s Bl tweede bud M ynawDAa a juli iwo Het i Ms 4 2000® Rechtszaken. Loop der Bevolking. Burgerlijke Stand. Wetenschap en Techniek. JEtShTdde, Van 27 Juni—4 INGEZOR ==S Na. S7S7. Nil Met den te Ons blad is a OPi waardoor dui heid kunnen i teitswaarde. Bij (Un fotograaf: 'n Eata buldoggen- fwtokltl ABONNÉ'S Jaremang twee juuMiuj Jainuiujfg >vai uwi uen, Kjj. ue vuoiwaui turn een. pis uaiaeawiie DuurauM». TTUHIJ1 iMAUben Lei laaustge Hoewei u diend en d< bdh&sen üwbt /yhijni ijk, (U sumw baiiou» Jen nu. das nadeeuen va over ernaar voar ibouden oak xal war Wanneer grand gastol wy alien ste zijO, maar x oud zijn Ute nieuwe wate een groot v sal kusten. zal het beet den verbeter twee ikanal maar Wijk Bavenawaay naar Vreesw Men ziet d kanaal van streek en in om Vreeswij De sl uis groote beier vaartverkeer opgeruimd 1 iets wat de ongerust zal De watersta provincie w were reden heugd te zijl beeldig, dat deze nog mi nieuwe kana provincie gt waterspiegel in de aang: heden zoude beeld door De ontwar ter daarop reed's maat dat gevaar Het nieuw van beteeke dat door het voor aan- e krijgt dan Voor Zuid-L het kanaal de nu h un of door het voeren of lastiger is - kolen uit de de andere pi toe tamelijk groot als di< nieuwe kan kosten vee] kolen goedkc len des Jan< gebracht. Het groots heeft Amste: zijn waren d ter goedkoop aanvoeren da Zuid-Limiburii zijn binnen» pas, als de bezworen wo uit Utrecht naaf, ivoor he producten ei landbouwmati Bij de verc mede ook re geeft 6 milli benden als v 16,4 millioen 3,2 milflioen. den zijn: de Utrecht, Geld welke laatste Verachünt J en Vrijdag, ling: voor innnnden f Met verzekc DE MOORD TE WADDINXVEEN. Gisteren heeft de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, Mr. Berger, con clusie genomen in de zaak van A. K., die wegens moord op H. A. Schotman te Waddinxveen, gepleegd op 10 Augustus 1929, door het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 jaren. Mr. Berger wees in zijn conclusie op een grief, welke, indien gegrond bevon den, tot cassatie zal moeten leiden. Deze is, dat uit het procesverbaal van de te rechtzitting der rechtbank niet blijkt, op welke wijze een getuige, die Doopsgezind is, de belofte heeft afgelegd. Desniettemin heeft het Hof dit vonnis, behalve voor wat de straf betreft, bevestigd. Geen der middelen door den verdediger van eischer aangevoerd, achtte Mr. Berger gegrond, doch wegens bovengo- noemden vormfout, concludeerde hij tot vernietiging van het arrest en tot verwij zing der zaak naar een ander Gerechts hof. DE INBRAAK IN DE KERK TE KATWIJK. De vacantiekamer der rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren vonnis ge wezen in de zaak tegen A. J. 8., ma chinist te Rotterdam. Hij werd wegens inbraak in de Ned. Herv. Kerk te Kat wijk overeenkomstig den eisch van den Officier van Justitie, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. HET «RAF OP JAN MAYEN- EILAND. Reeds sinds eenige jaren had het Kon. Aardrijkskundig Genootschap het plan om een gedenksteen te doen plaatsen voor de op het Mayen-eiland omgekomen Nederlanders, die daar wilden overwin teren. In 1912 bood eert Engelsche we tenschappelijke expeditie, welke een reis naar de Ijszee zou ondernemen, aan om ben gedenkteeken op het graf der omge komenen te plaatsen. Het Aardrijkskun dig Genootschap liet daarop een steen vervaardigen. Wegens het vele ijs, was het toen echter niet mogelijk het eiland te naderen, waarop de gedenksteen weer naar Amsterdam werd gebracht en naar den tuin van het Koloniaal Museum verhuisde. Thans zal de steen weldra naar zijn plaats van bestemming worden gebracht. Den 14. Juli vertrekt de visscherij-krui- ser „Nautilus’ 'uit Den Helder met den gedenksteen naar het onherbergzaam oord, waar de zeven koene zeevaarders begraven liggen. Als afgevaardigde van het Kon. Aardrijksk. Genootschap neemt de heer J. Sibenga Mulder aan den tocht deel. Op den steen staat vermeld: „Outgert Jacobsz. van Grootebroek en zijn zes Hollandsche makkers zijn in April 1634 hier bezweken bij een poging tot over wintering." Deze Outgert Jacobsz. van Grootebroek was in dienst van de Noordsche Com- pagniet en véerd op 27 Augustus 1633 met zes anderen op Jan Mayeneiland achtergelaten voor de bewaking der aan de Noorsche Compagnie behoorende eigendommen. Toen de walvischboot op 4 Juni 1634 op het eiland terugkeerde, vond de bemanning, er zeven lijken, zes in hun kooi en één in een kist. Het ge houden journaal, dat een getrouw beeld geeft van de dóór deze mannen geleden ontberingen, was tot 30 April bijgehou den en eindigt met den afgebroken zin: „Den 30 dito. Den wint als vooren, klare sonneschijn weer, die De walvischvaarders begroeven de lij ken dezer mannen op Jan Mayeneiland. NIEUWERKERK a.d. IJ SS EL Juli Ingekomen: Van Zwijndrecht A. Vis ser, B 179; jan Pijnacker J. Petersen, B 33; van Gouda M. Brandhorst A 89b; van Wassenaar G. B. den Hertog D 64; van Ouderkerk a.d. IJssel J. de Hoop B 249; van .Zevenhuizen A. van den Doof, B 84; van Houten A. Groenen, B 42b. Vertrokken: Naar Capelle a.d. IJssel G. Pols, G 27; naar Papekop H. van Wijk, B 203; naar Rotterdam H. Stolk, A 82; naar Capelle a.d. IJssel J. Muit, B 133, DIT NI Veertienhonderd vöet onder den zeespiegel. De beide Amerikaan- sche natuuronderzoekers, Dr. "Wil liam Beebe en Otis Barton, die bij Nonsuch Island in een stalen bol in de zee van Bernuda zijn afgedaald? hebben zich daarbij lalen zakken tot een diepte van 1426 voet of bijna vijf maal de record-dieple die tot dusver met een duikerloestel was bereikt. Hun bol heeft een middellijn van ruim anderhalve meter en is eenige Engelsche duimen dik. Hij is voor zien van waarnemingsruiten van ge smolten kwarts, een telefoontoestel om met de sleepboot boven water te spreken en een inrichting om de lucht zuiver te houden namelijk zuurstol'reservoirs en een hoeveelheid natrium om het uitgeademde kool zuur onschadelijk te maken. De bol weegt 2400 K.G. en hij is neergela ten op vijf mijlen vaij de eilanden op een plaats waar geen stroomen noch boven, noch onder zee, zijn, voor zoover men weet. Er valt dus nauwelijks aan te twijfelen dat de lengte van den gevierden kabel ook overeenkomt met de bereikte diepte. De bol is in Amerika vervaardigd op kosten van Barton, nadat hij het plan ervoor langer dan een jaar met Dr. Beebe had uitgewerkt. Op de diepte van 1426 voet, die zij gereikt hadden toen Barton telefonisch or der gaf, om den kabel niet verder te vieren, oefent het water een druk van ruim 43 atmosferen uit en het gewicht van het water dat op den bol drukt, is op ongeveer 3100 ton berekend. De bol vertoonde echter geen teekenen dat hij dezen gewel digen druk niet kon weerstaan en de twee mannen erbinnen voelden zich ïji het minst niet onbehagelijk. Wat zij telefoneerden, werd aan het dek van de sleepboot uitstekend verstaan. Op deze diepte is het licht van de zon door het water boven den bol bijna geheel af gesneden. De visschen, die op deze diepte leven, worden gewoonlijk slechts op diepzee-expeditics gevangen en of schoon eenige duizenden ervan reeds door de expeditie op Nonsuch Island gevangen zijn in sleepnetten die tol S(X2 ^Pen dieP kwamen, is het men- schelyk oog zoo weinig met hen ver trouwd, dat het niet mogelijk bleek herkennenPerViakkige waarucmhl£ fbe Alle exemplaren die te zien waren behoorden echter tot de merkwaar dige klasse die Dr Bpebe met succes bij zijn.werk gedurende twee jaar op Nonsuch Island bemachtigd heeft - visschen die hun eigen verlichtings- toestellen dragen van allerlei vorm. Draadlooze auto-besturing. Te Barcelona zijn proeven genomen met een onbemanden auto, die uit een anderen auto draadloos jverd be- iK'zyn. PToe',en motl“ *0*1 NIEUWSBLAD /OOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Sthoonhoveiwdi* Courant Overstrooiningen in Japan. In Japan hebben groote overstroomm- gen in de provincie Jamagata, on geveer 250 KM. ten Noorden van Tokio, groote verwoestingen aange- richt. Het aantal dooden bedraagt 27. Duizenden menschen zijn dakloos. De rivieren zjjn. vijf meter gewassen. De schade iVordt op 100.000 pond ster ling geschat De spoorweg is door een aardverschuiving verspeld. Brug gen en wegen werden verwoest De oogst is vernield. De moordenaar van Dusseldorf. De verhooren van den Dusseldorf- schen massa-moordenaar, Kurten worden steeds ingewikkelder. Hij spreekt zichzelf zoo vaak tegen, dat noch de politie, noch de rechter van instructie meer iets begrijpt van zijn verklaringen. Een deel van zijn be kentenissen heeft Kurten reeds her roepen. Thans zullen eerst zijn gees telijke vermogens worden onderzocht en men verwacht dat hej maanden zal duren, alvorens de instructie kan worden voortgezet Gevechten tusschen blanken en negers. Bij Emelle in Alabama (Amerika) is een hevig gevecht ge leverd tusschen blanken en negers. Zes personen werden gedood. Het ge vecht begon tusschen een neger en een blanke. Twee andere negers mengden zich in den strijd, een hun ner sloeg den blanke met een flesch op het hoofd. Een oom van den blanke kwam dezen te hulp, doch werd door een neger met vier scho ten in den rug gedood. De drie negers namen vervolgens de wijk in het huis van een vriend, dat weldra door een menigte woe dende blanken werd omsingeld. Er ontstond een revolvergevecht, waar bij nog een blanke en een neger werden gedood. De blanken bestormden het huis en staken het in brand. Onder de puinhoopen vond men later de lijken van „twee negers, die in de vlammen waren omgekomen. De derde neger werd gegrepen en door de woedende menigte opgehangen aan een boom. Jeugdige poolreizigers. Vijftien jeugdige ontdekkingsreizigers uit Londen vertrokken met het oude schip van Shackleton’s Pool-expedi- tie, de „Quest". Hun gemiddelde leef tijd 'bedraagt slechts 23 jaar. De ex peditie verwacht vijftien maanden weg te blijven. Zij zal een onderzoek instellen in het ijsgebied bij de Noord pool, ten einde een geheel Britsche luchtroute af te bakenen via ’t Pool gebied naar Canada. Ten einde na te gaan, oï dit mogelijk is, zal later een proefvlucht worden gemaakt van Winnipeg naar Engeland. sieraden. De aangehoudene personen herkend. Zelf heeft hij een elftal in sluipingen bekend. Aansluiten. Kinderverlamming. Te Hazers- woude heeft zich een geval van kin derverlamming voorgedaan bij een vijf-jarig jongetje. Het kind is naar het Academ f ziekenhuis Je Leiden overgebracht De één geknipt, de ander ontsnapt Dinsdagmorgen is echter opnieuw een verpleegde uit dit gesticht ontvlucht nl. de 24-jarige F. T. Hij is waar- schijnlijk over een sloot gesprongen en heeft kans gezien, op het terrein van het Nieuw Academisch Zieken huis een fiets te bemachtigen. HET WERK VAN EEN KIND. Te New York vroeg Millie Cimeno, een nogen-jarig meisje, ha/ar moeder een stuiver om een ijswafel te koopen en moeder zei „neen". Millie was woedend, nam een luci fer, stak een voetzoeker aan en wierp dien brandend in ’t pakhuis, waar haar vader een vuurwerkmaker zijn voorraden en grondstoffen bewaarde. Er kwam eten formidabele ontploffing. Het thuis van den vuurwerkmaker werd vernield, Millie zelf, haar driejarig zusje en haar grootvader kwamen om. DE MOORD TE KULMBACH. Maandag hebben te Bayreuth de re- ciduvist Popp en zijn kameraad Schu bert terecht gestaan, beklaagd van moord op mevr. Meuesdorfer, van wel ke misdaad die echtgenoot, handelsraad Meussdotrfer, eerst verdacht werd. Popp erkende mevrouw Meussdorfor, die een hartziekte had, vaatgebonden te hebben maar Ihij ontkende de bedoeling gehad te hebben haar te dooden. Popp heeft zijn bekentenis op 6 Februari j.l. her roepen, maar, zooala Ihij nu nader ver klaarde, slechte omdat hij gehoond had, dat Sdhubert de zijne ook herroepen had Omdat de handelsraad onverwacht thuisgekomen was, 'hadden beide inbre kers, die langs den regenpijp in nte- vrouw’a slaapkamer waren doorgedron gen, de woning weer langs denzefdien weg verlaten. Sdhubert zei dat hij en rijn kameraad, /toen ze reeds een eind op den weg wa rén, licht op de slaapkamer zagen en mevrouw M. nogmaals hoorden gillen. „Wij dachten,” vervolgde Sohubert, „dat M de politie reeds zou opgebeld heb ben. Voorzitter: „Dat. zou ook hot meest voor de hand liggende geweest zijn. Merkwaardig dat de echtgenoot dit niet gedaan 'heeft.” Do handelsraad zei, dat hij na zijn thuiskomst een klein half uur in zijn eetkamer gezeten haden toen boven ge rucht gehoond had Toen hij in de slaapkamer izijner echtgenoote licht ge maakt had:, riep mevrouw: „.Heinrioh, help tech, ik ben vastgebonden Ge tuige 'heeft den dokter en de politie pa- eenige uren na den dood rijner vrouw Wen roepen, omdat hij zoo kapot en in de war was en dat hij niet geregeld liad kunnen denken. welddadigheden hadden aangedron- gen ,met rotte eieren, bierflesschen en stinkbommen bekogeld. Toen de communisten ook ,de po litie aanvielen, werden zij door de bereden politie uiteengedreven. Zij trokken de paarden aan de teugels, waarop de politie van de vuurwape nen gebruik maakte. Vyf en twintig personen werden gearresteerd. Scheepsramp. Zaterdagnacht is het Itafiaansche motorschip „Fran cisco Morofini bij Zara in aanvaring gekomen met het Zuid-Slavische stoomschip „Karageorgewitsj". dat vacantiereizigers aan boord had. Het Zuid-Slavische stoomschip strandde in het van Pas,n,tn* Van de 400 passagiers, die het schip aan boord had, werden hierbij acht gedood, terwijl zevenden anderen ge wond werden van wie zeven ernstig. De overige passagiert zijn allen door het Italiaansclie motorschip boord genomen. Drama te Partfs. In Parijs heeft zich een dezer dagen een geluaimzin- nige moord voorgedaaij. Heel in de vroegte hoorde iemand die in de Rue Mouffetard woont, schoten. Hij keek naar buiten en zag een man pp een meisje, dat reeds bloedend op straat lag, eenige malen schieten. Zij bloedde hevig uit verschillende ver wondingen, maai' hy schoot de eene kogel na de andere op haar af, stak toen het wapen in den zak en liep kalm door. Voorbijgangers waarschuwden de politie, terwijl anderen poogden den moordenaar te achterhalen. Dit is niet meer gelukt. Het slachtoffer, een meisje van 2ó jaar, dat een zeer licht zinnig leven leidde, is enkele uren later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. De moordenaar is nog steeds niet gearresteerd. JUWEELENDIEVEPT. In September 1928 stapte een rjjke Amerikaansche, madame Jules Baciie af in een hotel te Biarritz. Zij was vergezeld van een kamer meisje, Martha l'henaut, tfat zij eeni- gen tijd te voren in dienst had geno men. De eerste torg van de Amerikaan sche was haar kostbaarheden, onge veer drie en half millioen aan juwee- len en een tasch met 170.ÜOO irancs aan papiergeld bij dea kassier van het hotel in bewarmg te geven. Eemgen Ljjd later, het zij haar ka menier, die haar volste vertrouwen gewonnen had, liet kistje met juwee- len uit de brandkast halen. Men heelt suisdieu het meisje nim mer teruggezien. Dezer dagen kwam mevrouw Ba- che in Parys en ontdekte in de vi trines van een juwelier een hanger, welke in haar bezit was geweest, Onmiddellyk werd de politie gewaar schuwd. Het bleek, dat de drie ver- koopers zich naar Parijs hadden be geven. Zy werden in hun woning gearresteerd. Het waren de kame nier, haar moeder en een neef. De moeder, belastte zich met het ver- koopen van de juweelen, de neef, hoewel met schuldig aan diefstal, had wel een gedeelte van de op brengst in ontvangst genomen. De kamenier had een safe bij een bank gehuurd. Hier werdeu T groot ste gedeelte van de juweelen en de bankbiljetten gevonden. De Vesuvius werkt. De Vesu vius is sedert Maandag in werking. Het karakter van de uiibarstiug (Joel denken aan die van 1927. Des avonds kwart voor zevenen had een uitbarsting van vloeibare lava plaats, die vergezeld gmg van lievige onlplolliiigeu. bpoedig daarop ontstond aan de westzijde van den krater een opening, waaruit lava stroomde, ’s Avonds om negen uur duurde de uitbarsting nog voort. Daar de lavastroomen slechts van germgen omvang zyn, gelooft men, dat er geen gevaar voor de dorpen in de nabij heid aanwezig is. Ondeugdeltyke pudding. In een ziekenhuis te Darmstadt hebben zich bij vijl tig personen, patiënten en per soneel verschijnselen van paratyphus voorgedaan na het gebruik van pud ding. Drie personen zijn overleden, de meeste andereu bevinden zich op weg naar beterschap. Alle voorzorgsmaat .regelen zijn getroffen om een uit breiding der ziekte te voorkomen. TWEE VROUWEN TER DOOD VEROORDEELD. Uit Sofia wordt gemeld, dat na een op windend proces het doodvonnis is uitge sproken tegen een vrouw, Timewa ge naamd, en haar dochter. Zij zijn veroor deeld tot den dood door ophanging. De veroordeelden hoorden de uitspraak van het vonnis met een spottend lachje aan. Zij hadden twee maanden geleden haar buren vermoord en beroofd, om zich geld te verschaffen voor het koopen van een piano. De belangstelling voor deze zaak was buitengewoon groot en de menigte van ongeveer 5000 vrouwen stond voor het gerechtsgebouw, op het bekend worden van het vonnis te wachten, Toen dit bekend werd, gi*g een applaus uit de menigte op. De wacht van het gerechtsgebouw wist een poging om de schuldigen te lynchen, te verijdelen, doch eerst toen bereden politie aanrukte, gelukte het de opgewonden me nigte te doen uiteengaan. De moord op Eileen Smith. Te Kairo zijn zeven Bedoeïenen gearres teerd. d.e ervan worden verdacht de hand te hebben gehad in den moord op Eileen Smith, het Engelsch meis je, dat 27 Juni werd doodgeschoten toen zy mei haar verloofde een auto tocht maakte. RejK "WH fj>e.t?ns’ï^neraal van Siam hier far stede, de heer G. A. Sardemaii g^bmuenkort naar Europa ver- ...Hli,hee^.verklaar<1' M plannen V2°r vUe8tocbt om de wereld onder Nederlandsche vlag Hu weigerde echter nadere bijzonder heden mede Ie deelen. Arbeidsconflict - Bij de N V. Ka- toenlabneken vh. Arntzenius Jan- nink en Co te Goor werd Zaterdag een zes-touwenstelsel in plaats van een vier-touwenstelsel ingevoerd, waarmede een loonsverlaging van 25 pCt gepaard ging, terwijl den on- gehuwden en vrouwen in de witwe- very ontslag werd aangezegd. De arbeiders zijn om dezen maat regel ontevrteden. Besprekingen mochten tot geen re sultaat leiden en Maandag is een sta king pfgekondigd. Zij omvat onge veer driehonderd personen. Een Insluiper geknipt - Do Haag- sche recherche heeft Zaterdag den 37-jangen G. d. H. aangehouden, die voorgaf colporteur in stofzuigers te zijn. De man drong doop* middel van een valschen sleutel wo ningen binnen en nam dan mee wat van zyn gading was, o.a. geldbedra gen en De is reeds door verschillende een ALBLASSERDAM. Juli. Ondertrouwd: A. de Gelder, oud 24 j., en M. Zeedijk, oud 22 j. Overleden: W. Zanen, oud 73 j., we duwnaar van J. van Duist. H. Bos man, oud 5 j. BERGAMBACHT. Juli. Geboren: Adam, z. van D. Ooms en P. J. van Vliet. Maria Elizabeth, d. van H. den Hartog en A. Middelkoop. Pie- tertje, d. van J. Verdoold en A. den Ouden. LEKKERKERK. Juli. Getrouwd: A. Linge, oud 20 j., en F. Stip, oud 20 j. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Juli. Geboren: Jannetje, d. van D. G. Marck en A. van den Berg. Arnoldus Wil lem, z. van 8. J. Hage en M. A. J. de Vis ser. Willem, Gerrit, z. van D. F. van den Hpol en G. N. van Rooijen. Jan, z. van G. van* Bodegom en J. van Leijen. Floris, z. van P. Hoogendoorn en G. Baalbergen. Getrouwd: A. de Kwaadsteniet en J. Verhoef. H. A. P. Kischemoller en J. Visser. Overleden: J. den Hollander, oud 75 j., weduwe van K. Hoogendoorn. SCHOONHOVEN. Juli. Geboren: Johannes Leendert, z. van F. J. Edeling en L. van Weenen. Elizet- beth, d. van 8. Stomps en J. Beekhui zen. Getrouwd: 0. Kortlever, oud 87 1.. en A. M. C, PrlB», Qp oen vraag van den voonatter of getuifa, teen zijn vnouw 'hulpelooe voor hem lag, haar miahandeld kon hebben, ontkende getuige met beslistheid. Hij werd daarna beöedigd. De tech thank veroordeelde ten slotte Sdhruiberth tot zee jaar tuchthuisstraf en Popp tot vier en een half jaar, bei den met verlies der burgerrechten voor den duur van vijf jaar. DE MOORD OP DEN HEER DE RUUTER. Bij het onderzoek naar dien moord op dien detadhementscommandant der veld politie te Kabandjahe. den heer De Ruytetr, is gebleken, dat de drie gear resteerde Tobaneezen elkander vóór den moord hebben gekend. Aan twee hun ner was echter het motief van den moord niet bekend. De dader houdt vol, dat de beer De Ruyter 'hem ge- maiind zou hebben door te loopen, het geen hij ongepast 'had' gevonden, zeg gende- .mijnheer is aanmatigend.” Mevrouw Ue Ruyter heeft medege deeld, dat zij een minuut of tien voor den moord de drie Tobaneezen had ont moet Een hunner had haar aange staard met een blik, alsof hij haar wilde vermoorden, waarop zij angstig was weggeloopen Bij haar thuiskomst hoor de zij van den moord. De vrouw her kende in den moordenaar den Tobar neee. die haar had aangestaard. Onwelkome burgemeester. Maandag is het te Monaco bij de verkiezing van een nieuwen burgemeester tot ongere geldheden gekomen. De menigte, die ontevreden was over 'het resultaat der verkiezing, omdat de nieuwe burge meester, naar beweerd wordt, de fascis tische denkbeelden is toegedaan, drong de raadzaal binnen en kon eerst door ingrijpen der politie weer verwijderd worden. Strulkrooven Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat twee bereden politiebeamb ten, die Zondakavond een p&trouiMe- rit maakten langs 'den weg ven Safed naar Acra, door struikroovers zijn aangevallen. Er werden geweerschoten gewisseld, waarbij oen dier beambten werd gedood. De ander wist naar Acra te ontkomen Toen hij met versterkin gen terugkeerde, werd' het lijk van znjn collega gevonden, dien» paard was ech ter verdwenen. AUTO-ONGELUK TE NIJMEGEN. VI|f personen gewond. Zondagmiddag reed te Nijmegen ter hoogte van de Van Peltlaan in vrij snelle vaart een luxe auto, waar in vijf personen gezeten waren. Voor in den auto zaten Dr. S. uit Gennep en zijn dochtertje, het meisje chauf feerde. Waarschijnlijk heeft mej. S. op een gegeven moment de beheer- sching over het stuur verloren. Plotseling althans school de wagen van den rechter- naar den linkerkant van den weg, botste daar tegen een lantaarnpaal, die in drie stukken brak kwam toen in aanraking met een boom om ten slotte in een greppel langs den weg te belanden. Alle vijf inzittenden werden ge wond, Dr. S. en zijn dochtertje wel het ergst. Zij werden in een nabijge legen woning binnengebracht, waar Dr. Frenken hun de eerste hulp ver leende’ Beiden werden hierna per ziekenauto naar het Wilhelmina-zie- kenhuis overgebracht. De drie andere konden na voorloopig verbonden te zijn hun weg vervolgen. VLIEGONGELUK. Een ernstige afloop. In den nacht van Maandag op Dinsdag heefteen Domier/Wall vlieg tuig dat met 5 passagiers van Stettin naar Stockholm onderweg was, we gens motordefect aan den Zuidpunt van Bornholm op zee moeten dalen. Een voorbijvarende molorschoener heeft het toén op sleeptouw genomen eu getracht het naar Bornholm te brengen. Tien zeemijlen van Born holm is het toestel plotseling omge slagen. On middellijk zijn van boord van de schoener pogingen in het werk gesteld om de inzittenden te redden. Men is er in geslaagd den vlieger-kapitein Kuhrin^, monteur Friedrich en een passagier, Erikson geheeten, te redden. Een Nederlandsche stoomboot, die snel te hulp was gekomen, heeft nog twee passagiers, wier namen nog onbekend zijn, gered Er worden ech ter nog passagiers vermist, o.w. ook een dame en de radio-telegrafist Pltt- mann, zoodat men aanneemt, dat zij omgekomen zijn. Het vliegtuig ligt thans bij Born holm. De vijf geredden vijn te Nexo aan wal gebracht en na onderzoek in het ziekenhuis naar een hotel ge gaan. Een Duitsche en een Deensche sloep zijn nog aan het zoeken naar de vermisten. In hel prikkeldraad gestorven. Te Kaposval. in Roemenië was sedert,, eenige weken een oude bedelares verdwenen, die gewoonlijk van dorp naar dorp trok, waardoor haar ver dwijnen aanvankelijk niet opgevallen was. Thans echter vonden de blosch- wachters van graaf Andor Széchenyi in de prikkeldraadversperring, die het jachtgebied van den graaf afsluit, haan lijk Hel blijkt, dat de ongeluk kige onder het prikkeldraad heeft willen doorkruipen, daarin is blijven hangen, zich niet meer heeft kina» losmaken en dientengevolge in Mft' eenzame streek van honger geWr- ven is. Communistisch oplreden. Bil een propaganda optocht van de.Stahl- helm door de arbeiderswijk Groepe- lingen in Bremen werd de optocht door communisten^die reeds eenige dagen b voren op ge- r k

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 3