ptazen LandDouui en veeteelt. AROMA-KOFFIE Stadsnieuw^. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Weerbericht. Nieuws in een paar regels. Sportnieuws. Fijne Dessert 60 d. Geel-zegel 55 Blauw-zegel 50 Rood-zegel 45 Bruin-zegel 40 Groen-zegel .35 Paars-zegel 30 Grijs-zegel 23 JtUéén om de kwaliteit Predikbeurten. Marktberichten. Afloop Verpachtingen EERSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhpv.iucha Courant MAANDAG 29 SEPTEMBER Uttn De heer Den Hertog regt dit de Kaad juiat een plan ran f 788 heeft af- geatemd, dua acheelt dit maar ieta met dit bedrag. Het gewone achuurtie dat eerat f 500 rou loeten, wordt nu ineen, weer zoo duur, dat het evenveel zou koe ten ala hot z.g.n. luze huieje. Ook de heer C. Bikker ia er teeen Pi,TÜ1?1 h?< bBto' ia" gekeerd dan heel gedwaald. araD6i,hl0r D' Brouwer ia er voor 6® geheel met ,te bouwen. Weth. J. de Heer zegt dat dit een raar figuur zou geven. Eerst land koo- pen en bestek laten maken, dan een raadsbesluit om te bouwen en dan in eens niets 'doen. De heer Bikker zegt: Dat rare fi guur lan mij niets schelen, het stukje grond houdt zijn waarde. Het te ver bouwen bedrag voor zoo'n schuurtje is veel te hoog. Na lange discussie wordt de gunning afgestemd. Behalve wethouder De Heer die niet meestemt, zijn alle leden er te gen. Hierna wor<Jt besloten dat, wanneer de gemeente-opzichter kans ziet om voor I 500 een soh'uurtje te doen bouwen van roode steen, dat te doen gebeuren, zoo met, dan gaat het geheel van de baan. Tot slot leest de Voorzitter nog voor een schrijven van den plaatselijken leider van den Vrijw. Bijz. Landstorm, waarin dank wordt betuigd voor het ge bruik der openb. lag. school voor de ge houden schietoefeningen en verzoekt om dezen winter weer van de school 'ge bruik te mogen maken, wat met algemee- ne stemmen wordt goedgekeurd. Daar niemand iets heeft voor de rond vraag, wordt de vergadering gesloten. WADDINXVEEN. Verslag van den Gemeenteraad. Aan wezig alle leden. Voorzitter burgemees ter P A. Troost; secretaris de heer A. Kreupeling. Na opening door den Voorzitter, worden de notulen der vergaderingen van 18 Juli en 30 Juli onveranderd vastgesteld. Voorts wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, - waaronder het besluit van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het besluit van den raad tot verkoop van een ge deelte van de openbare lagere school aan het dorp aan de N.V. Meubelfabriek v/h Modderkolk en Dijs. De Voorzitter deelt verder nog mede dat het plan is om de nieuwe openbare school aan het dorp op 29 Oct. officieel te openen, waartoe de raads leden nader zullen worden uitgenoodigd In verband daarmede zal waarschijnlijk gedurende eenigen tijd aan de kinderen dier school vacantie moeten worden ge geven vanwege de verhuizing van de eene school naar de andere. Mededeeling wordt gedaan van de rapporten van heeren schoolartsen over de werking van den jchoolartsendienst over het jaar 1930. Vervolgens wordt nog gesproken over de wenschelijkheid van het al of niet opheffen van de rege ling tusschen het gemeentebeatuui en de besturen van de bijzondere scholen inzake tusschentijdsche toelating van kinderen van de openbare scholen op de bijzondere en omgekeerd. B. en W. heb ben ter zake de meening van de bijzon dere schoolbesturen gevraagd, maar nog slechts één antwoord bekomen, hetwelx niet gunstig luidt voor het handhaven der regeling. Tevens blijkt nog, dat ter zake een misverstand heerscht aan de zijde van het schoolbestuur, waarom be sloten wordt de zaak aan te houden tot dat meerdere antwoorden van school besturen zijn ingekomen. Besloten wordt met de gemeentebe drijven een rekening-courant-overeen komst aan te gaan. Met algemeene stemmen wordt tot onderwijzeres aan de openbare school aan de Brug benoemd mej. J. H. Boek- - holt, onderwijzeres te 's-Gravenhage. Vervolgens is aan de orde de benoe ming van een bode-concierge ten ge meentehuize, waarvoor worden aanbe volen de heeren Jac. Hogerbrug, D. van Bergeijk en J. M. Lindhout, allen wo nende alhier. De uitslag der stemming is, dat met 10 tegen drie stemmen wordt benoemd de heer Jac. Hogerbrug. Voorts wordt besloten tot uitbreiding van het personeel aan de gasfabriek, door de bedrijvencommissie te machti gen om den in lossen dienst zijnden D. M. Hofman tijdelijk aan te stellen, wel ke aanstelling t. z. t. dan kan worden omgezet in een vaste. Vervolgens wordt overgegaan tot be noeming van (diverse raadscommissiën. met het gevolg, dat in de samenstelling daarvan geen wijziging wordt gebracht. Besloten wordt de woning der ge meente aan de sluis, welke thans leeg staat, in behoorlijk bewoonbaren staat te brengen en dan weer te verhuren. Aan de orde is dan het voorstel van B. en W., om aan hun' college een ere- - diet toe te staan voor den bouw van een brandvrije archiefbewaarplaats, waarvan de kosten zijn geraamd op f 9000. Dit beteekent een heele uitgaaf voor de gemeente, maar aangezien reeds eenige malen van hoogerhand op den onhoudbaren toestand is gewezen van het niet bezitten van een dergelijke be waarplaats, willen B. en W. dus de verantwoordelijkheid van den toestand met langer dragen en stellen derhalvd den Raad voor een beslissing. Uiteraard zou ook de vernietiging van het archief een ramp beteekenen voor de gemeente. De Raad besluit tot den bouw van be doelde bewaarplaats en daarvoor te ge bruiken het kantoor van den gemeente ontvanger, terwijl deze een nieuw kan toor krijgt achter het thans gebruikte. Aan de vakteekenschool wordt over 1931 een subsidie verleend van f 371,48, zulks overeenkomstig het verzoek van het bestuur. De gemeente-rekening wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. vast gesteld met een batig slot van i 25090,57 wat betreft den gewonen dienst. De be- drijfsrekeningen met de navolgende slo ten: gasbedrijf saldo f 1985,2lH, elec- triciteitsbedrijf winstsaldo f 7608,87, wa terleiding bedrijf verliessaldo f 1809,10. Aan de orde is thans het voorstel tot het verleenen van een crediet van B. en W. ten behoeve van de huisnummering in verband met de aanstaande volkstel ling. Terzake is een opgaaf der kosten gevraagd van de schilders in deze ge meente, maar de raad is van oordeel, dat het aanbeveling verdient metalen nummerplaten aan te brengen in plaats van de nummers te schilderen op een wit vlak van den nruur. Besloten wordt daartoe B.' en W. het gevraagde crediet toe te staan. A De gemeente is verplicht, zulks in verband met de desbetreffende bepalin gen van de nieuwe besmettelijke ziekten- wet, over te gaan tot hot bouwen van barakken, opdat daar lijders aan be smettelijke ziekten afzonderlijk ver pleegd kunnen worden, tenzij terzake een overeenkomst wordt gesloten met een andere gemeente. B. en W. hebben geconfereerd met Boskoop en Gouda en het resultaat is het voorstel van B. en W. om zich voor deze kwestie te ver binden met Gouda, wat de gemeente zal kosten f 0,06 per inwoner per jaar ge durende veertig jaren of wel de som van* f 7000 inééns. Waar het moeilijk is een andere en betere oplossing te vin den, wordt besloten dat de gemeente zich zal aansluiten bij Gouda. Nadat nog een begrootingswijziging is goedgekeurd, wordt de vergadering gesloten. DE GRENS-UITBREIDING. Wij vernamen, dat da plannen tot de uitbreiding der gemeentegrenien van Gedeputeerde Staten bij de betrokien ge meente-besturen zijn ingekomen. TRANSFORMATOREN-STATION. B. en W. hebben den bouw van het traneformatorenstation opgedragen aan de laagste inschrijfstera ,de Fa. J. en P. van Wijk te Alfen a.d. Rijn. De aannemers hebben reeds een be ging gemaakt met de afbraak Van het pakhuis in do Lange Weistraat, waar het .station zal worden gebouwd. OE WATERSTAND IN DEN OUDEN SINGEL. De hinder, dien de bewoners van den Ouden Singel en de Havenstraatecho Wal iederen winter ondervinden van den hoogen/waterstand in den Ouden Singel, zal aanmerkelijk verminderen. Aan het eind van dien Singel, bij de Wachtbrug, wordt thans namelijk een schotbalkaf- sluiting gemaakt, zooda tetraks, bij een te sterke stijging van net water in den Ouden Singel, deze door het neerlaten der balken, kan worden afgesloten. 50-JARIGE ECHTVEREENIGING. Heden herdenkt bet echtpaar J. den Besten en C. Woudenberg zijn 60-jarig huwelyksfeest. De jubilaris trad reeds op B-jarigen leeftijd als zilversmidsknechtje in dienst bij den heer Joh. Gaillard alhier. Deze zaak heeft hij ruim 40 jaar gediend. Daarna werd de heer Den Besten door het pverlijden 'van zijn patroon gedwon gen zijn werk voor eigen rekening te gaan doen en tot op heden verricht hij het nog steeds met ambitie. Wij zagen werk, dat Den Besten, die thans 73 jaar oud is, nog dezer dagen heeft gemaakt en het ziet er onberispelijk uit. Een speciaal werk, waarin Dep Bes ten naam heeft verworven, zijn de Zeeuwsche knoopen. Ook zijn echtgenoote, die 71 jaren telt, is nog gezond en vol levenslust. Het bijna ontelbare aantal bloemstuk ken en geschenken, waarmede het jubi- leerend echtpaar werd vereeerd, bewijst, dat zij talrijke vrienden hebben. EEN VROUW DOODGEREDEN. ALPHEN a.d. Rijn, 29 Sept. Gister middag wachtte mej. Nagtegaal, woon wagenbewoonster, gedomicilieerd te Haarlem, bezoek uit Utrecht. Zij stond voor haar woonwagen te wachten, toen het bezoek uit de richting Ttrecht per auto arriveerde. Juist toen de auto tot voor het woon wagenkamp aan den rijksstraatweg was genaderd, moest deze een andere auto, komende uit tegenovergestelde richting, laten passeeren. De auto uit Utrecht mpes*, om een botsing te voorkomen, een korte draai nemen en reed daarbij het woonwagen- terrein op. Juffrouw Nagtegaal kreeg de auto over zich heen en was op slag dood. Zij was 61 jaar. Volgens ooggetuigen zou den bestuurder geen schuld treffen. DOOR VALLEND GESTEENTE GEDOOD HEERLEN, 29 Sept. Hedenmorgen is de arbeider v. N. in de Oramje-Nassau mijn, II door rollend gesteend getroffen en gebood. De man laat een vrouw en 4 kinderen achter. NIEUWE INBRAKEN TE HELMOND. HELMOND. 29 Sept. Wederom nebben hier eenige inbraken plaats gehad. In de woning van den heer k lA d' L'' directeur van de Ar-, beidsbeurs en penningmeester van een woningbouwvereeniging hadden onge- wenschte bezoekers zich toegang ver schaft door middel van het breken van een ruit. De buit was betrekke lijk gering, Voorti is ingebroken bij den heer S., een winkel in de Swingelstraat. Ook hier was de buit klein Tenslotte zijn in den afgeloopen nacht op twee andere plaatsen in de stad pogingen gedaan tot inbra ken ,doch deze zijn niet gelukt Het aantal inbraken neemt den laatsten tijd zeer toe. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. De Inbraak te Barendrecht. BARhNDRLCHT, 29 Sept. Behal ve de op heeterdaad betrapte inbre ker zijn nog vier medeplichtigen ge arresteerd, namelijk drie gebroeders P. en W. F. Alien hebben bekend. Uit hun vingeraidrukken is boven dien gebleken, dat zij vermoedelijk ook üe inbraak bij Dr. de Keus ie Heinenoord op hun geweten hebben. Drie van hen waren pas den vori- gen Zondag uit de gevangenis ontsla gen. millioen gulden in de lucht. NEW YORK, .29 Sept. Te Havanna op Cuba was Zateixiag bekend ge worden dat twee der grooisie bana- ïnsielmigen aluaar heueu hare beta lingen zouden siaken. Er had toen kort voor hei sluiien der banken nog een £roole toeloop op de banken plaats genad om geld terug terug te liaien. Verwacht werd, dat heden die toeloop nog grooler zou zijn endaar- om werd per vliegmachine 2U nnl- lioen doilar naar havanna gezonden om de aanvragen van de inleggers te kunnen voidoen en zoo een paniek ie voorkomen. De vliegmachine kwam gisteren bij Havanna aan en het geld werd in een pantser auto omgeven door 20 sol daten met geweren en machine-gewe ren naar de banken overgebracht Negen maanden aardbeving. SALTA, 29 Sept. De Argentijnsche stad Santa Kosa is geheel en ai door aardbevingen verwoest. Sedert zo December van het vori ge jaar werd deze stad niet minder dan 36 .maal door aardbevingen ge teisterd. (Jok andere steden in de nanjjheid hebben veel schade geleden Ontijdige ontploffing. PARUS, 29 Sept. Bij Carcassonne hadden in een steengroeve drie ar beiders een dynannetpatroon ge plaatst om stukken steen te doen springen. Terwijl zij zich in veilig heid sielden ontplofte de patroon on- tijdig. 1 wee der arbeiders werden door het rondvliegend gesteente ge dood en de derde zwaar gewond. Groote schade. PARIJS, 29 Sept Te Roubaix is brand omsiaan, die zich uitbreidde over een groot complex gebouwen waarin alieriei goederen waren ge borgen. Under meer verbrandden 5UÜU balen katoen. De schade be draagt ruim tien millioen iranc. Oliereservoir gesprongen. KOWNO, 29 Sept. Uit Moskou wordt gemeld, dat in een der olie- ral fmaueryen een reservoir in de lucht is gevlogen, waardoor twee arbeiders werden gedood en drie ge wond. HET ONWEER VAN ZATERDAG. Bij een hevig onweer is Zaterdag te Zegge (N.-Br.) de bliksem ingesla gen in de woning van het gezin W. v. P., gelegen aan de Polderstraat. Door aen tunksem werden de schoor steen en n gedeelte van den gevel weggeslagen, waardoor eenige steenen lerecnt kwamen in het bed van het dochtertje, dat hierdoor eenige kwets uren opliep. In de woning was in een ommezien een iruine aangericht, doordal verschillende meubels, als kasten stoel en, schilderijen enz. van hun plaatsen werden geslingerd. Be- haive uat hel dochtertje aan 't voor- hoold werd verwond, liep de moeder enkele verwondingen op aan haar been, zoooal zij zich onder genees kundige hulp moest stellen. Opmerkejijk is, dat er geen brand ontstond. De aangerichte schade is echter vrij groot. Ook in Noord-Holland heeft het hevig geonweerd. Meer dan drie uur lang woedde het weer boven Enkhuizen. Door den hevigen regen stroomde in laaggeiegen straten het water de woningen bninen en richtte veel scha de aan Te Hoogkarspel is de k'apitale boer derij, genaamd Maria-hoeve, van den heer K. Schouten door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. De hoeve was dit jaar gebouwd. Alles was verzekerd. ^ulo door een Iram gegrepen. Vrijdagmiddag heeft op den Marsu- mer Straatweg .bij Leeuwarden een botsing plaats gehad (ussciicn een pernonenaulo en een stoomtram. Uit de richting Harangen kwam de auto aangereden, die zeven Zuiderzee-ar- beioers naar hun woonplaatsen, Pae- sens en Moddergat, vervoerde. Uil de zelfde richting naderde de stoomtram het kruispunt van liet kerkhof aldaar Vermoedelijk heeft de chauffeur S. Groen, slager te Moddergat, nog ge tracht vóór de Ifam den overweg te passeeren, doch dit lukte niet. De auto werd door de tram ge grepen en geheel versplinterd. Won der boven wonder waren bij dit on geval geen dooden le betreuren Met lichte kwetsipgen kwamen de inzit tenden er af. Zij zijn in een naburig huis opgenomen en daar door een ge neesheer verbonden. Een der goede- renwag^is derailleerde De tram had een half uur oponthoud. De auto was niet verzekerd. DIEFSTAL VAN 600 GULDEN. Te Loure ia gearresteerd de 27-ja- rige stratenmaker N. v. Z., uit Leeu warden, die verdacht wordt van dief stal van f 600 bij zijn college A. Ver dachte wist precies, waar A. het geld verborgen had en toen is hij, op een oogenblik dat er niemand thuis yas. het huis binnengeslopen en heeft zes bankbiljetten van f 100 uit de lade weggenomen. Als zijn medeplichtige wera aangehouden de 49--jange J. D. te Leeuwarden. Beide verdachten zijn ter b£- schikking van de justitie gesteld. Doodelljke val. Te Beverwijk is de 68-jarige hneer M, Mok in zijn wo ning van de trap gevallen. Des mid dags is hij zonder tol bewustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen van zijn val overleden. De heer Mok was oud-hoofd van de openbare lagere school aldaar. EEN IN- EN UITBREKER. De beruchte in- en uilbreker J H. Gerber is in de hoofdstad op heeter daad betrapt bij een inbraak in een horlogehandel. G. is bekend door dè geruchtwek- kende ontsnappingen uit de „Bijzon dere" te Scheveningen Op den laat sten dag van de maand Maart van hel jaar 1928. op een stormachtigen Zaterdagavond, verlieten 2 gevangenen op 'n vrij ongewone wijze de gevange nis aan den Pompstatiphsweg. Het waren Groeneveld en Gerber. die tij dens het avondeten, met behulp van in de gevangenis vervaardigde appa raten over de muren klommen en zóó hun vrijheid terugwonnen Vijf maanden later braken er niet minder dan vier tegelijk uit. Een half jaar na zijn ontvluchting werd Gerber op een bouwwerk te Zeist ontdekt, waar hij zich onder een aangenomen naam ophield. De man ha^f zich gebeterd en verdiende op een behoorlijke wijze zijn brood. Het recht moest evenwel zijn loop hebben. Gerber had nog twee en twin tig maanden straf le goed, die hij moest uitzitten. Niet lang geleden kwam hij vrij. Door de algemeene malaise met de talrijke werkloozen kunnen mensehen die een straf hebben ondergaan niet zoo gauw meer aan een behoorlijke kostwinning komen. Dat zal wel de oorzaak zijn, dat G. thans opnieuw tusschen de enge muren zal komen Twee-en-derMg-jiirlge werkweek. De ma'a:se h^eff de N.V Int ^cheeps bouw Maatschappij „De Maas" en de N.V Scheepsbouwwerf voorheen De Groot en Van Vliet, beide te Slik kerveer. gemeente Ridderkerk. ge dwongen met ingang van "heden Maandag een 32-urige werkweek in te .voeren. Dit besluit geldt voor beide scheepswerven, waarbij een 500-tal werklieden arbeiden. EEN NIEUW GEBIT. Dezer dagen zou bij een bewoner van den Rotterdamschenweg te Delft een ge- rechterlijke verkoop van meubelen enz plaats hebben. Deze heeft echter nogal eenige moeilijkheden opgeleverd. De voorgeschiedenis is de volgende: De vrouw des huizes had zich een nieuw gebit aangeschaft, doch beweerde dat dit niet paste. De betrokken tand arts bestreed echter deze meening en adviseerde zijn cliënte het door e« on- partijdigen tandarts te laten keuren. Het gebit werd inderdaad gekeurd te Schie dam, doch goedgekeurd. Dies kwam de tandarts om zijn geld, hetgeen hem echter geweigerd werd. Deze nam daarop een deurwaarder in den arm en daarop zou de gerechtelijke verkoop plaats vin den. Edoch, de deur bleef voor des deur waarders neus potdicht, zoodat tot krachtiger maatregelen móest worden overgegaan. Er werd een smid bijge haald, die eerst probeerde met een sleu tel de deur te openen. Aan den binnen kant had men echter de sleutel eveneens in het slot gestoken, zoodat deze aanleg mislukte. Dan het slot er maar uit. Zoo gezegd zoo gedaan, maar toen bleek, dat do knippen op de deur gedaan waren. Nu gingen de knippen denzelfden weg als het slot, maar nog waren de hulptroe pen der belegerden niet uitgeput en met alle macht werd aan den binnenkant de deur tegengehouden. De vijand maakte intusschen een om trekkende beweging en nam de veste stormenderhand aan den achterkant. Thans werdfen de meubeltjes enz. over geladen en zou tot den gerechterlijken verkoop worden overgegaan, totdat de belegerden de wijste partij kozen en de financieele aangelegenheid in der minne werd geregeld. Daarna werden, aldus de N. R. C., de meubeltjes weer op hun plaats gezet en was de vrede weer geteekend. Vader doodt ztfn kind. Een treu rig misdrijf is in hel bij Hall in Duitschland gelegen plaatsje Heim- bach geconstateerd Daar was den 14den dezer een zoontje twee en half jaar oud, van den arbeider M. gestorven. De ver klaring van den vader, dat zijn kind van een hooiberg gevallen was, wend door een geneesheer, na onderzoek van het lijk, betwijfeld, waarop de vad®r werd gearresteerd. Thans he^ft de ongelukkige bekend zijn kind, ornaat het eenigszins ge brekkig was, gedood.te hebben.door het met het hoofd legen den grond te slaan. Een griezelige vondst - In den kelder van een der oudste huizen in Berlijn, hebben Bewoners een gru welijke vondst gedaan. Uit een kist zagen ze de half-ver- gane handen van een man steken. De politk opende de lust en vond Naar waarneming in den morgen van 29 September. Hoogate barometerstand 773.9 te Ve,t Manor; laagste barometerstand 7521 Vardö. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke tot matige wind uit Oostelijk, richtingen; afnemende bewolking; weinO of geen regen; warmer overdag. Waterhoogte: Keulen, 27 September, 2.27 Meter of 10 o.M. lager dan den vorigen dag. er het skelet in van eeu man, die ge heel door ratten was opgegeten. Klee dingslukken werden niet gevonden Het lijk moet ruim drie maanden in den kelder hebben gelegen. Waar schiinlijk heeft men hier te doen met het lijk van een kleermaker, die door zyn vriend is vermoord. De vriend pleegde daarna zelfmoord. Van den kleermaker was tof nu toe geen sdoop gevonden. Acht arbeiders bedolven. Bii de gasfabriek te Nanterre in Frankriik heeft zich een ernstig ongeval voor- geuaan Bij de fabriek worden groote cokes-ovens gebouwd, en men is oo het oogenblik bezig met het ophooaen van den grond. Er zjjn in den opge- huogden grond diepe bouwputtenOm gegraven. Waarschijnlijk tengevolge van den regen heeft de grond zijn vastheid verloren en terwijl het werk in vollen gang was, begon de grond te schuiven. T}e arbeiders redden zich in overhaaste vlucht, doch vier hunner werden in een instortende bouwput bedolven, terwijl vier ande ren spoedig weer onder de aard- massa vandaan gehaald konden wor den en ernstige verwondingen op liepen. De brandweer van -Nanterre en ook uit Parijs hielp bij de uitgra- ving van de vier slachtoffers, drie Al gerijnen en een Pool. Noodlottige vergissing. - Door een noodlottige vergissing van een apo theker is te Frankfort a. d. Main een zes-en-twintigjarig jongmensch om het levey, gekometf. De jongeman onderging wegens slaapziekte een kuur, welke uit inspui tingen bestond. Toen dezer dagen een inspuiting had plaats gehad, trad na een algeheele verlamming, de dood in. Het ondyzoek wees uit, dat de apotheker n^ plaats van het verlang de medicament den patient een hoe veelheid doodelijk werkende arseni cum had verstrekt. Tegen den apotheker is een straf vervolging ingediend. STRIJD TEGEN WANBETALERS. Kleermakers-middelen. Een Hongaarsche spreekwijze zegt: Een heer haast zich niet, 'verbaast zich niet en betaalt niet intusschen schijnt in den laatsten tijd dit aantal heeren reusachtig te zijn toegenomen En ook blijkt, dat nog altijd de kleermakers ae voornaamste slacht offers zijn van de slechte betalers. Althans bevat de zwarte lijst, die de Hongaarsche kleermakers twee aar geleden besloten aan te leggen, hans reeds meer dan 200000 namen van wanbetalers. Aangezien voor plaatsing op de lijst alleen volwassen mannen in aanmerking komen, er onder de vol wassen mannen foch nog altijd een zeker percentage is, dat practisch nooit iets met een kleermaker le doen heeft, is dat getal inderdaad enorm. Intusschen schijnt de zwarte lijst nog niet veel te hebben geljolpen, in ver hand waarmede de kleermakers be sloten hebben, in ieder nieuw klce- dingstuk een geheim teeken te maken zoodat degene, die dat kleedingstuk later moet oppersen, keeren of zoo, direct kan nagaan, wat voor vleesch hy in de kuip heeft. BOMAANSLAG OP EEN KLOOSTER. Te Warschau is Vrijdag een aan slag gepleegd op een nabij Lemberg slaand klooster. De bewoners van t klooster deelden mede, dat zij plotse ling een geluid hoorden, alsof er in den kloostertuin geseholen werd. ge volgd door een geweldigen knal. die in geheel Lemberg gehoord werd. Toen het licht werd, ontdekte men in den tuin.' op ongeveer 80 schre den van het woongebouw een gat. dat waarschijnlijk aoor een granaat van zeer zwaar kaliber in den grond was geslagen Bij het onderzoek vonó de politie in den tuin nog een niet- geëxplodeerde lading springstof De lont wa» door het vochtige weer nat geworden en daardoor was de lading niet ontploft. Eenige dagen geleden heeft een ontploffing plaats gevonden in een Oekrainsche school. Aanvankelijk werd^hel bericht verspreid, dat door een ongeluk een door Oekrainsche revolutionairen in het schoolgebouw opgeslagen voorraad springstoffen tol ontploffing wa£ gekomen. an Oekrainsche zyde wordt dit echter ontkend. Geen tyd om te redden. Bij een hevigen orkaan in de Adriatische Zee is het zeilschip Zlavotra, met 24 menschen. passagiers en bemanning aan boord omgeslagen. Op het ver nemen van de ramp zijn verschillende vaartuigen uit Zara uitgevaren om hulp te bieden. De opvarenden va deze schepen vertellen, dat het-ZuE Slavische stoomschip Paslman, da de schipbreukelingen om hulp ha den aangeroepen, geantwoord ha 1 geen hulp te kunnen bieden, daar j een. geregelden dienst voer e i zich dus niet op mocht laten houden. Deze onmenscnelyke weigering hee i het leven gekost aan vijf menschen- van wie vier vrouwen, eerste blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOOLAND EN UTR1CHT, Schoonhovmche Coüranl. MAANDAG 29 SEPTEMBER 1930 Chileensctie officieren gearresteerd. Uit Santiago de Chile wordt ge meld, dat 17 officieren van het Cni- leensche leger zijn gearresteerd onder beschuldiging Van pogingen in het werk te willen stellen om de regee ring van president Carlos Ibanez om ver le werpen. Builenpest en pokken. Uit Ma rokko worden gevallen van builen pest gemeld, terwijl uit Nigeria be richten komen over liet uitbreken van een pokken-epidemie. Alle maatrege len zijn door de betreffende autori teiten' genomen om een uitbreiding der ziekten te voorkomen. Oceaanvliegster gewond. Bij een landingspoging nabij Norfolk in Vir ginia werd de bekende Oceaanvlieg- ster Amelia Earhart, vrij ernstig ge wond e?i haar vliegtuig geheel ver nield. Amalia Earhart is de aviatrice, die in 1928 den piloot Stultz bii zijn tocht over den Atlantischefi Oceaan van New Foundland naar Engeland vergezelde en de eerste vrouw, die den Oceaan per vliegtuig heeft over gestoken. Klntfsford Smith. Majoor Kings ford Smith, de Australische vlieger, die veertien dagen geleden een Avro Avian-vliegtuig, dat voor hem te Man chester was gebouwd, heeft overge nomen ,zal waarschijnlijk einde dezer week een vliegtocht naar Australië maken De dokter heeft hem weer toegestaan te vliegen, daar zijn ge zondheidstoestand verbeterd is. Kingsford Smith is voornemens, den tocht te maken in etappes van circa 1500 K M., waarvan de eerste Lon- den-Rome zal zijn. DE STORM AAN Ï)E FRANSCHE KUST. Uit Brest wordt gemeld, dat 13 visschersbooten, die in den jongsten storm -op zeé waren, tot nog toe niet teruggekeerd zijn. Te Concarneau, dat het zwaarst getroffen werd, ontbreken 9 schepen. Er zijn daar 24 visschers omgekomen Te Port Louis zijn 6 dooden, te Groix twee. v. Vrijdag is nog een sedert den storm vermist visscherssclüp uit La Rochel- le ,de haven aldaar binnengekomen. De bemanning was voltallig, maar 't schip had zware stormschade. BRUTALE POSTKOOF. In een trein. Vrijdagnacht heeft een nog onbe kend persoon den postwagen van den electrischen trein Keulen—Koblenz leeggeplunderd. Op het oogenblik. .waarop de trein Koblenz verliet, ver scheen in den postwagen een man, die den aanwezigen beambte een of- ficieele mededeeling toonde, waaruit bleek, dat hij dezen nacht op de lijn Keulen - Koblenz dienst moest doen. De mededeeling! was niet alleen voor zien van een echt stempel, maar ook van de natuurlijk'vervalschte, hand- teekening van den chef van dienst der posterijen. De onbekende, die een donkere bril droeg, deed doodbedaard een uniformjas der posterijen aan en begon nu zijn dienst, die daarin be stond, dal hij alle aangeteekende en verzekerde brieven ter zijde legde. Te Bonn werden hem door een be- ambte der posterijen nog meer brie ven ter hand gestéld. Te Mariënburg een voorstad van Keulen, stapte de onbekende, die eerst nog gelegenheid had gevonden in den postwagen een cassette open te breken, uit den trein. Toen de trein te Keulen aankwam, was de op het perron aanwezige post beambte niet weinig verbaast den postwagen verlaten te vinden.' De dief schijnt in het geheel 6000'mark te hebben buitgemaakt. Tribune ingestort. Bij een voet balmatch van een hoogeschool te Co lumbus (Amerika) is een tribune in gestort, waardoor minstens 75 per sonen gewond werden. Op de houten stellages hadden 2500 personen plaats genomen ten de menigte aan 't eind van 't eerste gedeelte van de match op stond en begon te juichen en met de voeten te trappelen. Ongeveer 35 gewonden moesten naar net zieken huis worden gebracht. Elf menschen verdronken. Uit Grand Haven in Michigan (Amerika) wordt gemeld, dat op twee mijl af stand van die plaats tijdens een vreeselijken storm een schip is gezon-. ken waarbij elf opvarenden om hel leven zijn ojngekomen. DE AANSLAG OP PRINS UMBERTO. De Rosa veroordeeld lot vtyf jaar. Bii de voortgezette behandeling van de zaak tegen De Rosa, dfcn dader - van den aanslag op prins Umberto op het Graf van den Onbekenden Soldaat, heeft hel Brusselsche Hof den verdachte schuldig verklaard. Na de getuigenverklaringen en de pleidooien, las de voorzitter de vol gende vragen voor, welke de voor naamste punten uil het proces be vatten en waarop de jury had te ant woorden: Is De Rosa schuidig aan poging tot moord op den Italiaanschen kroon prins? i Was er een begin van uitvoering aanwezig? Heeft hij met voorbedachten rade gehandeld? Heeft hij getruik gemaakt van een valsch paspoort? Heeft hij onder een valschen naam in België vertoefd? Op ai deze vragen gaf de jury een bevestigend antwoord. Hel Hof verklaarde daarop De Rosa schuldig en veroordeelde hem met inachtneming van verzachtende omstandigheden tot vijf jaar gevan- ;enisstraf, benevens in de kosten van iet proces. De Rosa waa zeer bleek, doch hij beheersphte zich volkomen. Windhoos boven Chicago. Een sterke windhoos heeft boven Chica go gewoed, boomen vellende, palen omverwerpend en lichtreclames en uithangborden afrukkend. De storm richtte veel materieele schade aan en veroorzaakte belangrijke verkeersver- tragingen. De temperatuur daalde in zeven uur tijds met 18 graden. Wanhoopsdaad. Te Essen in Duitschland, heeft de veer tig-jarige echtgenoote van den machinebouw kundigen teekenaar Just haar beide kinderen en zichzelf door ophanging van het leven beroofd. Toen het dienstmeisje na een boodschap het huis gesloten vond, braken de buren met geweld de deur open, waarna men de lijken van de moeder, het vier-jarig meisje en 't zoontje van zes jaar vond. Men neemt aan. dat zwaar moedigheid de moeder tot deze vreeselijke daad heeft gedreven. Door een trein gedood. In Oostenrijk is op een overweg tus schen Zeil am See en Bruck-Fusch een auto door den trein gegrepen. De beide inzittenden, prof Moser. an de Weensche Technische Hooge school en zijn echtgenoote,' werden daarbij gedood. Eert nlet-besteld portret. De Spaansche schilder Beltron Masses heeft een vervolging ingesteld tegen de bekende filmactrice Pola Negri van wie hij een bedrag van 125.000 franc eischt als de prijs van een por tret, dat hij van de filmdiva heeft geschilderd. Pola Negri weigert dit te betalen. Zij verklaart, dat zij den schilder nimmer opdracht heeft ge geven haar protret te schilderen, maar dat deze zoo dringend haar toe stemming om haar te mogen schil deren had gevraagd, dat zij bii wijze van gunst aan het verzoek van den kunstenaar had voldaan. EEN REUZEN'-ZEEVLIEGTUIG. Te Rochester is het nieuwe Engel- sche zeevliegtuig Valetta gedemon streerd waarvan verklaard wordt, dat- het 't grootste ter wereld is. Met zijn drie motoren verklreeg het een snel heid van 325 K.M. in het uur, met mei vijftien passagiers aan boord. De afstand van de punt van den eenen vleugel tot die van den anderen be draagt 8G M. Het vliegtuig is als proef toestel op bestelling van het lucht- ministerie gebouwd. Het zal dienen om in de voordeelen of nadeelen van het zeevliegtuig tegenover de vlieg- boot een inzicht te krijgen. Eerlang zal de Valetta te Felixsto we onder toezicht van het luchtmi- nisterie proeftochten doen. Botsing In de lucht. De reis van vlagvertoon van het Ilaliaansche vlieg tuigeskader. dat achtereenvolgens Boedapest, Boekarest en Konstanti- nopel bezocht heeft en nu in de Griek sche hoofdstad vertoeft was tot dus ver een vreugde- en zegetocht. Daar in heeft thans een noodlottig ongeluk verandering gebracht. Twee toestel len zijn bij een demonstratie boven het vliegveld van Tatoi met elkaar in botsing gekomen, waarbij er een neergestort en vernield is. De vlieger kwam om Het andere toestel wist veilig den bodem te bereiken. Het ongeluk heeft in Griekenland veel deelneming verwekt, ook van of- ficieele zijde.Verschillende ministers zullen de begrafenis van di men vlieger bijwonen. EEN VERDACHT Onlangs stelde te Horsens in Dehi marken de politie des nachts een on derzoek in, in een leegstaande schuur waar in den regel zwervers een on derdak vinden. Ook nu vond zij er een 10-lal leden zonder middelen van bestaan, maar het merkwaardige was. dat men ook een net gekleed heer vond in het bezit van een rijwiel en koffer. Bjj nader onderzoek bleek de koffer uitsluitend inbraakwerktuigen te bevatten, doch de eigpnaar ver klaarde zich nergens aan sóhuldig ge maakt te hebben, of het moest dan zijn het rijden zonder licht, daar er geen lantaarn op zijn rijwiel zat. Bij nader onderzoek bleek, dat de man die voorloopig in hechtenis is geno men, zich uitgeeft voor ingenieur, en in het plaatsje Tolose. waar hij woont, een rustig leventje leidt en huurder is van een villa van tien kamers. De andere bewoners hebben nooit begrepen waar hij van leefde, dan eens beweerde hij zaken in Ko penhagen te doen, dan weer, dat hij ypnsioen had uit den tijd, dat hij aan Engelsche of Amerikaansche zijde aan den grooten oorlog hieft deelge nomen. Hoe het zij, hij voerde niets uit en betaalde toch prompt zijn en zijn vrouws rekeningen. Nu zoekt men te Kopenhagen se dert jaren naar een zeer geraffineer den inbreker onder den bijnaam van j,Borende X" vermaard, dre tallooze inbraken pleegde zonder ooit een spoor achter te laten ln 1919 werd in h«t postkantoor te Ilolbaek 53.000 kr. gestolen en dezen diefstal brengt men in verban 1 met dezen persoon doch hij beweert, van 191F tot 1926 in Afrika vertoefd te hebben en dat wordt nu onderzocht. In elk geval kan hij geen andere reden opgeven, hoe hij in zulk gezelschap is aange troffen dan dat hij slechts een oogen blik schuil zocht voor den regen Maar de politie is overtuigd met een gevaarlijk individu te doen te hebben en vond het veiliger hem maar zoo lang buiten den regen te houden, tot zij voldoende over mans verleden ia ingelucht. Donderdagnacht zyn te Parijs twee Roemeensche officieren in een stille jstraat door vier man overval len en beroofd. De aanvallers ver dwenen in een auto. Het vier-jarig zoontje van den heer Swagemans te Harenkarspel is te water geraakt en verdronken. -r- Te Deventer zijn twee gevallen van paratyphus geconstateerd. Beide patiënten (uit één gezin afkomstig) zijn naar de barakken overgebracht. Te GorsseJ is bij een klein kind ie kinderverlamming geconstateerd. Het patientje is naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht. Ten nadeele van C. D.'' te Hil versum, zijn twee koeien ter waarde van ongeveer 700 gulden uit een wei land gestolen. De koeien en de dader zijn op de veemarkt te Utrecht op gespoord. Zekere H. v. M. uit Gaanderen, die ten huize van zijn eigen moeder had ingebroken, is door de politie te Doetinchem aangehouden. In Duitsche regeermgskringen wordt een tekort van een milliard mark op die Rijksbegrooting verwacht DE LANDBOUWCRISIS. Ean Prijsvraag. Daar blijkbaar een deel der bevolking van ons land nog altijd twijfelt aan hot bestaan, den omvang en den ernst van de ccrisis in het land- en tuinbouwbe drijf, schijnt het wenschelijk, te trach ten in dit opzicht zooveel mogelijk licht te verspreiden, hetgeen mede zou kun nen geschieden door het op ruime schaal verspreiden van een brochure over dit onderwerp. Met het oog daarop wordt door het Prijsvrageninstituut, ingesteld door den Oranjebond van Orde, gevraagd: Een beknopte, duidelijke en gende uiteenzetting, in aangenamen lees baren vorm geschreven, van de huidige crisis in het land- en tuinbouwbedrijf, den omvang daarvan nu deiijk ln de naaste toekomst en de fundamental© beteekenis van zoodanige crisis voor de geheele samenleving. Het instituut stelt voor fle beant woording twee prijzen beschikbaar, on derscheidenlijk groot vijfhonderd en twee honderd en vijftig gilden. DE KAASCONTROLE-STATIONS. Instelling eener „Centrale Com missie". Op de begrooting voor 1931 komt een post voor, betreffende een te stichten „Centrale-Commissie" voor de 1 controlestations". Op de stichting eener dergelijke missie, naar het voorbeeld der reeds bestaande centr. commissie voor de Botercontrole, 'is reeds jarenlang van zekere zijde bij de regeering aangedron-. gen. De Minister heeft daarop wel eens gebracht om te weten te komen, hoe de belanghebbende vereenigingen -r- de zuivelorganisaties en de kaascontrole- stations over deze zaak dachten. De meeningen waren toen zeer verdeeld. Thans verklaart echter de Minister, in zijn toelichting van den begrootinga- post, dat uit het rapport eener door het Nationaal Comité van den Internatii len Zuivelbond ingestelde Commissie kan worden opgemaakt, dat de w izer commissie hebben Ntot een beter onderling begrijpen van de vertegenwoordigers der fabriek matige kaasbereiding op de boerderij. Toch blijkt uit de plannen, die de Mi nister in zijn begrooting kenbaar maakt, niet veel van de toenadering waaruit de ze heeten ontsproten zijn. Men wil n.I. twee sub-commissies vormen; één voor de volvette kaas en één voor de fabrieks- kaas, die eU( de gelegenheid krijgen rechtstreeks den Minister te adviseeren, hoewel het de bedoeling is, dat zij de gezamenlijke belangen van alle kaas- controlestations zooveel flxogelijk geza menlijk behartigen. Amelde. De beide elftallen van Rohda hebben de competitie niet fortuinlijk in gezet. Rohda I, dat een thuiswedstrijd had tegen D.O.S. III uit Utrecht, verloor dezen wedstrijd met 42. Rohda II ver loor tg Jutfaas van Jutfaas II met 92. „Schoonhoven I"„Het Noorden I" 2-1 Schoonhoven. Deze belangrijke ont moeting ving eerst om 3 uur aan, daar de scheidsrechter niet was verschenen. Daar vooral de Rotterdammers wilden spelen, besliste het lot, dat de heer B. Neuman den wedstrijd zou leiden. Op een buitengewoon glad terrein werd on der een fiksche regenbui begonnen. De wedstrijd had van het begin tot het ein de een spannend verloop. De Rotterdam mers pakten direct stevig aan, maar de all-round sportsman Lamoree, die maar eens van de linksbuitenplaats verhuis de onder de doellat, was in grootschen vorm en wist eenige zeer gevaarlijke schoten meesterlijk te keeren. De Schoonhovenaren mKakten ook ernst met de zaak en waren voor de rust herhaal delijk voor het vijandelijke doel. Een aantal kogels gingen of tegen de lat of juist over, daar zuiver schieten onmo- gtlijk Een harden bal van Lank- i (Advertentie). horst en oen prachtig boogschot van Ipenburg moeten we memoreeren. Stand bij de rust 0—0. Na de thee gooiden de beide partijen er nog een schepje op. Weer werd het doel van „Het Noorden" belegerd, zóó hevig, dat een der Rotterdammers den bal in eigen doel werkte. Hoe „Höt Noorden" ook zwoegde, de achterspelers Hol en Muijl- wijk stonden als rotsen in de modder- zee, terwijl Lamoree een gevaarlijken schuiver nog juist kon wegwerken. Aan voerder Mesker en Lankhorst voerden als oude tactici de voorhoede naar het vijan delijke doel, en uit een doelworsteling wist Sterrenburg op zijn onverwachte gevaarlijke manier den bal over de ver dediging te jagen. Stand 2—0. Dat werd den Rotterdammers te ergl Kort daarna wisten zij den stand op 21 te brengen. De rest van het spel was in handen der thuisclub. De midden linie, waarin vooral T. de Lange een goede partij speelde, was beter dan ge woonlijk en hield al iets beter contact met de voorhoede. Toen scheidsrechter Neuman, die dezen feilen kamp goed in handen hield en verdienstelijk leidde, inrukken blies, kon de „Sportclub" tweo kostbare punten boeken, behaald op een der sterkste tegenstanders uit deze afdeeling. Volgende week naar Den Haag! Dan beter weer, maar evenveel enthousiasme, „Sportclub"! Het tweede elftal van „Sportclub" maakte een vergeefsche reis naar Krim pen a.d. Lek, daar de scheidsrechter niet was opgekomen. De voor het derde elftal vastgestelde wedstrijd is wegens terrein-aïteuring niet doorgegaan, terwijl „Sportclub IV" haar eerste wedstrijd speelde te Lokker- kerk tegen „L.F.C. IV". Deze wedstrijd werd door de jeugdige reserves van „Sportclub" serieus opgenomen, met het gevolg, dat zij voortdurend in de meerderheid waren. Hoewel „L.F.C." de leiding nam, zorgden Mets en Van Putten er voor, dat de stand 21 in hun voordeel werd, zoodat „Sportclub IV" dezen wedstrijd welverdiend met 21 won. Lêkkerkerk. Voetbalwedstrijden: U.D.I. (Rotterdam)—L.F.C. I terrein afgekeurd; L.F.C. II—G.S.V. IV (Gouda) &-0, Schoonhoven IIIL.F.C. III terrein af gekeurd; L.F.C. IV—Schoonhoven IV 1—2. Moordrecht. De wedstrijd Moordrecht ID.O.S.B. uit Gorincbem is door het bestuur van den K.N.V.B. uitgesteld. Ir. KIPS BEDANKT. Als voorzitter van den K.N.V.B. Bij het Bondbestuur van den K.N.V.B. is thans een schrijven van den voorzitter Ir. J. W. Kips, binnengekomen, waarin hij den wensch te kennen geeft, als voor zitter af te treden. Begin volgende week zullen waar schijnlijk de stembiljetten voor de ver- Hezing van een voorzitter worden indgestuurd. door C. j. Hoek ivoor f 1470 en het tweede voor eenzelfde bedrag door H. Boele, beiden wonende te Nieuw- Lekkerland De totale opbrengst was dus f 2940, d.i. f 15 meer dan het vorige jaar. CHR. GEREF. KERK. NIEUWPOORT. Donderdag 2 October, 's avonds 7.30 uur, Ds. J. Reesink, van Noordeloos. PAPENDRECHT. Donderdag 2 Octo ber, 's avonds 7 uur, Ds. H. Woudstra, van Woerden. Nieuw-I akkerland. Zaterdag had in het „Waardhuis" te Elshout, gem. Nieuw-Lekkerland, de jaarlijksche verpachting plaats van het ï^ielgpwas staande in den hoogen boezem van h«t waterschap ..De Overwaard" De vernachting ge chiedde in twee per ceelen. Het eerste perceel werd gepacht AMSTERDAM, 29 Sept. (Draadloos). Aardappelmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 8 ladingen, 4621 H.L. GORINCHEM, 29 Sept. Op de vee markt waren heden aangevoerd 384 run deren, 6 nuchtere kalveren, 97 overloo- pers, 822 biggen, 10 varkens. De prijzen waren als volgt: Zware kalfkoeien f 350 —430, kalfvaarzen f 200—350, guisto vaarzen f 150—200, stieren f 100—200, graskalveren f 4090, nuchtere fokkal- veren f 20—22, drachtige varkens f 140 —200, natte zeugen f 70—100, overloo- pers f 3045, biggen f 1530, eieren f 7.508 per 100 stuks. Handel ma tig. OUDEWATER, 29 Sept. (Telefonisch). Kaasmarkt van heden. Aanvoer 88 par tijen, 3960 stuks, wegende 19.800 K.G. Prijzen: Met Rijksmerk le soort f 43-. 46, idem 2e soort f 3942; zonder Rijks- merk f 3740. Handel matig. ROTTERDAM, 29 Sept. (Draadloos). Veemarkt, van heden. Aangevoerd 474 vette runderen, 214 vette kalveren, 710 schapen of lammeren, 1112 varkens. Koeien le kwal. 54-58, 2e kwal. 49 52, 3e kwal. 3642; kalveren le kwal. 7782X, 2è kwal. 70—72H, 3e kw. 62H65, schapen f 3034; zuiglamme- 62 Y»65; schapen - f 3440; lammerpn f 3034; zuiglammeren f 2428; var kens le kwal. 28/4, 2e kwal. 28. Overzicht: Koeien trage handel, prij zen iets lager; vette kalveren luie handel, zelfde prijzen van vorige week; schapen en lammeren stugge handel, zelfde prijzen van vorige week; varkens redelijke handel, prijzen lager. ROTTERDAM, 29 Sept. (Draadloos). Aardappelmarkt. Brielsche eigenheimers f 3.30—3.80, Zeeuwsche blauwen f 3.75 4.40; Zeeuwsche eigenheimers f 3.20 3.40; Zeeuwsche bonten 'f 3.754.40; blauwe eigenheimers f 33.40; Eerste- lignen f 2.80—3, Westl. Schoolmeestert (zand) 89, Westl. (kleine ronde) 5 —6. GROOT-AMMERS, 27 Sept. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aan gevoerd 35 partijen met te zamen 1040 stuks kazen, wegende 7280 K.G. Prijzen: Met Rijksmerk le soort f 4144.50, id. 2e soort f 3740; Ongestempelde f 33— 36. Handel matig. UTRECHT, 27 September. Aan de vee markt waren Zaterdag aangevoerd: 2448 stuks vee. De prijzen waren als volgt: Stieren 4151 cent, slachtkoeien 52-— 57 cent, 4751 cent en 4146 cent; kalfvaarzen f 200350, pinken f 120-4 200, melkkoeien f 270400. kalfkoeien f 290440, varenkoeien I 170340, ma gere kalveren f 5080, nuchtere dito f 18—26, magere varkens f 30—52, rammen f 18—30, biggen f 1218, ma gere schapen f 8041, lammeren f 24— 30, alles per ituk.

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 2