inm- en noemend Iets uit de geschiedenis van: IJsselstein. uiimuniend wel- en hooiland, Inmidti8i8 uilda iianHBNocy De Hofstede Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeenteraden. Van alles wat. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Een Waonbouwhuis Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris J. A.«Molenaar Stolwijk Een Huls Tuinland Notaris H. 0 Boks te Giessen-OudekerL De kapitale Hofstede Te haur of te koop: Voorloopige Aankondiging Notaris El. Ets worden verkocht: Brandwijk Simon groot 18 H.A. 11 A.80 c.A. Haarden, Kachels en fornuizen Haarden en Kachels TWEEDE BLAD NIEUWWJW VOOB ZU1D-HOPLAND IN UTRECHT, Schoonhovirwcht Courunt VBIJDAO 10 8EPTEMBEB 1Q3Q. ondervroeg den eigenaar naai lijn ge- echiedenia. Eerat durfde hij niet goed, maar toen ik hem een at uk katoen be loofde, hurkte hij voor ona neer en begon te vertellen. „Veel, veel nieuwe manen geleden, voor dat de blanke mannen over het Groots Water kwamen zooala nu, kwamen hier twee bankè mannen in het land om te roeken naar witte steenen en naar goud. De eene baas was grooter dan de andere en op rijn rug had hij teekeningen van vogels en dieren en vreemde dingen. Op rijn borst droeg hij het beeld van een grooten vorst met één oog dicht en op rijn rug dat van een hut met boomen, die er bovenop recht de lucht in .groei den. Rondom rijn middel was een groote slang. We waren erg bang want de blanke „baas" vertelde ons, dat hij betooverd was en dat, als er aan een van hun bei den eenig ongeluk zou overkomen, hij het oog van den grooten vorst rou opendoen en dat was het Boore Oog en dat hij hem rou vragen, het land van de Barotai voor eens en altijd te verwoesten. Aldus lieten we de blanke mannen in vrede komen en gaan, want we waren be vreesd, voor den grooten vorst en het boo re oog. De blanke bazen werkten hard en groeven diep in de heuvels en zoch- ten de bedding der rivier af. En toen ge beurde het op zekeren dag, dat ze ruzie kregen en vochten en dat de groote baas met de afbeeldingen werd neergeslagen. Toen begrepen we, dat rijn tdovermidde- len van weinig waarde waren geweest, anders had de baas ronder die figuren hem niet dood kunnen maken. Daarom wilden we wraak nemen en vielen den anderen baas aan, maar hij schoot op ona met een vuurstok pn keerde haastig naar rijn eigen land terug. Toen nam ik de huid van den anderen baas, van wien ik veel gehouden had en spande die over mijn trommel,' omdat ik die beelden coo mooi vond. Nu heb ik alles verteld." „Groote hemel," riep James, toen ik hem de geschiedenis vertaald had. „Dus mijn vader is hier in Barotsie-eiland ver moord en nog wel door Symes, en die ke rel is dus naar Buluwayo teruggekeerd. En die schurk nam mijn vaders naam aan, om rijn geld te kunnen opnemen en hij heeft het opgemaakj,. en is toen we gens tnoord opgehangenMaar, voeg de hij er na een poosje aan toe, „ik ben- toch blij, dat ik nu weet, dat vader wer- keliik als eerlijk man is gestorven." Nadat we met deze bewijzen voor de rechtbank eer en goeden naam van den doode hersteld hadden, keerden we naar Engeland terug en enkele weken later moest ik getuige rijn bij de bruiloft van James. RIJKS-INKOMSTEN-BELASTINQ. De ontvanger der directe belastingen te Gorinchem deelt mede, dat op de aanslagen der Rijksinkomstenbelasting gedagteekend in Juni 1900 op 1 Octo ber 1930 3/10 verschuldigd is. Ter voorkoming van vervolgingskos- ten verdient het aanbeveling vóór 1 Oct, a.s. tot aanzuivering van dat gedeelte over te gaan. Christel. Technici. Alblasserdam. Alhier is een afdeeling opgericht van de Ned. Ver. van Chris telijke Technici. Enkele personen wisten met medewerking van den heer R. Meijer uit Gouda, propagandist dezer vereeniging, een vergadering te beleg gen in het gebouw „Utile Dulci". De op komst was niet groot. De vergadering stond onder leiding van den heer Wal raven uit Dordrecht. Uiteengezet werd het doel, het nut en de noodzakelijkheid dezer vereeniging. Als voorloopig be stuur werden gekozen de heeion: M. A Meerkerk, J. P. Laterveer en J. C. HujF sen, reap, voorzitter, secretaris en pto- ningmeester. De afdeeling telt thans 10 leden. De rijkspolitie heeft tegen een twee tal personen proces-verbaal opgemaakt met het onbekende meisje, van de dreig brieven, welke hij' had ontvangen en van de overeenkomst, die hij en de lord ge sloten. hadden. „Het spreekt vanzelf," zoo eindigde hij, „dat wij u dit alles mededeelen, over tuigd, dat gij daarvan met niemand, nie mand zult spreken." „Daarop geef ik mijn woord als edel man," antwoordde baron de Linar, „maar ik ben jong en behoef voor nie mand te zorgen, zeg, neem mij in uw verbond op, want ik wil u helpen de maatschappij van deze pest te verlos sen." „Maar," zei nu lord Nibblington, die al dien tijjUMtijgend had toegeluisterd, „denk er het zal een strijd op le ven en dooa zijn." „Des te beter, wat gij beiden bestaat, durf ik ook. Laten wij een driemanschap vormen en wederzijds zweren, dat wij niet zullen rusten eer de Broeders des Verderfs onschadelijk gemaakt zijn." De baron zag zich door beide edellie den de hand toegestoken en zij zwoeren elkaar bui leven te wijden om het ge heime genootschap tegen te werken en te' hestrijdon. „Ik geloof," zei de lord daarna, „dat wij reeds dezen nacht kunnen beginnen en met kans op succes. Als toch de in lichtingen van de onbekende dame juist zijn en wij mogen dit wel aanne men, dan' zal dezen nacht nog een aan slag beproefd worden op u, graaf. Be proeft men een aanslag, dan moet een der Broeders hiermede belast zijn en wij tullen dus trachten ons van hem mees ter te-maken." „Ja zeker," antwoordde de Linar, „nu wij met ons drieën zijn moet ons dit niet moeilijk vallen." „Ik geloof," merkte nu, de graaf op, „dat gij u de zaak wel wit te gemakke lijk gaat voorstellen. Vergeet niet, dat het wegens overtreding der jachtwet. Er werden twee eenden in beslag genomen. Landdag „Het Moblllsatlekrule". Alphen «4. Rijn. De op 27 September alhier te houden landdag der afdeeling Rijnland van den Nation, bond „Het Mobilisatiekruie" zal worden bijgewoond door Prins Hendrik. Voorts zullen de minister van defensie, generaal Snij ders, luitenant-generaal van Terwisga en luitenant-generaal de Quai den land dag bezoeken. De voorzitter van den bond, luitenant- generaal van Terwisga, pater Borro- mëus de Greeve en ds. Is. Voorsteegh, voorzitter van den Bond van Chr. Oran jeverenigingen, zullen bet woord voe ren. De dorpsweg bestraat. Bsrksnwouds. Voor ongeveer 45 jaren gingen de eerste stemmen in deze ge meente op, om het dorp van eén bestra ting te voorzien. Er is zelfs in die da gen propaganda voor gemaakt bij een verkiezing van gemeenteraadsleden. Ja ren hoorde men er niét veel meer vain, alleen wanneer in den winter het dorp zoowel voor voetgangers als rij tuigen vrijwel onbegaanbaar was, sprak men weer van bestrating. Dat vroeger vrachtwagens bespannen met één of twee paarden 4 a 5 maal bleven steken in den modder was geen zeldzaamheid. De laatste jaren was dat euvel echter ver holpen door betere verharding. Nu is men acht jaren geleden begon nen met opmetingen door het Hoog heemraadschap de Krimpenerwaard, die later tijd nog meer dan eenmaal her haald zijn en ziet, onverwachts hoorde men eenige maanden geleden: de dorps weg wordt bestraat door het Hoogheem raadschap van de Krimpenerwaard. Het onderhoud komt voor de gemeente. En thans is het dorp bestraat. Nu het zand van de steenen is verwijderd, kan men alles overzien, men is zeer tevreden over de afwerking, de aannemer heeft eer van zijn werk en de dorpebewoners zijn verheugd over de verbetering. Velen hebben reeds een bestrating van tegels voor hun huizen genomen, wat het aan zien nog verhoogt en ook de overigen zullen hierin wel volgen, naar fen min ste gehoopt wordt, want dan krijgt men een*mooi geheel. Het ie hier geweeet: lang gewacht en stil gezwegen, enz. Fanfarecorps D. H. T. S. 0. Berkenwoude. Hot fanfarecorps D. H. T. S. G. heeft in haar vergadering bij acclamatie herbenoemd als bestuursle den de heeren M. J. van Dorp én W. C. Molenaar. De laatste maanden is dit coy» zeer vooruit gegaan wat betreft zijn muzikale prestaties, verschillende le prijzen werden behaald en nog de vo rige week werden op het Oranjefeest te Bergambacht de verrichtingen zeer ge roemd. Een en ander is zeker voor een groot deel te danken aan den ijverigen en bekwamen directeur, den heer G. Ko- revaar. Deze heeft blijk gegeven zeer muzikaal onderlegd te zijn. Laat de wer kende leden hem dan ook blijven steu nen in zijn pogingen om de vereeniging tot steeds hooger ontwikkeling te bren gen. Giessendam. Aan de bouwvakteeken- school „De Eendracht" hebben zich voor den cursus loopende van 1 October 1930 tot 1 April 1931, 55 leerlingen aange meld. Onderwijs rijpere Jeugd. Hardinxveld. B. en W. besloten dat ast onderwijs aan de rijpere jeugd dit jaar omstreeks 16 October a.s. zal aan vangen. Het onderwijs kan gevolgd worden door allen, die niet meer leer plichtig zijn en geen inrichting voor voortgezet lager onderwijs volgen. Het wordt gegeven aan die acjolan, waar zich een voldoend aantal deelnemers heeft opgegeven. Man ia vrij in de keuze der school en in de vakken van onder wijs. tot heden niemand gelukt is op een dier schurken de hand te laggan." „Maar gij vargaat, dat voor zoover wij weten, da politie nimmer zoo ingelicht waa als wij.' „Ho, ho, alle slachtoffers ontvingen toch te voren hun doodvonnis en zij wer den dan uitnemend bewaakt." „Evenwel," zei lord, Nibblington, „zij wisten niet waar en wanneer de slag zou vallen en dat weten wij nu." „Dat is zeker een groot verschil," sprak de Linar. „Ik goef het toe," anwoordde de graaf de Tournel, „maar men mag niet als vaststaande aannemen, dat mij de dolk of de kogel van den moordenaar zal tref fen. Wie weet wat de sluwe schurken thans verzonnen hebben om mij te doo- den." „In ieder geval blijven wij bij u en gij zult in het gevaar niet alleen staan," zei de baron. „Dat is zoo," sprak nu de lord; „doch laten wij uw kamer doorzoeken en trach ten op te sporen of de schurken mis schien reeds iets in 'gereedheid gebracht hebben. KVint gij uw bediende vertrou wen?" „Ferdinand, o als mij zeiven, hij groeide op als mijn speelkameraad. Zijn ouders waren bedienden van mijn vader- Hij ie mij met hart en ziel toegedaan." „En uw overig personeel?" „Ik geloof-het wel, maar onmogelijk is het natuurlijk niet, ..dat daaronder iemand schuilt, die door de bende is om gekocht." „Welnu, laten wij dan eens logisch te werk gaan," zei lord Nibblington. „De schurken kunnen u willen vergiftigen, maar nu gij gewaarschuwd zijt ia dit gevaar te vermijden. Zij kunnen een sluipmoordenaar op u afzenden, die met dolk of pistool een eind aan uw leven zou trachten te ihahea. Dak zal evenwel B. en W. bepaalden den datum, waarop liet door den Raad aan den heer N. van Dijl, als hoofd van school I verleende ontalag zal ingaan, op 1 Oc tober a.e. Het is te betwijfelen of op dien datum de< gemeente zal zijn voor zien van een opvolger. - Deze week ie bouwvergunning ver leend aan J. C. Coenraads tot bouw van een winkel aan zijn woonhuis en aan J. W. Boe en K. A. Sweta, tot bouw van een woonhuis. Dinsdagavond hield bij den heer Rijkaart de Axbeideretooneelvereeniging „Onderling Genoegen" een huishoudelij ke vergadering, waarin het bestuur als volgt werd samengesteld: la voorzitter J van Stralen, 2e voorzitter G. de Jong; secretaris-penningmeester H. Buit "te Giessen-Nieuwkerk; algemeen adjunct Adr. Versteeg; commissaris J. v. d. Berg. O.a. werd besloten in studie ta, nemen:, „Er staat geschreven", tooneelspel in' vier bedrijven door Jaap van der Pol, terwijl nog een blijspel hieraan zal wor den toegevoegd. Conezrt. Hardinxveld. De gemengde zangver- eeniging „Volharding", dir. de heer G. A. R. Nocken, zal Zaterdagavond van 7 tot 8.30 uur een concert geven aan den Nieuwe weg, met medewerking van Slie- drechtach Gemengd Koor. Trnnportarbeiderz. Hardinxveld. Zaterdag zal ten huize van den heer Rijkaart te Boven-Har- dinxveld een ledenvergadering worden gehouden van den Centralen Bond van Transportarbeiders, afdeeling Hardinx veld. Op de igenda komt o.a. voor; Be spreking der voorstellen inzake den afloop van de collectieve contracten en de eontributiobetaling overeenkomstig art. 3 van het H.H. Reglement. Dezer dagen hebben B. en W. de huizen opgenomen, teneinde te eontro- leeren of de privaten aan de nieuwe bepalingen der bouw- en woningveror- dening voldoen. Over het algemeen was de zaak in orde. Electrlffeatla. Hardinxveld. Thans zal spoedig piet den aanleg der electrische geleidingen langs den Parallelweg worden, begon? nen. De bewoners zullen er zeker mede ingenomen zijn, dat de vsrlichtiöl nog vóór den winter wordt aangebracht. Groene Kruis. Krimpen a.d. IJssel. Maandag heeft de eerste algemeens vergadering in het nieuwe gebouw van de afdeeling Krim pen a.d. IJssel van '„Het Groene Kruis" plaata gehad. Evenals altijd, was ook deze vergadoring maar slecht bezocht, niettegenstaande het onderwerp belang rijk genoeg was, n.l. het opnieuw vast stellen der statuten. Bij de behandeling wilde de heer A. G. Slappende! aan 10 in plaats van aan 25 leden de bevoegd heid geven een vergadering uit te schrij ven. Dit voorstel werd echter niet on dersteund en kwam alzoo niet ia stem ming. De ontworpen statuten werden hier na met alg#m_eene stemmen vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg hetzelfde lid, of de benoeming van den concierge wel op wettige wijze had plaats gehad waarop de voorzitter bevestigend kon antwoorden. Ged. Staten hebben den Tiendwee onder deze gemeente gesloten verklaard voor alle motorrijtuigen en -rijwielen. Landbouweursus. Krimpen a.d. IJssel. Er worden plannen beraamd om bij genoegzame deelname alhier in den a.s. winter een landbouweursus te doen geven. De heer H. de Jong, onderwijzer aan de 0. iL. School H is na het ver trek van den heer J. Kooiatra tot tijde lijk hoofd benoemd. Het nieuw-bo- noemde hóófd treedt 1 Nov. in functie. il niet gemakkelijk gaan. Op wat andere wijze zouden zij u nog kunnen vermoor den?" i „Wie zal het zeggen," antwoordde de greaf, „lateh wij evenwel in mijn slaap kamer een onderzoek instellen." De graaf ^ing zijn vriend#* voor en in de slaapkamer begonnen deze nu alles aandachtig ta beschouwen. Zij openden kasten, onderzochten het bed, keken of door de venptere ook iemand kon bin nendringen, doch zagen daarvan de on mogelijkheid |in en konden, hoe zij ook zochten, niet» vinden, dat hun wantrou wen gaande maakte. „Hier is niota gebeurd en hoe zouden de* „Broeders jdes Verderfs" ook hier hun heilloos plan i hebben kunnen voorberei den," zei barón de Linar, „neen, mijne overtuiging is Ihet, dat zij hedennacht een sluipmoordenaar op u zullen afzenden, doch wij zullen hem, hoop ik, zoo' harte lijk ontvangen, dat het de eohurkea heugt." „Ja," stemdó lord Nibblington toe, „wij moeten bij u blijven Tournel en zij zullen met drié in plaats van met een te genstander te doen hebben." „Uw vriendschapstrouw treft me," antwoordde de greaf, „en daar wij ge zworen hebbap elkaar in leven en dood bij te staan, sla ik uw hulp niet af. Het is evenwel waarschijnlijk, dat die Broe ders des Verderfs thans reeds mijn wo ning bewaken olm mij te kunnen nagaan. Zij hebben u hier zien binnenkomen aa om hen geen argwaan te doen vetten, moeten zij u ook weder zien heengaan. Ik stel dus root dat gij b»idtn vertrekt, om na eemgtn .tijd terug te keeren. Gij kunt dit doen dioor. daa tuin, want in don tuinmuur i«| nog een achterpoortje dat nimmer gebruikt wordt en in het ge heel niet in het oog valt. Ferdinand li geheel te vertrhuwen, hij zal u daar op- wachten en u wéder hiér he«n geleiden, De werkloosheid, s Krimpen nul. IJssel. Maandag zfyn de eerste werkloozsn, die daarvoor in aan merking kwamen, 10 in getal, uitgezon den naar Drente. Verder zijn door tne- schenkomst van de arbeidsbemiddeling 10 personen geplaatst en 6 nieuw in geschreven, waarmede het aantal inge schrevenen het getal van 60 heeft be reikt, Lekkerkerk. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen is te Roterdam ge slaagd de neer M. Hoogenboezem al hier. Electriclteltsvoorzlenlng. Schefiuinen. Uit Dordrecht ia bericht ingekomen, dat met den aanleg van electriciteit eerst het volgend jaar be gonnen kan worden, omdat des winters niet in den rivierdijk gegraven mag worden. Men hoopt evenwel, dat dit besluit na nieuwe onderhandelingen wordt ingetrokken, omdat het graaf werk in, dap dijk van zeer geringen om vang is, en nog gemakkelijk vóór den verboden tijd verricht kan' worden. -7- Men ie deze week bezig met den aanleg van een telegraafkabel door het Kanaal van Steenenhoek 'en door den Merwedijk, voor militaire doeleinden. Eén meisje alhier -heeft bij de po litie aangifte gedaan van diefstal van een electrische lantaarn van haar rij wiel, toen zij een bezoek bracht aan het feest te Hoog-Blokland. TREIN RIJDT OP VRACHTAUTO. Goed algaloopen. Op den onbewaakten overweg nabij de Nieuwwe Kalfjeslaan, had een aan rijding plaats tusschen een looaaltrein en een vrachtauto. De locaaltrein was op weg naar Amsterdam; zijn locomotief gaf volgens voorschrift onophoudelijk signalen met de stoombel. -Blijkbaar heeft de bestuurder van den vrachtauto, die met melkbussen geladen was, den trein te laat bemerkt. Althans op de rails zijnde gaf hij vol gas. Indien hij zioh vófïr het oversteken van de baan vergewist had of hij veilig kon overrij den, zou hij zich een aanrijding be spaard hebben. Nu werd de auto van achteren door den trein aangereden. De melkbussen werden er af geworpen, ter wijl de wagen kantelde. Het achterstuk is vrij ernstig gehavend. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De bufferbalk van de kleine locomo tief werd verbogen. De trein kwam met zeer weinig vertraging in de, hoofdstad aan. KOLENDAMP-VERSTIKKING, Een ernstig geval to Laren. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hoeft ia het landhuis „De Egelan tier" ven den heer J. E. de Jong aan den Oud-Blnrieummerweg te Laren een ernstig gsval van kolendampvergiftiging plaats gehad. Toen het dienstmeisje zieh 's morgens aan de villa vervoegde, werd haar, ondanks herhaald bellen, niet open gedaan. Toen ten slotte het meisje om het huis heen liep, bemerkte zij, dat Mn der ruiten in de venstere van de slaap kamer, waar de familie De Jong eliep, was ingeslagen. Zij begreep, dat er iets niet in orde was en stelde de politie op de hoogte, welke spoedig ter plaatse was en zich toegang tot de villa verschafte. Bij het binnendringen van de slaapka mer kwam de politie reeds een kolan- damplueht tegemoet. Zij vond den lieer De Jong bewusteloos op zijn bed; me vrouw De Jong lag eveneens bewusteloos bij het stukgeslagen venster. De heer De Jong overleed vrij kort na het ontdekken van het droevig ongeval. Mavrouw De Jong is na langdurige behandeling des middags wetr bij kennis gekomen. Zij was wakker geworden door de kolendamp- lucht en heeft toen getraoht het raam to openen. Om spoedig frissohe lucht te zonder dat iemand daarvan iets bahosft ts bemsrken. Vindt gij dit goed?" Beide vrienden moesten erkennen, dat het plan uitsUktnd was en nadat de graaf hen verder aangeduid had, hoe zij het poortje konden bereiken, gingen zij met een etevigen handdruk heen. Graaf de Tournel bleef alleen achter en hij belde Ferdinand, die weldra wist, wat hem te doen stond. Hij begreep wel niet, waarom de twee heeren op zoo geheim zinnige, manier in de vertrekken van zijn meester gebracht moeeten worden, maar ale goed bediende vroeg hij geen redenen, doch verklaarde slechts, dat al les zou geschieden, als de graaf het be volen had. Intusechen waren lord Nibblington et baron de Linar om bij mogelijke ver spieders geen argwaan te wekken te zamen naar hun club gegaan, van waar de eerste spoedig weder heen ging, ter wijl de baron er nog een uurtje bleef. Zij hadden afgesproken waar zij elkaar, togen dat het duister werd, weder zou den ontmoeten en tegen dien tijd waren zij beiden ter plaatse aanwezig in zeer eenvoudige kleeding. ,Jk heb mijn revolver bij mij gesto ken," zei de Linar, ,Jk ben ook gewapend," antwoordde lord Nibblington, terwijl zij voortliepen, „en ik hoop vurig, dat er dezen nacht iets gebeuren moge. Gij kunt niet geloo- ven ho# opgewekt ik mij gevoel, nu wij een gewichtige en gevaarlijke taak aan vaard hebben. Het ia toch maar waar heid, dat, het gevaar iets verlokkende beeft.* „Ik zou ook niets zoo onaangenaam vin daa, dan dat al onze moeite tever- geefsch zou zijn. Maar geloof ms, als gij, evenals ik, die dams gehoord had, gij zoudt overtuigd lijn, dat dit allee vréoto éraet li,*» doen binnenkomen, heeft dj nog een der ruiten weten te verbrijzelen. Hierna ver- loor zij het bewustzijn «n is voor het nam op den grond gevallen. De moord aan het Bezuidenhout. Gisteren is Kr. v. d. iM., die wegem doodslag op mevrouw Odem en wegem doodslag op haar huishoudster mej. Hol- stein tot twintig jaar gevangenisstraf j| veroordeeld, uit het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage naar de strafgevange nis te Leeuwarden overgebracht voor het ondergaan van zijn straf. Twist tusschen vader en zoons. Te Amsterdam heeft in een huis aan de v. d. Duynstraat een familietwist plaata gehad tusschen een man en zijn beide zoom. De zoons, 27 en 29 jaar oud, wa ren de ouderlijke woning binnengedron gen en hadden daarbij de deur inge trapt. De vader meende zich hiertegen te moeten verzetten en greep een beitel, waarmede hij zijn zoons vrij ernstige verwondingen toebracht, zoodat beiden in het ziekenhuis moesten worden op genomen. De vader is gearresteerd. De roofoverval In Limburg. De bei de Duitechers, gearresteerd wegens den bij den landbouwer J. Venner te Millert bij KelpeD gepleegden roofoverval zijn overgebracht naar het Huis van Bewa ring te Roermond. De verdachten, de 28- jarige H. K. uit Sterkrade en de 29-ja- rig? mijnwerker H. R. uit Oberhausen, blijven hardnekkig ontkennen, doch er zijn verschillende, zeer sterke aanwijzin gen, dat zij de daders zijn. De toestand van Venner, die bij de ontstane vechtpartij een diepe steekwon de boven het hart kreeg, is 'nog steeds zeer ernstig. De bandieten te Chicago. Het schijnt eindelijk in Amerika ernst te worden met de bestrijding van het bende-wezen. Rechter J. H Lyle heeft bevel gegeven tot de arrestatie van Al Capone, diens broeder Ralph Capone en 24 andere bendeleiders, als „vijanden van de open bare orde". Aan lederen politie-agent te Chicago is bevel gegeven „hen te zoeken en voor te geleiden". Lyle zal de bende leden vervolgen krachtens de oude wet op de zwerverij. DOCUMENTEN GESTOLEN. Te Genève. Te Genève is een diefstal van politie ke beteekenis gepleegd. Het is een in breker n.l. gelukt den sleutel van de kast, waarin de politieke stukken van de Britsche delegatie werden bewaard, in handen te krijgen en deze stukken te ontvreemden. De diefstal heeft plaats gehad in de hotelkamer van den secretaris van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken. De dief heeft zich met een valschen sleutel toegang weten te verschaffen tot deze kamer. Den sleutel van de kast heeft hij uit den zak van den secretaris gehaald en vervolgens zich van de be scheiden meester gemaakt. Benzol-ontploffing. Woensdagmor gen is in de asfaltfabriek van de firma Schliemann te Rudow bij Berlijn op nog niet opgehelderde wijze een reservoir met 100.000 liter benzol ontploft en in brand geraakt. Het geheele fabrieksgebouw stond in een minimum van tijd in een hellen gloed. De brandweer, die met tien wagens was uitgerukt, bestreed daü brand met negen slangen en tien schuimblusschera Na eenige uren was men het vuur meester. Naar tot dusver bekend is, zijn geen slachtoffers te betreuren. Slechts een arbeider werd gewond. Techtlg woningen verbrand. Op Men&do heeft een zware brand de ne gorij Woewoek in het Amoerangsche ge teisterd. Tachtig inlandsche woningen werden in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is onvoorzichtigheid. De schade, welke niet door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op f 18.000 „Ik ben er van overtuigd," antwoord de de lord. ,/Ik gaf duizend louis d'or óm te we ten, wie de dame is, die mij waarschuw de, jn welke betrekking zij staat tot deA mooj-denaars, die zicfi zelf den naam „Broeders des Verderfs" gegeven heb- ben.'t „Wij zullen niet rusten voor alles is opgelost, voor wij ook het meisje ken nen, dat de Tournel uit hun handen ge red [heeft. Als dat meisje haar spraak vermogen terugkreeg, misschien dat wij dan |achter veel geheimen komen zouden van de schurken, die Parijs onveilig maken." „Waarschijnlijk is het juist daarom, dat de schurken de Tournel uit den weg willen ruimen en zoo spoedig mogelijk. Zij vreezen natuurlijk, dat het kind hunne geheimen verraden zal." De beide vrienden bereikten zoo met elkaar sprekend, de tuindeur waarvan de graaf gesproken had en daar wacht te Ferdinand hen reeds. Hij geleidde hen naar de vertrekken van zijn mees ter, zonder dat zij door andere bedien den werden opgemerkt. Graaf de Tour nel heette hen hartelijk welkom. De te rugkomst van zijn bondgenooten ver heugde hem, 'want hij gevoeld? zich be klemd. Hij was volstrekt niet bang, doch de gedachte, dat ieder oogenblïk de hand eens sluipmoordenaars hem kon treffen, werkte toch niet opwekkend. Het gevaar bedreigde hem, doch hij "wilt niet in welke gedaante en juist het ge heimzinnige folterde hem. Hij bekende dit openhartig aan zfjn vrienden, doch lord Nibblington antwoordde: j CWonM rwrolfd). tweede blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonlmvenache Courant VRIJDA EPTEMBER 1910. Een late wraak van Jacobs van Beleren. DE VER WORSTING DER STAD IN 1418. Wie thans IJsselstein nadert, zóu niet zeggen, dat in vroeger eeuwen er, zóóveel strijd om het stille plaats je geweest is. Van de vroegere glorie {s niet veel meer over; het aanzien yan het Raadhuis is verwoest ge- Ó/orden en heeft niet meer den fraaien aanblik welken het bood in 1744. waarvan een gravure van J. (Je Beyer getuigenis aflegt. Maar om het stadje is vaak en fel gestreden eh menigmaal is er in de geschiede nis sprake, geweest van een belege ring van IJsselstein. Op de overblijf selen van de IJsselpoort, welke niet meer doen vermoeden, dat ze vroe ger deel uitmaakten van een sterkte die door Utrecht gevreesd en gehaat werd, stond vroeger een vierregelig rijjnpje te lezen: Wegh Utrecht met Uw tuten en 1 blasen t)oe uyt twee leeuwen en zet twee hazen Want toen die van IJsselstein kwamen in 't veld Hebben die van Utrecht 't op een lopen ghesteldt. Dit rijmpje sloeg op een gebeurte nis lin het jaar 1511 toen na een lang- durg beleg de Utrechters door de burgerij van IJsselstein lot onder de muien van de Bisschopsstad werden nagejaagd en verdreven. Het eenige overblijfsel van het slot te IJsselstein, een vierkante, stoere toreji. duidt aan de plaats waar eens de (rotsche burcht oprees, waarin zetelden de machthebbers van IJs selstein en waarom evenzeer gestre den as als om het stadje zelf. Maar dit Overblijfsel behoorde niet tot hel kasteel, dat in 1297 werd gesticht en waarin ook Gijsbrecht als Heer van IJsselstein meermalen getoefd zal heb ben >ant in 1418 werd dat tegelijker tijd met de muren en torens van IJs selstein tot den grond toe gelijk ge maakt. T Over deze verwoesting van IJssel stein (vonden we gegevens vermeld In de Kroniek van net Histqrisch Ge- nootsdhap te Utrecht (Jaargang 1859) De heer J. J. de Geer deed over deze verwoesting een. mededeeling en daarvkn is verslag gegeven op de wijze tooals hieronder volgt: Johaii heer van "Egmond en IJs- selsteiiL werd in het jaar 1414 met zijn broeder Willem Vjan Egmond, openlijk beschuldigd van heimelijke lagen gelegd te hebben aan hertog WillemT van Beijeren, graaf van Hol land, tiie hem. op aandrang van vrienden Jn de gelegenheid steideom zich deswegen te rechtvaardigen. Maar, tot driewerf toe voor 's Gra ven Hofgeregt te 's llage ter ver an l woordiijg gedagvaard, was de Heer van Egmond met verschenen, maar had zich intusschen met zijne man- chappeki binnen de poor te van IJs- elstein (geworpen, waar zijn hroeder Willem tvan Egmond $n hunne-moe der zich| op hel slot bevonden. Dies werd hij volgens regt veroordeeld lijf en goed i verbeurd te hebben. Des Ijertogen raden, naar IJssel stein gezonden om, krachtens dat vonnis stede en borg op te eisclien. keerden onverrigter zake weder Toen geDpoh hertog Willem heervaart in Holland en toog met zijne ridde ren, knedhten en steden naar Schoon hoven. vanwaar hij den 21en Julij 1416 heej- Walraven van Brederode met een jdeel zijner krijgsmagt naar IJsselsteiii heen zond met het doel slot en pborte te gaan belegeren. De jonkheer van Gaósbeek, de heer van Cuilenburg. Jan van Vianen en andere mjagen des "Heeren van Eg mond, nu hel uiterste voor dezen vreezendej beijverden zich om hun nen vriend voor .een geheel verderf te behoeden. Na veel over- en we derreden tusschen Schoonhoven en IJsselstein, bragten zij nóg ten laat ste een verdrag tót stand, waarbij de Egmond uit Holland en Irden gebannen en het slot, de heerlijkheid van Ijs den Hertog overgingen, ïgen aan Jonan van Ég- Mens erfgenamem^jaarlijks Schilden. aan Willem van kronen en aan hunne lijftogt van 800 kronen treiken. Daarop reden de Van Egmond met hunnen 4e uit de poorte van IJs selstein; enlzij, die daar woonachtig waren .ontvingen Hertog Willem voor hunnen hear, die er het geregt in handen vim vertrouwde lieden ver zekerde en iet slot van zijnentwege door eenen kastelein deed bezetten. Hierna toog de Hertog op den 21en Sept 141Q» naar Henegouwen, waar hij op den 3ien Mei van het volgen de jaar 14171 kwam te'sslerven, zjjn erflanden nalatende aan zijne eenige dochter Jacoba van Beijeren, die zich toen ook piet hare moeder in Hene gouwen bevond. Op de tijding van 's Graven over lijden zond .jonan van Egmond een plakkaart aart de raden van Holland inhoudende, ijoe mijn genadige Heere zaliger gedachte, hem in zijn uiterste Ter met de goederen van Egmond IJsselstein zou beleend hebbeh. Tevens verzarhelde hij in stilte eene heirmagt .waajrmede zijn broeder Wil Lgj Heeren Zeeland w de stede e selstein die daaren mond en 2000 oude Egmond moeder zou doen gebroeders gereede ha IJsselstein verraste. Vrienden, die hij daar binnen had, deden hem heime lijk eene poort open; maar de kaste lein, dit bemerkende, behield nog 't slot ten behoeve van de Vrouwe van Holland. Van dezen aanslag verwittigd, spoed den zich de Heeren van Montfoort en Brederode ,om de zwakke bezet ting van den burg, kon het zijn, nog bij tijds te hulp te komen en ver zochten daartoe dringend de mede werking van Jacoba's vrienden, die het naastgelegen waren. Nog tegen den avond van den llden Junij kwa men dan ook de stad Leiden en de burggraaf van Montfoort te Eiteren. eene buurt nabij IJsselstein. met eenige manschappen liggen, waarbii zich op den volgenden dag de stad Utrecht voegde. Doch alvorens men den kastelein had kunnen te hulp komen ,had Willem van Egmond. na het avondeten van den 12den Junij, het slot bestormd en met kracht ge wonnen en was de bezetting overge gaan op genade. Nu kwam ook Walraven met zijne vrienden toesnellen in den velde voor IJsselstein, waar men bereids tot een geregeld beleg van stad en burg had besloten. Aanstonds werden alle groote bussen en schutten. met>don- derkruit. steen en verder gereedschap, pijlijzers, mondbehoeften, .penningen en alle beschikbare magti uit Dor drecht. Haarlem, Delft, Leiden en Amsterdam, ontboden. De Heer van Zevenbergen verscheen alsmede met 98 manschappen, waaronder 80 ge- wapenden m het heir voor IJssel stein: terwijl ook de steden vanScha- gen, ÏS'yedorp, Winkel en andere plaatsen in Friesland, Medemblik. Hoorn, Schellinkhout, Grootebroek en Enkhuizen achtereenvolgens hunne goede, kloeke, weerachlige mannen, wel voorzien met harnassen en weren en Kennemerland al zijne gra vers. deed atfnrukken. Bovenal onderscheidden zich de Utrechtsche burgers door ijvef in het beleg eener gehate plaats, welke stoeds een schuilhoek was geweest voor hunne ballingen. Dag en nacht waren zij in de weer, zonder den be legerden rust te laten, temeer daar er nu en dan verontrustende tijdin- a*n omtrent de nadering van. vijan den zij weldra kwamen. Dus bragten zij v hunne loopgraven en bolwerken zoo digt bij de muren' der stad. tfat men ze reeds hier en daar mfet 00"0r' boog kon overschieten. Daar voegde zich eindelijk ook her tog Johan van Beijeren bij de vrien den zijner Nicht in den velde voor IJsselstein. En. nu geen uitzigt meer hebbende op ontzet vanwege Johan van Egmond en den jonkneer van Arkel legeerden de belegerden spraak met den vijand waarna Willem van Egmond op den 23en Junij het slot eü de Stede bij verdrag aan hertog Johan van Beijeren overgaf. Aan Heer Willem en zijne vreemde gasten werd eeü vrije aftogt tot aan derf Nieuwen- dam beneden Vreeswijk toegestaan, maar alle poorters en onderzaten, welke zich binnen de stede van IJs selstein bevonden, gingen over in der Vrouwe genade van Holland en zou den intusschen vier dagen'Tang ge hangen blijven, behoudens hun lijf en goed. v Walraven van Brederode en de Burggraaf van Montfoort bezetten ver volgens op last van Hertog van Beije ren, die stede en het slot van IJssel stein, totdat er een nadere overeen komst tusschen de Landsvrouwe en den Heer van Egrnopd zou zijn ge troffen. En die Yan IJsselstein. welke waanden vrij te zullen zijp. door Ja coba te huldigen, werden aangetast in hunne goederen en moesten zich nog los koopen uit den stok. Ja zelfs, hertog Johan gaf verlof aan de stad van Utrecht om het slot. de muren en toornen van IJsselstein neer te werpen, iets waartoe reeds op den 24en Junij alle sterke gravers uit Texel, door Heer Walraven van Bre derode werden ontboden Die sloo ping toch was voorwaarde geweest, waarop de Utrechtsche burgers hun ne hulp hadden bewezen. Met dat werk der verwoesting werd dan pok reeds op den 29en Junij een aanvang gemaakt; en eer die van Utrecht huis waarts keerden, lag het slot ter neder en waren-muren en poorten geslecht. Vrouwe Jacoba van Beijeren, die kort na de overgave van IJsselstein met hare bloeder in Holland aan kwam, verklaarde later, daLdie sloo ping en ontmanteling van het slot en de stede van IJsselstein niet alleen met hare toestemming, maar zelfs op haar schrijven, bede, bevel machtiging, was geschied. Zij huwde vervolgens omtrent den vastenavond van het volgend jaar 1418 met den hertog van Brabant en oefende daarna over de vroegere on- Utrecht, pm haar tor eere an ten ge- lieva en in haren naam, met alle* spoed en ernst af ta branden en neder te werpen alles wat men na Aller Heiligen dag nog binnen IJsselstein zou staande vinden, uitgenomen ker ken kloosters, gasthuizen, kapellen x en huizen van papen en geestelijken. En die van Utrecht aarzelden niet. om een bevel te volvoeren, hetwelk in de hevige partijschappen dier tij den alleen, misschien nog eenige ver ontschuldiging zou kunnen vindenzij togen naar IJsselstein; en op den dag der Onnoozele Kinderen na 't Kerst feest van het jaar 1418. Staken zij de stad in brand en wierpen er de muren van alle huizen neder. Men ziet het, dat er vroeger nogal gebrand en gemoord en geplunderd werd. Dit is, slechts een fragment uit de geschiedenis van IJsselstein. We zullen er later meer uit vertellen. lem 'van E| van den igmónd, lOci Ju aanbreken 1417 de stad INGEZONDEN MEDEDEELING. AISIHAvanVALKENBURG'S LEEUWARDEN Boxman. M&rinus, i. run C. do Jong on T. Schild. Jenny Nicolina, d. van A. van Borgoijk e* K. Timmer. Jo- Jmnna, d. van A.,C. Schalk en T. K. Kamsteeg. Jan, - z. van T. 1. DubbeL dam en G. van Holten. Ondertrouwd: C. Boxman, oud 41 en L. van KekeriX oud 33 j. A. de Rover, oud 24 j., en P. C. den Breejen, oud 22 j. Getrouwd: A. Verdonk, oud 22 J., enG J. van 't Verlaat, oud 20 J. Overleden: H. Grondel, oud 72 j., we duwnaar van M. Bijtel. KRIMPEN lud. IJSSEL. Van 1—18 iron: Jacob, u. van G. Tiftmn m H. Groenendijk. Buibert, i. van J. H. Butter en C. Brueeee. Cornells, a van C. Simons en K. C. Lagerwaard. Dirk, a. van A. van der Wal en A. van Linv- borgh. Aaltje, d. van H. Braanker sa A. Otterspeer. Teuntje, d. van A. Zon dervan en H. van Leeuwen. Jan Cor nelia, a. van C. den Hollander en A. Dek ker. Overleden: M. Th. Meulenbroak, oud 2 jaar. f PEURSUM. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Secretaris de heer P. Muilwijk. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen worden gelezen en vastgesteld. Een schrijven van de vereeniging tot bescherming van dieren omtrent maat regelen tegen stalbranden, wordt voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten om instemming te betuigen met de stichting eener school voor zwak zinnigen te Gorinchem, zonder dat dit echter financieele offers voor de ge meente zal brengen. Voorts wordt besloten om per leer ling een bedrag van f 0,35 toe te ken nen aan de gemeente Giessendam, in verband met het gevierde Oranjefeest. Aan de burgerwacht en Gewestelijke Landstormcommissie wordt tot weder- opzeggings toe elk een jaarlijksche sub sidie van f 10 verleend. Aan het personeel, belast met de uit voering der algemeene volkstelling zal vergoed worden een bedrag van 5 cent per inwoner. Voorts wordt aangeboden de gemeen- te-rekefling, dienst 1929, welke door de financieele commissie, zijnde alle raads leden, zal worden onderzocht. Hierna sluiting. Hel beste. Bezoeker: Kellner, ik heb slechts een gulden op zak; wat kun je me aanbeve len? Kellner: Efc ander restaurant, mijnheer. Niet heel eerlijk* „Is Jansen eerlijk?" „Nou, laatst was hij bij mij en toen heeft hij een parapluie gestolen, die ik van hem geleend had-" Naar het uitkwam. Houdt u van Zwiteerache ka mijnheer? Ja, maar ik kan ze niet verdragen. O, dan kunt u de onze gerust ge bruiken. Het is geen echte Zwitoereche. De reden. Wat moet je zoon worden? Onderwijzer. Heeft hij -daar zoo'n bijzonderen aanleg voor? Dat niet; maar hij ie dol op vacan- tiea. Ook dat nog. Dus: voortdurend hoofdpijn, pijn in den rug, aanvallen van rheumatiek. Hoe oud is u, mevrouw? Vijf-en-dertig, dokter. Hml Geheugenzwakte ook nog. Zoo was het. y Bezoeker: Dag Henkie, wat heb je daar een lief klein broertje, hoe heet hij? Henkie: Hij zou Jantje heeten, als hij mijn broertje was, maar hij is mijn broer tje niet en daarom hèet-ie Marietje. HTEN. r pi anderen tot een spiegel en voorbeeld, een late wraak. Op den 15den Auj trouw der pooiHeren van IJsselstein. oeli i8U>' tus van dit jaar beval zij namelijk, met haar nieuwen gemaal en bij rade van haar vrienden, aan die van IJs selstein, om alle huizen, sqhuren, bergen en ge'immerten. welke zij bin nen de grachten en reeds nederge- worpen muren en toornen slaande hadden, af te breken en weg te rui men. Tevens gebood en beval en ver zocht Vrouwe Jacoba aan haar ge minde vrienden, de goede etad van GED AC Een slecht geweten ton fijn gohoor. 't Menachelijk hart heeft zilveren enaxen, Die niet roesten met do jaren. ,,'t Moest", dat houdt ons aan de praat, „*t Moet", dat voert ono tot do daad. De rijpe kennis hoort; De oprype neemt het voord. De vraag is niet, wat ons dienstig if, maar waarvöor wij dienstig zijn. Talent is de gave, om iet» te zien in datgene, waarin anderen niets zien. ALBLASSERDAM. )September: Ondertrouwd: P. B. Verspuij, oud 2B j. en J. G. Baan, oud 22 j. N.*Roest, oud i25 j. en J. Donkers, oud 37 J. B. Kusters, oud 33 j- en M. Roodnat, oud 23 Getrouwd: J. J. (Leppnder, oud 2D j. en A. M. Kooiman, oud 28 j. HARDINXVELD. September. Geboren: Tij», I. vu T, Boeren en a Notaris Anama te Streefkerk zal op Vrijdagen 28 September en 3 Ootober 1930, des voorm. 11 uur, in het Café „Moerkerk" te Streefkerk bij inzet en in het Café „Stuurman" aldaar, bij afslag, ten verzoeke van Mej. de Wed. J. DC KLUYVER, in het openbaar vailen en verkoopeni met SCHUUR, ERT en TUIN, Wei- en Hooiland, aan den Lekdijk, na^bij het dorp te STREEFKERK, aan den Tfendweg en aan den Achterdijk, te zamen groot 4 H A., 44 A., 3 cA. Te veilen in 4 perc., bij biljetten omschreven De gebouwen met erf te aanvaardend Mei 1931, overigens op 15 November 1930. te Rotterdam is voornemens op Donderdag 25 September 1930 bij inzet en op Donderdag 2 October d.a.y, bij afslag en Combinatie, telkens des voormiddags 11 uur, in hotel „DE ZALM" aan de Markt te Oouda, publiek te verkoopen, de navolgende te gcltg.» en Erf, met Schuren, kas groot 2400 ramen Boomgoord oa Tuinland Sdegen te Stolwijk aan den Bene en Heul, kadaster sectie B nos. 1Ó05 1606-1834-1833 -1832-1626 en 1614, samen groot 86 A. 53 cA.; II, ••nig* pepoéelgn gelegen te Stolwijk, aan den Be neden Kerk, kadaster sectie R nos. 1477 -1476 - 607 - 608 - 605 - 606 -1377 1479 en 1474 samen groot 96 A. 60 c.A., mei ongeveer 440 ramen. Oeheel In eigen gebruik. Aanvaarding en betaling 15 No vember 1930. Te bezichtigen ierferen werkdag Nadere inlichtingen ten kantore van bovengenoemden Notaris, Leu- vehaven 22. te Molenaarsgraaf la voornemena om op Woeosdag I October 1930, dea morgens half elf (Zomertijd), bij Inzet, en,.. Op Woensdag 8 October 1930, dea morgena half tien, bij Afslag, in het Café van P. C. PËSSbLSÉ le 8IESSE N -0UDEKER K, in hel opeobaor le verkoopen voor den Heer J. AANTJES Jz Een hechte en sterke get. A No. 125 met SCHUUR, IRF en VfEQ, en diverse perceelen alles staande en gelegen gemeente 8IE88ENDAM, 4 gezamenlijk* grootte vpn 13.13.87 ^«cfartB. Thans in huur bijC. MOLENAA He» Huis is In 1924 vernieuwd en voorzien van Electr. Licht en Waterleiding. Te veilen In 8 perceelen en combinatiën. Vrij van huur te aanvsard'n' de Oebouwen mrt Erven op 1 Mei 1931 de I and-rijen op 1 December 1930 Betaling der kooppenningen vóór of op 1 ecembt-r 1930 Lasten voor rt-kmlng der koopers van 1 lanuarl 1931 af. Hrreder bij notities. to SllodrocHt Bij inaohrijving zal «oor DRIE JAREN werdan verhuurd: bestaands uit de BOUWMANI- WONING, Wijk B no. 214, met frootr SCHUREN, PAKHUIS en zeer gunallg, bijna geheel aan elkander gelegen uitmuntend WEI- EH HOOILAND I* 8LIEDRECHT, te zamen groot 03.87.88 Hectaren. De Landerijen te aanvaarden met Kerstmis a.s. *$n de Gebouwen 1 Mei 1931, of zooveel vroeger als kan worden overeengekomen. De biljetten, onder teekend door pachter en 2 «oliede borgen en vermeldende den prijs per Hectare over één jaar, moeten worden ingeleverd bij Notaris VAN BOCKEL te Sliedrecht vóór af op 8 Ootobar a.s. des voormiddags 10 uur Onbekende pachters moeten een bewijs van gegoedheid overleggen. De voorwaarden liggen ter inzage bij voornoemden Notaris. Aanwijzing doet de tegenwoordige huurder H. LOOIJEN. Een met 2 Schuren, Boomgaard met 40 Vruchtboomen, Moestuin en 4.09.80 H A. uitmuntend WEI- EN H00ILAN0, gelegen aan de Westzijde van de Ooudsche weg aan de Ringvaart, gemeente Stolwijk, bij hot Bolertoho Te aanvaarden he j land 1 November i.e., de woning 1 Mei 1981. De laatste 4 iaren verhuurd .geweest voor f 1050.— per jaar. van de koopsom kan tegen 4 als eerste hypotheek gevestig'd blijven. Te bezichtigen lederen Vrijdag van, 10 tot 3 uur. Inlichtingen ten kantore van Notaris J. KOEMAN te Haastrecht. Ten overstaan van te Oicaaendam, zal op 19 en 18 October 1930 bij velling en opslag, len verzoeke van de Familie Dï OROOTr HANSUM In hel optnbaar bestaande uit woonhuis, genaamd „HET HOOOE HUIS"met Schuren onder Evtnala dt vorige jartn. ook dli seizoen weer groote voorread va« de nieuwste modellen mcl do nieuwste uitvoeringen legen literal lage prljiot Aanbevelend: riRMA A. P. VAN VLIET om Kleiweg 51 Soldo mm

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4