4 f Terug tot de natuur Vlaggen Cadeau! I Lijnzaad-Suikerkoekjes ül lïl. uerheurViiractiiuoBdertianiiei uiBl. hddi. BDsmgaard in oinrwaimtianii EIFRltlT LEVERTRAAN PAART. Aanbesteding Bouwland Weiland Een Woon- en Winkelhuis i Een Woonhuis Hofstede met L a n d e r ij e n Arbeidershuis Nuts-Spaarbank io. Hef Woonhuis po. Hef Woonhuis 3o. Hef Woonhuis LINCOLN Fords on. GRAM0PH00N ANTON C00PS Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws. HEEREN-BAAI Ingezonden Stukken. Van alles wat. Afloop Aanbestedingen Advertentiën. Lekkerkerk, Openbare Vrijwillige Verkooping. onder Waddinxveen onder Waddinxveen Oudewater Willige-Langerak. Notaris H. C. Kooi Willige-Langarak Rente3.6% BIJ DE Woensdagen 10 in 17 Sept. 1930, Gouderak, De nieuwe Ford Sedan-de-Luxe III. HotlaniscDB Haposim e> GreBiBinanH IWI Te zien en ie hooren 5SSSSS voor de varkens Drogist - Wijdstr. Gouda HANDELSDRUKWERK S. W. N. VAN N00TEN - Schoonhoven Keizerstraat 62—45 Gouda 29.8 eiwit, 9.4 vet, 7.2 7» suiker merk M.V. Ft- R0TTEBD1M= TWEEU» BMD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOW.ANP EN UTBECHT. gehmmlHurwnel» dmwift VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1BS0 Zaterdag 28 Augustus. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Orgeloonosrtj 9 uur Gramofoon; V.P.R.O. 1010.15 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.16 Mevr. de Vrioa—Ktllaromon draagt voor; 10.80 Ziekenuurtje; 11.80 Gramofoon; 12.10 V.A.R.A.-orkest; 1.40 Gramo foon; 2 uur y.A.RJL-Uedjes; 2.40 V.A. R.A.-orkest; 4.10 Voor amateur-foto grafen; 4.40 O na Huis een Tehuis; door T. Landré; 0.80 De heer G. J. Zwert- broek Over de Geschiedenis van den Radio-Omroep in Nederland; 0 uur Kinderuurtje; 7 uur V.A.R.A.-Varia; 7.10 Mededeelingen van het Reissecre- tariaat; 7.20 Gramofoon; 7.30 bij de Pomp; 8 uur V.A-R.A.-Orkest; 8.45 Hoorspel „Die duivelsche koelies" door het V.A.R.A.-tooneel; 9.10 V.A.R.A.- orkest; 9.45 Persberichten; 10 uur Mondaccordeonvereeniging; 10.20 V.A. R.A.-orkest; 10.55 Mondaccordeonver eeniging; 11.15 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8.159.80 Morgencon cert; 11.3012 Godsdienstig Halfuur tje; 12.15—1.15 K.R.O.-orkest; 1.15—2 Gramofoon; 28.15 Kinderuurtje; 5 0 Gramofoon; 00.15 Sportpraatje; 0.150.55 Gramofoon; 0.55715 Weekoverzicht; 7.157.80 Gramofoon; 7.308 Mej. Charlotte Kohier over: „Iets over voordragen"; 811 K.R.O.- orkest; 9.30 Nieuwsberichten; 1112 Gramofoon. Zondag 24 Augustus. Hilversum. ^.A.R.A. 9 uur Berichten voor P os td ui venlief hebbers; 9.05 Or gelconcert/ 9.30 Halfuurtje voor tuin- Üefhebbers; V.P.R.O. 10.80 Kerkuitzen- ding Spreekster: Mej. Dr. N. A. Brui ning; A.V.R.O. 12—12.80 De heer A. F. J. Portielje over „Een bezoek aan „Artis"; 12.802 A.V.R.O.-orkest en Zang; 2—2.80 Boekenhalfuurtje; 2.30 4.80 A.V.R.O.-Orkest en Piano-voor dracht; 4.806 Kinderzang; V.A.R.A. Brand in „De Jonge Jan", door Wil lem van Capellen; 0 uur Gramofoon; 0.30 V.A.R.A.-orkest; A.V.R.O. 8 uur Pers en Sportnieuws; 8.150.15 Strijk orkest; 9.150.55 De heer W. G. de Bas over „Heden voor honderd ja ren"; 9.55—10.40 Strijkorkest; Gra mofoon. Huizen. N.G.R.V. 9.80 Kerkdienst aan de Loolaan. Voorganger: Ds. H. J. E. Westerman Holstijn; K.R.O. 12.15 12.80 Toespraak van Pastoor L. H. Perquin; 12.30—1.30 K.R.O.-orkest; 1.302 De heer Kees van Hoek over „Schotland"; 24.30 uur K. R. O.- orkest; 4 305 uur Ziekenhalfuurtje: 5.50Kerkdienst; 7.458.15 De heer Dr. H. van Lieshout over „De zucht naar Vergeestelijking bij het opkomend geslacht"; 8.158.80 Cello-concert; 8.809.15 Goeden nacht, Buurtjel ope ra Comique in één bedrijf; 9.159.80 Nieuwsberichten; 9.3010.40 KJELO.- orkest; 10.4011 Klein Koor. Maandag 25 Augustus. Hilversum. V.A.R.A. 8«uur Orgelconcert; 9 uur Gramofoon; 10 uur Toespraak v. den heer G. J. Zwertbroek; 10.15 Frits Bouwmeester draagt voor; 10.90 Ziekenuurtje; 11.80 Gramofoon; 12.15 V.A.R.A.-orkest; 1.45 Gramofoon, 2.30 De heer Theo Thijssen leest uit „School land" en „Het grijze kind"; 8.15 Mej. To. van Wijk over „Het leven van den Parijzenaar"; 4.15 Orgelconcert; 5.30 V.A.R.A.-orkest; 7.15 De heer J. de Meza over: „Het leven der bijen"; 8 uur Inleiding concert Kurhaus door Eli Bomli; 8.15 Kurhausconcert In de pauze: Declamatie; Na afloop Pers berichten. Daarna: Declamatie; 11.10 Gramofoon. Hulzen N.C.R.V. 8.159.80 Concert; 10.30—11 Ziekendienst; 12.30—1.45 82e Orgelconcert; 8.15—8.45 Knippen en Stofverslering; 45 Ziekenuurtje; 60.30 Solistenconcert; 0.407 Gra mofoon; 77.80 De heer fi. J. van Engeland over „Gevaren van electrici- teit: 7.808 Platenconcert; 8—10.80 Ultzendavond; 10.8011.80 Gramofoon 10 uur Persbaniohten. haar man ondervonden had, zou niet Zoo gauw uitgewisoht zijn. Na een oogenblik aarzelen ül hij te gen Raggett? Wat had jij gedacht? Hatty trilde op haar beenen. Moet U weggaan? zei ze bevend en de klank van haar stem bracht Raggett tot de overtuiging dat de baronet zoo gauw mogelijk uit hun nabijheid moest verdwijnen. Natuurlijk, moet hij dat, zei Rag gett, U deed het bdtite met U te vermom men, Sir Morecambe. De baronet moest Jn zich zelf lachen om de onbeschaajMhnM van dezen raad, die hem gegeven^m'fl\door den man, door wiens meineed^WppSlbodzaakt was zich te verbergen, maai8 hij liet niets daarvan blijken en vroeg: Hoe dan? TT bent hier gekomen als chauffeur, die livrei zou ik dus maar verstoppen Ik zal vertellen wat U doen moet. Ik zal mijn vrouw naar de kamers sturen waar we logeeren, om een regenjas van mij te halen en een pet. Het is een groote pet, want ik heb hem overgenomen van iemand die veel grooter is als ik. Sir Morecambe bedankte hem kwasie- ernstig en Raggett sprong over een hek aan den rechterkant en liep een veld in, in de richting van het dorp. Nu kind, zei hij tegen Hatty, ga jij nu naar onze kamers om die pet en die jas te halen en kom dan gauw terug. Gauw wat, liefje! Hatty aarzelde een oogenblik en wierp een vluggen, angstigen blik op Sir Wo- recambe, en toen gehoorzaamde ze. Ze liep snel Verder door het veld, ter wijl de edelman, die geen lust had om verder te praten met den kleinen scha vuit, zoover mogelijk uit de buurt bleef. Het duurde niet lang of Hatty ter- ■cheen met dt kleedingetukken. Sir Mo- Tot diakan dar Ned. Herv. Eert van GiessendamNeder-Hardinxveld is in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer A. Eijkelenboom, be noemd de heer W. G. Kok te Neder- Hardinxveld. Aan den heer 0. J. Egas te Har- dinxveld is als laagste insohrijver ge gund de levering van 140 kub. M. grint voor den prijs van 2,87 per kub. M. voor rekening dezer gemeente. Giesstn-Nleuwkerk. Toen de vrouw van den heer M. dezer dagen aan het kleeren spoelen was op de Giessen, viel zij te water. Gelukkig werd het ongeval spoedig bemerkt en hielp men haar tij dig1 op het droge. Wegbesprosllng. Gi essen-O udekerk. Woensdagmorgen werd voor het eerst de weg alhier besproeid, Zooals men kan begrijpen, waren de in gezetenen hiermee zeer ingenomen. De busjes, die voor de zending ge plaatst zijn bij de uitgangen in de Ned. Herv. Kerk, hebben opgebracht ruim f 13. Groot-Amemrs. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienst jaar 1981 bedraagt zoowel in ontvang als in uitgaaf f 8098,20. Er wordt voor dat jaar uit de gemeentekas een subsidie ge vraagd van f 2000. Brandbluschmiddelen. Hardlnxveld. Deze week werden In Wijk B de brandbluschmiddelen be proefd. Alles bleek in de beste conditie te verkeeren en inzonderheid was men tevreden over de werking van den mo torbrandspuit-wagen „Fiat". We hopen voor onheilen als brand gespaard te blijven, doch, zoo noodig, beschikt onze gemeente over de beste brandbluschmid delen. We noemen de kranen op de wa terleiding, onze motorbrandspuit en ten slotte nog de handaanjagers, waarmede ook op de waterleiding kan worden ge werkt. Spoedig zal'de beproeving in wijk A plaats hebben. Op 18 September zal het bestuur van den Polder Hardlnxveld schouw drijven over alle wegen, voetpaden, wo- terkeeringen, alsmede over het opsnoeien der boomen. De bevolking dezer gemeente, die in het vorige jaar met 88 inwoners voor uitging, is in het eerste halfjaar 1930 weder met ruim 50 zielen toegenomen. Verwacht mag worden, dat aan het eind van dit jaar het getal inwoners de 6800 belangrijk zal zijn overschreden. Bij de brandweer in Wijk B zijn aangewezen als brandmeester en als as sistent-brandmeester de heer M. Stout. Hel- en Boelcop. Door den zwaren re genval der vorige week zijn de Polders gedeeltelijk ondergeloopen, zoodat aan de te velde staande vruchten veel schade is toegebracht. Sinds Maandag bleef men gelukkig van het overtollige water be vrijd. Baan gebroken. Hel- en Boeicop. Om kaas te gaan le veren had de veehouder V. alhier zijn paard gespannen voor een dissel wagen, naast het paard van den veehouder De W. Nauwelijks hadden beidje op de wa gen plaats genomen, toen opeens het paard van V. begon te slaan, met het ge volg, dat een been van V. werd stuk ge slagen en de poot van het paard op don dissel bleef zitten. V. werd per brancard van het Groene Kruis naar zijn woning vervoerd, waar dokter Bon van Lex- mond het been heeft gezet. Inmiddels werd ook het paard uit zijn hachelijke positie verlost. Het viel dadelijk neer, doch kon later weer op de been worden gebracht. Hooiberg afgebrand. Hel- en Boeicop. Een onzer inwoners, naar huis terugkeerende, ontdekte in den nacht van Zaterdag op Zondag j.L omstreeks 2 uur, brand in een hooiberg van den veehouder H. de Wildt Hij wekte onmiddellijk den eigenaar, wiens woning slechts met ben doorgang is ge scheiden van den berg. Daarna werd de opperbrandmeester en machinist van het gevaar in kennis gesteld. Inmiddels werd door buren het dak van het woonhuis recambe trok de jas aan, stak zijn eigen pet in den zak en zette de lakens,he pet op, Raggett's eigendom. Toen gihg Raggett tussohen Hatty en den baronet staan en wees naar een pad dat rechts van het veld liep en zei dat als Sir Morecambe dat pad volgde, hij een veilige beschutting zou vinden achter een groep boomen. Sir Morecambe luisterde en knikte zonder eenig teeken van dankbaarheid, toen pakte Raggett Hatty's arm en ging vlug met haar heen in een andere rich ting. De baronet, die deed alsof hij Rag gett's raad opvolgde, verdween vlug. Het was zijn plan na een poosje terug te komen en te probeeren Hatty alleen te spreken te krijgen en in gedachten liep hij steeds verder over de eenzame velden. Plotseling flitste er een vreeselijke ge dachte door zijn brein en hij bleef stil staan. Raggett wist welk gevaar hij van Hat ty te duchten had, nu zij tegen hem in opstand was gekomen, wist dat deze noiwcbe vrouw, die hij alleen getrouwd had omdat hij daar voordeel in gezien had, de macht had om hem te verraden en te ruïneeren, zooals hij het Sir More cambe had gedaan. En Raggett, die wreede nieta-ontzïen- de schurk, kon met deze vrouw, die hij haatte, in de eenzame velden doen wat hij wilde en nog een slag,die beter aan kwam dan de twee vorige, zou haar al tijd kunnen doen zwijgen. Toen deze gedachten vasten vorm had den aangenomen in zijn geest, keerde Sir Morecambe zich onmiddellijk om. Zou hij nog op tijd zijn? HOOFDSTUK XIX. Esn vrltnd In nood. Toen Sir Moreoambo dit alles over dacht had, verweet hij MohieU dat hij die met emmers water nat gebonden, tot dat de spuit arriveerde, die met drie stralen het vuur aantastte en den brand tot den berg wist te beperken, zoodat het woonhuis met de schuren kon wor den behouden. De berg eohter brandde tot den grond toe af, wat een groote schadepost voor De W. beteekent, daar deze niet tegen brandaohade is verze kerd. De motoripuit heeft thans zijn on misbaarheid aangetoond; was deze er niet geweest, dan ware een grootere ramp niet denkbeeldig geweest. De omwonen den hebben zeer veel tot beperking van den brand bijgedragen. De oorzaak van den brand is onbekend. De politie heeft echter de zaak in onderzoek. Krimpen a.d. IJssel. Het uitstel van eerste oefening aan G. F. Slotje ver leend voor den tijd van één jaar, is door den Minister van Defensie weder met een jaar verlengd. De collecte ten bate der Oranjever- eeniging „Trouw aan Oranje", heeft op gebracht bijna f 400. DE INBRAAK AAN HET ROKIN. De buil, ter waarde van f 20.000 gevonden. Twee ver- moedeltfke daders aange houden. Zooals bekend is in den nacht van 29 op 30 Juli de horlogewinkel van den firma Berkemeyer aan het Rokin te Amsterdam leeggehaald. Voor on- geyeer f 20.000 aan gouden horlo ges werd gestolen. Thans is de Amsterdamsche poli tie er in geslaagd den buit op te sporen en twee van de drie vermoe delijke daders te arresteeren. Aan de rechercheurs was het op gevaren,, dat een Duitscher telkens m gezelschap was van enkele beruchte Amsterdamsche opkoopers. De gan gen van dezen Duitscher, O H. ge naamd, werden daarop nagegaan. Het spoor leidde naar Arnhem. Zondag zijn de hoofdinspecteur Van Slobbe en de inspecteur Van der Heul naar Arnhem getogen. Met be hulp van de Amhemsche recherche kwamen zij het hotel te weten, waar de Duitscher kamers had gehuurd. Toen de beide inspecteurs aan het hotel kwamen was H. niet thuis. Zij hebben toen zijn bagage geïnspec teerd en vonden daarbij een zwaar valies, dat bij opening een groot aantal eouden horloges bleek te be vatten. Een kort onderzoek bevestig de ,dat men hier de horloges had. welke bij de firma Berkemeyer wa ren gestolen. Op sommigen stond de naam van de firma Vergeefs "heeft men op den Duitscher gewacht Na het vinden van den buit wist men ook de vermoedelijke daders van de inbraak. Het zijn drie goede bekenden van de politie. Twee van hen zijn Woensdag gearresteerd. Het zijn H J B.. die onder meer be* trokken was bij de inbraak van de firma Kan in de Reguliersbreestraat: de tweede is A J v Z. De derde is N. de V., de meest beruchte van de drie. bekend onder den naam van Witte Nelis. Hij oefent vermoede lijk het ambt van kellner uit en het is niet uitgesloten, dat hij zich op het oogenblik in het buitenland op houdt In hel ruim gevallen. Te Vlis- singen is op het Duitsche zeilschip „Peking" komende van Temeuzen en bestemd voor Hamburg, een matroos in het ruim gevallen Hij werd zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen Kind aangerand. Te Rotterdam heeft bij de zedenpolitie een vrouw uit de Tboolenstraat aangifte gedaan, dat een man haar zes-jarig dochter tje, dat op straat speelde, heeft mee gelokt naar de Nieuwe Plantage, waar hij heeft geprobeerd eneerbare handelingen met net kind te plegen. Door het schreeuwen van het meisje arme vrouw zoover van menschelijke hulp of mensohelijk gehoor had alleen gelaten en hij keerde op zijn schreden terug. Het waa ongeveer een half uur geleden, dat hij van hen was weggegaan en hij zag geen spoor van een van bei den. Hij was nu aan den rand van een van de velden en keek over de haag in het volgende, toen hij een eind verder het gekraak van takken hoorde. Het geluid kwam van achter hem en hij rende in de richting vanwaar het ge luid kwam, terwijl hij probeerde zoo goed mogelijk alles in de duisternis te onderscheiden. Na een poosje hoorde hQ het geluid weer. Hij fiep snel naar den hoek van het veld, waar het vandaan kwam en zag iets bewegen aan den anderen kant van de haag, die het veld, waarin hij zich bevond, scheidde van het aangren zende. Toen hij nader kwam merkte hij, dat er aan den kant van de haag een greppel liep en deze moest hij eerst over steken voor hij in het aangrenzende veld kon kijken. Nadat hij dit gedaan had, zag hij éch ter nog niets en bleef wachten. Eindelijk werd zijn geduld beloond. Aan zijn rechterhand, tusschen hem en een klein boschje, zag hij iets langzaam en geluidloos voortkruipen. Het bevond zich laag bij den grond en Sir Morecambe hield het eerst voor een schaap of een hond, maar de steelsche wijze, waarop de gestalte zich voortbe woog en de lange tusschenpoozen tus schen de bewegingen in, wekten zijn arg waan. Toen kreeg hij een onaangename gedachte. Misschien was het een politieagent die hem beloerde I Hij kende Minnie genoeg om te weten dat zij haar verhaal niet voor zich zou hebben gehouden en waar- ■chijnHjk zou de familie, die hem nu voor een moordenaar lou honden, de po- is een dame tusschen beiden gekomen die het kind heeft ontzet. De man. die een fiets bij zich had, wipt te ontkomen. Het meisje heeft van den dader een signalement opgegeven; voorts is er nog een getuige, die den man heeft gezien, terwijl hij voorbij fietste met het kind. dat nij goed, kent op zijn bagagedrager. Een opfJchtfter gesnapt. Een be jaarde dame vervoegde zich te Apel doorn bij de recherche met een door haar ontvangen ongeteekenden brief. Daarin vjus haar bevolen in het Oranjepark een enveloppe met een bedrag aan geld te deponeeren. De plaats waar de som neergelegd moest worden was nauwkeurig aangegeven De recherche gaf de dame den raad schijnbaar aan het schrijven te vol doen en een enveloppe met waarde- loozen inhoud op ae bewuste plaats .neer te leggen. De plaats werd toen door de recherche in het oog gehou den. Men had succes. Een 20-jarige jongedame uit Apeldoorn begaf zich naar de bepaalde plek en nam het couvert op. Zij werd onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebu reau geleid en aan een scherp ver hoor onderworpen. Vier grenssoldaten verdronken. Terwijl vier Italiaansche grenssolda ten met een veerpojnt de Adige wil den oversteken, sloeg de pont om. De soldaten werden door den stroom meegesleurd en verdronken. OP VREESELIJKE WJJZE TER DOOD GEBRACHT Het vonnis tweemaal uitgesteld. Eenige jaren geleden vestigde zich op het eiland Cuba een Tsjechische landverhuizer Johann Hlavacska ge naamd, die door de hoop daar werk te vinden uit het vaderland verdre ven was. In Havanna leende hij 'n schoone jonge Cubaansche kennen, waarvan hij zeer veel ging houden. Het meis je was echter aoor en door slecht en verstond de kunst van tijd tot tijd zijn geld los te krijgen. Om het meisje met te verliezen verviel de man tot misdaad. Hij zonk tenslotte zoo diep, dat hij een boer doodde om hem te berooven. Hlavacska werd tot den strop ver oordeeld. Het vonnis werd dezer dagen uit gevoerd en wel op deze wijze, dat de beul hem een strop om dien hals wierp en hem toen worgde Hla vacska liet zich rustig op een stoel binden, verklaarde zich met God verzoend en geen wenschen meer te hebben. Hierop deed de beul zijn plicht Nadat hij geen teekenen van leven meer gaf, werden 't touw en de boeien verwijderd. Hierop ging de beul met den advocaat neen. De laatste wilde Juist de dooden- kamer sluiten, wierp 'n laatsten blik op den veroordeelde en zag, dat deze zich nog bewoog. Terwijl hij en de beul van griezelige verbazing zich biina niet konden verroeren, sprong Hlavacska van zijn stoel op en riep: En ik' leef en zal leven. Men liet di rect de politie komen én beval deze Hlavacska, die door den beul slechts tot bewusteloosheid was geworgd, opnieuw te boeien. De veroordeelde verweerde zich als een bezetene, tegen deze nieuwe voltrekking van het vonni^en riep: U heeft het dood vonnis aan mij voltrokken, u heeft niets meer met mij te maken. Het is ee nrechteloosheid, die gij aan mij begaat, om mij tweemaal te dooden. Tenslotte moest hij het onderspit del ven. De beul, die zeer geschokt was, wei- 'gerde eerst het vonnis voor de twee de maal te voltrekken. Hiertoe moes ten hem eerst verscheidene bevelen gegeven worden Tenslotte werd 't Slachtoffer voor de tweede maal. doch nu inderdaad gedood. litie op de hoogte hebben gebracht, of hadden de bedienden het nieuws verder verteld en waa het soo bij de politie be kend geworden. Hij was daarom ook niet van plan de kruipende figuur direct te volgen, maar hij rekte zij hals uit om over de haag heen te zien, wat er verder gebeuren zou. Zonder twijfel begaf de gestalte zich langzaam maar zeker in de richting van het bosch. En Sir Morecambe bewoog zich zonder geluid te maken, vlak langs de haag in dezelfde richting. Het was eerst dicht bij den zoom van het bosch, voor hij zich met volkomen zekerheid ervan overtuigen kon, dat de kruipende figuur een menschelijk wezen was en op hetzelfde oogenblik zag .hij dat de gestalte plotseling overeind sprong en zich in de schaduw van de boomen verborg. Hoe vlug de bewegingen van de., an der ook waren, Sir Morecambe was -och in staat om nu te zien dat het niemand anders dan Raggett was. Hallo! riep Sir Morecambe. - Hal lo Raggett! Stop! Ik moet je hebben! Maar de man verdween uit het gezicht in het dikke kreupelhoud en bleef toen stil liggen, in de hoop zijn vervolger te binnen ontsnappen. Sir Morecambe wrong zich door de haag heen en vervolgde den schavuit, dien hij al gauw in het kreupelhout te pakken kreeg en hij trok hem mee naar het open veld. Zoo, zei Sir Morecambe, toen hij hem daar had, wat is er met jouw ge beurd en waar heb Je je vrouw gelaten? Raggett trilde van het hoofd tot de voeten. Mijn vrouw! stamelde hij, terwijl hij poogde erg verbaasd te doen, ze is naar de kamer en naar bed gegaan. Sir Morecambe keek oplettend naar INGEZONDEN MEDEDEELING. BCHTB FRJE6CHB De Schoolkwestie te Molenaarsgraaf en Brandwijk. Het besluit van Ged. Staten is geval len en de beslissing verhedgt ons. Niet dat we nu een juichtoon willen aanhef fen; de zaak is te ernstig en van te veel gewicht, dan dat er ook maar in een en kel opzicht hiertoe reden zou zijn. Want al zijn nu de gevolgen van onzuivere toe standen bezworen, hiermede zijn echter nog geen gezonde toestanden geboren. En dit nu zouden wij zoo gaarne willen, in het belang van het onderwijs en van de nijvere en goedwillende plattelandsbevol king, welke zich zoo gemakkelijk laat lei den en helaas ook wei misleiden. Groote verantwoordelijkheid rust op leiders ten plattelande, omdat men daar bij uitstek af gaat op persoonlijke anteceden ten. We willen toch even vaststellen wat de gevolgen zouden zijn geweest als uitvoe ring zou zijn gegeven aan do genomen raadsbesluiten. We willen ons daarbij breed instellen en de plannen Molenaars graaf en Brandwijk mede zien in het licht der plannen te Ottoland, alwaar men ook tot schoolhouw wil overgaan. Op on derwijsgebied zijn deze drie gemeenten bij uitstek aangewezen dit vraagstuk m samenwerking op te lossen De his torie is er om dat te bewijzen. We zouden dan hebben gekregen: I. te Molenaarsgraaf naast de bestaan de openbare school een bijzondere school; II. te Brandwijk naast de bestaande openbare en bijzondere school een tweede bijzondere school; III. te Ottoland, naast de openbare la gere school een bijzondere schooL Hierbij zij dan nog gewezen op de be staande bloeiende bijzondere school aan den Vuilen dam, welke door haar gemengd bestuur uit de drie verschillende gemeen ten voorkomend, als zoodanig zich zoo wel tot een Ottolandsche als Molenaars- graafsche én (of) Brandwijksche school karakteriseert, welke school zonder eenig bezwaar door leerlingen uit de drie gemeenten werd bezocht Deze drie gemeenten met een gezamen lijk inwonerstal van ongeveer 2500 naar ik meen, zouden dus zeven scholen hebben of per ruim 300 inwoners één school. Vergelijkenderwijs zou in mijn tegenwoordige woonplaats met 7CKX) in woners een totaal van 23 scholen ge rechtvaardigd zijn. We hebben er ech ter maarzes en dit aantal is ruim voldoende. Verder commentaar is overbodig. Een ieder voelt dat er iets niet in den haak waa. Hier ontbrak het opbouwend on samenbindend element We gaan ditmaal niet in op de argu menten van Ged. Staten waarop de ver nietiging berust We hopen echter dat geen gebruik zal worden gemaakt van het recht op beroep op de Kroon. Daar gelaten dat 'dit geen effect zou sortee- ren de argumenten van Ged. Staten zijn te steekhoudend om een andere be slissing te mogen verwachten zou het instellen van beroep het bewijs zijn dat men nog steeds niet tot het inzicht is gekomen dat men hier op den verkeer den weg is. Het gaat hier in de allereerste plaats niet om openbaar of bijzonder onderwijs. Het gaat hier om het waarachtig belang van de bevolkingsgemeenschap (gevormd door deze drie gemeenten) in haar ge heel. We leven in een tijd van geestelijke verwarring. De eenheid van ons volk komt meer en meer in gevaar en de ge volgen zijn telkens en op velerlei wijzen merkbaar. Een der groote oorzaken van dit verschijnsel moet worden gezocht in het groot aantal paffen richtingen of zijn gezicht, zoo goed als dat in de duis ternis mogelijk was, maar hij kon eerst niets ontdekken, behalve dat Raggett er erg nat en bemodderd uitzag, waarschijn lijk het gevolg van het kruipen over den grond. Waarom hield je je voor mij ver borgen? vroeg hij scherp. Ik wist niet dat U het was, ant woordde Raggett, na een oogenblik aar zelen, ik dacht dat het misschien iemand was die U achterna zat en ik had geen zin om mij te laten ondervragen, om dat ik het moeilijk zou vinden om een antwoord te geven. Sir Morecambe hield deze uitvlucht voor wat zij waard was; hij lachte alleen maar en zei: Wat heb je uitgevoerd? Uitgevoerd? Nietsl Maar Sir Morecambe liet zich zoo niet afschrikken. De man beeefte dat zijn tanden klapperden en zijn stem klonk onzeker en heesch. Hij hield de handen in de zakken en Sir Morecambe zag nu, dat zijn jas tot bovenaan was dichtgeknoopt. Na een oogenblik van stilte, waarin beide man nen elkaar strak aankeken, trok Sir Mo recambe plotseling de jas van den ander open en ontdekte de reden, waarom hij dit kleedingstuk zoo zorgvuldig dicht hield. Zijn vest wtas opengerukt, enkele knoo- pen waren er met geweld afgetrokken en zijn hemd was verscheurd en bevlekt. Sir Morecambe uitte een kreet en ter wijl hij Raggett met een krachtige hand vasthield, zocht hij met de andere in zijn zakken naar een doosje lucifers. Raggett deed een plotselinge poging om zich te bevrijden, struikelde echter en viel op den grond, terwijl hij Sir More cambe in zijn val meetrok. (Wordt vervolgd.) TW*€ü£ BLAD NIEUWSBLAD VOOfl ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Courant VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1930 8ecten, waarbij, om het ondersoheid aan te duiden, het uit partij-riohting en secte-oogpunt, een levenskwestie wordt om de tegenstellingen toe te spitsen, get wordt een volksontbinding van bo ren af. Daarom kunnen we niet genoeg je leiders op het hart drukken dat gij in deze hun taak verstaan en hun rerantwoordelijkheid gevoelen. Er is opbouwend werk te over. Laten we meer gaan zoeken naar gemeon- schappelij^en arbeid in eensgezindheid, *at zal leiden tot opbloei en opbouw. Wij menschen staan in wezen niet e0o ver van elkaar, ware het maar dat grij ons afstemden op een ernstig stre- ren en een eerlijk willen om tot elkaar te komen en met elkaar te arbeiden. Nogmaals, de leiders hebben hier een groote taak en verantwoordelijkheid. - Tot heil der geestelijke eenheid en tot bevordering der stoffelijke welvaart kun nen zij veel doen. Heerlijk werk en grootoche taak voor hen, die er den zin van vatten. Met dank voor de plaatsruimte, J. o. VONK, Oegstgeeet, 16 Augustus 1090. In orde. Zij: Ik kan heusch niet met je trouwen. Ik heb me voorgenomen om met een man te trouwen, wiens fortuin minstens vijf nullen heeft. Hy: Welnu. Mijn fortuin bestaat uit niets dan nullen. Een tegenvaller. Rechter: Waarom heb 'Je dit horloge van dien heer gestolen? Verdachte: Omdat ik dacht, dat het goud was. Nog een kwaal. Dokter: Dus voortdurend hoofd pijn, pijn in den rug. aanvallen van rheumathiek. Hoe oud is u, mevrouw! Dame: Vijfendertig, dokter. Dokter: Hm! Geheugenzwakte ook nog. Duidelijk. Klant: Het moet toch wel Inoei- l(jk zijn een landschap te schilderen. Schilder: Het is moeilijker om er een te verkoopen. Overstappen. Logementhouder: Maar, mijn heer, hoe komt U er toe om in nacht de beide bedden in gebruik te nemen? Gast: 't Was buiten mijnschuldl Ik hoorde in mijn droom duidelijk roepen: Haarlem overstappen! GEDAGHTEN. Is het niet altijd en overal waar dat de hartstocht de menschen weg sleurt van wat grootsch is en schoon, om hen te voeren naar wat grof is en leelijk? Geld is kracht, maar deze kracht in geluk om te zetten, verstaan de menschen niet. Spijs des levens is de arbeid; uit spanning mag niets anders „dail toe spijs zijn. Laten uw daden steeds in overeen stemming zijn met pw woorden en uw woorden met uw hart. Eenzaamheid is zoet; lediggang is bitter. Tegenspraak verlevendigt het ge sprek: daarom kunnen de hoven zoo vervelend zijn. Ameide. Aanbesteding van het grond werk op Woensdag den 20 Aug. 1930. Inschrijvers waren: G. van den Heuvel te Meerkerk voor f 1085; J. Bons te Wil- lige-Langerak f 895; W. Alblas e.a. te Ameide f 808; K. Hokke en J. Arken hout te Hekelingen f 749; Arie Mol te Hendrik-Ido-Ambacht f 740, D. Veen- vliet e.a. te Ameide f 737,50; G. Versluis Az. e.a. te Ameide f 724,40; J. van der Grijn Azn. e.a. te Ameide f 721; L. Vonk e.a. te Lopik f 097,50; C. van Steenis e.a. te Ameide f 080; J. den Braber te Lopik f 077,75; L. P. van Lomwei Azn. te Tien hoven f 579,99i. B. en W. hebben de gunning aangehouden. Rut gemeclter «n Wethouder, van zullen op Iiltrdag 30 Angasli» dn voormiddag, 11 uur, In het Ormeentehuia. in het openbaar sinbetteden, in mana lel boflwin ven 4 Arbeldtrs- woningen In blo'ken van 2 Woningen nel Scheurden ie Alrnilering. op een per ceel grond, gelegen a. d. Kirkveg. aldear. Beitelt Tetkenlng lij. t.gen betaling van f 2.— (reet. I I.— vanaf 21 Aug. a.a. verkrijgbaar bij den Qam.-Aroh O. van der VOIT, die tevens alle Inlichtingen veretrekt. De Burgemeester, ROOS De Secretaris, v. RIEMSD1K. De Nelarissen 0. Vot te Waddinxveen en B. II. Stumpnl te Leiden, zullen op VteBsdagen 27 Augustus en 3 September 1930, telkens v.m. 11 uur, In het hótel „De Unie" aan de Brug te Wad dinxveen,in het openbaar verkoopen: I. De perceelen in den Achterofschen polder, ten westen van de 4e Tocht, kadaster sectie A nos. 581 en 582, samen groot 2 07.40 H.A., met uitweg naar den Noordeindschen weg, over eigendom van dsn Heer JOOSThNS. Verhuurd tot blootschoof 1930 aan den Heer C. HAVENAAR. II- Een perceel In den Polder „De Pitts" kadaster sectie B no. 2972 groot 2.14.50 H.A., begrensd ten zuiden door eigendom van den Heer R. Oudijk, aan wien het is ver huurd tot Kerstmis 1980. Betaling 3 Nov. 1930. Uiten vanaf 1 Januari 1931. Aanvaarding, mits na betaling, bij het einde der huur. M Donderdag 28 Aag. 1930 »am. half acht (Zomertijd) in Café „DE ROOS" te Oudewater, van: met Tuin en Schuurtje aan de Peperstraat te groot 1.55 Are; en met voor- en achtertuin aan den Provinciale Weg aldaar, groot 1.60 A. Aanvaarding in genot en laaten hij de betaling 10 October 1930. Inlichtingen vers rekken Notaris- •enj. Th. WARNINQ te Montfoort «n Jhr, öOWIER te Oudewater* te Lopik zal bij inzet op Woensdag 10 September 1930 en bii afslag op Woensdag If September 1939 telkens des vooi m. 11J uur, Zomer tijd te Schoonhoven in het Café ÜrNH >^D Koestra it, ten verzoekt in de »rven Mej. de Wed Adr. EIK LENBOOM, publiek verkoopeni hen zeer goed onderhouden met twee Schuren, Hooiberg en verdere betimmeringen, benevens diverse perceelen uitstekend en een afzonderlijk itaand in de gemeente aan den Lrkdijk, groot 16.53.73 H.A. in 6 perceelen en Combinaties. De Hofstede met Land is verhuurd aan den Heer H. RIJNEVELD Wz., het Land tot 31 Dec. 1932, de Qe- bouwen en het Erf tot 30 April 1933, voor f 1800.— per jaar; het Arbeidershuis aan den Heer |OHS. VAN LENT tot 1 Mei 1930 voor f 52.— per jaar, Betaling der Kooppéningen 29 October 1930. Breeder bij biljetten. Hken werkdag te bezichtigen, de gebouwen alleen op Woensdag en Donderdag. Nadere inlichtingen ten Kantore van den Nètaria. Inlichtingen eiken Zaterdag van hall acht tot negen uur TE SCHOONHOVEN gegolfde en vlakke Asbsst- Cementplatsn Geïll. prijscourant g'Htis en franco op aanvraag Notaris A. T. van der Leeden te Ouderkerk a.d IJssel, ia voor nemens, bij inzet en afslag, op des morgeus ten 11 ure, in het Koffiehuis van C. OOMS te Oouderak, in het openbaar te verkoopen: rt no. 22 met erf en grond, staande en gelegen onder de Gemeente stri kkende van de dijkskruin tot it inet de akwetuing, belend Noordoost \X van der Vlist en Zuidwest t. !Jro*man groot 12 Aten, 20 Centiare n. Bij monde verhuurd aan H. Hoera voor f 7.50 per weck. no. 101 met erf aldaar, in het dorp, strekkende van de dorpsstraat tot de zelling, belend Noordoost W. van Rooijen en Zuidwest de Weduwe K. G. Smidt, groot 92 Centiaren. Hij monde verhuurd aan O. Rietveld voor f 5.— per week. .no. 6 met erf en grond aldaar, bi) het dorp, strekkende van Ch. Koot tot L Both, belend Noord oost J Kasbergen en Zuidwest de Polderkade, groot 3 Aren, 5 Centi aren. Vrij van huur. Te aanvaarden bij de betaling der koopsom op dan 20en t >ctobfc 1930. 'n Mooie naiomor ook voor uitstapjes. Rugzakken, Fiets- tasschen Reismanden (7 maten) Verrekijkers Stofbrillen - Zonne brillen - Padvindersmeasen en Fluiten - Emailborden Vouw- bekers, Veldflesschen - Vouwkruk- jes - Visch Vlinder- en Schelpen- netten - Deeihengels en Vlschgerel. BAZAR „DE POTTEMAN", Eind, Qorcum. r De FORD brengt D en de uwen oil de drukte en het geroezemoes van de groote «eden langs den kort«en weg naar buiten, in de weldadige, kalme omgeving van bosch en heide en groene beemden of aan het strand met het kalmeerend&rhythmevan den golfslagterug tot de natuur to de ges makkelijke fauteuils van een Sedan, een Spojcn Coupé, een Roadster of een Cabriolet Terug tot de natuur! zónder dat U een enkele van de tallooze geriefelijkheden, waaraan de moderne mensch gehecht is, behoeft te ontberen. Maar daar» enboven brengt de FORD in uw dagelijksch leven de alomtegenwoordige hulpvaardigheid en dienst- rrnnn PrniTirrin urn Blauwstrast 19, t» Boud» Dir. Hl van dar Graaff Da Bank haaft o.a. tan doal Hat varitrakkan van voorschotten bl| 't aanschaffen van vaa Da Bank gaeft ook uit schuldbrieven In stukkan van f SO IOO.- an f 250.- rentende 6% willigheid der FORD-SERVICE! .i: m mFnFRi ANOSCHE FORD AUTOMOBIEL RUBRIEK.RCftTERDAM Official Ford Dealer: A. Schakel, Schoonheden. Official Ford Lincoln Dealer: M.V. Tresfon Co's Automobielbedrijf, Rotterdam. bi| JAN BROUWER Haven 68, Sohoonhsvan een zeldaaam aoort van met wonderbaarlijk zuivere weer- gava. Tsgen billijken prijs over te nemen. Verkrijgbaar bij Spoedig Net - Billijk Gedurende de komenden week geven we, zoolang de voorraad strekt, een VLAG CADEAU. bevatten Analyse Rijksl. Proefst., Wageningen

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4