Een uiooMuihiiis onuuMiiei'en MM BOELHUIS 'A (Zfi IE HlH EERENBAAI Plaatselijk Nieuws Gemeenteraden. Alleen voor Vrouwen. Gemengd Nieuws. Afloop Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Advertentiën. BERICHT VAN INZEïT 40.0001K.G. best veilen en verkoopen: twhdebuad. fai )wt ppnk gestoord door d« bln- ■«nkomtt der oude tante, die •me- kelijke koffie bracht en na een poot je niet nalaten kon te ae(gten: „Llesje, ik heb het wel begrepen ik ben wat haastig geweest met mijn wantrouwenjé moet me maan vergeven Reeds acht dagen was Eugen in Bibershcim en bijna voortdurend bij de beide dames Franke. Natuurlijk dat de babbelzieke kennissen hierin allen grond tot verdere praatjes von den, doch Lisa stoorde zich er niet aan: vóór haar waren deze kostelijke uren alle offers waard... Vernam Èugen bij toeval van het gebabbel der menschen, dan gleed er een stil glimlachje over rijn nu zoo gelukkig gezicht. Op een rusügen Zondagavond, dat Eugen opnieuw bij de dames te gast was, begon hij: „Mevrouw Franke, ik wou u graag spreken over Lisa's toekomst... „U bedoelt? „Ik wilde Lisa gaarne engageeren als levende reclame voor mijn firma'1 „Ik begrijp u niet recht..!" „en tevens als de vrouw van -den directeur voor het leven J" Herhaalde malen las Willy Muller den brief van zijn chef over, waar van de inhoud niet naliet hem steeds weer opnieuw te verbazen. Deze luidde: „Besta Willy I Doorzoek alsje blieft onmiddellijk mijn schrijfta fel De brief van Lisa Franke moet omlijst en naast de reclame prent boven mijn schrijftafel op gehangen wórden. Morgen kom ik als „stel" weer terug. Jij krijgt tractememts-verhooging al weet je nog niet waarvoor 1 In oude vriend schap, Eugen". INGEZONDEN MEDEDEEL!NO. ECHTE FRCSCHE mmmmmnmamm tOfOn.pv jM Bergambacht. B. en W. hebben vergunning verleend den beer J. Prins, tot het bouwen van een iandbouwschuur aan den Lekdijk. De catEcüisaUea voor jongens en meisjes van de Ned. ilerv. Kerk, zijn deze week weder aangevangen en worden gehouden door den consulent Da. Gunning, van Schoonhoven. Op de eieren veiling van de pluimveevereenigmg V.Z.O.D. waren SOU kippeneieren. Besteed wérd va» I ,10.75 fcft 111.35 da honderd stuks. Bij de door notaris J, P. Mahl- stede gehouden verpachting' van het een-, drie en vierjarig rijsgewas. was de totale opbrengst slechts f 1579 XI S949 in het vorig jaar. buitengewone lage prijzen, die besteed werden, vinden hun oorzaak daar er zeer veel ziekte voorkomt in de Duilsche Dotteen. Kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Kerk hebben de op gemaakte hoofdei, omslag voor '31. ter inzage gelegd bij den secretaris de heer G. den Hoed. In Benedenberg alhier had een aanrijding plaats tusschen da luxe auto van den heer Adr. van Vliet en de vrachtauto van den heer Chr. Botter, beiden wonende in deze ge meente, waarbij de luxe auto zwaar en de vrachtauto eenigzins werd be schadigd. Door da leden van MVolksonder- san praohtigan slag gaslagan hadden, waran de drie vrienden toch maar half tevreden. Zij hadden zoo vast gemeend, dat de markies dl Cava thane in hun handen was, dat de teleurstelling hen erg trof nu hij toch weder ontsnapte. Zij gingen naar de woning van de Tournel terug; nu de geheele bende, op het hóófd na. gevangen was, hadden zij zeker geen aanslagen meer te vreezen. Jean, de bediende vain dan graaf, ont ving zijn heer en diens beide vrienden met teekenen van groote verwondering, maar als een goede huisknecht vroeg nij niets, in hoe vreemdsoortig costuum de heeran ook waren, het gelaat vuil van den kruitdamp en met bloedapatten op de kleeran. „Hst beste is, dat Wij een paar uren gaan slapen," zeróda^urnel, „wij kunnen dan verder ricVK|ji&£it staat zeer zeker vaat, dat onz^ïHKk*ihog niet ten eipde is. Voor die markies di Cava onschadelijk gemaakt is, zullen wij niet rusten." Daarmee waren de andere heeren het eens en 's morgens tegen tien uren wajren alle drie weer present. De paar uren slaap had hen goed gedaan en meer nog waben zij opgeknapt, doordat zij zieh in een ander pak kleeren hadden kunnen steken, na zich in het bod verfrischt te hebben. Jean had gezorgd voor een stevig ontbijt en de vrienden lieten net zich smaken. Zij waren nu minder somber gestemd dan in den vroegen morgen en de Linar zei: „Welbezien zijn wij toch eigenlijk een heel eind gevorderd. Het ie waar, dien markies hebben wij niet, maar hij is toch vleugellam. Zijn bólde is gevangen en de geheimzinnigheid, waarmede hij zich omringd had, die zijn grootste kracht was, is verdwenen. Zijn hooge spron gen sijn in ieder geval uit," word In hotel Centrum haar Janr-vergaderfafl gehouden, waarbij ale spreker optrad d« heer Terpetra hoofd «ener Openb. School alhier. De avond wtard verder opgeluisterd door zang en muziek. Cliristeljfke leeskring. Bergambacht. De Chr. Leeskring hield iij de bjjz. school zijn jaar lij ksche vergadering. De uitgebrach te verslagen getuigden van een toe- nemenden bloei, zoo zelfs, dat maat regelen zullen genomen worden, om aan de aanvragen, die uit de buur ten binnen gekomen zijn, te kunnen voldoen. De leden worden aange spoord om in Boven- en Beneden- berg de belangstellenden op te wek ken ,om met elkaar een "15-tal te vor men. zoodat alsdan een nieuwe por tefeuille kan rond gaan. Het getal tijdschriften werd met één vermeer derd. zoodat nu rondgaan; Spiegel, Schouwvenster, ümotlieus, Oude Pa den, Op den uitkijk. De jonge vrouw. De abonnementsprijs werd niet ver anderd. Ook de Chr. Volksbibliotheek ging uitstekend vooruit. Gedurende den winter 1929—193U werden er 959 nummers uitgereikt. Nu het vierde iaar ingegaan is, werd het aantal boe ken nog belangrijk vermeerderd én een gedrukte catalogus, Vermelden de 319 nummers beschikbaar gesteld. De uitdeeling der boeken bleef be paald op lederen Vrijdagavond. Op merkelijk was, dat de verlaging van het leesgeld tot 4 cent voor de niet- leden en tot 2 cent voor de leden, geen vermindering, maar wel een sterke stijging der ontvangsten deed zien. Voor de dames, die de boeken uitdeelen, ©en dankbaar werk. IJsclub „De Giessen". Giessen-Nieuwkerk. Maandagavond is in café „Verheul*' de jaarhjksche ledenvergadering gehouden van de IJsclub „De Giessen". Tegenwoordig waren 125 leden. De notulen worden goedgekeurd. Uit de "rekening en verantwoording over 1930 blijkt, .dat er een batig saldo van f 134.26 aanwezig is. Voor t nazien werden benoemd de hÖeren A. Schakel en C. Beuzekom, die rap porteerden dat alles in orde was bevonden. '1 ot bestuursleden worden de af tredenden bii acclamatie herkozen, zijnde de heeren A. Hamerpagt en Groen hooijman. Laatstgenoemde be dankte wegens aanstaand vertrek, m diens plaats werd gekozen de heer C. Kooijman.. Als commissaris sen in de vacatures Van Zijll en Be- sooijen werden gekozen de heeren Johs. Muis en H. Middelkoop. Aüen namen hun benoeming aan. Op voorstel van het bestuur Werd besloten, artikel 13 van het regle ment te wijzigen. In de rondvraag kwam haar voren een verzoek voor ijsieesten, voortaan te houden, zoo mogelijk in of nabij het dorp. Het bestuur ging hiermede geheel accoord; naar de beste ge- gelégenheid» zal worden uitgezien. Ge tracht zal worden een stuk land te huren, doch verwacht dat dit wel eenige moeilijkheden met zich zou brengen. 'lenslolte had de gratis-verloting plaats. Gelukkige winnaars waren de heeren: G. van der Veer, R. Rikkers, H. Muis, J. Mulders, J. den Toom, 0. de Leeuw, Q. Gelderblom, C.. Slob Fzn., D. de Bruyn, P. Sterk. E. Riet veld Jr., C. v. d. Dool, T. de Jong. A. Hamerpagt, L. van Harten, N. Vermaal en J. Vogel. Hierna sluiting. t Damwedstrijd. Berkanwoude. In de melksalon van Q da Jong speelde Dinsdagavond de heer NIEUW»BL-«>.VOOB ZOIP--HOIXANP, IN uVBICHT.ScHMinWfwmh. Cmirwl VBIJDAa 7 NOVEMBER 19» „Goed," zöi de Tournel, „maar wij moeten hem vinden. Voor het oogenblik mag hij dan weinig beginnen, iemand als hij herstelt zich spoedig. Wie zegt ons dat hij hier nog niet andsre handlan gers heeft of anders, hij kan spoedig genoeg hier in Parijs een troep schur ken om zich heen vergaren. In ieder ge val was hij de ziel van het eedgenoot schap en zoolang hij in vrijheid is, be staan ,de Broeders des Verderfs." „Ja," stemde lord Nibblington in, „on ze taai is nog niet afgeloopea. Nog veel moeten wij verklaren, nog veel ont dekken. En dan, het lot van de twee zus ters kan ons niet onverschillig laten." „Zeker niet," antwoordde de Linar, „maar ik stel mij zoo voor, dat wij met dit alles weinig moeite meer zullen heb ben. Voor het oogenblik is de hoofdman der Broeders verslagen en wij zullen van zijn tijdelijke machteloosheid gebruik maken om hem geheel te verderven. Hij is op onverklaarbare wijze verdwenen, evenals signora Chiarina, maar Gianni behoort tot onze bondgenooten. Hij zal ons waardevolle inlichtingen kunnen en willen geven, wees daarvan over tuigd." Toen evenwel een uur later de drie edellieden zich aan hel ziekenhuis ver voegden waar Gianni was opgenomen, hoorden zij, dat de ongelukkige overle den was. Zij vernamen het met grooten schrik. „En heeft hij geen boodschap of iets dergelijks achtergelaten?" vroeg de Tournel. .„Neen/ antwoordde de pleegzuster, „toen hij bier kwam was hij bewuste loos. De dokter zei dadelijk, dat zijn toestand gevaarlijk was. Ik bleef bij zijn bed. Vanmorgen tegen acht uur kwam hij bij kennis en hij verzocht uit eigen beweging sen prieitsr te laten halen. Wij deden dit. De putoor uit de ntute kerk Haaelbach, van Bergambacht, een simul- taan-wedstrijd tegen de leden van de Damclub „Tot One Vermaak" alt den Achterbroek. De heer Haaelbach speelde tegen 13 personen. Van de 13 partijen won hij er 7 en verloos er 4, terwijl er 3 remise bleven. Glesssn-Nleuwkerk. Voer de afbraak van de oude veldwachterswoningen zijn bij B. en W. inschrijvingen ontvangen van twee personen, aan wie dat werk dan ook is gegund, n.l.: perceel 1: aan den heer J. Muis, en peroeel 2 aan den heer B. Blokland. Hardlnxveld. Het nader onderzoek als bedoeld in art. 41, 4e lid, der Dienst plichtwet, voor de verlofgangers der lich tingen 1918 en 1921 uit deze gemeente zal plaats hebben op 19 November a.e., des voormiddags 10 uur in de kazerne van het le regiment onbereden artillerie te Gorinehem. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school in Wijk B is benoemd mej. J. M. Pluister te Giessendam, zulks in de plaats van haar zuster, die in het huwe lijk zal treden. B. en W. stellen den raad voor, aan het schoolbestuur in wijk A te vergoeden de jaarwedde van een boven het ver plichte aantal werkzaam zijnde» leer kracht over het tijdvak van 1 Januari tot en met 80 April 1929, ten bedrage van f 867.52. Maximum-snelheid. Hardlnxveld. B. en W. hebben bij hun besluit van 8"dezer aangewezen de vol gende binnen de bebouwde kom gelegen wegen of weggedeelten, waarop het aan bestuurders van motorrijtuigen verboden is met een grootere snelheid dan 20 K.M. per uur te rijden: a. den rivierdijk A, voor zooveel betreft het gedeelte, aanvan gende 150 Meter ten Westen van de Bul- dersteeg; b. de Buldersteeg, vanaf den ri vierdijk A tot aan het pand kadastraal bekend gemeente Hardlnxveld, sectie A, nummer 8256; c. den rivierdijk B, loo- pende vanaf de sluis in het kanaal van Steenenhoek tot aan de grens der ge meente Giessendam; d. den Nieuweweg (geheel); e. den Achterdijk. Deze beschik king zal ingaan op 6 November 1930. Hoornaar. De rijkspolitie te Arkel heeft procesverbaal opgemaakt tegen A. v. d. S., terzake mishandeling van A. van K., beiden wonend! te Hoornaar. Wegens den grooten regenval der laatste dagen, is het weiland in een mod derpoel herschapen. Vele landbouwers zetten dan ook hun vee op stal. Hoog watsr. Jaarsveld. Het water in de Lopiker- voorwetering en de Enge ÏJssel is door den grooten regenval der laatste dagen zoo gestegen, dat de bewoners der hui zen langs dit water slechts door het leg gen van planken, hun woningen droog voets kunnen bereiken. Jaasveld. Bij de laatste drijfjacht op fazanten door den heer Van Son uit Bilthoven, in deze gemeente gehouden, werden er niet minder dan 99 stuks ge schoten. In verband met het ziekteverlof van den heer Ouburg, hoofd der Openbare Lagere School alhier, is tot tijdelijk hoofd benoemd de heer H. Basso, van Vianen. Leerbroek. Een speciale collecte in de kerk heeft opgebracht f 177,72. Deze gelden zijn bestemd voor onderhoud van de kerk. Om de 3 maanden zal een collecte in de kerk worden gehouden om zoodoende de kerkelijke inkomsten te vermeerderen en de schulden te dekken. Loplk. De heer R. Boeschoten, hoofd der Openbare Lagere School te Lopik (dorp) is in gelijke betrekking benoemd in de gemeente Ruurlo. Zang-uitvoering. Loplk. De Zangvereeniging „Juliana" hoopt in deze maand haar jaarlijksohe uitvoering te geven in de Openbare Lan gere School te Lopikerkapel. Loplkerkapel. De collecte, voor de Halve Stuivers Vereeniging voor de stichtingen te Haarlem en Heemstede gehouden tijdens den dienst in de Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht f 18,86. hier diende hem de laatste troostmid delen toe en kort daarna is hij overle den." „Gelukig dat hij niet onvoorbereid ds eeuwigheid ii binnengegaan,' zei de Linar, „hij was waarschijnlijk een groo te schurk, maar God is oneindig barm hartig. Hij zal ook dezen zondaar niet verstooten hebben. Dat hij ruste in vre de.' „Amen,' antwoordden de Tournel en Nibblington ernstig. Zij wilden zich verwijderen. „Wacht," zei de Tournel, „laten wij zorgen, dat de man, die in ieder" geval voor ons gestreden heeft, een goede be grafenis vinde." Hij regelde deze aangelegenheid met de overste van het gesticht, welke hij een ruim'crediet toestond, ook om voor de zi'elerust van den overledene een aantal heilige Missen te laten lezen. „Dat zijn wij aan hem verplicht," zei hij, „al was het maar ter wille van de zusters." De drie edellieden begaven zich nu naar bet bureau van politie, waar men hen mededeelde, dat dien middag de rechter van instructie de gevangen ge nomen Broeders een verhoor zou laten ondergaan. De heeren werden verzocht dan eveneens tegenwoordig te rijn. „Jk heb de kerels dadelijk na hun ge vangenneming ook reeds verhoord," voeg de de commissaris van politie erbij, „maar zij willen geen enkele mededeeiing doen. Als zij daarin volharden, kan de instructie lang duren. Hoe zal men hen eigenlijk bewijzen, dat zij tot de Broeders des Verderfs behoordtn, dat zij al de misdaden, door deze schurken bedreven, voor hun rekening hebben." „Wij kunnen ook nog getuigenissen van belang afleggen," zei de Linar, „wij hebben hun beraadslagingen gehoord ra kuanra bewijsen, dat lij wtrkslijk tot Meerkerk. De afdeeling van Volkson derwijs heeft idfh aangesloten bij del Merwekring vu die vereeniging. Schellulnen. Tooi dra deze week aan gevangen avohdcureue voor de rijpere jeugd, hebben zieh el! deelnemer* aan gemeld- -— De heer P. Roosendaal, onderwijzer alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan een openbare lagere school te Sohiedam. Lskkarksrk. Bij het examen van Hen Vrijwillien Landstorm, klasse Lekkerkerk, onder leiding van den sergeant' Ligth&rt Schenk uit Schoonhoven, zijn alle vrij willigers geslaagd. Zij krijgen 4 maan den verkorting van diensttijd en behoe ven dus slechts 6 weken te dienen. MEERKERK. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 29 October 1930, des voormiddags 9.30 uur. Afwezig de heer G. M. Brakel (met kennisgeving). Voorzitter de heer G. Slob, burge meester. De notulen worden gelezen en onveran derd vastgesteld. Eenige ingekomen stukken, waaronder •een procesverbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvan ger, en het rapport van den Keurings dienst van Waren, Kring Dordrecht, be treffende de werkzaamheden in het 3de kwartaal 1930, worden voor kennisgeving aangenomen Subsidis VrQw. Landstorm. Voorts is ontvangen een verzoek van de Gewestelijke Landstormcommissie, verband Dordrecht, om een subsidie van f 50. De heer Hoeijenbos protesteert te gen deze aanvraag om subsidie. Spr. zegt, dat van den landstorm geen resultaten zijn te bewijzen. Hij vindt het een over bodig instituut. Het voorstel van B. en W. om aan den Bijz. Vrijwilligen Landstorm, afdee ling Meerkerk, voor het jaar 1930 een subsidie te verleenen van f 25, wordt met 1 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemt de heer Hoeijenbos. De pensioensgrondslag van Dr. Spijker boer, arts te Meerkerk, in zijn betrekking van gemeente-geneesheer, wordt met in gang van 1 Juli 1922 vastgesteld op f 75. Een voorstel van B. en W. om het be drag der vergoeding ingevolge art. 101 der L. 0. Wet 1920 na aftrek der ver schuldigde schoolgelden ten behoeve der Bijzondere Lagere School over het jaar 1928, vast te stellen op f 950, wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Daarop wordt aangevangen met de be handeling der gemeento-begrootlng, dienst 1931. De heer Hoeijenbos spreekt zijn misnoegen er over uit, dat geen bedrag is geraamd op de begrooting voor volks huisvesting on werkloozenzorg. Spr. hoopt aan het eind der behandeling nog even op deze punten terug te komen. Van den post subsidie bijz. vrijw. land storm wil de heer Hoeijenbos hst bedrag, dat hier is geraamd, geheel van de begrooting schrappen. Zijn voorstel wordt echter niet onder steund- Omtrent de kosten van uitzending en verpleging van kinderen in gezondheids- en vacantiekolonies, geraamd op f 100, zegt de heer H o e ij e n b o g, dat hieraan meer aandacht -moet worden geschonken. De vorige wijkverpleegster heeft gezegd, dat er 10 kinderen moesten worden uit gezonden, terwijl de dokter heeft ver klaard, dat er geen kinderen voor in aan merking komen. Spr. acht deze gezeg- denr tegenstrijdig en vindt hier meer toe zicht wenschelijk. Hij wil het geraamde bedrag verhoogen. De Voorzifter zegt, dat op het ad vies van een dokter moet worden gelet en dat een subsidie van 50 cent per kind en per dag wel voldoende is. de Broeders behoorden. Maar erger is, dat die markies di Cava ontsnapt is." „Och, hij zal alleen zooveel niet meer kunnen beginnen. Bovendien is hijt nu bekend en zal spoedig gevangen geno men zijn. In ieder geval lijkt hij thans ongevaarlijk." „Wij zullen zien," antwoordde de Tournel, „als wij maar niet al ts spoedig het tegendeel ondervinden.' De graaf de Tournel was van de mach teloosheid van den kapitein der Broe ders des Verderfs nog niet overtuigd, maar hij dacht toch niet, dat zoo spoe dig de gegrondheid van zijn wantrouwen bewezen zou worden. De heeren zaten, toen zij rich dien middag naar het paleis van justitie wil den begeven in een huurrijtuig, toen een couranten-jongen over den boulevard holde: „Extra tijding. Nieuwe aanslag van de Broeders des Verderfs. Ontzettende moord", hoorden zij hem uitroepen. Het-spreekt dat de nieuwsbladen vlug verkocht werden, het publiek vocht er als het ware om. Lord Nibblington was uit het rijluig gesprongen en had zich spoedig van een blad meester gemaakt, waarvoor hij den jongen een halven franc toewierp. „Wel", zei Linar, „het zal een over dreven verhaal zijn van de voorvallen van dezen nacht". „Het is meer", antwoordde lord Nib blington met trillende stem, „luister". En hij las: ,In onze editie van twaalf uur gaven wii een omstandig verhaal van de ge vangenneming der misdadigersbeffde, welke Parijs zoolang in onrust hield. Helaas, hst hoofd van de Bdoeders des Verderfs, sen Italiaansch sdelman, wist op onverklaarbars wijzs te ontsnappen en reeds is nu bewezen, dat de gevan genneming van ds anderen wsinig b* De uitgaven voor volksfeeetsn, geraamd op i 50, stelt de heer Hoeijenbos voor te echrappea, welk voorstel niet wordt ondersteund. De post belooning van doktoren, keek- ai oesters eqs., geraamd op 75. De beer Hoeijenbos wenseht den post te verhoogen met f 425, en een ge meentegeneesheer aan te stellen voor vac cinatie en doodschouw, tevens belast nut de armenpraktijk. De Voorzitter zegt, dat eerst bi- sprekingen zouden moeten worden ge voerd met het Burgerlijk Armbestuur en de Diaconie. Dan zou een verordening moeten worden gemaakt en een lijst, wie in de gemeente voor vrije geneeskundige behandeling in aanmerking zouden ko men. Wanneer de raad zich hiervoor in beginsel wilt uitspreken, dan kan een on derzoek worden ingesteld. De heer Van IJzeren meent, dat, wanneer de gemeente een dokter aanstelt, de Diaconie van dokterskosten wordt ont last, terwijl dit instituut de kosten beter kan dragen, dan de gemeente. De heer Van Beekum. merkt hier op, dat met het Burgerlijk Armbestuur en de Diaconie een contract wordt aange gaan. De heer De Ru ij ter zegt, dat tot heden de armenpraktijk in gunstigen zin was opgelost. Hij wil hier voorloopig maar liever geen verandering in bren gen. Wanneer noodig, zou altijd nog kun nen worden ingegrepen. Na nog eenige onderlinge besprekin gen, wordt besloten dit punt tot een vol gende vergadering aan te hóuden. Bij den post ondehoud der lantaarns en verdere kosten van verlichting, ge raamd op f 650, merkt de heer Van IJ z e r e n op, dat de straatlantaarns wel wat minder konden branden; b.v. met lichte maan is *het niet noodig, dat er straatlantaarns branden. De Voorzitter zegt, dat de straat lantaarns op het dorp niet overbodig branden en in de Gorinchemschs straat is het ook bij maanlicht donker. De heer Kuijpers zegt, dat in de Gorinchemschs straat ook met het oog op het drukke verkeer, straatverlichting be slist noodig is. De heer Hoeijenbos bespreekt hier na den post Volkshuisvesting. Spr. had verwacht, dat thans een bedrag op de be grooting was uitgetrokken om een onder zoek in te stellen naar woningen, die voor onbewoonbaarverklaring in aanmer king komen. Spr. mint, dat ook de ge meente Meerkerk in aanmerking komt voor onderzoek naar krotwoningen. Gaar ne zou spr. zien, dat van gemeentewege woningen werden gebouwd. De Voorzitter zegt, dat woning bouw in deze gemeente wel aan particu lier initiatief kan worden overgelaten en voor onbewoonbaar -verklaring weinig woningen in aanmerking zouden komen. De heer Hoeijenbos stelt voor, om B. en W. op te drógen om een onderzoek in te stellen naar woningen, die even tueel voor onbewoonbaar verklaring 1M aanmerking komen. Hij wijst nog op de gemeente Ameide, waar door de Gezond*, heidscommissie vele woningen onbewoon baar zni) verklaard. k Het voorstel-Hoeijenbos wordt niet on dersteund en komt derhalve niet in stemming. Werkloosheid. De heer Hoeijenbos had graag ge zien, dat hiervoor een poet op de begroo ting was gebracht. De werkloosheid breidt zich steeds uit en de winter zal onherroepelijk nog meerdere slachtoffers brengen. De Voorzitter zegt, dat steunbe- hoeftigen naar het Burgerlijk Armbestuur worden verwezen, omdat de steunregeling hier door den raad is opgeheven. De heer Hoeijenbos doet geen voor stel, doch zal later op dit onderwerp te rug komen. Na nog eenige disucssiën wordt de be grooting in haar geheel vastgesteld in ontvangsten en uitgaven, gewonen dienst, cp f 29 933,69. Na de rondvraag, welke niets bijzon ders oplevert, sluit de Voorzitter de vergadering. teekent, zoolang niet deze schurk ge vangen is. Heden morgen in de vroegte toch is vermoord geworden de heer An- drieu, de bekende bankier in de rue La- fitte. De moord vond plaats onder buiten gewone geheimzinnige omstandigheden. De politie wil daaromtrent nog weinig loslaten maar dit kunnen wij onzen lezers toch wel mededeelen, dat er allen grond bestaat voor het vermoeden, dat de moord bedreven werd door het hóófd van de Broeders. Het lijk van den heer Andrieu werd hedenmorgen om twaalf uur pas ontdekt, de moord moet in den vroegen morgen gebeurd zijn, zoodat men veronderstellen moet, dat het hoofd van de beruchte misdadigersbende den ban kier vermoord heeft, dadelijk nadat hij zich uit zijn gevaarlijke positie in het omsingelde huis heeft weten te redden. Eenige personen hebben vanmorgen te gen zes uur een rijtuig zien stil houden voor het kantoor van den bankier. In dit rijtuig bevonden zich een heer en een dame. Terwijl de dame bleef zitten, verliet de heer het rijtaig en belde. Een metse laar, die naar zijn werk ging, vertelde dat hij bleef staan, omdat hij vermoedde, dat de heer het kantoor nog gesloten zou vinden. Tot zijn groote verwondering evenwel opende de bankier zelve de deur en liet den heer binnen. De metselaar is toen verder geiaan. Het rijtuig heeft niet langer dan flien minuten voor de deur gewacht; toen kwam de heer naar buiten, wipte op den bok en weg reed men." Om negen uur worden de kantoren van den heer Andrieu geopend. Zoo ook hedenmorgen. Als gewoonlijk was hij zelf zoo vroeg nog niet aanwezig en alles ging zijn gewonen gang, tot men hem om twaalf uur vond zitten in den leun stoel voor zijn lessenaar, op zijn particu lier kantoor, (Word* romWl) TWEEDE W.AP. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IN UTRECHT Schoonhov.nrch. Cour.nl VRIJDAQ 7 NOVEMBER 1990 AndUvli ]Z aansluiting op het stukje van va lig* week, n.l. het inmaken van kool {lourkool maken), geven wij thans het Unnaken van andijvie. Dit kan geschieden op twee manieren. Sommige huisvrou- geven er de voorkeur aan, de strui ken andijvie in hun geheel in te maken, mdsren daarentegen maken de andijvie liever fijn gesneden in. Op 100 struiken andijvie heeft men noodig 2 KjG. zout. Maak de struiken goed schoon, door de buitenste bladeren eraf te doon; verwijder ook het erge groen, want hoe minder groen, dus hoe meer geel ge gebruikt, des te malscher wordt uw inmaak. Spoel de schoonge maakte andijvie in zuiver water goed schoon. Maak een flinke hoeveelheid water aan den kook en dompel de in te maken struiken een paar minuten in het kokende water (z.g. wellen). De gewelde andijvie uitspreiden en geheel koud la ten worden. Daarna legt ge een laag an dijvie struiken in den Keulschen pot en strooit daar overheen 'n flinke hoeveelheid sout; weer een laag andijvie, weer een hoeveelheid zout en zoo vervolgens tot uw voorraad op is. Denk er om, dat ge telkens stevig aandrukt, zoodat hef ge heel een vaste massa wordt. Ge bedekt de inmaak met een schoon doekje; daar op een plankje met zwaren steen. Zie de eerste dagen goed toe of zich geen „kim" vormt. Is dit wel het geval, dan it er te weinig zout gebruikt. Maak dan doek, plankje en steen zorgvuldig schoon, verwijder het wit of kim en voeg er een paar handen vol zout of wat sterken pekel bij. Sluit het geheel daarna af en kijk eenige dagen daarna nog eens. In maak moet steeds eenmaal per week minstens eens in |de veertien dagen nagezien worden en wanneer zich mo gelijk nog kim vormt, handelen als bo ven. Wil men de andijvie fijn gesneden inmaken, dan snijdt men de schoonge maakte andijvie fijn. Daarna wascht men ze enkele keeren, om ze vervolgens 5 minuten te laten koken tonder water. Goed koud laten worden en mei zout ver mengd stevig in den pot pakken. Ver der behandelen als boven. Nuttige Wenken. Wanneer ge wit linnengoed te waa- schen hebt, doe dan een weinig citroen sap in het kokende water. De vlekken zullen daardoor verdwijnen en de witte kleur wordt helderder. Het kan voor komen, dat linnengoed door ouderdom of door lang in de kast liggen geel en soms ook vlekkerig wordt, wat met was- schen alleen in vele gevallen niet ia te verhelpen. Ge doet dan het verstandigst Dm het wasscheö uit te stellen tot het vriezend weer wordt. "Watch dan het linnengoed in seepeop en laat het twee nachten in de maan bleeken. Maanlicht toch bezit het vermogen om geel ge worden goederen door bleeken hagelwit te maken. Vele vrouwen gebruiken in een dergelijk geval bijtende middelen; doch dit wordt tan sterkste afgeraden. Goed, dat loog in de kast heeft gelegen, kan zulke niet verdragen en ge loopt al dus kans het stuk uit de wasch te krij gen. De wintertijd nadert en daarmede ook de tijd voor het dragen van wollen goe deren. Ge zult tot de ontdekking komen, dat het witte wollen goed geel geworden is. Een reden, waarom vele huismoeders het dragen van wit wollen goed onaan genaam vinden. Wasch het evenwol in een lauw sopje (er zij vooral op gewe zen, dat ge gebruik maakt van een goede zeepsoort), waarin ge een stukje zwavel doet. Na de behandeling blijkt het goed weer heelemaal wit geworden te zijn. Sneeuwballen. Denk niet, dat we met het bovenstaan de bedoelen, de geliefkoosde voorwerpen, waarvan de jeugd zich des winters zoo gaarne bedient, om elkaar en elkeen, die zich buiten waagt, te bekogelen Neen, deze sneeuwballen zijn van heel wat vrediger aard; we bedoelen er h.l. mede een gebak, dat naar zijn vorm te oordeelen, «enigszins doet denken aaD oliebollen en waarvoor gebruikt wordt bloem, boter, eieren, krenten of rozijnen, reuzel, water en zout. We laten hier onder een recept volgen, waarvan pl.m. 40 stuks sneeuwballen bereid kunnen worden. Vi pond bloem, 1 ons boter, 7 a 8 eieren, 1 ons krenten of rozijnen, 2 ons reuzel; bijna X L. water en een klein beetje zout. Eerst het water met de boter laten ko ken. Zoodra dit kookt wordt de bloem er in gestrooid en al roerende laat men het deeg koken, tot het als een bal van de pan loslaat. Dan neemt men de pan van het vuur en doet er 4én voor één de ongeklopte eieren en de krenten of rozijnen in. Van het deeg, dat men op deze wijze verkregen heeft, neemt men een weinig tusschen twee lepels, maakt er een balletje van en bakt het in de kokende reuzel bruin. Men zorge er voor, dat het vet niet te heet wordt, want in dat geval worden de sneeuwballen niet gaar. Voor het bakken kan men ook wel goede slaolie gebruiken. Die wordt dan, voor men met het eigenlijke bakken een aanvang neemt, verhit, tot een stukje brood er lichtbruin in wordt. De gebak ken sneeuwballen legt men op een stuk grauw papier om uit te lekken. Als ze koud geworden zijn, bestuift men ze met wat poedersuiker. DOOR TAKELBLOK GEDOOD. Te s-Gravenhage waren Woensdagmid dag op den Vjjverberg verhuizers bij een flatgebouw bezig meubelen in te laden door middel van een takel, die aan een Wok op 20 meter hoogte aan een haak was bevestigd. De haak brak, waardoor ds 30-jarige verhuizer v. d. B., uit de Bloemfonteinstraat, het blok van den ta kel op het hoofd kreeg. Met een ernstige sohedelfractuur is hij naar het zieken huis aan den Zuidwai overgebracht, waar hij aan de gevolgen ia overleden. Bij het door Bouw- en Woningtoezicht ingesteld onderzoek ie gebleken, dat in don haak een oude breuk zat, die even- wel van buiten niet zichtbaar waa. VIER INBRAKEN IN EEN NACHT. Geen vakman". Te Roosendaal heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag één persoon ver- ,07ir inbraken gepleegd. Omstreeks half twee des nachts zijn da bewoners van een perceel in de Molen- ttaat gewekt door het rinkelen van glaa. De inbreker had zich door het inslaan een glazen deur toegang verschaft «ot het kantoor, doch waa reeds verdwe nen. Er werd niets vermist, zoodat den insluiper, waarschijnlijk de tijd heeft ont broken zijn slag te slaan. Even na twee volgde een poging tot inbraak bij de firma Van Haren aan de Markt. Ook hier ontwaakten de bewonen en \f hazenpad. Nabij de Nispenschenweg hield de po- litie een verdacht persoon aan, in wien zij meent den man te hebben gevonden. Het bleek 'n 25-jarige Belg te zijn, die in het bezit bleek van een geladen revol ver. Terwijl de man werd opgebracht, kwam nog een derde persoon, n.l. de sla ger Sep, wonende Niapenschestraat, de politie tegemoet, bij wien vlak voor de arrestatie van den Belg was ingebroken. Ook hier had de insluiper zich weer door gestommel verraden, zoodat hij voor de wakker geworden bewoners op de vlucht moest. Later bleek, dat nog op een vierde plaats een inbraak was gepleegd, n.l. bij bakker Potters in de Kalsdonksche straat Door het verbreken van een ruit was de dief in de woonkamer bedrongen. Hier werd hij niet door de bewoners gestoord dooh hij kon slechts een bedrag van f 10 stelen. De aangehoudene ontkent, doch de aan wijzingen tegen hem zijn van dien aard, dat men hem heeft opgesloten. DE VREES VOOR TEGEN-REVOLUTIE. De Stalin-getrouwe organisaties te Moskou hebben vastgesteld, dat hst als contra-revolutionnaire actie beschouwd wordt, wanneer bij de overheid een ver zoekschrift wordt ingediend ten behoeve van een persoon, die van contra-revoluti onnaire hamdelingen of sabotage ver dacht wordt. Als voorbeeld hiervan wordt het geval genoemd, dat plaats heeft ge had op het volkscommissariaat van Fi nanciën, waar de Ogpoe een afdeelings- chef arresteerde, die van sabotage be schuldigd werd Negen zijner collega's verzochten om zijn invrijheidstelling, waarbij alle negen zich borg stelden voor zijn onschuld. Tot de indieners der petitie behoorden ook een communist, die op WAAR IS DIT? lullen nu en dan een afbeelding geven van een plaats uit den omtrek i W °aze lezers uit op te geven, of zij van dat plekje weten to taffen, waar het it ra hoe het heet. groétl daarvan uit de partij werd gezet, tsrinjl tegen de anderen een gerechtelijke vervolging zal worden ingeateld. Eca aditoiewaavdig tfezeleehap. Onlangs had te New York de eerste opvoering plaats van een Engelsche film. Daarby waren alle bandieten koningen uit New York, Chicago en Philadelphia de stalles aanwezig, om te zien hoe de Engelsche auteur hen op hel tooneel iiad uitgebeeld. Het stuk speelt namely k in de Ame- rikaansche bandietenwereld en Al Capone is het levende voorbeeld voor den hoofdpersoon geweest. Men zag er bekende bandieten, zoo als „Pieter de Geit" en de „Beenen" een bittere vijand van Jack Diamond. De voornaamste vertegenwoordiger van Al Capone te New York was in gezelschap van zijn lijfwacht, een voormalig bokser en verscheiden an dere groote heeren. Ai Capone zelf hield ziph zooveel mogelijk schuil, doch werd niettemin opgemerkt. De misdadigers-oorlog in Amerika. Te Newark in New Jersey (Vereen Staten) is Passeiii, die in de misdadi- gerswereld bekend stond als „de Aap" in het ziekenhuis doodgescho ten ,waar hij een toevlucht had ge zocht voor behandeling van nnnuer ernstige verwondingen De aanval lers zyn ontkomen. Samuel Kleinberg een alcohol smok keiaar is te Hoboken doodgeschoten uit een snel passeerenden auto. DE CHRIS 1 EN VERVOLGING IN CHINA. Beestachtig optreden der com munisten. Volgens bericht uit Peking hebben de communisten thans drie provin cies van Centraal China (Kiaugsi, Honan en Hoepeij leeggeplunderd. Zij hebben geroofd wat er te ha len was. Alleen in de stad 'isjangtsji hebben zij van de katholieken 6u.u00 Mexiceansche dollars gestolen. De apostolische vicaris van Han kow heeft openbare gebeden voorge schreven om verlossing van de com munisten. Uit de provincie Anhwei komt het bericht, dat de communisten de men- %hen, die de revolutionaire begin selen niet wilden aanvaarden, naar het stedelyk slachthuis sleepten en ze daar armen en be enen lieten al- hakken. Deze wreede rooverbenden wor den aangevoerd door een vrouw. Aan de grens van de provincie Honan hebben de communisten ge tracht den Chineeschen Pater Li tot knielen te dwingen voor de beeltenis van Lenin. Toen hij weigerde, heeft men hem geslagen tot zyn heele üchaam bloedde. In de provincie Kiangsi moesten de Fransche en Amerikaansche La zaristen één voor één hun missie posten ontruimen. De missie van Nantsjang, die door inlandsche priesters wordt bestuurd, werd door Dandieten geplunderd en alle bezittingen der missie werden in beslag genomen. De landwegen zijn afgezet met roode soldaten, die den toegang naar de stad hebben afge sneden. Alphsn a.d. Rijn. Alhier is aanbesteed het bouwen van een school aan de Jan Nieuwenhuizenstraat met bijbehoorende grondwerken. Laagste inachrijfster was de firma W. v. d. Breggen-Boerée en H. van Wingerden te Nieuwveen met f 44.483. Bergambacht. Het bouwen van 404 woningen met bijbehoorende winkels, waterstokerij, en schuren aan de Lange Geer en de Lange Welle voor de N.V. Mij. voor Volkshuisvesting „Vreewijk" te Rotterdam is niet gegund aan den laag- sten inschrijver, maar opgedragen aan de Firma Krijger alhier voor f 1.078 500. Giassandam. Vanwege den Rijkswater staat te 's-Gravenhage is aanbesteed het onderhoud van de werken van het Mer- wedekanaal in Zuid-Holland met zijtak, langs de Linge tot in de Merwede, ge durende de jaren 1931, 1932 en 1938. Laagste inschrijver was de heer B. M. van Noordenne alhier voor f 36.468 per jaar. Gouda. Het^ bouwen van een kerk met toren en kosterswoning en bijbehoorende lokalen aan den Carnissesingel te Rotter dam is voor f 103.955 opgedragen - aan den heer J. Amesz alhier. CAPELLE a,d. IJSSEL. November. Geboren: Johannes, z. van H. Schou ten en J. Rietveld. Huiberdina, d. van J. van Zon en A. Busink. Jo hannes Arie, z. van D. H. van Vliet en M. Bijl. Teunis Willem, z. van A. J. Bloot en T. van Willigen. Margje, d. van P. Snoeij en A. Vogelensang de Jong. Hendrik, z. van G. Teriouw en B. van der Graaf. Ondertrouwd: P. Lettenga, oud 27 j., .en C. Bikker, oud 22 j. D. P. Rook, oud 29 j., en J. Verhoef, oud 29 j. M. Stofbergen, oud 23 j., en G. Schotte, oud 22 J. Getrouwd: J. Kelder, oud 25 j., en G. E. Slieter, oud 25 j. A. Maat, oud 28 j., en G. J. Soek, oud 30 j. Overleden: A. Speksnijder, oud 40 j., echtgenoote van J. Schinkelshoek. J. G. Koen, oud 56 j., echtgenoot van M. Verschoor. HARDINXVELD. November. Geboren: Marius Nelis, z. van M. Schoon en J. H. de Jong. Cornelia, z van C. de Ruiter en J. C. Bleijenberg. Getrouwd: T. van Zijl en M. Danken, J. Kraaijevsld en E, Bakker, HOORNAAR. October. Geboren: Jacob, z. van E. Heikoop en A. van Houwelingen, Dirk, z. van G. Vonk en J. Zwijnen burg. Neeltje An nie, d. van J. A. van Houwelingen en M. Kroon. Getrouwd: A de Jong, oud 27 J., en K. Aanen, oud 20 j. Overleden: M. Heikoop oud 6 J. C. H. Zaanen. MEERKERK. October. Geboren: Elizabeth, d. van A. F. Ben schop en N. H. Donk. Getrouwd: J. van Genderen, oud 50 j. en J. Versluis, oud 20 j. DE BOUWMANSWONINQ te Benschop 228/232 met 21.99.96 Hectaren WeU en Hooiland, staat in bod als volgt: Perc. 1 7200.- Pero. 6 9100.- „2 10750.- 7 8600.- 3 1025.- 8 1100.- „4 1450.- 9 1000.- 5 925.- 10 4550.- Totaal 45.700.- DE AFSLAG EN COMBINATIES hebben plaats Dinsdag 11 November, des morgens 11 uur, in het Café VAN ELST te Pols- broekerdam. Notaris J. KOEMAN, Haastreojit. NOTARIS J. KOEMAN te Haastrecht zal varkoopan op Woensdag 12 November '30 bij Inzet, en Woensdag 19 November '30 bij Afslag en Combinatie, beide dagen des morgens 11 uur, in het Koffiehuis van den Heer P. VAN DAM te V I i s t EEN WOONHUIS MET 2 GROOTE SCHUREN an aan Perceeltje LAND, aan de Fransche Kade, bij de VLIST, gam. Bergambacht, D 90, groot 21 Aren, 40 c.A. Ontruimd te aanvaarden. EEN PERCEEL WEILAND MET AKKER, gelegen naast Perceel I, groot S3 Aren, 75 c.A. Ontruimd te aanvaarden. Te veilen in perceelen en combi naties. Breeder bij biljetten. Nadere inlichtingen ten Kantore van den Notaris. OPENBARE VERK00PING. HOFSTEDE - HUIS EN LANDERIJEN ONDER L E X M 0 N 0. NOTARIS J. C. KOEDAM te Vianen zal in het openbaar verkoopen: BI] Inzet: Zaterdag 15 Nov. 1930, BI] Afslag: Zaterdag 22 Nov. 1930, telkens voorm. elf uur, de Inzet bij Wed. J. OOSTERLING en de Afslag in „DE DRIE SNOE KEN" te Lexmond: Voor Mej. Wed. en Erven JAN DE JONG M.Tz.: HOFSTEDE, bestaande uit HUIS met ACHTER HUIS, SCHUUR en BAKHUIS, ERF, TUIN, Wel- en Hooiland en BOOMGAARD, aan den Rijks straatweg te Lexmond, benevens BURGERWONING met ERF en TUIN, daarnaast ge legen, samen groot 4.74.77 HECTAREN. Weiland „De Steegkamp", op den hoek van den Rijksstraatweg en de Heicopper Steeg onder LEX MOND, groot 2.56.89 HECTAREN. Hooiland Kooyenboomgaard op Oost-Lakerveld, onder LEX MOND, groot 86.50 AREN. Breeder bij Notities, met inlich tingen gratis te bekomen ten Kan tore van genoemdon Notarii, te Cabouw Gemeente Willige-Langerak Deurwaarder R. van Blokland te Schoonhoven is voornemens op Vrijdag 14 November 1930, des voorm. 10 uur, ten verzoeke van den heer A. MlLTbNÖURQ aldaar, aan de Bouwmanswoning get. B 11, in liet openbaar em contant geld te verkoopen K. o e H o o i, twee metle ingekuild Graf, Boerenwagen, Schouw zoo goed als nieuw, Landhekken, Varkens- zeunings, Bouu/erij en lïlelherij gereedschap als Teackhouten Kaasvaten inhoud van 6 tot 8 K.Q., nieuwe Kaaspers Drankkuip, Ladder, benevens eenig Meubilair als mahonie-en eikenhouten Kasten Tafels, Stoelen, Fornuis, Kachel enz. 's Morgens één uur voor den verkoop te bezichtigen. Notaris Anema te Streefkerk zal op Vrijdagen 14 en 21 Nov. 1930 des voorm. 10 uur, in het Café van den heer J. BARON te Qoudri- aan, ten verzoeke van Mej. de Wed. W. QOfcDHART, in het openbaar met 4 Schuren, Erf, op Nieuw Ooudriaan, onder Goudriaan te zamen groot 27 Hectaren, 89 Ai*en 26 Centiaren, in 23 perceelen en verschillende combinatiën,omschre ven in vellingbsekjes, welke op aanvraag verkrijgbaar zijn ten kan tore van genoemden Notaris ANFMA. De gebouwen met erven zijn te aanvaarden 1 Mei 1931 en de landerijen bij de betaling der kooppenningen voor of op 2 Jan. 1931. OPENBARE VRIJWILLIGE VERK00PING wegens vertrek. NOTARIS COOL te IJsselstein zal op Dinsdag 25 November a.s., 10 uur v.m., in Hotel DE RIDDER ST. JORIS te IJsselstein, Publiek Verkoopen: HET RUIME WOONHUIS, met Wagenmakerswerkplaats en Erf, op den besten stand aan de Utrechtsche Straat No. 54, hoek Hofstraat te IJ i I s t IJ Kadaster Sectie F No. 690,^" groot 1.42 Are. Voorzien van Gas, Waterleiding en Electrisch Licht en geschikt voor elke nering en elk bedrijf. Aanvaarding vrij van huur en betaling vóór of op 2 Januari 1931. Te zien op werkdagen van 10 tot 4 uur. Inmiddels uit de hand te koop. Om 2 uur n.m. zal dienzelfden dag publiek worden vnrkocht, om contant geld, a.d. Utrechtsche Straat No. 54 te IJsselstein: EEN COMPLETE WAGENMAKERS INVENTARIS, als: Electr. Lintzaagmaahine, Elec. trische Langgatboormachine met Pennenfraisapparaat, Electrische Draaibank, Drijfwerken, twee Elec- tro-motoren, Riemen, Riemechij- ven, Sleutels, groote sorteering Electrische Boren, enz., enz., Slijp steen, Naafboren, Werkbanken, Werkmodellen, Teekeningen, Lijn- tangen, Bankschroeven en al het noodige kleine Gereedschap en eenige voorwerpen van INBOEDEL. Twee uren vóór de verkooping af- genummerd te bezichtigen. Catalo gus wordt op aanvraag toegezon- d«,

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4