Op elke wond Purol Rookworst Pekelvleesch Gemengd Nieuws. r Burgerlijke Stand. Wetenschap en Techniek. Rechtszaken. Advertentiën. ERFHUIS Notaris k. H. KLOKKE Donderdag 16 October 1930 VERKOOPEN 8 kalfdragenda Koeten, Bouw- en Melkgereed- schappen, Voorraad Mest Brandhout H. C. KOOI te Lopik A. G. COOL te IJsselstein Vrijdagen 17 October a.s. 24 October a.s. groot 00.56.60 H.A. NOTARIS PAAP Woensdag 22 October 1930 te Werkendam, publiek verkoopen: 126 H.A. 4-, 3- en 2-|arlg OPENBARE VRIJWILLI8E VERK00PIHG. Notaris C.lTw. MEIJER Woensdagen 22 en 29 October 1930, WEI- en HOOILAND, LEKKERKERK, 17 Hectaren, 93 Aren, 45 Centiaren. Notaris C. H. W. MEIJER Vrijdagen 31 October en 7 November 1930, 66 Aren, 40 Centiaren, Gekookte n A. BRU1JNEL Kleiweg 14 Gouda TWEEDE BLAD. HlEUWtlLAB VOOR UUIB-ROLLAN» EN UTHEBMT, HIHenlIiwiMlhi BoBWirt VRIJDAO 10 OCTOBER 1980. Esn lastig haar. Hardlnxvald. Zondagavond n&tkU in da Paulanstraat aan aakera M. uit Giesssndam, die tp veel aan Bacchus had geofferd, het de politie aardig lastig. Zonder eenige aanleiding ging hij dan politiedienaar A. K. te lijf, in minder dan een oogenblik ontstond een vechtpartij tje. Nadat assistentie door den rijks veldwachter \B. was verleend, werd de vechtlustige getransporteerd naar het arrestantenlokaal, waar hij voldoende tijd vond om rijn roes uit te slapen en na te denken over de bedreven strafbare handelingen. Ter secretarie wertf aangifte gedaan van het vinden van een drevel. De raadscommissie, belast met het ontwerpen der strafverordeningen, is samengesteld uit de heeren G. J. Voogel, C. van Kekem, J. van 't Verlaat en T. Vermeulen. Van deze commissie is in gevolge de gemeentewet de burgemeester voorzitter. Electriciteitsbedrijf. Hardinxveld. Uit het jaarverslag van het electriciteitsbedrijf der gemeente Dordrecht blijkt, dat over 1929 een winst is gemaakt van f 702.731,04, tegen f 702.575,55 in 1928. Een aardig potje voor de gemeente, dus voor de belas tingbetalers van Dordrecht. Uit de ver lies- en winstrekening over 1929 blijkt, dat het bedrijf boven de evengemelde winst nog aan de gemeente Dordrecht uitkeerde f 12000 in de kosten van al gemeen beheer en f 120.000 aan kabel retributie. Het verslag bevat voorts tal van interessante g^evens. Zoo zien wij, dat voor de stroom werd betaald per K.W.U. in Hardinxveld .f 0,27H en in Giessendam f 0,30; dat in de gemeente Hardinxveld werden afgeleverd 457043 K.WU. voor f 50.968,57 en in Giessen dam 157462 K.W.U. voor f 24.426,40. Het getal stroomafnemers over den meter bedroeg in Hardinxveld 897, het aantal abonnementen 329, in Giessendam wa ren deze cijfers resp. 565 en 43. Het to taal aantal lampen der straatverlichting was in Hardinxveld 104, in Giessendam 831. De vereeniging „Volkshuisvesting" Kfeeft weder 'n terreintje aan den Nieu- •Kveweg verkocht aan een inwoner van Giessendam, die er een woonhuis zal bouwen. De heer Kok uit Giessendam heeft het voornemen om naast het pand van den heer Stavast nog een dito hee renhuis met garage te bouwen.De Nieu- weweg zal nu spoedig voltooid zijn en onze gemeente heeft dan een mooie uit breiding verkregen. Deze week werd bouwvergunning verleend aan W. A. Sterrenburg, tot het bouwen van een woonhuis te Boven- Hardinxveld; aan J. de Kok te Giessen dam, tot het bouwen van een woonhuis aan den Nieuweweg en aan J. A. Scha- lekamp tot het bouwen van een woon huis op het „Hofweer" te Boven-Har- dinxveld. Krachtens de bepalingen der Hin derwet is aan de N.V. American Petro leum Company te 's-Gravenhage ver gunning verleend tot het inrichten van een ondergrondsche benzinebewaar plaats met bovengrondsche tapinricbting te Boven Hardinxveld. Esn laffe daad. Hei- en Boeicop. Ren of meer balda- digen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. een steen geworpen door een der ruiten van het zoldervenster van de woning van den koopman H. Deze hoogst afkeuringswaardige daad had voor de bewoners, die door het hevige geraas uit hun slaap werden opgeschrikt, gelukkig slechts financieel® gevolgen Behalve dat de steen in een ledikant had terecht kunnen komen, wat het ge vaar voor brand eveneens niet uitge sloten, daar een brandend petroleum lampje dichtbij op een tafeltje stond. De politie zoekt ijverig naar de laffe da der(s). 'De prijs voor de volle melk, die langs de huizen der ingezetenen wordt rondgevent, is deze week met 1 cent per verklaarde in den wagen bij den ge wonde' te zullen blijven, terwijl boven dien nog een ander medeging om de ke tellappers den weg te wijzen. Toen alles geregeld was, ging het voorzichtig en langzaam op weg, terwijl er weinig ge praat werd. Lord Nibblington had het hoofd vol gedachten, hij maakte in stilte allerlei plannen, welke hij een oogenblik later als onzinnig weder verwierp. Dit stond vast, er moest wat gedaan wur- den, maar wat men moest doen, dat was moeilijk te zeggen. Zou men des noods trachten de twee geleiders van kant te maken, om dan met den gewon de te rijden naar het politiebureau te Sens, of was het misschien beter eerst te zien, waarheen de gewonde vervoerd moest worden. Maar daar zouden meer van die schurken bijeen zijn en men had dan geen kans meor den man, die in den wagfn lag, mee te voeren. Neen, het best was, dat men zoo spoe dig mogelijk handelde. De lord was hier toe vast besloten en toen hij een oogen blik naast de Li nar liep, stootte hij de zen aan en fluisterde: „Houd u gereed, ik wacht een gun stige gelegenheid om aan te vallen." Die gelegenheid bood zich spoedig aan en maakte het werk gemakkelijker dan de lord het zich had voorgesteld. Toen men namelijk den zijweg uit was, reed men een eind den weg naar de stad op, maar toen nam men een zijweg Lnks, die aan weerszijden met hoornen en hakhout omzoomd was. Men was dezen weg, die zeer goed en gemak kei: ik beriidbaar bleek, evenwel nog niet vpr ingereden of er weerklonk een zacht gefluit. Blijkbaar was dit een afgespro ken teeken, want de man, die bij den wagen liep, gelastte de ketellappers stil te'houden en hij floot toen op dezelfde eigenaardige wijze, Een ander perseen liter verhoogd de liter. staat thans op f 0,11 Iets bijzonders. Hel- en Boeicop. De arbeider A. dsn Braven vond deze week in den Polder Heicop een nest met 25 eendeieren, wat zeker een bijzonderheid is, voor den tijd van 't jaar. Jaarsveld. Onder deze gemeente is nabij de Breede Steeg een 49-jarige zwerver aangetroffen, die daar al eenige dagen in de buitenlucht had verblijf ge houden. Daar de man opgaf ziek te zijn, werden de burgemeester en de dokter met het geval in kennis gesteld. De dok ter achtte na onderzoek, overbrenging naar het ziekenhuis te Utrecht noodza kelijk, waarheen de zwerver werd ver voerd. Ned. Blindenbond. Krimpen a.d. IJssef. Dinsdagavond hebben enkele leden van den Nederland- schen Blindenbond een kuqstavond ge geven in het Vereenigingsgebouw alhier Het comité van voorbereiding bestond uit de heeren Dr. Blon|;~.G. Goetsch, C. v. d. Gies8en, O. J. Pannevis en J. A. van Leeuwen, terwijl Zr. Hoogendorp in vele opzichten hare welwillende me dewerking heeft verleend. De actief optredende leden waren de heeren Roelofsen, pianist, Bresser, bari ton-zanger, Van den Heuvel, declama tor, alsmede de propagandist Van den Berg uit Oosterbeek. Het openingswoord sprak Dr. Blom. waarna het aangekondigde programma in volgorde werd afgewerkt. De gegeven nummers oogstten veel applaus. In de pauze werd propaganda gemaakt voor den Blindenbond en voor het Maand blad de Blindenbode. wat veel sucres opleverde. De propagandist Van den Berg heeft een uitvoerige rede gehouden van de werkzaamheden der blinden, die hgusch niet als stumperds beschouwd behoeven te worden. Dezen avond is dan ook getoond, dat ze nog veel kunnen presteeren en zoodoende geen stoelen matters en borselmakers behoeven te worden. Dr. Blom wees er in zijn slotwoord op. dat hier niet bedoeld was het. medelij den op te weken, döeh de sympathie voor de blinden aan te wakkeren. Deze is door dezen avond zelfs gestegen tot be wondering. De heer A. van der Heiden slaagde Dinsdag te Utrecht voor de akte Vrije- en Ordeoefeningen 1. o. Tot leeraren der Vakteekenschool zijn benoemd de heeren O. Bouwman, hoofd der O. L. School I en De Jong uit Sliedrecht, teekenaar der NV. C. van der Giessen Sc Zonen's Scheepswerven. Lopik. Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden dek kleed. De knecht van den vrachtrijder B alhier zou dezer dagen met een vracht wagen over de Manebrug rijden. Daar hij z'n draai tekort naih, reed hij tegen de palen van de brug. Terugrijdende, kwam hij onder aan den berm van den Lopikervoordijk terecht. Met vereende krachten werd de auto op het droge ge bracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ouderkerk a.d. IJssel. De 82-jarige W. S. werd Woensdagmiddag, toen hij achter een stilstaan den auto vandaan kwam, door een passeerende melkauto gegrepen en tegen den grond geslagen Met eenige ontvellingen aan hoofd en handen liep dit ongeval af. Bergambacht. De vorige Zondagmor gen werd tijdens de Godsdienstoefening in de Ned, Herv. Kerk, voor de Armen en de Kerk beiden een extra gift van f 10 gecollecteerd. De Christelijke Volksbibliotheek zal Vrijdagavond worden geopend. Voor de uitreiking van boeken zal iedere Vrij dagavond zitting worden gehouden in de Bijz. School. Op de eierenveiling van de pluim- veevereeniging V.Z.O.D. waren aange- traÜ nu nader uit de duisternis in den lichtkring van de lantaarn en hij fluis terde: „De weg is niet veilig. Een eind ver der liggen eenige gendarmen terzijde van den weg. Zij loeren misschien op stroopers, maar zullen zeker den wagen aanhouden." Op dit oogenblik kwam degene, die bij den gewonde in den wagen gebleven was, te voorschijn en vroeg op ongedul- digen toon, wat dit oponthoud beduid de. Toen hij de reden hoorde, stampte hij toornig op den grond en uitte een krachtigen vloek. „Het gjjn gendarmen?" vroeg hij, „en liggen ze hier ver vandaan?" „O neen, was het antwoord," een hon derd meter of zes, verder niet." „Zoo, nu, dat geeft een vertraging van belang, maar die kerels moeten daar in elk geval weg. Wacht, ik gé. met u mede. De wagen blijft hier staan en als ik fluit," aldua vervolgde hij tot den man, die met de ketellappers bij den wagen zou blijven, „rijd dan weer door." „Nu of nooit!" dachten de beide ke tellappers en toen de twee mannen in het donker verdwenen waren, pakten zij op de meest onverhoedsche wijze hun geleider beet. Lord Nibblington greep hem eensklaps bij de keel en hoewel de man zich wanhopig verzette, werd de hals hem zoodanig dichtgeknepen, dat hij geen kreet kon slaken. Slechts een dof gereutel bracht hij voort. Maar be reikte het gerucht van de worsteling ook de beide personen niet, die den weg ver der op waren gegaan, het was wel ge hoord in den wagen, waarvan de deur een weinig open gelaten was. En de ge wonde, die daar bewegingloos lag» scheen te beseffen dat hij in gevaar ver keerde. Met uiterste kraehteinipanning jiehtt» hij aieb btlvnwtf» op n Utt voerd 900 kippeneieren. Besteed werd van f 7,557,90 de 100 stuks. B. en W. hebben vergunning ver leend aan den veehouder G. Schep, tot het bouwen vin een landbouwechuur *aan den Groene Singel. De vervolgcursus in Eerste Hulp bij Ongelukken zal in deze gemeente worden geleid door Dr. L. J. Zielstra. In deze gemeente zal vanwege Het Groene Kruis een consultatiebureau voor kleine kinderen worden geopend. Beide doktoren zullen hun medewerking ver- leenen. De Raad heeft besloten om met het bestuur van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht een overeenkomst aan te gaan in zake de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Bij de veehouders W. P. Verdoold is een varken gestorven, bij.D. de Jong een koe en bij D. C. Oskam een kalf. Al deze cadavers zijn onder politietoe zicht vernietigd en begraven. Electriciteitsvoorziening. Schelluinen. Aan de ingezetenen van Schelluinen, die burgerlijk bij Gorin- chem behooren, is als antwoord op hun verzoek om aansluiting aan het electriscb net medegedeeld, dat aan den Raad van Gorinchem zal worden voorgesteld, het verzoek toe te staan, miis alle in aanmer king komende woningen aangesloten worden en dat voor iedere woning be halve de verbruikstarieven jaarlijks ge durende 10 jaar f 50 zal worden be taald. Men is van meening, 'dat voor de meesten de kosten dan veel te hoog zul len zijn. Schelluinen. Bij voldoende deelname wordt dezen winter aan de openbare school weer avondonderwijs aan de rij pere jeugd gegeven. ERNSTIGE VERGIFTIGING TE ROTTERDAM. Reeds twee slachtoffers. Reeds Zondagavond hadden Zich te Rotterdam bij de familie Hagen- dijk in het tuindorp Heyplaat. ver gil li^ingsverschijn&el en voorgedaan. De 50-jarige vader, zijn 16-jarige dochter Clasina, zijn 20-jarige zoon W. en zijn 24-jarige zoon A. met een familielid, den 19-jarigen v. H. wo nende aan den Coiirzandscheweg ge bruikten ten huize van H. het mid- dagmèal, dat bestond uit groente, aardappelen, vleesch, visch en mai- zena-pudding. Korten tijd na het ge bruik vertoonden zich bij verschillen de leden van het gezin, alsmede bij v. H.» vergiftigingsverschijnselen, die zich echter aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien. Later is de toestand verergerd en d1 dokter, die de men- schen behandelde, achtte het nood zakelijk den vader met zijn dochter en beide zoons naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te laten bverbren- gen ,te meer, daar de verpleging ten huize v H zelf groote moeilijkhe den opleverde. De moeder .is iü het gezin niet meer aanwezig en het huishouden wordt beheerd door een oude, halfblinde grootmoeder. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de vader overleden en thans is ook een der kinderen ster vende. Er waren geen etensresten meer over, zoodat geen onderzoek naar de oorzaak van de vergiftiging kon wor den ingesteld. Wel kwam vast te staan, dat v. H. geen visch had ge- gelen, maar toch ziek is geworden. Allen hebben gegeten van de aard appelen, van het vleesch en de pud ding. Aanvankelijk vermoedde men. dat de vergiftiging haar oorzaak vond in bacteriën, die in de melk voor kwamen, waarmede de maizenapud- ding is bereid. Men heeft het oor deel van Dr. Jansen, directeur van den Keuringsdienst van Waren, ge vraagd, doch deze gaf te kennen, zoo nu het gefluit hooren, maar zoo krach tig en scherp, dat het in den stillen nacht ver hoorbaar moest zijn. „Vervloekt," mompelde lord Nibbling ton en hij het den man los, wiens hals hij met ijzeren greep omkneld had. De ongelukkige was bewusteloos, misschien wel dood, maar in ieder geval buiten gevecht gesteld. De vrienden draaiden nu zoo vlug zij konden den wagen. De Linar sprong er voor op en legde de zweep over het paard en lord Nibblington was tegelijk binnen in gesprongen om den gewonde te be waken. En voort ging het in ratelende vaart over den weg. De oude wagen stootte verschrikkelijk, wat de gewonde eenige malen pijnlijke kreten ontlokte, doch daarmede kon men thans geen re kening houden. Men kwam vrij spoedig weer op den straatweg en het ging nu in flinken gang op Sens aan. „Rijd maar wat kalmer," riep de lord nu tot zijn vriend. „Men haalt ons nu niet meer in en ik krijg medelijden met dezen man hier. Hij is geheel bewusteloosgeworden van de pijn. Hij zou er te veel van kunnen krij gen." De Linar zag even achter om, zonder nog den gang van het paard veel te matigen. „Er zou weinig aan verspeeld ri'n zei hij nu onverschillig, .en dan mof dieren zijn taai." „Maar zijn loveii is voor ons van vee' waarde „Het is waar," beaamde de baron en hij hield het paard vat in, zoodat het nu stapvoets over den weg reed. Men naderde de stad, toen eensklaps on e vrienden een schok voelden die hen de°d omtuimelener was een rad van den wagen geloopen. „Wat nu," riep de Linar, „zullen we betrekkelijk langen lijd na de vergif tiging weinig meer te kunnen vast stellen, te meer daar van den maal tijd niets meer over is gebleven Het verdere onderzoek is nu opgedragen aan Dr. Hoesen, hygiënist bij den Geneeskundigen Dienst. De politie stelde ten huize van H. eveneens een nader onderzoek in, ten einde na te saan aan welk voed sel waarschijnlijk iets 'gemankeerd kan hebben. Eigenaardig is 't zeker, dat de oude vrouw, die ook aan den maaltijd deelnam en van de verschil lende gerechten gebruikte, daarvan niet de minste nadeelige gevolgen heeft ondervonden. Zieken aan boord. Te Amster dam heeft Woensdagmiddag in de Coenhaven ligplaats genomen het Duitsdie stoomschip „Ernst Brockel- mann". Toen djt schip te Lissabon arriveerde, bleken verschillende leden van de bemanning ernstig ziek te zijn. Jien opvarenden moesten aan den wal worden gebracht van wie er vier in het ziekenhuis zijn overleden. De zes overigen kwamen weer aan boord en maakten de verdere .reis mede. Te Duinkerken echter moest weer een der opvarenden wegens ziekte achterblijven. Het schip liep te IJmuiden binnen zonder dat door den gezagvoerder van uit zee van ,het voorgevallene mededeeling was gedaan. Na inge klaard te zijn stoomde het naar Am sterdam op. Noch te IJmuiden, noch in de hoofdstad werd aan de auto riteiten mededeeling gedaan van het geen een deel der bemanning was overkomen. Door een toeval werd bekend, dat twee zieken aan boord waren. Het §cvolg was, dat Dr. H Peeters van en Gem. Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst zich aan boord be gaf om een onderzoek in te 'stellen, waarbij hij volledig van het voorge vallene op de hoogte is gesteld. De patiënten, beiden leden der beman ning. bleken 40 en 38 graden koorts te hebben. Zij zijn overgebracht naar het Wilhelminagasthuis. Waaraan zij lijden is nog niet precies bekend. EEN BRUTAAL SMOKKELAAR. Woensdag heeft zich nabij Eind hoven bij de Belgische grens een smokkeiaarsavontuur afgespeeld, dat ernstiger gevolgen had kunnen heb-' ben. De rijksambtenaren wisten, dat den laats ten tjjd een levendige smok kelhandel gedreven werd, waarvan men verwacht, dat hij binnenkort nog sterker zal toenemen met het oog op de verhooging van den accijns op gedistilleerd. De smokkelaars maakten gebruik van eeu grooten vrachtauto, ene dien ochtend uit België verwacht werd Op den Luikerweg werd hij spoedig gesignaleerd, doch de bestuurder gal geen acht op de stopsignalen der ambtenaren en evenmin*op hun schoten en reed met groote snelheid door. Tusschen Valkenswaard en de femeente Borkel en Schaft waren ommiezen gealarmeerd door de schoten en dezen maakten in allerijl over den weg een versperring van twee boerenkarren en een aantal me talen eggen met scherpe punten. De auto reed zigzagsgewijze over den weg, doch toen de bestuurder de versperring bemerkte, ontstak hij de felle koplampen en gaf vol gas. Met een donderende vaart reed hij tegen de versperring op en verbrij zelde de beide wagens. De rijksamb tenaren nchtten hun karabijnen op de banden, doch hun schoten troffen blijkbaar geen doel en na de geheele versperring te hebben vernield, reed de chauffeur door en wuifde de kom miezen toe. Er is onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch tot nog toe heeft men geen enkele aanwijzing omtrent den vrachtauto en zijn bestuurder. dan, nu we zoover gekomen zijn, weer gehinderd worden." „Neen," antwoordde de lord snel be sloten. „Wij laten den wagen hier staan, kom, dit kleine eind kunnen wij den ge wonde nog wel dragen. Maar wij moe ten voorlmakon, want natuurlijk volgen de andere schurken ons." Men maakte eerst het paard nog los van den half omgevallen wagen,.dat nu rustig ging grazen en de twee ketellap pers begaven zich op weg, dragend het rustbed, waarop hun doodsvijand lag uitgestrekt. „Maar waarheen?" vroeg de Linar. „Naar het bureau van politie," ant woordde de lord, „ik weet niets beter, hoewel ik in dit geval liever niet ter stond de politie moeide." „Ja, het was goed, dat te vermijden," gaf de ander toe, „maar wacht. Ik ken hier een dokter en studievriend van mij Laten wij naar hem toe gaan. Hij is niet rijk, den last, dien wij hem aandoen, zullen wij hem betalen." Men was nu in een buitenwijk van de stad aangekomen en ontmjfl^e in de doodstille straten geen mqMLh en zoo kwam iren voor het huis van den dok ter, gelukkig zonder dat men was aan gehouden. Men belde aan en spoedig verscheen de dokter aan de deur, die vroeg, wat men verlangde. „Wij hebben hier een gewonde," zei de Linar, „onderzoek hem eerst, dan uilen wij u nadere inlichtingen geven." De geneesheer zag de twee ketellap pers even wantrouwend aan, maar hij oi ende niettemin de deur om den ge - wonde, die zijn hulp noodig had, binnen te laten. „Wat ichstlt den ongelukkige?" vroeg de dokter. VALSCHE BANDEROLLES. Te Xnachede heeft de justitie een in val gedaan bij den winkelier J. aldaar. De ipcherche had er n.l. lueht van ge kregen, dat bij een drukkerij valsche Duitsche banderolles goed voor 50 en 100 stuks sigaretten werden gemaakt en dat deze in eenige café's verhandeld wer den. De drukker werd opgespoord en bleek te zijn zekere R., die beweerde niet geweten te hebben, welk doel de papier tjes hadden, die hij te drukken kreeg. Het waren eenvoudige geperforeerde strook jes. Ook de clichés zijn in beslag go- nomen. De man kreeg maar een betrek kelijk geringe belooning voor de levering van het drukwerk. De lieden echter, die de banderolles in Duitschland verhandel den, maakten een zeer ruime winst Aangenomen wordt, dat ongeveer 7500 banderolles zijn nagemaakt, zoodat het kwaad nóg geen al te groote afmetingen had aangenomen. Intusschen wordt het onderzoek door de justitie voortgezet. De werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen in Groot-Brittannië bedroeg op 22 September het tot dusver nog niet geëvenaarde aantal van 2 1 61 698, d.i. 52.031 meer dan de voor afgegane week en 979,827 meer dan ver leden jaar. Brutaal staaltje te Chicago. Op nieuw is Chicago het tooneel geweest van een brutalen roof. Toen de vrouw van den burgemeester van Chicago. Thompson, van een autotochtje thuis kwam, hielden drie met revolvers ge wapende mannen den chauffeur en den begeleidenden politicbeambte in bedwang, waarna zij mevr. Thomp son van een ring, met een -diamant ter waarde van tienduizend dollar, andere kostbare juweelen en haar beurs beroofden. EEN HOTELDIEF MET 480 NAMEN. Slechts weinig misdadigers zullen de politie zooveel last hebben bezorgd als Georges Rossé te Parijs. Niet minder dan duizend groote hoteldiefstallen heeft de 29-jarige hotelrat op zijn geweten, die bij de uitoefening van zijn „beroep" een weergalooze handigheid aan den dag legde Hij had de voor zijn achtervolgers onaangename gewoonte om de twee of drie dagen zijn woonplaats en tevens zijn naam te veranderen. Na elke in braak gemiddeld eens in de twee da gen nam hij ook de papieren van den bestolene meè en op deze manier jroed uitgerust, nam hij voor enkele dagon den naam van zfjn slachtoffer aan Naar hijzelf verklaarde heeft hij onder <80 verschillende namen de diverse hotels bezocht. Bij zijn collega's was hij echter slechts bekend als „Uistiti", de naam van een klein metalen instrument, een soort looper, waarmede hij op buiten gewoon handige wijze de deuren, waar van de .sleutel aan den binnenkant van het slot stak, wist te openen. Tot zijn slachtoffers behoorden speci aal rijke buitenlanders en van deze ca tegorie gaf hij weer de voorkeur aan oude heeren zonder gezelschap. Uit prin cipe spaarde hij de dames. En hiervoor had hij gegronde redenen. Als hij een maal de slaapkamer van een hotelgast was binnengekomen en deze laatste ont waakte, maakte Rossé heel beleefd zijn verontschuldiging, zei, dat hij in een ver keerde kamer was en verdween. De gast voelde zich dan gelukkig, niet, zoo als hij eerst dacht, met een inbreker te doen te hebben, maar met een heel be leefden heer, die zich vergist had. Met dames had „Uistiti" echter onaangename ervaringen opgedaan. „Die roepen dade lijk om hulp", zei hij tegen de politiebe ambten, die hem verhoorden. De waarde van den buit, dien Rossé in den loop van het laatste jaar verza meld heeft, bedraagt een milliopn francs. De inbreker leidde een luxueus leven en bezat een prachtigen auto. Deze auto is hem noodlottig geworden. Op den hoek van een Parijschen boulevard kwam hij in botsing met een motorrijwiel. De poli tie vroeg Rossé's rijbewijs en daar hij dit niet bezat, werd hij naar het bureau gebracht. TJH het onderzoek dat toen volgde, bleek, dat men met den beruch- ten hoteldief te doen had. „Wij gelooven, dat hij door een kogel gewond is." „Maar," antwoordde de arts, die ,den man intusschen beschouwd had, „hij is reeds verbonden, geheel zooals het be hoort. Een geneesheer heeft hem reeds onder behandeling." De beide ketellappers zagen verrast op; de dokter ondertusschen onderzocht den bewustelooze. „De man is alleen bewusteloos gewor den door het vervoer, dat niet met de noodige voorzorgen heeft plaats gevon den." „Het rad is van den wagen geloopen," zei de Linar. „Ja, het is een vreemde geschiedenis, dokter. Doe eerst aan den man wat ge kunt en luister dan een oogenblik naar ons." De dokter wist niet, hoe hij bet had; do taal der twee vagebonden, die den zieke hadden binnengedragen, was niet die van menschen uit de heffe des volks En> de man die daar lag uitgestrekt, was blijkbaar iemand uit de groote we reld. Hoe in 's hemelsnaam kwamen die menschen bij elkaar? Hij bedwong evenwel zijn nieuwsgie righeid, onderzocht den gewonde zorg vuldig en bevestigde opnieuw een ver band, dat deze om linkerschouder en bovenarm droeg. Hij trachtte het bewust zijn te voorschijn te roepen en dit lukte hem inderdaad spoediger dan hij had durven hopen. De gewonde sloeg de oogen op en vroeg zacht: „Waar ben ik?* „In veiligheid," antwoordde de dokter en 1 et hem een paar lepels wijn in del mond loopen. Toen viel de man in slaap. (Wordt verrolgd). TWEEDEBLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhorroeln Courant VRIJDAO 10 OCTOBER 1SS0. INGEZONDEN MEDEDEELINB. Storm op do Noordieo. To Hom burg torugkeoronde viaschersschepen maken melding van hevige stormen, welke de laatste dagen boven de Noord zee hebben gewoed. De haringvisscherij ten Zuiden van Doggersbank moest zelfs geheel gestaakt worden. Ten Noorden van Helgoland zijn tal van stukken wrakhout gesignaleerd. Men neemt ech ter aan, dat dit in hoofdzaak voorwer pen zijn, die tijdens het noodweer over boord zijn geslagen. Van ernstige scheepsongelukken op de Noordzee is tot dusver niets gebleken. Slechts het Ham- burgsche stoomschip „Anita L. M. Russ" verloor tijdens zwaar weer een deel van zijn lading. Het schip is te Antwerpen binnengeloopen. Onder rotsblok gedood. Bij Schartenstein in het Ertsgebergte is een ongeveer 900 centenaar wegend rotsblok losgeraakt en neergekomen op twee arbeiders, die in een steen groeve werkten. Daar men vreest, dat er nog meer rotsgesteente omlaag komt, neeft men de lijken der veron gelukten nog niet kunnen bergen Men vermoedt, dat het rotsblok door hef natie weer losgeraakt is. HOOG WATER. De Saar is sinds Zondagnachtmeer dan drie meter gewassen. Hier en daar is het water buiten de oevers getreden en heeft schade aangericht Aan den bovenloop staat het water in sommige dorpen reeds een meter hoog in de straten. Veel klein vee is verdronken. Ook de Moezel wasL EEN OPZIENBAREND DUEL. Boedapest werd dezer dagen in be roering gebracht door de verschij ning van een drietal heeren uit de eerste kringen van Athene, prins Aposlolides en de grootgrondbezitter Skoyses, die in gezelschap van pnns Ypsilanti naar Boedapest kwamen, om daar een duel uit te vechten, aangezien in Griekenland dueileeren met tenminste lien jaar gevangenis straf wordt gestraft. De onderhande lingen over de vaststelling van de details, waaraan ook een paar Hon- gaarsche aristrocralen, onder wie ook graaf Andras Belhlen deelnamen, vonden zeer in het geheim plaats, echter kwam de politie er toch achter. Deze kon echter niet beletten, dat het duel toch in de cavalerie-kazerne Frans Jozef plaats vond. Nadat de heeren op een afstand van 25 pas op elkander ge schoten hadden, zonder dat iemand geraakt wfcs, gingen zij weer naar nun hotel terug en was de met zoo veel gewichtigheid voorbereide zaak afgelohpen. ZES KINDEREN VERDRONKEN. In het dorp Zubrohlata in Tsjecho- Slovakije heeft een ernstig Ongeluk plaats gehad, waarbij zes kinderen van zeven en twaalf jaar oud om het leven zijn gekomen De kinderen die aan den oever van een beek in het struikgewas aan het spelen wa ren. hadden een gang gegraven. Toen de kinderen op den onder mijnden bodem rondsprongen, liet een groot stuk van den grond plot seling los, vvaardoor de kinderen in het water vielen. Twee jongens ver dronken onmiddellijk. Twee jongens en twee meisjes dreven af naar eeij naburigen watermolen, werden door de 'raderen gegrepen en verpletterd. De moeder van een der omgekomen jongens stortte zich in de beek en wilde zelfmoord plegen; zij kon ech ter nog tijdig worden gered. E en Russisch vluchteling. Aan de Poolsch-Russisclie grens is de sow jet-ambtenaar W. Direklof. in een particulieren auto op Poolsch gebied gekomen Hij verklaarde aan de grensautoriteiten, dat hij al lang zich vervolgd voelde door ae gepeoe. Er zou een aanslag op zijn leven be raamd zijn. Daar liet de qgenten van de gepeoe niet gelukt was hem in stilte uit den weg le ruimen, was hij aangeklaagd wegens contra-revolutio nair optreden en daardoor gedwon gen naai- Polen te vluchten. De wolkbreuk in Mexico. Bij de' ramp, door een wolkbreuk aan gericht in de Mexicaansche mijnwer- kersstad Pachuba moeten zeventig menschen zijn omgekomen. De stort vloed heeft tal van houten woningen meegesleept, waarvan de bewoners zijn verdronken. Tal van handels huizen zijn beschadigd en groote voorraden zijn bedorven. Schandaal bi Roemenië. In Roe menië werden in de spiritus-industrie zulke groote misbruiken ontdekt, dat het verlies van den staat aan spiri- tus-belasting in de laatste drie Jaren een bedrag van zes milliard lei be reikt. Het onderzoek heeft reeds aan het licht geblacht, dat met de belas tingontduikingen, die reeds jaren lang voortduren,, millioenen vermo gens verdiend zijn. EEN HANDIG OPLICHTER. De Spanjaard Gomez de Segura. die ter zake van het in omloop bren gen van valsche aandeelen ten na- deele van de Shell Transport en Tra ding Company te Parijs is gearres teerd en naar de Santé-gevangenis werd overgeoraent, had ongeveer 2 maanden geléden op den Faubourg Montmartre te Parijs een bescheiden localiteit gehuurd, waar hij ter uit oefening van zijn frauduleuze prak tijken een bank installeerde, onder den naam: Centrale Credietbank. De onderneming had slechts één beamb te in dienst en bezat heel weinig klanten. Deze weinigen waren klei ne industrieelen. wien hij een denk beeldig crediet verschafte. De bank instelling had een kapitaal van 500.000 francs, waarvan nog geen cent was gestort. Na de arrestatie van den „bankier" begaf de politiecommissaris zich met den arrestant naar diens kantoor tot het instellen van een onderzoek. De Spanjaard vroeg den concierge, net alsof hfi vrij was, de post en den sleutel van het kantoor. Eenige mi nuten later weerklonk: „Houdt den dief De concierge, die van dehecle zaak niets wist, aacht met een grap je te doen te hebben en deed geen poging om De Segura tegen te hou den. Deze vluchtte iusschen het ge woel van auto's, achtervolgd door een inspecteur en brigadier. De Spanjaard zou hun juist ontsnappen toen de inspecteur op den rijweg sprong en hoewel licht gewond, door een taxi, er in slaagde den voort vluchtige te grijpen en op het trot- Idlr te trekken. Het onderzoek in de vertrekken van De Segura had hierna plaats doch geen nieuwe aanwijzingen wer den gevonden. Zijn echtgenoote wist ALKMAAR*S ONTZET. niets anders te doen dan hevig te snikken en weigert te gelooven aan de achuld van haar man, die een jaar geleden plotseling het beroep van steenkolenhandelaar verwisselde voor dat van bankier. Moordenaars ter dood veroordeeld. De rechtbank te Essen heeft den 22-jarigen smid Haarmann en den 26-jarigen mijnwerker Vaupel uitLin- den-Dalhausen ter dood veroordeeld Zij hebben den dag voor Pinksteren den 17-jarigen Tv bussen een kennis van hen doodgeslagen en beroofd. Denkende, dat hun slachtoffer 30 Te Alkmaar werd Woensdag het tradi-neele Alkmaar'* Ontset gevierd, ter her innering aan 8 October 1573. De heer v. d. Pol, dit op dien dag xijn 75st#n verjaardag vierde, herdacht tevens het feit, dat hij voor de 80ste maal de ge bruikelijke kram aan het Viotorlabeeld hing, mark bij zich had, wilden zij zich daarvan meester maken om naar de kermis te gaan. T. had echter maar vijf mark. De moordenaars hebben hém die afgenomen doch kregen na hun daad wroeging en hebben zich toen bij de politie aangemeld. Duizenden Hongaren in Rusland gevangen. Een dezer dagen na 14-jarige afwezigheid in Hongarije te ruggekeerde gevangene, een redac teur deelde mede, dat zich in Rus land nog duizenden Hongaren bevin den, die men in Hongarije voor dood houdt. Ter bekrachtiging van zijn woorden ibracht hij berichten over van verschillende soldaten, van wie hunne verwanten sedert al die jaren nooit een enkelen brief hadden ont vangen. Een massa Hongaren zijn nog bii de golf van Archangel, waar heen men duizenden krijgsgevangenen die zich tegen de bolsjewiki hadden verzet, gedeporteerd heeft een zwa- ren dwangarbeid laat verrichten. Klinkers staan bekend als in den regel niet heel zachtzinnig tegenover nagel jongens, maar wat deze man misdaan had, liep toch wel zeer de spuigat en uit. Hij was werkzaam geweest op de scheeps werf De Liesbosch en had aan den na geljongen last gegeven aan het vuur te gaan staan. Toen de nageljongen hier aan niet voldeed, had hij hem beetge grepen en van de stelling naar beneden gesmeten. De stelling was ander halven meter hoog. De verdachte ontkende het en zeide, dat de nageljongen van de stelling af gevallen was, toen hij (verd.) den jon gen in de richting van de veldsmidse had geduwd. Er werd echter een tweede getuige gehoord, die evenals de eerste getuige de mishandelde nageljongen, verklaar de, dat verd. den jongen van de stelling had geworpen. Wel verklaarde deze ge tuige, dat de nageljongen een lastig heerschap was, waarmee moeilijk viel om te springen. De Officier van Justitie vorderde f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. De Po litierechter veroordeelde den klinker tot f 20 boote subs. 10 dagen hechtenis. GIXSSKNDA1L October Geboren: Jan, van f. Aèvokent m J. Klijn. Ondertrouwd: J. Bongen, oud 26 J., en 8. Buijk, oud 24 j. - W. Bor, oud 24 J., G. Koppelaar, oud 20 j. S. Slob, oud 25 j., en G. de Kreij, oud 24 j. K. M. Wieringa, oud 22 j., en N. de Groot, oud 20 j. A. de Ruiter, oud 25 j.» en A. W. van Wijngaarden, oud 24 j. Getrouwd: J. M. van Tricht, oud 23 j., en G. Muilwijk, oud 28 J. HARDINXVELD. October. Geboren: Andriea, z. van D. de Rover en G. D. Huizer. Leentje Elisabeth, d. van T. Brand en M. B. de Ruiter. Ondertrouwd: A. Boer en J. A. de Bruin. A. de Waard en A. G. de Jong. J. G. van Uden en E. den Breejen. A. den Besten en G. de Kok. Getrouwd: A. de Rover en P. G. den Breejen. Overleden: E. A. Versluis, oud 76 J., wed. van A. Netten. ONBEKENDE DIEREN ONTDEKT. Walter Granger, één der leiders van Andrew's expeditie, is uit Mongolië te ruggekeerd en bericht de ontdekking van twintig tot dusver voor de weten schap onbekende dieren, welke dertig millioen jaar oud zouden zijn. De expe ditie heeft verder fossielen gevonden, waaronder verscheiden honderden van uitgestorven dieren, zooals de voorwe reldlijke rhinoceros, olifant en herten. Er zijn nog groote hoeveelheden fossielen ontdekt, welke echter onaangeraakt zijn gebleven, omdat de expeditie door stor men genoopt was terug te keeren. Men hoopt in de komende lente weer een tocht te ondernemen. OPWEKKING VAN ENERGIE. Op Cuba heeft Georges Claude in 't bijzijn van natuurkundigen en ingenieurs een demonstratie gegeven van zijn me thode om energie op te wekken door middel van het verschil in temperatuur van water in de diepte van de zee en aan de oppervlakte daarvan. Hij wist een energie op te wekken van veertien kilowat, ondanks het feit zoo wordt er bij vermeld daf de temperatuur der lucht dien dag maar ruim 11H (C.) bedroeg. EEN OUDE GRAFSTEEN. Bij de opgravingen, noodig voor het bouwen van een nieuwe consistorieka mer der Ned. Herv. Kerk te Vrouwe polder (Walcheren), is in den grond te gen den kerkmuur gevonden een vier kante steen, waarop behalve het kruis- teeken, een miskelk is afgebeeld. Ook staan er eenige gotische letters op, die echter moeilijk te lezen zijn. Blijkbaar heeft de steen op een graf van een R.K geestelijke gelegen. Ook zijn er meest koperen munten gevonden, w.o. eenige Spaanschc. Do tegenwoordige Hervorm de Kerk was vroeger een .Roomsch-Ka- tholiek bedehuis, dat moet gesticht zijn in 1340. Vrouwepolder was een zeer druk bezochte bedevaartplaats, bekend om het mirakel met het Mariabeeld. DE NOBELPRIJS 1936. In een bericht uit Stockholm wor den als candidaten voor den lit- terairen Nobelprijs van dit jaar de volgende letterkundigen genoemd: Theodore Dreiser (Vereenigde Sta ten), Johannes von Jensen (Denemar ken), Gunarson (IJsland), Dr. Frede- rik van Eeden (Nederland) en Paul Valéry (Frankrijk). DE MOORD AAN OEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. De Vroegere procuratiehouder J, G. v. 0., die Maandag door het Haagsche Ge rechtshof is veroordeeld tot 20 jaren ge vangenisstraf, verdacht van Jbodslag van zijn patroon, den heer Lana, in diens kantoor aan den Oostzeedijk te Rotter dam en wegens valschheid in geschrifte en verduistering, meermalen gepleegd, heeft te^en dit arrest cassatie aangetee kend. EEN DIERENBEUL. Na afloop van den fakkeloptocht te Oostburg op 5 September, ter gelegen heid van de Oranjefeesten, heeft een fak keldrager, de 44-jarige A. K., schoen maker te Oostburg, een poes met een brandende fakkel in brand gestoken. Het diertje moest worden afgemaakt; het bleek overal brandwonden te hebben ge kregen. Wegens dierenmishandeling had K. zich Dinsdag voor den politierechter te Middelburg te verantwoorden. De offi cier van justitie vond het een meer dan erg geval en eischte 14 dagen gevange nisstraf, tot welke straf verdachte door den politierechter werd veroordeeld. VAN EEN STELLING GEVALLEN. Een 29-jarige klinker, woonachtig te Juthp&as, stond terecht voor den Poli tierechter te Utrecht, omdat hij een 10- jarlgen nageljongen had miahandeld. to HOORNAAR. te Gorinchem zal op du morgens om 10 uur, ten huize van Mej. de Wed. T. VAN GENDEREN, Groeneweg No. 26 te HOORNAAR, in het openbaar om contant geld 2 Var. Koeien, 3 Klamvaarzen, 4 Kuitkalveren, goed onderhouden 6-persooni Ba rouchet met Collings-patentassen, Boerenwagen met toebehooren, Stortkar (als nieuw), Kar op Vea- rsn, als: Vorken, Rijven, Schoppen, Rieken, Kruiwagen, Bietenmachine, Hooischudder, Wringtobbe, inhoud 110 L., Kaaspers, Kaaavaten, Ton nen, Kaasstanders, Pekelbak, Em mers, Jukken, Bergh&af (geheel compleet), Tuigen en Touwwerk, Eiken Aak en Eiken Schouw. en hetgeen verder ten verkoop aan geboden zal worden. Eén uur vóór de verkooping te bezichtigen. Notarissen en zuilen Ie BENSCHOP, in Cntt VAN DELFT, op bij Inzet, en bij Toeslag, telkens 11 uur v.mn publiek verkoopen, wegens sterfgeval: De „Die 't nog wiet", No. 27, met Erf, Tuin, Schuren, Berg, Boomgaarden, Weg en Water, Ie BENSCHOP, Boveneind Z.Z., te zamen in twee Kavels, resp. groot 00.31.80 H.A. en 00.24.80 H.A., zooals ter plaatse kennelijk is afgebakend. De kavels worden gecombineerd. Aanvaarding bij betaling vóór of op 5 December 1930. Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 4 uur. Breeder omschreven bij biljetten. Inlichtingen verstrekken de No tarissen. te Werkendam zal nam. half 2, in Café v. d. STEENHOVEN te HOUT, Teen voer 't met v. 38 H.A. Slikteen uil 19 H.A. 168 H.A. Riet. Omschreven bij boekje, ten Kan tore van den Notaria verkrijgbaar, te Lekkerkerk zal op telkens des voorm. 10 uur, in het Café „HET BONTE PAARD" te LEKKERKERK, bij Opbod en Afslag, publiek verkoopeni Ten verzoeke van Mejuffr. de Wed, T. BREEDVELD: DE B0UWMANSW0NIN0, maf STALLING «oor 90 aluks Voo, en 2 Varkensschuren, Erf, Boom gaard, en Buitengrond, benovens di verse perceelen In Opperduit, gemerkt 195. groot in 15 perceelen, combinaties en massa. Vrij van huur te aanvaarden: Het Hooiland dadelijk na de toe wijzing. Het Wéiland 1 December 1980. De Woning c.a. 1 Mei 1931; en De Buitengrond bij de betaling der kooppeningen. Thans in huur bij den Heer D. DE VRIES Az. Betaling der kooppenningen 29 December 1930. Breeder omschreven bij notities met kaart, verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris. OPENBARE VRIJWILUBE VERKOOPING. te Lekkerkerk zal op tslksne dss voorm. 10.30 uur, in het SOCIETEITS-GEBOÜW te Krimpen a.d. Lek, bij Opbod en A f s 1 a g, in het openbaar verkoopem Voor de Erven van den Hoer T. KORT: EENE LANDB0UWERSW0NIN0, gemerkt No. 59, met Schuur, Varkensschuren, ver dere Opstallen eu een perceel Welland, alsmede Boomgaard (geschikt voor Bouwterrein), aan de Meent te LEKKERKERK, Kad. Sectie D, nrs. 51, 52 en 5749, groot in 4 perceelen, combinaties en mas sa. Aanvaarding en betaling koop penningen 12 December 1930. Huur: de Landbouwerswoning c.a. is verhuurd tot 1 Maart 1931 voor 3.per week. Het Weiland en Boomgaard zijn vrij van huur. Lasten: vanaf 1 Januari 1931. Bezichtiging: iederen werk dag. Breeder omschreven bij notities, verkrijgbaar ten kantore van go- noemden Notaris. nerg< ns lekkerder dan bij

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4