4- ROB de Avonturier Kerk en School. Gemengd Nieuws. Nieuws in een paar regels. Varia. Gemeenteraden. TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovnacha Courant MAANDAG 13 OCTOBER 1930 DiMdu 14 October. Hilversum. A.V.R.O. 80.46 Gramofoon; 1010.16 Morgenwding: 10.8012 A.V.R.O.-Orkest; 122 Orkest van het „Asta"-Theater en Zangvoordracht; 2 2.30 Vrouwenhalfuurtje; 34 Knip cursus; 44.90 Gramofoon, 4.305 Piano-studiemuUiek; 55.30 Kinder- koorzang; 6.30—6.46 Orkest Theater Tuechinksky; 6.457 Gramofoon; 7— 7.30 Engelsche les; 7.308 Dc heer Sem Dresden over Saint Saëns; 8 8.45 „The Golddiggers of Bradway" (Zingende Film); 8.4610 Omroep orkest en Optreden van Jeanne Hor sten en Louis Noret met vroolijke lied jes; 10 uur Nieuwsberichten; 10.15— 11 Voortzetting Concert; 1112 Grj mofoon. Huizen. K.H.O. 89.16 Grasnofi 11.3012 Godsdienstig halfuurtje; 12.16—1.46 K.R.0.-Trio; 1.46—2 mofoon; 23 Vrouwenuurtje; 3—3^16 Praatje voorbereiding Knip-, Naai- en Stof versieringscursus; 56 Gramo foon; 66.15 Spórtkwartiertje, 8.15 6.45 Prof. P. J. M. Heskes over: God en het kwaad in de wereld, 6.4510 Opera „Der Freiichutz"; 1010.40 K.R.O.-Orkest; 10.4011 Gramofoon; 1112 Balletorkeat. Woensdag 16 October. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 1010.16 Morgenwijding; Y.A.R.A. 10.15 uur Voordracht Yan Martha Polderman»; 10.30 uur Zie- kenuurtje; 11.30 uur Gramofoon; 12 uur V.A.R.A.-ürkest, 2 uur Vrouwen uurtje; 3 uur Maak het zelf, 4 uur Vraaghalfuurtje voor kinderen; ,4.30 uur Orgelspel; 5.16 uur Kindervertel ling; 6.46 uur V.A.R.A.-Orkest; 6.15 uur „Gevangenis- en Reclasseerings- wezen" door Mr. J. H. Schultz van Haegen; 6.45 uur V. A. R. A.-Or kest; 7 uur V. A. R. A.-Jubileum-Pro- paganda; 7.10 uur Het October-con- gres der Britsche Arbeiderspartij, Le zing door den heer J. J. de Roode, 7.30 uur Joodsche uurtje; 8.30 uur „Arti kel 188" van Herman ^Heyermans, 9.45 uur Toespraak door den heer H. J. Meijer; 10 uur V.A.R.A.-Orkest, 10.30 uur Persberichten; 10.46 uur Vervolg V.A.R.A.~0rke8t; 11.15 uur Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8.16—9.30 Morgen concert, 10.30 uux Ziekendienst; 11 11.30 Gramofoon; H-3Ö—12.30 Har- moniumbespeling; 12.30—2 Solisten- concert; 2—2.45 Solisten-concert; 2.46 —8.15 Ghr. Lectuur; 8.164.15 Ver volg Concert; 4.165 Gramofoon; 66 Kinderuurtje; 66.45 Uurtje voor dc landbouwers; 6.457.15 Dr. G. Esse- link over: Ons beqtaan en worstelen om het leven; 7.16 uur Cursus Elec- trotechniek; 810.15 Uitzending door den Ned. Chr. Blindenbond; 10.15— 10.26 Persberichten; 10.2511.30 Gra mofoon. Gemeenteraad. Hardinxveld. De gemeenteraad verga dert op Woensdag 15 October, des n.m. 7.15 uur. De te behandelen punten zijn 1.-Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming hoofd school g. 1. o. 1. 4. Idem tijdelijk opzichter. 5. Voorste) van Burgemeester en Wet houders inzake subsidieering van tyl Centraal Proeftuinbedrijf te Gorinchem. 8. Idem van den A.N.W.B., Toeristen bond voor Nederland. 7. Idem tot wijziging Iter begrooting, dienst 1930. .v 8. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur 1929. 9. Voorloopige vaststelling bedrijfsreke- ning der waterleiding ovey 1929 met vast stelling van de daarbij behoorende stuk ken. 10 Voorloopige vaststelling rekening 1929. 11. Aanbieding begrooting waterbedrijf 1931. 12. Idem gemeentebegrooting 1932. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet- houders inzake toepassing art. 100 der Lager Onderwijswet 1920. 14. Voorstel meerderheid Burgemeester en Wethouders inzake de sluiting der tapperijen op Zondagen. Voor de benoeming van een hoofd aan School I luidt dè voordracht van B. en W.: 1. H, ff. Boddema, hoofd der school te "Wetsinge-Sauwerd, gemeente Adorp; 2. ff. S. J. Kleinlooch, hoofd der school te Eist, gemeente Eist en Opijnen. Voor een benoeming tot tijdelijk op zichter der gemeente en tijdelijk opzichter van het 'waterbedrijf, bieden B. en W. de volgende alphabetischex aanbeveling aan 1 M. C. Coenraads, 2. M Donk Pzn., 3. J W. van der Meijden, B 92, allen alhier. Waterleiding? Hei- en Boeicop. Het bestuur dezer ge meente zal Dinsdag 14 October deelne men aan een gemeenschappelijke bespre king met besturen van omliggende ge meenten .tot verkrijging van waterleiding- voorziening Deze bespreking zal plaats hebben te Meerkerk. Het is te hopen dat de besprekingen z illen mogen leiden tot oplossing van het vraagstuk der drink watervoorziening die mede in onze ge meente zeer veel te wonschen overlaat. Donderdagmorgen der vorige week overkwam de dienstbode van den vee houder M. een ongeval, dat bijzonder goed afliep Nauwelijks was zij gezeten onder eenjler koeien die zij zou melken, toen da' leest viel en hoyenop de rhelk- sW terechtkwam Door haar roepen om hiiln sprong de koe weer overeind en het bleek dat de melkster er ongedeerd was afgekomen. Vser over de Lek. Krimpen a.d. Lek. De gemeenten Krim pen a d Lek en Nieuw-Lekkerland heb ben aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voorstellen gedaan om tö komen tot verlaging der tarie ven van het veer over de Lek, dat dc verbinding tusschen beide gemeenten on derhoudt. Deze verlaging is inderdaad niet onbelangrijk, doch alleen de vracht auto's zullen er heel weinig van profi teered Dit heeft den BJB.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, er toe gebracht zich lot Ged. Staten te wenden mét het verzoek de vporgestelde tarief herziening niet goed te keuren dan nadat het tarief voor vrachtauto's in overeen stemming is gebracht met dat voor an dere voertuigen. Overboord gevallen. Langerak. De parlevinker C. v. d. Graaf gleed uit bij liet vastleggen van zijn boot met koqpwaren aan een baggermachine en viel midden in de rivier de Lek. Ge lukkig wist hij zich aan een draad vast te grijpen, zoodat hei ongeval goed afliep. Moercapelle. Zaterdagmiddag had de zoon van D. B. te Moercapelle, die naast de stroo-pers van zijn vader iietste, het ongeluk met het stuur in aanraking met de pers te komen, waardoor hij viel eu aan een zijner beenen een ernstige schaafwond bekwam. Een juist uasseerende dokter verleende hem de eerste hulp en liet hem per auto naar de ouderlijke woning vervoeren. Kind aangereden. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Aan 's-Gra- venweg is de 4-jarige P. v. W. bij het oversteken van den weg door een auto aangereden. Het kind brak een been en werd aan het hoofd verwond. De dokter achtte overbrenging naar een ziekenhui» noodzakelijk. De verordening tot verdeeling der gemeente in stemdistricten is gewijzigd. Stemdistrict I omvat thans de wijken B en stemdistrict II de wijken A., D en E. Het le is gevestigd in het Gemeente huis, het 2e in een lokaal van de le O. L. School op het dorp. Tot onderwijzeres aan de le Bij zondere Lagere School op het dorp is be noemd de heer R. Teunissen. Polsbroek. Bij den veehouder G. K. stierf de vorige week één zijner melk koeien. Het vlpesch is voor de consump tie goedgekeurd en in het klein verkopht. Een goede buit. Polsbroek. Een jachtgezelschap in deze gemeente bemachtigde in den polder op één dag niet minder dan 29 hazen. Geslaagd. Tienhoven. Aan de Universiteit te ^Arecht is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heer D. de Jongh Tz alhier Hand opengereten. Waddinxveen. De arbeider J. P. raakte met de linkerhand tusschen twee bieten wagens bekneld. Dit lichaamsdeel werd geheel opengekneld. De getroffene moest zich naar den dokter begeven, die de wonden op zes plaatsen moest hechten. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School aan de Brug is benoemd mej. D. A. Hulstkamp te Utreaht, in ver band met ziekte van een onderwijzeres aan die school. Mej. J. de J. reed met haar rij wiel aan het Jaagpad tegen een gespan nen staaldraad van een schip. Hierdoor viel zij zeer ernstig. Zij liep inwendige kneuzingen op en moest de hulp van een dokter inroepen. Ten huize van den heer J. G. aan de Dorpsstraat is een geval van roodvonk geconstateerd. De nieuwe openbare lagere school aan de Dorpsstraat is thans gereed. Het is een zeer fraai gebouw, dat een sieraad voor onze gemeente is. Het gebouw is modern en naar de eischen <#es tijd» in gericht. De officieele opening zal op 29 Oct. plaats vinden. Jubileum „De Lofstem". Waddinxveen. Ter viering van het 25-jarig bestaan van de Chr. Zangver. „De Lofstem" werd in de Geref. Kerk een buitengewoon geslaagde uitvoering ge geven. De Kerk was stampvol met be langstellenden. Geen wond;r ook, want behalve de zeer goede krachten die de zangvereeniging telt, verleende de heer H. G. J. de Man te Gouda, de bekwame organist van de St. Janskerk, zijn mede werking. Ook het meisjeskoor „Soli Deo Gloria" toonde dat het zeer veel presteort. Tal van vertegenwoordigers van zuster verenigingen waren tegenwoordig. De burgemeester sprak de vereeniging in een keurige rede toe. Ook de eere-voor- zitter, de heer Lijklema, hield een rede Het was een avond waarop de kunstlief hebbers zeer veel genoten hebben en de vereeniging kan met groote voldoening op deze prachtige lustrumviering terug zien. NED. HERV. KERK. Bedankt voor de toezegging van be roep naar Doesburg Dr. G. P. van Itter- zon te Alblasserdam; voor het beroep naar Enter Ds. E. Schimmel te Ameide. ZENDINGSDAG VOOR JONGE VROUWEN. Onder leiding van mej. Chr. Slotemar ker is Zaterdag in de groote zaal van het gebouw der Amsterdamsche Maat schappij voor Jonge Mannen de door het Java-Comitó georganiseerde zendingsdag voor jongevrouwen gehouden. In de middagvergadering sprak mevr. W. E. Baronesse van Boetxelaer van DubbeldamThomassen a Thuessinkvan der Hoop van Sloohteren over het onder werp „Van klein en groot", waarbij zij er op wees, hoeveel door N. Amerikaan- sche vrouwen in de hulpdiensten der zending: ziekenzorg en onderwijs is tot stand gebracht. De geestdrift wordt hier onder de vrouwen nog al eens ge mist, terwijl de zending toch zoozeer ie hulp en steun der jonge vrouwen noodig heeft. Daarop wekte spr. de jonge Trou wen op ernst te maken met deee n&k. In deze vergadering sprakenBvoorta de heeren T. S. G. Moelia en G. A. Crayé over de onderwerpen, die ook op den Zendingsdag voor jongemannen hebben behandeld. 's Avonds sprak de heer D. Starren- burg, zendeling op N.-Guinea, thans met verlof bier te lande, over: De Papoesehe vrouwen en jonge vrouwen, en daarna sprak Prof. L. van Vuuren, evenals veiv leden woek, over: De doodenfeesten der Toradja's, waarbij ook nu weder werd vertoond de film, die aan dit onderwerp is gewijd. De belangstelling voor dezen zendings dag voor jongevrouwen was groot. EEN BLOEDIGE BRUILOFT. Dansen en vechten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het t<} Albergen bij Almelo op een boerenbruiloft tot een ern stige vechtpartij gekomen. De landbouwer K. gaf ter gelegen heid van het huwelijk van zijn zoon een groot feest, waarbij ongeveer drie honderd genoodigden waren. Terwijl men lustig aan het dansen was, ontstond er t wist tusschen twee der gaslen, H. v. d. A. en zekere G De laatste kon niet goedkeuren dat eerstgenoemde met èen bepaald meis je danste en gaf zijn „mededinger' een slag tegen de kin. V. d. A. ver dedigde zich. Toen twee broeders van G. partij trokken voor hun broer, volgde er een aigemeene vechtpartij waarbij zelfs de messen getrokken werden. Van der A. was er het ergst aan toe; hij kreeg o.a. een snede van zijn linker tot zijn rechteroor, bene vens andere snijwonden aan 't hoofa Zijn toestand is zorgwekkend,, ten- fevolge van het groote bloedverlies 'oen de politie en de burgemeester van Tubbergen arriveerden, was het meerendeel der gaslen reeds huis waarts getrokken. Slechts een veer tig-tal was overgebleven, die allen medegenomen en opgesloten werden, terwijl hun later een verhoor werd afgenomen. Bovendien moesten velen van hen verbonden worden. Twee der gebroeders G zijn gearresteerd. De politie heeft verschillende voor werpen, welke bij de mishandeling gebruikt zijn in beslag genomen. Daarbij zijn Ova. eemge bebloede messen, een schaar en een tabaks doos. AANSLAG TE ROTTERDAM. Donderdag kreeg de schilder V van den Grondheerendijk een briefkaart welke onderteekend was met deNoy en waarin hem werd verzocht. Za terdagmorgen oin tien uur een werk te komen opnemen aan de Slaghek- slraat. Vrijdag is zijn huis opgebeld met het verzoek of V. in elk geval zijn kleurenslaalkaart mee wilde brengen en later is er nog eens ge beld met de mededeeling, dat hij om ne^en uur moest komen. Zaterdagochtend kwam V aan het opgegeven adres. Hij vond een hem onbekenden man buiten staan, die hem vroeg eerst mee te gaan naar de Marei akstraat, omdat hij daar ook een werk had te doen. V, vroeg hem hoe hij aan zijn adres was gekomen waarop de onbekende den naam van een gewezen knecht van V noemde. In het pand aan de Maretakstranl zijn ze het onbewoonde bovenhuis ingeeaan. De onbekende man bleef steeds achter V. loopen en toen deze in een zolderkamer een opmeting deed, heeft de man met een ijzeren staaf hem onverhoeds op het achter hoofd neslakren V becon luidkeels om hulp te roepen en draaide zich om, waarna zijn aanvaller hem op het voorhoofd sloeg Daarop heeft V. den ijzeren staaf, welke achteraf een buis bleek te zijn gevuld met lood en zand. te pakken gekregen. De aanvaller sloeg op de vlucht en voordat V buiten kon ko men, was de onbekende man reeds verdwenen. V. is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. Zijn toestand is niet ernstig Blijkbaar is de aanvaller goed op de hoogte geweest van het doen en laten van V. Meestal heeft V Zater dagsmorgens een paar honderd gul den op zak om het personeel uit te betalen. In verband met het vrij vroege uur had hij het geld dien ochtend nog niet in zijn zak. Een getuige heeft aan de politie verklaard dat op'het uur, waarop de aanslag is gepleegd, een man hard een huis uit kwam loopen en op den hoek van de Maashaven Ö.Z. en de Paul Krugerstraat In «en vrachtauto i» ge sprongen, die daarna in de richting van d« Koninginnebrug is verdwenen. Een woningverhuurster die den sleutel van het te huur staande 'bo venhuis aan de Slaghekstraat onder haar berusting heeft gehad, heeft meegedeeld, dat Donderdagmiddag een vrouw en een man kort na el kaar om den sleutel zijn 'komen vra gen om het huis te zien. Ze heeft beiden toen samen laten gaan De juffrouw heeft de eerste etage bekeken, de man is dadelijk naar ae tweede etage gegaan, waarna hij is verdwenen. De sleutel is piet terug gebracht. HET HUISELIJK DRAMA TE ROTTERDAM. De toestand van den 20-jarigen smid M. J. Kr., die Woensdagavond in de ouderlijke woning aan de Martinus Steijnstraat te Rotterdam zeer ern stig in den buik werd verwond door een in drift door zijn vader gewor pen mes, worejt iets beter. Men heefl alle hoop hem in het leven te kun nen houden. De 57-jarige vader, die in het po litiebureau aan de Nassaukade was opgesloten, is weer qp vrije voeten gesteld. AANRANDING. Donderdagavond omstreeks 7 uur 30 wandelde een dame op den West- kanaaldijk te Neerbosch. Daar pas- .seerde, naar een wielrijder, die bil haar gekomen, liaar -aangreep en aanrandde, ondier bedreiging met een frmes. De dader stapte daarna weer op zijn fiets en verdween. De dame was in staat een nauwkeurig signalement op te geven, doch de politie is ep' nog niet in geslaagd den dader arresteeren. Inbreker gepakt. Te Drunen bi) Waalwjjk zagen de marechaussees een man op verdachte wijze de wo ning van den herbergier v. d. W. op de nets verlaten Zij sommeerden den man af te stappen en toen hij daar aan niet voldeed werd op hem een schot gelost, waardoor hij getroffen werd. Het bleek te zijn een zeer bekende vah de justitie, nl. de R uit Tilburg. Hij blpek thans te hebben ingebro ken bij den molenaar v. d. W. en bij den herbergier v. d. W. alwaar hij verschillende voorwerpen had ont vreemd. IIAAR MAN MET EEN BIJL MIS HANDELD. Terwijl. Vrijdagmorgen te Rotter dam de 58-jarige groenteboer S., wo nende in de Benthuizerstraat, nog lag te slapen, stond zijn vrouw, even eens 58 jaar oud, op, pakte een bijl en gaf haar man met den achterkant drie slagen op het hoofd, waardoor twee wonden boven op het hoofd en een onder het linkeroog ontston den. De man moest in het ziekenhuis aan der Bergweg worden verbonden Zijn vrouw is in verband met haar overspannen toestand in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen Tol nog toe is het de politie niet ge lukt de beweegreden van de eigenaar dige daad van de vrouw te weten te komen. DE OVERVALLEN OP DEN PASTOOR TE LEIMUIDEN. Een verzonnen verhaal? Onze lezers zullen zich het bericht herinneren, dat in den nacht van Donderdag 21 op Vrijdag 22 Augus tus is ingebroken in de R.-K. Pasto rie le Leimuiden. Een als achter lijk bekend staande jongeman, zeke re Willem van Beek. die nog dien zelfden nacht door de politie van zijn bed werd gelicht, was, zoo werd toen gemeld, de slaapkamer van den pastoor binnengedrongen en had ge tracht zijn slacntoffer een bedsprei over het hoofd te werpen. Op het hulpgeroep van den pastoor was de aanvaller echter op de vlucht ge slagen, doch later in de woning van zijn vader gearresteerd. Eenige da gen daarna werd hij met machtiging van den kantonrechter te Alphen a.d Rijn opgenomen in het krankzinni gengesticht te Heilo. Dit voorval, hoe simpel het ook moge schijnen, heeft aanleiding ge geven schrijft het Handelsblad tot een diepgaand conflict onder de be volking van Rijnzaterwoude. Zelfs de uit zeven leden bestaande gemeenteraad heeft zich terzake in twee partijen gesplitst. Wat toch is hel geval? Een deel van de bevolking te Rijn zaterwoude met vier raadsleden aan het hoofd, beschuldigt de in deze zaak betrokkenen ervan dat de bij den pastoor te Leimuiden plaats ge had hebbende inbraak verzonnen is en geen ander doel had dan Willem van Beek op kosten van de gemeen te in een krankzinnigengesticht op genomen te krijgen. v Onderzoek door het Parket. De verdenking is zoo sterk, dat een aantal ingezetenen, waaronder al weer de vier raadsleden, zich met een request tot den officier van justi tie te Haarlem hebben gewend, waarin dezen verzocht wordt een nieuw onderzoek te doen instellen. Daar Willem van Beek een zeer achterlijke jongen is, die nog nooit iemapd kwaad heeft gedaan, Spre ken adressanten er hun bevreemding over uit. dat niemand, behalve de pastoor, iets van de inbraak gemerkt heeft. Bovendien zou bij het verhoor, zoo wel door den pastoor als door de politie pressie op van B. zijn ge oefend om hem tot een bekentenis te brengen. Naar aanleiding van dit reqest heeft de officier van justitie een drietal onderleekenaars, om een wethou der en een raadslid, alsmede den burgemeester \an Rijnzaterwoude en Leimuiden, de nheer J A Bakhuizen op het parket te Haarlem ontboden waar den drie eerstgenoemden werd medegedeeld, dat er niet voldoende termen aanwezig waren, om een nieuw onderzoek in te stellen. Daarmee is echter de zaak niet uit de wereld. In de Zaterdagavond ge houden raadsvergadering is opnieuw op niet bepaald bezadigde wijze door de leden over de kwestie van gedach ten gewisseld. Een der leden beschuldigde den voorzitter ervan de oorzaak te zijn van de thans gevolgde scheuring tus schen Protestanten en Katholieken in de gemeente. Daar men ook in de raadsvergade ring niet tot overeenstemming is ge komen. bereiden de opposanten zich thans voor op een nieuwen aanval, zoodat het laalsle woord over deze zaak zeker nog wel niet gesproken zal zijn. Aulohus gekanteld. Naar uit Moskou gemeld wordt, is in de nabij heid van Minsk een geheel bezette autobus in volle vaart gekanteld. Vier personen werden gedood, negen zwaar en vijf-en-dertig licht gewond. BEKENTENIS OP HET STERFBED. In 1888 werd in het dorp Wald- bildertheim bij Bingen de vrachtrij der Nicolaas Joekel vermoord, zon der dat men den dader kon ontdek ken. Men dacht eerst aan een moord met berooving daar de voerman groote partijen goederen vervoerde. Men vond zijn paarden op den dag na den moord onbeheerd. Thans na 42 jaar heeft een 70-jarig man is Bad Kreuznach op zijn sterfbed bekend bedoelden moord te hebben bedre ven na een dronkemanspartij toen hij met eenige Italianen slaags raak te. In duisternis had hij den voer man ontmoet en dezen met een mes gestoken in de meening, dat hij met zijn tegenstander te doen had. Hel lijk werd weggesleept naar de Jood sche begraafplaats en in een kuil verborgen en niemand heeft er ooit aan gedacht dat hij de moordenaar was. Een vioolconcert voor den rechter. Het eerste vioolconcert in de rechtszaal is in Hamburg gegeven. Voor den strafrechter stond jegens bedelarij terecht een straatmuzikant een sjofele gestalte met een viool onde rden arm Waarom hij op de binnenplaatsen der huizen had ge- loopen en gebedeld, vroeg de rech ter, die dezen dag ettelijke gevalllen van bedelarijen te behandelen had gehad, waaróm of hij piet een eer lijk beroep uitoefende. De verdachte .verklaarde, dat hij niet als de mees ten van zijn collega's lummelen kon. Steun kreeg hij niet, een ander be roep dan dat van musicus kende hij niet: hij was een kunstenaar aldus de Sjofele man et veel zelfbewust zijn. De rechter liet herrf toe 'tot het bewijs en beval hem ?ijn kunst in de rechtszaal te demonstreeren. De oogen van den man lichtten op, een 20. Maar den heelen tijd zat 't meisje ongezien tusschen de wortels van een boom, dit aan de uiterste rand van d# kloot stond. Zenuwachtig gluurde w om*- heof »aar Rob, dit jui«t boven buur stond. 21. Toen zt htm naar btntden zag tu- zt bang, dat hij de natuurlijke ladder gaaien «ad, dit gtvormd werd door dt doomntevloelitan kaemweriela en nu op het punt stond haar te volgen. Daarom sprong ze overeind en trad een hol binnen, dat zich In het ravijn be vond. TWEEDE blad. WtNIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenscht Courant MAANDAG 13 OCTOBER 1930 kort stemmen van de viool en toen doordrenkten zoele toonen de duis tere zaal. Een serenade klonk, tech nisch uitnemend gespeeld, met fijn muzikaal begrip, een genot zelfs voor meer verwende en veeleischende ooren. Een oogenblik heerschte er doode- lijke stilte nadat de laatste toonen weggestorven waren. Toen brak eer lijke bijval los op de publieke tribune waar de rechter niet tegen in ging en die hij kalm liet begaan. Beter dan door dit spel had de Welspre kendste advocaat den man niet kun nen verdedigen. Weliswaar moest de rechter, den violist krachtens de wet veroordeelen, maar het vonnis luidde een dag hechtenis voorwaardelijk. De 'rechter deed meer. Hij beloofde den man een pak en gaf hem geld om lelii' op een belére plaats dan op de bin- hein mogelijk te maken zijn talenten sen beléi 0ÊÊtWÊ^M nenpladtsen te toonen OP DE ITALIAANSCHE STRAF- EILANDEN. Een journalist, die gedurende een maand op de z.g. strafeilanden Ponza bij Napels, en op Lipari, noordelijk van Sicilië, heeft vertoefd, schat het aantal daar verblijvende politieke bannelingen op $00 ,a 400. Naar gelang hunner -fi- naneieele middelen wonen zij in een groolte kazerne-woning, drie of vier in een kamer, of met hun vrijwillig ge volgde familieleden in huurhuizen. Zij klagen ernstig over de hooge prijzen, die men hun berekent Enkele politiek veroordeelde arbeiders hebben zich ver huurd als kellner of bouwvakarbeider. In 't stadje Lipari hebben de verban- nenen een bibliotheek met leeszaal in gericht. Aan het hoofd ervan staat een communistisch student, die van de technische hoogeschool te Genua werd weggezonden. Meer dan 95 boeken der bibüotheek zijn onlangs door de leiders der strafkolonie in beslag genomen, daar zij ze ongewenschte lectuur voor de anti fascistische bannelingen achtten. De werken van Beccaria, den Italiaanschen hoogleeraar in het strafrecht, alle boe ken van den socialistischen leider Tu- rati, de werken der bolsjewistische kop stukken naar vanzelf spreekt zijp verwijderd. Ook Tolstoi, Dostojewsky en zelfs. Jack London bleken gevaarlijk. DE MAN MET DE VIJF DUELS. Enkele jaren geleden was het een op- zienwekkend schandaal in Boedapest, toon een opvallend mooie jonge gravin haar man en drie kindei en in den steek liet, om met een gewezen officier .samen te gaan leven, die een allerslechtste re putatie genoot. Den wel knappen, maar totaal verliederlijkten man was het en kei te doen om de ruime apanage, welke de graaf aan de moeder van zijn kin deren op genereuse wijze uitkeerde. Na lang aanhouden der vrouw trouwde haar minnaar, die ook een zeer aristo- cratischen naam droeg, haar én niet tegenstaande ze de hel op aarde bij hem had, hield ze nog altijd van hem. Met- tertijd kreeg hij evenwel genoeg van haar, verliet haar en toen ze hem verzocht weer terug te keeren schreef hij haar een brief, welke aan duidelijkheid, maat ook aan grofheid, niets te wenschen overliet. WJenend liet ze dien brief aan haar moeder zien, die over den toon ervan zóó boos was, dat ze haar zoons en schoonzoons deze beleediging van haar dochter vertelde en deze vijf heeren be sloten den wel niet meer tien karaats, maar nog steeds satisfaktionsfahigen cavalier uit te dagen. Toen ze hem hun secondanten stuur den en het aan hem overlieten wien der vijf heeren hij als tegenstander wilde uit zoeken, zei hij hoonend: alle vijf. Er zat voor de wrekers van de eer hunner verwante niets anders op dan zich voor de sabel van den ander te stellen. En het pijnlijke feit gebourde, dat alle vijf door den vechtersbaas geweldig af gestraft werden. Daar heeft zijn zoo zwaar beleedigde wederhelft de haar toegebrachte krenkingvolkomen door vergeten. Dat is nog eens een man, zei ze vol verrukking en bewondering en heeft nu nog maar één wensch: weer aan zijn zij te mogen leven. Hij denkt er echter niet aan, wat hem echter niet be let de apanage, welke hem in elk geval, of hij terugkeert of niet, werd aangebo den, kalmweg te accepteeren. Hij vindt namelijk, dat hij die met zijn vechtmeee- terstuk eerlijk verdiend heeft. - Bij overstroomingen van de Saar (in Duitachland) zijn drie personen verdron ken. Te Breda is in het St. Ignatius- ziekenhuis overleden een 2-jarig zoontje van J.' v. E. te Waspik, dat uit een kan kokende koffie had gedronken. Te Well geraakte het 2H -jarig dochtertje van J. R. tusschen een dorsch- machine. De kleine werd zoo ernstig ge won, dat zij is bezweken. Bij een botsing van een loodsboot met een Noorsch zeilschip in het kanaal tusschen de Noord- en Oostzee, zijn vier mannen verdronken. Bij een storm' in het Zuiden van den staat Sinaloa in Mexico zijn talrijke personen om het leven gekomen of ge wond. Koning Bori» ie naar Rome ver trokken. De twee vrouwelijke zendelingen, dié begin October in China zijn vermoord omdat de roovers den geëischten losprijs niet hadden ontvangen, zijn niet doodge schoten, doch onthoofd. Onder het viaduct bij het Nassau- plein te Amsterdam is een 11-jarige jon gen tegen een motorwagen van lijn 5 op- geloopen. De knaap is zwaar gewond naar het Wilhelminagasthuie overge bracht. In een slagerij aan den Goudsche- rijweg te Rotterdam is de 28-jarige J. A. met zijn rechterhand in een worstmachi ne gekomen. De ringvinger en de midden vinger werden afgerukt. „BEENEN" KNOOPEN. U zult het misschien niet willen gelooven. maar het boordknoopje dat u draagt en zeer waarschijnlijk ook de knoopen van uw overhemd, zijn u gele verd door eenkoe. De din gen in de wereld zijn n.u eenmaal dikwijls niet wat zij schijnen en „beenen" knoopen hebben vaak geen been gezien. Zoo gaat het ook met vele „ivoren" kammen en borstels. Al deze artikelen begonnen hun be staan om het zoo eens uit te drukken als melk In zekere tijden van het jaar wordt er meer melk geprodu- oeerd, dan er noodig is voor de ge wone doeleinden en het maken van boter en kaas. Maar er zijn fabrieken die dan gaarne het te-veel koopen. Melk ,nl bev at een stof. die coseïne heet en die er langs scheikundigen weg uit afgescheiden kan worden. Door alle vocht door persing uit de caseïne te verwijderen en de stol verder op vernuftige manieren te be handelen. ontstaat een witte zelf standigheid waaraan elke gewenschte vorm kan worden gegeven en die zeer duurzaam is. Dit is het „been" waarvan knoopen enz. vervaardigd worden. Van het vocht uit de caseïne maakt men bovendien nog lijm en kleef pasta. EEN GELUKKIGE GOUDZOEKER. Eenige weken geleden stierf te Kansas City in Amerika een man, die zijn sprookjesachtig vermogen aan een aard beving had te danken. Momentio heette de geluksvogel, die in 1849 uit zijn va derland Sicilië naar Amerika was ge trokken om, op welke manier dan ook, zijn geluk te beproeven. 4 In Colorado, aan den rand van het Rotsgebergte, wilde hij naari goudvelden zoeken om de wereld met een sensatio neel bericht te kunnen verrassen. De mededeeling, dat er goud was te vinden, ENGELAND'S LAATSTE GROET. Gezond, versterkend, voedzaam - nimmer afwijkend in kwaliteit, smaak en aroma zijn voortreffelijk. Per 1 Oct. verlaagde prijs t p. kilobus 2.40 (Adfvertentie) In de Westminster Hall te Londen was het stoffelijk overschot opgebaard der slachtoffers van de R. 101. Tienduizenden hebbon een laatste groet gebracht. Een overzicht in de zaal van Westminster Hall. De kisten waren onder een sohat yan bloemen bedolven. had hij gehoord van iemand, die tot nu toe onbekend ie gebleven. Momentio ge loofde, dat een naburig bergketen door een goudader was doortrokken. Het gra ven was evenwel met groote moeilijkhe den verbonden, want de gouden schat be vond zich diep in het inwendige van den berg. Den goudzoeker stond geen ander middel ter beschikking om gravers bij zijn te nemen, die hem zouden helpen bij zijn moeilijk werk. Hij begon, alleen verge zeld van een vriend, zijn werk te ver richten en groef met groote vlijt. Zeer zeker had hij niet gehoopt, dat zijn arbeid zoo spoedig met succes be kroond zou worden. Momentio werd op zekeren nacht wakker door een hevig heen en weer geschud en door een don derend geluid. Zijn vermoeden, dat een aardbeving had plaats gehad, bleek juist. Hij meende, dat zijn arbeid tevergeefsc'.i was geweest en dat zijn groeve, met zoo veel moeite tot stand gebracht, door de aardbeving was vernietigd. Toen hij den volgenden morgen naar de berggroep ging om zijn werk voor te zetten, was hij niet weinig verbaasd. Voor hem lag een breede kloof, die tot diep in den berg voerde. Aan de wanden zag hij merk waardige kleurige teekeningen, die hem toonden, dat door de aardbeving de ge zochte goudaderen waren blootgelegd. Als een loopend vuurtje verbreidde zich het bericht over het vinden van goud, zoo dat weldra schatgravers uit Colorado kwamen. Hevige gevechten om de goud aderen hadden plaats, tot de regeering van den staat er een einde aan maakte, door aan Momentio en zijn vriend het alleenrecht om de aderen te exploiteeren, te verleenen. HET BAD IN VROEGER JAREN. In de-geheel e wereld heeft men zich vermaakt met de mededeeling. dat men in Polen alles doet om de bevol king van Warschau te dwingen, ba den te gebruiken. liet verlangen naar zindelijkheid is ook bij de thans meest heldere volken niet steeds te vinden geweest. De Amerikanen zijn thans ongetwijfeld de fanatiekste aanhan gers van regelmatig Jbaden. Maar de overwinning der zindelijkheid over de vijanden van het baden, is toch van jongen datum. De eerste badkamer in een Ameri- kaansch particulier huis, werd m 1842 door een zekeren Thompson in gericht. Hij woonde te Cincinnati Dat was voor, de geneesheeren een aanleiding een hevigen strijd te be ginnen tegen deze manie. die. naar hun meening, geen ander gevolg kon hebben dan tering, rheum'atiek. long ontsteking en nog andere ziekten meer. Een iaar later werd door de politie bepaald, dat het baden tusschen 1 November en 15 Maart verboden was en slechts met een meerderheid van twee stemmen besliste later de gemeenteraad, dat deze verordening moest worden ingetrokken Hoe dt alAAt Virginia over de badkuip dachl, i deugen niet. blijkt voldoende uil de mededeeling dal van een badkuip dertig dollars belasting werd geheven. Maar hel ergste maakte het de stad Boston, met de bepaling, dat niemand een bad mocht nemen, dan op uitdruk kelijk geneeskundig voorschrift. ZACHTMOEDIG.' Maarschalk Maurils van Saksen was evenals zijn vader, August de Sterke, een der krachtigste menschen van zijn tijd. Toen hij op de jacht was verloor zijn paard een hoefijzer Hij begaf zich met zijn gevolg naar een naastbijzijnden smid. om 't dier opnieuw te laten beslaan. De maarschalk liet zich door den smid een nieuw hoefijzer geven, hi) bekeek het en brak het door. aleol het koek was. Smid. uw hoefijs laai mij betere zien. De smid gaf hem een tweede, een derde, een vierde hoefijzer, die even eens werden doorgebróken. Nu. zonder gekheid, zeide Mau- rits eindelijk, smid, uw ijzers zijn goed, geef hel paard er maar zoo een. De smid volgde het bevel op en loen hij er mee klaar was, gaf de maarschalk hem een groot zilverstuk De smid hekeek het een oogenblik. toen brak hij het met het grootste ge mak door-midden. Heer. uw zilver deugt niet, zeide hij, voor goed ijzer moet gij ook goed zilver geven De maarschalk gaf hem nog meer zilverstukken, die de smid alle door brak. Mijn heele zilvervoorraad is op, zeide eindelijk de maarschalk Hier heb je een banknoot van vijf-en-twin ig pond, die misschien meer weer standsvermogen heeft .dan de zilver stukken Wees gerust heer, gaf de smid len antwoord, al wat zwak en teer is. kan er op rekenen, door mij gespaard en ontzien te worden. KRIMPEN a.d. LEK. Vergadering van den Raad op Dinsdag 7 October, des avond 7 uur. Voorzitter de heer G. J. van Oordt, burgemeester. Secretaris de heer A. v. d. Meer. Sa o; emng worden verschillende ioor Gedeputeerde Staten gdfedge- veurde raadsbesluiten voor kennisge- ng aangenomen, evenals een mis- ve van üen minister van arbeid en een brijven van B en W. van Gouda, in zake den bouw van een barak voor be smettelijke ziekten. Zonder eenige bespréking wordt het \angaan van een geldleening, groot f 21000, rentende maximaal 5 pCt. voor litbereiding van het waterleidingbedrijf, uingenjmen. De gemeente-rekening, dienat 102U, wordt met aigemeene stemmen goedge keurd. Aan de orde komt de winst- en ver- lier-rekening en de balans van het wa terleidingbedrijf „Lek en IJssel" 1931, waaruit blijkt, dat er een saldo is van f 60457. Een en ander wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De begrooting der waterleiding „Lek en IJssel" 1931 wordt door den Voor zitter toegelicht, waarbij deze zegt, dat het stuk den raad genoegzaam be kend is, daar het ter visie heeft eelegen. Het saldo is f 70168,01, waarin i» ver- weAt het salaris van directeur en boek houdster. De Voorzitter adviseert deze begrooting aldus vast te stellen, waartoe zonder eenige bespreking wordt besloten. Ook de begrooting der Gezondheids commissie, dienst 1931, welke eveneens ter visie heeft gelegen, wordt zonder eenige bespreking met aigemeene stem men goedgekeurd, evenals de begrooting voor het schoolartsendistrict' „Lek en IJssel", dienst 1931. Met een wijziging der gemeenschap pelijke regeling inzake schoolartsen- dienst, gaat de Raad zondnr eenige be spreking met aigemeene stemmen ac- coord. Subsidie verloskundige. Ingekomen is een subsidieaanvrage van de verloskundige mej. Dekker. B. en W. adviseeren hierop afwijzend te be schikken. De Voorzitter voert als motief aan, dat mej. Dekker feitelijk in dienst is van Dr. van Es en wanneer mej. D. wil, kan ze haar practijk nog uitbreiden buiten deze gemeente. De heer Schutte vindt dp aanvra ge van mej Dekker billijk. B. en W. wil len er zich maar met een Jantje van Leiden afmaken. Spr kan de eisch zeer goed billijken. Hij vindt een verloskundig» beter voor haar taak berekend dan een dokter. Er zijn zelfs doktoren, zegt spr., die beweren, dat een vroedvrouw beter een bevalling kan behandelen dan oen arts. Spr. zegt, Als een arts bij ebn be smettelijke ziekte js eu hij wordt bij een verlossing geroepen, is er niet altijd de tijd om zich te ontsmetten Spr. zegt nogmaals dal een verloskundige beter is voor een verlossing dan een arts B. en W gaat spreker voort zeggen wel als ze niet genoeg kan verdienen, dan moet ze ook maar huiten de ge meente haar practijk zien uit te brpiden, maat dit is geen motief. Spr. acht dat on doenbaar. Spr. beeft vernomen dat mej. Dekker ongeveer f 1200 inkomen heeft aan de verlossingen. Spr. heeft ook mej. Dekker gesp^ken en die had hem te kennën gegeven dat zij een garantieloon van de gemeente zou willen hebben van f 1700, dus het zou de gemeente in het uiterste geval dan f 500 kosten. Doen wij dit, zegt spr., dan komt het de volksge zondheid ten goode Spr adviseert dan ook mej. Dekker dat garantieloon toe te staan. De heer Boogaerdt vindt f 1200 ook te weinig, dat ia ongeveer 2 verlossingen per week, Maar mej Bakker ia niet ia

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4