Landbouw en Meen. RwTSïïÊt*111 den telefoondlen't SPOOR's MOSTERD Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws. Buitenland. plaatselijk Nieuws. De Gezondheidstoestand in deze Streek. Spoor'&gestamptQGMuisjes Kerk en School. Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD WTEUWEBbHD VOOR ZüïD-HOkLAND ENUTREC RT, Sohoonhovsnstfhe Courant VRIJDAG B AUGUSTUS 1030 Zaterdag 0 Augustus. Hllvsrsum. V A.R A. 8 uur Orgelconcert, 0 uur Gramofoon; V.P.R.O. 1010.16 uur Morgenwijding; V.A.R.A. lO.löuur Voordracht ran den heer Frani Hul- leman; 10.80 uur Ziekenuurtje; 11.80 uur Gramofoon; 12.15 uur V.A.R.A.- Orkest; 1.45 uur Gramofoon; 2 uur V.A.R.RA.-Liedje8; 2.45 uur Concert; 4 uur Voor Amateur-fotografen, 4.80 uur Gramofoon; 5 uur De heer Lan- dró over: Ons Huis een Tehuis; 5.80 uur De heer G. J. Zwertbroek over: De geschiedenis van den radio-omroep in Nederland; 0 uur Kinderuurtje; 7 uur V.A.R.A.-Varia; 7.10 uur Mede- deelingen van het Reissecrotariaat; 7.20 uur Gramofoon; 7.80 uur Bij de Pomp; 8.15 uur Concert door „Het Haarlemsch Klein Orkest"; 9 uur Shelly, Super-Detective; 10 uur Pers berichten; 10.10 uur Accordeon; 10.25 uur Vervolg Concert; 11 uur Accor deon; 11.15 uur Gramofoon. Huizen. K.R.O. $.15—9130 Gramofoon; 11.80—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.15—1.15 K R O.-Orkest; 1.15—2 Gramofoon; 23.15 Kinderuurtje; 5 6 Gramofoon; 08.15 Sportpraatje; 0.157.80 Gramofoon; 7.808 Spre ker: De heer Cor Hermus; 8-11 Con cert door K.R.O.-Orkest; pl.m. 9.30 uur Nieuwsberichten; 9—9.15 „Een Studentengrap, die slaagde", Tooneel- ■tuk in 1 bedrijf; 1112 Gramofoon. Zondag 10 Augustus. Hllvsrsum. V.A.R.A. 9 uur Berichten voor Postduivenliefhebbers; 9.05 uur Orgelconcert; 9.80 uur De heer S. S. Lantinga over; Het stekken van plan ten; V.P.R.O. 10 30 uur Kerkuitzen- ding. Spreker: Dr. J. C. A. Fetter: A.V.R.O. 12—12.30 De heer B. J de Stoppelaar ovor ,,'t Friesche Water land, 12 30- 2 A.V.R O.-Orkest; 2—2.30 Boeken half) urt je 2 804 Harmonie kapel, 45 Gramofoon; V.A.R.A. 5 uur Concert, 5 80 uur Gedichten; 0 uur Haarlemsch Klein Orkest: A.V.R.O. 8 uur Pers- en Sportnieuws 8.159 Omroep Orkest; 99.10 Dubbel Man- nenkwartet; 9.109.80 Vioolvoor dracht; 9.30—9.40 Zang, 9.40—950 Dubbel Mannenkwaret; 9.5010.05 Omroeporkest; 10.0510.15 Zang; 10.1511 Omroeporkest; 1112 Gra mofoon. Hulzen. N.C.R.V. 8.25—9.20 Morgen wijding; 9.50 uur Kerkdienst. Voorgan ger: Ds. J. W. Brass, Evang. Luth. Predikant; K.R.O. 12.15—12.30 Toe spraak door Pastoor L. H. Perquin; 12.30—1.30 K.R.O.-Orkest; 1.30-3 De heer Francis J. Wahlen over: Wat ik zag in 't Avignon der Pausen; 2 2.30 Gramofoon; 2.304.30 Solo-Kwar tet; 4.305 Zieken halfuurtje; N.G.R. V. 5.15 uur Kerkdienst. Voorganger Ds. J. A. Hoekzema, K.R.O. 7.45-B 15 De heer Dr. H. van Lieshout over: De zucht naar vergeestelijking bij het opkomend geslacht; 8.1510.45 K.R. O.-Orkest; 10.4511 Klein Koori pLm. 9.80 uur Persberichten. Maandag 11 Augustus. Hllvsrsum. V.A.R.A. 8 uur Orgelconcert; 910 Gramofoon; 10.15 uur Martien Beversluis leest verzen; 10.30 uur Zie kenuurtje; 11.80 uur Gramofoon; 12.15 uur V.A.R.A.-Orkest; 1.45 uur Gramo foon; 2 uur Piano-muziek; 2.30 uur Arie Pleysier leest uit eigen werk 8.15 uur Kinderuurtje; 415 uur Solisten- Concert; 5.30 uur Jazzband: 0.15 uur De heer H. Gijswijt °y0r: Het Aqua rium; 0.45 uur Jazzband; 7.15 uur De heer J. de Meza over: De levenswijze der bijen; 8 uur Inleiding Concert; 8.15 uur Kurhaus-concert; na afloop Pers berichten; daarna Declamatie en Gra mofoon. Hulzen. N.C.R.V. 8.15—9.30 Concert; 10.3011 Ziekendienst; 12.801.45 80e Orgelconcert; 8.15—3.45 Knippen en Stofversieren; 45 Ziekenuurtje; 50.80 Concert (trio); 0.407 Gramo foon; 7—8 Friesch uurtje; 88.80 Be- stuuramededeelingen; 8.8011 Con cert; 10 uur Persberichten. al van idee verandert, zoolang wij (het niet doen, zei ze gedecideerd. En ze keerde zich om en glimlachte naar het venster, waar haar kalme moe der met Sadie zat. En weer had Sir Morecambe de grootste moeite om een ernstig gezicht te zetten. Nu komt Sadie naast je zitten, zei Minnie gelaten, toen haar ouders uit het hotel kwamen met haar zuster Missohien gaan we je wel zoo verwennen dat het je moeite zal kosten aan dat andere meisje te blijven denken. Sir Morecambe wist niet erf hij ge amuseerd of beleedigd moest zijn. Maar hij ontdekte al spoedig dat thij niet over dreven had, waar het de belangstelling betrof, die de meisjes openlijk voor den nieuwen chauffeur aan den dag legden Sadde was minder amusant, minder knap en minder orpgewekt dan haar zuster, maar zij had toch ook haar char mes En zij deelde in haar zusters be langstelling voot den knappen, geheim- zinnigen ohauffeur. Ze veronderstelde dat hij zijn geld verbrast had en toen ge dwongen was geweest zijn verloving te verbreken en uit wanhoop een dergelijke betrekking had aangenomen en de slim me meisjes merkten drommels goed dat hij niet zoo gedurfd reed' als echte chauf feurs dat plegen te doen. En ze ontdekten ook, dat hij meer verstand van paarden had. dan van auto's. Tot Sir Morecambete groote verbazing maakten de ouders geen enkele aanmer king; op de joviale manier, waarop hun dochters met den ohauffeur omgingen. Toen zij weer «topten «n Minnie hem hi eigen persoon een kop thee hraoht, vroeg VERDRONKEN. Boskoop. Dinsdagavond vermiste men het ft-jarig zoontje vtn de fnamlie Vdu- rtns aan de Zuidkade. Het kind was het katst gezien oohter het huis aan. de kant van de Gouw» Men ging lor plaat se dreggen en na verloop van tijd werd Inderdaad het lijkje opgehaald. Em arm gebroken. Capelle a.d. IJssel. Een logétje van den hear W B in de Dorpsstraat, kwam op de steenfabriek van den heer Feea- stra zóó te vallen, dat hij zijn arm hrak Dr. Zandbergen heeft het armpje gezet. De heer K. A S kroeg dezer da gen tijdens zijn werk bij het waterlei dingbedrijf een stukje ijzer dn het oog Dit veroorzaakte ontsteking en S. was genoodzaakt zich te doen opnemen in een ooglijdersgestioht te Rotterdam De minister van defensie heeft het verzoek van dokter S. H. C van Semis alhier, om vrijstelling van opkomst voot herhalingsoefeningen, afgewezen. Het aantel sollicitanten voor de betrekking onderwijzer school II (vaca ture De Haan) is 15. Geschenk van ex-kelzer Wilhelm. Capelle a.d. IJssel. De Comm. van be heer van het Ver. gebouw Pred. 12 la, ontving van dien Duitschen ex-keizer Wilhelm een prachtig kunstvoorwerp voor den te houden bazaar Voorts ont ving zij den laatsten tijd veie andere PTijzei. Woensdagmorgen stak het zes jarig zoontje van den heer Moermans aan, de Nijverheidsstraat van achter een stilstaanden auto plotseling de straat over Hij werd aangereden door een fietsrijder, waardoor het kind viel en eon hoofdwonde bekwam. Capelle a.d. IJssel. Tot directeur der Chr Gem. Z ang vereend ga ng „Looft den Heere" te Kralingsohe Veer is benoemd de heer P A. A. Kruithof, koordirigent en Muaaekleeraar te Rotterdam. Oranjevereniging. Glessendam. De feestcommissie, die in 1926 feestelijkheden had georganiseerd teT gelegenheid van het 25-janig huwe lijksfeest van de Koningin, heeft van het toen verworven saldo f 100 geschon ken aan de in de vorige week opge richte Oranjevereeniging „Oranje Bo ven". Raadsvergadering. Glessendam. Op Zaterdag 9 Augustus 193(i, des morgens 930 uur. komt de raad dezer gemeente bijeen om de vol gende agenda te behandelen: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenterekening over 1929 en benoeming, commissie tot onder zoek der rekening 3 Het vaststellen van verschillende verordeningen, betrekking hebbende op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. 4. OWerhandsohe verkoop vroegere openbare school in wijk C. 5 Verlenging huur asohhok en ge- meemtewon/ing. wijk C No. 212. Onze dorpsgenoot, de heer Ohr. de Kok. i# benoemd tot onderwijzer aan de opbare lagere school II te Hardinxveld. Zevenhulzen. Tot 2en ambtenaar ter secretarie ia benoemd de heer. A. de Groot, van Schiermonnikoog. De jongeheer P. van Vliet Gzn. legde met goed gevolg te Rotterdam het M U.L.O.-examen af De Chr. Gem. Zangvereeniging Eupbonia'' behaalde op het zangoon- cours van Woensdag te Huizen een tweeden prijs in de eere-afdeelmg. Dinsdagavond moesten voor den burgemeester een 12-tal jongens ver schijnen. die bij den landbouwer L. P. een bezoek aan den boomgaard gebracht hadden om peren of appelen te bemach tigen Met een flinke vermaning werden de knapen naar huis gezonden. Giessen-Oudekerk. De Gymnastiekver- eeniiging „O K. K." van Hardinxveld Giessendam. gaf Zaterdagavond op een stuk weiland van den heer H. Kuiper aan den Damachenweg een uitvoering Zeg, vind je haar aardiger dan mij. Crane? Sir Morecambe, die verlegen werd bij deze openhartige vraag, probeerde rich uit die moeilijke eituatie te redden door alleen maar te lachen, maar daar was Minnie niet mee tevreden. Praat je liever met haar dan met mij, Grane? i Ik vind U beide allerliefst, zei hij, rich volkomen bewust dat het niet ge paald de manier was waarop een chauf feur tegen de dochter van zijn werkgever behoorde te praten. Minnie lachte - Wat zou je meisje zeggen als ze wist dat je zoo'n betrek king had aangenomen? Ze weet dat ik er een zoek, zei hij. zo zou heef blij zijn als ze hoorde dat ik bij zulke aardige mensohen terecht ben gekomen Sir Morecambe begon te begrijpen hoe moeilijk het voor hem zou zijn om met deze nieuwsgierige en verstandige meisjes om te gaan en kwam tot de con clusie. dat het beter was om haar een beetje in vertrouwen ie nemen. Ik vind, juffrouw Miinnie. zei hij na een korte pauze, dait U nu net iemand bent om te begrijpen dat als een man om de een of andere reden een betrekking aanneemt, waartoe hij zich in gewone omstandigheden niet geroepen zou voe len. U zoo iemand de grootste vriende lijkheid kunt bewijzen door hern te ne men,. zooals hij zich voordoet. Ik ben aangenomen als ohauffeur..verder niet®. Wat kun je goed praten, zed Minnie koel Sir Morecambe tikte aan zijn pet, zoo- als ieder ander chauffeur zou hebben gedaan en ging naar de auto terug. Sadie kwam op haar meter tee en Zal ik je eens wat zeggen, Minnie. Er wa« niet zeer veel belangstelling. De nummers werden goed afgewerkt. Ook nu werden er weer speldjes verkookt tan voordoek der vereenigmg Hardinxveld. Tot hoofd der Openbare Lagere Sohool te Groote Lindt, gemeente Zwijndrecht, Ie benoemd de heer N van Dijl, thana hoofd van school I alhier. Dezer dagen slaagde voor de akte Fransch lager onderwijs de heer T. C. de Jong, onderwijzer aan eohool I al hier. Krimpen a.d. IJssel Van de lichting 1931 zijn tot gewoon dienstplichtigen be stemd: J. van Brandwijk, H. de Kwant, J. Nobel, J. Romeijn, P. Schoormans, C. de Vries, G. de Vries en J. de Vries Tot buitengewoon dienstplichtigen zijn be stemd: D. den Boer, A. Butter, A. van Dam, L. van Gog, J. C. de Groot, G. Jo ling, M. J. de Kwant, J. H. Luijt, G- Snoei, M. Twigt, J. Vermeulen, A. Visser en J. Westbroek. De drie leerlingen der U.L.O.- School, die aan het eind-examen hebben deelgenomen, zijn alle drie geslaagd. Ie weten: J. Schouten en A. Bogert alhier en mej. L. Twigt te Capelle a.d. IJssel Met ingang van deze week is de melkprijs met 1 cent per liter verhoogd Ontslagen. Krimpen a.d. IJssel. Bij C van der Giessen's Scheepswerven is wederom aan 18 scheepstimmerlieden ontslag aange zegd. De aalscholver ov»r den Oceaan. Lekkerkerk. De heer Jan P. Strijbos schrijft aan de „Telegraaf": Dit jaar schoot de heer Stveetfland te St Pauls in Minnesota (U. S A.) op een meer daar in de buurt een aalscholver Dat i® op zichzelf mets bijzonders. Toen de sohutter den vogel eohier eens nader bekeek, ontdekte hij aan een dor pooten een aluminium ringetje, waarin gegrift stond:: „59016. Museum Nat. Hist. Lei den Holland.". De heer Streofland, Ne derlander en geboren in Lekkerkerk, kende de soort heel goed uit de eenden kooi „Lekxioht" te Lekkerkerk en zond den ring naar een zoon van den vroe ge ren kooiker In Juni bezocht ik de aalscholver-kolonie te Lekkerkerk en ont ving toen den voetring, welke ik onmid dellijk doorzond aan prof dr. E D. van Oort. den directeur van het Rijke Mu seum van Natuurlijke Historie te Ledden. Daar bleek, dat de geschoten aalscholver in Juli 1928 als nest jong in d» aaloohol- verfcolomie te Lekkerkerk geringd was door den heer Fr. Havergphmidt te Utrecht. Hiermede is dus bewezen, dat de aal scholver den gahcelen Atlantisohen Oce aan over gevlogen is. een prestatie, waar voor we niets anders dan respect kun nen hebben. Ook voor andere vogelsoor ten, o.a. kopmeeuw en viechdief heeft het riogonderzoek bewezen, dat zij den Oceaan overtrekken, maar van dén aal scholver was het tot dusverre nog niet bekend. Dit merkwaardige geval moge tevens nog eens de aandacht vestigen op de belangwekkende resultaten van het ex perimenteel ringonderzoek, zooals dat thans in tal van landen plaat® heeft, een onderzoek, dat voor het bestudleoren van den onbegrepen vogeltrek onschatbare waarde heeft en. waaraan iedereen kan meewerken, door eiken ring, welken men bij een wilden vogel aantreft, onmiddel lijk toe te zenden aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, met vermelding van vindpla^s en datum en als het mogelijk is. ook de vogelsoort. Montfoort. Mej. G. van Wijk, wed. A. Verhoeff, is in staat van faillissement verklaard. (Jbrator Mr. H. L. M. Kramer te Juthpaas. Hoornaar. Onze vroegere dorpsge noot, de heer J. Zaanen, thans hoofd aan de openbare lagere school te Capelle, is in gelijke betrekking be noemd aan de burgerschool te Go- rinchem. In de week van 11 tot 16 Aug zal een collecte worden gehouden voor de stichting „Tehuis voor al leenstaande blinden te Wolfhezen. Je moet die man meer met rust laten, hij zal weggaan als je hem zoo lastig valt. Ik denk met dat hij in de stemming is om veel te praten. Minnie keek verschrikt op bij deze veronderstelling. Dat zou wel heel dankbaar van hem zijn, meende ze. We kunnen beter allebei binnen in den wagen gaan ritten, vervodgde de voorzichtige oudere zuster en hem aan zijn lot overlaten; de weg wordt moei lijker eni hij zal wel heusoh al zijn aan dacht voor zijn werk noodig hebben. Het was over zessen, toen de auto de hekken van Game Court binnenreed, het landgoed dat ze van Lord Cheviot ge huurd hiadiden Ze hadden gedacht om vier uur te zullen aankomen. Sir Morecambe vroeg rich af wat hij nu voor nieuwe avonturen beleven zou en 'hoe de rest van het personeel tegen hem zou rijn. Maar de meisjes hadden het zoe inge richt, dat de nieuwe chauffeur niet met de andere bedienden in aanraking kwam, hij zou een van de logeerkamers krijgen en een zitkamer. Sir Morecambe was heelemaaJ niet verheugd met deze schikking, want hij wist veel te goed dat hij nu bijzonder de aandacht zou trekken, wat hij juist had willen vermijden. Maar ondlertusschen bad hij een hee renleventje. Hij had prettige, goed inge richte kamers en het werk was niet zwaar. Morgen® reed hij met de fa milie uit en 's middags meestal il g een® en verder was hij veel in gezelschap van de familie, ofschoon hij liever op den achtergrond wa® gebleven, voelde hij toch 'groote dankbaarheid tegenover de beide meisjes, die zoo gauw ontdekt hadden dat hij meer dan een gewone HEVIG ONWEER. Beven vele plnateen In ene lend. Woensdag heeft boven Nijmegen en omgeving een buitengewoon hevig on weer gewoed, gepaard met zware regen en hagelbuien. Verschillende etraten kwamen onder water te ataan. Te Beek sloeg de bliksem in het oude gedeelte van hotel „Spijker", vlak bij de Duitsche grens gelegen, Dadelijk sloe gen de vlammen uit. De brandweer was spoedig met oen motorspuit en veel slangenmaterieel ter plaatse, doch een groot gedeelte is vrij wel uitgebrand. Te Woensdrecht is de landbouwer K., die in een naburige woning was gaan schuilen, door den bliksem getroffen en gedood. Voorts sloeg de bliksem te Soest in een geheel gevulden hooiberg van den heer G. van Hofslot aan den Zwarteweg Ds hooiberg brandde tot den grond toe af. Te Hoogveen sloeg de bliksem in de landbouwerswoning, bewoond door Al- bert Kist en eigendom van den heer G. J van Zalen. In een oogwenk stond hst geheele huis in lichte laaie Met moeite werd een varken uit het brandende per ceel gesleept. VAN DIJK EN STANNAGE. De Oceaanvlieger Evert van Dijk heeft met den marconist Stannage een bezoek gebracht aan de Philipsfabrieken te Eind hoven. Daarna is Van Dijk alleen naar 't plaatsje Vries, in Drente, vertrokken, om bij zijn schoonouders een i ge dagen rust te nemen. Stannage heeft besloten hedenochtend te 9 uur per vliegmachine van Schiphol naar Londen te vertrekken, vanwaar htj naar Proxton in Leicesterhire. waar zijn ouders wonen, zal terugkeeren. In de plaats zijner inwoning wordt den koe nen marconist door de bevolking een grootsche hulde gereid. In den loop van de volgende week zal Stannage naar ons land terugkeeren om een bezoek te bren gen aan Kingsford Smith. EEN WAARDEVOL LOTERIJ BRIEFJE. Een chauffeur kocht dezer dagen een loterijbriefje, een zoogenaamd „twintig je" van een kantoorbediende van de fir ma, waar hij ook in dienst was. Eenige dagen later kwam de kantoorbediende den ohauffeur meedeelen, dat er een ver gissing in 't spel moest zijn, want de automobilist had het briefje gekregen, dat den kantoorbediende toebehoorde en zoodoende had de kantoormeneer het briefje van den chauffeur. Deze ldatate was zonder bedenken genegen de briefjes te ruilen en hij zou er stellig niet meer over hebben gesproken, als niet nog op den avond van den ruil, bleek, dat op zijn eerste nummer de f 20.000 was ge vallen. Nu kreeg hij argwaan, hij riep den bediende ter verantwoording, maar die beweerde, dat hij toch niet had kun nen weten, dat zoo'n groote prijs nu juist op dat nimmer zou vallen. De chauffeur bleef het zonderling vinden en hij riep de hulp van de poli tie in. De kantoorbediende werd gehoord en aanvankelijk hield hij vol niet gewe ten te hebben, dat op het nummer een groote prijs was gevallen. Toen hij eens wat nader aan den tand werd gevoeld, bleek, dat hij de lootjes bij zijn broer had gekocht en dat die broer hem den dag van de trekking had opgebeld om hem te vertellen, dat op een van zijn nummers een prijs was gevallen Een paar uur la ter confereerde de jongeman met den chauffeur. Tengevolge van dit onderzoek heeft de chauffeur de hem toekomende f 850 uit betaald gekregen; de wat al te handige kantoorbediende kon met een fiksche srhrobbeering huiswaarts gaan. EEN FILM, DIE WERKELIJK HEID WAS. Avontuur van een filmheld. Douglas Fair bank, de bekende film held, die zich zoo gemakkelijk be weegt in de wereld van de fantasie, is Zondag in een film uit het wer- chauüfeur was en hem dienovereenkom stig behandelden. Maar zijn verlegenheid en rijn gevoel van onbehagen nam van dag tot dag toe. Vooral doordat Minnie liet merken dat rij hem verbazend graag mooht lij den en er steeds op aandrong dat hij met hun tennissen ging en roeien en rijden. Het gaf niet of hij al beweerde dat bij nooit op een paard gereten had, geroeid af een racket m de band gehou den had, ze geloofden hem niet Sir Morecambe wa® nu drie weken in rijn nieuwe betrekking en Eet* maakte hem onrustig dat hij niets van Pamela hoorde en dat hij haar niet kon laten weton waar hij was. Toen opeens ge beurde er iets. waarop hij wel in de al lerlaatste plaat® gerekend had. Hij was met de auto uit geweest en Minnie zat naast hem, dé twee andere ddines zaten binnenin. Juist toen hij de oprijlaan indraaide ontdekte bij twee mensohen..niemand ander» dan Bill Raggett en Hatty De vrouw deinsde achteruit en pro beerde zich achter haar man. te verber gen, maar Raggett bleef staan en beek Sir Morecambe met een triomfantelijken hlfk rechit in het gezicht. Sir Morecambe beheersohte rich zoo dat hij bun aankeek zonder een spier te vertrekken, maar rijn gericht was doods bleek, toen hij voor den te<gw,nig van Came Court stopte. HOOFDSTUK XIV. Gevaar? Za* Ja dte twee daar bij het hek •taan? vroeg Mlnnte. toen re aanstalten maakte om uit ds auto te «tappen, kelijke leven opgetreden. Een film. waarin hiï een minder heldhaftige rol speelde, dan het publiek van hem ge wend is. Zooals er meestal verschil is tusschen de werkelijkheid en de romantiek. Een inbreker nl. heeft Fairbanks in zijn prachtige landhuis te Los Ange les verrast. Doug, en Mary Pickford, zijn vrouw, waren van een "bezoek thuis gekomen. Mary ging onmiddel lijk naar haar slaapkamer en Fair banks bleef beneden. Plotseling ver scheen voor hem een jongniensch. dat een zakdoek voor zijn gezicht had en een revolver op het gelaat van Fairbanks richtte. Fairbanks zag zich verplicht goedsmoeds alsof hij nooit van zijn leven anders gedaan had. zijn handen omhoog te steken. De inbre ker wist blijkbaar niet, dat hij in het huis van Fairbanks terecht was ge komen ,want plotseling, toen hij zag wien hij voor zich had, ontsnapte hem de kreet: „Hé, het is Doug!" doch hij hield de revolver toch maar stevig op Doug gericht en deelde hem mede. dat buiten nog twee gauwdieven stonden te wachten en geld verwachtten. Er ontspon zich een gesprek tus schen den inbreker en Fairbanks over de eischen van eerstgenoemde, dal hierop, uitdraaide, dat de inbre ker bereid bleek zich te laten ofkoo- pen. Fairbanks bood hem vijf biljet ten van tien dollar aan, die hij eerst uit zijn slaapkamer haalde en wetite de inbreker snel in zijn zak liet glij den, waarop hij zich uit de voeten maakte. Het geheele incident verliep zon der dat Mary er iets van had ge merkt. Fairbanks was over het behoor lijke optreden van den roover nader hand zeer te spreken. Communistisch complot. In ver band met een communistisch com plot tot omverwerping der regeering van Cuba, zijn te Havana 70 personen e arrestee rd, onder wie Chineezen, panjaarden en Cubanen. De gear resteerde buitenlanders zullen gede porteerd worden. De politie 'heeft ontdekt, dat de roode propagandisten in correspondentie stonden met Mos kou en heeft propaganda-materiaal en brieven in beslag genomen. Vervalschte diploma's Wegens docomuutenvervalscliing in niet min der dan 194 gevallen, is tegen den directeur een er particuliere hoogere handelsschool in Boedapest, Edvin Roser en diens plaatsvervanger, Mik- sa Bader, een aanklacht ingediend. De beklaagden reikten, in samenwer king met drie andere leeraren, die mede aangeklaagd zijn, diploma s uit waarop zij de onderteekening Wan den inspecteur van het dtiddelbaar onderwns vervalschten. Aangezien de verval schingen van 1917—1928 duur den, is bovendien tegen een zeer groot aantal beambten in staats-, ge meente- en particulieren dienst, die zich tegen betaling de valsche di ploma's verschaften, op grondwaar van zij hun tegenwoordige posities verkregen, een vervolging ingesteld. ROO VERLIST. De nieuwste truc. Te New York hebben listige roovers een nieuwe toepassing ge geven aan hun snood handwerk. Drie goedgekleede mannen, van wie één zwaar mank ging en met moeite door de twee andere werd ohdersteund, betraden inde morgenuren het Or thopedisch Ziekenhuis, in East 59th Street. Op aanwijzing van een lid van hel personeel, werd den kreupele een ligstoel ter beschikking gesteld, waar in hij op den dokter zou wachten. Intusschen was ue cassière van het ziekenhuis, miss Elsie Ingalis, piet een bedrag van ruim 14.000 gulden van de Corn Exchange Bank op weg naar het ziekenhuis, voor het uitbe talen van de salarissen. De politie agent ,die haar als lijfwacht verge- Sir Morecambe eobrok bij die vraag, beet rioh op de lippen en vroeg kort: "Walk© twee? Maar Minnie vroeg niets meer. Haar nieuwsgierigheid wa® gewekt en re zag heel goed dat haar geliefde chauffeur heel verstoord was door de aanwezigheid van dde twee mensohen bij ihet hek. Ze sprong vlug uit den wagen en ver dween achter de struiken die rondom het hui® groeiden. Sar Morecambe keek schichtig! om rich heen en vroeg rich of wat zij van plan was te doen. Minn ie bad zioh voorgenomen om te onderzoeken wat die vreemde mensohen met Crane uitstaande hadden Raggett én Hatty waren dien dag uit dé stad gekomen en bet bad hun niet veel moeite gekost om te ontdekken waar de knappe chauffeur van.de rijke Ame- rikaansohe familie te vinden was Met de grootste moeite had Raggett van Hatty gedaan gekregen om mee naar buiten te gaan; de vtouw schaam de rioh langzamerhand hartgrondig over haar aandeel in de monsterachtige val sche beschuldiging tegen dén jongen edel man Minnie liep zoo hord re kon door het struikgewas tot ze bij het hek kwam. Daar zag ze diezelfde mensohen staan, blijkbaar in ernstig gesprek met elkaar. Ze stak den weg over en zed tegen Rag gett: Zoekt U hier leftand? Raggett was etom verbaasd; hij wa® juist bezig Hatty te bepraten om met hem bet park in te loopen en naar de garage te gaan. maar Hatty had er geen rin in en vond', dat bij beter wachten kon tot Sir Morecambe naar buiten *ou komen. fWM* vtmW nIHPt NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Srhoonhnv.rurti» Cour.nl (Hel rood. gevo.r In Chlno. I. Muuollnl «lek? Leer plicht ln Sovjet-Ruilond. u,t arooto 'beioradheid volgt men in hot buitenland de gebeurtenlosen thb»>> waar do ,tri'" tuMchen re- «Lrtnaatroepen en communitten nop SeuTan felheid verliest. Ènaei»»d beeft den knoop doonge- h,ït en een begin gemaakt aan de tusicbenkomst der vreemde mogend heden Woensdag heeft rich nl. een ifdeeling Brilsche infanterie, bestaan- do uit vijf officieren en 110 man- Khsppen van Sjanghai naar Hankow baeveu om daar de bemnnning van den ai ujDLi -w...., v- sterken De afdeeling is uitgerust met machinegeweren. Hen tweede afdee- iiniï ial heden volgen. Drie torpe- Kgcrs van het 24e flottille zijn te Hankow aangekomen en vier torpe dojagers zijn onderweg. De Britsche weihebbers der marine-depots in ttjna hebben opdracht gekregen, alle maatregelen te treïfen, die noodig ,im voor de bescherming van 't leven der Britsche onderdanen. Voorts treeft Japan 300 mariniers nitgezondon van Sjanghai naar Han- kau. De Ameriktansche regeerinfl heeft 'doen blijken, dat zij niet voornemens H eenigerlei wjjziiing in haar pc Utlek tegenover China te brenger De Amerikaansche schepen hebbei slechts order gekregen het leven en de eigendommen der Amerikaansche burgers te beschermen en dit zoo mogelijk zonder het gebruiken van geweld te doen. Intusschen kan het noodig blijken, dat er troepen landen om Ameri kaansche burgers uit het bedreigde gebied weg te halen en in zoo'n ge val zal daarvoor ook niet worden teruggedeinsd. Er zal echter geen sprake «ijn van een gezamenlijk op treden met andere mogendheden. Er is thans een zoo groot aantal buitenlandsche oorlogsschepen op de midden-Jangtse, dat vermoedelijk de rivierhavens wel veilig zullen zijn voor de communisten. Deze hebben tenslotte Sjangsja toch aan de regee- ringstroepen moeten afstaan en trek ken nu Oostwaarts op, waarschijn lijk naar Kiangsi en Zuid-Koepeh. Een dorp, Woejoean-ksien, is ten prooi gevallen aan een bandieten- overval. Er heeft een kort maar hevig gevecht plaats gehad, waarbij 200 der bandieten, jnaar ook ongeveer evenveel boeren en kooplieden ge dood zouden zijn. De bandieten heb ben ten slotte nog vlug een aantal huizen geplunderd en m brand ge stoken Het schijnt, dat nog meer dor pen dit lot hebben ondergaan Ook tegen dit gevaar is de hulp van de regeering te Nanking ingeroepen. Zij heelt wel zorgen aan het hoofd, want, zooals bekend, is en ook nog altijd de groote strijd tusschen de Noordelijken en Zuidelijken. In dezen binnenlandschen oorloq worden thana in Sjantoeng en Honan beslis sende gevechten verwacht. Feng Joe Sjiang trekt op naar Hankau en SoetsjauToe, terwijl Tsjang Kai-sjek tracht naar het noorden op te rukken. Een half millioen soldaten zijn bijeengebracht en meer afdeelin- gen zijn onderweg. L In kringen te Genève, die als wel ingelicht kunnen worden beschouwd gaat het gerucht} dat Mussolini era wordt volgehouden, geeft haar allen schijn van waarheid. Een dagblad correspondent te Lu- gano weet zelfs mede te deelen, dal de geneesheeren zouden hebben ge weigerd Mussolini een operatie te doe® ondergaan, omd^f zij vreezen, dat hij die niet zal kunnen doorstaan. In hoeverre een en ander waar heid bevat, zal wel spoedig blijken. 1 Van Sovjet-Rusland, waarvan door gaans weinig gunstige berichten zijn te vermelden, mag een enkele keer ook Wel eens wat goeds verteld wor den. De Sovjet dan. is druk bezig in Rus land de leerplichtwet in te voeren. Men wil een einde maken aan den ongelukkigen toestand, dat nog altijd het overgroote meerendeel der Rus sen lezen noch schrijven kan en het groote land daardoor steeds als de achterblijver onder de Europeesche staten wordt beschouwd. Blijkens mededeelingen van het telkscommissariaat van Onderwijs, wl door de invoering van den leer plicht de inrichting van 59.000 nieu we scholen noodig worden Er moe- en 40.000 leerkrachten worden opge- Jeid, terwijl van verschillende leer boeken 32 millioen exemplaren uitge geven moeten worden Reeds bij de Uitvoering van het eerste gedeelte van Je nieuwe leerplichtwet zal het aan- «1 schoolkinderen van 6 tot 9 mil- Uoen stijgen. Er komt heel wat kijken, als men J een land als dit, met dergelijke Maatregelen begint. Tijdens den storm van »e2e week is aan de Capelle-I.aan od H. ?mRewaaid. die Fn lijn val 'elefoonleiding terecht iwam. B«n oor alle draden afknapten, het- VRIJDAG I AUGUSTUS 1630 Ernstig ongeluk voorkomen. Bergambacht Bij den onbewaakten Di; w i Pi stuurder van een vrachtauto, die daar overweg aan de Dijklaan. had bijna weder een ongeluk plaata. De be reed had misschien geen erg in den trein of dacht nog te kunnen paa- seeren. Op het laatste moment be merkte de chauffeur, dat dit hiel ging, waarop door krachtig te rem men, de auto spoedig stilstond, doch reeds met de voorwielen op de rails. Door de oplettendheid van den ma chinist die den trein nog bijtijds kon doen stoppen, werd een ongeluk voor komen. Op de eierenveiling van de pluim veevereeniging V.Z.O.D., waren aan gevoerd 1400 kippeneieren. Besteed werd van. f 5.30 tot f 6 'de 100 stuks. Een klein meisje van buiten deze gemeente, dat per rijwiel door onsi aorp peddelde, scheen de rij kunst nog niet geheel meester te wezen, zoodat zij aan het einde van de Hoofdstraat, te water reed Door rappe banden was zij spoedig op het droge gebracht, zoodat hot on geluk goed afliep. INGEZONDEN MEDEDEELINQ. Gorlnchem. Voor het examen En- gelsch l.o. slaagde te Utrechtide heer W. C. van ,t Sant, alhier. Gouda. Voor het te Den Haag ge houden Mercurius-examen Engelscne Handelscorrespondentie slaagde de heer J. Zuidervliet, leerling van den lieer Chr. Lafeber. Gouda. De politie heeft een valsch bankbiljet van f 20 in beslag geno men. De belastingen. Krimpen auL IJssel. B. en W. stel len den gemeenteraad voor. de ge meente in de 6de klasse te rang schikken voor de heffing van de per- joneele-belasting en in ae 3de klasse voor de heffing van gemeentefonds belasting, verlaging van het aantal opcenten van de vermogensbelasting van 100 tot 50, heffing van opcenten op de personeele-belas ting in dier voege, dat behalve de tegenwoordige gemeentelijke opcenten ten getale van 50 tot 10Ö, de provinciale opcenten ten getale van 20 en de leeningsfonds- opcenlen ten getale van 10/20 worden overgenomen, derhalve een opcentenge- tal van 120/140; wijziging van de tarie ven voor de grondslagen paarden en motorrijtuigen in dier voege, dat daarmee worden overgenomen de tegenwoordige extra leeningsfondsop- cenlen op die grondslagen en heffing van 64 opcenten op de gemeente fondsbelasting. De belastingplichtige ingezetenen zullen ruim f 20.000 minder hebben op te brengen door deze regeling. „Kunst na Arbeid". Langerak-NleuwpoorL Ongeveer anderhalf jaar geleden werden de re- petitie's van. het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" bij gebrek aan belangstel- ing gestaakt en nadien jioorde men .ïiets meer van dit corpsThans kun nen wij echter mededeelen, dat er leekenen van leven merkbaar 5ijn. daar een drie-tal vroegere bestuurs leden. de heeren C Vuijk en J. Ha- kemulder te Langerak en de heer A. Slob te Nieuwpoort, in het café van den heer Oosterhout een bespre king hebben gehouden, om te komen tot wederoprichting van deze vereeni- ging. Besloten werd de oud-leden met deze plannen in kennis te «tellen en te trachten zooveel mogelijk deze. als mede nieuwe leden te werven Het is te hopen, dat de pogingen tot oprichting zullen slagen. Nleuwerkerk a.d. IJssel. De heer S. J. Polderman slaagde te Utrecht voor het diploma Fransch l.o. De heer J. M. Zaal is te 's Gra- venhage geslaagd voor het examen Hoogauitsch l.o. NIeuw-Lekkerland. Bij P. C. S. woei een schoorsteen van het dak Gelukkig was niemand in de nabij heid. Concert NIeuw-Lekkerland. Na aan den Mid delweg en op het dorp beurtelings een concert te hebben gegeven, heeft de muziekvereen. „Apollo" Woens dagavond de bewoners van Kinder dijk laten genieten van haar mooie muzieknummers Het plein voor "de 2e openbare school, waar de uitvoe ring werd gegeven, was stampvol. Het weer werkte gelukkig mee Oude water. Mej. de wed. G. v. d. HeedenWink is in staal van fail lissement verklaard met benoeming van Mr A F v. d. Bosch Ie. Woer den tot Curator. Polsbroek. De heer J. Zijderlaan leverde dezer dagen een vet kalf af. dat het respectabele gewicht had van 418 pond. Wijngaarden. Voor de lichting 1931 zijn als gew. dienstpl. aangewezen. P. Koorevaar Pzn. en H.' Blokland lol bui engew. dienstpl. Chr. de Jong Het mond- en klauwzeer begint hier sterk af te nemen, zoodat de aanduidingen dezer ziekte van de meeste boerderijen verwijderd afijn Thans komen echter weer gevallen voor van vlekziekte onder de var kens. IJsselsteln. De storm van Maandag jl. heeft hier aan het fruit veel scha de aangericht. De appelen en peren lagen als gezaaid onaer de boomen. Ook aan het te veld staand koren is veel schade toegebracht. De boomenverkooping. die gistermorgen voor de gemeente heeft plaats gen ad, beeft in tolaat opge bracht f 45.50. Gistermiddag behaalde de zang- vereeniging „Zanglust" op het con cours te Doorn, een tweeden prijs met 294 punten in de afdeeling Uit muntendheid. Bij de gemeente-politie zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gedeponeerd heerenrijwieL De verkoop van de speld jes voor de afdeeling „Groene Kruis", heeft in deze gemeente ruim f 96 opgebracht. Ottoland. Behalve het mond- en klauwzeer, heerscht onder de var kens de vlekziekte, zoodat vele koeien en varkens, de eerste door morih- en klauwzeer en de laatsten aan de vlekziekte sterven. Bij den storm van Maandag wer den ook hier verschillende boomen. omver geworpen en doorgebroken, pannen van de daken geworpen enz. Gelukkig zijn geen persoonlijke on gelukken voorgevallen. in. (sioti. Scholsn, fabrlsksn sn wsrk- plaatssn. Krimpen a. d. Lek. Aan de Com missie werd mededeeling verstrekt, dat zou worden opgericht een inrichting tot het malen van beenderen en pokhout voor de bereiding van veevoeder. Bij on derzoek bleek, dat dit zou plaats hebben in een houten schuur, staande op een stuk grasland, ongeveer 30 Meter uit 'n aantal woningen. Dezerzijds werden te gen deze oprichting bezwaren geopperd in verband met de mogelijkheid van lucht-verontreiniging en last van onge dierte als ratten, vliegen enz. Niettemin werd de hinderwets-ver gunning voorwaardelijk verleend, waar mede de Commissie genoegen kon ne men. Besmettelijke ziekten. Roodvonk. Gevallen kwamen voor te Bergambacht 3, Krimpen a.d. Lek 8, Schoonhoven 1, Ameide 2, Krimpen a.d. IJssel 14, Nieuw-Lekkerland 5. Nieuw poort 1, Stolwijk 12, Lekkorkerk 16. Lan gerak 1, Streefkerk 9, en Hekendorp 1. Totaal 73 gevallen (vorig jaar 75). Diphteritis. Gevallen kwamen voor to Bergambacht 5, Krimpen a.d. Lek 16, Schoonhoven 20, Lekkerkerk 2, Ammers- tol 1. Totaal 43 gevallen (vorig jaar 2). Febris typhoïdea. Gevallen kwamen voor te Krimpen a.d. Lek 1, Lekkerkerk 1, Langerak 5, Ammerstol 1. Totaal b ge vallen (vorig jaar 13). Alastrim. In verband met de vele voorkomende gevallen dezer ziekte wer den gemeentebesturen in overweging ge geven ruime gelegenheid te geven tot kostelooze inenting. Diphtheritis. In Schoonhoven werd herhaalde malen kosteloos ingeënt ter wering dezer ziekte. Langerak. Te Langerak deden zich gevallen voor van febria typhoidea (waaronder meerdere gevallen in één go- zin), zelfs met doodelijken afloop. Tot haar leedwezen moet de Commissie con- stateeren, dat daartegen niet aanstonds tegenmaatregelen zijn genomen, ö.a. ten opzichte van het melkvervoer. niettegen staande daaromtrent dezerzijds daarop was gewezen. Er was dus gelegenheid, dat de besmetting kon voortwoekeren, hetgeen zeer was te betreuren. Drinkwatervoorziening. Zeer vele gemeenten zijn thans voor zien van een drinkwaterleiding, ook die, waarin de Commissie hare werkzaamhe den heeft. Dit ia evenwel nog niet het geval met de gemeenten Bergambacht, Ammerstol, Vlist, Berkenwoude en Stol wijk. De Commissie heeft gemeend, dat het mede op haar terrein lag alsnog po gingen in het werk te stellen tot aanslui ting dier gemeenten bij een der waterlei dingen „Lek en IJssel" te Krimpen a.d. Lek, Schoonhoven of Gouda en stelde zich mitsdien met de besturen daarvan in verbinding. Het verkregen antwoord was van dien aard, dat de Commissie zich genoopt voelde zich tot de Raden dier gemeenten te wenden met de vraag, of afgescheiden van de kosten, zij in be ginsel ook bereid waren aansluiting te zoeken. Hoewel met eenige zekeiheid nog niets in gunstigen zin kan worden ge zegd, hoopt de Commissie toch, gezien de propaganda, welke ook door andere instellingen deswege wordt gemaakt, dat in 1930 belangrijke stappen door de ge meenten voor de drinkwatervoorziening zullen worden gedaan. Verschillende onderwerpen. Schoolhygiëne Met verv ijzing naar 't verslag over het jaar 1928 kan thans worden medegedeeld, dat verschillende gemeenten besloten zich aan te sluiten bij een kring, dip zich ten doel stelt een ge neeskundig onderzoek te doen Instellen naar den gezondheidstoestand van het schoolkind door een daartoe aangesteld arts. Deze arts zal geen particuliere praktijk mogen uitoefenen. U t de ge meenten heeft zich wepr een Commissie govormd die derp aan etegenheid nader regelt. Vermoede'i'k zullen nog in 1930 de werkzaamheden ven dien arts een aanvang nemen. De kosten worden be streden uit de van de provincie en ge meenten te ontvangen subsidies. S t o l w ij k. Het bestuur van het De partement Stolwijk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had plannen tot oprichting van een openlucht-zwembad, aan de grens van ds kom der gebeente, sn vroeg dienaangaande ds meening der Commissie. Na ter plaatse het terrein te hebben opgenomen, werd aan gemeld be stuur een uitvoerig advies uitgebracht. De Commissie was n.l. van meening, dat het terrein voor het beoogde doel gunstig was gelegen, n.l. aaD de vliet hij de spoorlijn; terwijl ook het water wel ge schikt werd geacht. In de eerste plaats moest een stuk weiland worden uitge graven, waarna o.m. tusschen zwembad en vliet een roostorwerk was te plaatsen. Of bovenbedoelde plannen Inderdaad verwezenlijk zullen worden, is dezerzijds nog niet bekend. Schoonhoven. Van verschillen de inwoners werd een klacht ontvangen over den toestand van de openlucht bad en zweminrichting aldaar, aangezien een grondige verversching van water niet kon geschieden. Vooral bij warm woer was dit een ernstig bezwaar. In overleg met en in tegenwoordigheid van de had- commissie had een onderzoek naar deze klachten plaats. Ook deze badcommissie was de meening toegedaan, dat verbete ring noodig was. hetgeen o.A. zou kun nen geschieden door de plaatsing van een motor, die het water geheel uit de zwem- en badinrichting werkte. Met vrij groote zekerheid is aan te ne men, dat aldus het water zal worden ver- verscht, nadat de in- en uitlaat mede zal zijn gewijzigd. Lekkerkerk. De afdeeling Lekker kerk der Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis was voornemens al daar te bouwen lighallen en vroeg des wege het advies der Commissie. Gead viseerd werd met het oog op een in de omgeving aanwezig ziinde boerderij met veestal en varkenshokken, de lighallen meer naar het Zuiden te verplaatsen al hoewel deze dan moeilijker te bereiken waren en de afstand van de kom der gemeente daardoor grooter werd. JAN DE BAKKER. Vrijdag 15 Augustus te 3 uur, zal in de Groote Kerk te 's-Gravenhage het Jan de Bakker-Gedenkraam onthuld worden. EEN NIEUW GODSDIENSTIGE SECTE. Eenige jaren geleden is in Polen een nieuwe godsdienstige secte ontstaan, na melijk de zoogenaamde vrij-religieuse „Gemeente der Liefde". Deze gemeento doet thans moeite ook in Duitschland ingang te krijgen. Ze wil bij verwerping van alle dogma, van de sacramenten en de liturgie religie als de doorleving van de eeuwige eenheid aller dingen opvatten en legt inzonderheid nadruk op de ideeën der weerloosheid, der geheelonthouding, op vegetarisme en zedelijkheid. De pu blieke toestanden in staat en maatschap pij wil men in den zin ongeveer van Tolstoi en Gandhi hervormen door af schaffing van allen dwang en van alle uitbuiting. De vergaderingen dezer kerk herinneren aan de samenkomsten der Kwakers; soms zit men zwijgend bijeen om gemeenschappelijk zich te verdiepen in innerlijke overdenkingen; soms wor den er vrije religieuse toespraken gehou den. Priesters, predikanten of ambten, heeft deze secte niet; in de gemeente heerscht de gedachte, dat alles moet gaan zonder eenige heerschappij. De leden der gemeente moeten den inwendigen geestes doop ontvangen hebben. DE BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN. De heer Eijgenraam, handelsconsulent van den Alg. Ned. Zuivelbond, van de boycotbewegmg, schrijft: „Het spreekt van zelf, dat onze bin- nenlandsche industrie, evenals de buiten landsche, niet-Duitsche leveranciers van zuivelwerktuigen, machines en andere in onze bedrijven benoodigde hulpmeststof fen de gelegenheid van deze bo\cot gre tig aangrijpen, om er bij onze fabrieken „in" te komen. Ook dit werken wij uiter aard in de hand. Onze „zwarte lijst" wordt steeds uitgebreid, maar ook het terrein van de expeditie kan in deze ac tie worden betrokkenl Hebben b.v. onze exporteurs, met name onze exportveree- nigingen en zelf-exporteerende fabrieken zich, al afgevraagd, hoe ook van hun kant aan de boycot-actie kan worden mee gedaan, door instede van wat tot nu toe gewoonlijk gebeurde, hun zendin gen naar Duitschland aan zuiver Neder landse he expeditie firma's toe te ver trouwen!" „Het is duidelijk," aldus de heer E., „dat het van de boeren zelf óók een zeer krachtige, daadwerkelijke steun verwacht wordt. Ook voor hén geldt het parool géén Duitsch veevoeder en géén Duit sche kunstmest voorloopig meer. Het gaat hier om een bedrag van pl.m. 60 millioen gulden per jaar. Langs anderen weg zal er eerstdaags ook het onze toe worden bijgedragen op dat de boeren, voor zoover noodig zich voor deze zaak stelselmatig mobilisee- ren. want ook déze dingen kunnen het best langs organisators hen weg ge schieden," aldus de heer Eijgenraam. Ds Duitscn-Finschs onderhands linden. De Finsche onderhandelaars zijn reeds Maandag te Berlijn teruggekeerd en de afgebroken onderhandelingen zijn hervat op uitnoodiging van minister Schjele. Men hoopt van Duitsche zijde by de hernieuwde onderhandelingen met Fin land te bereiken, dat de in het Duitsch- Finsche handelsverdrag bepaalde termijn van zeven jaar wordt opgeheven Men staat hier op het standpunt, dat de ont wikkeling der wereldmarktprijzen voor boter en kaas aan zoo sterke schomme lingen onderhevig is. dat men zich niet voor sen ioo langen termijn kan ver binden. De Finsche eieohen zijn bekend: zij komen neer op de omineuze p&rtiou- liere overeenkomst betreffende den in voer van een vast contingent boter sa kaas ln Duitschland. In bevoegde kringen te Berlijn worden de vooruitzichten der onderhandelingen zeer gunstig beoordeeld. De „Berliner Börsenzeitung" neemt het de Nederlanders kwaJijk, dat zij met een boycot beginnen, nu het een Duitsche invoerrechtverbooging betreft en het blad vraagt, waarom de Nederlanders géén stelling hebben genomen tegen Amerikaansche, Canadeesche, Australi sche, Chineesche, Indische, Spaansche, Italiaansche, Fransche, Poolsche en an dere tariefverhoogingen. Het blad ziet blijkbaar niet in, welk verschil er ia tusschen het verhoogen van een invoerreccht zonder méér hoe onaangenaam dit ook moge wezen voor de importlanden én: het schenden of ontduiken van een in een handelsverdrag neergelegde clausule van meestbegunsti- ring. INVOER VAN ERWTEN IN DUITSCHLAND. Sterke verhooging van het recht Gemeld wordt, dat de Duitsche retcee- ring voornemens is, gebruik te maken van de haar op 5 April door den Rijks dag verleende machtiging om verschillen de invoerrechten, waaronder dat voot erwten te verhoogen. Ze wil dit thans van 4 op 20 mark brengen, dus een ver hooging met 400 pCt. LAGE HOOIPRIJZEN. De lage hooiprijzen van tegenwoordig toonen wel weer eens voor goed, hoe snel het kan verkeeren met de prijzen van de landbouwproducten, zegt W. in „Da Boerderij". In sommige streken van ons land ziet men meerdere perceelen hooiland, die niet gemaaid zijn. De eerste enede staat nog op steel en de distels steken thans vaak een paar voet uit boven de witte doode zaai. Het hooi is zoo goedkoop, dat het ia streken, waar per dag f 5 voor eea hooier betaald moest worden nis» of nauwelijks loonend was de minder goede perceelen te hooien en te maaien. De verhuringen hadden dan ook meer malen plaats tegen prijzen, welke de wa terschapslasten nog niet goed maak ten. En hoezeer een rijke hooiooerst als van dit jaar voor zeer velen als een groote 7egen mag worden beschouwd is het an derzijds toch een feit, dat do hooiprijzen thans ineens veel te laag zijn. Voor wie hooiverkoop een belangrijk® bron van inkomsten vormt, zijn deze heol lage prijzen zoo'n schadepost, dat men er door in moeilijkheden dreigt t» gera ken. En zulke zeer lage prijzen hebben, af gezien hiervan vaak tot gevolg, dat er *ninder economisch met het gewas ge handeld wordt. Intusschen. nok thans kan het weer gauw veranderen. In een half jaar zijn de hooiprijzen gedaald tot op een derde deel van de prijzen omstreeks Nienw- jaar. Dat ze thans binnenkort weer drie maal zoo hoog kunnen zijn. dan thans, moeten we onmogelijk achten. Doch een natte herfst en een laat voor jaar zijn twee factoren, welke geweldige raten slaan in het best gevulde hooivak. En daarom ia het noodig ook thans het overvloedige gewas van de tweede snede mede zooveel mogejijk met eigen knech ten te winnen om de reserve voor eea volgend schraler jaar te vergrooten. Hun kameraadje gedood. Te Ulm, bij Liohtenau, werd oen 12-jarig knaapje vermist. Maandagmiddag werd in een beek zijn lijk in een zak gevonden. Het lichaam toonde sporen van een revolveir- ecbot. Uit het onderzoek bleek, dat de knaap -met twee 17-jarige jonggn® sa men geweest wa®. Dezen zijn gearresteerd en verklaarden, dat een hunner den knaap bij ongeluk beeft gedood, terwijl zij schertsten en dat zij toen uit angst het lijk ln een zak gedaan em dn de beek geworpen hebben. Een mislukte proefTer gelegen heid van de Tsjecho®lowak«ohe manoeu vres hebben vliegtuigen oefeningen in het bammenwerpen gedaan op de steden Pardubitz en Olmutz. De oefening hid mede ten doel de burgerij te leeren hoe zij zioh in geval van al aren voor lucht aanvallen moet gedragen Men had den mensohen verzocht dadelijk op het hoo- ren van sirenes en misthoorn de straat te verlaten em de kelders op te zoeken. De m'euwegriorigheid van de menigte bleek ec.hter te groot De meeste men- *rhen bleven in bun deur staan en staar den» nieuwsgierig in de lucht en verschei dene vrouwen, drie op de banken in d® parken en plantsoenen mten te hand werken. bleven rustic zitten. In plaat® van bommen wierpen de vliegers vlug schriften neer met een beschrijving van de verschillende soorten vliegtuigbommen en de verschrikkelijke uitwerking, drie deze kunnen hebben. VulcanIsche nassen. Ten,"®volge van de aardbeving in Ital'ë hee*t roh bij het dorpje Trevioo. in de huurt van Avellino. in de aarde een gat gevormd vin ongeveer 2 meter doorsnee, vraar- ir't voortdurend «toom nu heet® gassen opstijgen. MOORDZAAK V«OR OEN LAND RAAD. Dinsdag is voor den Landraad te T®- bingtinggi de behandeling aangevangen van de zaak togen den moordenaar van den 20-jarigen aas'stent der onderneming Lima Poeloeh der Cie. des Cauotchouc® te Parijs, den Kus Boris Dynine. Verdachte Djasman verklaarde dat d® heer Dynine hem naar aanleiding van het feit. dat hij te laat op het werk kwam, uitschold voor ,anak babi" (var- ksnskind) en ,.anak andjing" (hond®-

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 5