2£Epp°eoef) en zeep- tl Roodband maakt het vuil los/ Bekendmaking. SCHOUW VARKENSHOUDERS Ingezonden Stukken Rechtszaken Burgerlijke Stand. Advertentiën. Polder Stolwijk SCHOUW te koop: ras- en Bouwland. VEE LEVERTRAAN - oor PlulmvM en Vorken* (Opzienbarende geneflng met FORCE A. N. van Zessen te Schoonhoven P. ROND Pz., ZEIGESTRAAT, GOUDA Vulhaarden en Kachels Waarom is dit prachtige Zeeppoeder zoo goedkoop? Buitenland. De Broeders des verderfs. Plaatselijk Nieuws 1 Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovsntche Courant WOENSDAG 12 NOVEMBER 1990. stuur, sluitende piet een nadeelig saldo van f 45,07 H en de begrooting aier in stelling, beloopemde in ontvang en uitgaaf 1 8624,45, worden goedgekeurd. Hierna is aan de orde de vaststelling der gemeente-begïooting voor 1081. Van de gelegenheid tot algemeene be schouwingen wepscht de heer Den Boer gebruik tei maken om zijn waar deering uit te spraken over den weg, dien de gemeente inelbeg met betrekking tot den woningbouw. Spr. hoopt, dat het Wj de 12 woningen niet zal blijven. Bij de behandelign der artikelen krijgt de heer Den Boer op zijn verzoek eenige inlichtingen. Als de heer Den Boer zegt, dat hij van de begrooting goede nota heeft geno men, omdat hij gaarne een zoo goed mo gelijk raadslid wil zijn, vraagt de Voor zitter aan den gemeente-veldwachter, die in de raadszaal aanwezig is: Ben jij het er mee eens, een goed raadslid, om jou je premie-vrij pensioen af te nemen1? Ik niet. (De veldwachter antwoordt, dat hij hier niets mag zeggen.) De heer Den Boer zegt, dat indertijd het verzoek van de gemeente Gorinchein om medewerking aan de oprichting van een school voor zwakzinnige kinderen, is teruggezonden aan B. en W. om advies. Spr. vraagt, hoe het daarmede staat. De Voorzitter antwoordt, dat er van die school voorloopig wel niets zal komen. Op de Openbare School hier ter plaa tse zijn geen leerlingen voor die op te riohten school. Het hoofd der Chr. School onthoudt zich van een opgave op dit punt in verband met de pogingen, die m Gorinohem worden aangewend om ook *n Chr. School voor zwakzinnigen op te riohten. Daardoor zal vermoedelijk het aantal leerlingen voor de Openb. School niet groot genoeg zijn om tot oprichting over te gaan. De heer Hen Boer zou den desbe- iVeffenden post promemorie op de be grooting willen plaatsen en aan Gorin- chem berichten, dat, als er hier leerlin gen zijn vpor een der beide op te richten scholen, die gezonden zullen worden. Dat is een moreele steun voor hen, die het initiatief nemen. De Voorzitter vindt, dat de raad daarmede op de zaak zou vooruitloopen. Spr. zegt zijn medewerking toe voor de plaatsing van leerlingen op de betrokken school, zoodra zij er zijn. Na eenige besprekingen neemt de heer Den Boer met die toezegging genoegon. De begrooting wordt ten slotte zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Bestrating Molenstraat. B. en W. stellen voor deze straat ge heel nieuw te bestraten en de breedte van 3.20 Meter op 4.20 Meter tb brengen. Met de oude steenen kunnen andere straten verbeterd worden. De raad gaat met dit plan accoord en besluit, na een langdurige gedachten- wisseling, voornamelijk tusschen den voorzitter en de heeren Den Boer en Kruijt om voor dit werk een geldleo- ning aan te gaan van f 8500, in 5 jaar af te lossen. Ds eventueele hoogere kos ten zullen uit den gewonen dienst wor den voldaan. Een voorstel tot verlenging van den ontruimingstermijn van eenige onbe woonbaar verklaarde woningen, wordt goedgekeurd, evenals dat tot verkoop van nog een stukje grond van 5 vierk. M. aan den héér Maat. Hierop is aan de orde de benoeming van een lid van de commissie van toe zicht op het L. O. Het aftredend lid, de heer Klerks, wordt met algemeene stem men herbenoemd. Op dezelfde wijze wordt herbenoemd de heer Bouter als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Een verzoek van het bestuur der bij zondere school om beschikbaarstelling van gelden voor een verbouwing van die school, wordt, aangezien de stukken nog niet compleet zijn, opnieuw in handen ge steld van B. en W. De heer Den Boer hoopt, dat het werk t.z.t. publiek zal worden aanbesteed waarop de heer B, Streefkerk zegt, dat dit de bedoeling is. Met een wijziging der gemeente-be grooting vereenigt do raad zioh zonder hoofdelijke stemming. Ook het vdorstel van B. en W. tot het doen rooien en het verkoopen van eenige boomen langs den Broekscheweg, wordt na een korte besproking goedge keurd. Rondvraag. De heer Den Boer heeft bij geruch te vernomen, dat men op den Achterweg bezig is met de verbouwing van een on bewoonbaar verklaarde woning. Spr. verzoekt B. en W. goed toe te zien, dat hier aan de voorschriften de hand wordt gehouden. Voorts dringt hij aan op eenige spoed- betrachting met de verbetering van 40 woningen. De Voorzitter zegt een en ander toe en sluit daarop te kwart voor acht de vergadering. STOLWIJK. .Gemeenteraadsvergadering op Maandag 10 November. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Van Hemert tot Dingshof, opent de vergade ring, waarna de secretaris de notulen leest, welke worden goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van eenige ingekomen stukken, waaron der een schrijven van het gemeente-be stuur van Gouda, waarin medegedeeld wordt, dat op de Gem. Handelsschool slechts leerlingen uit de buitengemoenten worden toegelaten, indien de betrokken gemeente bijdraagt 50 pCt. van de kosten per leerling per jaar. De Voorzitter deelt mede, dat één leerling uit deze gemeente de Handels school te Gouda bezoekt. De kosten be dragen voor dit jaar 50 pCt. van f 58.80 of f 29.40. Spr. meent, dat er geen bezwaar tegen kan bestaan het bedrag uit te keeren. Hij vraagt tevens machtiging voor B. en W eventueel voor meerdere leerlingen, in dien zij die sohdbl wenschen te bozoekem gelden beschikbaar te stellen. Zonder discussie of stemming wordt overeenkomstig het voorstel van don voorzitter besloten. Onderwijs-vacatures. Aan de orde komt dan de benoeming van een óbderwijzeres aan de le O. L. School. Op de voordracht is geplaatst mej. P J. M. Mazure, thans tijdelijk werkzaam. De Voorzitter deelt mede, dat de benoeming niet kan geschieden, aange zien do inspecteur van het L. 0. er niet mede accoord gaat, dat er slechts één naam op de voordracht voorkomt. Het schrijven van den inspecteur is te laat binnengekomen om nog maatregelen te treffen, zoodat de benoeming wordt aangehouden tot een volgende vergade ring. Hiei lerop volgt de benpeming van een onderwijzeres aan de 2e 0. L. School. Op de voordracht staan de dames: M. Veldstra te Maarssen, W. Drieönhuizen te Hilversum en D. A. Hulstkamp te Utrecht Na gehouden stemming blijkt met al gemeene stemmen benoemd te zijn mej. W. Drieënhuizen, no. 2 van de voor dracht. Ingekomen is nog het verslag van den toestand van het Gem. Electr. Bedrijf, Dit wordt ter visie gelegd. De pensioensgrondslag van den onder wijzer G. van Dam wordt bepaald op f 2003. Rondvraag. De heer De Graaf kan zich met het besluit van de voorlaatste vergade ring inzake het asfa-teeren van het plein, nog niet goed vereenigen. Spr. vreest, dat het 's winters te glad zal zijn. De Voorzitter gelooft, dat hier voor geen vrees behoeft te bestaan. Spr. wijst op den weg HaastrechtOudewater, waraover hij tot dusver nimmer 'n klacht gehoord heeft. Wethouder Verdoold voelt wel wat voor wat de heer De Graaf zegt; doch door een goeden aanleg is er veel te voor komen. De Voorzitter vraagt den wethou der bij het aanleggen van de asfaltlaag diens aandacht er wel aan te besteden en met den gemeente-opzichter overleg te plegen. De heer Graveland vraagt den wethouder Verdoold machtiging te geven bij gladheid zand te strooien. De Voorzitter zegt, dat de politie verordening gehandhaafd zal worden; de bewoners moeten zelf voor zandstrooien zorg dragen. Den veldwachter zal spreker aanzeggen op toiletten, dat dit geschiedt. Wethouder Verdoold wijst er op, dat zandstrooien altijd vanwege de ge meente gedaan werd. Den Voorzitter was dit onbekend, zoodat deze kwestie in een ander licht komt te staan. Hij is er van overtuigd, dat wethouder Verdoaid te zijner tijd er wel op wil letten, dat bij gladheid zand gestrooid wordt. Hierop wordt de vergadering gesloten. len, heeft verdachte rdch achter de woning opgesteld en toen zijn vrouw zioh ver toonde op korten afstand op haar ge schoten, evenwel zonder haar te raken. Verdachte verklaarde niet» tegen zijn vrouw te hebben, dooh wel tegen zijn schoonouders, die zijn huwelijksleven heb ben vernietigd. Hij had geschoten niet om te dooden, dooh om angst aan tb jagen. Daarentegen verklaarde de vrouw, dat verdachte reeds vroeger .te Gent gepoogd heeft haar door worging van het leven te berooven. Het 0. M. vond de ten laste gelegde poging tot moord, tnede door de vroegere xiitl latingen van verdachte, bewezen en eischte veroordeeling tot vier jaar ge vangenisstraf. De raadsman van verdachte Mr. Ghs. van Oppen, achtte poging tot moord niet bewezen. Sube. pleitte hij clementie en oplegging van een veel lichtere straf. Uitspraak 24 November. POGING TOT MOORD OP ZIJN VROUW. Vier Jaar geëischt Te Maastricht heeft voor de Arrondis- sements-Rechtbank terecht gestaan de vlasbewerker W. A. J., uit Gent (België), Hem was ten laste gelegd poging tot moord, gepleegd te Heerlen Sinds lang reeds leefde verdachte ge scheiden van zijn echtgenoote, die in dienstbetrekking te Maastricht was. Op 17 Augustus toonde verdachte te Heerlen aan B. een browning, geladen met zes scherpe patronen. Verdachte gaf te kennen naar Maastricht te gaan, om met zijn vrouw af te rekenen. „Heeft ze aan één kogel niet genoeg," aldus had verdachte verklaard, „dan krijgt zij ze al le zes". Toeh op B4 Augustus verdachte's vrouw op bezoek was bij haar ouders te Heer- Raadhuis zonder pan! Mijnheer de Redacteur, Door middel van Uw blad wilde on- derget. de v aandacht van belanghebben den op onderstaande vestigen. 6 Nov. jl. Raadhuis te Streefkerk, ter gelegen heid van een huwelijksvoltrekking. Hoofdpersonen in dit blijspel zullen na gedane formaliteiten hun handteeke- ning plaatsen. Maar hier bleek nogal iets aan vast te zitten. Hoofd der gemeente aan de tafel waar de jonggehuwden gezeten zijn, zoekt, zoekt eenige minuten, naar iets, waarmede de plechtigheid schijnt vervolgd te moeten worden. Blijkbaar zonder resultaat. Hij belt, belt nogmaals, terwijl intusschen de spanning stijgt onder de aanwezigen. Tenslotte wordt veldwachter, dienst doende bode, geroepen, voor wie het bel len bestemd was. Verschijnt ten tooneele. Spanning stijgt voortdurend. Er wordt hem gevraagd omeen pen. De aan wezige pen is onbruikbaar, zwaar ge roest. Reserve niet aanwezig. Geen pen van één cent in het heele gebouw. De vulpen van den veldwachter moet uitkomst geven, maar ook met hulp van eenige monteurs vermag men niet die pen te doen schrijven. Na in de inkt te zijn gedoopt, wordt de pen mede zwart, doch staat geen letter af. Spanning ten top. Wat nu? Naar een ander raadhuis? Volgende week terugkomen? Hadden we zelf pen en inkt mee moe ten brengen? Enkelen mompelden onver staanbare klanken. Als tenslotte een der getuigen een vul pen bij zich blijkt te hebben, voelen we onze kleur terugkomen, die ons al lang in den steek had gelaten. Nieuwe sensatie, deze vulpen heeft nog nooit inkt gezien en de risico lijkt ons buitengewoon groot. Ademloos wordt het schrijfding gevuld, met trillende handen beproefd. Eurokal We hebben wat we noodig hebben, waarnaar gezocht, waarom gebeld en geroepen is, een schrijvende pen. Er kon geteekend' worden. - Allen maken het heden goed, dus naar omstandigheden best afgeloopen. Men maakt zoo wat mee op een namiddag. Misschien worden anderen voor deze ondervindingen ten Raadhuize te Streef kerk (Anno 1930) bespaard. U redacteur dankend voor afgestane ruimte, teeken ik: J. M., Getuige. Rotterdam, Nov. 1900. Hoofd- en klasse-onderwijzer. M. de R., Maandag den 20ed October werd te Krimpen a d. Lek een algemeene verga dering van „Volksonderwijs" gehouden, waarin een weerzinwekkende campagne tegen het hoofd van school I werd op touw gezet. Naar aanleiding van enkele uitlatin gen van den voorzitter, i.e. onderwijzer aan die school stelde ik de vraag „Wie geeft het personeel het recht de gedragingen en uitlatingen van het hoofd te critiseeren?" „Wie is verantwoordelijk voor de schoolt' Een hoonend gelach van een gedeelte der vergadering was hierop het ant woord. Daardoor zou de meening hunner postvatten, alsof ik in dezen tijd van den „eisch om medezeggenschap" iets bespot telijks had gevraagd. Welnu ook de Kroon heeft deze vraag gesteld en op 9 October jl. een besluit van den raad der gemeente Beerta waarin aan elk der onderwijzers zoowel als aan de „schoolvergadering" Bevoegd heden werden verleend, die behooren tot de taak van het schoolhoofd, vernietigd. De Kroon heeft daarbij overwogen, dat noch aan den klasse-onderwijzer, noch aan de schoolvergadering bevoegdheden mogen worden toegekend, welke behoo ren tot de taak van het hoofd, als be stuurder der school. Op den klasse-onderwijzer blijft dus rusten de verplichting, voorzoover hetbe- ireft het onderlijs in de aan hem toe vertrouwde klasse, doch principieel is nu in hoogste instantie uitgemaakt, dat het hoofd de verantwoordelijkheid voor de school bezit. De gemeenteraad kan krach tens artikel 134 van de gemeentewet re gelingen stellen ten aanzien van het be stuur der school, doch deze inmenging mag nooit anders dan een adviseerend karakter dragen. Dit ter toelichting. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik hoogachtend: P. A. v. d. HEUL. Krimpen a.d. Lek, Nov. 1930. BERGAMBACHT. Van 1—7 Nov. Geboren: Hendrikus Gasparus, z. van H. C. van der Wouden en J. E. de Graaf. Gomelis, z. van A. de Redelijkheid en H. van Oosterom. Ondertrouwd: G. G. Ooms, oud 25 j., en A. Burger, oud 24 j. Getrouwd: C. Ooms, oud 28 j., en J. Burger, oud 26 j. Ingevolge Art. 22 der Keur. HET BESTUUR ven den maakt bekend, dat op 15 November 1930 zei worden gedreven over de SLENKEN en PUTTEN'der WEGEN, waarbij de eandacht van de be- langhebbende onderhoudsplichtigen wordt gevestigd op Art. 6 van de Keur van den Polder Stolwijk, waarin is voorgeschreven, dat alle putten en gaten in de Wegen moeten worden opgevuld met PUIN. Het Besluur voornoemd, M. VERDOOLD Czn. Voorz. H. A. SCHIPPER Hzn., Secr. Wegens verandering Een et TUIN en VRUCHTBOOMEN, oor alle doeleinden geschikt en ruim 2 H.A. Alles afzonderlijk te koop. rlcven, onder letter W, aan DE JONO, Agent van dit blad Lekkerker^. In rogisterij Het Groene Kruis lalweg 91 Telef. 817 Gouda Nisla te Atet&jlet dan de EcAte JïetcUtecde Etfaa/taatet, en dan aoatuen aan teodje N.V. Anion Huntnltf Dawsnlsr* uetaneiet. Weeat toch verstandig en aarzelt niet langer om OS ots. uit le geven voor een pak FORCE T. VAN IPEREN, Zouwendijk te Ameide schrijft ons, dat hij schitterende resultaten bereikt heeft met FORCE. Hij had een koppel varkens, die erg hoestten en zeer stijf waren. Na gebruik van slechte 2 pakken FORCE waren ze radi caal genezen, zoodat ze thans reusachtig groeien en vreten en niet meer hoesten. Hij kan dan ook Force ten zeerste aanbevelen. (w.g.) T. VAN IPEREN, Zouwendijk, Ameide. J FORCE is verkrijgbaar in pakken van 85 ets. bij - en bij %de bekende wederverkoqpers. Geëtaleerd van de beate Fabrikanten. Frida, E. M. Jan Jaarama, Becht Dyaerlnck, Inventa, Volcano, enz. Meer dan honderd verschillende modellen, waaronder het nieuwste met onbrandbare lak. - Wij staan U gaarne gratis met prijzen, (eekeningen en deskundige voorlichting len dienste. Hoogachtend, P. ROND Pz.- Neem voor den volgenden waschdag eens Roodband en zie zelf hoe snel en afdoende het overvloedige sop het vuil los maakt, zonder boenen of wrij ven. En met Roodbanü is al Uw goed veilig. Het tast alleen het vuil san; de weefsels worden In het geheel niet geschaad. Spadala Installaties stellen ons In staat enorme kwan titeiten Roodband ta fabrl- cearen. Zoodoende krijgt U •en prima kwaliteit zeep poeder tegen seer lagen prijs. KV. WAJCHOUm f Al MIK NHWOOtl «O.WttMB tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schumhovsnschs CoursnL WOENSDAG 12 NOVEMBER 1830. WapnnsUlstandsdag. Een rrgeeringscrisis In België. Nieuwe contra-revoluUonalre organisatie in Rusland. Us leren, 11 November, was het de tviaallue verjaardag vau den wapen- 3Üurvèe buropeeeche tanden wordt die ëSG nog uuyu mei een zewe „jecbugueiu gevierd. juigeiauu, uai nu eenmaal het tand der tradities is, gaat m deze voor. Uit jaar was trouwens de piech- tigheiü in dat land meer ïndruüweL- teuu dan anuers, otudz ui vuroauu met ue rijkscuulereutie en de Bntscn- lüuisciie uouiereuue thans ook de ministers tut ue Douuiuuns eu de nnasclic vorsten er aan deelnamen. Vau die vau het vorige jaar onder scheidde deze viering zich overigens reeas doordat de koning, na zyu herstel, titans weder tegenwoordig was mj ue plechtigheid om hel ge- deukleeken vap den Onbekenden Soldaat. Daar werd weder de ge bruikelijke stilte van twee minuten ut acht genomen. Daarna volgden een laoiee. gousuieustige gezangen en een reveuihe .waarop een couplet van bet Volkslied gezongen werd. Daarna begon de bedevaart van de menigte naar het grafieeken. Zoo als aUuu, hield die den geheclen mid dag en avond aan en werden dui zenden kransen aangedragen. 'iijdeus de 2 minuten suite stond ook hei geheele verkeer m Londen "gritsche oudgedienden vervaardig den' veertig mihioen klaprozen, die gisteren in EngelsChe straten ztin verkocht. De opbrengst is bestemd voor het tonds voor de oud-gedten- den en de nagelaten betrekJangei) van hen, die in den oorlog sneuvéi- tien. Len Parijsch blad verscheen aan den vooravond van den wapenstil standsdag met op de manchet m groote letters gedrukt: „Morgen wa- penslilstandsdag; wanneer het feest van den vredeV Inmiddels, twaalf jaren na de tot standkoming van den wapenstilstand vergadert te Genève nog de Voorbe reidende Ontwapeningscommissie en worstelt met tallooze moeilijkheden om ook maar eenige grondslag te verkrijgen voor verdere ontwape- ningsbesprekingen. De wereld mag zich reeds geluk kig achten als men er thans te Ge nève in slaagt een bepaalde verhou ding tusschen de strijdmachten der verschillende landen als een erken de vergelijking vast te leggen, opdat van die gegevens kan worden uitge- flaan bij verdere ontwapeningsbespre- üngen. Ln zelfs dit werk van nog slechts wet voorbereidenden aard, wil ngg slecht vlotten. Ook de conferentie heeft den wa- rstilstand herdacht. Dit geschied- op voorstel van ertegenwoor- dteers der Angelsaksische landen. Duitschlands delegatie ging met dit plan slechts accoord, als deze beperkt zou blijven tot een her innering an de slachtoffers van den oorlog en er geen redevoeringen werden gehouden en ook Turkije en Bulgarije bleken dat standpunt in t« nemen. Aan die wenschen is dan ook vol daan en de voorzilter, Jhr. Loudon, volstond met „ter eere en nagedach tenis van alle dooden van den we reldoorlog" de afgevaardigden uit te noodigen op le staan en „een minuut vna eerbiedig zwijgen aan de dooden te wijden". Na de vervlaamsching van 'Gent had de regeering eindelijk besloten. FEUILLETON. p, door WILLIAM HOLT. 25 „Eerst dacht ik, of dankbaarheid de «ignora kan bewegen. Wij weten, zij is van zeer eenvoudige afkomst, op kosten van den markies heeft zij haar zang- studiën gemaakt. M^aar al heeft zij dus &an di Cava veel te dankon, anderzijds heeft zij hem nog veel meer te verwijten. Noch dankbaarheid, noch vriendschap, «tinnen drijfveeren zijn van haar hande lingen te zijnen opzichte. Er blijft over, de liefde". „De liefde", riep lord Nibblington, „zij riu dien kerel beminnen?" „Waarom niet? Ik durf zelfs verder ie gaan, ik geloof zelfs, dat zij zijn vrouw geworden ia, dat signora Chiarina met den markies di Cava getrouwd is". „Maar dal is onmogelijk". „Waarom?" >Jk geloof niet, dat zij, al mocht zij hem dan beminnen, met een moordenaar ®en schurk, die geen menschenleven telt, *1 willen trouwen". ••Goed, maar kan het niet zijn, dat, toen zij bem huwde, zij nog niet bekend met zjjn daden?" »»H.et lijkt onwaarschijnlijk. Zij mod vreeselijk teleurgesteld zin >A dat i» zij ongetwijfeld. tVoem echter «o oogenblik mijn veronders'elling aan. JU is zoo dwaas niet als gij beiden schijnt j^meenen. Signora Chiarina waa een loopbaan op, naar men volgen» onze In den hoogleeraren aan de Vlaameche Universiteit aldaar te verbieden les te geven aan het Fransche instituut (Ecole des hautes etudes), dat in dertijd slechts is opgericht»- om de vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool tegen te werken. Te^en- dit regeringsbesluit bestond ui liberale kringen veeh verzet en tevergeefs wera aandrang uitge oefend op den minister om het ver bod ingetrokken '-el krijgen In een vcr^aderinf van Maandag besprak de Bmsselsche liberale fe deratie de aangelegenheid en ze nam een mode aan, waarbij een beroep op alle ministers werd gedaan om te bewerken, dat de-^bewuste regee- l ingsuiaairegel mede zou worden in getrokken Als gevolg van deze houding hun ner Brusselsche parlijgeuooten heb ben de liberale leden van het kabi net, de ministers Hymans, Vauthier, Janson en Lippens besloten hun ont slag in te dienen, waarop ook de overig leden van het kabinet-Jaspar besloten hun portefeuille neer te leggen. Juist bij de opening van de parle mentaire zitting beleeft Beigié dus thans een onverwachte regeerings- crisis. In Rusland heelt men op 't oogen blik de zooveelste contra-revolutio naire samenzwering bij den kop. Het geldt thans de zoogenaamde Industnëele Partij waartegen een aanklacht is uitgevaardigd, ondertee kend door den procureur-generaal der Sovjet republiek, Krijlenko. Het stuk stelt acht personen in staat van beschuldiging. Beweerd wordt, dat de aangeklaagden hadden samengespannen tegen den econo- mischen opbouw van den Sovjet staat en dat zij in contafct stonden met organisaties van in Rusland vertoe vende buitenlanders. De aangeklaagden zouden overleg hebben gepleegd met Fransche of ficieren van den generalen staf over een militair ingrijpen. Deze gelegenheid wordt dankbaar aangegrepen om ronduit de Fransche regeering er van te beschuldigen, dat zij den val van de Sovjet-regeei ring voorbereidt. Zelfct ontbreken geen namen bij deze beschuldiging want ze spreekt openlijk van Briand en Poincaré als bestrijders van het Sovjet-régime. Een protest van Frankrijk tegen deze beschuldigingen is dus lang niet onmogelijk. Alfen a.d. Rijn. Nabij d« waaacherij van de firma Van H. ia in den nacht van Zondag op Maandag een geladen zand- vlet van een der zandtreinen van de Haagache Zandexpl. Mij. gezonken. De bemanning kon zich nog tijdig in veilig heid 8 teil en. De vlet ligt voor de acheep- vaart niet gevaarlijk. Bergambacht. B. en W. hebben aan den heer D. de Jong Jz. vergunning Verleend tot het bouwen van een warenhuis op zijn kweekerij. /J* Alhier wordt voor le soort kaaa be steed van f 4347 en voor 2« soort van f 38-42 de 5Q K.G. Voor vette varken» wordt besteed tot f 27,50 de 50 K.G. Mej. A. J. E. Scheijgrond, onder wijzeres aan de 2e openbare lagere school aan den Hoogendijk, heeft een veijzoek gericht aan den Raad, om bui- 'teö de gemeente te mogen wonen. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden colfbcte tijden» den Dankstond voor het gewas, heeft opgebracht voor de Diako- ■nie.f 91,90 en voor de Kork f 120. f Groot-Ammers. In de laatstgehouden mgudering van den gemeenteraad kwam lichtingen in Italië meent, om met haar beschermer, markies di Cava te trouwen Welnu wij treffen haar hier bij den mar kies aan. Waarom zou zij niet met hem gehuwd zijn? Zij heeft alle reden hem te vreezen, zij verafschuwt zijn daden, zij werkt hem tegen, toch blijft zij met hem verbonden, verlaat Bern niet, maar redt hem als hij in gevaar werkeert. Dit doet mij besluiten, dat zij met hem verbon den is". „Maar men zou Ml moeten weten, in- en". dien zij gehuwd wart „O, dat huwelijk kak best in het ge heim gesloten zijn. De' markies kan er alle redenen voölr hebben gehad om niet voor de wereld met de zangeres getrouwd te zijn". „Om welke reden?", vröeg de Tournel. „Die redenen liggen r4jsschien in zijn verleden. De schurk heêfïl waarschijnlijk meer connecties. Misschien ook gaf hij de voorkeur aan een, geheim huwelijk met het oog op de toekomst. Vergeet niet dat het hoofd van de Gröeders tot letterlijk aTes in staat is". „Hm, gij kondt wel eens gelijk heb- 1 en", merkte lord NibblingApn op, „maar uw veronderstelling brepgt ons niet ver- Ier. Ik sta nog voor be| raadsel, wat zij 's morgens deed in de» rui Lafitté. Zij zat in het rijtuig toen haar nhan dan den bankier vermoordde. "VYist zij daarvan?" „Ik geloof dat niet, of liever ik wei ger het te gelooven, hoewel de logica ons zegf; ja,, ze moet er-vap geweten heb ben. Volgens de beschriiving van de per sonen, die het rijtuig igen, is signora Chiarina wel de toouw lèweesjt, die den moordenaar vergezelde. En hfet was ons rijtuig, walrmede die beidpn ijpar de rue Lafitte gereden zijn. Zij wist vap het rij tuig, zij heeft hem geholpen te entsnap- l«li» 'Ui MuMl ilji" •-« „Goed", zei de Tournel, „nfcaar kon het in een verzoek van den A.N.W.B., Toeris tenbond voor Nederland, om toe te treden als buitengewoon lid. De contributie da-ar voor ad f 25 per jaar werd echter voor kleine gemeenten als deze te hoog gevon den, waarom op voorstel van B. en W. met.het oog op het nuttige werk dezer instelling, mot algemeene stemmen werd besloten een jaarlyksche bijdrage van f 15 te verleenen." Krimpen a.d. IJlMl. Be voordracht roor onderwijzer aan de 0. L. Sehool II (vacature J Kooistra) luidt als volgt: No. 1 de heer A. C. van Dijke, onder wijzer te Hoendelienskerkeno. 2 de heer B. J Vermaat, volontair te Zuidland; no. 3 de heer D. F. Bentsohap Knook, tijde lijk onderwijzer te Krimpen a.d. IJssel. La tflerak. De gemeenteraad heeft a» uü-'end beschikt op een adres van den •nf'houder J Posterhout aarhij de e verzocht om in verband me: de nieuwe belasting-wetgeving den grondslag „bil jarts" vrij te stellep van de betaling van personeele belasting. De keurloonen-kwestie. Gedeputeerde Staten hebben aan het gemeentebestuur bericht gezonden dat zij geen aanleiding hebben kunnen vinden om op gTond van het adres, dat de ge meenteraad tot de Koningin heeft ge richt, afscheiding van deze gemeente van den keuringskring Schoonhoven te bevor deren. Zij geven in overweging aan de gemeente Nieuwpowt een jaarlijksche bij drage in de kosten van den vleeskeu ringsdienst te vragen. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad waren verroeken ingekomen van de Landetorm-Commiseie om subsidie en van den A.N.W.B. Toe ristenbond voor Nederland, om als bui tengewoon lid toe te treden. De Land storm heeft in de laatste jaren regelmatig »en kleine subsidie ontvangen, dooh B. en W. stelden voor, met het oog op den on- gunstigen toestand der gemeente-finan- ciën, thans geen subsidie te geven, waar toe de Baad na eenige bespreking met algemeene stemmen besloot. "Wat betreft toetreding tot den A.tt.WB, meenden B. en W„ hoewel erkennende het vele en nuttige werk, door dere inBtelling tot stand gebracht, met het oog op de geld middelen Ber gemeente, hierop afwijrend te moeten beschikken. Ook dit voorstel heeft de raad aangenomen. Langerak. Bij den gehouden dankstond in de Ned. Herv. Kerk heeft de extra col lecte opgebracht f 64,39è. Nieuwpoort. De gemeenteraad heeft de gemeentebegroting voor E^et dienstjaar 1931 en de begrooting van het woning bedrijf voor datzelfde dienstjaar vastge steld als volgt: De gemeente-begrooting, voor zooveel den gewonen dienst betreft, in ontvang en uitgaaf op f 35.119,45 X en wat den kapitaalsdienst betreft, in uitgaaf op f 11.400 en in ontvang op t 10.600, na- deelig slot f 600 De begrooting van ba ten en lasten van het woningbedrijf in ontvang en uitgaaf f 5430,23. De begrooting van kapitaalsinkomsten en uitgaven van het Woningbedrijf in ontvang en uitgaaf op f 10.800, Als lid van het Burgerlijk Armbestuur is herbenoemd de heer K. H. Kleijheeg, die als zoodanig periodiek aan de beurt van aftreding was. Hoog water. Nleuw-Lekksrland. Door het hoogo wa ter Dinsdagmorgen zijn alle «herwaar den hier ondergeloopen, De benedenwo ningen van de buitendijks staande hui zen liepen vol. Bij sommige bedrijven kon niet worden gewerkt. Dt, reizigers, die gebruik moesten maken van de booten der Reederij op de Lek, konden aan het veer op het dorp niet aan boord gaan, maar moesten zich naar bet veer aan den Middelweg begeven, j Bij de N.V. Smit en Co.'s motoren- fabriek te Kinderdijk heerschjin ernsti ge mate malaiso. Niet alleen fzijn reeds verscheidene werklieden bedlnkt, maar ook hebben vijf man van l)fet kantoor personeel aanzegging gehad, dat zij met 1 Dec. a s. ontslag krijgen. Stormschads. Nieuw-Lekkerland. Maandagmorgen is de bakfiets van „Ottolandershoterhandel" :i>or een rul,wind van den dijk ge\ aa d x.et rjwiel werd geheel vernield en de inhoud van den bak, bestaande uit boter en kruidenierswaren, lag beneden aan den dijk en was voor het grootste deel be dorven De schade is belangrijk. 's Avonds is een vrachtauto uit Streefkerk afkomstig, aan de Dorpslaan. hij het keeren, van den dijk gereden Met jroote rnoe to is -et voertu i o den dijk ca e' ongeval 1< p oti 'ei per soonlijke ongelukken en mei v.eimg ma terieele schade af* -De vrouw van A. den B is tijdens haar werkzaamheden gestruikeld en ge vallen, waardoor zij vrij ernstige inwen dige kneuzingen bekwam. Dr. D. J. Terp stra heeft geneeskundigs hulp verleend. Noordeloos. Binnenkort zullen wederom eenige werklieden werkzaam op de tuin derij van „Huize Noordeloos", wegens de slechte uitkomsten van het bedrijf, ont slagen worden. Een binnenbrandje. Ouderkerk a.d. IJssel. In een der huizen van H.H. ontstond Dinsdag j.l. een begin van brand, die zich nogal ernstig liet aanzien. Door het vlug optreden van dan brandspuitmeester A. Bos met een brand- bluschapparaat, mocht het gelukken '1 brandje te blusschen. Dit is reeds dë derde maal, dat het gebruik dezer appa raten hier een uitslaande brand voor komen heeft. Gemeenteraad. Streefkerk. De Gemeenteraad verga dert op Vrijdag 14 November, v.m. 9.30 uur. De te behandelen onderwerpen zijn 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Ontslag-aanvrage van den heer P. de Jong, als hoofd der O. L. School H met ingang van 1 Maart 1981. 3. Benoeming leden en plaatsvervan gende leden van de stembur^ux. 4. Benoeming lid Burgerlflx Armbe stuur. 5. Benoeming lid Plaatselijke School commissie. 6. Benoeming leden van de commis- siën tot wering van schoolverzuim. 7. Benoeming leden van de commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling 8. Verzoek van de Gewestelijke Land stormcommissie „Dordrecht", om subsidie van f 50 voor 1931. 9. Voorstel tot het verleenen van een jaarlijksch subsidie van f 15 aan den den A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land. 10. Verzoek van do zangvereeniging Crescendo", om gebruik te mogen ma en van een lokaal van de 0. L. School 1 11. Vaststelling van het kohier der be lasting op de honden voor 1930. 12. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1931. 13. Begrooting van de Broodbedeelings- jommi8sie voor 1930/1931 14. Verordening op de hoffing van op centen op de Gemeentefondsbelasting en vaststelling van het aantal opcenten te heffen op die belasting voor het belas tingjaar 1931/1932. 15. Voorstel tot uitbreiding #van de straatverlichting en in den Botzem, 16. Voorstel van B. en W., hen te, machtigen tot het doen van onderzoekin gen en eventueel doen ontwerpen* van plannen tot verbetering van den water afvoer in de kom der gemeente. 17. Voorstel tot het bepalen der be- dan niet zijn, flat hij haar wijs gemaakt heeft voor de vlucht naar elders geld te moeten opnemen bij' den bankier. Zij kan gemeend hebben, aat dit zijn eenig doel was". „Ja, dat is mogelijk", stemde de Linar toe, „gij komt nu tot gelijke veronderstel ling als ik, de markies heeft met zijn vrouw, want ik geloof vast, dat zij zijn vrouw is, Parijs verlaten. Hij Jcon weten dat het voor hem hier gevaarlijk zijn zou, nu hij bekend werd als de aanvoer der vam de Broeders des Verderfs". „En wij zouden hem nu verder onge moeid laten?», yroeg lord Nibblington. „Waarachtig niet", riep de Linar, „hij mag zijn verdiende loon niet ontgaan. Wij moeten de beide zusters van dien onmensch verlossen zij het dan desnoods tegen haar wil". ,Maar hoe ontdekken wij hem? Waar vinden wij een aanknoopingspuntP" „Natuurlijk in zijn laatste misdaad", antwoordde de Linar. „De moord op mijnheer Andrieu in de rue Lafitte, welke moord di Cava onge twijfeld met eigen hand bedreef, moet ons op zijn spoor brengen, Wij weten van dien moord nog niet veel". „Neen maar we zullen daarvan de bij zonderheden trachten te vernemen. Ik stel voor, dat wij* op onderzoek uitgaan dat ieder van ons trachten zal de noo- dige inlichtingen krijgen, waaruit wij onze gevolgtrekkingen maken kunnen". „Ja", zei de Linar, „dat is de beste methode van werken. Als we de noodige feiten aan 't licht gebracht hebbep en alle bijzonderheden kennen, dan is hel tijd om daaruit ónze conclusie» te trek ken. We moeten eerst het spoor van ons wild terug vinden, dan zullen wij het achtervolgen en in de engte drijven". Dus togen de drie edellieden op onder- *n«k 7M - fi,J, zocr3r I ging eenigszins de werkzaamhtdan en INGEZONDEN MEDEDEELING. begonnen, n^ allo drie een uitgebreid on derzoek, nadat zij de afspraak gemaakt hadden, waar zij weder bijeen zouden komen en hoe zij elkander bericht zou den zenden/indien ze elkaar noodig had den. Lord Nibblington had lachend nog ge zegd, dat hij thans de beste resultaten wilde verwerven. „Maar", voegde hij er ernstig bij, het is ook totaal onverschillig wie van ons di Cava het eerst op 't spoor komt. Im mers niet om de eer is het ons te doen". Toch kan men er van verzekerd zijn, dat van de onderzoekers ieder er eer in stelde de schuilplaats van hun vijand te ontdekken. In edelen ijver begonnen zij hun opsporingen. ,JIm", mompelde lord Nibblington den/ dag na de afspraak bij zich zeiven, „ik.wed dat de Linar al ijverig aan het speuren is. Hij zal allerlei kleine dir.gen ontdekken, deze combineeren om zoo op het spoor te komen. Dat is een zekere, maar langzame methodO, die Jk niet vol gen kan. Het toeval moet ml} te hulp komen^ anders heb jk weinig kans nut tig te 'zijn. Ik katt hio$ielijk langs aller lei ontogen mijh doel bereiken". Doelloos ha5 nij aiofl^ag feitelijk door Parijs .gedwaald, maar de hoop, die hij Ook de Ooatersche vrouw weet dat Pu rol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. I loomng voor de te houden volkstelling op JO cent per getelden persoon. 18. Voorstel tot verhooging der jaar wedde van den ambtenaar ter secretarie met f 100. 19. Vaststelling der gemeente-begroo ting voor 1931. 20 Wijziging van de gemeente-begroo ting voor 1930. Aanranding. Waddlnxvsen. Dinsdagavond omstreeks half negen reed mej. B. met haar rijwiel aan den Brugweg. Zij werd aldaar aan gesproken door een haar achter-oprijden de fietser, die haar tot» afstappen nood zaakte en haar met minder eerbare be doelingen aansprak. Nadat mej. B den man te kennen had gegeven, dat zij niet door hem wenschte te worden lastig ge vallen, wilde hij tot handtastelijkheden overgaan. Mej. B. wist op haar rijwiel te vluch ten Zij stelde onmiddellijk de politie met het geval in kennis en kon oen signale ment opgeven. Nog dienzelfden avond heeft de politie van hier te Boskoop aan gehouden den 23-jarigen W. van U. Mej. B herkende in hem den persoon en deze legde daarna een volledige bekentenis af. Proces-verbaal is inmiddels opgemaakt. - De politie heeft tegen N K. proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling van G. v. d. M., beiden wonende alhier. Een tweetal jongens heeft van de fabriek van M en D. eenge ruiten stuk geworpen. De daders zijn bekend en de ouders hebben toezegging gedaan de schade te zullen betalen. Met ingang van 1 Dec. a s. wordt alhier gestationeerd de heer W. C. Smit, assistent bij de belastingen, thans in deze hmetie werkzaam te Haarlem. Wijngaarden. De collecte, gehouden in de Ned Herv. Kerk tijdens den dank stond, heeft opgebracht de som van •f 113.83. misschiet koesterde, om op die wijze iets te ontdekken, zou al zeer onwaar schijnlijk'^ vervuld worden. Dat gi^g den lord ook wel door het hoofd, rrwnr men kon niet weten, on danks dar fraaie redeneeringen vap, de Linar köti*cli Cava nog wel te Pat-ijs zijn en 8 gnom^fchiarina eveneens Als hij een van beidafl.' maar eens ontmoette. Maar al wafen zij nog in Parijs dan nog was het onzin daarop te rekenen. Hoe langer lord Nibblington daarover dacht, hoe dui delijker hem dit werd. Opeens éjnoot hem een idee te binnen. 1 v ONVERWACHT HOTELGAST. In hotel Kissels te Roermond wilde, toen de beide dienstmeisjes zich naar haar slaapkamer begaven, het electriache lioht niet aan gaan en in de halve duis ternis bemerkten zij, dat een man op den rand van een harer bedden zat. Hevig geschrokken, snelden de meisjes naar beneden, even later op uiterst kal me wijze door den vreemden indringer gevolgd. Op het hulpgeschrei was de vrouw des huizes met eenige logeergas ten en de huisknecht toegesneld. Op de vraag, wat zijn aanwezigheid te beteekenen had, antwoordde de man, die oververmoeid bleek, dat hij niet wist, waar hij was en dat hij zich wel herin nerde, omstreeks zes uur de poort van het hotel te zijn binnengekomen. De inmiddels gewaarschuwde politie stelde or, de kamer der meisjes een on derzoek in, waarbij bleek, dat de man de electriache lamp had losgeschroefd. -Bij nader verhoor vertelde de man, een „Ezel die ik ben", riep hij uit, zoo dat een voorbijganger hem verbaasd aan keek, „daaraan had ik eerder moeten denken". Hij riep terstond een huurkoets aan en liaUrich brengen naar zijn eigen ban kier op wiens privó-kantoor de rijke Engelschman aanstonds werd toegelaten. Deze viel terstond met de deur in huis. „Kent u bankier Andrieu, mijnheer?" „De ongelukkige, die vormoord is?" „Ja, hem bedoel ik natuurlijk. Kende u hem?" „Ik deed we] eens zaken met hem". „Was hij rijk?" „Ik geloof het wel. Dat is van een bankier die zelf speculeerde, moeilijk te.' zeggen". „Ha, hij speculeerde „Jawel, maar ik vraag u mylord, wat kan u dit alles belang inboezemen?" „Groot belang, waarde heer. Wees zoo goed mij te antwoorden". De bankier glimlachte. Hij kende den lord als een excentriek persoon. -.„Wat dunkt u?", vroeg deze verder, „Was de vermoorde met zijn speculaties nog al gelukkig?" „Daarop valt; moeilijk te antwoorden, de laatste maanden evenwel niet". ,Js het geheel onmogelijk dat zoo'n ;ier maar weinig contanten meer bb- I„0 ja. dat kan goed zijn". „Hm, er word in zijn brandkast wei gevonden. Zou de moordenaar dan allies meegenomen hebben of was er wei-t Ig te halen?" .Gij doet vragen mylord, alsof gij een dëtective waart". (Wordt vervol

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4