Buitenland. Plaatselijk Nieuws. Binn Onze Set is uit Helpt Uw kinderen bij Kinkhoest! Foor No. W13- TWEEDE BLAD. NIH INGEZONDEN tyEDEDEELING. v.m. men. helpt oude I DE RAMP TE LYON. r Ons blad is aangesi Publiciteitswaarde Adverteerders (I.b adverteerders zich kunnen verschaffe >laats. i de niet met ter dit numme TWEE A.BONNÉ’8 van dit M’j/A AGulden 1 V Wongesc-hi Ijsclub. Polsbroek. In de Donderdagavond ge houden algemeene vergadering der Pols- broekerdamsche Ijsclub had een bestuurs verkiezing plaats. Aftredend waren de heeren Adrs. van der Mel, Jobs, van Zolderen, P. F. Murk, Jacob de Pater, allen van Polsbroek; T. Molenaar, P. Klever, beiden te Benschop. Allen werden herkozen, behalve de heer P. F. Murk, die bedankt had en in wiens plaats ge kozen werd de heer A. A. van Eist, te Benschop. In de plaats van wijlen den heer B. van Vliet te Polsbroek werd ge kozen de heer H. Peek te Benschop. Voor den aanvang der werkzaamheden her dacht dd voorzitter even het overleden lid, den heer Van Vliet. Een ijverig, werk zaam lid verliest de club in dezen per soon. Verschijnt Maanda en Vrijdag. Prys bij ling: voor Schoon maanden ƒ1.25; p. Met verzekering 15 geschreven”, tooneelspeï 'in 4 bedrijven door Jaap v. d. Poll. Dit stuk is reeds door „Het Schouwtoonjel” in verschil lende plaatsen mei «uccei vertoond. Ook ia het door de radio reeds uitgezonden. Het ia een bijzonder actueel stuk. Lakksrkerk. Het voetbalterrein is gis teren voor den wedstrijd afgekeurd. Drijfjacht Lexmond. De jachtvereeniging hield Vrijdag een drijfjacht over de buurt schap Kortenhoeven enz. Men bemach tigde 175 stuks wild, nJ. 29 hazen, 139 fazanten, 4 snippen en 1 patrijs. Het Groene Kruis. Moercapelle. Vrijdagavond had bij den heer Versloot een algemeene vergadering plaats van de afd. ZevenhuizenMoer capelle van Het Groene Kruis, onder voorzitterschap van den heer Klinkha mer. Er waren 22 leden aanwezig. Nada de secretaris, de heer Van Koo- ten, de notulen gelezen had, gaf de voor zitter een overzicht van de totstandko ming van een wijkgebouw, dat onmis baar bleek. De heer G. Hogerbrug vond dat aan dit wijkgebouw de afdeeling veel te duur was gekomen. De voorzitter merkte op, dat het gebouw midden in de Dorpsstraat te Zevenhuizen staat, wat ook wat waard is. Ook de heer A. Versloot vond dat de koop goedkooper had kunnen geschieden. Daarna volgde de benoeming van een commissie voor het onderzoek der reke ning 1930. Benoemd werden de heeren P. Zegwaard en G. Hogerbrug. De begrooting 1931 sluit in uitgaven en inkomsten op f 1000. De uitgaven over 1930 bedroegen f 2200. De voorzitter zegt dat de toestand der financiën zoo niet kan blijven.w/elgens spreker wordt er door de goed gesitueerden te weinig contributie betaald. Er moesten derhalve plannen beraamd worden om tot een an dere regeling der financiën te komen. De bestuursleden Klinkhamer, Van der Lin den en Karreman werden met groots meerderheid van stemmen herkozen. De heer A. H. van Reeuwijk zette het nut van de vereeniging voor E. H. 0. uit een. Warm pleit spr. voor subsidie voor verbandmateriaal bij de herhalingsoefe ningen, die eenmaal per maand gehouden worden. De voorzitter merkte op, dat de be grooting 1931 toch al moeilijk sluitend was gekregen. Nadat de heeren Van Kooten en Van Marie nog in het belang van subsidie gesproken hadden, werd zonder stemming besloten dat het bestuur zal bepalen hoe groot het subsidie zal zijn. Moercapelle. De ijsclub Moercapelle houdt Woensdagavond haar jaarverga dering in het lokaal van W. Bik. De collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden tijdens den dankstond voor het gewas, heeft opgebracht ruim f 41 voor de diakonie en ruim f 108 voor de kerk. Het middel dat U zoekt ia Abdijsiroop, Het geeft den kleinen on de hoe» taan val len De alijmoploasende buien doen bedaren weer diep en gezichtjes zich zoudt C" middel „Elk Nederland! te kennen”, zegt d( knappe bol zijn, d (noodzazeliiken) groot is het aan nog steeds neemt komen er nieuwe eens zijn die eeni tenslotte worden opgegraven uit de aan de orde geste Zoo is er in 19< gediend op de zie commissie heeft 1 werkt, verschillei zich er achtereen’ houden, kort gelei temaker de Bruir frischt en nu hei aangekondigd dat loop van het volgt te behandelen. We zullen met inhoud dier wet di ten, want zoo’n a minister komt ni willen we reeds i onbillijk dreigt t deel van hen, die van deze nieuwe len zijn. De nieuwe wet Ziektewet en hiei verzekerde arbeidi gekeerd zullen kr: niet verzekerd hei toegelaten is volg Dat beteekent dus, fondsenwet zal zij boiders, die volge kerd zijn, zich aai fonds dat toegela fondsenwet. De minister nu steun aan ziekenf gegeven zal word gunst dezer tijden ter, en het rijk ks die fondsen, dan zi den aan arbeidei fonds steun genie Het lijkt billijk, Het komt namelij: kleine zelfstandige niet onder de zie ziektefondsen verz krijgen dan een bi toekomst, terwijl boven hen bevoor lager premie en neeskundige behe noemt als zoodan: ling door special: ging, sanatoriums heen en terug nas E< zijn dus tv schen, die wat hu precies denzelfdei (want tot de fond gelaten die bened len) doch de eent veel gunstiger co: Misschien ook wel tot het inzich om de geheele we In de 26 jaren, d Dr. Kuyper 1 aar kenfondswezen zie dat staatsconcurn wenscht en zeker Brandweer-demonstrath. Reeuwijk. In tegenwoordigheid van B. en W. had Woensdagmiddag een demon stratie plaats met de motorspuit en dat wel op het verzoek van het gemeente bestuur van Stolwijk. B. en W. benevens de Raadsleden dier gemeente, werden ten raadhuije van Reeuwijk ontvangen en sloegen daarna de werking der mo- teïrspuit gade. Er werd eerst met één straal en daarna met vijf stralen ge werkt. De massa’s water, die deze spuit in korten tijd op een brandend perceel kan werpen, wekten ieders bewondering op. Ook de garage van de motorspuit werd in oogenschouw genomen en na te ruggekeerd te zijn ten gemeentehuize werden vragen betreffende deze- spuit gedaan en beantwoord. De burgemeester van Stolwijk dankte het gemeentebestuur voor de vriendelijke ontvangst. Er ii dezer dagen een beslissing gevallen in een oude kwestie tua- schen Duitschland en de Vereenigde Staten van Amerika. Op 30 Juli 1916 had te Black Tom dat net eindpunt vormt van een be langrijken Amerikaanschen spoor weg, een groote ontploffing plr Daarbij vlogen vele wagons fn lucht ,die allen geladen waren met munitie voor de geallieerde landen. Eenigen tijd later vloog te Kings land een munitiefabriek gedeeltelijk in de lucht. Deze fabriek vervaar digde granaten voor het Russische leger. In Amerika, dat in dien tijd nog buiten den oorlog stond, valle weldra demeening post, dat deze ontploffin gen ,die blijkbaar met opzet moesten zijn verwekt, ’twerk waren van Duit- sche agenten, die daardoor den toe voer van oorlogsmateriaal aan de vijandige strijdmachten moesten doen spaak loopen. Allerlei omstandigheden schenen de juistheid dezer veronderstelling meer en meer te bevestigen en ten slotte stelde de regeering der Ver- eenigde Staten een eisch tot schade vergoeding in tegen die van Duitsch land, ten bedrage van 40 millioen mark. 1 IJ De Duitsche regeering ontkende haar schuld aan de beide rampen en het gevolg was dat een gemengde commissie werd ingesteld, die de zaak moest onderzoeken. Thans heeft deze commissie uit spraak gedaan. Zij wees'in beide ge vallen de eischen van Amerika van de hand. Wat de ontploffing te Kings land betreft, stelde de commissie met zekerheid vast, dat hierin geen Duit sche agenten ae hand hebben gehad, terwijl ze 'in het andere geval de door Amerika aangevoerde bewijzen lang niet voldoende achtte om daar uit Duitschland’s schuld aan het ge beurde te concludeeren. GEEN NEDERI NAAR F Volgens medödi landbouwconsuleni Fransohe Ministei sloten, voorbands den invoer van 1 verstrekken, met t fokstieren. De dieren, waai is verleend, zullei ten. S.D.A.P, EN De leider de 8.1 heeft gistermiddag antwoord gegeven ter Ruys de Beere bij een eventueele houdang zou aanr De heer Albania aan mobilisatie, g< ging, niet zou mèd een grooten ateun te overmeesteren, werking kan de hoest en de ademhaling vrij maken. Dan ziet Ge de i weer qntapannen. Waarom zoudt Gij de kinderen niet helpen als bet middel zoo eenvoudig te verkrijgen is. Draal Biet Geef vandaag nog voor dien akeligen kinkhoest de uitkomst brengende “■“•Abdijsiroop „Voor <tt Bartf' Atom veriertjgbaar Prijs Fl. 1.30, PI. 2.75, M. 4.50 i Gebruik buitenshuis Abdljslroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop Do instortinpramp te Lyon heeft aan talrijke slachtoffers het leren gekost. Een geheele wijk werd bijna totaal door de grondvsrsohuvlngen vernield. Een orer- «ioht van de verwoeeting, die werd aangirioht, *£mDS v Ijsclub „Keulsche Vaart”. Arkel. De ijsclub „Keulsche Vaart” hield Donderdag haar algemeene leden vergadering in ’t café van den heer W. v. Steenis. De vergadering werd door den vice- voorzitter, den heer F. den Hartog ge opend, wien het genoegen deed, dat de leden in zoo grooten getale ware opge komen. De secretaris, de heer J. W. Goes, las de notulen, die werden vastgesteld. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat de bazar f 299,61 heeft op gebracht. Het batig saldo der rekening bedroeg f 430,98. Tijdens de vergadering werd nog f 212 ontvangen van de leden, terwijl zich nog 20 leden hebben aange meld, waardoor het leden-aantal tot ruim 260 is gestegen. De heer P. Kooij bracht daarnd ver slag uit namens de-^mnnussie voor Kei nazien der boeken, cüeTÏt orde waren be vonden. Tot bestuursleden werden bij acclama tie herkozen^de heeren M. J. Verweij en J. W. Goes*en tot commissarissen de heeren H. G- Gaikhorst en M. de Jong. Bij de rondvraag vroeg de heer Hille- brink of voortaan aan dames-leden een heerenkaart verleend kan worden als in- troductiekaart. De voorzitter zal hiermee rekening houden. De heer P. den Besten Dz. begreep niet, waarom altijd de vergadering ge leid moet worden door den vice-voorzit- ter. De president zag hierin geen be zwaar. De heer J. den Hartog bracht een woord van dank aan het ijverige bestuur, dat zich gedurende^de ijsperiode 19i28/’2(i zoo bijzonder van zijn taak hoeft gekwe ten, ook met den bazar. Daarna werd overgegaan tot de gratis verloting. De hoofdprijs, een kaas, viel ten deel aan den heer Jac. Versluis, ter wijl de verrassing toegewezen werd aan den heer Z. van Haaften. Verlaging pachtprijs. Arkel. De regenten van het Vrouwen huis te Gorinchem, hebben 20 pot. in te beschouwen, dat het Parlement de gelegenheid om een zoo ernstig con flict te voorkomen, dankbaar zal aangrijpen. zigen op te strijden voor de openbare schoot Van de gelegenheid zich als lid op te geven werd door eenigen gebruik gemaakt. In het ruim gevallen. Waddlnxvssn. De schippersknecht S., werkzaam op de „Worstelaar’ van de fir ma A. alhier, viel in hst ruim van dat schip. Daardoor wsrd zijn hand zoo danig verwond, dat hij zich onder dok ters behandeling moest stellen. De Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging telt thans 5835 lellen. Over het afj geloopen vereenigingsjaar (1 Nov. 1929 1 Nov. 1980) werden 109 patiënten voor rekening der vereeniging verpleegd. Het blijkt wel, dat deze nuttige instelling in een dringende behoefte voorziet. De monteur J. van H. is met een motor aan de Zuidkade gevallen. Hij kwam zoo ernstig terecht, dat hij de rech terpols brak en medische hulp moest in roepen. B. en W. vragen den Raad mach tiging om de gemeenteweide, liggende aan den Sniepweg, voor den tijd van drie jaar te verhuren. Brandweer. ,Waddinxveen. Dij de automobielFrand- spuit zijn als vrijwilligers benoemd de heeren H. Schutte en C. de Man, zoodat de bemanning thans weer compleet is. - Volgens de laatste wijziging van de algemeene politieverordening is het aan de bestuurders van auto’s verboden, be houdens vergunning van B. en W., het rijtuig beheerd of onbeheerd te laten staan op andere plaatsen dan daarvoor door B. en W. zijn aangewezen. Voorts is het verboden om binnen de bebouwde kom straten en bruggen te berijden met heimachines; om automobielen en andere rij- en voertuigen te wasschen of te spoe len op den openbaren weg; om de bij de gemeente in onderhoud zijnde straXen met aangrenzende voetpaden te vegen of te schrobben. B. en W. kunnen van deze verbodsbepalingen ontheffing verleenen. Ernstig motor-ongeluk. Waddlnxveen. Onze plaatsgenoot, de heer C., reed in Den Haag met zijn mo torrijwiel tegen een personenauto van de H.T.M. De'aanrijding kwam zoo ernstig aan dat hij van zijn motorrijwiel werd geworpen en bewusteloos bleef liggen. Het bleek, dat hij een zware hersenschudding had Qpgeloopen en een inwendige ver bloeding. Men vreest voor zijn leven. Hij is naar het gemeentelijke ziekenhuis over gebracht Terwijl de boerenarbeider H. in de stal achter de koeien liep, kreeg hij van een dezer dieren zoo’n geweldigen klap tegen het rechterbeen, dat dit lichaams deel zwaar inwendig werd gekneusd. Doktershulp moest worden ingeroepen. Een 6-jarig zoontje van den. heer De W. viel met zijn hoofd op het plan kier van een draaibrug. Hij liep daarbij een ernstig bloedende wonde op, 'welke door den dokter moest worden gehecht. Nog maar eenige dagen keeren dg bakfeers in deze gemeente 10 pCt.’ voor het gebruikte brood uit of er is weer concurrentie gekomen. Thans rijdt een bakker door de gemeente, die zijn witte brood verkoopt voor den prijs van 16 cent. Zullen we nu weer broodoorlog krij gen? De smidsknecht 8. verwondde zijn vinger ernstig aan een roestig stuk ijzer. Na een ooghnblik zwol de vinger op, waarom hij zich onder medische behan deling stelde. De dokter constateerde bloedvergiftiging. Voorloopig zal hij zijn werkzaamheden niet kunnen volbrengen. Pas op uw auto. IJsselsteln. Donderdagavond plaatste de koopman G. W. V. uit Kamerik, we gens een defect aan zijn auto, dezen op den openbaren weg de Panoven. De auto bleef geruimen tijd onbeheerd staan en inmiddels gingen eenige jongens er mede aan het rijden. Daardoor is de wagen zoodanig beschadigd dat V. zijn auto hier in de reparatie moest geven. De politie heeft nu de zaak in ondersoek. B. en W. hebben vergunning ver- Opnieuw dreigt in Engeland een ertistig conflict in het mijnbedrijf. l’txr 1 December is reeds langs wet- telijken weg een verkorting van den dagelijkschen arbeidsduur piet een half uur vastgesteld. Bovendien wil len nu echter de mijneigenaren een loonsverlaging invoeren. Van hel laatste willen de arbeiders niets weten. Cook, de secretaris der Britsche mijnwerkersfedératie, heeft Vrijdag in een rede te Folkestone gezegd, dat in 16 mijndistricten on voorwaardelijk per 1 December het werk zal worden neergelegd, als niet voordien de regeering tusschen bei den is getreden, want onder geen voorwande zullen de arbeiders tegen de verlaagde loon«n het werk voort zetten. Waar bij dat conflict niet minder dan 650 000 man betrokken zijn en .bovendien twee derden der Engel- sche kolenproductie er door zou komen stil te liggen, is het geen win der, dat de regeering niet /vaent tol hel *1 December is, doch dat ze inmiddels feeds bemiddelend is op getreden. De minister voor de mijnen heeft aan de werkgevers- en de werk nemersorganisaties als zijn meening te kennen gegeven, dat, als zij er niet in kunnen slagen om vóór December nog tot een overeenkomst omtrent de loonen te geraken, de beste oplossing zal zijn, dat de yer- korting van den arbeidsdag voorloo- «^jïig wordt uitgesteld. Als de partijen met die oplossing accoord gaan, zal natuurlijk het Par lement ze moeten kunnen goedkeu ren. Het is echter als vrijwel zeker Waterleiding. Reen wijk. Over vier weken zal een be gin gemaakt worden met den aanleg van de waterleiding en dat’ wel langs den straatweg GoudaBodegraven. Het werk gaat, uit van he.t Waterleidingbedrijf te Gouda. Nauwelijks is dit bekend of de huisvrouwen slaken de verzuchting; en nu nog kookgas! „Volksonderwijs”. Stolwijk. Vrijdag heeft de vereeniging „Volkoynderwijs” te Stolwijk in de zaal van dsa heer Noomen een propaganda- avond ^houden. De zaal was geheel be zet. Door de propagandaclub van de af deeling Bodegraven was voor een uit voerig programma zorg gedragen. Dit programma bestond uit muziek, zang en voordracht. Het werd keurig afge werkt en bezorgde de bezoekers een ge- notvollen avond. De voorzitter, de heer K. Jager, bracht een woord van dank aan de propaganda club te Bodegraven, voor de bereidwilli ge medewerking. Spr. wekte d^anwe- mindering gebracht op de pachtsom der huurders van wei- en hooilaJnd. Bergambacht. Evenals vorige jaren zal voor de leerlingen der le openbare lagere school weder een St. Nioolaasfeest wor den gegeven, waarvoor reeds geld wordt ingezameld. De heer J. Oskam hoeft ’t metsel werk aan zijn nieuw te bouwen' woning in Benedenberg opgedragen aan den heer P. Bezemer. Het werk voor den polder Bergam bacht, bestaande in het afgraven en ega- liseeren van de Oostelijke Hooge Boezem- kade, is niet gegeven aan den laagsten inschrijver,doch aan diens opvolger. Gemesnteraad. Groot-Ammers. Een openbare vergade ring van den gemeenteraad is belegd te gen Woensdag 19 November, des half elf uur. De agenda luidt: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Adres inzake verkoop van grond. 3. Benoeming lid Plaatselijke school commissie. 4. Wat verder ter tafel komt. Gemeenteraad. Gouderak. De gemeenteraad vergadert Woensdag 19 November des vöormiddags ten 11 ure, ter bespreking van den bouw van een gymnastieklokaal en de verdee- ling der stemdistricten. Ijsclub „Volharding". Hel- en Boelcop. De ijsclub „Volhar ding vergaderde in café „Het Rechthuis” qp Donderdagavond j.l. De voorzitter, de heer A. J. Straversp opende de vergadering. Er waren thans reeds 56 leden aanwezig, wat voor spr. een teeken van medeleven was *met de vereeniging en waardeering van de werk zaamheden van het bestuur. De secreta ris, de heer G. Vonk, las de notulen der laatst gehouden vergadering. Deze wer den onveranderd goedgekeurd. De voorzitter zeide, dat de heer W. L. de With aan-/bit bestuur toezegging heeft gedaan gratis’ voor de vereeniging een blok met bijbehoorende ringen en pennen te maken. Dit aanbod werd onder applaus in dank aanvaard. Hierna deelde de voorzitter mede, dat van de verloting een theeblad is over gebleven. Spr. stelde voo^ dit nu te ver loten ondei*<de leden. Tijdens deze verloting deed de pen ningmeester, de heer L. de* Jong Dzn., re kening en verantwoording. Hieruit bleek, dat de kas in goede conditie verkeert. Met het batig saldo van het vorige jaar waren de ontvangsten f 800,96, de uit gaven f 462,59, zoodat er een batig saldo is van f 337,35. Daarna was aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de hee ren H. Horden, IL. de Jong Dz. en J. L. Holl. Laatstgenoemde stelde zich niet meer beschikbaar. beide eerstgenoem- den werden bij acclamatie herbenoemd. In de vacature J. L. Holl werd gekozen de heer G. de With Az., die deze be noeming aannam. De voorzitter dankte den heer Holl voor wat hij voor de vereeniging gedaan had. Aan de orde was dan de verpachting der sonsumptietent. De v^rzittór maakto intusschen bekend dat de gelukkige win naar van het theeblad was de heer W. L. de With en dat de opbrengst dezer verloting boven verwachting was. Inge schreven was door de heeren Th. de Gans f 15, Johs. Burggraaff f 10, G. Buizert f 8. De tent werd aan de hoogste in schrijver gegund. Bij de uitloting van aandeelen werden de nummers 17 en 12 getrokken, staande ten name van J. de With Az. en 8. Spruijt. Op voorstel van een dei’ leden #erd het bestuur opgedragen zoodanige maat regelen te nemen, dat de ijsbaan eerder zal worden betreden dan goedkeuring van net bestuur, dit voorkoming van stukloopen. Bij de verloting vielen de hoofdprijzen, zijnde 3 eendvogels, ten deel aan de hee ren G. d. With Az., J. d. Bruin en J. Kooij- man, de overige prijzen kwamen in ban den van verschillende winnaars. Hierna deed de voorzitter nog een be roep op de leden voor het in orde bren gen der ijsbaan. Dit beroep was niet ver- geefsch, daar velen zich opgaven om dit werk gratis te doen of geld daarvoor dis ponibel stelden, terwijl een viertal leden hun aandeel groot f 5 voor dit doel af stonden. Tot slot sprak de voorzitter zijn dank uit voor de geboden hulp en bijdragen. Tooneel-avond. Lekkerkerk. De tooneelvereeniging „Nieuw Leven” heeft in „De Groote Boer” een uitvoering gegeven, die zeer goed geslaagd is, en, als gewoonlijk, dank zij den goeden naam, die de vereeniging zich heeft verworven, voorbeen volle zaal. Dfcgevoerd werd „De Dievegge”, tooneel- spel in 3 bedrijven door A. Bogaerd’tn „Weluwe Durosel”, blijspel in 1 bedrijf van Alex Bisson en Ant. Mars. Beide stukkon werden zeer goed ver tolkt, dat wel nleek uit de groote aan dacht, waarmee het spel van het begin tot het einde gevolgd werd. De voorzitter, de heer 1. W. Breuklan- der bracht bij de sluiting een extra woord van dank aan den heer J. den Boer Johz. die zich in korten tijd in een rol moest inwerken, omdat een der werkende leden familieomstandigheden ver hinderd was mede te werken. Een druk bal besloo! den avond. - De rederijkerskamer „Jan flleuwen- huijzen zal op 20 dezer haar leden en begunetlgeri een genotvollen avond be- «org«n, zy m! du oproiru: „Er ttut Het einde van de Britiche rUksconferentie. Een drei gend mljn-conflicf^in Enge land. De oplouiqrvan een oude kwestie luwdien Duitsch land en de Vereenigde StAlien. Te Londen, waar thans de Ronde- Taiel-Gonierentie is begonnen heeft Vrijdag de slotzitting plaats gehad van de Britsche Rijksconferentie, die anderhalve maand heeft geduurd. Het lot, dat de meeste conferenties be schoren is, is ook deze niet bespaard gebleven; ze is namelijk gruolendeels mislukt. Hel voornaamste deel van de taak dezer conferentie toch was een bete re economische samenwerking tus schen Engeland en zijn dominions en juist op dit punt is vrijwel niets bereikt. De vertegenwoordigers der dominions huldigen het begmsel van protectionisme. Aan hpn verlangens zou de regeering slechts kunnen vol doen door de invoering van bescher mende rechten voor de producten der dominions. En juist legen deze strenge eisch van de gedelegeerden der dominions stond de Engelsche regeering ‘abso luut afwijzend. Op dit terrein is het eenige waarover men het eens werd.... een nieuwe conferentie, die binnen een jaar te Ottawa (in Cana da) gehouden zal wordeng Op politiek gebied heeft daaren tegen de conferentie wel beteekenls genad. Ze heeft namelijk een stap verder gedaan, in de richting van onafhankelijkheid dèr dominions. Een belangrijk voqrbeeld is de benoeming van geufewieurs-generaal. Deze ge- 1 Bchiedde tot nog toe door den koning. op voordracht van de ministers. Thans zal echter die voordracht door de premiers der dominions wor den opgesteld. De Engelsche regee- ring wordt dus nu reeds uitgesena- keld bij de benoeming van dan ver tegenwoordiger van haar gezag in de dominions, zoodat er practisch van dat gezag weinig overblyft. Verder zullen de dominions in den vervolge hun eigen wetgeving ook kunnen uitbreiden tot wetten, waar van de beteekenls niet tot binnen hun grenzen beperkt blijft, althans de Engelsche regeering heeft zich verplicht in dien geest een wetsont werp aan het parlement te zullen voorleggen. Practisch gesproken is met deze beslissingen de volkomen gelijkwaar- djge positie van 0e dominions met Engeland zelve bereikt. MAANDAG 17 NOVEMBER 1MQ NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Sdioonhovtnsche Courant

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4