzoeken en allen, die in de herberg bij den koop waren geweest en mede hadden gedronken, op het raadhuis te ontbieden. De roededrager had niet veel moei te om uit te vinden, welka peno- rondvraag geeft de heer Reer B. en W. in overweging de lQge® °P het bouwen en die op den burgerlijken stand voor de dag- en weekbladen af te achaffen. De Voortitter zal zulks in over weging nemen. De heer Den Ouden informeert of de belasting op de trekhonden, waar omtrent hij in de vorige ver gadering gevraagd heeft ze af te schaffen, reeds by B. en iW. een punt van overweging heeft uitgemaakt. De Voorzitter: De belasting loopt tot 1931. Voor dien tijd kan ze niet veranderd worden. Het kohier is eenmaal opgemaakt. De heer Hagen vraagt of het den j -»-t Op een de be- geposleerd hebben aan ^,__2he brug ter controlee- de belasthigplaatjes. tij zag gaarne dat zulks niet meer Zondag plaats had. Je Vo o r z i 11 e r heeft uit de cou rant gezien, dat er werkelijk op .een Zondag twee ambtenaren van de be lasting zich bezig gehouden hebben met controleering der belastingplaat- ies. Het kan gevraagd worden aan Je inspectie om dat niet meer op "en. maar of er gevolg zal worden, betwijfelt

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4