lï Ge»osMe Rookworst J1 AFSLAG Gaat SBOOR's MOSTERD R0 B de Avonturier Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws Kaas en Kaasmaken. Sliuor's gestaiiigte Muisjes Rechtszaken. Nieuws in een paar regels. Ingezonden Stukken Burgerlijke Stand. Afloop Aanbestedingen Afloop Verpachtidgen Advertentiën. Notaris J. A. Molenaar Stolwijk B 0 E L H UIS. Notaris C. H. W. MEIJER Woensdag 1 October 1930, publiek verkoopen: fDRIE LANDH0KKEN Executoria 1 e Verkooping Schoonhoven naar Gouda A. BRUIJNEL DiBsmaakizooneeritikl Couranten Havoi 23 Schoonhoven DERDE BLAD NIEUWIBUAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhov.nioh. Courant Zaterdag 17 Baptembar. Hllvaraum, V A,R.A. 8 uur Orgaloonoarti 8 uur Qramoioou; V.P.R.0.10 uur Mor genwijding, V.A.H.A. 10.16 uur VÏör. draoht van Case Bakker; 10.80 (uur Ziekenuurije; 11.80 uur Gramolbonj V n ,Ul?. V-A R A.-Orke.t; 1.46 uur V.A.R.A.-Liedjea; 2.45 uur Paedago- giaoh Concert I; 4.15 uur Voor Ama teurfotografen; 4.45 uur „Ona huia een tehuis" door T. Landró; 5.30 uur Be- Btuuramededeelingen V.A.R.A. 5.45 uur Kinderuurtje; 0.45 uur Uurtje voor de visschers op zee; 8 uur V.A.R.A.-Or- keat; 0 uur Lezing van Mr. J. H. Schuit* van Haegen over: Reddera en hun gezinnen; 9.20 uur Bij de Pomp; 9.80 uur Cabaret; 11.30 uur Gramo- foon. Huizen. K.R.O. 89.15 uur Concert; 113012 Godadienatig halfuurtje; 12— 1.30 K.R.0.-Trio; 1.301|,30 Gramo- foon; 2.303 Vraganhalfuurtje; 3— 4.15 Kinderuurtje, 56 Gramofoon; 6—0.15 Sportpraatje; 0.156.40 Gram mofoon, 0.40—0.55 De heer Ir. A. M. Touw over: De 3-Octobrefeeaten; 0.55- 7.15 Weekoverzicht, 7.15—7.45 De heer W. A. Boogaert over: Electromotoren; 7.458 Gramofopn; 811 K.R.O.-Or- keat; 1112 Gramofoon. Zondag 28 September. Hilversum. V.A.R.A. 9 uur Berichten Poatduivenliefhebbers; 9.05 uur Gramo foon; 9.15 uur Esperanto; 9.30 uur Tuinbouwhalfuurtje; 10 uur V.A.R.A.- Orkest; Voordracht en Toespraak; A.V. R.O. 1212.30 Dr. K. P. Proost over: De Volksontwikkeling; 12.30—2 A.V. R.O.-Orkest; 22.80 Boekenhalfuurtje; 2.30-3.15 A.V.R.O.-Orkest; 8.15—4.30 Concert; 4.305 Gramfooon, in de rustpoos Sportberichten; V.A.R.A. 5 uur Voordracht van Willem van Cappellen; en Gramofoon; V.P.R.O. 6 uur Half uur voor de rijpere jeugd; 7 uur Kerfc- uitzending Ned. Protestantenbond te Heemstede; A.V.R.Q. 8 uur Persberich ten; 8.10 uur Concert; 9TÏ0 uur Voor dracht door Gerard Pilger; 9.3011 A.V.R.O.-Orkest; 1112 Gramofoon. Huizsn. N.C.R.V. 8.259.20 Morgenwij ding; K.R.O. 10 uur Plechtige Hoog mis bij hei eerste lustrum van den K. R. 0.; 12—1.30 K.R.O.-Orkest; 1.30-3 Dr. J. A. F. Orbaan over: Buitenver blijven der Pausen; 2—2,80 Literair halfuurtje; 2.304.30 Coiffeert en De clamatie; 4.305 Ziekenhalfuurtje; N. C.R.V. 5.50 uur Kerkdienst. Voorgan ger Ds. H. Ph. Ingwersen, Geref. Pre dikant; K.R.O. 7.458.10 Voordracht over: Het Rijksmuseum; 8.1010.40* K.R.O.-Orkest; 10.40—11 Klein Koor. 9.30 uur Persberichten. Maandag 29 Ssptsmbar. Hilversum. A.V.R.O. 89.45 Gramofoon; 1010.15 Morgenwijding; 10.20—12 Haarl. Orkest-Vereeniging; 12.15—2 A.V.R.O.-Orkest en Zangvoordracht; 2.303.30 Gramofoon; 8.304.30 Or gelconcert; 4.305.30 Kinderuurtje; 6.800.45 Huiskapel van het Theater Tuschinski; 0.457.15 Boekenhalfuur tje; 7.157.45 Gramofoon; 89.15 Concertgebouw-trio; 9.159.45 A.V.R O.-Orkest; 9.4510 Piano-ooncert; 10 uur Persberichten; 10.10—40.80 Voort zetting Concert-Orkest; 10.3010.45 Voortzetting Piano-concert; 10.4511 Voortzetting Concert-Orkest; 11 uur Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8.159.30 Concert; 10.30—11 Ziekendienst; 11—11.30 Chr. Lectuur! 12.30-1.45 87e Orgelcon* eert; 22.85 Uitzending voor scholen; 3.158.45 Knippen en Stofversieren; 45 Ziekenuurtje; 50.30 Solisten concert; 6.400.45 Gramofoon; 0.45 7 Mededeelingen over Cursus Engelsch; 78 Christ. Philotropische cursus; 810.45 Concert Chr. Radio-Orkest en Sprekers; 10 uur Persberichten; 10.45 11.80 Gramofoon. Vreeswijk. De heer G. Lenten Jr. ie in staat van faillissement verklaard. Cu rator ie Jhr. mr. K. de Wijkerslocth. Brug Ingezakt Waddlnxveen. Terwijl de met grint beladen vrachtauto van den heer Z. uit Moercapelle over den ophaalbrug reed, welke is gelegen over het Noordeinder- vaart voor de boerderij van den land bouwer G. O., bezweek het dek door de zware belasting. De chauffeur, die zag dat de brug begon to buigen, gaf vol gas en wist zoodoende de vrachtauto nog op den weg te krijgen. De schade is on derling geregeld. Met ingang van 16 October ia tot gomeentobode, tevens concierge van het raadhuis, benoemd de her Jac. Hoge- brug alhier. INGEZONDEN MEDEDEELING. schappij. (De waterleiding Waddlnxveen was te duur). De Goudsche waterlei ding Maatsohappij levert het water langs den Bodegraafschen straatweg tot den Tol (en Nols d' Aumerielaan) zonder verplichte aansluiting. Voor verdere uit breiding is verplichte aansluiting noo- dig. In de plaats van den heer J. Bruijn, die 1 October vertrekt naar Gouda, is tot secretaris van de afd. Reeuwijk van de vereeniging „Volksonderwijs" geko zen de heer A. v. d. Vlist. De electrische kabel. Schelluinen. Het bericht over den aan leg van een electrischen kabel naar on ze gemeente in het nummer van Maan dag, welke mededeeling niet van den ge wonen correspondent kwam, was on juist. Zooals in het nummer van 10 de zer is bericht, is de gemeente Dordrecht voornemens, eerst in 10i31 met den aan leg te beginnen, tenzij nader overleg wij ziging brengt. Een Jubileum. Schelluinen. De gemeente-veldwachter, de heer W. Versluis, vierde Dinsdag zijn zilveren ambtsjubileum. In het Ge meentehuis werden hem geschenken aangeboden, vergezeld van toespraken. De burgemeester bood een electrische hanglamp aan namens den gemeente raad, de heer Voordendag uit Gorkum een zilveren potlood namens de onder- afdeeling Gorkum e.o. van den Alg. Ned. Politiebond, zal den jubilaris een me daille verstrekken. De heer Versluis voerde tenslotte het woord om te bedanken. Behalve door genoemde personen werd de huldiging bijgewoond door wethou der Kroon, de raadsleden Pierhagen, De Kreij en Verhef, den gemeente-se cretaris, den heer Muilwijk en een groot aantal politiemannen uit de omgeving. Waddlnxveen. Aan de laatst gehouden eiere#nveiling waren aangevoerd 1143 kip-, een partij kuikens- en een klein partijtje eendeieren. Prijzen waren res- rectaveljjk f 7,20-8,70, f 5,25-^ 6n I 5,256, allen per 100 stuks. IJsselstein. In de R.-K. zijn thans 4 groote gebrandschilderde ramen ge plaatst, n.l. 2 aan de Noord- en 2 aan de Zuidzijde deel uitmakende' van de 8 ter plaatse gebrandschilderde ramen welke tezamen een geheel zullen vormen. Gok is er nog een geplaatst op het zang koor. De gelden voor1' laatstgenoemd ream zijn bijeengebracht door de leden van het St. Nicolaaskoor. Auto-ongevallen. Zevenhulzen. Twee auto-ongevallen hadden hier plaats. Op den Groeneweg kwam een luxeauto, doordat de chauf feur de linker zijde van den weg hield, met een vrachtauto in aanraking. De luxe auto liep hierdoor leelijke schade op, maar kon toch op eigen kracht ver der. In het Noordeinde reed bakker S. van Waddinxveen. Blijkbaar heeft S. voor een oogenblik de macht over zijn stuur verloren, waardoor hij tegen een paal reed. Deze' auto kwam er minder goed af. Een auto van Voskuil nam de ver ongelukte op sleeptouw. Geen persoon lijke ongelukken deden zich voor. Auto-botsing. IJsselstein. Woensdagavond had in de Utrechtsche straat een aanrijding plaats tusschen de autobus van den on dernemer J. B. en een vrachtauto, be laden met groenten van den groenten handelaar Van G. uit Jutphaas. Laatst genoemde kwam uit een zijstraat rijden en reed de autobus in het midden aan, met gevolg, dat er nog al eenige ma terieels schade werd aangericht. Per soonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaatB. De politie heeft de wagen van Van G. laten onderzoeken, waarbij bleek, dat de remmen niet goed in orde varon. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Van een boerderij, met te laag vet gehalte ln de volvette Goudsche kaas (net merken verboden) werd de melk van de vijftien koeien afzonderlijk onderzocht: er werd geadviseerd, de melk van drie koeien niet te verka zen, nl. met een vetgehalte van £.50. 2.65 en 2.55 pCt., levens werd aan geraden, de maismeel-slobber uit het voederrantsoen wee te laten. Deze veehouder nad in het vorige najaar negen koeien verkocht en ver vangen door negen vaarzen, in de on- i'uiste veronderstelling, dat jonge .oeien vetrijke melk zouden geven! EEN' GOED ALARM-SIGNAAL. Twee inbrekers gearresteerd. Gisternacht wercf op de Keizers gracht te Amsterdam tusschen de Raadhuisstraat en de Leliegracht, de aandacht van voorbijgangers getrok ken door een zwaar claxon-geluid. Spoedig 'bleek, dat dit afkomstig was van de alarm-inrichting, aange bracht in perceel 173 waarin geves tigd is de firma Henry Juilien, gros siers in horloges, pendules enz. Po- litie-agenten en rechercheurs, die spoedig ter plaatse waren, zetten het geheele blok af. Een uitgebreid on derzoek van kelder tot zolder, lever de niets op. Kort hierna waarschuwde de con cierge, van een eenige perceelen ver der gelegen bankgebouw, de buiten geposteerde agenten, dat hij in een leegstaand perceel, naast het bankge bouw, gerucht had gehoord. 'Deze mededeeling ha$ een nieuw onder zoek van de politie tot gevolg. Er werd een zware tasch met inbrekert- werktuigen gevonden. Kort te voren was al een beitel ontdekt, welke aan den binnenkant in een deurpaneel stak. t NUTTIGE WENKEN. Het jaarverslag van den Rijkszui- velconsu.enl voor Noord-Holland, Dr. Scheij te Hoorn, bevat vele nuttige raadgevingen over de kaasbereiding De onderstaande zijn er aan ont leend: Een veehouder, die zijn melk aan een zuivelfabriek verkocht. kreeg klachten over de houdbaarheid. Bij een bezoek aan de boerderij bleken de deksels van enkele melkbussen open naden te hebben, waarin zich gorighèid bevond. Ook nieuwe dek sels moesten bijgesoldeerd worden Op den bodem der bussen was vrij wat van een melkachtig vocht ge zakt, pl.m. 70 kub. cM. per bus. Wan neer met dit vocht goede melk be smet werd in dezelfde verhouding als bjj vulling van de bus met melk. dan werd die melk lang en ze was minder houdbaar. De veehouders moesten de bussen zoo noodig naboenen, het valt te be twijfelen, of dit altijd met zulke voor- loopig gereinigde bussen wel gebeurt Wanneer de melkbussen leeg naar de boerderij teruggaan, behooren ze altijd geheel schoon en liefst droog te worden, afgeleverd. Een fabriek, die daarin te kort schiet, werkt in de hand, dal aan de melkwinning op de boerderij minder zorg wordt besteed, want dan geeft de fabriek zelf im mers een slecht voorbeeld? Voorts werd adries gegeven aan een veehouder, die geen geschikt drink water voor het vee had en geen lei dingwater kon krijgen, wegens de on gunstige ligging van de boerderij. Het drinkwater uit een put in den stal was volgens het onderzoek slecht; de koeien leden aan erge diarrhee. Deze boer is blij, dat hij de kosten voor een goede nortonwel heeft ge maakt; toen de koeien vier weken water daaruit gedronken hadden schreef hij, dat ze minder dronken en dat de mest hu goed was; de koeien glansden weer en de melkgift was beter. De geringe jaarlijksche kosten voor rente en afschrijving der nieuwe wel bedragen heel weinig in verhouding tot de groote voordeelen in den vorm van gezonde koeien, meer melk en van "betere kwaliteit, ook wat de rein heid betreft. Op twee boerderijen. waar een kaasroennachine gébruikt werd, bleek het noodig, de aandacht te vestigen op dè noodzakelijkheid, de wrongel langs den wand van de tobbe nu en dan met de hond of met een lat los te maken en met de andere to ver mengen. om ongelijkmatige "rijpheid te voorkomen. Snnnr w geraspte OfJUUI ^Zwitserselie Ka Een zorgvuldig onderzoek had ten slotte tot resultaat, dat op de insnij ding van de daken der perceelen 161 en 163 twee mannen werden aange troffen, die. aangezien elke kans tot ontsnapping was uitgesloten, zich aan de dienaren der wet overgaven. Beide mannen staan in de hoofd stad l>ekend als zeer beruchte inbre kers. Dank zij het prachtig function- neeren van de alarminrichting, liepen zij in de val. Op het oogenblik wordt onderzocht, of ook anderen aan deze poging tot diefstal door middel van braak, medeplichtig zijn. Inbraak in postkantoor. Gister nacht is ingebroken in het postkan toor aan den Rijkswijkschebrug in Den Haag. Door ïndrukking van een ruit heeft men zich toegang tot het kantoor verschaft. Eenige laden wer den opengemaakt en een trommel werd opengescheurd. Eenig geld wordt vermist. Het drama in Den Haag. Woens dag heeft de arbeider A. S. uit Am sterdam, die Maandagnacht te 'sGra- venhage zijn vrouw met een scheer mes vrij ernstige verwondingen aan gelaat en hals toebracht, bekend. Hij verklaarde door zijn vrouw tot het uiterste te zijn gebracht. De man wordt lieden voor den officier van justitie geleid. De vrouw maakt het naar omstandigheden goed. Merkwaardig vliegongeval. Een vliegtuigongeluk met merkwaardig goeden afloop heeft zich te Neuilly- Plaisance in Frankrijk voorgedaan. Het vliegtuig 935 ,van het 34e regiment luchtvaart keerde van de manoeuvres terug toen boven Neuilly-Plaisance de motor weigerde. Toen de vlieger zag. dat hij den motor niet meer op kon krijgen en dat er nergens le buurt gelegenheid was voor een noodlanding, greep hij zijn val scherm en sprong uit net toestel, na zijn begeleider beduid te hebben het zelfde te doen. De vlieger kwam neer op het dak van een huis en had al leen een flinke blauwe plek op een van zijn dijen, de waarnemer beland de in de Rue de la Marne voor de deur van no 23. Hij had zijn linker arm ontwricht, doch behoefde slechts aan te bellen op no. 23 om geholpen te worden, daar dit huis door een ge neesheer wordt bewoond. Het toe stel ten slotte belandde op een dak Het richtte wel heel wat materieele schade aan, doch daar bleef het bij. SCHOENER VERGAAN. De Newfound!andsche schoener Ca- ranza, die Donderdag van North Syd ney naar Newfoundland was ver trokken is in de buurt van een onbe woond eiland bjj kaap Breton in een onweer geraakt en door den bliksem getroffen, tengevolge waarvan hef schip naar de diepte ging. Acht pas sagiers en twee man van de be manning, onder wie de schipper, ver dronken. Zes menschen brachten er het leven af Zij hebben in een lichte boot., bijna zonder voedsel of water en met maar écn stel riemen, een hardnekkigen strijd tegen de golven gestreden, die drie maal vierentwintig uur geduurd heeft. Zij hadden reeds alle hoop opgegeven, toen in de sche mering hun zwakke hulpkreten ge hoord werden door den schoener Vi- ginette, welker bemanning erin slaag de het uitgeputte zestal te redden. 48 PERSONEN TER DOOD GEBRACHT. De Gepeoe. die in opdracht van het centraal executief comité en den raad van volkscommissarissen der Sovejtunie het opderzoek naar de aan gelegenheid betreffende de contra-re volutionaire organisatie op het ge bied der levensmiddelen-distributie heeft onderzocht, heeft dit onderzoek thans beëindigd. De leider der orga nisatie Rjasanzef en 47 andere per sonen, die de organisatie geleid of actief aan haar handelingen deelge nomen zouden hebben, werden ter dood - veroordeeld. Heden zijn de doodvonnissen reeds voltrokken. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR. Kurtan Is ziek. De massamoordenaar van Dussel dorf, Peter Kurlen, die nog altijd in voorarrest zit moet ernstig ziek zijn. Hij heeft een totale verandering ondergaan en is niet meer dan een schim van hetgeen hij vroeger was. Zijn dagelijksche klacht, tegen de bewakers, die hem elk uur komen bezoeken in zijn cel om na te gaan of zich geen veranderingen hebben voorgedaan, is: „Laten zij mij toch vonnissen Laten zij mijn hoofd af snijden' Als ze hiermee maar ophou den I" Met een hooge, koortsachtige stem roept h(j dat telkens zijn bewa kers toe. Verdwenen is het knappe uiterlijk van den nog niet ouden man waarmee hij zooveel vrouwen het hoofd voor n oogenblik op hol heeft gebracht. Verdwenen is de opschep perigheid, waarmee hij in de eerste dagen na zijn arrestatie verhaalde van zijn daden, die ieder voor zich vol doende ernstig zijn om hem ter dood te doen veroordeelen. Er bestaat de laatste weken ern- ige vrees voor zijn gezondheid. Kur ten gaat er met den dag op achteruit. Hij lijdt aan razende hoofdpijnen en loopt den ganschen dag te jammeren om aspirine, om daaraan een einde te maken. zal men hem dus wel niet in <h rechtszaal zien verschijnen. Kurten wordt in totaal van «]f moorden beschuldigd, waarvan hil er negen in Dusseldorf heeft gepleegd Daarnaast zal hij worden vervffl TOgens vijf en dertig aanslagen niet minder dan vijf en veertig brand stichtingen, waarbij er eenige Zjfn* waardoor ook menschenleyens i|jj verloren gegaan Z(jn vrouw, die y$ is waar weinig van zijn uitspattingen weet., zal als getuige worden gehoord Blijkens het vooronderzoek is er van haar medeplichtigheid geen sprake. Hoe „ziek" Mussolini Is. Maan dagochtend zijn eenige journalisten vergezeld van het hoofd van het pers bureau van den minister-president den gouverneur van Rome en andere overheidspersonen op de villa Torlo- nia te Rome ontvangen door den Duce In het park van zijn villa heeft Mussolini in bijzijn van zijn bezoekers verschillende oefeningen te paard uitgevoerd. Daarna steeg hii af en zeide tot de journalisten „Ziezoo, ga nu maar vertellen, dat ik ziek ben!" Geheimzinnige moord. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd op den weg van Mansfield naar War- sop in Noord-Nottinghamshire (Ame rika) een 40-jarig bewoner van War- sop*dood achter het stuur in zijn auto gevonden Uit een geneeskundig onderzoek bleek dat hij gedood was met op korten afstand geloste schoten uit een jachtgeweer. Zijn geld en zijn papie ren waren onaangeroerd gebleven zoodat aan diefstal als motief niet wordt gedacht. Hij was op weg om rekeningen te innen en orders te krijgen. Er werd geen wapen in de omgeving gevonden. v Grensincident. - Een Fransch blad maakt melding van een nieuw Italiaansch-Zwitsersch grensincident Een groep van twintig Italiaansche vluchtelingen, waaronder zich drie vrouwen en zes jongens bevonden, was op het Breithomjoch bij 'Zer- matt reeds over de grens gekomen, toen de, vluchtelingen door een Ita liaansche militaire patrouille werden ontdekt. Ondanks het feit, dat twee Fransche toeristen en twee Zwitser- sche gidsen uit Zermatt de patrouille er met nadruk opmerkzaam op maak ten, dat zij zich op Zwitsersch grond gebied bevonden, werden de vluchte- -ingen achtervolgd, ingehaald en ge dwongen op Italiaansch grondgebied terug te keeren, waar zij naar een politiepost gebracht werden. Dat verdoovingsmiddel schijnt hem evenwel slechts in kleine hoeveelhe den te kunnen worden verstrekt 't Moet al eens gebeurd zijnv dat men midden in den nacht een specialist heeft 'laten komen, omdat zijn toe stand ernstig was en dagelijks komen er twee doktoren bij hem, die hem voortdurend onder controle houden. Er is in Dusseldorf al verzet ont staan tegen deze roerende zorg voor een man. die een jaar lang een ge heele bevolking schrik heeft aange- e politie en de justitie zijn echter doof voor al deze protesten. Zij trachten in ieder geval Kurten's leveii te redden, totdat zij hep voor zijn rechters hebben gebracht. Maar het is nog de vraag of Kurten dat vol zal houden. Iedere week wordt hij drie maal gehoord, hetgeen hem erg schijnt aan te pakken. Al zijn verklaringen wor den met de grootste zorg nagegaan en onderzocht tot in de kleinste de tails. Dat is de reden waarom het vooronderzoek zoo langzaam opschiet en waarom 'hel waarschijnlijk we) Februari 1931 zal worden voor dat men de instructie zal kunnen sluiten. Dan gaat Kurten nog voor eenige maanden naar een inrichting, om vast te stellen, in hoeverre hij ver antwoordelijk is voor zijn daden. En voor April van "het komende jaar DE AANSLAG OP PRINS UMBERT0. D« Rota voor dan rechtsr. Gisteren begon te Brussel voor het Hof van Assizen der Provincie Brabant, het proces tegen den 22-jarigen Italiaan- schen anti-fascistischen student Fernan do de Rosa, die op 24 October van het vorige jaar een aanBlag pleegde op kroonprins Umberto van Italië, toen de ze bij de feestelijkheden ter gelegenheid van zijn verloving met de Belgische prinses Marie José ,een krans wilde leg gen op het graf van den Belgischen On bekenden Soldaat te Brussel. Begrijpelijkerwijze bestond er voor bet proces veel belangstelling Beklaagde werd verhoord door bemid deling van een tolk. De Rosa is een niet groote jongeman, blond en met een sym pathiek uiterlijk. Hij trachtte uiterlijk onbewogen te blij ven, maar zijn gebaren verrieden ze nuwachtigheid. Kalm begroette hij ech ter met een handdruk zijn drie verdedi gers, de heeren Spaak, Ten Boek en Soudan. Hij zoekt speurend de publieke tribune af en glimlachte flauw, wanneer hij kennissen zag. De voornaamste getuigen zijn kolenel Hay, de deskundigen, de gerechterlijke geneesheeren en talrijke politieagenten, die bij' den aanslag tegenwoordig waren, alsmede trampersoneel, dat de kapel vormde, die nabij de plaats van den aan slag stond opgesteld. PEST IN CHINA. In het Noordelijk deel der Chineesche provincie Sjenski moet een vreeselijke epidemie zoowel van longenpest als van builenpest woeden, waardoor honderden personen om het leven zijn gekomen en geheele dorpen zijn uitgestorven. Duizen den vluchten naar de provincie Sjansi. Er is geen gelegenheid om de dooden te begaven; in verscheiden districten, waar geen moderne ziekenhuizen en geen dok ters zijn, verlaat de bevolking haar woonplaatsen. Dr. Galt verklaart, dat de regeering spoedig moet ingrijpen, daar anders geheel Noord-China gevaar loopt. 7. Alles zou goed gegaan zijn, als het linkerwiel niet ontbroken had. De snel heid, waarmee de machine door de lucht vloog, hield haar een poosje in even wicht, maar toen de vaart verminderde, schuurde ds stalen as van hst linker wiel door het zand en werkte als een rem. 8. Het volgende oogenblik kantelde het vliegtuig en riohtte zich zeewaarts. De kop bleef in het natte zand steken en voor Rob hst kon verhinderen, was hij uit de stuurstoel in het water ge slingerd. Toen hij weer boven kwam, zag hij de machine geheel gekanteld io het nat liggen. pEpDE BLAD- NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOOLAND EN UTRECHT* 8fcfi0flttftoventcBl Cburint VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1930 op Ongeluk In goudmijn. Uit Johannes burg wordt bericht, dat in de goudmijn City Deep een cylinder met samenge perste lucht is gesprongen, hetgeen een aardstorting ten gevolge had. Men ge looft, dat 32 inlanders gewond zijn en dat een blanke en acht inlanders van de buitenwereld zijn afgesneden. NAAR HET OORLOGSFRONT. Ondanks den regen en wind zijn Zondag weder tal van personen, uit alle deelen van Frankrijk afkomstig te Douaumont samengekomen om den jaardag van de herovering dezer vesting in den wereldoorlog te her denken. Onder hen bevonden zich veertig Duitsche oud-strijders. In verband met de talrijke her denkingen van jaardagen van wapen feiten en den wensch van de nabe staanden van gesneuvelden om hetzij de herdenkingen hij te wonen, hetzij de laatste rustplaats hunner verwan ten Ie bezoeken, is herhaaldelijk de klacht geuit, dat de reizen naar het voormalige front voor velen te kost baar zijn. k De militaire autoriteiten hebben daarom in herinnering gebracht, dat de wet van 29 October 1921 een ar tikel ""bevat krachtens hetwelk de ouders, de weduwe, en de nakome lingen in den eersten en tweeden graad van gesneuvelde of vermiste militairen recht hebben op één koste- looze reis per jaar naar het kerk hof. waar hun doode rost of, indien het een vermiste betreft, naar het dichtstbij gelegen Doodenhuis. Op hun verzoek geven de spoorwegmaat schappen een gratis-biljet tweedeklas se af Het schijnt echter, dat 't ver strekken dezer biljetten met zóóveel administratieve moeilijkheden gepaard gaat, dat de betrokkenen of op eigen Kosten, of in het geheel niet meer gaan. Aan de spoorwegmaatschappij en .p de secretarieën is nu order ge geven de procedure van de afgifte der biljetten zooveel mogelijk te ver eenvoudigen. EEN DRAMA TE LONDEN. Nederlandsche vrouw pleegt moord en zelfmoord. In Brixton, in Zuid-Londen werden de bewoners van een blok flatwonin gen Maandagmiddag circa twaalf uur opgeschrikt door twee schoten. Een oogenblik later kwam een zwaar in zijn gezicht gewond man uit een der flats strompelen ,doch hij was niet in staat een woord uit te brengen. De toegesnelde buren zonden om am bulance en politie en onderzochten onderwijl de woning, waar men de bewoonster dood op de sofa vond, met een schotwond door het hoofd en een rookende revolver in de hand geklemd. De inan overleed voor hij in het ziekenhuis kon worden op genomen en was niet meer in staat eenige verklaring te doen. De vrouw is de echtgenoote van den Nederlandschen antiquair Bdie vaak naar het vasteland reist en ook thans, evenals zijn 25-jarige zoon, af wezig was. De vermoorde man was een 43-jarig officier. Hij woonde met zijn jonge vrouw en met zijn moeder in een ander deel van Londen. Me vrouw B woonde sinds vijftien jaar in haar flatwoning. De vermooMe man was sedert eenige jaren met haar bevriend Naar hij aan zijn moeder had Verteld, had hij een briet van haar gekregen, waarin hem werd ver zocht haar te komen te bezoeken. De Engelsche posterijen. De re keningen der Engelsche posterijen voor net afgeloopen begrootingsjaar zullen waarschijnlijk de recordwinst van circa negen en één vierde na boen pond aantoonen. Maar de dienst is dan ook in orde. De posterijen hebben per jaar zes millioen brieven besteld en verkeerde bestellingen behoorden tot de groote zeldzaamheden. Ityic!; f 20 in da maand voor een beetje radio-muziek, voor menschen, die niet eens te eten hebbenl De officier meende den man nog •en kans op een voorwaardelijke veroordeeling te moeten geven en vroeg twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Politierechter tot verdachte: Die eisch is wel heel sterk, vindt u niet en dat tegen een man, die al vier keer In den „bak", gezeten heeft. Niettemin wees Mr. Feith conform dien eisch vonnis, met de bepaling dat V. zich onder toezicht van het Leger des Heils zou stellen. KANTONGERECHT GOUDA. Esn kwada hond. In de zitting van Woensdag stond te recht A. R. te Gouda, die er van beschulr digd was, dat hij niet voldoende zorg had gedragen voor het onschadelijk hou den van een onder zijn hoede staand ge vaarlijk dier. Zijn hond was het erf op- geloopen van J. P. de G. te Gouda, waar hij diens hond had doodgebeten. Verdachte erkende de mogelijkheid, dat zijn hond het had gedaan, maar er war ren meer honden in de buurt, zoodat met zekerheid niets te zeggen valt. Verdachtes hond stond als een vech tersbaas bekend, terwijl de getuigen verklaarden gezien te hebben, dat het dier de daad had gedaan. De eigenaar van den hond vroeg een schadevergoeding van f 25. De ambte naar van het 0. M. eischte een boete van f 10 subs. 2 d. h. De kantonrech ter veroordeelde verdachte tot een boete van f 5 subs. 2 d. h. met bevel aan den eigenaar van den dooden hond een scha devergoeding te betalen van f 5. Esn oploopje. Ds drie gebroeders De J. uit Nieuwer- kerk a.d. IJssel hadden bij een oploop aldaar niet onmiddellijk voldaan aan 'n bevel van de politie, om sioh te verwij deren. Verdachten bekenden het ten laste ge legden, zij verklaarden spijt van het voorgevallene te hebben. De oorzaak was dat een broer van hen, die doofstom is, door een zekeren J. K. was mishandeld. Zij hadden nu met J. K. wel eens wil len afrekenen. Naar verbalisant verklaar de, was er een volksoploop van 4 a 500 personen. Dè mishandeling van den broer van verdachten had reeds een week te voren plaats gehad. De eisch luidde f 3 of 1 dag. De kantonrechter hield rekening met de omstandigheden en veroordeeld# ieder tot een geldboete van f 2 subs. 1 d. h. De verdere uitspraken waren: Schoolverzuim: N. van R. te Moeroar pello f 0 subs. 2 d. h.uA. D. te Goudd ruk f 4 subs. 2 d. h.; A. V. te Reeuwijk f 5 suba. 2 d. h.; A. D. te Gouderak f 4 subs. 2 d. h. Overtreding art. 04 spoorwegwet: J. P. van B. te Gouda f 1 subs, i d. h. Openbare dronkenschap: J. D. te Kaatsheuvel, A. M. te Oss en H. N. te Gouda allen f 5 subs, i d. h. Overtreding art. 2 Motor- en Rijwiel reglement: A. M. W. te Hekendorp en P. 8. te Boskoop, beiden f 8 subs. 1 d. h. Overtreding Jachtwet: P. A. B. te Gouda f 2 subs. 1 d. h., met bevel tot teruggave van het in beslag genomen ge weer. keerde bericht van mij afkomstig was. Als ik zelf een fout maak wil ik dit gaarne bekennen sn als het mogelijk is, verbeteren, doch als mij de fouten van een ander Correspondent, buiten deze gemeente, worden aangerekend door de lezers, vind ik dat zeer onprettig, temeer nog, daar de uitslag van de gehouden aanbesteding door mij voor uw blad van Woensdag 17 September, naar waarheid was opgegeven. Dankzeggend voor de verleende plaats-» ruimte, blijf ik, Hoogachtend, Uw Dw. Dr. B. VAN DEN BOSCH, Correspondent van Uw blad te Bergambacht. Eenzijdige Ontwapening. In het blad van Maandag 22 Sept. kunt U „Waarschuwing" lezen, wat de S.D A.P. uitvoert om (volgens schrijver van dat stuk) eenzijdige-Ont wapening te krijgen. Ik wil 'eerst wel zeggen, dat het thans betreft, het teekenen van het petilionement om het voorstel Deckers betreffende: Uitbreiding vloot zegge f 120.000.000 maar zeker, de S.D A.P. propageert Nationale Ontwapening, maar ook In ternationale Ontwapening. Hoe anderen er over denken, laat mij in zekeren zin koud, maar ik ben warm geworden van al de couranten, die ik gezien en gelezen Ijeb en stel het op prijs, dat er over dit onder werp geschreven wordt, want nu weet heel Nederland, wat er te doen staat voor ^e bevolking en in hoofd zaak (als 14 October het ontwerp wordt opgedischt) voor de Kamer leden. als zij straks voor een berg handteekeningen zitten, waarop door menschen geteekend is van alle rich tingen. En waarom wil de S.D.AP.. ontwapening. Ten eerste, uit godsdienstig oogpunt wil ik de menschheid wijzen op Exodus 21 vers 14. Daar leest men- „Maar indien iemand tegen zijnen naaste moedwilliglijk gehandeld heeft om hem met list te aooden, zoo zAl ik denzelven voor mijn altaar nemen, dat hij sterve". Is de oorlog niet anders dan list ge weest om elkaar te dooden, tot zelfs de professoren geven hun wijsheid om de modernste ciftgassen uit te vin den, alleen voor list, het ware beter, dat zij hun wijsheid gaven aan de uitvinding van medicijnen om de menschheid te genezen, in plaats van te dooden. Maar de enkele menschen. die de wereld willen bezitten, die zijn trotsch op deze professoren en hun loon is met uit te spreken, ergerlijk is het om loon te betalen om den mensch het vlugst van zijn mooie leven te berooven. Ik. zou die enkele menschen ook willen wjjzen naar een vers in het Oude Testament, daar staat geschre ven „God gaf de wereld aan den mensch". Dus niet aan de mensch. maar de bezittende klasse heeft de wereld genomen en is voor den mensch niet ,vrij bewoonbaar. Zeker, de groot industrieelen heb ben er belang bij. éüs er oorlog is. want er wordt grof aan verdiend, maar ten koste van 12.996.571 dooden. 16.257.000 verwonden, 5.669.000 inva liden, 186.233.637.097 dollar directe uitgaven en 845.100.000.000 dollar ver lies aan eigendommen. Nu ze[ VERDUISTERING VAN EEN RADIO-TOESTEL. Voor den Haagschcn politierechter heeft terecht gestaan de 42-jarige P. D. V. te Alphen aan den Rijn. we gens verduistering van een radio-toe stel ten nadeele van een radio-firma te Delft. Verdachte beweerde, dat het toestel ongeveer voor de helft betaald was en voerde als verzachtende omstan digheid aan, dat hij al zwaar genoeg gestraft was, doordat hij door dit ge val zijn betrekking bij een andere ra diofirma was kwijtgeraakt. De politie-rechter, Mr. Feith, ging V.'s verleden eens na en kwam tot de conclusie, dat hij een veelbewo gen leven achter zich had. Toen hij alt toestel kocht, was verdachte werk loos. t Als getuige werd gehoord de 30-ja- rige v. d. B., procuratiehouder der firma. Deze deelde mede, dat ver dachte geen toestemming had gekre- §en om *bet toestel te verkoopem; at nog f 217, moest betaald worden van de som van f 401.50. welke het toestel in huurkoop had gekost (365 a contant kostte het). De officier van Justitie, Mr. Rij- kens: U gaat toch niet aan een werk- looze een radiotoestel van f 400 ver- koopen!... U verdient 't! Getuige verklaarde, dat hij voldoen de informaties had ingewonnen naar den kooper. Politierechter: Moet nu zoo'n man zulk 'n duur toestel koopen. als hij werkloos is? De officier: Hoeveel moest hij er op betalen? Getuige: f 20 per maand. Do officier; Ik vind 't verschrikke- Onder Lunteren en te Bergen op Zoom doen zich gev#Jl#n van kinder verlamming voor. De Amersfoortsche politie heeft 2 jongens, een 17- en een 16-jarige, aan gehouden, die zich hebben schuldig ge maakt aan brandstichting in het Pad vindershuis aan den Berkenweg. Woensdag ia in Den Haag de 76 jarige A. H. op het Weigeliaplein uit een raam van de eerste étage gevallen. Toen de geneeskundige dienst ter plaatse kwam, bleek de man reeds te aijn over leden. Bij Reims is een bombardements vliegtuig uit Met* neergestort en brand gevlogen. Drie inzittenden werden gedood, «terwijl de'vierde zioh met een paraohute kon readen. Gistermorgen is een 2-jarig kind van een schipper op de Engelsche Dieze te 's-Hertogenbosch over boord geval len en verdronken. In de nabijheid van Stalingrad is een autobus met een trein in botsing ge komen, waarbij vijf personen werden ge dood en vijftien gewond. Bij Tunis is 'n militair vliegtuig1 naar benoden gestort. De piloot, een onder officier, was op slag dood. De mecanicien liep ernstige verwondingen op. mensch, die maar eenigszins met de politiek op de hoogte is en ook het Centraal Comité" weet dat wel. Ik zal eindigen met bovenstaande regels, want over deze zaak zou ik een heele Schoonhovensche Courant noodig hebben en nog wat, om alles van a tol z uit te wijden. En met deze woorden trek ik als sociaal-democraat de wereld in om de menschheid te zeggen. Stréks als het Kerstfeest in het land komt kunt U vrij zingen: „Vréde op aarde, in den menschen een welbehagen". U mh. de Red. dankend voor Uw verleende ruimte in Uw veel gelezen blud. ADR. DE GROOT. Schoonhoven, Sept. 1930. f 140.90; A. van dar Maaa ta Gouda, ia pero. f 132; A. J. Slootjes ta Alpben a.d. Rijn 2e pero. f 30. (1) Deze berekening moet fout zijn. Als iemand bij het begin onzer jaar telling was begonnen met het geld in goudstukken te tellen zou hij nu nog lang niet klaar- zijn. Red. Arksl. Bij de aanbesteding van 't ver- eenigmgsgebouw voor de muziekver- eeniging „Kunst na Arbeid", was laag ste inschrijver de heer C. Gaikhorst. Het metselwerk is opgedragen aan den heer P. van Daalen, terwijl het schilderswerk wordt uitgevoerd door den heer H. de Keijzer en het smids- en electriciteits- werk door Jac. Nijssen. Verpachting VIschrechL Woensdagmiddag heeft de hoofdin genieur van den Prov. Waterstaat in Zuid-Holland verpacht, het uitfluitend vischrecht in de Gouwe, in 3 perceelen. Inschrijvers waren: Ver. Vischwater sport, onder-afd. van het Centraal Ned. Hengelverbond te Gouda, 3e perc. f 40; L. Boslooper te Waddinxveen le perceel f 132; A. Bouthoorn te Reeuwijk le perc. f 10, idem 2e perc. f 30; R. ten Wolde te Gouda le perc. f 53.00, idem 2e perc. f 6.00, idem 3e perc. f 8.00; A. J. van Rhijn te Waddinxveen le perc. ALBLASSERDAM. September. Geboren: Burgerij, d. van J. van Zes sen en P. L. Spruitenburg. Johannes, z. van A. Zuidervliet en A. Roodnat Cornelia, d. van A. den Buitelaar en L. van der Kuijl. i Teuntje Cornelia, d. van J. G. van der Kuijl en M. Riet dijk. Getrouwd: J. C. Eijkelenboom, oud 81 j., en M. W. Verloop, oud 39 j. BENSCHOP. September. Geboren: Jacobus Joannes Maria, z. van W. G. M. de Haas en J. M. van den Anker. CAPELLE a.d. IJSSEL. September. Geboren: Johanna Cornelia, d. van A. P. v. d. Helm en M. van Leeuwen. Jo hannes, z. van L. van Wijngaarden en A. van der Graaf Janna Ariana, d. van H. Heuvelman en M. de Jager. Pieter, z. van J. van der El A. Groen. An- thonie, z. van D. H. Benard en N. Bou- de8teijn. Getrouwd: D. de Witte, oud 34 j., en A. Hoogendoom, oud 25 j. J. Meijvogel, oud 25 j., en C. Saarloos, oud 20 j. A. van den Berg, oud 25 j., en M. Ma, oud 23 j. W. van der Lee, oud 22 f, en G. van Capellen, oud 22 j. POLSBROEK. September. Getrouwd: G. Roos, oud 28 J., en O. van den Akker, oud 20 j. A. J. Kok, oud 20 j., en A. M. A. van Eek, oud 22 j. (te Linschoten). J. Schinkel, oud! 28 j., en M. H. Verkaik, oud 20 j. (ta Willeskop). SCHOONHOVEN. September. Overleden: F. Vonk, oud 77 j., echt genoote van A. Hak. J. den Butter, oud 79 j., weduwnaar van L. Schipper#. IJSSELSTEIN. September. Geboren: Klaart je Pieternella, d. ran M. Volwerk en K. Korteweg. Bernar- dina Cornelia, d. van P. H. Schroder en A. M. Bos. Wilhelmina Hendrika The- resia, d. van N. Hartings en A. P. van Ek. Anna Bartha, d. van L. Haaka- man en A. B. T. v. d. Heuvel. Johan na Maria, d. van Vink en M. J. van Voorn. door te Rotterdam^ op Donderdag 2 October 1930 voorm. 11 uur in hotel „De Zalm' te Qouda, van de m Geachte Redactie. Door den Correspondent van uw blad te Ammerstol worden zeer dikwijls beJ richten in uw blad geplaatst van ge beurtenissen uit Bergambacht, welke berichten wel eens onjuist zijn. Zoo ook in uw blad van Vrijdag 19 September, alwaar door hem was ver meld, dat P. Stigter aldaar de laagste inschrijver was bij de te Bergambacht gehouden aanbesteding voor de bestra ting van de Voorstraat alhier. Dit zou voor mij niet zoo erg zijn, ware het niet, dat in uw blad van Woensdag j.l. onder het hoofd „Berg ambacht" was vermeld, dat het onjuist was dat P. Stigter te Ammerstol de laagste inschrijver was, doch Gebrs. Woudenberg te Ameide, waaruit de lo zers van uw blad zeer zeker de veron- dertuiling hebben gaaiakt, dat het ver- deze cijfers op zichzelf niet veel al leen één voorbeeld: als één man het geld gaat tellen, dan wordt deze man 179 jaar met dag en nacht door tellen. (1) Maar een vloek tegen den oorlog hangt op ieders lip, die den oorlog zelf "heeft meegemaakt, natuurlijk niet bij die heeren. die uren ver ach ter het front in de hoofdkwartieren zaten en bij de heeren. die er de winst van hadden en ook niet bij „Dieser Monarchist erhalt von der Deutschen Republik 9930 Mark Pen sion", maar de weduwen en wezen zijn verbeten op het militairisme ên daarom ruischt er over de wereld een zucht naar ontwapening Met bo venstaande is van toepassing Hoséa 2 vers 17: „En ik zal den boog en het zwaard en den krijg van de aarde verbreken en ik zal ze.in zekerheid doen nederliggen. Ten Iweede Nu uit zedelijk oog punt Ontwapening. Hebben de vrouwen, die door het Duitsche Rijk naar het front werden gezonden, voor gezelligheid van de soldaten enz. niet aan de regeering om hulp geroepen en was de verwil dering Dij de soldaten niet zoo e*». om de vrouwen van tachtig jaar en ouder op een laag peil neer te zet- ten, afijn, laat ik hierover zwijgen, want het is te laag om dat allemaal hier neer te zetten, maar 'de^ Ont wapening is een bewijs om hieraan een einde te maken en den mensch op een hooger peil te brengen, want dergelijke dingen kunnen niet door den beugel, om te zeggen „Vroohjke krjÜaarom kan „het Centraal Comité tot Waarschuwing van Eenzijdige Ontwapening" er de regels gerust uit laten als volgt: „Allen verzwakken al dan niet opzettelijk het moreel van de weermacht en voorzien niet de el lende, die overeenkomstig de Com munistische bedoeling voor het Nederlandsche volk daaruit moet voortspruiten". Het Is juist de zwakheid van de Nederlandsche bei olklng om niet slerker legen den oorlog op te komen, maar niet in Communis- tischen zin. dat staat bij de S.D.A.P. niet gelijk, en ik heb hier niet over uit t« wijden, went d*t weet leder (Tuindtril elc.) gelegen ta aan den Beneden Heul en Beneden Kerk, en 25 September j.l. ter voor melde plaatse geveild. Staande in trekgeld: Perceel I op f 7300.—. Perceel 2 op f 2950.— te Lekkerkerk zal op 'b morgen 10 uur (Zomertijd), ten huize van R. BROERE Rz. aan den Tiendweg te Ltkktrkrrk, 1 contant, met bijbehoorende Tegels, Houten Schouw, 15 Broelraman, Hondenkar, Hond, 5 Geiten, Egga, Bascule, Weegschaal met Gewich ten, en verdere Landbouwgsrssdschappan. 's Morgens vóór den verkoop ge nummerd te bezichtigen. Poesje had 'n visch gavancaw In de keukenkast Meubels vielen, vlekken Leiden was In laatl {kwamen» 'i Vischje wee voorgoed verloren» Niet zoo het gordijn, R. A H. die stoomden het Weer aJs nieuw en fijn! STOOMIN - VMVm aOIO en BILLIJK op Zaterdag 4 October 1910 des namiddags 3 uur te in het pand genummerd 59 aan de Oude Haven ivoormalig Hospitaal), van divers. als: stampen, draaibankrn, pers, aambeelden, handwerk enz en eenig Kantoormeubilair ten laste van d« N V. Fabriek van Zilverwerken, voqrhetn de Pleljt De W ilde tl Schouiihuvtn, urn conlant geld, zonder kosten. De IVu1 w ariler met de executir belast: B. VAN BLOKLAND ROTTERDAM-JCHIEUAe Vert. L, 8TEKJSLKNBUBQ Manufacturen Lopikeratr. 10, Schoonhoven O. BAARDWIJK Oan. Manufacturen, Weat- Hoogstraat 186, Nieuwpoort NATURAE LTD'S Lssee r pl ll.n We rate pk in g.pillen Maagpillen 65 ct. per 60 stuks Hoofdpijnpoeder. 1.10 per 25 stuk». Een Poeder 6 ot. helRen beallst, spoedig en afdoend. Verkrygb. by Drogisten" en Apoth. AH één verkoop voor: Bergambacht by P. Duhen en Oo. Krimpen a.d. Lek: J. O. Hagen. LekkerkerkFa. Mudde A Brand. Nieuw-Lekkerland: A. O. de Groot. Fijnaoker: H. Sonneveld. Stolwijk: J. E. Loekemeyer. SKrpèfkerkJ. Stam Gzn. Zoet er meer E. Akkerman. brengt dan mede van Kleiweg 14 (misdruk)

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 6