Renienlersuisning irj Meubilaire oederen UrlluilUlgsuerhooplng HOFSTEDE HOFSTEDE Fordsorv Bericht Yan Inzet HUIZEN, Een Huis Grasland Hooiland Grasland Een Huis Een Pand PE FORD GAET VOOR DE BAET UYT Graaïsfroom'sverp. Roomboter GOEDE VRUCHTBOOMEN - - TWEEDE BLAD Kaas en Kaasmaken. Gemengd Nieuws. Wat geeft de Radio? Van alles wat. Burgerlijke Stand. Advertentiën. WILLIGE-LANG E R A K roiaai 18.53.73 hi litems 133350- H. C. Kooi, Notaris A T. van der Leeden onder Gouderak, Openbare Vrijwillige Verkooping. Notari» B. J. Teijinck vriid&oen 18 88 28 sspiemher 1830, DE KAPITALE Wei- en Hooiland Bergambacht Openbare Vrijwillige Verkooping Notaris Mahlsteda Ammentol Ammerstol Bergambacht Bergambacht Bergambacht Een Woonbouwhuis A. G. COOL te IJsselstein Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris Nic Treurniet te Moordrecht, te Groot-Ammers Notaris H. 0 Boks F LINCOLN J.A.BUSÉJr.«Zn. y„ A.LEWEN5TEIM Het is Lewenstein's kwaliteii dis nimmer verslijl KLEIWEG 88, GOUDA NIEUWSBLAD VOOR ZUTD-HÖOLAND EN UTBlgHT, fWdonfiovtnscfis Courant VRIJPAQ IS SEPTEMBER 1030 Voor deze gemeente is het tijdstip van inlevering van verstrekte rijksgoede ren, van gewon® dienstplichtigen van de landmacht, die naar de aanvullings reserve overgaan, gesteld op 13 October 1030 te Vianefi in het gemeentehuis des namiddags 2 uur. Het betreft hier de lichting 1915. Hekendorp. In den ouderdom van 78 jaar is overleden de heer Joh. Kramer, oud-gemeenteontvanger der gemeente. De overledene vervulde thans nog de betrekking van secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim, van pen ningmeester van den polder Oukoop en maakte ook nog deel uit van de commis sie van Godsdienstige belangen. De werkloozen. Krimpen a.d. IJssei. Nu vele werk loozen tijdelijk werk gevonden hebben bij het graven vcor de waterleidingbuizen en voor verbetering *van dëh spoordijk onder Moordrecht, zal het aantal uit gezondenen naar het Witte Veen in Drente, te beginnen met a.s. Maandag, aanvankelijk kleiner zijn dan werd ver wacht. Krimpen a.d. IJssei. Het gezin van den heer G. B. werd dezer dagen voor de vierde maal verrijkt met een tweeling. Langerak. Deze week werd H. v. M. door een meelwagen overreden. Na ver bonden te zijn bleek het, dat het been net boven de knie slechts een weinig was gekneusd. Onder de schooljeugd komen veel gevallen van waterpokken voor, zoodat enkele klassen schier ontvolkt zijn. Staking van straten makers. Oudewater. Het straatmakerspersoneel op den provincialen weg van hier naar Willeskop, hoofdzakelijk uit Duitschers bestaande, is in staking gegaan, mede na overleg met de Duitsehe organisatie. De staking omvat 10 a 15 personen en staat onder leiding van den Alg. Nederl. Bond van arbeiders, werkzaam bij etjra- ten- en wegenbouw. ONZE KAAS IN ENGELAND. Als we aan de hand van de cijfers over 1927, 1928 en 1929 onzen totalen kaas- uitvoer op 95.000 ton per jaar schatten, dan noemt Engeland daarvan ongeveer 1100 ton per jaar of 12 pCt af. Van on ze volvette kaas neemt Groot-BrittanniS slecnts 5 pCt., ^gLn de 40+ ongeveer 5— 0 pCt., van de 30+ ongeveer 7.4 pCt. in 1927, bijna 13 pCt. in 1928 en ongeveer 12K pCt. in 1929, van de 20+ ongeveer 13 pCt He: jeemt meest 20+ Goudsche en Edammer, wat 30+ Edammer en bo vendien nog al wat 40+ Edammer. Er gaat di s veil goedkoop® Nederlandsche kaas naar Gvo t-Brittannië, die meest .u de volksklasse wordt gegeten. Verreweg de meeste kaas, die Engeland invoert, komt uit zijn Dominions.. Van de landen bulten het Britsohe Wereldrijk importeert Nederland de grootste hoeveelheden kaas Van 500 winkels, die eens voor een onderzoek werden bezocht, waren er 84, die Goud sche kaas, 242 die Edammer kaas, en 52 die beide aanboden. Echter gaan beide kaassoorten in populariteit achteruit. Sommige winkeliers hebben den handel in onze kaas geheel opgegeven, voor anderen wordt de vraag zoo gering, dat het nauwelijks nog de moeite waard wordt geacht haar in voorraad te heb ben. De meeste eerste kwaliteit Goudsche kaas wordt door de Joodsche bevolking gegeten. In verschillende winkels In Jood sche buurten wordt bijna uitsluitend Goudsche kaas verkocht. Edammer kaas vindt een grooter afzetgebied dan Goud sche kaas. In 50 pCt. der winkels werd deze kaas aangetroffen en in 81 pCt. der groote zaken. In enkele winkels had men Edammer kaas in twee kwaliteiten; maar doorgaans biedt men slechts één kwaliteit aap. ERNSTIG ONGELUK OP EEN RACE BAAN. Motor-racer gedood. Woensdag heeft op de Stadionbaan te Amsterdam een droevig ongeval plaats gehad. Een der motoren sloeg bij de training over den kop. tengevolge waar van de berijder, de 35-jarige motorra cer E. Helders, om het leven kwam. Hel ders reed al eenigen tijd op de baan. Hij kwam bij een zijner ronden met groote snelheid uit de bocht nabij de Marathon tribune en zou juist het rechte stuk voor die tribune opgaan, toen hij door nog niet opgehelderde oorzaak, eensklaps het stuur van zijn Ace-motor kwijtraakte. De machine, die een snelheid had van ongeveer 100 KM-, begon te slingeren en schoot tegen de houten balustrade voor het rennerskwartier. De berijder werd er afgeslingerd en schoof een eind over de baan voort: de motor sloeg eenige ma len over den kop en bleef toen deerlijk gehavend liggen Juist terwijl het hout van de balustra de in stukken brak. kwam Blekemolen met zijn fiets aan de hand naar buiten Hij kreeg een stuk hout tegen het hoofd en eenige andere stukken tegen de bee- nen. waardoor lichtewonden ontstonden. Helders werd zeer ernstig gewond op genomen door den Geneeskundigen Dienst en zieltogend per auto-ziekenwa gen naar het Tesselschade-zieken- hui8 vervoerd, waar hij korten tijd na "Vrinenkomst overleed. Blekemolen heeft den jroëden afloop te danken aan het feit. dat hij zijn lederen valhoed op had. Toch was hij door het gebeurde zeer overstuur Ook hii werd weggebracht en heeft eenigen tijd rust genomen om weer op verhaal te komen. Zijn rijwiel was door de wegvliedende stukken hout van de balustrade bescha digd Blekemolen hoopt Donderdagavond op de wedstrijden uit te komen. INBREKERS AAN HET WERK Vier brandkasten geforceerd. Geringe buit. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben te Rotterdam inbrekers hun slag geslagen in het kantoorpand Mor- curius, aan de Boompjes no. 40, waar zij vijf kantoren hebben doorzoent, vier brandkasten geforceerd, tal van Frhrijf- bureaux geopend, vele kasten doorzocht, maar waarbij zij zich met een buit. die in waarde ver beneden hun verwachtin gen is gebleven, tevreden hebben moeten stellen. Ongeveer f 900. een fiets, eenige papieren en een verguld zilveren me daille, benevens een paar sigaron, vorm den den totalen buit. Gebleken is dat de inbrekirs fch Dinsdagavond, tegen den tijd, dat het kantoorpand zou worden gesloten, heb ben verstopt in de kolenkast van «en leegstaand kantoorlokaal, dat gelijk vloers aan de voorzijde is gelegen. Toen het pand verder geheel was verlaten, zijn zij aan den slag geeaan In de keu ken, welke niet was afgesloten, vonden zij een pakje met een groot aantal sleu tels waarmee zij de verschillende kan toorlokalen konden binnenkomen. Het eerste bezoek gold het kantoor van du firma Binnenveld en Scheller, dat gelijk vloers aan de achterzijde van het pard is gevestigd. Hier hebben zij de brand kast opengewrongen, laden van schrijf bureaus opengebroken, maar nieks van hun gading kunnen vinden. Mét enkele si- en ren uit een van de schrijftafeltjes leb ben zij zich tevreden moeten stellen, waar na zij naar de tweede verdieping zijn ge gaan. Aan de achterzijde ligt daar het kantoor van de N V. Julianaveam. Daar hebben zij een geldkistje opengebroken en een schrijfbureau doorzocht Deze a«beid leverde 60 cent op. Vervolgens zijn zij naar de voorzijde van het pand gegaan, Zaterdag 13 September. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Orgelconcert; 9 uur Gramofoon; V.P.R.O. 1010.15 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht uit „Armenschool"; 10.30 uur Ziekenuurtje; 11.30 uur Gramo foon; 12.15 uur V.A.R.A.-Orkest; 1.30 uur Gongree van N.V.V. en S.D.A.P.; 4.30 uur Voor Amateurfotografen; 5 uur „Ons Huis een Tehuis" door T. Landré; 5.30 uur De heer H. J. Wie link over: Dé Passiespelen te Oberam- mergau; 6 uur Kinderuurtje; 7 uur Congres van N.V.V. en S.D.A.P.; daar na „Bij de Pomp" en V,A.R.A.-Orkest; 10 uur Persberichten; 10.15 uur Saxo foon-concert; 10.30 uur V.A.R.A.-Or kest, 11 uur Vervolg Saxofoonconcert; 11.15 uur Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8—9.15 Concert; 11.80 12 Godsdienstig 'halfuurtje; 121.30 K.R.O.-Trio; 1.30—2 Gramofoon; 2— 8.15 Kinderuurtje; 8.153.45 Vragen- halfuurtje; 56 Gramofoon; 66.15 Sportpraatje; 6.15—6.55 Gramofoon, 6,55'7.15 Weekoverzicht; 7.157.80 Praatje over Schrijfcursus, 7.308 Voordracht over het „Rijksmuseum"; 8—11 K.R.O.-Orkest; plm. 9.30 uur Nieuwsberichten; 11—12 Gramofoon. Zondag 14 September. Hilversum.* V.A.R.A. 9 uur Berichten voor Poetduivenliefhebbers; 9.05 uur Orgelconcert; 9.80 uur Tuinbouwhalf- uurtje; 10 uur V.A.R.A.-Orkest en Voordracht door Martien Beversluis, 11.45 uur Meeting tegen de Vlootwet plannen te Amsterdam;; 12.50 uur ld. te Rotterdam; V.A.R.A.-Orkest; 3 uur JJitzendmg van de stoeten in Amster dam en Rotterdam; 5 uur Voordracht door Willem van Cape 11 en en Gramo foon, V.P.R 0. 0 uur Ziekenhalfuurtje 7 uur Uitzending van den Jeugdienst; A.V.R.O. 8 uur Pers- en Sportberich ten' 8.10—9.10 Concertgebouw-orkest, 9 9 20 Zangvoordracht; 9.209.40 A.V R O.-Orkest; 9.40—9.55 Voordraoht door Vr. W. A. Kamp; 9.5510.10 Voortzetting Concert; 10.10tO 20 Zangvoordracht, 10.20—10.80 Weder- optreden van Mr. W. A. Kamp; 10.80 11 Voortzetting Concert; 11—12 Gram mofoon. Huizen. N.C.R.V .8.259.20 Morgenwij ding; K.R.O. 10.80 uur Plechtige Hoog mis; 12-1.30 K.R.O.-Orkest; 1.30—2 De heer E. J. A. M. Hooraik over: De Chartreuse van la Valsainte; 2 2.310 Literair halfuurtje; 2.304.80 K.R.O.-Orkest; 4.80—5 Ziekenhalfuur- tje, NG.R.V. 5.20 uur Kerkdienst Voorganger Ds. J. C. Wolthers, Ned. Herv. Predikant te Onstwedde; K.R.O. 7.458.10 Pater Dr. J. Onings over: De vrouw in de middeleeuwen; 8.15— 10.40 Opvoering van „Die Schöpfung" door de R.-K. Oratorium Vereeniging te Haarlem; 9.15—9.80 Nieuwsberich ten; 10.40—11 Klein Koor. Maandag 15 September. Hilversum. A.V.R.O. 8—9.56 Gramofoon; io__10.1ö Morgenwijding; 10.3012 A.V.R.O.-Orkest en Zangvoordracht; 12.152 Harmonie-Orkest; in de pau ze Gramofoon; 2.803 Gramofoon; 8 4 Orgelconcert; 44.30 Gramofoon; 4306.30 Kinderuurtje; 5.306.45 Orkest Asta-Theater; 6.457.15 Xylo foonconcert; 7.157.45 Boekenhalfuur- tje; 810 Omroep-Orkest; 10 uur Pers berichten; 10.10—10.25 Voortzetting Concert; 10.2510.45 Ensemble Doeke Stuurop; 10.4511 Voortzetting Con cert; 1112 Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8.159.30 Morgencon cert; 10.3011 Ziekendienst; 1111.30 Chr. Lectuur; 12.301.45 85e Orgel concert; 2—2.85 Uitzending voor scho len; 3.153L45 Knippen en Stofversie- ren; 45 Ziekenuurtje; 56.30 Solis ten-concert; 0.400.45 Gramofoon; 6.457 De heer J. F. van der Sloot over zijn cursus Engelsch; 78 De heer Dr. P. Stegenga over; Wat is wijsbegeerte; 810.45 De heer Dr. H. W. v d. Vaart Smit over Het Ned. Ghr. Persbureau; Concert Chr. Radio-or kest; 10 uur Peraberichteii; 10.45— 11.80 Gramofoon. zen Kinch's kantoor. Het was niet veel zaaks, dat kantoor, ofsohoon Hazen er best een behoorlijker op na kon houden. Het was twee trappen op en een zolder kamer en slecht verlicht. Een klein kacheltje maakte de atmosfeer ondrage lijk. Er waren een tafel en twee stoelen en er stond een brandkast in den hoek, ofschoon ik geloof dat je het ding met eën schroevendraaier kot openen. Ik ont moette hem p doe tran Hij zei grimmig: Ik ga telefoneeren. Ze zeggen dat de weg onbegaanbaar is. Hij had geen te lefoon op zijn kantoor, hij gebruikte die uit den winkel beneden. Typische zuinig heid van Hazen. Ik zal boven wachten, zei ik. Gft je gang, was het antwoord. Ik ging 't kantoor binnen en probeerde het venster te openen, daar het smoor- heet was, maar het was vastgespijkerd. Toen kwam Hazen mopperend de trap op. Die vervloekte sneeöwl zei hij. De telefoonleiding is gebroken. Welke? Die naar mijn huis, man. Wou je telefoneeren dat je. Ik kan vanavond niet naar huis. Je moet maar naar een hotel gaan. Ik knikte goedmoedig. Best, jij zeker ook? Ik slaap hier, zei hij. Ik keek om mij heen. Er was geen bed, geen slaapgelegenheid, of het moesten die twee stoelen zijn. Hij zag mijn blik en zei woedend: Ik heb hier wel eerder op den grond geslapen. Je wilde je vrouw zeker telefonee ren, dat ze zich niet ongerust hoeft te maken Pfftl Ze kan naar de pomp loopen, zei Hazen Ik wou naar mijn kleinen Jongen vragen. Zijn oogen werden groo- Capelle a.d. IJssei. Blijkens de reke ning en verantwoording van regenten der Van Cappellensitichting alhier, bedroe gen de ontvangsten f. 37.542,05 en de uitgaven f 881)73,38, zoodat het batig saldo f 1408,09 bedraagt. Oranjefeest. Giessendam. Giessendam heeft wee* eens een echt Oranjefeest gevierd. Des morgens begon de drukte reeds vroeg. De historische optocht was heel mooi, maar de allegorische optocht was niet groot. Des middags om 2 uur begonnen op het feestterrein de volksspelen. Te Giessen-Oudekerk, waar ringrijderij werd gehouden, was veel belangstelling. De muziokvereeniging „Tempo" heeft zich daarbij, evenals in den optocht, zeer verdienstelijk gemaakt. Er waren 20 deelnemers. De eerst? prijs van f 40 viel ten deel aan Gerrit Nomen en Bastiaantje Ver sluis, de tweede prijs aan Gijsbert Riet veld en Marrigje van den Heuvel, zijnde f 20, terwijl de derde prijs van f was voor Gijsbert van 't Hoog en Jacoba Slob. Des avonds was het op het feestter rein zeer druk. Er werd eerst een con cert gegeven door de zangvereeniging „Volharding" alhier en later door de muziekvereeniging „Crescendo" van Sliedrecht. Een prachtig vuurwerk be sloot dit goed geslaagde Oranjefeest. Hardinxveld. De gewone dienstplichti gen der landmacht, die op 1 October naar de aanvullingsreserve overgaan, moeten hun rijksgoederen inleveren op Dinsdag 7 October, des voormiddags van 9.80—11 uur, ln een der lokalen van de openbare lagere school in wijk B te Giessendam. Aan de ingeschrevenen voor den dienstplicht van de lichting 1981, die tot gewoon dienstplichtige bestemd zijn, zal vermoedelijk einde September kennis worden gegeven ontrent het korps en onderdeel, waaraan zij zijn toegewezen, alsmede omtrent het tijdvak, waarin zij zullen worden ingelijfd. Zij, die vrijstel ling wegens kostwinnerschap of per soonlijke onmisbaarheid of uitstel van eerste oefening wenschen, moeten om streeks 3 maanden voor het tijdstip van inlijving daartoe een verzoek ter secreta rie doen. De muziekvereeniging „Crescendo" en de zangvereeniging „Zang Veredelt" zullen Zaterdagavond een concert geven in de nabijheid van de garage van de Gebr Verschoor te Boven-Hardinxveld. In de vacature van plaatsvervan gend opperbrandmeester bij de Vrijwil lige Branweer te Boven-Hardinxveld, is in de plaats van den heer J. Bwets Lz. gekozen de heer J. A. Kreukniet. De gemeente-rekening, dienst 1929 sluit, wat den gewonen dienst aangaat, met een batig saldo van f 52833,02. Op den kapitaaldienst komt een nadeellg slot van f 16213,49 voor. Tot tijdelijk hoofd aan de bijzonde re school in Wijk B. te Neder-Hardinx- veld, is in de vacature A Bouman be noemd de heer J. J. Bastmeyer te Goes. Ter secretarie is als gevonden aan gegeven een zilveren horloge. Inlichtingen verstrekt W. de Koning. Kanaffldijk. De in de vorige raadsvergadering aangeboden rekening 1929 van het Bur gerlijk Armbestuur sluit met een batig saldo van f 540,87. Aan gemeentelijk subsidie is opgenomen f 9800. Op de nieuwe begrooting van deze instelling van 1931 wordt dit subsidie geraamd op f 10.000. Hel- en Boeicop. Bij het verrichten van werkzaamheden voor de telefoon te Gouda, geraakte onze inwoner, de heer B. 't L., met zijn linkerhand tusschen een der palen en een mallejan, waar door dit lichaamsdeel dermate werd ge kneusd, dat hij zich onder geneeskundi ge behandeling moest stellen, en voor- loopig rust moot houden. ter en hij wreef zich in de handen. Flinke jongen hè. Flinke jongen I Toen hoorden we Doan Marshey naar boven komen. We hoorden hem stom melen toen hij de tweede trap opkwam en Hazen scheen zijn ooren te spitsen. Toen bleef hij stil zitten en keek naar de deur. De voetstappen kwamen nader, hielden op bij de deur en iemand tastte naar den deurknop. Toen ging de deur open. Ik kende Marshey; hij woonde een eindje verder dan Hazen, op denzelfden weg. Hij leefde met zijn vrouw en vijf kinderen in een hutje van twee kamer tjes, zielig en armoedig leefden zij daltr en zwoegden voor een karig stuk dage- lijkscb brood. Een vreeselijke, magere man, voorovergebogen, met een benig ge zicht en een neerhangende snor, die aan zijn gezicht iets treurigs gaf. Zijn oogen stonden dof en vermoeid. Hij stond in de deuropening naar ons te kijken en met zijn gehandschoende handen zij waren stijf van de kou deed hij de doek af die om zijn hals ge wonden was en hij sloeg de sneeuw van zijn gezicht en schouders. Hazen zei nijdig: h Kom binnen! Moet mijn kachel soms de heele stad verwarmen? Doan schuifelde naar binnen en hij sloot de deur achter zich. Hij zei: Hoe gaat het U, mijnheer Kinch. Hij glimlachte nederig. Hazen antwoordde Wat gaat jou dat aan? Je huur is vervallen. Doan knikte. Ja, ik weet het, meneer Kinch. Ik kan alles niet betalen. Het oude liedje! riep Kinch on geduldig. Hoeveel kan je betalen? Elf dollar en vijftig cent, zei Doan. Je bent twintig schuldig. Als de kippen beginnen te leggen kan ik de reet betalen. Hazen lachte spottend. Zoo, dacht je dat? Jou nietsnut, als je boerderij wat waard was, zou ik je er uitzetten, jou schooier 1 Doan smeekte: Doet U dat alstu blieft niet, meneer Kinch! Ik kan U wel betalen als de kippen gaan leggen. Hazen sloeg met zijn hand op de tafel. Vooruit, geef me eerst wat je hebtl En Marshay, zie maar dat je gauw de rest bij elkaar krijgt. Ik wacht niet lan ger. Marshey kwam schoorvoetend naar de tafel, waarachter Hazen zat. Ik stond achter Hazen. Marshey gluurde met zijn moede bijziende oogen van Ha zen naar mij. Ik kon zien dat de man stijf van kou was. Toen hij bij de tafel stond trok hij zijn dikke handschoenen uit. Zijn handen waren blauw. Hij legde zijn handschoenen op de tafel en haalde zijn lakensche beurs uit den zak van zijn versleten jas. Ik hoorde rammelen van geld. De man nam er twee geldstuk ken uit en legde ze voor Hazen neer, die ze opnam. Ik zag dat Marshey's vingers zich haast niet konden bewegen van koude. Hij stak ze opnieuw in de beurs. Iets gleed uit het kleine lakensche -zakje en viel geruischloos op tafel. „Het leek me papieren geld. Ik wilde juist wat zeggen toen H^zen, zonder een oogenblik te aarzelen, zijn hand op het stukje papier legde en het naar zich toetrok. Toen hij zijn hand oplichtte was het geld verdwenen. Marshey trok een bundeltje papieren uit de beurs, Hazen nam het uit zijn handen en telde de biljetten vlug na. In orde, zei hij. Elf vijftig. Ik zal je een kwitantie geven. Maar denk eraan, Doan Marshey, dat je voor het eind van de maand de rest komt bren gen. Ik ben veel te goed voor je geweest. Marshey, die toesaf hoe Hazen de kwitantie schreef, rouwde zijn beuri weer dioht en stak deze in zijn zak. Denk er nu om, riep Hazen en Marshey antwoordde: Ik.zal mijn best doen, meneer I Toen hij weggegaan was vroeg ik aan Hazen: Wat liet hij op tafel vallenP Een dollar, zei Hazen. Een dol larbiljet. Die stommertl Dat geef je hem zeker terug? vroeg ik. Hij staarde mij verbaasd aan en lachte: Neen! Omdat hij niet op eigen geld kan passenis hij wat hij is. Maar toch is het zijn geld. Hij is me meer schuldig dan dat. Maar nu toch alweer een dollar minder! Hou je me voor zoo'n idioot? Hij verliest een dollar, ik vind er een. Kan hij bewijzen dat het de zijne is. Bah! Hazen lachte weer. Nu, ik ben benieuwd of hij terug komt, zei ik. Daarbij heeft hij nog tegen me ge logen, vervolgde Hazen, hij zei dat elf dollar vijftig, alles was wil hij had. Ja, zei ik een beetje sarcastisch Hazen was bezig een brief te schrijven toen Marshey terugkwam. Zijn moede oogen keken onrustig de kamer rond. Ze keken naar den vloer, naar mij, naar Hazen's tafel en ten slotte naar Hazen's gezicht. EnP zei Hazen. Ik heb een dollar verloren, vertelde Marshey. Ik dacht dat ik hem hier had laten vallen. Hazen fronste de wenkbrauwen. Je hebt me verteld dat elf dollar vijftig alles wat wat jo had. Die dóllar was niet van mij. De onbarmhartige Hazen lachte. Dat moet ik zeker gelooven. Wie zou jou nu sen dollar toevertrouwen? Je hebt gelogen of je liegt nu. Ik geloof waar een kantoor van de gist- en spiri tusfabriek is gelegen. Dit kantoor ig grondig doorzocht, maar zij hebben er geen succes gehad. Daarna zijn de in brekers naar de derde verdieping ge gaan, waar de kantoren van de fa. Nü- bel en Go. van de Holland-Rijnlijn zijn gevestigd. In het eerstgenoemde kantoor hobben zij van de brandkast het slot uit gebroken In de kast vonden zij een ijze ren geldkistje, dat zij eveneens hebben geforceerd.. Uit dit geldkistje is een be drag van ongeveer f 300 gestolen. In het kantoor van de Holland-Jlijnliju vonden zij twee brandkasten. De eerste hebben zij ter hoogte van hei slot geforceerd, de andere hebben zij aan de bovenzijde opengebroken In de eerste kast stond een ijzeren geldkistje, dat fcij hebben opengebroken. Er zat evenwel niets van hun gading ih. Uit de andere brand kast hebben zij een verguld zilveren me daille en enkele papieren gestolen. Daar na zijn zij weer naar beneden gegaan. Uit de gang hebben zij toen nog een fiets meegenomen, waarna zij het pand heb- pn verlaten. Met 1 2500 verdwenen. *Te Aalten wordt sedert eenige dagen de 25-jarige kantoorbediende L. vermist. Hij was uit zijn betrekking bij een fabrieksfirma ont slagen. welke ontdekte dat de bediende te haren nadeele f 2500 had verduisterd. HET VLIEG ONGELUK TE LOOSDRECHT. In verband met het vliegongeluk te Loo8dreoht, heeft de burgemeester al daar aan de commandanten van de vliegkampen De Kooy, De Mok en Schel- lingwoude, het verzoek gericht, om de watervliegtuigen van 1 Maart tot 1 No vember niet te doen dalen op den z.g. Eerste Plas, waaraan het Piashuis is gelegen, waar verleden week het onge luk heeft plaats gehad. De burgemeester verzoekt den Loen- derveensche plas voor dalingsterrein in aanmerking te willen brengen,, tot op minstens 300 M afstand van de ook daar bestaande badinrichting. Droevig ongeval bij het zeilen. Gis- termidag waren aan de Greuns, onder Leeuwarden, twee jongens met een zeil boot aan het varen. Door verkeerd ma noeuvreeren met het roer had een aan varing plaats met een ledige modder schuit, welke werd versleept. Beide jongens geraakten te water, een van hen, de 18-jarige K. W., werd door opvarenden van de modderpraam geied, "iar de andere, de 18-jarige J. Brand- sfrn uit Huizum. verdronk. Na eenigen lijd is het lijk opgehaald. Vliegramp in Mexico. Te Merida in Mexico is een vliegtuig tijdens het ver richten van een proefvlucht omlaag ge stort en vervolgens in brand gevlogen. Van de inzittenden werden zes perso nen geheel verkoold, terwijl twee perso nen zwaar gewond naar het ziekenhuis werden overgebracht. Hun toestand is zorgwekkend. Enorme regenval. Te Bombay is in acht uren tijd 45 centimeter regen ge vallen, wat een nieuw record beteekent. De straten gelijken op rivieren en de trams loopen niet meer. Ook treinen en auto's worden opgehouden. In sommige wijken der stad zag men heeren naar hun kantoren en arbeiders naar hun werk gaan in badpakken. Zij moesten tot het middel door het water waden. MEISJE ONTVOERD. En vermoedelijk vermoord. Op een ochtend ging Jeanne Rein, een kind van nog geen veertien jaar, een wandeling maken in de straten van het stadje Levallois in Frankrijk. Een luxe automobiel reed haar achterop eu een jonge elegante man sprak het kind aan. Stap maar in, juffrouw. U bent zoo mooi, dat het mij werkelijk een plezier niet dat je een dollar verloren hebt. Marshey antwoordde mat; H heb een dollar verloren. Wel, zei Hazen, - er is hier geen dollar van je. Ik moest medicijnen halen, zei Marshey. Hij hoorde niet aan mij. Hazen Kinch riep: Bij God, ik ge loof dat je mij ervan verdenkt. Marshey hief zijn handen smeekend op. Neen, meneer Kinch. Neen, meneer. Zijn oogen zochten weer de kamer rond. Toen draaide hij zich om en schuifelde deemoedig de kamer uit. Even daarna ging ik de stad in om een hotel te zoeken. Voor een drogisterij bleef ik staan om een sigaar aan te ste- Marshey stond met den drogist te graten. Ik hoorde den laatsten zeggen: Neen, Marshey, ik ben te dikwijls beetgenomen. Marshey knikte nederig. Ik dacht ook wel dat U mij niet zou vertrouwen. Maar het moet dan maar zoo, ik dacht het wel. Mijn eerste gedachte was hem de dol lar te geven, die hij noodig had, maar ik deed het niet.' Een innerlijke stem waarschuwde mij om me niet in deze zaak te mengen en de dingen te laten gaan zooals ze voorbestemd waren om zich te ontwikkelen. Toen ik buiten kwam leek het geloei van de sneeuw storm mij opeens het langzame malen van molensteenen, de een op den ander. Voor ik dien avond in slaap viel dacht ik lang over die geschiedenis met Ha zen na. Tegen morgen had het opgehouden met sneeuwen en de wind was tegen zonsopgang gaan liggen. Om tien uw ontmoete ik Hazen aan het postkantoor •n hij Hl; Ik ga na*r huiz. (Slot TWEEDE BLAD NIBUW8BLAO VOOR ZUTD-HOLLANP vti UTRECHT, Schoonhovsnsche Courant VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1& doet U gelukkig te maken. Ga met mij op reis naar Zuid-Amerika. Ik zal je alles geven wat je maar wilt. En hij liet haar een etui zien, waarin een paarlsnoer schitterde. Of de paarlen echt of valsch warqn, wat doet het er toe; het kind was ver heerlijkt. Immera al eerder had deze jon geman een dergelijk praatje opgehangen. De liefde, het avontuur, het verre land, alles riep dit jonge kind, dat zioh niet gelukkig voelde thuis, nu haar moeder voor de tweede maal gehuwd wa8. En den volgenden morgen ging zij uit, zoogenaamd om een bezoek te gaan bren gen aan haar oom in Parijs. Maar een paar straten verder wachtte de jonge man met een auto en deze keer stapte de kleine Jeanne in den auto. Sindsdien heelt men niets meer van haar verno men. Wel echter stond 't plan om weg te gaan vast bij haar, want op haar ka mertje in het huis van haar stiefvader vond men een briefje Ik ga naar Bor deaux en dan naar Amerika. Ik wil Trij zijn. De politie werd ter hulp geroepen, maar het mocht niet gelukken, de kleine Jeanne terug te vinden. Weken later vond men echter in een riviertje bij Glicny stukken van een vrou wenlichaam en het hofd, dat vigwel on geschonden was, vertoonde overeenkomst met het signalement van de kleine Jean ne. Het staat nog niet vast of werkelijk het meisje op zoo'n afschuwelijke ma nier haar einde gevonden heeft, maar hef heeft er allen schijn van. Groote fabrieksbrand. Gisternacht is te Merxen bij Antwerpen een fabriek van vloeibare lucht geheel door brand vernield; ook in April j.l. had de fa briek door brand groote schade geleden. Het werk der brandweer werd zeer be moeilijkt door het ontploffen der cylin ders met vloeibare lucht. De omringbare fabrieksgebouwen werden eveneens zwaar beschadigd, terwijl een arbeider werd gedood. Dienst Sergeant; 8 eens, je bent te laat! Hoe komt dal? Soldaat: Ik was even bij m'n meisje. Sergeant; Je weet toch wel dat de dienst voor 't meisjo gaat. Soldaat; Ja, sergeant, maar 't was een dienstmeisje. Esn durs. Vriend: Ik zie, je hebt een piano aangeschaft. Wat heeft die gekost? Heer des huizes: M'n huiselijke rust. Dat hielp niet. Vrouw tot den bedelaar: Als je niet gauw weg gaat, roep ik m'n man. Bedelaar: O, die ken ik. Dat is dat kleine kereltje, die me gisteren dreigde, dat hij z'n vrouw zou roepen. Langs een omweg. Heer (tot jonge dame): Ik vind Uw mama een allerliefste vrouw, die zou ik wel als schoonmoeder willen heb ben.'* Zoo niet bedoeld. Rechter: Ben je gehuwd? Verdachte: Wat zegt up Rechter: Of je een vrouw hebt? Verdachte: Ja, meneer. Rechter: Hoelang? Verdachte: Ruim anderhalven me ter, meneer." Da Jeugd. piet;Dank u wel voor den bal, oom! Oom; Och, jongen, 't was maar een kleinigheid. Piet: Dat zei ik ook, maar moeder zei, dat ik u toch bedanken moest. GEDACHTEN. Een valsche vriend, hoe lief, hoe teer, Hij is een huisdief en niets meer. Eii wat al zorg wij thuis betrachten. Wie kan zich voor een huisdief wachten? Wat helpt het geluk, als niemand het met ons deelt? E§n eenzaam ge luk, is een zware last. Knoppen moeten onze gedachten zijn. bloemen onze woorden en onze daden gezonde vruchten. De geldzak noch de bedelzak han gen honderd jaar voor hetzelfde huis. Spreek niet veel over u zei ven; geen toed, want dat is ij delheid, geen waad, want dat is onoprecht niets onverschilligs, want dat is onbedui dend. GIESSENDAM. September. Geboren: Marigje Elizabeth, d. van A. Kraaijveld en M .Kooijman. Ondertrouwd: P. Sluimer, oud 28 j., en S. Smit, oud 25 j. Getrouwd: W. Dekkeï+oud 29 j-, en A. Sluimer, oud 29 j. HARDINXVELD. September. Geboren: Maartje, d. van J. P. Blok en T. Zaadnoordijk. Adrianus, z. van P- Vogel en M. den Breejen. Adrianus Heymen,, z. van H. van Iperen en M. de Mik. Jannie Hendrika, e. van L. Ver steeg en M. Deenik. Gerrit, z. van W. Blokland en M. Stout. Getrouwd: T. de Jona en F. van Gel der. Adrs. Egas en T. Klop. Overleden: A. G. Vlot, oud 71 J., eoht- genoote van J. Klop. MEERKERK. September. Geboren: Teuntje, d. van F. den Har- tog en A. de Jong. Cornelia, <L van J. den Braven en C. OverbeuL Ondertrouwd: M. Verhoef, oud 20 j. (te Eindhoven), en S. Versluijs, oud 21 j. Getrouwd: G. den Hertog, oud 2f j. (te Schoonrewoerd), en M. G. Versluis, oud 25 j. A. Korevaar, oud 21 j., en A. id 19 j. (te Almkerk). Breedijk MOERGAPELLE. SopUBÏber. Geboren: Johannes, zjwan J. en J. Kok. Getrouwd: K. van Vliet, oud 26 j., en G. Ottevanger, oud 19 j. ZEVENHUIZEN. September. Geboren: Nicolaas, z. van G. Hol en E. M. G. v. d. Broek. Gerrit, z. van A. Hunink en A. Hofstede. Zwaantje Jo- sina, d. van T. Clay en J. Honnebier. Pieter, z. van A. van Ruitenburg en J. van Leeuwen. Aart, z.-van P. de Jong en A. Spekman. Plonia Pieternella, d. van W. Klein en M. Merbis. Ondertrouwd: J. van den Berg en Wilh. Gerouwd: W. C. H. SohUdt, oud 24)., en C. Schmidt, oud 27). C. Lugttart, oud 20 j., en N. M. Donker, oud 25 j. G. J. van Helden, oud 23 j., en J. M. v. d. Haak, oud 22 j. Overleden: T. Kerkhoven, oud 78 J., echtgenoot van A. Zevenhuizen. G. van Prooyen, oud 0 j. D« Hofstede mat Landerijen tl Wllllgc-Langerak, van da Erven Me/. d« Wed A. EIKELENBOOM, li In bod gebracht! Pirc. I 2.71.10. H A. op f7600.— II 3.22.95 6100 III 1.16 65 -2100.— IV 3.16.95 .6000 V 3.70.12 -6800.- VI 2.55.96 -4750.— Afslag cn combinaties blijven bepaald op Wotnsdag 17 Scpt«mb«r 1930 v.m. 11 uur, zomertijd, in het Cafe DEN HOED te Schoonhoven. Lopik. Pf op 10 September j.l. door Notaris te Ouderkerk a/d Ijssel, geveilde get. nre. 22, 101 en 6, met ER VEN tiji la bod gebracht! Ptrciel 1 o, f 3700.— 2 - 2600.- 3 - 1500 De Ar SLAB blijf! bapaald op Woensdag 17 September 1910, morgens ten 11 ure, in het Koffiehuis van S. OOMS te •OUDERAK. te Schoonhoven, zal op telkens des voormiddagz om 11 uur (Zomertijd) In het Koffiehuis 'I CENTRUM te Bergambacht, bij inzet en afslag, in het openbaar verkoopen, ten verzoeke van den eigenaar den Heer JOH. OSKAM tc Maarssen get. D 59 met Schuren, Arbeiders woning, Erven, beneven» diverse perceelen uitmuntend met Weg en Water, alle» onder de gemeente in Bovenberg, ter grootte van 20Va Hectare, In perceelen en combinatie». Het land is vrij van huur te aan vaarden bij de betaling op 2 Januari 1931, de gebouwen met erf op 1 Mei 1931. Alle werkdagen te bezichtigen. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris, waar veiiing-,boekje8 verkrijgbaar worden gestelu. Inmiddels uit de hand te koop, te Bergambacht zal op Zaterdagen 20 an 27 September 1910 telkens des voormiddags half elf uur (zomertijd) In het café van den heer A. STUURMAN te Ammerstol, in het openbaar veilen en verkoopen: ten verzoeke van de gezusters H. en M. DE jONO te Ammer stol: geteekend nos. 19 en 19a, door twee gezinnen bewoond, met Dijkgrond onder de gemeente groot ongeveer 2.90 Aren. b. Een perceel gelegen te achter M. VERSCHOOR,groot 14 90 Aren. e. Een perceel gelegen te aan den dijk, tueichen Berg- •toep en Ammerstol, groot 1.24.23. H A. d. Een perceel gelegen te bij de Capellelaan te Ammer stol, groot 15 60 Aren, een perceel DRkgrond gelegen tc Ammerstol voor eigen dom van E. en J. A. OOMS groot 27 centiaren, een Noor- delljk gedeelte van de Broeketeegt en wel tfaar- van de Oostelijke helft, ter grootte van 7.19 Aren. Baten verzoeke van den heer P. KOOY te Ravenewaay: geteekend B no». 57 en 58 door twee gezinnen bewoond, ge legen te aan den Hoogendijk, groot 3.30 Aren. Alles nader omschreven bi] perccels beschrijvingen welke tijdig verkrijg baar zijn ten kantore van voor noemden Notaris. Notaris Anama te Streefkerk zal op Vrijdagan 26 Septambar an 1 Ootobar 1930, des voorm. 11 uur, in het Café „Meerkerk" te Streefkerk bij Inzet en ln het Café „Stuurman* aldaar, bij afslag, ten verzoeke van MeJ. de Wed J.-DE KLUYVER, In het openbaar veilen en verkoopen i met SCHUUR, E R F en TUIN, Wei- en Hooiland, aan den Lekdijk, nabij het dorp te STREEFKERK, aan den Tiendweg en aan den Achterdijk, te zam< n groot 4 HA., 44 A., 3 cA. Te veilen ln 4 pero», bij biljetten omschrtven De gebouwen met erf te aanvaarden 1 Mei 1931, overigen» op 15 November 1930. De Notarissen H. C. KOOI te Lopik en zullen tot Benschop, ten sterfhulze van Mejuffr. Wed. C. BOS Jaezn In het fWveuelnd ZZ 27, op Dlnadag 16 Septambar 1930, 10 uur v.m. (n.t.) om contant geld, publiek verkoopen, de tot harenalatenichap behoorende als: kabinet, hoekkast, secretaire, eiken kast. mah. penantkast, mah. tafel, stoelen, vouw- en leunstoelen, spiegels, regulateur, naaimachine, serviezen, eenig goud en zilver. Voorts: Landbouwgereedschappen, kippenhok, varkenshok en hetgeen meer ten verkoop zal worden aan geboden. Breeder bij biljetten. De te MOORDRECHT zal aldaar tc zijnen kantore, K 62, op Woensdag 17 Sepfembtr 1930, 's morgens half elf (Zomertijd), in ééne zitting pnblltk verkoopen: genaamd „VREDEBEST", bestaande uit 7 Woningen, gemerkt P 24 t/trj P 30, ERF en DIJKWEILAND, liggende tegenover de Lakfabriek, bij het dorp, aan Schielands Hoogen Zee dijk groot 6 Aren, 40 Centiaren Verhuurd: mondeling en per week voor f 9.55 of f 496.60 per jaar. Ds koopcr moet desveriangd borgen stellen. Betaling en aanvaarding 15 October 1930. Nader* inlichtingen bij Notaris TREURNIET te Moordrecht ta Molenaarsgraaf is vsornemens om op Donderdagen 18 en 25 September 1930 t.lkens des avonds 8 uur (Zomertijd) In hel Hotel „DE STIOTEK", te Qrool-Ammers, bij Inzet .n Afslag in het openbaar te verkoopen voor Mej. de Weduwe JACOB SPRU1J TENBURO: Een hechte en sterke geteekend C nommer 2?, met Var- kensschuur.Frf,Tuin, Wegen Water aan den Oraaflandschen Dijk onder Oroot-Ammers groot 13.20 A voor alle doeleinden geschikt. Voorzien van electrisch licht. In één perceel ln eigen gebruik te aanvaarden op 1 November 1930. Betaling vóór of op 1 November 1930 Lasten van 1 Januari 1930 af voor den kooper. A Wanneer^ vader en grootvader in hun bedrijf voor uitgaven kwamen te staan, die naar hun overtuiging niet in overeenstemming waren met het profijt, dat de zaken afwierpen, dan plach ten zij er van af te zien en gelaten te zeggen: „Dat kan bruin niet trekken". Thans, onder de in vergelijking met vroeger geheel veranderde omstandigheden, raakt men in zaken met berusting ten achter. Trouwens, men kan heden ten dage, ondanks hooge uitgaven, de baten doen stijgen door kostbaren tijd te sparen. Ford-trucks sparen véél tijd uit en zij zijn zeer economisch. Zeg dus nooit, indien uw bedrijf de aanschaf- JAARBEURS fing van trucks eischt: „Dat kan brain niet trek* STAND ken". Immers: De Ford gaet voos de baeï uytl N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRI EK, ROTTERDAM Official Ford Dealer: A. Schakel, Schoonhouen. Official Ford Lincoln Dealer: N.V. Tresfon Co's Automobielbedrijf, Rotterdam. Boter met Rljkemerk komt wen de koe.' VRAA8T voorzien van hel RIJK8B0TERMERK. Kwaliteit gsgarandeerd. Hoogst fijn van smaak en geur. ALOM VERKRIJGBAAR. N.V. Zuivelfabriek „DE ORAAFSTROOM". in alle soorten en toch lage prijzen bij het soliede adres Opgericht Boomkweekerij °Pge™lit 1886 HARDINXVELD 1886 VrAagt onze speciale prijzen voor'aanleg van BOOMGAARDEN Vraagt prijscourant en bezoek lederen Maandag in de Beure te Gorjnchem Actieve Agenten'gevraagd waar we nog niet vertegenwoordigd zijn ia E! jlEWENSTEIH'S j MAAiMACninE IIVAM5TERD IfAAIMACHinEMIAtlDEt

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4