MIJNHARDT's Gemeenteraden. Burgerlijke Stand. Buitenland. Op Reis PUROL Plaatselijk Nieuws Nieuws in een paar regels. Gemengd Nieuws DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUIO-HOU-AND EN UTRECHT. Schoonho««wtn Courant VRIJDAQ IB JULI 1M0. wijten zijn aan een te sterke dosis chloroform, die zjjn ontvoerders hem hadden toegediend. Tot hun groote teleurstelling had dit den dood van den generaal ten gevolge. Zijn lijk werd in Frankrijk begraven Wel licht in de nabijheid van Parijs. Volgens het blad zouaen de uitvoer» ders van het plan om generaal Koet- jepof te ontvoeren voor him onhan digheid reeds gestraft zijn. Dp last van de G. P. De zouden zij in Rus land gefusilleerd zijn, die aldus een radicaal middel toepaste teneinde een geheim te bewaren Maar degene, die de ontvoering ontworpen en geleid had, verblijft thans nog in Frankrijk. Door het valscherm gered. Woensdag is een vliegtuig, dat den vorigen dag te New York opgestegen was voor een nonstop-vlucht naar Buenos Aires bij Bostwick (Georgia) neergestort. De oorzaak is, dat de bestuurder de Controle over zijn ma chine verloor, toen alle brandstof verbruikt was. De drie inzittenden wisten zich met behulp van een pa rachute te redden. Het vliegtuig is volkomen vernield. INGEZONDEN MEDEDEELING. Hoofdpijn-Tabletten 60ct- Laxeer-Tabletten 60 c<- Zenuw-Tabletten. 75 ct- Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten 75ct- BIJ Apolh. en Drogilten GOUDA. Vergadering op Maandag 14 Juli. Voorzitter burgemeester E. G. Gaar- landt. Afwezig de heer Verkerk (met ken nisgeving). Eenig© ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Benoemingen. Tot leden der monumentencommis sie worden benoemd de heeren G. P. W. van de Velde, Ir. A. J. G Nug- terén, G. Groenendijk, G. J. J. Pot en K. P. Tholens (architect te Am sterdam). Daarna volgt de benoeming van een onderwijzer aan de school voor Buitengjewoon Lager Onderwijs. Benoemd wordt de heer W. Baren- drcgt, onderwijzer te Vlaardingen. Het voorstel van B. en W. tot over plaatsing van den heer J. Bijkerk, onderwijzer van school VI, naar school A en de dames A. A. Spoon, E. Bezemer en J. M. M. Spek naar school A; wordt met algemeene stem men aangenomen. Winkelsluiting. Aan de orde komt dan het voor stel der sociaal-democratische raads fractie. betreffende de winkelsluiting op een middag. B. en W. adviseeren tot Verwer ping van het voorstel en stellen voor. vooralsnog geen wettelijke voorschrif ten voor te stellen. In den loop van het debat wordt ingediend een motiePolet om de behandeling van het voorstel van de S.D.A.P. op te scheen totdat de winkelsluitingswet is tot stand geko men !n de Eerste Kamer en in de gemeente Rotterdam een uitspraak over deze aangelegenheid is gekomen Deze motie wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 16 stem men voor en 4 tegen. Een voorstel Polet tot sluiting der kapperszaken op Maandagmiddag, wordt in handen gesteld van B. en W. Zonder hoofdelijke stemming Wor den aangenomen de voorstellen tot verleening van een bijdrage door het Burgerlijk Armbestuür aan de ver eeniging voor ziekenhuisverpleging en tok wijziging van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur, in ver band met dé invoering van vrije zie kenhuiskeuze voor en minvermogen- deÈeveneens worden aangenomen het voorstel tot wijziging ter verplegings- voorwaarden voor het Nan Iterson- ziekenhuis en dat betreffende de ver betering der centrale verwarming van het van Iterson-ziekenhuis, alsmede eenige kleinere voorstellen van B. 611 Muziek op Zondag. Bij de rondvraag MRt de heer Mu jlwijk, dat hij pijnlijk is ge troffen door het herroepen van 's burgemeesters besluit inzake mu ziek bij optochten op Zondag. Het koaft spr voor, dat de burgemeester bezweken is voor de zweep van van Staal. Nu mogen op Zondag zelfs re volutionaire liederen worden gespee d terwijl op den Volkszangdjg t Wil helmus niet werd gehoord. De Voorzitter antwoordt, dat hij zich bij de wijziging van zijn be sluit heeft laten leiden door de uit spraak van den Raad en niet door dreigementen van een wethouder De liederen voor den Vo kszangdag worden voor het geheele land geko zen door een commissie, waarvan Dr. J. Th. de Visser, eere-voorzitter is. Daarna -sluiting. "NIÉUWPOORT. Vergadering van den gemeenteraad °PMet ^den voorzitter, burgemeester G B Fortuijn en den secretaris den heer K. 'H. Kleijheeg zijn aan wezig de wethouders R. Vermeulen en .Tac. Baron en de raadsleden D. Baron. J. wn Vliet. H Ouwerkerk T. vin 't Hoog en G. Slob De Voorzitter opent de verga dering met gebed, waarna de notulen van de op 4 Juni jl. gehouden ver gadering worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat van Gedeputeerde Staten goedgekeurd zijn terugontvangen verschillende be sluiten van den raad. B. en W. van Schoonhoven be richten bij schrijven van 31 Mei, dat de Raad der gemeente aan Dr. S. I. M. Mogendorff, wegens gezond heidsredenen, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag heeft ver leend, met ingang van 1 Augustus 1930 als directeur van den Vleesch- keuringsdienst; ditzelfde college be richt voorts bij schrijven van 30 Juni dat de Raad dier gemeente met in gang van 1 Augustus 1930 in 4eze vacature voor de gemeenten Schoon hoven, Ammerstol, Bergambacht Stolwijk, Vlist, Langerak en Nieuw- poort beeft benoemd de heer J. Sla ger, dierenarts aldaar. AI deze stukken, zoomede het rap port van den keuringsdienst van wa ren over het 2e kwartaal 1930, wor den voor kennisgeving aangenomen. Voorts doet de Voorzitter mededeeling van het proces-verbaal van de op 25 Juni jl. plaats gehad hebbende opname van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Van het bestuur der vereéhiging „Centraal Proeftuinbedrijf voor Go- rinchem en omstreken" is wederom een verzoek ingekomen, of de ge meente lid dier ver eeniging wil wor den tegen een contributie van b.v. tien gulden, daar deze gemeente bij het bedrijf geen belang heeft, wordt op voorstel van B. en W, miet alge meene stemmen afwijzend beschikt. Het gemeentebestuur van Gorin- chem zond in een verslag van een aldaar gehouden vergadering, waarin is besproken de wenscheüjkheid en mogelijkheid van de stichting van een buitengewone lagere school voor zwakzinnigen aldaar. Genoemd bestuur verzocht te mo gen vernemen of Nieuwpoort in be ginsel bereid is mede te werken aan de stichting en in standhouding van zulk een \s|chool, door het treffer! van een gemeenschappelijke regeling ter Zake. Na eenige bespreking wordt op voorstel van B. en w. met alge meene stemmen bèsloten, geen ge meenschappelijke regeling aan te gaan. Besmet teltfke ziektewet. De geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid vestigt de aandacht op de bepaling, dat in de daarvoor aangewezen gemeente een gelegen heid moet zijn tot afzondering van patiënten. De centrum-gemeente voor hier zal Gorinchem zijn. Wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten te berichten, dat dergelijke zieken tot nu toe steeds behoorlijk konden wor den verpleegd in Utrecht of in Go rinchem; dat een besluit tot barak ken-bouw voor tallooze kleine ge meenten groot© kosten met zich zal brengen en de Raad er daarom op aandringt den bestaanden toestand te handhaven. Siofbestr tiding. B. en Wt van Tienhoven maken er deze gemeente en Groot-Ammers, Langerak, Meerkerk en Ameide op attent, (dat het in verband met het inademen van stof enz. voor de volks gezondheid van belang zou zijn de wegen te besproeien. Zij meenen, dat op dit terrein iets zou zijn te berei ken door een gemeenschappelijke re geling. Vermoedelijk zou een auto sproeiwagen moeten worden aange schaft, die goede diensten zou bewij zen. Zij vragen daarover de meening van den 'gemeenteraad. Met algemeene stemmen wordt be sloten te berichten, dat men ook hier stofbestrijding zeer nuttig acht, doch dat dit op een dergelijk traject prac- tisch onuitvoerbaar zal zijn en de kosten voor een paar kleine gemeen ten te bezwarend zullen zijn. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten met de Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's Gravenhage een reke ning-courant-overeenkomst aan te gaan tot een maximum van f 6000. Aan de orde is Plaatsverv. ambtenaar burgerl. Benoemd wordt als plaatsvervan gend ambtenaar van den burgerlijken stand, vacature W. Baron. Op de aanbeveling zijn gepleetst de heeren: 1 |W A. van Hof, ambtenaar ter se cretarie en 2. J. C. van Dommele, ge meente-veldwachter. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer W. A. van Hof. De vergoeding voor de volkstelling wordt als volgt bepaalt: Voor de ad ministratie zes-en-halve cent per in woner en voor den teller zes cent per inwoner. Met 'algemeene stemmen wordt goedgevonden op den 50sten verjaar dag van de Koningin op de school, ten behoeve van elk gezin, uit te rei ken een foto der koninklijke Familie Hierop komen ter vergadering de heeren K. van 't Hoog en J. Baron Wzn.. kort geleden benoemd tot leden van hel burgerlijk armbestuur, die in handen van den voorzitter den eed afleggen bij het reglement voor dat bestuur hun voorgeschreven. De Voorzitter wenscht beide heeren ïnet hun benoeming geluk. Spr. herinnert er aan, dat ae functie van arm mees ter zeer moeilijk te ver vullen is. Hij hoopt, dat beide heeren naar hun beste weten hun nieuwe functie lullen vervullen IB. en W. bieden hierop den ge meenteraad aan de rekening over het dienstjaar 1929; tot leden der com missie, belast met het nazien dezer rekening worden aangewezen de heeren D. Baron, J. van Vliet, H. Ouwerkerk, ,T. van 't Hoog en G. Slob. Woning schoolhoofd. Aangenomen wordt het voorstel aangaande de huurwaarde van de woning van het hoofd der openbare lagere (school, nl. over het tijdvak van 1 Jan. 1926 1 Jan. 1931 voor f 243.81 per jaar en voor het tijdvak 1 Jan. 1931 - 1 Jan. 1930 voor f 250 en 'W. stellen voor oninbaar te verklaren twee bedragen te veel uit betaalde jaarwedde aan twee oud- onderwijzeressen. Eventueele gerech telijke invoering zou mogelijk méér kosten dan er zou worden ontvangen. Na eenige bespreking wordt het voorstel met vier tegen drie stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten geen genoegen namen met de verdeeling der keurloonen tusschen Nieuwpoort en Langerak. zooals die het tot nu toe heeft plaats gehaad. Toen indertijd Nieuwpoort en Langerak besloten tot aansluiting bij Schoonhoven en de bijdrage per inwoner werd berekend, werden de voor Nieuwpoort en Langerak ont vangen keurloonen ook in verhouding tot net aantal inwoners tusschen de beiden gemeenten verdeeld. Ged. Staten wenschen nu, dat daar aan een einde wordt gemaakt en dat de voor Nieuwpoort ontvangen keur loonen aan Nieuwpoort en die, welke voor Langerak worden ontvangen, aan Langerak ten goede komen. Er zal dus nu een zuivere splitsing moe ten worden gemaakt met als gevolg dat ongeveer 95 pCt. der gemeen schappelijke keurloonen aan Nieuw poort zullen komen en slechts onge veer 5 pCt. aan Langerak. Dit komt omdat er twee slagers in Nieuwpoort wonen en in Langerak geen. Voor Nieuwpoort wordt dit dus een mee vallertje, voor Langerak een strop. Ged. Staten zien dit in, want zij schrij ven aan Langerak dat, als Nieuw poort de gemeente Langerak voor het gemis van keurloonen wenscht scha deloos te stellen, zou kunnen worden overwogen^ of zulks zou kunnen ge schieden in den vorm van een bij drage van Nieuwpoort aan Lange rak. Ged Staten nemen aan, dat een juiste verantwoording der keur loonen nog in den dienst 1929 zal plaats hebben. De raad komt tot de slotsom, dat betreurt, dat daar geen slagers wo nen, doch dat gèen termen aanwezig zijn om een bijdrage aan die gemeen te te verleenen. Echter zal aan Ged. Staten worden verzocht de nieuwe wijze van verantwoording der keur loonen ïjiel te doen ingaan op 1 Jan. 1929, maar op 1 Juli 1930. Voorts deelt de Voorzitter mede dat met ingang van 1 Mei 1931 door het rijk vijftig opcenten op de vermo gensbelasting zullen worden geheven en de gemeente er dan hoogstens vijftig mag heffen. De gemeente heit er thans honderd, met een opbrengst van pl.m. f 380. Komt dit getal in vijftig, dan zal de opbrengst nog geen f 200 bedragen De vraag is of het nu vanwege het geringe bedrag niet beter is de verordening met ingang van 1 Mei 1931 geheel in te trekken„waar- toe na eenige bespreking met alge meene stemmen wordt besloten de rondvraag vraagt de heesr Van 't Hoog, wan neer de Westhoogstraat in orde wordt g6De "v o o r z i 11 e r zegt, dat het werk is opgedragen aan de straatmakers Gebr. Streefkerk te Ameide en aan deze is verzocht liet werk zoo spoe- spoedig mogelijk gelijk uit te voeren. De heeren Ouwerkerk en Van Vliet wijzen nog enkele plaatsen in de gemeente aanv waar kleine her stellingen aan de straten ge wenscht zijn, met algemeene stemmen wordt besloten, als de straatmakers in de gemeente zijn, ook deze plaatsen te doen n orde maken. Nadat tenslotte B. en W- rijn ge machtigd om ten behoeve der ge meente 25 a 30 kub. meter grint aan te schaffen sluit de Voorzitter de openbare vergadering. CAPELLE A.D. IJSSEL. Raadsvergadering van Woensdag 16 Juli. Aangeboden werd de bedrijfsreke- ning van het in gemeenschap met Krimpen aan den IJssel geëxploiteer de electriCiteitsbedrijf over 4929. Ze werd vastgesteld in baten en lasten op f 114.781. De winst, ad f 16.344 werd geheel afgeschreven op net en aansluitingen. De balans werd goed gekeurd in bezittingen en schulden op f 541.412. De kapitaalsinkomsten en -uitgaven bedragen f 46.151. Een voorstel van B. en W. tot het treffen van een gemeenschappelijke regeling met Hilligersberg inzake het iVinln in eerig verleenen van hulp in geval van brand in de grensgebieden der gemeenten en tot het vragen van machtiging aan Ged. Staten om ook met Nieuwei-kerk aan den IJssel, dat het verlangen daartoe had kenbaar gemaakt, een dergelijke regeling te treffen, werd aangenomen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad, af te wijken van de voor waarden, waaronder aan J. A. van Wingerden te Rotterdam medewer king werd verleend voor het In ex ploitatie brengen van terreinen in de uitbreiding Weit-l. In plaats dat dj straat- en trpttolraanleg gereed moet zijn vóór een vergunning tot bebou wing van de nevcnliggende gronden zal worden goedgevonden, dat onze straataanlcg wordt verzekerd door inpandgeving door den exploitant van een bedrag van f 21000 m effecten, waarover de gemeente hij notarieel© acte de volledige beschikking ver krijgt, indien de straten niet op 31 December zijn aangelegd. B. en W. stellen voor, over te gaan tot herziening der tarieven voor wa terlevering aan de industrie, omdat door den hoogen prijs van het wa ter het waterbedrijf een verlies leed op de industrieel© contracten, zoo dra deze boven het normale kwan tum van 100 kub. meter kwamen. In verband hiermee keurde de raad goed, dat de eerste 100 kub. meter egeu f 18 worden verkocht en het boven dit kwantum noodige water tegen den uniformen prijs van 17 ct. per kub. meter wordt geleverd, zon der reductiebepaling bij een stijgend verbruik. Het denkbeeld -van den heer Van Cappellen om het verbruik te water op de huisabonnementen over een jaar om te slaan en los te laten het stelsel van driemaandclijk- sche afrekening over het grootere verbruik werd door den voorzitter bestreden op grond, dat het verlies dat het bedrijf hierdoor zou lijden, door tariefsverhooging zou moeten worden gevonden. Het voorstel van B. en ,W. werd aangenomen. Op een adres van D. J. v. d. Wate ring c.s., om wijziging van de po litieverordening voor zooveel betreft den schouw over de slooten bij de woningen, stellen B/en W. voor, af wijzend te beschikken. In stemming gebracht, wordt dit voorstel met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Eveneens werd afwijzend be schikt op het adres van de commis sie tot wering van schoolverzuim, omverhooging van de presentiegel den voor de leden De jaarwedde van den secretaris dier commissie werd evenwel overeenkomstig het voorstel van het college tot f 100 verhoogd. Eenige af- en overschrijvingen op de begrootingen, dienst 1929 en 1930 werden goedgekeurd. Inzake de wijziging der finantieele verhouding tusschen rijk en gemeen ten, worden na breedvoerige beraad slaging aangenomen de voorstellen van B. en W. tot a. rangschikking van de gemeente ifl de tweede klas: b. heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting c. handhaving van de gemeente in de bestaande klas volgens de wet op de personeele-belasling en d. heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Naar de Voorzitter mededeel de ,was ingekomen de beslissing van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in de door tiet bestuur der vereeniglug tot stichting en instandhouding van scholen met den bijbel te Kralingscheveer (ge meente' Rotterdam") ingeroepen tus- schenkomst. betreffende het gemeen telijke aanbod van drie verbouwde lokalen der openbare lagere school nummer 2 als schoolgebouw voor bij zonder onderwijs. Uit overweging dat het vaststaat, dat een en ander sa menhangt met den bouw van een vierde openbare lagere school aan de in aanleg zijnde Nicolaas Beets- straat, en diensvolgens, nu deze school nog niet gesticht is en de ge meente nog geruimen tijd de be schikking over de aangeboden ruim- ten zal moeten hebben voor het open bare onderwijs, de gemeenteraad de lokalen heeft aangeboden, die nog niet beschikbaar zijn en redelijker wijs niet kah worden verlangd, dat het schoolbestuur de opening van zijn school voor een nog niet afzien- baren tijd uitstelt en dit te minder omdat de medewerking der gemeente voor de stichting van deze school reeds bij K B. van 26 September 1327 definitief is toegezegd, besliste de minister, dat het schoolbestuur te recht had geweigerd, de gangeboden ruimltei te aanvaarden. De Voorzitter stelde thans voor, 't besluit, waarbij de verschil lende voorzieningen in schoolruim ten aan elkaar waren verbonden, in te trekken en te besluiten: a. tot de stichting van een vierde openbare lagere school aan de Nicolaas Beets- straat in de uitbreiding West-1; b. in beginsel te besluiten tot reorga nisatie van de 12-klassige openbare lagere school nummer 2 in een 7-klas- sige school en hieromtrent in over leg te treden met de inspectie van het onderwijs. De heer De Bakker vond, dat de raad te onvoorbereid voor .deze besluiten werd geplaatst en wilde de zaak aanhouden tot de volgende ver gadering. De Voorzi tter was van oordeel, dat de raad de zaak door en'door kende en dat uitstel tot niets diende. Er moet met den bouw van de vier de openbare lagere school groote spoea worden betracht, omdat vele ouders in de buurt Van de IJssel- mondschelaan door middel van lijsten en burgemeester kenbaar hebben ge maakt. dat zij instemmen met het besluit tot dé stichting van deze school. De heer De Bakker meende, dat zijn fractie recht had op de gelegen heid om overleg te plegen. De Vo.orzitter merkte op, dat de rechtsche raadsfracties zich In vorige vergaderingen op het stand punt stelden, dat zij geën bezwaar hadden tegen de stichting van een openbare school, mits het schoolbe stuur ook een nieuwe school kreeg. Dit is door de beslissing van den nu- nister nu hot geval, De heer De Bakker zelde, dat deze mededeeling bedoeld was als een compromis, doch de meerderheid wenscht© hierin niet te treden en weigerde medewerking als het school bestuur verzocht. Deze nieuwe school werd reeds in 1926 gevraagd. De heer J. Schouten: De open bare ook. Nadat de raad eenogen tijd in be sloten zitting had beraadslaagd werd het voorstel van den voorzitter zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. Daarop kwam aan de orde het adres van het comité van actie tot behoud van de openbare U. L. O. school 1© Krimpen aan den IJssel om een subsidie van f 125 in de veer- kosten van leerlingen dier school uit deze gemeente. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken. Eenige leden verdedigden het ver zoek, eensdeels om kinderen uit deze gemeente vrij kort bij huis gelegen heid te geven tot het volgen van uit gebreid onderwijs, anderdeels op grond, dat de kinderen uit de ar beidersklasse met weinig kosten der gelijk onderwijs kunnen genieten. De Voorzitter vond, dat het on derhoud van de school een zaak van de gemeente Krimpen aan den IJssel is. Wil men het bezoek aan deze school aanmoedigen, zegt spr. dan moet het gemeentebestuur het school geld verlagen. Indien men het ver zoek inwilligt, geeft deze gemeente ge legenheid de schoolgelden te Krim pen aan den IJssel hoog te houden. De heer Streefkerk zeide, dat verscheidene christelijke ouders hun kinderen naar een bijzondere U.L.O. school te Rotterdam zenden zonder een bijdrage in de vervoerkosten te ontvangen. De raad zou dus onbillijk handelen door het verzoek voor deze openbare U.L.Ö. school fn te itfilli- De Vo orzitter erkende de juist heid van deze opmerking. Spr. wasj van meening, dat inwilliging van hej( verzoek een precedent zou scheppen Men weet niet waar men blijft, wan neer men zich op dezen weg begeeft Ten slotte wierd met 7 tegen 6Stem men het verzoek van het comité van actie ingewilligd. Nadat aan de ambachtteekenscnool over 1928 een aanvullend subsidie was verleend, werd de vergadering gesloten. CAPELLE a.d. IJSSEL. Juli. Geboren: Willem, e. van S. van aar Graaf en C Blom. Paulus, s. van M. van der Voorden en M. N. Geerling. Cent, e. van G. G. Vuijk en G. J. van dar Flier. Magdalena Dirkje Jacobs, d. van B. G. de Bruin en W. van den He*- rik. Ondertrouwd: A. Spek, oud 27 j., en J. M. de Wilde, oud 27 J. Getrouwd: G. Stubbe, oud 21 j.. en G. van der Graaf, oud 21 j. J. A. Ede- waard, oud 28 j., en M. den Toom, oud 24 j. Overleden: M. Buijs, oud SO j-, weduwe van A. J. van Heiningen. GIESSENDAM. Juli. Geboren: Arie, e. van M. van Domme len en C .Muilwijk. Ane, E. van H. Huixer en M. Slob. Neeltje, d. van M. J. de Bruin en N. Brand. Joxina, d. van J. V. de Bruin en T. Baan. Getrouwd: T. Huixer, oud 20 J., en A. J. Heijkoop, oud 22 J. J. Timmer, oud 29 j., en E. Boxman, oud 28 j. Overleden: J. Hoftijxer, oud 2 j. HARDINXVELD. Juli. Geboren: Niesje Maria, d. van W. van Kekerix en L. M. Boxman. Judith, d. van J. J. van der Plas en J. Versteeg. Ondertrouwd: J. Mes en M. H. Jonas. A. de Koning en S. Kwetters. Overleden: G. Kortenhoeven, oud 75 weduwnaar van M. Bruigom. KRIMPEN a.d. IJSSEL Juni. Géborén: Rbkua, e. van J. Vuijk en M. J. Schoonhoven. Willemijntje, d. van E. Twigt en P. Schouten. Niosje Cor nelia, d. van G. Sohouton en H. don Boer. Neeltje, d. van G. Schenk en T. Jon- genml. Klwina Trijntje, d .van 0. van Diemen en G. van don Hoek. Daniö e. van G. van Schia en H. W ormsbeober. Jasper, e. van P. Breddveld 9u M. Ge- neugelijk (wonende te Streefkerk). Margaretha, d. van P.,Hartman en C. H Holster. Jan, x. van J. P. Mounk ea A. Simons. Gijsbert Jan, b. var G. v. Kooten en A. Buijs. SUprand, e. van G. P. v\n der Zouwen en N. Versluis. Janny, van M. T. van Duijvendijk (we duwe van J. Dekker). Sijmen, x. van G. van der Graaf en N. F. Verwaal. Gerda Frederika, d. van N. de Yriai en E. Tabak (wonende te Rotterdam). Cornelia, d. van J. Schouten en T v. Gemerden. Wouter, x. van D. Vogelen zang de Jong en N. Loeve. -— Adriana, d. van A. Butter en A. Brussé. Getrouwd: H. van Zwienen, oüd 3ö en A. Broere, oud 34 j. - J. Groenen dijk, oud 27 j. (te Krimpen a.d. Lek), en L. van Zwienen, oud 26 j. J. West broek, oud 48 j., en A. Scherer oud 84 j. C. Boudestijn, oud 21 j. (te Gapelle a.d. IJssel) en J. Ligthart, oud 20 j. -* A. de Bruijn, oud 27 j., en N. van Meije- ren, oud 20 j. F. Heikoop, oud 22 J., en D. H. Ritskss, oud 19 J. F. Albers, oud 20 J.,' en G. W. Th. de Rooij, oud 17 j. Overleden: N. Hoogendijk, oud 2H j.-- P. Valk, oud 72 j., echtgenoote van J- Klei bergen (wonende te Nieuwveen). -* o'. Stolk, o*d 6 j.— «S. van der Zouwen, oud 1 d. MOERGAPELLB Juli. Geboren: JohannVtL van L. Verschoor en J. Cammeraat. -- Arie, x. vaa F. Hartog ra A. ZwarteVeld, Neeltje, d. van J. tan KnUngen to M. tw Prootf- 9&>, VIERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SchoonhoviinehB Courant VRIJDAB 18 JULI 1080. Moeilijkheden in de binnen- landsche politiek ln Duitich- land. Vin Hindenburg'! be zoek aan de Rtyolandfeeaften. Voorioopig geen vrouwen ln het Engelsche Hoogerhuii. De binnenlandsche politieke verwik kelingen hebben in Duitschland een voor de regeering zeer lastige ver warring veroorzaakt. De Duitsch-nationalen ergeren zich aan de belangrijke positie, die de so cialisten jmmnien jq Russische re geering. In dez In aézen grootsten en machtigsten der Duitsche bondsstaten hebben de socialisten namelijk een politiek ver bond met het Centrum, een der bur gerlijke midden-partijen. Om het Centrum te dwingen, die samenwer king te verbreken, hebben nu de Duitsch nationalen daarvan hun hou ding afhankelijk gesteld tegenover de dekkingsontwerpen van de rijksregee- ring. Deze financieele wetten bevat ten voor de rijksregeering pnmisbare belasting voorstellen en de aanne ming ervan was van de medewerking der Duitsch-nationalen afhankelijk Daarentegen zou een breken met de Pruisische socialisten in de politiek van het Centrum een groote veran dering brengen, die de partij niet toelacht en het ministerie Bruning zat dan ook voor een groote moei lijkheid. Reeds bij de stemming van het eerste artikel der financieele wet ten zou het tot verwerping z(jn ge komen, als de socialisten geen red ding hadden gebracht door inplaats van tegen te stemmen zich van stem ming te onthouden. Maar het tweede artikel is verworpen. Daarop heeft de regeering onmid dellijk staking der behandeling ge vraagd. De regearing heeft nu nesloten de wet, buiten (Ten rijksdag om, toch in werking te doen treden, wat mo gelijk is Joor toepassing van artikel 48 der rijkagrondwet, dat voorzienin gen bevat in geval van een nood toestand. Het is de vraag of nu deze ejgen- aai-dige oplossing de politieke crisis zal verminderen of verergeren en het ministerie Bruning niet tot aftreden zal worden gedwongen. Midden in die lastige politieke si tuatie kwam rijkspresident Hinden burg met een verrassing. Deze zou een officieel bezoek brengen aan ontruimd Pruisisch Rjjnland, waar de bevolking zich natuurlijk reeds spitste op zijn komst, die de bevrijij- aingsfeesten grooteren luister zou bij brengen. Nu heeft echter onlangs de Pruisische regeering de ontheffing gelast van de organisatie s der Stahl- helrn en de front-soldaten, vereeni- cingen van oud-strijders, aan welke Hindenburg een warm hart toedraagt Deze zouden daardoor de gelegenheid missen om in gesloten colonne den president te begroeten zooals andere vereenigingen dat zullen doen en dat is voor de oud-strijders heel watl President Hindenburg nu verraste den Pruisischen minister-president Braun met het bericht, dat hij met het oog op het Stahlhelm-verbod be sloten haa, van zijn bezoek aan het bewuste' gebied af te zien. De Pruisische regeering zat daar mede voor een moeilijke kwestie. Men heeft die ten slotte weten op te lossen, door eenige voorwaarden te stellen aan den Stahlhelm, waaron der het verbod zou kunnen worden ingetrokken. De organisatie heeft aan die voor waarden voldaan en het conflict is daarmede opgelost, zoodat Hinden burg bij de Rijnland-feesten niet zal behoeven te ontbreken. In het Engelsche Hoogerhuiskwam een voorstel aan de orde om vrou wen voor dat Huis verkiesbaar te verklaren op dezelfde voorwaarden als waarop dal voor het Lagerhuis het geval is. Hoewel het weinig scheelde, kon het voorstel geen meer derheid vinden: met 53 tegen 49 stem- INGEZONDEN MEDEDEELING. I er verzachting en genezing van stuk geloopen voelen, zaaelpiin, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doo* 80, Tube 80 men heeft het Hoogerhuii het ver worpen. De tegentUndere lichtten hun hou ding toe, met de verklering. dit, «ur een groote, algemeene hervorming vin het Hoogerhuii op kornet ie. ge deeltelijke veranderingen thine 'niet gewanecht zijn. Patroon: AlwW te laat, meneer Smith. South.: Ja, mijnheer, maar mijn. vrouw hoeft me vannacht een zoon ge schonken. Patroon: Ze hadt u beter een wek ker kunnen schenken. Smith: Ik geloof, dat het op het zelfde neerkomt, mijnheer l Ameide. Donderdagmiddag viel de wed. Kroon, wonende in den Zouwendijk, met haar hoofd op een emmer. Zij kwam zoodanig tereoht, dat zij verroerd moest worden naar dokter Donker, die den grooten wond heeft verbonden. Zondagmidag om drie uur speelt Rohda I een vriendschappelijken wed strijd tegen A.V.V. I uit Asperen, op het terrein aan den Broeksteeg. Lekkerksrk. De heer A. J. ran der Laan. die' gedurende vele jaren penning meester der vereeniging „Oranje Nassau" is geweest, maar door vertrek uit de ge meente heeft moeten bedanken, is be noemd als eerelid der vereeniging. De heer M. P. Kapteijn ia te Rot terdam geslaagd bij het eind-examen van de H. B. 8. met 5-jarigen cursus. Plul mveetsatoonstsllinii, Moordrecht. De plniimveerv«re«nJging ,,Ona Belang" hield in het Posthuis een ledenvergadering, die saw süeeht beaocht was. De voomtter, de heer Vis. leidde do vergadering. De notulen, dor vorige vergadering weerden goedgekeurd. Nadat eenige ingekomen stukben waren afgewerkt, werd overgegaan tot beopre- kingen over d)m pluinrvedag te Schoon hoven. iEen derpuituLti» d«tr vereeniging zal daarheen gaan. Door het bedanken van den hoer P den Hollander als be stuurslid was er een vacature. Na een gehouden stemming werd in zijn plaats gekozen de heer P. Hoogendoom, die deze benoeming ■-rwum Nu kwsxn san de arde het punt: Bespreking Tentoon stelling. Algemeen wend het nut van oen dergelijke tentoonstelling ingezien en eenige besprekingen werd dan ook be sloten om xoo mogelijk dit jaar weder om een tentoonstelling te houden Na dat nog eenige huishoudelijke bespre kingen waren gehouden, werd de ver gadering gesloten. Concert. Moordrecht. Zaterdagasrond sal in de munieklent aan de Kerk laan een concert worden gegeven. Aan dit concert wer ken mede de Kon. erk. muxiekvoreen „Kunst na den Arbeid" alhier, onder leiding van den heer Nobel van Gouda en A.D.VJE N.DX)'s koran, onder lei ding van den heer Gustoaf de Vries AD V.ENDO.'s koran bestaan uit ge mengd-, dames-, mannen- «n twes kin derkoren. Het bestuur van dan Zuidpkspol- der heeft besloten over te gaan tot her stel ting van den sluismuur van de Snelthesluis. De Ghr. ZangwoEeeniging „De Laf stem hoeft op het zangconcours te Soes- terberg in de eerste afdeeling e«n eer sten prijs behaald. De leerlingen van de Bijz. School zullen Zaterdag onder leiding van het onderwijzend paraoneel een reisje maken naar Apeldoorn en Omstreken. Bouw van een raadhuis? Noordeloos. Hot pand, waarin secre tarie en Raadkamer zijn gevestigd, zal binnen kart in andere handen overgaan De huur van de beide lokalen is tegen 1 December opgezegd In verband hier mede rijzen plannen tot dsn bouw van een nieuw gemeentehuis Uitbreiding eloctrificatli. Noordeloos. De gemeenteraad hoeft besloten tot olectrificatis van de Minke- loos, indien ook de gemeente Hoog- Blokland daartoe medewerkt. De kosten bedragen voor Noordeloos f 8500 en voar Hoog-Blokland f 1500. Uit het rapport van den keurings dienst van wanen te Dordreaht blijkt, dat gedurende het 2e kwartaal 1030 in deze gemeente zijn gehouden 10 Inspec ties in winkels, terwijl 2 monsters volle melk werden genomen en 15 monster» van andere waren, terwijl 2 waarechu- win-en werden uitgereikt, Onze dorpsgenoot, de heer W Ver- nv^-eT, slaagde dcaer d'agen t» Utrecht met lof voot hm examen stenografie groote terwijl de hoor N Vermeer slaagde voor het diploma „Typist" In verbind met de volkstelling zijn alle gebouwen in deze gemeente opnieuw genummerd De naamplaatjes zijn aan merkelijk verbeterd. In totaal zijn ex nu 368 nummers. De collecte in die Ned. Harv. Kerk voar bestrijding van de kosten der pro paganda voor de Protestanten in Mo- ravheeft opgebracht ruim f 96. Pap end roeht. Onder leading van den heer Ct van der Beek maakte de meiajes- zaugvereen'ging ..Euphon'a" een auto tocht naar het Gooi 't Morgens om zes uur werd vertrokken vanaf het Zon- d'agissohoolgebouw op den. Molenpolder Voldaan keerde men 's avonds teru,1? van den tocht hoewel het weer niet erg had medegewerkt. De u tkomst vian de telling van het grondgebruik ie als volgt: aantal eige naars 01 aantal pachters 98, ópper- lakte e gen land 202,13 H.A. gepacht 'ind 331 70 HA warrvan in pacht vin ouders 57 26 HA; opperriakt# b vuwlianid 57.20 H A tuingrond 22 -65 TI. grasland 563 92 H.A; boomgaard 5 46 HA; glascultuur 2508 éénruitera p'at glas; staand glas onverwarmd! 1440 vork M Uitkomsten vee telling: aantal paan- den 74, springstisran 6, melk- «n kalf- korien 736. jong vee bov»n 1 jaar 143, jong ree beneden 1 joaa- *9, lammeren 15, bokken en geiten 89, >n benedien 5 waken 49, fokaauge» l' tot 00 K.O. 100; 00 tot 100 K G. 4è, boven 100 K.G. lö, kuikens 1398, oudere kippen 1829. eendenkuiksBs 41. oudere eenden 100 stuks. Landelijke rtfwMntgntf. AJblasserdam. Op het cehöuden concours hippique, ujteaande vtn da Federatie van Londelyke rijvereeni- ngen, dat gehouden is te Hoofd- lorp, behaalde de rl' .^Beyaert" den 2en prijs Springen^ rijvereenigin js Patrauilli e heer P. G. J„ vond zjjn paard dood in de weide. Benschop In de Maandagavond ge houden vergadering van Kerkeraad en Kiescollege wera tot diaken der Ned. Herv. Kerk gekozen de heer C. Schouten, zulks in de plaats van M. de Bruin, die voor ae benoeming heeft bedankt. Gas-waarschuwlngsdlenst. Benschop. Hedenmorgen had in 't Boveneind de reeds aangekondigde oefening plaats van de leerlingen der Militaire Gasschool te Utrecht. De bedoeling van deze oefening was, na te gaan, in hoeveel tijd en over welken afstand de bevolking door middel van sirenes en ratelaars gewaarschuwd kan worden bij een eventueol te verwachten vijandelijken gasaanval. VsceiBsUe. Benschop. Dp Woensdag 23 Juli des namiddags 2.30 uur (Zomertijd) zal ten huize van den 'gemeentegenees heer gelegenheid bestaan tot koste looss vaccinatie. Jubileum Crescendo. Krimpen ad. Lek. De muziekver- eenigmg „Crescendo", zal binnenkort haar 30-jarig bestaan herdenken. Dit feest zal men 9 Augustus met een Festival vieren. Zwemdub. Krimpen ad. Lek. Met 30 leden is hier opgericht de zwemclub ,.S par te". Het bestuur is gevormd uit de bestuursleden van Sparta met toe voeging van de heeren A. v. dL Meer en L, Aaldjjk. De ijzerwerker M. van Meijeren kwam te vallen. Met een ernstige beenwond werd hij opgenomen. De fraaie beker, welke „Vitesse" in de competitie tegen vereenigingen uit omliggende plaatsen heeft gewon nen, staat thans in de etalage van den grossier P. J. den Boer. De kinderen van de hoogste klassen der openbare school no. 1 maakten gisteren een schoolreisje naar Soest en omgeving. Per boot vertrokken rij naar Rotterdam en vandaar ging men per trein naar Utrecht per autocars werd daarna de reis vervolgd. Hoewel 's morgens de lucht zich slecht liet aanzien, heeft het weer zich uitstekend gehou den. Per boot der Reederij o.a. Lek kwamen de kinderen 's avonds om ongeveer negen uur weer in ons dorp terug. De muziekvereeniging „Cres cendo" was weer (zooals wij (lat gewoon zyn) bij den aanlegstei ger present en in optocht trok men het dorp door. De kinderen waren, zooals zich be grijpen laat allen zeer voldaan. Streefkerk. Op de voordracht tot benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. School II (vacature Mej. M. van der Wouden), zijn geplaatst: No. 1 Mevr. M. B. Verkaik—Faas. te Papendrecht; No. 2 Mej. J. Stuur man, te Ammerstol; No. 3 Mej. M. J. van Arkel, te Meerkerk. Woensdagmiddag is het heiwerk voor de graansilo en woning voor de fa. Wed. 'T. Nieuwpoort klaar geko men.. Toen de werklieden de heistel ling zouden strijken schoot een van de lange palen uit en viel door de telefoondraden, welke alle afknapten zoodat het station Bergstoep en eeni ge abonné's zonder verbinding kwa men. Na de laatste opgaven zjjn we der vier nieuwe gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd, nl. bij wed. A. van der Wal, A. Boel Pzn.. E. Bakker en C. van den Berg. Thans zijn 64 gevallen geconsta teerd. Raadsvergadering. Streefkerk. De gemeenteraad vergadert Vrijdag 25 Juli, n.m. acht uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Mededeelmgen; 2. Aanstelling van mevr. J. de JongMorelis, als aanmaakster der kachels van de O.L. school II, 3 Regeling der jaarwedde van B. Groenendijk als schoonhouder der O.L. school 1; 4 Adres van de afdeeling veldwachters c.a. 'in Z.-H. van den Alg. Ned. Politiebond, om subsidie voor het houden van een ontwikkelingscursus; 5. Adres van de Centr. Vereeniging ter behartiging der maatschappelijke belangen van zenuw- en zielsziekten, om een con tributie van f 50, 6 Ontslag aanvrage van mej M. van der Wouden als on derwijzeres aan de O.L school II. met ingang van 1 September a.s.: 7 Benoeming onderwijzeres aan de O.L. school II (vacature mej. M. van der Wouden), 8. Voorioopige vaststelling van de gemeente-reke ning 19 9, 9 Vaststelling van de re kening van het Burgerl. Armbestuur en van de Broodb derlingscommissie over 1929; 10 Wijziging der gemeen te-begrooting 1930 Het tien-jarifl meisje M. Vaal te Schiedam is spelenderwijs van een balcon op straat gevallen en met een zware hersenschudding naar een ziekenhuis vervoerd. Te Gorredijk is het derde geval van kinderverlamming geconstateerd Te Zaandam is een twee-jarig meisje aangetast. Te Zuid-Scharwoude is een zes jarig jongetje van den heer H. van der Vliet te water geraakt en ver dronken. Bij schietoefeningen is bij Milo- witz een waarnemingsvliegtuig neer gestort. De twee inzittenden zijn aaarbij om het leven gekomen. Te Lubeck is weer een zuige ling overleden. Hst aantal «lacht- offtrs is nu 59, ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Ds. Jongebrcur gedood. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur kwamen de predikanten Ds. Jonge- breur en Ds. Snoek, beiden uit Veenendaal, terug van 't zendingsfeest teRysenburg, toen tusschen Doornen Driebergen, op den Rijksstraatweg nabij de garage De Bruin, de chauf feur moest uitwijken voor een groo ten tourwagen. De auto, een nieuwe Cadillac, slipte in de tramrails, die daar ter plaatse niet bestraat zijn en werd eerst tegen een boom aan de eene zijde van den weg geslingerd en daarna aan de overzijde van den weg. De chauffeur, G. Beukhorst uit Yoenendaal, werd half uit den wagen geslingerd, doch wist het stuur nog vast te houden. De heer J. H. Jan sen, eveneens uit Veenendaal. werd uit den auto geslingerd, doch kreeg geen letsel. Het achterste gedeelte van de Cadil lac was totaal yernield en de beide predikanten, die achterin zaten, wa ren ernstig gewond. Een dokter van het nabijgelegen sanatorium Dennen oord verleende de eerste hulp en spoedig waren andere geneesheeren mede aanwezig. Ds. Snoek bleek ern stige vleeschwonden en eenige gebro ken ribben te hebben. Per ziekenauto werd hij naar Veenendaal overge bracht. Ds Jongebreur werd met zware hoofdwonden en andere ver wondingen opgenomen en naar het wijkhuis te Doorn vervoerd. Nog dienselfden avond is hij daar overleden. •nfplsfflni tf Ntdarlandseh Schip. - In de haren ran Hamburg heeft Woensdag een ontploffing plaats gehad aan boord van een Nederlandschen tanklichter Neer landia". De schade aan het vaartuig is vrij belangrijk. Het schip sloeg lek, ter wijl een klein deel der lading verloren ging In ieder geval zal en noodreparatie te Hamburg moeten geschieden. Met de definitieve reparatie zal gewacht worden tot het vaartuig te Rotterdam is terug gekeerd Kapitein Mellaart heeft lichte brand- vrunden gekregen en is in een ziekenhuis re Hamburg ter verpleging opgenomen. Men verwacht, dat hij spoedig het zieken huis zal kunnen verlaten. Een matroos, Hummeling uit Maassluis die ook 'brandwonden had gekregen, is weer aan het werk gegaan. Klngiford Smith. De navigator van de „Southern Cross", heeft medegedeeld, dat Kingsford Smith met dezelfde beman ning in de eeistvolgende maanden een transatlantische vlucht zal beginnen van Harbour Grace (New Found land) naai Amsterdam. Kingsford Smith en Saul zijn voor een week naar los Angelos vertrok ken, waarna zU zich naar New-York zullen begeven, waar een viermotorige Fokker eendekker voor hen gebouwd zal worlen. Dit toestel zal binnen 6 weken gereed zijn- Douane-geknoil. BIJ de federale recht bank teNew-Yorkis aanhangig een zaak betreffende corruptie bij de douane. Het schijnt vast te staan, dat de staat gedurende het afgeloopen iaar voor moer dan een millioen dollars is benadeeld door niet- betaalde Invoerrechten. Er is een komplot van Inspecteurs, be ambten en importeurs ontdekt, waardoor groote hoeveelheden goederen, zonder dat invoerrechten worden betaald in de Ver- eenigde Staten werden binnengesmokkeld. De Importeurs betaalden de douane-be ambten daarvoor belangrijke bedragen. Reeds zijn twee inspecteurs in staat van beschuldiging gesteld. De Invloed van de doodstraf. Een com missie uit het Engelsche Lagerhuis, die een onderzoek instelt betreffende den in vloed van de doodstraf op de criminaliteit heeft ook den oud-hoogleeraar tn het straf recht te Groningen, prof. Simon van der Aa gehoord. Deze deelde mede, dat in Nederland de afschaffing van de doodstraf niet had geleid tot een toeneming van de moord gevallen. De voorzitter van de commissie vroeg aan prof. van der Aa of de atschaffing van de doodstraf in Nederland ei toe had geleid, dat de misdadigers meer dan voor heen vuurwapens in hun bezit hadden. Prof. van der Aa antwoordde dat dit voorzoover hem bekend was, in Nederland niet was geconstateerd. Wellicht worden thans in meerdere mate dan vroeger vuur wapenen gedragen door ietwat romantisch aangelegde jongelieden, zulks onder den invloed van prikkelliteratuur. EEN CHARLIE CHAPLIN. Op het parkeer terrein aan den Gool- eingel te Rotterdam stond een groote me nigte geschaard rondom een man, dia in een oastuum als dat ran Charlie Chaplin, grappen stond te verkoopen. Hij droeg het snorretje, de wijde hroak, het wandelstokje, en de groote schoenen en in vele van zijn grapje® wanen dui delijk de imitaties van Chaplin te her kennen. Hij maakte den indruk van een koop man te zijn, die boo dadelijk uit eoa. koffertje, dat hij bij zich had, zijn koop waar aan de omstanders zou aanbieden. Niets van dat alles geschiedde echter. Charlie werd aangesproken door een agent, die hem vroeg wat hij deed. „Ik maak reclame", »ei Charlie. „Maar waarvoor dan?" „Voar mezelf!" Men nam hem mee naar het bureau, maar daar bleek dat men niet met een koopman te doen had, maar met iemand die sedert janen zwervend is en bij wien ae niet alle vijf op een rijtje staan. In zijn koffer had hij een paar droge kor sten kaas en oud brood, een paar oude u:en, die bijna niet meer als uien te herkennen waren, een incompleet stel kaarten en een kerkboek, dat bij onder zoek om. een krantenknipsel bleek te bevatten Op dat knipsel stond een foto van Charlie Chaplin, doch volgens den arrestant was het een foto van hem zelf. Hij is na enkele uren weer heenge zonden, met de boodschap, dat de in specteur verschrikkelijk boos zou wor den, wanneer hij weer gToote volksop- loopjpn zou veroorzaken. Waarop de imiiatie-Cbarlie heel deemoedig vroeg of het ook misschien wel van die heele kleine opstootjes mochten rijn. Maar dat mocht ook niet.... E©n reuzen-spiegelei. In een op slagplaats van eieren in het dorp Grignasco bij Novara (Italië) heeft een groote brand gewoed. Het ge heele pakhuis brandde af Zestig dui zend dozijn eieren gingen verloren. De schade bedragt meer dan 300.000 lire. EEN AANWINST. De nieuwe motorreddingboot „President Jan Leis" heeft onder commando van den bekenden schipper J. Slis, Woensdag een proefvaart op den Waterweg bij Rot terdam («maakt,

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 6